LyX 2.2.0dev - en to ja translation catalogue (5295 entries)

en:    options:
ja:    オプション:

en:  (changed)
ja:  (変更されました)

en:  (not available)
ja: (利用不能)

en:  (not installed)
ja: （インストールされていません）

en:  (read only)
ja:  (読み込み専用)

en:  (sideways)
ja:  (横向き)

en:  (version control)
ja:  (バージョン管理)

en:  (version control, locking)
ja:  (バージョン管理・ロック中)

en:  could not write file!
ja: はファイルを書き込めませんでした!

en:  done.
ja: 終わりました。

en:  not known
ja: 解釈不能

en: # [number of Prob]
ja: # [Prob番号]

en: %1$d characters (excluding blanks)
ja: %1$d字(空白除く)

en: %1$d characters (including blanks)
ja: %1$d字(空白含む)

en: %1$d strings have been replaced.
ja: %1$d個の文字列が置換されました。

en: %1$d words
ja: %1$d語

en: %1$s
     is not readable.
ja: %1$s
    は読み込み不能です。

en: %1$s (unavailable)
ja: %1$s (利用不能)

en: %1$s (unknown)
ja: %1$s (未知)

en: %1$s Errors (%2$s)
ja: %1$s エラー (%2$s)

en: %1$s Files
ja: %1$sファイル

en: %1$s [Class '%2$s']
ja: %1$s [クラス「%2$s」]

en: %1$s and %2$s
ja: %1$sおよび%2$s

en: %1$s does not appear like a LyX created temporary directory.
ja: %1$sはLyXが生成した作業ディレクトリではないようです。

en: %1$s ended unexpectedly, which means that it is probably corrupted.
ja: %1$s は予期せず終了しました。おそらく壊れているものと思われます。

en: %1$s is from a different version of LyX, but a temporary file for converting it could not be created.
ja: %1$s は違うバージョンのLyXファイルですが，これを変換するための作業ファイルを生成することができませんでした。

en: %1$s is from a different version of LyX, but the conversion script lyx2lyx could not be found.
ja: %1$s は違うバージョンのLyXファイルですが，変換スクリプトlyx2lyxが見つかりませんでした。

en: %1$s is from a newer version of LyX and the lyx2lyx script failed to convert it.
ja: %1$s は新版のLyXファイルなので，スクリプトlyx2lyxが変換に失敗しました。

en: %1$s is from an older version of LyX and the lyx2lyx script failed to convert it.
ja: %1$s は旧版のLyXで作成されており，スクリプトlyx2lyxは変換に失敗 しました。

en: %1$s is not a readable LyX document.
ja: %1$s は読み取り可能なLyX文書ではありません。

en: %1$s unknown command!
ja: %1$sは未知のコマンドです！

en: %1$s, %2$s
ja: %1$s、%2$s

en: %1$s, %2$s, and %3$s
ja: %1$s、%2$sおよび%3$s

en: %1$s: the beginning was reached while searching backward.
    Continue searching from the end?
ja: %1$s: 後ろ向き検索を行っていて文頭に到達しました。
    文末から検索を続けますか？

en: %1$s: the end was reached while searching forward.
    Continue searching from the beginning?
ja: %1$s: 前向き検索を行っていて文末に到達しました。
    文頭から検索を続けますか？

en: &Abort
ja: 終了(&A)

en: &Accept
ja: 承認(&A)

en: &Add
ja: 追加(&A)

en: &Add Selected
ja: 選択したものを追加(&A)

en: &Add...
ja: 追加(&A)...

en: &All
ja: 全て(&A)

en: &All manuals
ja: すべての説明書(&A)

en: &Apply
ja: 適用(&A)

en: &Author:
ja: 著者(&A):

en: &Available branches:
ja: 利用できる派生枝(&A):

en: &Backup directory:
ja: バックアップディレクトリ(&B):

en: &Backup documents, every
ja: 文書バックアップ(&B): 毎

en: &Between revisions
ja: 改訂版間の比較(&B)

en: &Bind file:
ja: キー設定ファイル(&B):

en: &Bookmarks
ja: しおり(&B)

en: &Borders
ja: 罫線(&B)

en: &Bottom of page
ja: ページ下部(&B)

en: &Bottom:
ja: 下部(&B):

en: &Box:
ja: ボックス(&B):

en: &Break long lines
ja: 長い行は分割(&B)

en: &Browse...
ja: 一覧(&B)...

en: &Bypass validation
ja: 文法チェックを回避(&B)

en: &Cancel
ja: 取り消し(&C)

en: &Cancel export
ja: 書き出しを取り消し(&C)

en: &Change...
ja: 変更(&C)...

en: &Clear all session information
ja: セッション情報をすべて削除(&C)

en: &Clear automatically
ja: 自動消去(&C)

en: &Clipping
ja: 切り抜き(&C)

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: &Collapsed
ja: 最小化(&C)

en: &Collate
ja: 丁合にする(&C)

en: &Color:
ja: 色(&C):

en: &Columns:
ja: 列(&C):

en: &Comment
ja: コメント(&C)

en: &Content:
ja: 内容(&C):

en: &Continue
ja: 続ける(&C)

en: &Copy
ja: コピー(&C)

en: &Create
ja: 生成(&C)

en: &Create directory
ja: ディレクトリを作成(&C)

en: &DVI viewer paper size options:
ja: &DVIビューア用紙寸法設定:

en: &Date format:
ja: 日付書式(&D):

en: &Decimal separator:
ja: 小数点(&D):

en: &Decoration:
ja: 装飾(&D):

en: &Default (numerical)
ja: 既定値（連番）(&D)

en: &Default family:
ja: 既定のフォント族(&D):

en: &Default...
ja: 既定値(&D)...

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: &Delete Key
ja: キーを削除(&D)

en: &Description:
ja: 記述 (&D):

en: &Dialect:
ja: 方言(&D):

en: &Discard
ja: 廃棄(&D)

en: &Dismiss
ja: 解除(&D)

en: &Display all
ja: すべて表示(&D)

en: &Do not show this warning again!
ja: この警告を再表示しない！(&D)

en: &Document format
ja: 文書形式(&D)

en: &Document templates:
ja: ひな型文書(&D):

en: &Don't Add
ja: 追加しない(&D)

en: &Draft
ja: 下書き(&D)

en: &Draft mode
ja: 下書きモード(&D)

en: &E-mail:
ja: 電子メール(&E):

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: &Email
ja: 電子メール(&E)

en: &Enable tool tips in main work area
ja: メイン作業領域でツールチップを有効にする(&E)

en: &Enabled
ja: 有効(&E)

en: &Errors:
ja: エラー(&E):

en: &Escape characters:
ja: エスケープ文字(&E):

en: &Even pages:
ja: 偶数ページ(&E):

en: &Example files:
ja: 用例ファイル(&E):

en: &Exit LyX
ja: LyXを終了(&E)

en: &Expand macros
ja: マクロを展開する(&E)

en: &Export formats:
ja: 書き出し形式(&E):

en: &Extended character table
ja: 拡張した文字コード表を使う(&E)

en: &Family:
ja: フォント族(&F):

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &File:
ja: ファイル(&F):

en: &Fill Pattern:
ja: フィルパターン(&F):

en: &Find Next
ja: 次候補(&F)

en: &Find:
ja: 検索対象(&F):

en: &Float
ja: フロート(&F)

en: &Font:
ja: フォント(&F):

en: &Foot skip:
ja: フッタとの間隔(&Footskip):

en: &Format:
ja: 形式(&F):

en: &From format:
ja: 変換元の形式(&F):

en: &Function:
ja: 関数(&F):

en: &General
ja: 一般(&G)

en: &Get from File
ja: ファイルから取得(&G)

en: &Go Back
ja: 戻る(&G)

en: &Go to Label
ja: ラベルに移動(&G)

en: &Go!
ja: 開始！(&G)

en: &Graphics
ja: 画像(&G)

en: &Graphics driver:
ja: グラフィックドライバ(&G):

en: &Greyed out
ja: 淡色表示(&G)

en: &Group environments by their category
ja: 環境をカテゴリ毎にまとめる(&G)

en: &Height:
ja: 縦幅(&H):

en: &Here if possible
ja: 可能ならば現在位置に(&H)

en: &Hide
ja: 非表示にする(&H)

en: &Hide toolbars
ja: ツールバーを非表示にする(&H)

en: &Horizontal Phantom
ja: 水平埋め草(&H)

en: &Horizontal alignment:
ja: 水平揃え(&H):

en: &Horizontal:
ja: 水平(&H):

en: &Huge:
ja: 極々大(&H):

en: &Hugest:
ja: 最大(&H):

en: &Icon set:
ja: アイコンセット(&I):

en: &Ignore
ja: 無視(&I)

en: &Ignore LaTeX rules
ja: LaTeXの規則を無視する(&I)

en: &Include Type:
ja: 取り込みの型(&I):

en: &Include all children
ja: 子文書をすべて取り込む(&I)

en: &Indent Paragraph
ja: 段落の行頭下げ(&I)

en: &Indentation:
ja: 行頭下げ(&I):

en: &Inline listing
ja: 行内プログラムリスト(&I)

en: &Inner:
ja: 内側(&I):

en: &Insert
ja: 挿入(&I)

en: &Justified
ja: 両端揃え(&J)

en: &Keep
ja: 保持(&K)

en: &Keep file
ja: ファイルを維持(&K)

en: &Keep matched
ja: 左右対称(&K)

en: &Key:
ja: キー(&K):

en: &Keyword:
ja: キーワード(&K):

en: &Keywords:
ja: キーワード(&K):

en: &Label:
ja: ラベル(&L):

en: &Landscape
ja: 横向き(&L)

en: &Language:
ja: 言語(&L):

en: &Large:
ja: やや大(&L):

en: &Larger:
ja: 大(&L):

en: &Largest:
ja: 極大(&L):

en: &Last line:
ja: 最後の行(&L):

en: &Left
ja: 左揃え(&L)

en: &Left bottom:
ja: 左下(&L):

en: &Level:
ja: 階層(&L):

en: &Limit text width
ja: 本文幅を制限(&L)

en: &Line spacing:
ja: 行間(&L):

en: &Line span:
ja: 行幅(&L):

en: &List Indentation:
ja: リストの行頭下げ(&L):

en: &List in Table of Contents
ja: 目次に載せる(&L)

en: &Load Original
ja: オリジナルを読み込む(&L):

en: &Load backup
ja: バックアップを読み込む(&L)

en: &Load opened files from last session
ja: 最後のセッションで開いていたファイルを読み込む(&L)

en: &Local Layout...
ja: ローカルのレイアウト(&L)

en: &Logical
ja: 論理的(&L)

en: &Longtable
ja: 長尺表(&Longtable)

en: &Main Settings
ja: 主な設定(&M)

en: &Maintain aspect ratio
ja: 縦横比を維持する(&M)

en: &Maintain counters and references
ja: カウンタと引用を維持(&M)

en: &Mark end of paragraphs
ja: 段落の終わりに印(&M)

en: &Mark spaces in output
ja: 出力の空白に印付けをする(&M)

en: &Master document
ja: 親文書(&M)

en: &Master:
ja: 親文書(&M):

en: &Math output:
ja: 数式出力(&M):

en: &Math:
ja: 数式(&M):

en: &Maximum last files:
ja: 直近のファイルの数(&M):

en: &Merge
ja: 統合(&M)

en: &Misc:
ja: その他(&M):

en: &Modify
ja: 修正(&M)

en: &Multicolumn
ja: 連結列(&M)

en: &Name:
ja: 名前(&N):

en: &Natbib
ja: &NatBib

en: &New
ja: 新規(&N)

en: &New Document:
ja: 新文書(&N):

en: &New...
ja: 新規(&N)...

en: &New:[[branch]]
ja: 新規(&N):

en: &New:[[index]]
ja: 新規(&N):

en: &Next change
ja: 次の変更点(&N)

en: &No
ja: いいえ(&N)

en: &Nomenclature command:
ja: 用語集コマンド(&N):

en: &None
ja: なし(&N)

en: &Normal:
ja: ふつう(&N):

en: &Number of copies:
ja: 部数(&N):

en: &Numbered bookmarks
ja: 連番のしおり(&N)

en: &Numbering
ja: 連番を振る(&N)

en: &Odd pages:
ja: 奇数ページ(&O):

en: &Old Document:
ja: 旧文書(&O):

en: &Open bookmark tree
ja: しおりツリーを展開(&O)

en: &Open documents
ja: 文書を開く(&O)

en: &Options:
ja: オプション(&O):

en: &Orientation:
ja: 用紙方向(&O)

en: &Other:
ja: その他(&E):

en: &Overwrite
ja: 上書き(&O)

en: &Overwrite on export:
ja: 書き出し時の上書き(&O):

en: &PATH prefix:
ja: &PATH接頭辞:

en: &PDF command:
ja: &PDFコマンド:

en: &Page of floats
ja: フロートを独立したページに(&P)

en: &Phantom
ja: 埋め草(&P)

en: &Placement:
ja: 配置(&P):

en: &Portrait
ja: 縦向き(&P)

en: &Predefined:
ja: 事前定義(&P):

en: &Preserve first case on replace
ja: 第一文字の大文字小文字を維持(&P)

en: &Previous change
ja: 前の変更点(&P)

en: &Primary:
ja: 主(&P):

en: &Print
ja: 印刷(&P)

en: &Proceed
ja: 進む(&P)

en: &Processor:
ja: 処理子(&P):

en: &Protect:
ja: 保護(&P):

en: &Reconfigure
ja: 環境構成(&R)

en: &Recover
ja: 復旧(&R)

en: &Redefine
ja: 再定義(&R):

en: &References
ja: 書誌情報(&R)

en: &Reject
ja: 却下(&R)

en: &Reload
ja: 復帰(&R)

en: &Remove
ja: 削除(&R)

en: &Rename
ja: リネーム(&R)

en: &Replace
ja: 置換(&R)

en: &Rescan
ja: 再走査(&R)

en: &Restore
ja: 復元(&R)

en: &Retrieve
ja: 復元(&R)

en: &Retry
ja: 再試行(&R)

en: &Revert
ja: 元に戻す(&R)

en: &Revisions back
ja: 改訂版遡及数(&R):

en: &Roman:
ja: ローマン体(&R):

en: &Rotate
ja: 回転(&R)

en: &Rotate sideways
ja: 横倒しに回転(&R)

en: &Rows:
ja: 行(&R):

en: &Sans Serif:
ja: サンセリフ体(&S):

en: &Save
ja: 保存(&S)

en: &Save documents compressed by default
ja: 既定で文書を圧縮保存(&S)

en: &Search
ja: 検索(&S)

en: &Selection:
ja: 選択(&S):

en: &Send exported file to command:
ja: 書き出しファイルを右記のコマンドに送る(&S):

en: &Series:
ja: 太さ(&S):

en: &Set
ja: 設定(&S)

en: &Set Layout
ja: レイアウトを設定(&S)

en: &Shortcut:
ja: 捷径(&S):

en: &Show in LyX
ja: LyX内に表示(&S)

en: &Show preview
ja: プレビューを表示(&S)

en: &Side:
ja: 左右指定(&S):

en: &Size:
ja: 大きさ(&S):

en: &Sort
ja: 整序(&S)

en: &Spacing:
ja: 空白(&S):

en: &Span columns
ja: 段をまたぐ(&S)

en: &Spellchecker engine:
ja: 綴り検証エンジン(&S):

en: &Statusbar messages
ja: 状態バーメッセージ(&S)

en: &Stop it
ja: 停止する(&S)

en: &Strict XHTML 1.1
ja: 厳密型XHTML 1.1(&S)

en: &Subindex
ja: 下位索引(&S):

en: &Subject:
ja: 主題(&S):

en: &Suppress default date on front page
ja: 扉に表示される既定の日付を抑制(&S)

en: &Symbol:
ja: 記号(&S):

en: &Table Settings
ja: 表の設定(&T)

en: &Target:
ja: ターゲット(&T):

en: &Template
ja: ひな型(&T)

en: &Temporary directory:
ja: 一時ディレクトリ(&T):

en: &Thickness:
ja: 線幅(&T):

en: &Tiny:
ja: 最小(&T):

en: &Title:
ja: 表題(&T):

en: &To format:
ja: 変換先の形式(&T):

en: &To:[[as in 'From page x to page y']]
ja: 終了頁(&T):

en: &Toggle all
ja: 全て切換にする(&T)

en: &Top of page
ja: ページ上部(&T)

en: &Top:
ja: 上部(&T):

en: &Two-sided document
ja: 両面文書(&T)

en: &Type:
ja: 型(&T):

en: &Typewriter:
ja: タイプライタ体(&T):

en: &Undefined Branches
ja: 未定義の派生枝(&U)

en: &Undefined Branches:
ja: 未定義の派生枝(&U):

en: &Up
ja: 上へ(&U)

en: &Update
ja: 更新(&U)

en: &Use "..." to shorten long completions
ja: 長い補完の切り詰めに"..."を使う(&U)

en: &Use Hyperref Support
ja: Hyperrefサポートを使う(&U)

en: &Use Windows-style paths in LaTeX files
ja: LaTeXファイルでWindows流のパス表記を使う(&U)

en: &Use hyperref support
ja: hyperrefサポートを使う(&U)

en: &Use long table
ja: 長尺表を使う(&U)

en: &Use multiple indexes
ja: 複数の索引を使用する(&U)

en: &Use non-TeX fonts (via XeTeX/LuaTeX)
ja: 非TeXフォントを使用（XeTeX/LuaTeX経由）(&U)

en: &Use pixmap cache to speed up font rendering
ja: フォントレンダリングの速度を向上させるためにPixmapキャッシュを使う(&U)

en: &Use refstyle (not prettyref) for cross-references
ja: 相互参照に(prettyrefではなく)&refstyleを使用

en: &Use system colors
ja: システム色を使用(&U)

en: &User interface file:
ja: 操作画面設定ファイル(&U):

en: &Validate
ja: 検証(&V)

en: &Value:
ja: 値(&V):

en: &Vertical Offset:
ja: 垂直オフセット(&V):

en: &Vertical Phantom
ja: 垂直埋め草(&V)

en: &Vertical alignment in row:
ja: 行の垂直揃え(&V):

en: &Vertical space:
ja: 垂直スペース(&V):

en: &Vertical:
ja: 垂直(&V):

en: &View
ja: 表示(&V)

en: &Viewer:
ja: 閲覧プログラム(&V):

en: &Visual
ja: 視覚的(&V)

en: &Web
ja: ウェブ(&W)

en: &Wheel scrolling speed:
ja: ホイールスクロール速度(&W):

en: &Width:
ja: 横幅(&W):

en: &Without LaTeX
ja: LaTeXを使用しない(&W)

en: &Working directory:
ja: 作業ディレクトリ(&W):

en: &Yes
ja: はい(&Y)

en: &Zoom %:
ja: 拡大％(&Z):

en: &minutes
ja: 分(&M)

en: ''text''
ja: ''テキスト''

en: (&De)activate
ja: 有効化/無効化(&D)

en: (<Reference>)|e
ja: (<参照(E)>)|E

en: (<reference>)
ja: (<参照>)

en: (MORE)
ja: （続き）

en: (None)
ja: （なし）

en: (Post)alveolar click
ja: (後部)歯茎吸着音

en: (continuing)
ja: （引き続き）

en: (no initial description)
ja: (初期説明文がありません)

en: (no log message)
ja: (ログメッセージがありません)

en: , Boundary:
ja: , 境界:

en: , Char: 0x
ja: , 文字: 0x

en: , Depth: %1$d
ja: , 階層: %1$d

en: , Id:
ja: , ID:

en: , Inset:
ja: , 差込枠:

en: , Paragraph:
ja: , 段落:

en: , Position:
ja: , 位置:

en: , Spacing:
ja: , 行間:

en: ,,text''
ja: ,,テキスト''

en: ,,text``
ja: ,,テキスト``

en: -- Header --
ja: --- ヘッダ ---

en: --- Back Matter ---
ja: ─── 文末辞 ───

en: --- Front Matter ---
ja: ─── 文頭辞 ───

en: --- Main Matter ---
ja: ─── 本体 ───

en: --- Separate Environment ---
ja: －－ここから新たな環境－－

en: --Separator--
ja: －分離線－

en: 1.0 is the standard scrolling speed with the mouse wheel. Higher values will speed it up, low values slow it down.
ja: 1.0がマウスホイールの標準的なスクロール速度です。数値を上げれば速くなり、数値を下げれば遅くなります。

en: 1.5
ja: 半行

en: 1st_author_surname:
ja: 第1著者姓:

en: 2000 Mathematics Subject Classification:
ja: 2000年数学分野分類:

en: <<text>>
ja: <<テキスト>>

en: <All indexes>
ja: <全索引>

en: <Empty Table of Contents>
ja: <目次が空です>

en: <Invisible Text Follows>
ja: <以下不可視文>

en: <No Bookmarks Saved Yet>
ja: <しおりがまだ登録されていません>

en: <No Document Open>
ja: <文書が開かれていません>

en: <No Documents Open>
ja: <文書が開かれていません>

en: <No prefix>
ja: <接頭辞なし>

en: <Page>|P
ja: <ページ(P)>|P

en: <Reference> on Page <Page>|f
ja: <参照(F)> on page <ページ>|F

en: <Reference>|R
ja: <参照(R)>|R

en: <Visible Text Follows>
ja: <以下可視文>

en: <page>
ja: <参照ページ>

en: <reference>
ja: <参照>

en: <reference> on page <page>
ja: <参照> on page <参照ページ>

en: >>text<<
ja: >>テキスト<<

en: A backup file is successfully loaded, but the original file %1$s is marked read-only. Please make sure to save the document as a different file.
ja: バックアップファイルは無事に読み込まれましたが、オリジナルファイル「%1$s」は読み込み専用に設定されています。文書を別のファイルにかならず保存してください。

en: A bitmap file.
ja: ビットマップファイルです。

en: A branch with the name "%1$s" already exists.
    Do you want to merge branch "%2$s" with that one?
ja: 「%1$s」という名称の派生枝は既に存在します。
    派生枝「%2$s」をこれに統合しますか？

en: A chess position diagram.
    This template will use XBoard to edit the position.
    Use the 'File->Save Position' in XBoard to save
    the position that you want to display.
    Make sure to give it a '.fen' extension
    and remember to type in a relative path
    to the LyX document location.
    Within XBoard, use 'Edit->Edit Position'
    to enable general editing of the board.
    You might also check out the
    'Options->Test legality' option, and
    remember to middle and right click to
    insert new material in the board.
    In order for this to work, you have to
    put the bundled lyxskak.sty in a place
    that TeX will find it, and you will need
    to install the skak package from CTAN.
ja: チェスの棋譜。
    このひな型は，位置を編集するのにXBoardを
    用います。XBoardでFile→Save Positionを使っ
    て，表示したい位置を保存してください。その時
    に，拡張子「.fen」を付けることと，LyX文書のある
    場所からの相対パスを入力することを忘れないでく
    ださい。XBoardで盤面の編集を一般的に可能にする
    には，File→Edit Positionを使ってください。
    「Option→Test legality」オプションは外す方が
    いいかもしれません。そして盤面に新しいマテリア
    ルを挿入するには中または右クリックしてくださ
    い。これが動くようにするためには，梱包されてい
    るlyxskak.styをTeXが見つけられる場所において，
    CTANからskakパッケージをインストールしなくては
    なりません。

en: A comma-separated option list (see the LilyPond documentation for available options).
ja: コンマ区切りのオプション列(使用できるオプションについてはLilyPond説明書を参照のこと)

en: A customized item string
ja: ユーザ設定項目の文字列

en: A graphics group with the name '%1$s' already exists.
ja: 「%1$s」という名称の画像グループは既に存在しています。

en: A prefix like 'Also at '
ja: 「Also at」のような前置句

en: A short form of the frame title used in some themes
ja: いくつかのテーマで使用されるフレーム見出しの短縮形

en: A short version of the author name
ja: 著者名の短縮版

en: A spreadsheet made with Gnumeric, LibreOffice, OpenOffice or Excel.
    It imports as a long table, so any length
    is ok. Excessive width could be a problem.
    The gnumeric software is necessary for conversion,
    both for gnumeric and excel files.
ja: GnumericやLibreOffice、OpenOffice、Excelで作成された表計算表。
    長尺表として読み込まれるので、どのような大きさでも大丈夫です。
    あまりにも大きいと問題が発生します。Gnumericファイル・
    Excelファイルとも変換にはGnumericが必要です。

en: A value is expected.
ja: 値を入れなくてはなりません。

en: A&dd
ja: 追加(&D)

en: A&lter...
ja: 変更(&L)...

en: A&ngle:
ja: 角度(&N):

en: A&ssigned to group:
ja: 所属グループ:

en: A&vailable Branches:
ja: 利用可能な派生枝(&V):

en: A&vailable Citations:
ja: 利用可能な文献(&V):

en: A&vailable Indexes:
ja: 利用可能な索引(&V):

en: A&vailable indexes:
ja: 利用可能な索引(&V):

en: A&vailable:
ja: 選択可能(&V):

en: A0 Poster
ja: A0ポスター

en: ABSTRACT
ja: 概要

en: ABSTRACT:
ja: 概要:

en: ACKNOWLEDGEMENTS
ja: 謝辞

en: ACKNOWLEDGMENTS
ja: 謝辞

en: ACM SIGS ('Alternate' Style)
ja: ACM SIGS ('Alternate'様式)

en: ACT
ja: 幕

en: ACT \arabic{act}
ja: 第\arabic{act}幕

en: AGU-issue
ja: AGU号

en: AGU-issue:
ja: AGU号:

en: AGU-journal
ja: AGUジャーナル

en: AGU-journal:
ja: AGUジャーナル:

en: AGU-pages
ja: AGU-頁

en: AGU-pages:
ja: AGU-頁:

en: AGU-volume
ja: AGU巻

en: AGU-volume:
ja: AGU巻:

en: AMS Environment|A
ja: AMS環境|A

en: AMS align Environment|a
ja: AMS align環境|A

en: AMS alignat Environment|t
ja: AMS alignat環境|t

en: AMS flalign Environment|f
ja: AMS flalign環境|f

en: AMS gather Environment|g
ja: AMS gather環境|g

en: AMS multline Environment|m
ja: AMS multline環境|m

en: AMS subject classifications:
ja: AMS分野分類:

en: AT RISE:
ja: 幕間に:

en: Abbrev
ja: 略語

en: Abbreviations
ja: 短縮形

en: Abbreviations:
ja: 短縮形:

en: Aborted
ja: 終了させました

en: Aborting process...
ja: プロセスを終了させています...

en: About %1
ja: %1について

en: About LyX
ja: LyXについて

en: About LyX|X
ja: LyXについて|X

en: Above
ja: 上

en: Absolute filename expected.
ja: ファイルの絶対パスを入れなくてはなりません。

en: Abstract
ja: 概要

en: Abstract (structured)
ja: 概要(系統立て)

en: Abstract (unstructured)
ja: 概要(平文)

en: Abstract*
ja: 概要*

en: Abstract* (not printed)
ja: 概要*(出力なし)

en: Abstract---
ja: 概要---

en: Abstract.
ja: 概要.

en: Abstract:
ja: 概要:

en: Abstract:
ja: 概要:

en: Accept All Changes|c
ja: 全変更を承認(C)|C

en: Accept Change|A
ja: 変更を承認(A)|A

en: Accept Change|c
ja: 変更を承認(C)|C

en: Accept all changes
ja: 全変更を承認

en: Accept change inside selection
ja: 選択範囲の変更を承認

en: Accept compound &words
ja: 複合単語を受け入れる(&W)

en: Accept this change
ja: 変更を承認する

en: Accept words such as "diskdrive"
ja: "diskdrive"のような単語を容認する。

en: Accepted
ja: 採択日

en: Accepted:
ja: 採択日:

en: Acknowledgement
ja: 謝辞

en: Acknowledgement \theacknowledgement.
ja: 謝辞 \theacknowledgement.

en: Acknowledgement \thetheorem.
ja: 謝辞 \thetheorem.

en: Acknowledgement*
ja: 謝辞*

en: Acknowledgement.
ja: 謝辞.

en: Acknowledgements
ja: 謝辞(Acknowledgements)

en: Acknowledgements.
ja: 謝辞.

en: Acknowledgements:
ja: 謝辞:

en: Acknowledgments
ja: 謝辞

en: Acknowledgments.
ja: 謝辞.

en: Action
ja: 動作対象

en: Action Specifications|S
ja: 動作指定(S)|S

en: Action Specification|S
ja: 動作指定(S)|S

en: Activate Branch in Master|M
ja: マスターの派生枝を有効化(M)|M

en: Activate Branch|A
ja: 派生枝を有効化(A)|A

en: Activated
ja: 有効化

en: Ad&vanced
ja: 詳細(&V)

en: Adapt &output to printer
ja: 出力をプリンタに合わせる(&O)

en: Add A&ll
ja: すべて追加(&L)

en: Add Column|u
ja: 列を追加(U)|U

en: Add Line Above|A
ja: 上に罫線を追加(A)|A

en: Add Line Above|o
ja: 上に罫線を追加(O)|O

en: Add Line Below|B
ja: 下に罫線を追加(B)|B

en: Add Line to Left
ja: 左に罫線を追加

en: Add Line to Right
ja: 右に罫線を追加

en: Add Row|A
ja: 行を追加(A)|A

en: Add Unknown Branch|w
ja: 未知の派生枝を追加(W)|W

en: Add a BibTeX database file
ja: BibTeXデータベースファイルを追加する

en: Add a new branch to the list
ja: 新しい派生枝をリストに加える

en: Add a new index to the list
ja: 新しい索引をリストに加える

en: Add all unknown branches to the list.
ja: 未知の派生枝をすべてリストに加える。

en: Add bibliography to &TOC
ja: 書誌情報を目次に追加する(&T)

en: Add bibliography to the table of contents
ja: 書誌情報を目次に追加する

en: Add column
ja: 列を追加

en: Add row
ja: 行を追加

en: Add the selected branches to the list.
ja: 選択した派生枝をリストに加える

en: Add the word to your personal dictionary
ja: あなたの個人用辞書に単語を登録します

en: Add to bibliography only.
ja: 書誌情報にのみ追加する。

en: Add to personal dictionary|n
ja: 個人用辞書に追加(N)|N

en: Addchap
ja: 章(addchap)

en: Addchap*
ja: 章(addchap)*

en: Addition
ja: 追加

en: Addition:
ja: 追加:

en: Additional Features|F
ja: 高度な機能篇(F)|F

en: Additional LaTeX options
ja: LaTeX追加オプション

en: Additional Space
ja: 空白を追加

en: Additional Theorem Text
ja: 定理見出し文

en: Additional text appended to the theorem header
ja: 定理ヘッダに追記する文

en: Additional vertical space
ja: 縦空白の追加

en: Addpart
ja: 部(addpart)

en: Address
ja: 住所

en: Address Label
ja: 住所ラベル

en: Address Option
ja: 住所オプション

en: Address for Offprints:
ja: 抜刷用住所:

en: Address:
ja: 住所:

en: AddressForOffprints
ja: 抜刷用住所

en: AddressRowA
ja: 住所行A

en: AddressRowA:
ja: 住所行A:

en: AddressRowB
ja: 住所行B

en: AddressRowB:
ja: 住所行B:

en: AddressRowC
ja: 住所行C

en: AddressRowC:
ja: 住所行C:

en: AddressRowD
ja: 住所行D

en: AddressRowD:
ja: 住所行D:

en: AddressRowE
ja: 住所行E

en: AddressRowE:
ja: 住所行E:

en: AddressRowF
ja: 住所行F

en: AddressRowF:
ja: 住所行F:

en: Addresses
ja: 住所

en: Adds a custom inset whose content is set with multiple columns (2 by default). See the Additional manual, section 'Multiple Text Columns', for a detailed description of multiple columns.
ja: 内容が多段組(既定では二段)となる任意設定差込枠を追加します。多段組についての詳細は、取扱説明書『高度な機能篇』の「多段組」の節をご覧ください。

en: Adds an endnote inset, in addition to footnotes. You will need to add \theendnotes in TeX-code where you want the endnotes to appear.
ja: 脚注差込枠に加え、巻末注差込枠を追加する。巻末注を表示させたいところに\theendnotesと書いたTeXコードを挿入する必要があります。

en: Adds an environment for hanging paragraphs. Hanging paragraph is a paragraph in which the first line is set to the left margin, but all subsequent lines are indented.
ja: ぶら下げ段落用の環境を設定します。ぶら下げ段落とは、第一行だけが左余白と等しい余白を持ち、以後の行はインデントされる段落のことです。

en: Adds custom insets that support colored boxes via the tcolorbox package. See the tcolorbox documentation for details.
ja: tcolorboxパッケージを使って色付きボックスをサポートする任意設定差込枠を追加します。詳細については、tcolorbox説明書を参照のこと。

en: Adds environments to define header and footer lines. NOTE: To use this module you must set the 'Headings style' in the menu Document Settings -> Page Layout to 'fancy'!
ja: ヘッダ及びフッタ行を定義する環境を追加します。【註】このモジュールを使用するためには、メニューの文書→設定→ページレイアウトで「ヘディング様式」を「装飾的(fancy)」に設定しなくてはなりません。

en: Addsec
ja: 節(addsec)

en: Addsec*
ja: 節(addsec)*

en: Adjust the depth of the navigation tree
ja: ナビゲーションツリーの深さを調整する

en: Advanced
ja: 前寄り

en: Advanced Find and Replace
ja: 詳細な検索及び置換

en: Advanced Placement Options
ja: 配置の詳細オプション

en: Advanced search cancelled by user
ja: ユーザが詳細検索を取り消しました

en: Advanced search in progress (press ESC to cancel) . . .
ja: 詳細検索中です(取り消すにはESCを押してください) . . .

en: Advanced tongue root
ja: 舌根が前寄りの

en: Aegean Numbers
ja: エーゲ数字

en: Affil
ja: 所属

en: Affiliation
ja: 所属

en: Affiliation (alternate)
ja: 所属(第二)

en: Affiliation (alternate):
ja: 所属(第二)

en: Affiliation (none)
ja: 所属(なし)

en: Affiliation Mark
ja: 所属機関マーク

en: Affiliation Prefix
ja: 所属機関前置句

en: Affiliation and/or address of the author
ja: 著者の所属及び住所

en: Affiliation:
ja: 所属:

en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

en: After the cursor has not moved for this time, the completion popup is shown if it is available.
ja: これだけの時間カーソルを動かさなかったとき、可能ならば補完ポップアップを表示します。

en: After the cursor has not moved for this time, the inline completion is shown if it is available.
ja: これだけの時間カーソルを動かさなかったとき、可能ならば補完入力を表示します。

en: AfterPicture
ja: 写真後置

en: AgainFrame
ja: 再フレーム

en: Aims
ja: 目的

en: Aims of your work
ja: 著作物の目的

en: Al&ternative language:
ja: 代替言語(&T):

en: Albanian
ja: アルバニア語

en: Alert
ja: 強調ブロック

en: Alert Block:
ja: 強調ブロック:

en: AlertBlock
ja: 強調ブロック

en: Algorithm
ja: アルゴリズム

en: Algorithm \arabic{theorem}
ja: アルゴリズム \arabic{theorem}

en: Algorithm \thealgorithm.
ja: アルゴリズム \thealgorithm.

en: Algorithm \thetheorem.
ja: アルゴリズム \thetheorem.

en: Algorithm*
ja: アルゴリズム*

en: Algorithm.
ja: アルゴリズム.

en: Align bottom
ja: 下に揃える

en: Align center
ja: 中央に揃える

en: Align left
ja: 左に揃える

en: Align middle
ja: 中央に揃える

en: Align on decimal
ja: 小数点で揃える

en: Align right
ja: 右に揃える

en: Align top
ja: 上に揃える

en: Aligned Environment|l
ja: Aligned環境|l

en: AlignedAt Environment|v
ja: AlignedAt環境(V)|V

en: Alignment
ja: 配置

en: Alignment not permitted
ja: 配置が使えません

en: All Borders
ja: 全ての罫線

en: All Files
ja: 全てのファイル

en: All Files (*)
ja: 全てのファイル (*)

en: All Indexes|A
ja: 全索引(A)|A

en: All debugging messages
ja: 全デバッグメッセージ

en: All documents saved.
ja: 全ての文書は保存されました。

en: All entry types
ja: 全エントリー型

en: All fields
ja: 全フィールド

en: All files
ja: 全てのファイル

en: All indexes
ja: 全索引

en: All open documents
ja: 開かれている文書すべて

en: All packages:
ja: 全パッケージ:

en: AllCaps
ja: オールキャップ体

en: Allow &floating
ja: フローティングを許可(&F)

en: Allow &page breaks
ja: 改頁を許可する(&P)

en: Allow bitmap fonts to be resized. If you are using a bitmap font, selecting this option may make some fonts look blocky in LyX. Deselecting this option makes LyX use the nearest bitmap font size available, instead of scaling.
ja: ビットマップフォントのズームを許可します。ビットマップを使っているときにこのオプションを選ぶと，LyX中のいくつかのフォントがギザギザに表示されるようになるかもしれません。このオプションを外すと，LyXは，ズームする代わりに，利用できるビットマップフォント寸でもっとも近いものを使うようになります。

en: Allow session manager to save and restore windows geometry.
ja: セッションマネージャーがウィンドウ座標を保存したり復元したりするのを許可する。

en: Allows link text to break across lines.
ja: リンクを張った文が行を跨いで改行することを許可する。

en: Allows to use Noweb as a literate programming tool.
ja: Nowebを文芸的プログラミングツールとして使用することを許可する。

en: Allows to use the statistical language S/R as a literate programming tool via the Sweave() function. For more info see the LyX example file sweave.lyx.
ja: 統計言語SまたはRを、Sweave()関数経由で文芸的プログラミングツールとして使用することを許可する。詳しくは、LyX用例ファイルのsweave.lyxを参照のこと。

en: Alphabetic Presentation Forms
ja: アルファベット表示形

en: Already in regular expression mode
ja: 既に正規表現モードです

en: Also Affiliation
ja: 副所属

en: Alt Affiliation
ja: 副所属

en: AltAffiliation
ja: 副所属

en: Altaffilation
ja: 第二所属

en: Alter Co&lor...
ja: 色を変更(&L)...

en: Alternate Affiliation Option
ja: 第二所属オプション

en: Alternative
ja: 書き換え

en: Alternative Affiliation
ja: 第二所属

en: Alternative Name
ja: 代替名

en: Alternative Proof String
ja: 新しい証明見出し

en: Alternative affiliation:
ja: 第二所属:

en: Alternative instead of 'Enclosure'
ja: 「同封」の代わりの名称

en: Alternative name
ja: 代替名

en: Alternative optional name or title
ja: 新しい名称ないし見出し(非必須)

en: Alternative proof string
ja: 新しい証明見出し

en: Alternative text for the even header
ja: 偶数ヘッダの置き換え文

en: Alveolar lateral click
ja: 歯茎側面吸着音

en: Always Babel
ja: 常にBabel

en: Always Toggled
ja: 常に切換

en: An Xfig figure.
ja: Xfigの図です。

en: An alternative proof string
ja: 新しい証明見出し

en: An emergency file is successfully loaded, but the original file %1$s is marked read-only. Please make sure to save the document as a different file.
ja: 緊急保存ファイルは無事に読み込まれましたが、オリジナルファイル「%1$s」は読み込み専用に設定されています。この文書を別のファイルにかならず保存してください。

en: An emergency save of the document %1$s exists.
    
    Recover emergency save?
ja: 文書%1$sの緊急保存ファイルが存在します。
    
    緊急保存ファイルから復旧しますか？

en: An empty output file was generated.
ja: 空の出力ファイルが生成されました。

en: An error occurred while running:
    %1$s
ja: %1$s
    の実行中にエラーが発生しました。

en: An integer is expected.
ja: 整数を入れなくてはなりません。

en: An optional preface
ja: 非必須の序文

en: Ancient Greek Musical Notation
ja: 古代ギリシア記譜法

en: Ancient Greek Numbers
ja: 古代ギリシア数字

en: Angle to rotate image by
ja: 画像を回転させる角度

en: Any Number|N
ja: 任意の数字(N)|N

en: Any Word|W
ja: 任意の単語(W)|W

en: Any changes will be lost. Are you sure you want to revert to the saved version of the document %1$s?
ja: 全ての変更点は失われます。文書「%1$s」を，本当に保存されている版に戻しますか？

en: Any other options you'd like to use with the printer command.
ja: 印刷コマンドで使いたいその他のオプションを指定します。

en: Anything Non-Empty|o
ja: 1文字以上のもの全て(O)|O

en: Anything|A
ja: 任意のもの全て(A)|A

en: Apical
ja: 舌尖的

en: App&ly
ja: 適用(&L)

en: Appears in TOC
ja: 目次に載せる

en: Append Argument
ja: 引数を追加

en: Append Argument Eating From the Right
ja: 右から喰う形で引数を追加

en: Append Column|p
ja: 列を追加(P)|P

en: Append Optional Argument Eating From the Right
ja: 右から喰う形で非必須引数を追加

en: Append Row|A
ja: 行を追加(A)|A

en: Append argument
ja: 引数を追加

en: Append argument eating from the right
ja: 右から喰う形で引数を追加

en: Append optional argument eating from the right
ja: 右から喰う形で非必須引数を追加

en: Append the name of this branch to the output filename, given the branch is active.
ja: 派生枝が有効となっているとき、出力ファイル名にこの派生枝名を接尾辞として付ける。

en: Appendices
ja: 付録

en: Appendix
ja: 付録

en: Appendix \Alph{appendix}.
ja: 付録 \Alph{appendix}.

en: Appendix \Alph{section}:
ja: 付録 \Alph{section}:

en: Appendix \thechapter
ja: 付録 \thechapter

en: Applied "%1$s" to %2$d buffer(s)
ja: %2$d個のバッファに「%1$s」を適用しました

en: Applied "%1$s" to %2$d insets
ja: %2$d個の差込枠に「%1$s」を適用しました

en: Apply Last Text Style|A
ja: 最後の文字様式を適用する(A)|A

en: Apply changes &immediately
ja: 変更をすぐに適用(&I)

en: Apply each change automatically
ja: 変更するごとに自動的に適用する

en: Apply last
ja: 再適用

en: Apply settings immediately
ja: 設定を直ちに適用

en: Arabic
ja: アラビア文字

en: Arabic (ArabTeX)
ja: アラビア語(ArabTeX)

en: Arabic (Arabi)
ja: アラビア語(Arabi)

en: Arabic (CP 1256)
ja: アラビア語(CP 1256)

en: Arabic (ISO 8859-6)
ja: アラビア語(ISO 8859-6)

en: Arabic Article
ja: アラビア語Article

en: Arabic Presentation Forms-A
ja: アラビア表示形A

en: Arabic Presentation Forms-B
ja: 	アラビア表示形B

en: Argument
ja: 引数

en: Argument for statements that requires to specify additional information
ja: 追加情報を指定する必要のある表示のための引数

en: Argument not known in this Layout. Will be supressed in the output.
ja: このレイアウトでは知られていない引数です。出力中では抑制されます。

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Armenian (ArmSCII8)
ja: アルメニア語(ArmSCII8)

en: Array Environment|y
ja: Array環境|y

en: Arrow
ja: 矢印

en: Arrow:
ja: 矢印:

en: Arrows
ja: 矢印

en: Arrows (extended)
ja: 矢印(拡張)

en: Article
ja: 原稿

en: Article (Standard Class with Extra Font Sizes)
ja: Article (フォント寸を追加した標準クラス)

en: Article (Standard Class)
ja: Article (標準クラス)

en: Article DOI:
ja: 論文DOI:

en: Article number:
ja: 論文番号:

en: ArticleMode
ja: 原稿モード

en: Articles
ja: 1. 論文

en: Articles (DocBook)
ja: 2. 論文(DocBook)

en: As described in the User Guide, the width of this text determines the width of the label part of each item in environments like List and Description.
    
     Normally, you won't need to set this, since the largest label width of all the items is used.
ja: ユーザーの手引きに書かれているように，このテキストの幅が，ListやDescription環境での各アイテムのラベル部分の幅になります。
    
    何もしなければ，全てのアイテムの中でもっとも幅の広いラベルの幅が使われるので，通常この設定をする必要はないでしょう。

en: Ask permission
ja: 許可を求める

en: Ask the user
ja: ユーザに問い合わせる

en: Aspirated
ja: 有気

en: Assertion %1$s violated in
    file: %2$s, line: %3$s
ja: アサーション %1$s が
    ファイル: %2$s, 行: %3$s
    で満たされていません。

en: Assign the graphic to a group of graphics that share the same settings
ja: 画像を同じ設定を持っている画像グループに割り当てる

en: Assign to group '%1$s' anyway
ja: 無視して「%1$s」グループに所属させる

en: Assigned master does not include this file
ja: 割り当てられたマスターはこのファイルをインクルードしていません

en: Assumption
ja: 仮定

en: Assumption \theassumption.
ja: 仮定 \theassumption.

en: Assumption \thetheorem.
ja: 仮定 \thetheorem.

en: Assumption*
ja: 仮定*

en: Assumption.
ja: 仮定.

en: Assure counters and references are as in the complete document (prolonges compilation)
ja: カウンタと引用が、完全な文書に於けるのと同様になるようにする（コンパイル時間が長くなります）

en: Astronomy & Astrophysics (V. 4, Obsolete)
ja: Astronomy & Astrophysics (V. 4, 旧版)

en: At Decimal Separator
ja: 小数点で

en: Attempted to include file %1$s in itself! Ignoring inclusion.
ja: %1$s ファイルをそれ自身にインクルードしようとしました。インクルードを止めます。

en: Attempting to close changed document!
ja: 変更のある文書を閉じようとしています！

en: Author
ja: 著者

en: Author Address
ja: 著者の住所

en: Author Address:
ja: 著者住所:

en: Author Affiliation
ja: 著者所属

en: Author Email
ja: 著者電子メール

en: Author Footnote
ja: 著者脚注

en: Author Footnote Label
ja: 著者脚注ラベル

en: Author Label
ja: 著者ラベル

en: Author Mark
ja: 著者マーク

en: Author Name
ja: 著者名

en: Author Names
ja: 著者名

en: Author Note:
ja: 著者注釈:

en: Author Option
ja: 著者オプション

en: Author Running
ja: ヘッダ用著者名

en: Author Running:
ja: ヘッダ用著者名:

en: Author URL
ja: 著者URL

en: Author URL Option
ja: 著者URLオプション

en: Author affiliation
ja: 著者所属

en: Author affiliation:
ja: 著者所属:

en: Author data:
ja: 著者データ:

en: Author foot
ja: 著者脚注

en: Author footnote
ja: 著者脚注

en: Author footnote:
ja: 著者脚注:

en: Author mark
ja: 著者マーク

en: Author name
ja: 著者名

en: Author names that will appear in the header line
ja: ヘッダ行に表示する著者名

en: Author-year
ja: 著者‐年

en: Author:
ja: 著者:

en: AuthorAddr
ja: 著者住所

en: AuthorNote
ja: 著者注釈

en: Authorgroup
ja: 著者グループ

en: Authorinfo
ja: 著者情報

en: Authorinfo:
ja: 著者情報:

en: Authormark
ja: 著者マーク

en: Authors
ja: 著者

en: Authors Block
ja: 著者ブロック

en: Authors Block:
ja: 著者ブロック:

en: Auto &begin
ja: 自動開始(&B)

en: Auto &end
ja: 自動終了(&E)

en: Auto-edit file %1$s failed
ja: ファイル%1$sの自動編集に失敗しました

en: Auto-saving %1$s
ja: %1$sを自動保存しています

en: Auto-view file %1$s failed
ja: ファイル%1$sの自動閲覧に失敗しました

en: Autoco&rrection
ja: 自動修正(&R)

en: Autocorrect Off ('!' to enter)
ja: 自動修正切（入にするには「!」）

en: Autocorrect On (<space> to exit)
ja: 自動修正入（切にするには<スペース>）

en: Automatic
ja: 自動

en: Automatic &inline completion
ja: 自動補完入力(&I)

en: Automatic &popup
ja: 自動ポップアップ(&P)

en: Automatic cleanup of the window before LaTeX compilation proceeds
ja: LaTeXコンパイルを開始する前にウィンドウを自動消去

en: Automatic in&line completion
ja: 自動補完入力(&L)

en: Automatic p&opup
ja: 自動ポップアップ(&O)

en: Automatic save done.
ja: 自動保存が終了しました。

en: Automatic save failed!
ja: 自動保存に失敗しました！

en: Automatic update
ja: 自動更新

en: Automatically fi&ll header
ja: 自動的にヘッダを補完(&L)

en: Autosave failed!
ja: 自動保存に失敗しました！

en: Autosaving current document...
ja: 現在の文書を自動保存しています...

en: Available categories depend on the document encoding. Select UTF-8 for the full range.
ja: 利用できるカテゴリーは、文書の文字コードに依存します。全範囲を可能にするには、UTF-8を選択してください。

en: Available listing parameters are %1$s
ja: 有効なプログラムリストパラメーターは%1$sです

en: Available listings parameters containing string "%1$s" are %2$s
ja: 「%1$s」という文字列を含む有効なプログラムリストパラメーターは%2$sです

en: Available templates
ja: 使うことのできるひな型

en: Axiom
ja: 公理

en: Axiom \theaxiom.
ja: 公理 \theaxiom.

en: Axiom \thetheorem.
ja: 公理 \thetheorem.

en: Axiom*
ja: 公理*

en: Axiom.
ja: 公理.

en: B&ackreferences:
ja: 逆参照(&A):

en: B&reak links over lines
ja: リンクを分割して改行(&R)

en: BROKEN:
ja: 破損:

en: Back Matter
ja: 文末辞

en: BackMatter
ja: 文末辞

en: Backaddress
ja: 返送先住所

en: Backaddress:
ja: 返送先住所:

en: Backup &original documents when saving
ja: 保存時に元の文書をバックアップする(&O)

en: Backup failure
ja: バックアップ失敗

en: Bad math environment
ja: 不良な数式環境です

en: Bad status when checking in changes.
    
    '%1$s'
ja: 変更点をチェックしている間に不良状態を得ました。
    
    「%1$s」

en: Baltic (CP 1257)
ja: バルト語(CP 1257)

en: Baltic (ISO 8859-13)
ja: バルト語(ISO 8859-13)

en: Baltic (ISO 8859-4)
ja: バルト語(ISO 8859-4)

en: Bank
ja: 銀行

en: Bank:
ja: 銀行:

en: BankAccount
ja: 銀行口座

en: BankAccount:
ja: 銀行口座:

en: BankCode
ja: 銀行コード

en: BankCode:
ja: 銀行コード:

en: BankRowA
ja: 銀行行A

en: BankRowA:
ja: 銀行行A:

en: BankRowB
ja: 銀行行B

en: BankRowB:
ja: 銀行行B:

en: BankRowC
ja: 銀行行C

en: BankRowC:
ja: 銀行行C:

en: BankRowD
ja: 銀行行D

en: BankRowD:
ja: 銀行行D:

en: BankRowE
ja: 銀行行E

en: BankRowE:
ja: 銀行行E:

en: BankRowF
ja: 銀行行F

en: BankRowF:
ja: 銀行行F:

en: Baseline center
ja: ベースライン中央

en: Baseline left
ja: ベースライン左

en: Baseline right
ja: ベースライン右

en: Basic Latin
ja: 基本ラテン文字

en: Basque
ja: バスク語

en: Beamer Article (Standard Class)
ja: Beamer Article (標準クラス)

en: Beamer Note
ja: Beamer注釈

en: Beamer Presentations|B
ja: Beamerプレゼンテーション|B

en: Beamerposter
ja: Beamerポスター

en: BeforePicture
ja: 写真前置

en: Begin
ja: 開始

en: Begin frontmatter
ja: 文頭辞開始

en: Begin of CV
ja: CVの開始

en: BeginFrontmatter
ja: 文頭辞開始(BeginFrontmatter)

en: Beginning of file reached while searching backward.
    Continue searching from the end?
ja: 後ろ向き検索を行っていて文頭に到達しました。
    文末から検索を続けますか？

en: Belarusian
ja: ベラルーシ語

en: Below
ja: 下

en: Bengali
ja: ベンガル文字

en: Bet&ween rows:
ja: 行間(&W):

en: BibTeX Bibliography
ja: BibTeX書誌情報

en: BibTeX Bibliography...|B
ja: BibTeX書誌情報...|B

en: BibTeX Databases (*.bib)
ja: BibTeXデータベースファイル(*.bib)

en: BibTeX Generated Bibliography
ja: BibTeXが生成した書誌情報

en: BibTeX Styles (*.bst)
ja: BibTeXスタイルファイル(*.bst)

en: BibTeX command and options
ja: BibTeXコマンドとオプション

en: BibTeX database to use
ja: 使用するBibTeXデータベース

en: BibTeX databases
ja: BibTeXデータベース

en: BibTeX error:
ja: BibTeXエラー:

en: BibTeX styles
ja: BibTeXスタイル

en: Biber error:
ja: Biberエラー:

en: Bibliographical backreferences
ja: 書誌情報の逆参照

en: Bibliography
ja: 書誌情報

en: Bibliography (plain)
ja: 書誌情報(plain)

en: Bibliography Entry
ja: 書誌情報項目

en: Bibliography Style
ja: 書誌情報様式

en: Bibliography entry not found!
ja: 書誌情報項目が見当たりません！

en: Bibliography entry.
ja: 文献項目

en: Bibliography heading
ja: 書誌情報標題

en: Bibnote
ja: 文献注釈

en: Bicaption
ja: 複言語キャプション

en: Big Operators
ja: 大演算子

en: Big operators
ja: 大演算子

en: Big skip
ja: 大スキップ

en: Big-sized icons
ja: 大アイコン

en: BigSkip
ja: 大スキップ

en: BigSkip|B
ja: 大スキップ(B)|B

en: Bilabial click
ja: 両唇吸着音

en: Binomial	\binom
ja: 二項係数	\binom

en: Biography
ja: 経歴

en: Biography without photo
ja: 写真なし経歴

en: BiographyNoPhoto
ja: 写真なし経歴

en: Birthday
ja: 誕生日

en: Black
ja: 黒

en: Blackboard	\mathbb
ja: ブラックボード体	\mathbb

en: Block
ja: ブロック

en: Block Elements
ja: ブロック要素

en: Block Title
ja: ブロック見出し

en: Block:
ja: ブロック:

en: Blocks
ja: ブロック

en: Blue
ja: 青

en: BoardCentered
ja: 中央揃えのチェス盤

en: Body Only
ja: 本文のみ

en: Bold
ja: ボールド体

en: Bold	\mathbf
ja: ボールド体	\mathbf

en: Bold symbol	\boldsymbol
ja: ボールド体記号	\boldsymbol

en: Book (Standard Class with Extra Font Sizes)
ja: Book (フォント寸を追加した標準クラス)

en: Book (Standard Class)
ja: Book (標準クラス)

en: Bookmarks|B
ja: しおり(B)|B

en: Books
ja: 3. 書籍

en: Books (DocBook)
ja: 4. 書籍(DocBook)

en: Bopomofo
ja: 注音符号

en: Border above
ja: 上の境界線

en: Border below
ja: 下の境界線

en: Botto&m of row:
ja: 行下(&M):

en: Bottom
ja: 下

en: Bottom Line|B
ja: 下の罫線(B)|B

en: Bottom Line|i
ja: 下の罫線(I)|I

en: Bottom center
ja: 中央下

en: Bottom left
ja: 左下

en: Bottom right
ja: 右下

en: Bottom tie bar
ja: 下部タイ

en: Bottom|B
ja: 下(B)|B

en: Bottom|o
ja: 下(O)|O

en: Box
ja: ボックス

en: Box Drawing
ja: 罫線素片

en: Box Settings...|x
ja: ボックスの設定(X)...|X

en: Box: %1$s
ja: ボックス: %1$s

en: Br&owse...
ja: 一覧(&O)...

en: Braille
ja: 点字

en: Braille (default)
ja: 点字（既定値）

en: Braille (dots off)
ja: 点字（点なし）

en: Braille (dots on)
ja: 点字（点付き）

en: Braille (mirror off)
ja: 点字（非鏡像）

en: Braille (mirror on)
ja: 点字（鏡像）

en: Braille (textsize)
ja: 点字（本文寸法大）

en: Braille box
ja: 点字ボックス

en: Braille:
ja: 点字:

en: Braille_dots_off
ja: 点字（点なし）

en: Braille_dots_on
ja: 点字（点付き）

en: Braille_mirror_off
ja: 点字（非鏡像）

en: Braille_mirror_on
ja: 点字（鏡像）

en: Braillebox
ja: 点字ボックス

en: Braille|a
ja: 点字(A)|A

en: Branch
ja: 派生枝

en: Branch "%1$s" already exists.
ja: 派生枝「%1$s」は既に存在しています。

en: Branch "%1$s" does not exist.
ja: 派生枝「%1$s」は存在しません。

en: Branch (%1$s): %2$s
ja: 派生枝(%1$s): %2$s

en: Branch (child only):
ja: 派生枝(子文書のみ):

en: Branch (master only):
ja: 派生枝(親文書のみ):

en: Branch (undefined):
ja: 派生枝(未定義):

en: Branch Settings...|B
ja: 派生枝の設定(B)...|B

en: Branch already exists
ja: 「%1$s」という派生枝はすでに存在します。

en: Branch name
ja: 派生枝名

en: Branch state changes in master document
ja: 親文書の派生枝の状態が変更されました

en: Branch:
ja: 派生枝:

en: Branches
ja: 派生枝

en: Branch|B
ja: 派生枝(B)|B

en: Break lines longer than the linewidth
ja: 行幅よりも長い行は分割する

en: Breakable Slash|a
ja: 可改行スラッシュ(A)|A

en: Breathy voiced
ja: 息漏れ声

en: Breton
ja: ブルトン語

en: Bro&wse...
ja: 一覧(&W)...

en: Browse...
ja: 一覧...

en: Buffer Error!
ja: バッファエラー

en: Build Info
ja: ビルド情報

en: Build Program|B
ja: プログラムを作成(B)|B

en: Build errors
ja: ビルドエラー

en: Built on %1$s[[date]], %2$s[[time]]
ja: %1$s[[date]], %2$s[[time]]にビルド

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Bulleted Item:
ja: ブリット付きアイテム:

en: BulletedItem
ja: ブリット付きアイテム

en: Bullets
ja: ブリット

en: By Same Author (bib)
ja: 同著者(bib)

en: Byzantine Musical Symbols
ja: ビザンティン音楽記号

en: C&aption:
ja: キャプション(&A):

en: C&enter
ja: 中央揃え(&E)

en: C&lear
ja: 消去(&L)

en: C&olor links
ja: 色付きリンク(&O)

en: C&onverter:
ja: 変換子(&O):

en: C&urrent document
ja: 現在の文書(&U)

en: C&ustomize Hyperref Options
ja: Hyperrefオプションを設定する(&U)

en: CCC code:
ja: CCCコード:

en: CCC-Code
ja: CCCコード

en: CD label
ja: CDラベル

en: CJK Compatibility
ja: 日中韓互換用文字

en: CJK Compatibility Forms
ja: 日中韓互換形

en: CJK Compatibility Ideographs
ja: 日中韓互換表意文字

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
ja: 日中韓互換漢字追加

en: CJK Symbols and Punctuation
ja: 日中韓記号及び句読点

en: CJK Unified Ideographs
ja: 日中韓統合漢字

en: CJK Unified Ideographs Extension B
ja: 日中韓統合漢字拡張B

en: CR Categories:
ja: CRカテゴリ:

en: CR Subject Classification
ja: CR分野分類

en: CR categories
ja: CRカテゴリ

en: CR category
ja: CRカテゴリ

en: CR-number
ja: CR番号

en: CRcat
ja: CRカテゴリ

en: CURTAIN
ja: カーテン

en: CV Color Scheme:
ja: CV色体系:

en: CV Style:
ja: CV様式:

en: CVColor
ja: CV色

en: CVStyle
ja: CV様式

en: Ca&tegory:
ja: カテゴリ(&T):

en: Calligraphic	\mathcal
ja: カリグラフィック体	\mathcal

en: Can not insert shortcut to the list
ja: 捷径を一覧に加えることができません

en: Can't add horizontal grid lines in '%1$s'
ja: 「%1$s」に水平境界線を加えることができません。

en: Can't add vertical grid lines in '%1$s'
ja: 「%1$s」には縦境界線を加えることができません

en: Can't change horizontal alignment in '%1$s'
ja: 「%1$s」の水平揃えを変更することができません。

en: Can't change number of columns in '%1$s'
ja: 「%1$s」の列数を変えることができません。

en: Can't change number of rows in '%1$s'
ja: 「%1$s」の行数を変えることができません。

en: Can't set layout!
ja: レイアウトを設定することができません！

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Canceled.
ja: 取り消されました。

en: Candle
ja: ろうそく形

en: Cannot convert file
ja: ファイルを変換することができません

en: Cannot edit file
ja: ファイルを編集することができませんでした

en: Cannot index more than one paragraph!
ja: 一段落以上は索引にすることができません！

en: Cannot remove a Format used by a Converter. Remove the converter first.
ja: 変換子が使用しているフォーマットを削除することができませんでした。変換プログラムを先に削除してください。

en: Cannot remove standard index
ja: 標準索引は削除することができません

en: Cannot remove temporary directory
ja: 作業ディレクトリを削除することができません

en: Cannot retrieve CVS status
ja: CVS状態を取得できません

en: Cannot revert document %1$s to repository version.
    The status '%2$s' is unexpected.
ja: 文書%1$sをリポジトリ版に復帰させることができません。
    状態「%2$s」は予期せぬ結果です。

en: Cannot view file
ja: ファイルを読むことができません

en: Capitalize|a
ja: 語頭を大文字に(A)|A

en: Caption
ja: キャプション

en: Caption (%1$s)
ja: キャプション (%1$s)

en: Caption Width
ja: キャプション幅

en: Caption setup
ja: キャプション設定

en: Caption setup:
ja: キャプション設定:

en: Caption:
ja: キャプション:

en: Caption:
ja: キャプション:

en: Cas&e-sensitive
ja: 大文字小文字を区別(&E)

en: Case
ja: ケース

en: Case #.
ja: ケース #.

en: Case &sensitive
ja: 大文字/小文字を区別(&S)

en: Case &sensitive[[search]]
ja: 大文字/小文字を区別(&S)

en: Case \alph{caseiii}.
ja: ケース \alph{caseiii}.

en: Case \arabic{caseiv}.
ja: ケース \arabic{caseiv}.

en: Case \arabic{casei}.
ja: ケース \arabic{casei}.

en: Case \arabic{case}
ja: ケース \arabic{case}

en: Case \roman{caseii}.
ja: ケース \roman{caseii}

en: Case \thecase.
ja: ケース \thecase.

en: Case se&nsitive
ja: 大文字/小文字を区別(&N)

en: Case-sensiti&ve
ja: 大文字小文字を区別(&V)

en: Cases Environment|C
ja: Cases環境|C

en: Catalan
ja: カタロニア語

en: Catchline
ja: 標語(Catchline)

en: Category: %1$s.
ja: カテゴリ: %1$s

en: Cell setting
ja: セルの設定

en: Center
ja: 中央揃え

en: Center Footer
ja: 中央フッタ

en: Center Footer:
ja: 中央フッタ:

en: Center Header
ja: 中央ヘッダ

en: Center Header:
ja: 中央ヘッダ:

en: Center overlap \mathclap
ja: 中央オーバーラップ \mathclap

en: Centered
ja: 中央揃え

en: Center|C
ja: 中央(C)|C

en: Central European (CP 1250)
ja: 中欧語(CP 1250)

en: Central European (CP 852)
ja: 中欧語(CP 852)

en: Central European (ISO 8859-2)
ja: 中欧語(ISO 8859-2)

en: Centralized
ja: 中舌母音化

en: Change Formula Type|F
ja: 数式の表記を変更(F)|F

en: Change Limits Type|L
ja: 極限の表記を変更(L)|L

en: Change Tracking|C
ja: 変更追跡機能(C)|C

en: Change by %1$s
ja: %1$sによる変更

en: Change made at %1$s
ja: %1$sで加えられた変更

en: Change the name of the selected branch
ja: 選択した派生枝名を変更

en: Change tracking
ja: 変更追跡機能

en: Change tracking error
ja: 変更追跡機能のエラー

en: Change:
ja: 変更:

en: Change:
ja: 変更:

en: Changes
ja: 変更

en: Changes detected
ja: 変更が検出されました

en: Changes not shown in LaTeX output
ja: 変更箇所はLaTeXの出力に表示されません。

en: Changes will not be highlighted in LaTeX output when using pdflatex, because xcolor and ulem are not installed.
    Please install both packages or redefine \lyxadded and \lyxdeleted in the LaTeX preamble.
ja: xcolorとulemがインストールされていないので，pdflatexを使った場合には，LaTeXの出力で変更箇所は強調表示されないでしょう。
    これらのパッケージをインストールするか，LaTeXプリアンブルの中で\lyxaddedと\lyxdeletedを再定義してください。

en: Changes will not be highlighted in LaTeX output, because neither dvipost nor xcolor/ulem are installed.
    Please install these packages or redefine \lyxadded and \lyxdeleted in the LaTeX preamble.
ja: dvipostもxcolor/ulemもインストールされていないので，LaTeXの出力で変更箇所は強調表示されないでしょう。
    これらのパッケージをインストールするか，LaTeXプリアンブルの中で\lyxaddedと\lyxdeletedを再定義してください

en: Changing number of columns not allowed in 'cases': feature %1$s
ja: 「cases」では列数を変えることができません: 機能「%1$s」

en: ChapAuthor
ja: 章著者

en: ChapMotto
ja: 章モットー

en: ChapSubtitle
ja: 章副題

en: Chapter
ja: 章

en: Chapter ##
ja: 第##章

en: Chapter Exercises
ja: 章問題

en: Chapter \thechapter
ja: 第\thechapter章

en: Chapter*
ja: 章*

en: Chapterprecis
ja: 章要約

en: Character is uncodable in verbatim paragraphs.
ja: verbatim環境では文字をコード化できません。

en: Character set
ja: 文字が調整されました

en: Character:
ja: 文字:

en: Chart
ja: チャート

en: Chec&kTeX command:
ja: Chec&kTeXコマンド:

en: Check In Changes...|I
ja: 変更をチェックイン(I)...|I

en: Check Out for Edit|O
ja: チェックアウトして編集(O)|O

en: Check TeX|h
ja: TeX構文チェック(H)|H

en: Check for floating listings
ja: プログラムリストをフロートにするときにはチェックしてください

en: Check for inline listings
ja: 行内プログラムリストにするときにはチェックしてください

en: Check if this index should be part (e.g., a section) of the former one.
ja: この索引を前の索引の一部（節など）にしたいときに有効にして下さい。

en: Check if you need multiple indexes (e.g., an Index of Names)
ja: 複数の索引（たとえば氏名の索引など）が必要なときに有効にして下さい。

en: Check it to enter parameters that are not recognizable by LyX
ja: LyXが認識しないパラメーターを入力するときにチェックしてください

en: Check spelling
ja: スペルチェック

en: Check this if the box should break across pages
ja: これをチェックすると、ボックスがページを跨いで分割されるようになります

en: Check this to allow flexible placement
ja: フレキシブルな配置を許す際にチェックしてください

en: Check this to show the current format in the File > Export menu
ja: この形式をファイル→書き出しメニューに表示させたいときには有効にしてください

en: Check to change the order of rotating and scaling
ja: 回転と縮尺変更の順序を変更するときにチェックしてください

en: Check to highlight foreign languages visually in the work area
ja: 作業領域で外国語を視覚的にハイライトする時にチェックしてください

en: Check to pass the language globally (to the document class), not locally (to the language package)
ja: 言語を大域的に（文書クラスに）渡して、局所的に（言語パッケージに）は渡さない場合にチェックします

en: Check-in changes
ja: 変更をチェックイン

en: Check-out for edit
ja: チェックアウトして編集

en: CheckTeX start options and flags
ja: CheckTeX開始オプションとフラグ

en: Checking this allows the automatic display of helpful comments for insets in the main work area of an edited document
ja: これをチェックすると、編集中の文書のメイン作業領域にある差込枠に関して、役立つコメントを自動的に表示します

en: Checking this improves performance, but might decrease the on-screen quality of fonts
ja: これをチェックするとパフォーマンスは向上しますが、スクリーン上のフォントの画質が悪化するかもしれません

en: Chemistry
ja: 化学

en: Chess
ja: チェス

en: Chess diagram
ja: チェス棋譜

en: ChessBoard
ja: チェス盤

en: ChessDiagram
ja: チェス棋譜

en: Child Document
ja: 子文書

en: Child Document...|d
ja: 子文書(D)...|D

en: Child Documents
ja: 子文書

en: Chinese (simplified)
ja: 中国語(簡体字)

en: Chinese (simplified) (EUC-CN)
ja: 中国語(簡体字) (EUC-CN)

en: Chinese (simplified) (GBK)
ja: 中国語(簡体字) (GBK)

en: Chinese (traditional)
ja: 中国語(繁体字)

en: Chinese (traditional) (Big5)
ja: 中国語(繁体字)(Big5)

en: Chinese (traditional) (EUC-TW)
ja: 中国語(繁体字) (EUC-TW)

en: Chinese Article (CTeX)
ja: 中国語Article (CTeX)

en: Chinese Book (CTeX)
ja: 中国語Book (CTeX)

en: Chinese Report (CTeX)
ja: 中国語Report (CTeX)

en: ChkTeX warning id #
ja: ChkTeXの警告識別番号 #

en: ChkTeX warning id # %1$d
ja: ChkTeXの警告識別番号 # %1$d

en: Choose UI file
ja: UIファイルを選んで下さい

en: Choose a filename to export the document as
ja: 文書を書き出すファイル名を選んで下さい。

en: Choose a filename to save document as
ja: 文書を保存するファイル名を選んで下さい。

en: Choose a filename to save the pasted graphic as
ja: 貼り付けられた図を保存するファイル名を選んで下さい。

en: Choose a particular paper size, or set your own with "Custom"
ja: 特定の用紙寸法を選択するか，「任意設定」で指定してください

en: Choose a style file
ja: スタイルファイルを選択

en: Choose bind file
ja: バインドファイルを選んで下さい

en: Choose keyboard map
ja: キーボード配列表を選んで下さい

en: Choose the font size for line numbers
ja: フォントの寸法を選択

en: Chosen File Already Open
ja: 選択したファイルは開き済みです

en: Chunk
ja: コード組(chunk)

en: Chunk ##
ja: コード組 ##

en: Circle
ja: 円形

en: Citation
ja: 文献引用

en: Citation Style
ja: 引用様式

en: Citation engine
ja: 引用エンジン

en: Citation st&yle:
ja: 引用様式(&Y):

en: Citation-number
ja: 引用番号

en: Citation-number:
ja: 引用番号:

en: Citation...|C
ja: 文献引用(C)...|C

en: Citation:
ja: 文献引用:

en: Citations
ja: 文献引用

en: Cite reference
ja: 文献引用

en: City
ja: 市

en: City:
ja: 市:

en: Claim
ja: 主張

en: Claim #.
ja: 主張 #.

en: Claim \arabic{theorem}
ja: 主張 \arabic{theorem}

en: Claim \theclaim.
ja: 主張 \theclaim.

en: Claim \thetheorem.
ja: 主張 \thetheorem.

en: Claim*
ja: 主張*

en: Claim.
ja: 主張.

en: Class Default
ja: クラス既定値

en: Class Default (TeX Fonts)
ja: クラス既定値(TeXフォント)

en: Class not found by LyX. Please check if you have the matching %1$s class and all required packages (%2$s) installed.
ja: LyXがクラスを検知できません。対応する %1$s クラスとすべての必要なパッケージ(%2$s)が導入済みであることを確認してください。

en: Classic
ja: 古典的

en: Classification Codes
ja: 分類コード

en: Class|C
ja: クラス(C)|C

en: Clear Bookmarks|C
ja: しおり消去(C)|C

en: Clear Double Page
ja: 改段改丁

en: Clear Double Page|D
ja: 改段改丁(D)|D

en: Clear Page
ja: 改段改頁

en: Clear Page|C
ja: 改段改頁(C)|C

en: Clear current shortcut
ja: 現在の捷径を消去

en: Clear text
ja: テキストを消去

en: Click or press Delete to delete the selected citation from the list
ja: クリックするかDeleteキーを押して、選択した文献をリストから削除する

en: Click or press Enter in the search box to search
ja: 検索するにはクリックするか検索ボックス内でEnterキーを押してください

en: Click or press Enter to add the selected citation to the list
ja: クリックするかEnterキーを押して選択した文献をリストに加える

en: Click to change the color
ja: クリックして色を変更してください

en: Click to define a new graphics group.
ja: 新規画像グループを定義するにはクリックして下さい。

en: Click to detach
ja: 切り離すにはクリックしてください

en: Click to select a local document class definition file
ja: ローカルの文書クラス定義ファイルを選択するときはクリックしてください

en: Click to select a proposal, double click to look it up.
ja: クリックすれば候補が選択されます。ダブルクリックするとその意味を引きます。

en: Clip to &bounding box
ja: 境界枠で切り抜く(&B)

en: Clip to bounding box values
ja: 境界枠の値で切り抜く

en: Clipart|#C#c
ja: クリップアート(C)|#C#c

en: Close
ja: 閉じる

en: Close All
ja: すべて閉じる

en: Close All Insets|C
ja: 全ての差込枠を閉じる(C)|C

en: Close All Notes|l
ja: 全ての注釈を閉じる(L)|L

en: Close Current View
ja: 現在の表示を閉じる

en: Close Current View|w
ja: 現在の表示を閉じる(W)|W

en: Close File
ja: ファイルを閉じる

en: Close Inset|C
ja: 差込枠を閉じる(C)|C

en: Close Letter
ja: 書簡を結語で結ぶ

en: Close Window|d
ja: ウィンドウを閉じる(D)|D

en: Close back rounded vowel
ja: 円唇後舌狭母音

en: Close back unrounded vowel
ja: 非円唇後舌狭母音

en: Close central rounded vowel
ja: 円唇中舌狭母音

en: Close central unrounded vowel
ja: 非円唇中舌狭母音

en: Close document
ja: 文書を閉じる

en: Close front rounded vowel
ja: 円唇前舌狭母音

en: Close front unrounded vowel
ja: 非円唇前舌狭母音

en: Close or hide document?
ja: 文書を閉じますか、それとも非表示にしますか？

en: Close tab
ja: タブを閉じる

en: Close this dialog
ja: このダイアログを閉じます

en: Close-mid back rounded vowel
ja: 円唇後舌半狭母音

en: Close-mid back unrounded vowel
ja: 非円唇後舌半狭母音

en: Close-mid central rounded vowel
ja: 円唇中舌半狭母音

en: Close-mid central unrounded vowel
ja: 非円唇中舌半狭母音

en: Close-mid front rounded vowel
ja: 円唇前舌半狭母音

en: Close-mid front unrounded vowel
ja: 非円唇前舌半狭母音

en: CloseSection
ja: 節終了

en: Closes document
ja: 文書を閉じる

en: Close|C
ja: 閉じる(C)|C

en: Closing
ja: 結語

en: Closing last &view:
ja: 最後の表示窓を閉じる際(&V):

en: Closing:
ja: 結語:

en: Closings
ja: 結語

en: Co&llated:
ja: 丁合(&L):

en: Co&mmand:
ja: コマンド(&M):

en: Co&ntent:
ja: 内容(&N):

en: Co&pier:
ja: 複写子(&P):

en: Code
ja: コード

en: Code Point:
ja: コードポイント:

en: Code URL:
ja: コードURL:

en: Collaboration
ja: 共同研究(Collaboration)

en: Collaboration:
ja: 共同研究(Collaboration):

en: Collate copies
ja: 一部毎にまとめて丁合にする

en: Color
ja: 色彩

en: Color Box
ja: 色付きボックス

en: Color Box (Dynamic)
ja: 色付きボックス(動的)

en: Color Box (Fit Contents)
ja: 色付きボックス(内容をフィット)

en: Color Box Line
ja: 色付きボックスの線

en: Color Box Options
ja: 色付きボックスオプション

en: Color Box Separator
ja: 色付きボックス分離線

en: Color Box Setup
ja: 色付きボックス設定

en: Color Boxes
ja: 色付きボックス

en: Color: %1$s
ja: 色: %1$s

en: Colors
ja: 色

en: Column
ja: 列（column）

en: Column Options
ja: 列オプション

en: Column Placement Options
ja: 列配置のオプション

en: Column Width %
ja: 列幅％

en: Column options (see beamer manual)
ja: 列オプション(beamer説明書を参照のこと)

en: Column placement options (t, T, c, b)
ja: 列配置オプション(t/T/c/b)

en: Column settings
ja: 列の設定

en: Columns
ja: 列（columns）

en: Columns (center aligned)
ja: 列（中央揃え）

en: Columns (top aligned)
ja: 列（上端揃え）

en: Columns:
ja: 列:

en: ColumnsCenterAligned
ja: 中央揃え列

en: ColumnsTopAligned
ja: 上端揃え列

en: Combining Diacritical Marks
ja: ダイアクリティカルマーク（合成可能）

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
ja: 記号用ダイアクリティカルマーク（合成可能）

en: Combining Half Marks
ja: 半記号（合成可能）

en: Comby
ja: 連絡者(Comby)

en: Command Buffer
ja: コマンドバッファ

en: Command and options for nomencl (usually makeindex)
ja: 用語集コマンドとオプション(通常makeindex)

en: Command definition file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local commands/ directories.
ja: コマンド定義ファイル。絶対パスを指定することもできますし，そうでなければ LyX はグローバルとローカルの commands/ ディレクトリを見に行きます。

en: Command disabled
ja: コマンドは無効です

en: Command e&nd:
ja: 終了コマンド(&N):

en: Command not allowed without a buffer open
ja: バッファが開かれていないときには、このコマンドは使うことができません

en: Command not allowed without any document open
ja: 文書が一つも開かれていないときには、このコマンドは使うことができません

en: Command not handled
ja: コマンドを取り扱えません

en: Command s&tart:
ja: 開始コマンド(&T):

en: Command transmitted to the system to actually print the postscript file.
ja: PostScriptファイルを実際に印刷するため、システムに渡されるコマンド。

en: Command-
ja: コマンド-

en: Comment
ja: コメント

en: Comment|C
ja: コメント(C)|C

en: Comment|m
ja: コメント(M)|M

en: Commission
ja: 委員会

en: Company Name
ja: 企業名

en: Company name
ja: 企業名

en: Compare LyX files
ja: LyXファイルの比較を行います

en: Compare Revisions
ja: 改訂版の比較

en: Compare different revisions
ja: 改訂版の間の比較

en: Compare with Older Revision...|C
ja: 旧改訂と比較(C)|C

en: Compare with last revision
ja: 直近の改訂と比較

en: Compare with older revision
ja: 旧改訂と比較

en: Compare...|C
ja: 比較(C)...|C

en: Complete Source
ja: 全ソース

en: Compressed|m
ja: 圧縮(M)|M

en: Computation cannot be performed for AMS math environments.
    Change the math formula type and try again.
ja: AMS数式環境では、計算を行うことができません。
    数式型を変更して再度試みてください。

en: Computer
ja: コンピューター

en: Concepts
ja: 概念

en: Conclusion
ja: 結論

en: Conclusion \theconclusion.
ja: 結論 \theconclusion.

en: Conclusion \thetheorem.
ja: 結論 \thetheorem.

en: Conclusion*
ja: 結論*

en: Conclusion.
ja: 結論.

en: Condition
ja: 条件

en: Condition \thecondition.
ja: 条件 \thecondition.

en: Condition \thetheorem.
ja: 条件 \thetheorem.

en: Condition*
ja: 条件*

en: Condition.
ja: 条件.

en: Conference
ja: コンファレンス

en: Conference:
ja: コンファレンス:

en: Configuration files reading
ja: 設定ファイル読込

en: Configure the width of the text cursor. Automatic zoom-controlled cursor width used when set to 0.
ja: テキストカーソルの幅を設定してください。0に設定した時には、自動ズーム連動 カーソル幅が使用されます。

en: Conjecture
ja: 予想

en: Conjecture #.
ja: 予想 #.

en: Conjecture \arabic{theorem}
ja: 予想 \arabic{theorem}

en: Conjecture \theconjecture.
ja: 推論 \theconjecture.

en: Conjecture \thetheorem.
ja: 予想 \thetheorem.

en: Conjecture*
ja: 予想*

en: Conjecture.
ja: 予想.

en: Consecutive number for the alternative affiliations
ja: 第二所属の連番

en: Consecutive number for the author affiliations
ja: 著者所属機関の連番

en: Consider run-together words, such as "diskdrive" for "disk drive", as legal words?
ja: "disk drive" を "diskdrive" のようにひとまとめにした単語を正しい単語と見なしますか？

en: Contents
ja: 内容は

en: Context
ja: 内容

en: Context of your work (optional, can be left empty)
ja: 著作物の内容(非必須:空白可)

en: Continued fraction	\cfrac
ja: 連分数	\cfrac

en: Continued fraction (left)	\cfracleft
ja: 連分数(左)	\cfracleft

en: Continued fraction (right)	\cfracright
ja: 連分数(右)	\cfracright

en: Continuing
ja: 引き続き

en: Contributor List
ja: 寄稿者一覧

en: Contributors
ja: 寄稿者

en: Control
ja: 制御

en: Control Pictures
ja: 制御機能用記号

en: Control-
ja: コントロール-

en: Controls the layout of enumerate, itemize, description, and list/labeling. See section Customized Lists of the User's Guide for a detailed description.
ja: 箇条書き(連番/記号/記述)・リスト・ラベリングのレイアウトを制御します。詳しくは、ユーザーの手引きの任意設定箇条書きの節を参照のこと。

en: Conversion Failed!
ja: 変換に失敗しました！

en: Conversion failed
ja: 変換に失敗しました

en: Conversion script failed
ja: 変換スクリプトが失敗しました

en: Conversion script not found
ja: 変換スクリプトが見つかりません

en: Convert
ja: 変換子

en: Convert to current format
ja: 現在の書式に変換する

en: Converter Defi&nitions
ja: 変換子の定義(&N)

en: Converter File Cache
ja: 変換子のファイルキャッシュ

en: Converters
ja: 変換子

en: Converting document to new document class...
ja: 文書を新しい文書クラスに変換しています...

en: Converting to loadable format...
ja: 読み込み可能な形式に変換中です...

en: Copie&s
ja: 部数(&S)

en: Coptic
ja: コプト語

en: Copy
ja: コピー

en: Copy Column|p
ja: 列をコピー(P)|P

en: Copy Column|y
ja: 列をコピー(Y)|Y

en: Copy Document Settings from:
ja: 文書設定の複写元:

en: Copy Row|o
ja: 行をコピー(O)|O

en: Copy Text|o
ja: 語句をコピー(O)|O

en: Copy as Reference|C
ja: 参照としてコピー(C)|C

en: Copy as Reference|R
ja: 参照としてコピー(R)|R

en: Copy document?
ja: 文書をコピーしますか？

en: Copy to Clip&board
ja: クリップボードへコピー(&B)

en: Copying %1$s to %2$s failed.
ja: %1$s を %2$s にコピーするのに失敗しました。

en: Copyright
ja: 著作権

en: Copyright data:
ja: 著作権データ:

en: Copyright year:
ja: 著作権発生年:

en: Copyright:
ja: 著作権:

en: CopyrightYear
ja: 著作権発生年

en: Copyrightdata
ja: 著作権データ

en: Copy|p
ja: コピー(P)|P

en: CorAuthor mark
ja: 共著者マーク

en: CorAuthormark
ja: 共著者マーク

en: Corollary
ja: 系

en: Corollary #.
ja: 系 #.

en: Corollary \arabic{theorem}
ja: 系 \arabic{theorem}

en: Corollary \thecorollary.
ja: 系 \thecorollary.

en: Corollary \thetheorem.
ja: 系 \thetheorem.

en: Corollary*
ja: 系*

en: Corollary.
ja: 系.

en: Corr Author:
ja: 共著者:

en: Correspondence to:
ja: 連絡先:

en: Corresponding Author
ja: 連絡担当著者

en: Corresponding author
ja: 連絡担当著者

en: Corresponding author text:
ja: 連絡担当著者:

en: Corrupt File
ja: 破損ファイル

en: Could not copy a temporary file from %1$s to %2$s.
ja: 作業ファイルを%1$sから%2$s にコピーできませんでした。

en: Could not copy the file
    %1$s
    into the temporary directory.
ja: ファイル
    %1$s
    を作業ディレクトリにコピーすることができませんでした。

en: Could not create a temporary directory in
    "%1$s"
    Make sure that this path exists and is writable and try again.
ja: 作業ディレクトリを「%1$s」に作成することができ
    ませんでした。このパスが存在し書き込み可能
    であることを確認して，再度実行してください。

en: Could not create temporary directory
ja: 作業ディレクトリを作成することができませんでした

en: Could not find LaTeX command for character '%1$s' (code point %2$s)
ja: 文字「%1$s」を表すLaTeXコマンドを見つけることができませんでした(コードポイント%2$s)

en: Could not find UI definition file
ja: UI定義ファイルを見つけることができませんでした

en: Could not find `cua.bind' file
ja: 「cua.bind」ファイルを見つけることができませんでした

en: Could not find bind file
ja: キー設定ファイルを見つけることができませんでした

en: Could not find default UI file
ja: 既定のUI定義ファイルを見つけることができませんでした

en: Could not find stdinsets.inc! This may lead to data loss!
ja: stdinsets.incが見つかりません！データ喪失につながる可能性があります！

en: Could not insert document %1$s
ja: 文書「%1$s」を挿入することができませんでした

en: Could not load class
ja: クラスを読み込むことができませんでした

en: Could not load included file
    `%1$s'
    Please, check whether it actually exists.
ja: インクルードファイル「%1$s」
    読み込むことができません。
    このファイルが存在していることを確認してください。

en: Could not load master
ja: マスターを読み込むことができませんでした

en: Could not move a temporary directory from %1$s to %2$s.
ja: 作業ディレクトリを%1$sから%2$sに移動できませんでした。

en: Could not move a temporary file from %1$s to %2$s.
ja: 作業ファイルを%1$s から %2$s に移動できませんでした。

en: Could not open document %1$s
ja: 文書%1$sを開くことができませんでした。

en: Could not open file
ja: ファイルを開くことができませんでした

en: Could not open the specified document
    %1$s.
ja: 指定された文書%1$s
    を開くことができませんでした。

en: Could not print the document %1$s.
    Check that your printer is set up correctly.
ja: 文書「%1$s」を印刷することができませんでした。
    プリンタが正しくセットアップされていることを確認してください。

en: Could not read configuration file
ja: 設定ファイルを読み込むことができませんでした

en: Could not read file
ja: ファイルを読むことができませんでした

en: Could not read stdinsets.inc! This may lead to data loss!
ja: stdinsets.incを読むことができません！データ喪失につながる可能性があります！

en: Could not read template
ja: ひな型を読めませんでした。

en: Could not read the specified document
    %1$s
    due to the error: %2$s
ja: エラー%2$sにより，指定された文書
    %1$s
    を読むことができませんでした。

en: Could not reload document %1$s.
ja: 文書%1$sの再読み込みができません

en: Could not remove temporary directory
ja: 作業ディレクトリを削除することができませんでした

en: Could not remove the temporary directory %1$s
ja: 作業ディレクトリ%1$sを削除することができませんでした：

en: Could not run chktex successfully.
ja: Chktexをうまく実行することができませんでした。

en: Could not update TeX information
ja: TeX 情報を更新することができませんでした

en: Couldn't copy file
ja: ファイルをコピーできませんでした

en: Couldn't export file
ja: ファイルを書き出すことができませんでした

en: Couldn't import file
ja: ファイルを読み込みできません

en: Couldn't proceed.
ja: 続けることができませんでした。

en: Country
ja: 国

en: Creaky voiced
ja: きしみ声

en: Create new document?
ja: 新規文書を作成しますか？

en: Credits
ja: 著作者

en: Criterion
ja: 基準

en: Criterion \arabic{theorem}
ja: 基準 \arabic{theorem}

en: Criterion \thecriterion.
ja: 基準 \thecriterion.

en: Criterion \thetheorem.
ja: 基準 \thetheorem.

en: Criterion*
ja: 基準*

en: Criterion.
ja: 基準.

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Crop
ja: クロップ

en: Cross-Reference...|R
ja: 相互参照(R)...|R

en: Cross-reference
ja: 相互参照

en: Cross-reference as it appears in output
ja: 出力に表示される形式の相互参照

en: CrossList
ja: 箇条書き(クロス)

en: Currency Symbols
ja: 通貨記号

en: Current Address
ja: 現在の住所

en: Current Paragraph
ja: 現在の段落

en: Current address:
ja: 現在の住所:

en: Current cell:
ja: 現在のセル:

en: Current column position
ja: 現在の列座標

en: Current document and all related documents belonging to the same master document
ja: 現行文書と、同一の親文書に属するすべての関係文書

en: Current row position
ja: 現在の行座標

en: Current word
ja: 現在の単語

en: Curricula Vitae
ja: B. 履歴書

en: Cursor &follows scrollbar
ja: カーソルはスクロールバーに追随(&F)

en: Cursor i&ndicator
ja: カーソル表示器(&N)

en: Cursor movement:
ja: カーソルの動き:

en: Cursor not in table
ja: カーソルが表中にありません

en: Cursor width (&pixels):
ja: カーソル幅(ピクセル)(&P):

en: Cursor, Mouse and Editing Functions
ja: カーソル関数・マウス関数・編集関数

en: Cus&tom:
ja: 任意設定(&T):

en: Custom
ja: 任意設定

en: Custom &Width:
ja: ユーザー設定幅(&W):

en: Custom Header/Footerlines
ja: 任意設定ヘッダ/フッタ行

en: Custom Insets
ja: 任意設定差込枠(Q)|Q

en: Custom Item|s
ja: ユーザ設定項目(S)|S

en: Custom LaTeX preamble macro
ja: ユーザー作成LaTeXプリアンブルマクロ

en: Custom Length|C
ja: 長さを設定(C)|C

en: Custom Paragraph Shapes
ja: 任意設定の段落形

en: Custom column format (LaTeX)
ja: 列書式を任意に設定(LaTeX)

en: Custom keyboard definition
ja: 個人用のキーボード定義

en: Custom value. "List Indentation" needs to be set to "Custom".
ja: 任意設定の値。「リストの行頭下げ」を「任意設定」に設定する必要があります。

en: Custom value. Needs spacing type "Custom".
ja: 任意の値。空白の種類で「任意設定」を選ぶ必要があります。

en: Customer
ja: 顧客

en: Customer no.:
ja: 顧客番号:

en: Customisable Lists (enumitem)
ja: 調整可能な箇条書き(enumitem)

en: Customization|C
ja: カスタマイズ篇(C)|C

en: Customized...|C
ja: 任意設定(C)...|C

en: Customizes output to a given printer. Expert option.
ja: 特定のプリンタへの出力をカスタマイズします。熟練者用オプション。

en: Custom|C
ja: 任意設定(C)|C

en: Cut
ja: 切り取り

en: Cyan
ja: シアン

en: Cypriot Syllabary
ja: キプロス文字

en: Cyrillic
ja: キリル文字

en: Cyrillic (CP 1251)
ja: キリル文字(CP 1251)

en: Cyrillic (CP 855)
ja: キリル文字(CP 855)

en: Cyrillic (CP 866)
ja: キリル文字(CP 866)

en: Cyrillic (ISO 8859-5)
ja: キリル文字(ISO 8859-5)

en: Cyrillic (KOI8-R)
ja: キリル文字(KOI8-R)

en: Cyrillic (KOI8-U)
ja: キリル文字(KOI8-U)

en: Cyrillic (pt 154)
ja: キリル文字(pt 154)

en: Cyrillic (pt 254)
ja: キリル文字(pt 254)

en: Czech
ja: チェコ語

en: DPI (dots per inch) of your monitor is auto-detected by LyX. If that goes wrong, override the setting here.
ja: モニターのDPI(ドット/インチ）は、LyXによって自動的に判別されます。もし判別が間違っていれば、設定をここで上書きしてください。

en: DUPLICATE:
ja: 重複:

en: DV&I command:
ja: DV&Iコマンド:

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Data URL:
ja: データURL:

en: Databa&ses
ja: データベース(&S)

en: Databases:
ja: データベース:

en: Dataset
ja: データセット

en: Dataset:
ja: データセット:

en: Datasets
ja: データセット

en: Datasets:
ja: データセット:

en: Date
ja: 日付

en: Date format for strftime output
ja: strftime出力の日付書式

en: Date of birth:
ja: 誕生日:

en: Date:
ja: 日付:

en: Day
ja: 日

en: De&fault
ja: 既定様式(&F)

en: De&lete
ja: 削除(&D)

en: De-select if you do not want LyX to scroll to saved position.
ja: LyXが保存位置までスクロールしないようにしたいときは，非選択にしてください。

en: De-select if you don't want LyX to create backup files.
ja: LyXがバックアップファイルを生成しないようにしたいときは，非選択にしてください。

en: De-select if you don't want babel to be used when the language of the document is the default language.
ja: 文書の言語が既定言語であるときに babel を使用したくないときは，チェックを外してください。

en: De-select if you don't want the class options to be reset to defaults after class change.
ja: クラスを変更した後にクラスオプションが既定値にリセットされるのを防ぎたいときは，チェックを外してください。

en: De-select if you don't want the current selection to be replaced automatically by what you type.
ja: 現在選択されている文字が，入力した文字で自動的に置換されるのを防ぎたいときにはチェックを外してください。

en: De-select if you don't want the language(s) used as an argument to \documentclass.
ja: 指定した言語が\documentclassの引数に使われないようにするときには，チェックを外してください。

en: De-select if you don't want the startup banner.
ja: 起動時のバナーを見たくないときは、選択をはずしてください。

en: De-select to prevent loading files opened from the last LyX session.
ja: 最後のlyxセッションで開いていたファイルを読み込まないようにしたいときは，非選択にしてください。

en: Deactivate Branch in Master|v
ja: マスターの派生枝を無効化(V)|V

en: Deactivate Branch|e
ja: 派生枝を無効化(&E)

en: Debug Level
ja: デバッグレベル

en: Debug messages
ja: デバッグメッセージ

en: Debugging `%1$s' (%2$s)
ja: `%1$s' (%2$s)をデバッグしています

en: Decimal
ja: 小数点

en: Decoration
ja: 装飾

en: Decoration: %1$s
ja: 装飾: %1$s

en: Decrease
ja: 小さく

en: Decrease List Depth|D
ja: リストの階層を上げる(D)|D

en: Decrease depth
ja: 階層を上げる

en: Decrease nesting depth of selected item
ja: 選択した項目の階層を上げる

en: Dedication
ja: 献呈

en: Dedication:
ja: 献呈:

en: Dedicatory
ja: 献呈

en: DefSkip
ja: 既定のスキップ

en: DefSkip|D
ja: 任意のスキップ(D)|D

en: Default
ja: 既定値

en: Default &printer:
ja: 既定プリンタ(&P):

en: Default (basic)
ja: 既定値(basic)

en: Default Output Formats
ja: 既定の出力形式

en: Default Overlay Specifications
ja: 重ね合わせ指定の既定値

en: Default Text
ja: 既定文

en: Default length &unit:
ja: 長さ単位の既定値(&U):

en: Default overlay specifications within this frame
ja: このフレーム内の重ね合わせ指定の既定値

en: Default skip
ja: 既定値のスキップ

en: Default st&yle:
ja: 既定様式(&Y):

en: Default...
ja: 既定値...

en: Default|t
ja: 既定値(T)|T

en: Define Avatar
ja: アバターを定義

en: Define PDF-Comment List Style
ja: PDFコメント一覧の様式を定義

en: Define PDF-Comment Style
ja: PDFコメントの様式を定義

en: Define a style for paragraphs with an initial. See the EmbeddedObjects manual for a detailed description.
ja: 頭文字付き段落の様式を定義します。詳細は取扱説明書EmbeddedObjectsをご覧ください。

en: Define hanging indentation/label length for the nomenclature list.
ja: 用語集用の字下げおよびラベル長を指定して下さい。

en: Define how to run chktex. E.g. "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38" Refer to the ChkTeX documentation.
ja: chktex をどうやって実行するかを指定します。例えば，"chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38" など。ChkTeX のドキュメントを参照してください。

en: Define options such as --min-crossrefs (see the documentation of BibTeX)
ja: --min-crossrefsなどのオプションを指定してください（bibtexの説明書をご参照下さい）。

en: Define or change background color
ja: 背景色を指定または変更する

en: Define or change button color
ja: ボタンの色を指定または変更する

en: Define program options of the selected processor.
ja: 選択した処理子のプログラムオプションを指定してください。

en: Define the default BibTeX style
ja: 既定のBibTeXスタイルを選んで下さい

en: Define the options of bibtex (cf. man bibtex) or select an alternative compiler (e.g. mlbibtex or bibulus).
ja: bibtex のオプションを指定するか（man bibtex 参照），別のコンパイラ（例えば mibibtex や bibulus など）を選択してください。

en: Define the options of makeindex (cf. man makeindex) or select an alternative compiler. E.g., using xindy/make-rules, the command string would be "makeindex.sh -m $$lang".
ja: makeindex のオプションを指定する（man makeindex 参照）か，他のコンパイラを選びます。例えば，xindy/make-rules を使うときには，コマンド文字列は "makeindex.sh -m $$lang" のようになります。

en: Define the options of makeindex (cf. man makeindex) to be used for nomenclatures. This might differ from the index processing options.
ja: 用語集生成に使うmakeindex (cf. man makeindex)のオプションを定義します。これは索引処理の時のオプションとは違うことがあります。

en: Define the options of the bibtex program for PLaTeX (Japanese LaTeX).
ja: pLaTeX(日本語LaTeX)用のbibtexプログラムのオプションを定義してください。

en: Define the options of the index program for PLaTeX (Japanese LaTeX).
ja: pLaTeX(日本語LaTeX)用の索引プログラムのオプションを定義してください。

en: Defines Boxes with section header. Mainly intended for the SciPoster class.
ja: 節見出し付きのボックスを定義します。主にSciPosterクラス向けです。

en: Defines an environment to typeset Braille. For more details see Braille.lyx in examples.
ja: 点字を植字する環境を定義します。詳細については、用例ディレクトリのBraille.lyxをご覧ください。

en: Defines only unnumbered theorem environments, and the proof environment, using the extended AMS machinery.
ja: 拡張AMS機構を用いる、番号なし定理環境と証明環境のみ定義します。

en: Defines some additional theorem environments for use with the AMS theorems packages. Includes Criterion, Algorithm, Axiom, Condition, Note, Notation, Summary, Acknowledgement, Conclusion, Assumption, and Case, in both numbered and non-numbered forms. Contrary to the plain AMS-Extended module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., criterion 1, criterion 2, axiom 1, assumption 1, criterion 3, ..., as opposed to criterion 1, criterion 2, axiom 3, assumption 4, ...).
ja: AMS定理パッケージを使う定理環境をいくつか追加定義します。中には、基準・アルゴリズム・公理・条件・注釈・記法・要約・謝辞・結論・事実・仮定・場合が、連番ありと連番なしの両方の形で含まれています。素のAMS拡張モジュールとは異なり、このモジュールでは定理の種類毎に別々のカウンタを有します（例：基準1→基準2→公理3→仮定4→…ではなく、基準1→基準2→公理1→仮定1→基準3→…となります）。

en: Defines some additional theorem environments for use with the AMS theorems packages. Includes Criterion, Algorithm, Axiom, Condition, Note, Notation, Summary, Acknowledgement, Conclusion, Fact, Assumption, Case, and Question, in both numbered and non-numbered forms.
ja: AMS定理パッケージを使う定理環境をいくつか追加定義します。中には、基準・アルゴリズム・公理・条件・注釈・記法・要約・謝辞・結論・事実・仮定・場合・問題が、連番ありと連番なしの両方の形で含まれています。

en: Defines some character styles for logical markup: noun, emph, strong, and code.
ja: 論理マークアップ用にいくつかの文字様式（名詞・強調・ストロング・コード）を定義します。

en: Defines some special environments useful for linguistics (numbered examples, glosses, semantic markup, tableau floats). See linguistics.lyx file in examples.
ja: 言語学に便利な特別な環境をいくつか（付番用例や語句注解、セマンティック・マークアップ、絵画フロート）定義します。exampleディレクトリのlinguistics.lyxファイルをご参照ください。

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. By default, the theorems are numbered consecutively throughout the document. This can be changed by loading one of the 'Theorems (Numbered by ...)' modules.
ja: 非AMSクラス用にいくつか定理環境を定義します。既定では、定理は文書を通じて連番が付されます。これは、「定理(...連番)」モジュールのうちの一つを読み込むことによって変更することができます。

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. Contrary to the plain Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering is reset at each chapter start.
ja: 非AMSクラス用にいくつか定理環境を定義します。素の定理モジュールとは違って、このモジュールでは定理の種類毎に別々のカウンタが設定されています（例：定理1→定理2→補題3→定理4→補題5のようにはならないで、定理1→定理2→補題1→定理3→補題2のように進行します）。連番は、章の開始時にリセットされます。

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. Contrary to the plain Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering is reset at each section start.
ja: 非AMSクラス用にいくつか定理環境を定義します。素の定理モジュールとは違って、このモジュールでは定理の種類毎に別々のカウンタが設定されています（例：定理1→定理2→補題3→命題4→…のようにはならないで、定理1→定理2→補題1→命題1→定理3→補題2→…のように進行します）。連番は、節の開始時にリセットされます。

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. Contrary to the plain Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering's scope is the whole document. For chapter- and section-wide numbering, use one of the 'within Sections'/'within Chapters' modules, respectively.
ja: 非AMSクラス用にいくつか定理環境を定義します。素の定理モジュールとは違って、このモジュールでは定理の種類毎に別々のカウンタが設定されています（例：定理1→定理2→補題3→命題4→…のようにはならないで、定理1→定理2→補題1→命題1→定理3→補題2→…のように進行します）。連番の及ぶ範囲は文書全体です。章毎または節毎の連番をお望みであれば、「章毎に…連番」または「節毎に…連番」とあるモジュールを選択してください。

en: Defines theorem environments and the proof environment using the extended AMS machinery. Both numbered and unnumbered types are provided. By default, the theorems are numbered consecutively throughout the document. This can be changed by loading one of the 'Theorems (Numbered by ...)' modules.
ja: 拡張AMS機構を使う定理環境と証明環境を定義します。連番付きと連番なしの両方の型が提供されます。既定では、定理は文書を通じて連番が付されます。これは、「定理(…毎…連番)」モジュールのうちの一つを読み込むことによって変更することができます。

en: Defines theorem environments and the proof environment using the extended AMS machinery. Both numbered and unnumbered types are provided. Contrary to the plain AMS Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering's scope is the whole document. For chapter- and section-wide numbering, use one of the 'within Sections'/'within Chapters' modules, respectively.
ja: 拡張AMS機構を使う定理環境と証明環境を定義します。連番付きと連番なしの両方の型が提供されます。素のAMS拡張モジュールとは異なり、このモジュールでは定理の種類毎に別々のカウンタを有します（例：定理1→定理2→補題3→命題4→…ではなく、定理1→定理2→補題1→命題1→定理3→補題2→…となります）。連番の及ぶ範囲は文書全体です。章毎または節毎の連番をお望みであれば、「章毎に…連番」または「節毎に…連番」とあるモジュールを選択してください。

en: Definition
ja: 定義

en: Definition #.
ja: 定義 #.

en: Definition \arabic{theorem}
ja: 定義 \arabic{theorem}

en: Definition \thedefinition.
ja: 定義 \thedefinition.

en: Definition \thetheorem.
ja: 定義 \thetheorem.

en: Definition of PDF-comment list style:
ja: PDFコメント一覧様式を定義

en: Definition*
ja: 定義*

en: Definition.
ja: 定義.

en: Definitions
ja: 定義

en: Definitions.
ja: 定義.

en: Delete Column|e
ja: 列を削除(E)|E

en: Delete Line Above|D
ja: 上の罫線を削除(D)|D

en: Delete Line Above|v
ja: 上の罫線を削除(V)|V

en: Delete Line Below|e
ja: 下の罫線を削除(E)|E

en: Delete Line Below|w
ja: 下の罫線を削除(W)|W

en: Delete Line to Left
ja: 左の罫線を削除

en: Delete Line to Right
ja: 右の罫線を削除

en: Delete Row|D
ja: 行を削除(D)|D

en: Delete column
ja: 列を削除

en: Delete emergency file?
ja: 緊急保存ファイルを削除しますか？

en: Delete row
ja: 行を削除

en: Delimiters (fixed size)
ja: 区分記号(固定寸法)

en: Delimiters...|r
ja: 数式区分記号(R)...|R

en: Demote Section|D
ja: 節の階層を下げる(D)|D

en: Demote Section|m
ja: 節の階層を下げる(M)|M

en: Dental
ja: 歯（裏）の

en: Dental click
ja: 歯吸着音

en: Dependency information
ja: 依存情報

en: Depth
ja: 階層

en: Description
ja: 箇条書き(記述)

en: Description Options
ja: 記述オプション

en: Description:
ja: 説明:

en: Description:
ja: 記述:

en: Deseret
ja: デゼレット文字

en: Devanagari
ja: デーヴァナーガリー文字

en: Developers' general debug messages
ja: 開発者向けの一般的デバッグメッセージ

en: Dia diagram
ja: Dia ダイアグラム

en: Dia diagram.
ja: Dia ダイアグラム

en: Dialogue
ja: 対話

en: Diamond
ja: 菱形

en: Dictum
ja: 格言

en: Dictum Author
ja: 格言著者

en: Difference between two numbered lines
ja: 二つの附番行の行間

en: Different textclasses
ja: 違うテキストクラスです

en: Dingbats
ja: 装飾記号

en: Dings 1
ja: 絵文字１

en: Dings 2
ja: 絵文字２

en: Dings 3
ja: 絵文字３

en: Dings 4
ja: 絵文字４

en: Directories
ja: ディレクトリ

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: Directory is not accessible.
ja: ディレクトリはアクセス不可です。

en: Directory not found
ja: ディレクトリが見つかりません

en: Disable any kerning and ligatures for text drawing on screen.
ja: 画面に表示される語句すべてに対して、カーニングとリガチャを行わない。

en: Disk Error:
ja: ディスクエラー:

en: Displa&y single close-tab button
ja: タブ閉ボタンを単一表示(&Y)

en: Display
ja: 表示

en: Display Formula|D
ja: 別行立て数式(D)|D

en: Display all debug messages
ja: 全デバッグメッセージを表示

en: Display binomial	\dbinom
ja: 別行立て用二項係数	\dbinom

en: Display fraction	\dfrac
ja: 別行立て用分数	\dfrac

en: Display no debug messages
ja: デバッグメッセージを表示しない

en: Display statusbar messages?
ja: ステイタスバーメッセージを表示しますか？

en: Display style	\displaystyle
ja: 別行立て様式	\displaystyle

en: Display the debug messages selected to the right
ja: 右で選択したデバッグメッセージを表示

en: Displayed Formula|D
ja: 別行立て数式(D)|D

en: Display|D
ja: 別行立て形式(D)|D

en: Dissolve Inset
ja: 差込枠を解体する

en: Dissolve Inset|D
ja: 差込枠を解体する(D)|D

en: Dissolve Text Style
ja: 文字様式を解除

en: Dissolve previous group?
ja: 以前のグループを解体しますか？

en: Divehi (Maldivian)
ja: ディベヒ語(モルジブ)

en: Do not forget to commit the locking property into the repository.
ja: ロック特性をレポジトリにコミットするのを忘れないでください。

en: Do not forget to save your file now!
ja: すぐにファイルを保存するようにしてください！

en: Do not load
ja: 読み込まない

en: Do not swap Apple and Control keys
ja: アップルキーとコントロールキーを交換しない

en: Do you want to retrieve the document %1$s from version control?
ja: バージョン管理から文書%1$sを復元しますか？

en: Do&wn
ja: 下へ(&W)

en: DocBook Chapter (SGML)
ja: DocBook章(SGML)

en: DocBook Section (SGML)
ja: DocBook節(SGML)

en: DocBook Source
ja: DocBookソース

en: Document 
    %1$s
     has been externally modified. Reload now? Any local changes will be lost.
ja: 文書
    %1$s
    は、他のプログラムによって修正されています。読み込み直しますか？ただし、ローカルに加えた変更は全て失われます。

en: Document %1$s has been externally modified. Are you sure you want to overwrite this file?
ja: 文書 %1$s は他のプログラムによって修正されています。本当にこのファイルに上書きしますか？

en: Document %1$s inserted.
ja: 文書「%1$s」が挿入されました。

en: Document %1$s opened.
ja: 文書%1$sを開きました。

en: Document %1$s reloaded.
ja: 文書%1$sを再読み込みしました。

en: Document &class
ja: 文書クラス(&C)

en: Document Class
ja: 文書クラス

en: Document Handling
ja: 文書処理

en: Document Info|D
ja: 文書情報(D)|D

en: Document Settings
ja: 文書の設定

en: Document and Window
ja: 文書及びウィンドウ

en: Document class not available
ja: 文書クラスが利用不能です

en: Document class not found
ja: 文書クラスが見つかりません

en: Document could not be checked in.
ja: 文書をチェックインすることができませんでした。

en: Document could not be closed because it is being processed by LyX.
ja: LyXが文書を処理中なので、文書を閉じることができませんでした。

en: Document defaults saved in %1$s
ja: 文書既定値を%1$sに保存しました

en: Document export cancelled.
ja: 文書の書き出しは取り消されました。

en: Document exported as %1$s
ja: 文書は%1$sとして書き出されました。

en: Document exported as %1$s to file `%2$s'
ja: 文書は%1$sとしてファイル「%2$s」に書き出されました。

en: Document format failure
ja: 文書フォーマットに失敗

en: Document header error
ja: 文書ヘッダのエラー

en: Document is read-only
ja: 文書が読込専用です

en: Document not loaded
ja: 文書は読み込まれていません

en: Document not loaded.
ja: 文書は読み込まれませんでした

en: Document not saved
ja: 文書は保存されませんでした

en: Document was NOT successfully recovered.
ja: 文書を無事に復旧することができませんでした。

en: Document was successfully recovered.
ja: 文書を無事に復旧しました。

en: Document-specific layout information
ja: 現文書限定のレイアウト情報

en: Documents|#o#O
ja: 文書(O)|#o#O

en: Document|D
ja: 文書(D)|D

en: Don't know how to export to format: %1$s
ja: %1$s形式に書き出す方法を知りません

en: Don't output the first header
ja: 冒頭ヘッダを出力しない

en: Don't output the last footer
ja: 末尾フッタを出力しない

en: Don't un&zip on export
ja: 書き出しする際に解凍しない(&Z)

en: Don't uncompress image before exporting to LaTeX
ja: LaTeXに書き出しする前に画像を解凍しない

en: Done!
ja: 終わりました！

en: Dots
ja: 小点

en: Double
ja: 一行

en: Double Frame|u
ja: 二重枠(U)|U

en: Double Item:
ja: 2段書き項目:

en: Double List Item:
ja: 二段書き項目:

en: Double Quad (2 em)
ja: 2分の1空白 (2 em)

en: Double Quad Space
ja: 2分の1空白

en: Double Quad Space|u
ja: 2分の1空白(U)|U

en: Double quadratin space	\qquad
ja: 2分の1空白	\qquad

en: Double rectangular frame
ja: 二重線の長方形の箱型

en: Double underbar
ja: 二重下線

en: Double underline %1$s,
ja: 二重下線%1$s,

en: DoubleItem
ja: 2段書き項目

en: DoubleListItem
ja: 二段書き項目

en: Downstep
ja: ダウンステップ

en: Draft mode
ja: 下書きモード

en: Drop Shadow|w
ja: 影付き(W)|W

en: Drop down
ja: 雫形

en: Drop shadow
ja: 影付き

en: Drop up
ja: 逆雫形

en: Due to some error in it, the layout file:
    %1$s
    could not be loaded. A default textclass with default
    layouts will be used. LyX will not be able to produce
    correct output.
ja: エラーのせいでレイアウトファイル
    %1$s
    を読み込むことができませんでした。既定レイアウトの
    既定テキストクラスを使用します。LyXは、正しい出力を
    行わないでしょう。

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Dynamic Color Box
ja: 動的色付きボックス

en: E&xtensions:
ja: 拡張子(&X):

en: E&xtra flag:
ja: 追加フラグ(&X):

en: E&xtra options:
ja: 追加オプション(&X):

en: E-Mail
ja: 電子メール

en: E-Mail Option
ja: 電子メールオプション

en: E-mail
ja: 電子メール

en: E-mail address:
ja: 電子メールアドレス:

en: E-mail:
ja: 電子メール:

en: EMail
ja: 電子メール

en: EMail:
ja: 電子メール:

en: EPS (cropped)
ja: EPS (切り落とし)

en: EPS (uncropped)
ja: EPS (切り落としなし)

en: ERROR!
ja: エラーです！

en: ERROR: LyX wasn't able to read CREDITS file
ja: エラー: LyXはファイルCREDITSを読むことができませんでした。

en: ERROR: Nonexistent float type!
ja: エラー: そのような種類のフロートは存在しません!

en: ERROR: Unknown float type: %1$s
ja: エラー: %1$sというフロート型は知りません

en: EXT.
ja: 屋外

en: Ed&itor:
ja: 編集プログラム(&I):

en: Edit Database(s) Externally...|x
ja: データベースを外部で編集(X)...|X

en: Edit Externally...|x
ja: 外部で編集(X)...|X

en: Edit Included File...|E
ja: インクルードしたファイルを編集(E)...|E

en: Edit Math Macros inline with a box around
ja: 数式マクロを本文中のボックスとして編集

en: Edit Math Macros inline with the name in the status bar
ja: 数式マクロをステータスバーに名称を表示しながら本文中で編集

en: Edit Math Macros with a parameter list (like in LyX < 1.6)
ja: 数式マクロをパラメーターリストで編集(LyX＜1.6と同様)

en: Edit shortcut
ja: 捷径を編集する

en: Edit the file
ja: ファイルを編集する

en: Editing
ja: 編集

en: Edit|E
ja: 編集(E)|E

en: Ejective mark
ja: 放出音記号

en: Electronic Address Option|s
ja: 電子メールアドレスオプション(S)|S

en: Electronic Address:
ja: 電子メールアドレス:

en: Ellipsis|i
ja: 省略符号(I)|I

en: Elsevier (Obsolete Version)
ja: Elsevier (旧版)

en: Email
ja: 電子メール

en: Email:
ja: 電子メール:

en: Embedded Objects|O
ja: 埋込オブジェクト篇(O)|O

en: Emergency file deleted
ja: 緊急保存ファイルを削除しました

en: Emph
ja: 強調

en: Emph.
ja: 強調.

en: Emphasis %1$s,
ja: 強調%1$s,

en: Emphasize
ja: 強調

en: Empty Section
ja: 空の節

en: Empty slide:
ja: 空のスライド:

en: EmptySection
ja: 空の節

en: EmptySlide
ja: 空のスライド

en: Enable
ja: 有効化

en: Enable &RTL support
ja: 右横書きサポートを有効化(&R)

en: Enable &change tracking features in the output
ja: 出力における変更追跡機能を有効にする(&C)

en: Enable Forward/Reverse Search
ja: 順検索・遡及検索を有効にする

en: Enable LyX to preview this material; only if graphics previewing is not disabled at application level (see Preference dialog).
ja: LyXでこの画像をプレビューすることを有効にする。ただし、アプリケーションレベルで画像のプレビューが無効にされていない場合に限る（設定ダイアログを参照）。

en: Enable forward/reverse search between editor and output (e.g., SyncTeX)
ja: エディタと出力の間での順検索・遡及検索を有効にする（例: SyncTeX）

en: Enable fullscreen PDF presentation
ja: 全画面表示のPDFプレゼンテーションを有効にする

en: Enable if a specific font encoding (such as T1) should be used (via fontenc)
ja: 特定のフォントエンコーディング（T1など）を（fontenc経由で）使用すべき時には、有効にしてください

en: Enable the automatic appearance of tool tips in the work area.
ja: 作業領域でのツールチップの自動表示を有効にする。

en: Enable the pixmap cache that might improve performance on Mac and Windows.
ja: pixmapのキャッシュを有効にします。MacやWindowsでのパフォーマンスが向上する可能性があります。

en: Enable to use the options that are predefined in the layout file
ja: レイアウトファイルで事前定義されているオプションを使用するには、有効にしてください。

en: Enable use the system colors for some things like main window background and selection.
ja: メインウィンドウの背景や選択などにシステム色を使うようにします。

en: Enclosed Alphanumerics
ja: 囲み英数字

en: Enclosed CJK Letters and Months
ja: 日中韓囲み文字・月

en: Enclosing
ja: 同封

en: Enclosing:
ja: 同封:

en: Encoding
ja: 文字コード

en: End
ja: 終了

en: End frontmatter
ja: 文頭辞終了

en: End of CV
ja: CVの終了

en: End of Sentence|E
ja: 句点(E)|E

en: End of file reached while searching forward.
    Continue searching from the beginning?
ja: 前向き検索を行っていて文末に到達しました。
    文頭から検索を続けますか？

en: End of letter
ja: 書簡終了

en: EndFrontmatter
ja: 文頭辞終了(EndFrontmatter)

en: EndLetter
ja: 書簡終了

en: EndOfFile
ja: ファイル末尾

en: EndOfFile.
ja: ファイル末尾.

en: EndOfMessage
ja: メッセージ末尾

en: EndOfMessage.
ja: メッセージ末尾

en: EndOfSlide
ja: スライドの終わり

en: EndSlide
ja: スライド終了

en: Endnote
ja: 巻末注

en: Endnote ##
ja: 巻末注 ##

en: English
ja: 英語

en: English (Australia)
ja: 英語(オーストラリア)

en: English (Canada)
ja: 英語(カナダ)

en: English (New Zealand)
ja: 英語(ニュージーランド)

en: English (UK)
ja: 英語(イギリス)

en: English (USA)
ja: 英語(アメリカ)

en: Enhanced Metafile
ja: 拡張メタファイル

en: Enskip
ja: Nスキップ

en: Enspace
ja: N空白

en: Enter BibTeX database name
ja: BibTeXデータベース名を入力

en: Enter LyX function or command sequence
ja: LyX関数かコマンド・シークエンスを入力してください

en: Enter characters to filter the layout list.
ja: レイアウト一覧をフィルターにかける文字を入力してください

en: Enter four letters (either t = round or f = square) for top right, bottom right, bottom left and top left corner.
ja: 右上・右下・左上・左下の各隅の形状を表す４文字を入力してください（丸かどはt，角かどはf）。

en: Enter new branch name
ja: 新規派生枝名を入力してください

en: Enter new index name
ja: 新規索引名を入力してください

en: Enter something like \color{white}
ja: \color{white}等と入力してください

en: Enter string to filter contents
ja: 内容をフィルタリングする文字列を入力してください

en: Enter string to filter the label list
ja: ラベル一覧をフィルタリングする文字列を入力してください

en: Enter the block title here
ja: ここにブロック見出しを入力してください

en: Enter the command to load the language package (default: \usepackage{babel})
ja: 言語パッケージを読み込むコマンドを入力してください（既定値：\usepackage{babel}）

en: Enter the default text here
ja: 既定文をここに入力してください

en: Enter the frame title here
ja: ここにフレーム見出しを入力してください

en: Enter the name of the default master document
ja: 既定の親文書名を入力してください

en: Enter the name of the desired index (e.g. "Index of Names") and hit "Add"
ja: 必要な索引名（たとえば「氏名の索引」など）を入力し、「追加」を押してください。

en: Enter the text of the left column here (right column in main paragraph)
ja: 左段の文をここに入力してください(右段は段落本体に)

en: Enter the text to search for and press Enter or click the button to search
ja: 検索する語句を入力してEnterを押すか、ボタンをクリックして検索してください

en: Enter unique group name:
ja: 重複しないグループ名を入力する:

en: Entry
ja: 見出し

en: Entry types:
ja: エントリー型:

en: Entry:
ja: 項目:

en: Enumerate
ja: 箇条書き(連番)

en: Enumerate Options
ja: 箇条書き(連番)のオプション

en: Enumerate Type
ja: 箇条書き(連番)の型式

en: Enumerate type specification (see powerdot manual)
ja: 箇条書き(連番)の型式指定(powerdot説明書を参照のこと)

en: Enumerate-Resume
ja: 箇条書き(連番)-復帰

en: EnumerateType1
ja: 箇条書き(連番)タイプ1

en: Environment: %1$s
ja: 環境: %1$s

en: Epiglottal plosive
ja: 咽頭蓋破裂音

en: Epigraph
ja: 題辞

en: Epigraph Source|S
ja: 題辞出典(S)|S

en: EqRef:
ja: 数式参照:

en: Eqnarray Environment|E
ja: Eqnarray環境|E

en: Equation
ja: 数式

en: Equation ##
ja: 第##式

en: Equation Label|L
ja: 数式ラベル(L)|L

en: Equations
ja: 数式

en: Error
ja: エラー

en: Error -> Cannot load file!
ja: エラー→ファイルを読み込むことができません！

en: Error List
ja: エラーリスト

en: Error cloning the Buffer.
ja: バッファの複製時にエラー発生

en: Error converting to loadable format
ja: 読み込み可能な形式に変換するのに失敗しました

en: Error exporting to DVI.
ja: DVI書き出し時にエラーが起こりました。

en: Error exporting to format: %1$s.
ja: %1$s形式への書き出し時にエラーが起こりました。

en: Error generating literate programming code.
ja: 文芸的プログラミングコードを生成するのに失敗しました。

en: Error generating the pixmap
ja: pixmapを生成するのに失敗しました

en: Error loading file into memory
ja: メモリへの読み込みに失敗しました

en: Error reading internal layout information
ja: 内部レイアウト情報の読み込みエラーです

en: Error reading module %1$s
ja: モジュール「%1$s」を読むのに失敗しました

en: Error running external commands.
ja: 外部コマンド実行時にエラーが起こりました。

en: Error when committing to repository.
    You have to manually resolve the problem.
    LyX will reopen the document after you press OK.
ja: リポジトリにコミットする際にエラーが発生しました。
    手動で問題を解決する必要があります。
    OKを押すと、LyXは文書を再度開きます。

en: Error when setting the locking property.
ja: ロック特性を設定する際にエラーが発生しました。

en: Error when updating document %1$s from repository.
    You have to manually resolve the conflicts NOW!
    '%2$s'.
    
    After pressing OK, LyX will try to reopen the resolved document.
ja: 文書 %1$s をリポジトリから更新する際にエラーが発生しました。
    手動で「ただちに」矛盾を解決する必要があります。
    '%2$s'.
    
    矛盾解消後、OKを押すと、LyXはそれを再度開こうと試みます。

en: Error when updating from repository.
    You have to manually resolve the conflicts NOW!
    '%1$s'.
    
    After pressing OK, LyX will try to reopen the resolved document.
ja: リポジトリから更新する際にエラーが発生しました。
    手動で「ただちに」矛盾を解決する必要があります。
    '%1$s'.
    
    OKを押すと、LyXは、文書を解決済みとして、再度開くことを試みます。

en: Error while acquiring write lock.
    Another user is most probably editing
    the current document now!
    Also check the access to the repository.
ja: 書き込みロック獲得時にエラーが発生しました。
    他のユーザーが同じ文書をいま編集中である
    可能性が高いです。
    また、レポジトリのアクセス権も確認して下さい。

en: Error while comparing documents.
ja: 文書を比較中にエラーが発生しました。

en: Error while exporting format: %1$s
ja: 形式 %1$s に書き出す際にエラーが発生しました

en: Error while previewing format: %1$s
ja: 形式 %1$s のプレビューに失敗

en: Error while reading the configuration file
    %1$s
    Falling back to default.
    Please look under Tools>Preferences>User Interface and
    check which User Interface file you are using.
ja: 設定ファイル %1$s
    を読む際にエラーが発生しました。
    既定値に戻します。
    ツール→設定→操作画面を開いて、
    どの操作画面設定ファイルを使っているかを確認してください。

en: Error while reading the configuration file
    %1$s.
    Please check your installation.
ja: 設定ファイル %1$s
    を読む際にエラーが発生しました。
    インストールが正しかったかチェックしてください。

en: Error while reading the included file
    %1$s
    Please check your installation.
ja: 取り込まれたファイル
    %1$s
    を読む際にエラーが発生しました。正しく導入されているか確認してください。

en: Error while releasing write lock.
    Check the access to the repository.
ja: 書き込みロック開放時にエラーが発生しました。
    レポジトリのアクセス権を確認して下さい。

en: Error: Could not generate logfile.
ja: エラー: ログファイルを生成することができませんでした。

en: Errors reported in terminal.
ja: 端末にエラーが報告されました。

en: Esperanto
ja: エスペラント語

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Even Header
ja: 偶数ヘッダ

en: Example
ja: 例

en: Example #.
ja: 例 #.

en: Example Block:
ja: 用例ブロック:

en: Example \arabic{theorem}
ja: 例 \arabic{theorem}

en: Example \theexample.
ja: 例 \theexample.

en: Example \thetheorem.
ja: 例 \thetheorem.

en: Example*
ja: 例*

en: Example.
ja: 例.

en: Example:
ja: 用例:

en: ExampleBlock
ja: 用例ブロック

en: Examples
ja: 例

en: Examples.
ja: 例.

en: Examples:
ja: 用例:

en: Examples|#E#e
ja: 用例(E)|#E#e

en: Excel spreadsheet
ja: Excel表計算表

en: Executing command:
ja: 以下のコマンドを実行します:

en: Exercise
ja: 演習

en: Exercise #.
ja: 演習 #.

en: Exercise \theexercise.
ja: 演習 \theexercise.

en: Exercise \thetheorem.
ja: 演習 \thetheorem.

en: Exercise*
ja: 演習*

en: Exercise.
ja: 演習.

en: Exit LyX
ja: LyX を終了

en: Exiting.
ja: 終了します。

en: Exit|x
ja: 終了(X)|X

en: Expect a number with an optional * before it
ja: 数字か数字の前に*を付したものでなくてはなりません

en: Export %1$s
ja: %1$sを書き出し

en: Export As...|s
ja: 書き出し(S)|S

en: Export Error
ja: 書き出しエラー

en: Export Warning!
ja: 書き出しに関する警告！

en: Export failure
ja: 書き出し失敗

en: Export or Send Document
ja: 文書の書き出しないし送出

en: Export to LaTeX/Docbook but don't print
ja: LaTeX/Doccbookに書き出し，印刷はしない

en: Exporting ...
ja: 書き出しています...

en: Export|E
ja: 書き出し(E)|E

en: Expression
ja: 表現

en: Extension of printer program output file. Usually ".ps".
ja: 印刷プログラムが出力するファイルの拡張子。通常は".ps"。

en: Extension to be used when printing to file.
ja: ファイルに印刷するときに用いる拡張子。

en: External Material
ja: 外部素材

en: External Material...|M
ja: 外部素材(M)...|M

en: External control interface
ja: 外部制御インタフェース

en: External template %1$s is not installed
ja: 外部ひな型%1$sはインストールされていません

en: External template/inset messages
ja: 外部ひな型・差込枠メッセージ

en: Extra
ja: 追加

en: Extra Info:
ja: 追加情報:

en: Extra high (accent)
ja: 超高(アクセント)

en: Extra high (tone letter)
ja: 超高(声調)

en: Extra low (accent)
ja: 超低(アクセント)

en: Extra low (tone letter)
ja: 超低(声調)

en: Extra options to pass to printing program after everything else, but before the filename of the DVI file to be printed.
ja: 印刷プログラムに渡す追加オプションで，印刷する DVI ファイル名の前に来て、かつその他の全てのオプションの後に来るもの。

en: Extra short
ja: 短音

en: ExtraInfo
ja: 追加情報

en: Extrachap
ja: 追加章

en: Extratitle
ja: 追加表題

en: F&ile
ja: ファイル(&I)

en: F&ont size:
ja: フォント寸(&O):

en: F&ormat:
ja: 形式(&O):

en: FADE IN:
ja: フェイドイン:

en: FADE OUT
ja: フェイドアウト

en: Facilitates the use of named theorems. The name of the theorem goes into the 'Short Title' inset.
ja: 定理名付き定理を使用できるようにします。定理名は「見出し短縮形」差込枠に入れます。

en: Facility
ja: 施設

en: Facility:
ja: 観測装置:

en: Fact
ja: 事実

en: Fact \thefact.
ja: 事実 \thefact.

en: Fact \thetheorem.
ja: 事実 \thetheorem.

en: Fact*
ja: 事実*

en: Fact.
ja: 事実.

en: Factor for the preview size
ja: プレビューの大きさの調整因子

en: Failed to convert local layout to current format.
ja: ローカルレイアウトから現在の書式への変換に失敗しました。

en: Failed to create directory. Exiting.
ja: ディレクトリを作成するのに失敗しました。終了します。

en: Failed to create shortcut
ja: 捷径の生成に失敗しました

en: Falling (accent)
ja: 降り(アクセント)

en: Falling (tone letter)
ja: 降り(声調)

en: Family Name:
ja: 姓:

en: FamilyName
ja: 姓

en: Fancy Colored Boxes
ja: 色付き装飾ボックス

en: Farsi
ja: ペルシア語

en: Fatal Exception!
ja: 致命的な例外！

en: Fax
ja: ファックス

en: Fax...|F
ja: ファックス(F)...|F

en: Fax:
ja: ファックス:

en: Feedback window
ja: フィードバックウィンドウ

en: Feynman-diagram|F
ja: ファインマン図(F)|F

en: Fi&rst line:
ja: 最初の行(&R):

en: FigCaption
ja: 図キャプション

en: Figure
ja: 図

en: Figure Note
ja: 図注釈

en: Figure Notes
ja: 図注釈

en: Figure Wrap Float|F
ja: 折返し図フロート(F)|F

en: Figures
ja: 図

en: Figures:
ja: 図:

en: Fil&ter:
ja: フィルタ(&T):

en: File
ja: ファイル

en: File %1$s already exists, do you want to overwrite it?
ja: %1$sというファイルは既に存在します。そのファイルに上書きしますか？

en: File Formats
ja: ファイル形式

en: File Handling
ja: ファイル処理

en: File Not Found
ja: ファイルが見つかりません

en: File Revision|R
ja: ファイル改訂(R)|R

en: File does not exist: %1$s
ja: ファイル%1$s は存在しません

en: File ex&tension:
ja: ファイル拡張子(&T):

en: File is read-only
ja: ファイルが読込専用です

en: File name error
ja: ファイル名エラー

en: File name of image
ja: 図のファイル名

en: File name to include
ja: 取り込むファイル名

en: File not found
ja: ファイルが見つかりません

en: File not readable!
ja: ファイルは読込可能ではありません！

en: Filename
ja: ファイル名

en: Filename &Suffix
ja: ファイル接尾辞(&S)

en: Filename Suffix
ja: ファイル名接尾辞

en: Files used by LyX
ja: LyX が使用するファイル

en: File|F
ja: ファイル(F)|F

en: File|e
ja: ファイル(E)|E

en: Filter case-sensitively
ja: 大文字小文字を区別してフィルタリング

en: Filter:
ja: フィルタ:

en: Filtering layouts with "%1$s". Press ESC to remove filter.
ja: レイアウトを「%1$s」でフィルタにかけています。フィルタを解除するにはESCを押してください。

en: Find & Replace (Advanced)...
ja: 検索・置換(詳細)...

en: Find & Replace (Quick)...|F
ja: 検索・置換(簡易)(F)...|F

en: Find &Next
ja: 次候補(&N)

en: Find and Replace
ja: 検索及び置換

en: Find and replace
ja: 検索・置換

en: Find and replace (advanced)
ja: 検索・置換(詳細)

en: Find and replace mechanism
ja: 検索・置換機構

en: Find next occurrence [Enter]
ja: 次に出現するものを探します [改行キー]

en: Finished
ja: 終了しました

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: First Char
ja: 冒頭文字:

en: First Item
ja: 第一項目

en: First Name
ja: 名

en: First character of first word
ja: 最初の単語の最初の文字

en: First header:
ja: 冒頭ヘッダ:

en: First item
ja: 第一項目

en: FirstAuthor
ja: 第1著者

en: FirstName
ja: 名

en: Firstname
ja: 名

en: Fit Color Box
ja: 色付きボックスをフィット

en: FitBitmap
ja: 寸法を調整したビットマップ

en: FitFigure
ja: 寸法を調整した図

en: FiveAffiliations
ja: 第五所属

en: FiveAuthors
ja: 第五著者

en: Fix LaTeX
ja: LaTeXを修正

en: Fix cm
ja: cmを修正

en: Fix-cm improves the appearance of Computer Modern fonts and makes them available with arbitrary sizes. For details see the documentation of the fix-cm.sty package: http://tug.org/texmf-dist/doc/latex/base/fixltx2e.pdf
ja: Fix-cmはComputer Modernフォントの外観を改善し、任意の寸法で使用できるように するものです。詳細については、fix-cm.styパッケージの説明書をご覧ください:  http://tug.org/texmf-dist/doc/latex/base/fixltx2e.pdf

en: Fixed width of the column
ja: 列の固定幅

en: Flex inset %1$s is undefined after reloading `%2$s' layout.
ja: 「%2$s」レイアウトを読み込み直したため自由差込枠%1$sは未定義になりました。

en: Flex inset %1$s is undefined because of conversion from `%2$s' layout to `%3$s'.
ja: レイアウトを「%2$s」から「%3$s」に変更したため、自由差込枠%1$sは未定義になりました。

en: Float
ja: フロート

en: Float Link
ja: フロートリンク

en: Float Placement
ja: フロートの配置

en: Float Settings...|a
ja: フロートの設定(A)...|A

en: Float Type:
ja: フロート型:

en: Float|a
ja: フロート(A)|A

en: Fname
ja: 名

en: Fo&rmal
ja: フォーマル様式(&R)

en: Foilhead
ja: スライド表題(Foilhead)

en: Fold Math Macro|d
ja: 数式マクロを畳む(D)|D

en: Font Famil&y:
ja: フォント族(&Y):

en: Font Sizes
ja: フォント寸

en: Font color
ja: フォントの色

en: Font family
ja: フォント族

en: Font handling
ja: フォント処理

en: Font not available
ja: フォントが利用不能です

en: Font series
ja: フォントの太さ

en: Font shape
ja: フォントの字型

en: Font si&ze:
ja: フォント寸(&Z):

en: Font size
ja: フォント寸

en: Font, Layouts and Textclasses
ja: フォント・レイアウト・テキストクラス

en: Font: %1$s
ja: フォント: %1$s

en: FontUi
ja: フォントUI

en: Fonts
ja: フォント

en: Foot to End
ja: 脚注から巻末注へ

en: Footer name:
ja: フッタ名:

en: Footer:
ja: フッタ:

en: FooterName
ja: フッタ名

en: Footnote ##
ja: 脚注##

en: Footnote Label
ja: 脚注ラベル

en: Footnotes
ja: 脚注

en: Footnote|F
ja: 脚注(F)|F

en: For editors
ja: 編集者用

en: For inline program listings, one character must be reserved
    as a delimiter. One of the listings, however, uses all available
    characters, so none is left for delimiting purposes.
    For the time being, I have replaced '!' by a warning, but you
    must investigate!
ja: 行内にプログラムリストを入れるには、一つの文字を区分記号として予約しなくては
    なりません。しかし、リストのうちどれかが、利用可能な文字を使いきってしまったため、
    区分記号のための文字が残されていません。
    とりあえず「!」を警告に置き換えましたが、
    チェックをする必要があります

en: For more information, refer to the complete log.
ja: 詳しくは、ログ全体を参照してください。

en: For scaling the <Shape specification> to positions on the page
ja: ページ上の位置に<形指定>をスケール

en: Force u&pper case
ja: 強制的に大文字にする(&P)

en: Force upper case in citation
ja: 引用に際し大文字を強制する

en: Foreword
ja: 巻頭言

en: Form
ja: フォーム

en: Forma&t:
ja: 書式(&T):

en: Formal Script	\mathscr
ja: フォーマルスクリプト体	\mathscr

en: Format in use
ja: 使われる書式

en: Format text into two columns
ja: 本文を2段組にする

en: Format to use for math output.
ja: 数式の出力に使用する形式。

en: Format:
ja: 書式:

en: FormatRef:
ja: 整形参照:

en: Formatted
ja: 整形しました

en: Formatted Reference|t
ja: 整形済み参照(T)|T

en: Formatted reference
ja: 整形された参照

en: Formatting
ja: 整形

en: Formatting|o
ja: 整形(O)|O

en: Forward Search|F
ja: 順検索(F)|F

en: Forward search
ja: 順検索

en: FourAffiliations
ja: 第四所属

en: FourAuthors
ja: 第四著者

en: Fractions
ja: 分数

en: FragileFrame
ja: 脆弱フレーム

en: Fraktur	\mathfrak
ja: フラクツール体	\mathfrak

en: Frame
ja: フレーム

en: Frame (fragile)
ja: フレーム(脆弱)

en: Frame (plain)
ja: フレーム(白紙)

en: Frame Decorations
ja: 上下装飾

en: Frame Options
ja: フレームオプション

en: Frame Title
ja: フレーム見出し

en: Frame decorations
ja: 上下装飾

en: Frame options (see beamer manual)
ja: フレームオプション(beamer説明書を参照のこと)

en: FrameSubtitle
ja: フレーム小見出し

en: FrameTitle
ja: フレーム見出し

en: Frameless|l
ja: 縁なし(L)|L

en: Frames
ja: フレーム

en: Free space that needs to be on the page to start the multiple columns on this page
ja: このページで多段を開始する際、ページ上に要求する余白

en: French
ja: フランス語

en: French (Canada)
ja: フランス語(カナダ)

en: French Letter (frletter)
ja: フランス語Letter (frletter)

en: French Letter (lettre)
ja: フランス語Letter (lettre)

en: Fro&m
ja: 開始頁(&M)

en: Front Matter
ja: 文頭辞

en: FrontMatter
ja: 文頭辞

en: Full Width
ja: 全幅

en: Full aut&hor list
ja: 全著者リスト(&H)

en: Fullscreen
ja: 全画面表示

en: Fullscreen Mode
ja: 全画面表示

en: Fullscreen|l
ja: 全画面表示(L)|L

en: Function
ja: 関数

en: Functions
ja: 関数

en: G-Brief (V. 1, Obsolete)
ja: G-Brief (V. 1, 旧版)

en: GUI handling
ja: GUI処理

en: Galician
ja: ガリシア語

en: Gathered Environment|h
ja: Gathered環境|h

en: Gender
ja: 性別

en: Gender:
ja: 性別:

en: General
ja: 一般

en: General Look && Feel
ja: 操作性一般

en: General Punctuation
ja: 句読点一般

en: General information
ja: 一般情報

en: General terms:
ja: 一般用語:

en: Geometric Shapes
ja: 幾何学模様

en: Georgian
ja: グルジア文字

en: German
ja: ドイツ語

en: German (Austria)
ja: ドイツ語(オーストリア)

en: German (Austria, old spelling)
ja: ドイツ語(オーストリア・旧綴方)

en: German (Switzerland)
ja: ドイツ語(スイス)

en: German (old spelling)
ja: ドイツ語(旧綴方)

en: Get bounding box from the (EPS) file
ja: (EPS)ファイルから境界線を取得する

en: Giant
ja: 大字

en: Giant Snippet
ja: 大字差込枠

en: Give a filename for the LyX server pipe
ja: LyXサーバパイプ用のファイル名を指定して下さい

en: Global fall
ja: 全体的降り調子

en: Global rise
ja: 全体的昇り調子

en: Glosse
ja: 語句注解

en: Glottal plosive
ja: 声門破裂音

en: Gnumeric spreadsheet
ja: Gnumeric表計算表

en: GnumericSpreadsheet
ja: Gnumeric表計算表

en: Go Back|G
ja: 戻る(G)|G

en: Go to Label|G
ja: ラベルへ移動(G)|G

en: Go to Label|L
ja: ラベルへ移動(L)|L

en: Go to next change
ja: 次の変更点に行く

en: Go to previous change
ja: 前の変更点に行く

en: Gothic
ja: 	ゴート文字

en: Graph[[mathematical]]
ja: グラフ

en: Graphical TOC Entry
ja: グラフィック目次項目

en: Graphics
ja: 画像

en: Graphics Group
ja: 画像グループ

en: Graphics conversion and loading
ja: 画像の変換と読込

en: Graphics file: %1$s
ja: 画像ファイル: %1$s

en: Graphics...|G
ja: 画像(G)...|G

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Greek (ISO 8859-7)
ja: ギリシャ語(ISO 8859-7)

en: Greek (ancient)
ja: ギリシャ語(ancient)

en: Greek (polytonic)
ja: ギリシャ語(polytonic)

en: Greek Extended
ja: ギリシャ文字拡張

en: Green
ja: 緑

en: Greyed Out|G
ja: 淡色表示(G)|G

en: Greyed-out notes:
ja: 淡色注釈:

en: Greyedout
ja: 淡色表示

en: Grou&p
ja: グループ(&P)

en: Group already defined!
ja: グループは既に定義されています！

en: Group labels by prefix (e.g. "sec:")
ja: 接頭辞(例:「sec:」)によってラベルをグループ化

en: Guess from extension (*.*)
ja: 拡張子(*.*)から推測する

en: GuiButton
ja: GUIボタン

en: GuiMenu
ja: GUIメニュー

en: GuiMenuItem
ja: GUIメニューアイテム

en: Gujarati
ja: グジャラーティー文字

en: Gurmukhi
ja: グルムキー文字

en: H&unspell dictionaries:
ja: Hunspell辞書(&U):

en: H&yperlinks
ja: ハイパーリンク(&Y)

en: HPhantom
ja: 水平埋め草

en: Half Quad (0.5 em)
ja: 8分の1空白 (0.5 em)

en: Half Quad Space (Enskip)|k
ja: 8分の1空白(nスキップ)(K)|K

en: Half-long
ja: 半長音

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
ja: 全角・半角形

en: Handouts
ja: 8. ハンドアウト

en: Hanging
ja: ぶら下げ

en: Hangul Compatibility Jamo
ja: ハングル互換字母

en: Hangul Jamo
ja: ハングル字母

en: Hangul Syllables
ja: ハングル音節

en: Head &height:
ja: ヘッダの縦幅(&H):

en: Head &sep:
ja: ヘッダとの間隔(Head&sep):

en: Header
ja: ヘッダ

en: Header Information
ja: ヘッダ情報

en: Header content
ja: ヘッダ内容

en: Header/Footer
ja: ヘッダ・フッタ

en: Header:
ja: ヘッダ:

en: Heading
ja: 見出し

en: Headings
ja: ヘディング

en: Headnote
ja: ヘッドノート

en: Headnote (optional):
ja: ヘッドノート(オプション):

en: Heart
ja: ハート形

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hebrew (CP 1255)
ja: ヘブライ語(CP 1255)

en: Hebrew (CP 862)
ja: ヘブライ語(CP 862)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
ja: ヘブライ語(ISO 8859-8)

en: Hebrew Article
ja: ヘブライ語Article

en: Hebrew Letter
ja: ヘブライ語Letter

en: Height
ja: 縦幅

en: Height of image in output
ja: 出力画像の縦幅

en: Height the photo is resized to
ja: 写真を合わせる縦幅

en: Height value
ja: 縦幅の値

en: Help|H
ja: ヘルプ(H)|H

en: Here de&finitely
ja: 何としても現在位置に置く(&F)

en: Here you can define an alternative index processor and specify its options.
ja: ここでは、別の索引処理子を指定したり、その特定のオプションを指定したりすることができます。

en: Here you can define an alternative program to or specific options of BibTeX.
ja: ここでは、BibTeXの代替プログラムを指定したり、BibTeXに特定のオプションを指定したりすることができます。

en: Here you can insert a signature scan
ja: ここにスキャンした署名を挿入することができます

en: Hexagon
ja: 六角形

en: Hidden|H
ja: 非表示分(H)|H

en: Hide &menubar
ja: メニューバーを非表示にする(&M)

en: Hide &tabbar
ja: タブバーを非表示にする(&T)

en: Hide scr&ollbar
ja: スクロールバーを非表示にする(&O)

en: Hide sta&tusbar
ja: ステータスバーを非表示にする(&T)

en: Hide tab
ja: タブを非表示にする

en: HideMoves
ja: 指手非表示

en: HideMoves:
ja: 指手非表示:

en: Hides document
ja: 文書を非表示にする

en: High (accent)
ja: 高(アクセント)

en: High (tone letter)
ja: 高(声調)

en: High Surrogates
ja: 上位サロゲート領域

en: High rising (accent)
ja: 高昇り(アクセント)

en: High rising (tone letter)
ja: 高昇り(声調)

en: HighLight
ja: ハイライト

en: Highlights:
ja: ハイライト:

en: Hindi
ja: ヒンズー語

en: Hiragana
ja: 平仮名

en: History
ja: 改訂履歴

en: Hit Enter to search, or click Go!
ja: 検索するにはEnterを打鍵するか、開始！をクリックしてください。

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Homepage:
ja: ホームページ:

en: Horizontal
ja: 水平

en: Horizontal Fill
ja: 水平フィル

en: Horizontal Fill (Dots)
ja: 水平フィル（ドット）

en: Horizontal Fill (Dots)|D
ja: 水平フィル（ドット）(D)|D

en: Horizontal Fill (Down Brace)
ja: 水平フィル（下中括弧）

en: Horizontal Fill (Down Brace)|B
ja: 水平フィル（下中括弧）(B)|B

en: Horizontal Fill (Left Arrow)
ja: 水平フィル（左矢印）

en: Horizontal Fill (Left Arrow)|L
ja: 水平フィル（左矢印）(L)|L

en: Horizontal Fill (Right Arrow)
ja: 水平フィル（右矢印）

en: Horizontal Fill (Right Arrow)|g
ja: 水平フィル（右矢印）(G)|G

en: Horizontal Fill (Rule)
ja: 水平フィル（ルール）

en: Horizontal Fill (Rule)|R
ja: 水平フィル（ルール）(R)|R

en: Horizontal Fill (Up Brace)
ja: 水平フィル（上中括弧）

en: Horizontal Fill (Up Brace)|p
ja: 水平フィル（上中括弧）(P)|P

en: Horizontal Fill|F
ja: 水平フィル(F)|F

en: Horizontal Line...|L
ja: 水平線(L)|L

en: Horizontal Math Space
ja: 数式の横空白

en: Horizontal Phantom|H
ja: 水平埋め草(H)|H

en: Horizontal Space
ja: 横空白

en: Horizontal Space (%1$s)
ja: 水平スペース（%1$s）

en: Horizontal Space...|o
ja: 横空白(O)...|O

en: Horizontal alignment in column
ja: 列中の水平揃え

en: Horizontal alignment of the content inside the box
ja: ボックスの中身の水平揃え

en: Horizontal alignment of the longtable
ja: 長尺表の水平揃え

en: Horizontal alignment per column (l,c,r)
ja: 列ごとの水平揃え(l,c,r)

en: Horizontal and vertical space of the phantom content
ja: 埋め草の縦横の長さ

en: Horizontal line
ja: 水平線

en: Horizontal phantom	\hphantom
ja: 水平埋め草	\hphantom

en: Horizontal space of the phantom content
ja: 埋め草の横幅

en: Huge
ja: 極々大

en: Huger
ja: 最大

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Hyperlink (%1$s) to %2$s
ja: %2$sへのハイパーリンク(%1$s)

en: Hyperlink...|k
ja: ハイパーリンク(K)|K

en: Hyphenation Point|H
ja: ハイフネーション位置(H)|H

en: I guess you mean %1$s.
ja: %1$sという意味ですよね。

en: I&gnore All
ja: 全て無視(&G)

en: I&gnore format
ja: 様式を無視(&G)

en: I&mmediate Apply
ja: 直ちに適用(&M)

en: IEEE membership
ja: IEEEメンバーシップ

en: INT.
ja: 屋内

en: INTERCUT
ja: インターカット

en: INTERCUT WITH:
ja: インターカット場面:

en: IPA Diacritics
ja: IPA発音区別符

en: IPA Extensions
ja: IPA拡張

en: IPA Non-Pulmonic Consonants
ja: IPA非肺気流子音

en: IPA Other Symbols
ja: IPA記号

en: IPA Pulmonic Consonants
ja: IPA肺気流子音

en: IPA Suprasegmentals
ja: IPA超分節素

en: IPA Tones and Word Accents
ja: IPA抑揚及び単語アクセント

en: IPA Vowels
ja: IPA母音

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Iconify the dialogs when the main window is iconified. (Affects only dialogs shown after the change has been made.)
ja: メインウィンドウがアイコン化されたときにダイアログもアイコン化する。（ここで変更が加えられた後に現れるダイアログから有効になります。）

en: Iconv software exception Detected
ja: Iconvソフトウェアで例外エラーが検出されました

en: Ident-line
ja: 字下げ行

en: Ident-line:
ja: 字下げ行:

en: Identity
ja: 利用者情報

en: Idx
ja: 索引

en: If checked, the document language is not explicitly closed by a language switch command
ja: 有効にすると、言語切替コマンドで文書言語を明示的に閉じることをしないようにします

en: If checked, the document language is not explicitly set by a language switch command
ja: 有効にすると、言語切替コマンドで明示的に文書言語を設定することをしないようにします

en: If content is 'url', email becomes an Internet address
ja: 内容が「URL」のときは、電子メールはインターネットアドレスになります

en: If not stated explicitly, fill title and author from appropriate environments
ja: 明示的に指定しなければ、表題と著者を適当な環境から補完します

en: If unchecked, notes and comments will be excluded from spell checking
ja: 有効にすると、注釈とコメントをスペルチェックの対象から外します

en: If unchecked, the search will be limited to occurrences of the selected text and paragraph style
ja: 無効にすると、検索は、選択部と同じ文章と段落様式を持つ部分にのみ一致するようになります

en: If you assign this graphic to group '%2$s',
    the previously assigned group '%1$s' will be dissolved,
    because this graphic was its only member.
    How do you want to proceed?
ja: この画像をグループ「%2$s」に所属させると、
    以前所属していたグループ「%1$s」は、
    この画像が唯一のメンバーなので解体されます。
    どのようにしますか？

en: If you check this, LyX will not warn you again in the given case.
ja: これを有効にすると、LyXは当該ケースについて今後警告することはなくなります。

en: If you sign off this graphic from group '%1$s',
    the group will be dissolved,
    because this graphic was its only member.
    How do you want to proceed?
ja: この画像をグループ「%1$s」から外すと、
    このグループは、本画像が唯一の
    メンバーなので解体されます。
    どのようにしますか？

en: If you specify a printer name in the print dialog, the following argument is prepended along with the printer name after the spool command.
ja: 印刷ダイアログでプリンタ名を指定すると，スプールコマンドの後に，次の引数が，プリンタ名とともに前置されます。

en: Ignore
ja: 無視

en: Ignore all|I
ja: 全て無視(&I)|I

en: Ignore this word
ja: 単語を無視する

en: Ignore this word throughout this session
ja: このセッション中はこの単語を無視する

en: Images
ja: 画像

en: Import %1$s
ja: %1$sを読み込み

en: Importing %1$s...
ja: %1$sを読み込んでいます...

en: Import|I
ja: 読み込み(I)|I

en: In Math
ja: 数式中

en: In Text
ja: テキスト中

en: Include (excluded)
ja: Include (除外)

en: Include all subdocuments in the output
ja: 従属文書をすべて出力に取り込む

en: Include file
ja: ファイルを取り込む

en: Include only &selected children
ja: 選択した子文書のみを取り込む(&S)

en: Include only the selected subdocuments in the output
ja: 選択した子文書のみを出力に取り込む

en: Include to Output
ja: 出力に含める

en: Included file `%1$s'
    has textclass `%2$s'
    while parent file has textclass `%3$s'.
ja: 親ファイルがテキストクラス「%3$s」を使っているのに，
    インクルードしたファイル「%1$s」は
    テキストクラス「%2$s」を使っています。

en: Included file `%1$s'
    uses module `%2$s'
    which is not used in parent file.
ja: インクルードしたファイル「%1$s」は
    親ファイルで使われていない
    モジュール「%2$s」を使っています。

en: Included file `%1$s' was not exported correctly.
    Warning: LaTeX export is probably incomplete.
ja: インクルードされているファイル「%1$s」は、正しく書き出されませんでした。
    警告：LaTeXへの書き出しが、おそらく不完全になっています。

en: Includes PDF documents, using the 'pdfpages' package.
    To include multiple pages, use the 'pages'-option,
    which must be inserted to 'Options'.
    Examples:
    * pages={x-y} (for a range of pages)
    * pages={x,y,z} (for specific pages)
    * pages=- (to include all pages)
    * pages=last-1 (to include all pages in reverse order)
    With the option 'noautoscale' the PDF pages are
    inserted in their original size.
    Read the documentation of the pdfpages package
    for further options and details.
ja: PDF文書を「pdfpages」パッケージを使って挿入します。
    複数のページを挿入するには、「pages」オプションを使用してください。
    これは「オプション」タグ内で指定しなくてはなりません。
    用例：
    * pages={x-y} (ページ範囲の指定)
    * pages={x,y,z}(特定ページの指定)
    * pages=- (全ページを含めるとき)
    * pages=last- (全ページを逆順で含めるとき)
    「noautoscale」オプションを用いると、PDFページが
    元々の大きさで挿入されます。
    他のオプションや詳細については、pdfpagesパッケージの
    取扱説明書をお読みください。

en: Incompatible command name.
ja: 非互換なコマンド名。

en: Incomplete command
ja: 不完全なコマンド

en: Increase
ja: 大きく

en: Increase List Depth|I
ja: リストの階層を下げる(I)|I

en: Increase depth
ja: 階層を下げる

en: Increase nesting depth of selected item
ja: 選択した項目の階層を下げる

en: Indent consecutive paragraphs
ja: 続く段落を行頭下げ（インデント）にする

en: Inderscience 9.5 x 6.5 Journals
ja: Inderscience発行9.5 x 6.5誌

en: Inderscience A4 Journals
ja: Inderscience A4寸法誌

en: Inderscience Journals (Obsolete Version)
ja: Inderscience発行誌 (旧版)

en: Index
ja: 索引

en: Index Entries
ja: 索引項目

en: Index Entry
ja: 索引項目

en: Index Entry (%1$s)
ja: 索引項目 (%1$s)

en: Index Entry Settings
ja: 索引項目の設定

en: Index Entry Settings...|y
ja: 索引項目の設定(Y)...|Y

en: Index Entry|d
ja: 索引登録(D)|D

en: Index List|I
ja: 索引一覧(I)|I

en: Index Settings
ja: 索引の設定

en: Index Settings...|x
ja: 索引の設定(X)...|X

en: Index Terms---
ja: 索引の見出し---

en: Index command and options (makeindex, xindy)
ja: 索引コマンドとオプション(makeindex, xindy)

en: Index entry
ja: 索引の見出し

en: Index sorting failed
ja: 索引の整序に失敗しました

en: Index-term
ja: 索引見出し

en: Index-term:
ja: 索引見出し:

en: Index-terms
ja: 索引見出し

en: Index-terms...
ja: 索引見出し...

en: Index: %1$s
ja: 索引: %1$s

en: Indexes
ja: 索引

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Info
ja: 情報

en: Info Settings...|n
ja: 情報の設定(X)...|X

en: Information Name:
ja: 情報名:

en: Information Type:
ja: 情報の種類:

en: Information regarding %1$s '%2$s'
ja: %1$s「%2$s」に関する情報

en: Ingredients
ja: 材料

en: Ingredients Header
ja: 材料ヘッダ

en: Ingredients:
ja: 材料:

en: Inherit
ja: 継承

en: Initial
ja: 頭文字

en: Initial letter(s)
ja: 頭文字

en: Initials
ja: 頭文字

en: Inline Formula|I
ja: 行内数式(I)|I

en: Inline|I
ja: 行内形式(I)|I

en: Inner
ja: 内側

en: Inner Bo&x:
ja: 内部ボックス(&X):

en: Inner box -- needed for fixed width & line breaks
ja: ボックス内部 － 固定幅と改行のために必要

en: Input Completion
ja: 入力補完

en: Input here the listings parameters
ja: ここにプログラムリストのパラメーターを入力してください

en: Input listing parameters here. Enter ? for a list of parameters.
ja: プログラムリストのパラメーターを右側に入力してください。パラメーターの一覧を表示するには？を入力してください。

en: Input listing parameters on the right. Enter ? for a list of parameters.
ja: プログラムリストのパラメーターを右側に入力してください。パラメーターの一覧を表示するには？を入力してください。

en: Input listings parameters below. Enter ? for a list of parameters.
ja: プログラムリストのパラメーターを以下に入力してください。パラメーターの一覧を表示するには?を入力してください。

en: Input the font to be used for Chinese, Japanese or Korean (CJK) script
ja: 日中韓（CJK）文字で使用するフォントを入力してください

en: Insert ( )
ja: ( )を挿入

en: Insert LyX note
ja: LyX注釈を挿入

en: Insert New Branch...|I
ja: 新規派生枝を挿入(I)...|I

en: Insert Optional Argument
ja: 非必須引数を挿入

en: Insert PDF-Comment setup options here (see the pdfcomment manual)
ja: PDFコメント設定のオプションをここに入力してください(pdfcomment説明書を参照のこと)

en: Insert PDFComment options here (see pdfcomment manual)
ja: PDFコメントのオプションをここに入力してください(pdfcomment説明書を参照のこと)

en: Insert Reference at Cursor Position|I
ja: カーソル位置に参照を挿入(I)|I

en: Insert Regular Expression
ja: 正規表現を挿入

en: Insert Table
ja: 表を挿入

en: Insert TeX code
ja: TeXコードを挿入

en: Insert Version Info
ja: バージョン情報を挿入

en: Insert [ ]
ja: [ ]を挿入

en: Insert box
ja: ボックスを挿入

en: Insert cases environment
ja: Cases環境を挿入

en: Insert citation
ja: 書誌情報を挿入

en: Insert cross-reference
ja: 相互参照を挿入

en: Insert delimiters
ja: 区分記号を挿入

en: Insert figure float
ja: 図フロートの挿入

en: Insert footnote
ja: 脚注を挿入

en: Insert graphics
ja: 画像を挿入

en: Insert hyperlink
ja: ハイパーリンクを挿入

en: Insert index entry
ja: 索引登録

en: Insert integral
ja: 積分記号を挿入

en: Insert label
ja: ラベルを挿入

en: Insert left side scripts
ja: 左横付き文字を挿入

en: Insert left/right side scripts
ja: 左右横付き文字を挿入

en: Insert list options here (see pdfcomment manual)
ja: 一覧オプションをここに入力してください(pdfcomment説明書を参照のこと)

en: Insert margin note
ja: 傍注を挿入

en: Insert math
ja: 数式を挿入

en: Insert math macro
ja: 数式マクロを挿入

en: Insert matrix
ja: 行列を挿入

en: Insert nomenclature entry
ja: 用語集登録

en: Insert note
ja: 注釈を挿入

en: Insert optional argument
ja: 非必須引数を挿入

en: Insert product
ja: 積記号を挿入

en: Insert right side scripts
ja: 右横付き文字を挿入

en: Insert root
ja: ルートを挿入

en: Insert side scripts
ja: 横付き文字を挿入

en: Insert square root
ja: ルートを挿入

en: Insert standard fraction
ja: 標準分数を挿入

en: Insert sum
ja: 和記号を挿入

en: Insert table
ja: 表を挿入

en: Insert table float
ja: 表フロートの挿入

en: Insert the color box options here (see tcolorbox manual)
ja: 色付きボックスのオプションをここに入力してください(tcolorbox説明書を参照のこと)

en: Insert the comment here
ja: ここにコメントを入力してください

en: Insert the comment to the marked-up text here
ja: マークアップ文に対するコメントをここに入力してください

en: Insert the delimiters
ja: 区分記号を挿入

en: Insert the number of columns here
ja: ここに段数を入力してください

en: Insert the section box header here
ja: 節ボックス見出しをここに入力してください

en: Insert the spacing even after a line break
ja: 改行の後でも空白を挿入する

en: Insert the spacing even after a line break.
    Note that a protected Half Quad will be turned into
    a vertical space if used at the beginning of a paragraph!
ja: 改行の後でも空白を挿入する。
    保護された8分の1空白は、段落の初めに使用されると、
    垂直空白に変換されることにご注意ください！

en: Insert the spacing even after a page break
ja: 改頁の後でも空白を挿入する

en: Insert the tooltip text here
ja: ツールチップ文をここに入力してください

en: Insert { }
ja: { }を挿入

en: Inserting document %1$s...
ja: 文書「%1$s」を挿入しています...

en: Insert|I
ja: 挿入(I)|I

en: Insert|s
ja: 挿入(S)|S

en: Inset Parameter Configuration
ja: 差込枠パラメータの設定

en: InsetCommand Error:
ja: 差込枠コマンドエラー:

en: InsetCommandParams Error:
ja: 差込枠コマンドパラメーターエラー:

en: InsetCommandParams:
ja: 差込枠コマンドパラメーター:

en: Insettext/tabular messages
ja: 差込枠テキスト・表メッセージ

en: Inst
ja: 所属機関(Inst)

en: Institute
ja: 所属機関

en: Institute #
ja: 所属機関 #

en: Institute Mark
ja: 所属機関マーク

en: InstituteMark
ja: 所属機関マーク

en: Institution
ja: 所属機関

en: Interaction
ja: 会話

en: Interlingua
ja: インテルリングア

en: Internet
ja: インターネット

en: Internet Addess Ref
ja: インターネットアドレス参照

en: Internet Address Reference
ja: インターネットアドレス参照

en: InternetRowA
ja: インターネット行A

en: InternetRowA:
ja: インターネット行A:

en: InternetRowB
ja: インターネット行B

en: InternetRowB:
ja: インターネット行B:

en: InternetRowC
ja: インターネット行C

en: InternetRowC:
ja: インターネット行C:

en: InternetRowD
ja: インターネット行D

en: InternetRowD:
ja: インターネット行D:

en: InternetRowE
ja: インターネット行E

en: InternetRowE:
ja: インターネット行E:

en: InternetRowF
ja: インターネット行F

en: InternetRowF:
ja: インターネット行F:

en: Interword Space
ja: 単語間の空白

en: Interword Space|w
ja: 単語間の空白(W)|W

en: Introduction|I
ja: はじめの一歩(I)|I

en: Invalid %1$s environment variable.
    %2$s is not a directory.
ja: %1$s 環境変数は無効です。
    ディレクトリ %2$s は、ディレクトリではありません。

en: Invalid %1$s environment variable.
    Directory %2$s does not contain %3$s.
ja: %1$s 環境変数は無効です。
    ディレクトリ %2$s には、%3$s がありません。

en: Invalid %1$s switch.
    Directory %2$s does not contain %3$s.
ja: %1$s スイッチは無効です。
    ディレクトリ %2$s には、%3$s がありません。

en: Invalid (empty) listing parameter name.
ja: 無効な（あるいは空白の）プログラムリストパラメーター名です。

en: Invalid LaTeX length expression.
ja: LaTeXで使われる尺度表現ではありません。

en: Invalid filename
ja: 無効なファイル名

en: Invalid or empty key sequence
ja: 無効あるいは空のキー列です

en: Invalid position requested by inverse search.
    You need to update the viewed document.
ja: 逆検索で有効でない位置が要求されました。
    表示中の文書を更新する必要があります。

en: Invalid regular expression!
ja: 有効な正規表現ではありません！

en: Inverse Search Failed
ja: 逆検索に失敗

en: Invisible
ja: 不可視

en: InvisibleText
ja: 不可視文

en: Invoice
ja: インボイス

en: Invoice no.:
ja: インボイス番号:

en: Irish
ja: アイルランド語

en: Issue-day
ja: 発行日

en: Issue-months
ja: 発行月

en: Issue-number
ja: 発行号

en: It should be safe to continue, but you
    may wish to save your work and restart LyX.
ja: 続けても安全ですが、作業を保存してLyXを再起動するのが望ましいでしょう。

en: Italian
ja: イタリア語

en: Italic
ja: イタリック体

en: Italic	\mathit
ja: イタリック体	\mathit

en: Item
ja: アイテム

en: Item Overlay Specifications
ja: 項目重ね合わせ指定

en: Item with Comment:
ja: コメント付き項目:

en: Item:
ja: アイテム:

en: ItemList
ja: 箇条書き(記号:ItemList)

en: ItemWithComment
ja: コメント付き項目

en: Itemize
ja: 箇条書き(記号)

en: Itemize Options
ja: 箇条書き(記号)のオプション

en: Itemize Type
ja: 箇条書き(記号)の型式

en: Itemize type specification (see powerdot manual)
ja: 箇条書き(記号)の型式指定(powerdot説明書を参照のこと)

en: ItemizeType1
ja: 箇条書き(記号)タイプ1

en: Itemized list
ja: 箇条書き(記号)

en: Japanese
ja: 日本語

en: Japanese (CJK)
ja: 日本語(CJK)

en: Japanese (CJK) (EUC-JP)
ja: 日本語(CJK) (EUC-JP)

en: Japanese (CJK) (JIS)
ja: 日本語(CJK) (JIS)

en: Japanese (CJK) (SJIS)
ja: 日本語(CJK) (SJIS)

en: Japanese (pLaTeX) (EUC-JP)
ja: 日本語(pLaTeX) (EUC-JP)

en: Japanese (pLaTeX) (JIS)
ja: 日本語(pLaTeX) (JIS)

en: Japanese (pLaTeX) (SJIS)
ja: 日本語(pLaTeX) (SJIS)

en: Japanese (pLaTeX) (UTF8)
ja: 日本語(pLaTeX) (UTF8)

en: Japanese Article (Vertical Writing)
ja: 日本語Article (縦書き)

en: Japanese Article (jarticle)
ja: 日本語Article (jarticle)

en: Japanese Article (jsarticle)
ja: 日本語Article (jsarticle)

en: Japanese Book (Vertical Writing)
ja: 日本語Book (縦書き)

en: Japanese Book (jbook)
ja: 日本語Book (jbook)

en: Japanese Book (jsbook)
ja: 日本語Book (jsbook)

en: Japanese Report (Vertical Writing)
ja: 日本語Report (縦書き)

en: Japanese Report (jreport)
ja: 日本語Report (jreport)

en: Journal
ja: ジャーナル

en: Journal:
ja: ジャーナル:

en: Jump Back to Saved Bookmark|B
ja: 保存したしおりへ移動(B)|B

en: Jump back
ja: 移動元へ戻る

en: Jump to label
ja: ラベルに移動

en: Jump to the next error message.
ja: 次のエラーメッセージに飛びます。

en: Jump to the next warning message.
ja: 次の警告メッセージに飛びます。

en: Justified
ja: 両端揃え

en: Justified Line Break|J
ja: 両端揃え改行(J)|J

en: Justify text in the LyX editor (this does not affect whether the text is justified in the output)
ja: LyXエディタ中で整形を行う(出力中で文書が整形されるかどうかには影響しません)

en: KEY WORDS:
ja: キーワード:

en: KOMA-Script Letter (V. 1, Obsolete)
ja: KOMA-Script Letter (V. 1, 旧版)

en: Kanbun
ja: 漢文用記号（読み下し）

en: Kannada
ja: カンナダ文字

en: Katakana
ja: 片仮名

en: Kazakh
ja: カザフ語

en: Keep
ja: 保持

en: Keep the case of the replacement's first letter as in each matching text first letter
ja: 置換後の語句の最初の文字の大小を、置換前の語句の最初の文字の大小に合わせる。

en: Key words and phrases:
ja: キーワードとフレーズ:

en: Key words.
ja: キーワード.

en: Key words:
ja: キーワード:

en: KeyCap
ja: キーキャップ

en: KeyCombo
ja: キーコンボ

en: Keybindings file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local bind/ directories.
ja: キーバインドファイル。絶対パスを指定することもできますし，そうでなければ LyX はグローバルとローカルの bind/ ディレクトリを見に行きます。

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Keyboard events handling
ja: キーボードイベント処理

en: Keyboard/Mouse
ja: キーボード/マウス

en: Keys
ja: キー

en: Keys must be unique!
ja: キーは重複してはなりません！

en: Keyword
ja: キーワード

en: Keywords
ja: キーワード

en: Keywords:
ja: キーワード:

en: Kharoshthi
ja: カローシュティー文字

en: KnightMove
ja: ナイトの動き

en: KnightMove:
ja: ナイトの動き:

en: Korean
ja: 韓国語

en: Korean (EUC-KR)
ja: 韓国語(EUC-KR)

en: Kurmanji
ja: クルド語クルマンジー

en: L&ookup
ja: 検索(&O)

en: La&bel:
ja: ラベル(&B):

en: La&bels in:
ja: ラベルの含まれるファイル(&B):

en: LaTe&X and LyX options
ja: LaTe&XとLyXのオプション

en: LaTe&X argument:
ja: LaTe&Xの引数:

en: LaTe&X font encoding:
ja: LaTe&Xフォントエンコーディング:

en: LaTeX &options:
ja: LaTeXオプション(&O):

en: LaTeX (clipboard)
ja: LaTeX (クリップボード)

en: LaTeX Command:
ja: LaTeXコマンド:

en: LaTeX Configuration|L
ja: LaTeXの設定|L

en: LaTeX Log
ja: LaTeXログ

en: LaTeX Log|L
ja: LaTeXログ|L

en: LaTeX Options
ja: LaTeXオプション

en: LaTeX Preamble
ja: LaTeXプリアンブル

en: LaTeX Source
ja: LaTeXソース

en: LaTeX Title
ja: LaTeX表題

en: LaTeX classes
ja: LaTeXクラス

en: LaTeX did not run successfully. Additionally, LyX could not locate the LaTeX log %1$s.
ja: LaTeXはうまく実行できませんでした。さらにLyXはLaTeXのログ%1$sを見つけ出せませんでした。

en: LaTeX error
ja: LaTeXエラー

en: LaTeX failed
ja: LaTeXが失敗しました

en: LaTeX generation/execution
ja: LaTeX生成・実行

en: LaTeX styles
ja: LaTeXスタイル

en: LaTeX text
ja: LaTeXテキスト

en: LaTeX/LyX Documents (*.tex *.lyx)
ja: LaTeX/LyX文書(*.tex *.lyx)

en: Label Color
ja: ラベルの色

en: Label Width
ja: ラベルの幅

en: Label names must be unique!
ja: ラベル名は重複してはなりません！

en: Label of Problem
ja: 問題のラベル

en: Label of the author you refer to
ja: 参照する著者のラベル

en: Label of the corresponding problem
ja: 対応する問題のラベル

en: Label you refer to for an author
ja: 著者中で参照するラベル

en: Label you refer to in the title
ja: 表題中で参照するラベル

en: Label you will reference in the address
ja: 住所中で参照するラベル

en: Label...|L
ja: ラベル(L)...|L

en: Labeling
ja: ラベリング

en: Labels and References
ja: ラベルと参照

en: Labialized
ja: 唇音化

en: Laminal
ja: 舌端的

en: Lan&dscape:
ja: 横向き(&D):

en: Lan&guage:
ja: 言語(&G):

en: Landscape Slide
ja: 横向きスライド

en: Landscape Slide:
ja: 横向きスライド:

en: LandscapeSlide
ja: 横向きスライド

en: LangFooter
ja: 言語フッタ

en: LangHeader
ja: 言語ヘッダ

en: Language
ja: 言語

en: Language &package:
ja: 言語パッケージ(&P):

en: Language Default (no inputenc)
ja: 言語既定値(inputenc不使用)

en: Language Footer:
ja: 言語フッタ:

en: Language Header:
ja: 言語ヘッダ:

en: Language Settings
ja: 言語設定

en: Language of the thesaurus
ja: 同義語辞典の言語

en: Language pac&kage:
ja: 言語パッケージ(&K):

en: Language that should be affected, can be 'bi-first', 'bi-second' or 'bi-both'
ja: 影響下に置く言語。「bi-first」「bi-second」「bi-both」も可。

en: Language:
ja: 言語

en: Language: %1$s,
ja: 言語: %1$s,

en: Language|L
ja: 言語(L)|L

en: Lao
ja: ラーオ文字

en: Large
ja: やや大

en: Larger
ja: 大

en: Largest
ja: 極大

en: Last Language:
ja: 言語(最終行):

en: Last footer:
ja: 末尾フッタ:

en: Last view on document %1$s is being closed.
    Would you like to close or hide the document?
    
    Hidden documents can be displayed back through
    the menu: View->Hidden->...
    
    To remove this question, set your preference in:
      Tools->Preferences->Look&Feel->UserInterface
ja: 文書%1$sの最後の表示窓を閉じます。
    これに伴い、文書を閉じますか、それとも文書を非表示にしますか。
    
    非表示文書は、メニュー: 表示→非表示→...
    で、再び表示することができます。 
    この問い合わせが表示されないようにするには、
    ツール→設定→操作性→操作画面 でお好みの設定にしてください。

en: LastLanguage
ja: 言語(最終行)

en: Lateral release
ja: 側面破裂

en: Latex8 Article (Obsolete)
ja: Latex8 Article (旧版)

en: Latin
ja: ラテン語

en: Latin Extended Additional
ja: ラテン拡張追加

en: Latin Extended-A
ja: ラテン文字拡張Ａ

en: Latin Extended-B
ja: ラテン文字拡張Ｂ

en: Latin-1 Supplement
ja: ラテン1補助

en: Latvian
ja: ラトビア語

en: Lay out the page for double-sided printing
ja: 両面印刷用にページをレイアウトする

en: Layout
ja: 割り付け

en: Layout Not Found
ja: レイアウトが見つかりません

en: Layout `%1$s' was not found.
ja: レイアウト「%1$s」が見つかりません。

en: Layout is invalid!
ja: レイアウトは無効です！

en: Layout is valid!
ja: レイアウトは有効です！

en: Layouts|#o#O
ja: レイアウト(O)|#o#O

en: Left
ja: 左揃え

en: Left Column
ja: 左段

en: Left Footer
ja: 左フッタ

en: Left Footer:
ja: 左フッタ:

en: Left Header
ja: 左ヘッダ

en: Left Header:
ja: 左ヘッダ:

en: Left Line|L
ja: 左の罫線(L)|L

en: Left Side
ja: 左側

en: Left Summary
ja: 左要約

en: Left Text
ja: 左テキスト

en: Left header:
ja: 左ヘッダ:

en: Left logo:
ja: 左ロゴ:

en: Left overlap \mathllap
ja: 左オーバーラップ \mathllap

en: Left side of the header line
ja: ヘッダ行の左側

en: Left summary
ja: 左要約

en: Left text
ja: 左テキスト

en: LeftHeader
ja: 左ヘッダ

en: LeftLogo
ja: 左ロゴ

en: Left|L
ja: 左(L)|L

en: Left|f
ja: 左(F)|F

en: Legend
ja: 凡例

en: Lemma
ja: 補題

en: Lemma #.
ja: 補題 #.

en: Lemma \arabic{theorem}
ja: 補題 \arabic{theorem}

en: Lemma \thelemma.
ja: 補題 \thelemma.

en: Lemma \thetheorem.
ja: 補題 \thetheorem.

en: Lemma*
ja: 補題*

en: Lemma.
ja: 補題.

en: Less rounded
ja: 唇の円めの度合いが弱い

en: Let it &run
ja: 実行させたままにする(&R)

en: Letter
ja: 書簡

en: Letter (Standard Class with Extra Font Sizes)
ja: Letter (フォント寸を追加した標準クラス)

en: Letter (Standard Class)
ja: Letter (標準クラス)

en: Letter:
ja: 書簡:

en: Letterlike Symbols
ja: 文字様記号

en: Letters
ja: 6. 書簡

en: Level how good you think you can conversate
ja: どのくらい会話できるかを示す主観的レベル

en: Level how good you think you can freely talk
ja: どのくらい自由に話せるかを示す主観的レベル

en: Level how good you think you can listen
ja: どのくらい聴き取れるかを示す主観的レベル

en: Level how good you think you can read
ja: どのくらい読み取れるかを示す主観的レベル

en: Library directory:
ja: ライブラリディレクトリ:

en: Ligature Break|k
ja: 合字回避指定(K)|K

en: LilyPond Options
ja: LilyPondオプション

en: LilyPond music
ja: LilyPond音楽

en: Lilypond typeset music
ja: Lilypond組版楽譜

en: Line &spacing
ja: 行間(&S)

en: Line 1
ja: 第一行

en: Line 2
ja: 第二行

en: Line Width %
ja: 行幅％

en: Line numbering
ja: 行番号

en: Linear B Ideograms
ja: 線文字B表意文字

en: Linear B Syllabary
ja: 線文字B音節文字

en: Linguistics
ja: 言語学

en: Linguistics|L
ja: 言語学(L)|L

en: Linguolabial
ja: 舌・唇音

en: Link to a file
ja: ファイルへのリンク

en: Link to an email address
ja: 電子メールアドレスへのリンク

en: Link to the web or to every other target
ja: ウェブやその他種々のターゲットへのリンク

en: Link type
ja: リンク型

en: LinkBack files can only be edited on Apple Mac OSX.
ja: LinkBackファイルはApple Mac OSX上でのみ編集することができます。

en: Linking (absence of a break)
ja: 連結している（切れ目がない）

en: List
ja: 箇条書き(一覧)

en: List / TOC|i
ja: 一覧/目次(I)|I

en: List Item:
ja: 箇条書き項目:

en: List Options|s
ja: 一覧オプション(S)|S

en: List all authors
ja: 全ての著者をリストアップして表示します

en: List of Algorithms
ja: アルゴリズム一覧

en: List of Charts
ja: チャート一覧

en: List of Contributors
ja: 寄稿者一覧

en: List of Figures
ja: 図一覧

en: List of Graphs[[mathematical]]
ja: グラフ一覧

en: List of Listings
ja: プログラムリスト一覧

en: List of Listings|L
ja: プログラムリスト一覧(L)|L

en: List of PDF Comments
ja: PDFコメント一覧

en: List of Schemes
ja: スキーム一覧

en: List of Slides
ja: スライド一覧

en: List of Tableaux
ja: 絵画一覧

en: List of Tables
ja: 表一覧

en: List of Videos
ja: ビデオ一覧

en: List of previous commands
ja: 以前のコマンドの一覧

en: List of supported debug flags:
ja: サポートされているデバッグフラグの一覧:

en: ListItem
ja: 箇条書き項目

en: ListOfSlides
ja: スライド一覧

en: Listening
ja: 聴き取り

en: Listing
ja: プログラムリスト

en: Listing Parameters
ja: プログラムリストのパラメーター

en: Listings
ja: プログラムリスト

en: Listings Settings...|g
ja: プログラムリスト設定(G)...|G

en: Listings[[List of Listings]]
ja: プログラムリスト

en: Listings[[inset]]
ja: プログラムリスト

en: Listing|L
ja: プログラムリスト(L)|L

en: Lists
ja: 一覧

en: Lists:
ja: 一覧:

en: Literal
ja: 文字通り

en: Literate
ja: 文字通り

en: Literate Programming Build Log
ja: 文芸的プログラミングビルドログ

en: Literate Source
ja: Literateソース

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Lo&ngest label
ja: 最長のラベル(&N)

en: Load &original
ja: オリジナルを読み込む(&O)

en: Load always
ja: 常に読み込み

en: Load automatically
ja: 自動で読み込み

en: Load backup?
ja: バックアップを読み込みますか？

en: Load emergency save?
ja: 緊急保存ファイルを読みこみますか？

en: Load in &fullscreen mode
ja: 全画面モードで読み込む(&F)

en: Loaded into memory. Generating pixmap...
ja: メモリに読み込まれました。ピックスマップを生成しています...

en: Loading...
ja: 読み込み中です...

en: Loads the LaTeX package fixltx2e which contains some bug fixes for LaTeX. Those fixes are not part of the LaTeX kernel because of backward compatibility. If you use this module your typeset document may look different when you process it with future LaTeX versions, because fixltx2e may provide more bugfixes in future versions.
ja: LaTeXの既知のバグに修正を施すLaTeXパッケージfixltx2eを読み込みます。これらの修正は、後方互換性のためにLaTeXカーネルの一部にはなっていません。fixltx2eは将来のバージョンでは更なるバグ修正を提供する可能性があるので、このモジュールを使って、将来のLaTeXバージョンで処理を行うと、外観の異なる出力になるかもしれません。

en: Local Layout
ja: ローカルのレイアウト

en: Local layout file
ja: ローカルのレイアウトファイル

en: Locale/Internationalisation
ja: ロケール・国際化

en: Locally Added
ja: ローカルに追加されています

en: Locally Modified
ja: ローカルに修正されています

en: Location
ja: 場所

en: Location:
ja: 場所:

en: Locking property set.
ja: ロック特性を設定しました。

en: Locking property unset.
ja: ロック特性を解除しました。

en: Log &Type:
ja: ログ型(&T):

en: Log file not found.
ja: ログファイルが見つかりません。

en: Logical Markup
ja: 論理マークアップ

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logo Size
ja: ロゴ寸

en: Logo:
ja: ロゴ:

en: Long
ja: 長音

en: Long completions are cut-off and shown with "...".
ja: 補完が長すぎるとき、切り詰めて後を"..."で表示する。

en: LongTableNoNumber
ja: 無番長尺表

en: Longest Description Label
ja: 最長の記述ラベル

en: Longest description label
ja: 最長の記述ラベル

en: Longest label width
ja: 最長のラベル幅

en: Longest label|s
ja: 最長のラベル(&S)

en: Longtable alignment
ja: 長尺表の揃え

en: Look & Feel
ja: 操作性

en: Low (accent)
ja: 低(アクセント)

en: Low (tone letter)
ja: 低(声調)

en: Low Surrogates
ja: 下位サロゲート領域

en: Low rising (accent)
ja: 低昇り(アクセント)

en: Low rising (tone letter)
ja: 低昇り(声調)

en: Lower Sorbian
ja: 低ソルビア語

en: Lowercase
ja: 小文字

en: Lowercase|L
ja: 小文字(L)|L

en: Lowered
ja: 広い

en: Lowertitleback
ja: 扉裏下部

en: Ly&XServer pipe:
ja: Ly&Xサーバパイプ:

en: LyX &Note
ja: LyX注釈(&N)

en: LyX Archive (tar.gz)
ja: LyX書庫(tar.gz)

en: LyX Archive (zip)
ja: LyX書庫(zip)

en: LyX Document...|X
ja: LyX文書...|X

en: LyX Documents (*.lyx)
ja: LyX文書(*.lyx)

en: LyX Files (*.lyx)
ja: LyX文書 (*.lyx)

en: LyX Functions|y
ja: LyX関数(Y)|Y

en: LyX Insets
ja: LyX差込枠

en: LyX Layout (*.layout)
ja: LyXレイアウト(*.layout)

en: LyX Note|N
ja: LyX注釈(N)|N

en: LyX Preview
ja: LyXプレビュー

en: LyX UI files (*.ui)
ja: LyX UIファイル(*.ui)

en: LyX VC: Initial description
ja: LyX VC: 初期説明文

en: LyX VC: Log Message
ja: LyX VC: ログメッセージ

en: LyX VC: Log message
ja: LyX VC: ログメッセージ

en: LyX Version %1$s
    (%2$s)
ja: LyXバージョン %1$s
    (%2$s)

en: LyX Version|X
ja: LyXバージョン|X

en: LyX Warning:
ja: LyX警告:

en: LyX attempted to close a document that had unsaved changes!
ja: LyXは、未保存の変更がある文書を閉じようとしました！

en: LyX binary not found
ja: LyXバイナリが見つかりません！

en: LyX bind files (*.bind)
ja: LyXバインドファイル(*.bind)

en: LyX cannot generate a list of %1$s
ja: LyXは%1$sの一覧を生成できませんでした

en: LyX could not be closed because documents are being processed by LyX.
ja: LyXが文書を処理中なので、LyXを閉じることができませんでした。

en: LyX could not create the temporary directory '%1$s' (Disk is full maybe?)
ja: LyXは作業ディレクトリ'%1$s'を作ることができませんでした(ひょっとしてディスクがいっぱいですか？)。

en: LyX could not find the default UI file!
    Please check your installation.
ja: LyXは、既定のUI定義ファイルを見つけることができませんでした。
    インストールが正しかったかどうか確認してください。

en: LyX crashed!
ja: LyXがクラッシュしました！

en: LyX does not know how to include non-LyX files when generating HTML output. Offending file:
    %1$s
ja: HTML出力を生成するに際して、LyXは非LyXファイルのインクルードの仕方がわかりませんでした。以下が問題のあるファイルです：
    %1$s

en: LyX does not provide LaTeX support for file names containing any of these characters:
ja: LyXは，以下の文字を1つでも含むファイル名をLaTeXに対してサポートしていません:

en: LyX failed to load the following file: %1$s
ja: LyXは以下のファイルを読み込むのに失敗しました: %1$s

en: LyX has caught an exception, it will now attempt to save all unsaved documents and exit.
    
    Exception:
ja: LyXは例外エラーを捕捉したので、保存されていない全ての文書の保存を試み、終了します。
    
    例外エラー:

en: LyX has caught some really weird exception, it will now attempt to save all unsaved documents and exit.
ja: LyXは何か非常におかしな例外エラーを検出したので、保存されていない全ての文書の保存を試み、終了します。

en: LyX has encountered an application error
    and will now shut down.
ja: LyXがアプリケーションエラーに遭遇したので、終了します。

en: LyX internal only
ja: LyX内部のみ

en: LyX is Copyright (C) 1995 by Matthias Ettrich,
    1995--%1$s LyX Team
ja: LyXの著作権はCopyright (C) 1995 by Matthias Ettrich,
    1995--%1$s LyX Teamです。

en: LyX is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    See the GNU General Public License for more details.
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
ja: LyXは，人の役に立つであろうという期待の下で頒布されていますが、いかなる保証も提供していません。これには、販売商品性や特定の目的への適合性への保証などを含みます。
    詳細に関しては、GNU General Public Licenseをご覧ください。
    GNU General Public Licenseのコピーは，このプログラムとともに頒布されているはずです。もしそうでなければ、Free Software Foundation, Inc., 675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA に連絡してください。

en: LyX keyboard maps (*.kmap)
ja: LyXキーボード配列表(*.kmap)

en: LyX needs to be restarted!
ja: LyXの再起動が必要です！

en: LyX normally doesn't allow the user to scroll further than the bottom of the document. Set to true if you prefer to scroll the bottom of the document to the top of the screen
ja: LyX では、通常、文末よりも後ろにスクロールすることはできません。文末が画面上部に来るまでスクロールできるようにしたいときには，有効にしてください。

en: LyX normally doesn't update the cursor position if you move the scrollbar. Set to true if you'd prefer to always have the cursor on screen.
ja: スクロールバーを動かしたとき，通常 LyX はカーソルの場所を更新しません。カーソルが常に画面上に残るようにしたいときには，選択してください。

en: LyX will only have minimal functionality because no textclasses have been found. You can either try to reconfigure LyX normally, try to reconfigure without checking your LaTeX installation, or continue.
ja: テキストクラスが見当たらないため、LyXは最小限の機能しか提供できません。 そのまま環境構成を行うか、 LaTeX装備を確認せずに環境構成を行うか、 あるいは継続するかしてください。

en: LyX will place its temporary directories in this path. They will be deleted when you quit LyX.
ja: LyX はこのパスを作業ディレクトリとして使います。作業ディレクトリは，LyX を終了するときに削除されます。

en: LyX's automatic index sorting algorithm faced
    problems with the entry '%1$s'.
    Please specify the sorting of this entry manually, as
    explained in the User Guide.
ja: LyXの自動索引整序アルゴリズムは、
    項目「%1$s」で問題の直面しました。
    この項目の整序を、ユーザーの手引きに
    述べられている方法で、手動で指定してください。

en: LyX-Code
ja: LyXコード

en: LyX: Add BibTeX Database
ja: LyX: BibTeXデータベースを追加

en: LyX: Attempting to save document %1$s
ja: LyX: 文書「%1$s」を保存しようとしています

en: LyX: Creating directory %1$s
ja: LyX: ディレクトリ「%1$s」を作成しています

en: LyX: Enter text
ja: LyX: 入力して下さい

en: LyX: reconfiguring user directory
ja: LyX: ユーザーディレクトリを再初期化しています。

en: LyXBlogger
ja: LyxBlogger

en: Lyxlex grammar parser
ja: Lyxlex文法解析器

en: M&ultirow
ja: 連結行(&U)

en: MS_number:
ja: MS番号

en: Mac OS X specific setting for use with emacs bindings. Takes effect next time LyX is launched.
ja: emacsキー割当においてMac OS X固有の設定を用います。次回LyXを起動したときに有効になります。

en: Macro Definition
ja: マクロ定義

en: Macro: %1$s
ja: マクロ: %1$s

en: Macro|o
ja: マクロ(O)|O

en: Magenta
ja: マゼンタ

en: Mail
ja: メール

en: Main Language Short Title
ja: 主言語表題短縮形

en: Main Language Text
ja: 主言語文

en: Main Matter
ja: 本体

en: Main file only
ja: 主幹ファイルのみ

en: Main text:
ja: 本文:

en: MainText
ja: 本文

en: Mainline
ja: メインライン

en: Mainline:
ja: メインライン:

en: Maintain aspect ratio with largest dimension
ja: 縦横比を維持しつつ最大化する

en: Major (intonation) group
ja: 大音群（音調グループ）

en: Make Apple key act as Meta and Control key as Ctrl.
ja: アップルキーをMetaキーとして、コントロールキーをCtrlキーとして動作させます。

en: Make CV Title
ja: CVタイトルを作成

en: Make First Non-Optional Into Optional Argument
ja: 最初の必須引数を非必須引数にする

en: Make Last Optional Into Non-Optional Argument
ja: 最後の非必須引数を必須引数にする

en: Make Letter Title
ja: 書簡タイトルを作成

en: Make first non-optional into optional argument
ja: 最初の必須引数を非必須引数にする

en: Make last optional into non-optional argument
ja: 最後の非必須引数を必須引数にする

en: Make spaces in strings visible by a special symbol
ja: 文字列中の空白を特殊な記号で表示して見えるようにする

en: Make spaces visible by a special symbol
ja: 空白を特殊な記号で表示して見えるようにする

en: MakeCVtitle
ja: CVタイトル作成

en: MakeLetterClosing
ja: 書簡結語作成

en: MakeLetterTitle
ja: 書簡タイトル作成

en: Makebox
ja: makeboxコマンド

en: Malay
ja: マレー語

en: Malayalam
ja: マラヤーラム文字

en: Manuals
ja: 取扱説明書

en: Marathi
ja: マラティ語

en: MarginFigure
ja: 傍図

en: MarginTable
ja: 傍表

en: Marginal Note|M
ja: 傍注(M)|M

en: Marginal notes
ja: 傍注

en: Marginnote
ja: 傍注

en: Mark &foreign languages
ja: 外国語をマークする(&F)

en: Mark end of paragraphs on screen with a pilcrow character.
ja: 段落の終わりに画面上で段落標を付ける。

en: Mark misspelled words with a underline.
ja: 綴り間違いを波線で強調する。

en: Mark off
ja: マーク切

en: Mark on
ja: マーク入

en: Mark removed
ja: マーク削除

en: Mark set
ja: マーク設定

en: Master Document
ja: マスター文書

en: Master Document Output
ja: 親文書出力

en: Master document
ja: 親文書

en: Match delimiter types
ja: 同型の区分記号を使う

en: Match found!
ja: 一致箇所が見つかりました！

en: Match not found!
ja: 一致するものが見つかりません！

en: Match w&hole words only
ja: 単語全体にのみ一致(&H)

en: Math
ja: 数式

en: Math &image scaling:
ja: 数式画像の伸縮(&I):

en: Math Bold Series|B
ja: ボールド体数式フォント(B)|B

en: Math Calligraphic Family|C
ja: Calligraphic数式フォント|C

en: Math Delimiter
ja: 数式区分記号

en: Math Formal Script Family|o
ja: フォーマルスクリプト体数式フォント(O)|O

en: Math Fraktur Family|F
ja: Fraktur数式フォント|F

en: Math Macro: \%1$s
ja: 数式マクロ: \%1$s

en: Math Macros
ja: 数式マクロ

en: Math Matrix
ja: 数式行列

en: Math Normal Font|N
ja: 数式標準フォント(N)|N

en: Math Options
ja: 数式オプション

en: Math Panels
ja: 数式パネル

en: Math Roman Family|R
ja: ローマン体数式フォント(R)|R

en: Math Sans Serif Family|S
ja: サンセリフ体数式フォント(S)|S

en: Math editor
ja: 数式エディタ

en: Math editor mode
ja: 数式編集モード

en: Math macros
ja: 数式マクロ

en: Math spacings
ja: 数式の空白

en: MathLetters
ja: 数式文字

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
ja: 数学用英数字記号

en: Mathematical Operators
ja: 数学記号

en: Mathematical Symbols
ja: 数式用記号

en: Mathematics Subject Classification
ja: 数学分野分類

en: Mathematics Subject Classification number:
ja: 数学分野分類番号:

en: Maths
ja: 数式

en: Math|M
ja: 数式(M)|M

en: Math|h
ja: 数式(H)|H

en: Matrix...|x
ja: 行列(X)...|X

en: Maximal height of image in output
ja: 出力画像の最大縦幅

en: Maximal number of lastfiles. Up to %1$d can appear in the file menu.
ja: 最後に使ったファイルの最大表示数。%1$d までファイルメニューに表示できます。

en: Maximal width of image in output
ja: 出力画像の最大横幅

en: Meaning
ja: 意味

en: MedSkip
ja: 中スキップ

en: MedSkip|M
ja: 中スキップ(M)|M

en: Medium
ja: ミディアム体

en: Medium Space
ja: 中空白

en: Medium Space|M
ja: 中空白(M)|M

en: Medium skip
ja: 中スキップ

en: Medium space	\:
ja: 中空白	\:

en: Menu Separator|M
ja: メニュー区切り(M)|M

en: MenuChoice
ja: メニュー選択

en: Menus
ja: メニュー

en: Merge Changes
ja: 変更を統合

en: Merge Changes...|M
ja: 変更を統合(M)...|M

en: Merge cells of different columns
ja: 複数列のセルを連結する

en: Merge cells of different rows
ja: 複数行のセルを連結する

en: Merge changes
ja: 変更を統合

en: Messages Pane|g
ja: メッセージ面(G)|G

en: Methods
ja: 方法

en: Methods used in your work
ja: 著作物で使用されている方法

en: Mid (accent)
ja: 中(アクセント)

en: Mid (tone letter)
ja: 中(声調)

en: Mid-central vowel (Schwa)
ja: 中舌母音(シュワー)

en: Mid-centralized
ja: 中段中舌化

en: Middle
ja: 中央

en: Middle|M
ja: 中央(M)|M

en: Middle|i
ja: 中央(I)|I

en: Mini Template
ja: 小ひな型

en: Mini template for this list (see beamer manual for details)
ja: この一覧の小ひな型(mini template: 詳細はbeamer説明書を参照のこと)

en: Minimalistic
ja: 簡素版

en: Minimum characters for words that should be completed
ja: 文字以上の単語を補完対象とする

en: Minisec
ja: 小見出し(minisec)

en: Minor (foot) group
ja: 小音群（韻脚グループ）

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Miscellaneous (extended)
ja: その他(拡張)

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
ja: その他の数学記号Ａ

en: Miscellaneous Symbols
ja: その他の記号

en: Miscellaneous Technical
ja: その他の技術用記号

en: Missing File
ja: ファイルがありません

en: Missing \end_inset at this point.
ja: ここに\end_insetがありません

en: Missing \end_inset at this point:
ja: ここに\end_insetがありません:

en: Missing argument
ja: 引数がありません

en: Missing command string after --execute switch
ja: --executeスイッチの後にコマンド文字列が必要です

en: Missing destination filename after --export-to switch
ja: --export-toスイッチの後にファイル名が必要です

en: Missing directory for -sysdir switch
ja: -sysdirスイッチにディレクトリが指定されていません

en: Missing directory for -userdir switch
ja: -usedirスイッチにディレクトリが指定されていません

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --export switch
ja: --exportスイッチの後にファイル形式[latex, psなど]が必要です

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --export-to switch
ja: --export-toスイッチの後にファイル形式[latex, psなど]が必要です

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --import switch
ja: --importスイッチの後にファイル形式[latex, psなど]が必要です

en: Missing filename for --import
ja: --importのファイル名が指定されていません

en: Missing filename for this operation.
ja: この操作に必要なファイル名がありません

en: Missing included file
ja: 存在しないインクルードファイル

en: Missing user LyX directory
ja: 個人用 LyX ディレクトリがありません

en: Mo&re parameters
ja: 他のパラメーター(&R)

en: Mobile
ja: 携帯電話

en: Mobile phone number
ja: 携帯電話番号

en: Mobile:
ja: 携帯電話:

en: Mode
ja: モード

en: Mode Specification|S
ja: モード指定

en: Module not available
ja: モジュールが利用不能です

en: Module not found
ja: モジュールが見つかりません

en: Module not found!
ja: モジュールが見つかりません！

en: Module provided by document class.
ja: 文書クラスの提供するモジュールです。

en: Modules
ja: モジュール

en: Modules excluded: %1$s.
ja: 排除されるモジュール: %1$s。

en: Modules required: %1$s.
ja: 必要なモジュール: %1$s。

en: Mongolian
ja: モンゴル語

en: Month
ja: 月

en: More
ja: 続き

en: More Formats & Options...|O
ja: 他の形式とオプション(O)...|O

en: More Giant
ja: 巨大字

en: More Giant Snippet
ja: 巨大字...

en: More Languages ...|M
ja: 他の言語(M)...|M

en: More Parameters
ja: 追加パラメーター

en: More Spelling Suggestions
ja: 追加的綴り候補

en: More rounded
ja: 唇の円めの度合いが強い

en: More...|M
ja: 詳細(M)...|M

en: Most Giant
ja: 最大字

en: Most Giant Snippet
ja: 最大字...

en: Mother Tongue:
ja: 母国語:

en: MotherTongue
ja: 母国語

en: Mouse
ja: マウス

en: Move Column Left
ja: 列を左に移動

en: Move Column Right|v
ja: 列を右に移動(V)|V

en: Move Paragraph Down|v
ja: 段落を下へ移動(V)|V

en: Move Paragraph Up|o
ja: 段落を上へ移動(O)|O

en: Move Row Down
ja: 行を下げる

en: Move Row Up
ja: 行を上げる

en: Move Section Down|D
ja: 節を下げる(D)|D

en: Move Section Down|w
ja: 節を下に移動(W)|W

en: Move Section Up|U
ja: 節を上げる(U)|U

en: Move column left
ja: 列を左に移動する

en: Move column right
ja: 列を右に移動する

en: Move row down
ja: 行を下げる

en: Move row up
ja: 行を上げる

en: Move selected item down by one
ja: 選択した項目を1つ下げる

en: Move selected item up by one
ja: 選択した項目を1つ上げる

en: Move the selected citation down (Ctrl-Down)
ja: 選択した文献の引用順序を下げる（Ctrl-↓も可）

en: Move the selected citation up (Ctrl-Up)
ja: 選択した文献の引用順序を上げる（Ctrl-↑も可）

en: Move the selected database downwards in the list
ja: 選択したデータベースをリストの下方に移動する

en: Move the selected database upwards in the list
ja: 選択したデータベースをリストの上方に移動する

en: Multi-column in current or destination column.
ja: 現列若しくは対象列中に連結列。

en: Multi-row in current or destination row.
ja: 現行若しくは対象行中に連結行。

en: Multicolumn|M
ja: 連結列(M)|M

en: Multicolumn|u
ja: 連結列(U)|U

en: Multilingual Captions
ja: 多言語キャプション

en: Multilingual Captions|C
ja: 多言語キャプション(C)|C

en: Multiple Columns
ja: 多段組

en: Multirow|u
ja: 連結行(U)|U

en: Multirow|w
ja: 連結行(W)|W

en: Musical Symbols
ja: 音楽記号

en: My Address
ja: 自分の住所

en: My Logo
ja: グラフィックロゴ

en: My Logo:
ja: グラフィックロゴ:

en: N&ew Document
ja: 新文書(&E)

en: Name
ja: 名前

en: Name (First Name)
ja: 名

en: Name (Surname)
ja: 姓

en: Name associated with the URL
ja: このURLに関連づけられた名称

en: Name of the Avatar
ja: アバター名

en: Name of the author
ja: 著者の名前

en: Name of the conference
ja: コンファレンス名

en: Name of the default printer
ja: 既定のプリンタ名

en: Name of the language
ja: 言語名

en: Name of the list style
ja: 一覧様式名

en: Name of the social network
ja: ソーシャルネットワーク名

en: Name of the style
ja: 様式名

en: Name/Title
ja: 名称/見出し

en: Name:
ja: 名前:

en: NameRef:
ja: 名称参照:

en: NameRowA
ja: 氏名行A

en: NameRowA:
ja: 氏名行A:

en: NameRowB
ja: 氏名行B

en: NameRowB:
ja: 氏名行B:

en: NameRowC
ja: 氏名行C

en: NameRowC:
ja: 氏名行C:

en: NameRowD
ja: 氏名行D

en: NameRowD:
ja: 氏名行D:

en: NameRowE
ja: 氏名行E

en: NameRowE:
ja: 氏名行E:

en: NameRowF
ja: 氏名行F

en: NameRowF:
ja: 氏名行F:

en: NameRowG
ja: 氏名行G

en: NameRowG:
ja: 氏名行G:

en: Named Theorem
ja: 定理名付き定理

en: Named Theorem.
ja: 定理名付き定理.

en: Named Theorems
ja: 定理名付き定理

en: Narrative
ja: ナレーション

en: Nasal release
ja: 鼻的破裂

en: Nasalized
ja: 鼻音化

en: Natbib
ja: NatBib

en: Natbib &style:
ja: Natbib様式(&S):

en: Natbib citation style to use
ja: 使用するNatbib様式

en: Nationality
ja: 国籍

en: Nationality:
ja: 国籍:

en: Native
ja: ネイティブ

en: Navigate Back|B
ja: 元の位置に戻る(B)|B

en: Navigate back
ja: 元の位置に戻る

en: Navigate|N
ja: 移動(N)|N

en: Near-close near-back rounded vowel
ja: 円唇後前舌め広めの狭母音

en: Near-close near-front rounded vowel
ja: 円唇前舌め広めの狭母音

en: Near-close near-front unrounded vowel
ja: 非円唇前舌め広めの狭母音

en: Near-open front unrounded vowel
ja: 非円唇前舌狭めの広母音

en: Near-open vowel
ja: 狭めの広母音

en: Needs Checkout
ja: チェックアウトが必要

en: Needs Merge
ja: 統合が必要

en: Negative Medium Space
ja: 負の中空白

en: Negative Medium Space|u
ja: 負の中空白(U)|U

en: Negative Relations (extended)
ja: 否定関係子(拡張)

en: Negative Thick Space
ja: 負の大空白

en: Negative Thick Space|i
ja: 負の大空白(I)|I

en: Negative Thin Space
ja: 負の空白

en: Negative Thin Space|N
ja: 負の空白(N)|N

en: Negative relations (extended)
ja: 否定関係子(拡張)

en: Negative space	\!
ja: 負の空白	\!

en: Never Toggled
ja: 常に非切換

en: New Inset
ja: 新規差込枠

en: New Note:
ja: 新規注釈:

en: New Overlay:
ja: 新規重ね合わせ:

en: New Page
ja: 新規頁

en: New Page|N
ja: 新規頁(N)|N

en: New Slide:
ja: 新規スライド:

en: New Window|W
ja: 新規ウィンドウ(W)|W

en: New document
ja: 新規文書

en: New from Template...|m
ja: 新規(ひな型使用)(M)...|M

en: New:
ja: 新版:

en: NewThought
ja: NewThought様式

en: New|N
ja: 新規(N)|N

en: Next &Error
ja: 次のエラー(&E)

en: Next &Warning
ja: 次の警告(&W)

en: Next Address:
ja: 次の住所:

en: Next Change|C
ja: 次の変更点(C)|C

en: Next Cross-Reference|N
ja: 次の相互参照(N)|N

en: Next Cross-Reference|R
ja: 次の相互参照(R)|R

en: Next Note|N
ja: 次の注釈(N)|N

en: Next change
ja: 次の変更点

en: Next command
ja: 次のコマンド

en: Next note
ja: 次の注釈

en: NextAddress
ja: 次の住所

en: Nice fraction (3/4)	\nicefrac
ja: 斜め分数(3/4)	\nicefrac

en: No
ja: いいえ

en: No &frames around links
ja: リンクの周りに枠を付けない(&F)

en: No Action Defined!
ja: 動作が定義されていません！

en: No Branches Set for Document!
ja: 文書に派生枝が定義されていません！

en: No CVS file
ja: CVSファイルがありません

en: No Citation in Scope!
ja: 範囲内に引用がありません！

en: No Custom Insets Defined!
ja: 任意設定差込枠が定義されていません！

en: No Group
ja: グループがありません

en: No affiliation
ja: 所属なし

en: No audible release
ja: 破裂がきこえない

en: No bibliography defined!
ja: 書誌情報が定義されていません！

en: No buffer for file: %1$s.
ja: ファイル%1$sのバッファがありません。

en: No change
ja: 変更しない

en: No citations selected!
ja: 引用が選択されていません！

en: No color
ja: 色指定なし

en: No conversion of %1$s is needed after all
ja: %1$s は，変換する必要がまったくありません

en: No debugging messages
ja: デバッグ用メッセージはありません

en: No dialect
ja: 方言指定なし

en: No file found!
ja: ファイルが見つかりません！

en: No font change defined.
ja: フォントの変更が定義されていません。

en: No frame
ja: 枠なし

en: No further redo information
ja: これ以上やり直すことはできません

en: No further undo information
ja: これ以上元に戻すことはできません

en: No hline to delete
ja: 削除する vline はありません

en: No image
ja: 図表がありません

en: No information for converting %1$s format files to %2$s.
    Define a converter in the preferences.
ja: %1$s形式のファイルから%2$s形式に変換するための情報がありません。
    設定で変換子を指定してください。

en: No information for editing %1$s
ja: %1$s を編集するための情報がありません

en: No information for exporting the format %1$s.
ja: %1$sというフォーマットを書き出すのに必要な情報がありません

en: No information for importing the format %1$s.
ja: 形式%1$sを読み込みするのに必要な情報がありません

en: No information for viewing %1$s
ja: %1$sの閲覧方法が指定されていません

en: No language
ja: 言語指定なし

en: No literate programming build log file found.
ja: 文芸的プログラミングビルドログが見つかりません。

en: No lyx2lyx error log file found.
ja: lyx2lyxエラーログファイルが見つかりません。

en: No math
ja: 数式を除く

en: No more insets
ja: 差込枠はもうありません

en: No number
ja: 番号なし

en: No open document(s) in which to search
ja: 検索を行う文書が開かれていません

en: No system directory
ja: システムディレクトリがありません

en: No textclass is found
ja: テキストクラスが見つかりません。

en: No thesaurus available for this language!
ja: この言語向けには類語辞典がありません！

en: No user LyX directory. Exiting.
ja: 個人用 LyX ディレクトリがありません。終了します。

en: No user directory
ja: ユーザーディレクトリがありません

en: No valid math formula
ja: 有効な数式ではありません

en: No version control
ja: バージョン管理なし

en: No version control log file found.
ja: バージョン管理ログファイルが見つかりません。

en: No vertical grid lines in 'cases': feature %1$s
ja: 「cases」には縦境界線はつけられません: 機能 %1$s

en: No vline to delete
ja: 削除する vline はありません

en: No year
ja: 年がありません

en: No, &Keep Changes
ja: いいえ、変更分を保持します(&K)

en: NoDate
ja: 日付なし

en: NoFax
ja: ファックスなし

en: NoPlace
ja: 場所(Place)なし

en: NoTel
ja: Telなし

en: NoTelephone
ja: 電話なし

en: Nom:
ja: 用語:

en: Nomenclature
ja: 用語集

en: Nomenclature Entries
ja: 用語集項目

en: Nomenclature Entry...|y
ja: 用語集登録(Y)...|Y

en: Nomenclature Symbol:
ja: 用語集シンボル:

en: Nomenclature settings
ja: 用語集の設定

en: Nomenclature|N
ja: 用語集(N)|N

en: Non-TeX Fonts Default
ja: 非TeXフォントの既定値

en: Non-syllabic
ja: 音節副音的

en: None
ja: なし

en: None (no fontenc)
ja: なし(fontencなし)

en: None[[language package]]
ja: なし[[language package]]

en: Nontitle Abstract Index Text
ja: 表題外概要索引の本文

en: NontitleAbstractIndexText
ja: 表題外概要索引の本文

en: Nordic languages (CP 865)
ja: 北欧語(CP 865)

en: Normal
ja: ふつう

en: Normal text mode	\textrm
ja: 標準テキストモード	\textrm

en: Normal text style	\textstyle
ja: 標準テキスト様式	\textstyle

en: Normal-sized icons
ja: 中アイコン

en: Normally, this needs to be checked only if you are using dvips as your printer command and you have config.<printer> files installed for all your printers.
ja: 通常，これをチェックする必要があるのは，dvipsを印刷コマンドとして使用していて，全てのプリンタのconfig.<printer>ファイルをインストールしているときのみです。

en: North Sami
ja: 北サーミ語

en: Norwegian (Bokmaal)
ja: ノルウェー語(ブークモール)

en: Norwegian (Nynorsk)
ja: ノルウェー語(ニーノシュク)

en: Not Found
ja: 見つかりません

en: Not shown.
ja: 未表示。

en: Notation
ja: 記法

en: Notation \thenotation.
ja: 記法 \thenotation.

en: Notation \thetheorem.
ja: 記法 \thetheorem.

en: Notation*
ja: 記法*

en: Notation.
ja: 記法.

en: Note
ja: 注釈

en: Note #.
ja: 注釈 #.

en: Note Options
ja: 注釈オプション

en: Note Settings
ja: 注釈の設定

en: Note Settings...|N
ja: 注釈の設定(N)...|N

en: Note \arabic{theorem}
ja: 注釈 \arabic{theorem}

en: Note \thenote.
ja: 注釈 \thenote.

en: Note \thetheorem.
ja: 注釈 \thetheorem.

en: Note to Editor:
ja: 編集者への注釈:

en: Note*
ja: 注釈*

en: Note.
ja: 注釈.

en: Note. ---
ja: 注釈 ---

en: Note:
ja: 注釈:

en: NoteItem
ja: 注釈アイテム

en: NoteToEditor
ja: 編集者への注釈

en: Notes
ja: 注釈

en: Note|N
ja: 注釈(N)|N

en: Nothing to do
ja: 何もしません

en: Nothing to index!
ja: 索引にするものがありません！

en: Nothing to search
ja: 検索対象がありません

en: Noun
ja: 名詞体

en: Noun %1$s,
ja: 名詞%1$s,

en: Noweb
ja: NoWeb

en: Number
ja: 番号

en: Number %1$s
ja: 番号 %1$s

en: Number Equations by Section
ja: 数式番号を節毎に振る

en: Number Figures by Section
ja: 図番号を節毎に振る

en: Number Forms
ja: 数字に準じるもの

en: Number Tables by Section
ja: 表番号を節毎に振る

en: Number This Line|u
ja: 現在行を付番(U)|U

en: Number Whole Formula|N
ja: 数式全体を付番(N)|N

en: Number of Columns
ja: 段数

en: Number of columns
ja: 列数

en: Number of copies
ja: 部数

en: Number of levels
ja: 階層数

en: Number of lines
ja: 行数

en: Number of rows
ja: 行数

en: Number of slide where the context below the pause gets visible
ja: 一時停止後に内容が表示されるまでのスライド数

en: Number of the category
ja: カテゴリ数

en: Numbered
ja: 連番を振る

en: Numbered Example (multiline)
ja: 付番用例（複数行）

en: Numbered Examples (consecutive)
ja: 付番用例（連続）

en: Numbered Formula|N
ja: 付番数式(N)|N

en: Numbered list
ja: 箇条書き(連番)

en: Numbering & TOC
ja: 連番と目次

en: Numbering Scheme
ja: 連番の仕方

en: Numbers theorems and the like by chapter (i.e., the counter is reset at each chapter start). Use this module only with document classes that provide a chapter environment.
ja: 定理などを章ごとに付番します（つまり章が始まるときにカウンタがリセットされます）。このモジュールは、章環境を提供するレイアウトとのみ使用してください。

en: Numbers theorems and the like by section (i.e., the counter is reset at each section start).
ja: 定理などを節ごとに付番します（つまり節が始まるときにカウンタがリセットされます）。

en: Numerical
ja: 連番

en: Nut
ja: ナット形

en: O&pen
ja: 展開(&P)

en: O&pen new group...
ja: 新規グループを開く(&P)...

en: O&ption:
ja: オプション(&P):

en: O&uter:
ja: 外側(&U):

en: Obj:
ja: オブジェクト:

en: Objectname
ja: オブジェクト名

en: Occitan
ja: オック語

en: Of&fset:
ja: オフセット(&F):

en: Off
ja: 無効

en: Office:
ja: オフィス:

en: Offprint
ja: 抜き刷り

en: Offprint Requests to:
ja: 抜刷送付先:

en: Offprints
ja: 抜き刷り

en: Offprints:
ja: 抜き刷り:

en: Offsets
ja: オフセット

en: Ol&d Document
ja: 旧文書(&D)

en: Old Italic
ja: 	古イタリア文字

en: Old Persian
ja: 古ペルシア文字

en: Old:
ja: 旧版:

en: On
ja: 有効

en: On Page <Page>|O
ja: On page <ページ>|O

en: On Slide
ja: 対象スライド

en: On Slides
ja: 対象スライド

en: On which side should line numbers be printed?
ja: どちら側に行番号を表示しますか？

en: One character (excluding blanks)
ja: 1字(空白除く)

en: One character (including blanks)
ja: 1字(空白含む)

en: One word
ja: 1語

en: OneHalf
ja: 半行

en: Online ID:
ja: オンラインID:

en: Online citation
ja: ベースライン引用

en: Only
ja: 限定挿入(only)

en: Only on slides
ja: スライド限定挿入

en: Only one column
ja: 一列だけです

en: Only one row
ja: 一行だけです

en: Only true or false is allowed.
ja: 真か偽かだけを指定できます。

en: Onslide
ja: スライド限定開示(onslide)

en: Onslide*
ja: スライド限定挿入(onslide*)

en: Onslide+
ja: スライド限定開示(onslide+)

en: Op&tions:
ja: オプション(&T):

en: Open All Insets|O
ja: 全ての差込枠を展開(O)|O

en: Open All Notes|A
ja: 全ての注釈を展開(A)|A

en: Open Databases?
ja: データベースを開きますか？

en: Open Inset|O
ja: 差込枠を展開(O)|O

en: Open Navigator...
ja: ナビゲーターを開く...

en: Open Recent|t
ja: 直近のファイルを開く(T)|T

en: Open back rounded vowel
ja: 円唇後舌広母音

en: Open back unrounded vowel
ja: 非円唇後舌広母音

en: Open document
ja: 文書を開く

en: Open documents in &tabs
ja: 文書をタブ内に開く(&T)

en: Open files
ja: ファイルを開く

en: Open front rounded vowel
ja: 円唇前舌広母音

en: Open front unrounded vowel
ja: 非円唇前舌広母音

en: Open the LaTeX Log File dialog
ja: LaTeXログファイル・ダイアログを開きます

en: Open-mid back rounded vowel
ja: 円唇後舌半広母音

en: Open-mid back unrounded vowel
ja: 非円唇後舌半広母音

en: Open-mid central rounded vowel
ja: 円唇中舌半広母音

en: Open-mid central unrounded vowel
ja: 非円唇中舌半広母音

en: Open-mid front rounded vowel
ja: 円唇前舌半広母音

en: Open-mid front unrounded vowel
ja: 非円唇前舌半広母音

en: Open...|O
ja: 開く(O)|O

en: OpenOffice spreadsheet
ja: OpenOffice表計算表

en: Opening
ja: 頭語

en: Opening child document %1$s...
ja: 子文書%1$sを開いています...

en: Opening document %1$s...
ja: 文書%1$sを開いています...

en: Opening help file %1$s...
ja: ヘルプファイルを開いています: %1$s...

en: Opening:
ja: 頭語:

en: Operators
ja: 演算子

en: Operators (extended)
ja: 演算子(拡張)

en: Optical Character Recognition
ja: 光学的文字認識

en: Option to pass to the print program to print on a specific printer.
ja: 特定のプリンタに印刷するときに，印刷プログラムに渡すオプション。

en: Option to pass to the print program to print to a file.
ja: ファイルに印刷を書き出すときに，印刷プログラムに渡すオプション。

en: Option to specify the dimensions of the print paper.
ja: 印刷用紙の寸法を指定するオプション。

en: Option used to collate multiple copies.
ja: 複数の部数を丁合にするのに使うオプションです。

en: Option used to print a range of pages.
ja: 指定した範囲のページを印刷するのに使うオプションです。

en: Option used to print to a file.
ja: ファイルに印刷を書き出すときに，印刷プログラムに渡すオプション。

en: Option used to print to non-default printer.
ja: 既定プリンタ以外に印刷するときに，印刷プログラムに渡すオプション。

en: Option used to reverse page order.
ja: 逆順で印刷するのに使うオプション。

en: Option used to set number of copies.
ja: 印刷する部数を指定するのに使うオプションです。

en: Option used with spool command to set printer.
ja: スプールコマンドでプリンタを指定するのに使うオプション。

en: Option(s) for the initial
ja: 頭文字のオプション

en: Option-
ja: オプション-

en: Optional address line
ja: 追加の住所行

en: Optional argument for the address
ja: 住所の非必須引数

en: Optional argument for the author
ja: 著者の非必須引数

en: Optional argument for the e-mail
ja: 電子メールの非必須引数

en: Optional argument for the thanks statement
ja: 謝辞の非必須引数

en: Optional argument to the altaffiliation command
ja: altaffiliationコマンドの非必須引数

en: Optional argument to the email command
ja: emailコマンドの非必須引数

en: Optional argument to the homepage command
ja: homepageコマンドの非必須引数

en: Optional arguments for this list (see enumitem manual)
ja: この一覧の非必須引数(enumitem説明書を参照のこと)

en: Optional arguments to the section command (see powerdot manual)
ja: sectionコマンドの非必須引数(powerdot説明書を参照のこと)

en: Optional arguments to the slide command (see powerdot manual)
ja: slideコマンドの非必須引数(powerdot説明書を参照のこと)

en: Optional paper size flag (-paper) for some DVI viewers
ja: 特定のDVIビューアが使う用紙寸法フラグを設定(-paper)

en: Optional photo for biography
ja: 経歴用の非必須写真

en: Optional vertical offset
ja: 非必須の垂直オフセット

en: Optional width
ja: 幅(非必須)

en: Options
ja: オプション

en: Opts
ja: オプション

en: Or&igin:
ja: 原点(&I):

en: Ordinary Quote|Q
ja: 通常の引用(Q)|Q

en: Orgdiv
ja: 組織部署

en: Orgname
ja: 組織名

en: Ori&gin:
ja: 原点(&G):

en: Oriya
ja: オリヤー文字

en: Osmanya
ja: オスマニヤ文字

en: Other (
ja: その他 (

en: Other Lists
ja: その他の一覧

en: Other Toolbars
ja: 他のツールバー

en: Other font settings
ja: その他のフォント設定

en: Other root	\root
ja: その他のルート	\root

en: Outer (default)
ja: 外側（既定値）

en: Outline
ja: 文書構造

en: Outline Pane|u
ja: 文書構造面(U)|U

en: Output
ja: 出力

en: Output &line length:
ja: 出力の行幅(&L):

en: Output Format
ja: 出力形式

en: Output Size
ja: 出力寸法

en: Output is empty
ja: 出力が空です

en: Oval frame, thick
ja: 楕円形の箱型（太線）

en: Oval frame, thin
ja: 楕円形の箱型（細線）

en: Oval, Thick|v
ja: 楕円形（太線）(V)|V

en: Oval, Thin|a
ja: 楕円形（細線）(A)|A

en: Over&hang:
ja: ぶら下げ(&H):

en: Overhang value
ja: ぶら下げ値

en: Overlay
ja: 重ね合わせ

en: Overlay Area Height
ja: 重ね合わせ領域の縦幅

en: Overlay Area Width
ja: 重ね合わせ領域の横幅

en: Overlay Specifications|v
ja: 重ね合わせ指定(S)|S

en: Overlay Specification|S
ja: 重ね合わせ指定(S)|S

en: Overlay specifications for this frame
ja: このフレームの重ね合わせ指定

en: Overlay specifications for this item
ja: この項目の重ね合わせ指定

en: Overlay specifications for this list
ja: この一覧の重ね合わせ指定

en: OverlayArea
ja: 重ね合わせ領域

en: Overlayarea
ja: 重ね合わせ領域

en: Overlays
ja: 重ね合わせ

en: Overprint
ja: 重ね刷り

en: Overprint Area Width
ja: 重ね刷り領域の幅

en: Override the language used for the spellchecker
ja: スペルチェッカーで用いる言語を上書きする

en: Overwrite &all
ja: 全て上書き(&A)

en: Overwrite document?
ja: 文書を上書きしますか？

en: Overwrite external file?
ja: 外部ファイルを上書きしますか？

en: Overwrite file?
ja: ファイルを上書きしますか？

en: Overwrite modified file?
ja: 修正されているファイルに上書きしますか？

en: P&rinter:
ja: プリンタ(&R):

en: P.S.:
ja: PS:

en: PACS number:
ja: PACS 番号:

en: PACS numbers:
ja: PACS 番号:

en: PDF (Circle)
ja: PDF (円形)

en: PDF (Freetext)
ja: PDF (自由文)

en: PDF (Line)
ja: PDF (線分)

en: PDF (Margin)
ja: PDF (余白)

en: PDF (Markup)
ja: PDF (マークアップ)

en: PDF (Reply)
ja: PDF (返信)

en: PDF (Setup)
ja: PDF (設定)

en: PDF (Sideline)
ja: PDF (側線)

en: PDF (Square)
ja: PDF (正方形)

en: PDF (Tooltip)
ja: PDF (ツールチップ)

en: PDF (cropped)
ja: PDF (切り落とし)

en: PDF Comments
ja: PDFコメント

en: PDF Page Mode
ja: PDFページモード

en: PDF Page Mode:
ja: PDFページモード:

en: PDF Properties
ja: PDF特性

en: PDF author
ja: PDF著者

en: PDF author:
ja: PDF著者:

en: PDF pages
ja: PDFページ

en: PDF-Annotation
ja: PDF注釈

en: PDF-Circle
ja: PDF円形

en: PDF-Comment setup options
ja: PDFコメント設定オプション

en: PDF-Comment-Setup
ja: PDFコメント設定

en: PDF-Freetext
ja: PDF自由文

en: PDF-Line
ja: PDF線分

en: PDF-Margin
ja: PDF余白

en: PDF-Markup
ja: PDFマークアップ

en: PDF-Reply
ja: PDF返信

en: PDF-Sideline
ja: PDF側線

en: PDF-Square
ja: PDF正方形

en: PDF-Tooltip
ja: PDFツールチップ

en: PDF-comment
ja: PDFコメント

en: PDF-comment avatar:
ja: PDFコメントアバター:

en: PDF-comment list style:
ja: PDFコメント一覧様式:

en: PDF-comment style:
ja: PDFコメント様式:

en: PDFComment Options
ja: PDFコメントオプション

en: PDFPages
ja: PDFページ

en: PROOF.
ja: 証明.

en: Pa&ge range:
ja: ページ範囲(&G):

en: Package
ja: パッケージ

en: Package not available
ja: パッケージが利用不能です

en: Package(s) required: %1$s.
ja: 必要なパッケージ: %1$s。

en: Page
ja: ページ

en: Page &break on current row
ja: 現在の行で改頁(&B)

en: Page &style:
ja: ページ様式(&S):

en: Page Break
ja: 改頁

en: Page Break|a
ja: 改頁(A)|A

en: Page Height %
ja: ページ高％

en: Page Layout
ja: ページレイアウト

en: Page Margins
ja: ページ余白

en: Page Number
ja: 頁数

en: Page Width %
ja: ページ幅％

en: Page headings
ja: ページヘッダ

en: Page number to print from
ja: 印刷を開始するページ

en: Page number to print to
ja: 印刷を終了するページ

en: Page:
ja: 頁：

en: Page:
ja: 頁：

en: Pages
ja: ページ

en: Palatized
ja: （硬）口蓋化

en: Palatoalveolar click
ja: 硬口蓋歯茎吸着音

en: Paper (Standard Class)
ja: Paper (標準クラス)

en: Paper Format
ja: 用紙書式

en: Paper Id:
ja: 論文ID:

en: Paper si&ze:
ja: 用紙寸法(&Z):

en: Paper t&ype:
ja: 用紙種類(&Y):

en: PaperId
ja: 論文ID

en: Paragraph
ja: 段落

en: Paragraph ##
ja: 第##段落

en: Paragraph Settings
ja: 段落設定

en: Paragraph Settings...|P
ja: 段落設定(P)...|P

en: Paragraph Start
ja: 段落開始

en: Paragraph layout set
ja: 段落を割り付けました。

en: Paragraph settings
ja: 段落設定

en: Paragraph's &Default
ja: 段落の既定値(&D)

en: Paragraph*
ja: 段落*

en: Parameter %1$s:
ja: パラメーター%1$s：

en: Parameters starting with '%1$s': %2$s
ja: 「%1$s」で始まるパラメーター：%2$s

en: Parenthetical
ja: 括弧付き

en: Part
ja: 部

en: Part Title
ja: 部見出し

en: Part \Roman{part}
ja: 第\Roman{part}部

en: Part \thepart
ja: 第\thepart部

en: Part*
ja: 部*

en: PartBacktext
ja: 扉裏文

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste Recent|e
ja: 直近のものを貼り付け(E)|E

en: Paste Special
ja: 特別な貼り付け

en: Paste as EMF
ja: EMFとして貼り付け

en: Paste as JPEG
ja: JPEGとして貼り付け

en: Paste as LinkBack PDF
ja: LinkBack PDFとして貼り付け

en: Paste as PDF
ja: PDFとして貼り付け

en: Paste as PNG
ja: PNGとして貼り付け

en: Paste from HTML|H
ja: HTMLから貼り付け|H

en: Paste from LaTeX|L
ja: LaTeXから貼り付け|L

en: Paths
ja: パス

en: Path|P
ja: パス(P)|P

en: Pause
ja: 一時停止

en: Pause number
ja: 一時停止回数

en: Peer Review Title
ja: ピアレビュー見出し

en: PeerReviewTitle
ja: ピアレビュー見出し

en: Percentage to scale by in LyX
ja: LyX内での表示縮尺

en: Perform a case-sensitive search
ja: 大文字小文字を区別した検索を行います

en: Personal Info
ja: 個人情報

en: PersonalInfo
ja: 個人情報

en: Petit
ja: 小字(Petit)

en: Phantom
ja: 埋め草

en: Phantom	\phantom
ja: 埋め草	\phantom

en: Phantom Settings
ja: 埋め草の設定

en: Phantom Settings...|h
ja: 埋め草の設定(H)...|H

en: Phantom|P
ja: 埋め草(P)|P

en: Phantom|m
ja: 埋め草(M)|M

en: Pharyngialized
ja: 咽頭化

en: Phone
ja: 電話

en: Phone:
ja: 電話:

en: Phonetic Extensions
ja: 発音記号拡張

en: Phonetic Symbols
ja: 発音記号

en: Phonetic Symbols|P
ja: 発音記号(P)|P

en: Photo
ja: 写真

en: Photo:
ja: 写真:

en: Phrase Text
ja: 説明文

en: Physics and Astronomy Classification System number:
ja: 物理学及天文学分類番号:

en: Picture
ja: 写真

en: Picture:
ja: 写真:

en: Place
ja: 場所(Place)

en: Place Figure here:
ja: 図をここに置く:

en: Place Table here:
ja: 表をここに置く:

en: Place:
ja: 場所(Place):

en: PlaceFigure
ja: 図挿入

en: PlaceTable
ja: 表挿入

en: Placement
ja: 配置

en: Plain Layout
ja: 無地レイアウト

en: Plain Text, Join Lines
ja: 平文(行を連結して)

en: Plain Text, Join Lines...|J
ja: 平文(行を連結して)(J)...|J

en: Plain Text, Join Lines|J
ja: 平文(行を連結して)(J)|J

en: Plain Text...|T
ja: 平文(T)...|T

en: Plain Text|T
ja: 平文(T)|T

en: Plain text
ja: 平文

en: Plain text (Xfig output)
ja: 平文（Xfig出力）

en: Plain text (catdvi)
ja: 平文（catdvi）

en: Plain text (chess output)
ja: 平文（チェス出力）

en: Plain text (image)
ja: 平文（イメージ）

en: Plain text (ps2ascii)
ja: 平文（ps2ascii）

en: Plain text (pstotext)
ja: 平文（pstotext）

en: Plain text does not have a preamble.
ja: 平文にはプリアンブルがありません。

en: Plain text|a
ja: 平文(A)|A

en: PlainFrame
ja: 白紙フレーム

en: Planotable
ja: 平面表(planotable)

en: Plate
ja: 挿絵

en: Please install correctly to estimate the great
ja: 正しくインストールして、如何にたくさんの労力を他の人々が

en: Please specify a LaTeX length expression.
ja: LaTeXで使う尺度表現を指定してください。

en: Please specify an integer value.
ja: 整数を指定してください。

en: Please specify one of %1$s.
ja: %1$sのうちの1つを指定してください。

en: Please specify one or more of '%1$s'.
ja: 「%1$s」のうちの1つ以上を指定してください。

en: Please specify true or false.
ja: 真か偽かを指定してください。

en: Please verify that the support software for your encoding (%1$s) is properly installed
ja: お使いの文字コード(%1$s)向けのサポートソフトウェアが適切にインストールされていることを確認してください。

en: Please, preview the document first.
ja: 文書をまずプレビューしてください。

en: Poemtitle
ja: 詩題

en: Poemtitle*
ja: 詩題*

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Polish Article (MW Bundle)
ja: ポーランド語Article (MW Bundle)

en: Polish Book (MW Bundle)
ja: ポーランド語Book (MW Bundle)

en: Polish Report (MW Bundle)
ja: ポーランド語Report (MW Bundle)

en: Portrait Slide
ja: 縦向きスライド

en: Portrait Slide:
ja: 縦向きスライド:

en: PortraitSlide
ja: 縦向きスライド

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Portuguese (Brazil)
ja: ポルトガル語(ブラジル)

en: Post Scriptum
ja: 追伸

en: Post Scriptum:
ja: 追伸:

en: PostScript files (*.ps)
ja: PostScriptファイル(*.ps)

en: Postal Data
ja: 郵便データ

en: Postal comment
ja: 郵送コメント

en: PostalComment
ja: 郵送コメント

en: PostalComment:
ja: 郵送コメント:

en: Postcode
ja: 郵便番号

en: Posters
ja: A. ポスター

en: Posting-order
ja: 投稿順

en: Posting-order:
ja: 投稿順:

en: Pr&ocessor:
ja: 処理子(&O):

en: Preamble
ja: 序文

en: Preamble Only
ja: プリアンブルのみ

en: Preface
ja: 序文(Preface)

en: Preferences
ja: 設定

en: Preferences...|P
ja: 設定(P)...|P

en: Preprint
ja: 前刷り

en: Preprint footer:
ja: 前刷りフッタ:

en: Preprint number
ja: 前刷り番号

en: Preprint number:
ja: 前刷り番号:

en: PreprintFooter
ja: 前刷りフッタ

en: Presentation
ja: 発表

en: PresentationMode
ja: 発表モード

en: Presentations
ja: 9. プレゼンテーション

en: Press button to check validity...
ja: 有効性を確認したい場合はボタンを押してください...

en: PrettyRef
ja: 装飾参照

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview body
ja: 本文をプレビューする

en: Preview failed
ja: プレビューに失敗しました

en: Preview loading
ja: プレビューを読み込んでいます

en: Preview preamble
ja: プリアンブルをプレビューする

en: Preview ready
ja: プレビューの準備ができました

en: Preview source code
ja: ソースコードをプレビューする

en: Preview source code for paragraph %1$d
ja: 段落%1$dのソースコードをプレビューする

en: Preview source code from paragraph %1$s to %2$s
ja: 段落%1$sから%2$sまでのソースコードをプレビューする

en: Previewed equations will have "(#)" labels rather than numbered ones
ja: 数式のプレビューにおいて、数式番号が、番号ではなくて"(#)"ラベルで表示されるようにします。

en: Previewing ...
ja: プレビューを準備しています...

en: Preview|w
ja: プレビュー(W)|W

en: Primary stress
ja: 第一強勢

en: Print &even-numbered pages
ja: 偶数頁を印刷(&E)

en: Print &odd-numbered pages
ja: 奇数頁を印刷(&O)

en: Print Destination
ja: 印刷先

en: Print Document
ja: 文書を印刷

en: Print all pages
ja: 全ページを印刷

en: Print as grey text
ja: 白黒で印刷

en: Print document
ja: 文書を印刷

en: Print document failed
ja: 文書の印刷に失敗しました

en: Print in reverse order
ja: 逆順で印刷する

en: Print to &file:
ja: ファイルに書き出す(&F):

en: Print to file
ja: ファイルに書き出す

en: Print...|P
ja: 印刷(P)...|P

en: Printer
ja: プリンタ

en: Printer Command Options
ja: 印刷コマンドオプション

en: Printer co&mmand:
ja: 印刷コマンド(&M):

en: Private Use Area
ja: 私用領域

en: Private Use High Surrogates
ja: 私用上位サロゲート領域

en: Prob
ja: 問題(Prob)

en: Problem
ja: 問題

en: Problem #.
ja: 問題 #.

en: Problem \arabic{theorem}
ja: 問題 \arabic{theorem}

en: Problem \theproblem.
ja: 問題 \theproblem.

en: Problem \thetheorem.
ja: 問題 \thetheorem.

en: Problem*
ja: 問題*

en: Problem.
ja: 問題.

en: Problematic filename for DVI
ja: DVIで問題を引き起こすファイル名

en: Process the converted file with this command ($$FName = file name)
ja: 変換されたファイルをこのコマンドで処理する($$FName＝ファイル名)

en: Processor for &Japanese:
ja: 日本語用処理子(&J):

en: Production
ja: 発話

en: Program
ja: プログラム

en: Program Listing
ja: プログラムリスト

en: Program Listing Settings
ja: プログラムリストの設定

en: Program Listing[[Menu]]
ja: プログラムリスト(Z)|Z

en: Program initialisation
ja: プログラム初期化

en: Progress Contents
ja: 進行内容

en: Progress/Debug Messages
ja: 進行状況/デバッグメッセージ

en: ProgressContents
ja: 進行内容

en: Project URL:
ja: プロジェクトURL:

en: Promote Section|P
ja: 節の階層を上げる(P)|P

en: Promote Section|r
ja: 節の階層を上げる(R)|R

en: Proof
ja: 証明

en: Proof(QED)
ja: 証明(QED)

en: Proof(smartQED)
ja: 証明(smartQED)

en: Proof.
ja: 証明.

en: Proof:
ja: 証明:

en: Prop
ja: 命題(Prop)

en: Prop \theprop.
ja: 命題(Prop)\theprop.

en: Property
ja: 性質

en: Property #.
ja: 性質 #.

en: Property \theproperty.
ja: 性質 \theproperty.

en: Proposition
ja: 命題

en: Proposition #.
ja: 命題 #.

en: Proposition \arabic{theorem}
ja: 命題 \arabic{theorem}

en: Proposition \theproposition.
ja: 命題 \theproposition.

en: Proposition \thetheorem.
ja: 命題 \thetheorem.

en: Proposition*
ja: 命題*

en: Proposition.
ja: 命題.

en: Protected Half Quad Space (Enspace)|E
ja: 保護された8分の1空白(nスキップ)(E)|E

en: Protected Horizontal Fill
ja: 保護された水平フィル

en: Protected Horizontal Fill|i
ja: 保護された水平フィル(I)|I

en: Protected Horizontal Space (%1$s)
ja: 保護された水平スペース（%1$s）

en: Protected Hyphen|y
ja: 保護されたハイフン(Y)|Y

en: Protected Space
ja: 保護された空白

en: Protected Space|P
ja: 保護された空白(P)|P

en: Protected Space|o
ja: 保護された空白(O)|O

en: Provides several paragraph shapes as well as commands to define custom shapes. For a description see LyX's Additional features manual, section 'Non-standard Paragraph Shapes'.
ja: いくつかの段落形を提供すると共に、任意の形を定義するコマンドも提供します。LyX取扱説明書『高度な機能篇』の「標準的でない形の段落」の節を参照してください。

en: Provides two insets and one environment to typeset numbers and phrases of chemical risk and safety statements. For a description see the file R-S-statements.lyx in LyX's examples folder.
ja: 化学物質のリスクと安全性に関する表示の番号と説明文を組版するための、2つの差込枠と1つの環境を提供します。詳細については、LyX用例フォルダ中のR-S-statements.lyxをご覧ください。

en: Provides two styles to typeset multilingual captions. For a description see the file MultilingualCaptions.lyx in LyX's examples folder.
ja: 多言語のキャプションを組むための様式を2つ提供します。詳細については、 LyX用例フォルダ中のMultilingualCaptions.lyxをご覧ください。

en: Publication ID
ja: 出版ID

en: Publication Issue
ja: 掲載号

en: Publication Issue:
ja: 掲載号:

en: Publication Month
ja: 掲載月

en: Publication Month:
ja: 掲載月:

en: Publication Volume
ja: 掲載巻

en: Publication Volume:
ja: 掲載巻:

en: Publication Year
ja: 掲載年

en: Publication Year:
ja: 掲載年:

en: Published-online:
ja: オンライン出版:

en: Publishers
ja: 出版社

en: Push new inset into the document
ja: 文書に新規差込枠を入れる

en: Qt Version (compile-time): %1$s
ja: Qtバージョン(コンパイル時): %1$s

en: Qt Version (run-time): %1$s
ja: Qtバージョン(実行時): %1$s

en: Quad (1 em)
ja: 4分の1空白 (1 em)

en: Quad Space
ja: 4分の1空白

en: Quad Space|Q
ja: 4分の1空白(Q)|Q

en: Quadratin space	\quad
ja: 4分の1空白	\quad

en: Question
ja: 問

en: Question #.
ja: 問 #.

en: Question \thequestion.
ja: 問\thequestion.

en: Question \thetheorem.
ja: 問 \thetheorem.

en: Question*
ja: 問*

en: Question.
ja: 問.

en: Quit %1
ja: %1を終了

en: Quotation
ja: 引用(字下げあり)

en: Quote
ja: 引用(字下げなし)

en: R&ename...
ja: 名称変更(&E)...

en: R&eset
ja: リセット(&E)

en: R&eset class options when document class changes
ja: 文書クラス変更時にクラスオプションをリセットする(&E)

en: R&oman:
ja: ローマン体(&O):

en: R-S number
ja: R-S番号

en: R-S phrase
ja: R-S説明文

en: R/S code
ja: R/Sコード

en: REVTeX (Obsolete Version)
ja: REVTeX (旧版)

en: Ragged Line Break|R
ja: 整形なし改行(R)|R

en: Raised
ja: 狭い

en: Range
ja: 範囲

en: Raster image
ja: ラスター画像

en: RasterImage
ja: ラスターイメージ

en: Re&move
ja: 削除(&M)

en: Re&name...
ja: 名称変更(&N)...

en: Re&placement:
ja: 置換(&P):

en: Re&verse order
ja: 印刷順序を逆転(&V)

en: Re&verse pages:
ja: 逆順に印刷(&V):

en: Read Error
ja: 読み込みエラー

en: Reading
ja: 読み取り

en: Reading not UTF-8 encoded file
ja: UTF-8でエンコードされていないファイルを読んでいます

en: Ready to display
ja: 表示できます

en: Reasoning
ja: 論拠

en: Rebuild the file lists
ja: ファイル一覧を再構築する

en: Received
ja: 受理日

en: Received:
ja: 受理日:

en: Recipe
ja: レシピ

en: Recipe:
ja: レシピ:

en: Recipient
ja: 受取人

en: Recognized Name
ja: 認識名

en: Reconfigure
ja: 環境構成

en: Reconfigure|R
ja: 環境構成(R)|R

en: Recursive input
ja: 再帰的input

en: Red
ja: 赤

en: Redefine shortcut?
ja: 捷径を定義しなおし？

en: Redefines several insets (Index, Branch, URL) as being Minimalistic.
ja: いくつかの差込枠（索引・派生枝・URL）を、簡素版に再定義します。

en: Redo
ja: やり直す

en: Redo|R
ja: やり直す(R)|R

en: Ref+Text:
ja: 参照＋本文形：

en: Ref:
ja: 参照：

en: Refcite
ja: 参照引用

en: Reference to Name
ja: 名称の参照

en: References
ja: 書誌情報

en: References. ---
ja: 引用 ---

en: References:
ja: 引用:

en: Regexp editor mode
ja: 正規表現エディタモード

en: Register
ja: 登録

en: Register...|R
ja: 登録(R)...|R

en: Regular e&xpression
ja: 正規表現(&X)

en: Regular expression editor mode
ja: 正規表現エディタモード

en: Reject All Changes|e
ja: 全変更を却下(E)|E

en: Reject Change|R
ja: 変更を却下(R)|R

en: Reject Change|j
ja: 変更を却下(J)|J

en: Reject all changes
ja: 全変更を却下

en: Reject change inside selection
ja: 選択範囲の変更を却下

en: Reject this change
ja: この変更を却下する

en: Relations
ja: 関係子

en: Relations (extended)
ja: 関係子(拡張)

en: Relative logo size (0 through 1)
ja: ロゴ相対寸(0から1)

en: Reload externally changed document?
ja: 外部から変更された文書を再度読み込みますか？

en: Reload saved document?
ja: 保存されている文書に復帰しますか？

en: Reloading configuration...
ja: システム設定を読み込み直しています...

en: Reload|R
ja: 再読込(R)|R

en: Remark
ja: 注意

en: Remark #.
ja: 注意 #.

en: Remark \arabic{theorem}
ja: 注意 \arabic{theorem}

en: Remark \theremark.
ja: 注意 \theremark.

en: Remark \thetheorem.
ja: 注意 \thetheorem.

en: Remark*
ja: 注意*

en: Remark.
ja: 注意.

en: Remarks
ja: 注意

en: Remarks #.
ja: 注意 #.

en: Remo&ve
ja: 削除(&V)

en: Remove Last Argument
ja: 最後の引数を削除

en: Remove Last Argument Spitting Out to the Right
ja: 右に吐き出す形で最後の引数を削除

en: Remove Optional Argument
ja: 非必須引数を削除

en: Remove emergency file now?
ja: 緊急保存ファイルを読みこみますか？

en: Remove emergency file now?
    (%1$s)
ja: 緊急保存ファイルを直ちに削除しますか？
    (%1$s)

en: Remove from personal dictionary|r
ja: 個人用辞書から削除(R)|R

en: Remove last argument
ja: 最後の引数を削除

en: Remove last argument spitting out to the right
ja: 右に吐き出す形で最後の引数を削除

en: Remove last key from the shortcut sequence
ja: 捷径鍵列から最後の鍵を削除する

en: Remove optional argument
ja: 非必須引数を削除

en: Remove the selected branch
ja: 選択した派生枝を削除

en: Remove the selected database
ja: 選択したデータベースを削除

en: Remove the selected index
ja: 選択した索引を削除

en: Rename and save?
ja: リネームして保存しますか？

en: Rename document?
ja: 文書を改名しますか？

en: Rename the selected index
ja: 選択した索引の名称を変更

en: Rename|R
ja: 改名(R)|R

en: Renaming failed
ja: 名称変更に失敗しました

en: Repeat frame with label
ja: ラベル付きフレームを繰り返す

en: Repeat this row as footer on every (except the last) page
ja: この行を（最後の頁を除く）全頁のフッタとして表示する

en: Repeat this row as header on every (except the first) page
ja: この行を（冒頭頁をのぞく）全頁のヘッダとして表示する

en: Replace &All
ja: 全て置換(&A)

en: Replace &with:
ja: 置換文字列(&W):

en: Replace all occurences at once
ja: 一致箇所を一括して置換する

en: Replace and find next occurrence [Enter]
ja: 置換して次に出現するものを検索します [改行キー]

en: Replace the entry with the selection
ja: 見出しを選択語で置換

en: Replace with selected word
ja: 選択した単語で置き換える

en: Replace word with current choice
ja: 単語を現在の選択で置換する

en: Report (Standard Class with Extra Font Sizes)
ja: Report (フォント寸を追加した標準クラス)

en: Report (Standard Class)
ja: Report (標準クラス)

en: Reports
ja: 5. レポート

en: Res&tore
ja: 復元(&T)

en: Reset
ja: リセット

en: Reset to the default settings for the document class
ja: 文書クラスの既定設定にリセットする

en: Resets the equation number at section start and prepends the section number to the equation number, as in '(2.1)'.
ja: 数式番号は節の開始毎にリセットされ、「(2.1)」のように数式番号の前には節番号を付けます。

en: Resets the figure number at section start and prepends the section number to the figure number, as in 'fig. 2.1'.
ja: 図番号は節の開始毎にリセットされ、「図2.1」のように図番号の前には節番号を付けます。

en: Resets the table number at section start and prepends the section number to the table number, as in 'Table 2.1'.
ja: 表番号は節の開始毎にリセットされ、「表2.1」のように表番号の前には節番号を付けます。

en: Resize this to the correct table dimensions
ja: 正しい表の寸法になるようにこのサイズを変更する

en: Rest of Initial
ja: 頭文字の残り

en: Rest of initial word or text
ja: 頭文字または単語の残り

en: Restore cursor &positions
ja: カーソル位置を復元(&P)

en: Restore initial values in dialog
ja: ダイアログ中の初期値に戻す

en: Restore to the cursor position when the file was last closed
ja: ファイルが最後に閉じられたときのカーソル位置を復元します

en: Restore window layouts and &geometries
ja: ウィンドウレイアウトと座標の保存・復帰を許可(&G)

en: Restrict search to math environments only
ja: 検索を数式環境のみに制限する

en: Restrict search to whole words only
ja: 検索を単語一致のみに制限する

en: Restriction
ja: 配布制限

en: Restriction:
ja: 配布制限:

en: Results
ja: 結果

en: Results of your work
ja: 著作物の結果

en: Retracted
ja: 奥寄り

en: Retracted tongue root
ja: 舌根が奥寄りの

en: Retrieve from version control?
ja: バージョン管理から復元しますか？

en: Return address
ja: 返信先

en: ReturnAddress
ja: 返信先

en: ReturnAddress:
ja: 返信先:

en: Revert changes
ja: 変更を破棄

en: Revert the color to the default
ja: 色を既定値に戻す

en: Revert to Repository Version|v
ja: レポジトリ版に戻す(V)|V

en: Revert to Saved|R
ja: 保存済み文書に復帰(R)|R

en: Revert to saved document?
ja: 保存されている文書に復帰しますか？

en: Revert to stored version of document?
ja: 文書を保管されている版に戻しますか？

en: Reverting to the stored version of the document %1$s will lose all current changes.
    
    Do you want to revert to the older version?
ja: 文書%1$sを保管されている文書に戻すと，現在の全ての変更点は失われてしまいます。
    
    古い版に戻しますか？

en: Review[[Toolbar]]
ja: 校閲[[Toolbar]]

en: Revised
ja: 改訂

en: Revised:
ja: 改訂:

en: Revision
ja: 改訂

en: Revision Author|A
ja: 改訂者(A)|A

en: Revision Date|D
ja: 改訂日付(D)|D

en: Revision History
ja: 改訂履歴

en: Revision Time|i
ja: 改訂時間(I)|I

en: Revision control error.
ja: 更新管理エラー。

en: RevisionHistory
ja: 改訂履歴

en: RevisionRemark
ja: 改訂所見

en: Rhoticity
ja: ｒの音色

en: Ri&ght
ja: 右揃え(&G)

en: Rich Text Format
ja: リッチテキスト形式

en: Right
ja: 右揃え

en: Right &top:
ja: 右上(&T):

en: Right Address
ja: 右寄せ住所

en: Right Footer
ja: 右フッタ

en: Right Footer:
ja: 右フッタ:

en: Right Header
ja: 右ヘッダ

en: Right Header:
ja: 右ヘッダ:

en: Right Line|R
ja: 右の罫線(R)|R

en: Right Summary
ja: 右要約

en: Right header:
ja: 右ヘッダ:

en: Right logo:
ja: 右ロゴ:

en: Right overlap \mathrlap
ja: 右オーバーラップ \mathrlap

en: Right summary
ja: 右要約

en: RightHeader
ja: 右ヘッダ

en: RightLogo
ja: 右ロゴ

en: Right|R
ja: 右(R)|R

en: Right|h
ja: 右(H)|H

en: Rising (accent)
ja: 昇り(アクセント)

en: Rising (tone letter)
ja: 昇り(声調)

en: Rising-falling (accent)
ja: 昇り降り(アクセント)

en: Rising-falling (tone letter)
ja: 昇り降り(声調)

en: Risk and Safety Statements
ja: リスクと安全性に関する表示

en: Risk and Safety Statements|R
ja: リスクと安全性に関する表示(R)|R

en: Ro&tate after scaling
ja: 縮尺を変更した後に回転(&T)

en: Roman
ja: ローマン体

en: Roman	\mathrm
ja: ローマン体	\mathrm

en: RomanList
ja: 箇条書き(連番:RomanList)

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Roots
ja: ルート

en: Rotate
ja: 回転

en: Rotate Graphics
ja: 画像を回転する

en: Rotate cell by 90 degrees or unset rotation
ja: セルを90度回転させるか回転を解除する

en: Rotate table by 90 degrees or unset rotation
ja: 表を90度回転させるか回転を解除する

en: Rotate the table by 90 degrees
ja: 表を90度回転させる

en: Rotate this cell by 90 degrees
ja: このセルを90度回転させる

en: Rotatefoilhead
ja: 横置きスライド表題(Rotatefoilhead)

en: Row setting
ja: 行の設定

en: Row settings
ja: 行の設定

en: RowPainter profiling
ja: RowPainterが輪郭を描いています

en: Rows & Columns|C
ja: 行と列(C)|C

en: Ruled Table
ja: 罫線表

en: Run-in headings
ja: 追い込み見出し

en: RunAuthor
ja: ヘッダ用著者名

en: RunTitle
ja: ヘッダ用表題

en: Runhead
ja: ヘッダ

en: Runhead:
ja: ヘッダ:

en: Running Author
ja: ヘッダ用著者名

en: Running Author:
ja: ヘッダ用著者名:

en: Running BibTeX.
ja: BibTeXを実行しています。

en: Running Chapter
ja: ヘッダ用章見出し

en: Running Index Processor.
ja: 索引処理器を実行しています。

en: Running LaTeX Title
ja: ヘッダ用LaTeX表題

en: Running LaTeX...
ja: LaTeXを実行中です...

en: Running MakeIndex for nomencl.
ja: nomencl用にMakeIndexを実行しています。

en: Running Section
ja: ヘッダ用節見出し

en: Running Title
ja: ヘッダ用表題

en: Running Title:
ja: ヘッダ用表題:

en: Running author:
ja: ヘッダ用著者名:

en: Running chapter:
ja: ヘッダ用章見出し:

en: Running chktex...
ja: chktexを実行しています...

en: Running configure...
ja: 初期設定を実行しています...

en: Running out of delimiters
ja: 区分記号を使いきりました

en: Running section:
ja: ヘッダ用節見出し:

en: Running title:
ja: ヘッダ用表題:

en: RunningAuthor
ja: ヘッダ用著者名

en: RunningTitle
ja: ヘッダ用表題

en: Russian
ja: ロシア語

en: S phrase:
ja: S説明文:

en: S&cale (%):
ja: 縮尺(&C) (％):

en: S&econdary:
ja: 副(&E):

en: S&ectioned bibliography
ja: 区分した書誌情報(&E)

en: S&elected
ja: 選択済み(&E)

en: S&elected Citations:
ja: 選択された文献(&E):

en: S&elected:
ja: 選択済み(&E):

en: S&ettings
ja: 設定(&E)

en: S&hape:
ja: 字型(&H):

en: S&mall:
ja: やや小(&M):

en: S&maller:
ja: 小(&M):

en: S&mallest:
ja: 極小(&M):

en: S&pace as symbol
ja: 空白を記号で表示(&P)

en: S&pellcheck continuously
ja: 連続スペルチェック(&P)

en: S&tep:
ja: 行間(&T):

en: S&uggestions:
ja: 修正候補(&U):

en: S&ynchronize Dialog
ja: ダイアログを同期(&Y)

en: S/R expr
ja: S/R表現

en: S/R expression
ja: S/R表現

en: SCENE
ja: 場面

en: SCENE \arabic{scene}
ja: 第\arabic{scene}場

en: SCENE*
ja: 場面*

en: SIGFPE signal caught!
    Bye.
ja: SIGFPEシグナルが検知されました！
    さようなら。

en: SIGHUP signal caught!
    Bye.
ja: SIGHUPシグナルが検知されました！
    さようなら。

en: SIGSEGV signal caught!
    Sorry, you have found a bug in LyX, hope you have not lost any data.
    Please read the bug-reporting instructions in 'Help->Introduction' and send us a bug report, if necessary. Thanks!
    Bye.
ja: SIGSEGVシグナルが検知されました！
    申し訳ありませんが、LyXのバグに遭遇したようです。データ損失のなかったことをお祈り申し上げます。
    必要ならば、「ヘルプ→はじめの一歩」のバグレポートの仕方を読んで、バグレポートをお送り下さい。ご協力感謝します。
    それでは。

en: SS-Code
ja: SSコード

en: SS-Title
ja: SS表題

en: SVN File Locking
ja: SVNファイルロック

en: Safety phrase
ja: 安全性説明文

en: Sans Seri&f:
ja: サンセリフ体(&F):

en: Sans Serif
ja: サンセリフ体

en: Sans serif	\mathsf
ja: サンセリフ体	\mathsf

en: Sanskrit
ja: サンスクリット語

en: Save All|l
ja: 全て保存(L)|L

en: Save As...|A
ja: 名前を付けて保存(A)...|A

en: Save Bookmark 1|S
ja: しおり1を保存(S)|S

en: Save Bookmark 2
ja: しおり2を保存

en: Save Bookmark 3
ja: しおり3を保存

en: Save Bookmark 4
ja: しおり4を保存

en: Save Bookmark 5
ja: しおり5を保存

en: Save as Document Defaults
ja: 文書の既定値として保存

en: Save bookmark
ja: しおりを保存

en: Save changed document?
ja: 変更した文書を保存しますか？

en: Save document
ja: 文書を保存

en: Save failed! Bummer. Document is lost.
ja: 保存に失敗しました！なんてこった。文書は失われました。

en: Save failed! Trying again...
ja: 保存に失敗しました！再度試みています...

en: Save failed! Trying yet again...
ja: 保存に失敗しました！また再度試みています...

en: Save new document?
ja: 新規文書を保存しますか？

en: Save settings as LyX's default document settings
ja: 設定をLyXの既定文書設定として保存する

en: Saved to %1$s. Phew.
ja: %1$sに保存しました。ひゅぅ。

en: Save|S
ja: 保存(S)|S

en: Saving all documents...
ja: 全ての文書を保存中です...

en: Saving document %1$s...
ja: 文書を保存中です: %1$s...

en: Sc&ale (%):
ja: 縮尺(&A) (％):

en: Sca&le on Screen (%):
ja: 画面上の縮尺(&L) (％):

en: Scale
ja: 縮尺

en: Scale image to maximum size not exceeding width and height
ja: 縦横幅がはみ出ないように画像を最大化する

en: Scale the Sans Serif font to match the base font's dimensions
ja: 基本フォントの寸法に一致するようにサンセリフ体フォントを調整する

en: Scale the Typewriter font to match the base font's dimensions
ja: 基本フォントの寸法に一致するようにタイプライタ体フォントを調整する

en: Scale the preview size to suit.
ja: プレビューの大きさを適合するように合わせます。

en: Scale%
ja: 縮尺％

en: Scaling etc...
ja: スケーリング等...

en: Scaling factor for images used for math output.
ja: 数式出力に使用する画像の伸縮係数

en: Scan for new databases and styles
ja: 新規データベースや新規スタイルがないか走査する

en: Scene
ja: 場面

en: Scheme
ja: スキーム

en: Scope
ja: 範囲

en: Scottish
ja: スコットランド語

en: Screen Fonts
ja: 画面フォント

en: Screen used (&pixels):
ja: 使用するスクリーン幅(ピクセル)(&P):

en: Script (small) style	\scriptstyle
ja: Script(小)様式	\scriptstyle

en: Scripts
ja: 7. 脚本

en: Scriptscript (smaller) style	\scriptscriptstyle
ja: Scriptscript(微小)様式	\scriptscriptstyle

en: Scroll &below end of document
ja: 文末を越えてスクロールする(&B)

en: Scrolling debugging
ja: スクロールデバッグ

en: Sear&ch
ja: 検索(&C)

en: Searc&h:
ja: 検索フィールド(&H):

en: Search
ja: 検索

en: Search &backwards
ja: 後ろ向き検索(&B)

en: Search Citation
ja: 検索引用

en: Search as you &type
ja: 入力した通りに検索(&T)

en: Search error
ja: 検索エラー

en: Search field:
ja: 検索フィールド:

en: Search on&ly in maths
ja: 数式のみを検索(&L)

en: Search string is empty
ja: 検索文字が空です

en: Second Language Short Title
ja: 第二言語表題短縮形

en: Secondary stress
ja: 第二強勢

en: Section
ja: 節

en: Section ##
ja: 第##節

en: Section Box
ja: 節ボックス

en: Section Box Heading
ja: 節ボックス見出し

en: Section Box Width|S
ja: 節ボックス幅(S)|S

en: Section Boxes
ja: 節ボックス

en: Section Option
ja: 節オプション

en: Section \arabic{section}
ja: 第\arabic{section}節

en: Section*
ja: 節*

en: SectionBox
ja: 節ボックス

en: Sectioning
ja: 節分け

en: Select %1$s file to import
ja: 読み込むファイルとして%1$sを選択します

en: Select All
ja: 全てを選択

en: Select LyX document to insert
ja: 挿入するLyX文書を選択して下さい

en: Select Section|S
ja: 節を選択(S)|S

en: Select Whole Inset
ja: 差込枠全体を選択

en: Select a BibTeX database to add
ja: 追加するBibTeXデータベースを選んで下さい

en: Select a BibTeX style
ja: BibTeXスタイルを選んで下さい

en: Select a backups directory
ja: バックアップ用ディレクトリを選択して下さい

en: Select a document directory
ja: 文書ディレクトリを選択して下さい

en: Select a document templates directory
ja: ひな型文書のディレクトリを選択して下さい

en: Select a file
ja: ファイルを選んでください

en: Select a fill pattern style for HFills
ja: 水平フィルで使う埋込パターン様式を選択してください

en: Select a processor
ja: 処理子を選んでください

en: Select a temporary directory
ja: 一時作業用ディレクトリを選択して下さい

en: Select an existing group for the current graphics.
ja: この画像用の定義済みグループを選択して下さい。

en: Select an image file
ja: 図表ファイルを選んでください

en: Select de&fault master document
ja: 既定の親文書を選択してください

en: Select directory for example files
ja: 用例ファイルのディレクトリを選択して下さい

en: Select document
ja: 文書を選択してください

en: Select document to include
ja: インクルードする文書を選択してください

en: Select document to open
ja: 開く文書を選んでください

en: Select external file
ja: 外部ファイルを選択する

en: Select file to insert
ja: 挿入するファイルを選択して下さい

en: Select for LyX to pass the name of the destination printer to your print command.
ja: LyXが印刷コマンドに，印刷先プリンタ名を渡すようにしたいときに選択してください。

en: Select for tables that span multiple pages
ja: 複数頁にわたる表を作る際に選択して下さい

en: Select graphics file
ja: 画像ファイルを選択

en: Select how LyX will display any graphics.
ja: LyX が画像をどのように表示するかを選びます。

en: Select if a language switching command is needed at the beginning of the document.
ja: 文書の最初に言語切換コマンドが必要なときに選んでください。

en: Select if a language switching command is needed at the end of the document.
ja: 文書の最後に言語切換コマンドが必要なときに選んでください。

en: Select if the current document is included to a master file
ja: 現在の文書を親ファイルに含めるときは選択してください。

en: Select master document
ja: 親文書を選択してください

en: Select template file
ja: ひな型ファイルを選んでください

en: Select the Sans Serif (grotesque) typeface
ja: サンセリフ（グロテスク）体の書体を選んでください

en: Select the debug messages that should be displayed
ja: 表示するデバッグメッセージを選択してください

en: Select the default family for the document
ja: 文書の既定フォント族を選択してください

en: Select the dialect of the programming language, if available
ja: もしプログラミング言語の方言がある場合には，選択してください

en: Select the index that shall be printed at this place of the document.
ja: 文書のこの場所に印字されるべき索引を選択してください。

en: Select the index this entry should be listed in.
ja: この項目を収録する索引を選択してください。

en: Select the language of the user interface (menus, dialogs, etc.)
ja: 操作画面（メニューやダイアログなど）用言語を選択してください。

en: Select the math typeface
ja: 数式の書体を選んでください

en: Select the output format
ja: 出力形式を指定して下さい

en: Select the programming language
ja: プログラミング言語を選択してください

en: Select the roman (serif) typeface
ja: ローマン（セリフ）体の書体を選んでください

en: Select the typewriter (monospaced) typeface
ja: タイプライタ（等間隔）体の書体を選んでください

en: Select this if you want to split your bibliography into sections
ja: 書誌情報を区分けしたいときに選択してください

en: Select this to display all available characters at once
ja: 利用できる文字を一度にすべて表示する際に選択してください

en: Select to check whether the lastfiles still exist.
ja: 最後のファイルがまだ存在するかどうかをチェックするときには選んでください。

en: Select to control the highlighting of words with a language foreign to that of the document.
ja: 文書が用いている言語ではない単語を，ハイライトするのを制御するときに選択してください。

en: Select to display the completion popup in math mode.
ja: 選択すると、数式モードで補完ポップアップを表示します。

en: Select to display the completion popup in text mode.
ja: 選択すると、テキストモードで補完ポップアップを表示します。

en: Select to display the inline completion in math mode.
ja: 選択すると、数式モードで行内補完を表示します。

en: Select to display the inline completion in text mode.
ja: 選択すると、テキストモードで行内補完を表示します。

en: Select to enable support of right-to-left languages (e.g. Hebrew, Arabic).
ja: 右から左へ書く言語（ヘブライ語，アラビア語など）をサポートするときに選択してください。

en: Select to have visual bidi cursor movement, unselect for logical movement.
ja: 選択すると、視覚的な上下カーソル動作をします。選択を外すと、論理的な動作になります。

en: Select whether LyX should output Windows or Cygwin style paths to LaTeX files.
    Change the default only if the TeX engine was not correctly detected at configure time.
    Warning: Your changes here will not be saved.
ja: LyXにWindows形式またはCygwin形式のパスをLaTeXファイルに出力させるかどうかを指定してください。
    初期設定時にTeXエンジンが正しく検出されなかったとき以外は、既定値をいじらないでください。
    注意：ここで加えた変更は保存されません。

en: Select which language package LyX should use
ja: どの言語パッケージをLyXが使うべきか選択してください

en: Select your branch
ja: 派生枝を選択してください

en: Selected classes or styles
ja: 表示するクラスまたはスタイル

en: Selection copy/paste mechanism
ja: 選択部のコピー/貼り付けの動作

en: Selection size should match clipboard content.
ja: 選択した大きさが、クリップボードの内容と一致していなくてはなりません。

en: Selection, Join Lines|i
ja: 選択(行を連結して)(I)|I

en: Selections not supported.
ja: 選択はサポートされていません。

en: Selection|S
ja: 選択(S)|S

en: Send To Address
ja: 送り先住所

en: Send output to a file
ja: 出力をファイルに送る

en: Send output to the given printer
ja: 出力を指定されたプリンタに送る

en: Send output to the printer
ja: 出力をプリンタに送る

en: Sender Address:
ja: 送り主住所:

en: Sender E-Mail:
ja: 送り主電子メール:

en: Sender Fax:
ja: 送り主ファックス:

en: Sender Name:
ja: 送り主名:

en: Sender Phone:
ja: 送り主電話番号:

en: Sender URL:
ja: 送り主URL:

en: SenderAddress
ja: 送り主住所

en: Senseless with this layout!
ja: このレイアウトでは意味を持ちません！

en: Senseless!!!
ja: 意味を成しません!!!

en: Separate paragraphs with
ja: 段落間の分け方

en: Separate the dataset ID from text
ja: データセットIDを本文から離す

en: Separate the recognized name of an object from text
ja: オブジェクトの認識名を本文から離す

en: Separator
ja: 分離線

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Serbian (Latin)
ja: セルビア語(ラテン文字)

en: Seriate
ja: 行内列挙(Seriate)

en: Set
ja: 設定

en: Set &height:
ja: 縦幅を設定(&H):

en: Set &printer:
ja: プリンタ指定(&P):

en: Set &width:
ja: 横幅を設定(&W):

en: Set Borders
ja: 罫線の設定

en: Set PDF-Comment List Style
ja: PDFコメント一覧様式を設定

en: Set a page break on the current row
ja: 現在の行に改頁を設定する

en: Set all borders of the current (selected) cell(s)
ja: 現在の（選択された）セルの全ての罫線を描く

en: Set all lines
ja: 全ての罫線を描画

en: Set border lines
ja: 罫線の設定

en: Set borders of the current (selected) cell(s)
ja: 現在の（選択した）セルの罫線を設定

en: Set bottom line
ja: 下罫線を描画

en: Set class options to default on class change
ja: クラスが変更された時にクラスオプションを既定値にする

en: Set display mode
ja: 表示モードを設定

en: Set languages &globally
ja: 言語を大域的に設定(&G)

en: Set left line
ja: 左罫線を描画

en: Set max. &height:
ja: 最大縦幅を設定(&H):

en: Set max. &width:
ja: 最大横幅を設定(&W):

en: Set multi-column
ja: 連結列にする

en: Set multi-row
ja: 連結行にする

en: Set right line
ja: 右罫線を描画

en: Set the path to the Hunspell dictionaries
ja: Hunspell辞書のパスを設定する

en: Set the path to the thesaurus dictionaries
ja: 類語辞典用辞書へのパスを指定して下さい。

en: Set top line
ja: 上罫線を描画

en: Set-color "%1$s" failed - color is undefined or may not be redefined
ja: Set-color "%1$s"は失敗しました。───色が未定義か、再定義されていない可能性があります。

en: Sets all footnotes as endnotes. You will need to add \theendnotes in TeX-code where you want the endnotes to appear.
ja: 全ての脚注を巻末注に設定します。巻末注を表示させたいところで\theendnotes と書いたTeXコードを挿入する必要があります。

en: Sets height of graphic. Leave unchecked to set automatically.
ja: 図の縦幅を設定します。自動的に設定させるには、チェックを外したままにしてください。

en: Sets width of graphic. Leave unchecked to set automatically.
ja: 図の横幅を設定します。自動的に設定させるには、チェックをはずしたままにしてください。

en: Setting debug level to %1$s
ja: デバッグレベルを%1$sに設定します

en: Settings
ja: 設定

en: Settings...|S
ja: 設定(S)...|S

en: Settings...|e
ja: 設定(E)...|E

en: Shaded Background|B
ja: 影付き背景(B)|B

en: Shaded background
ja: 影の背景

en: Shaded boxes:
ja: 影付きボックス:

en: Shape specification
ja: 形の指定

en: ShapedParagraphs
ja: 造形段落

en: Shavian
ja: シェイヴィアン文字

en: Sheet music typeset by GNU LilyPond,
    converted to .pdf or .eps for inclusion
    Using .eps requires at least lilypond 2.6
    Using .pdf requires at least lilypond 2.9
ja: GNU LilyPondによる楽譜タイプセット
    インクルード用に.pdfや.epsに変換してあります
    .epsを使うには少なくともlilypond 2.6が必要です
    .pdfを使うには少なくともlilypond 2.9が必要です

en: Shift+Enter search backwards directly
ja: Shift+Enterで直接後ろ向き検索を行います

en: Shift-
ja: シフト-

en: Sho&w in LyX
ja: LyX内に表示(&W)

en: Sho&w in export menu
ja: 書き出しメニューに表示(&W)

en: Sho&w popup without delay for non-unique completions
ja: 複数候補のある時、遅延せずにポップアップを表示する(&W)

en: Short Author|S
ja: 著者短縮形(S)|S

en: Short Date|S
ja: 日付短縮形(S)|S

en: Short Frame Title|S
ja: フレーム短縮形見出し(S)|S

en: Short Institute|S
ja: 短縮形所属(S)|S

en: Short Subtitle|S
ja: 副題短縮形(S)|S

en: Short Title
ja: 見出し短縮形

en: Short Title (Header)
ja: 表題短縮形(ヘッダ)

en: Short Title (TOC)|S
ja: 見出し短縮形(TOC)|T

en: Short Title|S
ja: 見出し短縮形(S)|S

en: Short author which appears in the sidebar/header
ja: サイドバーとヘッダに表示する著者短縮形

en: Short cite
ja: 短縮引用

en: Short date which appears in the sidebar/header
ja: サイドバーとヘッダに表示する日付短縮形

en: Short institute which appears in the sidebar/header
ja: サイドバーとヘッダに表示する所属機関短縮形

en: Short name
ja: 短縮名

en: Short name which appears in the footer of the title page
ja: 表題ページのフッタに表示する短縮名

en: Short subtitle which appears in the sidebar/header
ja: サイドバーとヘッダに表示する小見出し短縮形

en: Short title as it appears in the running headers
ja: ランニングヘッダに表示する表題短縮形

en: Short title for the appendix
ja: 附録の見出し短縮形

en: Short title for the main(document) language
ja: (文書)主言語の表題短縮形

en: Short title for the second language
ja: 第二言語の表題短縮形

en: Short title that will appear in header line
ja: ヘッダ行に表示する表題短縮形

en: Short title which appears in the running headers
ja: ランニングヘッダに表示する表題短縮形

en: Short title which appears in the sidebar/header
ja: サイドバーとヘッダに表示する見出し短縮形

en: Short title which will appear in the running header
ja: ランニングヘッダに表示する見出し短縮形

en: Short title:
ja: 見出し短縮形:

en: ShortCite
ja: 短縮引用

en: ShortFoilhead
ja: スライド表題(小)(ShortFoilhead)

en: ShortRotatefoilhead
ja: 横置きスライド表題(小)(ShortRotatefoilhead)

en: ShortTitle
ja: 短縮形見出し

en: Shortc&ut:
ja: 捷径(&U):

en: Shortcut
ja: 捷径 (ショートカット)

en: Shortcut `%1$s' is already bound to %2$s.
    Are you sure you want to unbind the current shortcut and bind it to %3$s?
ja: 捷径「%1$s」はすでに %2$s に割り当てられています:
    現在の捷径を解除して、%3$s に割り当てますか。

en: Shortcuts
ja: 捷径

en: Shortcuts|S
ja: 捷径(S)|S

en: Should be composed of one or more of %1$s.
ja: %1$sのうちの1つ以上で構成されなくてはなりません。

en: Show &path
ja: パスを表示(&P)

en: Show Changes in Output|S
ja: 出力に変更を表示(S)|S

en: Show ERT button only
ja: ERTボタンのみを表示

en: Show ERT contents
ja: ERTの内容を表示

en: Show File
ja: ファイルを表示

en: Show History...|H
ja: 履歴を表示(H)...|H

en: Show LaTeX preview
ja: LaTeXプレビューを表示

en: Show Label|L
ja: ラベルを表示(L)|L

en: Show Math Toolbar
ja: 数式ツールバーを表示

en: Show Math-Panels Toolbar
ja: 数式パネルツールバーを表示

en: Show Table Toolbar
ja: 表ツールバーを表示

en: Show a small box around a Math Macro with the macro name when the cursor is inside.
ja: カーソルが内部にある時に、数式マクロをマクロ名のついた小さなボックスで囲む。

en: Show a small triangle on the cursor if a completion is available in text mode.
ja: テキストモードで補完が可能な時にカーソル上に小さい三角形を表示する。

en: Show a small triangle on the cursor to indicate that a completion is available.
ja: 補完が利用可能であることを示すためにカーソル上に小さな三角形を表示します。

en: Show changes in output
ja: 出力に変更を表示

en: Show contents of marked file. Only possible when files are shown with path
ja: 選択したフィルの中身を表示する。ファイルのパスが表示されている時のみ有効である。

en: Show ke&y-bindings containing:
ja: 以下を含むキー設定を表示する(&Y):

en: Show the completion popup without delay after non-unique completion attempt.
ja: 複数の補完候補がある際、遅延なしに補完ポップアップを表示する。

en: Show the grey inline completion behind the cursor in math mode after the delay.
ja: 数式モードで、カーソルの後ろに灰色の補完文字を遅延表示する。

en: Show the grey inline completion behind the cursor in text mode after the delay.
ja: テキストモードで、カーソルの後ろに灰色の補完文字を遅延表示する。

en: Show the popup after the set delay in text mode.
ja: テキストモードで、設定された遅延後ポップアップを表示する。

en: Show the popup in math mode after the delay.
ja: 数式モードで、設定された遅延後ポップアップを表示する。

en: Show the source as the master document gets it
ja: 親文書が受け取る形のソースを表示する

en: Show undefined branches used in this document.
ja: 本文書中で使われている未定義の派生枝を表示する。

en: Shows a typeset preview of things such as math
ja: 数式などの組版プレビューを表示します

en: Si&ze and Rotation
ja: 寸法と回転(&Z)

en: Si&ze:
ja: 大きさ(&Z):

en: Sidenote
ja: 側注

en: Sign off from group '%1$s'
ja: 「%1$s」グループから外す

en: Signature
ja: 署名

en: Signature:
ja: 署名:

en: Signature|S
ja: 署名(S)|S

en: Simple Frame, Page Breaks|P
ja: 簡素な枠・改頁(P)|P

en: Simple Frame|F
ja: 簡素な枠(F)|F

en: Simple rectangular frame
ja: 簡素な長方形の箱型

en: Simultaneous voiceless postalveolar and velar fricative
ja: 同時無声後部歯茎および軟口蓋摩擦音

en: Single
ja: なし

en: Single Quote|S
ja: シングルクウォート(S)|S

en: SixAffiliations
ja: 第六所属

en: SixAuthors
ja: 第六著者

en: Size
ja: 寸法

en: Size of the indentation
ja: 字下げの寸法

en: Size of the vertical space
ja: 垂直スペースの寸法

en: Size the photo is resized to
ja: 写真を合わせる寸法

en: Size: %1$s
ja: 寸法: %1$s

en: Skip trailing non-word characters
ja: 末尾の非単語文字をスキップ

en: Slanted
ja: 斜体

en: Slide
ja: スライド

en: Slide Contents
ja: スライド内容

en: Slide Option
ja: スライドオプション

en: Slide*
ja: スライド*

en: SlideContents
ja: スライド内容

en: SlideHeading
ja: スライドヘッダ

en: SlideSubHeading
ja: スライド副ヘッダ

en: Slides
ja: スライド

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovene
ja: スロベニア語

en: Slug Comment:
ja: 廃棄用コメント(slugcomment):

en: SlugComment
ja: 廃棄用コメント

en: Small
ja: やや小

en: Small Caps
ja: スモールキャップ体

en: Small Form Variants
ja: 小字形

en: Small skip
ja: 小スキップ

en: Small-sized icons
ja: 小アイコン

en: SmallCaps
ja: スモールキャップ体

en: SmallSkip
ja: 小スキップ

en: SmallSkip|S
ja: 小スキップ(S)|S

en: Smallcaps
ja: スモールキャップ

en: Smaller
ja: 小

en: Smallest
ja: 極小

en: Smash \smash
ja: 無高化(smash) \smash

en: Social
ja: SNS

en: Social:
ja: SNS:

en: Software exception Detected
ja: ソフトウェア例外エラーが検出されました

en: Sol
ja: 解(Sol)

en: Solution
ja: 解

en: Solution #.
ja: 解 #.

en: Solution \thesolution
ja: 解 \thesolusion.

en: Solution \thesolution.
ja: 解 \thesolusion.

en: Some changes in the dialog were not yet applied.
    If you do not apply now, they will be lost after this action.
ja: このダイアログで加えられた変更は、まだ適用されていません。
    いま適用しなければ、この動作以降、変更が失われます。

en: Some characters of your document are probably not representable in the chosen encoding.
    Changing the document encoding to utf8 could help.
ja: お使いの文書には，選択されている文字コードでは表記できない文字が含まれています。
    文書文字コードをutf8に変更すると解決するかもしれません。

en: Some problem occured while running the command:
    '%1$s'.
ja: コマンド「%1$s」を実行している間に
    エラーが発生しました。

en: Sort
ja: 整序

en: Sort &as:
ja: 整序用文字列(&A):

en: Sort &environments alphabetically
ja: 環境をアルファベット順に整序(&E)

en: Sort labels case-sensitively in alphabetical order
ja: ラベルを大文字小文字を区別してアルファベット順に整序する

en: Sort labels in alphabetical order (case-insensitively unless the Case-sensitive option is checked)
ja: ラベルをアルファベット順に整序（「大文字/小文字を区別」オプションを有効にしない限りは、両者を区別しません）

en: Sorting:
ja: 並び替え:

en: Source
ja: 出典

en: Source Pane|S
ja: ソース面(S)|S

en: South European (ISO 8859-3)
ja: 南ヨーロッパ語(ISO 8859-3)

en: South-Eastern European (ISO 8859-16)
ja: 南東ヨーロッパ語(ISO 8859-16)

en: Space Before Page Break
ja: 改頁前の余白

en: Space after picture:
ja: 写真後ろの余白:

en: Space before picture:
ja: 写真前の余白:

en: Space i&n string as symbol
ja: 文字列中の空白を記号で表示(&N)

en: Spacing
ja: 空白

en: Spacing Modifier Letters
ja: 前進を伴う修飾文字

en: Spacing type
ja: 空白型

en: Spacings
ja: 空白

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Spanish (Mexico)
ja: スペイン語(メキシコ)

en: Speaker
ja: 話者

en: Special Character|p
ja: 特殊文字(P)|P

en: Special-section
ja: 特別節

en: Special-section:
ja: 特別節:

en: SpecialSection
ja: 特別節

en: SpecialSection*
ja: 特別節*

en: Specialmail
ja: 特別便

en: Specialmail:
ja: 特別便:

en: Specials
ja: 特殊用途文字

en: Specific BibTeX command and options for pLaTeX (Japanese)
ja: pLaTeX(日本語)使用時のBibTeXコマンドとオプション

en: Specific Manuals|p
ja: 用途別説明書(P)|P

en: Specific index command and options for pLaTeX (Japanese)
ja: pLaTeX(日本語)使用時の索引コマンドとオプション

en: Specification of the shape
ja: 形の指定

en: Specifies the vertical alignment of this cell in relation to the baseline of the row.
ja: このセルの、行のベースラインに対する相対的な垂直配置を指定する。

en: Specifiy note options (see beamer manual)
ja: 注釈オプションを指定してください(beamer説明書を参照のこと)

en: Specify additional chars that can be part of a word.
ja: 単語の一部になりうる文字を追加で指定します。

en: Specify an alternate language. The default is to use the language of the document.
ja: 代理の言語を指定してください。既定値では，文書の言語を使います。

en: Specify an optional ingredients header
ja: 材料ヘッダを指定してください(非必須)

en: Specify in which mode (article, presentation etc.) this header appears
ja: このヘッダを表示するモード(article・presentation等)を指定

en: Specify placement (htbp) for floating listings
ja: プログラムリストをフロートにする際の配置(h,t,b,p)を指定してください

en: Specify the default output format (for view/update)
ja: 既定の用紙寸法を指定してください(表示・更新用)

en: Specify the default output format when using (PDF)LaTeX
ja: (PDF)LaTeX使用時の既定用紙寸法を指定してください

en: Specify the font encoding (e.g., T1).
ja: フォントエンコーディングを指定します（例: T1）。

en: Specify the link target
ja: リンクターゲットを指定してください

en: Specify the overlay settings (see beamer manual)
ja: 重ね合わせ設定を指定してください(beamer説明書を参照のこと)

en: Specify the overlay settings (see powerdot manual)
ja: 重ね合わせ設定を指定してください(powerdot説明書を参照のこと)

en: Specify the paper command to DVI viewer (leave empty or use "-paper")
ja: DVI ビューアヘの用紙指定コマンドを指定してください (空のままにするか "-paper" を使ってください)

en: Specify those directories which should be prepended to the PATH environment variable.
    Use the OS native format.
ja: PATH 環境変数に前置するディレクトリを指定してください。OS ネイティブのフォーマットを使ってください。

en: Specify those directories which should be prepended to the TEXINPUTS environment variable.
    A '.' represents the current document directory. Use the OS native format.
ja: TEXINPUTS 環境変数に前置するディレクトリを指定してください。
    「.」はカレント文書ディレクトリを表します。OS ネイティブのフォーマットを使ってください。

en: Specify whether, closing the last view of an open document, LyX should close the document (yes), hide it (no), or ask the user (ask).
ja: 開かれている文書の最後の表示窓を閉じる際、文書を閉じるか(yes)、非表示にする(no)、ユーザに訊くか(ask)をLyXに指定します。

en: Spell Checker
ja: スペルチェッカー

en: Spell check of the selection done, did not find any errors.
ja: 選択範囲のスペルチェック終了。誤りはありませんでした。

en: Spell checker has no dictionaries.
ja: スペルチェッカの辞書がありません。

en: Spellcheck &notes and comments
ja: 注釈とコメントの綴りを検証する(&N)

en: Spellcheck continuously
ja: 連続スペルチェック

en: Spellchecker
ja: スペルチェッカー

en: Spellchecker...|S
ja: スペルチェック(S)...|S

en: Split Cell|C
ja: セルを分割(C)|C

en: Split Environment|S
ja: Split環境|S

en: Split View Into Left and Right Half|i
ja: 表示を左右半々に分割(I)|I

en: Split View Into Upper and Lower Half|e
ja: 表示を上下半々に分割(E)|E

en: Spool &printer:
ja: スプールプリンタ(&P):

en: Spool co&mmand:
ja: スプールコマンド(&M):

en: Spreadsheet
ja: 表計算表

en: Springer SV Global (Obsolete Version)
ja: Springer SV Global (旧版)

en: Square
ja: 正方形

en: Square root	\sqrt
ja: 平方根	\sqrt

en: St&yle
ja: 様式(&Y)

en: Standard
ja: 標準

en: Standard	\frac
ja: 標準	\frac

en: Standard in Title
ja: 表題中の標準

en: Standard+Textual Page
ja: 標準＋本文形頁

en: Standard[[Bullets]]
ja: 標準

en: Standard[[mathref]]
ja: 標準

en: Star
ja: 星形

en: Start Appendix Here|A
ja: ここから付録を開始(A)|A

en: Start New Environment (%1$s)
ja: 新たな環境(%1$s)を開始

en: Start New Parent Environment (%1$s)
ja: 新たな親環境(%1$s)を開始

en: Start column (increase depth!), width:
ja: 列の開始（階層を下げてください！）－幅:

en: State
ja: 州

en: State:
ja: 州:

en: Statistics
ja: 統計

en: Statistics for the document:
ja: 文書の統計:

en: Statistics for the selection:
ja: 選択範囲の統計:

en: Statistics...|a
ja: 統計(A)...|A

en: Status
ja: 状態

en: Stick with group '%1$s'
ja: 「%1$s」グループに残る

en: Stop command?
ja: コマンドを停止しますか？

en: Street
ja: 通り

en: Street:
ja: 通り:

en: Stretch
ja: 広げる

en: Strikeout
ja: 取消線

en: Strikeout %1$s,
ja: 取消線%1$s,

en: String found.
ja: 文字列が見つかりました。

en: String has been replaced.
ja: 文字列が置換されました。

en: String not found.
ja: 文字列が見つかりません。

en: Strong
ja: ストロング

en: Structure
ja: 構造

en: Style
ja: 様式

en: Style File:
ja: スタイルファイル:

en: Style used for the page header and footer
ja: ページヘッダとフッタに使う様式

en: Styles
ja: 様式

en: Sub-%1$s
ja: 内部%1$s

en: Sub-run-in headings
ja: 追い込み小見出し

en: SubTitle
ja: 副題

en: SubVariation
ja: サブバリエーション

en: SubVariation2
ja: サブバリエーション2

en: SubVariation3
ja: サブバリエーション3

en: SubVariation4
ja: サブバリエーション4

en: SubVariation5
ja: サブバリエーション5

en: Subcategory
ja: 下層カテゴリ

en: Subclass
ja: サブクラス

en: Subexample
ja: 小例

en: Subexample:
ja: 小例:

en: Subindex|b
ja: 下位索引(B)|B

en: Subject
ja: 主題

en: Subject headings:
ja: 主題ヘッダ:

en: Subject:
ja: 主題:

en: Subjectclass
ja: 分野分類

en: Subparagraph
ja: 小段落

en: Subparagraph*
ja: 小段落*

en: Subscript
ja: 下付き文字

en: Subscript|u
ja: 下付き文字(U)|U

en: Subsection
ja: 小節

en: Subsection Box
ja: 小節ボックス

en: Subsection \arabic{section}.\arabic{subsection}
ja: 第\arabic{section}.\arabic{subsection}節

en: Subsection*
ja: 小節*

en: SubsectionBox
ja: 小節ボックス

en: Subsubparagraph
ja: 小々段落

en: Subsubsection
ja: 小々節

en: Subsubsection Box
ja: 小々節ボックス

en: Subsubsection \arabic{section}.\arabic{subsection}.\arabic{subsubsection}
ja: 第\arabic{section}.\arabic{subsection}.\arabic{subsubsection}節

en: Subsubsection*
ja: 小々節*

en: SubsubsectionBox
ja: 小々節ボックス

en: Subtitle
ja: 副題

en: Subvariation(2):
ja: サブバリエーション(2):

en: Subvariation(3):
ja: サブバリエーション(3):

en: Subvariation(4):
ja: サブバリエーション(4):

en: Subvariation(5):
ja: サブバリエーション(5):

en: Subvariation:
ja: サブバリエーション:

en: Successful export to format: %1$s
ja: 形式 %1$s への書き出しに成功しました

en: Successful preview of format: %1$s
ja: 形式 %1$s のプレビューに成功

en: Summary
ja: 要約

en: Summary \arabic{summ}
ja: 要約 \arabic{summ}

en: Summary \thesummary.
ja: 要約 \thesummary.

en: Summary \thetheorem.
ja: 要約 \thetheorem.

en: Summary of the item, can also be the time
ja: 項目の要約/時間も可

en: Summary*
ja: 要約*

en: Summary.
ja: 要約.

en: Superscript
ja: 上付き文字

en: Superscripts and Subscripts
ja: 上付きおよび下付き文字

en: Superscript|S
ja: 上付き文字(S)|S

en: SupplementalInfo
ja: 補足情報

en: Supplementary
ja: 補足

en: Supplementary Private Use Area-A
ja: 追加私用領域A

en: Supplementary Private Use Area-B
ja: 追加私用領域B

en: Supplementary...
ja: 補足...

en: Supported box types
ja: サポートされているボックス型

en: Supported spacing types
ja: サポートされている空白の種類

en: Supporting Information Available
ja: サポート情報があります

en: Surname
ja: 姓

en: Sweave Input File
ja: Sweaveインプットファイル

en: Sweave Options
ja: Sweaveオプション

en: Sweave opts
ja: Sweaveオプション

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Switch between available lists (table of contents, list of figures, list of tables, and others)
ja: (目次/図一覧/表一覧など)利用できる一覧どうしを切り替える

en: Syllabic
ja: 音節主音的

en: Syllable break
ja: 音節の切れ目

en: Symbol
ja: 記号

en: Symbols
ja: 記号

en: Symbols...|b
ja: 記号(B)...|B

en: Syntax: set-color <lyx_name> <x11_name>
ja: 文法: set-color <lyx名> <x11名>

en: System and Miscellaneous
ja: システムその他

en: System file not found
ja: システムファイルが見つかりません

en: System files|#S#s
ja: システムファイル(S)|#S#s

en: System function not found
ja: システム関数が見つかりません

en: System reconfiguration failed
ja: システムの再走査に失敗しました

en: System reconfigured
ja: システムの環境構成を行いました

en: T&hesaurus dictionaries:
ja: 類語辞典辞書(&H):

en: T&op of row:
ja: 行上(&O):

en: T&ypewriter:
ja: タイプライタ体(&Y):

en: TEX&INPUTS prefix:
ja: TEX&INPUTS接頭辞:

en: TITLE OVER:
ja: タイトルオーバー

en: TOC Author
ja: 目次著者

en: TOC Author:
ja: 目次著者:

en: TOC Title
ja: 目次表題

en: TOC Title:
ja: 目次表題:

en: TOC author:
ja: 目次著者:

en: TOC entry
ja: 目次項目

en: TOC title:
ja: 目次表題:

en: TOG article DOI
ja: TOG論文DOI

en: TOG code URL
ja: TOGコードURL

en: TOG data URL
ja: TOGデータURL

en: TOG number
ja: TOG番号

en: TOG online ID
ja: TOGオンラインID

en: TOG project URL
ja: TOGプロジェクトURL

en: TOG video URL
ja: TOGビデオURL

en: TOG volume
ja: TOG巻

en: Tab&ulator size:
ja: タビュレータの大きさ(&U):

en: TabWidget
ja: タブウィジェット

en: Table
ja: 表

en: Table (CSV)
ja: 表（CSV）

en: Table Note
ja: 表注釈

en: Table Notes
ja: 表注釈

en: Table Settings...|a
ja: 表の設定(A)...|A

en: Table Wrap Float|T
ja: 折返し表フロート(T)|T

en: Table caption
ja: 表キャプション

en: Table note
ja: 表注釈

en: Table note:
ja: 表注釈:

en: Table of Contents
ja: 目次

en: Table of Contents|C
ja: 目次(C)|C

en: Table-wide settings
ja: 表全体の設定

en: Table...|T
ja: 表(T)...|T

en: TableCaption
ja: 表キャプション

en: TableComments
ja: 表コメント

en: TableRefs
ja: 表参照

en: Tableau
ja: 絵画

en: Tables
ja: 表

en: Tables:
ja: 表:

en: Table|T
ja: 表(T)|T

en: Tags
ja: 言語タグ

en: Tai Xuan Jing Symbols
ja: 太玄経記号

en: Tamil
ja: タミル文字

en: TeX Code
ja: TeXコード

en: TeX Code Settings...|C
ja: TeXコードの設定(C)...|C

en: TeX Code:
ja: TeXコード:

en: TeX Code|X
ja: TeXコード|X

en: TeX Information
ja: TeX情報

en: TeX Information|I
ja: TeX情報(I)|I

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Teaser image:
ja: ティーザー画像:

en: Telefax
ja: ファックス

en: Telefax:
ja: ファックス:

en: Telephone
ja: 電話

en: Telephone:
ja: 電話:

en: TelephoneRowA
ja: 電話番号行A

en: TelephoneRowA:
ja: 電話番号行A:

en: TelephoneRowB
ja: 電話番号行B

en: TelephoneRowB:
ja: 電話番号行B:

en: TelephoneRowC
ja: 電話番号行C

en: TelephoneRowC:
ja: 電話番号行C:

en: TelephoneRowD
ja: 電話番号行D

en: TelephoneRowD:
ja: 電話番号行D:

en: TelephoneRowE
ja: 電話番号行E

en: TelephoneRowE:
ja: 電話番号行E:

en: TelephoneRowF
ja: 電話番号行F

en: TelephoneRowF:
ja: 電話番号行F:

en: Telex
ja: テレックス

en: Telex:
ja: テレックス:

en: Telugu
ja: テルグー文字

en: Templates|#T#t
ja: ひな型(T)|#T#t

en: Terms
ja: 用語

en: Terms:
ja: 用語:

en: Text
ja: テキスト

en: Text &before:
ja: 前置文字列(&B):

en: Text Bold Series
ja: ボールド体テキストフォント

en: Text Height %
ja: 本文高％

en: Text Italic Shape
ja: テキストイタリック体

en: Text Layout
ja: 本文レイアウト

en: Text Medium Series
ja: 細字テキストフォント

en: Text Normal Font|T
ja: 標準テキストフォント(T)|T

en: Text Roman Family
ja: ローマン体テキストフォント

en: Text Sans Serif Family
ja: サンセリフ体テキストフォント

en: Text Slanted Shape
ja: テキスト斜字体

en: Text Small Caps Shape
ja: テキストSmall Caps体

en: Text Style
ja: 文字様式

en: Text Style|S
ja: 文字様式(S)|S

en: Text Style|T
ja: 文字様式(T)|T

en: Text Style|x
ja: 文字様式(X)|X

en: Text Typewriter Family
ja: タイプライター体テキストフォント

en: Text Upright Shape
ja: テキストUpright体

en: Text Width %
ja: 本文幅％

en: Text Wrap Settings...|W
ja: 折返しの設定(W)...|W

en: Text a&fter:
ja: 後置文字列(&F):

en: Text binomial	\tbinom
ja: 行内二項係数	\tbinom

en: Text fraction	\tfrac
ja: 行内分数	\tfrac

en: Text in the main(document) language
ja: (文書)主言語での文章

en: Text of a note in a figure
ja: 図注釈の文章

en: Text of a note in a table
ja: 表注釈の文章

en: Text style
ja: 文字様式

en: Text to place after citation
ja: 文献引用の後に置く文字列

en: Text to place before citation
ja: 文献引用の前に置く文字列

en: TextPage:
ja: 本文形頁：

en: Textclass files reading
ja: textclassファイル読込

en: Textual Page Number
ja: 本文形頁数

en: Textual Reference|x
ja: 名称参照(X)|X

en: Textual reference
ja: 名称参照

en: Thai
ja: タイ語

en: Thai (TIS 620-0)
ja: タイ語(TIS 620-0)

en: Thanks
ja: 感謝

en: Thanks Option
ja: 謝辞オプション

en: Thanks Ref
ja: Thanks参照

en: Thanks Reference
ja: Thanks参照

en: Thanks Text
ja: 感謝文

en: Thanks:
ja: 感謝:

en: The AMS LaTeX packages are always used
ja: AMS LaTeXパッケージをつねに使用します

en: The AMS LaTeX packages are never used
ja: AMS LaTeXパッケージは決して使用しません

en: The BibTeX inset includes %1$s databases.
    If you proceed, all of them will be opened.
ja: BibTeX差込枠には%1$s個のデータベースが入っています。
    このまま進むと、それらのすべてが開かれることになります。

en: The BibTeX style
ja: BibTeXスタイル

en: The LaTeX command for changing back to the language of the document.
ja: 文書の言語に戻るときの LaTeX コマンド。

en: The LaTeX command for changing from the language of the document to another language. E.g. \selectlanguage{$$lang} where $$lang is substituted by the name of the second language.
ja: 文書の言語から別の言語に切換えるときの LaTeX コマンド。例：\selectlanguage{$$lang}。ここで $$lang には2番目の言語の名前が代入されます。

en: The LaTeX command for loading the language package. E.g. "\usepackage{babel}", "\usepackage{omega}".
ja: 言語パッケージを読み込むときの LaTeX コマンド。例："\usepackage{babel}", "\usepackage{omega}"。

en: The LaTeX command for local changing of the language.
ja: 言語をローカルで切換えるときの LaTeX コマンド。

en: The LaTeX command that ends a switch to a foreign language
ja: 外国語への切替を終了させるLaTeXコマンド。

en: The LaTeX command that starts a switch to a foreign language
ja: 外国語への切替を開始するLaTeXコマンド

en: The LaTeX package %1$s is always used
ja: LaTeXパッケージ%1$sを常に使用します

en: The LaTeX package %1$s is never used
ja: LaTeXパッケージ%1$sは決して使用しません

en: The LaTeX package `%1$s' needed for the font `%2$s'
    is not available on your system. LyX will fall back to the default font.
ja: フォント「%2$s」に必要なLaTeXパッケージ「%1$s」が
    システムにありません。LyXは、既定フォントに回帰します。

en: The LaTeX package amsmath is only used if AMS formula types or symbols from the AMS math toolbars are inserted into formulas
ja: AMS数式ツールバーにあるAMS数式型や記号が、数式中で使用されたときに限り、LaTeXパッケージamsmathを読み込みます

en: The LaTeX package amssymb is only used if symbols from the AMS math toolbars are inserted into formulas
ja: AMS数式ツールバーにある記号が、数式中で使用されたときに限り、LaTeXパッケージamssymbを読み込みます

en: The LaTeX package cancel is only used if \cancel commands are used in formulas
ja: 数式に\cancelが挿入されたときに限り、LaTeXパッケージcancelが読み込まれます

en: The LaTeX package esint is only used if special integral symbols are inserted into formulas
ja: LaTeXパッケージesintが、数式に特殊な積分記号が挿入されたときに限り、読み込まれます

en: The LaTeX package mathdots is only used if the command \iddots is inserted into formulas
ja: 数式に\iddotsが挿入されたときに限り、LaTeXパッケージmathdotsが読み込まれます

en: The LaTeX package mathtools is only used if some mathematical relations are inserted into formulas
ja: 数式に何らかの数学関係式が挿入されたときに限り、LaTeXパッケージmathtoolsが読み込まれます

en: The LaTeX package mhchem is only used if either the command \ce or \cf is inserted into formulas
ja: LaTeXパッケージmhchemが、数式に\ceまたは\cfが挿入されたときに限り、読み込まれます

en: The LaTeX package stackrel is only used if the command \stackrel with subscript is inserted into formulas
ja: 数式に\stackrelが挿入されたときに限り、LaTeXパッケージstackrelが読み込まれます

en: The LaTeX package stmaryrd is only used if symbols from the St Mary's Road symbol font for theoretical computer science are inserted into formulas
ja: 理論計算機科学用St Mary's Road記号フォントにある記号が、数式中で使用されたときに限り、LaTeXパッケージstmaryrdを読み込みます

en: The LaTeX package undertilde is only used if you use the math frame decoration 'utilde'
ja: 数式フレーム装飾「utilde」を使用したときに限り、LaTeXパッケージundertildeが読み込まれます'

en: The LyX Lexer
ja: LyX Lexer

en: The UI (user interface) file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local ui/ directories.
ja: UI（操作画面）設定ファイル。絶対パスを指定することもできますし，そうでなければ LyX はグローバルとローカルの ui/ ディレクトリを探します。

en: The author name '%1$s',
    used for change tracking, contains the following glyphs that
    cannot be represented in the current encoding: %2$s.
    These glyphs will be omitted in the exported LaTeX file.
    
    Choose an appropriate document encoding (such as utf8)
    or change the spelling of the author name.
ja: 変更追跡機能で使用されている著者名「%1$s」には、
    現在のエンコーディング%2$sで表すことのできないグリフが
    含まれています。書き出したLaTeXファイルでは、
    これらのグリフは省かれます。
    
    （utf8など）適切な文書エンコーディングを選択するか、
    著者名の綴りを変更してください。

en: The author of this dictum
ja: この格言の著者

en: The backup of the document %1$s is newer.
    
    Load the backup instead?
ja: 文書%1$sのバックアップファイルの方が新しいです。
    
    代わりにバックアップファイルを読み込みますか？

en: The bibliography key
ja: 文献キー

en: The branch could not be renamed.
ja: 派生枝名を変更することができませんでした。

en: The caption as it appears in the list of figures/tables
ja: 図表一覧に表示するキャプション

en: The caption width relative to the column (0 through 1)
ja: 列相対比でのキャプション幅(0から1)

en: The change of user interface language will be fully effective only after a restart.
ja: 操作画面言語の変更は、再起動のあと完全に有効となります。

en: The chapter as it appears in the running headers
ja: ランニングヘッダに表示する章

en: The chapter as it appears in the table of contents
ja: 目次に表示する章

en: The chapter as it appears in the table of contents/running headers
ja: 目次やランニングヘッダに表示する章

en: The characters inserted here are ignored by the spellchecker.
ja: スペルチェッカーは、ここに入力した文字を無視します。

en: The checked language. Switching this alters the language of the checked word.
ja: 検証済みの言語です。これを変更すると検証済みの単語の言語が変更されてしまいます。

en: The command
    %1$s
    has not yet completed.
    
    Do you want to stop it?
ja: コマンド
    %1$s
    は、まだ終了していません。
    
    コマンドを停止しますか？

en: The completion popup delay.
ja: 補完ポップアップが出るまでの遅延。

en: The content's base font size
ja: 中身の基本フォント寸

en: The content's base font style
ja: 中身の基本フォント様式

en: The current document was closed.
ja: 現在の文書は閉じられました。

en: The default format used with LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE] with non-TeX fonts.
ja: 非TeXフォント使用時にLFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE]で使う既定形式。

en: The default format used with LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE].
ja: LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE]で使う既定形式。

en: The default index cannot be removed.
ja: 既定の索引は削除することができません

en: The default output format for documents (except with non-TeX fonts)
ja: 文書の既定出力形式(非TeXフォント使用時を除く)

en: The default output format for documents using non-TeX fonts
ja: 非TeXフォント使用時の文書の既定出力形式

en: The default path for your documents. An empty value selects the directory LyX was started from.
ja: 文書への既定パス。空の値は，LyX を開始したディレクトリを選ぶことになります。

en: The default printer to print on. If none is specified, LyX will use the environment variable PRINTER.
ja: 既定の印刷先のプリンタ。指定がないときには、LyX は PRINTER 環境変数を使用します。

en: The directory in the given path
    %1$s
    does not exist.
ja: 提示されたパス内のディレクトリ
    %1$s
    は存在しません。

en: The directory path to the document cannot contain spaces.
ja: 文書のパスには空白が含まれていてはなりません。

en: The document %1$s already exists.
    
    Do you want to overwrite that document?
ja: 文書%1$sは既に存在します。
    
    文書を上書きしますか？

en: The document %1$s could not be saved.
    
    Do you want to rename the document and try again?
ja: 文書%1$sは保存できませんでした。
    
    文書をリネームして再試行しますか？

en: The document %1$s does not yet exist.
    
    Do you want to create a new document?
ja: 文書%1$sはまだ存在しません。
    
    新規文書を作成しますか？

en: The document %1$s has not been saved yet.
    
    Do you want to save the document?
ja: 文書「%1$s」はまだ保存されていません。
    
    この文書を保存しますか？

en: The document %1$s has unsaved changes.
    
    Do you want to save the document or discard the changes?
ja: 文書「%1$s」に加えられた変更は保存されていません。
    
    文書を保存しますか，それとも変更を廃棄しますか？

en: The document %1$s has unsaved changes.
    
    Do you want to save the document?
ja: 文書「%1$s」には保存されていない変更部分があります。
    
    この文書を保存しますか？

en: The document %1$s is already loaded and has unsaved changes.
    Do you want to abandon your changes and reload the version on disk?
ja: 文書 %1$s は既に読み込まれていて、保存されていない変更が加えられています。
    変更を廃棄してディスクに保存されている版に戻しますか？

en: The document %1$s is already registered.
    
    Do you want to choose a new name?
ja: 文書%1$sは既に登録されています。
    
    新しい名前を選択ししますか？

en: The document %1$s is not in repository.
    You have to check in the first revision before you can revert.
ja: 文書%1$sはレポジトリにありません。
    復帰する前に最初のリビジョンを検査する必要があります。

en: The document class `%1$s' could not be loaded.
ja: 文書クラス「%1$s」を読み込むことができませんでした。

en: The file
    %1$s
    is already open in your current session.
    Please close it before attempting to overwrite it.
    Do you want to choose a new filename?
ja: ファイル
    %1$s
    は、ご使用中のセッションに既に開かれています。
    上書きする前にそちらを閉じてください。
    新しいファイル名を付けますか？

en: The file %1$s already exists.
    
    Do you want to overwrite that file?
ja: %1$sというファイルは既に存在します。
    
    そのファイルに上書きしますか？

en: The file %1$s cannot be written because it is marked as read-only.
ja: ファイル「%1$s」は、読み込み専用のため書き込むことができません。

en: The file %1$s exists but is not readable by the current user.
ja: ファイル%1$sは存在しますが、現在のユーザーには読込可能ではありません。

en: The file is not UTF-8 encoded.
    It will be read as local 8Bit-encoded.
    If this does not give the correct result
    then please change the encoding of the file
    to UTF-8 with a program other than LyX.
ja: このファイルはUTF-8でエンコードされていません。
    ローカルの8ビットエンコードとして読み込まれます。
    もし，結果が正しくないならば，ファイルの文字コードを
    LyX以外のプログラムでUTF-8に変更してください。

en: The file name '%1$s' is invalid!
    Aborting import.
ja: ファイル名「%1$s」は無効です！ 読み込みを中止します。

en: The first line to be printed
ja: 印刷される最初の行

en: The following characters in one of the program listings are
    not representable in the current encoding and have been omitted:
    %1$s.
ja: プログラムリスト中の以下の文字は、現在のエンコーディングでは表現できないので、
    無視されました:
    「%1$s」

en: The following characters that are used in an index name are not
    representable in the current encoding and therefore have been omitted:
    %1$s.
ja: 索引名中で使用されている以下の文字は、
    現在のエンコーディングでは表現できないので無視されました:
    %1$s.

en: The following characters that are used in the href inset are not
    representable in the current encoding and therefore have been omitted:
    %1$s.
ja: href差込枠中で使用されている以下の文字は、
    現在のエンコーディングでは表現できないので無視されました:
    %1$s.

en: The following characters that are used in the inset %1$s are not
    representable in the current encoding and therefore have been omitted:
    %2$s.
ja: 差込枠%1$s中で使用されている以下の文字は、
    現在のエンコーディングでは表現できないので無視されました:
    %2$s.

en: The following filename can cause troubles when running the exported file through LaTeX and opening the resulting DVI:
ja: 以下のファイル名は、書き出したファイルをLaTeXにかけ、DVI出力を開く際に問題を引き起こします:

en: The following filename will cause troubles when running the exported file through LaTeX:
ja: 以下のファイル名は、書き出したファイルをLaTeXにかけるときに問題を引き起こす 能性があります:

en: The following files could not be loaded:
ja: 以下のファイルを読み込むことができませんでした:

en: The font encoding used for the LaTeX2e fontenc package. T1 is highly recommended for non-English languages.
ja: LaTeX2eのfontencパッケージに使用するフォント文字コード。英語以外の言語ではT1を強く推奨します。

en: The font sizes used for calculating the scaling of the screen fonts.
ja: 画面フォントのズームを計算するのに使われるフォント寸。

en: The height of the overlay area
ja: 重ね合わせ領域の縦幅

en: The icon set to use. Warning: normal size of icons may be
    wrong until you save the preferences and restart LyX.
ja: 使用するアイコンセット。注意：アイコンの標準寸法は、設定を保存
     してLyXを再起動するまで、正しく反映されないかもしれません。

en: The index could not be renamed. Check if the new name already exists.
ja: 索引名を変更することができませんでした。変更しようとしている名称が使われていないか確認してください。

en: The inline completion delay.
ja: 行内補完の遅延。

en: The key %1$s already exists,
    it will be changed to %2$s.
ja: %1$sキーは既に存在しているので、
    %2$sに変更します。

en: The label %1$s already exists,
    it will be changed to %2$s.
ja: ラベル%1$sは既に存在しているので、
    %2$sに変更します。

en: The label as it appears in the document
ja: 文書に表示するラベル

en: The last line to be printed
ja: 印刷される最後の行

en: The layout file you have selected is a local layout
    file, not one in the system or user directory. Your
    document may not work with this layout if you do not
    keep the layout file in the document directory.
ja: 選択されたレイアウトファイルはローカルのレイアウトファイルであって、
    システムディレクトリやユーザーディレクトリにあるものではありません。
    このレイアウトファイルはずっと同じディレクトリに置いておかないと、
    お使いの文書でこのレイアウトがうまく動かなくなる可能性があります。

en: The layout file:
    %1$s
    could not be found. A default textclass with default
    layouts will be used. LyX will not be able to produce
    correct output.
ja: レイアウトファイル:
    %1$s
    を読み込むことができませんでした。既定レイアウトの
    既定テキストクラスを使用します。LyXは、正しい出力を
    行うことができないでしょう。

en: The longest label in this list (to determine the indendation width)
ja: この一覧中の最長のラベル(行頭下げ幅の決定に使用)

en: The master document '%1$s'
    could not be loaded.
ja: マスター文書「%1$s」を
    読み込むことができませんでした。

en: The maximum line length of exported plain text/LaTeX/SGML files. If set to 0, paragraphs are output in a single line; if the line length is > 0, paragraphs are separated by a blank line.
ja: 書き出す平文/LaTeX/SGMLファイルの最大行数。0に設定すると，全ての段落は1行に出力されます。行数が>0ならば，段落同士は空白行によって分離されます。

en: The module %1$s has been requested by
    this document but has not been found in the list of
    available modules. If you recently installed it, you
    probably need to reconfigure LyX.
ja: この文書はモジュール「%1$s」を要求していますが、
    利用可能モジュール一覧の中にありません。
    もしモジュールを最近インストールしたのであれば、
    おそらくLyXに環境構成をさせる必要があります。

en: The module %1$s requires a package that is not
    available in your LaTeX installation, or a converter that
    you have not installed. LaTeX output may not be possible.
    Missing prerequisites:
    	%2$s
    See section 3.1.2.3 (Modules) of the User's Guide for more information.
ja: モジュール%1$sは、ご使用のLaTeX装備では利用可能に
    なっていないパッケージや変換子を要求しています。
    LaTeXでの出力は出来ないかもしれません。
    不足している必要物:
    	%2$s
    詳細については、ユーザーの手引きの第3.1.2.3節（モジュール）をご覧ください。

en: The new layout does not permit the alignment previously used.
    Setting to default.
ja: 新しいレイアウトでは，これまで使っていた配置を使うことが出来ません。
    既定値に設定します。

en: The option for specifying a comma-separated list of pages to print.
ja: 印刷するページをコンマで区切ったリストで指定するオプションです。

en: The option for specifying the number of copies to print.
ja: 印刷する部数を指定するオプションです。

en: The option for specifying whether the copies should be collated.
ja: 印刷結果を丁合にするか否かを指定するオプション

en: The option to print only even pages.
ja: 偶数ページのみを印刷するオプションです。

en: The option to print only odd pages.
ja: 奇数ページのみを印刷するオプションです。

en: The option to print out in landscape.
ja: 横向きに印刷するオプション。

en: The option to reverse the order of the pages printed.
ja: ページの印刷順序を逆にするオプションです。

en: The option to specify paper type.
ja: 紙タイプを指定するオプション。

en: The options that are predefined in the layout file. Click to the left to select/deselect.
ja: レイアウトファイルで事前定義されているオプションです。選択あるいは非選択にするには、左クリックしてください。

en: The origin of the rotation
ja: 回転の原点

en: The paragraph as it appears in the running headers
ja: ランニングヘッダに表示する段落

en: The paragraph as it appears in the table of contents
ja: 目次に表示する段落

en: The part as it appears in the table of contents/running headers
ja: 目次やランニングヘッダに表示する部

en: The pasted branch "%1$s" is undefined.
    Do you want to add it to the document's branch list?
ja: 貼り付けた派生枝「%1$s」は定義されていません。
    この文書の派生枝一覧にこれを追加しますか？

en: The path for storing backup files. If it is an empty string, LyX will store the backup file in the same directory as the original file.
ja: バックアップファイルを保管するパス。空の文字列のときは，LyX はバックアップファイルを，オリジナルファイルと同じディレクトリに保管します。

en: The path of your document
    (%1$s)
    contains glyphs that are unknown in the current document encoding (namely %2$s). This may result in incomplete output, unless TEXINPUTS contains the document directory and you don't use explicitly relative paths (i.e., paths starting with './' or '../') in the preamble or in ERT.
    
    In case of problems, choose an appropriate document encoding
    (such as utf8) or change the file path name.
ja: お使いの文書のパス
    (%1$s)
    には、現在の文書エンコーディング(%2$s)では使われていないグリフが含まれています。TEXINPUTSに文書ディレクトリが含まれていて、プリアンブルやTeXコードで、明示的に相対パスを使っていない限りは(即ち「./」や「../」で始まるパスを使っていない限りは)、これは不完全な出力をもたらします。
    
    問題が生じる場合には、(utf8などの)適切な文書エンコーディングを用いるか、ファイルパス名を変更してください。

en: The path that LyX will set when offering to choose a template. An empty value selects the directory LyX was started from.
ja: LyX がひな型を選ぶように促すときに表示するパス。空白にしておくと，LyX を起動したディレクトリが選ばれます。

en: The path that LyX will set when offering to choose an example. An empty value selects the directory LyX was started from.
ja: LyX が用例を選ぶように促すときに表示するパス。空白にしておくと，LyX を起動したディレクトリが選ばれます。

en: The poem title as it appears in the running headers
ja: ランニングヘッダに表示する詩題

en: The poem title as it appears in the table of contents
ja: 目次に表示する詩題

en: The repository version is newer then the current check out.
    You have to update from repository first or revert your changes.
ja: リポジトリのバージョンが現在のチェックアウトよりも新しいです。
    まずリポジトリから更新を行うか、あなたの変更を復帰させる必要があります。

en: The scope to which the search horizon is restricted
ja: 検索範囲を限定する範囲

en: The screen fonts used to display the text while editing.
ja: 編集中に本文を表示するのに使われる画面フォント。

en: The script `%1$s' failed.
ja: スクリプト`%1$s'は失敗しました

en: The scrolling speed of the mouse wheel.
ja: マウスホイールのスクロール速度です。

en: The section as it appears in the running headers
ja: ランニングヘッダに表示する節

en: The section as it appears in the table of contents
ja: 目次に表示する節

en: The section as it appears in the table of contents/running headers
ja: 目次やランニングヘッダに表示する節

en: The selected document class
    	%1$s
    requires external files that are not available.
    The document class can still be used, but the
    document cannot be compiled until the following
    prerequisites are installed:
    	%2$s
    See section 3.1.2.2 (Class Availability) of the
    User's Guide for more information.
ja: 選択した文書クラス
    	%1$s
    は、利用可能になっていない外部ファイルを要求しています。
    この文書クラスを使用することはできますが、
    必要とされている
    	%2$s
    が導入されるまでは、文書をコンパイルすることができません。
    詳細については、ユーザーの手引きの第3.1.2.2節
    （利用可能性）をご覧ください。

en: The selected entry
ja: 選択された見出し

en: The source/author of this epigraph
ja: この題辞の出典若しくは著者

en: The specified document template
    %1$s
    could not be read.
ja: 指定されたひな型文書%1$s
    は読めませんでした。

en: The state of the branch '%1$s' was changed in the master file. Please make sure to save the master.
ja: 派生枝「%1$s」の状態が、親ファイルで変更されました。親ファイルの保存を必ず行なってください。

en: The subparagraph as it appears in the running headers
ja: ランニングヘッダに表示する小段落

en: The subparagraph as it appears in the table of contents
ja: 目次に表示する小段落

en: The subsection as it appears in the running headers
ja: ランニングヘッダに表示する小節

en: The subsection as it appears in the table of contents
ja: 目次に表示する小節

en: The subsection as it appears in the table of contents/running headers
ja: 目次やランニングヘッダに表示する小節

en: The subsubsection as it appears in the running headers
ja: ランニングヘッダに表示する小々節

en: The subsubsection as it appears in the table of contents
ja: 目次に表示する小々節

en: The subsubsection as it appears in the table of contents/running headers
ja: 目次やランニングヘッダに表示する小々節

en: The system has been reconfigured.
    You need to restart LyX to make use of any
    updated document class specifications.
ja: システムの環境構成を行いました。
    更新された文書クラス設定を使うためには
    LyXを再起動する必要があります。

en: The system reconfiguration has failed.
    Default textclass is used but LyX may
    not be able to work properly.
    Please reconfigure again if needed.
ja: 環境構成に失敗しました。
    既定のテキストクラスを使用しますが、
    LyXはうまく動かないかもしれません。
    必要ならば、再度、環境構成を行ってください。

en: The time interval between auto-saves (in seconds). 0 means no auto-save.
ja: 自動保存の間の間隔（秒単位)。0 は自動保存しないことを示します。

en: The title as it appears in the header
ja: ヘッダに表示する表題

en: The title as it appears in the running headers
ja: ランニングヘッダに表示する表題

en: The width of the overlay area
ja: 重ね合わせ領域の横幅

en: The width of the overprint area (default: text width)
ja: 重ね刷り領域の幅(既定値:本文幅)

en: The zoom percentage for screen fonts. A setting of 100% will make the fonts roughly the same size as on paper.
ja: 画面フォントの拡大パーセント。100％にすると，フォントは紙に現れるのとほぼ同じ大きさになります。

en: Theorem
ja: 定理

en: Theorem #.
ja: 定理 #.

en: Theorem \arabic{theorem}
ja: 定理 \arabic{theorem}

en: Theorem \thetheorem.
ja: 定理 \thetheorem.

en: Theorem*
ja: 定理*

en: Theorem.
ja: 定理.

en: Theorems
ja: 定理

en: Theorems (AMS)
ja: 定理(AMS)

en: Theorems (AMS, Numbered by Type)
ja: 定理(AMS拡張・種類別連番)

en: Theorems (AMS-Extended)
ja: 定理(AMS拡張)

en: Theorems (AMS-Extended, Numbered by Type)
ja: 定理(AMS拡張・種類別連番)

en: Theorems (Numbered by Chapter)
ja: 定理(章毎連番)

en: Theorems (Numbered by Section)
ja: 定理(節毎連番)

en: Theorems (Numbered by Type within Chapters)
ja: 定理(章毎に種類別連番)

en: Theorems (Numbered by Type within Sections)
ja: 定理(節毎に種類別連番)

en: Theorems (Numbered by Type)
ja: 定理(種類別連番)

en: Theorems (Unnumbered)
ja: 定理(連番なし)

en: There are spaces in the path to your BibTeX style file.
    BibTeX will be unable to find it.
ja: BibTeXスタイルファイルへのパスに空白が含まれていますので，
    BibTeXはスタイルファイルを見付けることができません。

en: There are spaces in the paths to your BibTeX databases.
    BibTeX will be unable to find them.
ja: BibTeX データベースへのパスに空白が含まれていますので，
    BibTeX はデータベースを見付けることができません。

en: There has been an error with this document.
    LyX will attempt to close it safely.
ja: この文書にエラーがありました。
    LyXは、安全に閉じようと試みます。

en: There were detected changes in the working directory:
    %1$s
    
    In case of file conflict version of the local directory files will be preferred.
    
    Continue?
ja: 作業ディレクトリ%1$sに
    変更があったことを検出しました。
    
    ファイルの衝突がある場合には、ローカルディレクトリのファイルが優先されます。
    
    続けますか？

en: There were detected changes in the working directory:
    %1$s
    
    Possible file conflicts must be then resolved manually or you will need to revert back to the repository version.
ja: 作業ディレクトリ%1$sに
    変更があったことを検出しました。
    
    ファイルの衝突がある場合には、手動で解消するか、リポジトリのバージョンに戻す必要があります。

en: There were errors during the build process.
ja: ビルドプロセス中にエラーがありました。

en: Thesaurus
ja: 類語辞典

en: Thesaurus not supported in recent A&A:
ja: 同義語辞典は最近のA&Aではサポートされていません:

en: Thesaurus...|T
ja: 類語辞典(T)...|T

en: Thick Space
ja: 大空白

en: Thick Space|h
ja: 大空白(H)|H

en: Thick space	\;
ja: 大空白	\;

en: ThickLine
ja: 太線

en: Thickness
ja: 厚み:

en: Thickness of the surrounding frame
ja: 周囲枠の厚み

en: Thin Space
ja: 小空白

en: Thin Space|T
ja: 小空白(T)|T

en: Thin space	\,
ja: 小空白	\,

en: Third-level
ja: 第三階層

en: Third-level of the category
ja: 第三階層のカテゴリ

en: This accepts the normal strftime formats; see man strftime for full details. E.g."%A, %e. %B %Y".
ja: これは，通常のstrftimeフォーマットを受け付けます。詳しくはman strftimeを参照してください。例："%A, %e. %B %Y"

en: This bibliography section contains...
ja: この書誌情報セクションに含まれているのは...

en: This is a local layout file.
ja: これはローカルのレイアウトファイルです。

en: This is the place where the files of the thesaurus library reside.
ja: これは、同義語辞典ライブラリのファイルが置いてある場所です。

en: This module adds an inset to enter LilyPond code directly into LyX. It will be processed in the output. See the lilypond.lyx example file.
ja: このモジュールは、LilyPondコードを直接LyXに入力するための差込枠を追加します。これは出力時に処理されます。例示ファイルlilypond.lyxを参照してください。

en: This module adds support for using natbib together with apacite (the bibliography style need not be apacite--it could be apacite, apacitex, or any bibliography that works with both the natbib and apacite packages.)
ja: このモジュールはapaciteと共にnatbibを使用できるようにします(書誌情報様式はapaciteである必要はありません。natbibとapaciteの両パッケージで動作する様式であれば、apaciteやapacitexあるいは他の様式でも構いません)。

en: This parameter should not be entered here. Please use the caption edit box (when using the child document dialog) or menu Insert->Caption (when defining a listing inset)
ja: このパラメーターはここに入力してはなりません。キャプション編集ボックス（子文書ダイアログを使っているとき）か挿入メニュー→キャプション（プログラムリスト差込枠を定義するとき）を使ってください。

en: This parameter should not be entered here. Please use the label edit box (when using the child document dialog) or menu Insert->Label (when defining a listing inset)
ja: このパラメーターはここに入力してはなりません。ラベル編集ボックス（子文書ダイアログを使っているとき）か挿入メニュー→ラベル（プログラムリスト差込枠を定義するとき）を使ってください。

en: This portion of the document is deleted.
ja: 文書のこの部分は削除されました。

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ja: 本プログラムはフリーソフトウェアです。Free Software Foundationが公表しているGNU General Public Licenseの第2版もしくは選択的にそれ以後の版の条項にしたがって、これを再頒布したり修正したりすることができます。

en: This row is the footer of the last page
ja: この行を末尾頁のフッタにする

en: This row is the header of the first page
ja: この行を冒頭頁のヘッダにする

en: This starts the lyxserver. The pipes get an additional extension ".in" and ".out". Only for advanced users.
ja: これはlyxserverを起動します。パイプは，拡張子「.in」あるいは「.out」を追加します。熟練ユーザー用です。

en: This text defines the width of the paragraph label
ja: この欄のテキストの幅が段落のラベルの幅を決定します。

en: ThreeAffiliations
ja: 第三所属

en: ThreeAuthors
ja: 第三著者

en: Tibetan
ja: チベット文字

en: TickList
ja: 箇条書き(チック)

en: Time
ja: 時間

en: Tiny
ja: 最小

en: Title
ja: 表題

en: Title (Plain Frame)
ja: 表題(白紙フレーム)

en: Title banner:
ja: 表題バナー:

en: Title footnote
ja: 表題脚注

en: Title footnote:
ja: 表題脚注:

en: Title of this part
ja: 本部の見出し

en: Title*
ja: 表題*

en: Title*:
ja: 表題*:

en: Title:
ja: 表題:

en: TitleBanner
ja: 表題バナー

en: TitleGraphic
ja: 表題グラフィック

en: TitleSlide
ja: 表題スライド

en: Titlehead
ja: 表題頭書き

en: Titlenote mark
ja: 表題注釈マーク

en: Titlenotemark
ja: 表題注釈マーク

en: Titling
ja: 表題構成

en: Today's date.
    Read 'info date' for more information.
ja: 今日の日付。
    もっと詳しい情報は「info date」を読んでください。

en: Toggle
ja: 切換

en: Toggle emphasis
ja: 強調の入切

en: Toggle math panels
ja: 数式パネルを入切

en: Toggle math toolbar
ja: 数式ツールバーを入切

en: Toggle noun
ja: Noun形式の入切

en: Toggle outline
ja: 文書構造を入切

en: Toggle table toolbar
ja: 表ツールバーを入切

en: Toggle the selected branch
ja: 選択した派生枝を入切する

en: Toggles view of the file list
ja: ファイル一覧の表示形式を切り替える

en: Toolbar "%1$s" state set to %2$s
ja: ツールバー「%1$s」の状態を%2$sに設定しました

en: Toolbars|b
ja: ツールバー(B)|B

en: Tools|T
ja: ツール(T)|T

en: Tooltip
ja: ツールチップ

en: Tooltip Text
ja: ツールチップ文

en: Top
ja: 上

en: Top Line|T
ja: 上の罫線(T)|T

en: Top Line|n
ja: 上の罫線(N)|N

en: Top center
ja: 中央上

en: Top left
ja: 左上

en: Top right
ja: 右上

en: Top tie bar
ja: 上部タイ

en: Topic
ja: トピック

en: Top|T
ja: 上(T)|T

en: Top|p
ja: 上(P)|P

en: Total Height
ja: 全高

en: Town
ja: 町

en: Town:
ja: 町:

en: Track Changes|T
ja: 変更を追跡(T)|T

en: Track changes
ja: 変更を追跡

en: Transform First Non-Optional to Optional Argument
ja: 最初の必須引数を非必須引数に変換

en: Transform Last Optional to Non-Optional Argument
ja: 最後の非必須引数を必須引数に変換

en: Transition
ja: 画面遷移

en: Translator
ja: 翻訳者

en: Translator:
ja: 翻訳者:

en: Tree Revision|T
ja: ツリーの改訂(T)|T

en: Tri-Glosse
ja: 三行語句注解

en: Triangle down
ja: 逆三角形

en: Triangle left
ja: 左向き三角形

en: Triangle right
ja: 右向き三角形

en: Triangle up
ja: 三角形

en: Try one of %1$s.
ja: %1$sのうちの1つを選んでください。

en: Try to keep persistent view of the uncollapsed nodes
ja: 展開されたノードを展開されたままに維持しようとします

en: Tufte Handout
ja: Tufteハンドアウト

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Turkish (ISO 8859-9)
ja: トルコ語(ISO 8859-9)

en: Turkmen
ja: トルクメン語

en: Turn Page
ja: 改頁

en: Turns on the change tracking and showing changes in LaTeX output for the resulting document
ja: 変更追跡を有効にした文書のLaTeX出力に変更点を表示します

en: Tutorial|T
ja: 入門篇(T)|T

en: Two-&column document
ja: 二段組文書(&C)

en: TwoAffiliations
ja: 第二所属

en: TwoAuthors
ja: 第二著者

en: Twocolumn
ja: 二段組(twocolumn)

en: Twocolumn options (see powerdot manual)
ja: 二段組(twocolumn)オプション(powerdot説明書を参照のこと)

en: Type
ja: 種類

en: Type shortcut after clicking on this field. You can reset the content with the 'Clear' button
ja: 本フィールドをクリックして捷径を入力してください。「消去」ボタンを押すと内容をリセットできます。

en: Type: %1$s
ja: 型: %1$s

en: Typewriter
ja: タイプライタ体

en: Typewriter	\mathtt
ja: タイプライター体	\mathtt

en: UNDEFINED
ja: 無定義

en: URL label
ja: URLラベル

en: URL text
ja: URL本文

en: URL|U
ja: URL...|U

en: US executive
ja: USエグゼクティブ

en: US legal
ja: USリーガル

en: US letter
ja: USレター

en: Ugaritic
ja: 	ウガリト文字

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Unable to determine the path to the LyX binary from the command line %1$s
ja: コマンドライン %1$s からは、LyXバイナリへのパスを特定することができません。

en: Unable to determine the system directory having searched
    	%1$s
    Use the '-sysdir' command line parameter or set the environment variable
    %2$s to the LyX system directory containing the file `chkconfig.ltx'.
ja: 	%1$s
    を検索しましたが、システムディレクトリを特定することができませんでした。
    コマンドラインパラメータ「-sysdir」を使うか、環境変数
    %2$sを、ファイル「chkconfig.ltx」を含むLyXシステムディレクトリに設定してください。

en: Unable to find SHGetFolderPathA in shfolder.dll
    Don't know how to proceed. Sorry.
ja: shfolder.dll内にSHGetFolderPathAを見つけることができません。
    どう進めばいいのかわかりません。ごめんなさい。

en: Unable to find the bind file
    %1$s.
    Falling back to default.
ja: キー設定ファイル%1$s
    を見つけることができませんでした。
    既定値を使用します。

en: Unable to find the bind file
    %1$s.
    Please check your installation.
ja: キー設定ファイル
    %1$s
    が見つかりませんでした。正しく導入されているかどうか確認してください。

en: Unable to find the default bind file `cua.bind'.
    Please check your installation.
ja: LyXは、既定のキー定義ファイル「cua.bind」を見つけることができませんでした。
    正しく導入されているかどうか確認してください。

en: Unable to load shfolder.dll
    Please install.
ja: shfolder.dllを読み込むことができません
    インストールしてください。

en: Unable to open file `%1$s'.
ja: ファイル「%1$s」を開けません。

en: Unable to parse "%1$s"
ja: 「%1$s」を解析できません

en: Unable to read local layout file.
ja: ローカルのレイアウトファイルを読むことができませんでした。

en: Unable to remove temporary directory
ja: 作業用ディレクトリを削除することができませんでした

en: Unable to remove the temporary directory %1$s
ja: 作業ディレクトリ%1$sを削除することができませんでした

en: Unable to save document defaults
ja: 文書既定値を保存することができませんでした

en: Unable to set document class.
ja: 文書クラスを設定することができません。

en: Unable to set layout for ID: %1$s
ja: 以下のIDのレイアウトを設定することができません: %1$s

en: Unapplied changes
ja: 適用されていない変更

en: Unavailable:
ja: 利用不能:

en: Unavailable: %1$s
ja: 利用不能: %1$s

en: Unbalanced braces!
ja: 左右の括弧が対応していません！

en: Uncategorized
ja: カテゴリ分けされていません

en: Uncodable character in author name
ja: 著者名にコード化できない文字があります

en: Uncodable character in file path
ja: ファイルパスにコード化できない文字があります

en: Uncodable characters
ja: コード化できない文字

en: Uncodable characters in listings inset
ja: プログラムリスト差込枠にコード化できない文字があります

en: Uncover
ja: 限定開示(uncover)

en: Uncovered on slides
ja: スライド限定開示

en: Undef:
ja: 未定義：

en: Undefined branches used in this document.
ja: 本文書中には、未定義の派生枝が使われています。

en: Undefined flex inset
ja: 未定義の自由差込枠

en: Underbar
ja: 下線

en: Underline %1$s,
ja: 下線%1$s,

en: Underline spaces in generated output
ja: 生成された出力の空白に下線を引く

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo Last Check In|U
ja: 最後のチェックインを取り消す(U)|U

en: Undo/Redo mechanism
ja: 元に戻す/やり直すの動作

en: Undo|U
ja: 元に戻す(U)|U

en: Unfold Math Macro|n
ja: 数式マクロを展開(N)|N

en: Unicode (CJK) (utf8)
ja: ユニコード(CJK) (utf8)

en: Unicode (XeTeX) (utf8)
ja: ユニコード(XeTeX) (utf8)

en: Unicode (ucs-extended) (utf8x)
ja: ユニコード(UCS拡張版) (utf8x)

en: Unicode (utf8)
ja: ユニコード(utf8)

en: Unit (864 m)	\unittwo
ja: 単位(864 m)	\unittwo

en: Unit (km)	\unitone
ja: 単位(km)	\unitone

en: Unit fraction (20 km/h)	\unitfracthree
ja: 単位分数(20 km/h)	\unitfracthree

en: Unit fraction (km/h)	\unitfrac
ja: 単位分数(km/h)	\unitfrac

en: Unit of overhang value
ja: ぶら下げ幅の単位

en: Unit of width value
ja: 幅の単位

en: Unknown
ja: 未知

en: Unknown Argument
ja: 未知の引数

en: Unknown Inset
ja: 不明な差込枠です

en: Unknown TOC type
ja: 未知の目次型

en: Unknown action
ja: 未知の動作です。

en: Unknown author index for change: %1$d
ja: 変更する著者索引が見つかりません: %1$d

en: Unknown branch
ja: 未知の派生枝です

en: Unknown document class
ja: 不明な文書クラスです

en: Unknown function.
ja: 未知の機能です。

en: Unknown index type!
ja: 未知の索引型です！

en: Unknown listing parameter name: %1$s
ja: 不明なプログラムリストパラメーター名: %1$s

en: Unknown or invalid LyX function
ja: 未知あるいは無効なLyX関数です。

en: Unknown parameter name:
ja: 不明なパラメーター名:

en: Unknown tabular feature '%1$s'
ja: 「%1$s」は未知の表の特性です

en: Unknown token
ja: 未知のトークン

en: Unknown token: %1$s %2$s
ja: 未知のトークン：%1$s %2$s

en: Unknown toolbar "%1$s"
ja: 「%1$s」は未知のツールバーです

en: Unknown user
ja: 未知の

en: Unknown word:
ja: 辞書にない単語:

en: Unnumbered
ja: 連番なし

en: Unrecognized target "%1$s"
ja: ターゲット「%1$s」を認識できません

en: Unset all borders of the current (selected) cell(s)
ja: 現在の（選択した）セルの全ての罫線を削除

en: Unset all lines
ja: 全ての罫線を消去

en: Unsupported Inclusion
ja: このインクルードはサポートされていません

en: Up-to-date
ja: 最新版になっています

en: Update
ja: 更新

en: Update %1$s
ja: %1$sを更新

en: Update (Other Formats)|p
ja: 更新（他の形式）(P)|P

en: Update Local Directory From Repository|d
ja: レポジトリを使ってローカル辞書を更新(D)|D

en: Update Master Document|a
ja: 親文書を更新(A)|A

en: Update Other Formats
ja: 他の形式を更新

en: Update [%1$s]|U
ja: [%1$s] を更新(U)|U

en: Update dialog when moving context
ja: コンテクストを移動する際、ダイアログを更新する

en: Update local directory from repository
ja: ローカル辞書をレポジトリを使って更新

en: Update master document
ja: 親文書を更新

en: Update navigation tree
ja: ナビゲーションツリーを更新

en: Update other formats
ja: 他の形式を更新

en: Update the display
ja: 表示を更新

en: Update the label list
ja: ラベル一覧を更新

en: Upper Sorbian
ja: 上ソルビア語

en: Uppercase|U
ja: 大文字(U)|U

en: Uppertitleback
ja: 扉裏上部

en: Upright
ja: アップライト体

en: Upstep
ja: アップステップ

en: Usage: lyx [ command line switches ] [ name.lyx ... ]
    Command line switches (case sensitive):
    	-help              summarize LyX usage
    	-userdir dir       set user directory to dir
    	-sysdir dir        set system directory to dir
    	-geometry WxH+X+Y  set geometry of the main window
    	-dbg feature[,feature]...
                      select the features to debug.
                      Type `lyx -dbg' to see the list of features
    	-x [--execute] command
                      where command is a lyx command.
    	-e [--export] fmt
                      where fmt is the export format of choice. Look in
                      Tools->Preferences->File Handling->File Formats->Short Name
                      to see which parameter (which differs from the format name
                      in the File->Export menu) should be passed.
                      Note that the order of -e and -x switches matters.
    	-E [--export-to] fmt filename
                      where fmt is the export format of choice (see --export),
                      and filename is the destination filename.
    	-i [--import] fmt file.xxx
                      where fmt is the import format of choice
                      and file.xxx is the file to be imported.
    	-f [--force-overwrite] what
                      where what is either `all', `main' or `none',
                      specifying whether all files, main file only, or no files,
                      respectively, are to be overwritten during a batch export.
                      Anything else is equivalent to `all', but is not consumed.
    	-n [--no-remote]
                      open documents in a new instance
    	-r [--remote]
                      open documents in an already running instance
                      (a working lyxpipe is needed)
    	-batch    execute commands without launching GUI and exit.
    	-version  summarize version and build info
    Check the LyX man page for more details.
ja: 用法: lyx [ コマンドラインスイッチ ] [ ファイル名.lyx ... ]
    コマンドラインスイッチ (大小文字は区別されます):
    	-help              LyXの用法の要約
    	-userdir dir       ユーザーディレクトリをdirに指定
    	-sysdir dir        システムディレクトリをdirに指定
    	-geometry WxH+X+Y  メインウィンドウの寸法を指定
    	-dbg 機能[,機能]...
                      デバッグする機能を選択する。機能の一覧は
                      `lyx -dbg'で見ることができます。
    	-x [--execute] command
                      commandはlyxコマンドです。
    	-e [--export] fmt
                      fmtは書き出しの型を指定します。
                      どのパラメーターを渡すべきかについては
                      ツール→設定→ファイル処理→ファイル形式→短縮名を参照してください。
                      -eと-xスイッチの順序は意味を持ちますので注意してください。
    	-E [--export-to] fmt ファイル名
                      fmtは選択した書き出し型であり(--export参照)、
                      ファイル名は書き出し先のファイル名です。
    	-i [--import] fmt file.xxx
                      fmtは読み込みの型、file.xxxは
                      読み込むファイルを指定します。
    	-f [--force-overwrite] what
                      ここで what は「all」か「main」か「none」であり、
                      バッチエクスポート中に全ファイルを上書きするか、
                      主幹ファイルのみか上書きしないかを指定します。
                      他のものを指定すると「all」を意味しますが、推奨しません。
    	-n [--no-remote]
                      文書を新しいインスタンスに開く
    	-r [--remote]
                      文書を既に実行中のインスタンスに開く
                      (動作可能となっているlyxpipeが必要です)
    	-batch    GUIや終了することなしに、終了します。
    	-version  バージョンとビルド情報を表示
    詳細は LyX man ページを見て下さい。

en: Use "..." to shorten long completions.
ja: 長い補完を短縮するのに"..."を使用する。

en: Use &default placement
ja: 既定の配置を使用する(&D)

en: Use &justification in LyX work area
ja: LyX作業域で整形を行う(&J)

en: Use &keyboard map
ja: キーボード配列表を使用する(&K)

en: Use BibTeX's default numerical styles
ja: BibTeX既定の付番様式を使う

en: Use Class Defaults
ja: このクラスの既定値を使う

en: Use Computer Algebra System|S
ja: コンピュータ代数システムを使用(S)|S

en: Use Computer Algebra System|m
ja: コンピュータ代数システムを使用(M)|M

en: Use LaTe&X font encoding:
ja: LaTe&Xフォントエンコーディング:

en: Use Locking Property|L
ja: ロック特性を使用(L)|L

en: Use M&ac-style cursor movement
ja: Mac流のカーソル移動を使用(&W)

en: Use OpenType and TrueType fonts directly (requires XeTeX or LuaTeX)
    You need to install the package "fontspec" to use this feature
ja: OpenTypeやTrueTypeフォントを直接使用する（要XeTeXあるいはLuaTeX）
    本機能を使用するためには、「fontspec」パッケージが導入されている必要があります。

en: Use OpenType and TrueType fonts with the fontspec package (requires XeTeX or LuaTeX)
ja: fontspecパッケージを使用して、OpenTypeやTrueTypeフォントを使用する（要XeTeXないしLuaTeX）

en: Use SVN file locking property
ja: SVNファイルロック特性を使用

en: Use \footnotesize, \small, \itshape, \ttfamily or something like that
ja: \footnotesize, \small, \itshape, \ttfamily 等を使ってください

en: Use a real small caps shape, if the font provides one
ja: フォントが提供していれば、擬似でないスモールキャップ体を使用する

en: Use default (grid-like) border style
ja: 既定（格子状）の罫線様式を使う

en: Use extended character table
ja: 拡張した文字コード表を使う

en: Use formal (a.k.a. booktabs) border style (no vertical borders)
ja: 罫線にフォーマル（ブックタブ）様式（垂直線無し）を使う

en: Use icons from system's &theme
ja: システムのテーマのアイコンを使用する(&T):

en: Use old style instead of lining figures
ja: 図を並べない旧様式を使用する

en: Use s&ingle instance
ja: 単独インスタンスを使用(&I)

en: Use the Mac OS X conventions for cursor movement
ja: カーソル移動はMac OS Xの慣習に従う。

en: Use the algorithm2e package for algorithm floats rather than LyX's home-brewed algorithm floats.
ja: アルゴリズムフロートに、LyX固有のアルゴリズムフロートではなく、algorithm2eパッケージを使用する

en: Use the default alignment for this paragraph, whatever it is.
ja: この段落の既定の配置をともかく使う。

en: Use the jurabib styles for law and humanities
ja: 法律及び人文科学向けのjurabib様式を使用する

en: Use the largest item number in your list, e.g. '(iv)' for 4 Roman numbered items
ja: 一覧中の最大の項目番号を指定してください。例えば、ローマ数字項目が四つある場合「(iv)」とします。

en: Use the margin settings provided by the document class
ja: 文書クラスで定義されているマージンの設定を使用する

en: Use the natbib styles for natural sciences and arts. Set additional parameters in document class options.
ja: 自然科学及び教養分野向けのnatbib様式を使う。 文書クラスオプションでパラメータを指定できます。

en: Use this to set the correct mapping file for your keyboard. You'll need this if you for instance want to type German documents on an American keyboard.
ja: これは，ご自分のキーボードに合ったマップファイルを指定するのに使います。例えば，アメリカ式キーボードでドイツ語文書を入力したいときには，これが必要になるでしょう。

en: User &interface language:
ja: 操作画面用言語(&I):

en: User Defined|U
ja: ユーザー定義(U)|U

en: User Interface
ja: 操作画面

en: User commands
ja: ユーザーコマンド

en: User directory:
ja: ユーザーディレクトリ:

en: User files|#U#u
ja: ユーザーファイル(U)|#U#u

en: User's Guide|U
ja: ユーザーの手引き(U)|U

en: Uses the knitr package in R for dynamic report generation. This R package has to be installed for this module to work: install.packages('knitr'). Note it depends on R >= 2.14.1. For more info see http://yihui.name/knitr
ja: 動的レポート生成用にRでknitrパッケージを使用します。このモジュールを機能させるには、install.packages('knitr') のようにして、Rパッケージを導入してください。これは、R >= 2.14.1 に依存します。詳細については http://yihui.github.com/knitr をご覧ください。

en: Using the default document class, because the class %1$s is unknown.
ja: %1$sというクラスは登録されていないので，既定の文書クラスを使います。

en: VFill
ja: 垂直フィル

en: VFill|F
ja: 垂直フィル(F)|F

en: VPhantom
ja: 垂直埋め草

en: Value of the line thickness.
ja: 線幅の値:

en: Value of the line width.
ja: 行幅の値:

en: Value of the vertical line offset.
ja: 垂直線オフセットの値

en: Variable
ja: 可変

en: Variation
ja: バリエーション

en: Variation Selectors Supplement
ja: 	異体字セレクタ補助

en: Variation:
ja: バリエーション:

en: Vector &graphics format
ja: ベクトル画像形式(&G)

en: Velarized
ja: 軟口蓋化

en: Velarized or pharyngialized
ja: 軟口蓋化あるいは咽頭化

en: Verse
ja: 詩句

en: Version
ja: バージョン

en: Version Control
ja: バージョン管理

en: Version Control Log
ja: バージョン管理ログ

en: Version Control|V
ja: バージョン管理(V)|V

en: Version control
ja: バージョン管理

en: Version control detected.
ja: バージョン管理を検出しました。

en: Version goes here
ja: ここにバージョンを挿入

en: Verti&cal alignment:
ja: 垂直揃え(&C):

en: Vertical
ja: 垂直

en: Vertical Phantom|V
ja: 垂直埋め草(V)|V

en: Vertical Space
ja: 縦空白

en: Vertical Space...|V
ja: 縦空白(V)...|V

en: Vertical alignment
ja: 垂直揃え

en: Vertical alignment of the box (with regard to baseline)
ja: ボックスの垂直配置（ベースラインに対して）

en: Vertical alignment of the content inside the box
ja: ボックス中身の垂直配置

en: Vertical alignment of the table
ja: 表の垂直揃え

en: Vertical fill
ja: 垂直フィル

en: Vertical phantom	\vphantom
ja: 垂直埋め草	\vphantom

en: Vertical space
ja: 縦空白(&V):

en: Vertical space of the phantom content
ja: 埋め草の縦幅

en: VerticalSpace
ja: 縦空白

en: Video
ja: ビデオ

en: Video URL:
ja: ビデオURL:

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: View
ja: 表示

en: View %1$s
ja: %1$sを表示

en: View &Log ...
ja: ログを表示(&L)...

en: View (Other Formats)|F
ja: 表示（他の形式）(F)|F

en: View Complete &Log...
ja: 完全なログを表示(&L)...

en: View Master Document|M
ja: 親文書を表示(M)|M

en: View Other Formats
ja: 他の形式を表示

en: View [%1$s]|V
ja: [%1$s] を表示(V)|V

en: View master document
ja: 親文書を表示

en: View other formats
ja: 他の形式を表示

en: View revision log
ja: 更新ログを閲覧

en: View/Update
ja: 表示/更新

en: View|V
ja: 表示(V)|V

en: Visible
ja: 可視

en: Visible Space
ja: 可視空白

en: Visible Space|V
ja: 可視空白(V)|V

en: Visible Space|a
ja: 可視空白(A)|A

en: VisibleText
ja: 可視文

en: Voiced
ja: 有声

en: Voiced alveolar approximant
ja: 有声歯茎接近音

en: Voiced alveolar fricative
ja: 有声歯茎摩擦音

en: Voiced alveolar lateral approximant
ja: 有声歯茎側面接近音

en: Voiced alveolar lateral flap
ja: 有声歯茎側面弾き音

en: Voiced alveolar lateral fricative
ja: 有声歯茎側面摩擦音

en: Voiced alveolar nasal
ja: 有声歯茎鼻音

en: Voiced alveolar plosive
ja: 有声歯茎破裂音

en: Voiced alveolar tap
ja: 有声歯茎叩き音

en: Voiced alveolar trill
ja: 有声歯茎震え音

en: Voiced alveolo-palatal fricative
ja: 有声歯茎硬口蓋摩擦音

en: Voiced bilabial fricative
ja: 有声両唇摩擦音

en: Voiced bilabial implosive
ja: 有声両唇入破音

en: Voiced bilabial nasal
ja: 有声両唇鼻音

en: Voiced bilabial plosive
ja: 有声両唇破裂音

en: Voiced bilabial trill
ja: 有声両唇震え音

en: Voiced dental fricative
ja: 有声歯摩擦音

en: Voiced dental/alveolar implosive
ja: 有声歯入破音・有声歯茎入破音

en: Voiced epiglottal fricative
ja: 有声咽頭蓋摩擦音

en: Voiced glottal fricative
ja: 有声声門摩擦音

en: Voiced labial-palatal approximant
ja: 有声両唇硬口蓋接近音

en: Voiced labial-velar approximant
ja: 有声両唇軟口蓋接近音

en: Voiced labiodental approximant
ja: 有声唇歯接近音

en: Voiced labiodental fricative
ja: 有声唇歯摩擦音

en: Voiced labiodental nasal
ja: 有声唇歯鼻音

en: Voiced palatal approximant
ja: 有声硬口蓋接近音

en: Voiced palatal fricative
ja: 有声硬口蓋摩擦音

en: Voiced palatal implosive
ja: 有声硬口蓋入破音

en: Voiced palatal lateral approximant
ja: 有声硬口蓋接近音

en: Voiced palatal nasal
ja: 有声硬口蓋鼻音

en: Voiced palatal plosive
ja: 有声硬口蓋破裂音

en: Voiced pharyngeal fricative
ja: 有声咽頭摩擦音

en: Voiced postalveolar fricative
ja: 有声後部歯茎摩擦音

en: Voiced retroflex approximant
ja: 有声反り舌接近音

en: Voiced retroflex flap
ja: 有声反り舌弾き音

en: Voiced retroflex fricative
ja: 有声反り舌摩擦音

en: Voiced retroflex lateral approximant
ja: 有声反り舌側面接近音

en: Voiced retroflex nasal
ja: 有声反り舌鼻音

en: Voiced retroflex plosive
ja: 有声反り舌破裂音

en: Voiced uvular fricative
ja: 有声口蓋垂摩擦音

en: Voiced uvular implosive
ja: 有声口蓋垂入破音

en: Voiced uvular nasal
ja: 有声口蓋垂鼻音

en: Voiced uvular plosive
ja: 有声口蓋垂破裂音

en: Voiced uvular trill
ja: 有声口蓋垂震え音

en: Voiced velar approximant
ja: 有声軟口蓋接近音

en: Voiced velar fricative
ja: 有声軟口蓋摩擦音

en: Voiced velar implosive
ja: 有声軟口蓋入破音

en: Voiced velar lateral approximant
ja: 有声軟口蓋側面接近音

en: Voiced velar nasal
ja: 有声軟口蓋鼻音

en: Voiced velar plosive
ja: 有声軟口蓋破裂音

en: Voiceless
ja: 無声

en: Voiceless (above)
ja: 無声(上)

en: Voiceless alveolar fricative
ja: 無声歯茎摩擦音

en: Voiceless alveolar lateral fricative
ja: 無声歯茎側面摩擦音

en: Voiceless alveolar plosive
ja: 無声歯茎破裂音

en: Voiceless alveolo-palatal fricative
ja: 無声歯茎硬口蓋摩擦音

en: Voiceless bilabial fricative
ja: 無声両唇摩擦音

en: Voiceless bilabial plosive
ja: 無声両唇破裂音

en: Voiceless dental fricative
ja: 無声歯摩擦音

en: Voiceless epiglottal fricative
ja: 無声咽頭蓋摩擦音

en: Voiceless glottal fricative
ja: 無声声門摩擦音

en: Voiceless labial-velar fricative
ja: 無声両唇軟口蓋摩擦音

en: Voiceless labiodental fricative
ja: 無声唇歯摩擦音

en: Voiceless palatal fricative
ja: 無声硬口蓋摩擦音

en: Voiceless palatal plosive
ja: 無声硬口蓋破裂音

en: Voiceless pharyngeal fricative
ja: 無声咽頭摩擦音

en: Voiceless postalveolar fricative
ja: 無声後部歯茎摩擦音

en: Voiceless retroflex fricative
ja: 無声反り舌摩擦音

en: Voiceless retroflex plosive
ja: 無声反り舌破裂音

en: Voiceless uvular fricative
ja: 無声口蓋垂摩擦音

en: Voiceless uvular plosive
ja: 無声口蓋垂破裂音

en: Voiceless velar fricative
ja: 無声軟口蓋摩擦音

en: Voiceless velar plosive
ja: 無声軟口蓋破裂音

en: Volume
ja: 巻

en: Volume number:
ja: 巻:

en: W&hole words
ja: 単語全体(&H)

en: W&idth:
ja: 横幅(&I):

en: WARNING: Some required packages are unavailable!
ja: 警告: 必須であるにもかかわらず利用可能でないパッケージがあります！

en: Waiting for LaTeX run number %1$d
ja: LaTeX実行回数: %1$d回

en: Warning!
ja: 警告！

en: Wavy underbar
ja: 波下線

en: Wavy underline %1$s,
ja: 波下線%1$s,

en: We reached the end of the document, would you like to continue from the beginning?
ja: 文末に到達しました。文頭から続きを行いますか?

en: Web Address
ja: ウェブアドレス

en: Web address:
ja: ウェブアドレス:

en: Welcome to LyX!
ja: LyXへようこそ！

en: Welsh
ja: ウェールズ語

en: Western European (CP 1252)
ja: 西欧語(CP 1252)

en: Western European (CP 850)
ja: 西欧語(CP 850)

en: Western European (CP 858)
ja: 西欧語(CP 858)

en: Western European (ISO 8859-1)
ja: 西欧語(ISO 8859-1)

en: Western European (ISO 8859-15)
ja: 西欧語(ISO 8859-15)

en: Western European (Macintosh Roman)
ja: 西欧語(Macintosh Roman)

en: What to do when existing files are going to be overwritten on export.
ja: 書き出しに際し、既存ファイルが上書きされる場合にどうするか。

en: What?
ja: なに？

en: When set, this printer option automatically prints to a file and then calls a separate print spooling program on that file with the given name and arguments.
ja: このプリンタオプションを設定すると，自動的にファイルへ印刷を書き出し，そのファイルへ向けて，別の印刷スプールプログラムを，指定した名前と引数を付けて実行します。

en: When the TAB completion is not unique, there won't be a delay of the popup. It will be shown right away.
ja: タブ補完に複数候補がある場合、ポップアップに遅延を置かず、直ちに表示する。

en: Whether to comply strictly with XHTML 1.1.
ja: XHTML 1.1に厳密に従うか否か

en: Whether to open documents in an already running instance of LyX.
    (Set the LyXServer pipe path and restart LyX to enable this feature)
ja: 文書を起動済みLyXインスタンスの中に開くか否か。
    (LyXServerパイプを指定し、LyXを再起動して機能を有効にしてください)

en: Whether to place close button on each tab or only one in the top left.
ja: タブ閉ボタンを各タブに置くか、右上に一つだけ置くかを選択します。

en: White
ja: 白

en: Wide Text
ja: 幅広テキスト

en: WideSlide
ja: ワイドスライド

en: Width
ja: 横幅

en: Width of image in output
ja: 出力画像の横幅

en: Width of the section Box
ja: 節ボックスの幅

en: Width value
ja: 横幅の値

en: Windows Metafile
ja: Windowsメタファイル

en: With &TeX fonts:
ja: &TeXフォント使用時:

en: With n&on-TeX fonts:
ja: 非T&eXフォント使用時:

en: Word to look up
ja: 検索する単語

en: Words
ja: 単語

en: Words with less than the specified number of characters will not be completed.
ja: 文字数が指定した数に満たない単語は補完されません。

en: Words:
ja: 単語:

en: Workarea events
ja: ワークエリア・イベント

en: Wrap Float Settings
ja: 折返しフロートの設定

en: Wrap by Preview|y
ja: プレビュー時折り返し(Y)|Y

en: Wrap search?
ja: 文頭に戻って検索を続けますか？

en: Write CSS to File
ja: CSSをファイルに書き出す

en: Write failure
ja: 書き込みに失敗

en: Wrong command line option `%1$s'. Exiting.
ja: コマンドラインオプション`%1$s'は誤りです。終了します。

en: XHTML Output Options
ja: XHTML出力オプション

en: Xfig figure
ja: Xfig図

en: Year
ja: 年

en: Yellow
ja: 黄

en: Yes
ja: はい

en: Yes, &Reload
ja: はい、復帰します(&R)

en: You cannot change a format's short name if the format is used by a converter. Please remove the converter first.
ja: 形式が変換子によって使用されている場合、形式の短縮名を変更することは できません。変換子を先に削除してください。

en: You cannot insert a space at the beginning of a paragraph. Please read the Tutorial.
ja: 空白を段落の先頭に挿入することはできません。LyX入門篇を読んでください。

en: You cannot type two spaces this way. Please read the Tutorial.
ja: 二つの空白をこのようにして入力することはできません。説明書の入門篇をお読みください。

en: You have specified a non-existent user LyX directory, %1$s.
    It is needed to keep your own configuration.
ja: 実在しない個人用 LyX ディレクトリ「%1$s」を指定しました。
    このディレクトリは自分用の設定を保存しておくのに必要です。

en: You must include this file in the document
    '%1$s' in order to use the master document
    feature.
ja: マスター文書機能を使用するためには、
    このファイルを「%1$s」文書に
    インクルードしなくてはなりません。

en: You must save the document before it can be registered.
ja: 文書を登録する前に、保存しなくてはなりません。

en: Your E-mail address
ja: あなたの電子メールアドレス

en: Your favorite print program, e.g. "dvips", "dvilj4".
ja: お好みの印刷プログラム。例："dvips", "dvilj4"。

en: Your name
ja: あなたの名前

en: [Acknowledgements]
ja: [謝辞]

en: [Appendix]
ja: [付録]

en: [Change Tracking]
ja: [変更追跡機能]

en: [List Of Slides]
ja: [スライド一覧]

en: [List of PDF Comments]
ja: [PDFコメント一覧]

en: [No options predefined]
ja: [事前定義されたオプションがありません]

en: [Progress Contents]
ja: [進行内容]

en: [Slide Contents]
ja: [スライド内容]

en: [centered board]
ja: [中央揃えのチェス盤]

en: [chessboard]
ja: [チェス盤]

en: \begin_document is missing
ja: \begin_documentがありません

en: \begin_header is missing
ja: \begin_headerがありません

en: ``text''
ja: ``テキスト''

en: `inset-forall' interrupted because number of actions is larger than %1$d
ja: 動作数が%1$dよりも大きいため、「inset-forall」は中断されました

en: above
ja: 上キャプション

en: acknowledgments
ja: 謝辞

en: active
ja: 有効

en: added space markers
ja: 空白標

en: added text
ja: 追加された文章

en: all cited references
ja: 全ての引用文献

en: all references
ja: 全ての書誌情報

en: all uncited references
ja: 全ての引用されていない文献

en: altaffiliation mark
ja: 第二所属マーク:

en: altaffilmark
ja: 第二所属マーク

en: amount of work other people have done for the LyX project.
ja: LyXプロジェクトに投入したかがわかるようにして下さいませ。

en: and
ja: および

en: appendix marker
ja: 付録標

en: auto
ja: 自動

en: auto, last or a number
ja: auto，lastあるいは数字

en: automatically
ja: 自動

en: background
ja: 背景

en: before
ja: 前置テキスト

en: below
ja: 下キャプション

en: bibliography entry
ja: 文献項目

en: bibnote
ja: 文献注釈

en: bilingual
ja: 二ヶ国語

en: black
ja: 黒

en: blue
ja: 青

en: bottom area
ja: 下部領域

en: branch label
ja: 派生枝ラベル

en: buffer
ja: バッファ

en: button background
ja: ボタンの背景

en: button background under focus
ja: フォーカスを得ているボタンの背景

en: bysame
ja: 同上

en: cc[[unit of measure]]
ja: cc

en: change bar
ja: 変更バー

en: changed text 1st author
ja: 変更された文章:第1著者

en: changed text 2nd author
ja: 変更された文章:第2著者

en: changed text 3rd author
ja: 変更された文章:第3著者

en: changed text 4th author
ja: 変更された文章:第4著者

en: changed text 5th author
ja: 変更された文章:第5著者

en: charstyles
ja: 文字様式

en: chemistry
ja: 化学

en: chktex failure
ja: chktexに失敗

en: code
ja: コード

en: collapsable inset frame
ja: 畳み込み可能枠の縁

en: collapsable inset text
ja: 畳み込み可能枠の文字

en: command inset
ja: コマンド差込枠

en: command inset background
ja: コマンド差込枠の背景

en: command inset frame
ja: コマンド差込枠の縁

en: comment background
ja: コメントの背景

en: comment label
ja: コメントラベル

en: concept
ja: 概念

en: conversion failed
ja: 変換に失敗しました

en: create new math text environment ($...$)
ja: 新しい数式テキスト環境を作成する($...$)

en: cursor
ja: カーソル

en: cyan
ja: シアン

en: date (output)
ja: 日付（出力）

en: date command
ja: dateコマンド

en: decoration type / matrix border
ja: 装飾型 / 行列括弧

en: degrees
ja: 度

en: deleted text
ja: 削除された文章

en: deleted text modifier
ja: 削除された文章の修飾子

en: depth bar
ja: 階層表示線

en: differences
ja: 差異

en: double
ja: 二重線

en: double frame
ja: 二重縁

en: drop shadow
ja: 影付き

en: e.g.: pdfstartview=XYZ, plainpages=false, pdfpagelabels
ja: 例: pdfstartview=XYZ, plainpages=false, pdfpagelabels

en: email
ja: 電子メール

en: email:
ja: 電子メール:

en: emph
ja: 強調

en: empty
ja: 空

en: end-of-line marker
ja: 行末標

en: endnote
ja: 巻末注

en: entered math text mode (textrm)
ja: 挿入された数式テキストモード(textrm)

en: expr.
ja: 表現

en: extrachap
ja: 追加章

en: fancy
ja: 装飾的（fancy）

en: fig.
ja: 図.

en: file
ja: ファイル

en: file not imported!
ja: ファイルは読み込まれませんでした！

en: float
ja: フロート

en: float:
ja: フロート:

en: foot
ja: 脚注

en: footnote
ja: 脚注

en: footnote label
ja: 脚注ラベル

en: frame of button
ja: ボタンの縁

en: frameless
ja: 縁なし

en: graphics background
ja: 画像の背景

en: green
ja: 緑

en: greyedout inset background
ja: 淡色表示差込枠の背景

en: greyedout inset label
ja: 淡色表示差込枠ラベル

en: greyedout inset text
ja: 淡色表示差込枠本文

en: headings
ja: 設定（headings）

en: hphantom
ja: 水平埋め草

en: htm|HTML
ja: html|HTML

en: icon
ja: アイコン

en: iconv conversion failed
ja: iconvが変換に失敗しました

en: ignore
ja: 無視

en: imported.
ja: 読み込みました。

en: included in TOC
ja: 目次に入れる

en: index label
ja: 索引ラベル

en: inherit
ja: 引き継ぐ

en: inline completion
ja: 行内補完

en: inset background
ja: 差込枠の背景

en: inset frame
ja: 差込枠の縁

en: institutemark
ja: 所属機関マーク

en: is empty
ja: は空である

en: language
ja: 言語

en: listings background
ja: プログラムリストの背景

en: literate
ja: 文芸

en: lowercase
ja: 小文字

en: lyx2lyx Error Log
ja: lyx2lyxエラーログ

en: magenta
ja: マゼンタ

en: margin
ja: 傍注

en: margin note label
ja: 傍注ラベル

en: master: %1$s, child: %2$s
ja: 親文書: %1$s, 子文書: %2$s

en: math
ja: 数式

en: math background
ja: 数式の背景

en: math corners
ja: 数式内の縁取り

en: math frame
ja: 数式の縁

en: math line
ja: 数式行

en: math macro
ja: 数式マクロ

en: math macro background
ja: 数式マクロの背景

en: math macro blended out
ja: 数式マクロ混ぜ合わせ

en: math macro frame
ja: 数式マクロの縁

en: math macro hovered background
ja: マウス下の数式マクロの背景

en: math macro label
ja: 数式マクロラベル

en: math macro new parameter
ja: 数式マクロの新パラメーター

en: math macro old parameter
ja: 数式マクロの旧パラメーター

en: meaning
ja: 意味

en: menu
ja: メニュー

en: msnumber
ja: MS番号

en: new page
ja: 新規頁

en: newfile
ja: 新規ファイル

en: no
ja: いいえ

en: no more lstline delimiters available
ja: lstline区分記号は以上です

en: non-active
ja: 無効

en: non-unique inline completion
ja: 複数候補時行内補完

en: none
ja: なし

en: none, leftline, topline, bottomline, lines, single, shadowbox or subset of trblTRBL
ja: none，leftline，topline，bottomline，lines，single，shadowboxあるいはtrblTRBLのうち一文字

en: not cited
ja: 引用なし

en: not released yet
ja: まだリリースされていません

en: note
ja: 注釈

en: note background
ja: 注釈の背景

en: note label
ja: 注釈ラベル

en: noun
ja: 名詞

en: number of needed lines
ja: 必要な行数

en: off
ja: 無効

en: on
ja: 有効

en: on page <page>
ja: on page <参照ページ>

en: optional
ja: 非必須

en: or
ja: あるいは

en: oval, thick
ja: 楕円形（太線）

en: oval, thin
ja: 楕円形（細線）

en: package
ja: パッケージ

en: page break / line break
ja: 改頁／改行

en: paragraph marker
ja: 段落標

en: pasted
ja: 貼り付けられた

en: phantom
ja: 埋め草

en: phantom inset text
ja: 埋め草差込枠本文

en: plain
ja: プレーン（plain）

en: preview frame
ja: プレビューの縁

en: previewed snippet
ja: プレビューの断片

en: protected
ja: 保護されています

en: red
ja: 赤

en: regexp frame
ja: 正規表現の縁

en: reprint_reqs_to:
ja: リプリント版送り先

en: rotation angle
ja: 回転角

en: s inline completion dela&y
ja: 秒の補完入力遅延(&Y)

en: s popup d&elay
ja: 秒のポップアップ遅延(&E)

en: selected text
ja: 選択されたテキスト

en: selection
ja: 選択

en: shaded background
ja: 影付き背景

en: shaded box
ja: 影付き箱型

en: short title
ja: 見出し短縮形

en: shortcut
ja: 捷径

en: shortcuts
ja: 捷径

en: simple frame
ja: 簡素な縁

en: simple frame, page breaks
ja: 簡素な縁・改頁

en: space
ja: 空白

en: special character
ja: 特別な文字

en: standard
ja: 標準

en: strong
ja: ストロング

en: subfloat:
ja: 従属フロート:

en: subindex
ja: 下位索引

en: submit to paper:
ja: 投稿先学術誌:

en: submitto
ja: 投稿先

en: subscript
ja: 下付き文字

en: superscript
ja: 上付き文字

en: table
ja: 表

en: table line
ja: 表の線

en: table on/off line
ja: 表の「表示/非表示」線

en: tablenote mark
ja: 表注釈マーク

en: tablenotemark
ja: 表注釈マーク

en: text
ja: 本文

en: textclass
ja: 文書クラス

en: thanks
ja: 感謝(thanks)

en: the <LFUN-COMMAND> argument of buffer-forall is not valid
ja: buffer-foallの引数 <LFUN-COMMAND> が有効ではありません

en: theorems
ja: 定理

en: toggle font on all of the above
ja: 上記の全てに関してフォントを切換にする

en: uncodable character
ja: コード化できない文字

en: undefined
ja: 未定義

en: unknown
ja: 解釈不能

en: unknown type!
ja: 未知の型です！

en: unknown version
ja: 不明なバージョン

en: unlabelled
ja: ラベルなし

en: use number of lines
ja: 行の数を使ってください

en: use overhang
ja: ぶら下げを使う

en: version
ja: バージョン

en: vphantom
ja: 垂直埋め草

en: white
ja: 白

en: wrap
ja: 折返し

en: wrap:
ja: 折返し：

en: x
ja: X

en: x:
ja: X:

en: y
ja: Y

en: y:
ja: Y:

en: yellow
ja: 黄

en: yes
ja: はい
