LyX 2.3.4 - en to sv translation catalogue (5916 entries)

en: 
    The down arrow key will get you into the list of filtered citations.
sv: 
    Piltangenten nedåt tar dig in i listan över filtrerade citat.

en:    options:
sv:    alternativ:

en:  (not available)
sv:  (inte tillgänglig)

en:  (not installed)
sv:  (inte installerad)

en:  (sideways)
sv:  (sidled)

en:  could not write file!
sv:  kunde inte skriva fil!

en:  done.
sv:  färdig.

en:  not known
sv:  inte känd

en: # [number of Prob]
sv: # [antal prob]

en: %1 (modified externally)
sv: %1 (modifierad externt)

en: %1 (read only)
sv: %1 (skrivskyddad)

en: %1$d characters (excluding blanks)
sv: %1$d tecken (exklusive blanka)

en: %1$d characters (including blanks)
sv: %1$d tecken (inklusive blanka)

en: %1$d strings have been replaced.
sv: %1$d strängar har blivit ersatta.

en: %1$d words
sv: %1$d ord

en: %1$s
     is not readable.
sv: %1$s
     är inte läsbar.

en: %1$s (dynamic)
sv: %1$s (dynamisk)

en: %1$s (modified externally)
sv: %1$s (modifierad externt)

en: %1$s (unavailable)
sv: %1$s (otillgänglig)

en: %1$s (unknown)
sv: %1$s (okänd)

en: %1$s Errors (%2$s)
sv: %1$s fel (%2$s)

en: %1$s Files
sv: %1$s filer

en: %1$s [Class '%2$s']
sv: %1$s [Klass '%2$s']

en: %1$s and %2$s
sv: %1$s och %2$s

en: %1$s does not appear like a LyX created temporary directory.
sv: %1$s verkar inte vara en tillfällig katalog skapad av LyX.

en: %1$s ended unexpectedly, which means that it is probably corrupted.
sv: %1$s slutade oväntat, vilket betyder att den förmodligen är korrupt.

en: %1$s is from a different version of LyX, but a temporary file for converting it could not be created.
sv: %1$s är från en annan version av LyX, men en tillfällig fil för att omvandla den kunde inte skapas.

en: %1$s is from a different version of LyX, but the conversion script lyx2lyx could not be found.
sv: %1$s är från en annan version av LyX, men omvandlingsskriptet lyx2lyx kunde inte hittas.

en: %1$s is from a newer version of LyX and the lyx2lyx script failed to convert it.
sv: %1$s är från en nyare version av LyX och lyx2lyx-skriptet misslyckades med att omvandla den.

en: %1$s is from an older version of LyX and the lyx2lyx script failed to convert it.
sv: %1$s är från en äldre version av LyX och lyx2lyx-skriptet misslyckades med att omvandla den

en: %1$s is not a readable LyX document.
sv: %1$s är inte ett läsbart LyX-dokument.

en: %1$s lock
sv: %1$s lås

en: %1$s unknown command!
sv: %1$s okänt kommando!

en: %1$s, %2$s, and %3$s
sv: %1$s, %2$s, och %3$s

en: %1$s: the beginning was reached while searching backward.
    Continue searching from the end?
sv: %1$s: början nåddes vid bakåtsökning.
    Fortsätt sök från slutet?

en: %1$s: the end was reached while searching forward.
    Continue searching from the beginning?
sv: %1$s: slutet nåddes vid framåtsökning.
    Fortsätt sök från början?

en: %1$s[[name]] (%2$s[[email]])
sv: %1$s (%2$s)

en: %1$s[[quot. mark description]] (language default)
sv: %1$s (språkstandard)

en: %1$souter%2$s and %3$sinner%4$s[[quotation marks]]
sv: %1$syttre%2$s och %3$sinre%4$s

en: %1[[preview format name]] Preview
sv: %1 förhandsgranskning

en: &Abort
sv: &Avbryt

en: &Accept
sv: Godt&a

en: &Add
sv: Lä&gg till

en: &Add Selected
sv: Lägg till v&ald

en: &Add...
sv: Lä&gg till...

en: &All
sv: &Alla

en: &All manuals
sv: &Alla manualer

en: &Allow running external programs
sv: Tillåt körning av externa program

en: &Always allow for this document
sv: Tillåt &alltid för detta dokument

en: &Always run for this document
sv: Kör &alltid för detta dokument

en: &Apply
sv: Tillämp&a

en: &Author:
sv: Förf&attare:

en: &Available branches:
sv: Tillgänglig&a grenar:

en: &Backup directory:
sv: Säkerhetskopieringskatalog:

en: &Backup documents, every
sv: Säkerhetskopiera dokument, varje

en: &Base size:
sv: &Grundstorlek:

en: &Between revisions
sv: &Mellan revideringar

en: &Bind file:
sv: &Bindfil:

en: &Bookmarks
sv: &Bokmärken

en: &Borders
sv: Kanter

en: &Bottom of page
sv: &Botten på sidan

en: &Bottom:
sv: &Botten:

en: &Box:
sv: &Ruta:

en: &Break long lines
sv: &Bryt långa rader

en: &Browse...
sv: &Bläddra...

en: &Bypass validation
sv: Gå för&bi giltiggörande

en: &Cancel
sv: Avbr&yt

en: &Cancel export
sv: Avbryt export

en: &Change...
sv: Än&dra...

en: &CheckTeX command:
sv: &CheckTeX-kommando:

en: &Clear all session information
sv: Rensa all sessionsinformation

en: &Clear automatically
sv: Rensa automatiskt

en: &Close
sv: &Stäng

en: &Collapsed
sv: Infäll&d

en: &Color:
sv: &Färg:

en: &Column sep:
sv: Spaltsep:

en: &Columns:
sv: Kolonner:

en: &Comment
sv: Kommentar

en: &Content:
sv: &Innehåll:

en: &Continue
sv: Fortsätt

en: &Coordinates and Clipping
sv: Koordinater och klippning

en: &Copy
sv: Kopiera

en: &Create directory
sv: Skapa katalog

en: &Custom bullet:
sv: &Anpassad bomb:

en: &DVI viewer paper size options:
sv: &DVI-visarens alternativ för pappersstorlek:

en: &Databases found by LaTeX:
sv: &Databaser som hittades av LaTeX:

en: &Date format:
sv: &Datumformat:

en: &Decimal separator:
sv: &Decimalavskiljare:

en: &Decoration:
sv: &Dekoration:

en: &Default family:
sv: Stan&dardfamilj:

en: &Default margins
sv: Stan&dardmarginaler

en: &Default...
sv: Stan&dard...

en: &Delete
sv: Ra&dera

en: &Delete Key
sv: Ra&dera nyckel

en: &Dialect:
sv: &Dialekt:

en: &Discard
sv: Kasta

en: &Dismiss
sv: Avfär&da

en: &Display all
sv: Visa alla

en: &Do not show this warning again!
sv: Visa inte &denna varning igen!

en: &Document format
sv: &Dokumentformat

en: &Document templates:
sv: &Dokumentmallar:

en: &Don't Add
sv: Lägg inte till

en: &Draft
sv: &Utkast

en: &Draft mode
sv: &Utkastläge

en: &E-mail:
sv: &E-post:

en: &Edit
sv: R&edigera

en: &Emphasized
sv: B&etonad

en: &Enable tool tips in main work area
sv: Aktiv&era vertygstips i huvudarbetsområdet

en: &Enabled
sv: Aktiv&erad

en: &End Edit
sv: Avsluta r&edigering

en: &Errors:
sv: F&el:

en: &Escape characters:
sv: &Escape-tecken:

en: &Example files:
sv: &Exempelfiler:

en: &Exit LyX
sv: Avsluta LyX

en: &Expand macros
sv: &Expandera makron

en: &Export formats:
sv: &Exportformat:

en: &Extended character table
sv: Utökad t&eckentabell

en: &File:
sv: &Fil:

en: &Fill Pattern:
sv: &Fyllningsmönster:

en: &Find
sv: Hitta

en: &Find Next
sv: Hitta nästa

en: &Find:
sv: H&itta:

en: &Float
sv: &Flotte

en: &Font:
sv: &Typsnitt:

en: &Foot skip:
sv: &Fotavstånd:

en: &Forbid use of needauth converters
sv: &Förbjud användning av needauth-omvandlare

en: &Frame:
sv: Ram:

en: &From format:
sv: &Från format:

en: &Function:
sv: &Funktion:

en: &General
sv: Allmänt

en: &Get from File
sv: Häm&ta från fil

en: &Go Back
sv: &Gå tillbaka

en: &Go to Label
sv: &Gå till etikett

en: &Go!
sv: &Gå!

en: &Graphics
sv: &Grafik

en: &Graphics driver:
sv: &Grafikdrivrutin:

en: &Greyed out
sv: Nedtonad

en: &Group environments by their category
sv: &Gruppera miljöer efter deras kategori

en: &Height:
sv: &Höjd:

en: &Here if possible
sv: &Här om möjligt

en: &Hide
sv: Dölj

en: &Hide toolbars
sv: &Dölj verktygsrader

en: &Horizontal Phantom
sv: &Horisontell fantom

en: &Horizontal alignment:
sv: &Horisontell justering:

en: &Horizontal:
sv: &Horisontell:

en: &Huge:
sv: &Enorm:

en: &Hugest:
sv: &Enormast:

en: &Icon set:
sv: &Ikonuppsättning:

en: &Ignore
sv: &Ignorera

en: &Ignore LaTeX rules
sv: &Ignorera LaTeX-regler

en: &In[[buffer]]:
sv: &I:

en: &Include Type:
sv: &Inkluderingstyp:

en: &Include all children
sv: &Inkludera alla barn

en: &Indent Paragraph
sv: Gör &indrag för stycke

en: &Indentation:
sv: &Indrag:

en: &Inline listing
sv: Platsl&istning

en: &Inner:
sv: &Inre:

en: &Insert
sv: &Infoga

en: &Japanese:
sv: &Japanska:

en: &Justified
sv: &Justerad

en: &Keep
sv: Behåll

en: &Keep file
sv: Behåll fil

en: &Keep matched
sv: Be&håll matchat

en: &Keyword:
sv: Nyc&kelord:

en: &Keywords:
sv: Nyc&kelord:

en: &LaTeX font encoding:
sv: &LaTeX-typsnittskodning:

en: &Label:
sv: &Etikett:

en: &Landscape
sv: &Landskap

en: &Language
sv: S&pråk

en: &Language:
sv: S&pråk:

en: &Large:
sv: &Stor:

en: &Larger:
sv: &Större:

en: &Largest:
sv: &Störst:

en: &Last line:
sv: Sista raden:

en: &Left
sv: Vänster

en: &Left bottom:
sv: &Vänster botten:

en: &Level:
sv: &Nivå:

en: &Limit text width
sv: Begränsa textbredd

en: &Line spacing:
sv: &Radavstånd:

en: &Line span:
sv: Radens spännvidd:

en: &Line thickness:
sv: &Linjetjocklek:

en: &List Indentation:
sv: &Listindrag:

en: &List in Table of Contents
sv: &Listas i innehållsförteckning

en: &Load Original
sv: &Ladda original

en: &Load backup
sv: &Ladda säkerhetskopia

en: &Load opened files from last session
sv: &Ladda öppnade filer från senaste session

en: &Local Layout...
sv: &Lokal utformning...

en: &Local databases:
sv: &Lokala databaser:

en: &Logical
sv: &Logisk

en: &Main Settings
sv: &Huvudalternativ

en: &Maintain aspect ratio
sv: Bibehåll bild&förhållande

en: &Maintain counters and references
sv: Bibehåll räknare och referenser

en: &Mark end of paragraphs
sv: &Märk styckeavslut

en: &Mark spaces in output
sv: &Märk mellanslag i utmatning

en: &Master document
sv: Huvuddoku&ment

en: &Master:
sv: &Huvud:

en: &Match
sv: &Matcha

en: &Math output:
sv: &Matematikutmatning:

en: &Math:
sv: &Matematik:

en: &Maximum last files:
sv: &Maximalt senaste filer:

en: &Merge
sv: Sa&mmanfoga

en: &Middle mouse button pasting
sv: Inklistring med den &mellersta musknappen

en: &Modify
sv: &Modifiera

en: &Multi-page table
sv: Flersidig tabell

en: &Multiple bibliographies:
sv: Flera bibliografier:

en: &Name:
sv: &Namn:

en: &New
sv: &Ny

en: &New Document:
sv: &Nytt dokument:

en: &New...
sv: &Ny...

en: &New:[[branch]]
sv: &Ny:

en: &New:[[index]]
sv: &Ny:

en: &Next change
sv: &Nästa ändring

en: &No
sv: &Nej

en: &No, Do Not Create
sv: &Nej, skapa inte

en: &Nomenclature command:
sv: &Nomenklaturkommando:

en: &None
sv: I&ngen

en: &Noun
sv: &Namn

en: &Numbered bookmarks
sv: &Numrerade bokmärken

en: &Numbering
sv: &Numrering

en: &OK
sv: &Ok

en: &Old Document:
sv: &Gammalt dokument:

en: &Open Containing Directory
sv: Öppna innehållande katalog

en: &Open bookmark tree
sv: Öppna b&okmärkesträd

en: &Open documents
sv: Öppna d&okument

en: &Options:
sv: &Alternativ:

en: &Orientation:
sv: &Orientering:

en: &Overwrite
sv: Skriv över

en: &Overwrite on export:
sv: Skriv över vid exp&ort:

en: &PATH prefix:
sv: &PATH-prefix:

en: &PDF command:
sv: &PDF-kommando:

en: &Page of floats
sv: Sida med &flottar

en: &Phantom
sv: Fantom

en: &Placement:
sv: &Placering:

en: &Portrait
sv: &Porträtt

en: &Predefined:
sv: &Fördefinierade:

en: &Preserve first case on replace
sv: &Bevara första läget vid ersättning

en: &Previous change
sv: &Föregående ändring

en: &Primary:
sv: &Primär:

en: &Proceed
sv: Fortsätt

en: &Processor:
sv: &Behandlare:

en: &Protect:
sv: &Skydda:

en: &Quote style:
sv: &Citatstil:

en: &Reconfigure
sv: Omkonfigu&rera

en: &Recover
sv: Åte&rhämta

en: &Redefine
sv: Omdefiniera

en: &Reject
sv: Avvisa

en: &Reload
sv: Ladda om

en: &Remove
sv: Ta bo&rt

en: &Rename
sv: Byt namn

en: &Replace
sv: E&rsätt

en: &Rescan
sv: Avsök igen

en: &Reset
sv: Åte&rställ

en: &Reset All Fields
sv: Återställ alla fält

en: &Restore
sv: Åte&rställ

en: &Retrieve
sv: Hämta

en: &Retry
sv: Fö&rsök igen

en: &Revert
sv: Åte&rgå

en: &Revisions back
sv: &Revideringar tillbaka

en: &Roman:
sv: &Antikva:

en: &Rotate
sv: &Rotera

en: &Rotate sideways
sv: &Rotera i sidled

en: &Rows:
sv: &Rader:

en: &Run
sv: Kö&r

en: &Sans Serif:
sv: &Linjär:

en: &Save
sv: &Spara

en: &Save new documents compressed by default
sv: &Spara nya dokument komprimerade som standard

en: &Scale graphics (%):
sv: &Skala grafik (%):

en: &Selection:
sv: Urval:

en: &Send exported file to command:
sv: &Skicka exporterad fil till kommando:

en: &Series:
sv: &Serie:

en: &Set
sv: &Sätt

en: &Set Layout
sv: &Sätt utformning

en: &Shadow size:
sv: &Skuggstorlek:

en: &Shortcut:
sv: Genväg:

en: &Show in LyX
sv: Vi&sa i LyX

en: &Show preview
sv: Vi&sa förhandsgranskning

en: &Side:
sv: &Sida:

en: &Spacing:
sv: &Avstånd:

en: &Span columns
sv: &Spänn spalter

en: &Spellchecker engine:
sv: &Stavningskontrollens motor:

en: &Statusbar messages
sv: &Statusradens meddelanden

en: &Stop it
sv: &Stoppa det

en: &Strict XHTML 1.1
sv: &Strikt XHTML 1.1

en: &Subindex
sv: Underindex

en: &Subject:
sv: Ämne:

en: &Suppress default date on front page
sv: Undertryck &standarddatum på framsidan

en: &Syntax Highlighting Package:
sv: Paket för framhävning av &syntax:

en: &Table Settings
sv: &Tabellinställningar

en: &Target:
sv: &Mål:

en: &Template
sv: &Mall

en: &Temporary directory:
sv: &Tillfällig katalog:

en: &Text after:
sv: &Text efter:

en: &Thickness:
sv: &Tjocklek:

en: &Tiny:
sv: &Pytteliten:

en: &Title:
sv: &Titel:

en: &To format:
sv: &Till format:

en: &Top of page
sv: &Topp på sidan

en: &Top:
sv: &Topp:

en: &Two-sided document
sv: &Tvåsidigt dokument

en: &Type:
sv: &Typ:

en: &Typewriter:
sv: &Skrivmaskin:

en: &Undefined Branches
sv: &Odefinierade grenar

en: &Undefined Branches:
sv: &Odefinierade grenar:

en: &Up
sv: &Upp

en: &Update
sv: &Uppdatera

en: &Use "..." to shorten long completions
sv: Använd "..." för att korta av långa kompletteringar

en: &Use Hyperref Support
sv: Använd hyperref-stöd

en: &Use Windows-style paths in LaTeX files
sv: Använd sökvägar i Windows-stil i LaTeX-filer

en: &Use hyperref support
sv: Använd hyperref-stöd

en: &Use multi-page table
sv: Använd flersidig tabell

en: &Use multiple indexes
sv: An&vänd flera index

en: &Use non-TeX fonts (via XeTeX/LuaTeX)
sv: Använd &icke-TeX-typsnitt (via XeTeX/LuaTeX)

en: &Use pixmap cache to speed up font rendering
sv: Använd pixmapgömma (cache) för att påskynda typsnittsrendering

en: &Use refstyle (not prettyref) for cross-references
sv: An&vänd refstyle (inte prettyref) för korsreferenser

en: &Use system colors
sv: Använd systemfärger

en: &User interface file:
sv: Användargränssnittsfil:

en: &Validate
sv: &Giltiggör

en: &Value:
sv: &Värde:

en: &Vertical Offset:
sv: &Vertikal offset:

en: &Vertical Phantom
sv: &Vertikal fantom

en: &Vertical alignment in row:
sv: &Vertikal justering på rad:

en: &Vertical space:
sv: &Vertikalt tomrum:

en: &Vertical:
sv: &Vertikal:

en: &View
sv: &Visa

en: &Viewer:
sv: &Visare:

en: &Visual
sv: &Visuell

en: &Web
sv: Nä&t

en: &Wheel scrolling speed:
sv: Hjulets rullningshastighet:

en: &Width:
sv: &Bredd:

en: &Without LaTeX
sv: Utan LaTeX

en: &Working directory:
sv: Arbetskatalog:

en: &Yes
sv: &Ja

en: &Yes, Create New Document
sv: Ja, skapa n&ytt dokument

en: &minutes
sv: &minuter

en: (&De)activate
sv: (In)akti&vera

en: (<Reference>)|e
sv: (<Referens>)|e

en: (<reference>)
sv: (<referens>)

en: (Empty Table of Contents)
sv: (Tom innehållsförteckning)

en: (MORE)
sv: (MER)

en: (Module name: %1)
sv: (Modulnamn: %1)

en: (No Document Open)
sv: (Inga dokument öppnade)

en: (None)
sv: (Ingen)

en: (Post)alveolar click
sv: (Post)alveolar klickljud

en: (Without)[[color]]
sv: (Utan)

en: (Without)[[strikethrough]]
sv: (Utan)

en: (Without)[[underlining]]
sv: (Utan)

en: (continuing)
sv: (fortsätter)

en: (no initial description)
sv: (ingen inledande beskrivning)

en: (no log message)
sv: (inget loggmeddelande)

en: + %1$d more entries.
sv: + %1$d fler poster.

en: , Boundary:
sv: , Gräns:

en: , Char: 0x
sv: , Tecken: 0x

en: , Depth: %1$d
sv: , Djup: %1$d

en: , Inset:
sv: , Insättning:

en: , Paragraph:
sv: , Stycke:

en: , Spacing:
sv: , Avstånd:

en: -- Header --
sv: -- Huvud --

en: --- Back Matter ---
sv: --- Eftertext ---

en: --- Front Matter ---
sv: --- Förtext ---

en: --- Main Matter ---
sv: --- Huvudtext ---

en: 1.0 is the standard scrolling speed with the mouse wheel. Higher values will speed it up, low values slow it down.
sv: 1.0 är standardhastigheten för rullning med mushjulet. Högre värden ökar dess hastighet, lägre värden sänker hastigheten.

en: 1st_author_surname:
sv: 1._författare_efternamn:

en: <All indexes>
sv: <Alla index>

en: <Invisible Text Follows>
sv: <Osynlig text följer>

en: <No Bookmarks Saved Yet>
sv: <Inga bokmärken sparade än>

en: <No Documents Open>
sv: <Inga dokument öppnade>

en: <No prefix>
sv: <Inget prefix>

en: <Page>|P
sv: <Sida>

en: <Reference> on Page <Page>|f
sv: <Referens> på sida <Sida>|f

en: <Reference>|R
sv: <Referens>|R

en: <Visible Text Follows>
sv: <Synlig text följer>

en: <b>The file %1 changed on disk.</b>
sv: <b>Filen %1 har blivit ändrad.</b>

en: <p><b>Your current preference settings forbid its execution.</b></p><p>(To change this setting, go to <i>Preferences &#x25b9; File Handling &#x25b9; Converters</i> and uncheck <i>Security &#x25b9; Forbid needauth converters</i>.)
sv: <p><b>Dina aktuella inställningar förbjuder dess exekvering.</b></p><p>(För att ändra denna inställning, gå till <i>Inställningar &#x25b9; Filhantering &#x25b9; Omvandlare</i> och avmarkera <i>Säkerhet &#x25b9; Förbjud needauth-omvandlare</i>.)

en: <p>LaTeX code: %1</p>
sv: <p>LaTeX-kod: %1</p>

en: <p>Should LaTeX backends be allowed to run external programs?</p><p><b>Allow them only if you trust the origin/sender of the LyX document!</b></p>
sv: <p>Ska LaTeX-bakdelar tillåtas att köra externa program?</p><p><b>Tillåt dem endast om du litar på ursprunget/avsändaren av LyX-dokumentet!</b></p>

en: <p>The following LaTeX backend has been configured to allow execution of external programs for any document:</p><center><p><tt>%1$s</tt></p></center><p>This is a dangerous configuration. Please, consider using the support offered by LyX for allowing this privilege only to documents that actually need it, instead.</p>
sv: <p>Följande LaTeX-bakdel har konfigurerats till att tillåta exekvering av externa program för alla dokument:</p><center><p><tt>%1$s</tt></p></center><p>Detta är en farlig konfiguration. Vänligen överväg att använda detta stöd som LyX erbjuder för att i stället tillåta detta privilegium endast till dokument som verkligen behöver det.</p>

en: <p>The following LaTeX backend has been requested to allow execution of external programs:</p><center><p><tt>%1$s</tt></p></center><p>The external programs can execute arbitrary commands on your system, including dangerous ones, if instructed to do so by a maliciously crafted LyX document.</p>
sv: <p>Följande LaTeX-bakdelar har blivit tillfrågade att tillåta exekvering av externa program:</p><center><p><tt>%1$s</tt></p></center><p>De externa programmen kan exekvera godtyckliga kommandon på ditt system, inklusive farliga sådana, om instruerad att göra så av ett uppsåtligt skapat LyX-dokument.</p>

en: <p>The requested operation requires the use of a converter from %2$s to %3$s:</p><blockquote><p><tt>%1$s</tt></p></blockquote><p>This external program can execute arbitrary commands on your system, including dangerous ones, if instructed to do so by a maliciously crafted LyX document.</p>
sv: <p>Den tillfrågade operationen kräver användningen av en omvandlare från %2$s till %3$s:</p><blockquote><p><tt>%1$s</tt></p></blockquote><p>Detta externa program kan exekvera godtyckliga kommandon på ditt system, inklusive farliga sådana, om instruerad att göra så av ett uppsåtligt skapat LyX-dokument.</p>

en: <p>Would you like to run this converter?</p><p><b>Only run if you trust the origin/sender of the LyX document!</b></p>
sv: <p>Skulle du vilja köra denna omvandlare?</p><p><b>Kör endast om du litar på dess ursprung/avsändaren av LyX-dokumentet!</b></p>

en: <page>
sv: <sida>

en: <reference>
sv: <referens>

en: <reference> on page <page>
sv: <referens> på sida <sida>

en: A LaTeX backend requires your authorization
sv: En LaTeX-bakdel kräver ditt tillstånd

en: A backup file is successfully loaded, but the original file %1$s is marked read-only. Please make sure to save the document as a different file.
sv: En säkerhetskopierad fil laddades framgångsrikt, men originalfilen %1$s är märkt skrivskyddad. Vänligen se till att spara dokumentet som en annan fil.

en: A bitmap file.
    Use this template to include bitmap images of any kind.
sv: En bitmap-fil.
    Använd denna mall för att inkludera bitmap-bilder.

en: A branch with the name "%1$s" already exists.
    Do you want to merge branch "%2$s" with that one?
sv: En gren med namnet "%1$s" finns redan.
    Vill du sammanfoga gren "%2$s" med den?

en: A change tracking author information for index %1$d is missing. This can happen after a wrong merge by a version control system. In this case, either fix the merge, or have this information missing until the corresponding tracked changes are merged or this user edits the file again.
sv: Författarinformation för ändringsspårning saknas för index %1$d. Detta kan hända efter en felaktig sammanfogning av ett versionshanteringssystem. I detta fall kan man antingen fixa sammanfognigen, eller låta denna information saknas tills de motsvarande spårade ändringarna sammanfogas eller denna användare redigerar filen igen.

en: A chess position diagram.
    This template will use XBoard to edit the position.
    Use the 'File->Save Position' in XBoard to save
    the position that you want to display.
    Make sure to give it a '.fen' extension
    and remember to type in a relative path
    to the LyX document location.
    Within XBoard, use 'Edit->Edit Position'
    to enable general editing of the board.
    You might also check out the
    'Options->Test legality' option, and
    remember to middle and right click to
    insert new material in the board.
    In order for this to work, you have to
    put the bundled lyxskak.sty in a place
    that TeX will find it, and you will need
    to install the skak package from CTAN.
sv: Ett positionsdiagram för schack.
    Denna mall använder XBoard för att redigera positionen.
    Använd 'Arkiv->Spara position' i XBoard för att spara
    positionen som du vill visa.
    Se till att ge den en '.fen' ändelse
    och kom ihåg att skriva en relativ sökväg
    till LyX-dokumentets plats.
    I XBoard, använd 'Redigera->Redigera position'
    för att aktivera allmän redigering av brädet.
    Du kanske också vill kolla in
    'Alternativ->Testa legalitet' och
    kom ihåg att mitt- och högerklicka
    för att infoga nytt material i brädet.
    För att detta ska fungera måste du
    sätta medföljande lyxskak.sty på en plats
    som TeX kan hitta den, och du måste
    installera paketet skak från CTAN.

en: A comma-separated option list (see the LilyPond documentation for available options).
sv: En lista över alternativ avskild med komma (se LilyPond-dokumentationen för tillgängliga alternativ).

en: A customized item string
sv: En anpassad elementsträng

en: A graphics group with the name '%1$s' already exists.
sv: En grafikgrupp med namnet '%1$s' finns redan.

en: A latex family such as tt, sf, rm
sv: En latex-familj som tt, sf, rm

en: A latex name such as \small
sv: Ett latex-namn som \small

en: A latex series such as m, b, c, bx, sb
sv: En latex-serie som m, b, c, bx, sb

en: A latex shape such as n, it, sl, sc
sv: En latex-skepnad som n, it, sl, sc

en: A macro to redefine visible tabs
sv: Ett makro som omdefinierar synliga flikar

en: A macro. Default: \textvisiblespace
sv: Ett makro. Standard: \textvisiblespace

en: A prefix like 'Also at '
sv: Ett prefix som 'Också vid '

en: A range of lines such as {1,3-4}
sv: Ett omfång av rader som {1,3-4}

en: A selection of different style format approaches (such as natbib) that respectively provide support for specific citation and bibliography styles. Expand to get more information.
sv: Ett urval av olika tillvägagångssätt för stilformat (som natbib) som respektive förser stöd för specifika citat- och bibliografistilar. Expandera för att få mer information.

en: A short form of the frame title used in some themes
sv: En kort form av ramtiteln som används i några teman

en: A short version of the author name
sv: En kort version av författarens namn

en: A spreadsheet made with Gnumeric, LibreOffice, OpenOffice or Excel.
    It imports as a multi-page table, so any length
    is ok. Excessive width could be a problem.
    The gnumeric software is necessary for conversion,
    both for gnumeric and excel files.
sv: Ett kalkylblad gjord med Gnumeric, LibreOffice, OpenOffice eller Excel.
    Det importeras som en flersidig tabell, så alla längder
    är ok. Överdriven bredd kan vara ett problem.
    Mjukvaran gnumeric är nödvändig för omvandling,
    både för gnumeric och excel-filer.

en: A value is expected.
sv: Ett värde förväntas.

en: A vector graphics file.
    Use this template to include vector graphics of any kind.
    LyX will try to retain the vector properties of the image for
    the final output.
    Note that specialized templates exist for Xfig figures and Dia diagrams.
    The specialized templates allow to automatically use the document font in
    the figures, which is not possible with this general template.
sv: En vektorgrafikfil.
    Använd denna mall för att inkludera vektorgrafik.
    LyX kommer att försöka bevara vektoregenskaperna i bilden för
    den slutliga utmatningen.
    Notera att specialiserade mallar finns för Xfig-figurer och Dia-diagram.
    De specialiserade mallarna tillåter att automatiskt använda dokumentets
    typsnitt i figurerna, som inte är möjligt med denna allmänna mall.

en: A&dd
sv: Lägg till

en: A&llow
sv: Ti&llåt

en: A&lter...
sv: Ändra...

en: A&ngle (degrees):
sv: Vi&nkel (grader):

en: A&ngle:
sv: Vi&nkel:

en: A&pply to current session only
sv: Tilläm&pa endast på den aktuella sessionen

en: A&vailable Branches:
sv: Till&gängliga grenar:

en: A&vailable Citations:
sv: Till&gängliga citat:

en: A&vailable Indexes:
sv: Till&gängliga index:

en: A&vailable:
sv: Tillgängliga:

en: A0 Poster
sv: A0-affisch

en: ABSTRACT
sv: SAMMANDRAG

en: ABSTRACT:
sv: SAMMANDRAG:

en: ACKNOWLEDGEMENTS
sv: TACKSÄGELSER

en: ACKNOWLEDGMENTS
sv: TACKSÄGELSER

en: ACM Article
sv: ACM artikel

en: ACM Badge L
sv: ACM emblem v

en: ACM Badge L:
sv: ACM emblem v:

en: ACM Badge R
sv: ACM emblem h

en: ACM Badge R:
sv: ACM emblem h:

en: ACM Conference
sv: ACM konferens

en: ACM Journal
sv: ACM journal

en: ACM Month
sv: ACM månad

en: ACM Number
sv: ACM nummer

en: ACM Price
sv: ACM pris

en: ACM SIG Proceedings (SP, Obsolete)
sv: ACM SIG Proceedings (SP, föråldrad)

en: ACM SIGGGRAPH 0.92 (obsolete)
sv: ACM SIGGRAPH 0.92 (föråldrad)

en: ACM SIGGRAPH (older than 0.91, obsolete)
sv: ACM SIGGRAPH (äldre än 0.91, föråldrad)

en: ACM SIGPLAN (Obsolete)
sv: ACM SIGPLAN (föråldrad)

en: ACM SIGS ('Alternate' Style, obsolete)
sv: ACM SIGS ('Alternativ' stil, föråldrad)

en: ACM Submission ID
sv: ACM förslags-ID

en: ACM Volume
sv: ACM volym

en: ACM Year
sv: ACM år

en: ACT
sv: AKT

en: ACT \arabic{act}
sv: AKT \arabic{act}

en: AGU-issue
sv: AGU-upplaga

en: AGU-issue:
sv: AGU-upplaga:

en: AGU-journal
sv: AGU-tidskrift

en: AGU-journal:
sv: AGU-tidskrift:

en: AGU-pages
sv: AGU-sidor

en: AGU-pages:
sv: AGU-sidor:

en: AGU-volume
sv: AGU-volym

en: AGU-volume:
sv: AGU-volym:

en: AMS Environment|A
sv: AMS-miljö|A

en: AMS align Environment|a
sv: AMS align-miljö|a

en: AMS alignat Environment|t
sv: AMS alignat-miljö|t

en: AMS flalign Environment|f
sv: AMS flalign-miljö|f

en: AMS gather Environment|g
sv: AMS gather-miljö|g

en: AMS multline Environment|m
sv: AMS multline-miljö|m

en: AMS subject classifications:
sv: AMS ämnesklassificeringar:

en: APPENDIX
sv: BILAGA

en: AT RISE:
sv: VID UPPGÅNG:

en: Abbrev
sv: Förkort

en: Abbreviated Title
sv: Förkortad titel

en: Abbreviations
sv: Förkortningar

en: Abbreviations:
sv: Förkortningar:

en: Aborted
sv: Avbruten

en: Aborting process...
sv: Avbryter process...

en: About %1
sv: Om %1

en: About LyX
sv: Om LyX

en: About LyX|X
sv: Om LyX|X

en: Above
sv: Ovan

en: Absolute filename expected.
sv: Absolut filnamn förväntas.

en: Abstract
sv: Sammandrag

en: Abstract (structured)
sv: Sammandrag (struktured)

en: Abstract (unstructured)
sv: Sammandrag (ostrukturerad)

en: Abstract*
sv: Sammandrag*

en: Abstract* (not printed)
sv: Sammandrag* (skrivs inte ut)

en: Abstract---
sv: Sammandrag---

en: Abstract.
sv: Sammandrag.

en: Abstract:
sv: Sammandrag:

en: Abstract:
sv: Sammandrag:

en: Accept All Changes|c
sv: Godta alla ändringar

en: Accept Change|A
sv: Godta ändring|a

en: Accept Change|c
sv: Godta ändring

en: Accept all changes
sv: Godta alla ändringar

en: Accept change inside selection
sv: Godta ändring inuti urval

en: Accept compound &words
sv: Godta sammansatta ord

en: Accept this change
sv: Godta denna ändring

en: Accept words such as "diskdrive"
sv: Godta ord som "iochförsig"

en: Accepted
sv: Godtagen

en: Accepted:
sv: Godtagen:

en: Acknowledgement
sv: Tacksägelse

en: Acknowledgement \theacknowledgement.
sv: Tacksägelse \theacknowledgement.

en: Acknowledgement \thechapter.\theacknowledgement.
sv: Tacksägelse \thechapter.\theacknowledgement.

en: Acknowledgement \thetheorem.
sv: Tacksägelse \thetheorem.

en: Acknowledgement*
sv: Tacksägelse*

en: Acknowledgement.
sv: Tacksägelse.

en: Acknowledgements
sv: Tacksägelser

en: Acknowledgements.
sv: Tacksägelser.

en: Acknowledgements:
sv: Tacksägelser:

en: Acknowledgments
sv: Tacksägelser

en: Acknowledgments.
sv: Tacksägelser.

en: Action
sv: Handling

en: Action Specifications|S
sv: Handlingsspecifikationer

en: Action Specification|S
sv: Handlingsspecifikation

en: Activate Branch in Master|M
sv: Aktivera gren i huvud

en: Activate Branch|A
sv: Aktivera gren|A

en: Activate extensions such as character protrusion and font expansion via the microtype package
sv: Aktivera utökningar så som teckenutskjutning och typsnittutökning via paketet microtype

en: Activated
sv: Aktiverad

en: Ad&vanced
sv: A&vancerad

en: Add A&ll
sv: Lägg till a&lla

en: Add Column|u
sv: Lägg till spalt

en: Add Line Above|A
sv: Lägg till linje ovan|a

en: Add Line Above|o
sv: Lägg till linje ovan|o

en: Add Line Below|B
sv: Lägg till linje nedan

en: Add Line to Left
sv: Lägg till linje till vänster

en: Add Line to Right
sv: Lägg till linje till höger

en: Add Row|A
sv: Lägg till rad|a

en: Add Unknown Branch|w
sv: Lägg till okänd gren

en: Add a BibTeX database file
sv: Lägg till en BibTeX-databasfil

en: Add a new branch to the list
sv: Lägg till en ny gren till listan

en: Add a new index to the list
sv: Lägg till ett nytt index till listan

en: Add a translation for the glosse
sv: Lägg till en översättning för glossan

en: Add all unknown branches to the list.
sv: Lägg till alla okända grenar till listan.

en: Add bibliography to &TOC
sv: Lägg till bibliografi till innehålls&förteckning

en: Add bibliography to the table of contents
sv: Lägg till bibliografi till innehållsförteckningen

en: Add column
sv: Lägg till spalt

en: Add row
sv: Lägg till rad

en: Add the selected branches to the list.
sv: Lägg till valda grenar till listan.

en: Add the word to your personal dictionary
sv: Lägg till ordet i din personliga ordlista

en: Add to bibliography only.
sv: Lägg endast till bibliografin.

en: Add to personal dictionary|n
sv: Lägg till i personlig ordlista|n

en: Addchap
sv: Extrakapitel

en: Addchap*
sv: Extrakapitel*

en: Addition
sv: Tillägg

en: Addition:
sv: Tillägg:

en: Additional Affiliation
sv: Ytterligare tillhörighet

en: Additional Affiliation:
sv: Ytterligare tillhörighet:

en: Additional Features|F
sv: Avancerad redigering

en: Additional LaTeX options
sv: Ytterligare LaTeX-alternativ

en: Additional O&ptions
sv: Ytterligare alternativ

en: Additional Space
sv: Ytterligare mellanrum

en: Additional Theorem Text
sv: Ytterligare teoremtext

en: Additional text appended to the theorem header
sv: Ytterligare text tillfogad till teoremhuvudet

en: Additional vertical space
sv: Ytterligare vertikalt tomrum

en: Addpart
sv: Extradel

en: Address
sv: Adress

en: Address Label
sv: Adressetikett

en: Address Option
sv: Adressalternativ

en: Address for Offprints:
sv: Adress för särtryck:

en: Address:
sv: Adress:

en: AddressForOffprints
sv: Adress för särtryck

en: AddressRowA
sv: AdressRadA

en: AddressRowA:
sv: AdressRadA:

en: AddressRowB
sv: AdressRadB

en: AddressRowB:
sv: AdressRadB:

en: AddressRowC
sv: AdressRadC

en: AddressRowC:
sv: AdressRadC:

en: AddressRowD
sv: AdressRadD

en: AddressRowD:
sv: AdressRadD:

en: AddressRowE
sv: AdressRadE

en: AddressRowE:
sv: AdressRadE:

en: AddressRowF
sv: AdressRadF

en: AddressRowF:
sv: AdressRadF:

en: Addresses
sv: Adresser

en: Adds a 'Minipage (Var. Width)' inset using the varwidth LaTeX package. The varwidth package provides a variable-width minipage, whose resulting width is the width of its contents (if this does not exceed the specified maximum width).  The inset has two optional arguments: vertical adjustment (c|t|b) and maximum width (defaults to \linewidth).
sv: Lägger till en 'Minisida (var. bredd)'-insättning genom LaTeX-paketet varwidth. Paketet varwidth förser en variabelbred minisida vars resulterande bredd är bredden av dess innehåll (om detta inte överstiger den specificerade maximala bredden). Insättningen har två valfria argument: vertikal justering (c|t|b) och maximal bredd (standard är \linewidth).

en: Adds a custom inset whose content is set with multiple columns (2 by default). See the Additional manual, section 'Multiple Text Columns', for a detailed description of multiple columns.
sv: Lägger till en anpassad insättning vars innehåll är satt med flera spalter (2 som standard). Se manualen Avancerad redigering, avsnitt 'Flera textspalter', för en detaljerad beskrivning av flera spalter.

en: Adds an endnote inset, in addition to footnotes. You will need to add \theendnotes in TeX-code where you want the endnotes to appear.
sv: Lägger till en slutnotinsättning, utöver fotnoter. Du behöver lägga till \theendnotes i TeX-koden där du vill att slutnoterna ska visas.

en: Adds an environment for hanging paragraphs. Hanging paragraph is a paragraph in which the first line is set to the left margin, but all subsequent lines are indented.
sv: Lägger till en miljö för hängande stycken. Ett hängande stycke är ett stycke i vilken den första raden är satt till den vänstra marginalen, men alla följande rader är indragna.

en: Adds custom insets that support colored boxes via the tcolorbox package. See the tcolorbox documentation for details.
sv: Lägger till anpassade insättningar som stöder färgade rutor via tcolorbox-paketet. Se dokumentationen för tcolorbox för detaljer.

en: Adds environments to define header and footer lines. NOTE: To use this module you must set the 'Headings style' in the menu Document Settings -> Page Layout to 'fancy'!
sv: Lägger till miljöer för att definiera huvud och fotrader. NOTERA: För att använda denna modul måste du sätta 'Rubrikstil' i menyn Dokument -> Inställningar -> Sidutformning till 'häftig'!

en: Addsec
sv: Extraavsnitt

en: Addsec*
sv: Extraavsnitt*

en: Adjust the depth of the navigation tree
sv: Justera djupet på navigationsträdet

en: Adjust the style of the cross-reference
sv: Justera stilen för korsreferensen

en: Adresse
sv: Adress

en: Advanced
sv: Avancerad

en: Advanced Find and Replace
sv: Avancerad hitta och ersätt

en: Advanced Placement Options
sv: Avancerade placeringsalternativ

en: Advanced search cancelled by user
sv: Avancerad sökning avbruten av användare

en: Advanced search in progress (press ESC to cancel) . . .
sv: Avancerad sökning pågår (tryck ESC för att avbryta) . . .

en: Advanced tongue root
sv: Framskjuten tungrot

en: Aegean Numbers
sv: Egeiska nummer

en: Affil
sv: Tillhörighet

en: Affiliation
sv: Tillhörighet

en: Affiliation (alternate)
sv: Tillhörighet (alternativ)

en: Affiliation (alternate):
sv: Tillhörighet (alternativ):

en: Affiliation (include email):
sv: Tillhörighet (inkludera epost):

en: Affiliation (none)
sv: Tillhörighet (ingen)

en: Affiliation Key
sv: Tillhörighetsnyckel

en: Affiliation Mark
sv: Tillhörighetsmärke

en: Affiliation Prefix
sv: Tillhörighetsprefix

en: Affiliation and/or address of the author
sv: Tillhörighet och/eller författarens adress

en: Affiliation key
sv: Tillhörighetsnyckel

en: Affiliation key of the author
sv: Författarens tillhörighetsnyckel

en: Affiliation key of the co-author
sv: Medförfattarens tillhörighetsnyckel

en: Affiliation:
sv: Tillhörighet:

en: Affiliation:
sv: Tillhörighet:

en: After Title Text
sv: Eftertiteltext

en: After the cursor has not moved for this time, the completion popup is shown if it is available.
sv: Efter att markören inte har förflyttat på sig under denna tid visas kompletteringspoppuppen om den är tillgänglig.

en: After the cursor has not moved for this time, the inline completion is shown if it is available.
sv: Efter att markören inte har förflyttat på sig under denna tid visas platskompletteringen om den är tillgänglig.

en: AfterPicture
sv: Efter bild

en: AgainFrame
sv: Ram (igen)

en: Aims
sv: Ändamål

en: Aims of your work
sv: Ändamål med ditt arbete

en: Al&ternative language:
sv: Al&ternativt språk:

en: Albanian
sv: Albanska

en: Alert
sv: Larm

en: Alert Block:
sv: Larmblock:

en: AlertBlock
sv: Larmblock

en: Algorithm
sv: Algoritm

en: Algorithm \arabic{theorem}
sv: Algoritm \arabic{theorem}

en: Algorithm \thealgorithm.
sv: Algoritm \thealgorithm.

en: Algorithm \thechapter.\thealgorithm.
sv: Algoritm \thechapter.\thealgorithm.

en: Algorithm \thetheorem.
sv: Algoritm \thetheorem.

en: Algorithm*
sv: Algoritm*

en: Algorithm.
sv: Algoritm.

en: Algorithms
sv: Algoritmer

en: Align bottom
sv: Justera botten

en: Align center
sv: Justera center

en: Align left
sv: Justera vänster

en: Align middle
sv: Justera mitten

en: Align on decimal
sv: Justera vid decimal

en: Align right
sv: Justera höger

en: Align top
sv: Justera topp

en: Aligned Environment|l
sv: Aligned-miljö|l

en: AlignedAt Environment|v
sv: AlignedAt-miljö

en: Alignment
sv: Justering

en: Alignment not permitted
sv: Justering inte tillåten

en: Alignment|i
sv: Justering|i

en: All Borders
sv: Alla kanter

en: All Files
sv: Alla filer

en: All Files (*)
sv: Alla filer (*)

en: All Indexes|A
sv: Alla index|A

en: All aut&hors
sv: Alla författare

en: All authors|h
sv: Alla författare

en: All avail. citations
sv: Alla tillgängliga citat

en: All available labels
sv: Alla tillgängliga etiketter

en: All debugging messages
sv: Alla avlusningsmeddelanden

en: All documents saved.
sv: Alla dokument sparade.

en: All entry types
sv: Alla posttyper

en: All fields
sv: Alla fält

en: All files
sv: Alla filer

en: All indexes
sv: Alla index

en: All open documents
sv: Alla öppna dokument

en: All packages:
sv: Alla paket:

en: All references available for citing.
sv: Alla referenser tillgängliga för citering.

en: All references available for citing.
    To add the selected one, hit Add, press Enter or double-click.
    Hit Ctrl-Enter to add and close the dialog.
sv: Alla referenser tillgängliga för citering.
    För att lägga till vald, slå Lägg till, tryck Retur eller dubbelklicka.
    Tryck Ctrl-Retur för att lägga till och stänga dialogen.

en: AllCaps
sv: Versaler

en: Allow &floating
sv: Tillåt &flytande

en: Allow &page breaks
sv: Tillåt sid&brytningar

en: Allow TeXMacs shorthand, like => converting to \Rightarrow.
sv: Tillåt TeXMacs snabbskrift, som => omvandlas till \Rightarrow.

en: Allow bitmap fonts to be resized. If you are using a bitmap font, selecting this option may make some fonts look blocky in LyX. Deselecting this option makes LyX use the nearest bitmap font size available, instead of scaling.
sv: Tillåt bitmapteckensnitt att bli storleksändrade. Om du använder ett bitmaptypsnitt och väljer detta kan det göra att vissa typsnitt ser blockiga ut i LyX. Att välja bort detta val gör så att LyX använder den närmsta storleken för bitmaptypsnitt tillgänglig, i stället för skalning.

en: Allow session manager to save and restore windows geometry.
sv: Tillåt sessionshanterare att spara och återställa fönstergeometri.

en: Allows link text to break across lines.
sv: Tillåter länktext att bryta över rader.

en: Allows to use Noweb as a literate programming tool.
sv: Tillåter bruk av Noweb som ett litterat programmeringsverktyg.

en: Allows to use the statistical language S/R as a literate programming tool via the Sweave() function. For more info see the LyX example file sweave.lyx.
sv: Gör det möjligt att använda det statistiska språket S/R som ett litterat programmeringsverktyg via Sweave()-funktionen. För mer information se exempelfilen sweave.lyx.

en: Alphabetic Presentation Forms
sv: Alfabetiska presentationsformer

en: Alphabetically (Case-Insensitive)
sv: Alfabetiskt (ej skiftlägeskänslig)

en: Alphabetically (Case-Sensitive)
sv: Alfabetiskt (skiftlägeskänslig)

en: Already in regular expression mode
sv: Redan i läge för reguljära uttryck

en: Also Affiliation
sv: Även tillhörighet

en: Alt Affiliation
sv: Alt tillhörighet

en: AltAffiliation
sv: AltTillhörighet

en: Altaffilation
sv: Alttillhörighet

en: Alter Co&lor...
sv: Ändra &färg...

en: Alternate Affiliation Option
sv: Alternera tillhörighetsalternativ

en: Alternative
sv: Alternativ

en: Alternative Affiliation
sv: Alternativ tillhörighet

en: Alternative Name
sv: Alternativt namn

en: Alternative Proof String
sv: Alternativ bevissträng

en: Alternative affiliation:
sv: Alternativ tillhörighet:

en: Alternative instead of 'Enclosure'
sv: Alternativ istället för 'Bifogat'

en: Alternative name
sv: Alternativt namn

en: Alternative optional name or title
sv: Alternativt valfritt namn eller titel

en: Alternative proof string
sv: Alternativ bevissträng

en: Alternative text for the even header
sv: Alternativ text för det jämna huvudet

en: Alveolar lateral click
sv: Alveolar lateral klickljud

en: Always Babel
sv: Alltid Babel

en: Always list all authors (rather than using "et al.")
sv: Lista alltid alla författare (hellre än att använda "et al.")

en: Always list all authors (rather than using "et al."), if the current citation style supports this.
sv: Lista alltid alla författare (hellre än att använda "et al."), om den aktuella citatstilen stöder detta.

en: American Geophysical Union (AGU, SGML Article)
sv: American Geophysical Union (AGU, SGML artikel)

en: American Geophysical Union (AGUPLUS Manuscript)
sv: American Geophysical Union (AGUPLUS manuskript)

en: American Mathematical Society (AMS) Article
sv: American Mathematical Society (AMS) artikel

en: American Mathematical Society (AMS) Book
sv: American Mathematical Society (AMS) bok

en: American Psychological Association (APA), v. 6
sv: American Physchological Association (APA), v. 6

en: Amharic
sv: Amhariska

en: An Inkscape figure.
    Note that using this template automatically uses the 
    document text in the image (like with the Xfig template).
sv: En Inkscape-figur.
    Notera att användning av denna mall använder 
    automatiskt dokumenttexten i bilden (som med Xfig-mallen).

en: An Xfig figure.
sv: En Xfig-figur.

en: An alternative proof string
sv: En alternativ bevissträng

en: An emergency file is successfully loaded, but the original file %1$s is marked read-only. Please make sure to save the document as a different file.
sv: En nödfil laddades framgångsrikt, men originalfilen %1$s är märkt skrivskyddad. Vänligen se till att spara dokumentet som en annan fil.

en: An emergency save of the document %1$s exists.
    
    Recover emergency save?
sv: En nödsparning av dokumentet %1$s finns.
    
    Återhämta nödsparning?

en: An error occurred while running:
    %1$s
sv: Ett fel uppstod vid körning av:
    %1$s

en: An external converter is disabled for security reasons
sv: En extern omvandlare är inaktiverad av säkerhetsskäl

en: An external converter requires your authorization
sv: En extern omvandlare kräver ditt tillstånd

en: An integer is expected.
sv: Ett heltal förväntas.

en: An optional preface
sv: Ett valfritt företal

en: Ancient Greek Musical Notation
sv: Forngrekisk musiknotation

en: Ancient Greek Numbers
sv: Antika grekiska nummer

en: And
sv: Och

en: Angle
sv: Vinkel

en: Angle to rotate image by
sv: Vinkel att rotera bild med

en: Anlagen
sv: Anlag

en: Annotated Text
sv: Annoterad text

en: Annotated Text|x
sv: Annoterad text|x

en: Anonymous Suppression
sv: Anonym undertryckning

en: Anrede
sv: Tilltalstitel

en: Any Number|N
sv: Vilket nummer som helst|n

en: Any Word|W
sv: Vilket ord som helst

en: Any changes will be lost. Are you sure you want to revert to the saved version of the document %1$s?
sv: Alla ändringar kommer att förloras. Är du säker på att du vill återgå till den sparade versionen av dokumentet %1$s?

en: Anything Non-Empty|o
sv: Vad som helst icke-tomt|o

en: Anything|A
sv: Vad som helst|a

en: Apical
sv: Apikal

en: App&ly
sv: Ti&llämpa

en: Appears in TOC
sv: Visas i innehållsförteckning

en: Append Argument
sv: Tillfoga argument

en: Append Argument Eating From the Right
sv: Tillfoga argument som äter från höger

en: Append Column|p
sv: Tillfoga spalt

en: Append Optional Argument Eating From the Right
sv: Tillfoga valfritt argument som äter från höger

en: Append Row|A
sv: Tillfoga rad|a

en: Append argument
sv: Tillfoga argument

en: Append argument eating from the right
sv: Tillfoga argument som äter från höger

en: Append optional argument eating from the right
sv: Tillfoga valfritt argument som äter från höger

en: Append the name of this branch to the output filename, given the branch is active.
sv: Tillfoga namnet på denna gren till utmatningsfilnamnet, givet att grenen är aktiv.

en: Appendices
sv: Bilagor

en: Appendix
sv: Bilaga

en: Appendix \Alph{appendix}.
sv: Bilaga \Alph{appendix}.

en: Appendix \Alph{section}:
sv: Bilaga \Alph{section}:

en: Appendix \thechapter
sv: Bilaga \thechapter

en: Applied "%1$s" to %2$d buffer(s)
sv: Tillämpade "%1$s" till %2$d buffert(ar)

en: Applied "%1$s" to %2$d insets
sv: Tillämpade "%1$s" till %2$d insättningar

en: Apply Last Text Style|A
sv: Tillämpa senaste textstil|a

en: Apply Python 3 highlighting
sv: Tillämpa framhävning för Python 3

en: Apply changes &immediately
sv: T&illämpa ändringar omedelbart

en: Apply each change automatically
sv: Tillämpa varje ändring automatiskt

en: Apply last
sv: Tillämpa senaste

en: Apply settings immediately
sv: Tillämpa ändringar omedelbart

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Arabic (ArabTeX)
sv: Arabiska (ArabTeX)

en: Arabic (Arabi)
sv: Arabiska (Arabi)

en: Arabic (CP 1256)
sv: Arabiska (CP 1256)

en: Arabic (ISO 8859-6)
sv: Arabiska (ISO 8859-6)

en: Arabic Article
sv: Arabisk artikel

en: Arabic Presentation Forms-A
sv: Arabiska presentationsformer-A

en: Arabic Presentation Forms-B
sv: Arabiska presentationsformer-B

en: Area Code:
sv: Riktnummer:

en: Area code
sv: Riktnummer

en: Argument for statements that requires to specify additional information
sv: Argument för satser som kräver specificering av ytterligare information

en: Argument not known in this Layout. Will be suppressed in the output.
sv: Argument är inte känt i denna utformning. Kommer att bli undertryckt i utmatningen.

en: Arguments
sv: Argument

en: Armenian
sv: Armeniska

en: Armenian (ArmSCII8)
sv: Armeniska (ArmSCII8)

en: Array Environment|y
sv: Array-miljö|y

en: Arrow
sv: Pil

en: Arrow:
sv: Pil:

en: Arrows
sv: Pilar

en: Arrows (extended)
sv: Pilar (utökad)

en: Article
sv: Artikel

en: Article (Standard Class with Extra Font Sizes)
sv: Artikel (standardklass med extra typsnittsstorlekar)

en: Article (Standard Class)
sv: Artikel (standardklass)

en: Article DOI:
sv: Artikel DOI:

en: Article Sequential Number:
sv: Artikelns sekventiella nummer:

en: Article number:
sv: Artikelnummer:

en: Article:
sv: Artikel:

en: ArticleMode
sv: Artikelläge

en: Articles
sv: Artiklar

en: Articles (DocBook)
sv: Artiklar (DocBook)

en: As Paragraph Description Options
sv: Alternativ för beskrivning (som stycke)

en: As Paragraph Enumerate Options
sv: Alternativ för uppräkning (som stycke)

en: As Paragraph Itemize Options
sv: Alternativ för uppställning (som stycke)

en: As described in the User Guide, the width of this text determines the width of the label part of each item in environments like List and Description.
    
     Normally, you won't need to set this, since the largest label width of all the items is used.
sv: Som det står i Handboken avgör bredden av denna text bredden av etikettdelen av varje element i miljöer som Lista och Beskrivning.
    
    Normalt behöver du inte sätta detta, eftersom den största etikettbredden av alla element används.

en: AsParagraphDescr
sv: Beskrivning (som stycke)

en: AsParagraphEnum
sv: Uppräkning (som stycke)

en: AsParagraphItem
sv: Uppställning (som stycke)

en: Ask permission
sv: Fråga om tillåtelse

en: Ask the user
sv: Fråga användaren

en: Ask user before calling external converters with 'needauth' option to prevent undesired effects.
sv: Fråga användaren innan externa omvandlare med 'needauth'-inställningen körs för att undvika oönskade effekter.

en: Aspirated
sv: Aspirerad

en: Assertion %1$s violated in
    file: %2$s, line: %3$s
sv: Påstående %1$s överträdde i
    fil: %2$s, linje: %3$s

en: Assign the graphic to a group of graphics that share the same settings
sv: Tilldela grafiken till en grafikgrupp som delar samma inställningar

en: Assign to group '%1$s' anyway
sv: Tilldela till grupp '%1$s' ändå

en: Assigned &to group:
sv: &Tilldelad till grupp:

en: Assigned master does not include this file
sv: Tilldelat huvud inkluderar inte denna fil

en: Association for Computing Machinery (ACM) article
sv: Association for Computing Machinery (ACM)-artikel

en: Assumption
sv: Antagande

en: Assumption \theassumption.
sv: Antagande \theassumption.

en: Assumption \thechapter.\theassumption.
sv: Antagande \thechapter.\theassumption.

en: Assumption \thetheorem.
sv: Antagande \thetheorem.

en: Assumption*
sv: Antagande*

en: Assumption.
sv: Antagande.

en: Assure counters and references are as in the complete document (prolonges compilation)
sv: Försäkra att räknare och referenser är som i det fullständiga dokumentet (förlänger kompilering)

en: Astronomy & Astrophysics
sv: Astronomi & astrofysik

en: Astronomy & Astrophysics (V. 4, Obsolete)
sv: Astronomi & astrofysik (V. 4, föråldrad)

en: Asturian
sv: Asturiska

en: At Decimal Separator
sv: Vid decimalavskiljare

en: Attempt to show the output even if there were compilation errors
sv: Försök att visa utmatningen även om det fanns kompileringsfel

en: Attempted to include file %1$s in itself! Ignoring inclusion.
sv: Försökte att inkludera fil %1$s i sig själv! Ignorerar inkludering.

en: Attempting to close changed document!
sv: Försöker att stänga ändrat dokument!

en: Author
sv: Författare

en: Author Address
sv: Författarens adress

en: Author Address:
sv: Författarens adress:

en: Author Affiliation
sv: Författarens tillhörighet

en: Author Biography
sv: Författarens biografi

en: Author Email
sv: Författarens epost

en: Author Footnote
sv: Författarens fotnot

en: Author Footnote Label
sv: Författarens fotnotsetikett

en: Author Label
sv: Författarens etikett

en: Author Mark
sv: Författarens märke

en: Author Name
sv: Författarens namn

en: Author Names
sv: Författarnamn

en: Author Note:
sv: Författarens not:

en: Author Option
sv: Författarens alternativ

en: Author Running
sv: Löpande författare

en: Author Running:
sv: Löpande författare:

en: Author URL
sv: Författarens URL

en: Author URL Option
sv: Författare URL-alternativ

en: Author affiliation
sv: Författarens tillhörighet

en: Author affiliation:
sv: Författarens tillhörighet:

en: Author data:
sv: Författare data:

en: Author foot
sv: Författarens fot

en: Author footnote
sv: Författarens fotnot

en: Author footnote:
sv: Författarens fotnot:

en: Author mark
sv: Författarens märke

en: Author name
sv: Författarens namn

en: Author names that will appear in the header line
sv: Författarnamn som kommer att visas i huvudlinjen

en: Author-number
sv: Författare-nummer

en: Author-year
sv: Författare-år

en: Author:
sv: Författare:

en: AuthorAddr
sv: Författarens adress

en: AuthorNote
sv: Författarens not

en: Authorgroup
sv: Författarens grupp

en: Authorinfo
sv: Författarens info

en: Authorinfo:
sv: Författarens info:

en: Authormark
sv: Författarens märke

en: Authors
sv: Författare

en: Authors Block
sv: Författare block

en: Authors Block:
sv: Författare block:

en: Auto &begin
sv: Auto&börja

en: Auto &end
sv: Autoavsluta

en: Auto-edit file %1$s failed
sv: Auto-redigera fil %1$s misslyckades

en: Auto-saving %1$s
sv: Autosparar %1$s

en: Auto-view file %1$s failed
sv: Auto-visa fil %1$s misslyckades

en: Autocite
sv: Autocitera

en: Autoco&rrection
sv: Autoko&rrigering

en: Autocorrect Off ('!' to enter)
sv: Autokorrigering av ('!' för att starta)

en: Autocorrect On (<space> to exit)
sv: Autokorrigering på (<mellanslag> för att avsluta)

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Automatic &inline completion
sv: Automatisk platskompletter&ing

en: Automatic &popup
sv: Automatisk &poppupp

en: Automatic cleanup of the window before LaTeX compilation proceeds
sv: Automatiskt rensning av fönstret innan LaTeX-kompilering fortgår

en: Automatic in&line completion
sv: Automatisk p&latskomplettering

en: Automatic p&opup
sv: Automatisk p&oppupp

en: Automatic save done.
sv: Automatisk sparning färdig.

en: Automatic save failed!
sv: Automatisk sparning misslyckades!

en: Automatic update
sv: Automatisk uppdatering

en: Automatically fi&ll header
sv: Fyll huvud automat&iskt

en: Autosave failed!
sv: Autosparning misslyckades!

en: Autosaving current document...
sv: Autosparar aktuellt dokument...

en: Avai&lable indexes:
sv: Ti&llgängliga index:

en: Available &Labels:
sv: Tillgänglig&a etiketter:

en: Available categories depend on the document encoding. Select UTF-8 for the full range.
sv: Tillgängliga kategorier beror på dokumentkodningen. Välj UTF-8 för det fullständiga intervallet.

en: Available listing parameters are %1$s
sv: Tillgängliga listningsparametrar är %1$s

en: Available listings parameters containing string "%1$s" are %2$s
sv: Tillgängliga listningsparametrar som innehåller sträng "%1$s" är %2$s

en: Available templates
sv: Tillgängliga mallar

en: B&ackreferences:
sv: B&akåtreferenser:

en: B&reak links over lines
sv: B&ryt länkar över rader

en: BROKEN:
sv: TRASIG:

en: Back Matter
sv: Eftertext

en: Back&ground:
sv: Bak&grund:

en: BackMatter
sv: Eftertext

en: Backaddress
sv: Bakadress

en: Backaddress:
sv: Bakadress:

en: Background Colors
sv: Bakgrundsfärger

en: Backup && Saving
sv: Säkerhetskopiering && sparning

en: Backup &original documents when saving
sv: Säkerhetskopiera &originaldokument vid sparning

en: Backup failure
sv: Säkerhetskopieringsmisslyckande

en: Bad math environment
sv: Dålig matematikmiljö

en: Bad status when checking in changes.
    
    '%1$s'
sv: Dåligt status vid inskickning av ändringar.
    
    '%1$s'

en: Baltic (CP 1257)
sv: Baltiska (CP 1257)

en: Baltic (ISO 8859-13)
sv: Baltiska (ISO 8859-13)

en: Baltic (ISO 8859-4)
sv: Baltiska (ISO 8859-4)

en: BankAccount
sv: Bankkonto

en: BankAccount:
sv: Bankkonto:

en: BankCode
sv: Bankkod

en: BankCode:
sv: Bankkod:

en: BankRowA
sv: BankRadA

en: BankRowA:
sv: BankRadA:

en: BankRowB
sv: BankRadB

en: BankRowB:
sv: BankRadB:

en: BankRowC
sv: BankRadC

en: BankRowC:
sv: BankRadC:

en: BankRowD
sv: BankRadD

en: BankRowD:
sv: BankRadD:

en: BankRowE
sv: BankRadE

en: BankRowE:
sv: BankRadE:

en: BankRowF
sv: BankRadF

en: BankRowF:
sv: BankRadF:

en: Baseline center
sv: Center baslinje

en: Baseline left
sv: Vänster baslinje

en: Baseline right
sv: Höger baslinje

en: Basic (BibTeX)
sv: Grundläggande (BibTeX)

en: Basic Latin
sv: Enkel latin

en: Basic numerical
sv: Grundläggande numerär

en: Basque
sv: Baskiska

en: Beamer Article (KOMA-Script)
sv: Beamer-artikel (KOMA-Script)

en: Beamer Article (Standard Class)
sv: Beamer-artikel (standardklass)

en: Beamer Note
sv: Beamernot

en: Beamer Presentations|B
sv: Beamer-presentationer|B

en: Beamerposter
sv: Beamer-affisch

en: BeforePicture
sv: Före bild

en: Begin
sv: Börja

en: Begin PDF Form
sv: PDF-formulär (början)

en: Begin frontmatter
sv: Förtext (början)

en: Begin of CV
sv: Början på CV

en: BeginFrontmatter
sv: Förtext (början)

en: Beginning of file reached while searching backward.
    Continue searching from the end?
sv: Början på filen nåddes vid bakåtsökning.
    Fortsätt sökning från slutet?

en: Belarusian
sv: Vitryska

en: Below
sv: Nedan

en: Bengali
sv: Bengaliska

en: Bet&ween rows:
sv: Mellan rader:

en: Betreff
sv: Beträffande

en: Bib(la)TeX Bibliography...|B
sv: Bib(la)TeX-bibliografi...|B

en: BibTeX Bibliography
sv: BibTeX-bibliografi

en: BibTeX Databases (*.bib)
sv: BibTeX-databaser (*.bib)

en: BibTeX Generated Bibliography
sv: BibTeX-genererad bibliografi

en: BibTeX Styles (*.bst)
sv: BibTeX-stilar (*.bst)

en: BibTeX command and options
sv: BibTeX kommando och alternativ

en: BibTeX database to use
sv: BibTeX-databas att använda

en: BibTeX databases
sv: BibTeX-databaser

en: BibTeX error:
sv: BibTeX-fel:

en: BibTeX styles
sv: BibTeX-stilar

en: Biber error:
sv: Biberfel:

en: Biblate&x bibliography style:
sv: Biblate&x bibliografistil:

en: Biblatex &citation style:
sv: Biblatex &citatstil:

en: Biblatex (natbib mode)
sv: Biblatex (natbib-läge)

en: Biblatex Bibliography
sv: Biblatex-bibliografi

en: Biblatex Generated Bibliography
sv: Biblatex-genererad bibliografi

en: Biblatex bibliography styles
sv: Biblatex bibliografistilar

en: Biblatex citation styles
sv: Biblatex-citatstilar

en: Biblatex supports many author-year and numerical styles. It is mainly aimed at the Humanities. It is highly customizable, fully localized and provides many features that are not possible with BibTeX. The use of 'biber' as bibliography processor is advised.
sv: Biblatex stöder många författare-år och numeriska stilar. Det är huvudsakligen inriktat på humaniora. Det är högst anpassningsbart, helt lokaliserat, och förser många finesser som inte är möjliga med BibTeX. Användningen av 'biber' som bibliografibehandlare är rekommenderad.

en: Bibliographical backreferences
sv: Bibliografiska bakåtreferenser

en: Bibliography
sv: Bibliografi

en: Bibliography (plain)
sv: Bibliografi (vanlig)

en: Bibliography Entry
sv: Bibliografipost

en: Bibliography Generation
sv: Bibliografigenerering

en: Bibliography Item Settings
sv: Bibliografipostinställningar

en: Bibliography Style
sv: Bibliografistil

en: Bibliography entry not found!
sv: Bibliografipost hittades inte!

en: Bibliography entry.
sv: Bibliografipost.

en: Bibliography heading
sv: Bibliografirubrik

en: Bibnote
sv: Bibnot

en: Bicaption
sv: Bibildtext

en: Big Item:
sv: Stort element:

en: Big Operators
sv: Stora operatörer

en: Big operators
sv: Stora operatörer

en: Big skip
sv: Stort avstånd

en: Big-sized Icons
sv: Stora ikoner

en: BigItem
sv: Stort element

en: BigSkip
sv: Stort avstånd

en: BigSkip|B
sv: Stort avstånd

en: Big[[delimiter size]]
sv: Stor

en: Bigg[[delimiter size]]
sv: Stoor

en: Bilabial click
sv: Bilabial klickljud

en: Binary operator class	\mathbin
sv: Binär operatörsklass	\mathbin

en: Biographies
sv: Biografier

en: Biography
sv: Biografi

en: Biography without photo
sv: Biografi utan foto

en: BiographyNoPhoto
sv: BiografiIngetFoto

en: Birthday
sv: Födelsedag

en: Blackboard	\mathbb
sv: Svarta tavlan	\mathbb

en: Block Elements
sv: Blockelement

en: Block Title
sv: Blocktitel

en: Blocks
sv: Block (flera)

en: Blue item:
sv: Blått element:

en: Blue subitems
sv: Blåa underelement

en: BlueItem
sv: Blått element

en: BlueItemInset
sv: Blå elementinsättning

en: BoardCentered
sv: Centrerat bräde

en: Body Only
sv: Endast kropp

en: Bold
sv: Fet

en: Bold	\mathbf
sv: Fet	\mathbf

en: Bold symbol	\boldsymbol
sv: Fet symbol	\boldsymbol

en: Book (Standard Class with Extra Font Sizes)
sv: Bok (standardklass med extra typsnittsstorlekar)

en: Book (Standard Class)
sv: Bok (standardklass)

en: Bookmarks|B
sv: Bokmärken|B

en: Books
sv: Böcker

en: Books (DocBook)
sv: Böcker (DocBook)

en: Border above
sv: Kant ovan

en: Border below
sv: Kant nedan

en: Borders|d
sv: Kanter

en: Bosnian
sv: Bosniska

en: Botto&m of row:
sv: Botten på rad:

en: Bottom
sv: Botten

en: Bottom Line|B
sv: Bottenlinje|B

en: Bottom center
sv: Center botten

en: Bottom left
sv: Vänster botten

en: Bottom right
sv: Höger botten

en: Bottom smash	\smashb
sv: Bottensmash	\smashb

en: Bottom text:
sv: Bottentext:

en: Bottom tie bar
sv: Nedre bindningsrad

en: Bottomtext
sv: Bottentext

en: Bottom|B
sv: Botten|B

en: Bottom|o
sv: Botten|o

en: Box
sv: Ruta

en: Box Drawing
sv: Rutritning

en: Box Settings
sv: Rutinställningar

en: Box Settings...|x
sv: Rutinställningar...

en: Box s&eparation:
sv: Rutavskiljning:

en: Box: %1$s
sv: Ruta: %1$s

en: Box[[Menu]]|x
sv: Ruta

en: Boxes to scale and rotate its contents
sv: Rutor att skala och rotera dess innehåll

en: Br&owse...
sv: Bläddra...

en: Braille (default)
sv: Braille (standard)

en: Braille (dots off)
sv: Braille (punkter av)

en: Braille (dots on)
sv: Braille (punkter på)

en: Braille (mirror off)
sv: Braille (spegel av)

en: Braille (mirror on)
sv: Braille (spegel på)

en: Braille (textsize)
sv: Braille (textstorlek)

en: Braille box
sv: Brailleruta

en: Braille_dots_off
sv: Braille_punkter_av

en: Braille_dots_on
sv: Braille_punkter_på

en: Braille_mirror_off
sv: Braille_spegel_av

en: Braille_mirror_on
sv: Braille_spegel_på

en: Braillebox
sv: Brailleruta

en: Branch
sv: Gren

en: Branch "%1$s" already exists.
sv: Gren "%1$s" finns redan.

en: Branch "%1$s" does not exist.
sv: Gren "%1$s" finns inte.

en: Branch (child):
sv: Gren (barn):

en: Branch (master):
sv: Gren (huvud):

en: Branch (undefined):
sv: Gren (odefinierad):

en: Branch Name: %1$s
    Branch Status: %2$s
    Inset Status: %3$s
sv: Grennamn: %1$s
    Grenstatus: %2$s
    Insättningsstatus: %3$s

en: Branch Settings
sv: Greninställningar

en: Branch Settings...|B
sv: Greninställningar...

en: Branch already exists
sv: Gren finns redan

en: Branch name
sv: Grennamn

en: Branch state changes in master document
sv: Ändringar i grentillstånd i huvuddokument

en: Branch:
sv: Gren:

en: Branches
sv: Grenar

en: Branch|B
sv: Gren

en: Break lines longer than the linewidth
sv: Bryt rader längre än radbredden

en: Breakable Slash|a
sv: Brytbart snedstreck|a

en: Breathy voiced
sv: Läckande tonande

en: Breton
sv: Bretonska

en: Brieftext
sv: Brevtext

en: Bro&wse...
sv: &Bläddra...

en: Browse your local directory
sv: Bläddra i din lokala katalog

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Buffer Error!
sv: Buffertfel!

en: Build Info
sv: Bygginfo

en: Build Program|B
sv: Bygg program|B

en: Build errors
sv: Byggfel

en: Built from git commit hash
sv: Byggd from git commit hash

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: Bulleted Item:
sv: Bombelement:

en: BulletedItem
sv: Bombelement

en: Bullets
sv: Bomber

en: By Occurrence
sv: Via förekomst

en: By Same Author (bib)
sv: Av samma författare (bib)

en: By default, a line break can occur after en- and em-dashes. Checking this box prevents that.
sv: Som standard kan en radbrytning inträffa efter en- och em-streck. Markera denna box för att förhindra det.

en: Byzantine Musical Symbols
sv: Bysantinska musiksymboler

en: C&aption:
sv: Bildtext:

en: C&enter
sv: C&entrerad

en: C&lear
sv: Rensa

en: C&olor links
sv: Färga länkar

en: C&ommand:
sv: K&ommando:

en: C&onverter:
sv: &Omvandlare:

en: C&urrent document
sv: Akt&uellt dokument

en: C&ustom macro:
sv: Anpassad makro:

en: C&ustomize Hyperref Options
sv: Anpassa hyperref-alternativ

en: CC
sv: Karbonkopia

en: CCC code:
sv: CCC-kod:

en: CCC-Code
sv: CCC-kod

en: CCS Description
sv: CCS beskrivning

en: CD label
sv: CD-etikett

en: CJK Compatibility
sv: CJK-kompatibilitet

en: CJK Compatibility Forms
sv: CJK-kompatibilitetsformer

en: CJK Compatibility Ideographs
sv: CJK-kompatibilitetsideogram

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
sv: CJK-kompatibilitetsideogramkomplement

en: CJK Symbols and Punctuation
sv: CJK-symboler och interpunktuation

en: CJK Unified Ideographs
sv: Enhetliga CJK-ideogram

en: CJK Unified Ideographs Extension B
sv: Enhetliga CJK-ideogram utökning B

en: CR Categories:
sv: CR-kategorier:

en: CR categories
sv: CR-kategorier

en: CR category
sv: CR-kategori

en: CR-number
sv: CR-nummer

en: CRcat
sv: CR-kat

en: CURTAIN
sv: RIDÅ

en: CV Color Scheme:
sv: CV-färgschema:

en: CV Icon Set:
sv: CV-ikonuppsättning:

en: CV Style:
sv: CV-stil:

en: CVColor
sv: CV-färg

en: CVColumnWidth
sv: CV-spaltbredd

en: CVIcons
sv: CV-ikoner

en: CVStyle
sv: CV-stil

en: Ca&tegory:
sv: Ka&tegori:

en: Calligraphic	\mathcal
sv: Kalligrafisk	\mathcal

en: Can not insert shortcut to the list
sv: Kan inte infoga genväg till listan

en: Can't add vertical grid lines in '%1$s'
sv: Kan inte lägga till vertikala rutnätslinjer i '%1$s'

en: Can't change horizontal alignment in '%1$s'
sv: Kan inte ändra horisontell justering i '%1$s'

en: Can't change number of columns in '%1$s'
sv: Kan inte ändra antal kolonner i '%1$s'

en: Can't change number of rows in '%1$s'
sv: Kan inte ändra antal rader i '%1$s'

en: Can't rename emergency file!
sv: Kan inte byta namn på nödfil!

en: Can't set layout!
sv: Kan inte sätta utformning!

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Canceled.
sv: Avbruten.

en: Candle
sv: Ljus

en: Cannot convert file
sv: Kan inte omvandla fil

en: Cannot create backup file %1$s.
    Please check whether the directory exists and is writable.
sv: Kan inte skapa säkerhetskopierad fil %1$s.
    Vänligen kontrollera huruvida katalogen finns och är skrivbar.

en: Cannot edit file
sv: Kan inte redigera fil

en: Cannot index more than one paragraph!
sv: Kan inte indexera mer än ett stycke!

en: Cannot iterate more than %1$d times
sv: Kan inte iterera fler än %1$d gånger

en: Cannot move saved file to:
      %1$s.
    But the file has successfully been saved as:
      %2$s.
sv: Kan inte flytta sparad fil till:
      %1$s.
    Men filen has sparats framgångsrikt som:
      %2$s.

en: Cannot remove a Format used by a Converter. Remove the converter first.
sv: Kan inte ta bort ett format som används av en omvandlare. Ta bort omvandlaren först.

en: Cannot remove standard index
sv: Kan inte ta bort standardindex

en: Cannot remove temporary directory
sv: Kan inte ta bort tillfällig katalog

en: Cannot retrieve CVS status
sv: Kan inte hämta CVS-status

en: Cannot revert document %1$s to repository version.
    The status '%2$s' is unexpected.
sv: Dokumentet %1$s kan inte återgå till förrådsversion.
    Status '%2$s' är oväntat.

en: Cannot view file
sv: Kan inte visa fil

en: Capitalized
sv: Kapitaliserad

en: Capitalize|C
sv: Kapitalisera

en: Capitalize|a
sv: Kapitalisera|a

en: Caption
sv: Bildtext

en: Caption (%1$s)
sv: Bildtext (%1$s)

en: Caption Width
sv: Bildtextbredd

en: Caption setup
sv: Bildtextinställning

en: Caption setup:
sv: Bildtextinställning:

en: Caption:
sv: Bildtext:

en: Case
sv: Fall

en: Case #.
sv: Fall #.

en: Case &sensitive
sv: &Skiftlägeskänslig

en: Case &sensitive[[search]]
sv: &Skiftlägeskänslig

en: Case Sensiti&ve
sv: Skiftlägeskänslig

en: Case \alph{caseiii}.
sv: Fall \alph{caseiii}.

en: Case \arabic{caseiv}.
sv: Fall \arabic{caseiv}.

en: Case \arabic{casei}.
sv: Fall \arabic{casei}.

en: Case \arabic{case}
sv: Fall \arabic{case}

en: Case \roman{caseii}.
sv: Fall \roman{caseii}.

en: Case \thecase.
sv: Fall \thecase.

en: Case se&nsitive
sv: Skiftlägeskä&nslig

en: Cases Environment|C
sv: Cases-miljö|C

en: Catalan
sv: Katalanska

en: Catchline
sv: Slagord

en: Category: %1$s.
sv: Kategori: %1$s.

en: Cell setting
sv: Cellinställning

en: Center
sv: Centrerad

en: Center Footer
sv: Centrerad fot

en: Center Footer:
sv: Centrerad fot:

en: Center Header
sv: Centrerat huvud

en: Center Header:
sv: Centrerat huvud:

en: Center overlap	\mathclap
sv: Centrerad överlappning	\mathclap

en: Centered
sv: Centrerad

en: Center|C
sv: Centrerad|C

en: Central European (CP 1250)
sv: Centraleuropeiska (CP1250)

en: Central European (CP 852)
sv: Centraleuropeiska (CP 852)

en: Central European (ISO 8859-2)
sv: Centraleuropeiska (ISO 8859-2)

en: Centralized
sv: Central

en: Change Formula Type|F
sv: Ändra formeltyp|f

en: Change Limits Type|L
sv: Ändra begränsningstyp

en: Change Style|y
sv: Ändra stil

en: Change Tracking|C
sv: Ändringsspårning

en: Change bars
sv: Ändringsrader

en: Change made on %1
sv: Ändring gjord vid %1

en: Change the name of the selected branch
sv: Byt namn på vald gren

en: Change the selected color
sv: Byt den valda färgen

en: Change tracking
sv: Ändringsspårning

en: Change tracking author index missing
sv: Författarindex för ändringsspårning saknas

en: Change:
sv: Ändring:

en: Changed by %1
sv: Ändrad av %1

en: Changed by %1$s[[author]] on %2$s[[date]].
sv: Ändrad av %1$s den %2$s.

en: Changes
sv: Ändringar

en: Changes detected
sv: Ändringar upptäckta

en: Changes not shown in LaTeX output
sv: Ändringar som inte visas i LaTeX-utmatning

en: Changes will not be highlighted in LaTeX output when using pdflatex, because xcolor and ulem are not installed.
    Please install both packages or redefine \lyxadded and \lyxdeleted in the LaTeX preamble.
sv: Ändringar kommer inte framhävas i LaTeX-utmatning vid användning av pdflatex, eftersom xcolor och ulem inte är installerade.
    Vänligen installera båda paketen eller omdefiniera \lyxadded och \lyxdeleted i LaTeX-ingressen.

en: Changes will not be highlighted in LaTeX output, because neither dvipost nor xcolor/ulem are installed.
    Please install these packages or redefine \lyxadded and \lyxdeleted in the LaTeX preamble.
sv: Ändringar kommer inte framhävas i LaTeX-utmatning, eftersom varken dvipost eller xcolor/ulem är installerade.
    Vänligen installera dessa paket eller omdefiniera \lyxadded och \lyxdeleted i LaTeX-ingressen.

en: Changing number of columns not allowed in 'cases': feature %1$s
sv: Ändring av antal kolonner tillåts inte i 'cases': finess %1$s

en: ChapAuthor
sv: KapFörfattare

en: ChapMotto
sv: KapMotto

en: ChapSubtitle
sv: KapUndertitel

en: Chapter
sv: Kapitel

en: Chapter ##
sv: Kapitel ##

en: Chapter Exercises
sv: Kapitelövningar

en: Chapter \thechapter
sv: Kapitel \thechapter

en: Chapter*
sv: Kapitel*

en: Chapterprecis
sv: Kapitelsammandrag

en: Character is uncodable in this verbatim context.
sv: Tecken är okodbart i detta ordagranna sammanhang.

en: Character set
sv: Teckenuppsättning

en: Chart
sv: Diagram

en: Charts
sv: Diagram

en: Check Box Style
sv: Kryssrutstil

en: Check In Changes...|I
sv: Skicka in ändringar...|i

en: Check Out for Edit|O
sv: Hämta ut för redigering

en: Check TeX|h
sv: Kontrollera TeX

en: Check for floating listings
sv: Kolla efter flytande listningar

en: Check for inline listings
sv: Kolla efter platslistningar

en: Check if this index should be part (e.g., a section) of the former one.
sv: Markera om detta index ska vara del (t.ex., ett avsnitt) av föregående.

en: Check if you need multiple indexes (e.g., an Index of Names)
sv: Markera om du behöver flera index (t.ex. ett namnindex)

en: Check it to enter parameters that are not recognizable by LyX
sv: Markera den för att ange parametrar som LyX inte känner igen

en: Check spelling
sv: Kontrollera stavning

en: Check this if the box should break across pages
sv: Markera detta om rutan ska brytas över sidor

en: Check this to allow flexible placement
sv: Markera detta för att tillåta flexibel placering

en: Check this to show the current format in the File > Export menu
sv: Markera detta för att visa aktuellt format i menyn Arkiv > Exportera

en: Check to change the order of rotating and scaling
sv: Markera för att ändra ordningsföljd på rotering och skalning

en: Check to highlight foreign languages visually in the work area
sv: Markera för att framhäva främmande språk visuellt i arbetsområdet

en: Check to pass the language globally (to the document class), not locally (to the language package)
sv: Markera för att förmedla språket globalt (till dokumentklassen), inte lokalt (till språkpaketet)

en: Check-in changes
sv: Skicka in ändringar

en: Check-out for edit
sv: Hämta ut för redigering

en: CheckBox
sv: Kryssruta

en: CheckTeX start options and flags
sv: CheckTeX startalternativ och flaggor

en: Checking this allows the automatic display of helpful comments for insets in the main work area of an edited document
sv: Markera detta för att tillåta automatisk visning av hjälpfulla kommentarer för insättningar i huvudarbetsområdet av ett redigerat dokument

en: Checking this improves performance, but might decrease the on-screen quality of fonts
sv: Markera detta för att öka prestanda, men det kan försämra typsnittens kvalitet på skärmen.

en: Chemistry
sv: Kemi

en: Chess
sv: Schack

en: Chess diagram
sv: Schackdiagram

en: ChessBoard
sv: Schackbräde

en: ChessDiagram
sv: Schackdiagram

en: Child Document
sv: Barndokument

en: Child Document...|d
sv: Barndokument...|d

en: Child Documents
sv: Barndokument

en: Chinese (simplified)
sv: Kinesiska (förenklad)

en: Chinese (simplified) (EUC-CN)
sv: Kinesiska (förenklad) (EUC-CN)

en: Chinese (simplified) (GBK)
sv: Kinesiska (förenklad) (GBK)

en: Chinese (traditional)
sv: Kinesiska (traditionell)

en: Chinese (traditional) (Big5)
sv: Kinesiska (traditionell) (Big5)

en: Chinese (traditional) (EUC-TW)
sv: Kinesiska (traditionell) (EUC-TW)

en: Chinese Article (CTeX)
sv: Kinesisk artikel (CTeX)

en: Chinese Book (CTeX)
sv: Kinesisk bok (CTeX)

en: Chinese Report (CTeX)
sv: Kinesisk rapport (CTeX)

en: ChkTeX warning id # %1$s
sv: ChkTeX-varningsid # %1$s

en: ChoiceMenu
sv: Valmeny

en: Choose UI file
sv: Välj UI-fil

en: Choose a filename to export the document as
sv: Välj ett filnamn att exportera dokumentet som

en: Choose a filename to save document as
sv: Välj ett filnamn att spara dokument som

en: Choose a filename to save the pasted graphic as
sv: Välj ett filnamn att spara klistrad grafik som

en: Choose a particular paper size, or set your own with "Custom"
sv: Välj en särskild pappersstorlek, eller sätt din egen med "Anpassad"

en: Choose a style file
sv: Välj en stilfil

en: Choose bind file
sv: Välj bindfil

en: Choose keyboard map
sv: Välj tangentbordskarta

en: Choose the LaTeX package for code syntax highlighting
sv: Välj LaTeX-paketet för framhävning av kodsyntax

en: Choose the font size for line numbers
sv: Välj typsnittsstorlek för radnumren

en: Chosen File Already Open
sv: Vald fil redan öppen

en: Chunk
sv: Bit

en: Chunk ##
sv: Bit ##

en: Circle
sv: Cirkel

en: Citation
sv: Citat

en: Citation Style
sv: Citatstil

en: Citation st&yle:
sv: Citatst&il:

en: Citation style to use, if different styles are provided
sv: Citatstil att använda, om olika stilar förses

en: Citation-number
sv: Citatnummer

en: Citation-number:
sv: Citatnummer:

en: Citation...|C
sv: Citat...|C

en: Citation:
sv: Citat:

en: Citations
sv: Citat

en: Cite Engine not available
sv: Citatmotor inte tillgänglig

en: Cite key
sv: Citatnyckel

en: Cite reference
sv: Citatreferens

en: Cite-other
sv: Citera-annan

en: Cite-other:
sv: Citera-annan:

en: City
sv: Stad

en: City:
sv: Stad:

en: Claim
sv: Påstående

en: Claim #.
sv: Påstående #.

en: Claim \arabic{theorem}
sv: Påstående \arabic{theorem}

en: Claim \thechapter.\theclaim.
sv: Påstående \thechapter.\theclaim.

en: Claim \theclaim.
sv: Påstående \theclaim.

en: Claim \thetheorem.
sv: Påstående \thetheorem.

en: Claim*
sv: Påstående*

en: Claim.
sv: Påstående.

en: Class Default
sv: Klassens standard

en: Class Default (TeX Fonts)
sv: Klassens standard (TeX-typsnitt)

en: Class Options
sv: Klassalternativ

en: Class not found by LyX. Please check if you have the matching %1$s class and all required packages (%2$s) installed.
sv: Klass hittades inte av LyX. Vänligen kontrollera om du har den matchande klassen %1$s och alla paket som krävs (%2$s) installerade.

en: Classic
sv: Klassisk

en: Classification Codes
sv: Klassificeringskoder

en: Class|C
sv: Klass

en: Clear Bookmarks|C
sv: Rensa bokmärken

en: Clear Double Page
sv: Blank dubbelsida

en: Clear Double Page|D
sv: Blank dubbelsida|d

en: Clear Page
sv: Blank sida

en: Clear Page|C
sv: Blank sida

en: Clear current shortcut
sv: Rensa aktuell genväg

en: Clear text
sv: Rensa text

en: Click for more filter options
sv: Klicka för fler filteralternativ

en: Click or press Delete to delete the selected citation from the list
sv: Klicka eller tryck Delete för att radera valt citat från listan

en: Click or press Enter to add the selected citation to the list
sv: Klicka eller tryck Retur för att lägga till valt citat till listan

en: Click to change the color
sv: Klicka för att ändra färgen

en: Click to define a new graphics group.
sv: Klicka för att definiera en ny grafikgrupp.

en: Click to detach
sv: Klicka för att avlossa

en: Click to select a local document class definition file
sv: Klicka för att välja en lokal definitionsfil för dokumentklassen

en: Click to select a proposal, double click to look it up.
sv: Klicka för att välja ett förslag, dubbelklicka för att slå upp det.

en: Clip to &bounding box
sv: Klipp till &begränsningsrutan

en: Clip to bounding box values
sv: Klipp till begränsningsrutans värden

en: Clip to c&oordinates
sv: Klipp till k&oordinater

en: Clip to the coordinates specified below (bounding box for DVI/PS output, viewport for PDF output)
sv: Klipp till koordinaterna specificerade nedan (begränsningsrutan för DVI/PS-utmatning, titthål för PDF-utmatning)

en: Clipboard handling
sv: Klippbordshantering

en: Close
sv: Stäng

en: Close All
sv: Stäng alla

en: Close All Insets|C
sv: Stäng alla insättningar

en: Close All Notes|l
sv: Stäng alla noter|l

en: Close Current View
sv: Stäng aktuell vy

en: Close Current View|w
sv: Stäng aktuell vy

en: Close File
sv: Stäng fil

en: Close Inset|C
sv: Stäng insättning

en: Close Letter
sv: Brevslut

en: Close Window|d
sv: Stäng fönster

en: Close back rounded vowel
sv: Sluten bakre rundad vokal

en: Close back unrounded vowel
sv: Sluten bakre orundad vokal

en: Close central rounded vowel
sv: Sluten central rundad vokal

en: Close central unrounded vowel
sv: Sluten central orundad vokal

en: Close document
sv: Stäng dokument

en: Close front rounded vowel
sv: Sluten främre rundad vokal

en: Close front unrounded vowel
sv: Sluten främre orundad vokal

en: Close or hide document?
sv: Stäng eller dölj dokument?

en: Close tab
sv: Stäng flik

en: Close this dialog
sv: Stäng denna dialog

en: Close-mid back rounded vowel
sv: Mellansluten bakre rundad vokal

en: Close-mid back unrounded vowel
sv: Mellansluten bakre orundad vokal

en: Close-mid central rounded vowel
sv: Mellansluten central rundad vokal

en: Close-mid central unrounded vowel
sv: Mellansluten central orundad vokal

en: Close-mid front rounded vowel
sv: Mellansluten främre rundad vokal

en: Close-mid front unrounded vowel
sv: Mellansluten främre orundad vokal

en: CloseSection
sv: Stäng avsnitt

en: Closes document
sv: Stänger dokument

en: Close|C
sv: Stäng

en: Closing
sv: Avslutning

en: Closing last &view:
sv: Stängning av senaste &vy:

en: Closing:
sv: Avslutning:

en: Closings
sv: Avslutningar

en: Co Author
sv: Medförfattare

en: Co&mmand:
sv: Ko&mmando:

en: Co&ntent:
sv: I&nnehåll:

en: Co&pier:
sv: Ko&piator:

en: Co-author
sv: Medförfattare

en: Code
sv: Kod

en: Code Chunk
sv: Kodbit

en: Code Input
sv: Kodinmatning

en: Code Output
sv: Kodutmatning

en: Code Preview
sv: Förhandsgranskning av kod

en: Code Preview Pane|P
sv: Kodförhandsgranskningsruta

en: Code URL:
sv: Kod-URL:

en: Collaboration
sv: Kollaboration

en: Collaboration:
sv: Kollaboration:

en: Color
sv: Färg

en: Color Box
sv: Färgruta

en: Color Box (Dynamic)
sv: Färgruta (dynamisk)

en: Color Box (Fit Contents)
sv: Färgruta (passa innehåll)

en: Color Box Line
sv: Färgrutlinje

en: Color Box Options
sv: Färgrutalternativ

en: Color Box Separator
sv: Färgrutavskiljare

en: Color Box Setup
sv: Färgrutinställning

en: Color Boxes
sv: Färgrutor

en: Color: %1$s
sv: Färg: %1$s

en: Colored boxes|r
sv: Färgade rutor|r

en: Colors
sv: Färger

en: Column
sv: Spalt

en: Column Options
sv: Spaltalternativ

en: Column Placement Options
sv: Spaltplaceringsalternativ

en: Column Width %
sv: Spaltbredd %

en: Column Width:
sv: Spaltbredd:

en: Column options (see beamer manual)
sv: Spaltalternativ (se beamermanualen)

en: Column placement options (t, T, c, b)
sv: Spaltplaceringsalternativ (t, T, c, b)

en: Column settings
sv: Spaltinställningar

en: Columns
sv: Spalter

en: Columns (center aligned)
sv: Spalter (centerjusterade)

en: Columns (top aligned)
sv: Spalter (toppjusterade)

en: Columns/Rows|C
sv: Spalter/Rader

en: Columns:
sv: Spalter:

en: ColumnsCenterAligned
sv: Spalter centerjusterade

en: ColumnsTopAligned
sv: Spalter toppjusterade

en: Combining Diacritical Marks
sv: Kombinerande diakritiska märken

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
sv: Kombinerande diakritiska märken för symboler

en: Combining Half Marks
sv: Kombinerande halvmärken

en: Combo Box Style
sv: Kombinationsrutstil

en: Comby
sv: Meddelas av

en: Command Buffer
sv: Kommandobuffert

en: Command and options for nomencl (usually makeindex)
sv: Kommando och alternativ för nomencl (vanligtvis makeindex)

en: Command definition file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local commands/ directories.
sv: Kommandodefinitionsfil. Kan antingen specificera en absolut sökväg, eller så tittar LyX i dess globala och lokala commands/ kataloger.

en: Command disabled
sv: Kommando inaktiverad

en: Command e&nd:
sv: Komma&ndoavslut:

en: Command not allowed without a buffer open
sv: Kommandot tillåts inte utan en buffert öppen

en: Command not allowed without any document open
sv: Kommandot tillåts inte utan öppna dokument

en: Command not handled
sv: Kommando hanteras inte

en: Command s&tart:
sv: Kommandos&tart:

en: Command-
sv: Kommando-

en: Command[[Key]]
sv: Kommando

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment|C
sv: Kommentar

en: Comment|m
sv: Kommentar|m

en: Commission
sv: Kommission

en: Compact Description Options
sv: Alternativ för beskrivning (kompakt)

en: Compact Enumerate Options
sv: Alternativ för uppräkning (kompakt)

en: Compact Itemize Options
sv: Alternativ för uppställning (kompakt)

en: CompactDescr
sv: Beskrivning (kompakt)

en: CompactEnum
sv: Uppräkning (kompakt)

en: CompactItem
sv: Uppställning (kompakt)

en: Company Name
sv: Företagsnamn

en: Company name
sv: Företagsnamn

en: Compare LyX files
sv: Jämför LyX-filer

en: Compare Revisions
sv: Jämför revideringar

en: Compare different revisions
sv: Jämför olika revideringar

en: Compare with Older Revision...|C
sv: Jämför med äldre revidering...

en: Compare with last revision
sv: Jämför med senaste revidering

en: Compare with older revision
sv: Jämför med äldre revidering

en: Compare...|C
sv: Jämför...

en: Complete Source
sv: Fullständig källa

en: Compressed|o
sv: Komprimerad|o

en: Computation cannot be performed for AMS math environments.
    Change the math formula type and try again.
sv: Beräkning kan inte utföras för AMS matematikmiljöer.
    Ändra matematikformelns typ och försök igen.

en: Computer
sv: Dator

en: Concept list
sv: Begreppslista

en: Concepts
sv: Begrepp

en: Conclusion
sv: Slutsats

en: Conclusion \thechapter.\theconclusion.
sv: Slutsats \thechapter.\theconclusion.

en: Conclusion \theconclusion.
sv: Slutsats \theconclusion.

en: Conclusion \thetheorem.
sv: Slutsats \thetheorem.

en: Conclusion*
sv: Slutsats*

en: Conclusion.
sv: Slutsats.

en: Condition
sv: Villkor

en: Condition \thechapter.\thecondition.
sv: Villkor \thechapter.\thecondition.

en: Condition \thecondition.
sv: Villkor \thecondition.

en: Condition \thetheorem.
sv: Villkor \thetheorem.

en: Condition*
sv: Villkor*

en: Condition.
sv: Villkor.

en: Conference
sv: Konferens

en: Conference Name:
sv: Konferensnamn:

en: Conference info
sv: Konferensinfo

en: Conference info:
sv: Konferensinfo:

en: Conference name
sv: Konferensnamn

en: Conference:
sv: Konferens:

en: Configuration files reading
sv: Konfigurationsfiler läser

en: Configure the width of the text cursor. Automatic zoom-controlled cursor width used when set to 0.
sv: Konfigurera bredden på textmarkören. Automatisk zoom-kontrollerad markörbredd används när satt till 0.

en: Conjecture
sv: Förmodan

en: Conjecture #.
sv: Förmodan #.

en: Conjecture \arabic{theorem}
sv: Förmodan \arabic{theorem}

en: Conjecture \thechapter.\theconjecture.
sv: Förmodan \thechapter.\theconjecture.

en: Conjecture \theconjecture.
sv: Förmodan \theconjecture.

en: Conjecture \thetheorem.
sv: Förmodan \thetheorem.

en: Conjecture*
sv: Förmodan*

en: Conjecture.
sv: Förmodan.

en: Consecutive number for the alternative affiliations
sv: Konsekutivt nummer för de alternativa tillhörigheterna

en: Consecutive number for the author affiliations
sv: Konsekutivt nummer för författarens tillhörigheter

en: Consider run-together words, such as "diskdrive" for "disk drive", as legal words?
sv: Anse sammansatta ord, som "iochförsig" för "i och för sig" som godtagbara ord?

en: Consult the fixme package documentation for options
sv: Konsultera fixme-paketets dokumentation för alternativ

en: Contents
sv: Innehåll

en: Context
sv: Sammanhang

en: Context Help
sv: Sammanhangshjälp

en: Context of your work (optional, can be left empty)
sv: Sammanhang med ditt arbete (valfri, kan lämnas tom)

en: Continued fraction	\cfrac
sv: Fortsatt bråk	\cfrac

en: Continued fraction (left)	\cfracleft
sv: Fortsatt bråk (vänster)	\cfracleft

en: Continued fraction (right)	\cfracright
sv: Fortsatt bråk (höger)	\cfracright

en: Continuing
sv: Fortsätter

en: Contributor List
sv: Medarbetarlista

en: Contributors
sv: Medarbetare

en: Control
sv: Kontroll

en: Control Pictures
sv: Kontrollbilder

en: Control-
sv: Kontroll-

en: Controls the layout of enumerate, itemize, description, and list/labeling. See section Customized Lists of the User's Guide for a detailed description.
sv: Styr utformningen av uppräkning, uppställning, beskrivning och lista/etikettering. Se avsnitt Anpassade listor i handboken för en detaljerad beskrivning.

en: Conversion failed
sv: Omvandling misslyckades

en: Conversion script failed
sv: Omvandlingsskript misslyckades

en: Conversion script not found
sv: Omvandlingsskript hittades inte

en: Conversion to current format impossible!
sv: Omvandling till aktuellt format omöjlig!

en: Conversion to current stable format impossible.
sv: Omvandling till aktuellt stabilt format omöjlig.

en: Convert
sv: Omvandla

en: Convert to current format
sv: Omvandla till aktuellt format

en: Converter Defi&nitions
sv: Omvandlarens defi&nitioner

en: Converter File Cache
sv: Omvandlarens filgömma (cache)

en: Converters
sv: Omvandlare

en: Converting document to new document class...
sv: Omvandlar dokument till ny dokumentklass...

en: Converting to loadable format...
sv: Omvandlar till laddningsbart format...

en: CopNum
sv: Kopienummer

en: Coptic
sv: Koptiska

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy Column|p
sv: Kopiera spalt|p

en: Copy Column|y
sv: Kopiera spalt

en: Copy Document Settings from:
sv: Kopiera dokumentinställningar från:

en: Copy Row|o
sv: Kopiera rad|o

en: Copy Text|o
sv: Kopiera text|o

en: Copy as Reference|C
sv: Kopiera som referens

en: Copy as Reference|R
sv: Kopiera som referens|r

en: Copy document?
sv: Kopiera dokument?

en: Copying %1$s to %2$s failed.
sv: Kopiera %1$s till %2$s misslyckades.

en: Copyright
sv: Upphovsrätt

en: Copyright Year
sv: Upphovsrättsår

en: Copyright Year:
sv: Upphovsrättsår:

en: Copyright data:
sv: Upphovsrättsdata:

en: Copyright type:
sv: Upphovsrättstyp:

en: Copyright year
sv: Upphovsrättsår

en: Copyright year:
sv: Upphovsrättsår:

en: Copyright:
sv: Upphovsrätt:

en: CopyrightYear
sv: Upphovsrättsår

en: Copyrightdata
sv: Upphovsrättsdata

en: Copy|p
sv: Kopiera|p

en: CorAuthor mark
sv: KorFörfattarensmärke

en: CorAuthormark
sv: KorFörfattarensmärke

en: Corollary
sv: Korollarium

en: Corollary #.
sv: Korollarium #.

en: Corollary \arabic{theorem}
sv: Korollarium \arabic{theorem}

en: Corollary \thechapter.\thecorollary.
sv: Korollarium \thechapter.\thecorollary.

en: Corollary \thecorollary.
sv: Korollarium \thecorollary.

en: Corollary \thetheorem.
sv: Korollarium \thetheorem.

en: Corollary*
sv: Korollarium*

en: Corollary.
sv: Korollarium.

en: Corr Author:
sv: Korr författare:

en: Correspondence to:
sv: Korrespondens till:

en: Corresponding Author
sv: Korresponderande författare

en: Corresponding author
sv: Korresponderande författare

en: Corresponding author text:
sv: Korresponderande författarens text:

en: Corresponding author:
sv: Korresponderande författare:

en: Corrupt File
sv: Korrupt fil

en: Could not copy a temporary file from %1$s to %2$s.
sv: Kunde inte kopiera en tillfällig fil från %1$s till %2$s.

en: Could not copy the file
    %1$s
    into the temporary directory.
sv: Kunde inte kopiera filen
    %1$s
    in i den tillfälliga katalogen.

en: Could not create a temporary directory in
    "%1$s"
    Make sure that this path exists and is writable and try again.
sv: Kunde inte skapa en tillfällig katalog i
    "%1$s"
    Se till att denna sökväg finns och är skrivbar och försök igen.

en: Could not create temporary directory
sv: Kunde inte skapa tillfällig katalog

en: Could not find LaTeX command for character '%1$s' (code point %2$s)
sv: Kunde inte hitta LaTeX-kommando för tecken '%1$s' (kodpunkt %2$s)

en: Could not find UI definition file
sv: Kunde inte hitta UI-definitionsfil

en: Could not find `cua.bind' file
sv: Kunde inte hitta `cua.bind' filen

en: Could not find bind file
sv: Kunde inte hitta bindfil

en: Could not find default UI file
sv: Kunde inte hitta standard UI-fil

en: Could not find stdinsets.inc! This may lead to data loss!
sv: Kunde inte hitta stdinsets.inc! Detta kan leda till dataförlust!

en: Could not insert document %1$s
sv: Kunde inte infoga dokument %1$s

en: Could not load class
sv: Kunde inte ladda klass

en: Could not load included file
    `%1$s'
    Please, check whether it actually exists.
sv: Kunder inte ladda inkluderad fil
    `%1$s'
    Vänligen kontrollera huruvida den verkligen finns.

en: Could not load master
sv: Kunde inte ladda huvud

en: Could not move a temporary directory from %1$s to %2$s.
sv: Kunde inte flytta en tillfällig katalog från %1$s till %2$s.

en: Could not move a temporary file from %1$s to %2$s.
sv: Kunde inte flytta en tillfällig fil från %1$s till %2$s.

en: Could not open document %1$s
sv: Kunde inte öppna dokument %1$s

en: Could not open file
sv: Kunde inte öppna fil

en: Could not open the specified document
    %1$s.
sv: Kunde inte öppna det specificerade dokumentet
    %1$s.

en: Could not read configuration file
sv: Kunde inte läsa konfigurationsfil

en: Could not read file
sv: Kunde inte läsa fil

en: Could not read stdinsets.inc! This may lead to data loss!
sv: Kunde inte läsa stdinsets.inc! Detta kan leda till dataförlust!

en: Could not read template
sv: Kunde inte läsa mall

en: Could not read the specified document
    %1$s
    due to the error: %2$s
sv: Kunde inte läsa det specificerade dokumentet
    %1$s
    på grund av fel: %2$s

en: Could not reload document %1$s.
sv: Kunde inte ladda om dokument %1$s.

en: Could not remove the temporary directory %1$s
sv: Kunde inte ta bort den tillfälliga katalogen %1$s

en: Could not run chktex successfully.
sv: Kunde inte köra chktex framgångsrikt.

en: Could not update TeX information
sv: Kunde inte uppdatera TeX-information

en: Couldn't copy file
sv: Kunde inte kopiera fil

en: Couldn't export file
sv: Kunde inte exportera fil

en: Couldn't import file
sv: Kunde inte importera fil

en: Couldn't proceed.
sv: Kunde inte fortsätta.

en: Country
sv: Land

en: Creaky voiced
sv: Knarrande tonande

en: Create new document?
sv: Skapa nytt dokument?

en: Credits
sv: Medverkande

en: Criterion
sv: Kriterium

en: Criterion \arabic{theorem}
sv: Kriterium \arabic{theorem}

en: Criterion \thechapter.\thecriterion.
sv: Kriterium \thechapter.\thecriterion.

en: Criterion \thecriterion.
sv: Kriterium \thecriterion.

en: Criterion \thetheorem.
sv: Kriterium \thetheorem.

en: Criterion*
sv: Kriterium*

en: Criterion.
sv: Kriterium.

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Crop
sv: Beskär

en: Cross out %1$s,
sv: Överstrykning %1$s,

en: Cross-Reference...|R
sv: Korsreferens...|r

en: Cross-reference
sv: Korsreferens

en: Cross-term
sv: Korsterm

en: Cross-term:
sv: Korsterm:

en: CrossList
sv: Krysslista

en: Currency Symbols
sv: Valutasymboler

en: Current Address
sv: Aktuell adress

en: Current Paragraph
sv: Aktuellt stycke

en: Current address:
sv: Aktuell adress:

en: Current cell:
sv: Aktuell cell:

en: Current column position
sv: Aktuell spaltposition

en: Current document and all related documents belonging to the same master document
sv: Aktuellt dokument och alla relaterade dokument som hör till samma huvuddokument

en: Current row position
sv: Aktuell radposition

en: Current word
sv: Aktuellt ord

en: Cursor &follows scrollbar
sv: Markören &följer rullningslist

en: Cursor i&ndicator
sv: Markörin&dikator

en: Cursor movement:
sv: Markörförflyttning:

en: Cursor not in table
sv: Markör inte i tabell

en: Cursor width (&pixels):
sv: Markörbredd (&pixlar):

en: Cursor, Mouse and Editing Functions
sv: Markör, mus och redigeringsfunktioner

en: Cus&tom:
sv: An&passade:

en: Custom
sv: Anpassad

en: Custom &Width:
sv: Anpassad bredd:

en: Custom Color Box 1
sv: Anpassad färgruta 1

en: Custom Color Box 2
sv: Anpassad färgruta 2

en: Custom Color Box 3
sv: Anpassad färgruta 3

en: Custom Color Box 4
sv: Anpassad färgruta 4

en: Custom Color Box 5
sv: Anpassad färgruta 5

en: Custom Header/Footerlines
sv: Anpassade huvud/fotrader

en: Custom Insets
sv: Anpassade insättningar

en: Custom Item|s
sv: Anpassade element|s

en: Custom LaTeX preamble macro
sv: Anpassad makro för LaTeX-ingress

en: Custom Length|C
sv: Anpassad längd

en: Custom Numbering|s
sv: Anpassad numrering|s

en: Custom Paragraph Shapes
sv: Anpassade styckeformer

en: Custom column format (LaTeX)
sv: Anpassat spaltformat (LaTeX)

en: Custom keyboard definition
sv: Anpassad tangentbordsdefinition

en: Custom value. "List Indentation" needs to be set to "Custom".
sv: Anpassat värde. "Listindrag" behöver sättas till "Anpassad".

en: Custom value. Needs spacing type "Custom".
sv: Anpassat värde. Behöver avståndstyp "Anpassad".

en: Customer
sv: Kund

en: Customer no.:
sv: Kundnummer:

en: Customisable Lists (enumitem)
sv: Anpassningsbara listor (enumitem)

en: Customization|C
sv: Anpassning

en: Customize the numeration
sv: Anpassa numreringen

en: Customized...|C
sv: Anpassad...

en: Custom|C
sv: Anpassad

en: Cut
sv: Klipp

en: Cypriot Syllabary
sv: Cypriotisk stavelseskrift

en: Cyrillic
sv: Kyrilliska

en: Cyrillic (CP 1251)
sv: Kyrilliska (CP 1251)

en: Cyrillic (CP 855)
sv: Kyrilliska (CP 855)

en: Cyrillic (CP 866)
sv: Kyrilliska (CP 866)

en: Cyrillic (ISO 8859-5)
sv: Kyrilliska (ISO 8859-5)

en: Cyrillic (KOI8-R)
sv: Kyrilliska (KOI8-R)

en: Cyrillic (KOI8-U)
sv: Kyrilliska (KOI8-U)

en: Cyrillic (pt 154)
sv: Kyrilliska (pt 154)

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: DPI (dots per inch) of your monitor is auto-detected by LyX. If that goes wrong, override the setting here.
sv: DPI (dots per inch) för din skärm upptäcks automatiskt av LyX. Om det blir fel, överskrid inställningen här.

en: DUPLICATE:
sv: DUBBLETT:

en: DV&I command:
sv: DV&I-kommando:

en: Da&tabases
sv: Da&tabaser

en: Danish
sv: Danska

en: Data URL:
sv: Data-URL:

en: Databases:
sv: Databaser:

en: Dataset
sv: Datauppsättning

en: Dataset:
sv: Datauppsättning:

en: Datasets
sv: Datauppsättningar

en: Datasets:
sv: Datauppsättningar:

en: Date
sv: Datum

en: Date format for strftime output
sv: Datumformat för strftime-utmatning

en: Date of birth:
sv: Födelsedatum:

en: Date:
sv: Datum:

en: Day
sv: Dag

en: De&fault
sv: Standard

en: De&fault output format:
sv: Standard&format för utmatning:

en: De&lete
sv: Radera

en: De-select if you do not want LyX to scroll to saved position.
sv: Välj bort om du inte vill att LyX rullar till sparad position.

en: De-select if you don't want LyX to create backup files.
sv: Välj bort om du inte vill att LyX ska skapa säkerhetskopierade filer.

en: De-select if you don't want babel to be used when the language of the document is the default language.
sv: Välj bort om du inte vill att babel ska användas när dokumentets språk är standardspråket.

en: De-select if you don't want the class options to be reset to defaults after class change.
sv: Välj bort om du inte vill att klassalternativen ska återställas till standardvärden efter klassändring.

en: De-select if you don't want the current selection to be replaced automatically by what you type.
sv: Välj bort om du inte vill att aktuellt urval ska ersättas automatiskt med vad du skriver.

en: De-select if you don't want the language(s) used as an argument to \documentclass.
sv: Välj bort om du inte vill att språket/språken används som argument till \documentclass.

en: De-select if you don't want the startup banner.
sv: Välj bort om du inte vill visa baner vid start.

en: De-select to prevent loading files opened from the last LyX session.
sv: Välj bort för att förhindra laddning av filer öppnade från den senaste LyX-sessionen.

en: Deactivate Branch in Master|v
sv: Inaktivera gren i huvud

en: Deactivate Branch|e
sv: Inaktivera gren|e

en: Debug Level
sv: Avlusningsnivå

en: Debug messages
sv: Avlusningsmeddelanden

en: Debugging `%1$s' (%2$s)
sv: Avlusar `%1$s' (%2$s)

en: Decoration
sv: Dekoration

en: Decoration box types
sv: Dekorationsruttyper

en: Decoration: %1$s
sv: Dekoration: %1$s

en: Decrease
sv: Minska

en: Decrease List Depth|D
sv: Minska listdjup|d

en: Decrease depth
sv: Minska djup

en: Decrease nesting depth of selected item
sv: Minska nästlingdjup för valt element

en: Dedication
sv: Dedikation

en: Dedication:
sv: Dedikation:

en: Dedicatory
sv: Dedikation

en: DefSkip
sv: Vanligt avstånd

en: DefSkip|D
sv: Vanligt avstånd|d

en: Default
sv: Standard

en: Default &zoom %:
sv: Standard&zoom %:

en: Default BibTeX st&yle:
sv: Standardstil för BibTeX:

en: Default Output Formats
sv: Standardformat för utmatning

en: Default Overlay Specifications
sv: Standardöverläggsspecifikationer

en: Default Text
sv: Standardtext

en: Default Value
sv: Standardvärde

en: Default check box style
sv: Standard kryssrutstil

en: Default combo box style
sv: Standard kombinationsrutstil

en: Default decimal &separator:
sv: &Standard decimalavskiljare:

en: Default length &unit:
sv: Standard längdenhet:

en: Default list box style
sv: Standard listrutstil

en: Default overlay specifications within this frame
sv: Standardöverläggsspecifikationer inom denna ram

en: Default popdown box style
sv: Standard poppnedrutstil

en: Default push button style
sv: Standard tryckknappstil

en: Default radio box style
sv: Standard radiorutstil

en: Default reset button style
sv: Standard återställningsknappstil

en: Default skip
sv: Vanligt avstånd

en: Default submit button style
sv: Standard sändknappstil

en: Default text field style
sv: Standard textfältstil

en: Default value for argument (keep empty!)
sv: Standardvärde för argument (behåll tom!)

en: Default...
sv: Standard...

en: Default|t
sv: Standard|t

en: Define Avatar
sv: Definiera avatar

en: Define PDF-Comment List Style
sv: Definiera PDF-kommentarliststil

en: Define PDF-Comment Style
sv: Definiera PDF-kommentarstil

en: Define a style for paragraphs with an initial. See the EmbeddedObjects manual for a detailed description.
sv: Definiera en stil för stycken med en initial. Se manualen om inbäddade objekt för en detaljerad beskrivning.

en: Define hanging indentation/label length for the nomenclature list.
sv: Definiera hängande indrag/etikettslängd för nomenklaturlistan.

en: Define how to run chktex. E.g. "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38" Refer to the ChkTeX documentation.
sv: Definiera hur chktex körs. T.ex. "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38" Se dokumentationen för ChkTeX.

en: Define options such as --min-crossrefs (see the documentation of BibTeX)
sv: Definiera alternativ som --min-crossrefs (se dokumentationen för BibTeX)

en: Define or change background color
sv: Definiera eller ändra bakgrundsfärg

en: Define or change button color
sv: Definiera eller ändra knappfärg

en: Define program options of the selected processor.
sv: Definiera programalternativ för den valda behandlaren.

en: Define the options of bibtex (cf. man bibtex) or select an alternative compiler (e.g. mlbibtex or bibulus).
sv: Definiera alternativen för bibtex (jfr. man bibtex) eller välj en alternativ kompilator (t.ex. mlbibtex eller bibulus).

en: Define the options of makeindex (cf. man makeindex) or select an alternative compiler. E.g., using xindy/make-rules, the command string would be "makeindex.sh -m $$lang".
sv: Definiera alternativen för makeindex (jfr. man makeindex) eller välj en alternativ kompilator. T.ex., genom att använda xindy/make-regler skulle kommandosträngen bli "makeindex.sh -m $$lang".

en: Define the options of makeindex (cf. man makeindex) to be used for nomenclatures. This might differ from the index processing options.
sv: Definera alternativen för makeindex (jfr. man makeindex) som ska användas för nomenklaturer. Detta kan skilja sig från alternativen för indexbehandling.

en: Define the options of the bibtex program for PLaTeX (Japanese LaTeX).
sv: Definiera alternativen för bibtex-programmet för PLaTeX (japansk LaTeX).

en: Define the options of the index program for PLaTeX (Japanese LaTeX).
sv: Definiera alternativen för indexprogrammet för PLaTeX (japansk LaTeX).

en: Defines Boxes with section header. Mainly intended for the SciPoster class.
sv: Definierar rutor med avsnittshuvud. Mest avsedd för SciPoster-klassen.

en: Defines an environment to typeset Braille. For more details see Braille.lyx in examples.
sv: Definierar en miljö för att typsätta braille (punktskrift). För mer detaljer se Braille.lyx i exempel.

en: Defines only unnumbered theorem environments, and the proof environment, using the extended AMS machinery.
sv: Definierar endast onumrerade teoremmiljöer, och bevismiljön, via det utökade AMS-maskineriet.

en: Defines some additional theorem environments for use with the AMS theorems packages. Includes Criterion, Algorithm, Axiom, Condition, Note, Notation, Summary, Acknowledgement, Conclusion, Assumption, and Case, in both numbered and non-numbered forms. Contrary to the plain AMS-Extended module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., criterion 1, criterion 2, axiom 1, assumption 1, criterion 3, ..., as opposed to criterion 1, criterion 2, axiom 3, assumption 4, ...).
sv: Definierar några ytterligare teoremmiljöer för användning med AMS-teorempaketen. Inkluderar kriterium, algoritm, axiom, villkor, not, notation, sammanfattning, tacksägelse, slutsats, antagande, och fall, i både numrerade och onumrerade former. I motsats till den vanliga AMS-utökade modulen, har de olika teoremtyperna försedda här varsin skild räknare (t.ex. kriterium 1, kriterium 2, axiom 1, antagande 1, kriterium 3, ..., i motsats till kriterium 1, kriterium 2, axiom 3, antagande 4, ...).

en: Defines some additional theorem environments for use with the AMS theorems packages. Includes Criterion, Algorithm, Axiom, Condition, Note, Notation, Summary, Acknowledgement, Conclusion, Assumption, and Case, in both numbered and non-numbered forms. Contrary to the plain AMS-Extended module, the different theorem types provided here each have a separate counter, restarted with each new chapter (e.g., criterion 1.1, criterion 1.2, axiom 1.1, assumption 1.1, #criterion 2.1, criterion 2.2, axiom 2.1..., as opposed to criterion 1, criterion 2, axiom 3, assumption 4...)
sv: Definierar några ytterligare teoremmiljöer för användning med AMS-teorempaketen. Inkluderar kriterium, algoritm, axiom, villkor, not, notation, sammanfattning, tacksägelse, slutsats, antagande, och fall, i både numrerade och onumrerade former. I motsats till den vanliga AMS-utökade modulen, har de olika teoremtyperna försedda här varsin skild räknare (t.ex. kriterium 1.1, kriterium 1.2, axiom 1.1, antagande 1.1, #kriterium 2.1, kriterium 2.2, axiom 2.1..., i motsats till kriterium 1, kriterium 2, axiom 3, antagande 4, ...).

en: Defines some additional theorem environments for use with the AMS theorems packages. Includes Criterion, Algorithm, Axiom, Condition, Note, Notation, Summary, Acknowledgement, Conclusion, Fact, Assumption, Case, and Question, in both numbered and non-numbered forms.
sv: Definierar några ytterligare teoremmiljöer för användning med AMS teorempaketen. Inkluderar kriterium, algoritm, axiom, villkor, not, notation, sammanfattning, tacksägelse, slutsats, faktum, antagande, fall, och fråga, i både numrerade och onumrerade former.

en: Defines some character styles for logical markup: noun, emph, strong, and code.
sv: Definierar några teckenstilar för logiskt märkspråk: namn, betoning, stark, och kod.

en: Defines some special environments useful for linguistics (numbered examples, glosses, semantic markup, tableau floats). See linguistics.lyx file in examples.
sv: Definierar några speciella miljöer användbara för lingvistik (numrerade exempel, glossor, semantiska märkspråk, tablåflottar). Se filen linguistics.lyx i exempel.

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. By default, the theorems are numbered consecutively throughout the document. This can be changed by loading one of the 'Theorems (Numbered by ...)' modules.
sv: Definierar några teoremmiljöer för användning med icke-AMS-klasser. Som standard är teorem numrerade konsekutivt genom dokumentet. Detta kan ändras genom att ladda en av 'Teorem (numrerade efter ...)'-modulerna.

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. Contrary to the plain Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering is reset at each chapter start.
sv: Definierar några teoremmiljöer för användning med icke-AMS-klasser. I motsats till den vanliga teoremmodulen har de olika teoremtyperna försedda här varsin skild räknare (t.ex., teorem 1, teorem 2, lemma 1, proposition 1, teorem 3, lemma 2, ..., i motsats till teorem 1, teorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). Numreringen återställs vid varje kapitelstart.

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. Contrary to the plain Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering is reset at each section start.
sv: Definierar några teoremmiljöer för användning med icke-AMS-klasser. I motsats till den vanliga teoremmodulen har de olika teoremtyperna försedda här varsin skild räknare (t.ex., teorem 1, teorem 2, lemma 1, proposition 1, teorem 3, lemma 2, ..., i motsats till teorem 1, teorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). Numreringen återställs vid varje avsnittstart.

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. Contrary to the plain Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering's scope is the whole document. For chapter- and section-wide numbering, use one of the 'within Sections'/'within Chapters' modules, respectively.
sv: Definierar några teoremmiljöer för användning med icke-AMS-klasser. I motsats till den vanliga teoremmodulen har de olika teoremtyperna försedda här varsin skild räknare (t.ex., teorem 1, teorem 2, lemma 1, proposition 1, teorem 3, lemma 2, ..., i motsats till teorem 1, teorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). Numreringens omfång är hela dokumentet. För kapitel- och avsnittsbred numrering, använd en av 'i avsnitt'/'i kapitel'-modulerna, respektive.

en: Defines theorem environments and the proof environment using the extended AMS machinery. Both numbered and unnumbered types are provided. By default, the theorems are numbered consecutively throughout the document. This can be changed by loading one of the 'Theorems (Numbered by ...)' modules.
sv: Definierar teoremmiljöer och bevismiljön via det utökade AMS-maskineriet. Både numrerade och onumrerade typer förses. Som standard är teorem numrerade konsekutivt genom dokumentet. Detta kan ändras genom att ladda en av 'Teorem (numrerade efter ...)'-modulerna.

en: Defines theorem environments and the proof environment using the extended AMS machinery. Both numbered and unnumbered types are provided. Contrary to the plain AMS Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering's scope is the whole document. For chapter- and section-wide numbering, use one of the 'within Sections'/'within Chapters' modules, respectively.
sv: Definierar teoremmiljöer och bevismiljön via det utökade AMS-maskineriet. Både numrerade och onumrerade typer förses. I motsats till den vanliga AMS-teoremmodulen har de olika teoremtyperna försedda här varsin skild räknare (t.ex. teorem 1, teorem 2, lemma 1, proposition 1, teorem 3, lemma 2, ..., i motsats till teorem 1, teorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). Numreringens omfång är hela dokumentet. För kapitel- och avsnittsbred numrering, använd en av 'i avsnitt'/'i kapitel'-modulerna, respektive.

en: Defines theorem environments and the proof environment using the extended AMS machinery. Both numbered and unnumbered types are provided. Contrary to the plain AMS Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1.1, theorem 1.2, lemma 1.1, proposition 1.1, theorem 1.3, lemma 1.2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering restarts for each chapter: theorem 1.1, theorem 2.1, ...
sv: Definierar teoremmiljöer och bevismiljön via det utökade AMS-maskineriet. Både numrerade och onumrerade typer förses. I motsats till den vanliga AMS-teoremmodulen har de olika teoremtyperna försedda här varsin skild räknare (t.ex. teorem 1.1, teorem 1.2, lemma 1.1, proposition 1.1, teorem 1.3, lemma 1.2, ..., i motsats till teorem 1, teorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). Numreringen startar om för varje kapitel: teorem 1.1, teorem 2.1, ...

en: Definition of PDF-comment list style:
sv: Definition på PDF-kommentarliststil:

en: Definitions
sv: Definitioner

en: Definitions & Theorems
sv: Definitioner & teorem

en: Definitions.
sv: Definitioner.

en: Delete Column|e
sv: Radera spalt|e

en: Delete Line Above|D
sv: Radera linje ovan|d

en: Delete Line Above|v
sv: Radera linje ovan|v

en: Delete Line Below|e
sv: Radera linje nedan|e

en: Delete Line Below|w
sv: Radera linje nedan

en: Delete Line to Left
sv: Radera linje till vänster

en: Delete Line to Right
sv: Radera linje till höger

en: Delete Row|D
sv: Radera rad|d

en: Delete column
sv: Radera spalt

en: Delete emergency file?
sv: Radera nödfil?

en: Delete row
sv: Radera rad

en: Delete[[Key]]
sv: Delete

en: Delimiters (fixed size)
sv: Skiljetecken (fast storlek)

en: Delimiters...|r
sv: Skiljetecken...

en: Demote Section|D
sv: Sänk avsnitt

en: Demote Section|m
sv: Sänk avsnitt

en: Dental click
sv: Dental klickljud

en: Department
sv: Avdelning

en: Dependency information
sv: Beroendeinformation

en: Depth
sv: Djup

en: Des&cription:
sv: Beskrivning:

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description Options
sv: Beskrivningsalternativ

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Developer mode is now disabled.
sv: Utvecklarläge är nu inaktiverat.

en: Developer mode is now enabled.
sv: Utvecklarläge är nu aktiverat.

en: Developers' general debug messages
sv: Utvecklarnas allmänna avlusningsmeddelanden

en: Dialogue
sv: Dialog

en: Diamond
sv: Diamant

en: Dictum
sv: Ordalag

en: Dictum Author
sv: Ordalagsförfattare

en: Difference between two numbered lines
sv: Skillnad mellan två numrerade rader

en: Different textclasses
sv: Olika textklasser

en: Different use-non-TeX-fonts settings
sv: Olika inställningar för använd-icke-TeX-typsnitt

en: Digital Object Identifier:
sv: Digital object identifier:

en: Directories
sv: Kataloger

en: Directory
sv: Katalog

en: Directory is not accessible.
sv: Katalog är inte åtkomlig.

en: Directory not found
sv: Katalog hittades inte

en: Disable Editing|E
sv: Inaktivera redigering|e

en: Disable Shell Escape
sv: Inaktivera skalflykt

en: Disallow l&ine breaks after dashes
sv: Tillåt inte radbrytningar efter streck

en: Disk Error:
sv: Diskfel:

en: Displa&y single close-tab button
sv: Visa enkel &stängknapp för flikar

en: Display
sv: Visning

en: Display &graphics
sv: &Grafikvisning

en: Display Formula|D
sv: Visningsformel

en: Display all debug messages
sv: Visa alla avlusningsmeddelanden

en: Display binomial	\dbinom
sv: Visning binomial	\dbinom

en: Display fraction	\dfrac
sv: Visning bråk	\dfrac

en: Display no debug messages
sv: Visa inga avlusningsmeddelanden

en: Display statusbar messages?
sv: Visa statusradens meddelanden?

en: Display style	\displaystyle
sv: Visningsstil	\displaystyle

en: Display the debug messages selected to the right
sv: Visa avlusningsmeddelanden valda till höger

en: Displayed Formula|D
sv: Visningsformel

en: Displays a sketchy preview if a citation is selected above
sv: Visar en sketchig förhandsgranskning om ett citat är valt ovanför

en: Display|D
sv: Visning

en: Dissolve Inset
sv: Lös upp insättning

en: Dissolve Inset|D
sv: Lös upp insättning|L

en: Dissolve Text Style
sv: Lös upp textstil

en: Dissolve previous group?
sv: Lös upp föregående grupp?

en: Divehi (Maldivian)
sv: Divehi (Maldiverna)

en: Do &Not Load
sv: Ladda i&nte

en: Do &not allow
sv: Tillåt i&nte

en: Do &not run
sv: Kör i&nte

en: Do not forget to commit the locking property into the repository.
sv: Glöm inte att arkivera låsningegenskapen till förrådet.

en: Do not forget to save your file now!
sv: Glöm inte att spara din fil nu!

en: Do not load
sv: Ladda inte

en: Do not output part of label before ":"
sv: Mata inte ut del av etikett före ":"

en: Do not swap Apple and Control keys
sv: Växla inte tangenterna Apple och Control

en: Do you want to retrieve the document %1$s from version control?
sv: Vill du hämta dokumentet %1$s från versionshantering?

en: Do&wn
sv: N&ed

en: DocBook Article (SGML)
sv: DocBook-artikel (SGML)

en: DocBook Book (SGML)
sv: DocBook-bok (SGML)

en: DocBook Chapter (SGML)
sv: DocBook-kapitel (SGML)

en: DocBook Section (SGML)
sv: DocBook-avsnitt (SGML)

en: Document 
    %1$s
     has been externally modified. Reload now? Any local changes will be lost.
sv: Dokument 
    %1$s
    har blivit externt modifierad. Ladda om nu? Alla lokala ändringar kommer att förloras.

en: Document %1$s has been externally modified. Are you sure you want to overwrite this file?
sv: Dokument %1$s har blivit externt modifierad. Är du säker på att du vill skriva över denna fil?

en: Document %1$s inserted.
sv: Dokument %1$s infogat.

en: Document %1$s opened.
sv: Dokument %1$s öppnat.

en: Document %1$s reloaded.
sv: Dokument %1$s laddades om.

en: Document &Class
sv: Dokumentklass

en: Document Class
sv: Dokumentklass

en: Document Handling
sv: Dokumenthantering

en: Document Info|D
sv: Dokumentinfo|D

en: Document Settings
sv: Dokumentinställningar

en: Document and Window
sv: Dokument och fönster

en: Document class not available
sv: Dokumentklass inte tillgänglig

en: Document class not found
sv: Dokumentklass hittades inte

en: Document could not be checked in.
sv: Dokument kunde inte skickas in.

en: Document could not be closed because it is being processed by LyX.
sv: Dokument kunde inte stängas eftersom det behandlas av LyX.

en: Document defaults saved in %1$s
sv: Standardvärden för dokument sparade i %1$s

en: Document export cancelled.
sv: Dokumentexport avbruten.

en: Document exported as %1$s
sv: Dokument exporterat som %1$s

en: Document exported as %1$s to file `%2$s'
sv: Dokument exporterat som %1$s till fil `%2$s'

en: Document format failure
sv: Dokumentformatmisslyckande

en: Document has been modified externally
sv: Dokumentet har blivit modifierat externt

en: Document header error
sv: Dokumenthuvudfel

en: Document is read-only
sv: Dokument är skrivskyddat

en: Document not loaded
sv: Dokument laddades inte

en: Document not loaded.
sv: Dokument laddades inte.

en: Document not saved
sv: Dokument sparades inte

en: Document was NOT successfully recovered.
sv: Dokument återhämtades INTE framgångsrikt.

en: Document was successfully recovered.
sv: Dokument återhämtades framgångsrikt.

en: Document-specific layout information
sv: Dokumentspecifik utformningsinformation

en: Documents|#o#O
sv: Dokument|#o#O

en: Document|D
sv: Dokument|D

en: Don't know how to export to format: %1$s
sv: Vet inte hur man exporterar till format: %1$s

en: Don't output the first header
sv: Mata inte ut det första huvudet

en: Don't output the last footer
sv: Mata inte ut den sista foten

en: Done!
sv: Färdig!

en: Dots
sv: Punkter

en: Double
sv: Dubbel

en: Double Frame|u
sv: Dubbel ram|u

en: Double Item:
sv: Dubbelt element:

en: Double List Item:
sv: Dubbelt listelement:

en: Double Quad (2 em)
sv: Dubbelfyrkant (2 em)

en: Double Quad Space
sv: Dubbelfyrkantsmellanrum

en: Double Quad Space|u
sv: Dubbelfyrkantsmellanrum|u

en: Double quadratin space	\qquad
sv: Dubbelfyrkantsmellanrum	\qquad

en: Double rectangular frame
sv: Dubbel rektangulär ram

en: Double underline %1$s,
sv: Dubbel understrykning %1$s,

en: DoubleItem
sv: Dubbelt element

en: DoubleListItem
sv: Dubbelt listelement

en: Double[[underlining]]
sv: Dubbel

en: Downstep
sv: Nedsteg

en: Draft mode
sv: Utkastläge

en: Drop Shadow|w
sv: Fallskugga

en: Drop down
sv: Droppe ned

en: Drop shadow
sv: Fallskugga

en: Drop up
sv: Droppe upp

en: Dscr
sv: Beskr

en: Due to some error in it, the layout file:
    %1$s
    could not be loaded. A default textclass with default
    layouts will be used. LyX will not be able to produce
    correct output.
sv: På grund av något fel i den kunde utformningsfilen:
    %1$s
    inte laddas. En standardtextklass med
    standardutformningar kommer att användas.
    LyX kommer inte att kunna producera korrekt utmatning.

en: Dutch
sv: Nederländska

en: Dvips Options
sv: Dvips-alternativ

en: Dynamic Color Box
sv: Dynamisk färgruta

en: E&mail
sv: Epost

en: E&xtensions:
sv: Ändelser:

en: E&xtra flag:
sv: E&xtra flagga:

en: E-Mail
sv: E-post

en: E-Mail Option
sv: E-postalternativ

en: E-mail
sv: E-post

en: E-mail address:
sv: E-postadress:

en: E-mail:
sv: E-post:

en: EMail
sv: EPost

en: EMail:
sv: EPost:

en: EPS (cropped)
sv: EPS (beskuren)

en: EPS (uncropped)
sv: EPS (obeskuren)

en: ERROR!
sv: FEL!

en: ERROR: LyX wasn't able to find the CREDITS file
sv: FEL: LyX kunde inte hitta filen CREDITS

en: ERROR: LyX wasn't able to find the RELEASE-NOTES file
sv: FEL: LyX kunde inte hitta filen RELEASE-NOTES

en: ERROR: LyX wasn't able to read the CREDITS file
sv: FEL: LyX kunde inte läsa filen CREDITS

en: ERROR: LyX wasn't able to read the RELEASE-NOTES file
sv: FEL: LyX kunde inte läsa filen RELEASE-NOTES

en: ERROR: Nonexistent float type!
sv: FEL: Icke-existerande flottetyp!

en: ERROR: Unknown float type: %1$s
sv: FEL: Okänd flottetyp: %1$s

en: EcvItemize
sv: Ecv-uppställning

en: Ed&itor:
sv: Red&igerare:

en: Edit Database(s) Externally...|x
sv: Redigera databas(er) externt...|x

en: Edit Externally...|x
sv: Redigera externt...|x

en: Edit Included File...|E
sv: Redigera inkluderad fil...|e

en: Edit Math Macros inline with a box around
sv: Redigera matematikmakron på plats med en ruta omkring

en: Edit Math Macros inline with the name in the status bar
sv: Redigera matematikmakron på plats med namnet i statusraden

en: Edit Math Macros with a parameter list (like in LyX < 1.6)
sv: Redigera matematikmakron med en parameterlista (som i LyX < 1.6)

en: Edit shortcut
sv: Redigera genväg

en: Edit the file
sv: Redigera filen

en: Editing
sv: Redigering

en: Edit|E
sv: Redigera|e

en: Ejective mark
sv: Ejektivt märke

en: Electronic Address Option|s
sv: Elektronisk adressalternativ

en: Electronic Address:
sv: Elektronisk adress:

en: Elsevier (Obsolete Version)
sv: Elsevier (föråldrad version)

en: Email
sv: Epost

en: Email address:
sv: E-postadress:

en: Email:
sv: Epost:

en: Embedded Objects|O
sv: Inbäddade objekt|o

en: Emergency file deleted
sv: Nödfil raderad

en: Emph
sv: Betoning

en: Emph.
sv: Bet.

en: Emphasis %1$s,
sv: Betoning %1$s,

en: Emphasize
sv: Betona

en: Empty Section
sv: Tomt avsnitt

en: Empty slide:
sv: Tom bild:

en: EmptySection
sv: Tomt avsnitt

en: EmptySlide
sv: Tom bild

en: Enable
sv: Aktivera

en: Enable &change tracking features in the output
sv: Aktivera &finesser för ändringsspårning i utmatningen

en: Enable Forward/Reverse Search
sv: Aktivera framåt/bakåt-sökning

en: Enable LyX to preview this graphics, if graphics previewing is not disabled at application level (see Preferences dialog).
sv: Aktivera LyX att förhandsgranska denna grafik, om förhandsgranskning av grafik är aktiverad på programnivå (se inställningsdialog).

en: Enable LyX to preview this material; only if graphics previewing is not disabled at application level (see Preference dialog).
sv: Aktivera LyX att förhandsgranska detta material; men endast om förhandsgranskning av grafik är aktiverad på programnivå (se inställningsdialog).

en: Enable forward/reverse search between editor and output (e.g., SyncTeX)
sv: Aktivera framåt/bakåt-sökning mellan redigerare och utmatning (t.ex., SyncTeX)

en: Enable fullscreen PDF presentation
sv: Aktivera PDF-presentation för helskärm

en: Enable if a specific font encoding (such as T1) should be used (via fontenc)
sv: Aktivera om en specifik typsnittskodning (som T1) ska användas (via fontenc)

en: Enable micr&o-typographic extensions
sv: Aktivera mikrotypografiska utökningar

en: Enable the automatic appearance of tool tips in the work area.
sv: Aktivera automatiskt uppdykande av verktygstips i arbetsområdet.

en: Enable the pixmap cache that might improve performance on Mac and Windows.
sv: Aktivera pixmapgömman (cache) som kan öka prestanda på Mac och Windows.

en: Enable to use the options that are predefined in the layout file
sv: Aktivera för att använda de alternativ som är fördefinierade i utformningsfilen

en: Enable use the system colors for some things like main window background and selection.
sv: Aktivera användning av systemfärger för saker som huvudfönstrets bakgrund och urval.

en: Enables LyX to add vertical change bars in the margin of PDF output when Show Changes in Output is turned on and pdflatex output format is chosen.
sv: Aktiverar LyX att lägga till vertikala ändringsrader i marginalen av PDF-utmatningen när ändringsspårning i utmatning är på och pdflatex-utmatningsformatet är valt.

en: Enables latex code in comments
sv: Aktiverar latex-kod i kommentarer

en: Encl
sv: Bifog

en: Encl.
sv: Bifog.

en: Encl.:
sv: Bifog.:

en: Enclosed Alphanumerics
sv: Omslutna alfanumeriska

en: Enclosed CJK Letters and Months
sv: Omslutna CJK-bokstäver och månader

en: Enclosing
sv: Bifogning

en: Enclosing:
sv: Bifogning:

en: Encoding
sv: Kodning

en: End
sv: Slut

en: End Editing Externally...|e
sv: Avsluta extern redigering...|x

en: End PDF Form
sv: PDF-formulär (slut)

en: End frontmatter
sv: Förtext (slut)

en: End of CV
sv: Slut på CV

en: End of Sentence|E
sv: Meningsslut|e

en: End of file reached while searching forward.
    Continue searching from the beginning?
sv: Slutet på filen nåddes vid framåtsökning.
    Fortsätt sökning från början?

en: End of letter
sv: Slut på brev

en: EndFrontmatter
sv: Förtext (slut)

en: EndLetter
sv: SlutBrev

en: EndOfFile
sv: Slut på fil

en: EndOfFile.
sv: SlutPåFil.

en: EndOfMessage
sv: Slut på meddelande

en: EndOfMessage.
sv: SlutPåMeddelande.

en: EndSlide
sv: Slutbild

en: Endnote
sv: Slutnot

en: Endnote ##
sv: Slutnot ##

en: English
sv: Engelska

en: English (Australia)
sv: Engelska (Australia)

en: English (Canada)
sv: Engelska (Kanada)

en: English (New Zealand)
sv: Engelska (Nya Zeeland)

en: English (UK)
sv: Engelska (UK)

en: English (USA)
sv: Engelska (USA)

en: Enhanced Metafile
sv: Utökad Metafil

en: Enskip
sv: Halvfyrkant

en: Enspace
sv: Skyddad halvfyrkant

en: Enter LyX function or command sequence
sv: Ange LyX-funktion eller kommandoföljd

en: Enter a custom header for the List of TODOs here
sv: Ange en anpassad rubrik för listan över att göra här

en: Enter characters to filter the layout list.
sv: Ange tecken för att filtrera utformningslistan.

en: Enter four letters (either t = round or f = square) for top right, bottom right, bottom left and top left corner.
sv: Ange fyra bokstäver (antingen t = rund eller f = kvadrat) för höger topp, höger botten, vänster botten, och vänster topp.

en: Enter new branch name
sv: Ange nytt grennamn

en: Enter new index name
sv: Ange nytt indexnamn

en: Enter one of the supported languages. However, if you are defining a listing inset, it is better using the  language combo box, unless you need to enter a language not offered there, otherwise the combo box will be disabled.
sv: Ange ett av de språk som stöds. Men, om du definierar en listningsinsättning, så är det bättre att använda kombinationsrutan för språk, såvida du inte behöver ange ett språk som inte erbjuds där, annars kommer kombinationsrutan att inaktiveras.

en: Enter something like \color{white}
sv: Ange något som \color{white}

en: Enter string to filter contents
sv: Ange sträng för att filtrera innehåll

en: Enter string to filter the list of available citations
sv: Ange sträng för att filtrera listan över tillgängliga citat

en: Enter string to filter the list of available citations and press <Enter>
sv: Ange sträng för att filtrera listan över tillgängliga citat och tryck <Retur>

en: Enter string to filter the list of available labels
sv: Ange sträng för att filtrera listan över tillgängliga etiketter

en: Enter the 16 digit ORCID as xxxx-xxxx-xxxx-xxxx
sv: Ange 16-siffrig ORCID som xxxx-xxxx-xxxx-xxxx

en: Enter the block title here
sv: Ange blocktiteln här

en: Enter the command to load the language package (default: \usepackage{babel})
sv: Ange kommandot för att ladda språkpaketet (standard: \usepackage{babel})

en: Enter the default text here
sv: Ange standardtexten här

en: Enter the frame title here
sv: Ange ramtiteln här

en: Enter the name of the default master document
sv: Ange namnet på standardhuvuddokumentet

en: Enter the name of the desired index (e.g. "Index of Names") and hit "Add"
sv: Ange namnet på önskat index (t.ex. "Namnindex") och slå "Lägg till"

en: Enter the text of the left column here (right column in main paragraph)
sv: Ange texten på den vänstra spalten här (höger spalt i huvudstycke)

en: Enter unique group name:
sv: Ange unikt gruppnamn:

en: Entry
sv: Post

en: Entry:
sv: Post:

en: Enumerate
sv: Uppräkning

en: Enumerate Options
sv: Uppräkningsalternativ

en: Enumerate Type
sv: Uppräkningstyp

en: Enumerate type specification (see powerdot manual)
sv: Uppräkningstypspecifikation (se powerdot-manualen)

en: Enumerate-Resume
sv: Uppräkning-Återuppta

en: EnumerateType1
sv: Uppräkningstyp 1

en: Environment: %1$s
sv: Miljö: %1$s

en: Epiglottal plosive
sv: Epiglottal klusil

en: Epigraph
sv: Epigraf

en: Epigraph Source|S
sv: Epigrafkälla

en: Eqnarray Environment|E
sv: Eqnarray-miljö|E

en: Equation
sv: Ekvation

en: Equation ##
sv: Ekvation ##

en: Equation Label|L
sv: Ekvationsetikett

en: Equations
sv: Ekvationer

en: Error
sv: Fel

en: Error (MP Targ.)
sv: Fel (multipar riktad)

en: Error (Multipar)
sv: Fel (multipar)

en: Error (Targeted)
sv: Fel (riktad)

en: Error -> Cannot load file!
sv: Fel -> Kan inte ladda fil!

en: Error List
sv: Fellista

en: Error cloning the Buffer.
sv: Fel vid kloning av buffert.

en: Error converting to loadable format
sv: Fel vid omvandling till laddningsbart format

en: Error exporting to format: %1$s.
sv: Fel vid export till format: %1$s.

en: Error generating literate programming code.
sv: Fel vid generering av literat programmeringskod.

en: Error generating the pixmap
sv: Fel vid generering av pixmap

en: Error in latexParagraphs
sv: Fel i latexParagraphs

en: Error loading file into memory
sv: Fel vid laddning av fil in i minnet

en: Error reading cite engine %1$s
sv: Fel vid läsning av citatmotor %1$s

en: Error reading internal layout information
sv: Fel vid läsning av intern utformningsinformation

en: Error reading module %1$s
sv: Fel vid läsning av modul %1$s

en: Error viewing the output file.
sv: Fel vid visning av utmatningsfilen.

en: Error when committing to repository.
    You have to manually resolve the problem.
    LyX will reopen the document after you press OK.
sv: Fel vid arkivering till förråd.
    Du måste manuellt lösa problemet.
    LyX kommer att återöppna dokumentet efter du tryckt Ok.

en: Error when setting the locking property.
sv: Fel vid sättning av låsningsegenskapen.

en: Error when updating document %1$s from repository.
    You have to manually resolve the conflicts NOW!
    '%2$s'.
    
    After pressing OK, LyX will try to reopen the resolved document.
sv: Fel vid uppdatering av dokument %1$s från förrådet.
    Du måste manuellt lösa konflikterna NU!
    '%2$s'.
    
    Efter du tryckt Ok kommer LyX försöka återöppna det lösta dokumentet.

en: Error when updating from repository.
    You have to manually resolve the conflicts NOW!
    '%1$s'.
    
    After pressing OK, LyX will try to reopen the resolved document.
sv: Fel vid uppdatering från förråd.
    Du måste manuellt lösa konflikterna NU!
    '%1$s'.
    
    Efter du tryckt Ok kommer LyX försöka återöppna det lösta dokumentet.

en: Error while acquiring write lock.
    Another user is most probably editing
    the current document now!
    Also check the access to the repository.
sv: Fel vid förvärv av skrivlås.
    En annan användare redigerar förmodligen
    det aktuella dokumentet nu!
    Kontrollera även tillgången till förrådet.

en: Error while comparing documents.
sv: Fel vid dokumentjämföring.

en: Error while exporting format: %1$s
sv: Fel vid export av format: %1$s

en: Error while previewing format: %1$s
sv: Fel vid förhandsgranskning av format: %1$s

en: Error while reading the configuration file
    %1$s
    Falling back to default.
    Please look under Tools>Preferences>User Interface and
    check which User Interface file you are using.
sv: Fel vid läsning av konfigurationsfil
    %1$s
    Faller tillbaka till standard.
    Vänligen titta under Verktyg>Inställningar>Användargränssnitt
    och kontrollera vilken användargränssnittsfil du använder.

en: Error while reading the configuration file
    %1$s.
    Please check your installation.
sv: Fel vid läsning av konfigurationsfilen
    %1$s.
    Vänligen kontrollera din installation.

en: Error while reading the included file
    %1$s
    Please check your installation.
sv: Fel vid läsning av inkluderad fil
    %1$s
    Vänligen kontrollera din installation.

en: Error while releasing write lock.
    Check the access to the repository.
sv: Fel vid släpp av skrivlås.
    Kontrollera tillgången till förrådet.

en: Error:
sv: Fel:

en: Error: Could not generate logfile.
sv: Fel: Kunde inte generera loggfil.

en: Errors reported in terminal.
sv: Fel rapporterade i terminal.

en: Estonian
sv: Estniska

en: Even Header
sv: Jämnt huvud

en: Example
sv: Exempel

en: Example #.
sv: Exempel #.

en: Example Block:
sv: Exempelblock:

en: Example \arabic{theorem}
sv: Exempel \arabic{theorem}

en: Example \thechapter.\theexample.
sv: Exempel \thechapter.\theexample.

en: Example \theexample.
sv: Exempel \theexample.

en: Example \thetheorem.
sv: Exempel \thetheorem.

en: Example*
sv: Exempel*

en: Example.
sv: Exempel.

en: ExampleBlock
sv: Exempelblock

en: Examples
sv: Exempel

en: Examples.
sv: Exempel.

en: Examples|#E#e
sv: Exempel|#E#e

en: Excel spreadsheet
sv: Excel-kalkylblad

en: Executing command:
sv: Exekverar kommando:

en: Exercise
sv: Övning

en: Exercise #.
sv: Övning #.

en: Exercise \thechapter.\theexercise.
sv: Övning \thechapter.\theexercise.

en: Exercise \theexercise.
sv: Övning \theexercise.

en: Exercise \thetheorem.
sv: Övning \thetheorem.

en: Exercise*
sv: Övning*

en: Exercise.
sv: Övning.

en: Exit LyX
sv: Avsluta LyX

en: Exiting.
sv: Avslutar.

en: Exit|x
sv: Avsluta

en: Expect a number with an optional * before it
sv: Förvänta ett nummer med en valfri * framför det

en: Export %1$s
sv: Exportera %1$s

en: Export As...|s
sv: Exportera som...|s

en: Export Error
sv: Exportfel

en: Export Warning!
sv: Exportvarning!

en: Export [%1$s]|E
sv: Exportera [%1$s]|E

en: Export or Send Document
sv: Exportera eller skicka dokument

en: Export to LaTeX/Docbook but don't print
sv: Exportera till LaTeX/Docbook men skriv inte ut

en: Exporting ...
sv: Exporterar ...

en: Export|E
sv: Exportera|E

en: Expression
sv: Uttryck

en: External Material
sv: Externt material

en: External Material...|M
sv: Externt material...|m

en: External control interface
sv: Externt kontrollgränssnitt

en: External template %1$s is not installed
sv: Extern mall %1$s är inte installerad

en: External template/inset messages
sv: Externa mall/insättningsmeddelanden

en: Extra Info:
sv: Extra info:

en: Extra high (accent)
sv: Extra hög (accent)

en: Extra high (tone letter)
sv: Extra hög (tonbokstav)

en: Extra low (accent)
sv: Extra låg (accent)

en: Extra low (tone letter)
sv: Extra låg (tonbokstav)

en: Extra short
sv: Extra kort

en: ExtraInfo
sv: Extra info

en: Extrachap
sv: Extrakap

en: Extratitle
sv: Extratitel

en: F&ile
sv: F&il

en: F&ont size:
sv: Typsnittsstorlek:

en: F&orce full title[[Possible substitute to All aut&hors]]
sv: Tvinga hel titel

en: FADE IN:
sv: TONA IN:

en: FADE OUT
sv: TONA UT

en: Fa&mily:
sv: Fa&milj:

en: Facilitates the use of named theorems. The name of the theorem goes into the 'Additional Theorem Text' argument.
sv: Underlättar användningen av namngivna teorem. Namnet på teoremet går in i 'Ytterligare teoremtext'-argumentet.

en: Facility
sv: Facilitet

en: Facility:
sv: Facilitet:

en: Fact
sv: Faktum

en: Fact \thechapter.\thefact.
sv: Faktum \thechapter.\thefact.

en: Fact \thefact.
sv: Faktum \thefact.

en: Fact \thetheorem.
sv: Faktum \thetheorem.

en: Fact*
sv: Faktum*

en: Fact.
sv: Faktum.

en: Factor for the preview size
sv: Faktor för förhandsgranskningsstorleken

en: Failed to create directory. Exiting.
sv: Misslyckades med att skapa katalog. Avslutar.

en: Failed to create shortcut
sv: Misslyckades med att skapa genväg

en: Falling (accent)
sv: Fallande (accent)

en: Falling (tone letter)
sv: Fallande (tonbokstav)

en: Family Name:
sv: Familjenamn:

en: FamilyName
sv: Familjenamn

en: Fancy Colored Boxes
sv: Häftigt färgade rutor

en: Farsi
sv: Persiska

en: Fatal (MP Targ.)
sv: Fatal (multipar riktad)

en: Fatal (Multipar)
sv: Fatal (multipar)

en: Fatal (Targeted)
sv: Fatal (riktad)

en: Fatal Exception!
sv: Allvarligt undantag!

en: Feedback window
sv: Responsfönster

en: Fi&le
sv: Fi&l

en: Fi&rst line:
sv: Fö&rsta raden:

en: FigCaption
sv: Figurbildtext

en: Figure
sv: Figur

en: Figure Note
sv: Figurnot

en: Figure Notes
sv: Figurnoter

en: Figure Wrap Float|F
sv: Figursvepflotte|F

en: Figures
sv: Figurer

en: Figures:
sv: Figurer:

en: File
sv: Fil

en: File %1$s already exists, do you want to overwrite it?
sv: Fil %1$s finns redan, vill du skriva över den?

en: File Formats
sv: Filformat

en: File Handling
sv: Filhantering

en: File Not Found
sv: Fil hittades inte

en: File Revision|R
sv: Filrevidering|r

en: File does not exist: %1$s
sv: Filen finns inte: %1$s

en: File encoding used by Pygments for highlighting
sv: Filkodning som används av Pygments för framhävning

en: File is read-only
sv: Filen är skrivskyddad

en: File name error
sv: Filnamnsfel

en: File name of image
sv: Bildens filnamn

en: File name to include
sv: Filnamn att inkludera

en: File not found
sv: Fil hittades inte

en: File not readable!
sv: Fil inte läsbar!

en: Filename
sv: Filnamn

en: Filename &Suffix
sv: Filnamnsändel&se

en: Filename Suffix
sv: Filnamnsändelse

en: Filename to identify the corresponding figure file
sv: Filnamn för att identifiera den korresponderande figurfilen

en: Filename: %1$s.module.
sv: Filnamn: %1$s.module.

en: Files used by LyX
sv: Filer som används av LyX

en: File|F
sv: Arkiv|r

en: File|e
sv: Fil

en: Filter case-sensitively
sv: Filtrera skiftlägeskänsligt

en: Filtering layouts with "%1$s". Press ESC to remove filter.
sv: Flitrerar utformningar med "%1$s". Tryck ESC för att ta bort filter.

en: Find & Replace (Advanced)...
sv: Hitta & ersätt (avancerad)...

en: Find & Replace (Quick)...|F
sv: Hitta & ersätt (snabb)...

en: Find &Next
sv: Hitta &nästa

en: Find and Replace
sv: Hitta och ersätt

en: Find and replace
sv: Hitta och ersätt

en: Find and replace (advanced)
sv: Hitta och ersätt (avancerad)

en: Find and replace mechanism
sv: Hitta och ersätt-mekanism

en: Find next occurrence [Enter]
sv: Hitta nästa förekomst [Retur]

en: Finished
sv: Slutförd

en: Finnish
sv: Finska

en: First Char
sv: Första tecken

en: First Item
sv: Första element

en: First Name
sv: Förnamn

en: First character of first word
sv: Första tecken av första ord

en: First header:
sv: Första huvudet:

en: First item
sv: Första element

en: First name
sv: Förnamn

en: FirstAuthor
sv: Första författare

en: FirstName
sv: Förnamn

en: Firstname
sv: Förnamn

en: Fit Color Box
sv: Passa färgruta

en: FitBitmap
sv: Passa bitmap

en: FitFigure
sv: Passa figur

en: FiveAffiliations
sv: Fem tillhörigheter

en: FiveAuthors
sv: Fem författare

en: Fix-cm improves the appearance of Computer Modern fonts and makes them available with arbitrary sizes. For details see the documentation of the fix-cm.sty package: http://tug.org/texmf-dist/doc/latex/base/fixltx2e.pdf
sv: Fix-cm förbättrar utseendet av Computer Modern-typsnitt och gör dem tillgängliga med godtyckliga grader. För detaljer se dokumentationen för paketet fix-cm.sty: http://tug.org/texmf-dist/doc/latex/base/fixltx2e.pdf

en: Fixed width of the column
sv: Fast bredd på spalten

en: Fixme (MP Targ.)
sv: Fixme (multipar-riktad)

en: Fixme (Multipar)
sv: Fixme (multipar)

en: Fixme (Targeted)
sv: Fixme (riktad)

en: Fixme Error
sv: Fixme-fel

en: Fixme Error (Multipar Targeted)
sv: Fixme-fel (multipar riktad)

en: Fixme Error (Multipar)
sv: Fixme-fel (multipar)

en: Fixme Error (Targeted)
sv: Fixme-fel (riktad)

en: Fixme Fatal
sv: Fixme-fatal

en: Fixme Fatal (Multipar Targeted)
sv: Fixme-fatal (multipar riktad)

en: Fixme Fatal (Multipar)
sv: Fixme-fatal (multipar)

en: Fixme Fatal (Targeted)
sv: Fixme-fatal (riktad)

en: Fixme Note
sv: Fixme-not

en: Fixme Note (Multipar Targeted)
sv: Fixme-not (multipar-riktad)

en: Fixme Note (Multipar)
sv: Fixme-not (multipar)

en: Fixme Note (Targeted)
sv: Fixme-not (riktad)

en: Fixme Note Options|s
sv: Fixme-notalternativ

en: Fixme Note|x
sv: Fixme-not|x

en: Fixme Summary
sv: Fixme-sammanfattning

en: Fixme Warning
sv: Fixme-varning

en: Fixme Warning (Multipar Targeted)
sv: Fixme-varning (multipar riktad)

en: Fixme Warning (Multipar)
sv: Fixme-varning (multipar)

en: Fixme Warning (Targeted)
sv: Fixme-varning (riktad)

en: Flex inset %1$s is undefined after reloading `%2$s' layout.
sv: Flex-insättning %1$s är odefinierad efter omladdning av utformning `%2$s'.

en: Flex inset %1$s is undefined because of conversion from `%2$s' layout to `%3$s'.
sv: Flex-insättning %1$s är odefinierad på grund av omvandling från utformning `%2$s' till `%3$s'.

en: Float
sv: Flotte

en: Float Link
sv: Flottelänk

en: Float Placement
sv: Flotteplacering

en: Float Settings
sv: Flotteinställningar

en: Float Settings...|a
sv: Flotteinställningar...|a

en: Float Type:
sv: Flottetyp:

en: Float link
sv: Flottelänk

en: Float|a
sv: Flotte

en: Fname
sv: Fnamn

en: Fo&rmal
sv: Fo&rmell

en: Foilhead
sv: Foilhuvud

en: Fold Math Macro|d
sv: Stäng matematikmakro

en: Font Colors
sv: Typsnittsfärger

en: Font Famil&y:
sv: Typsnittsfamil&j:

en: Font Properties
sv: Typsnittsegenskaper

en: Font Sizes
sv: Typsnittsstorlekar (grader)

en: Font color
sv: Typsnittsfärg

en: Font family
sv: Typsnittsfamilj

en: Font handling
sv: Typsnittshantering

en: Font not available
sv: Typsnitt inte tillgänglig

en: Font series
sv: Typsnittsserie

en: Font shape
sv: Typsnittsform

en: Font si&ze:
sv: Typsnittsstorlek:

en: Font size
sv: Typsnittsstorlek

en: Font, Layouts and Textclasses
sv: Typsnitt, utformningar och textklasser

en: Font: %1$s
sv: Typsnitt: %1$s

en: FontUi
sv: TypsnittUi

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Foot
sv: Fot

en: Foot to End
sv: Fot till slut

en: Footer name:
sv: Fotnamn:

en: Footer:
sv: Fot:

en: FooterName
sv: Fotnamn

en: Footnote
sv: Fotnot

en: Footnote ##
sv: Fotnot ##

en: Footnote Label
sv: Fotnotsetikett

en: Footnotes
sv: Fotnoter

en: Footnote|F
sv: Fotnot|F

en: For PHP only
sv: Endast för PHP

en: For editors
sv: För redigerare

en: For inline program listings, one character must be reserved
    as a delimiter. One of the listings, however, uses all available
    characters, so none is left for delimiting purposes.
    For the time being, I have replaced '!' by a warning, but you
    must investigate!
sv: För platsprogramlistningar måste ett tecken reserveras som ett
    skiljetecken. En av listningarna använder dock alla tillgängliga
    tecken, så inget finns kvar för skiljeteckensyften.
    Under tiden har jag ersatt '!' med en varning, men du
    måste undersöka!

en: For more information, refer to the complete log.
sv: För mer information, se den fullständiga loggen.

en: For scaling the <Shape specification> to positions on the page
sv: För skalning av <Formspecifikation> till positioner på sidan

en: Forbid use of external converters with 'needauth' option to prevent undesired effects.
sv: Förbjud användning av externa omvandlare med 'needauth'-inställning för att undvika oönskade effekter.

en: Force a short author list (using et al.)
sv: Tvinga en kort författarlista (med et al.)

en: Force upcas&ing
sv: Tvinga versaler

en: Force upper case in names ("Del Piero", not "del Piero"), if the current citation style supports this.
sv: Tvinga versaler i namn ("Del Piero", inte "del Piero"), om den aktuella citatstilen stöder detta.

en: Force upper case in names ("Del Piero", not "del Piero").
sv: Tvinga versaler i namn ("Del Piero", inte "del Piero").

en: Force upper case|u
sv: Tvinga versaler

en: Forename
sv: Förnamn

en: Foreword
sv: Förord

en: Formal Script	\mathscr
sv: Formell skrift	\mathscr

en: Formal Style|F
sv: Formell stil|F

en: Formal Style|m
sv: Formell stil|m

en: Format in use
sv: Format som används

en: Format text into two columns
sv: Formatera text in i två spalter

en: Format to use for math output.
sv: Format att använda för matematikutmatning.

en: Formats[[output]]
sv: Format

en: Formatted
sv: Formaterad

en: Formatted Reference|t
sv: Formaterad referens|t

en: Formatted reference
sv: Formaterad referens

en: Formatting
sv: Formatering

en: Formatting|o
sv: Formatering|o

en: Formula numbering side:
sv: Sida för formelnumrering:

en: Forward Search
sv: Framåtsökning

en: Forward Search|F
sv: Framåtsökning|F

en: FourAffiliations
sv: Fyra tillhörigheter

en: FourAuthors
sv: Fyra författare

en: Fractions
sv: Bråk

en: FragileFrame
sv: Ram (ömtålig)

en: Frame
sv: Ram

en: Frame (fragile)
sv: Ram (ömtålig)

en: Frame (plain)
sv: Ram (vanlig)

en: Frame Decorations
sv: Ramdekorationer

en: Frame Options
sv: Ramalternativ

en: Frame Title
sv: Ramtitel

en: Frame decorations
sv: Ramdekorationer

en: Frame options (see beamer manual)
sv: Ramalternativ (se beamermanualen)

en: FrameSubtitle
sv: Ramundertitel

en: FrameTitle
sv: Ramtitel

en: Frameless|l
sv: Ramlös|l

en: Frames
sv: Ramar

en: Free space that needs to be on the page to start the multiple columns on this page
sv: Fritt tomrum som måste vara på sidan för att påbörja flera spalter på denna sida

en: French
sv: Franska

en: French (Canada)
sv: Franska (Kanada)

en: French Letter (frletter)
sv: Franskt brev (frletter)

en: French Letter (lettre)
sv: Franskt brev (lettre)

en: Friulian
sv: Friuliska

en: Front Matter
sv: Förtext

en: FrontMatter
sv: Förtext

en: Full Width
sv: Full bredd

en: Full bibliography entry.
sv: Fullständig bibliografipost.

en: Full name
sv: Fullständigt namn

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Fullscreen Mode
sv: Helskärmsläge

en: Fullscreen|l
sv: Helskärm|l

en: Function
sv: Funktion

en: Functions
sv: Funktioner

en: FxError
sv: Fx-fel

en: FxError*
sv: Fx-fel*

en: FxFatal
sv: Fx-fatal

en: FxFatal*
sv: Fx-fatal*

en: FxNote
sv: Fx-not

en: FxNote*
sv: Fx-not*

en: FxWarning
sv: Fx-varning

en: FxWarning*
sv: Fx-varning*

en: G&enerate bookmarks (toc)
sv: G&enerera bokmärken (innehållsförteckning)

en: G-Brief (V. 1, Obsolete)
sv: G-Brief (V. 1, föråldrad)

en: GUI handling
sv: GUI-hantering

en: Galician
sv: Galiciska

en: Gathered Environment|h
sv: Gathered-miljö|h

en: Gender
sv: Kön

en: Gender:
sv: Kön:

en: General
sv: Allmänt

en: General &text after:
sv: Allmän &text efter:

en: General Look && Feel
sv: Allmänt utseende && känsla

en: General Punctuation
sv: Allmän interpunktuation

en: General information
sv: Allmän information

en: General terms:
sv: Allmänna termer:

en: General text befo&re:
sv: Allmän text fö&re:

en: Generate a bibliography per defined unit.
sv: Generera en bibliografi per definierad enhet.

en: Geometric Shapes
sv: Geometriska figurer

en: Georgian
sv: Georgiska

en: German
sv: Tyska

en: German (Austria)
sv: Tyska (Österrike)

en: German (Austria, old spelling)
sv: Tyska (Österrike, gammal stavning)

en: German (Switzerland)
sv: Tyska (Schweiz)

en: German (Switzerland, old spelling)
sv: Tyska (Schweiz, gammal stavning)

en: German (old spelling)
sv: Tyska (gammal stavning)

en: Get bounding box from the (EPS) file
sv: Hämta begränsningsruta från (EPS)-filen

en: Giant
sv: Jätte

en: Giant Snippet
sv: Jättesnutt

en: Giant-sized Icons
sv: Gigantiska ikoner

en: Give a filename for the LyX server pipe
sv: Ge ett filnamn för LyX-serverns sluss

en: Global fall
sv: Globalt fallande

en: Global rise
sv: Globalt stigande

en: Glosse
sv: Glossa

en: Glosse Translation|s
sv: Glossöversättning|s

en: Glottal plosive
sv: Glottal klusil

en: Gnumeric spreadsheet
sv: Gnumeric-kalkylblad

en: GnumericSpreadsheet
sv: GnumericKalkylblad

en: Go Back|G
sv: Gå tillbaka|G

en: Go to Label|G
sv: Gå till etikett

en: Go to Label|L
sv: Gå till etikett|l

en: Go to next change
sv: Gå till nästa ändring

en: Go to previous change
sv: Gå till föregående ändring

en: Gothic
sv: Gotiska

en: Grant Number
sv: Bidragsnummer

en: Grant Sponsor
sv: Bidragssponsor

en: Graph[[mathematical]]
sv: Graf

en: GraphicBoxes
sv: Grafikrutor

en: Graphical TOC Entry
sv: Grafisk innehållsförteckningspost

en: Graphics
sv: Grafik

en: Graphics Group
sv: Grafikgrupp

en: Graphics conversion and loading
sv: Grafikomvandling och laddning

en: Graphics file: %1$s
sv: Grafikfil: %1$s

en: Graphics...|G
sv: Grafik...|G

en: Graphs[[mathematical]]
sv: Grafer

en: Greek
sv: Grekiska

en: Greek (ISO 8859-7)
sv: Grekiska (ISO 8859-7)

en: Greek (ancient)
sv: Grekiska (klassisk)

en: Greek (polytonic)
sv: Grekiska (polytonisk)

en: Greek Extended
sv: Grekiska utökad

en: Greyed Out|G
sv: Nedtonad

en: Greyed-out notes:
sv: Nedtonade noter:

en: Greyedout
sv: Nedtonad

en: Grou&p
sv: Grup&p

en: Group
sv: Grupp

en: Group already defined!
sv: Grupp redan definierad!

en: Group the list of available labels by prefix (e.g. "sec:")
sv: Gruppera listan över tillgängliga etiketter efter prefix (t.ex. "sek:")

en: GroupGlossedWords
sv: Gruppera glosserade ord

en: Gruss
sv: Hälsning

en: Guess from extension (*.*)
sv: Gissa från ändelse (*.*)

en: GuiButton
sv: GuiKnapp

en: GuiMenu
sv: GuiMeny

en: GuiMenuItem
sv: GuiMenyElement

en: H&unspell dictionaries:
sv: Ordböcker för H&unspell:

en: H&yperlinks
sv: H&yperlänkar

en: H-Factor
sv: H-faktor

en: H-P number
sv: H-P-nummer

en: H-P statement
sv: H-P-angivelser

en: HPhantom
sv: HFantom

en: HTML Table (for spreadsheets)
sv: HTML-tabell (för kalkylblad)

en: Half Quad (0.5 em)
sv: Halvfyrkant (0.5 em)

en: Half Quad Space (Enskip)|k
sv: Halvfyrkantsmellanrum|k

en: Half-long
sv: Halvlång

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
sv: Halvbredd- och fullbreddsformer

en: Handling
sv: Hantering

en: Handling:
sv: Hantering:

en: Hanging
sv: Hängande

en: Hangul Compatibility Jamo
sv: Hangul-kompatibilitet Jamo

en: Hangul Syllables
sv: Hangul-stavningar

en: Hazard and Precautionary Statements
sv: Faro- och skyddsangivelser

en: Hazard and Precautionary Statements|H
sv: Faro- och skyddsangivelser

en: Head &height:
sv: Huvud&höjd:

en: Head &sep:
sv: Huvud&sep:

en: Header
sv: Huvud

en: Header Information
sv: Huvudinformation

en: Header content
sv: Huvudinnehåll

en: Header/Footer
sv: Huvud/fot

en: Header:
sv: Huvud:

en: Heading
sv: Rubrik

en: Headings
sv: Rubriker

en: Headnote
sv: Huvudnot

en: Headnote (optional):
sv: Huvudnot (valfri):

en: Heart
sv: Hjärta

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Hebrew (CP 1255)
sv: Hebreiska (CP 1255)

en: Hebrew (CP 862)
sv: Hebreiska (CP 862)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
sv: Hebreiska (ISO 8859-8)

en: Hebrew Article
sv: Hebreisk artikel

en: Hebrew Letter
sv: Hebreiskt brev

en: Height
sv: Höjd

en: Height of image in output
sv: Bildens höjd i utmatning

en: Height of the box, can also be '!' to keep aspect ratio
sv: Rutans höjd, kan också vara '!' för att bevara bildförhållande

en: Height the photo is resized to
sv: Höjd som fotot storleksändras till

en: Height value
sv: Höjdvärde

en: Help|H
sv: Hjälp|H

en: Here de&finitely
sv: De&finitivt här

en: Here you can define an alternative index processor and specify its options.
sv: Här kan du definiera en annan indexbehandlare och specificera dess alternativ.

en: Here you can define an alternative program to or specific options of BibTeX.
sv: Här kan du definiera ett annat program till eller specifika alternativ för BibTeX.

en: Here you can enter a local BibTeX database name
sv: Här kan du ange ett lokalt BibTeX-databasnamn

en: Here you can enter a local BibTeX database name or browse your directory.
sv: Här kan du ange ett lokalt BibTeX-databasnamn eller bläddra i din katalog.

en: Here you can enter further options of the bibliography package
sv: Här kan du ange ytterligare alternativ för bibliografipaketet

en: Here you can insert a signature scan
sv: Här kan du infoga en signaturavsökning

en: Here, you can define a BibTeX style that is suggested in the BibTeX dialog by default
sv: Här kan du definiera en BibTeX-stil som föreslås i BibTeX-dialogen som standard

en: Hidden|H
sv: Dold

en: Hide &menubar
sv: Dölj &menyrad

en: Hide &tabbar
sv: Dölj flikrad

en: Hide scr&ollbar
sv: Dölj rullningslist

en: Hide sta&tusbar
sv: Dölj sta&tusrad

en: Hide tab
sv: Dölj flik

en: HideMoves
sv: Dölj drag

en: HideMoves:
sv: Dölj drag:

en: Hides document
sv: Döljer dokument

en: High (accent)
sv: Hög (accent)

en: High (tone letter)
sv: Hög (tonbokstav)

en: High Surrogates
sv: Höga surrogater

en: High rising (accent)
sv: Hög stigande (accent)

en: High rising (tone letter)
sv: Hög stigande (tonbokstav)

en: HighLight
sv: Höjdpunkt

en: Highlight
sv: Framhävning

en: Highlights:
sv: Höjdpunkter:

en: History
sv: Historia

en: Hit Enter to search, or click Go!
sv: Slå Retur för att söka, eller klicka Gå!

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Homepage:
sv: Hemsida:

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Horizontal Fill
sv: Horisontell fyllning

en: Horizontal Fill (Dots)
sv: Horisontell fyllning (punkter)

en: Horizontal Fill (Dots)|D
sv: Horisontell fyllning (punkter)

en: Horizontal Fill (Down Brace)
sv: Horisontell fyllning (nedklammer)

en: Horizontal Fill (Down Brace)|B
sv: Horisontell fyllning (nedklammer)

en: Horizontal Fill (Left Arrow)
sv: Horisontell fyllning (vänster pil)

en: Horizontal Fill (Left Arrow)|L
sv: Horisontell fyllning (vänster pil)|l

en: Horizontal Fill (Right Arrow)
sv: Horisontell fyllning (höger pil)

en: Horizontal Fill (Right Arrow)|g
sv: Horisontell fyllning (höger pil)|g

en: Horizontal Fill (Rule)
sv: Horisontell fyllning (linjal)

en: Horizontal Fill (Rule)|R
sv: Horisontell fyllning (linjal)|r

en: Horizontal Fill (Up Brace)
sv: Horisontell fyllning (uppklammer)

en: Horizontal Fill (Up Brace)|p
sv: Horisontell fyllning (uppklammer)|p

en: Horizontal Fill|F
sv: Horisontell fyllning|f

en: Horizontal Line...|L
sv: Horisontell linje...|l

en: Horizontal Math Space
sv: Horisontellt matematikmellanrum

en: Horizontal Phantom|H
sv: Horisontell fantom|H

en: Horizontal Space
sv: Horisontellt mellanrum

en: Horizontal Space (%1$s)
sv: Horisontellt mellanrum (%1$s)

en: Horizontal Space Settings
sv: Horisontella mellanrumsinställningar

en: Horizontal Space...|o
sv: Horisontellt mellanrum...|o

en: Horizontal alignment in column
sv: Horisontell justering i spalt

en: Horizontal alignment of the content inside the box
sv: Horisontell justering av innehållet i rutan

en: Horizontal alignment of the multi-page table
sv: Horisontell justering av den flersidiga tabellen

en: Horizontal alignment per column (l,c,r)
sv: Horisontell justering per kolonn (v,c,h)

en: Horizontal and vertical space of the phantom content
sv: Horisontellt och vertikalt tomrum för fantominnehållet

en: Horizontal line
sv: Horisontell linje

en: Horizontal phantom	\hphantom
sv: Horisontell fantom	\hphantom

en: Horizontal space of the phantom content
sv: Horisontellt tomrum för fantominnehållet

en: Huge
sv: Enorm

en: Huge-sized Icons
sv: Enorma ikoner

en: Huger
sv: Enormare

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Hyperlink (%1$s) to %2$s
sv: Hyperlänk (%1$s) till %2$s

en: Hyperlink Settings
sv: Hyperlänkinställningar

en: Hyperlink...|k
sv: Hyperlänk...|k

en: Hyperlink:
sv: Hyperlänk:

en: Hyphenation Point|H
sv: Avstavningspunkt

en: I guess you mean %1$s.
sv: Jag tror att du menar %1$s.

en: I&gnore All
sv: I&gnorera alla

en: I&gnore format
sv: I&gnorera format

en: I&mmediate Apply
sv: Tillämpa o&medelbart

en: IEEE membership
sv: IEEE-medlemskap

en: IM Type (e.g., AOL Messenger)
sv: Direktmeddelningstyp (t.ex., XMPP/Jabber)

en: IM Type:
sv: Direktmeddelningstyp:

en: INTERCUT
sv: MELLANKLIPP

en: INTERCUT WITH:
sv: MELLANKLIPP MED:

en: IPA Diacritics
sv: IPA diakritiska tecken

en: IPA Extensions
sv: IPA utökningar

en: IPA Non-Pulmonic Consonants
sv: IPA icke-pulmoniska konsonanter

en: IPA Other Symbols
sv: IPA andra symboler

en: IPA Pulmonic Consonants
sv: IPA pulmoniska konsonanter

en: IPA Suprasegmentals
sv: IPA suprasegment

en: IPA Tones and Word Accents
sv: IPA toner och ordaccenter

en: IPA Vowels
sv: IPA vokaler

en: Icelandic
sv: Isländska

en: Icon size set to %1$dx%2$d.
sv: Ikonstorlek satt till %1$dx%2$d.

en: Iconify the dialogs when the main window is iconified. (Affects only dialogs shown after the change has been made.)
sv: Ikonifiera dialogerna när huvudfönstret ikonifieras. (Påverkar endast dialoger som visas efter ändringen är gjord.)

en: Iconv software exception Detected
sv: Iconv mjukvaruundantag upptäckt!

en: Ident-line
sv: Identlinje

en: Ident-line:
sv: Identlinje:

en: Identity
sv: Identitet

en: If checked, the document language is not explicitly closed by a language switch command
sv: Om markerad avslutas dokumentspråket inte uttryckligen med ett kommando för språkväxling

en: If checked, the document language is not explicitly set by a language switch command
sv: Om markerad sätts dokumentspråket inte uttryckligen med ett kommando för språkväxling

en: If content is 'url', email becomes an Internet address
sv: Om innehåll är 'url' blir epost en Internetadress

en: If not stated explicitly, fill title and author from appropriate environments
sv: Om inte uttryckligen konstaterat, fyll titel och författare från lämpliga miljöer

en: If this is checked, new documents will be saved in a compressed binary-format by default. Existing documents will still be saved in their current state (compressed or uncompressed).
sv: Om denna är markerad så kommer nya dokument att sparas i ett komprimerat binärformat som standard. Befintliga dokument kommer fortfarande att sparas i deras nuvarande tillstånd (komprimerade eller okomprimerade).

en: If this is checked, pressing OK or Apply will save the changes only for the current LyX session, not permanently.
sv: Om denna är markerad och man trycker Ok eller Tillämpa så sparas ändringar endast för den aktuella LyX-sessionen, ej permanent.

en: If this is checked, the document directory path will be saved in the document. This allows moving the document elsewhere and still finding the included files.
sv: Om denna är markerad så kommer dokumentets sökväg att sparas i dokumentet.Detta tillåter dokumentet att flyttas annanstans och fortfarande hitta de inkluderade filerna.

en: If this is checked, the middle mouse button will paste the recent selection
sv: Om denna är markerad så klistrar den mellersta musknappen in det senaste urvalet.

en: If unchecked, notes and comments will be excluded from spell checking
sv: Om omarkerad kommer noter och kommentarer att exkluderas från stavningskontrollering

en: If unchecked, the search will be limited to occurrences of the selected text and paragraph style
sv: Om omarkerad kommer sökningen vara begränsad till förekomster av den valda text- och styckestilen

en: If you assign this graphic to group '%2$s',
    the previously assigned group '%1$s' will be dissolved,
    because this graphic was its only member.
    How do you want to proceed?
sv: Om du tilldelar denna grafik till grupp '%2$s'
    kommer föregående tilldelad grupp '%1$s' att lösas upp,
    eftersom denna grafik var dess endaste medlem.
    Hur vill du fortsätta?

en: If you check this, LyX will not warn you again in the given case.
sv: Om du markerar detta kommer LyX inte att varna dig igen i det givna fallet.

en: If you sign off this graphic from group '%1$s',
    the group will be dissolved,
    because this graphic was its only member.
    How do you want to proceed?
sv: Om du avannonserar denna grafik från grupp '%1$s'
    kommer gruppen att lösas upp,
    eftersom denna grafik var dess endaste medlem.
    Hur vill du fortsätta?

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Ignore all|I
sv: Ignorera alla|I

en: Ignore this word
sv: Ignorera detta ord

en: Ignore this word throughout this session
sv: Ignorera detta ord genom denna session

en: IhrSchreiben
sv: ErSkrift

en: IhrZeichen
sv: ErSignatur

en: Images
sv: Bilder

en: Import %1$s
sv: Importera %1$s

en: Importing %1$s...
sv: Importerar %1$s...

en: Import|I
sv: Importera|I

en: In Math
sv: I matematik

en: In Paragraph Description Options
sv: Alternativ för beskrivning (i stycke)

en: In Paragraph Enumerate Options
sv: Alternativ för uppräkning (i stycke)

en: In Paragraph Itemize Options
sv: Alternativ för uppställning (i stycke)

en: In Preamble
sv: I ingress

en: In Text
sv: I text

en: In Title
sv: I titel

en: InParagraphDescr
sv: Beskrivning (i stycke)

en: InParagraphEnum
sv: Uppräkning (i stycke)

en: InParagraphItem
sv: Uppställning (i stycke)

en: Include
sv: Inkludering

en: Include (excluded)
sv: Inkludera (exkluderad)

en: Include all subdocuments in the output
sv: Inkludera alla underdokument i utmatningen

en: Include file
sv: Inkludera fil

en: Include only &selected children
sv: Inkludera enda&st valda barn

en: Include only the selected subdocuments in the output
sv: Inkludera endast de valda underdokumenten i utmatningen

en: Include to Output
sv: Inkludera till utmatning

en: Included file `%1$s'
    has textclass `%2$s'
    while parent file has textclass `%3$s'.
sv: Inkluderad fil `%1$s'
    har textklass `%2$s'
    medan förälderfil har textklass `%3$s'.

en: Included file `%1$s'
    has use-non-TeX-fonts set to `%2$s'
    while parent file has use-non-TeX-fonts set to `%3$s'.
sv: Inkluderad fil `%1$s'
    har använd-icke-TeX-typsnitt satt till `%2$s'
    medan förälderfil har använd-icke-TeX-typsnitt satt till `%3$s'.

en: Included file `%1$s'
    uses module `%2$s'
    which is not used in parent file.
sv: Inkluderad fil `%1$s'
    använder modul `%2$s'
    som inte används i förälderfil.

en: Included file `%1$s' was not exported correctly.
     LaTeX export is probably incomplete.
sv: Inkluderad fil `%1$s' exporterades inte korrekt.
     LaTeX-export är förmodligen ofullständig.

en: Includes PDF documents, using the 'pdfpages' package.
    To include multiple pages, use the 'pages'-option,
    which must be inserted to 'Options'.
    Examples:
    * pages={x-y} (for a range of pages)
    * pages={x,y,z} (for specific pages)
    * pages=- (to include all pages)
    * pages=last-1 (to include all pages in reverse order)
    With the option 'noautoscale' the PDF pages are
    inserted in their original size.
    Read the documentation of the pdfpages package
    for further options and details.
sv: Inkluderar PDF-dokument, genom 'pdfpages'-paketet.
    För att inkludera flera sidor, använd 'pages'-alternativet,
    som måste infogas i 'Alternativ'.
    Exempel:
    * pages={x-y} (för ett sidintervall)
    * pages={x,y,z} (för specifika sidor)
    * pages=- (för att inkludera alla sidor)
    * pages=last-1 (för att inkludera alla sidor i omvänd ordning)
    Med alternativet 'noautoscale' infogas
    PDF-sidorna i sin ursprungsstorlek.
    Läs dokumentationen för pdfpages-paketet
    för ytterligare alternativ och detaljer.

en: Include|c
sv: Inkludering

en: Incompatible Languages!
sv: Inkompatibla språk!

en: Incompatible command name.
sv: Inkompatibelt kommandonamn.

en: Incomplete command
sv: Ofullständigt kommando

en: Increase
sv: Öka

en: Increase List Depth|I
sv: Öka listdjup|i

en: Increase depth
sv: Öka djup

en: Increase nesting depth of selected item
sv: Öka nästlingdjup för valt element

en: Indent &formulas
sv: Gör indrag för &formler

en: Indent consecutive paragraphs
sv: Gör indrag för konsekutiva stycken

en: Indent displayed formulas instead of centering
sv: Gör indrag för formler som visas i stället för att centrera

en: Inderscience Journals (Obsolete)
sv: Inderscience Journals (föråldrad)

en: Index Entries
sv: Indexposter

en: Index Entries (%1$s)
sv: Indexposter (%1$s)

en: Index Entry
sv: Indexpost

en: Index Entry (%1$s)
sv: Indexpost (%1$s)

en: Index Entry Settings
sv: Indexpostinställningar

en: Index Entry Settings...|y
sv: Indexpostinställningar...

en: Index Entry|d
sv: Indexpost|d

en: Index Generation
sv: Indexgenerering

en: Index List|I
sv: Indexlista|I

en: Index Settings
sv: Indexinställningar

en: Index Settings...|x
sv: Indexinställningar...|x

en: Index Terms---
sv: Indextermer---

en: Index command and options (makeindex, xindy)
sv: Indexkommando och alternativ (makeindex, xindy)

en: Index entry
sv: Indexpost

en: Index sorting failed
sv: Indexsortering misslyckades

en: Index-term
sv: Indexterm

en: Index-term:
sv: Indexterm:

en: Index-terms
sv: Indextermer

en: Index-terms...
sv: Indextermer...

en: Indexes
sv: Index

en: Indonesian
sv: Indonesiska

en: Info Inset Settings
sv: Infoinsättningsinställningar

en: Info Settings...|n
sv: Infoinställningar...|n

en: Information Name:
sv: Informationsnamn:

en: Information Type:
sv: Informationstyp:

en: Information regarding %1$s '%2$s'
sv: Information angående %1$s '%2$s'

en: Ingredients
sv: Ingredienser

en: Ingredients Header
sv: Ingredienshuvud

en: Ingredients:
sv: Ingredienser:

en: Inherit
sv: Ärv

en: Initial letter(s)
sv: Initialer

en: Initials
sv: Initialer

en: Inkscape figure
sv: Inkscape-figur

en: Inline Formula|I
sv: Platsformel

en: Inline|I
sv: På plats

en: Inner
sv: Inre

en: Inner Bo&x:
sv: Inr&e ruta:

en: Inner Quotation Mark|n
sv: Inre citationsmärke|n

en: Inner box type
sv: Inre ruttyp

en: Input
sv: Inmatning

en: Input Completion
sv: Inmatningskomplettering

en: Input here the listings parameters
sv: Mata in listningsparametrarna här

en: Input listing parameters here. Enter ? for a list of parameters.
sv: Mata in listningsparametrar här. Ange ? för en lista över parametrar.

en: Input listing parameters on the right. Enter ? for a list of parameters.
sv: Mata in listningsparametrar till höger. Ange ? för en lista över parametrar.

en: Input listings parameters below. Enter ? for a list of parameters.
sv: Mata in listningsparametrar nedan. Ange ? för en lista över parametrar.

en: Input the font to be used for Chinese, Japanese or Korean (CJK) script
sv: Mata in typsnittet som ska användas för kinesisk, japansk, eller koreansk (CJK) skrift

en: Input|p
sv: Inmatning

en: Insert ( )
sv: Infoga ( )

en: Insert LyX note
sv: Infoga LyX-not

en: Insert New Branch...|I
sv: Infoga ny gren...|I

en: Insert Optional Argument
sv: Infoga valfritt argument

en: Insert PDF form parameters here
sv: Infoga PDF-formulärparametrar här

en: Insert PDF-Comment setup options here (see the pdfcomment manual)
sv: Infoga alternativ för PDF-kommentarinställning här (se pdfcomment-manualen)

en: Insert PDFComment options here (see pdfcomment manual)
sv: Infoga PDF-kommentaralternativ här (se pdfcomment-manualen)

en: Insert Reference at Cursor Position|I
sv: Infoga referens vid markörens position|I

en: Insert Regular Expression
sv: Infoga reguljära uttryck

en: Insert Separated %1$s Above
sv: Infoga skild %1$s ovan

en: Insert Separated %1$s Below
sv: Infoga skild %1$s nedan

en: Insert Separated Outer %1$s Below
sv: Infoga skild yttre %1$s nedan

en: Insert Table
sv: Infoga tabell

en: Insert TeX code
sv: Infoga TeX-kod

en: Insert Version Info
sv: Infoga versionsinfo

en: Insert [ ]
sv: Infoga [ ]

en: Insert a summary of the FIXME note here
sv: Infoga en sammanfattning på FIXME-noten här

en: Insert box
sv: Infoga ruta

en: Insert cases environment
sv: Infoga cases-miljö

en: Insert citation
sv: Infoga citat

en: Insert cross-reference
sv: Infoga korsreferens

en: Insert delimiters
sv: Infoga skiljetecken

en: Insert figure float
sv: Infoga figurflotte

en: Insert footnote
sv: Infoga fotnot

en: Insert graphics
sv: Infoga grafik

en: Insert horizontal scale factor (1 = 100%)
sv: Infoga horisontell skalfaktor (1 = 100%)

en: Insert hyperlink
sv: Infoga hyperlänk

en: Insert index entry
sv: Infoga indexpost

en: Insert integral
sv: Infoga integral

en: Insert label
sv: Infoga etikett

en: Insert left side scripts (sidesetl)
sv: Infoga sidoskrifter vänster (sidesetl)

en: Insert left/right side scripts (sideset)
sv: Infoga sidoskrifter vänster/höger (sideset)

en: Insert list options here (see pdfcomment manual)
sv: Infoga listalternativ här (se pdfkommentar-manualen)

en: Insert margin note
sv: Infoga marginalnot

en: Insert math
sv: Infoga matematik

en: Insert math macro
sv: Infoga matematikmakro

en: Insert matrix
sv: Infoga matris

en: Insert more color box options here
sv: Infoga fler färgrutalternativ här

en: Insert nomenclature entry
sv: Infoga nomenklaturpost

en: Insert note
sv: Infoga not

en: Insert optional argument
sv: Infoga valfritt argument

en: Insert product
sv: Infoga produkt

en: Insert right side scripts (sidesetr)
sv: Infoga sidoskrifter höger (sidesetr)

en: Insert root
sv: Infoga rot

en: Insert side scripts (sidesetn)
sv: Infoga sidoskrifter (sidesetn)

en: Insert square root
sv: Infoga kvadratrot

en: Insert standard fraction
sv: Infoga standardbråk

en: Insert sum
sv: Infoga summa

en: Insert table
sv: Infoga tabell

en: Insert table float
sv: Infoga tabellflotte

en: Insert the FIXME note here
sv: Infoga FIXME-noten här

en: Insert the color box options here (see tcolorbox manual)
sv: Infoga färgrutalternativen här (se tcolorbox-manualen)

en: Insert the comment here
sv: Infoga kommentaren här

en: Insert the comment to the marked-up text here
sv: Infoga kommentaren till den märkta texten här

en: Insert the delimiters
sv: Infoga skiljetecken

en: Insert the label here
sv: Infoga etiketten här

en: Insert the number of columns here
sv: Infoga antalet spalter här

en: Insert the options here
sv: Infoga alternativen här

en: Insert the section box header here
sv: Infoga avsnittsrutans rubrik här

en: Insert the spacing even after a line break
sv: Infoga avståndet även efter en radbrytning

en: Insert the spacing even after a line break.
    Note that a protected Half Quad will be turned into
    a vertical space if used at the beginning of a paragraph!
sv: Infoga avståndet även efter en radbrytning.
    Notera att en skyddad halvfyrkant kommer att förvandlas till
    ett vertikalt tomrum om det används vid början på ett stycke!

en: Insert the spacing even after a page break
sv: Infoga avståndet även efter en sidbrytning

en: Insert the text to annotate here
sv: Infoga texten att annotera här

en: Insert the tooltip text here
sv: Infoga verktygstipstexten här

en: Insert vertical scale factor (1 = 100%)
sv: Infoga vertikal skalfaktor (1 = 100%)

en: Insert { }
sv: Infoga { }

en: Inserting document %1$s...
sv: Infogar dokument %1$s...

en: Insert|I
sv: Infoga|I

en: Insert|s
sv: Infoga

en: Inset Parameter Configuration
sv: Insättningsparameterkonfiguration

en: InsetCommand Error:
sv: Insättningskommandofel:

en: InsetCommandParams Error:
sv: Insättningkommandoparametrarfel:

en: InsetCommandParams:
sv: Insättningskommandoparametrar:

en: Instant &preview:
sv: Direktförhandsgranskning:

en: Instant Messaging:
sv: Direktmeddelning:

en: InstantMessaging
sv: Direktmeddelning

en: Institute
sv: Institut

en: Institute #
sv: Institut #

en: Institute Mark
sv: Institutmärke

en: InstituteMark
sv: Institutmärke

en: Institution
sv: Institut

en: Interaction
sv: Interaktion

en: Internet Addess Ref
sv: Internetadressref

en: Internet Address Reference
sv: Internetadressreferens

en: InternetRowA
sv: InternetRadA

en: InternetRowA:
sv: InternetRadA:

en: InternetRowB
sv: InternetRadB

en: InternetRowB:
sv: InternetRadB:

en: InternetRowC
sv: InternetRadC

en: InternetRowC:
sv: InternetRadC:

en: InternetRowD
sv: InternetRadD

en: InternetRowD:
sv: InternetRadD:

en: InternetRowE
sv: InternetRadE

en: InternetRowE:
sv: InternetRadE:

en: InternetRowF
sv: InternetRadF

en: InternetRowF:
sv: InternetRadF:

en: Interword Space
sv: Ordmellanrum

en: Interword Space|w
sv: Ordmellanrum

en: Introduction|I
sv: Introduktion|I

en: Invalid %1$s environment variable.
    %2$s is not a directory.
sv: Ogiltig %1$s miljövariabel.
    %2$s är inte en katalog.

en: Invalid %1$s environment variable.
    Directory %2$s does not contain %3$s.
sv: Ogiltig %1$s miljövariabel.
    Katalog %2$s innehåller inte %3$s.

en: Invalid %1$s switch.
    Directory %2$s does not contain %3$s.
sv: Ogiltig %1$s växel.
    Katalog %2$s innehåller inte %3$s.

en: Invalid (empty) listing parameter name.
sv: Ogiltigt (tomt) listningsparameternamn.

en: Invalid LaTeX length expression.
sv: Ogiltigt LaTeX-längduttryck.

en: Invalid filename
sv: Ogiltigt filnamn

en: Invalid macro! \%1$s
sv: Ogiltigt makro! \%1$s

en: Invalid or empty key sequence
sv: Ogiltig eller tom tangentsekvens

en: Invalid position requested by inverse search.
    You may need to update the viewed document.
sv: Ogiltig position begärd av omvänd sökning.
    Du kanske behöver uppdatera det visade dokumentet.

en: Invalid regular expression!
sv: Ogiltigt reguljärt uttryck!

en: Inverse Search Failed
sv: Omvänd sökning misslyckades

en: Invert Inset|I
sv: Invertera insättning|I

en: Inverted
sv: Inverterad

en: Invisible
sv: Osynlig

en: InvisibleText
sv: Osynlig text

en: Invoice
sv: Faktura

en: Invoice no.:
sv: Faktura nr.:

en: Irish
sv: Irländska

en: Issue-day
sv: Upplaga-dag

en: Issue-months
sv: Upplaga-månader

en: Issue-number
sv: Upplaga-nummer

en: It should be safe to continue, but you
    may wish to save your work and restart LyX.
sv: Det bör vara säkert att fortsätta, men du
    kanske vill spara ditt arbete och starta om LyX.

en: Italian
sv: Italienska

en: Italic
sv: Kursiv

en: Italic	\mathit
sv: Kursiv	\mathit

en: Item
sv: Element

en: Item Overlay Specifications
sv: Elementöverläggsspecifikationer

en: Item with Comment:
sv: Element med kommentar:

en: Item:
sv: Element:

en: ItemInset
sv: Elementinsättning

en: ItemList
sv: Uppställd lista

en: ItemWithComment
sv: Element med kommentar

en: Itemize
sv: Uppställning

en: Itemize Options
sv: Uppställningsalternativ

en: Itemize Type
sv: Uppställningstyp

en: Itemize type specification (see powerdot manual)
sv: Uppställningstypspecifikation (se powerdot-manualen)

en: ItemizeType1
sv: Uppställningstyp 1

en: Itemized list
sv: Uppställd lista

en: Japanese
sv: Japanska

en: Japanese (CJK)
sv: Japanska (CJK)

en: Japanese (CJK) (EUC-JP)
sv: Japanska (CJK) (EUC-JP)

en: Japanese (CJK) (JIS)
sv: Japanska (CJK) (JIS)

en: Japanese (CJK) (SJIS)
sv: Japanska (CJK) (SJIS)

en: Japanese (pLaTeX) (EUC-JP)
sv: Japanska (pLaTeX) (EUC-JP)

en: Japanese (pLaTeX) (JIS)
sv: Japanska (pLaTeX) (JIS)

en: Japanese (pLaTeX) (SJIS)
sv: Japanska (pLaTeX) (SJIS)

en: Japanese (pLaTeX) (UTF8)
sv: Japanska (pLaTeX) (UTF8)

en: Japanese Article (BXJS Class)
sv: Japansk artikel (BXJS-klass)

en: Japanese Article (JS Class)
sv: Japansk artikel (JS-klass)

en: Japanese Article (Standard Class)
sv: Japansk artikel (standardklass)

en: Japanese Article (Standard Class: Vertical Writing)
sv: Japansk artikel (standardklass: vertikal skrift)

en: Japanese Book (BXJS Class)
sv: Japansk bok (BXJS-klass)

en: Japanese Book (JS Class)
sv: Japansk bok (JS-klass)

en: Japanese Book (Standard Class)
sv: Japansk bok (standardklass)

en: Japanese Book (Standard Class: Vertical Writing)
sv: Japansk bok (standardklass: vertikal skrift)

en: Japanese Report (BXJS Class)
sv: Japansk rapport (BXJS-klass)

en: Japanese Report (Standard Class)
sv: Japansk rapport (standardklass)

en: Japanese Report (Vertical Writing)
sv: Japansk rapport (vertikal skrift)

en: Japanese Slide (BXJS Class)
sv: Japanska bild (BXJS-klass

en: Journal
sv: Tidskrift

en: Journal's Short Name:
sv: Journalens korta namn:

en: Journal:
sv: Tidskrift:

en: Jump Back to Saved Bookmark|B
sv: Hoppa tillbaka till sparat bokmärke|b

en: Jump back to the original cursor location
sv: Hoppa tillbaka till markörens originalplats

en: Jump to the next error message.
sv: Hoppa till nästa felmeddelande.

en: Jump to the next warning message.
sv: Hoppa till nästa varningsmeddelande.

en: Jump to the selected label
sv: Hoppa till den valda etiketten

en: Jurabib supports a range of author-year styles primarily suitable for law studies and the Humanities. It includes localizations for English, German, French, Dutch, Spanish and Italian.
sv: Jurabib stöder ett omfång av författare-år-stilar främst lämpliga för juridikstudier och humaniora. Det inkluderar lokaliseringar för engelska, tyska, franska, nederländska, spanska, och italienska.

en: Justified
sv: Justerad

en: Justified Line Break|J
sv: Justerad radbrytning|J

en: Justify text in the LyX editor (this does not affect whether the text is justified in the output)
sv: Justera text i LyX-redigeraren (detta påverkar inte huruvida texten är justerad i utmatningen)

en: KEY WORDS:
sv: NYCKELORD:

en: KOMA-Script Article
sv: KOMA-Script-artikel

en: KOMA-Script Book
sv: KOMA-Script-bok)

en: KOMA-Script Letter (V. 1, Obsolete)
sv: KOMA-Script-brev (V. 1, föråldrad)

en: KOMA-Script Letter (V. 2)
sv: KOMA-Script-brev (V. 2)

en: KOMA-Script Report
sv: KOMA-Script-rapport

en: Kazakh
sv: Kazakiska

en: Ke&y:
sv: N&yckel:

en: Keep
sv: Behåll

en: Keep the case of the replacement's first letter as in each matching text first letter
sv: Behåll läget på ersättningens första bokstav som i varje matchande texts första bokstav

en: Key
sv: Nyckel

en: Key only.
sv: Endast nyckel.

en: Key words and phrases:
sv: Nyckelord och fraser:

en: Key words.
sv: Nyckelord.

en: Key words:
sv: Nyckelord:

en: KeyCap
sv: Tangentknapp

en: KeyCombo
sv: Tangentkombination

en: Keybindings file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local bind/ directories.
sv: Tangentbindningsfil. Kan antingen specificera en absolut sökväg, eller så tittar LyX i dess globala och lokala bind/ kataloger.

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Keyboard events handling
sv: Tangentbordshändelsehantering

en: Keyboard/Mouse
sv: Tangentbord/mus

en: Keys
sv: Nycklar

en: Keys must be unique!
sv: Nycklar måste vara unika!

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: Keyword list
sv: Nyckelordslista

en: Keyword:
sv: Nyckelord:

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Keywords:
sv: Nyckelord:

en: Keywords:
sv: Nyckelord:

en: Kharoshthi
sv: Kharosthi

en: KnightMove
sv: Springardrag

en: KnightMove:
sv: Springardrag:

en: Korean
sv: Koreanska

en: Korean (EUC-KR)
sv: Koreanska (EUC-KR)

en: L&ookup
sv: Slå upp

en: La&bel:
sv: E&tikett:

en: LaTe&X and LyX options
sv: LaTe&X och LyX-alternativ

en: LaTe&X argument:
sv: LaTe&X-argument:

en: LaTeX &options:
sv: LaTeX-a&lternativ:

en: LaTeX (clipboard)
sv: LaTeX (klippbord)

en: LaTeX (plain)
sv: LaTeX (vanlig)

en: LaTeX (plain)|L
sv: LaTeX (vanlig)|L

en: LaTeX Command:
sv: LaTeX-kommando:

en: LaTeX Configuration|L
sv: LaTeX-konfiguration|L

en: LaTeX Log
sv: LaTeX-logg

en: LaTeX Logo
sv: LaTeX-logotyp

en: LaTeX Logo|a
sv: LaTeX-logotyp|a

en: LaTeX Log|L
sv: LaTeX-logg|L

en: LaTeX Options
sv: LaTeX-alternativ

en: LaTeX Preamble
sv: LaTeX-ingress

en: LaTeX Title
sv: LaTeX-titel

en: LaTeX classes
sv: LaTeX-klasser

en: LaTeX did not run successfully. Additionally, LyX could not locate the LaTeX log %1$s.
sv: LaTeX kördes inte framgångsrikt. Dessutom kunde LyX inte hitta LaTeX-loggen %1$s.

en: LaTeX error
sv: LaTeX-fel

en: LaTeX failed
sv: LaTeX misslyckades

en: LaTeX generation/execution
sv: LaTeX generering/exekvering

en: LaTeX styles
sv: LaTeX-stilar

en: LaTeX text
sv: LaTeX-text

en: LaTeX/LyX Documents (*.tex *.lyx)
sv: LaTeX/LyX-dokument (*.tex *.lyx)

en: LaTeX2e Logo
sv: LaTeX2e-logotyp

en: LaTeX2e Logo|e
sv: LaTeX2e-logotyp|e

en: Label
sv: Etikett

en: Label Color
sv: Etikettfärg

en: Label Only
sv: Endast etikett

en: Label Only|L
sv: Endast etikett

en: Label Settings
sv: Etikettinställningar

en: Label Width
sv: Etikettbredd

en: Label names must be unique!
sv: Etikettnamn måste vara unika!

en: Label of Problem
sv: Etikett på problem

en: Label of the author you refer to
sv: Etiketten av författaren du refererar till

en: Label of the corresponding problem
sv: Etikett på det korresponderande problemet

en: Label only
sv: Endast etikett

en: Label you refer to for an author
sv: Etikett som du refererar till för en författare

en: Label you refer to in the title
sv: Etikett som du refererar till i titeln

en: Label you will reference in the address
sv: Etikett som du kommer att referera i adressen

en: Label...|L
sv: Etikett...

en: Label:
sv: Etikett:

en: Labeling
sv: Etikettering

en: Labels and References
sv: Etiketter och referenser

en: Labialized
sv: Labialiserad

en: Lan&dscape:
sv: Lan&dskap:

en: Lan&guage default
sv: Standardspråk

en: Lan&guage:
sv: Språ&k:

en: Landscape Slide
sv: Landskapbild

en: Landscape Slide:
sv: Landskapbild:

en: LandscapeSlide
sv: Landskapbild

en: LangFooter
sv: Språkfot

en: LangHeader
sv: Språkhuvud

en: Language
sv: Språk

en: Language &package:
sv: Språk&paket:

en: Language Default (no inputenc)
sv: Språkstandard (ingen inputenc)

en: Language Footer:
sv: Språkfot:

en: Language Header:
sv: Språkhuvud:

en: Language Settings
sv: Språkinställningar

en: Language of the thesaurus
sv: Synonymordbokens språk

en: Language pa&ckage:
sv: Språkpaket:

en: Language that should be affected, can be 'bi-first', 'bi-second' or 'bi-both'
sv: Språk som bör påverkas, kan vara 'bi-first', 'bi-second', eller 'bi-both'

en: Language:
sv: Språk:

en: Language: %1$s,
sv: Språk: %1$s,

en: Language|L
sv: Språk

en: Lao
sv: Laotiska

en: Large
sv: Stor

en: Large operator class	\mathop
sv: Stor operatörsklass	\mathop

en: Larger
sv: Större

en: Largest
sv: Störst

en: Last Language:
sv: Senaste språk:

en: Last footer:
sv: Sista foten:

en: Last view on document %1$s is being closed.
    Would you like to close or hide the document?
    
    Hidden documents can be displayed back through
    the menu: View->Hidden->...
    
    To remove this question, set your preference in:
      Tools->Preferences->Look&Feel->UserInterface
sv: Senaste vyn på dokument %1$s håller på att stängas.
    Vill du stänga eller dölja dokumentet?
    
    Dolda dokument kan visas tillbaka genom
    menyn: Visa->Dolda->...
    
    För att ta bort denna fråga sätt din inställning i:
      Verktyg->Inställningar->Utseende & känsla->Användargränssnitt

en: LastLanguage
sv: Senaste språk

en: Lateral release
sv: Lateralt utblås

en: Latex8 Article (Obsolete)
sv: Latex8-artikel (föråldrad)

en: Latin Extended Additional
sv: Latin utökad ytterligare

en: Latin Extended-A
sv: Latin utökad-A

en: Latin Extended-B
sv: Latin utökad-B

en: Latin-1 Supplement
sv: Latin-1 komplement

en: Latvian
sv: Lettiska

en: Lay out the page for double-sided printing
sv: Lägg ut sidan för dubbelsidig utskrift

en: Layout
sv: Utformning

en: Layout Not Found
sv: Utformning hittades inte

en: Layout `%1$s' was not found.
sv: Utformning `%1$s' hittades inte.

en: Layout is invalid!
sv: Utformning är ogiltig!

en: Layout is valid!
sv: Utformning är giltig!

en: Layouts|#o#O
sv: Utformningar|#o#O

en: Left
sv: Vänster

en: Left Column
sv: Vänster spalt

en: Left Footer
sv: Vänster fot

en: Left Footer:
sv: Vänster fot:

en: Left Header
sv: Vänster huvud

en: Left Header:
sv: Vänster huvud:

en: Left Line|L
sv: Vänster linje|l

en: Left Side
sv: Vänster sida

en: Left Summary
sv: Vänster sammanfattning

en: Left Text
sv: Vänster text

en: Left header:
sv: Vänster huvud:

en: Left logo:
sv: Logotyp vänster:

en: Left overlap	\mathllap
sv: Vänster överlappning	\mathllap

en: Left side of the header line
sv: Vänster sida av huvudlinjen

en: Left summary
sv: Vänster sammanfattning

en: Left text
sv: Vänster text

en: LeftHeader
sv: Vänster huvud

en: LeftLogo
sv: Logotyp vänster

en: Left|L
sv: Vänster

en: Left|f
sv: Vänster

en: Less rounded
sv: Mindre rundad

en: Let it &run
sv: Låt det kö&ra

en: Letter
sv: Brev

en: Letter (Standard Class with Extra Font Sizes)
sv: Brev (standardklass med extra typsnittsstorlekar)

en: Letter (Standard Class)
sv: Brev (standardklass)

en: Letter:
sv: Brev:

en: Letterlike Symbols
sv: Bokstavsliknande symboler

en: Letters
sv: Brev

en: Level how good you think you can conversate
sv: Nivå på hur bra du tror att du kan konversera

en: Level how good you think you can freely talk
sv: Nivå på hur bra du tror att du kan fritt tala

en: Level how good you think you can listen
sv: Nivå på hur bra du tror att du kan lyssna

en: Level how good you think you can read
sv: Nivå på hur bra du tror att du kan läsa

en: Li&teral
sv: Bokstavlig

en: Library directory:
sv: Bibliotekskatalog:

en: Ligature Break|k
sv: Ligaturbrytning

en: LilyPond Book
sv: LilyPond-bok

en: LilyPond Options
sv: LilyPond-alternativ

en: LilyPond book (LaTeX)
sv: LilyPond-bok (LaTeX)

en: LilyPond book (pLaTeX)
sv: LilyPond-bok (pLaTeX)

en: LilyPond music
sv: LilyPond-musik

en: Lilypond typeset music
sv: Lilypond typsatt musik

en: Line &spacing
sv: Radavstånd

en: Line 1
sv: Linje 1

en: Line 2
sv: Linje 2

en: Line Distance %
sv: Linjeavstånd %

en: Line Settings
sv: Linjeinställningar

en: Line Width %
sv: Linjebredd %

en: Line numbering
sv: Radnumrering

en: Linear B Ideograms
sv: Linjär B ideogram

en: Linear B Syllabary
sv: Linjär B stavelseskrift

en: Linguistics
sv: Lingvistik

en: Linguistics|L
sv: Lingvistik|L

en: Link to a file
sv: Länk till en fil

en: Link to an email address
sv: Länk till en epostadress

en: Link to the web or to every other target
sv: Länk till nätet eller till vartannat mål

en: Link type
sv: Länktyp

en: LinkBack files can only be edited on Apple Mac OSX.
sv: LinkBack-filer kan endast redigeras på Apple Mac OS X.

en: Linking (absence of a break)
sv: Länkning (avsaknad av uppehåll)

en: List
sv: Lista

en: List / TOC|i
sv: Lista / Innehållsförteckning|I

en: List Box Style
sv: Listrutstil

en: List Item:
sv: Listelement:

en: List Options|s
sv: Listalternativ|s

en: List of Algorithms
sv: Lista över algoritmer

en: List of Charts
sv: Lista över diagram

en: List of Contributors
sv: Lista över medarbetare

en: List of FIXMEs
sv: Lista över FIXMEs

en: List of Figures
sv: Lista över figurer

en: List of Graphs[[mathematical]]
sv: Lista över grafer

en: List of Listings
sv: Lista över listningar

en: List of Listings|L
sv: Lista över listningar|L

en: List of PDF Comments
sv: Lista över PDF-kommentarer

en: List of Schemes
sv: Lista över scheman

en: List of Slides
sv: Lista över bilder

en: List of TODOs
sv: Lista över att göra

en: List of TODOs Heading|s
sv: Lista över att göra-rubriker|s

en: List of Tableaux
sv: Lista över tablåer

en: List of Tables
sv: Lista över tabeller

en: List of Videos
sv: Lista över videor

en: List of previous commands
sv: Lista över föregående kommandon

en: List of supported debug flags:
sv: Lista över stödda avlusningsflaggor:

en: List/TOC
sv: Lista/Innehållsförteckning

en: ListItem
sv: Listelement

en: ListOfSlides
sv: Lista över bilder

en: Listening
sv: Lyssning

en: Listing
sv: Listning

en: Listing Parameters
sv: Listningsparametrar

en: Listings
sv: Listningar

en: Listings Settings...|g
sv: Listningsinställningar...|g

en: Listings[[List of Listings]]
sv: Listningar

en: Listings[[inset]]
sv: Listningar

en: Listing|L
sv: Listning|L

en: Lists:
sv: Listor:

en: Literal
sv: Bokstavlig

en: Literate
sv: Litterat

en: Literate Programming Build Log
sv: Litterat programmeringsbygglogg

en: Literate programming
sv: Litterat programmering

en: Lithuanian
sv: Litauiska

en: Lo&ngest label
sv: Lä&ngsta etikett

en: Load &original
sv: Ladda &original

en: Load A&utomatically
sv: Ladda a&utomatiskt

en: Load Alwa&ys
sv: Ladda alltid

en: Load always
sv: Ladda alltid

en: Load automatically
sv: Ladda automatiskt

en: Load backup?
sv: Ladda säkerhetskopia?

en: Load emergency save?
sv: Ladda nödsparning?

en: Load in &fullscreen mode
sv: Ladda i helskärmsläge

en: Loaded into memory. Generating pixmap...
sv: Laddat in i minnet. Genererar pixmap...

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Loads the LaTeX package fixltx2e which contains some bug fixes for LaTeX. Those fixes were not part of older LaTeX kernels because of backward compatibility. If you use this module your typeset document may look different with different LaTeX versions, depending on the respective version of fixltx2e. NOTE: recent LaTeX kernels (as of 2015/01/01) include the functionality of fixltx2e, so the fixltx2e module becomes obsolete with newer LaTeX distributions.
sv: Laddar LaTeX-paketet fixltx2e som innehåller några lusfixar för LaTeX. Dessa fixar var inte med i äldre LaTeX-kärnor på grund av bakåtkompatibilitet. Om du använder denna modul kan ditt typsättningsdokument se annorlunda ut med olika LaTeX-versioner, beroende på respektive version av fixltx2e. Not: nya LaTeX-kärnor (fr.o.m. 2015 jan 1) inkluderar funktionaliteten av fixltx2e, så fixltx2e-modulen blir föråldrad med nyare LaTeX-distributioner.

en: Local Layout
sv: Lokal utformning

en: Local layout file
sv: Lokal utformningsfil

en: Locale/Internationalisation
sv: Lokal/Internationalisering

en: Locally Added
sv: Lokalt tillagd

en: Locally Modified
sv: Lokalt modifierad

en: Location
sv: Lokalisering

en: Location:
sv: Lokalisering:

en: Lock Toolbars|L
sv: Lås verktygsrader|L

en: Locking property set.
sv: Låsningsegenskap satt.

en: Locking property unset.
sv: Låsningsegenskap avsatt.

en: Log &Type:
sv: Logg&typ:

en: Log file not found.
sv: Loggfil hittades inte.

en: Logical Markup
sv: Logiskt märkspråk

en: Logo
sv: Logotyp

en: Logo Size
sv: Logotypstorlek

en: Logo:
sv: Logotyp:

en: Logos|L
sv: Logotyper|L

en: Long
sv: Lång

en: Long completions are cut-off and shown with "...".
sv: Långa kompletteringar klipps av och visas med "...".

en: Longest Description Label
sv: Längsta beskrivningsetikett

en: Longest description label
sv: Längsta beskrivningsetikett

en: Longest label width
sv: Längsta etikettbredd

en: Longest label|s
sv: Längsta etikett

en: Look & Feel
sv: Utseende & känsla

en: Low (accent)
sv: Låg (accent)

en: Low (tone letter)
sv: Låg (tonbokstav)

en: Low Surrogates
sv: Låga surrogater

en: Low rising (accent)
sv: Låg stigande (accent)

en: Low rising (tone letter)
sv: Låg stigande (tonbokstav)

en: Lower Sorbian
sv: Lågsorbiska

en: Lowercase
sv: Gemener

en: Lowercase|L
sv: Gemener

en: Lowered
sv: Sänkt

en: Lowertitleback
sv: Nedre baktitel

en: Ly&XServer pipe:
sv: Ly&X-serverns sluss:

en: LyX &Note
sv: LyX-&not

en: LyX Archive (tar.gz)
sv: LyX-arkiv (tar.gz)

en: LyX Archive (zip)
sv: LyX-arkiv (zip)

en: LyX Document...|X
sv: LyX-dokument...|X

en: LyX Documentation Tools
sv: LyX-dokumentationsverktyg

en: LyX Documents (*.lyx)
sv: LyX-dokument (*.lyx)

en: LyX Files (*.lyx)
sv: LyX-filer (*.lyx)

en: LyX Format
sv: LyX-format

en: LyX Functions|y
sv: LyX-funktioner|y

en: LyX Insets
sv: LyX-insättningar

en: LyX Layout (*.layout)
sv: LyX-utformning (*.layout)

en: LyX Logo
sv: LyX-logotyp

en: LyX Logo|L
sv: LyX-logotop|L

en: LyX Note|N
sv: LyX-not|n

en: LyX Preview
sv: LyX-förhandsgranskning

en: LyX UI files (*.ui)
sv: LyX UI-filer (*.ui)

en: LyX VC: Initial description
sv: LyX Versionshantering: Inledande beskrivning

en: LyX VC: Log Message
sv: LyX Versionshantering: Loggmeddelande

en: LyX VC: Log message
sv: LyX Versionshantering: Loggmeddelande

en: LyX Version %1$s
    (%2$s)
sv: LyX version %1$s
    (%2$s)

en: LyX Version|X
sv: LyX-version|x

en: LyX Warning:
sv: LyX-varning:

en: LyX attempted to close a document that had unsaved changes!
sv: LyX försökte stänga ett dokument som hade osparade ändringar!

en: LyX binary not found
sv: LyX-binären hittades inte

en: LyX bind files (*.bind)
sv: LyX bindfiler (*.bind)

en: LyX cannot generate a list of %1$s
sv: LyX kan inte generera en lista över %1$s

en: LyX could not be closed because documents are being processed by LyX.
sv: LyX kunde inte stängas eftersom dokument behandlas av LyX.

en: LyX could not create the temporary directory '%1$s' (Disk is full maybe?)
sv: LyX kunde inte skapa den tillfälliga katalogen '%1$s' (Kanske inget utrymme?)

en: LyX could not find the default UI file!
    Please check your installation.
sv: LyX kunde inte hitta standardfilen för UI!
    Vänligen kontrollera din installation.

en: LyX crashed!
sv: LyX kraschade!

en: LyX does not know how to include non-LyX files when generating HTML output. Offending file:
    %1$s
sv: LyX vet inte hur den ska inkludera filer som inte är LyX-filer vid generering av HTML-utmatning. Felande fil:
    %1$s

en: LyX does not provide LaTeX support for file names containing any of these characters:
sv: LyX erbjuder inget stöd i LaTeX för filnamn som innehåller något av dessa tecken:

en: LyX failed to load the following file: %1$s
sv: LyX misslyckades med att ladda följande fil: %1$s

en: LyX has caught an exception, it will now attempt to save all unsaved documents and exit.
    
    Exception:
sv: LyX har fångat ett undantag, det kommer nu försöka spara alla osparade dokument och avslutas.
    
    Undantag:

en: LyX has caught some really weird exception, it will now attempt to save all unsaved documents and exit.
sv: LyX har fångat ett riktigt konstigt undantag, det kommer nu att försöka spara alla osparade dokument och avslutas.

en: LyX has encountered an application error
    and will now shut down.
sv: LyX har stött på ett programfel
    och kommer nu att stängas ned.

en: LyX internal only
sv: Endast intern LyX

en: LyX is Copyright (C) 1995 by Matthias Ettrich,
    1995--%1$s LyX Team
sv: LyX är Copyright (C) 1995 av Mattias Ettrich,
    1995--%1$s LyX Team

en: LyX is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    See the GNU General Public License for more details.
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
sv: LyX distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON GARANTI; även utan underförstådd garanti vid SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL.
    Se GNU General Public License för mer detaljer.
    Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med detta detta program; om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: LyX keyboard maps (*.kmap)
sv: LyX tangentbordskartor (*.kmap)

en: LyX needs to be restarted!
sv: LyX behöver startas om!

en: LyX normally doesn't allow the user to scroll further than the bottom of the document. Set to true if you prefer to scroll the bottom of the document to the top of the screen
sv: LyX tillåter normalt inte användaren att rulla längre än till botten av dokumentet. Sätt till sant om du föredrar att rulla botten av dokumentet till toppen av skärmen

en: LyX normally doesn't update the cursor position if you move the scrollbar. Set to true if you'd prefer to always have the cursor on screen.
sv: LyX uppdaterar normalt inte markörpositionen om du flyttar rullningslisten. Sätt till sant om du föredrar att alltid ha markören på skärmen.

en: LyX was unable to rename the emergency file. You should do so manually. Otherwise, you will beasked about it again the next time you try to loadthis file, and may over-write your own work.
sv: LyX kunde inte byta namn på nödfilen. Du bör göra det manuellt. Annars kommer du att bli tillfrågad om detta igen nästa gång du försöker att ladda denna fil, med risk att skriva över ditt arbete.

en: LyX will only have minimal functionality because no textclasses have been found. You can either try to reconfigure LyX normally, try to reconfigure without checking your LaTeX installation, or continue.
sv: LyX kommer endast att ha minimal funktionalitet eftersom inga textklasser har hittats. Du kan antingen försöka att omkonfigurera LyX normalt, försöka att omkonfigurera utan att kontrollera din LaTeX-installation, eller fortsätta.

en: LyX will place its temporary directories in this path. They will be deleted when you quit LyX.
sv: LyX kommer att placera sina tillfälliga kataloger i denna sökväg. De kommer att raderas när du avslutar LyX.

en: LyX's automatic index sorting algorithm faced
    problems with the entry '%1$s'.
    Please specify the sorting of this entry manually, as
    explained in the User Guide.
sv: LyX automatiska algoritm för indexsortering stötte
    på problem med post '%1$s'.
    Vänligen specificera sorteringen för denna post manuellt,
    som förklaras i Handboken.

en: LyX-Code
sv: LyX-kod

en: LyX: Add BibTeX Database
sv: LyX: Lägg till BibTeX-databas

en: LyX: Attempting to save document %1$s
sv: LyX: Försöker att spara dokument %1$s

en: LyX: Creating directory %1$s
sv: LyX: Skapar katalog %1$s

en: LyX: Enter text
sv: LyX: Ange text

en: LyX: reconfiguring user directory
sv: LyX: omkonfigurerar användarkatalog

en: Lyxlex grammar parser
sv: Lyxlex grammatiktolk

en: M&ultirow
sv: M&ultirad

en: MS_number:
sv: MS_nummer:

en: Mac OS X specific setting for use with emacs bindings. Takes effect next time LyX is launched.
sv: Specifikt alternativ för Mac OS X för användning med Emacs-bindningar. Börjar gälla nästa gång LyX startas.

en: Macedonian
sv: Makedonska

en: Macro Definition
sv: Makrodefinition

en: Macro: %1$s
sv: Makro: %1$s

en: Macro|o
sv: Makro|o

en: Mail
sv: Post

en: Main Author
sv: Huvudförfattare

en: Main Language Short Title
sv: Huvudspråk kort titel

en: Main Language Text
sv: Huvudspråkstext

en: Main Matter
sv: Huvudtext

en: Main file only
sv: Endast huvudfil

en: Main text:
sv: Brödtext:

en: MainText
sv: Brödtext

en: Mainline
sv: Huvudrad

en: Mainline:
sv: Huvudrad:

en: Maintain aspect ratio with largest dimension
sv: Bibehåll bildförhållande med största dimension

en: Major (intonation) group
sv: Major (intonation) grupp

en: Make Apple key act as Meta and Control key as Ctrl.
sv: Använd Apple-tangent som Meta och Control-tangent som Ctrl.

en: Make CV Title
sv: CV-titel

en: Make First Non-Optional Into Optional Argument
sv: Gör första icke-valfria till ett valfritt argument

en: Make Last Optional Into Non-Optional Argument
sv: Gör sista valfria till ett icke-valfritt argument

en: Make Letter Title
sv: Brevtitel

en: Make first non-optional into optional argument
sv: Gör första icke-valfria till ett valfritt argument

en: Make last optional into non-optional argument
sv: Gör sista valfria till ett icke-valfritt argument

en: Make spaces in strings visible by a special symbol
sv: Gör mellanslag i strängar synliga med en speciell symbol

en: Make spaces visible by a special symbol
sv: Gör mellanslag synliga med en speciell symbol

en: MakeCVtitle
sv: CV-titel

en: MakeLetterClosing
sv: Brevslut

en: MakeLetterTitle
sv: Brevtitel

en: Malay
sv: Malajiska

en: Manuals
sv: Manualer

en: Maple, Evalf|v
sv: Maple, evalf|v

en: Maple, Evalm|E
sv: Maple, evalm|e

en: Maple, Factor|F
sv: Maple, factor|f

en: Maple, Simplify|S
sv: Maple, simplify|s

en: Margin Figures
sv: Marginalfigurer

en: Margin Tables
sv: Marginaltabeller

en: Margin figure (sigchi-a only)
sv: Marginalfigur (endast sigchi-a)

en: Margin table (sigchi-a only)
sv: Marginaltabell (endast sigchi-a)

en: MarginFigure
sv: Marginalfigur

en: MarginTable
sv: Marginaltabell

en: Marginal Note|M
sv: Marginalnot|M

en: Marginal notes
sv: Marginalnoter

en: Marginnote
sv: Marginalnot

en: Mark &foreign languages
sv: Märk &främmande språk

en: Mark end of paragraphs on screen with a pilcrow character.
sv: Märk styckeavslut på skärmen med ett alineatecken.

en: Mark misspelled words with a underline.
sv: Märk felstavade ord med understrykning.

en: Mark off
sv: Märke av

en: Mark on
sv: Märke på

en: Mark removed
sv: Märke borttaget

en: Mark set
sv: Märke satt

en: MarkBoth
sv: Märk båda

en: Master Document
sv: Huvuddokument

en: Master Document Output
sv: Huvuddokumentsutmatning

en: Master document
sv: Huvuddokument

en: Master's perspective
sv: Huvudperspektiv

en: Match biblatex bibliography with citation style
sv: Matcha biblatex-bibliografi med citatstil

en: Match delimiter types
sv: Matcha skiljeteckentyper

en: Match found!
sv: Matchning hittades!

en: Match not found!
sv: Matchning hittades inte!

en: Match w&hole words only
sv: Matcha endast &hela ord

en: Math
sv: Matematik

en: Math &image scaling:
sv: Matematikb&ildskalning:

en: Math Bold Series|B
sv: Matematik serie fet

en: Math Calligraphic Family|C
sv: Matematik familj kalligrafisk

en: Math Delimiter
sv: Matematikskiljetecken

en: Math Formal Script Family|o
sv: Matematik familj formell skrift|o

en: Math Fraktur Family|F
sv: Matematik familj fraktur|f

en: Math Macro: \%1$s
sv: Matematikmakro: \%1$s

en: Math Macros
sv: Matematikmakron

en: Math Matrix
sv: Matematikmatris

en: Math Normal Font|N
sv: Matematik typsnitt normal|n

en: Math Options
sv: Matematikalternativ

en: Math Panels
sv: Matematikpaneler

en: Math Roman Family|R
sv: Matematik familj antikva

en: Math Sans Serif Family|S
sv: Matematik familj linjär

en: Math editor
sv: Matematikredigerare

en: Math editor mode
sv: Redigeringsläge för matematik

en: Math macros
sv: Matematikmakron

en: Math spacings
sv: Matematikmellanrum

en: MathLetters
sv: Matematikbokstäver

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
sv: Matematiska alfanumeriska symboler

en: Mathematical Monthly article
sv: Mathematical Monthly-artikel

en: Mathematical Operators
sv: Matematiska operatörer

en: Mathematical Symbols
sv: Matematiska symboler

en: Mathematics Subject Classification number:
sv: Mathematics Subject Classification-nummer:

en: Math|M
sv: Matematik|M

en: Math|h
sv: Matematik

en: Matrix...|x
sv: Matris...

en: Max. Width
sv: Max. bredd

en: Maximal height of image in output
sv: Maximal höjd på bild i utmatning

en: Maximal number of lastfiles. Up to %1$d can appear in the file menu.
sv: Maximalt antal senaste-filer. Upp till %1$d kan visas i arkivmenyn.

en: Maximal width of image in output
sv: Maximal bredd på bild i utmatning

en: Maximum a&ge (in days):
sv: Maximal ålder (i da&gar):

en: Maximum width (default: \linewidth)
sv: Maximal bredd (standard: \linewidth)

en: Meaning
sv: Mening

en: MedSkip
sv: Medium avstånd

en: MedSkip|M
sv: Medium avstånd|M

en: Medium Space
sv: Medium mellanrum

en: Medium Space|M
sv: Medium mellanrum|M

en: Medium skip
sv: Medium avstånd

en: Medium space	\:
sv: Medium mellanrum	\:

en: MeinZeichen
sv: MinSignatur

en: Menu Separator
sv: Menyavskiljare

en: Menu Separator|M
sv: Menyavskiljare|M

en: MenuChoice
sv: MenyVal

en: Menus
sv: Menyer

en: Merge Changes
sv: Sammanfoga ändringar

en: Merge Changes...|M
sv: Sammanfoga ändringar...|m

en: Merge cells of different columns
sv: Sammanfoga celler från olika spalter

en: Merge cells of different rows
sv: Sammanfoga celler från olika rader

en: Merge changes
sv: Sammanfoga ändringar

en: Messages Pane|g
sv: Meddelanderuta

en: Methods
sv: Metoder

en: Methods used in your work
sv: Metoder som används i ditt arbete

en: Mid (accent)
sv: Mellan (accent)

en: Mid (tone letter)
sv: Mellan (tonbokstav)

en: Mid-central vowel (Schwa)
sv: Mellan-central vokal (Schwa)

en: Mid-centralized
sv: Mitt-central

en: Middle
sv: Mitten

en: Middle|M
sv: Mitten|M

en: Middle|i
sv: Mitten|i

en: Mini Template
sv: Minimall

en: Mini template for this list (see beamer manual for details)
sv: Minimall för denna lista (se beamermanualen för detaljer)

en: Minimalistic
sv: Minimalistisk

en: Minimum characters for words that should be completed
sv: Minsta antalet tecken för ord som ska slutföras

en: Minipage
sv: Minisida

en: Minipage (Var. Width)
sv: Minisida (var. bredd)

en: Minipage (var.)
sv: Minisida (var.)

en: Minisec
sv: Miniavsnitt

en: Minor (foot) group
sv: Minor (fot) grupp

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Miscellaneous (extended)
sv: Diverse (utökad)

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
sv: Diverse matematiska symboler-A

en: Miscellaneous Symbols
sv: Diverse symboler

en: Miscellaneous Technical
sv: Diverse tekniskt

en: Missing Figure
sv: Saknad figur

en: Missing Figure Note Options|s
sv: Notalternativ för 'Saknad figur'|s

en: Missing File
sv: Fil saknas

en: Missing \end_inset at this point.
sv: Saknar \end_inset vid denna punkt.

en: Missing \end_inset at this point:
sv: Saknar \end_inset vid denna punkt:

en: Missing argument
sv: Argument saknas

en: Missing command string after --execute switch
sv: Saknar kommandosträng efter --execute växel

en: Missing destination filename after --export-to switch
sv: Saknar destinaionsfilnamn efter --export-to växel

en: Missing directory for -sysdir switch
sv: Saknar katalog för -sysdir växel

en: Missing directory for -userdir switch
sv: Saknar katalog för -userdir växel

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --export switch
sv: Saknar filtyp [t.ex. latex, ps...] efter --export växel

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --export-to switch
sv: Saknar filtyp [t.ex. latex, ps...] efter --export-to växel

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --import switch
sv: Saknar filtyp [t.ex. latex, ps...] efter --import växel

en: Missing filename for --import
sv: Saknar filnamn för --import

en: Missing filename for this operation.
sv: Saknar filnamn för denna operation.

en: Missing user LyX directory
sv: Saknar LyX-användarkatalog

en: MissingFigure
sv: Saknad figur

en: Mo&re parameters
sv: Fle&r parametrar

en: Mobile
sv: Mobil

en: Mobile phone number
sv: Mobilt telefonnummer

en: Mobile:
sv: Mobil:

en: Mode
sv: Läge

en: Mode Specification|S
sv: Lägespecifikation

en: Module not available
sv: Modul inte tillgänglig

en: Module not found
sv: Modul hittades inte

en: Module not found!
sv: Modul hittades inte!

en: Module provided by document class.
sv: Modul försedd av dokumentklass.

en: Modules
sv: Moduler

en: Modules excluded: %1$s.
sv: Moduler som exkluderas: %1$s.

en: Modules required: %1$s.
sv: Moduler som krävs: %1$s.

en: Mongolian
sv: Mongoliska

en: Month
sv: Månad

en: Month:
sv: Månad:

en: More
sv: Mer

en: More Color Box Options
sv: Fler färgrutalternativ

en: More Formats & Options...|r
sv: Fler format & alternativ...|r

en: More Giant
sv: Större jätte

en: More Giant Snippet
sv: Större jättesnutt

en: More Languages ...|M
sv: Fler språk ...

en: More Parameters
sv: Fler parametrar

en: More Spelling Suggestions
sv: Fler stavningsförslag

en: More rounded
sv: Mer rundad

en: More...|M
sv: Mer...|M

en: Most Giant
sv: Störst jätte

en: Most Giant Snippet
sv: Störst jättesnutt

en: Mother Tongue:
sv: Modersmål:

en: MotherTongue
sv: Modersmål

en: Mouse
sv: Mus

en: Move Column Left
sv: Flytta spalt till vänster

en: Move Column Right|v
sv: Flytta spalt till höger

en: Move Paragraph Down|v
sv: Flytta stycke ned

en: Move Paragraph Up|o
sv: Flytta stycke upp

en: Move Row Down
sv: Flytta rad ned

en: Move Row Up
sv: Flytta rad upp

en: Move Section Down|D
sv: Flytta avsnitt ned|d

en: Move Section Down|w
sv: Flytta avsnitt ned

en: Move Section Up|U
sv: Flytta avsnitt upp|u

en: Move column left
sv: Flytta spalt till vänster

en: Move column right
sv: Flytta spalt till höger

en: Move row down
sv: Flytta rad ned

en: Move row up
sv: Flytta rad upp

en: Move selected item down by one
sv: Flytta valt element ned ett steg

en: Move selected item up by one
sv: Flytta valt element upp ett steg

en: Move the selected citation down (Ctrl-Down)
sv: Flytta valt citat ned (Ctrl-Ned)

en: Move the selected citation up (Ctrl-Up)
sv: Flytta valt citat upp (Ctrl-Upp)

en: Move the selected database downwards in the list
sv: Flytta vald databas ned i listan

en: Move the selected database upwards in the list
sv: Flytta vald databas upp i listan

en: Mu&lticolumn
sv: Mu&ltispalt

en: Multi-column in current or destination column.
sv: Multispalt i aktuell eller destinationsspalt.

en: Multi-page Table|g
sv: Flersidig tabell|g

en: Multi-page table alignment
sv: Flersidig tabelljustering

en: Multi-row in current or destination row.
sv: Multirad i aktuell eller destinationsrad.

en: Multicolumn|M
sv: Multispalt|M

en: Multicolumn|u
sv: Multispalt|u

en: Multilingual Captions
sv: Flerspråkiga bildtexter

en: Multilingual Captions|C
sv: Flerspråkiga bildtexter

en: Multiple Columns
sv: Flera spalter

en: Multirow|u
sv: Multirad|u

en: Multirow|w
sv: Multirad

en: Musical Symbols
sv: Musiksymboler

en: My Address
sv: Min adress

en: My Logo
sv: Min logotyp

en: My Logo:
sv: Min logotyp:

en: MyRef
sv: MinRef

en: MyRef:
sv: MinRef:

en: Myref
sv: Minref

en: N&ew Document
sv: N&ytt dokument

en: NDB reference
sv: NDB-referens

en: NDB reference:
sv: NDB-referens:

en: Name
sv: Namn

en: Name (First Name)
sv: Namn (förnamn)

en: Name (Surname)
sv: Namn (efternamn)

en: Name (footer):
sv: Namn (fot):

en: Name associated with the URL
sv: Namn förknippat med URL

en: Name of the Avatar
sv: Namn på avataren

en: Name of the author
sv: Namn på författaren

en: Name of the conference
sv: Namn på konferensen

en: Name of the language
sv: Språkets namn

en: Name of the list style
sv: Namn på liststilen

en: Name of the new box type
sv: Namn på den nya ruttypen

en: Name of the social network
sv: Namn på det sociala nätverket

en: Name of the style
sv: Namn på stilen

en: Name/Title
sv: Namn/Titel

en: Name:
sv: Namn:

en: NameRef:
sv: NamnRef:

en: NameRowA
sv: NamnRadA

en: NameRowA:
sv: NamnRadA:

en: NameRowB
sv: NamnRadB

en: NameRowB:
sv: NamnRadB:

en: NameRowC
sv: NamnRadC

en: NameRowC:
sv: NamnRadC:

en: NameRowD
sv: NamnRadD

en: NameRowD:
sv: NamnRadD:

en: NameRowE
sv: NamnRadE

en: NameRowE:
sv: NamnRadE:

en: NameRowF
sv: NamnRadF

en: NameRowF:
sv: NamnRadF:

en: NameRowG
sv: NamnRadG

en: NameRowG:
sv: NamnRadG:

en: Named Theorem
sv: Namngiven teorem

en: Named Theorem.
sv: Namngiven teorem.

en: Named Theorems
sv: Namngivna teorem

en: Narrative
sv: Berättelse

en: Nasal release
sv: Nasalt utblås

en: Nasalized
sv: Nasalerad

en: Natbib supports a range of both author-year and numerical styles mainly aimed at the Humanities. It features automatic sorting and merging of numerical citations, annotations, capitalization of the `van' part of author names, shortened and full author lists, and more.
sv: Natbib stöder ett omfång av både författare-år och numeriska stilar huvudsakligen inriktade på humaniora. Det har finesser som automatisk sortering och sammanfogning av numeriska citat, annoteringar, kapitalisering av 'van'-delen av författarnamn, förkortade och hela författarlistor, och mer.

en: Nationality
sv: Nationalitet

en: Nationality:
sv: Nationalitet:

en: Native
sv: Standard

en: Navigate Back|B
sv: Navigera tillbaka|b

en: Navigate back
sv: Navigera tillbaka

en: Navigate|N
sv: Navigera|N

en: Near-close near-back rounded vowel
sv: Halvsluten halvbakre rundad vokal

en: Near-close near-front rounded vowel
sv: Halvsluten halvfrämre rundad vokal

en: Near-close near-front unrounded vowel
sv: Halvsluten halvfrämre orundad vokal

en: Near-open front unrounded vowel
sv: Halvöppen främre orundad vokal

en: Near-open vowel
sv: Halvöppen vokal

en: Needs Checkout
sv: Behöver kontrolleras

en: Needs Merge
sv: Behöver sammanfogning

en: Negative Medium Space
sv: Negativt medium mellanrum

en: Negative Medium Space|u
sv: Negativt medium mellanrum|u

en: Negative Relations (extended)
sv: Negativa relationer (utökad)

en: Negative Thick Space
sv: Negativt tjockt mellanrum

en: Negative Thick Space|i
sv: Negativt tjockt mellanrum|i

en: Negative Thin Space
sv: Negativt tunt mellanrum

en: Negative Thin Space|N
sv: Negativt tunt mellanrum|N

en: Negative relations (extended)
sv: Negativa relationer (utökad)

en: Negative space	\!
sv: Negativt mellanrum	\!

en: New Box Options
sv: Nya rutalternativ

en: New Color Box Type
sv: Ny färgruttyp

en: New Inset
sv: Ny insättning

en: New Note:
sv: Ny not:

en: New Overlay:
sv: Nytt överlägg:

en: New Page
sv: Ny sida

en: New Page|N
sv: Ny sida|N

en: New Slide:
sv: Ny bild:

en: New Window|W
sv: Nytt fönster

en: New document
sv: Nytt dokument

en: New from Template...|m
sv: Ny från mall...|m

en: New:
sv: Ny:

en: NewThought
sv: NyTanke

en: New|N
sv: Ny|N

en: Next &Error
sv: Nästa f&el

en: Next &Warning
sv: Nästa &varning

en: Next Address:
sv: Nästa adress:

en: Next Change|C
sv: Nästa ändring

en: Next Cross-Reference|N
sv: Nästa korsreferens|N

en: Next Cross-Reference|R
sv: Nästa korsreferens|r

en: Next Note|N
sv: Nästa not|N

en: Next change
sv: Nästa ändring

en: Next command
sv: Nästa kommando

en: Next note
sv: Nästa not

en: NextAddress
sv: Nästa adress

en: Nice fraction (3/4)	\nicefrac
sv: Fint bråk (3/4)	\nicefrac

en: No
sv: Nej

en: No &frames around links
sv: Inga ramar runt länkar

en: No Action Defined!
sv: Ingen handling definierad!

en: No Branches Set for Document!
sv: Inga grenar satta för dokument!

en: No CVS file
sv: Ingen CVS-fil

en: No Citation in Scope!
sv: Inget citat i omfång!

en: No Custom Insets Defined!
sv: Inga anpassade insättningar definierade!

en: No Group
sv: Ingen grupp

en: No Prefix
sv: Inget prefix

en: No Quote in Scope!
sv: Inget citat i omfång!

en: No affiliation
sv: Ingen tillhörighet

en: No audible release
sv: Oexploderad

en: No bibliography defined!
sv: Ingen bibliografi definierad!

en: No buffer for file: %1$s.
sv: Ingen buffert för fil: %1$s.

en: No change
sv: Ingen ändring

en: No citations selected!
sv: Inga citat valda!

en: No collaboration
sv: Ingen kollaboration

en: No conversion of %1$s is needed after all
sv: En omvandling av %1$s behövs ändå inte

en: No debugging messages
sv: Inga avlusningsmeddelanden

en: No dialect
sv: Ingen dialekt

en: No file found!
sv: Ingen fil hittades!

en: No font change defined.
sv: Ingen typsnittsändring definierad.

en: No frame
sv: Ingen ram

en: No further redo information
sv: Ingen ytterligare information för att göra om

en: No further undo information
sv: Ingen ytterligare information för att ångra

en: No hline to delete
sv: Ingen hline att radera

en: No image
sv: Ingen bild

en: No information for converting %1$s format files to %2$s.
    Define a converter in the preferences.
sv: Ingen information för att omvandla %1$s formatfiler till %2$s.
    Definiera en omvandlare i inställningar.

en: No information for editing %1$s
sv: Ingen information för att redigera %1$s

en: No information for exporting the format %1$s.
sv: Ingen information för att exportera formatet %1$s.

en: No information for importing the format %1$s.
sv: Ingen information för att importera formatet %1$s.

en: No information for viewing %1$s
sv: Ingen information för att visa %1$s

en: No language
sv: Inget språk

en: No literate programming build log file found.
sv: Ingen litterat programmeringsbyggloggsfil hittades.

en: No lyx2lyx error log file found.
sv: Ingen loggfil för lyx2lyx-fel hittades.

en: No math
sv: Ingen matematik

en: No more insets
sv: Inga fler insättningar

en: No number
sv: Inget nummer

en: No open document(s) in which to search
sv: Inga öppna dokument att söka i

en: No output file was generated.
sv: Ingen utmatningsfil genererades.

en: No system directory
sv: Ingen systemkatalog

en: No textclass is found
sv: Ingen textklass hittades

en: No thesaurus available for this language!
sv: Ingen synonymordbok tillgänglig för detta språk!

en: No user LyX directory. Exiting.
sv: Ingen LyX-användarkatalog. Avslutar.

en: No user directory
sv: Ingen användarkatalog

en: No valid math formula
sv: Ingen giltig matematikformel

en: No version control
sv: Ingen versionshantering

en: No version control log file found.
sv: Ingen loggfil för versionshantering hittades.

en: No vertical grid lines in 'cases': feature %1$s
sv: Inga vertikala rutnätslinjer i 'cases': finess %1$s

en: No vline to delete
sv: Ingen vline att radera

en: No year
sv: Inget år

en: No, &Keep Changes
sv: Nej, behåll ändringar

en: NoDate
sv: Inget datum

en: NoFax
sv: Ingen fax

en: NoPlace
sv: Ingen plats

en: NoTel
sv: IngenTel

en: NoTelephone
sv: Ingen telefon

en: Nocollaboration
sv: Ingen kollaboration

en: Nomenclature
sv: Nomenklatur

en: Nomenclature Entries
sv: Nomenklaturposter

en: Nomenclature Entry...|y
sv: Nomenklaturpost...

en: Nomenclature List Settings
sv: Nomenklaturlistinställningar

en: Nomenclature Settings
sv: Nomenklaturinställningar

en: Nomenclature Symbol:
sv: Nomenklatursymbol:

en: Nomenclature settings
sv: Nomenklaturinställningar

en: Nomenclature[[output]]
sv: Nomenklatur

en: Nomenclature|N
sv: Nomenklatur|N

en: Non anonymous only
sv: Endast icke-anonym

en: Non-TeX Fonts Default
sv: Icke-TeX-typsnittens standard

en: Non-syllabic
sv: Icke-syllabiskt

en: None
sv: Ingen

en: None (no fontenc)
sv: Ingen (ingen fontenc)

en: None[[language package]]
sv: Inget

en: Nontitle Abstract Index Text
sv: Icketitel abstrakt indextext

en: NontitleAbstractIndexText
sv: IcketitelAbstraktIndextext

en: Nordic languages (CP 865)
sv: Nordiska språk (CP 865)

en: Normal text mode	\textrm
sv: Normalt textläge	\textrm

en: Normal text style	\textstyle
sv: Normal textstil	\textstyle

en: Normal-sized Icons
sv: Normala ikoner

en: North Sami
sv: Nordsamiska

en: Norwegian (Bokmaal)
sv: Norska (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
sv: Norska (Nynorsk)

en: Not Found
sv: Hittades inte

en: Not a valid LaTeX length expression or skip amount.
sv: Inte ett giltigt LaTeX-längduttryck eller avståndsvärde.

en: Not shown.
sv: Visas inte.

en: Note
sv: Not

en: Note #.
sv: Not #.

en: Note Options
sv: Notalternativ

en: Note Settings
sv: Notinställningar

en: Note Settings...|N
sv: Notinställningar...|n

en: Note \arabic{theorem}
sv: Not \arabic{theorem}

en: Note \thechapter.\thenote.
sv: Not \thechapter.\thenote.

en: Note \thenote.
sv: Not \thenote.

en: Note \thetheorem.
sv: Not \thetheorem.

en: Note to Editor:
sv: Not till redaktör:

en: Note*
sv: Not*

en: Note-
sv: Not-

en: Note.
sv: Not.

en: Note. ---
sv: Not. ---

en: Note:
sv: Not:

en: Note:
sv: Not:

en: Note: This bibliography is not output, since bibliographies in the master file are not allowed with the setting 'Multiple bibliographies per child document'
sv: Notera: Denna bibliografi matas inte ut, eftersom bibliografier i huvudfilen tillåts inte med inställningen 'Flera bibliografer per barndokument'

en: NoteItem
sv: Notelement

en: NoteToEditor
sv: Not till redaktör

en: Notes
sv: Noter

en: Note|N
sv: Not|N

en: Nothing to do
sv: Ingenting att göra

en: Nothing to index!
sv: Ingenting att indexera!

en: Nothing to search
sv: Ingenting att söka

en: Noun
sv: Namn

en: Noun %1$s,
sv: Namn %1$s,

en: Number
sv: Nummer

en: Number %1$s
sv: Nummer %1$s

en: Number Equations by Section
sv: Numrera ekvationer efter avsnitt

en: Number Figures by Section
sv: Numrera figurer efter avsnitt

en: Number Forms
sv: Nummerformer

en: Number Tables by Section
sv: Numrera tabeller efter avsnitt

en: Number This Line|u
sv: Numrera denna rad|u

en: Number Whole Formula|N
sv: Numrera hel formel|N

en: Number of Columns
sv: Antal spalter

en: Number of arguments (remove this inset if none!)
sv: Antal argument (ta bort denna insättning om inga!)

en: Number of columns
sv: Antal kolonner

en: Number of levels
sv: Antal nivåer

en: Number of lines
sv: Antal rader

en: Number of rows
sv: Antal rader

en: Number of slide where the context below the pause gets visible
sv: Nummer på bild där sammanhanget under pausen blir synlig

en: Number of the category
sv: Kategorins nummer

en: Number:
sv: Nummer:

en: Numbered
sv: Numrerad

en: Numbered Example (multiline)
sv: Numrerat exempel (multilinje)

en: Numbered Examples (consecutive)
sv: Numrerade exempel (konsekutiv)

en: Numbered Formula|N
sv: Numrerad formel|N

en: Numbered list
sv: Numrerad lista

en: Numbering & TOC
sv: Numrering & innehållsförteckning

en: Numbering Scheme
sv: Numreringsschema

en: Numbers theorems and the like by chapter (i.e., the counter is reset at each chapter start). Use this module only with document classes that provide a chapter environment.
sv: Numrerar teorem och liknande efter kapitel (t.ex., räknaren återställs vid varje kapitelstart). Använd denna modul endast med dokumentklasser som förser en kapitelmiljö.

en: Numbers theorems and the like by section (i.e., the counter is reset at each section start).
sv: Numrerar teorem och liknande efter avsnitt (t.ex., räknaren återställs vid varje avsnittsstart).

en: Nut
sv: Nöt

en: O&pen
sv: Ö&ppna

en: O&pen new group...
sv: Ö&ppna ny grupp...

en: O&ption:
sv: Alternati&v:

en: O&ptions
sv: Alternativ

en: O&ptions:
sv: Alternativ:

en: O&uter:
sv: &Yttre:

en: Objectname
sv: Objektnamn

en: Obsolete
sv: Föråldrad

en: Occitan
sv: Occitanska

en: Octave|O
sv: Oktav|O

en: Off
sv: Av

en: Office:
sv: Kontor:

en: Offprint
sv: Särtryck

en: Offprint Requests to:
sv: Förfrågan om särtryck till:

en: Offprints
sv: Särtryck

en: Offprints:
sv: Särtryck:

en: Ol&d Document
sv: Gammalt &dokument

en: Old Italic
sv: Fornitaliska

en: Old Persian
sv: Fornpersiska

en: Old:
sv: Gammal:

en: On
sv: På

en: On Page <Page>|O
sv: På sida <Sida>

en: On Slide
sv: På bild

en: On Slides
sv: På bilder

en: On which side should line numbers be printed?
sv: På vilken sida bör radnumren skrivas ut?

en: One character (excluding blanks)
sv: Ett tecken (exklusive blanka)

en: One character (including blanks)
sv: Ett tecken (inklusive blanka)

en: One word
sv: Ett ord

en: OneHalf
sv: EnHalv

en: Online ID:
sv: Nät-ID:

en: Online citation
sv: Nätcitat

en: Online cite
sv: Nätcitat

en: Only
sv: Endast

en: Only on slides
sv: Endast på bilder

en: Only one column
sv: Endast en kolonn

en: Only one row
sv: Endast en rad

en: Only true or false is allowed.
sv: Endast sant eller falskt är tillåtet.

en: Onslide
sv: Påbild

en: Onslide*
sv: Påbild*

en: Onslide+
sv: Påbild+

en: Op&tions:
sv: Al&ternativ:

en: Open All Insets|O
sv: Öppna alla insättningar

en: Open All Notes|A
sv: Öppna alla noter|a

en: Open Databases?
sv: Öppna databaser?

en: Open Inset|O
sv: Öppna insättning

en: Open Outliner...
sv: Öppna disposition...

en: Open Recent|t
sv: Öppna senaste|t

en: Open back rounded vowel
sv: Öppen bakre rundad vokal

en: Open back unrounded vowel
sv: Öppen bakre orundad vokal

en: Open document
sv: Öppna dokument

en: Open documents in &tabs
sv: Öppna dokumen&t i flikar

en: Open files
sv: Öppna filer

en: Open front rounded vowel
sv: Öppen främre rundad vokal

en: Open front unrounded vowel
sv: Öppen främre orundad vokal

en: Open the LaTeX Log File dialog
sv: Öppna LaTeX-loggens fildialog

en: Open-mid back rounded vowel
sv: Mellanöppen bakre rundad vokal

en: Open-mid back unrounded vowel
sv: Mellanöppen bakre orundad vokal

en: Open-mid central rounded vowel
sv: Mellanöppen central rundad vokal

en: Open-mid central unrounded vowel
sv: Mellanöppen central orundad vokal

en: Open-mid front rounded vowel
sv: Mellanöppen främre rundad vokal

en: Open-mid front unrounded vowel
sv: Mellanöppen främre orundad vokal

en: Open...|O
sv: Öppna...

en: OpenDocument spreadsheet
sv: OpenDocument-kalkylblad

en: Opening
sv: Inledning

en: Opening child document %1$s...
sv: Öppnar barndokument %1$s...

en: Opening document %1$s...
sv: Öppnar dokument %1$s...

en: Opening help file %1$s...
sv: Öppnar hjälpfil %1$s...

en: Opening:
sv: Inledning:

en: Operators
sv: Operatörer

en: Operators (extended)
sv: Operatörer (utökad)

en: Opt&ions:
sv: Alternat&iv:

en: Optical Character Recognition
sv: Optisk teckenigenkänning

en: Option to specify the dimensions of the print paper.
sv: Alternativ för att specificera dimensionerna för utskriftspapperet.

en: Option(s) for the initial
sv: Alternativ för initialen

en: Option-
sv: Alternativ-

en: Option[[Key]]
sv: Alternativ

en: Optional Line Break|B
sv: Valfri radbrytning|b

en: Optional address line
sv: Valfri adresslinje

en: Optional argument for the address
sv: Valfritt argument för adressen

en: Optional argument for the author
sv: Valfritt argument för författaren

en: Optional argument for the e-mail
sv: Valfritt argument för e-posten

en: Optional argument for the thanks statement
sv: Valfritt argument för tackanförandet

en: Optional argument to the altaffiliation command
sv: Valfritt argument till alttillhörighetskommandot

en: Optional argument to the email command
sv: Valfritt argument till epostkommandot

en: Optional argument to the homepage command
sv: Valfritt argument till hemsidekommandot

en: Optional arguments for this list (see enumitem manual)
sv: Valfria argument för denna lista (se enumitem-manualen)

en: Optional arguments for this list (see paralist manual)
sv: Valfria argument för denna lista (se paralist-manualen)

en: Optional arguments to the section command (see powerdot manual)
sv: Valfria argument till avsnittskommandot (se powerdot-manualen)

en: Optional arguments to the slide command (see powerdot manual)
sv: Valfria argument till bildkommandot (se powerdotmanualen)

en: Optional name
sv: Valfritt namn

en: Optional paper size flag (-paper) for some DVI viewers
sv: Valfri pappersstorleksflagga (-paper) för vissa DVI-visare

en: Optional photo for biography
sv: Valfritt foto för biografi

en: Optional vertical offset
sv: Valfri vertikal offset

en: Optional width
sv: Valfri bredd

en: Options
sv: Alternativ

en: Options for the CV style
sv: Alternativ för CV-stilen

en: Options for the new box type (optional)
sv: Alternativ för den nya ruttypen (valfri)

en: Options to the biblatex bibliography command. See the biblatex manual for details.
sv: Alternativ till kommandot för biblatex-bibliografi. Se biblatex-manualen för detaljer.

en: Options:
sv: Alternativ:

en: Options:
sv: Alternativ:

en: Opts
sv: Alt

en: Or&igin:
sv: &Ursprung:

en: Ordered list of all cited references.
    You can reorder, add and remove references with the buttons on the left.
sv: Ordnad lista över alla citerade referenser.
    Du kan ordna om, lägga till och ta bort referenser med knapparna till vänster.

en: Ordinary class	\mathord
sv: Ordinär klass	\mathord

en: Orgname
sv: Orgnamn

en: Ori&gin:
sv: Ursprun&g:

en: Origin
sv: Ursprung

en: Osmanya
sv: Osmanska

en: Othe&r:
sv: Annat:

en: Other (
sv: Annan (

en: Other Lists
sv: Andra listor

en: Other Options
sv: Andra alternativ

en: Other Toolbars
sv: Andra verktygsrader

en: Other root	\root
sv: Annan rot	\root

en: Our ref.:
sv: Vår ref.:

en: Outer (default)
sv: Yttre (standard)

en: Outline
sv: Disposition

en: Outline Pane|u
sv: Dispositionsruta|o

en: Output
sv: Utmatning

en: Output &line length:
sv: Utmatningens rad&längd:

en: Output Format
sv: Utmatningsformat

en: Output Size
sv: Utmatningsstorlek

en: Output is empty
sv: Utmatning är tom

en: Output quotation marks that automatically adapt to the style selected above. If this is not selected, the quotation marks will stick with the style they have been inserted with.
sv: Mata ut citatmärken som automatiskt anpassas till stilen vald ovan. Om detta inte är valt så kommer citatmärkena att hålla fast vid stilen som de infogades med.

en: Oval frame, thick
sv: Oval ram, tjock

en: Oval frame, thin
sv: Oval ram, tunn

en: Oval, Thick|v
sv: Oval, tjock|v

en: Oval, Thin|a
sv: Oval, tunn|a

en: Over&hang:
sv: Över&häng:

en: Overhang value
sv: Överhängsvärde

en: Overlay
sv: Överlägg

en: Overlay Area Height
sv: Överläggsområdeshöjden

en: Overlay Area Width
sv: Överläggsområdesbredd

en: Overlay Specifications|v
sv: Överläggsspecifikationer|v

en: Overlay Specification|S
sv: Överläggsspecifikationer

en: Overlay specifications for this frame
sv: Överläggsspecifikationer för denna ram

en: Overlay specifications for this item
sv: Överläggsspecifikationer för detta element

en: Overlay specifications for this list
sv: Överläggsspecifikationer för denna lista

en: OverlayArea
sv: Överläggsområde

en: Overlayarea
sv: Överläggsområde

en: Overlays
sv: Överlägg

en: Overprint
sv: Övertryck

en: Overprint Area Width
sv: Övertrycksområdesbredd

en: Override the language used for the spellchecker
sv: Överskrid språket som används för stavningskontrollen

en: Overwrite &all
sv: Skriv över &alla

en: Overwrite document?
sv: Skriv över dokument?

en: Overwrite external file?
sv: Skriv över extern fil?

en: Overwrite file?
sv: Skriv över fil?

en: Overwrite modified file?
sv: Skriv över modifierad fil?

en: P&rocessor:
sv: Behandla&re:

en: PACS number:
sv: PACS-nummer:

en: PACS numbers:
sv: PACS-nummer:

en: PDB reference
sv: PDB-referens

en: PDB reference:
sv: PDB-referens:

en: PDF (Circle)
sv: PDF (Cirkel)

en: PDF (Line)
sv: PDF (Linje)

en: PDF (Margin)
sv: PDF (marginal)

en: PDF (Markup)
sv: PDF (märkspråk)

en: PDF (Reply)
sv: PDF (Svar)

en: PDF (Setup)
sv: PDF (Inställning)

en: PDF (Sideline)
sv: PDF (Sidolinje)

en: PDF (Square)
sv: PDF (Fyrkant)

en: PDF (Tooltip)
sv: PDF (Verktygstips)

en: PDF (cropped)
sv: PDF (beskuren)

en: PDF (graphics)
sv: PDF (grafik)

en: PDF (lower resolution)
sv: PDF (lägre upplösning)

en: PDF Comments
sv: PDF-kommentarer

en: PDF Form
sv: PDF-formulär

en: PDF Form Parameters
sv: PDF-formulärparametrar

en: PDF Link Setup
sv: PDF-länkinställning

en: PDF Page Mode
sv: PDF-sidoläge

en: PDF Page Mode:
sv: PDF-sidoläge:

en: PDF Properties
sv: PDF-egenskaper

en: PDF author
sv: PDF-författare

en: PDF author:
sv: PDF-författare:

en: PDF comments|D
sv: PDF-kommentarer|D

en: PDF form
sv: PDF-formulär

en: PDF forms|o
sv: PDF-formulär|o

en: PDF link setup
sv: PDF-länkinställning

en: PDF pages
sv: PDF-sidor

en: PDF-Annotation
sv: PDF-annotering

en: PDF-Circle
sv: PDF-Cirkel

en: PDF-Comment setup options
sv: Alternativ för PDF-kommentarinställning

en: PDF-Comment-Setup
sv: PDF-kommentarinställning

en: PDF-Line
sv: PDF-Linje

en: PDF-Margin
sv: PDF-marginal

en: PDF-Markup
sv: PDF-märkspråk

en: PDF-Reply
sv: PDF-Svar

en: PDF-Sideline
sv: PDF-Sidolinje

en: PDF-Square
sv: PDF-Fyrkant

en: PDF-Tooltip
sv: PDF-Verktygstips

en: PDF-comment
sv: PDF-kommentar

en: PDF-comment avatar:
sv: PDF-kommentar-avatar:

en: PDF-comment list style:
sv: PDF-kommentarliststil:

en: PDF-comment style:
sv: PDF-kommentarstil:

en: PDFAction
sv: PDF-handling

en: PDFComment Options
sv: PDF-kommentaralternativ

en: PDFPages
sv: PDFSidor

en: PROOF.
sv: BEVIS.

en: Package
sv: Paket

en: Package not available
sv: Paket inte tillgängligt

en: Package(s) required: %1$s.
sv: Paket som krävs: %1$s.

en: Page
sv: Sida

en: Page &break on current row
sv: Sid&brytning på aktuell rad

en: Page &style:
sv: Sid&stil:

en: Page Break
sv: Sidbrytning

en: Page Break|a
sv: Sidbrytning

en: Page Height %
sv: Sidhöjd %

en: Page Layout
sv: Sidutformning

en: Page Margins
sv: Sidmarginaler

en: Page Number
sv: Sidnummer

en: Page Width %
sv: Sidbredd %

en: Page headings
sv: Sidrubriker

en: Page:
sv: Sida:

en: Page:
sv: Sida:

en: Palatized
sv: Palataliserad

en: Palatoalveolar click
sv: Palatoalveolar klickljud

en: Paper
sv: Papper

en: Paper (Standard Class)
sv: Papper (standardklass)

en: Paper Format
sv: Pappersformat

en: Paper Id:
sv: Papper id:

en: Paper si&ze:
sv: Pappersstorlek:

en: Paper t&ype:
sv: Papperst&yp:

en: PaperId
sv: Papper id

en: Paragraph
sv: Stycke

en: Paragraph ##
sv: Stycke ##

en: Paragraph Break|B
sv: Styckebrytning|b

en: Paragraph Lists (paralist)
sv: Styckelistor (paralist)

en: Paragraph Separation
sv: Styckeavskiljare

en: Paragraph Settings
sv: Styckeinställningar

en: Paragraph Settings...|P
sv: Styckeinställningar...

en: Paragraph Start
sv: Styckestart

en: Paragraph layout set
sv: Styckeutformningsuppsättning

en: Paragraph settings
sv: Styckeinställningar

en: Paragraph's &Default
sv: Styckets stan&dard

en: Paragraph*
sv: Stycke*

en: Parameters starting with '%1$s': %2$s
sv: Parametrar som börjar med '%1$s': %2$s

en: Params
sv: Parametrar

en: Parbox
sv: Parruta

en: Parenthetical
sv: Parentetisk

en: Part
sv: Del

en: Part Title
sv: Deltitel

en: Part \Roman{part}
sv: Del \Roman{part}

en: Part \thepart
sv: Del \thepart

en: Part*
sv: Del*

en: PartBacktext
sv: DelBaktext

en: Pass content of `Text before' and `Text after' fields literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
sv: Skicka innehållet av `Text före'- och `Text efter'-fälten bokstavligen till LaTeX. Markera detta om du vill ange LaTeX-kod.

en: Pass content of the `Label' field literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
sv: Skicka innehållet av 'Etikett'-fältet bokstavligen till LaTeX. Markera detta om du vill ange LaTeX-kod.

en: Pass content of the `Name' field literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
sv: Skicka innehållet av `Namn'-fältet bokstavligen till LaTeX. Markera detta om du vill ange LaTeX-kod.

en: Pass content of the `Symbol' and `Description' fields literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
sv: Skicka innehållet av `Symbol'- och `Beskrivning'-fälten bokstavligen till LaTeX. Markera detta om du vill ange LaTeX-kod.

en: Pass index names literally to LaTeX. Check this if you want to use LaTeX code in index names.
sv: Skicka indexnamn bokstavligen till LaTeX. Markera detta om du vill använda LaTeX-kod i indexnamn.

en: Paste
sv: Klistra

en: Paste Recent|e
sv: Klistra senaste|e

en: Paste Special
sv: Klistra speciell

en: Paste as EMF
sv: Klistra som EMF

en: Paste as JPEG
sv: Klistra som JPEG

en: Paste as LinkBack PDF
sv: Klistra som LinkBack PDF

en: Paste as PDF
sv: Klistra som PDF

en: Paste as PNG
sv: Klistra som PNG

en: Paste from HTML|H
sv: Klistra från HTML|H

en: Paste from LaTeX|L
sv: Klistra från LaTeX|L

en: Path to thesaurus directory not set!
sv: Sökväg till synonymordboken inte satt!

en: Paths
sv: Sökvägar

en: Path|P
sv: Sökväg

en: Pause
sv: Paus

en: Pause number
sv: Pausnummer

en: Peer Review Title
sv: Referentgranskningstitel

en: PeerReviewTitle
sv: Rerefentgranskningstitel

en: Percentage to scale by in LyX
sv: Procentsats att skala med i LyX

en: Perform a case-sensitive search
sv: Utför en skiftlägeskänslig sökning

en: Personal Info
sv: Personlig info

en: PersonalInfo
sv: Personlig info

en: Phantom
sv: Fantom

en: Phantom	\phantom
sv: Fantom	\phantom

en: Phantom Settings
sv: Fantominställningar

en: Phantom Settings...|h
sv: Fantominställningar...

en: Phantom|P
sv: Fantom

en: Phantom|m
sv: Fantom|m

en: Pharyngialized
sv: Faryngaliserad

en: Phone
sv: Telefon

en: Phone Type
sv: Telefontyp

en: Phone:
sv: Telefon:

en: Phonetic Extensions
sv: Fonetiska utökningar

en: Phonetic Symbols
sv: Fonetiska symboler

en: Phonetic Symbols|P
sv: Fonetiska symboler

en: Photo
sv: Foto

en: Photo:
sv: Foto:

en: Phrase Text
sv: Frastext

en: Physics and Astronomy Classification System number:
sv: Physics and Astronomy Classification System-nummer:

en: Picture
sv: Bild

en: Picture:
sv: Bild:

en: Piedmontese
sv: Piemontesiska

en: Place
sv: Plats

en: Place Figure here:
sv: Placera figur här:

en: Place Table here:
sv: Placera tabell här:

en: Place:
sv: Plats:

en: PlaceFigure
sv: Placera figur

en: PlaceTable
sv: Placera tabell

en: Placement
sv: Placering

en: Plain Author
sv: Vanlig författare

en: Plain Author:
sv: Vanlig författare:

en: Plain Keywords
sv: Vanliga nyckelord

en: Plain Keywords:
sv: Vanliga nyckelord:

en: Plain Layout
sv: Vanlig utformning

en: Plain Quotation Mark|Q
sv: Enkelt citationsmärke

en: Plain Separator|P
sv: Vanlig avskiljare

en: Plain Text, Join Lines
sv: Vanlig text, anknyt rader

en: Plain Text, Join Lines...|J
sv: Vanlig text, anknyt rader...

en: Plain Text, Join Lines|J
sv: Vanlig text, anknyt rader

en: Plain Text...|T
sv: Vanlig text...|t

en: Plain Text|T
sv: Vanlig text|t

en: Plain Title
sv: Vanlig titel

en: Plain Title:
sv: Vanlig titel:

en: Plain text
sv: Vanlig text

en: Plain text (catdvi)
sv: Vanlig text (catdvi)

en: Plain text (chess output)
sv: Vanlig text (schackutmatning)

en: Plain text (ps2ascii)
sv: Vanlig text (ps2ascii)

en: Plain text (pstotext)
sv: Vanlig text (pstotext)

en: Plain text does not have a preamble.
sv: Vanlig text har inte en ingress.

en: Plain text|a
sv: Vanlig text|a

en: PlainFrame
sv: Ram (vanlig)

en: Planotable
sv: Planotabell

en: Planotables
sv: Planotabell

en: Please install correctly to estimate the great
sv: Vänligen installera korrekt för att uppskatta det stora

en: Please install correctly to see what has changed
sv: Vänligen installera korrekt för att se vad som har ändrats

en: Please specify a LaTeX length expression or a skip amount (%1$s)
sv: Vänligen specificera ett LaTeX-längduttryck eller ett avståndsvärde (%1$s)

en: Please specify a LaTeX length expression.
sv: Vänligen specificera ett LaTeX-längduttryck.

en: Please specify an integer value.
sv: Vänligen specificera ett heltalsvärde.

en: Please specify one of %1$s.
sv: Vänligen specificera en av %1$s.

en: Please specify one or more of '%1$s'.
sv: Vänligen specificera en eller fler av '%1$s'.

en: Please specify true or false.
sv: Vänligen specificera sant eller falskt.

en: Please verify that the support software for your encoding (%1$s) is properly installed
sv: Vänligen verifiera att stödmjukvaran för din kodning (%1$s) är korrekt installerad

en: Please, preview the document first.
sv: Vänligen förhandsgranska dokumentet först.

en: Poemtitle
sv: Dikttitel

en: Poemtitle*
sv: Dikttitel*

en: Polish
sv: Polska

en: Polish Article (MW Bundle)
sv: Polsk artikel (MW Bundle)

en: Polish Book (MW Bundle)
sv: Polsk bok (MW Bundle)

en: Polish Report (MW Bundle)
sv: Polsk rapport (MW Bundle)

en: Popdown Box Style
sv: Poppnedrutstil

en: Portrait Slide
sv: Porträttbild

en: Portrait Slide:
sv: Porträttbild:

en: PortraitSlide
sv: Porträttbild

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Portuguese (Brazil)
sv: Portugisiska (Brasilien)

en: Post Scriptum
sv: Post scriptum

en: Post Scriptum:
sv: Post scriptum:

en: Postal Code
sv: Postkod

en: Postal Data
sv: Postuppgifter

en: Postal Remark:
sv: Postanmärkning:

en: Postal comment
sv: Postkommentar

en: PostalComment
sv: Postkommentar

en: PostalComment:
sv: Postkommentar:

en: Postcode
sv: Postkod

en: Posters
sv: Affischer

en: Posting-order
sv: Postföljd

en: Posting-order:
sv: Postföljd:

en: Postvermerk
sv: Postmärke

en: Preamble
sv: Ingress

en: Preamble Only
sv: Endast ingress

en: Preface
sv: Företal

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preferences...|P
sv: Inställningar...

en: Preprint footer:
sv: Preprintfot:

en: Preprint number
sv: Preprintnummer

en: Preprint number:
sv: Preprintnummer:

en: PreprintFooter
sv: Preprintfot

en: PresentationMode
sv: Presentationsläge

en: Presentations
sv: Presentationer

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Preview body
sv: Förhandsgranska kropp

en: Preview failed
sv: Förhandsgranskning misslyckades

en: Preview loading
sv: Förhandsgranskning laddar

en: Preview preamble
sv: Förhandsgranska ingress

en: Preview ready
sv: Förhandsgranskning redo

en: Preview si&ze:
sv: Förhandsgranskningsstorlek:

en: Preview source code
sv: Förhandsgranska källkod

en: Preview source code for paragraph %1$d
sv: Förhandsgranska källkod för stycke %1$d

en: Preview source code from paragraph %1$s to %2$s
sv: Förhandsgranska källkod från stycke %1$s till %2$s

en: Previewed equations will have "(#)" labels rather than numbered ones
sv: Förhandsgranskade ekvationer kommer att ha "(#)"-etiketter i stället för numrerade sådana

en: Previewing ...
sv: Förhandsgranskar ...

en: Preview|w
sv: Förhandsgranskning

en: Previously defined color name as a string
sv: Tidigare definierat färgnamn som en sträng

en: Price:
sv: Pris:

en: Primary stress
sv: Primär vokalbetoning

en: Print Only
sv: Endast utskrift

en: Print as grey text
sv: Skriv ut som grå text

en: Print copyright
sv: Upphovsrätt till tryck

en: Print version only
sv: Endast utskriftsversion

en: Private Use Area
sv: Område för privat bruk

en: Private Use High Surrogates
sv: Privat bruk höga surrogater

en: Problematic filename for DVI
sv: Problematiskt filnamn för DVI

en: Process the converted file with this command ($$FName = file name)
sv: Behandla den omvandlade filen med detta kommando ($$FName = filnamn)

en: Processor for &Japanese:
sv: Behandlare för &japanska:

en: Production
sv: Produktion

en: Program Listing
sv: Programlistning

en: Program Listing Settings
sv: Programlistningsinställningar

en: Program Listing[[Menu]]
sv: Programlistning

en: Program initialisation
sv: Programinitiering

en: Progress Contents
sv: Förloppinnehåll

en: Progress/Debug Messages
sv: Förlopp/avlusningsmeddelanden

en: ProgressContents
sv: Förloppinnehåll

en: Project URL:
sv: Projekt URL:

en: Promote Section|P
sv: Höj avsnitt

en: Promote Section|r
sv: Höj avsnitt

en: Proof
sv: Bevis

en: Proof(QED)
sv: Bevis(QED)

en: Proof(smartQED)
sv: Bevis(smartQED)

en: Proof.
sv: Bevis.

en: Proof:
sv: Bevis:

en: Property
sv: Egenskap

en: Property #.
sv: Egenskap #.

en: Property \theproperty.
sv: Egenskap \theproperty.

en: Protected Half Quad Space (Enspace)|E
sv: Skyddat halvfyrkantsmellanrum|e

en: Protected Horizontal Fill
sv: Skyddad horisontell fyllning

en: Protected Horizontal Fill|i
sv: Skyddad horisontell fyllning|i

en: Protected Horizontal Space (%1$s)
sv: Skyddat horisontellt mellanrum (%1$s)

en: Protected Hyphen|y
sv: Skyddat bindestreck|y

en: Protected Space
sv: Skyddat mellanrum

en: Protected Space|P
sv: Skyddat mellanrum

en: Protected Space|o
sv: Skyddat mellanrum

en: Provide a straightforward way to segregate subequations in LyX. See the subequations.lyx example file.
sv: Förse en rättfram väg att segregera underekvationer i LyX. Se exempelfilen subequations.lyx.

en: Provides 'FiXme' (marginal) annotations for document revision purposes. A list of annotations can be produced by using the 'List of FIXMEs' paragraph style. The annotations are customizable via the LaTeX preamble. See the FiXme documentation for details. NOTE: By default, the notes are only displayed in 'draft' mode (if the option 'draft' has been inserted to Document > Settings > Document Class > Class Options > Custom). To display them always, insert \fxsetup{draft} to Document > Settings > Preamble. NOTE also that you need version 4 or later of the FiXme package for some features.
sv: Förser 'FiXme'-annoteringar (marginal) för dokumentrevideringssyften. En lista över annoteringar kan produceras genom att använda styckestilen 'Lista över FIXMEs'. Annoteringarna är anpassningsbara via LaTeX-ingressen. Se FiXme-dokumentationen för detaljer. Notera: Som standard visas noterna bara i 'utkast'-läge (om alternativet 'utkast' har blivit infogat i Dokument > Inställningar > Dokumentklass > Klassalternativ > Anpassad). För att alltid visa dem, infoga \fxsetup{draft} till Dokument > Inställningar > Ingress. Notera även att du behöver version 4 eller senare av FiXme-paketet för vissa finesser.

en: Provides available cite style variants.
sv: Förser tillgängliga citatstilvarianter.

en: Provides custom insets to insert TODO items in your document (using the todonotes package). In order to generate a 'List of TODOs', the module provides a paragraph style. Passing 'final' as document class option suppresses the output of TODO notes.
sv: Förser anpassade insättningar för att infoga att göra-element i ditt dokument (genom paketet todonotes). För att generera en 'Lista över att göra' förser modulen en styckestil. Skicka 'final' som alternativ till dokumentklassen undertrycker utmatningen av att göra-noter.

en: Provides fields and buttons for PDF forms. The module uses the LaTeX package hyperref. Please consult the LyX example file PDF-form.lyx and the documentation of hyperref for details.
sv: Förser fält och knappar för PDF-formulär. Modulen använder LaTeX-paketet hyperref. Vänligen konsultera LyX-exempelfilen PDF-form.lyx och dokumentationen för hyperref för detaljer.

en: Provides several paragraph shapes as well as commands to define custom shapes. For a description see LyX's Additional features manual, section 'Non-standard Paragraph Shapes'.
sv: Förser flera styckeformer såväl som kommandon för att definiera anpassade former. För en beskrivning se Avancerad redigering-manualen, avsnitt 'Icke-standard styckeformer'.

en: Provides two insets and one environment to typeset numbers and phrases of chemical risk and safety statements. For a description see the file R-S-statements.lyx in LyX's examples folder.
sv: Förser två insättningar och en miljö för att typsätta nummer och fraser ur kemisk risk och säkerhetssatser. För en beskrivning se filen R-S-statements.lyx i LyXs examples-katalog.

en: Provides two insets to typeset numbers and phrases of chemical hazard and precautionary statements. For a description see the file H-P-statements.lyx in LyX's examples folder.
sv: Förser två insättningar för att typsätta nummer och fraser ur kemisk faro- och skyddsangivelser. För en beskrivning se filen H-P-statements.lyx i LyXs examples-katalog.

en: Provides two new styles: 1. An 'In Preamble' style that puts whatever is entered into it into the preamble. This can be used, if one wishes, to include preamble code in the body of the LyX document. 2. An 'In Title' style that will put its contents into the body of the LaTeX document, but before \maketitle is issued. This is useful for making branches and notes in title-related material. (If you put these in a Standard layout, this signals to LyX to output \maketitle, which may then come too early.)
sv: Förser två nya stilar: 1. En 'I ingress'-stil som sätter vad som helst som anges i den in i ingressen. Detta kan användas, om man önskar, till att inkludera ingresskod i kroppen av LyX-dokumentet. 2. En 'I titel'-stil som som sätter allt dess innehåll in i kroppen av LaTeX-dokumentet, men innan \maketitle utfärdas. Detta är användbart för att göra grenar och noter i titel-relaterat material. (Om du sätter dessa i en Standard-utformning, detta signalerar till LyX att mata ut \maketitle, som då kan komma för tidigt.)

en: Provides two styles to typeset multilingual captions. For a description see the file MultilingualCaptions.lyx in LyX's examples folder.
sv: Förser två stilar att typsätta flerspråkiga bildtexter. För en beskrivning se filen MultilingualCaptions.lyx i LyXs exempelkatalog.

en: Provides various kinds of annotations for the PDF output. The module uses the pdfcomment package. Please consult the LyX example file PDF-comment.lyx and the package documentation for details.
sv: Förser olika slag av annoteringar för PDF-utmatningen. Modulen använder pdfcomment-paketet. Vänligen konsultera LyX-exempelfilen PDF-comment.lyx och paketets dokumentation för detaljer.

en: Publication ID
sv: Publikation ID

en: Publication Issue
sv: Publikationsupplaga

en: Publication Issue:
sv: Publikationsupplaga:

en: Publication Month
sv: Publikationsmånad

en: Publication Month:
sv: Publikationsmånad:

en: Publication Volume
sv: Publikationsvolym

en: Publication Volume:
sv: Publikationsvolym:

en: Publication Year
sv: Publikationsår

en: Publication Year:
sv: Publikationsår:

en: Published-online:
sv: Publicerad-på-nätet:

en: Publishers
sv: Förlag

en: Push Button Style
sv: Tryckknappstil

en: Push new inset into the document
sv: Knuffa ny insättning in i dokumentet

en: PushButton
sv: Tryckknapp

en: Pygments driver command not found!
sv: Pygments drivrutinkommando hittades inte!

en: Qt Version (compile-time): %1$s
sv: Qt-version (kompileringstid): %1$s

en: Qt Version (run-time): %1$s
sv: Qt-version (körtid): %1$s

en: Quad (1 em)
sv: Fyrkant (1 em)

en: Quad Space
sv: Fyrkantsmellanrum

en: Quad Space|Q
sv: Fyrkantsmellanrum

en: Quadratin space	\quad
sv: Fyrkantsmellanrum	\quad

en: Question
sv: Fråga

en: Question #.
sv: Fråga #.

en: Question \thechapter.\thequestion.
sv: Fråga \thechapter.\thequestion.

en: Question \thequestion.
sv: Fråga \thequestion.

en: Question \thetheorem.
sv: Fråga \thetheorem.

en: Question*
sv: Fråga*

en: Question.
sv: Fråga.

en: Quit %1
sv: Avsluta %1

en: Quotation
sv: Citation

en: Quote
sv: Citat

en: R&ename...
sv: B&yt namn...

en: R&eset
sv: Åt&erställ

en: R&eset class options when document class changes
sv: Åt&erställ klassalternativ när dokumentklass ändras

en: R&oman:
sv: Antikva:

en: R-S number
sv: R-S nummer

en: R-S phrase
sv: R-S fras

en: R/S code
sv: R/S-kod

en: REVTeX (Obsolete Version)
sv: REVTeX (föråldrad version)

en: RTL/Bidi
sv: HTV (RTL)/Bidi

en: Radio Box Style
sv: Radiorutstil

en: Ragged Line Break|R
sv: Skrovlig radbrytning|r

en: Raised
sv: Upphöjd

en: Range
sv: Intervall

en: Raster Color Box
sv: Rasterfärgruta

en: Raster image
sv: Rasterbild

en: RasterImage
sv: Rastergrafik

en: Re&move
sv: Ta bort

en: Re&name...
sv: Byt &namn...

en: Re&placement:
sv: Ersättning:

en: Re&scan
sv: Av&sök igen

en: Read Error
sv: Läsfel

en: Read coordinates from the file (bounding box value in case of PostScript files, graphic dimensions in case of other file types)
sv: Läs koordinater från filen (begränsningsrutans värde om PostScript-filer, grafiska dimensioner om andra filtyper)

en: Reading
sv: Läsning

en: Reading not UTF-8 encoded file
sv: Läser fil som inte är kodad som UTF-8

en: Ready to display
sv: Redo att visa

en: Reasoning
sv: Resonemang

en: Rebuild the file lists
sv: Bygg om fillistorna

en: Received
sv: Mottagen

en: Received:
sv: Mottagen:

en: Received:
sv: Mottagen:

en: Recipe
sv: Recept

en: Recipe Book
sv: Receptbok

en: Recipe:
sv: Recept:

en: Recipient
sv: Mottagare

en: Recognized Name
sv: Känt namn

en: Reconfigure
sv: Omkonfigurera

en: Reconfigure|R
sv: Omkonfigurera|r

en: Recursive input
sv: Rekursiv inmatning

en: Redefine shortcut?
sv: Omdefiniera genväg?

en: Redefines several insets (Index, Branch, URL) as being Minimalistic.
sv: Omdefinierar flera insättningar (Index, Gren, URL) som minimalistisk.

en: Redo
sv: Gör om

en: Redo|R
sv: Gör om|r

en: Refcite
sv: Citatref

en: Reference
sv: Referens

en: Reference For&mat:
sv: Referensformat:

en: Reference to Name
sv: Referens till namn

en: Reference:
sv: Referens:

en: References
sv: Referenser

en: References-
sv: Referenser-

en: References. ---
sv: Referenser. ---

en: References:
sv: Referenser:

en: Reflectbox
sv: Återspeglingsruta

en: Regexp editor mode
sv: Redigeringsläge för reguljära uttryck

en: Register
sv: Registrera

en: Register...|R
sv: Registrera...|R

en: Regular e&xpression
sv: Reguljära uttr&yck

en: Regular expression editor mode
sv: Redigeringsläge för reguljära uttryck

en: Reject All Changes|e
sv: Avvisa alla ändringar

en: Reject Change|R
sv: Avvisa ändring|r

en: Reject Change|j
sv: Avvisa ändring

en: Reject all changes
sv: Avvisa alla ändringar

en: Reject change inside selection
sv: Avvisa ändring inuti urval

en: Reject this change
sv: Avvisa denna ändring

en: Relation class	\mathrel
sv: Förhållandeklass	\mathrel

en: Relations
sv: Relationer

en: Relations (extended)
sv: Relationer (utökad)

en: Relative and absolute paths are allowed. Relative paths will be expanded with respect to the working directory (WD). For all paths except the "TEXINPUTS prefix" the WD is the directory from which you start LyX, and thus could change for each LyX session. For the "TEXINPUTS prefix" path the WD is the directory containing the document. The path "." (without quotes) is a common example of a relative path and refers to the WD.
sv: Relativa och absoluta sökvägar tillåts. Relativa sökvägar expanderas med respekt till arbetskatalogen. För alla sökvägar förutom "TEXINPUTS-prefix" är arbetskatalogen den katalog du startar LyX från, och kan då ändras för varje LyX-session. När det gäller sökvägen för "TEXINPUTS-prefix" så är arbetskatalogen katalogen som innehåller dokumentet. Sökvägen "." (utan citat) är ett vanligt exempel av en relativ sökväg och hänvisar till arbetskatalogen.

en: Relative logo size (0 through 1)
sv: Relativ logotypstorlek (0 genom 1)

en: Release Notes
sv: Utgåvenoter

en: Reload externally changed document?
sv: Ladda om externt ändrat dokument?

en: Reload saved document?
sv: Ladda om sparat dokument?

en: Reloading configuration...
sv: Laddar om konfiguration...

en: Reload|R
sv: Ladda om

en: Remark
sv: Anmärkning

en: Remark #.
sv: Anmärkning #.

en: Remark \arabic{theorem}
sv: Anmärkning \arabic{theorem}

en: Remark \thechapter.\theremark.
sv: Anmärkning \thechapter.\theremark.

en: Remark \theremark.
sv: Anmärkning \theremark.

en: Remark \thetheorem.
sv: Anmärkning \thetheorem.

en: Remark*
sv: Anmärkning*

en: Remark.
sv: Anmärkning.

en: Remarks
sv: Anmärkningar

en: Remarks #.
sv: Anmärkningar #.

en: Remo&ve
sv: Ta bort

en: Remove Last Argument
sv: Ta bort sista argument

en: Remove Last Argument Spitting Out to the Right
sv: Ta bort sista argument som spottar ut till höger

en: Remove Optional Argument
sv: Ta bort valfritt argument

en: Remove emergency file now?
sv: Ta bort nödfil nu?

en: Remove emergency file now?
    (%1$s)
sv: Ta bort nödfil nu?
    (%1$s)

en: Remove from personal dictionary|r
sv: Ta bort från personlig ordlista|r

en: Remove last argument
sv: Ta bort sista argument

en: Remove last argument spitting out to the right
sv: Ta bort sista argument som spottar ut till höger

en: Remove last key from the shortcut sequence
sv: Ta bort sista nyckeln från genvägsföljden

en: Remove optional argument
sv: Ta bort valfritt argument

en: Remove the selected branch
sv: Ta bort vald gren

en: Remove the selected database
sv: Ta bort vald databas

en: Remove the selected index
sv: Ta bort valt index

en: Rename and save?
sv: Byt namn och spara?

en: Rename document?
sv: Byt namn på dokument?

en: Rename the selected index
sv: Byt namn på valt index

en: Rename|R
sv: Byt namn

en: Renaming failed
sv: Namnbyte misslyckades

en: Repeat frame with label
sv: Upprepa ram med etikett

en: Repeat this row as footer on every (except the last) page
sv: Upprepa denna rad som fot på varje (förutom den sista) sida

en: Repeat this row as header on every (except the first) page
sv: Upprepa denna rad som huvud på varje (förutom den sista) sida

en: Replace &All
sv: Ersätt &alla

en: Replace &with:
sv: Ersätt &med:

en: Replace all occurrences at once
sv: Ersätt alla förekomster direkt

en: Replace and find next occurrence [Enter]
sv: Ersätt och hitta nästa förekomst [Retur]

en: Replace the entry with the selection
sv: Ersätt posten med urvalet

en: Replace with selected word
sv: Ersätt med valt ord

en: Replace word with current choice
sv: Ersätt ord med aktuellt val

en: Report (Standard Class with Extra Font Sizes)
sv: Rapport (standardklass med extra typsnittsstorlekar)

en: Report (Standard Class)
sv: Rapport (standardklass)

en: Reports
sv: Rapporter

en: Res&tore
sv: Åters&täll

en: Rescan LaTeX's index for new databases and styles
sv: Avsök LaTeX index igen efter nya databaser och stilar

en: Rescan style files
sv: Avsök stilfiler igen

en: Rese&t
sv: Åters&täll

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset A&ll
sv: Återställ alla

en: Reset All To &Default
sv: Återställ alla till stan&dard

en: Reset All To No Chan&ge
sv: Återställ alla till ingen ändring

en: Reset Button Style
sv: Återställningsknappstil

en: Reset all colors to their original value
sv: Återställ alla färger till dess originalvärden

en: Reset the selected color to its original value
sv: Återställ den valda färgen till dess originalvärde

en: Reset to &Default
sv: Återställ till standard

en: Reset to document default (%1$s, %2$s)|o
sv: Återställ dokument till standard (%1$s, %2$s)|o

en: Reset to language default (%1$s)|l
sv: Återställ språk till standard (%1$s)|l

en: Reset to language default (%1$s, %2$s)|l
sv: Återställ språk till standard (%1$s, %2$s)|l

en: Reset to the default settings for the document class
sv: Återställ till standardinställningarna för dokumentklassen

en: Reset to the preset default
sv: Återställ till förinställd standard

en: ResetButton
sv: Återställningsknapp

en: Resets the equation number at section start and prepends the section number to the equation number, as in '(2.1)'.
sv: Återställer ekvationsnumret vid avsnittsbörjan och föregår avsnittsnumret till ekvationsnumret, som '(2.1)'.

en: Resets the figure number at section start and prepends the section number to the figure number, as in 'fig. 2.1'.
sv: Återställer figurnumret vid avsnittsbörjan och föregår avsnittsnumret till figurnumret, som 'fig. 2.1'.

en: Resets the table number at section start and prepends the section number to the table number, as in 'Table 2.1'.
sv: Återställer tabellnumret vid avsnittsbörjan och föregår avsnittsnumret till tabellnumret, som 'Tabell 2.1'.

en: Resize photo to this width
sv: Storleksändra foto till denna bredd

en: Resize this to the correct table dimensions
sv: Storleksändra detta till de korrekta tabelldimensionerna

en: Resizebox
sv: Storleksändringsruta

en: Rest of Initial
sv: Resten av initialen

en: Rest of initial word or text
sv: Resten av det initiala ordet eller text

en: Restore Defaults
sv: Återställ standardvärden

en: Restore cursor &positions
sv: Återställ markör&positioner

en: Restore initial values in dialog
sv: Återställ ingångsvärden i dialog

en: Restore to the cursor position when the file was last closed
sv: Återställ till markörpositionen när filen senast stängdes

en: Restore window layouts and &geometries
sv: Återställ fönsterutformningar och &geometrier

en: Restrict search to math environments only
sv: Begränsa sökning till endast matematikmiljöer

en: Restrict search to whole words only
sv: Begränsa sökning till endast hela ord

en: Restriction
sv: Begränsning

en: Restriction:
sv: Begränsning:

en: Results
sv: Resultat

en: Results of your work
sv: Resultat av ditt arbete

en: RetourAdresse
sv: Returadress

en: Retracted
sv: Tillbakadragen

en: Retracted tongue root
sv: Tillbakadragen tungrot

en: Retrieve from version control?
sv: Hämta från versionshantering?

en: Return address
sv: Returadress

en: ReturnAddress
sv: Returadress

en: ReturnAddress:
sv: Returadress:

en: Return[[Key]]
sv: Retur

en: Revert changes
sv: Återställ ändringar

en: Revert the color to the default
sv: Återställ färgen till standard

en: Revert to Repository Version|v
sv: Återgå till förrådsversionen|v

en: Revert to Saved|R
sv: Återgå till sparad|r

en: Revert to saved document?
sv: Återgå till sparat dokument?

en: Revert to stored version of document?
sv: Återgå till lagrad version av dokument?

en: Reverting to the stored version of the document %1$s will lose all current changes.
    
    Do you want to revert to the older version?
sv: Att återgå till den lagrade versionen av dokumentet %1$s kommer att förlora alla aktuella ändringar.
    
    Vill du återgå till den äldre versionen?

en: Review
sv: Recension

en: Review[[Toolbar]]
sv: Granska

en: Revised
sv: Reviderad

en: Revised:
sv: Reviderad:

en: Revision
sv: Revidering

en: Revision Author|A
sv: Revideringsförfattare|a

en: Revision Date|D
sv: Revideringsdatum|d

en: Revision History
sv: Revideringshistoria

en: Revision Time|i
sv: Revideringstid|i

en: Revision control error.
sv: Revideringshanteringsfel.

en: RevisionHistory
sv: Revideringshistoria

en: RevisionRemark
sv: Revideringsanmärkning

en: Rhoticity
sv: Rotiskt

en: Ri&ght
sv: Hö&ger

en: Right
sv: Höger

en: Right &top:
sv: &Höger topp:

en: Right Address
sv: Höger adress

en: Right Footer
sv: Höger fot

en: Right Footer:
sv: Höger fot:

en: Right Header
sv: Höger huvud

en: Right Header:
sv: Höger huvud:

en: Right Line|R
sv: Höger linje|r

en: Right Summary
sv: Höger sammanfattning

en: Right header:
sv: Höger huvud:

en: Right logo:
sv: Logotyp höger:

en: Right overlap	\mathrlap
sv: Höger överlappning	\mathrlap

en: Right summary
sv: Höger sammanfattning

en: Right-to-Left Language Support
sv: Stöd för höger-till-vänster-språk (HTV)

en: RightHeader
sv: Höger huvud

en: RightLogo
sv: Logotyp höger

en: Right|R
sv: Höger|r

en: Right|h
sv: Höger|H

en: Rising (accent)
sv: Stigande (accent)

en: Rising (tone letter)
sv: Stigande (tonbokstav)

en: Rising-falling (accent)
sv: Stigande-fallande (accent)

en: Rising-falling (tone letter)
sv: Stigande-fallande (tonbokstav)

en: Risk and Safety Statements
sv: Risk och säkerhetssatser

en: Rnw (knitr, Japanese)
sv: Rnw (knitr, japanska)

en: Ro&tate after scaling
sv: Ro&tera efter skalning

en: Roman
sv: Antikva

en: Roman	\mathrm
sv: Antikva	\mathrm

en: RomanList
sv: Romersk lista

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Romansh
sv: Rätoromanska

en: Roots
sv: Rötter

en: Rotate
sv: Rotera

en: Rotate Graphics
sv: Rotera grafik

en: Rotate cell by 90 degrees or unset rotation
sv: Rotera cell 90 grader eller avsätt rotation

en: Rotate table by 90 degrees or unset rotation
sv: Rotera tabell 90 grader eller avsätt rotation

en: Rotate the table by 90 degrees
sv: Rotera tabellen 90 grader

en: Rotate this cell by 90 degrees
sv: Rotera denna cell 90 grader

en: Rotatebox
sv: Roteringsruta

en: Rotatefoilhead
sv: Rotera foilhuvud

en: Rotation angle in degrees (counterclockwise)
sv: Rotationsvinkel i grader (moturs)

en: Rotation origin; syntax: 'origin=lt' (for top left corner)
sv: Rotationsursprung; syntax; 'origin=lt' (för det övre vänstra hörnet)

en: Row setting
sv: Radinställning

en: Row settings
sv: Radinställningar

en: RowPainter profiling
sv: RowPainter-profilering

en: Rows & Columns|
sv: Rader & spalter

en: Rows & Columns|C
sv: Rader & spalter

en: Ruled Table
sv: Reglerad tabell

en: Run-in headings
sv: Ingångsrubriker

en: RunAuthor
sv: LöpFörfattare

en: RunTitle
sv: LöpTitel

en: Runhead
sv: Löphuvud

en: Runhead:
sv: Löphuvud:

en: Running Author
sv: Löpande författare

en: Running Author:
sv: Löpande författare:

en: Running BibTeX.
sv: BibTeX körs.

en: Running Chapter
sv: Löpande kapitel

en: Running Index Processor.
sv: Indexbehandlare körs.

en: Running LaTeX Title
sv: Löpande LaTeX-titel

en: Running LaTeX...
sv: LaTeX körs...

en: Running MakeIndex for nomencl.
sv: MakeIndex för nomencl körs.

en: Running Section
sv: Löpande avsnitt

en: Running Title
sv: Löpande titel

en: Running Title:
sv: Löpande titel:

en: Running author:
sv: Löpande författare:

en: Running chapter:
sv: Löpande kapitel:

en: Running chktex...
sv: Chktex körs...

en: Running configure...
sv: Konfigurering körs...

en: Running out of delimiters
sv: Skiljetecken håller på att ta slut

en: Running section:
sv: Löpande avsnitt:

en: Running title:
sv: Löpande titel:

en: RunningAuthor
sv: Löpande författare

en: RunningTitle
sv: Löpande titel

en: Runs the LaTeX backend with the -shell-escape option (Warning: use only when really necessary)
sv: Kör LaTeX-bakdelen med alternativet -shell-escape (Varning: använd bara när riktigt nödvändigt)

en: Russian
sv: Ryska

en: S phrase:
sv: S-fras:

en: S&cale (%):
sv: S&kala (%):

en: S&econdary:
sv: S&ekundär:

en: S&elected
sv: Valda

en: S&elected:
sv: Valda:

en: S&ettings
sv: Inställningar

en: S&hape:
sv: F&orm:

en: S&hort name:
sv: Kort namn:

en: S&horten author list[[Possible substitute to All aut&hors]]
sv: Förkorta författarlistan

en: S&mall:
sv: &Liten:

en: S&maller:
sv: &Mindre:

en: S&mallest:
sv: &Minst:

en: S&pace as symbol
sv: &Mellanslag som symbol

en: S&pellcheck continuously
sv: Stavningskontrollera kontinuerligt

en: S&tep:
sv: S&teg:

en: S&trikethrough:
sv: Genoms&trykning:

en: S&uggestions:
sv: Förslag:

en: S&wap && Reverse
sv: Byt && vänd om

en: S&ynchronize Dialog
sv: S&ynkronisera dialog

en: S&ynchronize with output
sv: S&ynkronisera med utmatning

en: S/R expr
sv: S/R uttr

en: S/R expression
sv: S/R uttryck

en: SCENE
sv: SCEN

en: SCENE \arabic{scene}
sv: SCEN \arabic{scene}

en: SCENE*
sv: SCEN*

en: SECURITY WARNING!
sv: Säkerhetsvarning!

en: SIGFPE signal caught!
    Bye.
sv: SIGFPE-signal fångad!
    Adjö.

en: SIGHUP signal caught!
    Bye.
sv: SIGHUP-signal fångad!
    Adjö.

en: SIGSEGV signal caught!
    Sorry, you have found a bug in LyX, hope you have not lost any data.
    Please read the bug-reporting instructions in 'Help->Introduction' and send us a bug report, if necessary. Thanks!
    Bye.
sv: SIGSEGV-signal fångad!
    Förlåt, du har hittat en lus i LyX, hoppas att du inte har förlorat data.
    Vänligen läs instruktionerna för lus-rapportering i 'Hjälp->Introduktion' och skicka oss en lusrapport om nödvändigt. Tack!
    Adjö.

en: SS-Code
sv: SS-kod

en: SS-Title
sv: SS-titel

en: SVG (compressed)
sv: SVG (komprimerad)

en: SVN File Locking
sv: SVN fillåsning

en: Safety phrase
sv: Säkerhetsfras

en: Sans Seri&f:
sv: Linjär:

en: Sans Serif
sv: Linjär

en: Sans serif	\mathsf
sv: Linjär	\mathsf

en: Save &transient properties
sv: Spara förgängliga egenskaper

en: Save All|l
sv: Spara alla|l

en: Save As...|A
sv: Spara som...|a

en: Save Bookmark 1|S
sv: Spara bokmärke 1|S

en: Save Bookmark 2
sv: Spara bokmärke 2

en: Save Bookmark 3
sv: Spara bokmärke 3

en: Save Bookmark 4
sv: Spara bokmärke 4

en: Save Bookmark 5
sv: Spara bokmärke 5

en: Save all parameters in the LyX file, including ones that are frequently switched or that are specific to the user (such as the output of the tracked changes, or the document directory path). Disabling this option plays nicer in collaborative settings and with version control systems.
sv: Spara alla parametrar i LyX-filen, inklusive sådana som växlas ofta eller som är specifika till användaren (så som utmatningen av de spårade ändringarna, eller dokumentetkatalogens sökväg). Inaktivering av detta alternativ är trevligare i samarbetsmiljöer och med versionshanteringssystem.

en: Save as Document Defaults
sv: Spara som standardvärden för dokument

en: Save bookmark
sv: Spara bokmärke

en: Save changed document?
sv: Spara ändrat dokument?

en: Save document
sv: Spara dokument

en: Save document?
sv: Spara dokument?

en: Save failed! Document is lost.
sv: Sparning misslyckades! Dokument förlorat.

en: Save failed! Trying again...
sv: Sparning misslyckades! Provar igen...

en: Save failed! Trying yet again...
sv: Sparning misslyckades! Provar än en gång...

en: Save new document?
sv: Spara nytt dokument?

en: Save settings as LyX's default document settings
sv: Spara inställningar som standardinställningar för dokument i LyX

en: Save the &document directory path
sv: Spara dokumentsökvägen

en: Saved to %1$s. Phew.
sv: Sparad till %1$s.

en: Save|S
sv: Spara|S

en: Saving all documents...
sv: Sparar alla dokument...

en: Saving document %1$s...
sv: Sparar dokument %1$s...

en: Sc&ale (%):
sv: Sk&ala (%):

en: Sca&le on Screen (%):
sv: Ska&la på skärm (%):

en: Sca&le on screen (%):
sv: Ska&la på skärm (%):

en: Scale
sv: Skala

en: Scale image to maximum size not exceeding width and height
sv: Skala bild till maximal storlek utan att gå över bredd och höjd

en: Scale the Sans Serif font to match the base font's dimensions
sv: Skala linjärtypsnittet så den matchar grundtypsnittets dimensioner

en: Scale the Typewriter font to match the base font's dimensions
sv: Skala skrivmaskinstypsnittet så den matchar grundtypsnittets dimensioner

en: Scale the preview size to suit.
sv: Skala förhandsgranskningens storlek så den passar.

en: Scale%
sv: Skala%

en: Scalebox
sv: Skalruta

en: Scaling etc...
sv: Skalning etc...

en: Scaling factor for images used for math output.
sv: Skalningsfaktor för bilder som används för matematikutmatning.

en: Scan for new databases and styles
sv: Avsök efter nya databaser och stilar

en: Scene
sv: Scen

en: Scheme
sv: Schema

en: Schemes
sv: Scheman

en: Scope
sv: Omfång

en: Scottish
sv: Skotska

en: Screen Fonts
sv: Skärmtypsnitt

en: Screen Only
sv: Endast skärm

en: Screen used (&pixels):
sv: Skärm som används (&pixlar):

en: Screen version only
sv: Endast skärmversion

en: Script (small) style	\scriptstyle
sv: Skrift (liten) stil	\scriptstyle

en: Scripts
sv: Skript

en: Scriptscript (smaller) style	\scriptscriptstyle
sv: Skriftskrift (mindre) stil	\scriptscriptstyle

en: Scroll &below end of document
sv: Rulla nedanför dokumentslut

en: Scroll Wheel Zoom
sv: Zoom för rullningshjul

en: Scrolling debugging
sv: Rullningsavlusning

en: Sear&ch
sv: Sök

en: Search
sv: Sök

en: Search &backwards
sv: Sök &bakåt

en: Search as you &type
sv: Sök &medan du skriver

en: Search error
sv: Sökfel

en: Search on&ly in maths
sv: Sök endast i matematik

en: Search string is empty
sv: Söksträng är tom

en: Second Language Short Title
sv: Andraspråk kort titel

en: Secondary stress
sv: Sekundär vokalbetoning

en: Section
sv: Avsnitt

en: Section ##
sv: Avsnitt ##

en: Section Appendix
sv: Avsnitt bilaga

en: Section Box
sv: Avsnittsruta

en: Section Box Heading
sv: Avsnittsrutans rubrik

en: Section Box Width|S
sv: Avsnittsrutans bredd

en: Section Boxes
sv: Avsnittsrutor

en: Section Option
sv: Avsnittsalternativ

en: Section \arabic{section}
sv: Avsnitt \arabic{section}

en: Section*
sv: Avsnitt*

en: SectionBox
sv: Avsnittsruta

en: Sectioning
sv: Avsnittsindelning

en: Security
sv: Säkerhet

en: Security Warning
sv: Säkerhetsvarning

en: See the todonotes manual for possible options
sv: Se todonotes-manualen för möjliga alternativ

en: Sele&cted Label:
sv: Vald etikett:

en: Select %1$s file to import
sv: Välj %1$s fil att importera

en: Select All
sv: Välj alla

en: Select LyX document to insert
sv: Välj LyX-dokument att infoga

en: Select Section|S
sv: Välj avsnitt|s

en: Select Whole Inset
sv: Välj hel insättning

en: Select a BibTeX database to add
sv: Välj en BibTeX-databas att lägga till

en: Select a BibTeX style
sv: Välj en BibTeX-stil

en: Select a backups directory
sv: Välj en säkerhetskopieringskatalog

en: Select a document directory
sv: Välj en dokumentkatalog

en: Select a document templates directory
sv: Välj en dokumentmallskatalog

en: Select a file
sv: Välj en fil

en: Select a fill pattern style for HFills
sv: Välj en fyllningssmönsterstil för HFills

en: Select a label from the list above or enter a label manually
sv: Välj en etikett från listan ovan eller ange en etikett manuellt

en: Select a processor
sv: Välj en behandlare

en: Select a temporary directory
sv: Välj en tillfällig katalog

en: Select an existing group for the current graphics.
sv: Välj en befintlig grupp för aktuell grafik.

en: Select an image file
sv: Välj en bildfil

en: Select de&fault master document
sv: Välj stan&dardhuvuddokument

en: Select directory for example files
sv: Välj katalog för exempelfiler

en: Select document
sv: Välj dokument

en: Select document to include
sv: Välj dokument att inkludera

en: Select document to open
sv: Välj dokument att öppna

en: Select external file
sv: Välj extern fil

en: Select file to insert
sv: Välj fil att infoga

en: Select for tables that span multiple pages
sv: Välj för tabeller som spänner flera sidor

en: Select graphics file
sv: Välj grafikfil

en: Select how LyX will display any graphics.
sv: Välj hur LyX visar grafik.

en: Select if a language switching command is needed at the beginning of the document.
sv: Välj om ett språkväxlingskommando behövs vid början av dokumentet.

en: Select if a language switching command is needed at the end of the document.
sv: Välj om ett språkväxlingskommando behövs vid slutet av dokumentet.

en: Select if the current document is included to a master file
sv: Välj om det aktuella dokumentet inkluderas i en huvudfil

en: Select master document
sv: Välj huvuddokument

en: Select template file
sv: Välj mallfil

en: Select the Sans Serif (grotesque) typeface
sv: Välj linjärtypsnitt (grotesk)

en: Select the debug messages that should be displayed
sv: Välj vilka avlusningsmeddelanden som ska visas

en: Select the default family for the document
sv: Välj standardfamiljen för dokumentet

en: Select the dialect of the programming language, if available
sv: Välj dialekt på programmeringsspråket, om tillgänglig

en: Select the entry types on which the filter applies
sv: Välj posttyperna på vilka filtret ska tillämpas

en: Select the fields on which the filter applies
sv: Välj fälten på vilka filtret ska tillämpas

en: Select the index that shall be printed at this place of the document.
sv: Välj index som skall skrivas på denna plats av dokumentet.

en: Select the index this entry should be listed in.
sv: Välj index som denna post ska listas i.

en: Select the language of the user interface (menus, dialogs, etc.)
sv: Välj språket för användargränssnittet (menyer, dialoger, etc.)

en: Select the math typeface
sv: Välj matematiktypsnittet

en: Select the output format
sv: Välj utmatningsformat

en: Select the programming language
sv: Välj programmeringsspråket

en: Select the roman (serif) typeface
sv: Välj antikvatypsnitt (serif)

en: Select the typewriter (monospaced) typeface
sv: Välj skrivmaskinstypsnitt (monospace)

en: Select this if you want to split your bibliography into sections
sv: Välj detta om du vill dela upp din bibliografi in i avsnitt

en: Select this to display all available characters at once
sv: Välj detta för att visa alla tillgängliga tecken samtidigt

en: Select to check whether the lastfiles still exist.
sv: Välj för att kontrollera huruvida senaste-filer fortfarande finns.

en: Select to control the highlighting of words with a language foreign to that of the document.
sv: Välj för att styra framhävningen av ord med ett språk som är främmande för dokumentet.

en: Select to display the completion popup in math mode.
sv: Välj för att visa kompletteringspoppupp i matematikläge.

en: Select to display the completion popup in text mode.
sv: Välj för att visa kompletteringspoppupp i textläge.

en: Select to display the inline completion in math mode.
sv: Välj för att visa platskompletteringen i matematikläge.

en: Select to display the inline completion in text mode.
sv: Välj för att visa platskompletteringen i textläge.

en: Select to have visual bidi cursor movement, unselect for logical movement.
sv: Välj för att ha bidi visuell markörförflyttning, välj bort för logisk förflyttning.

en: Select whether LyX should output Windows or Cygwin style paths to LaTeX files. Change the default only if the TeX engine was not correctly detected at configure time. Warning: Your changes here will not be saved.
sv: Välj huruvida LyX ska mata ut sökvägar i Windows- eller Cygwin-stil till LaTeX-filer. Ändra standard endast om TeX-motorn inte upptäcktes korrekt vid konfigurering. Varning: Dina ändringar här kommer inte att sparas.

en: Select which language package LyX should use
sv: Välj vilket språkpaket LyX ska använda

en: Select your branch
sv: Välj din gren

en: Selected &Citations:
sv: Valda citat:

en: Selected classes or styles
sv: Valda klasser eller stilar

en: Selecting an error will show the error message in the panel below and the cursor will jump to the location in the document where the error occurred.
sv: Att välja ett fel kommer att visa felmeddelandet i panelen nedanför och markören kommer att hoppa till platsen i dokumentet där felet uppstod.

en: Selection copy/paste mechanism
sv: Urval kopiera/klistra-mekanism

en: Selection size should match clipboard content.
sv: Urvalets storlek bör matcha klippbordets innehåll.

en: Selection, Join Lines|i
sv: Urval, anknyt rader

en: Selections not supported.
sv: Urval stöds inte.

en: Selection|S
sv: Urval

en: Semantic Markup
sv: Semantiskt märkspråk

en: Semantic emphasizing (italic by default, but can be adapted)
sv: Semantisk betoning (kursiv som standard, men kan anpassas)

en: Semantic markup of nouns (small caps by default, but can be adapted)
sv: Semantiskt märkspråk för namn (kapitäler som standard, men kan anpassas)

en: Send To Address
sv: Sänd till adress

en: Sender Address:
sv: Avsändaradress:

en: Sender E-Mail:
sv: Avsändarens e-post:

en: Sender Fax:
sv: Avsändarens fax:

en: Sender Name:
sv: Avsändarens namn:

en: Sender Phone:
sv: Avsändarens telefon:

en: Sender URL:
sv: Avsändarens URL:

en: SenderAddress
sv: Avsändaradress

en: Senseless
sv: Meningslöst

en: Senseless with this layout!
sv: Meningslöst med denna utformning!

en: Senseless!!!
sv: Meningslöst!!!

en: Separate the dataset ID from text
sv: Skilj datauppsättningens ID från text

en: Separate the recognized name of an object from text
sv: Skilj det kända namnet av ett objekt från text

en: Separated %1$s Above
sv: Skild %1$s ovan

en: Separated %1$s Below
sv: Skild %1$s nedan

en: Separated Outer %1$s Below
sv: Skild yttre %1$s nedan

en: Separation value
sv: Avskiljningsvärde

en: Serbian
sv: Serbiska

en: Serbian (Latin)
sv: Serbiska (Latin)

en: Seriate
sv: Serievis

en: Session Handling
sv: Sessionshantering

en: Set
sv: Vald

en: Set &height:
sv: Sätt &höjd:

en: Set &width:
sv: Sätt &bredd:

en: Set Borders
sv: Sätt kanter

en: Set Copyright
sv: Sätt upphovsrätt

en: Set Copyright:
sv: Sätt upphovsrätt:

en: Set PDF-Comment List Style
sv: Sätt PDF-kommentarliststil

en: Set a page break on the current row
sv: Sätt en sidbrytning på aktuell rad

en: Set all borders of the current (selected) cell(s)
sv: Sätt alla kanter på aktuell (vald) cell(er)

en: Set all lines
sv: Sätt alla linjer

en: Set border lines
sv: Sätt kantlinjer

en: Set borders of the current (selected) cell(s)
sv: Sätt kanter på aktuell (vald) cell(er)

en: Set bottom line
sv: Sätt bottenlinje

en: Set class options to default on class change
sv: Sätt klassalternativ till standard på klassbyte

en: Set copyright
sv: Sätt upphovsrätt

en: Set display mode
sv: Sätt visningsläge

en: Set inner lines
sv: Sätt inre linjer

en: Set languages &globally
sv: Sätt språken &globalt

en: Set left line
sv: Sätt vänsterlinje

en: Set max. &height:
sv: Sätt maxhöjd:

en: Set max. &width:
sv: Sätt maxbredd:

en: Set multi-column
sv: Sätt multispalt

en: Set multi-row
sv: Sätt multirad

en: Set right line
sv: Sätt högerlinje

en: Set the path to the Hunspell dictionaries
sv: Sätt sökvägen till Hunspell-ordböckerna

en: Set the path to the thesaurus dictionaries
sv: Sätt sökvägen till synonymordbokens ordböcker

en: Set top line
sv: Sätt topplinje

en: Set-color "%1$s" failed - color is undefined or may not be redefined
sv: Set-color "%1$s" misslyckades - färg är odefinierad eller kanske inte kan omdefinieras

en: Sets all footnotes as endnotes. You will need to add \theendnotes in TeX-code where you want the endnotes to appear.
sv: Sätter alla fotnoter som slutnoter. Du måste lägga till \theendnotes i TeX-koden där du vill att slutnoterna ska visas.

en: Sets encoding expected by Pygments
sv: Sätter kodning som förväntas av Pygments

en: Sets height of graphic. Leave unchecked to set automatically.
sv: Sätter grafikens höjd. Lämna omarkerad för att sätta automatiskt.

en: Sets width of graphic. Leave unchecked to set automatically.
sv: Sätter grafikens bredd. Lämna omarkerad för att sätta automatiskt.

en: Setting debug level to %1$s
sv: Sätter avlusningsnivå till %1$s

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings...|S
sv: Inställningar...

en: Settings...|e
sv: Inställningar...

en: Shaded Background|B
sv: Skuggad bakgrund|b

en: Shaded background
sv: Skuggad bakgrund

en: Shaded boxes:
sv: Skuggade rutor:

en: Shape specification
sv: Formspecifikation

en: ShapedParagraphs
sv: FormadeStycken

en: Sheet music typeset by GNU LilyPond,
    converted to .pdf or .eps for inclusion
    Using .eps requires at least lilypond 2.6
    Using .pdf requires at least lilypond 2.9
sv: Partitur-typsättning av GNU LilyPond,
    omvandlad till .pdf eller .eps för inkludering
    Att använda .eps kräver minst lilypond 2.6
    Att använda .pdf kräver minst lilypond 2.9

en: Shift
sv: Skift

en: Shift+Enter search backwards directly
sv: Skift+Retur söker bakåt direkt

en: Shift-
sv: Skift-

en: Sho&w in LyX
sv: &Visa i LyX

en: Sho&w in export menu
sv: Visa i menyn exportera

en: Sho&w popup without delay for non-unique completions
sv: Visa poppupp utan fördröjning för icke-unika kompletteringar

en: Short Author
sv: Kort författare

en: Short Author|S
sv: Kort författare

en: Short Date|S
sv: Kort datum

en: Short Frame Title|S
sv: Kort ramtitel

en: Short Institute|S
sv: Kort institut

en: Short Subtitle|S
sv: Kort undertitel

en: Short Title
sv: Kort titel

en: Short Title (Header)
sv: Kort titel (huvud)

en: Short Title (TOC)|S
sv: Kort titel (innehållsförteckning)

en: Short Title:
sv: Kort titel:

en: Short Title|S
sv: Kort titel

en: Short author which appears in the sidebar/header
sv: Kort författare som visas i sidoraden/huvudet

en: Short author:
sv: Kort författare:

en: Short authors:
sv: Kort författare:

en: Short cite
sv: Kort citat

en: Short date which appears in the sidebar/header
sv: Kort datum som visas i sidoraden/huvudet

en: Short institute which appears in the sidebar/header
sv: Kort institut som visas i sidoraden/huvudet

en: Short name
sv: Kort namn

en: Short name which appears in the footer of the title page
sv: Kort namn som visas i foten på titelsidan

en: Short subtitle which appears in the sidebar/header
sv: Kort undertitel som visas i sidoraden/huvudet

en: Short title
sv: Kort titel

en: Short title as it appears in the running headers
sv: Kort titel som den visas i löpande huvud

en: Short title for the appendix
sv: Kort titel för bilagan

en: Short title for the main(document) language
sv: Kort titel för huvud(dokument)språket

en: Short title for the second language
sv: Kort titel för andraspråket

en: Short title that will appear in header line
sv: Kort titel som kommer att visas i huvudlinjen

en: Short title which appears in the running headers
sv: Kort titel som visas i löpande huvud

en: Short title which appears in the sidebar/header
sv: Kort titel som visas i sidoraden/huvudet

en: Short title which will appear in the running header
sv: Kort titel som kommer visas i det löpande huvudet

en: Short title:
sv: Kort titel:

en: ShortAuthors
sv: Kort författare

en: ShortCite
sv: Kort citat

en: ShortFoilhead
sv: Kort foilhuvud

en: ShortRotatefoilhead
sv: Kort rotera foilhuvud

en: ShortTitle
sv: Kort titel

en: Shortc&ut:
sv: Genväg:

en: Shortcut
sv: Genväg

en: Shortcut `%1$s' is already bound to %2$s.
    Are you sure you want to unbind the current shortcut and bind it to %3$s?
sv: Genväg `%1$s' är redan bunden till %2$s.
    Är du säker att du vill avbinda aktuell genväg och binda den till %3$s?

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Shortcuts|S
sv: Genvägar

en: Should be composed of one or more of %1$s.
sv: Bör bestå av en eller fler av %1$s.

en: Show &path
sv: Visa sökväg

en: Show Changes in Output|S
sv: Visa ändringar i utmatning|s

en: Show ERT button only
sv: Visa endast ERT-knapp

en: Show ERT contents
sv: Visa ERT-innehåll

en: Show File
sv: Visa fil

en: Show History...|H
sv: Visa historia...|h

en: Show LaTeX preview
sv: Visa LaTeX förhandsgranskning

en: Show Label|L
sv: Visa etikett

en: Show Math Toolbar
sv: Visa vektygsrad för matematik

en: Show Math-Panels Toolbar
sv: Visa verktygsrad för matematikpaneler

en: Show Output &Anyway
sv: Visa utmatning ändå

en: Show Table Toolbar
sv: Visa verktygsrad för tabell

en: Show a small box around a Math Macro with the macro name when the cursor is inside.
sv: Visa en liten ruta runt ett matematikmakro med makronamnet när markören är inuti.

en: Show a small triangle on the cursor if a completion is available in text mode.
sv: Visa en liten triangel på markören om en komplettering finns tillgänglig i textläge.

en: Show a small triangle on the cursor to indicate that a completion is available.
sv: Visa en liten triangel på markören för att indikera att en komplettering finns tillgänglig.

en: Show changes in output
sv: Visa ändringar i utmatning

en: Show contents of marked file. Only possible when files are shown with path
sv: Visa innehåll i märkt fil. Endast möjligt när filer visas med sökväg

en: Show ke&y-bindings containing:
sv: Visa tangentbindningar som innehåller:

en: Show the completion popup without delay after non-unique completion attempt.
sv: Visa kompletteringspoppupp utan fördröjning efter icke-unikt kompletteringsförsök.

en: Show the grey inline completion behind the cursor in math mode after the delay.
sv: Visa den gråa platskompletteringen bakom markören i matematikläge efter fördröjningen.

en: Show the grey inline completion behind the cursor in text mode after the delay.
sv: Visa den gråa platskompletteringen bakom markören i textläge efter fördröjningen.

en: Show the popup after the set delay in text mode.
sv: Visa poppupp efter satt fördröjning i textläge.

en: Show the popup in math mode after the delay.
sv: Visa poppupp i matematikläge efter fördröjningen.

en: Show the source as the master document gets it
sv: Visa källan som huvuddokumentet får den

en: Show undefined branches used in this document.
sv: Visa odefinierade grenar som används i detta dokument.

en: Shows a typeset preview of things such as math
sv: Visar en typsättningsförhandsgranskning för sådana saker som matematik

en: Si&ze and Rotation
sv: Storle&k och rotation

en: Si&ze:
sv: &Storlek:

en: Side where formulas are numbered
sv: Sida där formler numreras

en: Sidebar
sv: Sidofält

en: Sidebar (sigchi-a only)
sv: Sidofält (endast sigchi-a)

en: Sidenote
sv: Sidnot

en: Sign off from group '%1$s'
sv: Avannonsera från grupp '%1$s'

en: Signature
sv: Signatur

en: Signature:
sv: Signatur:

en: Signature|S
sv: Signatur|S

en: Significance
sv: Betydelse

en: Simple CV
sv: Enkelt CV

en: Simple Frame, Page Breaks|P
sv: Enkel ram, sidbrytningar

en: Simple Frame|F
sv: Enkel ram

en: Simple rectangular frame
sv: Enkel rektangulär ram

en: Simultaneous voiceless postalveolar and velar fricative
sv: Samtidig tonlös postalveolar och velar frikativa

en: Single
sv: Enkel

en: Single[[strikethrough]]
sv: Enkel

en: Single[[underlining]]
sv: Enkel

en: SixAffiliations
sv: Sex tillhörigheter

en: SixAuthors
sv: Sex författare

en: Size
sv: Storlek

en: Size of the indentation
sv: Storlek på indraget

en: Size of the vertical space
sv: Storlek på det vertikala tomrummet

en: Size the photo is resized to
sv: Storlek som fotot storleksändras till

en: Size value
sv: Storleksvärde

en: Size: %1$s
sv: Storlek: %1$s

en: Sketchy preview of the selected citation
sv: Sketchig förhandsgranskning av det valda citatet

en: Skip trailing non-word characters
sv: Hoppa över efterföljande icke-ordstecken

en: Slanted
sv: Lutande

en: Slide
sv: Bild

en: Slide Contents
sv: Bildinnehåll

en: Slide Option
sv: Bildalternativ

en: Slide*
sv: Bild*

en: SlideContents
sv: Bildinnehåll

en: SlideHeading
sv: Bildrubrik

en: SlideSubHeading
sv: Bildunderrubrik

en: Slides
sv: Bilder

en: Slovak
sv: Slovakiska

en: Slovene
sv: Slovenska

en: Slug Comment:
sv: Slug-kommentar:

en: SlugComment
sv: Slug-kommentar

en: Small
sv: Liten

en: Small Caps
sv: Kapitäler

en: Small Form Variants
sv: Små formvarianter

en: Small skip
sv: Litet avstånd

en: Small-sized Icons
sv: Små ikoner

en: SmallCaps
sv: Kapitäler

en: SmallSkip
sv: Litet avstånd

en: SmallSkip|S
sv: Litet avstånd|s

en: Smallcaps
sv: Kapitäler

en: Smaller
sv: Mindre

en: Smallest
sv: Minst

en: So&rt:
sv: So&rtering:

en: Software
sv: Mjukvara

en: Software exception Detected
sv: Mjukvaruundantag upptäckt

en: Software:
sv: Mjukvara:

en: Sol
sv: Lösn

en: Solution
sv: Lösning

en: Solution #.
sv: Lösning #.

en: Solution \thechapter.\thesolution.
sv: Lösning \thechapter.\thesolution.

en: Solution \thesolution
sv: Lösning \thesolution

en: Solution \thesolution.
sv: Lösning \thesolution.

en: Solution \thetheorem.
sv: Lösning \thetheorem.

en: Solution*
sv: Lösning*

en: Solution.
sv: Lösning.

en: Some changes in the dialog were not yet applied.
    If you do not apply now, they will be lost after this action.
sv: Några ändringar i dialogen har inte tillämpats än.
    Om du inte tillämpar nu kommer de att förloras efter denna handling.

en: Some characters of your document are probably not representable in the chosen encoding.
    Changing the document encoding to utf8 could help.
sv: Några tecken i ditt dokument kanske inte kan visas i vald kodning.
    Att ändra dokumentkodningen till utf8 kan hjälpa.

en: Some problem occurred while running the command:
    '%1$s'.
sv: Något problem uppstod vid körning av kommandot:
    '%1$s'.

en: Sort
sv: Sortera

en: Sort &as:
sv: Sorter&a som:

en: Sort &environments alphabetically
sv: Sortera miljö&er alfabetiskt

en: Sorting of the list of available labels
sv: Sortering av listan över tillgängliga etiketter

en: Sorting:
sv: Sortering:

en: Source
sv: Källa

en: South European (ISO 8859-3)
sv: Sydeuropeiska (ISO 8859-3)

en: South-Eastern European (ISO 8859-16)
sv: Sydösteuropeiska (ISO 8859-16)

en: Space Before Page Break
sv: Tomrum före sidbrytning

en: Space after picture:
sv: Tomrum efter bild:

en: Space before picture:
sv: Tomrum före bild:

en: Space i&n string as symbol
sv: Mellanslag i strä&ng som symbol

en: Spacing
sv: Kägel

en: Spacing Modifier Letters
sv: Mellanrumsmodifierande bokstäver

en: Spacing type
sv: Avståndstyp

en: Spacings
sv: Mellanrum

en: Spanish
sv: Spanska

en: Spanish (Mexico)
sv: Spanska (Mexiko)

en: Speaker
sv: Talare

en: Special Character|p
sv: Specialtecken|p

en: Special Paper Notice
sv: Specialpappersnotis

en: Special-section
sv: Specialavsnitt

en: Special-section:
sv: Specialavsnitt:

en: SpecialSection
sv: Specialavsnitt

en: SpecialSection*
sv: Specialavsnitt*

en: Specialmail
sv: Specialpost

en: Specialmail:
sv: Specialpost:

en: Specials
sv: Speciella

en: Specific BibTeX command and options for pLaTeX (Japanese)
sv: Specifikt BibTeX-kommando och alternativ för pLaTeX (japanska)

en: Specific Manuals|p
sv: Specifika manualer|p

en: Specific index command and options for pLaTeX (Japanese)
sv: Specifikt indexkommando och alternativ för pLaTeX (japanska)

en: Specification of the default output formats when using specific LaTeX variants
sv: Specificering av standardvärden för utmatning vid användning av specifika LaTeX-varianter

en: Specification of the shape
sv: Specifikation av formen

en: Specifies the vertical alignment of this cell in relation to the baseline of the row.
sv: Specificerar den vertikala justeringen av denna cell i relation till radens baslinje.

en: Specifiy note options (see beamer manual)
sv: Specificera notalternativ (se beamermanualen)

en: Specify additional chars that can be part of a word.
sv: Specificera ytterligare tecken som kan vara del av ett ord.

en: Specify an alternate language. The default is to use the language of the document.
sv: Specificera ett alternativt språk. Standard är att använda dokumentets språk.

en: Specify an optional ingredients header
sv: Specificera ett valfritt ingredienshuvud

en: Specify in which mode (article, presentation etc.) this header appears
sv: Specificera i vilket läge (artikel, presentation, etc.) som detta huvud visas

en: Specify placement (htbp) for floating listings
sv: Specificera placering (htbp) för flytande listningar

en: Specify the default output format (for view/update)
sv: Specificera standardformat för utmatning (för visa/uppdatera)

en: Specify the font encoding (e.g., T1).
sv: Specificera typsnittskodningen (t.ex., T1).

en: Specify the link target
sv: Specificera länkmålet

en: Specify the overlay settings (see beamer manual)
sv: Specificera överläggsinställningarna (se beamermanualen)

en: Specify the overlay settings (see powerdot manual)
sv: Specificera överläggsinställningarna (se powerdot-manualen)

en: Specify the paper command to DVI viewer (leave empty or use "-paper")
sv: Specificera papperskommandot till DVI-visaren (lämna tom eller använd "-paper")

en: Specify those directories which should be prepended to the PATH environment variable.
    Use the OS native format.
sv: Specificera de kataloger som bör föregå PATH-miljövariabeln.
    Använd operativsystemets standardformat.

en: Specify those directories which should be prepended to the PATH environment variable. Use the OS native format.
sv: Specificera de kataloger som bör föregå miljövariabeln PATH. Använd operativsystemets standardformat.

en: Specify those directories which should be prepended to the TEXINPUTS environment variable.
    A '.' represents the current document directory. Use the OS native format.
sv: Specificera de kataloger som bör föregå TEXINPUTS-miljövariabeln.
    En '.' representerar aktuell dokumentkatalog. Använd operativsystemets standardformat.

en: Specify those directories which should be prepended to the TEXINPUTS environment variable. Use the OS native format.
sv: Specificera de kataloger som bör föregå miljövariabeln TEXINPUTS. Använd operativsystemets standardformat.

en: Specify whether, closing the last view of an open document, LyX should close the document (yes), hide it (no), or ask the user (ask).
sv: Specificera huruvida, när man stänger den senaste vyn av ett öppet dokument, om LyX ska stänga dokumentet (ja), dölja det (nej), eller fråga användaren (fråga).

en: Spell Checker
sv: Stavningskontroll

en: Spell check of the selection done, did not find any errors.
sv: Stavningskontroll av urvalet färdig, hittade inga fel.

en: Spell checker has no dictionaries.
sv: Stavningskontroll har inga ordlistor.

en: Spellcheck &notes and comments
sv: Stavningskontrollera &noter och kommentarer

en: Spellcheck continuously
sv: Stavningskontrollera kontinuerligt

en: Spellchecker
sv: Stavningskontroll

en: Spellchecker...|S
sv: Stavningskontroll...|S

en: Split Cell|C
sv: Dela cell|c

en: Split Environment|S
sv: Split-miljö|S

en: Split View Into Left and Right Half|i
sv: Dela vy in i vänster och höger halva|i

en: Split View Into Upper and Lower Half|e
sv: Dela vy in i övre och nedre halva|e

en: Sponsor ID
sv: Sponsor-ID

en: Spreadsheet
sv: Kalkylblad

en: Springer Contributed Books (cl2emult, Obsolete!)
sv: Springer Contributed Books (cl2emult, föråldrad!)

en: Springer's Global Journal Template (Obsolete Version)
sv: Springer's Global Journal Template (föråldrad version)

en: Springer's Global Journal Template (V. 3)
sv: Springer's SV Global Journal Template (V. 3)

en: Square
sv: Fyrkant

en: Square root	\sqrt
sv: Kvadratrot	\sqrt

en: St&yle
sv: S&til

en: Stadt
sv: Stad

en: Stage
sv: Fas

en: Standard in Title
sv: Standard i titel

en: Standard+Textual Page
sv: Standard+Textuell sida

en: Standard[[Bullets]]
sv: Standard

en: Standard[[mathref]]
sv: Standard

en: Star
sv: Stjärna

en: Start Appendix Here|x
sv: Börja bilaga här

en: Start Page
sv: Startsida

en: Start Page:
sv: Startsida:

en: Start column (increase depth!), width:
sv: Börja spalt (öka djup!), bredd:

en: State
sv: Stat

en: State:
sv: Stat:

en: Statement Text
sv: Angivelsetext

en: Statistics
sv: Statistik

en: Statistics for the document:
sv: Statistik för dokumentet:

en: Statistics for the selection:
sv: Statistik för urvalet:

en: Statistics...|a
sv: Statistik...|a

en: Stick with group '%1$s'
sv: Stanna med grupp '%1$s'

en: Stop command?
sv: Stoppa kommando?

en: Street
sv: Gata

en: Street Address
sv: Gatuadress

en: Street:
sv: Gata:

en: Stretch
sv: Sträck

en: Strike out %1$s,
sv: Genomstrykning %1$s,

en: Strike-through text
sv: Genomstrykt text

en: String found.
sv: Sträng hittades.

en: String has been replaced.
sv: Sträng har blivit ersatt.

en: String not found.
sv: Sträng hittades inte.

en: Strong
sv: Stark

en: Structure
sv: Struktur

en: Structure Tree
sv: Strukturträd

en: Sty&le format:
sv: Stilformat:

en: Style
sv: Stil

en: Style File:
sv: Stilfil:

en: Style Options
sv: Stilalternativ

en: Style used for the page header and footer
sv: Stil som används för sidhuvud och fot

en: Styles & Classes
sv: Stilar & klasser

en: Styles & classes
sv: Stilar & klasser

en: Sub-%1$s
sv: Under-%1$s

en: Sub-run-in headings
sv: Underingångsrubriker

en: SubTitle
sv: UnderTitel

en: SubVariation
sv: Undervaration

en: SubVariation2
sv: Undervariation2

en: SubVariation3
sv: Undervariation3

en: SubVariation4
sv: Undervariation4

en: SubVariation5
sv: Undervariation5

en: Subcategory
sv: Underkategori

en: Subclass
sv: Underklass

en: Subdivided bibli&ography
sv: Uppdelad bibli&ografi

en: Subequations
sv: Underekvationer

en: Subexample
sv: Underexempel

en: Subindex|b
sv: Underindex

en: Subitems
sv: Underelement

en: Subject
sv: Ämne

en: Subject headings:
sv: Ämnesrubriker:

en: Subject:
sv: Ämne:

en: Subjectclass
sv: Ämnesklass

en: Submission ID:
sv: Förslags-ID:

en: Submit Button Style
sv: Sändknappstil

en: SubmitButton
sv: Sändknapp

en: Subparagraph
sv: Understycke

en: Subparagraph*
sv: Understycke*

en: Subscript
sv: Nedsänkt skrift

en: Subscript|u
sv: Nedsänkt skrift

en: Subsection
sv: Underavsnitt

en: Subsection Appendix
sv: Underavsnitt bilaga

en: Subsection Box
sv: Underavsnittsruta

en: Subsection \arabic{section}.\arabic{subsection}
sv: Underavsnitt \arabic{section}.\arabic{subsection}

en: Subsection*
sv: Underavsnitt*

en: SubsectionBox
sv: Underavsnittsruta

en: Subsubparagraph
sv: Underunderstycke

en: Subsubsection
sv: Underunderavsnitt

en: Subsubsection Appendix
sv: Underunderavsnitt bilaga

en: Subsubsection Box
sv: Underunderavsnittsruta

en: Subsubsection \arabic{section}.\arabic{subsection}.\arabic{subsubsection}
sv: Underunderavsnitt \arabic{section}.\arabic{subsection}.\arabic{subsubsection}

en: Subsubsection*
sv: Underunderavsnitt*

en: SubsubsectionBox
sv: Underunderavsnittsruta

en: Subtitle
sv: Undertitel

en: Subtitle Note:
sv: Undertitelnot:

en: Subtitle Options
sv: Undertextalternativ

en: SubtitleNote
sv: Undertitelnot

en: Subvariation(2):
sv: Undervariation(2):

en: Subvariation(3):
sv: Undervariation(3):

en: Subvariation(4):
sv: Undervariation(4):

en: Subvariation(5):
sv: Undervariation(5):

en: Subvariation:
sv: Undervariation:

en: Successful export to format: %1$s
sv: Lyckad export till format: %1$s

en: Successful preview of format: %1$s
sv: Lyckad förhandsgranskning av format: %1$s

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Summary \arabic{summ}
sv: Sammanfattning \arabic{summ}

en: Summary \thechapter.\thesummary.
sv: Sammanfattning \thechapter.\thesummary.

en: Summary \thesummary.
sv: Sammanfattning \thesummary.

en: Summary \thetheorem.
sv: Sammanfattning \thetheorem.

en: Summary of the item, can also be the time
sv: Sammanfattning av elementet, kan också vara tiden

en: Summary of the item, can also be the time span
sv: Sammanfattning av elementet, kan också vara tidsrymden

en: Summary*
sv: Sammanfattning*

en: Summary.
sv: Sammanfattning.

en: Sup-mat-note:
sv: Komp-mat-not:

en: Super
sv: Upphöjd

en: Superscript
sv: Upphöjd skrift

en: Superscripts and Subscripts
sv: Upphöjda och nedsänkta skrifter

en: Superscript|S
sv: Upphöjd skrift|s

en: Supp-note
sv: Komp-not

en: SupplementalInfo
sv: Komplementerande info

en: Supplementary
sv: Komplementerande

en: Supplementary Private Use Area-A
sv: Komplementerande område för privat bruk-A

en: Supplementary Private Use Area-B
sv: Komplementerande område för privat bruk-B

en: Supplementary...
sv: Komplementerande...

en: Supported spacing types
sv: Stödda avståndstyper

en: Supporting Information Available
sv: Stödjande information tillgänglig

en: Surname
sv: Efternamn

en: Swap left and right delimiter type (while reversing to the appropriate direction)
sv: Byt vänster och höger skiljeteckentyp (och vänd om till den lämpliga riktningen)

en: Sweave (Japanese)
sv: Sweave (japanska)

en: Sweave (Japanese)|S
sv: Sweave (japanska)|S

en: Sweave Input File
sv: Sweave-inmatningsfil

en: Sweave Options
sv: Sweave-alternativ

en: Sweave opts
sv: Sweave alt

en: Swedish
sv: Svenska

en: Switch between available lists (table of contents, list of figures, list of tables, and others)
sv: Växla mellan tillgängliga listor (innehållsförteckning, lista över figurer, lista över tabeller, och andra)

en: Syllabic
sv: Syllabiskt

en: Syllable break
sv: Stavelseuppehåll

en: Symbols
sv: Symboler

en: Symbols...|b
sv: Symboler...|b

en: Syntax: set-color <lyx_name> <x11_name>
sv: Syntax: set-color <lyx_namn> <x11_namn>

en: Syriac
sv: Syriska

en: System and Miscellaneous
sv: System och diverse

en: System file not found
sv: Systemfil hittades inte

en: System files|#S#s
sv: Systemfiler|#S#s

en: System function not found
sv: Systemfunktion hittades inte

en: System reconfiguration failed
sv: Systemets omkonfigurering misslyckades

en: System reconfigured
sv: System omkonfigurerat

en: T&hesaurus dictionaries:
sv: Ordböcker för synonymordbok:

en: T&op of row:
sv: T&oppen på rad:

en: T&ypewriter:
sv: Skrivmaskin:

en: TEX&INPUTS prefix:
sv: TEX&INPUTS-prefix:

en: TITLE OVER:
sv: TITEL ÖVER:

en: TOC Author
sv: Innehållsförteckning författare

en: TOC Author:
sv: Innehållsförteckning författare:

en: TOC Title
sv: Innehållsförteckning titel

en: TOC Title:
sv: Innehållsförteckning titel:

en: TOC author:
sv: Innehållsförteckning författare:

en: TOC entry
sv: Innehållsförteckningspost

en: TOC title:
sv: Innehållsförteckning titel:

en: TODO
sv: Att göra

en: TODO (Inline)
sv: Att göra (På plats)

en: TODO (Margin)
sv: Att göra (marginal)

en: TODO Note (Margin)
sv: Att göra-not (marginal)

en: TODO Note (inline)
sv: Att göra-not (på plats)

en: TODO Note Options|s
sv: Notalternativ för 'Att göra'

en: TODO Notes
sv: Att göra-noter

en: TOG article DOI
sv: TOG-artikel DOI

en: TOG code URL
sv: TOG-kod URL

en: TOG data URL
sv: TOG-data URL

en: TOG number
sv: TOG-nummer

en: TOG online ID
sv: TOG nät-ID

en: TOG project URL
sv: TOG-projekt URL

en: TOG video URL
sv: TOG-video URL

en: TOG volume
sv: TOG-volym

en: Tab&ulator size:
sv: Tab&ulatorstorlek:

en: TabWidget
sv: Flikmanick

en: Tab[[Key]]
sv: Tab

en: Table
sv: Tabell

en: Table (CSV)
sv: Tabell (CSV)

en: Table Note
sv: Tabellnot

en: Table Notes
sv: Tabellnoter

en: Table Settings...|a
sv: Tabellinställningar...|a

en: Table Wrap Float|T
sv: Tabellsvepflotte|T

en: Table caption
sv: Tabellbildtext

en: Table note
sv: Tabellnot

en: Table note:
sv: Tabellnot:

en: Table of Contents
sv: Innehållsförteckning

en: Table of Contents|C
sv: Innehållsförteckning

en: Table-wide settings
sv: Tabellbreda inställningar

en: Table...|T
sv: Tabell...|T

en: TableCaption
sv: Tabellbildtext

en: TableComments
sv: Tabellkommentarer

en: TableRefs
sv: Tabellreferenser

en: Tableau
sv: Tablå

en: Tableaux
sv: Tablå

en: Tables
sv: Tabeller

en: Tables:
sv: Tabeller:

en: Table|T
sv: Tabell|T

en: Tabular Settings
sv: Tabellinställningar

en: Tags
sv: Lappar

en: Tai Xuan Jing Symbols
sv: Tai Xuan Jing-symboler

en: TeX Code
sv: TeX-kod

en: TeX Code Settings...|C
sv: TeX-kodinställningar...

en: TeX Code:
sv: TeX-kod:

en: TeX Information
sv: TeX-information

en: TeX Information|I
sv: TeX-information|i

en: TeX Logo
sv: TeX-logotyp

en: TeX Logo|T
sv: TeX-logotyp|T

en: TeX Mode Inset Settings
sv: TeX-lägesinsättningsinställningar

en: Teaser Figure
sv: Teaserfigur

en: Teaser image:
sv: Teaserbild:

en: Telephone
sv: Telefon

en: Telephone:
sv: Telefon:

en: TelephoneRowA
sv: TelefonRadA

en: TelephoneRowA:
sv: TelefonRadA:

en: TelephoneRowB
sv: TelefonRadB

en: TelephoneRowB:
sv: TelefonRadB:

en: TelephoneRowC
sv: TelefonRadC

en: TelephoneRowC:
sv: TelefonRadC:

en: TelephoneRowD
sv: TelefonRadD

en: TelephoneRowD:
sv: TelefonRadD:

en: TelephoneRowE
sv: TelefonRadE

en: TelephoneRowE:
sv: TelefonRadE:

en: TelephoneRowF
sv: TelefonRadF

en: TelephoneRowF:
sv: TelefonRadF:

en: Templates|#T#t
sv: Mallar

en: Terms
sv: Villkor

en: Terms:
sv: Villkor:

en: Terms:
sv: Villkor:

en: Text (right side)
sv: Text (höger sida)

en: Text Bold Series
sv: Text serie fet

en: Text Field Style
sv: Textfältstil

en: Text Height %
sv: Texthöjd %

en: Text Italic Shape
sv: Text form kursiv

en: Text Layout
sv: Textutformning

en: Text Medium Series
sv: Text serie medium

en: Text Normal Font|T
sv: Text typsnitt normal|t

en: Text Roman Family
sv: Text familj antikva

en: Text Sans Serif Family
sv: Text familj linjär

en: Text Slanted Shape
sv: Text form lutande

en: Text Small Caps Shape
sv: Text form kapitäler

en: Text Style
sv: Textstil

en: Text Style|S
sv: Textstil|s

en: Text Style|T
sv: Textstil|T

en: Text Style|x
sv: Textstil|x

en: Text Typewriter Family
sv: Text familj skrivmaskin

en: Text Upright Shape
sv: Text form upprätt

en: Text Width %
sv: Textbredd %

en: Text Wrap Settings...|W
sv: Textsvepinställningar...

en: Text after
sv: Text efter

en: Text befo&re:
sv: Text fö&re:

en: Text before
sv: Text före

en: Text behind
sv: Text bakom

en: Text for statements that require some information
sv: Text för angivelser som kräver någon information

en: Text fraction	\tfrac
sv: Text bråk	\tfrac

en: Text in the main(document) language
sv: Text i huvud(dokument)språket

en: Text of a note in a figure
sv: Text av en not i en figur

en: Text of a note in a table
sv: Text av en not i en tabell

en: Text style
sv: Textstil

en: Text that follows the reference (e.g., pages)
sv: Text som följer referensen (t.ex., sidor)

en: Text that follows the reference (e.g., pages), if the current citation style supports this.
sv: Text som följer referensen (t.ex., sidor), om den aktuella citatstilen stöder detta.

en: Text that follows the whole reference list. For text that follows individual items, double-click on the respective entry above.
sv: Text som följer hela referenslistan. För text som följer enskilda element dubbelklicka på respektive post ovan.

en: Text that precedes the reference (e.g., "cf.")
sv: Text som föregår referensen (t.ex., "cf.")

en: Text that precedes the reference (e.g., "cf."), if the current citation style supports this.
sv: Text som föregår referensen (t.ex., "cf."), om den aktuella citatstilen stöder detta.

en: Text that precedes the whole reference list. For text that precedes individual items, double-click on the respective entry above.
sv: Text som föregår hela referenslistan. För text som föregår enskilda element dubbelklicka på respektive post ovan.

en: TextField
sv: Textfält

en: TextPage:
sv: Textsida:

en: Textclass files reading
sv: Textklassfiler läser

en: Textual Page Number
sv: Textuellt sidnummer

en: Textual Reference|x
sv: Textuell referens|x

en: Textual reference
sv: Textuell referens

en: Thai
sv: Thailändska

en: Thai (TIS 620-0)
sv: Thailändska (TIS 620-0)

en: Thanks
sv: Tack

en: Thanks Option
sv: Tackalternativ

en: Thanks Ref
sv: Tackref

en: Thanks Reference
sv: Tackreferens

en: Thanks Text
sv: Tacktext

en: Thanks \theThanks:
sv: Tack \theThanks:

en: Thanks:
sv: Tack:

en: Thanks:
sv: Tack:

en: The %1$s[[BibTeX/Biblatex]] inset includes %2$s databases.
    If you proceed, all of them will be opened.
sv: %1$s[[BibTeX/Biblatex]]-insättningen inkluderar %2$s databaser.
    Om du fortsätter kommer alla att öppnas.

en: The (sub-)document from which the available labels are displayed
sv: (Under-)dokumentet från vilket alla tillgängliga etiketter visas

en: The AMS LaTeX packages are always used
sv: AMS LaTeX-paketen används alltid

en: The AMS LaTeX packages are never used
sv: AMS LaTeX-paketen används aldrig

en: The BibTeX style
sv: BibTeX-stilen

en: The LaTeX command for changing back to the language of the document.
sv: LaTeX-kommandot för att byta tillbaka till dokumentets språk.

en: The LaTeX command for changing from the language of the document to another language. E.g. \selectlanguage{$$lang} where $$lang is substituted by the name of the second language.
sv: LaTeX-kommandot för att ändra från dokumentets språk till ett annat språk. T.ex. \selectlanguage{$$lang} där $$lang ersätts med namnet på det andra språket.

en: The LaTeX command for loading the language package. E.g. "\usepackage{babel}", "\usepackage{omega}".
sv: LaTeX-kommandot för att ladda språkpaketet. T.ex. "\usepackage{babel}", "\usepackage{omega}".

en: The LaTeX command for local changing of the language.
sv: LaTeX-kommandot för lokal ändring av språket.

en: The LaTeX command that ends a switch to a foreign language
sv: LaTeX-kommandot som avslutar en växling till ett främmande språk

en: The LaTeX command that starts a switch to a foreign language
sv: LaTeX-kommandot som startar en växling till ett främmande språk

en: The LaTeX package %1$s is always used
sv: LaTeX-paketet %1$s används alltid

en: The LaTeX package %1$s is never used
sv: LaTeX-paketet %1$s används aldrig

en: The LaTeX package `%1$s' needed for the font `%2$s'
    is not available on your system. LyX will fall back to the default font.
sv: LaTeX-paketet `%1$s' som behövs för typsnittet `%2$s'
    finns inte tillgängligt på ditt system. LyX kommer att falla tillbaka till standardtypsnittet.

en: The LaTeX package amsmath is only used if AMS formula types or symbols from the AMS math toolbars are inserted into formulas
sv: LaTeX-paketet amsmath används endast om AMS-formeltyper eller symboler från AMS-matematikverktygsraderna infogas in i formler

en: The LaTeX package amssymb is only used if symbols from the AMS math toolbars are inserted into formulas
sv: LaTeX-paketet amssymb används endast om symboler från AMS-matematikverktygsraderna infogas in i formler

en: The LaTeX package cancel is only used if \cancel commands are used in formulas
sv: LaTeX-paketet cancel används endast om \cancel-kommandon infogas i formler

en: The LaTeX package esint is only used if special integral symbols are inserted into formulas
sv: LaTeX-paketet esint används endast om speciella integralsymboler infogas in i formler

en: The LaTeX package mathdots is only used if the command \iddots is inserted into formulas
sv: LaTeX-paketet mathdots används endast om kommandot \iddots infogas in i formler

en: The LaTeX package mathtools is only used if some mathematical relations are inserted into formulas
sv: LaTeX-paketet mathtools används endast om några matematiska relations infogas in i formler

en: The LaTeX package mhchem is only used if either the command \ce or \cf is inserted into formulas
sv: LaTeX-paketet mhchem används endast om antingen kommandot \ce eller \cf infogas in i formler

en: The LaTeX package stackrel is only used if the command \stackrel with subscript is inserted into formulas
sv: LaTeX-paketet stackrel används endast om kommandot \stackrel med subscript infogas in i formler

en: The LaTeX package stmaryrd is only used if symbols from the St Mary's Road symbol font for theoretical computer science are inserted into formulas
sv: LaTeX-paketet stmaryrd används endast om symboler från St Mary's Road-symbolfont för teoretisk datorvetenskap infogas in i formler

en: The LaTeX package undertilde is only used if you use the math frame decoration 'utilde'
sv: LaTeX-paketet undertilde används endast om du använder matematikramdekorationen 'utilde'

en: The LyX Lexer
sv: LyX Lexer

en: The UI (user interface) file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local ui/ directories.
sv: Användargränssnittsfilen (UI). Kan antingen specificera en absolut sökväg, eller så tittar LyX i dess globala och lokala ui/ kataloger.

en: The author name '%1$s',
    used for change tracking, contains the following glyphs that
    cannot be represented in the current encoding: %2$s.
    These glyphs will be omitted in the exported LaTeX file.
    
    Choose an appropriate document encoding (such as utf8)
    or change the spelling of the author name.
sv: Författarnamnet '%1$s',
    som används för ändringsspårning, innehåller glyfer som inte
    kan visas i aktuell kodning: %2$s. Dessa glyfer kommer att
    utelämnas i den exporterade LaTeX-filen.
    
    Välj en lämplig dokumentkodning (som utf8)
    eller ändra författarnamnets stavning.

en: The author of this dictum
sv: Författare av denna ordalag

en: The backup of the document %1$s is newer.
    
    Load the backup instead?
sv: Säkerhetskopian av dokumentet %1$s är nyare.
    
    Ladda säkerhetskopian i stället?

en: The basic citation capabilities provided by BibTeX. Mainly simple numeric styles primarily suitable for science and maths.
sv: Grundläggande citatförmågor försedda av BibTeX. Huvudsakligen enkla numeriska stilar främst lämpliga för vetenskap och matematik.

en: The bibliography key
sv: Bibliografinyckeln

en: The branch could not be renamed.
sv: Grenen kunde inte byta namn.

en: The caption as it appears in the list of figures/tables
sv: Etiketten som den visas i listan över figurer/tabeller

en: The caption width relative to the column (0 through 1)
sv: Bildtextbredd relativt spalten (0 genom 1)

en: The change of user interface language will be fully effective only after a restart.
sv: Ändringen av användargränssnittets språk kommer att ge full effekt endast efter en omstart.

en: The chapter as it appears in the running headers
sv: Kapitlet som det visas i löpande huvud

en: The chapter as it appears in the table of contents
sv: Kapitlet som det visas i innehållsförteckningen

en: The chapter as it appears in the table of contents/running headers
sv: Kapitlet som det visas i innehållsförteckningen/löpande huvud

en: The character "%1$s" is uncodable in this verbatim context and thus has not been pasted.
sv: Tecknet "%1$s" är okodbart i detta ordagranna sammanhang och har således inte klistrats.

en: The characters "%1$s" are uncodable in this verbatim context and thus have not been pasted.
sv: Tecknen "%1$s" är okodbara i detta ordagranna sammanhang och har således inte klistrats.

en: The characters inserted here are ignored by the spellchecker.
sv: De tecken som infogas här ignoreras av stavningskontrollen.

en: The checked language. Switching this alters the language of the checked word.
sv: Språket som kontrolleras. Att växla detta ändrar språket på det kontrollerade ordet.

en: The cite engine %1$s has been requested by
    this document but has not been found in the list of
    available engines. If you recently installed it, you
    probably need to reconfigure LyX.
sv: Citatmotorn %1$s har krävts av detta dokument
    men hittades inte i listan över tillgängliga
    motorer. Om du installerade den nyss måste
    du nog omkonfigurera LyX.

en: The cite engine %1$s requires a package that is not
    available in your LaTeX installation, or a converter that
    you have not installed. LaTeX output may not be possible.
    Missing prerequisites:
    	%2$s
    See section 3.1.2.3 (Modules) of the User's Guide for more information.
sv: Citatmotorn %1$s kräver ett paket som inte finns
    tillgänglig i din LaTeX-installation, eller en omvandlare som
    du inte har installerat. LaTeX-utmatning kanske inte är möjlig.
    Förutsättningar som saknas:
    	%2$s
    Se avsnitt 3.1.2.3 i (Moduler) i Handboken för mer information.

en: The command
    %1$s
    has not yet completed.
    
    Do you want to stop it?
sv: Kommandot
    %1$s
    har inte slutförts än.
    
    Vill du stoppa det?

en: The command to run the python pygments syntax highlighter.
sv: Kommandot att köra framhävaren av syntax för python pygments.

en: The completion popup delay.
sv: Fördröjning för kompletteringspoppupp.

en: The content's base font size
sv: Innehållets grundstorlek för typsnitt

en: The content's base font style
sv: Innehållets grundstil för typsnitt

en: The current document was closed.
sv: Det aktuella dokumentet stängdes.

en: The current version will be lost. Are you sure you want to load the version on disk of the document %1$s?
sv: Den nuvarande versionen kommer att förloras. Är du säker på att du vill ladda den sparade versionen av dokument %1$s?

en: The default format used with LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE] with non-TeX fonts.
sv: Standardformatet som används med LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE] med icke-TeX-typsnitt.

en: The default format used with LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE].
sv: Standardformatet som används med LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE].

en: The default index cannot be removed.
sv: Standardindex kan inte tas bort.

en: The default output format for Japanese documents (using pLaTeX)
sv: Standardformatet för utmatning av japanska dokument (som använder pLaTeX)

en: The default output format for documents using non-TeX fonts
sv: Standardformatet för utmatning för dokument som använder icke-TeX-typsnitt

en: The default path for your documents. An empty value selects the directory LyX was started from.
sv: Standardsökvägen för dina dokument. Ett tomt värde väljer katalogen som LyX startade från.

en: The directory in the given path
    %1$s
    does not exist.
sv: Katalogen i den givna sökvägen
    %1$s
    finns inte.

en: The directory path to the document
    %1$s
    contains spaces, but your TeX installation does not allow them. You should save the file to a directory whose name does not contain spaces.
sv: Katalogsökvägen till dokumentet
    %1$s
    innehåller mellanrum, men din TeX-installation tillåter inte dem. Du bör spara filen till en katalog vars namn inte innehåller mellanrum.

en: The document %1$s already exists.
    
    Do you want to overwrite that document?
sv: Dokumentet %1$s finns redan.
    
    Vill du skriva över det dokumentet?

en: The document %1$s could not be saved.
    
    Do you want to rename the document and try again?
sv: Dokumentet %1$s kunde inte sparas.
    
    Vill du byta namn på dokumentet och försöka igen?

en: The document %1$s does not yet exist.
    
    Do you want to create a new document?
sv: Dokumentet %1$s finns inte än.
    
    Vill du skapa ett nytt dokument?

en: The document %1$s has not been saved yet.
    
    Do you want to save the document or discard it entirely?
sv: Dokumentet %1$s har inte sparats än.
    
    Vill du spara dokumentet eller kasta det helt och hållet?

en: The document %1$s has not been saved yet.
    
    Do you want to save the document?
sv: Dokumentet %1$s har inte sparats än.
    
    Vill du spara dokumentet?

en: The document %1$s has unsaved changes.
    
    Do you want to save the document or discard the changes?
sv: Dokumentet %1$s har osparade ändringar.
    
    Vill du spara dokumentet eller kasta ändringarna?

en: The document %1$s has unsaved changes.
    
    Do you want to save the document?
sv: Dokumentet %1$s har osparade ändringar.
    
    Vill du spara dokumentet?

en: The document %1$s is already loaded and has unsaved changes.
    Do you want to abandon your changes and reload the version on disk?
sv: Dokumentet %1$s är redan laddat och har osparade ändringar.
    Vill du glömma dina ändringar och ladda om sparad version?

en: The document %1$s is already registered.
    
    Do you want to choose a new name?
sv: Dokumentet %1$s är redan registrerat.
    
    Vill du välja ett nytt namn?

en: The document %1$s is not in repository.
    You have to check in the first revision before you can revert.
sv: Dokumentet %1$s finns inte i förrådet.
    Du måste skicka in den första revideringen innan du kan återgå.

en: The document class `%1$s' could not be loaded.
sv: Dokumentklassen `%1$s' kunde inte laddas.

en: The driver command necessary to use the minted package
    (pygmentize) has not been found. Make sure you have
    the python-pygments module installed or, if the driver
    is named differently, to add the following line to the
    document preamble:
    
    \AtBeginDocument{\renewcommand{\MintedPygmentize}{driver}}
    
    where 'driver' is name of the driver command.
sv: Det nödvändiga drivrutinkommandot för att använda paketet
    minted (pygmentize) har inte hittats. Se till att du har
    modulen python-pygments installerad, eller om drivrutinen
    heter något annat, för att lägga till följande rad till
    dokumentingressen:
    
    \AtBeginDocument{\renewcommand{\MintedPygmentize}{driver}}
    
    där 'driver' är namnet på drivrutinskommandot.

en: The external program
    %1$s
    finished with an error. It is recommended you fix the cause of the external program's error (check the logs).
sv: Det externa programmet
    %1$s
    avslutades med ett fel. Det rekommenderas att du fixar orsaken till det externa programmets fel (kontrollera loggarna).

en: The file
    %1$s
    is already open in your current session.
    Please close it before attempting to overwrite it.
    Do you want to choose a new filename?
sv: Filen
    %1$s
    är redan öppen i din aktuella session.
    Vänligen stäng den innan du försöker skriva över den.
    Vill du välja ett nytt filnamn?

en: The file %1$s already exists.
    
    Do you want to overwrite that file?
sv: Filen %1$s finns redan.
    
    Vill du skriva över den filen?

en: The file %1$s cannot be written because it is marked as read-only.
sv: Filen %1$s kan inte skrivas eftersom den är märkt som skrivskyddad.

en: The file %1$s exists but is not readable by the current user.
sv: Filen %1$s finns men är inte läsbar för aktuell användare.

en: The file has successfully been saved as:
      %1$s.
    But LyX could not move it to:
      %2$s.
    Your original file has been backed up to:
      %3$s
sv: Filen har sparats framgångsrikt som:
      %1$s.
    Men LyX kunde inte flytta den till:
      %2$s.
    Din originalfil har säkerhetskopierats till:
      %3$s

en: The file is not UTF-8 encoded.
    It will be read as local 8Bit-encoded.
    If this does not give the correct result
    then please change the encoding of the file
    to UTF-8 with a program other than LyX.
sv: Filen är inte kodad som UTF-8.
    Den kommer läsas som lokal 8bit-kodning.
    Om detta inte ger rätt resultat, vänligen
    ändra filens kodning till UTF-8 med ett
    annat program än LyX.

en: The file name '%1$s' is invalid!
    Aborting import.
sv: Filnamnet '%1$s' är ogiltigt!
    Avbryter import.

en: The first line to be printed
sv: Första raden att skriva ut

en: The following characters in one of the graphic paths are
    not representable in the current encoding and have been omitted: %1$s.
    You need to adapt either the encoding or the path.
sv: Följande tecken i en av grafiksökvägarna kan inte
    visas i aktuell kodning och har blivit utelämnade: %1$s.
    Du behöver anpassa antingen kodningen eller sökvägen.

en: The following characters in one of the program listings are
    not representable in the current encoding and have been omitted:
    %1$s.
sv: Följande tecken i en av programlistningarna kan inte
    visas i aktuell kodning och har blivit utelämnade:
    %1$s.

en: The following characters in one of the program listings are
    not representable in the current encoding and have been omitted:
    %1$s.
    This is due to a restriction of the listings package, which does
    not support your encoding '%2$s'.
    Toggling 'Use non-TeX fonts' in Document > Settings...
    might help.
sv: Följande tecken i en av programlistningarna kan inte
    visas i aktuell kodning och har blivit utelämnade:
    %1$s.
    Detta är på grund av en begränsning i listningspaketet, som inte
    stöder din kodning '%2$s'.
    Det kan hjälpa att växla 'Använd icke-TeX-typsnitt' i
    Dokument > Inställningar...

en: The following characters that are used in the inset %1$s are not
    representable in the current encoding and therefore have been omitted:
    %2$s.
sv: Följande tecken som används i insättningen %1$s kan inte
    visas i aktuell kodning och har därför blivit utelämnade:
    %2$s.

en: The following filename can cause troubles when running the exported file through LaTeX and opening the resulting DVI:
sv: Följande filnamn kan orsaka problem när exporterad fil körs genom LaTeX och öppnar resulterade DVI:

en: The following filename will cause troubles when running the exported file through LaTeX:
sv: Följande filnamn kommer att orsaka problem när exporterad fil körs genom LaTeX:

en: The following files could not be loaded:
sv: De följande filerna kunde inte laddas:

en: The font encoding used for the LaTeX2e fontenc package. T1 is highly recommended for non-English languages.
sv: Typsnittskodningen som används för LaTeX2e-paketet fontenc. T1 är högst rekommenderad för icke-engelska språk.

en: The font sizes used for calculating the scaling of the screen fonts.
sv: Typsnittsstorlekarna som används för att beräkna skalningen för skärmtypsnitten.

en: The height of the overlay area
sv: Höjden på överläggsområdet

en: The icon set to use. Warning: normal size of icons may be wrong until you save the preferences and restart LyX.
sv: Ikonuppsättningen att använda. Varning: normalstorleken på ikoner kan vara fel tills du sparar inställningarna och startar om LyX.

en: The index could not be renamed. Check if the new name already exists.
sv: Index kunde inte byta namn. Kolla om det nya namnet redan finns.

en: The inline completion delay.
sv: Fördröjning för platskomplettering.

en: The key %1$s already exists,
    it will be changed to %2$s.
sv: Nyckeln %1$s finns redan,
    den kommer att ändras till %2$s.

en: The label %1$s already exists,
    it will be changed to %2$s.
sv: Etiketten %1$s finns redan,
    den kommer att ändras till %2$s.

en: The label as it appears in the document
sv: Etiketten som den visas i dokumentet

en: The language %1$s is only supported by Babel.
sv: Språket %1$s stöds endast av Babel.

en: The language %1$s is only supported by Polyglossia.
sv: Språket %1$s stöds endast av Polyglossia.

en: The languages %1$s are only supported by Babel.
sv: Språken %1$s stöds endast av Babel.

en: The languages %1$s are only supported by Polyglossia.
sv: Språken %1$s stöds endast av Polyglossia.

en: The last line to be printed
sv: Sista raden att skriva ut

en: The layout file you have selected is a local layout
    file, not one in the system or user directory.
    Your document will not work with this layout if you
    move the layout file to a different directory.
sv: Utformningsfilen du har valt är en lokal utformningsfil,
    inte en i system- eller användarkatalogen.
    Ditt dokument kanske inte fungerar med denna utformning
    om du flyttar utformningsfilen till en annan katalog.

en: The layout file:
    %1$s
    could not be found. A default textclass with default
    layouts will be used. LyX will not be able to produce
    correct output.
sv: Utformningsfilen:
    %1$s
    kunde inte hittas. En standardtextklass med
    standardutformningar kommer att användas.
    LyX kommer inte att kunna producera korrekt utmatning.

en: The longest label in this list (to determine the indendation width)
sv: Den längsta etiketten i denna lista (för att säkerställa indragsbredden)

en: The master document '%1$s'
    could not be loaded.
sv: Huvuddokumentet '%1$s'
    kunde inte laddas.

en: The maximum line length of exported plain text/LaTeX/SGML files. If set to 0, paragraphs are output in a single line; if the line length is > 0, paragraphs are separated by a blank line.
sv: Maximal radlängd för exporterade filer: vanlig text/LaTeX/SGML. Om satt till 0 så matas stycken ut på en enkel rad; om radlängd är > 0 så skiljs stycken med en blank rad.

en: The module %1$s has been requested by
    this document but has not been found in the list of
    available modules. If you recently installed it, you
    probably need to reconfigure LyX.
sv: Modulen %1$s har krävts av detta dokument
    men hittades inte i listan över tillgängliga
    moduler. Om du installerade den nyss, måste
    du nog omkonfigurera LyX.

en: The module %1$s requires a package that is not
    available in your LaTeX installation, or a converter that
    you have not installed. LaTeX output may not be possible.
    Missing prerequisites:
    	%2$s
    See section 3.1.2.3 (Modules) of the User's Guide for more information.
sv: Modulen %1$s kräver ett paket som inte finns
    tillgänglig i din LaTeX-installation, eller en omvandlare som
    du inte har installerat. LaTeX-utmatning kanske inte är möjlig.
    Förutsättningar som saknas:
    	%2$s
    Se avsnitt 3.1.2.3 i (Moduler) i Handboken för mer information.

en: The name of the PDF action
sv: Namnet på PDF-handlingen

en: The new layout does not permit the alignment previously used.
    Setting to default.
sv: Den nya utformningen tillåter inte justeringen som senast användes.
    Sätter till standard.

en: The option to print out in landscape.
sv: Alternativet för att skriva ut i landskap.

en: The option to specify paper type.
sv: Alternativet för att specificera papperstyp.

en: The options that are predefined in the layout file. Click to the left to select/deselect.
sv: Alternativen som är fördefinierade i utformningsfilen. Klicka till vänster för att välja/välja bort.

en: The origin of the rotation
sv: Rotationens ursprung

en: The package paralist provides some new list environments. Itemized and enumerated lists can be typeset within paragraphs, as paragraphs and in a compact version. Most environments have optional arguments to format the labels. Additionally, the LaTeX environments itemize and enumerate are extended to use a similar optional argument.
sv: Paketet paralist förser några nya listmiljöer. Uppställda och uppräknade listor kan typsättas i stycken, som stycken, och i en kompakt version. De flesta miljöer har valfria argument för att formatera etiketterna. Dessutom är LaTex-miljöerna uppställning och uppräkning utökade för att använda ett liknande valfritt argument.

en: The paragraph as it appears in the running headers
sv: Stycket som det visas i löpande huvud

en: The paragraph as it appears in the table of contents
sv: Stycket som det visas i innehållsförteckningen

en: The part as it appears in the table of contents/running headers
sv: Delen som den visas i innehållsförteckningen/löpande huvud

en: The pasted branch "%1$s" is undefined.
    Do you want to add it to the document's branch list?
sv: Den klistrade grenen "%1$s" är odefinierad.
    Vill du lägga till den till dokumentets grenlista?

en: The path for storing backup files. If it is an empty string, LyX will store the backup file in the same directory as the original file.
sv: Sökvägen för att lagra säkerhetskopierade filer. Om det är en tom sträng kommer LyX att spara den säkerhetskopierade filen i samma katalog som originalfilen.

en: The path of your document
    (%1$s)
    contains glyphs that are unknown in the current document encoding (namely %2$s). This may result in incomplete output, unless TEXINPUTS contains the document directory and you don't use explicitly relative paths (i.e., paths starting with './' or '../') in the preamble or in ERT.
    
    In case of problems, choose an appropriate document encoding
    (such as utf8) or change the file path name.
sv: Sökvägen för ditt dokument
    (%1$s)
    innehåller glyfer som är okända i den aktuella dokumentkodningen (nämligen %2$s). Detta kan resultera i ofullständig utmatning, om inte TEXINPUTS innehåller dokumentkatalogen och du inte använder uttryckliga relativa sökvägar (t.ex. sökvägar som börjar med './' eller '../') i ingressen eller i ERT.
    
    Vid problem, välj en lämplig dokumentkodning
    (som utf8) eller ändra filens sökväg.

en: The path that LyX will set when offering to choose a template. An empty value selects the directory LyX was started from.
sv: Sökvägen som kommer att sättas när LyX erbjuder att välja en mall. Ett tomt värde väljer katalogen som LyX startades från.

en: The path that LyX will set when offering to choose an example. An empty value selects the directory LyX was started from.
sv: Sökvägen som LyX sätter när den erbjuder att välja ett exempel. Ett tomt värde väljer katalogen som LyX startade från.

en: The path to the thesaurus directory has not been specified.
    The thesaurus is not functional.
    Please refer to sec. 6.15.1 of the User's Guide for setup
    instructions.
sv: Sökvägen till synonymordboken har inte blivit specificerad.
    Synonymordboken är inte funktionell.
    Vänligen referera till avsnitt 6.15.1 i handboken för
    inställningsinstruktioner.

en: The poem title as it appears in the running headers
sv: Dikttiteln som den visas i löpande huvud

en: The poem title as it appears in the table of contents
sv: Dikttiteln som den visas i innehållsförteckningen

en: The repository version is newer then the current check out.
    You have to update from repository first or revert your changes.
sv: Förrådsversionen är nyare än den aktuella utskickningen.
    Du måste uppdatera från förrådet först eller återställa dina ändringar.

en: The scope to which the search horizon is restricted
sv: Omfånget till vilken sökhorisonten är begränsad

en: The screen fonts used to display the text while editing.
sv: Skärmtypsnitten som används för att visa texten vid redigering.

en: The script `%1$s' failed.
sv: Skriptet `%1$s' misslyckades.

en: The scrolling speed of the mouse wheel.
sv: Rullningshastigheten för mushjulet.

en: The section as it appears in the running headers
sv: Avsnittet som det visas i löpande huvud

en: The section as it appears in the table of contents
sv: Avsnittet som det visas i innehållsförteckningen

en: The section as it appears in the table of contents/running headers
sv: Avsnittet som det visas i innehållsförteckningsn/löpande huvud

en: The selected document class
    	%1$s
    requires external files that are not available.
    The document class can still be used, but the
    document cannot be compiled until the following
    prerequisites are installed:
    	%2$s
    See section 3.1.2.2 (Class Availability) of the
    User's Guide for more information.
sv: Den valda dokumentklassen
    	%1$s
    kräver externa filer som inte finns tillgängliga.
    Dokumentklassen kan fortfarande användas, men
    dokumentet kan inte kompileras förrän följande
    förutsättningar är installerade:
    	%2$s
    Se avsnitt 3.1.2.2 (Klasstillgänglighet) i
    Handboken för mer information.

en: The selected entry
sv: Den valda posten

en: The source/author of this epigraph
sv: Källan/författaren av denna epigraf

en: The specified document template
    %1$s
    could not be read.
sv: Den specificerade dokumentmallen
    %1$s
    kunde inte läsas.

en: The state of the branch '%1$s' was changed in the master file. Please make sure to save the master.
sv: Tillståndet för grenen '%1$s' ändrades i huvudfilen. Vänligen se till att spara huvudfilen.

en: The style that determines the layout of the biblatex-generated bibliography
sv: Stilen som fastställer utformningen för biblatex-genererad bibliografi

en: The style that determines the layout of the citations
sv: Stilen som fastställer utformningen för citaten

en: The style used by Pygments
sv: Stilen som används av Pygments

en: The subparagraph as it appears in the running headers
sv: Understycket som det visas i löpande huvud

en: The subparagraph as it appears in the table of contents
sv: Understycket som det visas i innehållsförteckningen

en: The subsection as it appears in the running headers
sv: Underavsnittet som det visas i löpande huvud

en: The subsection as it appears in the table of contents
sv: Underavsnittet som det visas i innehållsförteckningen

en: The subsection as it appears in the table of contents/running headers
sv: Underavsnittet som det visas i innehållsförteckningen/löpande huvud

en: The subsubsection as it appears in the running headers
sv: Underunderavsnittet som det visas i löpande huvud

en: The subsubsection as it appears in the table of contents
sv: Underunderavsnittet som det visas i innehållsförteckningen

en: The subsubsection as it appears in the table of contents/running headers
sv: Underunderavsnittet som det visas i innehållsförteckningen/löpande huvud

en: The system has been reconfigured.
    You need to restart LyX to make use of any
    updated document class specifications.
sv: Systemet har omkonfigurerats.
    Du måste starta om LyX för att kunna använda
    uppdaterade specifikationer för dokumentklasser.

en: The system reconfiguration has failed.
    Default textclass is used but LyX may
    not be able to work properly.
    Please reconfigure again if needed.
sv: Systemets omkonfigurering misslyckades.
    Standard textklass används men LyX kanske
    inte fungerar som det ska.
    Vänligen omkonfigurera igen om det behövs.

en: The time interval between auto-saves (in seconds). 0 means no auto-save.
sv: Tidsintervallet mellan autosparningar (i sekunder). 0 betyder ingen autosparning.

en: The title as it appears in the header
sv: Titeln som den visas i huvudet

en: The title as it appears in the running headers
sv: Titeln som den visas i löpande huvud

en: The user preamble of your document contains glyphs that are unknown in the current document encoding (namely %1$s).
    These glyphs are omitted  from the output, which may result in incomplete output.
    
    Please select an appropriate document encoding
    (such as utf8) or change the preamble code accordingly.
sv: Användaringressen i ditt dokument innehåller glyfer som är okända i den aktuella dokumentkodningen (nämligen %1$s).
    Dessa glyfer utelämnas från utmatningen, som kan resultera i ofullständig utmatning.
    
    Vänligen välj en lämplig dokumentkodning
    (som utf8) eller ändra ingresskoden följaktligen.

en: The width of the overlay area
sv: Bredden på överläggsområdet

en: The width of the overprint area (default: text width)
sv: Bredden på övertrycksområdet (standard: textbredd)

en: The zoom percentage for screen fonts. A setting of 100% will make the fonts roughly the same size as on paper.
sv: Zoomningsprocenten för skärmtypsnitt. En inställning på 100% gör typsnitten ungefär samma storlek som på papper.

en: Theorem
sv: Teorem

en: Theorem #.
sv: Teorem #.

en: Theorem \arabic{theorem}
sv: Teorem \arabic{theorem}

en: Theorem \thechapter.\thetheorem.
sv: Teorem \thechapter.\thetheorem.

en: Theorem \thetheorem.
sv: Teorem \thetheorem.

en: Theorem*
sv: Teorem*

en: Theorem.
sv: Teorem.

en: Theorems
sv: Teorem

en: Theorems (AMS)
sv: Teorem (AMS)

en: Theorems (AMS, Numbered by Type within Chapters)
sv: Teorem (AMS, numrerade efter typ inom kapitel)

en: Theorems (AMS, Numbered by Type)
sv: Teorem (AMS, numrerade efter typ)

en: Theorems (AMS-Extended)
sv: Teorem (AMS-utökade)

en: Theorems (AMS-Extended, Numbered by Type within Chapters)
sv: Teorem (AMS-utökade, Numrerade efter typ inom kapitel)

en: Theorems (AMS-Extended, Numbered by Type)
sv: Teorem (AMS-utökade, numrerade efter typ)

en: Theorems (Numbered by Chapter)
sv: Teorem (Numrerade efter kapitel)

en: Theorems (Numbered by Section)
sv: Teorem (Numrerade efter avsnitt)

en: Theorems (Numbered by Type within Chapters)
sv: Teorem (Numrerade efter typ inom kapitel)

en: Theorems (Numbered by Type within Sections)
sv: Teorem (Numrerade efter typ inom avsnitt)

en: Theorems (Numbered by Type)
sv: Teorem (Numrerade efter typ)

en: Theorems (Unnumbered)
sv: Teorem (Onumrerade)

en: There are spaces in the path to your BibTeX style file.
    BibTeX will be unable to find it.
sv: Det finns mellanslag i sökvägen till din BibTeX stilfil.
    BibTeX kommer inte att kunna hitta den.

en: There are spaces in the paths to your BibTeX databases.
    BibTeX will be unable to find them.
sv: Det finns mellanslag i sökvägarna till dina BibTeX-databaser.
    BibTeX kommer inte att kunna hitta dem.

en: There has been an error with this document.
    LyX will attempt to close it safely.
sv: Det har skett ett fel med detta dokument.
    LyX kommer att försöka att stänga det på ett säkert sätt.

en: There were detected changes in the working directory:
    %1$s
    
    In case of file conflict version of the local directory files will be preferred.
    
    Continue?
sv: Det fanns upptäckta ändringar i arbetskatalogen:
    %1$s
    
    I händelse av filkonflikt föredras versioner i den lokala katalogen.
    
    Fortsätt?

en: There were detected changes in the working directory:
    %1$s
    
    Possible file conflicts must be then resolved manually or you will need to revert back to the repository version.
sv: Det fanns upptäckta ändringar i arbetskatalogen:
    %1$s
    
    Möjliga filkonflikter måste då lösas manuellt eller så måste du återgå till förrådsversionen.

en: There were errors during the build process.
sv: Det fanns fel vid byggprocessen.

en: Thesaurus
sv: Synonymordbok

en: Thesaurus not supported in recent A&A:
sv: Synonymordbok stöds inte i senaste A&A:

en: Thesaurus...|T
sv: Synonymordbok...

en: Thick Space
sv: Tjockt mellanrum

en: Thick Space|h
sv: Tjockt mellanrum

en: Thick space	\;
sv: Tjockt mellanrum	\;

en: ThickLine
sv: Tjock linje

en: Thickness
sv: Tjocklek

en: Thickness of the surrounding frame
sv: Tjocklek på den omgivande ramen

en: Thickness value
sv: Tjockleksvärde

en: Thin Space
sv: Tunt mellanrum

en: Thin Space|T
sv: Tunt mellanrum|T

en: Thin space	\,
sv: Tunt mellanrum	\,

en: Third-level
sv: Tredjenivå

en: Third-level of the category
sv: Tredjenivån av kategorin

en: This Biblatex variety emulates the Natbib citation commands and thus is best suited for switching from Natbib (or the pre-LyX 2.3 Biblatex workaround) to Biblatex. The natbib mode supports slightly different and a few more styles than normal Biblatex. As with normal Biblatex, the use of 'biber' as Bibliography processor is advised.
sv: Denna Biblatex-variant emulerar Natbib-citatkommandon och är då bäst lämpad för att växla från Natbib (eller den tillfälliga lösningen för Biblatex innan LyX 2.3) till Biblatex. Natbib-läget stöder smått olika och några fler stilar än normal Biblatex. Som med normal Biblatex är användningen av 'biber' som en bibliografibehandlare rekommenderad.

en: This LyX function is hidden and cannot be bound.
sv: Denna LyX-funktion är dold och kan inte bindas.

en: This accepts the normal strftime formats; see man strftime for full details. E.g."%A, %e. %B %Y".
sv: Detta godtar normala strftime format; se "man strftime" för fullständiga detaljer. T.ex. "%A, %e. %B %Y".

en: This bibliography section contains...
sv: Detta bibliografiavsnitt innehåller...

en: This is a local layout file.
sv: Detta är en lokal utformningsfil.

en: This is the default output format for LyX documents, except for DocBook classes, documents that use non-TeX fonts and Japanese documents
sv: Detta är standardformatet för utmatning av LyX-dokument, bortsett från DocBook-klasser, dokument som använder icke-Tex-typsnitt och japanska dokument

en: This is the place where the files of the thesaurus library reside.
sv: Detta är platsen där synonymordboksbibliotekets filer håller hus.

en: This list consists of all databases that are indexed by LaTeX and thus are found without a file path. This is usually everything in the bib/ subdirectory of LaTeX's texmf tree. If you want to reuse your own database, this is the place you should store it.
sv: Denna lista består av alla databaser som är indexerade av LaTeX och hittas då utan en filsökväg. Detta är vanligen allt i underkatalogen bib/ i LaTeX texmf-träd. Om du vill återanvända din egen databas så är detta platsen där du bör lagra den.

en: This module adds an inset to enter LilyPond code directly into LyX. It will be processed in the output. See the lilypond.lyx example file.
sv: Denna modul lägger till en insättning att ange LilyPond-kod direkt in i LyX. Det kommer att behandlas i utmatningen. Se exempelfilen lilypond.lyx.

en: This module adds support for using natbib together with apacite (the bibliography style need not be apacite--it could be apacite, apacitex, or any bibliography that works with both the natbib and apacite packages.)
sv: Denna modul lägger till stöd för användning av natbib tillsammans med apacite (bibliografistilen behöver inte vara apacite - det kan vara apacite, apacitex, eller vilken bibliografi som helst som fungerar med både natbib- och apacite-paketen.)

en: This parameter should not be entered here. Please use the caption edit box (when using the child document dialog) or menu Insert->Caption (when defining a listing inset)
sv: Denna parameter bör inte anges här. Vänligen använd bildtextredigeringsrutan (när man använder barndokumentdialogen) eller meny Infoga->Bildtext (när man definierar en listningsinsättning)

en: This parameter should not be entered here. Please use the label edit box (when using the child document dialog) or menu Insert->Label (when defining a listing inset)
sv: Denna parameter bör inte anges här. Vänligen använd etikettredigeringsrutan (när man använder barndokumentdialogen) eller meny Infoga->Etikett (när man definierar en listningsinsättning)

en: This portion of the document is deleted.
sv: Denna portion av dokumentet är raderad.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sv: Detta program är fri mjukvara; du kan distribuera det och/eller modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad av Free Software Foundation; antingen version 2 eller (om du så vill) någon senare version.

en: This row is the footer of the last page
sv: Denna rad är foten på den sista sidan

en: This row is the header of the first page
sv: Denna rad är huvudet på den första sidan

en: This starts the lyxserver. The pipes get an additional extension ".in" and ".out". Only for advanced users.
sv: Detta startar lyxservern. Slussarna får en ytterligare ändelse ".in" och ".out". Endast för avancerade användare.

en: This text defines the width of the paragraph label
sv: Denna text definierar bredden på styckeetiketten

en: ThreeAffiliations
sv: Tre tillhörigheter

en: ThreeAuthors
sv: Tre författare

en: Tibetan
sv: Tibetanska

en: TickList
sv: Bocklista

en: Time
sv: Tid

en: Tiny
sv: Pytteliten

en: Title
sv: Titel

en: Title (Plain Frame)
sv: Titel (vanlig ram)

en: Title Note:
sv: Titelnot:

en: Title and Preamble Hacks
sv: Titel- och ingresshack

en: Title banner:
sv: Titelbaner:

en: Title footnote
sv: Titelfotnot

en: Title footnote:
sv: Titelfotnot:

en: Title item:
sv: Titelelement:

en: Title level:
sv: Titelnivå:

en: Title of acknowledgment
sv: Titel på tacksägelse

en: Title of this part
sv: Titel på denna del

en: Title*
sv: Titel*

en: Title*:
sv: Titel*:

en: Title:
sv: Titel:

en: TitleBanner
sv: Titelbaner

en: TitleGraphic
sv: Titelgrafik

en: TitleItem
sv: Titelelement

en: TitleLevel
sv: Titelnivå

en: TitleNote
sv: Titelnot

en: TitleSlide
sv: Titelbild

en: Titlehead
sv: Titelhuvud

en: Titlenote mark
sv: Titelnotmärke

en: Titlenotemark
sv: Titelnotmärke

en: Titling
sv: Titulering

en: Todo[Inline]
sv: Att göra[På plats]

en: Todo[margin]
sv: Att göra[marginal]

en: Toggle
sv: Växla

en: Toggle emphasis
sv: Växla betoning

en: Toggle math panels
sv: Växla matematikpaneler

en: Toggle math toolbar
sv: Växla verktygsrad för matematik

en: Toggle noun
sv: Växla namn

en: Toggle outline
sv: Växla disposition

en: Toggle review toolbar
sv: Växla verktygsrad för förhandsgranskning

en: Toggle table toolbar
sv: Växla verktygsrad för tabell

en: Toggle the selected branch
sv: Växla vald gren

en: Toggles view of the file list
sv: Växla vy på fillistan

en: Toolbar "%1$s" state set to %2$s
sv: Tillstånd för verktygsrad "%1$s" är satt till %2$s

en: Toolbars locked.
sv: Verktygsrader låsta.

en: Toolbars unlocked.
sv: Verktygsrader olåsta.

en: Toolbars|b
sv: Verktygsrader

en: Tools|T
sv: Verktyg|t

en: Tooltip
sv: Verktygstips

en: Tooltip Text
sv: Verktygstipstext

en: Top
sv: Topp

en: Top Line|T
sv: Topplinje|T

en: Top center
sv: Center topp

en: Top left
sv: Vänster topp

en: Top right
sv: Höger topp

en: Top smash	\smasht
sv: Toppsmash	\smasht

en: Top tie bar
sv: Övre bindningsrad

en: Topic
sv: Ämne

en: Topical
sv: Tema

en: Top|T
sv: Topp|T

en: Top|p
sv: Topp|p

en: Total Height
sv: Total höjd

en: Town
sv: Kommun

en: Town:
sv: Stad:

en: Track Changes|T
sv: Spåra ändringar

en: Track changes
sv: Spåra ändringar

en: Transform First Non-Optional to Optional Argument
sv: Transformera första icke-valfria till valfritt argument

en: Transform Last Optional to Non-Optional Argument
sv: Transformera sista valfria till ett icke-valfritt argument

en: Transition
sv: Övergång

en: Translation
sv: Översättning

en: Translator
sv: Översättare

en: Translator:
sv: Översättare:

en: Tree
sv: Träd

en: Tree Revision|T
sv: Trädrevidering|T

en: Tri-Glosse
sv: Tri-glossa

en: Triangle down
sv: Triangel ned

en: Triangle left
sv: Triangel vänster

en: Triangle right
sv: Triangel höger

en: Triangle up
sv: Triangel upp

en: Try one of %1$s.
sv: Prova en av %1$s.

en: Try to keep persistent view of the uncollapsed nodes
sv: Försök att hålla en beständig vy av outfällda noder

en: Tufte Book
sv: Tufte bok

en: Tufte Handout
sv: Tufte handout

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Turkish (ISO 8859-9)
sv: Turkiska (ISO 8859-9)

en: Turkmen
sv: Turkmeniska

en: Turn Page
sv: Vänd sida

en: Turns on the change tracking and showing changes in LaTeX output for the resulting document
sv: Sätter igång ändringsspårning och visar ändringar i LaTeX-utmatning för det resulterande dokumentet

en: Tutorial|T
sv: Nybörjarkurs

en: Two-&column document
sv: Tvåspaltigt dokument

en: TwoAffiliations
sv: Två tillhörigheter

en: TwoAuthors
sv: Två författare

en: Twocolumn
sv: Tvåspalt

en: Twocolumn options (see powerdot manual)
sv: Tvåspaltalternativ (se powerdot-manualen)

en: Type
sv: Typ

en: Type and Size
sv: Typ och storlek

en: Type shortcut after clicking on this field. You can reset the content with the 'Clear' button
sv: Skriv genväg efter att ha klickat på detta fält. Du kan återställa innehållet med 'Rensa'-knappen

en: Type: %1$s
sv: Typ: %1$s

en: Typewriter
sv: Skrivmaskin

en: Typewriter	\mathtt
sv: Skrivmaskin	\mathtt

en: U&nderlining:
sv: U&nderstrykning:

en: UNDEFINED
sv: ODEFINIERAD

en: URL label
sv: URL-etikett

en: URL text
sv: URL-text

en: Ugaritic
sv: Ugaritiska

en: Ukrainian
sv: Ukrainska

en: Unable to determine the path to the LyX binary from the command line %1$s
sv: Kan inte fastställa sökvägen till LyX-binären från kommandoraden %1$s

en: Unable to determine the system directory having searched
    	%1$s
    Use the '-sysdir' command line parameter or set the environment variable
    %2$s to the LyX system directory containing the file `chkconfig.ltx'.
sv: Kan inte fastställa systemkatalogen efter genomsökning av
    	%1$s
    Använd kommandoradsparametern '-sysdir' eller sätt miljövariabeln
    %2$s till systemkatalogen för LyX som innehåller filen `chkconfig.ltx'.

en: Unable to find SHGetFolderPathA in shfolder.dll
    Don't know how to proceed. Sorry.
sv: Kan inte hitta SHGetFolderPathA i shfolder.dll
    Kan inte fortsätta. Förlåt.

en: Unable to find the bind file
    %1$s.
    Falling back to default.
sv: Kan inte hitta bindfilen
    %1$s.
    Faller tillbaka till standard.

en: Unable to find the bind file
    %1$s.
    Please check your installation.
sv: Kan inte hitta bindfilen
    %1$s.
    Vänligen kontrollera din installation.

en: Unable to find the default bind file `cua.bind'.
    Please check your installation.
sv: Kan inte hitta standardbindfil `cua.bind'.
    Vänligen kontrollera din installation.

en: Unable to load shfolder.dll
    Please install.
sv: Kan inte ladda shfolder.dll
    Vänligen installera.

en: Unable to open file `%1$s'.
sv: Kan inte öppna fil `%1$s'.

en: Unable to read local layout file.
sv: Kan inte läsa lokal utformningsfil.

en: Unable to remove the temporary directory %1$s
sv: Kan inte ta bort tillfällig katalog %1$s

en: Unable to save document defaults
sv: Kan inte spara standardvärden för dokument

en: Unable to set document class.
sv: Kan inte sätta dokumentklass.

en: Unable to set layout for ID: %1$s
sv: Kan inte sätta utformning för ID: %1$s

en: Unapplied changes
sv: Otillämpade ändringar

en: Unavailable:
sv: Otillgänglig:

en: Unavailable: %1$s
sv: Otillgänglig: %1$s

en: Unbalanced braces!
sv: Obalanserade klammerparenteser!

en: Uncategorized
sv: Okategoriserad

en: Unchecking this option has the effect that potentially harmful converters would be run without asking your permission first. This is UNSAFE and NOT recommended, unless you know what you are doing. Are you sure you would like to proceed ? The recommended and safe answer is NO!
sv: Avmarkering av detta alternativ har effekten att potentiellt skadliga omvandlare kan köras utan att först fråga om din tillåtelse. Detta är osäkert och inte rekommenderat, om du inte vet vad du gör. Är du säker på att du vill fortsätta? Det rekommenderade och säkra svaret är nej!

en: Uncodable character in author name
sv: Okodbart tecken i författarnamn

en: Uncodable character in file path
sv: Okodbart tecken i filsökväg

en: Uncodable character in user preamble
sv: Okodbart tecken i användaringressen

en: Uncodable characters
sv: Okodbara tecken

en: Uncodable characters in listings inset
sv: Okodbara tecken i listningsinsättning

en: Uncodable characters in path
sv: Okodbara tecken i filsökväg

en: Uncodable content
sv: Okodbart innehåll

en: Uncover
sv: Avtäck

en: Uncovered on slides
sv: Avtäckt på bilder

en: Undefined branches used in this document.
sv: Odefinierade grenar som används i detta dokument.

en: Undefined flex inset
sv: Odefinierad flex-insättning

en: Underline %1$s,
sv: Understrykning %1$s,

en: Underline spaces in generated output
sv: Understryk mellanslag i genererad utmatning

en: Underlining of text
sv: Understrykning av text

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo Last Check In|U
sv: Ångra senaste inskickning

en: Undo/Redo mechanism
sv: Ångra/Gör om-mekanism

en: Undo|U
sv: Ångra

en: Unfold Math Macro|n
sv: Öppna matematikmakro

en: Unify Graphics Groups|U
sv: Förena grafikgrupper|U

en: Unit (864 m)	\unittwo
sv: Enhet (864 m)	\unittwo

en: Unit (km)	\unitone
sv: Enhet (km)	\unitone

en: Unit fraction (20 km/h)	\unitfracthree
sv: Enhetsbråk (20 km/h)	\unitfracthree

en: Unit fraction (km/h)	\unitfrac
sv: Enhetsbråk (km/h)	\unitfrac

en: Unit of overhang value
sv: Enhet för överhängsvärde

en: Unit of width value
sv: Enhet för breddvärde

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown Argument
sv: Okänt argument

en: Unknown Inset
sv: Okänd insättning

en: Unknown TOC type
sv: Okänd innehållsförteckningstyp

en: Unknown action
sv: Okänd handling

en: Unknown branch
sv: Okänd gren

en: Unknown function.
sv: Okänd funktion.

en: Unknown index type!
sv: Okänd indextyp!

en: Unknown listing parameter name: %1$s
sv: Okänt listningsparameternamn: %1$s

en: Unknown or invalid LyX function
sv: Okänd eller ogiltig LyX-funktion

en: Unknown parameter name:
sv: Okänt parameternamn:

en: Unknown tabular feature '%1$s'
sv: Okänd tabellarisk finess '%1$s'

en: Unknown token
sv: Okänt tecken

en: Unknown token: %1$s %2$s
sv: Okänt tecken: %1$s %2$s

en: Unknown toolbar "%1$s"
sv: Okänd verktygsrad "%1$s"

en: Unknown user
sv: Okänd användare

en: Unknown word:
sv: Okänt ord:

en: Unnumbered
sv: Onumrerat

en: Unset all borders of the current (selected) cell(s)
sv: Avsätt alla kanter på aktuell (vald) cell(er)

en: Unset all lines
sv: Avsätt alla linjer

en: Unsupported Inclusion
sv: Inkludering utan stöd

en: Unterschrift
sv: Underskrift

en: Up-to-date
sv: Uppdaterad

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update %1$s
sv: Uppdatera %1$s

en: Update (Other Formats)|p
sv: Uppdatera (andra format)|p

en: Update Local Directory From Repository|d
sv: Uppdatera lokal katalog från förråd|d

en: Update Master Document|a
sv: Uppdatera huvuddokument|a

en: Update Other Formats
sv: Uppdatera andra format

en: Update [%1$s]|U
sv: Uppdatera [%1$s]|U

en: Update dialog when moving context
sv: Uppdatera dialog vid flytt av sammanhang

en: Update local directory from repository
sv: Uppdatera lokal katalog från förråd

en: Update master document
sv: Uppdatera huvuddokument

en: Update navigation tree
sv: Uppdatera navigationssträd

en: Update other formats
sv: Uppdatera andra format

en: Update the display
sv: Uppdatera visning

en: Update the label list
sv: Uppdatera etikettlistan

en: Upper Sorbian
sv: Högsorbiska

en: Uppercase|U
sv: Versaler

en: Uppertitleback
sv: Övre baktitel

en: Upright
sv: Rak

en: Upstep
sv: Uppsteg

en: Usage: lyx [ command line switches ] [ name.lyx ... ]
    Command line switches (case sensitive):
    	-help              summarize LyX usage
    	-userdir dir       set user directory to dir
    	-sysdir dir        set system directory to dir
    	-geometry WxH+X+Y  set geometry of the main window
    	-dbg feature[,feature]...
                      select the features to debug.
                      Type `lyx -dbg' to see the list of features
    	-x [--execute] command
                      where command is a lyx command.
    	-e [--export] fmt
                      where fmt is the export format of choice. Look in
                      Tools->Preferences->File Handling->File Formats->Short Name
                      to see which parameter (which differs from the format name
                      in the File->Export menu) should be passed. To export to
                      the document's default output format, use 'default'.
                      Note that the order of -e and -x switches matters.
    	-E [--export-to] fmt filename
                      where fmt is the export format of choice (see --export),
                      and filename is the destination filename.
    	-i [--import] fmt file.xxx
                      where fmt is the import format of choice
                      and file.xxx is the file to be imported.
    	-f [--force-overwrite] what
                      where what is either `all', `main' or `none',
                      specifying whether all files, main file only, or no files,
                      respectively, are to be overwritten during a batch export.
                      Anything else is equivalent to `all', but is not consumed.
    	--ignore-error-message which
                      allows you to ignore specific LaTeX error messages.
                      Do not use for final documents! Currently supported values:
                      * missing_glyphs: Fontspec `missing glyphs' error.
    	-n [--no-remote]
                      open documents in a new instance
    	-r [--remote]
                      open documents in an already running instance
                      (a working lyxpipe is needed)
    	-v [--verbose]
                      report on terminal about spawned commands.
    	-batch    execute commands without launching GUI and exit.
    	-version  summarize version and build info
    Check the LyX man page for more details.
sv: Användning: lyx [ kommandoradsväxlar ] [ namn.lyx ... ]
    Kommandoradsväxlar (skiftlägeskänsliga):
    	-help              sammanfatta användning av LyX
    	-userdir dir       sätt användarkatalog till dir
    	-sysdir dir        sätt systemkatalog till dir
    	-geometry WxH+X+Y  sätt geometri för huvudfönstret
    	-dbg feature[,feature]...
                      välj finesserna att avlusa.
                      Skriv `lyx -dbg' för att se listan över finesser
    	-x [--execute] kommando
                      där kommando är ett lyx-kommando.
    	-e [--export] fmt
                      där fmt är det valda exportformatet. Titta i
                      Verktyg->Inställningar->Filhantering->Filformat->Kort namn
                      för att se vilken parameter (som skiljer sig från
                      formatnamnet i Arkiv->Exportmenyn) som bör användas.
                      För att exportera till dokumentets standardformat för
                      utmatning, använd 'default'. Notera att följden av
                      växlarna -e och -x spelar roll.
    	-E [--export-to] fmt filnamn
                      där fmt är det valda exportformatet. (se --export),
                      och filnamn är destinationsfilnamnet.
    	-i [--import] fmt fil.xxx
                      där fmt är det valda importformatet
                      och fil.xxx är filen som ska importeras.
    	-f [--force-overwrite] vad
                      där vad är antingen `all', `main' eller `none',
                      som specificerar huruvida
                      alla filer, endast huvudfil, eller inga filer,
                      respektive, ska skrivas över vid en satsexport.
                      Allt annat är ekvivalent med `all', men förbrukas inte.
    	-n [--no-remote
                      öppna dokument i en ny instans
    	-r [--remote]
                      öppna dokument i en instans som redan körs
                      (en fungerande lyxsluss behövs)
    	-v [--verbose]
                      rapport i terminal om kommandon som uppstår.
    	-batch    exekvera kommandon utan att starta GUI och avsluta.
    	-version  sammanfatta version- och bygginfo
    Se LyX manualsida för mer detaljer.

en: Use "..." to shorten long completions.
sv: Använd "..." för att korta av långa kompletteringar.

en: Use &default placement
sv: Använd stan&dardplacering

en: Use &justification in LyX work area
sv: Använda &justering i arbetsområdet för LyX

en: Use &keyboard map
sv: Använd tangentbords&karta

en: Use &old style figures
sv: Använd gemena siffr&or

en: Use Class Defaults
sv: Använd klassens standardvärden

en: Use Computer Algebra System|S
sv: Använd datoralgebrasystem|s

en: Use Computer Algebra System|m
sv: Använd datoralgebrasystem|m

en: Use LaTe&X font encoding:
sv: Använd LaTe&X typsnittskodning:

en: Use Locking Property|L
sv: Använd låsningsegenskap|l

en: Use M&ac-style cursor movement
sv: Använd M&ac-stil för markörförflyttning

en: Use OpenType and TrueType fonts directly (requires XeTeX or LuaTeX)
    You need to install the package "fontspec" to use this feature
sv: Använd OpenType- och TrueType-typsnitt direkt (kräver XeTeX eller LuaTeX)
    Du måste installera paketet "fontspec" för att använda denna finess

en: Use OpenType and TrueType fonts with the fontspec package (requires XeTeX or LuaTeX)
sv: Använd OpenType- och TrueType-typsnitt med fontspec-paketet (kräver XeTeX eller LuaTeX)

en: Use SVN file locking property
sv: Använd SVN-fillåsningsegenskap

en: Use \footnotesize, \small, \itshape, \ttfamily or something like that
sv: Använd t.ex. \footnotesize, \small, \itshape, \ttfamily

en: Use a real small caps shape, if the font provides one
sv: Använd en riktig kapitälform, om typsnittet förser en

en: Use capitalized form of formatted reference. (Works only for formatted references, and only if you are using refstyle.)
sv: Använd kapitaliserad form av formaterad referens. (Fungerar endast för formaterade referenser, och endast om du använder refstyle.)

en: Use d&ynamic quotation marks
sv: Använd d&ynamiska citatmärken

en: Use default (grid-like) border style
sv: Använd standardkantstil (rutnätsliknande)

en: Use dynamic quotes (%1$s)|d
sv: Använd dynamiska citat (%1$s)|d

en: Use extended character table
sv: Använd utökad teckentabell

en: Use formal (a.k.a. booktabs) border style (no vertical borders)
sv: Använd formell (booktabs) kantstil (inga vertikala kanter)

en: Use full title even if shorttitle exists
sv: Använd hel titel även om korttitel finns

en: Use icons from system's &theme
sv: Använd ikoner från systemets &tema

en: Use need&auth option
sv: Använd need&auth-alternativet

en: Use old style instead of lining figures
sv: Använd gemena siffror i stället för versala siffror

en: Use plural form of formatted reference. (Works only for formatted references, and only if you are using refstyle.)
sv: Använd pluralform av formaterad referens. (Fungerar endast för formaterade referenser, och endast om du använder refstyle.)

en: Use s&ingle instance
sv: Använd enkel &instans

en: Use the Mac OS X conventions for cursor movement
sv: Använd Mac OS X-konventioner för markörförflyttning

en: Use the algorithm2e package for algorithm floats rather than LyX's home-brewed algorithm floats. Use the Algorithm style to enter and indent the algorithm.
sv: Använd algorithm2e-paketet för algoritmflottar istället för LyX hemmagjorda algoritmflottar. Använd algoritmstilen för att ange och att göra indrag för algoritmen.

en: Use the color scheme of your Operating System/Desktop Environment
sv: Använd färgschemat från din systemmiljö

en: Use the default alignment for this paragraph, whatever it is.
sv: Använd standardjustering för detta stycke, vad det än är.

en: Use the largest item number in your list, e.g. '(iv)' for 4 Roman numbered items
sv: Använd det största elementnumret i din lista, t.ex. '(iv)' för 4 romerska numrerade element

en: Use the margin settings provided by the document class
sv: Använd marginalinställningarna försedda av dokumentklassen

en: Use this to set the correct mapping file for your keyboard. You'll need this if you for instance want to type German documents on an American keyboard.
sv: Använd detta för att sätta rätt kartläggningsfil för ditt tangentbord. Du behöver detta om du t.ex. vill skriva tyska dokument på ett amerikanskt tangentbord.

en: Use true s&mall caps
sv: Använd äkta kapitäler

en: User &interface language:
sv: Användargränssn&ittets språk:

en: User Defined|U
sv: Användardefinierat

en: User Interface
sv: Användargränssnitt

en: User commands
sv: Användarkommandon

en: User directory:
sv: Användarkatalog:

en: User files|#U#u
sv: Användarfiler

en: User's Guide|U
sv: Handbok

en: Uses the knitr package in R for dynamic report generation. This R package has to be installed for this module to work: install.packages('knitr'). Note it depends on R >= 2.14.1. For more info see http://yihui.name/knitr
sv: Använder knitr-paketet i R för dynamisk rapportgenerering. Detta R-paket måste vara installerad för denna modul att fungera: install.packages('knitr'). Notera att det beror på R >= 2.14.1. För mer information se http://yihui.name/knitr

en: V-Factor
sv: V-faktor

en: VFill
sv: Vertikal fyllning

en: VFill|F
sv: Vertikal fyllning|f

en: VPhantom
sv: VFantom

en: Validation required!
sv: Giltiggörande krävs!

en: Value of the line thickness.
sv: Värde på linjetjockleken.

en: Value of the line width.
sv: Värdet på linjebredden.

en: Value of the vertical line offset.
sv: Värdet på vertikallinjens offset.

en: Variable
sv: Variabel

en: Variable-width Minipages
sv: Variabelbreda minisidor

en: Variation Selectors Supplement
sv: Komplement för variationsväljare

en: Vector &graphics format
sv: Vektor&grafikformat

en: Vector graphics
sv: Vektorgrafik

en: VectorGraphics
sv: Vektorgrafik

en: Velarized
sv: Velarisering

en: Velarized or pharyngialized
sv: Velariserad eller faryngaliserad

en: Venue
sv: Plats

en: Verbatim
sv: Ordagrann

en: Verbatim (marked blanks)|b
sv: Ordagrann (märkta blanksteg)|b

en: Verbatim Input
sv: Ordagrann inmatning

en: Verbatim Input*
sv: Ordagrann inmatning*

en: Verbatim*
sv: Ordagrann*

en: Verbatim|V
sv: Ordagrann

en: Verse
sv: Vers

en: Version Control
sv: Versionshantering

en: Version Control Log
sv: Versionshanteringslogg

en: Version Control|V
sv: Versionshantering|V

en: Version control
sv: Versionshantering

en: Version control detected.
sv: Versionshantering upptäckt.

en: Version goes here
sv: Version hamnar här

en: Vert. Adjustment
sv: Vert. justering

en: Verteiler
sv: Fördelare

en: Verti&cal alignment:
sv: Vertikal justering:

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Vertical Phantom|V
sv: Vertikal fantom|V

en: Vertical Space
sv: Vertikalt tomrum

en: Vertical Space Settings
sv: Vertikala mellanrumsinställningar

en: Vertical Space...|V
sv: Vertikalt tomrum...|V

en: Vertical adjustment: c (center), t (top) or b (bottom)
sv: Vertikal justering: c (center), t (topp), eller b (botten)

en: Vertical alignment
sv: Vertikal justering

en: Vertical alignment of the box (with regard to baseline)
sv: Vertikal justering av rutan (med hänsyn till baslinjen)

en: Vertical alignment of the content inside the box
sv: Vertikal justering av innehållet i rutan

en: Vertical alignment of the table
sv: Vertikal justering av tabellen

en: Vertical fill
sv: Vertikal fyllning

en: Vertical phantom	\vphantom
sv: Vertikal fantom	\vphantom

en: Vertical space
sv: Vertikalt tomrum

en: Vertical space of the phantom content
sv: Vertikalt tomrum för fantominnehållet

en: VerticalSpace
sv: Vertikalt tomrum

en: Video URL:
sv: Video-URL:

en: Videos
sv: Videor

en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

en: View
sv: Visa

en: View %1$s
sv: Visa %1$s

en: View &Log ...
sv: Visa &logg ...

en: View (Other Formats)|F
sv: Visa (andra format)|f

en: View Complete &Log...
sv: Visa fullständig lo&gg...

en: View Master Document|M
sv: Visa huvuddokument|m

en: View Other Formats
sv: Visa andra format

en: View [%1$s]|V
sv: Visa [%1$s]|V

en: View master document
sv: Visa huvuddokument

en: View other formats
sv: Visa andra format

en: View revision log
sv: Visa revideringslogg

en: View/Update
sv: Visa/Uppdatera

en: View|V
sv: Visa|V

en: Visible
sv: Synlig

en: Visible Space
sv: Synligt tomrum

en: Visible Space|V
sv: Synligt tomrum

en: Visible Space|a
sv: Synligt tomrum

en: VisibleText
sv: Synlig text

en: Voiced
sv: Tonande

en: Voiced alveolar approximant
sv: Tonande alveolar approximant

en: Voiced alveolar fricative
sv: Tonande alveolar frikativa

en: Voiced alveolar lateral approximant
sv: Tonande alveolar lateral approximant

en: Voiced alveolar lateral flap
sv: Tonande alveolar lateral flapp

en: Voiced alveolar lateral fricative
sv: Tonande alveolar lateral frikativa

en: Voiced alveolar nasal
sv: Tonande alveolar nasal

en: Voiced alveolar plosive
sv: Tonande alveolar klusil

en: Voiced alveolar tap
sv: Tonande alveolar flapp

en: Voiced alveolar trill
sv: Tonande alveolar tremulant

en: Voiced alveolo-palatal fricative
sv: Tonande alveolo-palatal frikativa

en: Voiced bilabial fricative
sv: Tonande bilabial frikativa

en: Voiced bilabial implosive
sv: Tonande bilabial implosiva

en: Voiced bilabial nasal
sv: Tonande bilabial nasal

en: Voiced bilabial plosive
sv: Tonande bilabial klusil

en: Voiced bilabial trill
sv: Tonande bilabial tremulant

en: Voiced dental fricative
sv: Tonande dental frikativa

en: Voiced dental/alveolar implosive
sv: Tonande dental/alveolar implosiva

en: Voiced epiglottal fricative
sv: Tonande epiglottal frikativa

en: Voiced glottal fricative
sv: Tonande glottal frikativa

en: Voiced labial-palatal approximant
sv: Tonande labial-palatal approximant

en: Voiced labial-velar approximant
sv: Tonande labial-velar approximant

en: Voiced labiodental approximant
sv: Tonande labiodental approximant

en: Voiced labiodental fricative
sv: Tonande labiodental frikativa

en: Voiced labiodental nasal
sv: Tonande labiodental nasal

en: Voiced palatal approximant
sv: Tonande palatal approximant

en: Voiced palatal fricative
sv: Tonande palatal frikativa

en: Voiced palatal implosive
sv: Tonande palatal implosiva

en: Voiced palatal lateral approximant
sv: Tonande palatal lateral approximant

en: Voiced palatal nasal
sv: Tonande palatal nasal

en: Voiced palatal plosive
sv: Tonande palatal klusil

en: Voiced pharyngeal fricative
sv: Tonande faryngal frikativa

en: Voiced postalveolar fricative
sv: Tonande postalveolar frikativa

en: Voiced retroflex approximant
sv: Tonande retroflex approximant

en: Voiced retroflex flap
sv: Tonande retroflex flapp

en: Voiced retroflex fricative
sv: Tonande retroflex frikativa

en: Voiced retroflex lateral approximant
sv: Tonande retroflex lateral approximant

en: Voiced retroflex nasal
sv: Tonande retroflex nasal

en: Voiced retroflex plosive
sv: Tonande retroflex klusil

en: Voiced uvular fricative
sv: Tonande uvular frikativa

en: Voiced uvular implosive
sv: Tonande uvular implosiva

en: Voiced uvular nasal
sv: Tonande uvular nasal

en: Voiced uvular plosive
sv: Tonande uvular klusil

en: Voiced uvular trill
sv: Tonande uvular tremulant

en: Voiced velar approximant
sv: Tonande velar approximant

en: Voiced velar fricative
sv: Tonande velar frikativa

en: Voiced velar implosive
sv: Tonande velar implosiva

en: Voiced velar lateral approximant
sv: Tonande velar lateral approximant

en: Voiced velar nasal
sv: Tonande velar nasal

en: Voiced velar plosive
sv: Tonande velar klusil

en: Voiceless
sv: Tonlös

en: Voiceless (above)
sv: Tonlös (ovan)

en: Voiceless alveolar fricative
sv: Tonlös alveolar frikativa

en: Voiceless alveolar lateral fricative
sv: Tonlös alveolar lateral frikativa

en: Voiceless alveolar plosive
sv: Tonlös alveolar klusil

en: Voiceless alveolo-palatal fricative
sv: Tonlös alveolo-palatal frikativa

en: Voiceless bilabial fricative
sv: Tonlös bilabial frikativa

en: Voiceless bilabial plosive
sv: Tonlös bilabial klusil

en: Voiceless dental fricative
sv: Tonlös dental frikativa

en: Voiceless epiglottal fricative
sv: Tonlös epiglottal frikativa

en: Voiceless glottal fricative
sv: Tonlös glottal frikativa

en: Voiceless labial-velar fricative
sv: Tonlös labial-velar frikativa

en: Voiceless labiodental fricative
sv: Tonlös labiodental frikativa

en: Voiceless palatal fricative
sv: Tonlös palatal frikativa

en: Voiceless palatal plosive
sv: Tonlös palatal klusil

en: Voiceless pharyngeal fricative
sv: Tonlös faryngal frikativa

en: Voiceless postalveolar fricative
sv: Tonlös postalveolar frikativa

en: Voiceless retroflex fricative
sv: Tonlös retroflex frikativa

en: Voiceless retroflex plosive
sv: Tonlös retroflex klusil

en: Voiceless uvular fricative
sv: Tonlös uvular frikativa

en: Voiceless uvular plosive
sv: Tonlös uvular klusil

en: Voiceless velar fricative
sv: Tonlös velar frikativa

en: Voiceless velar plosive
sv: Tonlös velar klusil

en: Volume
sv: Volym

en: Volume number:
sv: Volymnummer:

en: Volume:
sv: Volym:

en: W&hole words
sv: &Hela ord

en: W&idth:
sv: Bredd:

en: WARNING: LaTeX is allowed to execute external commands for this document. Right click to change.
sv: Varning: LaTeX tillåts att exekvera externa kommandon för detta dokument. Högerklicka för att ändra.

en: WARNING: Some required packages are unavailable!
sv: VARNING: Några paket som krävs är otillgängliga!

en: Waiting for LaTeX run number %1$d
sv: Väntar på LaTeX omgång nummer %1$d

en: Warning
sv: Varning

en: Warning (MP Targ.)
sv: Varning (multipar riktad)

en: Warning (Multipar)
sv: Varning (multipar)

en: Warning (Targeted)
sv: Varning (riktad)

en: Warning!
sv: Varning!

en: Wavy
sv: Vågig

en: Wavy underline %1$s,
sv: Vågig understrykning %1$s,

en: We reached the end of the document, would you like to continue from the beginning?
sv: Vi nådde slutet på dokumentet, vill du fortsätta från början?

en: Web Address
sv: Nätadress

en: Web address:
sv: Nätadress:

en: Welcome to LyX!
sv: Välkommen till LyX!

en: Welsh
sv: Kymriska

en: Western European (CP 1252)
sv: Västeuropeiska (CP 1252)

en: Western European (CP 850)
sv: Västeuropeiska (CP 850)

en: Western European (CP 858)
sv: Västeuropeiska (CP 858)

en: Western European (ISO 8859-1)
sv: Västeuropeiska (ISO 8859-1)

en: Western European (ISO 8859-15)
sv: Västeuropeiska (ISO 8859-15)

en: Western European (Macintosh Roman)
sv: Västeuropeiska (Macintosh Antikva)

en: What to do when existing files are going to be overwritten on export.
sv: Vad att göra när befintliga filer är på väg att skrivas över vid export.

en: What?
sv: Vad?

en: When enabled, ask user before launching any external converter with the 'needauth' option.
sv: När aktiverad frågas användaren innan start av externa omvandlare med 'needauth'-alternativet.

en: When enabled, use of converters with the 'needauth' option is forbidden.
sv: När aktiverad är användning av omvandlare med 'needauth'-alternativet förbjudet.

en: When the TAB completion is not unique, there won't be a delay of the popup. It will be shown right away.
sv: När tabulatorkompletteringen inte är unik kommer det inte finnas en fördröjning för poppupp. Den kommer att visas direkt.

en: Whether to comply strictly with XHTML 1.1.
sv: Huruvida följa strikt XHTML 1.1.

en: Whether to open documents in an already running instance of LyX. (Set the LyXServer pipe path and restart LyX to enable this feature)
sv: Huruvida dokument ska öppnas i en instans av LyX som redan körs. (Sätt sökvägen för LyX-serverns sluss och starta om LyX för att aktivera denna finess)

en: Whether to place close button on each tab or only one in the top left.
sv: Huruvida stängknapp ska placeras på varje flik eller endast en högst upp till vänster.

en: Wide Text
sv: Bred text

en: WideSlide
sv: Bred bild

en: Width
sv: Bredd

en: Width of image in output
sv: Bildens bredd i utmatning

en: Width of the box
sv: Bredd på rutan

en: Width of the section Box
sv: Avsnittsrutans bredd

en: Width value
sv: Breddvärde

en: Windows && Work Area
sv: Fönster && arbetsområde

en: Windows Metafile
sv: Windows Metafil

en: With &TeX fonts:
sv: Med &TeX-typsnitt:

en: With /
sv: Med /

en: With n&on-TeX fonts:
sv: Med icke-TeX-typsnitt:

en: Word to look up
sv: Ord att slå upp

en: Words
sv: Ord

en: Words with less than the specified number of characters will not be completed.
sv: Ord med mindre än det specificerade antalet tecken kommer inte att slutföras.

en: Words:
sv: Ord:

en: Workarea events
sv: Arbetsområdeshändelser

en: Wrap Float Settings
sv: Svepflotteinställningar

en: Wrap by Preview|y
sv: Svep med förhandsgranskning

en: Wrap search?
sv: Svep sökning?

en: Write CSS to file
sv: Skriv CSS till fil

en: Write failure
sv: Skrivmisslyckande

en: Writer
sv: Skrivare

en: Writer:
sv: Skrivare:

en: Wrong command line option `%1$s'. Exiting.
sv: Fel kommandoradsalternativ `%1$s'. Avslutar.

en: XHTML Output Options
sv: XHTML-utmatningsalternativ

en: Xfig figure
sv: Xfig-figur

en: Year
sv: År

en: Year of copyright:
sv: Upphovsrättsår:

en: Year:
sv: År:

en: Yes
sv: Ja

en: Yes, &Reload
sv: Ja, ladda om

en: You are using at least one layout (%1$s) intended for the title, after using non-title layouts. This could lead to missing or incorrect output.
sv: Du använder minst en utformning (%1$s) avsedd för titeln, efter användning av icke-titelutformningar. Detta kan leda till saknad eller inkorrekt utmatning.

en: You cannot change a format's short name if the format is used by a converter. Please remove the converter first.
sv: Du kan inte ändra ett formats korta namn om formatet används av en omvandlare. Vänligen ta bort omvandlaren först.

en: You cannot insert a space at the beginning of a paragraph. Please read the Tutorial.
sv: Du kan inte infoga ett mellanslag i början på ett stycke. Vänligen läs Nybörjarkursen.

en: You cannot type two spaces this way. Please read the Tutorial.
sv: Du kan inte skriva två mellanslag i rad. Vänligen läs Nybörjarkursen.

en: You cannot use the following languages together in one LaTeX document because they require conflicting language packages:
    %1$s%2$s
sv: Du kan inte använda följande språk tillsammans i ett LaTeX-dokument eftersom de kräver motstridande språkpaket:
    %1$s%2$s

en: You have specified a non-existent user LyX directory, %1$s.
    It is needed to keep your own configuration.
sv: Du har specificerat en icke-existerande LyX-användarkatalog, %1$s.
    Den behövs för att behålla din egen konfiguration.

en: You must include this file in the document
    '%1$s' in order to use the master document
    feature.
sv: Du måste inkludera denna fil i dokumentet
    '%1$s' för att kunna använda huvuddokumentets
    finess.

en: You must save the document before it can be registered.
sv: Du måste spara dokumentet innan det kan registreras.

en: Your E-mail address
sv: Din e-postadress

en: Your letter of:
sv: Er skrivelse av:

en: Your name
sv: Ditt namn

en: Your ref.:
sv: Din ref.:

en: YourMail
sv: DinPost

en: YourMail:
sv: DinPost:

en: YourRef
sv: DinRef

en: YourRef:
sv: DinRef:

en: Yourmail
sv: Dinpost

en: Yourref
sv: Dinref

en: Zoom level cannot be less than %1$d%.
sv: Zoomnivån kan inte vara mindre än %1$d%.

en: Zoom level is now %1$d% (default value: %2$d%)
sv: Zoomnivån är nu %1$d% (standardvärde: %2$d%)

en: Zusatz
sv: Tillägg

en: [Acknowledgements]
sv: [Tacksägelser]

en: [Appendix]
sv: [Bilaga]

en: [Change Tracking]
sv: [Ändringsspårning]

en: [List Of Slides]
sv: [Lista över bilder]

en: [List of FIXMEs]
sv: [Lista över FIXMEs]

en: [List of PDF Comments]
sv: [Lista över PDF-kommentarer]

en: [List of TODOs]
sv: [Lista över att göra]

en: [No options predefined]
sv: [Inga alternativ fördefinierade]

en: [Progress Contents]
sv: [Förloppinnehåll]

en: [Slide Contents]
sv: [Bildinnehåll]

en: [centered board]
sv: [centrerat bräde]

en: [chessboard]
sv: [schackbräde]

en: \begin_document is missing
sv: \begin_document saknas

en: \begin_header is missing
sv: \begin_header saknas

en: `inset-forall' interrupted because number of actions is larger than %1$d
sv: `inset-forall' avbröts eftersom antal handlingar är större än %1$d

en: above
sv: ovan

en: acknowledgments
sv: tacksägelser

en: active
sv: aktiv

en: added space markers
sv: tillagda mellanrumsmarkörer

en: added text
sv: tillagd text

en: all cited references
sv: alla citerade referenser

en: all reference units
sv: alla referensenheter

en: all references
sv: alla referenser

en: all uncited references
sv: alla ociterade referenser

en: allcaps
sv: versaler

en: altaffiliation mark
sv: alttillhörighetsmärke

en: altaffilmark
sv: alttillhörmärke

en: amount of work other people have done for the LyX project.
sv: arbete som andra har bidragit med till LyX-projektet.

en: and
sv: och

en: appendix marker
sv: bilagamarkör

en: auto, last or a number
sv: auto, senaste, eller ett nummer

en: automatically
sv: automatiskt

en: background
sv: bakgrund

en: before
sv: före

en: below
sv: nedan

en: bibliography entry
sv: bibliografipost

en: bibnote
sv: bibnot

en: big[[delimiter size]]
sv: stor

en: bigg[[delimiter size]]
sv: stoor

en: bilingual
sv: tvåspråkig

en: black
sv: svart

en: blue
sv: blå

en: bottom area
sv: bottenområde

en: branch label
sv: grenetikett

en: brown
sv: brun

en: buffer
sv: buffert

en: button background
sv: knappbakgrund

en: button background under focus
sv: knappbakgrund under fokus

en: button frame
sv: knappram

en: bysame
sv: avsamma

en: can be fixed, mobile or fax
sv: kan vara fast, mobil, eller fax

en: cc
sv: karbonkopia

en: cc:
sv: karbonkopia:

en: cc[[unit of measure]]
sv: cc

en: change bar
sv: ändringsrad

en: changed text 1st author
sv: ändrad text 1. författare

en: changed text 2nd author
sv: ändrad text 2. författare

en: changed text 3rd author
sv: ändrad text 3. författare

en: changed text 4th author
sv: ändrad text 4. författare

en: changed text 5th author
sv: ändrad text 5. författare

en: charstyles
sv: teckenstilar

en: chemistry
sv: kemi

en: chktex failure
sv: chktex-misslyckande

en: code
sv: kod

en: collapsible inset frame
sv: infällningsbar insättningsram

en: collapsible inset text
sv: infällningsbar insättningstext

en: command inset
sv: kommandoinsättning

en: command inset background
sv: kommandoinsättningsbakgrund

en: command inset frame
sv: kommandoinsättningsram

en: comment background
sv: kommentarbakgrund

en: comment label
sv: kommentaretikett

en: concept
sv: begrepp

en: conversion failed
sv: omvandling misslyckades

en: create new math text environment ($...$)
sv: skapa ny matematiktextmiljö ($...$)

en: cursor
sv: markör

en: darkgray
sv: mörkgrå

en: decoration type / matrix border
sv: dekorationstyp / matriskant

en: default: _minted-<jobname>
sv: standard: _minted-<jobname>

en: degrees
sv: grader

en: deleted text
sv: raderad text

en: deleted text modifier
sv: raderad textmodifierare

en: depth bar
sv: djuprad

en: differences
sv: skillnader

en: double
sv: dubbel

en: double frame
sv: dubbel ram

en: drop shadow
sv: fallskugga

en: dynamic[[Quotes]]
sv: dynamisk

en: e.g.: pdfstartview=XYZ, plainpages=false, pdfpagelabels
sv: t.ex.: pdfstartview=XYZ, plainpages=false, pdfpagelabels

en: email
sv: epost

en: email:
sv: epost:

en: emph
sv: betoning

en: empty
sv: tom

en: encl
sv: bifog

en: encl:
sv: bifog:

en: end-of-line marker
sv: radslutsmarkör

en: endnote
sv: slutnot

en: entered math text mode (textrm)
sv: gick in i matematiktextläge (textrm)

en: expr.
sv: uttr.

en: extrachap
sv: extrakap

en: fancy
sv: häftig

en: file
sv: fil

en: file not imported!
sv: fil importerades inte!

en: float
sv: flotte

en: float:
sv: flotte:

en: foot
sv: fot

en: footnote
sv: fotnot

en: footnote label
sv: fotnotsetikett

en: for this version of LyX.
sv: i denna version av LyX.

en: frameless
sv: ramlös

en: graphics background
sv: grafikbakgrund

en: gray
sv: grå

en: green
sv: grön

en: greyedout inset background
sv: nedtonad insättningsbakgrund

en: greyedout inset label
sv: nedtonad insättningsetikett

en: greyedout inset text
sv: nedtonad insättningstext

en: headings
sv: rubriker

en: hphantom
sv: hfantom

en: icon
sv: ikon

en: iconv conversion failed
sv: iconv omvandling misslyckades

en: ignore
sv: ignorera

en: immovable
sv: orörlig

en: imported.
sv: importerad.

en: in[[math relation]]
sv: in

en: in[[unit of measure]]
sv: tum

en: included in TOC
sv: inkluderad i innehållsförteckning

en: index label
sv: indexetikett

en: inherit
sv: ärv

en: inline completion
sv: platskomplettering

en: inset background
sv: insättningsbakgrund

en: inset frame
sv: insättningsram

en: institutemark
sv: institutmärke

en: is empty
sv: är tom

en: language
sv: språk

en: lightgray
sv: ljusgrå

en: listings background
sv: listningsbakgrund

en: literate
sv: litterat

en: lowercase
sv: gemener

en: lowercase text
sv: gemen text

en: lyx2lyx Error Log
sv: lyx2lyx fellogg

en: margin
sv: marginal

en: margin note label
sv: marginalnotetikett

en: marginnote
sv: marginalnot

en: master %1$s, child %2$s
sv: huvud %1$s, barn %2$s

en: math
sv: matematik

en: math background
sv: matematikbakgrund

en: math corners
sv: matematikhörn

en: math frame
sv: matematikram

en: math line
sv: matematikrad

en: math macro
sv: matematikmakro

en: math macro background
sv: matematikmakrobakgrund

en: math macro blended out
sv: matematikmakro utblandad

en: math macro frame
sv: matematikmakroram

en: math macro hovered background
sv: matematikmakro svävande bakgrund

en: math macro label
sv: matematikmakroetikett

en: math macro new parameter
sv: matematikmakro ny parameter

en: math macro old parameter
sv: matematikmakro gammal parameter

en: meaning
sv: mening

en: menu
sv: meny

en: movable
sv: rörlig

en: msnumber
sv: msnummer

en: mu[[unit of measure]]
sv: mu

en: new page
sv: ny sida

en: new thought
sv: ny tanke

en: newfile
sv: nyfil

en: no
sv: nej

en: no more lstline delimiters available
sv: inga fler lstline-skiljetecken tillgängliga

en: non-active
sv: icke-aktiv

en: non-unique inline completion
sv: icke-unik platskomplettering

en: none
sv: ingen

en: none, leftline, topline, bottomline, lines, single, shadowbox or subset of trblTRBL
sv: none, leftline, topline, bottomline, lines, single, shadowbox eller subset av trblTRBL

en: not cited
sv: inte citerad

en: not released yet
sv: ej släppt än

en: note
sv: not

en: note background
sv: notbakgrund

en: note label
sv: notetikett

en: noun
sv: namn

en: number of needed lines
sv: antal behövda rader

en: off
sv: av

en: olive
sv: oliv

en: on
sv: på

en: on page <page>
sv: på sida <sida>

en: online cite
sv: nätcitat

en: optional
sv: valfri

en: or
sv: eller

en: oval, thick
sv: oval, tjock

en: oval, thin
sv: oval, tunn

en: package
sv: paket

en: page break / line break
sv: sidbrytning / radbrytning

en: page[[nomencl]]
sv: sida

en: paragraph marker
sv: styckemarkör

en: pasted
sv: klistrad

en: per chapter
sv: per kapitel

en: per child document
sv: per barndokument

en: per part
sv: per del

en: per section
sv: per avsnitt

en: per subsection
sv: per underavsnitt

en: phantom
sv: fantom

en: phantom inset text
sv: fantominsättningstext

en: pink
sv: rosa

en: plain
sv: vanlig

en: preview frame
sv: förhandsgranskningsram

en: previewed snippet
sv: förhandsgranskat utdrag

en: protected
sv: skyddad

en: purple
sv: lila

en: red
sv: röd

en: regexp frame
sv: regexp-ram

en: reprint_reqs_to:
sv: begäran_om_omtryck_till:

en: rotation angle
sv: rotationsvinkel

en: s inline completion dela&y
sv: sekunders fördröjning för platskomplettering

en: s popup d&elay
sv: s&ekunders fördröjning för poppupp

en: scroll indicator
sv: rullindikator

en: see equation[[nomencl]]
sv: se ekvation

en: selected text
sv: vald text

en: selection
sv: urval

en: shaded background
sv: skuggad bakgrund

en: shaded box
sv: skuggad ruta

en: short title
sv: kort titel

en: shortcut
sv: genväg

en: shortcuts
sv: genvägar

en: sidenote
sv: sidnot

en: simple frame
sv: enkel ram

en: simple frame, page breaks
sv: enkel ram, sidbrytningar

en: smallcaps
sv: kapitäler

en: space
sv: mellanrum

en: special character
sv: specialtecken

en: static[[Quotes]]
sv: statisk

en: strong
sv: stark

en: subfloat:
sv: underflotte:

en: subindex
sv: underindex

en: submit to paper:
sv: sänd till journal:

en: submitto
sv: sänd till

en: subscript
sv: nedsänkt skrift

en: superscript
sv: upphöjd skrift

en: table
sv: tabell

en: table line
sv: tabell-linje

en: table on/off line
sv: tabell på/av linje

en: tablenote mark
sv: tabellnotmärke

en: tablenotemark
sv: tabellnotmärke

en: text behind the cite
sv: text bakom citatet

en: textclass
sv: textklass

en: thanks
sv: Tack

en: the <LFUN-COMMAND> argument of buffer-forall is not valid
sv: <LFUN-COMMAND>-argumentet för buffer-forall är inte giltigt

en: theorems
sv: teorem

en: uncodable character
sv: okodbart tecken

en: undefined
sv: odefinierad

en: unknown
sv: okänd

en: unknown type!
sv: okänd typ!

en: unknown version
sv: okänd version

en: unlabelled
sv: oetiketterad

en: use number of lines
sv: använd antal rader

en: use overhang
sv: använd överhäng

en: violet
sv: violett

en: vphantom
sv: vfantom

en: white
sv: vit

en: wrap
sv: svep

en: wrap:
sv: svep:

en: yellow
sv: gul

en: yes
sv: ja
