LyX 1.6.0 - en to tr translation catalogue (2991 entries)

en:    options:
tr:    seçenekler:

en:  (changed)
tr:  (değişti)

en:  (not installed)
tr:  (yüklü değil)

en:  (read only)
tr:  (yalnızca okunabilir)

en:  (sideways)
tr: (çifttaraflı)

en:  (version control)
tr:  (sürüm yönetimi)

en:  (version control, locking)
tr:  (sürüm yönetimi, kilitleme)

en:  could not write file!
tr:  dosyaya yazılamıyor!

en:  done.
tr:  bitti.

en:  not known
tr:  bilinmiyor

en: %1$d characters (excluding blanks)
tr: %1$d karakter (boşluklar hariç)

en: %1$d characters (including blanks)
tr: %1$d karakter (boşluklar dahil)

en: %1$d words
tr: %1$d kelime

en: %1$s
     is not readable.
tr: %1$s
     okunabilir değil.

en: %1$s Errors (%2$s)
tr: %1$s Hata (%2$s)

en: %1$s Files
tr: %1$s Dosya

en: %1$s and %2$s
tr: %1$s ve %2$s

en: %1$s does not appear like a LyX created temporary directory.
tr: %1$ss LyX'in ürettiği bir geçici dizine benzemiyor.

en: %1$s ended unexpectedly, which means that it is probably corrupted.
tr: %1$s beklenmeyen şekilde sonlandı, muhtemelen bozuldu.

en: %1$s is from a different version of LyX, but a temporary file for converting it could not be created.
tr: %1$s farklı bir LyX sürümü fakat çevrim için geçici bir dosya oluşturulmayacak.

en: %1$s is from a different version of LyX, but the conversion script lyx2lyx could not be found.
tr: %1$s farklı bir LyX sürümü fakat lyx2lyx çevrim betiği bulunamadı.

en: %1$s is not a readable LyX document.
tr: %1$s okunabilir bir LyX belgesi değil.

en: %1$s unknown command!
tr: %1$s bilinmeyen komut!'

en: %1$s, %2$s, and %3$s
tr: %1$s, %2$s, ve %3$s

en: &Accept
tr: &Kabul et

en: &Add
tr: &Ekle

en: &Add...
tr: &Ekle...

en: &All
tr: &Hepsi

en: &Apply
tr: &Uygula

en: &Author:
tr: &Yazar:

en: &Available branches:
tr: &Mevcut dallar:

en: &Backup directory:
tr: &Yedek dizini:

en: &Backup documents, every
tr: Belgeleri &yedekle, her

en: &Bind file:
tr: &Dosyaya bağla:

en: &Bookmarks
tr: &Yerimleri

en: &Borders
tr: &Sınırlar

en: &Bottom of page
tr: Sayfanın &altı

en: &Bottom:
tr: &Alt:

en: &Box:
tr: &Kutu:

en: &Break long lines
tr: &Uzun satırları kes

en: &Browse...
tr: &Göz at...

en: &Bypass validation
tr: Doğrulamayı &Atla

en: &Cancel
tr: &Vazgeç

en: &Cancel export
tr: Aktarımı &iptal et

en: &Clipping
tr: &Sınırlama

en: &Close
tr: &Kapat

en: &Collapsed
tr: &Katlanır

en: &Color:
tr: &Renk:

en: &Columns:
tr: S&ütunlar:

en: &Comment
tr: &Açıklama

en: &Content:
tr: İçin&dekiler:

en: &Create
tr: &Oluştur

en: &Create directory
tr: &Dizin yarat

en: &DVI viewer paper size options:
tr: &DVI görüntüleyici kağıt boyu seçenekleri:

en: &Date format:
tr: Tarih &biçimi:

en: &Decoration:
tr: &Dekorasyon:

en: &Default (numerical)
tr: &Öntanımlı (sayısal)

en: &Delete
tr: &Çıkar

en: &Delete Key
tr: &Çıkar

en: &Description:
tr: &Açıklama:

en: &Dialect:
tr: &Diyalekt:

en: &Discard
tr: &Unut

en: &Dismiss
tr: &Kaybol

en: &Display all
tr: &Tümünü göster

en: &Document format
tr: &Belge biçimi

en: &Document templates:
tr: &Belge şablonları:

en: &Draft
tr: &Taslak

en: &Draft mode
tr: &Taslak modu

en: &E-mail:
tr: &E-posta:

en: &Edit
tr: &Düzenle

en: &Email
tr: &Eposta

en: &Enable tool tips in main work area
tr: &Çalışma alanında araç ipuçlarını etkinleştir

en: &Enabled
tr: &Seçili

en: &Errors:
tr: &Hatalar:

en: &Escape characters:
tr: Kaçış &karakterleri:

en: &Example files:
tr: &Örnek dosyalar:

en: &Exit LyX
tr: &LyX'ten Çık

en: &Expand macros
tr: Makroları &genişlet

en: &Export formats:
tr: &Aktarma biçimleri:

en: &Extended character table
tr: &Uzatılmış karakter tablosu

en: &Family:
tr: &Aile:

en: &File
tr: &Dosya

en: &File:
tr: &Dosya:

en: &Fill Pattern:
tr: &Dokuyu Doldur:

en: &Find:
tr: &Bul:

en: &Float
tr: &Yüzen

en: &Foot skip:
tr: A&ltlık:

en: &Format:
tr: &Biçim:

en: &From format:
tr: &Biçimden:

en: &Function:
tr: &Fonksiyon:

en: &General
tr: &Genel

en: &Get from File
tr: &Dosyadan al

en: &Go Back
tr: &Geri git

en: &Go to Label
tr: Etikete &Git

en: &Go!
tr: &Git!

en: &Graphics
tr: &Grafik

en: &Graphics driver:
tr: &Grafik sürücüsü:

en: &Greyed out
tr: &Gri

en: &Group environments by their category
tr: &Ortamları kategoriye göre gruplandır

en: &Height:
tr: Yü&kseklik:

en: &Here if possible
tr: &Mümkünse buraya

en: &Hide toolbars
tr: &Araç çubuğunu gizle

en: &Horizontal alignment:
tr: &Yatay hizalama:

en: &Horizontal:
tr: &Yatay:

en: &Huge:
tr: &Kocaman:

en: &Hugest:
tr: &Devasa:

en: &Ignore
tr: &Yoksay

en: &Ignore LaTeX rules
tr: LaTeX kurallarını &yoksay

en: &Include Type:
tr: &İçerme Tipi:

en: &Indent Paragraph
tr: Paragrafı &Girintile

en: &Inline listing
tr: &Satıriçi listeleme

en: &Inner:
tr: &İç:

en: &Insert
tr: &Ekle

en: &Justified
tr: &Yaslanmış

en: &Keep matched
tr: &Uyumlu tut

en: &Key:
tr: &Anahtar:

en: &Keyword:
tr: &Anahtar kelime:

en: &Keywords:
tr: &Anahtar kelimeler:

en: &Label:
tr: &Etiket:

en: &Landscape
tr: &Yatay

en: &Language:
tr: &Dil:

en: &Large:
tr: &Büyük:

en: &Larger:
tr: &Çok büyük:

en: &Largest:
tr: &En büyük:

en: &Last line:
tr: &Son satır:

en: &Left
tr: S&ola dayalı

en: &Left bottom:
tr: Sol &alt:

en: &Level:
tr: &Seviye:

en: &Limit text width
tr: Metin genişliğini &kısıtla

en: &Line spacing:
tr: Sa&tır aralığı:

en: &Line span:
tr: Sa&tır aralığı:

en: &List in Table of Contents
tr: &İçindekilerde Listele

en: &Load Original
tr: &Aslını Yükle

en: &Load backup
tr: &Yedeği yükle

en: &Load opened files from last session
tr: &Son oturumdaki dosyaları aç

en: &Local Layout...
tr: &Yerel Yerleşim...

en: &Logical
tr: &Mantıksal

en: &Main Settings
tr: &Temel Ayarlar

en: &Maintain aspect ratio
tr: Orantıyı &koru

en: &Mark spaces in output
tr: &Çıktıda boşlukları işaretle

en: &Master:
tr: &Ana:

en: &Maximum last files:
tr: &En çok:

en: &Misc:
tr: &Çeşitli:

en: &Modify
tr: &Değiştir

en: &Name:
tr: &Ad:

en: &Natbib
tr: &NatBib

en: &New
tr: &Yeni

en: &New...
tr: &Yeni...

en: &Next change
tr: &Sonraki değişiklik

en: &No
tr: &Hayır

en: &Nomenclature command:
tr: &Terminoloji komutu:

en: &Numbered bookmarks
tr: &Numaralandırılmış yerimleri

en: &Numbering
tr: &Numaralama

en: &OK
tr: &Tamam

en: &Options:
tr: Seçe&nekler:

en: &Orientation:
tr: &Yönlenim:

en: &Other:
tr: &Diğer:

en: &Overwrite
tr: &Üzerine Yaz

en: &PATH prefix:
tr: &PATH öneki:

en: &Page of floats
tr: &Yüzenli sayfalar

en: &Placement:
tr: &Yerleşim:

en: &Portrait
tr: &Dikey

en: &Proceed
tr: &İlerle

en: &Protect:
tr: &Koruma:

en: &Reconfigure
tr: &Yeniden yapılandır

en: &Recover
tr: &Kurtar

en: &Reject
tr: &Reddet

en: &Reload
tr: &Geri yükle

en: &Remove
tr: &Sil

en: &Rename
tr: &Yeniden adlandır

en: &Replace
tr: &Değiştir

en: &Rescan
tr: &Tekrar Tara

en: &Restore
tr: &Geri yükle

en: &Retrieve
tr: &Geri al

en: &Retry
tr: &Tekrar Dene

en: &Revert
tr: &Geri Al

en: &Rotate sideways
tr: &Yanlamasına çevir

en: &Rows:
tr: &Satırlar:

en: &Sans Serif:
tr: Sa&ns Serif:

en: &Save
tr: &Kaydet

en: &Selection:
tr: &Seçim:

en: &Series:
tr: &Seri:

en: &Set
tr: &Seç

en: &Set Layout
tr: &Yerleşimi Seç

en: &Shortcut:
tr: &Kısayol:

en: &Show in LyX
tr: LyX içinde &göster

en: &Show preview
tr: &Önizlemeyi göster

en: &Side:
tr: &Yüz:

en: &Size:
tr: &Boyut:

en: &Sort
tr: &Sırala

en: &Spacing:
tr: &Boşluklar:

en: &Span columns
tr: Sütunlara &yayıl

en: &Subject:
tr: &Konu:

en: &Symbol:
tr: &Sembol:

en: &Table Settings
tr: &Tablo Ayarları

en: &Target:
tr: &Hedef:

en: &Template
tr: &Şablon

en: &Temporary directory:
tr: &Geçici dizin:

en: &Tiny:
tr: &Ufacık:

en: &Title:
tr: &Başlık:

en: &To format:
tr: Bi&çime:

en: &Toggle all
tr: &Hepsini değiştir

en: &Top of page
tr: &Sayfanın üstü

en: &Top:
tr: &Üst:

en: &Two-sided document
tr: &Çift yüzlü belge

en: &Type:
tr: Ti&p

en: &Typewriter:
tr: &Daktilo:

en: &Up
tr: &Yukarı

en: &Update
tr: &Güncelle

en: &Use "..." to shorten long completions
tr: &Uzun tamamlamaları kısaltmak için "..." kullan

en: &Use Windows-style paths in LaTeX files
tr: LaTeX dosyalarında &Windows stili dosya yolları kullan

en: &Use hyperref support
tr: &hyperref desteğini kullan

en: &Use pixmap cache to speed up font rendering
tr: &Font renderı hızlandırmak için pixmap önbelleği kullan

en: &User interface file:
tr: &Kullanıcı arabirimi dosyası:

en: &Value:
tr: &Değer:

en: &Vertical alignment in row:
tr: &Satırda dikey hizalama:

en: &Vertical:
tr: &Dikey:

en: &View
tr: &Göster

en: &Viewer:
tr: &Gösterici:

en: &Visual
tr: &Görsel

en: &Web
tr: &Ağ

en: &Wheel scrolling speed:
tr: &Tekerlek kaydırma hızı:

en: &Width:
tr: &Genişlik:

en: &Working directory:
tr: &Çalışma dizini:

en: &Yes
tr: &Evet

en: &Zoom %:
tr: &Yakınlaştırma %:

en: ''text''
tr: ''metin''

en: (&De)activate
tr: &Aç/Kapa

en: (<reference>)
tr: (<referans>)

en: (MORE)
tr: (DAHA FAZLA)

en: (None)
tr: (Yok)

en: (continuing)
tr: (devam ediyor)

en: (no initial description)
tr: (ilklendirme açıklaması yok)

en: (no log message)
tr: (kayıt mesajı yok)

en: , Boundary:
tr: , Sınır:

en: , Char: 0x
tr: , Karakter: 0x

en: , Depth: %1$d
tr: , Derinlik: %1$d

en: , Id:
tr: , Ad:

en: , Inset:
tr: , Ekleme:

en: , Paragraph:
tr: , Paragraf:

en: , Position:
tr: , Konum:

en: , Spacing:
tr: , Aralık:

en: ,,text''
tr: ,,metin''

en: ,,text``
tr: ,,metin``

en: -- Header --
tr: -- Başlık --

en: 1.0 is the standard scrolling speed with the mouse wheel. Higher values will speed it up, low values slow it down.
tr: Fare kaydırma çubuğu için standart kaydırma hızı 1.0'dır. Daha yüksek değerler hızlandırır, daha düşükler yavaşlatır.

en: 1st_author_surname:
tr: 1._yazar_soyadı:

en: 2000 Mathematics Subject Classification:
tr: 2000 Matematik Konu Sınınflandırması:

en: <<text>>
tr: <<metin>>

en: <Invisible Text Follows>
tr: <Görünmeyen Metin>

en: <Visible Text Follows>
tr: <Görünür Metin>

en: <page>
tr: <sayfa>

en: <reference>
tr: <referans>

en: <reference> on page <page>
tr: <sayfa>. sayfadaki <referans>

en: >>text<<
tr: >>metin<<

en: A value is expected.
tr: Bir değer bekleniyor.

en: A&dd
tr: &Ekle

en: A&lter...
tr: &Değiştir...

en: A&ngle:
tr: &Açı:

en: A&ssigned to group:
tr: &Gruba atandı:

en: A&vailable Branches:
tr: &Mevcut Dallar:

en: A&vailable Citations:
tr: Mevcut Alın&tılar:

en: A&vailable:
tr: &Mevcut:

en: ABSTRACT
tr: ÖZET

en: ABSTRACT:
tr: ÖZET:

en: ACKNOWLEDGEMENTS
tr: TEŞEKKÜRLER

en: ACKNOWLEDGMENTS
tr: TEŞEKKÜRLER

en: AGU-issue
tr: AGU-basım

en: AGU-issue:
tr: AGU-basım:

en: AGU-journal
tr: AGU-dergi

en: AGU-journal:
tr: AGU-dergi:

en: AGU-pages
tr: AGU-sayfaları

en: AGU-pages:
tr: AGU-sayfaları:

en: AGU-volume
tr: AGU-cilt

en: AGU-volume:
tr: AGU-cilt:

en: AMS Environment|A
tr: AMS Ortamı|A

en: AMS align Environment|a
tr: AMS align Ortamı|n

en: AMS alignat Environment|t
tr: AMS alignat Ortamı|i

en: AMS flalign Environment|f
tr: AMS flalign Ortamı|r

en: AMS gather Environment|g
tr: AMS gather Ortamı|h

en: AMS multline Environment|m
tr: AMS multline Ortamı|u

en: AMS subject classifications:
tr: AMS konu sınıflandırması:

en: Abbrev
tr: Kısaltma

en: About %1
tr: %1 Hakkında

en: About LyX
tr: LyX Hakkında

en: About LyX|X
tr: LyX Hakkında|H

en: Absolute filename expected.
tr: Tam dosya adı beklenir.

en: Abstract
tr: Özet

en: Abstract---
tr: Özet---

en: Abstract.
tr: Özet.

en: Abstract:
tr: Özet:

en: Abstract:
tr: Özet:

en: Accept All Changes|c
tr: Tüm Değişiklikleri Kabul Et|T

en: Accept Change|A
tr: Değişikliği Kabul Et|K

en: Accept all changes
tr: Tüm değişiklikleri kabul et

en: Accept change inside selection
tr: Seçimdekileri değişiklikleri uygula

en: Accept compound &words
tr: &Bitişik sözcükleri kabul et

en: Accept this change
tr: Bu değişikliği kabul et

en: Accept words such as "diskdrive"
tr: "diskdrive" gibi kelimeleri kabul et

en: Accepted
tr: Kabul edildi

en: Accepted:
tr: Kabul edildi:

en: Acknowledgement
tr: Teşekkür

en: Acknowledgement \thetheorem.
tr: Teşekkür \thetheorem.

en: Acknowledgement*
tr: Teşekkür*

en: Acknowledgement.
tr: Teşekkür.

en: Acknowledgements
tr: Teşekkürler

en: Acknowledgements.
tr: Teşekkürlerler.

en: Acknowledgements:
tr: Teşekkür:

en: Acknowledgments
tr: Teşekkürler

en: Activated
tr: Etkinleştirildi

en: Ad&vanced
tr: &Gelişmiş

en: Add Column|u
tr: Sütun Ekle|u

en: Add Line Above|A
tr: Üste Çizgi Ekle|Ü

en: Add Line Above|o
tr: Üste Çizgi Ekle|Ü

en: Add Line Below|B
tr: Alta Çizgi Ekle|A

en: Add Line to Left
tr: Sola Çizgi Ekle

en: Add Line to Right
tr: Sağa Çizgi Ekle

en: Add Row|A
tr: Satır Ekle|ı

en: Add a BibTeX database file
tr: Bir BibTeX veritabanı dosyası ekleyin

en: Add a new branch to the list
tr: Listeye yeni bir dal ekle

en: Add bibliography to &TOC
tr: &İçindekilere kaynakça ekle

en: Add bibliography to the table of contents
tr: İçindekilere kaynakça ekleyin

en: Add column
tr: Sütun ekle

en: Add row
tr: Satır ekle

en: Add the word to your personal dictionary
tr: Sözcüğü kişisel sözlüğe ekle

en: Add to bibliography only.
tr: Sadece kaynakçaya ekle.

en: Addchap
tr: BölümEkle

en: Addchap*
tr: BölümEkle*

en: Addition
tr: Ekleme

en: Addition:
tr: Ekleme:

en: Additional Features|F
tr: Ek Özellikler|E

en: Additional LaTeX options
tr: Ek LaTeX seçenekleri

en: Additional Space
tr: Ek Boşluk

en: Addpart
tr: KısımEkle

en: Address
tr: Adres

en: Address for Offprints:
tr: Önbaskı Adresleri:

en: Address:
tr: Adres:

en: AddressForOffprints
tr: ÖnbaskıAdresleri

en: AddressRowA
tr: AdresSatırıA

en: AddressRowA:
tr: AdresSatırıA:

en: AddressRowB
tr: AdresSatırıB

en: AddressRowB:
tr: AdresSatırıB:

en: AddressRowC
tr: AdresSatırıC

en: AddressRowC:
tr: AdresSatırıC:

en: AddressRowD
tr: AdresSatırıD

en: AddressRowD:
tr: AdresSatırıD:

en: AddressRowE
tr: AdresSatırıE

en: AddressRowE:
tr: AdresSatırıE:

en: AddressRowF
tr: AdresSatırıF

en: AddressRowF:
tr: AdresSatırıF:

en: Addsec
tr: Bölümekle

en: Addsec*
tr: Bölümekle*

en: Adjust the depth of the navigation tree
tr: Gezinme ağacının derinliğini artır

en: Adresse
tr: Adres

en: Advanced Placement Options
tr: İleri Yerleştirme Seçenekleri

en: Aegean Numbers
tr: Aegean Sayıları

en: Affiliation
tr: İlişki

en: Affiliation:
tr: İlişki:

en: Afrikaans
tr: Hollanda lehçesi

en: After the cursor has not moved for this time, the completion popup is shown if it is available.
tr: Bu süre içerisinde imleç hareket etmemişse, mevcut olduğundan açılır pencerede tamamlamayı göster.

en: After the cursor has not moved for this time, the inline completion is shown if it is available.
tr: Bu süre içerisinde imleç hareket etmemişse, mevcut olduğundan satiriçi tamamlamayı göster.

en: Al&ternative language:
tr: Alternatif &dil:

en: Albanian
tr: Arnavutça

en: Alert
tr: Uyarı

en: AlertBlock
tr: UyarıBloğu

en: Algorithm
tr: Algoritma

en: Algorithm \arabic{theorem}
tr: Algoritma \arabic{theorem}

en: Algorithm \thetheorem.
tr: Algoritma \thetheorem.

en: Algorithm*
tr: Algoritma*

en: Algorithm.
tr: Algoritma.

en: Align bottom
tr: Alta hizala

en: Align center
tr: Ortala

en: Align left
tr: Sola hizala

en: Align middle
tr: Düşey ortaya hizalama

en: Align right
tr: Sağa hizala

en: Align top
tr: Yukarı hizala

en: Aligned Environment|l
tr: Aligned Ortamı|l

en: AlignedAt Environment|v
tr: AlignedAt Ortamı|A

en: Alignment
tr: Hizalama

en: Alignment not permitted
tr: Hizalamaya izin verilmiyor

en: Alignment|i
tr: Hizalama|i

en: All Borders
tr: Tüm sınırlar

en: All Files
tr: Tüm dosyalar

en: All Files (*)
tr: Tüm Dosyalar (*)

en: All debugging messages
tr: Tüm hata bulma iletileri

en: All documents saved.
tr: Tüm belgeler kaydedildi.

en: Allow &floating
tr: &Yüzen nesnelere izin ver

en: Allow &page breaks
tr: &Sayfa sonuna izin ver

en: Allow session manager to save and restore windows geometry.
tr: Oturum yöneticisinin pencere geometrisini kaydetmesine ve geri yüklemesine izin ver

en: Allows link text to break across lines.
tr: Bağlantı metinlerinin satırları kesmesine izin ver.

en: Alphabetic Presentation Forms
tr: Alfabetik Sunum Formları

en: AltAffiliation
tr: Altİlişki

en: Altaffilation
tr: Altİlişki

en: Alter Co&lor...
tr: &Rengi Değiştir...

en: Alternative affiliation:
tr: Alternatif ilişki:

en: Always Toggled
tr: Herzaman Değiştirildi

en: An Xfig figure.
tr: Xfig figürü.

en: An emergency save of the document %1$s exists.
    
    Recover emergency save?
tr: %1$s belgesinin bir acil durum kaydı var.
    
    Acil durum kaydından kurtarılsın mı?

en: An integer is expected.
tr: Tamsayı bekleniyor.

en: Ancient Greek Musical Notation
tr: Antik Yunan Müzikal Notasyonu

en: Ancient Greek Numbers
tr: Numara

en: And
tr: Ve

en: Angle to rotate image by
tr: Resmin döndürüleceği açı

en: Any changes will be lost. Are you sure you want to revert to the saved version of the document %1$s?
tr: Tüm değişiklikler kaybolacak. %1$s belgesinin kayıtlı sürümüne geri dönmek istediğinizden emin misiniz?

en: App&ly
tr: &Uygula

en: Appears in TOC
tr: İçindekilerde gözükür

en: Appendices
tr: Ekler

en: Appendix
tr: Ek

en: Appendix \Alph{appendix}.
tr: Ek \Alph{appendix}.

en: Appendix \Alph{section}:
tr: Ek \Alph{section}:

en: Appendix \thechapter
tr: Ek \thechapter

en: Apply Last Text Style|A
tr: Son Metin Stilini Ekle|S

en: Apply each change automatically
tr: Her değişikliği otomatik olarak uygula

en: Apply last
tr: Sonuncuyu uygula

en: Arabic
tr: Arapça

en: Arabic (ArabTeX)
tr: Arapça (ArabTeX)

en: Arabic (Arabi)
tr: Arapça (Arabi)

en: Arabic (CP 1256)
tr: Arapça (CP 1256)

en: Arabic (ISO 8859-6)
tr: Arapça (ISO 8859-6)

en: Arabic Presentation Forms-A
tr: Arapça Sunum Formları-A

en: Arabic Presentation Forms-B
tr: Arapça Sunum Formları-B

en: Area code
tr: Alan kodu

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Armenian (ArmSCII8)
tr: Ermenice (ArmSCII8)

en: Array Environment|y
tr: Dizi Ortamı|D

en: Arrow
tr: Ok

en: Arrow:
tr: Oklar:

en: Arrows
tr: Oklar

en: Article
tr: Makale

en: Assign the graphic to a group of graphics that share the same settings
tr: Grafiği aynı ayarları paylaştığı grafik grubuna ata

en: Assumption
tr: Varsayım

en: Assumption \thetheorem.
tr: Varsayım \thetheorem.

en: Assumption*
tr: Varsayım*

en: Assumption.
tr: Varsayım.

en: Attempted to include file %1$s in itself! Ignoring inclusion.
tr: %1$s i kendine dahil etmeye çalışıldı! İşlem yoksayıldı.

en: Author
tr: Yazar

en: Author Address
tr: Yazarın Adresi

en: Author Address:
tr: Yazar Adresi:

en: Author Email
tr: Yazarın Epostası

en: Author Running
tr: Mevcut Yazar

en: Author Running:
tr: Mevcut Yazar:

en: Author URL
tr: Yazar URL

en: Author footnote
tr: Yazar dipnotu

en: Author footnote:
tr: Yazar dipnotu:

en: Author mark
tr: Yazar imi

en: Author-year
tr: Yazar-yıl

en: Author:
tr: Yazar:

en: AuthorAddr
tr: YazarAdresi

en: Authorgroup
tr: Yazargrubu

en: Authorinfo
tr: Yazarbilgisi

en: Authorinfo:
tr: Yazarbilgisi:

en: Authormark
tr: Yazarimi

en: Auto &begin
tr: &Otomatik başla

en: Auto &end
tr: Oto&matik bitiş

en: Auto-edit file %1$s failed
tr: %1$s dosyası oto-düzenleme başarısız

en: Auto-saving %1$s
tr: %1$s otomatik kaydediliyor

en: Auto-view file %1$s failed
tr: %1$s dosyası otomatik gösterilemedi

en: Automatic &inline completion
tr: Oto&matik satıriçi tamamlama

en: Automatic &popup
tr: Otomatik &açılır pencere

en: Automatic in&line completion
tr: &Otomatik satıriçi tamamlama

en: Automatic p&opup
tr: O&tomatik açılır pencere

en: Automatic update
tr: Otomatik güncelle

en: Automatically fi&ll header
tr: &Başlığı otomatik doldur

en: Autosave failed!
tr: Otokayıt başarısız!

en: Autosaving current document...
tr: Belge otomatik kaydediliyor...

en: Available categories depend on the document encoding. Select UTF-8 for the full range.
tr: Mevcut kategoriler belgenin kodlamasına bağlıdır. Tüm aralık için UTF-8 i seçin.

en: Available listing parameters are %1$s
tr: Kullanılabilen listeleme parametreleri: %1$s

en: Available listings parameters containing string "%1$s" are %2$s
tr: "%1$s" dizgesini içeren mevcut listeleme parametreleri: %2$s

en: Available templates
tr: Mevcut şablonlar

en: Axiom
tr: Aksiyom

en: Axiom \thetheorem.
tr: Aksiyom \thetheorem.

en: Axiom*
tr: Aksiyom*

en: Axiom.
tr: Aksiyom.

en: B&ackreferences:
tr: &Ters referanslar:

en: BROKEN:
tr: KIRIK:

en: BackMatter
tr: Artçı

en: Backaddress:
tr: Ters Adres:

en: Backup failure
tr: Yedekleme başarısız

en: Baltic (CP 1257)
tr: Baltık (CP 1257)

en: Baltic (ISO 8859-13)
tr: Baltık (ISO 8859-13)

en: Baltic (ISO 8859-4)
tr: Baltık (ISO 8859-4)

en: Bank
tr: Banka

en: Bank:
tr: Banka:

en: BankAccount
tr: Banka Hesabı

en: BankAccount:
tr: Banka Hesabı:

en: BankCode
tr: Banka Kodu

en: BankCode:
tr: Banka Kodu:

en: BankRowA
tr: BankaSırasıA

en: BankRowA:
tr: BankaSırasıA:

en: BankRowB
tr: BankaSırasıB

en: BankRowB:
tr: BankaSırasıB:

en: BankRowC
tr: BankaSırasıC

en: BankRowC:
tr: BankaSırasıC:

en: BankRowD
tr: BankaSırasıD

en: BankRowD:
tr: BankaSırasıD:

en: BankRowE
tr: BankaSırasıE

en: BankRowE:
tr: BankaSırasıE:

en: BankRowF
tr: BankaSırasıF

en: BankRowF:
tr: BankaSırasıF:

en: Baseline center
tr: Taban orta

en: Baseline left
tr: Taban sol

en: Baseline right
tr: Taban sağ

en: Basic Latin
tr: Temel Latince

en: Basque
tr: Baskça

en: Begin
tr: Başla

en: Begin of CV
tr: CV Başlangıcı

en: Belarusian
tr: Belarusça

en: Bet&ween rows:
tr: Satır a&raları:

en: BibTeX Bibliography
tr: BibTeX Kaynakça

en: BibTeX Bibliography...|B
tr: BibTeX Kaynakça...|B

en: BibTeX Databases (*.bib)
tr: BibTeX Veritabanları (*.bib)

en: BibTeX Generated Bibliography
tr: BibTeX'in Oluşturduğu Kaynakça

en: BibTeX Styles (*.bst)
tr: BibTeX Stilleri (*.bst)

en: BibTeX command and options
tr: BibTeX komut ve seçenekleri

en: BibTeX database to use
tr: Kullanılacak BibTeX veritabanı

en: BibTeX styles
tr: BibTeX stilleri

en: Bibliographical backreferences
tr: Kaynakça ters referansları

en: Bibliography
tr: Kaynakça

en: Bibliography (plain)
tr: Kaynakça (düz)

en: Bibliography heading
tr: Kaynakça başlığı

en: Big Operators
tr: Büyük Operatörler

en: Big skip
tr: Büyük aralık

en: Big-sized icons
tr: Büyük-boyutlu simgeler

en: BigSkip
tr: Büyük

en: Big[[delimiter size]]
tr: Büyük[[sınırlayıcı boyu]]

en: Bigg[[delimiter size]]
tr: Bigg[[sınırlayıcı boyu]]

en: Binomial	\binom
tr: Binom	\binom

en: Biography
tr: Kaynakça

en: Blackboard	\mathbb
tr: Karatahta	\mathbb

en: Block
tr: Blok

en: Block Elements
tr: Blok Elementler

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Bold
tr: Kalın

en: Bold	\mathbf
tr: Kalın	\mathbf

en: Bold symbol	\boldsymbol
tr: Kalın sembol	\boldsymbol

en: Bookmarks|B
tr: Yerimleri|Y

en: Border above
tr: Üst sınır

en: Border below
tr: Alt sınır

en: Botto&m of row:
tr: Satırın &altı:

en: Bottom
tr: Alt

en: Bottom Line|B
tr: Alt Çizgi|A

en: Bottom center
tr: Alt orta

en: Bottom left
tr: Alt sol

en: Bottom right
tr: Alt sağ

en: Bottomtext
tr: Alt metin

en: Bottom|B
tr: Alt|A

en: Bottom|o
tr: Alt|A

en: Box
tr: Kutu

en: Box Drawing
tr: Kutu Çizimleri

en: Box Settings...|x
tr: Kutu Ayarları...|K

en: Br&owse...
tr: &Göz at...

en: Braille (default)
tr: Braille (öntanımlı)

en: Braille (mirror off)
tr: c

en: Branch
tr: Dal

en: Branch (%1$s): %2$s
tr: Dal (%1$s): %2$s

en: Branch Settings
tr: Dal Ayarları

en: Branch Settings...|B
tr: Dal Ayarları...|D

en: Branch:
tr: Dal:

en: Branches
tr: Dallar

en: Branch|B
tr: Dal|l

en: Break lines longer than the linewidth
tr: Satır genişliğinden uzun satırları kes

en: Breakable Slash|a
tr: Kırılabilen Kesme|b

en: Breton
tr: Bretonca

en: Bro&wse...
tr: G&öz at...

en: Browse...
tr: Göz at...

en: Build Program|B
tr: Programı İnşa Et|P

en: Build errors
tr: İnşa hataları

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: Bulleted Item:
tr: Madde imi:

en: BulletedItem
tr: Maddeimi

en: Bullets
tr: Madde imleri

en: Byzantine Musical Symbols
tr: Bizans Müzikal Semboller

en: C&aption:
tr: Başlı&k:

en: C&enter
tr: &Ortalı

en: C&lear
tr: S&il

en: C&olor links
tr: &Bağlantıları renklendir

en: C&onverter:
tr: Ç&evirici:

en: CCC code:
tr: CCC kodu:

en: CCC-Code
tr: CCC-Kod

en: CJK Compatibility
tr: CJK Uyumluluğu

en: CJK Compatibility Forms
tr: CJK Uyumluluk Formları

en: CJK Compatibility Ideographs
tr: CJK Uyumluluk İdeogramları

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
tr: CJK Uyumluluk İdeogramları Eki

en: CJK Symbols and Punctuation
tr: CJK Semboller ve Noktalamalar

en: CJK Unified Ideographs
tr: CJK Birleşmiş İdeogramları

en: CJK Unified Ideographs Extension B
tr: CJK Birleştirilmiş İdeogram Uzantısı B

en: CR categories
tr: CR kategorileri

en: CR category
tr: CR kategorisi

en: CURTAIN
tr: PERDE

en: Ca&tegory:
tr: &Kategori:

en: Calligraphic	\mathcal
tr: Kaligrafik	\mathcal

en: Can not insert shortcut to the list
tr: Kısayol listeye eklenemez

en: Can't add vertical grid lines in '%1$s'
tr: '%1$s'e dikey ızgara çizgileri eklenemiyor

en: Can't change number of columns in '%1$s'
tr: '%1$s' da sütun sayıları değiştirilemiyor

en: Can't change number of rows in '%1$s'
tr: '%1$s' da satır sayıları değiştirilemiyor

en: Can't set layout!
tr: Yerleşim ayarlanamadı!

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Canceled.
tr: Vazgeçildi.

en: Cannot convert file
tr: Dosya çevrilemiyor

en: Cannot edit file
tr: Dosya değiştirilemiyor

en: Cannot index more than one paragraph!
tr: Birden fazla paragraf indekslenemez!

en: Cannot remove a Format used by a Converter. Remove the converter first.
tr: Bir çevirici tarafından kullanılan biçimi silemezsiniz. Önce çeviriciyi silin.

en: Cannot remove temporary directory
tr: Geçici dizin silinemedi.

en: Cannot view file
tr: Dosya gösterilemiyor

en: Capitalize|a
tr: Baş Harfler Büyük|H

en: Caption
tr: Başlık

en: Caption:
tr: Başlık:

en: Case
tr: Durum

en: Case #.
tr: Durum #.

en: Case &sensitive
tr: Büyük küçük harfe &duyarlı

en: Case \arabic{case}
tr: Durum \arabic{case}

en: Cases Environment|C
tr: Koşul Ortamı|K

en: Catalan
tr: Katalanca

en: Center
tr: Ortalı

en: Center|C
tr: Orta|O

en: Central European (CP 1250)
tr: Orta Avrupa (CP 1250)

en: Central European (CP 852)
tr: Orta Avrupa (CP 852)

en: Central European (ISO 8859-2)
tr: Orta Avrupa (ISO 8859-2)

en: Change Formula Type|F
tr: Formül Tipi Değiştir|F

en: Change Limits Type|L
tr: Limit Tipi Değiştir|L

en: Change Tracking|C
tr: İzlemeyi Değiştir|D

en: Change tracking
tr: İzlemeyi değiştir

en: Change:
tr: Değişiklik:

en: Changes not shown in LaTeX output
tr: Değişiklikler LaTeX çıktısında gösterilmeyecek

en: Chapter
tr: AnaBölüm

en: Chapter Exercises
tr: Bölüm Alıştırmaları

en: Chapter \thechapter
tr: Bölüm \thechapter

en: Chapter*
tr: AnaBölüm*

en: Character set
tr: Karakter seti

en: Character:
tr: Karakter:

en: Chec&kTeX command:
tr: Chec&kTeX komutu:

en: Check In Changes...|I
tr: Değişiklikleri Gönder...|G

en: Check Out for Edit|O
tr: Değişiklikleri Al|A

en: Check TeX|h
tr: TeX denetimi|X

en: Check for floating listings
tr: Yüzen listeleri kontrol et

en: Check for inline listings
tr: Satıriçi listelemeyi kontrol et

en: Check it to enter parameters that are not recognizable by LyX
tr: LyX tarafından tanınmayan parametre girmek için seçin

en: Check spelling
tr: Yazım denetimi

en: Check this if the box should break across pages
tr: Kutu sayfaya sığmıyorsa bunu seçin

en: Check this to allow flexible placement
tr: Esnek yerleşim için bunu seçin

en: Check to change the order of rotating and scaling
tr: Döndürme ve ölçekleme sırasını değiştirmek için seçin

en: Check to highlight foreign languages visually in the work area
tr: Çalışma alanında yabancı dilleri görsel olarak ışıklandırmak için seçin

en: Check-in changes
tr: Değişiklikleri kontrol et

en: Check-out for edit
tr: Düzenleme için kontrol et

en: CheckTeX start options and flags
tr: CheckTeX başlatma seçenekleri

en: Checking this improves performance, but might decrease the on-screen quality of fonts
tr: Bunu seçmek performansı artırabilir fakat ekranda görünen font kalitesini düşürebilir

en: ChessBoard
tr: SatrançTahtası

en: ChessDiagram
tr: SatrançDiyagramı

en: Child Document
tr: Alt Belge

en: Child Document...|d
tr: Alt Belge...|t

en: Child Documents
tr: Alt Belgeler

en: Chinese (simplified)
tr: Çince (basitleştirilmiş)

en: Chinese (simplified) (EUC-CN)
tr: Chinese (basitleştirilmiş) (EUC-CN)

en: Chinese (simplified) (GBK)
tr: Chinese (basitleştirilmiş) (GBK)

en: Chinese (traditional)
tr: Çince (geleneksel)

en: Chinese (traditional) (EUC-TW)
tr: Chinese (geleneksel) (EUC-TW)

en: ChkTeX warning id #
tr: ChkTeX uyarı id #

en: ChkTeX warning id # %1$d
tr: ChkTeX uyarı id # %1$d

en: Choose UI file
tr: Arabirim dosyası seçin

en: Choose a filename to save document as
tr: Belgeyi kaydetmek için bir dosyadı seçin

en: Choose a filename to save the pasted graphic as
tr: Yapıştırılan grafikleri kaydetmek için dosya adı seçin

en: Choose a style file
tr: Stil dosyası seç

en: Choose bind file
tr: Bağlama dosyası seçin

en: Choose keyboard map
tr: Klavye haritası seçin

en: Choose the font size for line numbers
tr: Satır numaralandırma için font seçin

en: Citation
tr: Alıntı

en: Citation Style
tr: Alıntı Stili

en: Citation st&yle:
tr: &Alıntı stili:

en: Citation-number
tr: Alıntı-numarası

en: Citation-number:
tr: Alıntı-numarası:

en: Citation...|C
tr: Alıntı...|A

en: Citation:
tr: Alıntı:

en: City
tr: Şehir

en: Claim
tr: İddia

en: Claim #.
tr: İddia #.

en: Claim \arabic{theorem}
tr: İddia \arabic{theorem}

en: Claim \theclaim.
tr: İddia \theclaim.

en: Claim \thetheorem.
tr: İddia \thetheorem.

en: Claim*
tr: İddia*

en: Claim.
tr: İddia.

en: Classification Codes
tr: Sınıflandırma Kodları

en: Clear Bookmarks|C
tr: Yerimlerini Sil|S

en: Clear Double Page
tr: Çift Sayfayı Temizle

en: Clear Double Page|D
tr: Çift Sayfayı Temizle|Ç

en: Clear Page
tr: Sayfayı Temizle

en: Clear Page|C
tr: Sayfayı Temizle|T

en: Clear current shortcut
tr: Mevcut kısayolu sil

en: Click to define a new graphics group.
tr: Yeni bir grafik grubu tanımlamak için tıklayın.

en: Click to detach
tr: Ayırmak için tıkla

en: Click to select a local document class definition file
tr: Yerel belge sınıf tanımlama dosyası seçmek için tıklayın

en: Clip to &bounding box
tr: &Çevre kutusuna sınırla

en: Clip to bounding box values
tr: Çevre kutusuna sınırla

en: Clipart|#C#c
tr: Küçük Resim|#K#k

en: Close
tr: Kapat

en: Close All Insets|C
tr: Tüm Eklemeleri Kapat|t

en: Close File
tr: Dosyayı Kapat

en: Close Inset|C
tr: Eki Kapat|t

en: Close Window|d
tr: Pencereyi Kapat|c

en: Close tab
tr: Sekmeyi kapat

en: Close this dialog
tr: Bu pencereyi kapat

en: CloseSection
tr: BölümüKapat

en: Close|C
tr: Kapat|t

en: Closing
tr: Kapanış

en: Closing:
tr: Kapanış:

en: Co&ntent:
tr: İ&çerik:

en: Co&pier:
tr: Ko&pyalar:

en: Code
tr: Kod

en: Code Point:
tr: Kod Noktası:

en: Color
tr: Renkli

en: Colors
tr: Renkler

en: Column
tr: Sütun

en: Column Width %
tr: Sütun Genişliği %

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Columns (center aligned)
tr: Sütunlar (ortalanmış)

en: Columns (top aligned)
tr: Sütunlar (üste hizalı)

en: ColumnsCenterAligned
tr: SütunlarOrtalanmış

en: ColumnsTopAligned
tr: ÜsteHizalıSütunlar

en: Combining Diacritical Marks
tr: Ayırıcı İmler Birleştiriliyor

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
tr: Semboller için Ayırıcı İm Birleştiriliyor

en: Combining Half Marks
tr: Yarım İmler Birleştiriliyor

en: Command Buffer
tr: Komut Tamponu

en: Command and options for nomencl (usually makeindex)
tr: nomencl komut ve seçenekleri (genelde makeindex)

en: Command definition file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local commands/ directories.
tr: Komut tanım dosyası. Tam yolu belirtebilirsiniz veya LyX genel ve yerel komutlar/ dizinine bakacaktır.

en: Command disabled
tr: Komut kapalı

en: Command e&nd:
tr: Biti&ş komutu:

en: Command not allowed without any document open
tr: Bir belge açılmadan bu komut çalışmaz

en: Command s&tart:
tr: &Başla komutu:

en: Command-
tr: Komut-

en: Comment
tr: Açıklama

en: Comment|C
tr: Açıklama|A

en: Comment|m
tr: Yorum|Y

en: Commission
tr: Komisyon

en: Computer
tr: Bilgisayar

en: Conclusion
tr: Sonuç

en: Conclusion \thetheorem.
tr: Netice \thetheorem.

en: Conclusion*
tr: Sonuç*

en: Conclusion.
tr: Netice.

en: Condition
tr: Koşul

en: Condition \thetheorem.
tr: Koşul \thetheorem.

en: Condition*
tr: Koşul*

en: Condition.
tr: Koşul.

en: Conference
tr: Konferans

en: Conference:
tr: Konferans:

en: Configuration files reading
tr: Ayar dosyalarının okunması

en: Conjecture
tr: Varsayım

en: Conjecture #.
tr: Varsayım #.

en: Conjecture \arabic{theorem}
tr: Varsayım \arabic{theorem}

en: Conjecture \theconjecture.
tr: Varsayım \theconjecture.

en: Conjecture \thetheorem.
tr: Varsayım \thetheorem.

en: Conjecture*
tr: Varsayım*

en: Conjecture.
tr: Varsayım.

en: Contents
tr: İçindekiler

en: Continued fraction	\cfrac
tr: Sürekli kesir	\cfrac

en: Continuing
tr: Devam ediyor

en: Control
tr: Kontrol

en: Control Pictures
tr: Kontrol Resimleri

en: Control-
tr: Kontrol-

en: Conversion failed
tr: Çevrim başarısız

en: Conversion script failed
tr: Çevrim betiği başarısız

en: Conversion script not found
tr: Çevrim betiği bulunamadı

en: Converter Defi&nitions
tr: &Dönüştürücü Tanımlamaları

en: Converter File Cache
tr: Dönüştürücü Önbelleği

en: Converters
tr: Çeviriciler

en: Converting document to new document class...
tr: Belge yeni sınıfa çevriliyor...

en: Converting to loadable format...
tr: Çeviriliyor...

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy Column|p
tr: Sütun Kopyala|ü

en: Copy Row|o
tr: Satır Kopyala|p

en: Copy as Reference|C
tr: Referans Olarak Kopyala|R

en: Copying %1$s to %2$s failed.
tr: %1$s i %2$s e kopyalarken hata.

en: Copyright
tr: Telif Hakkı

en: Copyright data:
tr: Telif hakkı verisi:

en: Copyright year:
tr: Telif hakkı yılı:

en: Copyright:
tr: Telif hakkı:

en: CopyrightYear
tr: Telif Hakkı Yılı

en: Copyrightdata
tr: Telif hakkı Verisi

en: CorAuthor mark
tr: İlgiliYazar imi

en: CorAuthormark
tr: İlgiliYazarimi

en: Corollary
tr: Doğal Sonuç

en: Corollary #.
tr: Doğal sonuç #.

en: Corollary \arabic{theorem}
tr: Doğal sonuç \arabic{theorem}

en: Corollary \thecorollary.
tr: Doğal Sonuç \thecorollary.

en: Corollary \thetheorem.
tr: Doğal Sonuç \thetheorem.

en: Corollary*
tr: Doğal Sonuç*

en: Corollary.
tr: Doğal Sonuç.

en: Corr Author:
tr: Yazar:

en: Corrupt File
tr: Bozuk Dosya

en: Could not copy a temporary file from %1$s to %2$s.
tr: Geçici dosya %1$s'den %2$s'e kopyalanamadı.

en: Could not copy the file
    %1$s
    into the temporary directory.
tr: %1$s dosyası
    geçici dizine
    kopyalanamadı.

en: Could not create a temporary directory in
    "%1$s"
    Make sure that this path exists and is writable and try again.
tr: "%1$s"de
    geçici dizin oluşturulamadı
    Dizinin mevcut ya da yazılabilir olduğundan emin olun ve tekrar deneyin.

en: Could not create temporary directory
tr: Geçici dizin yaratılamadı

en: Could not find LaTeX command for character '%1$s' (code point %2$s)
tr: '%1$s' karakterinin LaTeX komutu bulunamadı (kod noktası %2$s)

en: Could not find UI definition file
tr: Arabirim tanımlama dosyası bulunamadı

en: Could not find stdinsets.inc! This may lead to data loss!
tr: stdinsets.inc bulunamadı! Veri kaybına sebep olabilir!

en: Could not insert document %1$s
tr: Belge %1$s eklenemedi

en: Could not load class
tr: Sınıf yüklenemedi.

en: Could not move a temporary directory from %1$s to %2$s.
tr: Geçici dizin %1$s'den %2$s'e taşınamadı.

en: Could not move a temporary file from %1$s to %2$s.
tr: Geçici dosya %1$s'den %2$s'e taşınamadı.

en: Could not open document %1$s
tr: Belge %1$s açılamadı

en: Could not open file
tr: Dosya açılamıyor

en: Could not open the specified document
    %1$s.
tr: Belirtilen dosya açılamıyor
    %1$s.

en: Could not read configuration file
tr: Ayar dosyası okunamıyor

en: Could not read file
tr: Dosya okunamıyor

en: Could not read stdinsets.inc! This may lead to data loss!
tr: stdinsets.inc okunamadı! Veri kaybına sebep olabilir!

en: Could not read template
tr: Şablon okunamadı

en: Could not read the specified document
    %1$s
    due to the error: %2$s
tr: %1$s belgesi
    şu sebeplerden
    okunamadı: %2$s

en: Could not remove the temporary directory %1$s
tr: Geçici dizin %1$s silinemedi

en: Could not run chktex successfully.
tr: chktex başarıyla çalıştırılamadı.

en: Could not update TeX information
tr: TeX bilgisi güncellenemedi

en: Couldn't copy file
tr: Dosya kopyalanamıyor

en: Couldn't export file
tr: Dosya dışarı aktarılamadı

en: Couldn't import file
tr: Dosya içeri aktarılamadı

en: Country
tr: Ülke

en: Create new document?
tr: Yeni bir belge oluşturayım mı?

en: Credits
tr: Yazarlar

en: Criterion
tr: Kriter

en: Criterion \arabic{theorem}
tr: Kriter \arabic{theorem}

en: Criterion \thetheorem.
tr: Kriter \thetheorem.

en: Criterion*
tr: Kriter*

en: Criterion.
tr: Kriter.

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Crop
tr: Kırp

en: Cross-Reference...|R
tr: Çapraz referans...|z

en: Cross-reference
tr: Çapraz referans

en: Cross-reference as it appears in output
tr: Çıktıdaki gibi görünen Çapraz referanslar

en: Cross-term
tr: Çapraz-koşul

en: Cross-term:
tr: Çapraz-koşul:

en: CrossList
tr: ÇaprazListe

en: Currency Symbols
tr: Kur Sembolleri

en: Current Address
tr: Bulunulan Adres

en: Current address:
tr: Bulunulan adres:

en: Current cell:
tr: Bulunulan hücre:

en: Current column position
tr: Bulunulan sütun pozisyonu

en: Current row position
tr: Bulunulan satır pozisyonu

en: Current word
tr: Şimdiki sözcük

en: Cursor &follows scrollbar
tr: İmleç kaydırma çubuğunu &izler

en: Cursor i&ndicator
tr: İmleç &Belirteci

en: Cursor movement:
tr: İmleç hareketi:

en: Custom
tr: Özel

en: Custom Length|C
tr: Özel Uzunluk|Ö

en: Custom column format (LaTeX)
tr: Özel sütun biçimi (LaTeX)

en: Custom keyboard definition
tr: Özel klavye tanımı

en: Customer
tr: Müşteri

en: Customer no.:
tr: Müşteri no.:

en: Customization|C
tr: Özelleştirme|Ö

en: Customized...|C
tr: Özel...|Ö

en: Custom|C
tr: Özel|Ö

en: Cut
tr: Kes

en: Cyrillic
tr: Kirilik

en: Cyrillic (CP 1251)
tr: Kirilik (CP 1251)

en: Cyrillic (CP 855)
tr: Kirilik (CP 855)

en: Cyrillic (CP 866)
tr: Kirilik (CP 866)

en: Cyrillic (ISO 8859-5)
tr: Kirilik (ISO 8859-5)

en: Cyrillic (KOI8-R)
tr: Kirilik (KOI8-R)

en: Cyrillic (KOI8-U)
tr: Kirilik (KOI8-U)

en: Cyrillic (pt 154)
tr: Kirilik (pt 154)

en: Cyrillic (pt 254)
tr: Kirilik (pt 254)

en: Czech
tr: Çekçe

en: DPI (dots per inch) of your monitor is auto-detected by LyX. If that goes wrong, override the setting here.
tr: Ekranınızın DPI'yı(inç başına düşen nokta) LyX tarafından otomatik olarak algılandı. Ters giderse, ayarları buradan değiştirin.

en: DUPLICATE:
tr: ÇOĞALT:

en: Danish
tr: Danca

en: Databa&ses
tr: &Veritabanları

en: Databases:
tr: Veritabanları:

en: Dataset
tr: Verikümesi

en: Dataset:
tr: Verikümesi:

en: Datasets
tr: Verikümeleri

en: Datasets:
tr: Verikümeleri:

en: Date
tr: Tarih

en: Date format for strftime output
tr: strftime çıktısı için tarih biçimi

en: Date:
tr: Tarih:

en: Day
tr: Gün

en: De&fault
tr: &Öntanımlı

en: De&lete
tr: &Çıkar

en: De-select if you do not want LyX to scroll to saved position.
tr: LyX'in kayıtlı pozisyona gitmesini istemiyorsanız seçimi kaldırın.

en: De-select if you don't want LyX to create backup files.
tr: LyX'in yedek dosya oluşturmasını istemiyorsanız seçimi kaldırın.

en: De-select if you don't want the startup banner.
tr: Bannerı başlatmak istemiyorsanız seçimi kaldırın.

en: De-select to prevent loading files opened from the last LyX session.
tr: Son LyX oturumundaki dosyaların yüklenmesini istemiyorsanız seçimi kaldırın.

en: Debugging `%1$s' (%2$s)
tr: `%1$s' (%2$s) hatası ayıklanıyor

en: Decrease
tr: Azalt

en: Decrease List Depth|D
tr: Liste Derinliğini Azalt|z

en: Decrease depth
tr: Derinliği azalt

en: Decrease nesting depth of selected item
tr: Seçili öğenin girinti derinliğini azalt

en: Dedication
tr: İthaf

en: Dedication:
tr: İthaf:

en: Dedicatory
tr: İthaf

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Default skip
tr: Öntanımlı aralık

en: Default|t
tr: Öntanımlı|Ö

en: Define how to run chktex. E.g. "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38" Refer to the ChkTeX documentation.
tr: chktex in nasıl çalıştırılacağını tanımlayın. Ör. "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -n22 -n25 -n30 -n38" ChkTeX belgesine bakın.

en: Define or change background color
tr: Arkaplan rengini değiştir ya da tanımla

en: Define the options of bibtex (cf. man bibtex) or select an alternative compiler (e.g. mlbibtex or bibulus).
tr: bibtex seçeneklerini (cf. man bibtex) tanımlayın ya da alternatif derleyici (ör. mlbibtex veya bibulus) seçin.

en: Define the options of makeindex (cf. man makeindex) or select an alternative compiler. E.g., using xindy/make-rules, the command string would be "makeindex.sh -m $$lang".
tr: makeindex (cf. man makeindex) seçeneklerini tanımlayın ya da farklı bir derleyici seçin Ör., xindy/make-rules kullanıyorsanız, komut şu şekilde olmalı "makeindex.sh -m $$lang".

en: Define the options of makeindex (cf. man makeindex) to be used for nomenclatures. This might differ from the index processing options.
tr: Terminoloji için kullanılan makeindex seçeneklerini tanımlayın. İndeks işleme seçeneklerinden farklılık gösterebilir.

en: Defines an environment to typeset Braille. For more details see Braille.lyx in examples.
tr: Braille dizigisi ortamı tanımlar. Detaylar için örnekler kısmında Braille.lyx dosyasına bakın.

en: Defines some character styles for logical markup: noun, emph, strong, and code.
tr: Mantıksal işaretleme için bazı karakter stilleri tanımlar: ad, vurgu, strong ve kod.

en: Defines some special environments useful for linguistics (numbered examples, glosses, semantic markup, tableau floats). See linguistics.lyx file in examples.
tr: Dilbilim için kullanışlı bazı özel ortamları tanımlar (numaralandırılmış örnekler, makaleler, semaktik işaretleme, yüzen tablolar). Örnekler için lingustics.lyx dosyasına bakın.

en: Definition
tr: Tanım

en: Definition #.
tr: Tanım #.

en: Definition \arabic{theorem}
tr: Tanım \arabic{theorem}

en: Definition \thedefinition.
tr: Tanım \thedefinition.

en: Definition \thetheorem.
tr: Tanım \thetheorem.

en: Definition*
tr: Tanımlama*

en: Definition.
tr: Tanım.

en: Definitions
tr: Tanımlar

en: Definitions.
tr: Tanımlar.

en: Delete Column|e
tr: Sütun Sil|S

en: Delete Line Above|D
tr: Üst Çizgiyi Sil|Ç

en: Delete Line Below|e
tr: Alt Çizgiyi Sil|z

en: Delete Line to Left
tr: Soldaki Çizgiyi Sil

en: Delete Line to Right
tr: Sağdaki Çizgiyi Sil

en: Delete Row|D
tr: Satır Sil|i

en: Delete column
tr: Sütun sil

en: Delete row
tr: Satır sil

en: Delimiters...|r
tr: Sınırlayıcılar...|ı

en: Demote Section|m
tr: Bölümü Alçalt|A

en: Dependency information
tr: Bağımlılık bilgisi

en: Depth
tr: Derinlik

en: Description
tr: Açıklama

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Developers' general debug messages
tr: Geliştiricilerin genel hata kaydı mesajları

en: Dia diagram.
tr: Dia diyagramı.

en: Dialogue
tr: Diyalog

en: Difference between two numbered lines
tr: İki numarandırılmış satırların farkını al

en: Different textclasses
tr: Farkı metinsınıfları

en: Directories
tr: Dizinler

en: Directory
tr: Dizin

en: Directory is not accessible.
tr: Dizin erişilebilir değil.

en: Directory not found
tr: Dizin bulunamadı

en: Disk Error:
tr: Disk Hatası:

en: Display
tr: Görünüm

en: Display Formula|D
tr: Formülü Göster|F

en: Display fraction	\dfrac
tr: Kesri görüntüle	\dfrac

en: Display style	\displaystyle
tr: Stili göster	\displaystyle

en: Displayed Formula|D
tr: Görünen Formül|G

en: Display|D
tr: Görünüm|G

en: Dissolve Inset|D
tr: Eklemeyi Çöz|Ç

en: Do you want to retrieve the document %1$s from version control?
tr: %1$s belgesini sürüm yönetiminden almak ister misiniz?

en: Do&wn
tr: &Aşağı

en: DocBook Source
tr: DocBook Kaynağı

en: Document %1$s has been externally modified. Are you sure you want to overwrite this file?
tr: %1$s belgesi dışarıdan değiştirilmiş. Üzerine yazma istiyor musunuz?

en: Document %1$s inserted.
tr: Belge %1$s eklendi.

en: Document %1$s opened.
tr: Belge %1$s açıldı.

en: Document %1$s reloaded.
tr: Belge %1$s açıldı.

en: Document Class
tr: Belge Sınıfı

en: Document Settings
tr: Belge Ayarları

en: Document and Window
tr: Belge ve Pencere

en: Document class not available
tr: Belge sınıfı mevcut değil!

en: Document class not found
tr: Belge sınıfı mevcut değil

en: Document defaults saved in %1$s
tr: Belge öntanımlıları %1$s e kaydedildi

en: Document export cancelled.
tr: Belge dışarı aktarımı iptal edildi.

en: Document exported as %1$s
tr: Belge %1$s olarak dışarı aktarıldı

en: Document exported as %1$s to file `%2$s'
tr: %1$s belgesi '%2$s' olarak dışarı aktarıldı

en: Document format failure
tr: Belge biçimi hatası

en: Document header error
tr: Belge başlık hatası

en: Document is read-only
tr: Belge yalnızca okunabilir

en: Document not loaded
tr: Belge yüklenmiş değil

en: Document not loaded.
tr: Belge kaydedilemedi.

en: Document not saved
tr: Belge kaydedilemedi

en: Documents|#o#O
tr: Belgeler|#b#B

en: Document|D
tr: Belge|B

en: Don't output the first header
tr: İlk başlığı gösterme

en: Don't output the last footer
tr: Son altlığı gösterme

en: Done!
tr: Bitti!

en: Dots
tr: Noktalar

en: Double
tr: Çift

en: Double Item:
tr: Çift Öğe:

en: Double Quad (2 em)
tr: Çift Dörtlü (2 em)

en: Double Quad Space|u
tr: Çift Dörtlü Boşluk|ç

en: Double quadratin space	\qquad
tr: Çift dörtlü boşluk	\qquad

en: Double rectangular frame
tr: Çift dikdörtgen kutu

en: DoubleItem
tr: ÇiftÖğe

en: Draft mode
tr: Taslak modu

en: Drop Shadow|w
tr: Gölgeyi Bırak|G

en: Dscr
tr: Açklm

en: Dutch
tr: Hollandaca

en: E&xtra flag:
tr: &Ekstra bayrak:

en: E-Mail
tr: E-Posta

en: E-mail address:
tr: E-posta adresi:

en: E-mail:
tr: E-posta:

en: EMail
tr: EPosta

en: EMail:
tr: EPosta:

en: ERROR: Nonexistent float type!
tr: HATA: Mevcut olmayan float tipi!

en: EXT.
tr: DIŞ.

en: Ed&itor:
tr: Dü&zenleyici:

en: Edit Math Macros inline with a box around
tr: Matematik Makrolarını etrafında bir kutu göstererek düzenle

en: Edit Math Macros inline with the name in the status bar
tr: Matematik Makrolarını durum çubuğunda ismi görünecek şekilde düzenle

en: Edit Math Macros with a parameter list (like in LyX < 1.6)
tr: Matematik Makrolarını  parametre listesiyle düzenle (LyX < 1.6 da ki gibi)

en: Edit shortcut
tr: Kısayolu düzenle

en: Edit the file
tr: Dosyayı düzenle

en: Editing
tr: Düzenleme

en: Edit|E
tr: Düzen|ü

en: Electronic Address:
tr: Elektronik Adres:

en: Ellipsis|i
tr: Üç Nokta|ç

en: Email
tr: Eposta

en: Email:
tr: Eposta:

en: Embedded Objects|O
tr: Gömülü Nesneler|l

en: Emph
tr: Vurgu

en: Emphasis %1$s,
tr: Vurgu %1$s,

en: Empty Section
tr: Boş Bölüm

en: Empty slide:
tr: Boş slayt:

en: EmptySection
tr: BoşBölüm

en: EmptySlide
tr: BoşSlayt

en: Enable fullscreen PDF presentation
tr: Tam ekran PDF sunumunu aktif yap

en: Enable the automatic appearance of tool tips in the work area.
tr: Çalışma alanındaki araç ipuçlarının görünümünü otomatik yap

en: Enable the pixmap cache that might improve performance on Mac and Windows.
tr: Mac ve Windows'da performansı artıran pixmap önbelleğini aç.

en: Enable to use the options that are predefined in the layout file
tr: Yerleşim dosyasında tanımlı seçenekleri kullanmak için seçin

en: Enclosed Alphanumerics
tr: Ek Alfanumerikler

en: Enclosed CJK Letters and Months
tr: CJK Harf Ayları Kapsar

en: Encoding
tr: Kodlama

en: End
tr: Son

en: End of CV
tr: CV'nin sonu

en: End of Sentence|E
tr: Cümle Sonu|C

en: EndSlide
tr: SlaytSonu

en: Endnote
tr: Sonnot

en: English
tr: İngilizce

en: English (Canada)
tr: İngilizce (Kanada)

en: English (UK)
tr: İngilizce (UK)

en: English (USA)
tr: İngilizce (ABD)

en: Enhanced Metafile
tr: Gelişmiş Metadosya

en: Enter BibTeX database name
tr: BibTeX veritabanı adı girin

en: Enter LyX function or command sequence
tr: LyX fonksiyonu ya da komut dizisi girin

en: Enter characters to filter the layout list.
tr: Yerleşim listesini filtrelemek için karakter girin.

en: Enter four letters (either t = round or f = square) for top right, bottom right, bottom left and top left corner.
tr: Sağ üst, sağ alt, sol üst ve sol alt köşe işin dört harf girin (t = yuvarlak ya da f = kare).

en: Enter something like \color{white}
tr: Şuna benzer birşey girin \color{white}

en: Enter the name of the default master document
tr: Öntanımlı ana belgenin adını giriniz

en: Entry
tr: Giriş

en: Entry:
tr: Girdi:

en: Enumerate
tr: Sıralı öğe

en: EnumerateType1
tr: NumaralandırmaTipi1

en: Epigraph
tr: Kitabe

en: Eqnarray Environment|E
tr: Eqnarray Ortamı|E

en: Equation
tr: Denklem

en: Equation Label|L
tr: Denklem Etiketi|D

en: Error
tr: Hata

en: Error -> Cannot load file!
tr: Hata -> Dosya yüklenemedi!

en: Error List
tr: Hata Listesi

en: Error converting to loadable format
tr: Yüklenebilen biçime çevirirken hata

en: Error generating the pixmap
tr: Pixmap oluşturulurken hata

en: Error loading file into memory
tr: Dosyayı belleğe yüklerken hata

en: Error reading internal layout information
tr: Dahili yerleşim bilgisi okuma hatası

en: Error reading module %1$s
tr: %1$s modülü okunamadı

en: Error while reading the configuration file
    %1$s.
    Please check your installation.
tr: Yapılandırma dosyasını %1$s
    okunurken hata oluştur.
    Lütfen kurulumunuzu kontrol edin.

en: Error: Could not generate logfile.
tr: Hata: Hata dosyası oluşturulamıyor.

en: Estonian
tr: Estonca

en: Example
tr: Örnek

en: Example #.
tr: Örnek #.

en: Example \arabic{theorem}
tr: Örnek \arabic{theorem}

en: Example \theexample.
tr: Örnek \theexample.

en: Example \thetheorem.
tr: Örnek \thetheorem.

en: Example*
tr: Örnek*

en: Example.
tr: Örnek.

en: Example:
tr: Örnek:

en: ExampleBlock
tr: ÖrnekBlok

en: Examples
tr: Örnekler

en: Examples.
tr: Örnekler.

en: Examples:
tr: Örnekler:

en: Examples|#E#e
tr: Örnekler|#ö#Ö

en: Executing command:
tr: Komut çalıştırılıyor:

en: Exercise
tr: Alıştırma

en: Exercise #.
tr: Alıştırma #.

en: Exercise \thetheorem.
tr: Alıştırma \thetheorem.

en: Exercise*
tr: Alıştırma*

en: Exercise.
tr: Alıştırma.

en: Exiting.
tr: Çıkılıyor.

en: Exit|x
tr: Çık|Ç

en: Expect a number with an optional * before it
tr: Öncesinde opsiyonel * olan bir sayı bekleniyor

en: Export Warning!
tr: Dışarı Aktarım Uyarısı!

en: Export to LaTeX/Docbook but don't print
tr: LaTeX/Docbook'a aktar ama yazdırma

en: Export|E
tr: Dışarı Aktar|D

en: External Material
tr: Harici Materyal

en: External Material...|M
tr: Dış Materyal...|ı

en: External control interface
tr: Harici kontrol arayüzü

en: External template %1$s is not installed
tr: Harici şablon %1$s yüklü değil

en: External template/inset messages
tr: Harici şablon/ekleme mesajları

en: Extra
tr: Ekstra

en: Extratitle
tr: Ekstra başlık

en: F&ile
tr: D&osya

en: F&ont size:
tr: &Font boyu:

en: F&ormat:
tr: &Biçim

en: FADE IN:
tr: AÇILMA:

en: FADE OUT
tr: KAYBOLMA

en: Facility
tr: Olanak

en: Facility:
tr: Olanak:

en: Fact
tr: Olgu

en: Fact \thetheorem.
tr: Olgu \thetheorem.

en: Fact*
tr: Olgu*

en: Fact.
tr: Olgu.

en: Failed to create directory. Exiting.
tr: Dizin oluşturulamadı. Çıkılıyor.

en: Failed to create shortcut
tr: Kısayol oluşturulamadı

en: Farsi
tr: Farsça

en: Fax
tr: Faks

en: Fax...|F
tr: Faks...|F

en: Feedback window
tr: Geribesleme penceresi

en: Fi&rst line:
tr: &İlk satır:

en: FigCaption
tr: FigBaşlık

en: Figure
tr: Figür

en: Figure Wrap Float|F
tr: Katlanabilir Yüzen Figür|F

en: Figures
tr: Figür

en: Figures:
tr: Figür:

en: File %1$s already exists, do you want to overwrite it?
tr: %1$s dosyası mevcut, üzene yazmak istiyor musunuz?

en: File Handling
tr: Dosya Yönetimi

en: File does not exist: %1$s
tr: Dosya mevcut değil: %1$s

en: File name error
tr: Dosya adı hatası

en: File name of image
tr: Resmin dosya adı

en: File name to include
tr: İçerilecek dosya adı

en: File not found
tr: Dosya bulunamadı

en: File not readable!
tr: Dosya okunabilir değil!

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Files used by LyX
tr: LyX tarafından kullanılan dosyalar

en: File|F
tr: Dosya|D

en: File|e
tr: Dosya|D

en: Filtering layouts with "%1$s". Press ESC to remove filter.
tr: Yerleşimler "%1$s" ile filtreleniyor. Filtreyi kaldırmak için ESC'ye basın.

en: Find &Next
tr: S&onrakini Bul

en: Find and Replace
tr: Bul ve Değiştir

en: Find and replace
tr: Bul ve değiştir

en: Finnish
tr: Fince

en: First header:
tr: İlk başlık:

en: FirstAuthor
tr: İlkYazar

en: FirstName
tr: Ad

en: Firstname
tr: Ad

en: FitBitmap
tr: BitmapeSığ

en: FitFigure
tr: FigüreSığ

en: Fixed width of the column
tr: Sütunun sabit eni

en: Float
tr: Yüzen

en: Float Placement
tr: Yüzen Yerleşimi

en: Float Settings...|a
tr: Yüzen Ayarları...|Y

en: Float|a
tr: Yüzen|Y

en: Fname
tr: Dosyaadı

en: Fo&rmal
tr: &Resmi

en: Font Famil&y:
tr: F&ont ailesi:

en: Font Sizes
tr: Font Boyları

en: Font color
tr: Font rengi

en: Font family
tr: Font ailesi

en: Font handling
tr: Font yönetimi

en: Font series
tr: Font serileri

en: Font shape
tr: Font biçimi

en: Font si&ze:
tr: Font &boyu:

en: Font size
tr: Font boyu

en: Font, Layouts and Textclasses
tr: Font, Yerleşim ve Metin Sınıfları

en: FontUi
tr: Font

en: Fonts
tr: Fontlar

en: Footer:
tr: Altlık:

en: Footnote|F
tr: Dipnot|p

en: Force u&pper case
tr: &Büyük harf kullan

en: Force upper case in citation
tr: Alıntıda büyük harfler kullan

en: Forma&t:
tr: &Biçim:

en: Format in use
tr: Kullanılan biçim

en: Format text into two columns
tr: Metni iki sütun olarak biçimlendir

en: Formatted reference
tr: Biçimli referans

en: Formatting|o
tr: Biçimleme|ç

en: FourAffiliations
tr: Dörtİlişki

en: FourAuthors
tr: DörtYazar

en: Fractions
tr: Kesirler

en: Frame
tr: Çerçeve

en: Frame Decorations
tr: Çerçeve Dekorasyonları

en: Frameless|l
tr: Çerçevesiz|Ç

en: Frames
tr: Çerçeveler

en: French
tr: Fransızca

en: French (Canada)
tr: Fransızca (Kanada)

en: FrontMatter
tr: Öncü

en: Fullscreen
tr: Tam ekran

en: Fullscreen Mode
tr: Tam ekran Kipi

en: Fullscreen|l
tr: Tam Ekran|E

en: Function
tr: Fonksiyon

en: Functions
tr: Fonksiyonlar

en: GUI handling
tr: Arabirim yönetimi

en: Galician
tr: Galiçyaca

en: Game
tr: Oyun

en: Gathered Environment|h
tr: Toplanan Ortam|T

en: General
tr: Genel

en: General Punctuation
tr: Genel Noktalama

en: General information
tr: Genel bilgiler

en: Geometric Shapes
tr: Geometrik Şekiller

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: German
tr: Almanca

en: German (Austria)
tr: Almanca (Avusturya)

en: German (Austria, old spelling)
tr: Almanca (Avusturya, eski heceleme)

en: German (Switzerland)
tr: Almanca (İsviçre)

en: German (old spelling)
tr: Almanca (eski heceleme)

en: Get bounding box from the (EPS) file
tr: Sınır değerlerini (EPS) dosyasından al

en: Give a filename for the LyX server pipe
tr: LyX sunucu borusu için bir isim verin

en: Glosse
tr: Makale

en: Go to Label|G
tr: Etikete Git|E

en: Go to Label|L
tr: Etikete Git|E

en: Go to next change
tr: Sonraki değişikliğe git

en: Gothic
tr: Gothik

en: Grace
tr: Süsle

en: Graphics
tr: Grafik

en: Graphics Group
tr: Grafik Grubu

en: Graphics conversion and loading
tr: Grafik çevrimi ve yüklenmesi

en: Graphics file: %1$s
tr: Grafik dosyası: %1$s

en: Graphics...|G
tr: Grafik...|G

en: Greek
tr: Yunanca

en: Greek (ISO 8859-7)
tr: Yunanca (ISO 8859-7)

en: Greek (polytonic)
tr: Yunanca (politonik)

en: Greek Extended
tr: Genişletilmiş Yunanca

en: Greyed Out|G
tr: Gri|r

en: Group already defined!
tr: Grup zaten tanımlı!

en: GuiButton
tr: GuiDüğmesi

en: GuiMenu
tr: GuiMenü

en: GuiMenuItem
tr: GuiMenüÖğesi

en: H&yperlinks
tr: &Bağlantılar

en: Half Quad (0.5 em)
tr: Yarım Dörtlü (0.5 em)

en: Half Quad Space (Enskip)|k
tr: Yarım Dörtlü Boşluk (Enskip)|y

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
tr: Yarımve Tam geniş Formlar

en: Hangul Compatibility Jamo
tr: Korece Uyumlu Jamo

en: Hangul Syllables
tr: Korece Heceleri

en: Head &height:
tr: &Başlık boyu:

en: Head &sep:
tr: Ba&şlık arası:

en: Header
tr: Başlık

en: Header Information
tr: Başlık bilgisi

en: Header:
tr: Başlık:

en: Headnote
tr: Üst not

en: Headnote (optional):
tr: Üst not (opsiyonel):

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Hebrew (CP 1255)
tr: İbranice (CP 1255)

en: Hebrew (CP 862)
tr: İbranice (CP 862)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
tr: İbranice (ISO 8859-8)

en: Height
tr: Yükseklik

en: Height of image in output
tr: Resmin çıktıdaki boyu

en: Height value
tr: Genişlik değeri

en: Help|H
tr: Yardım|Y

en: Here de&finitely
tr: &Kesinlikle buraya

en: Hide &tabbar
tr: &Sekme çubuğunu gizle

en: Hide scr&ollbar
tr: &Kaydırma çubuğunu gizle

en: Hide tab
tr: Sekmeyi gizle

en: High Surrogates
tr: Üst Vekiller

en: HighLight
tr: Işıklandır

en: Highlights:
tr: Işıklandırmalar:

en: Hit Enter to search, or click Go!
tr: Aramak için Enter tuşuna bas ya da Git!'e tıkla

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Horizontal Fill
tr: Yatay Doldur

en: Horizontal Fill (Dots)
tr: Yatay Dolgu (Nokta)

en: Horizontal Fill (Dots)|D
tr: Yatay Dolgu (Nokta)|Y

en: Horizontal Fill (Down Brace)
tr: Yatay Dolgu (Alt Ayraç)

en: Horizontal Fill (Down Brace)|B
tr: Yatay Dolgu (Alt Ayraç)|Y

en: Horizontal Fill (Left Arrow)
tr: Yatay Dolgu (Sol Ok)

en: Horizontal Fill (Left Arrow)|L
tr: Yatay Dolgu (Sol Ok)|Y

en: Horizontal Fill (Right Arrow)
tr: Yatay Dolgu (Sağ Ok)

en: Horizontal Fill (Right Arrow)|g
tr: Yatay Dolgu (Sağ Ok)|Y

en: Horizontal Fill (Rule)
tr: Yatay Dolgu (Rule)

en: Horizontal Fill (Rule)|R
tr: Yatay Dolgu (Rule)|Y

en: Horizontal Fill (Up Brace)
tr: Yatay Dolgu (Üst Ayraç)

en: Horizontal Fill (Up Brace)|p
tr: Yatay Dolgu (Üst ayraç)|Y

en: Horizontal Fill|F
tr: Yatay Doldurma|Y

en: Horizontal Space (%1$s)
tr: Yatay Boşluk (%1$s)

en: Horizontal Space Settings
tr: Yatay Boşluk Ayarları

en: Horizontal Space...|o
tr: Yatay Boşluk...|l

en: Horizontal alignment in column
tr: Sütunda yatay hizalama

en: Horizontal alignment of the content inside the box
tr: İçeriğin kutudaki yatay hizalaması

en: Horizontal alignment per column (l,c,r)
tr: Sütun başına yatay hizalama (l,c,r)

en: Huge
tr: Kocaman

en: Huger
tr: Devasa

en: Hungarian
tr: Macarca

en: Hyphenation Point|H
tr: Heceleme Noktası|H

en: I guess you mean %1$s.
tr: Sanırım şunu kastettiniz %1$s.

en: I&gnore All
tr: &Hepsini Yoksay

en: I&mmediate Apply
tr: &Anında Uygula

en: INT.
tr: İÇ.

en: INTERCUT
tr: ARAÇEKİM

en: INTERCUT WITH:
tr: ARAÇEKİM:

en: IPA Extensions
tr: IPA Uzantıları

en: Icelandic
tr: İzlandaca

en: Iconify the dialogs when the main window is iconified. (Affects only dialogs shown after the change has been made.)
tr: Ana pencere simge durumuna küçüldüğünde diyalogları da simge durumuna küçült. (Değişiklik yapıldıktan sonraki diyalogları etkiler.)

en: Iconv software exception Detected
tr: Iconv yazılımı kural dışı durum yakalandı

en: Identity
tr: Kimlik

en: If not stated explicitly, fill title and author from appropriate environments
tr: Açıkça belirtilmedikçe, başlık ve yazar bilgilerini uygun ortamdan al

en: Ignore
tr: Yoksay

en: Ignore this word
tr: Bu sözcüğü yoksay

en: Ignore this word throughout this session
tr: Sözcüğü bu oturum için yoksay

en: Importing %1$s...
tr: Belge %1$s ekleniyor...

en: Import|I
tr: İçeri aktar|İ

en: In Math
tr: Matematikte

en: In Text
tr: Metinde

en: Include
tr: İçer

en: Include file
tr: Dosya ekle

en: Included file `%1$s'
    has textclass `%2$s'
    while parent file has textclass `%3$s'.
tr: İçerilen dosya `%1$s'
    `%2$s' metin sınıfında
    oysa ana dosya `%3$s' metin sınıfında.

en: Included file `%1$s'
    uses module `%2$s'
    which is not used in parent file.
tr: İçerilen dosya `%1$s'
    `%2$s' modülünü kullanıyor
    oysa ana dosya kullanmıyor.

en: Include|c
tr: Ekle|e

en: Incompatible command name.
tr: Uyuşmayan komut adı.

en: Incomplete command
tr: Eksik komut

en: Increase
tr: Arttır

en: Increase List Depth|I
tr: Liste Derinliğini Arttır|A

en: Increase depth
tr: Derinliği arttır

en: Increase nesting depth of selected item
tr: Seçili öğenin girinti derinliğini artır

en: Indent consecutive paragraphs
tr: Takip eden paragrafları girintile

en: Index
tr: indeks

en: Index Entry
tr: İndeks Girişi

en: Index Entry|d
tr: İndeks Girdisi|i

en: Index List|I
tr: İndeks Listesi|İ

en: Index Terms---
tr: İndeks Terimleri---

en: Index command and options (makeindex, xindy)
tr: İndek komutu ve seçenekleri (makeindex, xindy)

en: Index entry
tr: İndeks girdisi

en: Index sorting failed
tr: İndex sıralaması başarısız

en: Index-term
tr: İndeks-terimi

en: Index-term:
tr: İndeks-terimi:

en: Index-terms
tr: İndeks-terimleri

en: Index-terms...
tr: İndeks-terimleri...

en: Indonesian
tr: Endonezya dili

en: Info
tr: Bilgi

en: Information Name:
tr: Bilgi Adı:

en: Information Type:
tr: Bilgi tipi:

en: Information regarding %1$s '%2$s'
tr: Bilgiye dair %1$s '%2$s'

en: Ingredients
tr: İçerikler

en: Ingredients:
tr: İçerikler:

en: Inherit
tr: Miras

en: Inline Formula|I
tr: Satıriçi Formül|ü

en: Inline|I
tr: Satır içi|S

en: Inner
tr: İç

en: Inner Bo&x:
tr: &İç Kutu:

en: Input
tr: Giriş

en: Input Completion
tr: Girdi Tamamlama

en: Input listing parameters here. Enter ? for a list of parameters.
tr: Liste parametrelerini buraya girin. Parametre listesi için ? kullanın.

en: Input the font to be used for Chinese, Japanese or Korean (CJK) script
tr: Çince, Japonca ya da Korece (CJK) betiği kullanmak için font girin

en: Input|p
tr: Giriş|i

en: Insert ( )
tr: ( ) Ekle

en: Insert Optional Argument
tr: Seçimlik Argüman Ekle

en: Insert Table
tr: Tablo ekle

en: Insert TeX code
tr: TeX kodu ekle

en: Insert [ ]
tr: [ ] Ekle

en: Insert box
tr: Kutu ekle

en: Insert cases environment
tr: Koşul ortamı ekle

en: Insert citation
tr: Alıntı ekle

en: Insert cross-reference
tr: Çapraz referans ekle

en: Insert delimiters
tr: Sınırlayıcı ekle

en: Insert figure float
tr: Yüzen figür ekle

en: Insert footnote
tr: Dipnot ekle

en: Insert graphics
tr: Grafik ekle

en: Insert index entry
tr: İndesk girdisi ekle

en: Insert integral
tr: İntegral ekle

en: Insert label
tr: Etiket ekle

en: Insert margin note
tr: Kenar notu ekle

en: Insert math
tr: Matematik ekle

en: Insert math macro
tr: Matematik makrosu ekle

en: Insert matrix
tr: Matris ekle

en: Insert nomenclature entry
tr: Terminoloji girdisi ekle

en: Insert note
tr: Not ekle

en: Insert product
tr: Çarpım ekle

en: Insert root
tr: Kök ekle

en: Insert square root
tr: Karekök ekle

en: Insert standard fraction
tr: Standart kesir ekle

en: Insert sum
tr: Toplam ekle

en: Insert table
tr: Tablo ekle

en: Insert table float
tr: Yüzen tablo ekle

en: Insert the delimiters
tr: Ayraç ekle

en: Insert the spacing even after a line break
tr: Satır kesmesi sonunda bile boşluk bırak

en: Insert the spacing even after a line break.
    Note that a protected Half Quad will be turned into
    a vertical space if used at the beginning of a paragraph!
tr: Satır kesmesinden sonra bile boşluk ekle.
    Korumalı yarım dörtlü, paragraf başında kullanılırsa düşey boşluğa dönüşecek!

en: Insert the spacing even after a page break
tr: Sayfa sonunun ardına bile boşluk ekle

en: Insert { }
tr: { } Ekle

en: Inserting document %1$s...
tr: Belge %1$s ekleniyor...

en: Insert|I
tr: Ekle|E

en: InsetCommand Error:
tr: EklemeKomut Hatası:

en: InsetCommandParams Error:
tr: EklemeKomutParametreleri Hatası:

en: InsetCommandParams:
tr: EklemeKomutParametleri:

en: Institute
tr: Enstitü

en: InstituteMark
tr: Enstitüİmi

en: Institution
tr: Kurum

en: Interlingua
tr: cTümlev ekle

en: InternetRowA
tr: InternetSatırıA

en: InternetRowA:
tr: InternetSatırıA:

en: InternetRowB
tr: InternetSatırıB

en: InternetRowB:
tr: InternetSatırıB:

en: InternetRowC
tr: InternetSatırıC

en: InternetRowC:
tr: InternetSatırıC:

en: InternetRowD
tr: InternetSatırıD

en: InternetRowD:
tr: InternetSatırıD:

en: InternetRowE
tr: InternetSatırıE

en: InternetRowE:
tr: InternetSatırıE:

en: InternetRowF
tr: InternetSatırıF

en: InternetRowF:
tr: InternetSatırıF:

en: Interword Space
tr: Sözcük Arası Boşluk

en: Interword Space|w
tr: Sözcük Arası Boşluk|ö

en: Introduction|I
tr: Giriş|G

en: Invalid (empty) listing parameter name.
tr: Geçersiz (boş) listeleme parametre adı.

en: Invalid LaTeX length expression.
tr: Geçersiz LaTeX uzunluk ifadesi.

en: Invalid filename
tr: Geçersiz dosya adı

en: Invalid or empty key sequence
tr: Geçersiz ya da boş anahtar dizisi

en: Invalid regular expression!
tr: Geçersiz düzenli ifade!

en: InvisibleText
tr: GörünmezMetin

en: Invoice
tr: Fatura

en: Invoice no.:
tr: Fatura no.:

en: Irish
tr: İrlandaca

en: Issue-day
tr: Basım-günü

en: Issue-months
tr: Basım-ayları

en: Issue-number
tr: Basım-numarası

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Italic
tr: İtalik

en: Italic	\mathit
tr: İtalik	\mathit

en: Item
tr: Öğe

en: Item:
tr: Öğe:

en: Itemize
tr: Öğe

en: ItemizeType1
tr: ÖğelendirmeTipi1

en: Itemized list
tr: Öğeli liste

en: Japanese
tr: Japonca

en: Japanese (CJK)
tr: Japonca (CJK)

en: Journal
tr: Günlük

en: Journal:
tr: Günlük:

en: Jump Back to Saved Bookmark|B
tr: Kayıtlı Yerimine Git|K

en: Jump back
tr: Geri git

en: Jump to label
tr: Etikete git

en: Justified
tr: Yaslanmış

en: Justified Line Break|J
tr: Satır Kesmesini Yasla|e

en: KEY WORDS:
tr: ANAHTAR KELİMELER:

en: Kannada
tr: Kanada

en: Kazakh
tr: Kazakça

en: Keep
tr: Koru

en: Key words and phrases:
tr: Anahtar kelimeler ve tabirler:

en: Key words:
tr: Anahtar kelimeler:

en: Keyboard
tr: Klavye

en: Keyboard events handling
tr: Klavye olayları

en: Keyboard/Mouse
tr: Klavye/Fare

en: Keys
tr: Anahtarlar

en: Keys must be unique!
tr: Anahtarlar özgün olmalı!

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: Keywords
tr: Anahtar Kelimeler

en: Keywords:
tr: Anahtar kelimeler:

en: Korean
tr: Korece

en: La&bel:
tr: &Etiket:

en: La&bels in:
tr: &Etiket:

en: LaTe&X and LyX options
tr: LaTe&X ve LyX seçenekleri

en: LaTe&X argument:
tr: LaTe&X seçenekleri:

en: LaTeX &options:
tr: LaTe&X seçenekleri:

en: LaTeX (plain)
tr: LaTeX (düz)

en: LaTeX (plain)|L
tr: LaTeX (düz)|L

en: LaTeX Command:
tr:  LaTeX Komutu:

en: LaTeX Configuration|L
tr: LaTeX Yapılandırma|X

en: LaTeX Log
tr: LaTeX Kaydı

en: LaTeX Log|L
tr: LaTeX Kaydı|K

en: LaTeX Options
tr: LaTeX Seçenekleri

en: LaTeX Preamble
tr: LaTeX Önsözü

en: LaTeX Source
tr: LaTeX Kaynağı

en: LaTeX Title
tr: LaTeX Başlığı

en: LaTeX classes
tr: LaTeX sınıfları

en: LaTeX did not run successfully. Additionally, LyX could not locate the LaTeX log %1$s.
tr: LaTeX başarılı biçimde çalıştırılmadı. Ek olarak, LyX %1$s LaTeX kaydının yerini belirleyemedi.

en: LaTeX error
tr: LaTeX hatası

en: LaTeX failed
tr: LaTeX başarısız oldu

en: LaTeX generation/execution
tr: LaTeX üretimi/işletimi

en: LaTeX styles
tr: LaTeX stilleri

en: LaTeX text
tr: LaTeX metni

en: LaTeX/LyX Documents (*.tex *.lyx)
tr: LaTeX/LyX Belgeleri (*.tex *.lyx)

en: Label
tr: Etiket

en: Label Width
tr: Etiket Genişliği

en: Label names must be unique!
tr: Etiket adları özgün olmalı!

en: Label...|L
tr: Etiket...|E

en: Labeling
tr: Etiketlendirme

en: Labels and References
tr: Etiket ve Referanslar

en: Lan&dscape:
tr: &Yatay:

en: Lan&guage:
tr: &Dil:

en: Landscape Slide:
tr: Yatay Slayt:

en: LandscapeSlide
tr: YataySlayt

en: LangFooter
tr: DilAltlığı

en: LangHeader
tr: DilBaşlığı

en: Language
tr: Dil

en: Language Default (no inputenc)
tr: Öntanımlı Dil (no inputenc)

en: Language Header:
tr: Dil Başlığı:

en: Language Settings
tr: Dil Ayarları

en: Language pac&kage:
tr: Dil &paketi:

en: Language:
tr: Dil:

en: Language: %1$s,
tr: Dil: %1$s,

en: Large
tr: Büyük

en: Larger
tr: Çok büyük

en: Largest
tr: En büyük

en: Last Language:
tr: Son Dil:

en: Last footer:
tr: Son altlık:

en: LastLanguage
tr: SonDil

en: Latin
tr: Latince

en: Latin Extended Additional
tr: Genişletilmiş Ek Latince

en: Latin Extended-A
tr: Latin Genişletilmiş-A

en: Latin Extended-B
tr: Latin Genişletilmiş-B

en: Latvian
tr: Letonca

en: Lay out the page for double-sided printing
tr: Sayfayı çift taraflı yazdırma için yerleştir

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Layouts|#o#O
tr: Yerleşimler|#i#İ

en: Left
tr: Sola dayalı

en: Left Header
tr: Sol Başlık

en: Left Header:
tr: Sol Başlık:

en: Left Line|L
tr: Sol Çizgi|S

en: Leftarrow
tr: Solok

en: Left|L
tr: Sol|l

en: Legend
tr: Açıklamalar

en: Letter:
tr: Mektup:

en: Library directory:
tr: Kitaplık dizini:

en: Ligature Break|k
tr: Birleşik Harf Koruması|f

en: LilyPond music
tr: LilyPond müzik

en: Lilypond typeset music
tr: Lilypond müzik yazıtipi

en: Line &spacing
tr: Satır &aralığı

en: Line Width %
tr: Satır Genişliği %

en: Line numbering
tr: Satır numaralandırma

en: Linear B Ideograms
tr: Lineer B İdeogramları

en: Linear B Syllabary
tr: Lineer B Syllabary

en: Linguistics
tr: Dilbilim

en: Link to a file
tr: Dosyaya bağlantıla

en: Link to an email address
tr: E-posta adresine bağlantıla

en: Link to the web or to every other target
tr: Ağa ya da herhangi bir hedefe bağlantı

en: Link type
tr: Bağlantı tipi

en: LinkBack files can only be edited on Apple Mac OSX.
tr: LinkBack dosyaları sadece Apple Mac OSXde düzenlenebilir.

en: List
tr: Liste

en: List / TOC|i
tr: Liste / İçindekiler|r

en: List Item:
tr: Liste Öğesi:

en: List all authors
tr: Tüm yazarları listele

en: List of Algorithms
tr: Algoritma Listesi

en: List of Figures
tr: Figür Listesi

en: List of Listings
tr: Listeleme Listesi

en: List of Schemes
tr: Plan Listesi

en: List of Tableaux
tr: Tablo Listesi

en: List of Tables
tr: Tablo Listesi

en: List of previous commands
tr: Önceki komutların listesi

en: List of supported debug flags:
tr: Desteklenen hata düzeltme seçenekleri:

en: ListItem
tr: ListeÖğesi

en: ListOfSlides
tr: SlaytListesi

en: Listing
tr: Liste

en: Listing Parameters
tr: Listeleme Parametreleri

en: Listings
tr: Liste

en: Listings Settings...|g
tr: Listeleme Ayarları...|L

en: Listing|L
tr: Liste|L

en: Lists:
tr: Listeler:

en: Literal
tr: Edebiyat

en: Literate Programming Build Log
tr: Edebiyat Programlama İnşa Kaydı

en: Literate Source
tr: Yazın Kaynağı

en: Lithuanian
tr: Litvanca

en: Lo&ngest label
tr: &En uzun etiket

en: Load &original
tr: &Aslını yükle

en: Load backup?
tr: Yedeği yükle?

en: Load emergency save?
tr: Acil durum kaydı yüklensin mi?

en: Load in &fullscreen mode
tr: &Tam ekran modunda yükle

en: Loaded into memory. Generating pixmap...
tr: Belleğe yüklendi. Pixmap oluşturuluyor...

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Local layout file
tr: Yerel yerleşim dosyası

en: Locale/Internationalisation
tr: Yerelleştirme/Uluslararasılaştıma

en: Location
tr: Konum

en: Location:
tr: Konum:

en: Logical Markup
tr: Mantıksal İşaretleme

en: Long completions are cut-off and shown with "...".
tr: Uzun tamamlamalar kesilecek ve "..." ile gösterilecek.

en: Look & Feel
tr: Görünüm

en: Low Surrogates
tr: Alt Vekiller

en: Lowercase|L
tr: Küçük Harf|K

en: Ly&XServer pipe:
tr: LyX&Sunucu borusu:

en: LyX &Note
tr: LyX &Notu

en: LyX Document...|X
tr: LyX Belgesi...|B

en: LyX Documents (*.lyx)
tr: LyX Belgeleri (*.lyx)

en: LyX Files (*.lyx)
tr: LyX Dosyaları (*.lyx)

en: LyX Functions|y
tr: LyX Fonksiyonları|F

en: LyX Insets
tr: Lyx eklemeleri

en: LyX Layout (*.layout)
tr: LyX Yerleşimi (*.layout)

en: LyX Note|N
tr: LyX Notu|N

en: LyX Preview
tr: LyX Önizleme

en: LyX UI files (*.ui)
tr: LyX arabirim dosyaları (*.ui)

en: LyX VC: Initial description
tr: LyX SY: İlklendirme açıklaması

en: LyX VC: Log Message
tr: LyX SY: Kayıt Mesajı

en: LyX Version %1$s
    (%2$s)
tr: LyX Sürüm %1$s
    (%2$s)

en: LyX Warning:
tr: LyX Uyarısı:

en: LyX binary not found
tr: LxY ikili dosyası bulunamadı

en: LyX bind files (*.bind)
tr: LyX bağlama dosyası (*.bind)

en: LyX could not create the temporary directory '%1$s' (Disk is full maybe?)
tr: LyX geçici dizin '%s$s' i oluşturamadı (Disk dolu olabilir mi?)

en: LyX does not provide LaTeX support for file names containing any of these characters:
tr: Lyx aşağıdaki karakterleri içeren dosya adlarına LaTeX desteği saplamaz:

en: LyX has caught an exception, it will now attempt to save all unsaved documents and exit.
    
    Exception:
tr: Lyx kural dışı durum yakaladı. Kaydedilmemiş tüm belgeleri kaydetmeye çalışacak ve çıkacak.
    
    İstisna:

en: LyX has caught some really weird exception, it will now attempt to save all unsaved documents and exit.
tr: Lyx çok garip kural dışı durum yakaladı, kaydedilmemiş tüm belgeleri kaydetmeye çalışacak ve çıkacak.

en: LyX internal only
tr: Yalnızca LyX içinde

en: LyX is Copyright (C) 1995 by Matthias Ettrich,
    1995--%1$s LyX Team
tr: LyX Telif Hakkı (C) 1995 by Matthias Ettrich,
    1995--%1$s LyX Takımı

en: LyX is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    See the GNU General Public License for more details.
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
tr: LyX faydalı olacağı düşünülerek dağıtılmaktadır, fakat HİÇBİR GARANTİSİ YOKTUR; BELLİ BİR AMACA UYGUNLUK ya da MAL DEĞERİ gibi garantileri de yoktur.
    Daha fazla ayrıntı için GNU Genel Kamu Lisansını okuyun.
    GNU Genel Kamu Lisansının bir nüshasını programla birlikte almış olmalısınız, eğer almadıysanız Özgür Yazılım Vakfı'na 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA adresinden ulaşın.

en: LyX keyboard maps (*.kmap)
tr: LyX klavye haritası (*.kmap)

en: LyX needs to be restarted!
tr: LyX'in baştan başlatılması gerekiyor!

en: LyX normally doesn't update the cursor position if you move the scrollbar. Set to true if you'd prefer to always have the cursor on screen.
tr: LyX normalde kaydırma çubuğunu oynatsanız da imlecin pozisyonunu güncellemez. İmlecin sürekli ekranda görünmesini istiyorsanız aktif yapın.

en: LyX will place its temporary directories in this path. They will be deleted when you quit LyX.
tr: LyX geçici dizinlerini bu yola yerleştirecek. LyX'den çıkarken silinecekler.

en: LyX's automatic index sorting algorithm faced
    problems with the entry '%1$s'.
    Please specify the sorting of this entry manually, as
    explained in the User Guide.
tr: LyX otomatik indek sıralama algoritması
    '%1$s' girdisinde problem çıkardı.
    Lütfen bu girdinin sıralamasını,
    Kullanıcı Klavuzu'nda anlatıldığı gibi elle belirtin.

en: LyX-Code
tr: LYX Kod

en: LyX: Add BibTeX Database
tr: LyX: BibTeX Veritabanı Ekle

en: LyX: Attempting to save document %1$s
tr: LyX: Belge %1$s kaydedilmeye çalışıyor

en: LyX: Creating directory %1$s
tr: LyX: Dizin %1$s yaratılıyor

en: LyX: Enter text
tr: LyX: Metin girin

en: LyX: reconfiguring user directory
tr: LyX: kullanıcı dizini yeniden yapılandırılıyor

en: Lyxlex grammar parser
tr: Lyxlex gramer ayrıştırıcı

en: Macro Definition
tr: Makro Tanımları

en: Macro|o
tr: Makro|o

en: Mail
tr: Mektup

en: MainText
tr: AnaMetin

en: Mainline
tr: Anahat

en: Mainline:
tr: Anahat:

en: Maintain aspect ratio with largest dimension
tr: Oranı en büyük boyutla uyumlu tut

en: Make spaces in strings visible by a special symbol
tr: Dizgilerdeki boşlukları özel bir sembolle görünür kıl

en: Make spaces visible by a special symbol
tr: Boşlukları özel bir sembolle görünür kıl

en: Marginal Note|M
tr: Kenar Notu|K

en: Mark &foreign languages
tr: &Yabancı dilleri işaretle

en: Mark off
tr: İşaret kapalı

en: Mark on
tr: İşaret açık

en: Mark removed
tr: İşaret kaldırıldı

en: Mark set
tr: İşaret kondu

en: MarkBoth
tr: İkisini de İşaretle

en: Master Document
tr: Ana Belge

en: Match delimiter types
tr: Ayraç tiplerini eşle

en: Math
tr: Matematik

en: Math Bold Series|B
tr: Matematik Kalın Font|a

en: Math Calligraphic Family|C
tr: Matematik Kaligrafik Font|K

en: Math Delimiter
tr: Matematik Ayraç

en: Math Fraktur Family|F
tr: Matematik Fraktur Ailesi|F

en: Math Macros
tr: Matematik Makroları

en: Math Matrix
tr: Matematik Matrisi

en: Math Normal Font|N
tr: Matematik Normal Font|N

en: Math Options
tr: Matematik Seçenekleri

en: Math Panels
tr: Matematik Panelleri

en: Math Roman Family|R
tr: Matematik Roman Font|R

en: Math Sans Serif Family|S
tr: Matematik Sans Serif Font|S

en: Math editor
tr: Matematik düzenleyici

en: Math editor mode
tr: Matematik düzenleyici modu

en: Math macros
tr: Matematik makroları

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
tr: Matematiksel Alfanümerik Semboller

en: Mathematical Operators
tr: Matematiksel Operatörler

en: Mathematical Symbols
tr: Matematiksel Semboller

en: Mathematics Subject Classification number:
tr: Matematik Konu Sınıflandırma numarası:

en: Maths
tr: Matematik

en: Math|M
tr: Matematik|M

en: Math|h
tr: Matematik|M

en: Matrix...|x
tr: Matris...|M

en: Medium
tr: Orta

en: Medium Space
tr: Orta Boşluk

en: Medium Space|M
tr: Orta boşluk|O

en: Medium skip
tr: Orta aralık

en: Medium space	\:
tr: Orta boşluk	\:

en: Menu Separator|M
tr: Menü Ayracı|A

en: MenuChoice
tr: MenüTercihi

en: Merge Changes
tr: Değişiklikleri Birleştir

en: Merge Changes...|M
tr: Değişiklikleri Birleştir...|B

en: Merge changes
tr: Değişiklikleri birleştir

en: Middle
tr: Orta

en: Middle|M
tr: Orta|r

en: Middle|i
tr: Orta|r

en: Minimalistic
tr: Minimalistik

en: Minipage
tr: Ufak sayfa

en: Minisec
tr: Minibölüm

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
tr: Çeşitli Matematiksel Semboller-A

en: Miscellaneous Symbols
tr: Çeşitli Semboller

en: Miscellaneous Technical
tr: Çeşitli Teknikler

en: Missing File
tr: Eksik Dosya

en: Missing \end_inset at this point.
tr: Bu noktada \end_inset eksik.

en: Missing argument
tr: Eksik parametre

en: Missing command string after --execute switch
tr: --execute seçeneği için komut eksik

en: Missing directory for -sysdir switch
tr: -sysdir seçeneği için dizin eksik

en: Missing directory for -userdir switch
tr: -userdir seçeneği için dizin eksik

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --export switch
tr: --export seçeneği için biçim [latex, ps, ...] eksik

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --import switch
tr: --import seçeneği için biçim [latex, ps, ...] eksik

en: Missing filename for --import
tr: --import seçeneği için dosya adı eksik

en: Missing user LyX directory
tr: LyX kullanıcı dizini yok

en: Mo&re parameters
tr: &Daha fazla parametre

en: Module not available
tr: Modül mevcut değil

en: Module not found
tr: Modül bulunamadı

en: Module not found!
tr: Modül bulunamadı!

en: Module provided by document class.
tr: Belge sınıfından sağlanan modül

en: Modules
tr: Modüller

en: Modules excluded: %1$s.
tr: Kabul edilmeyen modüller: %1$s.

en: Mongolian
tr: Moğolca

en: Month
tr: Ay

en: More
tr: Daha Fazla

en: More Parameters
tr: Daha Fazla Parametre

en: Mother Tongue:
tr: Ana Dil:

en: MotherTongue
tr: AnaDil

en: Mouse
tr: Fare

en: Move Paragraph Down|v
tr: Paragrafı Aşağı Al|A

en: Move Paragraph Up|o
tr: Paragrafı Yukarı Al|u

en: Move selected item down by one
tr: Seçili öğeyi bir alta al

en: Move selected item up by one
tr: Seçili öğeyi bir üste al

en: Move the selected database downwards in the list
tr: Seçili veritabanını aşağı al

en: Move the selected database upwards in the list
tr: Seçili veritabanını üste al

en: Multicolumn|M
tr: Çoklusütun|Ç

en: Musical Symbols
tr: Müzik Sembolleri

en: My Address
tr: Adresim

en: My Logo
tr: Logom

en: My Logo:
tr: Logom:

en: MyRef
tr: Referansım

en: MyRef:
tr: Referansım:

en: Myref
tr: Referansım

en: Name
tr: Ad

en: Name associated with the URL
tr: URL'ye ait isim

en: Name:
tr: Ad:

en: NameRowA
tr: AdSatırıA

en: NameRowA:
tr: AdSatırıA:

en: NameRowB
tr: AdSatırıB

en: NameRowB:
tr: AdSatırıB:

en: NameRowC
tr: AdSatırı

en: NameRowC:
tr: AdSatırıC:

en: NameRowD
tr: AdSatırıD

en: NameRowD:
tr: AdSatırıD:

en: NameRowE
tr: AdSatırıE

en: NameRowE:
tr: AdSatırıE:

en: NameRowF
tr: AdSatırıF

en: NameRowF:
tr: AdSatırıF:

en: NameRowG
tr: AdSatırıG

en: NameRowG:
tr: AdSatırıG:

en: Narrative
tr: Hikaye

en: Natbib &style:
tr: Natbib st&ili:

en: Natbib citation style to use
tr: Kullanılacak Natbib alıntı stili

en: Navigate Back|B
tr: Gei Git|G

en: Navigate back
tr: Geri git

en: Navigate|N
tr: Git|i

en: Negative Medium Space
tr: Negatif Orta Boşluk

en: Negative Medium Space|u
tr: Negatif Orta Boşluk|N

en: Negative Thick Space
tr: Negatif Kalın Boşluk

en: Negative Thick Space|i
tr: Negatif Kalın Boşluk|K

en: Negative Thin Space
tr: Negatif İnce Boşluk

en: Negative Thin Space|N
tr: Negatif İnce Boşluk|N

en: Negative space	\!
tr: Negatif boşluk	\!

en: Never Toggled
tr: Hiç Değiştirilmedi

en: New Note:
tr: Yeni Not:

en: New Overlay:
tr: Yeni Katman:

en: New Page
tr: Yeni Sayfa

en: New Page|N
tr: Yeni Sayfa|Y

en: New Slide:
tr: Yeni Slayt:

en: New Window|W
tr: Yeni Pencere|P

en: New document
tr: Yeni belge

en: New from Template...|m
tr: Şablondan Yeni...|Ş

en: New|N
tr: Yeni|e

en: Next Address:
tr: Sonraki Adres:

en: Next Change|C
tr: Sonraki Değişiklik|S

en: Next Cross-Reference|N
tr: Sonraki Çapraz Referans|n

en: Next Cross-Reference|R
tr: Sonraki Çapraz Referans|n

en: Next Note|N
tr: Sonraki Not|r

en: Next change
tr: Sonraki değişiklik

en: Next command
tr: Sonraki komut

en: Next note
tr: Sonraki not

en: NextAddress
tr: SonrakiAdres

en: Nice fraction (3/4)	\nicefrac
tr: Basit kesir (3/4)	\nicefrac

en: No
tr: Hayır

en: No &frames around links
tr: &Bağlantılarda çerçeve kullanma

en: No Citation in Scope!
tr: Kapsamda Alıntı Yok!

en: No Group
tr: Grup Yok

en: No bibliography defined!
tr: Tanımlı kaynakça yok!

en: No change
tr: Aynı kalsın

en: No citations selected!
tr: Seçili alıntı yok!

en: No color
tr: Renksiz

en: No conversion of %1$s is needed after all
tr: %1$s için çevrime gerek yok

en: No dialect
tr: Diyalekt yok

en: No file found!
tr: Dosya bulunamadı!

en: No font change defined.
tr: Tanımlı font değişimi yok.

en: No frame
tr: Çerçeve yok

en: No further redo information
tr: Başka ileri alma bilgisi yok

en: No further undo information
tr: Başka geri alma bilgisi yok

en: No hline to delete
tr: Silinecek yatay çizgi yok

en: No image
tr: Resim yok

en: No information for converting %1$s format files to %2$s.
    Define a converter in the preferences.
tr: %1$s biçimli dosyayı %2$s biçimine çevrimde bilgi yok.
    Tercihlerde dönüştürücüyü tanımlayın.

en: No information for editing %1$s
tr: %1$s i düzenlemek için bilgi yok

en: No information for exporting the format %1$s.
tr: %1$s biçiminde dışa aktarım için bilgi mevcut değil.

en: No information for importing the format %1$s.
tr: %1$s biçimini eklemek için bilgi yok.

en: No information for viewing %1$s
tr: %1$s görüntülenmesi için bilgi yok

en: No language
tr: Dil yok

en: No literate programming build log file found.
tr: Edebiyat programlama inşa kaydı dosyası bulunamadı.

en: No lyx2lyx error log file found.
tr: lyx2lyx hata kayıt dosyası bulunamadı.

en: No math
tr: Matematik yok

en: No more insets
tr: Ekleme yok

en: No number
tr: Numara yok

en: No system directory
tr: Sistem dizini yok

en: No textclass is found
tr: Metinsınıfı bulunamadı

en: No user LyX directory. Exiting.
tr: LyX kullanıcı dizini yok. Çıkılıyor.

en: No user directory
tr: Kullanıcı dizini yok

en: No valid math formula
tr: Geçersiz matematik formülü

en: No version control log file found.
tr: Sürüm yönetimi kayıt dosyası bulunamadı.

en: No vertical grid lines in 'cases': feature %1$s
tr: 'cases' da dikey ızgara çizgileri yok: özellik %1$s

en: No vline to delete
tr: Silinecek dikey çizgi yok

en: No year
tr: Yıl yok

en: Nomenclature
tr: Terminoloji

en: Nomenclature Entry...|y
tr: Terminolojik Girdi...|j

en: Nomenclature Symbol:
tr: Terminoloji Sembolü:

en: Nomenclature|N
tr: Terminoloji|T

en: None
tr: Yok

en: Nordic languages (CP 865)
tr: Nordik dilleri (CP 865)

en: Normal text mode	\textrm
tr: Normal metin modu	\textrm

en: Normal text style	\textstyle
tr: Normal metin stili	\textstyle

en: Normal-sized icons
tr: Normal-boyutlu simgeler

en: Not Found
tr: Bulunamadı

en: Not shown.
tr: Gösterilmiyor.

en: Notation
tr: Notasyon

en: Notation \thenotation.
tr: Notasyon \thenotation.

en: Notation \thetheorem.
tr: Notasyon \thetheorem.

en: Notation*
tr: Notasyon*

en: Notation.
tr: Notasyon.

en: Note
tr: Not

en: Note #.
tr: Not #.

en: Note Settings
tr: Not Ayarları

en: Note Settings...|N
tr: Not Ayarları...|N

en: Note \arabic{theorem}
tr: Not \arabic{theorem}

en: Note \thetheorem.
tr: Not \thetheorem.

en: Note to Editor:
tr: Editöre Not:

en: Note*
tr: Not*

en: Note.
tr: Not.

en: Note. ---
tr: Not. ---

en: Note:
tr: Not:

en: NoteItem
tr: NotÖğesi

en: NoteToEditor
tr: EditöreNot

en: Note|N
tr: Not|N

en: Nothing to do
tr: Yapılacak birşey yok

en: Nothing to index!
tr: İndeksleyecek bir şey yok!

en: Nothing to search
tr: Aranacak birşey yok

en: Noun
tr: Ad

en: Noun %1$s,
tr: Ad stili %1$s,

en: Number
tr: Numara

en: Number Forms
tr: Sayı Formları

en: Number of columns
tr: Sütun sayısı

en: Number of levels
tr: Seviye sayısı

en: Number of rows
tr: Satır sayısı

en: Numbered
tr: Numaralı

en: Numbered Example (multiline)
tr: Numarandırılmış Örnekler (çoklusatır)

en: Numbered Examples (consecutive)
tr: Numarandırılmış Örnekler (ardışık)

en: Numbered Formula|N
tr: Numaralandırılmış Formül|ş

en: Numbered list
tr: Numaralı liste

en: Numbering & TOC
tr: Numaralama ve İçindekiler

en: Numerical
tr: Sayısal

en: O&pen
tr: &Aç

en: O&pen new group...
tr: &Yeni grup aç...

en: O&ption:
tr: Seçe&nek:

en: O&uter:
tr: &Dış:

en: Obj:
tr: Nesne:

en: Objectname
tr: Nesneadı

en: Off
tr: Kapalı

en: Offprint
tr: Ayrı basım

en: Offprint Requests to:
tr: Ayrı basım istekleri:

en: Offprints
tr: Önbaskılar

en: Offprints:
tr: Önbaskılar:

en: Offsets
tr: Sapmalar

en: Old Italic
tr: Eski İtalik

en: Old Persian
tr: Eski Farsça

en: On
tr: Açık

en: On which side should line numbers be printed?
tr: Satır numaraları hangi tarafa yazılsın?

en: One character (excluding blanks)
tr: Tek karakter (boşluklar hariç)

en: One character (including blanks)
tr: Tek karakter (boşluklar dahil)

en: One word
tr: Tek kelime

en: OneHalf
tr: BirBuçuk

en: Only
tr: Sadece

en: Only on slides
tr: Sadece slaytlarda

en: Only one column
tr: Yalnız bir sütun

en: Only one row
tr: Yalnız bir satır

en: Only true or false is allowed.
tr: Sadece doğru ya da yanlış kullanılabilir.

en: Open All Insets|O
tr: Tüm Eklemeleri Aç|A

en: Open Databases?
tr: Açık Veritabanları?

en: Open Inset|O
tr: Eki Aç|A

en: Open Recent|t
tr: Son Çalışılanlar|l

en: Open document
tr: Belge aç

en: Open...|O
tr: Aç...|A

en: Opening
tr: Açılış

en: Opening child document %1$s...
tr: Alt belge %1$s açılıyor...

en: Opening document %1$s...
tr: Belge %1$s açılıyor...

en: Opening help file %1$s...
tr: Yardım dosyası %1$s açılıyor...

en: Opening:
tr: Açılış:

en: Operators
tr: Operatörler

en: Optical Character Recognition
tr: Optik Karakter Tanıma

en: Option to specify the dimensions of the print paper.
tr: Yazdırılacak kağıdığın boyutlarını belirtme seçeneği.

en: Option-
tr: Seçenek-

en: Optional paper size flag (-paper) for some DVI viewers
tr: Bazı DVI göstericileri için opsiyonel kağıt boyutu bayrağı (-paper)

en: Or&igin:
tr: &Merkez:

en: Ordinary Quote|Q
tr: Sıradan Tırnak|S

en: Orgname
tr: Orgadı

en: Ori&gin:
tr: &Merkez:

en: Other (
tr: Diğer (

en: Other Lists
tr: Diğer Listeler

en: Other Toolbars
tr: Diğer Araç Çubukları

en: Other font settings
tr: Diğer font ayarları

en: Other root	\root
tr: Diğer kök	\root

en: Our ref.:
tr: Referansımız:

en: Outer (default)
tr: Dış (öntanımlı)

en: Outline
tr: Anahat

en: Output
tr: Çıktı

en: Output &line length:
tr: Çıktı satır &boyu:

en: Output Size
tr: Çıktı Boyutu

en: Output is empty
tr: Çıktı boş

en: Oval frame, thick
tr: Oval kutu, kalın

en: Oval frame, thin
tr: Oval kutu, ince

en: Over&hang:
tr: &Çıkıntı:

en: Overhang value
tr: Çıkıntı değeri

en: Overlay
tr: Katman

en: OverlayArea
tr: KatmanAlanı

en: Overlayarea
tr: Katmanalanı

en: Overlays
tr: Katmanlar

en: Overprint
tr: Üzerine Yaz

en: Override the language used for the spellchecker
tr: Yazım denetleyicinin kullanacağı dili değiştirin

en: Overwrite document?
tr: Belgenin üzerine yazayım mı?

en: Overwrite external file?
tr: Harici dosyanın üzerin yaz?

en: Overwrite file?
tr: Dosyanın üzerine yaz?

en: Overwrite modified file?
tr: Değiştirilmiş dosyanın üzerine yaz?

en: PACS number:
tr: PACS numarası:

en: PDF Properties
tr: PDF Özellikleri

en: PDFPages
tr: PDFSayfalar

en: PROOF.
tr: İSPAT.

en: Package not available
tr: Paket mevcut değil

en: Package(s) required: %1$s.
tr: Gerekli paket(ler): %1$s.

en: Page
tr: Sayfa

en: Page &break on current row
tr: Bulunulan satırda sayfayı &sonlandır

en: Page Break
tr: Sayfa Sonu

en: Page Break|a
tr: Sayfa Sonu|o

en: Page Height %
tr: Sayfa Yüksekliği %

en: Page Layout
tr: Sayfa Yerleşimi

en: Page Margins
tr: Kenar Boşlukları

en: Page Number
tr: Sayfa Numarası

en: Page Width %
tr: Sayfa Genişliği %

en: Page:
tr: Sayfa:

en: Paper
tr: Kağıt

en: Paper Format
tr: Kağıt Formatı

en: Paper Id:
tr: Kağıt Id:

en: Paper si&ze:
tr: Kağıt &boyu:

en: Paper t&ype:
tr: &Kağıt tipi:

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: Paragraph Settings
tr: Paragraf Ayarları

en: Paragraph Settings...|P
tr: Paragraf Ayarları...|P

en: Paragraph layout set
tr: Paragraf yerleşim seçimi

en: Paragraph settings
tr: Paragraf ayarları

en: Paragraph's &Default
tr: &Öntanımlı Paragraf

en: Paragraph*
tr: Paragraf*

en: Parameter %1$s:
tr: %1$s parametresi:

en: Parameters starting with '%1$s': %2$s
tr: '%1$s' ile başlayan parametleler:%2$s

en: Parbox
tr: Kısım

en: Parenthetical
tr: Parantez içinde

en: Part
tr: Kısım

en: Part \thepart
tr: Kısım \thepart

en: Part*
tr: Kısım*

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Paste Recent|e
tr: Yeniyi Yapıştır|Y

en: Paste Special
tr: Özel Yapıştır

en: Paths
tr: Yollar

en: Pause
tr: Durakla

en: Percentage to scale by in LyX
tr: LYX içindeki ölçekleme

en: Personal Info
tr: Kişisel Bilgi

en: PersonalInfo
tr: KişiselBilgi

en: Phone
tr: Telefon

en: Phone:
tr: Telefon:

en: Phonetic Extensions
tr: Fonetik Uzantılar

en: Phonetic Symbols|P
tr: Fonetik Semboller|F

en: Physics and Astronomy Classification System number:
tr: Fizik ve Astronomi Sınıflandırma Sistem numarası:

en: Place
tr: Mekan

en: Place Figure here:
tr: Figürü Buraya Yerleştir:

en: Place Table here:
tr: Tabloyu Buraya Yerleştir:

en: Place:
tr: Yerleşim:

en: PlaceFigure
tr: FigürYerleştir

en: PlaceTable
tr: TabloYerleştir

en: Placement
tr: Yerleşim

en: Plain Layout
tr: Düz Yerleşim

en: Plain Text, Join Lines
tr: Düz metin, Satırları Birleşmiş

en: Plain Text, Join Lines...|J
tr: Satırlar Olarak Düz Metin...|z

en: Plain Text, Join Lines|J
tr: Satırlar Olarak Düz Metin|z

en: Plain Text...|T
tr: Düz metin...|D

en: Plain Text|T
tr: Düz Metin|M

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Plain text (Xfig output)
tr: Düz metin (Xfig çıktısı)

en: Plain text (catdvi)
tr: Düz metin (catdvi)

en: Plain text (chess output)
tr: Düz metin (satranç çıktısı)

en: Plain text (image)
tr: Düz metin (resim)

en: Plain text (ps2ascii)
tr: Düz metin (ps2ascii)

en: Plain text (pstotext)
tr: Düz metin (pstotext)

en: Plain text|a
tr: Düz metin|ü

en: Please specify a LaTeX length expression.
tr: Lütfen bir LaTeX uzunluk ifadesi belirtin.

en: Please specify an integer value.
tr: Lütfen bir tamsayı değer belirtin.

en: Please specify one of %1$s.
tr: %1$s den birini belirt.

en: Please specify one or more of '%1$s'.
tr: Bir ya da daha fazla '%1$s' belirtin.

en: Please specify true or false.
tr: Lütfen doğru ya da yanlış olarak belirtin.

en: Please verify that the support software for your encoding (%1$s) is properly installed
tr: Kodlamanız (%1$s) için gereken yazılımın düzgün kurulduğundan emin olun.

en: Poemtitle
tr: Şiir başlığı

en: Poemtitle*
tr: Şiir başlığı*

en: Polish
tr: Lehçe

en: Portrait Slide:
tr: Dikey Slayt:

en: PortraitSlide
tr: DikeySlayt

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Portuguese (Brazil)
tr: Portekizce (Brezilya)

en: Postal comment
tr: Posta Yorumu

en: PostalComment
tr: PostaYorumu

en: Postcode
tr: Postakodu

en: Posting-order
tr: Atama-sırası

en: Posting-order:
tr: Atama-sırası:

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Preferences...|P
tr: Tercihler..|T

en: Prelim
tr: Önsınav

en: Preprint
tr: Önbaskı

en: Presentation
tr: Sunum

en: Preview
tr: Önizleme

en: Preview failed
tr: Önizleme başarılı değil

en: Preview loading
tr: Önizleme yükleniyor

en: Preview ready
tr: Önizleme hazır

en: Preview source code
tr: Kaynak kodu önizle

en: Preview source code for paragraph %1$d
tr: %1$d paragrafının kaynak kodunu önizle

en: Preview source code from paragraph %1$s to %2$s
tr: %1$s ve %2$s paragrafları arasının kaynak kodunu önizle

en: Previewed equations will have "(#)" labels rather than numbered ones
tr: Önizlenen denklemler numara yerine "(#)" etiketli olacak

en: Print as grey text
tr: Gri metin olarak yazdır

en: Private Use Area
tr: Özel Kullanım Alanı

en: Private Use High Surrogates
tr: Özel Kullanım Üst Vekiller

en: Process the converted file with this command ($$FName = file name)
tr: Dönüştürülmüş dosyayı bu komutla işle ($$FName = file name)

en: Program Listing
tr: Program Listeleme

en: Program Listing Settings
tr: Program Listeleme Ayarları

en: Program Listing[[Menu]]
tr: Program Listeleri[[Menu]]

en: Program initialisation
tr: Program açılışı

en: ProgressContents
tr: Gelişme İçeriği

en: Promote Section|r
tr: Bölümü Yükselt|Y

en: Proof
tr: İspat

en: Proof.
tr: İspat.

en: Proof:
tr: İspat:

en: Prop
tr: Öner

en: Prop \theprop.
tr: Önerme \theprop.

en: Property
tr: Özellik

en: Property #.
tr: Özellik #.

en: Proposition
tr: Önerme

en: Proposition #.
tr: Önerme #.

en: Proposition \arabic{theorem}
tr: Önerme \arabic{theorem}

en: Proposition \theproposition.
tr: Önerme \theproposition.

en: Proposition \thetheorem.
tr: Önerme \thetheorem.

en: Proposition*
tr: Önerme*

en: Proposition.
tr: Önerme.

en: Protected Half Quad Space (Enspace)|E
tr: Korumalı Yarım Dörtlü Boşluk (Enspace)|E

en: Protected Horizontal Fill
tr: Korumalı Yatay Dolgu

en: Protected Horizontal Fill|i
tr: Korumalı Yatay Dolgu|k

en: Protected Horizontal Space (%1$s)
tr: Korumalı Yatay Boşluk (%1$s)

en: Protected Hyphen|y
tr: Korumalı Tire|i

en: Protected Space
tr: Korumalı Boşluk

en: Protected Space|P
tr: Korumalı Boşluk|K

en: Protected Space|o
tr: Korumalı Boşluk|K

en: Published-online:
tr: Çevrimiçi-yayım:

en: Publishers
tr: Yayıncılar

en: Quad (1 em)
tr: Dörtlü (1 em)

en: Quad Space
tr: Dörtlü Boşluk

en: Quad Space|Q
tr: Dörtlü Boşluk|b

en: Quadratin space	\quad
tr: Dörtlü boşluk	\quad

en: Question
tr: Soru

en: Question #.
tr: Soru #.

en: Question \thequestion.
tr: Soru \thequestion.

en: Question*
tr: Soru*

en: Question.
tr: Soru.

en: Quit %1
tr: %1 Çıkılıyor

en: Quotation
tr: Blok alıntı

en: Quote
tr: Alıntı

en: R&oman:
tr: &Roman:

en: Range
tr: Aralık

en: Rapid
tr: Çabuk

en: Re&move
tr: &Kaldır

en: Read Error
tr: Okuma Hatası

en: Reading not UTF-8 encoded file
tr: UTF-8 kodlanmayan dosya okunuyor

en: Ready to display
tr: Gosterime hazir

en: Rebuild the file lists
tr: Dosya listelerini yeniden yap

en: Received
tr: Alındı

en: Received:
tr: Alındı:

en: Reconfigure
tr: Yeniden yapılandır

en: Reconfigure|R
tr: Yeniden yapılandır|n

en: Recursive input
tr: Özyinelemeli girdi

en: Redefines several insets (Index, Branch, URL) as being Minimalistic.
tr: Çeşitli eklemeleri minimalistik olarak yeniden tanımlar (İndeks, Dal, URL).

en: Redo
tr: İleri al

en: Redo|R
tr: İleri al|İ

en: Reference
tr: Referans

en: Reference:
tr: Referans:

en: References
tr: Referanslar

en: References. ---
tr: Referanslar. ---

en: References:
tr: Referanslar:

en: Register
tr: Kaydol

en: Register...|R
tr: Kayıt Ol...|K

en: Reject All Changes|e
tr: Tüm Değişiklikleri Reddet|D

en: Reject Change|R
tr: Değişikliği Reddet|R

en: Reject all changes
tr: Tüm değişiklikleri reddet

en: Reject change inside selection
tr: Seçimdeki değişiklikleri reddet

en: Reject this change
tr: Bu değişikliği reddet

en: Relations
tr: İlişkiler

en: Reload saved document?
tr: Kayıtlı belgeye geri dön?

en: Reloading configuration...
tr: Yapılandırma yenileniyor...

en: Remark
tr: Açıklama

en: Remark #.
tr: Açıklama  #.

en: Remark \arabic{theorem}
tr: Açıklama \arabic{theorem}

en: Remark \theremark.
tr: Açıklama \theremark.

en: Remark \thetheorem.
tr: Açıklama \thetheorem.

en: Remark*
tr: Açıklama*

en: Remark.
tr: Açıklama.

en: Remarks
tr: Açıklamalar

en: Remarks #.
tr: Açıklamalar #.

en: Remo&ve
tr: &Kaldır

en: Remove Last Argument
tr: Son Argümanı Kaldır

en: Remove Optional Argument
tr: Seçimlik Argümanı Kaldır

en: Remove last key from the shortcut sequence
tr: Kısayol dizisinden son anahtarı kaldır

en: Remove the selected branch
tr: Seçili dalı sil

en: Remove the selected database
tr: Seçili veritabanını çıkarın

en: Rename and save?
tr: Yeni adla kaydet?

en: Repeat this row as footer on every (except the last) page
tr: Bu satırı altlık olarak (sonuncu dışında) tüm sayfalarda yinele

en: Repeat this row as header on every (except the first) page
tr: Bu satırı başlık olarak (ilki dışında) tüm sayfalarda yinele

en: Replace &All
tr: &Tümünü Değiştir

en: Replace &with:
tr: De&ğiştir:

en: Replace the entry with the selection
tr: Girişi seçimle değiştir

en: Replace with selected word
tr: Seçili sözcükle değiştir

en: Replace word with current choice
tr: Sözcüğü şu anki seçimle değiştir

en: Res&tore
tr: &Geri yükle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset to the default settings for the document class
tr: Belge sınıfının öntanımlı değerlerine çevir

en: Resize this to the correct table dimensions
tr: Tabloyu istediğiniz boyuta ayarlayın

en: Restore cursor &positions
tr: &İmleç konumunu geri yükle

en: Restore to the cursor position when the file was last closed
tr: Dosyanın en son kapanırkenki imleç konumunu geri yükle

en: Restore window layouts and &geometries
tr: Pencere yerleşim ve &konumunu geri yükle

en: Restriction
tr: Kısıtlama

en: Restriction:
tr: Kısıtlama:

en: Retrieve from version control?
tr: Dosyayı sürüm yönetiminden geri almak ister misiniz?

en: Return address
tr: Geridönüş adresi

en: ReturnAddress
tr: GeriDönüşAdresi

en: ReturnAddress:
tr: Geri Dönüş Adresi:

en: Revert changes
tr: Değişikliği reddet

en: Revert to Saved|R
tr: Kayıtlı Olana Dön|ö

en: Revert to saved document?
tr: Kayıtlı belgeye geri dön?

en: Revert to stored version of document?
tr: Belgeyi kayıtlı sürüme geri al?

en: Reverting to the stored version of the document %1$s will lose all current changes.
    
    Do you want to revert to the older version?
tr: %1$s belgesinin kayıtlı sürümüne geri dönmek mevcut değişiklikleri kaybetmenize yo açar.
    
    Eski sürüme geri dönmek istiyor musunuz?

en: Review
tr: İnceleme

en: Review[[Toolbar]]
tr: Gözden Geçir[[Araç Çubuğu]]

en: Revised
tr: Baskı

en: Revised:
tr: Baskı:

en: Revision
tr: Revizyon

en: Revision History
tr: Revizyon Geçmişi

en: Revision control error.
tr: Sürüm yönetim hatası.

en: RevisionHistory
tr: RevizyonGeçmişi

en: RevisionRemark
tr: RevizyonAçıklaması

en: Ri&ght
tr: Sa&ğ

en: Rich Text Format
tr: Zengin Metin Biçimi

en: Right
tr: Sağ

en: Right &top:
tr: Sağ &üst:

en: Right Address
tr: Sağ Adres

en: Right Footer
tr: Sağ Altlık

en: Right Footer:
tr: Sağ Altlık:

en: Right Header
tr: Sağ Başlık

en: Right Header:
tr: Sağ Başlık:

en: Right Line|R
tr: Sağ Çizgi|ğ

en: Right header:
tr: Sağ başlık:

en: RightHeader
tr: SağBaşlık

en: Right|R
tr: Sağ|ğ

en: Ro&tate after scaling
tr: Öl&çeklemeden sonra döndür

en: Romanian
tr: Rumence

en: Roots
tr: Kökler

en: Rotate
tr: Döndürme

en: Rotate Graphics
tr: Grafikleri Döndür

en: Rotate the table by 90 degrees
tr: Tabloyu 90 derece çevir

en: Rotate this cell by 90 degrees
tr: Hücreyi 90 derece çevir

en: Rows & Columns|C
tr: Satır ve Sütunlar|S

en: Running BibTeX.
tr: BibTeX çalıştırılıyor.

en: Running Index Processor.
tr: İndeks İşlemci Çalıştırılıyor.

en: Running LaTeX Title
tr: Çalışılan LaTeX Başlığı

en: Running LaTeX...
tr: LaTeX çalıştırılıyor...

en: Running MakeIndex for nomencl.
tr: MakeIndex çalıştırılıyor.

en: Running author:
tr: Mevcut yazar:

en: Running chktex...
tr: chktex çalıştırılıyor...

en: Running configure...
tr: Yapılandırma çalıştırılıyor...

en: Running out of delimiters
tr: Ayraçlar tükeniyor

en: RunningAuthor
tr: MevcutYazar

en: RunningTitle
tr: MevcutBaşlık

en: Russian
tr: Rusça

en: S&cale (%):
tr: Ö&lçek (%):

en: S&ectioned bibliography
tr: &Bölümlü kaynakça

en: S&elected:
tr: Se&çili:

en: S&hape:
tr: &Biçim:

en: S&mall:
tr: Kü&çük:

en: S&maller:
tr: Ç&ok küçük:

en: S&mallest:
tr: E&n küçük:

en: S&pace as symbol
tr: &Boşluk yerine sembol

en: S&tep:
tr: A&dım:

en: SCENE
tr: Sahne

en: SCENE*
tr: Sahne*

en: SS-Code
tr: SS-Kod

en: SS-Title
tr: SS-Başlık

en: Sans Seri&f:
tr: Sa&ns Serif:

en: Save All|l
tr: Tümünü Kaydet|ü

en: Save As...|A
tr: Farklı Kaydet...|r

en: Save Bookmark 1|S
tr: Yerimi 1'i Kaydet|Y

en: Save Bookmark 2
tr: Yerimi 2'yi Kaydet

en: Save Bookmark 3
tr: Yerimi 3'ü Kaydet

en: Save Bookmark 4
tr: Yerimi 4'ü Kaydet

en: Save Bookmark 5
tr: Yerimi 5'i Kaydet

en: Save as Document Defaults
tr: Belge öntanımlarına kaydet

en: Save bookmark
tr: Yerimini kaydet

en: Save changed document?
tr: Değişmiş belgeyi kaydedeyim mi?

en: Save document
tr: Belgeyi kaydet

en: Save new document?
tr: Yeni belgeyi kaydedilsin mi?

en: Save settings as LyX's default document settings
tr: Ayarları LyX'in öntanımlı belge ayarları olarak kaydet

en: Save|S
tr: Kaydet|K

en: Saving all documents...
tr: Tüm belgeler kaydediliyor...

en: Saving document %1$s...
tr: Belge %1$s kaydediliyor...

en: Sc&ale (%):
tr: &Ölçek (%):

en: Sca&le on Screen (%):
tr: &Ekranda ölçekle (%):

en: Scale
tr: Ölçek

en: Scale image to maximum size not exceeding width and height
tr: Resmi genişlik ve yüksekliği aşmayacak şekilde azami boyuta ölçekle

en: Scale the Sans Serif font to match the base font's dimensions
tr: Temel font boyutlarına uyması için Sans Serif fontunu ölçekle

en: Scale the Typewriter font to match the base font's dimensions
tr: Temel font boyutlarına uyması için Daktilo fontunu ölçekle

en: Scale the preview size to suit.
tr: Uyması için önizleme boyutunu ölçekle.

en: Scale%
tr: Ölçek%

en: Scaling etc...
tr: Ölçekleme vs...

en: Scan for new databases and styles
tr: Yeni veritabanı ve biçemleri tara

en: Scene
tr: Sahne

en: Scheme
tr: Plan

en: Scottish
tr: İskoçca

en: Screen used (&pixels):
tr: K&ullanılan ekran (piksel):

en: Script (small) style	\scriptstyle
tr: Betik (küçük) stili	\scriptstyle

en: Scriptscript (smaller) style	\scriptscriptstyle
tr: Betikbetik (daha küçük) stili	\scriptscriptstyle

en: Search &backwards
tr: &Geriye ara

en: Search error
tr: Arama hatası

en: Search string is empty
tr: Aranacak metin boş

en: Section
tr: Bölüm

en: Section \arabic{section}
tr: Bölüm \arabic{section}

en: Section*
tr: Bölüm*

en: Select %1$s file to import
tr: İçe aktarılacak %1$s dosyasını seç

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Select LyX document to insert
tr: Eklenecek LyX belgesini seçin

en: Select a BibTeX database to add
tr: Eklenecek BibTeX veritabanı seçin

en: Select a BibTeX style
tr: Bir BibTeX stili seçin

en: Select a backups directory
tr: Yedekleme dizini seçin

en: Select a document directory
tr: Belge dizini seçin

en: Select a document templates directory
tr: Belge şablonu dizini seçin

en: Select a file
tr: Bir dosya seçin

en: Select a fill pattern style for HFills
tr: Yatay Dolgu için dolgu stili seçin

en: Select a temporary directory
tr: Geçici dizin seçin

en: Select an existing group for the current graphics.
tr: Güncel grafikler için mevcut bir grup seçin.

en: Select an image file
tr: Bir resim dosyası seçin

en: Select de&fault master document
tr: &Öntanımlı ana belgeyi seç

en: Select directory for example files
tr: Örnek dosyalar için dizin seçin

en: Select document to include
tr: Eklenecek belgeyi seçin

en: Select document to open
tr: Açılacak belgeyi seçin

en: Select external file
tr: Harici dosya seçin

en: Select file to insert
tr: Eklenecek dosyayı seçin

en: Select for tables that span multiple pages
tr: Birden fazla sayfaya yayılan tablolar için seçin

en: Select graphics file
tr: Grafik dosyasını seçin

en: Select how LyX will display any graphics.
tr: LyX'in grafikleri nasıl göstereceğini seçin.

en: Select if a language switching command is needed at the beginning of the document.
tr: Belgenin başında dil değişim komutu gerekirse seçin.

en: Select if a language switching command is needed at the end of the document.
tr: Belgenin sonunda dil değişim komutu gerekirse seçin.

en: Select if the current document is included to a master file
tr: Mevcut belge ana belgeyi içeriyorsa seçin

en: Select master document
tr: Ana belgeyi seç

en: Select template file
tr: Şablon dosyası seçin

en: Select the Sans Serif (grotesque) typeface
tr: Sans Serif (grotesk) yazıtipini seç

en: Select the default family for the document
tr: Öntanımlı fontu seç

en: Select the dialect of the programming language, if available
tr: Mevcutsa programlama dili lehçesini seçin

en: Select the programming language
tr: Programlama dilini seç

en: Select the roman (serif) typeface
tr: Roman (serif) yazıtipini seç

en: Select the typewriter (monospaced) typeface
tr: Typewriter (monospace) yazıtipini seç

en: Select this if you want to split your bibliography into sections
tr: Kaynakçanızı bölümlere ayırmak istiyorsanız bunu seçin

en: Select this to display all available characters at once
tr: Tek seferde tüm karakterleri görüntülemek için bunu seçin

en: Select to control the highlighting of words with a language foreign to that of the document.
tr: Belgenin dilinin dışındaki yabancı dillere ait kelimelerin ışıklandırmasını kontrol etmek için seçin.

en: Select to display the completion popup in math mode.
tr: Matematik modunda tamamlama açılır penceresini göster.

en: Select to display the completion popup in text mode.
tr: Metin modunda tamamlama açılır penceresini göster.

en: Select to display the inline completion in math mode.
tr: Satıriçi tamamlamayı matematik modunda göstermek için seç.

en: Select to display the inline completion in text mode.
tr: Satıriçi tamamlamayı metin modunda göstermek için seç.

en: Select your branch
tr: Dalınızı seçin

en: Selected classes or styles
tr: Seçili sınıf ve stiller

en: Selection copy/paste mechanism
tr: Seçimlik kopyala/yapıştır mekanizması

en: Selection, Join Lines|i
tr: Seçim, Satırları Birleştir|B

en: Selection|S
tr: Seçim|S

en: Send To Address
tr: Adrese Gönder

en: Sender Address:
tr: Gönderen Adresi:

en: Sender E-Mail:
tr: Gönderen E-postası:

en: Sender Fax:
tr: Gönderen Faksı:

en: Sender Name:
tr: Gönderen Adı:

en: Sender Phone:
tr: Gönderen Telefonu:

en: Sender URL:
tr: Gönderici URL:

en: SenderAddress
tr: GönderenAdresi

en: Senseless with this layout!
tr: Bu yerleşimle anlamsız!

en: Senseless!!!
tr: Saçma!!!

en: Serbian
tr: Sırpça

en: Serbian (Latin)
tr: Sırpça (Latin)

en: Set &height:
tr: &Yüksekliği Ayarla:

en: Set &width:
tr: &Genişliği ayarla:

en: Set Borders
tr: Sınırları seç

en: Set a page break on the current row
tr: Bulunulan satıra sayfa sonu koy

en: Set all borders of the current (selected) cell(s)
tr: Seçili hücrelerin tüm kenarlarını ayarla

en: Set all lines
tr: Tüm çizgiler

en: Set border lines
tr: Sınırları ayarlar

en: Set borders of the current (selected) cell(s)
tr: Seçili hücrelerin kenarlarını ayarla

en: Set bottom line
tr: Alt çizgi

en: Set class options to default on class change
tr: Sınıf değiştiğinde ayarları öntanımlı yap

en: Set display mode
tr: Görüntü modu

en: Set left line
tr: Sol çizgi

en: Set multi-column
tr: Çok sütun

en: Set right line
tr: Sağ çizgi

en: Set top line
tr: Üst çizgi

en: Set-color "%1$s" failed - color is undefined or may not be redefined
tr: Set-color "%1$s" başarısız - renk tanımlı değil ya da yeniden tanımlanmayabilir

en: Sets height of graphic. Leave unchecked to set automatically.
tr: Grafiğin boyunu ayarla. Otomatik yapılması için onayı kaldırın.

en: Sets width of graphic. Leave unchecked to set automatically.
tr: Grafiğin genişliğini ayarla. Otomatik yapılması için onayı kaldırın.

en: Setting debug level to %1$s
tr: Hata düzeltme seviyesi %1$s olarak ayarlandı

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings...|S
tr: Ayarlar...|A

en: Settings...|e
tr: Ayarlar...|A

en: Shaded background
tr: Gölgelenmiş arkaplan

en: Sho&w in LyX
tr: LyX &içinde göster

en: Sho&w popup without delay for non-unique completions
tr: &Özgün olmayan tamamlamalarda gecikmesiz açılır pencere göster

en: Short Title
tr: Kısa Başlık

en: Short Title|S
tr: Kısa Başlık|B

en: Short title:
tr: Kısa başlık:

en: ShortTitle
tr: KısaBaşlık

en: Shortc&ut:
tr: &Kısayol:

en: Shortcut
tr: Kısayol

en: Shortcuts
tr: Kısayollar

en: Shortcuts|S
tr: Kısayollar|K

en: Show &path
tr: &Yolu göster

en: Show Changes in Output|S
tr: Çıktıdaki Değişiklikleri Göster|Ç

en: Show ERT button only
tr: Sadece ERT düğmesini göster

en: Show ERT contents
tr: ERT içeriğini göster

en: Show File
tr: Dosya Göster

en: Show History...|H
tr: Geçmişi Göster...|G

en: Show LaTeX preview
tr: LaTeX önizlemesi göster

en: Show a small box around a Math Macro with the macro name when the cursor is inside.
tr: İmleç makro adının içerisinde olduğunda Matematik Makrosunun etrafında küçük bir kutu göster.

en: Show a small triangle on the cursor if a completion is available in text mode.
tr: Metin modunda tamamlama mevcutsa imlecin üzerinde küçük bir üçgen göster.

en: Show a small triangle on the cursor to indicate that a completion is available.
tr: Tamamlamanın varolduğunu belirtmek için imlecin üzerinde küçük bir üçgen göster.

en: Show changes in output
tr: Çıktıdaki değişiklikleri göster

en: Show contents of marked file. Only possible when files are shown with path
tr: İşaretlenen dosyanın içeriğini göster. Sadece, dosyalar verilen yoldaysa mümkündür

en: Show ke&y-bindings containing:
tr: Şunları içeren tuş-&bağlarını göster.

en: Show the completion popup without delay after non-unique completion attempt.
tr: Özgün olmayan tamamlamadan sonra gecikmesiz açılır pencere göster.

en: Show the grey inline completion behind the cursor in math mode after the delay.
tr: Matematik modunda, gecikmeden sonra imlecin arkasında gri satıriçi tamamlamayı göster.

en: Show the grey inline completion behind the cursor in text mode after the delay.
tr: Metin modunda, gecikmeden sonra imlecin arkasında gri satıriçi tamamlamayı göster.

en: Show the popup after the set delay in text mode.
tr: Metin modunda, gecikmeden sonra açılır pencereyi göster.

en: Show the popup in math mode after the delay.
tr: Matematik modunda, gecikmeden sonra açılır pencereyi göster.

en: Shows a typeset preview of things such as math
tr: Matematik gibi şeylerin dizgi önizlemesini gösterir

en: Si&ze and Rotation
tr: &Boyut ve Döndürme

en: Si&ze:
tr: &Boyut:

en: Signature
tr: İmza

en: Signature:
tr: İmza:

en: Simple rectangular frame
tr: Basit dikdörtgen çerçeve

en: Single
tr: Tek

en: Single Quote|S
tr: Tek Tırnak|T

en: Slanted
tr: Eğik

en: Slide
tr: Slayt

en: Slide*
tr: Slayt*

en: SlideContents
tr: Slaytİçeriği

en: SlideHeading
tr: SlaytBaşlığı

en: SlideSubHeading
tr: SlaytAltBaşlığı

en: Slovak
tr: Slovakça

en: Slovene
tr: Slovence

en: Small
tr: Küçük

en: Small Caps
tr: Küçük Başlıklar

en: Small Form Variants
tr: Ufak Form Farklılıkları

en: Small skip
tr: Küçük aralık

en: Small-sized icons
tr: Küçük-boyutlu simgeler

en: Smallcaps
tr: Küçükbaşlıklar

en: Smaller
tr: Çok küçük

en: Smallest
tr: En küçük

en: Software exception Detected
tr: Yazılım İstisnası Yakalandı

en: Solution
tr: Çözüm

en: Solution #.
tr: Çözüm #.

en: Some changes in the dialog were not yet applied.
    If you do not apply now, they will be lost after this action.
tr: Bu diyalogdaki değişikliklerin bazıları henüz uygulanmadı.
    Şimdi uygularsanız, bu eylemden sonra kaybolabilirler.

en: Some characters of your document are probably not representable in the chosen encoding.
    Changing the document encoding to utf8 could help.
tr: Belgenizdeki bazı karakterler seçtiğini kodlama yüzünden muhtemelen gösterilebilir değil.
    Belgenizin kodlamasını utf8 olarak değiştirmeniz yardımcı olabilir.

en: Some problem occurred while running the command:
    '%1$s'.
tr: '%1$s' komutu çalıştırılırken bir hata oluştu.

en: Sort
tr: Sırala

en: Sort &as:
tr: &Sırala:

en: Sort &environments alphabetically
tr: &Ortamları alfabetik sırala

en: Sorting:
tr: Sıralama:

en: South European (ISO 8859-3)
tr: Güney Avrupa (ISO 8859-3)

en: South-Eastern European (ISO 8859-16)
tr: Güney-Doğu Avrupa (ISO 8859-16)

en: Space i&n string as symbol
tr: Dizgideki bo&şlukları sembol yap

en: Spacing
tr: Boşluklar

en: Spacing Modifier Letters
tr: Boşluk Düzenleme Harfleri

en: Spacings
tr: Boşluklar

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Spanish (Mexico)
tr: İspanyolca (Meksika)

en: Speaker
tr: Konuşmacı

en: Special Character|p
tr: Özel Karakter|Ö

en: Special-section
tr: Özel-bölüm

en: Special-section:
tr: Özel-bölüm:

en: Specialmail
tr: Özelposta

en: Specialmail:
tr: Özelposta:

en: Specials
tr: Özeller

en: Specific Manuals|p
tr: Belirli Klavuzlar|v

en: Specifies the vertical alignment of this cell in relation to the baseline of the row.
tr: Hücrenin satırın taban çizgisine göre düşey hizalaması.

en: Specify additional chars that can be part of a word.
tr: Bir kelimenin parçası olabilecek ek karakterleri belirt.

en: Specify an alternate language. The default is to use the language of the document.
tr: Alternatif bir dil seçin. Öntanımlı olan bu belgenin dili olarak kullanılıyor.

en: Specify placement (htbp) for floating listings
tr: Yüzen listeler için yer (htbp) belirleyin

en: Specify the link target
tr: Heden bağlantıyı belirle

en: Specify the paper command to DVI viewer (leave empty or use "-paper")
tr: DVI görüntüleyiciye kağıt komutunu belirtin (boş bırakın ya da "-paper" kullanın)

en: Spellchecker
tr: Yazım denetimi

en: Spellchecker...|S
tr: Yazım denetleme...|z

en: Split Cell|C
tr: Hücreyi Böl|B

en: Split Environment|S
tr: Ortamı Böl|B

en: Square root	\sqrt
tr: Kare kök	\sqrt

en: St&yle
tr: &Stil

en: Stadt
tr: Şehir

en: Standard
tr: Standart

en: Standard	\frac
tr: Standart	\frac

en: Standard[[Bullets]]
tr: Standart[[Maddeimi]]

en: Standard[[mathref]]
tr: Standart[[mathref]]

en: Start column (increase depth!), width:
tr: Başlangıç sütunu (derinliği artır!), genişlik:

en: State
tr: Eyalet

en: State:
tr: Eyalet:

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Statistics for the document:
tr: Belge istatistikleri:

en: Statistics for the selection:
tr: Seçim istatistikleri:

en: Statistics...|a
tr: İstatistikler...|İ

en: Status
tr: Durum

en: Street
tr: Sokak

en: Street:
tr: Sokak:

en: Stretch
tr: Çekiştir

en: String has been replaced.
tr: Dizge değiştirildi.

en: Structure
tr: Yapı

en: Style
tr: Stil

en: Style File:
tr: Stil Dosyası:

en: Style used for the page header and footer
tr: Sayfa başlık ve altlığında kullanılacak stil

en: Styles
tr: Stiller

en: Sub-%1$s
tr: Alt-%1$s

en: SubTitle
tr: AltBaşlık

en: SubVariation
tr: AltDeğişim

en: SubVariation2
tr: AltDeğişim

en: SubVariation3
tr: AltDeğişim3

en: SubVariation4
tr: AltDeğişim4

en: SubVariation5
tr: AltDeğişim5

en: Subexample
tr: Altörnek

en: Subexample:
tr: Altörnek:

en: Subject
tr: Konu

en: Subject headings:
tr: Konu başlıkları:

en: Subject:
tr: Konu:

en: Subjectclass
tr: Konu sınıfı

en: Subparagraph
tr: Alt paragraf

en: Subparagraph*
tr: Alt paragraf*

en: Subscript
tr: Altyazı

en: Subscript|u
tr: Altyazı|A

en: Subsection
tr: Altbölüm

en: Subsection \arabic{section}.\arabic{subsection}
tr: Altbölüm \arabic{section}.\arabic{subsection}

en: Subsection*
tr: Altbölüm*

en: Subset
tr: Altküme

en: Subsubparagraph
tr: Altaltparagraf

en: Subsubsection
tr: Altaltbölüm

en: Subsubsection*
tr: Altaltbölüm*

en: Subtitle
tr: Alt başlık

en: Subvariation(2):
tr: Altdeğişim(2):

en: Subvariation(3):
tr: Altdeğişim(3):

en: Subvariation(4):
tr: Altdeğişim(4):

en: Subvariation(5):
tr: Altdeğişim(5):

en: Subvariation:
tr: Altdeğişim:

en: Summary
tr: Özet

en: Summary \arabic{summ}
tr: Özet \arabic{summ}

en: Summary \thetheorem.
tr: Özet \thetheorem.

en: Summary*
tr: Özet*

en: Summary.
tr: Özet.

en: Superscript
tr: Üstsimge

en: Superscripts and Subscripts
tr: Üstsimge ve Altsimgeler

en: Superscript|S
tr: Üstsimge|Ü

en: Supplementary
tr: Ek

en: Supplementary Private Use Area-A
tr: Özek Kullanım Alanı Eki-A

en: Supplementary Private Use Area-B
tr: Özek Kullanım Alanı Eki-B

en: Supplementary...
tr: Ek...

en: Supported spacing types
tr: Desteklenen boşluk tipleri

en: Supset
tr: Üstküme

en: Surname
tr: Soyad

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Switch between available lists (table of contents, list of figures, list of tables, and others)
tr: Mevcut listeler arasında gezin (içerik, figür listesi, tablo listesi ve diğerleri)

en: Symbol
tr: Sembol

en: Symbols
tr: Semboller

en: Symbols...|b
tr: Semboller...|m

en: System and Miscellaneous
tr: Sistem ve Çeşitli

en: System file not found
tr: Sistem dosyası bulunamadı!

en: System files|#S#s
tr: Sistem dosyaları|#S#s

en: System function not found
tr: Sistem fonksiyonu bulunamadı!

en: System reconfiguration failed
tr: Sistem yeniden yapılandırma başarısız

en: System reconfigured
tr: Sistem yeniden yapılandırıldı

en: T&op of row:
tr: Satır &üstü:

en: T&ypewriter:
tr: &Daktilo:

en: TOC Author
tr: İçindekiler Yazarı

en: TOC Author:
tr: İçindekiler Yazarı:

en: TOC Title
tr: İçindekiler Başlığı

en: TOC title:
tr: İçindekiler başlığı:

en: Tab&ulator size:
tr: &Tablo boyu:

en: Table
tr: Tablo

en: Table (CSV)
tr: Tablo (CSV)

en: Table Settings...|a
tr: Tablo Ayarları...|T

en: Table Wrap Float|T
tr: Katlanabilir Yüzen Tablo|T

en: Table note
tr: Tablo notu

en: Table note:
tr: Tablo notu:

en: Table of Contents
tr: İçindekiler

en: Table of Contents|C
tr: İçindekiler|ç

en: Table...|T
tr: Tablo...|T

en: TableCaption
tr: TabloBaşlığı

en: TableComments
tr: TabloYorumları

en: TableRefs
tr: TabloRefs

en: Tableau
tr: Tablo

en: Tables
tr: Tablolar

en: Tables:
tr: Tablolar:

en: Table|T
tr: Tablo|T

en: Tags
tr: Etiketler

en: Tai Xuan Jing Symbols
tr: Tai Xuan Jing Sembolleri

en: TeX Code Settings...|C
tr: TeX  Kod Ayarları...|T

en: TeX Code:
tr: TeX Kodu:

en: TeX Information
tr: TeX Bilgisi

en: TeX Information|I
tr: TeX Bilgisi|g

en: Telefax
tr: Telefaks

en: Telefax:
tr: Telefaks:

en: Telephone
tr: Telefon

en: Telephone:
tr: Telefon:

en: TelephoneRowA
tr: TelefonSatırıA

en: TelephoneRowA:
tr: TelefonSatırıA:

en: TelephoneRowB
tr: TelefonSatırıB

en: TelephoneRowB:
tr: TelefonSatırıB:

en: TelephoneRowC
tr: TelefonSatırıC

en: TelephoneRowC:
tr: TelefonSatırıC:

en: TelephoneRowD
tr: TelefonSatırıD

en: TelephoneRowD:
tr: TelefonSatırıD:

en: TelephoneRowE
tr: TelefonSatırıE

en: TelephoneRowE:
tr: TelefonSatırıE:

en: TelephoneRowF
tr: TelefonSatırıF

en: TelephoneRowF:
tr: TelefonSatırıF:

en: Telex
tr: Teleks

en: Telex:
tr: Teleks:

en: Templates|#T#t
tr: Şablonlar|#Ş#ş

en: Terms
tr: Şartlar

en: Terms:
tr: Şartlar:

en: Text &before:
tr: &Öncü metin:

en: Text Bold Series
tr: Metin Kalın Font

en: Text Height %
tr: Metin Yüksekliği %

en: Text Italic Shape
tr: Metin İtalik Şekli

en: Text Layout
tr: Metin Yerleşimi

en: Text Medium Series
tr: Metin Orta Serisi

en: Text Normal Font|T
tr: Metin Normal Font|M

en: Text Roman Family
tr: Metin Roman Font

en: Text Sans Serif Family
tr: Metin Sans Serif Font

en: Text Slanted Shape
tr: Metin Eğiş Şekil

en: Text Small Caps Shape
tr: Metin Küçük Harf Şekli

en: Text Style
tr: Metin Stili

en: Text Style|S
tr: Metin Stili|M

en: Text Style|T
tr: Metin Stili|M

en: Text Typewriter Family
tr: Metin Daktilo Font

en: Text Upright Shape
tr: Metin Sağ Üst Şekli

en: Text Width %
tr: Metin Genişliği %

en: Text Wrap Settings...|W
tr: Metin Dönüş Ayarları...|D

en: Text fraction	\tfrac
tr: Metin kesri	\tfrac

en: Text style
tr: Metin stili

en: Text to place after citation
tr: Alıntıdan sonra konacak metin

en: Text to place before citation
tr: Alıntıdan önce konacak metin

en: TextPage:
tr: MetinSayfası:

en: Textclass files reading
tr: Metinsınıfı dosyaları okunması

en: Textual Page Number
tr: Metne Ait Sayfa Numarası

en: Thai
tr: Tayca

en: Thai (TIS 620-0)
tr: Tayca (TIS 620-0)

en: Thanks
tr: Teşekkürler

en: Thanks:
tr: Teşekkürler:

en: The BibTeX inset includes %1$s databases.
    If you proceed, all of them will be opened.
tr: BibTex eklemesi %1$s veritabanlarını içeriyor.
    İlerlerseniz, hepsi açılacak.

en: The BibTeX style
tr: BibTeX stili

en: The LaTeX command for changing back to the language of the document.
tr: Belgenin diline geri dönmek için kullanılan LaTeX komutu.

en: The LaTeX command for changing from the language of the document to another language. E.g. \selectlanguage{$$lang} where $$lang is substituted by the name of the second language.
tr: Belgenin dilinden başka bir dile geçmek için kullanılan LaTeX komutu. Ör. \selectlanguage{$$lang} $$lang ikinci dilin adı.

en: The LaTeX command for loading the language package. E.g. "\usepackage{babel}", "\usepackage{omega}".
tr: Dil paketini yüklemek için LaTeX komutu. Ör. "\usepackage{babel}", "\usepackage{omega}".

en: The LaTeX command for local changing of the language.
tr: Dili yerel değiştirmek için LaTeX komutu.

en: The UI (user interface) file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local ui/ directories.
tr: UI (kullanıcı arabirim) dosyası. Tam yolu belirtebilirsiniz ya da LyX genel ve yerel ui/ dizinlerini arar.

en: The backup of the document %1$s is newer.
    
    Load the backup instead?
tr: %1$s belgesinin yedeği belgeden daha yeni.
    
    Belge yerine yedek açılsın mı?

en: The bibliography key
tr: Kaynakça anahtarı

en: The change of user interface language will be fully effective only after a restart.
tr: Kullanıcı arabirim dili, yeniden başlatıldıktan sonra tam olarak değişecek.

en: The completion popup delay.
tr: Tamamlama açılır pencere gecikmesi

en: The content's base font size
tr: İçeriğin temel font boyutu

en: The content's base font style
tr: İçeriğin temel font stili

en: The current document was closed.
tr: Mevcut belge kapatıldı.

en: The default path for your documents. An empty value selects the directory LyX was started from.
tr: Belgeleriniz için öntanımlı yol. Değer girilmezse LyX açıldığı dizini seçer.

en: The directory in the given path
    %1$s
    does not exist.
tr: Verilen yoldaki dizin
    %1$s
    mevcut değil.

en: The directory path to the document cannot contain spaces.
tr: Belge dosya yolu boşluk içeremez.

en: The document %1$s already exists.
    
    Do you want to overwrite that document?
tr: %1$s belgesi zaten mevcut.
    
    Belgenin üzerine yazmak ister misiniz?

en: The document %1$s could not be saved.
    
    Do you want to rename the document and try again?
tr: Belge %1$s kaydedilemedi.
    
    Yeniden adlandırıp tekrar denemek ister misiniz?

en: The document %1$s does not yet exist.
    
    Do you want to create a new document?
tr: Belge %1$s mevcut değil.
    
    Yeni belge oluşturmak istiyor musunuz?

en: The document %1$s has not been saved yet.
    
    Do you want to save the document?
tr: Belge %1$s henüz kaydedilmemiş.
    
    Belgeyi kaydetmek istiyor musunuz?

en: The document %1$s has unsaved changes.
    
    Do you want to save the document or discard the changes?
tr: Belge %1$s de kaydedilmemiş değişiklikler var.
    
    Belgeyi kaydetmek mi yoksa değişiklikleri iptal mi etmek istiyorsunuz?

en: The document %1$s has unsaved changes.
    
    Do you want to save the document?
tr: Belge %1$s de kaydedilmemiş değişiklikler var.
    
    Belgeyi kaydetmek istiyor musunuz?

en: The document %1$s is already loaded and has unsaved changes.
    Do you want to abandon your changes and reload the version on disk?
tr: Belge %1$s zaten açık ve kaydedilmemiş değişiklikler var.
    Değişiklikleri iptal edip diskteki sürümünü yüklemek istiyor musunuz?

en: The file %1$s already exists.
    
    Do you want to overwrite that file?
tr: %1$s dosyası zaten mevcut.
    
    O dosyanın üzerine yazmak istiyor musunuz?

en: The file %1$s exists but is not readable by the current user.
tr: Dosya %1$s zaten var fakat mevcut kullanıcı tarafından okunamıyor.

en: The file is not UTF-8 encoded.
    It will be read as local 8Bit-encoded.
    If this does not give the correct result
    then please change the encoding of the file
    to UTF-8 with a program other than LyX.
tr: Dosya UTF-8 kodlanmamış.
    Yerel 8Bit-kodlanmış olarak okunacak.
    Düzgün sonuç vermezse lütfen
    kodlamanızı LyX'den başka bir 
    programla UTF-8 olarak değiştirin.

en: The first line to be printed
tr: Yazdırılacak ilk satır

en: The font encoding used for the LaTeX2e fontenc package. T1 is highly recommended for non-English languages.
tr: LaTeX2e fontenc paketinin kullandığı font kodlaması. İngilizce dışındaki dillerde T1 şiddetle tavsiye edilir.

en: The font sizes used for calculating the scaling of the screen fonts.
tr: Ekran fontlarını ölçekleme işleminde kullanılan font büyüklükleri.

en: The inline completion delay.
tr: Satıriçi tamamlama gecikmesi

en: The key %1$s already exists,
    it will be changed to %2$s.
tr: %1$s anahtarı zaten var.
    %2$s olarak değiştirilecek.

en: The label %1$s already exists,
    it will be changed to %2$s.
tr: %1$s etiketi zaten var.
    %2$s olarak değiştirilecek.

en: The label as it appears in the document
tr: Belgede görünecek etiket

en: The last line to be printed
tr: Yazdırılacak son satır

en: The maximum line length of exported plain text/LaTeX/SGML files. If set to 0, paragraphs are output in a single line; if the line length is > 0, paragraphs are separated by a blank line.
tr: Dışa aktarılan düz metin/LaTeX/SGML dosyalarının azami satır uzunluğu. Eğer 0 olarak ayarlanırsa paragraflar tek satır olarak; >0 ayarlanırsa paragraflar bir satır boşluk olacak şekilde çıkacak.

en: The module %1$s has been requested by
    this document but has not been found in the list of
    available modules. If you recently installed it, you
    probably need to reconfigure LyX.
tr: Belgenin istediği %1$s modülü mevcut modüller
    listesinde bulunamadı. Eğer yeni yüklediyseniz
    Lyx'i yeniden yapılandırmanız gerekebilir.

en: The new layout does not permit the alignment previously used.
    Setting to default.
tr: Yeni yerleşim daha önce kullanılan yerleşime izin vermiyor.
    Öntanımlıya geçiliyor.

en: The option to print out in landscape.
tr: Yatay yazdırma seçeneği.

en: The option to specify paper type.
tr: Kağıt tipini belirtme seçeneği.

en: The options that are predefined in the layout file. Click to the left to select/deselect.
tr: Yerleşim dosyasında tanımlanmış seçenekler. Seçmek/Seçmemek için sol tıklayın.

en: The origin of the rotation
tr: Dönüşün merkez noktası

en: The path for storing backup files. If it is an empty string, LyX will store the backup file in the same directory as the original file.
tr: Yedek dosyalarının saklanacağı dizin. Eğer dizgi boşsa, LyX yedek dosyalarını orijinal dosyanın bulunduğu dizinde saklayacak.

en: The screen fonts used to display the text while editing.
tr: Düzenleme sırasında metni göstermek için kullanılacak ekran fontları.

en: The scrolling speed of the mouse wheel.
tr: Farenin kaydırma çubuğunun dönüş hızı.

en: The selected entry
tr: Seçili giriş

en: The specified document template
    %1$s
    could not be read.
tr: Belirtilen belge şablonu
    %1$s
    okunamıyor.

en: The system has been reconfigured.
    You need to restart LyX to make use of any
    updated document class specifications.
tr: Sistem yeniden yapılandırıldı.
    Güncellenen belge sınıflarını kullanabilmek
    için, LyX'i yeniden başlatmalısınız.

en: The time interval between auto-saves (in seconds). 0 means no auto-save.
tr: Otomatik kayıtlar arasındaki süre (saniye cinsinden). 0 otokayıtı kapatır.

en: The zoom percentage for screen fonts. A setting of 100% will make the fonts roughly the same size as on paper.
tr: Ekran fontları için yakınlaştırma yüzdesi. %100'e ayarlamak kağıtta nasıl görünüyorsa aynı boyutta gösterir.

en: Theorem
tr: Teorem

en: Theorem #.
tr: Teorem #.

en: Theorem \arabic{theorem}
tr: Teorem \arabic{theorem}

en: Theorem \thetheorem.
tr: Teorem \thetheorem.

en: Theorem*
tr: Teorem*

en: Theorem.
tr: Teorem.

en: Theorems
tr: Teoremler

en: Theorems (AMS)
tr: Teorem (AMS)

en: Theorems (AMS-Extended)
tr: Teoremler (AMS-Extended)

en: There are spaces in the path to your BibTeX style file.
    BibTeX will be unable to find it.
tr: BibTeX veritabanınızı gösteren yolda boşluk bulunuyor.
    BibTeX bunu bulamayacak.

en: There are spaces in the paths to your BibTeX databases.
    BibTeX will be unable to find them.
tr: BibTeX veritabanınızı gösteren yollarda boşluk bulunuyor.
    BibTeX bunları bulamayacak.

en: There were errors during the build process.
tr: İnşa sırasında hatalara rastlandı.

en: Thesaurus
tr: Eşanlamlılar

en: Thesaurus not supported in recent A&A:
tr: Eşanlamlılar yeni A&A'da desteklenmiyor:

en: Thesaurus...|T
tr: Eşanlamlılar...|E

en: Theta
tr: Teta

en: Thick Space
tr: Kalın Boşluk

en: Thick Space|h
tr: Kalın Boşluk|k

en: Thick space	\;
tr: Geniş boşluk	\;

en: ThickLine
tr: KalınÇizgi

en: Thin Space
tr: İnce boşluk

en: Thin Space|T
tr: İnce boşluk|İ

en: Thin space	\,
tr: İnce boşluk	\,

en: This accepts the normal strftime formats; see man strftime for full details. E.g."%A, %e. %B %Y".
tr: Normal strftime biçimlerini kabul eder; detaylar için man strftime'a bakın. Ör."%A, %e, %B %Y".

en: This bibliography section contains...
tr: Bu kaynakça bölümünün içeriği...

en: This parameter should not be entered here. Please use the caption edit box (when using the child document dialog) or menu Insert->Caption (when defining a listing inset)
tr: Bu parametre buraya girilmemeli. Lütfen başlık düzenleme kutusunu (alt belge diyaloğunu kullanırken) ya da Ekle->Başlık menüsünü (liste ekleme tanımlarken) kullanın.

en: This parameter should not be entered here. Please use the label edit box (when using the child document dialog) or menu Insert->Label (when defining a listing inset)
tr: Bu parametre burada girilmemeli. Lütfen etiket düzenleme kutusunu (alt belge diyaloğunu kullanırken) ya da Ekle->Etiket menüsünü (listeleme eklemesi tanımlarken) kullanın.

en: This portion of the document is deleted.
tr: Belgenin bu kısmı silindi.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
tr: Bu program özgür yazılımdır; bu yazılımı Özgür Yazılım Vakfı tarafından yayınlanan GNU Genel Kamu Lisansı'nın 2. sürümü ya da (kendi tercihinize bağlı) sonraki sürümü şartları altında yeniden dağıtabilir ve/ya da değiştirebilirsiniz.

en: This row is the footer of the last page
tr: Bu satır son sayfanın altlığıdır

en: This row is the header of the first page
tr: Bu satır ilk sayfanın başlığıdır

en: This starts the lyxserver. The pipes get an additional extension ".in" and ".out". Only for advanced users.
tr: lyxserver'ı başlatır. Borular ".in" ve ".out" ek uzantılarını alırlar. Sadece gelişmiş kullanıcılar içindir.

en: This text defines the width of the paragraph label
tr: Bu metin paragraf etiketinin genişliğini tanımlar

en: ThreeAffiliations
tr: Üçİlişki

en: ThreeAuthors
tr: ÜçYazar

en: TickList
tr: İmListesi

en: Tiny
tr: Ufacık

en: Title
tr: Başlık

en: Title (Plain Frame)
tr: Başlık (Düz Çerçeve)

en: Title footnote
tr: Başlık dipnotu

en: Title footnote:
tr: Başlık dipnotu:

en: Title:
tr: Başlık:

en: TitleGraphic
tr: BaşlıkGrafiği

en: Titlehead
tr: Anabaşlık

en: Titlenote mark
tr: Başlıknotu imi

en: Titlenotemark
tr: Başlıknotuimi

en: Titling
tr: Başlık

en: Today's date.
    Read 'info date' for more information.
tr: Bugünün tarihi.
    Daha fazla bilgi için 'info date' çıktısını okuyun.

en: Toggle
tr: Değiştir

en: Toggle emphasis
tr: Vurgulamayı değiştir

en: Toggle noun
tr: Ad stilini değiştir

en: Toggle the selected branch
tr: Seçili dalı göster/gizle

en: Toggles view of the file list
tr: Dosya listesini görünümünü değiştir

en: Toolbar "%1$s" state set to %2$s
tr: "%1$s" araç çubuğu, %2$s durumuna ayarlandı

en: Toolbars|b
tr: Araç Çubukları|Ç

en: Tools|T
tr: Araçlar|A

en: Top
tr: Üst

en: Top Line|T
tr: Üst Çizgi|Ü

en: Top center
tr: Üst orta

en: Top left
tr: Üst sol

en: Top right
tr: Üst sağ

en: Topic
tr: Konu

en: Topical
tr: Konulu

en: Top|T
tr: Üst|t

en: Top|p
tr: Üst|t

en: Total Height
tr: Toplam Yükseklik

en: Town
tr: Şehir

en: Town:
tr: Kasaba:

en: Track Changes|T
tr: Değişiklikleri Takip Et|E

en: Track changes
tr: Değişiklikleri takip et

en: Transition
tr: Geçiş

en: Translator
tr: Çevirmen

en: Translator:
tr: Çevirmen:

en: Tri-Glosse
tr: Üçlü-Makale

en: Try one of %1$s.
tr: %1$s den birini deneyin.

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Turkish (ISO 8859-9)
tr: Türkçe (ISO 8859-9)

en: Tutorial|T
tr: Başlangıç|B

en: Two-&column document
tr: &İki sütunlu belge

en: TwoAffiliations
tr: İkiİlişki

en: TwoAuthors
tr: İkiYazar

en: Type
tr: Tip

en: Type shortcut after clicking on this field. You can reset the content with the 'Clear' button
tr: Bu alana tıkladıktan sonra kısayol girin. İçeriği 'Temizle' düğmesine basarak sıfırlayabilirsiniz.

en: Typewriter
tr: Daktilo

en: Typewriter	\mathtt
tr: Daktilo	\mathtt

en: UNDEFINED
tr: TANIMSIZ

en: URL label
tr: URL etiketi

en: URL text
tr: URL metni

en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

en: Unable to find SHGetFolderPathA in shfolder.dll
    Don't know how to proceed. Sorry.
tr: SHGetFolderPathA in shfolder.dll bulunamadı
    Nasıl devam edeceğimi bilmiyorum. Üzgünüm.

en: Unable to load shfolder.dll
    Please install.
tr: shfolder.dll yüklenemedi
    Lütfen yükleyin.

en: Unable to read local layout file.
tr: Yerel yerleşim dosyası okunamıyor.

en: Unable to remove the temporary directory %1$s
tr: Geçici dizin %1$s silinemiyor

en: Unable to save document defaults
tr: Belge öntanımları kaydedilemedi

en: Unable to set document class.
tr: Belge sınıfı seçilemedi

en: Unable to set layout for ID: %1$s
tr: Şu ID için yerleşim ayarlanamadı: %1$s

en: Unapplied changes
tr: Uygulanmamış değişiklikler

en: Unavailable: %1$s
tr: Mevcut değil: %1$s

en: Unbalanced braces!
tr: Dengelenmemiş ayraçlar!

en: Uncodable characters in listings inset
tr: Listeleme eklemesinde kodlanamayan karakterler

en: Uncover
tr: Aç

en: Undefined flex inset
tr: Tanımsız esnek ekleme

en: Underbar
tr: Altçizgi

en: Underline %1$s,
tr: Altçizgi %1$s,

en: Underline spaces in generated output
tr: Oluşturulan çıktıda boşlukların altını çiz

en: Undo
tr: Geri al

en: Undo Last Check In|U
tr: Son Değişikliği Geri Al|S

en: Undo/Redo mechanism
tr: Geri/İleri al mekanizması

en: Undo|U
tr: Geri al|G

en: Unicode (XeTeX) (utf8)
tr: Unikod (XeTeX) (utf8)

en: Unicode (utf8)
tr: Unikod (utf8)

en: Unit fraction (km/h)	\unitfrac
tr: Kesir birimi (km/h)	\unitfrac

en: Unit of overhang value
tr: Çıkıntı değeri birimi

en: Unit of width value
tr: Genişlik değerinin birimi

en: Unknown Inset
tr: Bilinmeyen Ekleme

en: Unknown TOC type
tr: Bilinmeyen içindekiler tipi

en: Unknown action
tr: Bilinmeyen eylem

en: Unknown function.
tr: Bilinmeyen fonksiyon.

en: Unknown listing parameter name: %1$s
tr: Bilinmeyen listeleme parametresi adı: %1$s

en: Unknown or invalid LyX function
tr: Bilinmeyen veya geçersiz LyX fonksiyonu

en: Unknown parameter name:
tr: Bilinmeyen parametre adı:

en: Unknown tabular feature '%1$s'
tr: Bilinmeyen tablo özelliği '%1$s'

en: Unknown token
tr: Bilinmeyen sembol

en: Unknown token: %1$s %2$s
tr: Bilinmeyen sembol:%1$s %2$s

en: Unknown toolbar "%1$s"
tr: Bilinmeyen araç çubuğu "%1$s"

en: Unknown user
tr: Bilinmeyen kullanıcı

en: Unknown word:
tr: Bilinmeyen sözcük:

en: Unnumbered
tr: Numarasız

en: Unset all borders of the current (selected) cell(s)
tr: Seçili hücrelerin tüm kenarlarını sıfırla

en: Unset all lines
tr: Tüm çizgileri sil

en: Uparrow
tr: Yukarıok

en: Update navigation tree
tr: Gezinme ağacını güncelle

en: Update the display
tr: Görüntüyü güncelle

en: Update the label list
tr: Etiket listesini güncelle

en: Uppercase|U
tr: Büyük Harf|B

en: Upright
tr: Sağüst

en: Use "..." to shorten long completions.
tr: Uzun tamamlamaları kısaltmak için "..." kullan.

en: Use &default placement
tr: &Öntanımlı yerleşimi kullan

en: Use &keyboard map
tr: &Klavye haritası kullan

en: Use BibTeX's default numerical styles
tr: BibTeX'in öntanımlı sayısal stillerini kullan

en: Use Class Defaults
tr: Sınıf Öntanımlıları

en: Use Computer Algebra System|S
tr: Bilgisayar Cebir Sistemi Kullan|C

en: Use \footnotesize, \small, \itshape, \ttfamily or something like that
tr: \footnotesize, \small, \itshape, \ttfamily veya benzer şeyler kullan

en: Use a real small caps shape, if the font provides one
tr: Font içeriyorsa gerçek küçük harf biçimini kullan

en: Use default (grid-like) border style
tr: Öntanımlı (ızgara-tip) kenar stilini kullan

en: Use extended character table
tr: Uzatılmış karakter tablosu kullan

en: Use formal (a.k.a. booktabs) border style (no vertical borders)
tr: Resmi (a.k.a. booktab) kenarlık stili kullan (dikey kenarlık yok)

en: Use old style instead of lining figures
tr: Satır figürleri yerine eski stili kullan

en: Use the default alignment for this paragraph, whatever it is.
tr: Bu paragraf için öntanımlı yerleşim neyse onu kullan.

en: Use the jurabib styles for law and humanities
tr: Siyasal bilgiler için Jurabib stilleri kullan

en: Use the margin settings provided by the document class
tr: Belge sınıfının öntanımlı kenar boşluklarını kullan

en: User &interface language:
tr: &Kullanıcı arabirimi dili:

en: User commands
tr: Kullanıcı komutları

en: User directory:
tr: Kullanıcı dizini:

en: User files|#U#u
tr: Kullanıcı dosyaları|#K#k

en: User's Guide|U
tr: Kullanıcı Klavuzu|u

en: VFill
tr: DDolgu

en: VFill|F
tr: DDolgu|D

en: Variable
tr: Değişken

en: Variation
tr: Değişim

en: Variation Selectors Supplement
tr: Değişim Seçici Ekleri

en: Variation:
tr: Değişim:

en: Vector &graphics format
tr: &Vektör grafik biçimi

en: Verbatim
tr: Olduğu gibi

en: Verbatim (marked blanks)|b
tr: Tam (işaretli boşluklar)|t

en: Verbatim Input
tr: Tam Girdi

en: Verbatim Input*
tr: Olduğu Gibi Girdi*

en: Verbatim|V
tr: Olduğu gibi|O

en: Verse
tr: Dize

en: Version
tr: Sürüm

en: Version Control
tr: Sürüm Yönetimi

en: Version Control Log
tr: Sürüm Yönetimi Kayıtları

en: Version Control|V
tr: Sürüm Yönetimi|S

en: Version control
tr: Sürüm yönetimi

en: Version control detected.
tr: Sürüm yönetimi bulundu.

en: Version goes here
tr: Sürüm burada

en: Vertical
tr: Dikey

en: Vertical Space
tr: Düşey Boşluk

en: Vertical Space Settings
tr: Düşey Boşluk Ayarları

en: Vertical Space...|V
tr: Düşey Boşluk...|D

en: Vertical alignment
tr: Yatay hizalama

en: Vertical alignment of the box (with regard to baseline)
tr: Kutunun düşey hizalaması (taban çizgisine göre)

en: Vertical alignment of the content inside the box
tr: İçeriğin kutudaki düşey hizalaması

en: Vertical fill
tr: Düşey doldurma

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: View revision log
tr: Sürüm yönetim kayıtlarını görüntüle

en: View/Update
tr: Görüntüle/Güncelle

en: View|V
tr: Görünüm|G

en: VisibleText
tr: GörünürMetin

en: Volume
tr: Cilt

en: WARNING: Some required packages are unavailable!
tr: UYARI: Gerekli bazı paketler mevcut değil!

en: Waiting for LaTeX run number %1$d
tr: LaTeX çalışma numarası %1$d bekleniyor

en: Welcome to LyX!
tr: LyX'e Hoşgeldiniz!

en: Welsh
tr: Galce

en: Western European (CP 1252)
tr: Batı Avrupa (CP 1252)

en: Western European (CP 850)
tr: Batı Avrupa (CP 850)

en: Western European (CP 858)
tr: Batı Avrupa (CP 858)

en: Western European (ISO 8859-1)
tr: Batı Avrupa (ISO 8859-1)

en: Western European (ISO 8859-15)
tr: Batı Avrupa (ISO 8859-15)

en: When the TAB completion is not unique, there won't be a delay of the popup. It will be shown right away.
tr: TAB tamamlama özgün değilse, açılır pencerede bir gecikme olmayacak. Anında gösterilecek.

en: WideSlide
tr: GenişSlayt

en: Width
tr: Genişlik

en: Width of image in output
tr: Resmin çıktıdaki genişliği

en: Width value
tr: Genişlik değeri

en: Word to look up
tr: Aranacak kelime

en: Words
tr: Kelimeler

en: Words:
tr: Kelimeler:

en: Workarea events
tr: Çalışma alanı olayları

en: Wrap Float Settings
tr: Yüzen Ayarlarını Sar

en: Writer
tr: Yazıcı

en: Wrong command line option `%1$s'. Exiting.
tr: Hatalı komut satırı seçeneği `%1$s'. Çıkılıyor.

en: Year
tr: Yıl

en: Yes
tr: Evet

en: You cannot insert a space at the beginning of a paragraph. Please read the Tutorial.
tr: Paragraf başına boşluk koyamazsınız. Lütfen Yardım/Eğitim'i okuyun.

en: You cannot type two spaces this way. Please read the Tutorial.
tr: Böyle iki boşluk koyamazsınız. Lütfen Yardım/Eğitim'i okuyun.

en: You have specified a non-existent user LyX directory, %1$s.
    It is needed to keep your own configuration.
tr: Varolmayan bir LyX kullanıcı dizini seçtiniz, %1$s.
    Kendi yapılandırma dosyanızı saklamanız gerekir.

en: You must save the document before it can be registered.
tr: Sürüm yönetimine alabilmek için belgeyi kaydetmelisiniz.

en: Your E-mail address
tr: E-posta adresiniz

en: Your name
tr: Adınız

en: Your ref.:
tr: Referansınız:

en: YourMail
tr: Mailiniz

en: YourMail:
tr: Mailiniz:

en: YourRef
tr: Referansınız

en: YourRef:
tr: Referansınız:

en: Yourmail
tr: Mailiniz

en: Yourref
tr: Referansınız

en: [Acknowledgements]
tr: [Teşekkürler]

en: [Appendix]
tr: [Ek]

en: [Change Tracking]
tr: [İzlemeyi Değiştir]

en: [List Of Slides]
tr: [Slayt Listesi

en: [No options predefined]
tr: [Tanımlanmış seçenek yok]

en: [Progress Contents]
tr: [Gelişme İçeriği]

en: [Slide Contents]
tr: [Slayt İçeriği]

en: [centered board]
tr: [ortalanmış pano]

en: [chessboard]
tr: [satrançtahtası]

en: \Roman{section}.
tr: \Roman{section}

en: \begin_document is missing
tr: \begin_document eksik

en: \begin_header is missing
tr: \begin_header eksik

en: ``text''
tr: ``metin''

en: acknowledgments
tr: teşekkürler

en: active
tr: etkin

en: added space markers
tr: ekli boşluk işaretleri

en: added text
tr: eklenen metin

en: all cited references
tr: tüm alıntılanmış referanslar

en: all references
tr: tüm referanslar

en: all uncited references
tr: tüm alıntılanmamış referanslar

en: altaffiliation mark
tr: altilişki imi

en: altaffilmark
tr: altilişkiimi

en: amount of work other people have done for the LyX project.
tr: katkcıların LyX projesine verdiği emek.

en: and
tr: ve

en: appendix marker
tr: ek işareti

en: approx
tr: yaklaşık

en: auto
tr: otomatik

en: auto, last or a number
tr: otomatik, sonuncu veya sayı

en: automatically
tr: otomatik

en: background
tr: arkaplan

en: because
tr: çünkü

en: before
tr: önce

en: big[[delimiter size]]
tr: büyük[[sınırlayıcı boyu]]

en: bigg[[delimiter size]]
tr: bigg[[sınırlayıcı boyu]]

en: black
tr: siyah

en: blue
tr: mavi

en: bottom area
tr: alt alan

en: branch label
tr: dal etiketi

en: buffer
tr: tampon

en: bullet
tr: madde imi

en: button background
tr: düğme arkaplanı

en: button background under focus
tr: aktif buton arkaplanı

en: cc[[unit of measure]]
tr: cc[[ölçü birimi]]

en: change bar
tr: çubuğu değiştir

en: changed text 1st author
tr: 1. yazar metni değişti

en: changed text 2nd author
tr: 2. yazar metni değişti

en: changed text 3rd author
tr: 3. yazar metni değişti

en: changed text 4th author
tr: 4. yazar metni değişti

en: changed text 5th author
tr: 5. yazar metni değişti

en: check
tr: kontro let

en: chktex failure
tr: chktex hatası

en: code
tr: kod

en: collapsable inset frame
tr: katlanır ekleme çerçevesi

en: collapsable inset text
tr: katlanır ekleme metni

en: command inset
tr: komut eklemesi

en: command inset background
tr: komut ekleme arkaplanı

en: command inset frame
tr: komut ekleme çerçevesi

en: comment background
tr: açıklama arkaplanı

en: comment label
tr: yorum etiketi

en: concept
tr: kavram

en: conversion failed
tr: çevrim başarısız

en: create new math text environment ($...$)
tr: yeni matematik metin ortamı olutşur ($...$)

en: cursor
tr: imleç

en: cyan
tr: cam göbeği

en: date (output)
tr: date (çıktı)

en: date command
tr: date komutu

en: deleted text
tr: silinmiş metin

en: depth bar
tr: derinlik çubuğu

en: double
tr: çift

en: double frame
tr: çift çerçeve

en: email
tr: eposta

en: email:
tr: eposta:

en: emph
tr: vurgu

en: empty
tr: boş

en: end-of-line marker
tr: satır sonu işareti

en: endnote
tr: sonnot

en: entered math text mode (textrm)
tr: matematik metin moduna girildi (textrm)

en: exists
tr: mevcut

en: expr.
tr: ifade.

en: fancy
tr: süslü

en: file not imported!
tr: dosya içe aktarılamadı!

en: float
tr: yüzen

en: float:
tr: yüzen:

en: foot
tr: dipnot

en: footnote
tr: dipnot

en: footnote label
tr: dipnot etiketi

en: frame of button
tr: düğme çerçevesi

en: frameless
tr: çerçevesiz

en: frown
tr: kaş çatma

en: graphics background
tr: grafik arkaplanı

en: green
tr: yeşil

en: greyedout inset background
tr: gri ekleme arkaplanı

en: greyedout inset label
tr: geri ekleme etiketi

en: headings
tr: başlıklar

en: icon
tr: simge

en: iconv conversion failed
tr: iconv çevrimi başarısız

en: ignore
tr: yoksay

en: imported.
tr: aktarıldı.

en: included in TOC
tr: İçindekilere dahil edildi

en: index label
tr: indeks etiketi

en: inherit
tr: miras

en: inline completion
tr: satıriçi tamamlama

en: inset background
tr: ekleme arkaplanı

en: inset frame
tr: ekleme çerçevesi

en: institutemark
tr: enstitüimi

en: is empty
tr: boş

en: language
tr: dil

en: leftarrow
tr: solok

en: listings background
tr: listeleme arkaplanı

en: lyx2lyx Error Log
tr: lyx2lyx Hata Kaydı

en: magenta
tr: macenta

en: margin
tr: kenar

en: margin note label
tr: kenar notu etiketi

en: math
tr: matematik

en: math background
tr: matematik arkaplanı

en: math frame
tr: matematik çerçevesi

en: math line
tr: matematik çizgisi

en: math macro
tr: matematik makrosu

en: math macro background
tr: matematik makro arkaplanı

en: math macro frame
tr: matematik makro çerçevesi

en: math macro label
tr: matematik makro etiketi

en: math macro new parameter
tr: matematik makro yeni parametresi

en: math macro old parameter
tr: matematik makro eski parametresi

en: meaning
tr: anlamında

en: menu
tr: menü

en: models
tr: modeller

en: mu[[unit of measure]]
tr: mu[[ölçü birimi]]

en: new page
tr: yeni sayfa

en: no
tr: hayır

en: non-unique inline completion
tr: özgün olmayan satıriçi tamamlama

en: none
tr: yok

en: none, leftline, topline, bottomline, lines, single, shadowbox or subset of trblTRBL
tr: yok, solsatır, üstsatır, altsatır, satırlar, tek, gölgeli kutu ya da trblTRBL altkümesi

en: not cited
tr: alıntılanmamış

en: not released yet
tr: henüz duyurulmadı

en: note
tr: not

en: note background
tr: not arkaplanı

en: note label
tr: not etiketi

en: noun
tr: ad

en: number of needed lines
tr: gereken satırların sayısı

en: off
tr: kapalı

en: on
tr: açık

en: on page <page>
tr: sayfa <sayfa>

en: optional
tr: seçimlik

en: or
tr: veya

en: oval, thick
tr: oval, kalın

en: oval, thin
tr: oval, ince

en: package
tr: paket

en: page break / line break
tr: sayfa sonu / satır sonu

en: parallel
tr: paralel

en: partial
tr: kısmi

en: pasted
tr: yapıştırıldı

en: plain
tr: sade

en: previewed snippet
tr: önizlenen parça

en: protected
tr: korumalı

en: red
tr: kırmızı

en: s inline completion dela&y
tr: satıriçi tamamlama gecik&mesi

en: s popup d&elay
tr: &açılır pencere gecikmesi

en: selected text
tr: seçili metin

en: selection
tr: seçim

en: shaded background
tr: gölgelenmiş arkaplan

en: shaded box
tr: gölgeli kutu

en: shortcut
tr: kısayol

en: shortcuts
tr: kısayollar

en: simple frame
tr: basit çerçeve

en: simple frame, page breaks
tr: basit çerçeve, sayfa sonları

en: smile
tr: gülme

en: space
tr: boşluk

en: special character
tr: özel karakter

en: subfloat:
tr: altyüzen:

en: submit to paper:
tr: kağıda teslim et:

en: submitto
tr: teslimet

en: subset
tr: altküme

en: supset
tr: üstküme

en: table
tr: tablo

en: table line
tr: tablo çizgisi

en: table on/off line
tr: tablo açık/kapalı çizgisi

en: tablenote mark
tr: tablo notu imi

en: tablenotemark
tr: tablonotişareti

en: text
tr: metin

en: textclass
tr: metinsınıfı

en: theta
tr: teta

en: tilde
tr: tilda

en: toggle font on all of the above
tr: fontu diğerlerinin üzerinde tut

en: top
tr: üst

en: uncodable character
tr: kodlanamayan karakter

en: undefined
tr: tanımsız

en: underline
tr: altçizgi

en: unknown
tr: bilinmiyor

en: unknown version
tr: bilinmeyen sürüm

en: uparrow
tr: yukarıok

en: use number of lines
tr: satır sayısını kullan

en: use overhang
tr: çıkıntı kullan.

en: vartheta
tr: varteta

en: version
tr: sürüm

en: white
tr: beyaz

en: wrap
tr: sar

en: wrap:
tr: sar:

en: yellow
tr: sarı

en: yes
tr: evet
