LyX - en to id translation catalogue (6224 entries)

en: 
    The down arrow key will get you into the list of filtered citations.
id: 
    Tombol panah bawah akan membawa anda ke daftar acuan yang ditapis.

en:    options:
id:    pilihan:

en:  (not available)
id:  (tidak tersedia)

en:  (not installed)
id:  (belum dipasang)

en:  (sideways)
id:  (kesamping)

en:  could not write file!
id:  Tidak bisa menulis berkas!

en:  done.
id:  selesai.

en:  not known
id:  tidak dikenal

en:  on[[date]] %1
id:  pada[[tanggal]] %1

en: # [number of Prob]
id: # [jumlah dari Masalah]

en: %1 (missing req.)
id: %1 (syarat kurangh)

en: %1 (modified externally)
id: %1 (dimodifikasi eksternal)

en: %1 (read only)
id: %1 (hanya baca)

en: %1$d characters (excluding blanks)
id: %1$d karakter (tidak termasuk spasi)

en: %1$d characters (including blanks)
id: %1$d karakter (termasuk spasi)

en: %1$d matches have been replaced.
id: %1$d kata sudah dirubah.

en: %1$d strings have been replaced.
id: %1$d kata sudah dirubah.

en: %1$d words
id: %1$d kata

en: %1$s
     is not readable.
id: %1$s
    tidak bisa dibaca.

en: %1$s (Float)
id: %1$s (Mengambang)

en: %1$s (dynamic)
id: %1$s (dinamik)

en: %1$s (modified externally)
id: %1$s (dimodifikasi eksternal)

en: %1$s (unavailable)
id: %1$s (tidak tersedia)

en: %1$s (unknown)
id: %1$s (tidak diketahui)

en: %1$s Errors (%2$s)
id: %1$s kesalahan (%2$s)

en: %1$s Files
id: %1$s Berkas

en: %1$s [Class '%2$s']
id: %1$s [Kelas '%2$s']

en: %1$s and %2$s
id: %1$s dan %2$s

en: %1$s does not appear like a LyX created temporary directory.
id: %1$s bukan seperti berkas LyX yang dibuat di direktori sementara.

en: %1$s ended unexpectedly, which means that it is probably corrupted.
id: %1$s berhenti dengan sendirinya, hal ini kemungkinan berkas telah rusak.

en: %1$s is from a different version of LyX, but a temporary file for converting it could not be created.
id: %1$s dari versi LyX yang berbeda, tetapi berkas sementara untuk mengkonversi tidak bisa dibuat.

en: %1$s is from a different version of LyX, but the conversion script lyx2lyx could not be found.
id: %1$s dari versi LyX yang berbeda, tetapi konversi script lyx2lyx tidak ditemukan.

en: %1$s is from a newer version of LyX and the lyx2lyx script failed to convert it.
id: %1$s dari versi LyX yang lebih baru, skrip lyx2lyx gagal untuk mengkonversi.

en: %1$s is from an older version of LyX and the lyx2lyx script failed to convert it.
id: %1$s dari versi LyX yang lebih lama, skrip lyx2lyx gagal untuk mengkonversi.

en: %1$s is not a readable LyX document.
id: %1$s tidak bisa dibaca sebagai dokumen LyX.

en: %1$s lock
id: %1$s dikunci

en: %1$s unknown command!
id: %1$s perintah tidak dikenal!

en: %1$s, %2$s, and %3$s
id: %1$s, %2$s, dan %3$s

en: %1$s: the beginning was reached while searching backward.
    Continue searching from the end?
id: %1$s: sudah sampai ke depan ketika pencarian mundur.
    Meneruskan dari bagian akhir?

en: %1$s: the end was reached while searching forward.
    Continue searching from the beginning?
id: %1$s: sudah sampai akhir ketika pencarian maju.
    Meneruskan pencarian dari depan?

en: %1$s[[name]] (%2$s[[email]])
id: %1$s[[nama]] (%2$s[[surel]])

en: %1$s[[quot. mark description]] (language default)
id: %1$s[[penjelasan tanda kutip]] (bahasa bawaan)

en: %1$s[[vcs data]] unknown
id: %1$s[[vcs data]] tidak diketahui

en: %1$souter%2$s and %3$sinner%4$s[[quotation marks]]
id: %1$sluar%2$s dan %3$sdalam%4$s[[tanda tanya]]

en: %1[[preview format name]] Preview
id: %1[[pra tampilan format nama]] Pra tampilan

en: &Abort
id: B&atal

en: &Accept
id: &Terima

en: &Action:
id: &Aksi:

en: &Add
id: &Gabung

en: &Add Selected
id: Tambah yang dipilih

en: &Add Selected[[bib]]
id: &Tambah Pilihan[[bib]]

en: &All
id: Semu&a

en: &All manuals
id: &Semua panduan

en: &Allow running external programs
id: Mengijinkan menjalankan program eksternal

en: &Always allow for this document
id: &Selalu mengijikan untuk dokumen ini

en: &Always run for this document
id: &Selalu jalankan dokumen ini

en: &Apply
id: &Terapkan

en: &Author:
id: &Penulis:

en: &Available branches:
id: Cabang yang &ada:

en: &Backup directory:
id: Lokasi cadan&gan:

en: &Backup documents, every
id: Simp&an dokumen, setiap

en: &Base size:
id: &Ukuran dasar:

en: &Between revisions
id: A&ntara revisi

en: &Bind file:
id: Berkas Definisi Penggabun&g:

en: &Bookmarks
id: &Batas buku

en: &Borders
id: &Garis Batas

en: &Bottom of page
id: &Bawah halaman

en: &Bottom:
id: &Bawah:

en: &Box:
id: K&otak:

en: &Break long lines
id: Pisah baris pan&jang

en: &Browse...
id: &Cari...

en: &Bypass validation
id: Tanpa &Validasi

en: &Cancel
id: &Kembali

en: &Cancel export
id: Tunda &Ekspor

en: &Caption:
id: &Nama Gambar/Tabel:

en: &Center
id: T&engah

en: &Change...
id: Ubah...

en: &CheckTeX command:
id: Perintah &CheckTeX:

en: &Clear all session information
id: Hapus semua informasi sesi

en: &Clear automatically
id: Be&rsihkan otomatis

en: &Close
id: T&utup

en: &Collapsed
id: &Pisahkan

en: &Color:
id: &Warna:

en: &Column sep:
id: Pemisah Ko&lom:

en: &Columns:
id: &Kolom:

en: &Comment
id: &Komentar

en: &Content:
id: &Daftar Isi:

en: &Continue
id: Lan&jutkan

en: &Converter:
id: Pengk&onversi:

en: &Coordinates and Clipping
id: Koordinat dan Kliping

en: &Copy
id: Sali&n

en: &Create
id: &Buat

en: &Create directory
id: Membuat &direktori

en: &Custom bullet:
id: B&ulet atur sendiri:

en: &Custom:
id: Atu&r sendiri:

en: &DVI viewer paper size options:
id: Ukuran kertas tambahan untuk &DVI:

en: &Databases
id: Basis data

en: &Decimal separator:
id: Tanda desimal:

en: &Decoration:
id: &Dekorasi:

en: &Default family:
id: Keluarga &Huruf:

en: &Default margins
id: Batas ba&waan

en: &Default...
id: Bawaan...

en: &Delete
id: &Hapus

en: &Delete Key
id: &Hapus kunci

en: &Dialect:
id: &Dialek:

en: &Discard
id: &Tidak Perlu

en: &Dismiss
id: &Keluar

en: &Display all
id: Tampilkan se&muanya

en: &Do not indent paragraph
id: Jangan Paragraf Mas&uk

en: &Do not show this warning again!
id: &Jangan munculkan peringatan lagi!

en: &Document format
id: Format &dokumen

en: &Document templates:
id: Lokasi Te&mplet:

en: &Don't Add
id: Jangan Tambahkan

en: &Draft
id: &Draf

en: &Draft mode
id: Mode &draf

en: &E-mail:
id: &Surel:

en: &Edit
id: Suntin&g

en: &Edit...
id: Suntin&g...

en: &Emphasized
id: Pene&kanan

en: &Enable
id: &Aktifkan

en: &Enable change tracking features in the output
id: &Aktifkan fitur lacak perubahan di keluarannya

en: &Enable tool tips in main work area
id: Diberikan petunjuk di area kerja utama

en: &Enabled
id: Di&bolehkan

en: &Encoding:
id: Pengkod&ean:

en: &End Edit
id: Selesai Suntin&g

en: &Errors:
id: &Error:

en: &Escape characters:
id: Tidak dipe&riksa:

en: &Example files:
id: Lokasi Conto&h:

en: &Examples
id: Contoh-contoh

en: &Exit LyX
id: K&eluar LyX

en: &Expand macros
id: Termasuk Makro

en: &Extended character table
id: Tabel &karakter tambahan

en: &File:
id: &Berkas:

en: &Fill Pattern:
id: Pola &Isian:

en: &Filter:
id: P&enapis:

en: &Find
id: &Cari

en: &Find Next
id: Berikutn&ya

en: &Find:
id: &Cari:

en: &Fix Date:
id: Tanggal Teta&p:

en: &Fix Time:
id: &Waktu Tetap:

en: &Float
id: &Ambangan

en: &Font:
id: &Huruf:

en: &Foot skip:
id: Jarak &kaki bawah:

en: &Forbid use of needauth converters
id: &Larang penggunaan konverter needauth

en: &Frame:
id: &Bingkai:

en: &General
id: &Umum

en: &Get from File
id: Ambil &dari berkas

en: &Go Back
id: Balik La&gi

en: &Go to Label
id: Langsung ke label

en: &Graphics
id: &Gambar

en: &Graphics driver:
id: Penggerak &Grafik:

en: &Greyed out
id: Kela&bu

en: &Group environments by their category
id: Kelompokkan lingkungan sesuai kata&gori

en: &Height:
id: Pan&jang:

en: &Here if possible
id: Disini bila &memungkinkan

en: &Hide
id: Sem&bunyikan

en: &Hide toolbars
id: Semb&unyikan kotakbantuan

en: &Horizontal Phantom
id: Phantom &Horisontal

en: &Huge:
id: Sangat Besar:

en: &Hugest:
id: Paling Besar:

en: &Icon set:
id: Ukuran &Ikon:

en: &Ignore
id: &Lewat

en: &Ignore LaTeX rules
id: &Lupakan aturan LaTeX

en: &Include all children
id: Ikutkan semua anak dokumen

en: &Indentation:
id: &Indentasi:

en: &Initials:
id: Inisial:

en: &Inner:
id: Dari &Dalam (kiri):

en: &Japanese:
id: &Jepang:

en: &Justified
id: &Rata Kiri Kanan

en: &Keep
id: Tetap

en: &Keep change tracking markup on copy and paste
id: &Pertahankan tanda perubahan pelacakan ketika salin dan tempel

en: &Keep file
id: Tetap gunakan berkas

en: &Keep matched
id: &Kesesuaian kiri dan kanan

en: &Keyword:
id: &Kata:

en: &Keywords:
id: &Katakunci:

en: &LaTeX font encoding:
id: Pengkod&ean huruf LaTeX:

en: &Landscape
id: &Lansekap

en: &Language:
id: &Bahasa:

en: &Large:
id: Besar:

en: &Larger:
id: Lebih Besar:

en: &Largest:
id: Lebih Besar Lagi:

en: &Last line:
id: Baris terakhir:

en: &Left
id: Rata K&iri

en: &Level:
id: Tingk&at:

en: &Limit text width
id: &Batasi area teks

en: &Line spacing:
id: &Ukuran Spasi:

en: &Line span:
id: &Jumlah baris:

en: &Line thickness:
id: Ke&tebalan garis:

en: &List Indentation:
id: &Indentasi Daftar:

en: &List in Table of Contents
id: Penomoran dalam Daftar Isi

en: &Load Original
id: &Muat Aslinya

en: &Load backup
id: &Muat backup

en: &Load opened files from last session
id: Memuat berkas yang pernah dibuka pada sesi yang terakhir

en: &Local Layout...
id: &Tataletak lokal...

en: &Logical
id: &Logika

en: &Main Settings
id: Pengaturan &Umum

en: &Maintain aspect ratio
id: Pertahankan rasi&o panjang dan lebar

en: &Mark additional languages
id: Tanda&i bahasa tambahan

en: &Mark end of paragraphs
id: &Tandai semua akhir paragraf

en: &Mark spaces in output
id: Tanda spasi di &keluaran

en: &Master document
id: Dokumen &Induk

en: &Master:
id: &Induk:

en: &Match
id: S&esuaikan

en: &Math output:
id: Keluaran &Matematika:

en: &Math:
id: &Matematika:

en: &Maximum last files:
id: &Maksimum berkas terkini:

en: &Merge
id: &Gabung

en: &Middle mouse button pasting
id: &Tempel dengan tombol tetikus tengah

en: &Modify
id: &Ubah

en: &More parameters
id: Parameter &lain

en: &Multi-Page Table
id: Tabel &Multi-Halaman

en: &Multiple bibliographies:
id: Bibliog&rafi ganda:

en: &Name:
id: &Nama:

en: &New
id: &Baru

en: &New Document:
id: Dokumen &Baru:

en: &New...
id: &Baru...

en: &New:[[branch]]
id: Baru:[[cabang]]

en: &New:[[index]]
id: Baru:[[indeks]]

en: &Next change
id: &Perubahan selanjutnya

en: &No
id: Tidak

en: &No, Do Not Create
id: &Tidak, Jangan Buat

en: &No, Save Template in Parent Directory
id: &Tidak, Simpan Templet di Direktori Induk

en: &Nomenclature command:
id: Perintah &Nomenklatur:

en: &None
id: Tidak ta&mpil

en: &Normal:
id: Normal:

en: &Noun
id: Kata &benda

en: &Numbered bookmarks
id: Batas Buku Bernomor

en: &Numbering
id: Pe&nomoran

en: &OK
id: &Setuju

en: &Open Containing Directory
id: Buka &Isi Direktori

en: &Open bookmark tree
id: B&uka pohon batas buku

en: &Open documents
id: Semua d&okumen yang dibuka

en: &Options:
id: &Pilihan:

en: &Orientation:
id: &Orientasi:

en: &Overwrite
id: &Tindih

en: &Overwrite on export:
id: Ditindih waktu ekspor:

en: &PATH prefix:
id: &Awalan PATH:

en: &PDF command:
id: Perintah &PDF:

en: &Page of floats
id: &Halaman bebas

en: &Portrait
id: Pot&ret

en: &Predefined:
id: De&finisi awal:

en: &Preserve first case on replace
id: Perta&hankan besar/kecil huruf kata pertama

en: &Previous change
id: &Perubahan sebelumnya

en: &Primary:
id: &Utama:

en: &Proceed
id: Ter&uskan

en: &Processor:
id: &Pemroses:

en: &Quote style:
id: Corak Kut&ipan:

en: &Reconfigure
id: &Konfigurasi Ulang

en: &Recover
id: &Panggil Ulang

en: &Redefine
id: De&finisi ulang

en: &Reject
id: &Tolak

en: &Reload
id: &Muat Ulang

en: &Remove
id: &Hapus

en: &Rename
id: &Ganti nama

en: &Replace
id: &Ganti

en: &Rescan
id: Pindai &Ulang

en: &Reset
id: Kembali Semula

en: &Reset All Fields
id: Balikkan Semua Bidang

en: &Reset to default
id: Ke&mbalikan ke bawaan

en: &Retrieve
id: Mene&rima

en: &Retry
id: &Coba Lagi

en: &Revert
id: &Kembalikan

en: &Right
id: &Kanan

en: &Rotate
id: Puta&r

en: &Rows:
id: &Baris:

en: &Run
id: &Jalankan

en: &Save
id: &Simpan

en: &Save new documents compressed by default
id: Simpan dokumen ter&mampatkan sebagai bawaan

en: &Scale graphics (%):
id: Skala &Gambar (%):

en: &Series:
id: &Seri:

en: &Set
id: &Buat garis

en: &Set Layout
id: Atur Tataletak

en: &Shadow size:
id: Ukuran ba&yangan:

en: &Show changes in output
id: &Tampilkan perubahan di keluaran

en: &Show in LyX
id: &Bentangkan dalam LyX

en: &Show preview
id: Pra Tampilan LaTeX

en: &Side:
id: T&empat nomor:

en: &Spacing:
id: S&pasi:

en: &Span columns
id: Sepan&jang kolom

en: &Spellchecker engine:
id: Pemeriksa Ejaan:

en: &Statusbar messages
id: Kotak status pesan

en: &Stop it
id: Hentikan

en: &Strict XHTML 1.1
id: &Harus XHTML 1.1

en: &Style:
id: Corak:

en: &Subindex
id: Ana&k Indeks

en: &Suppress default date on front page
id: &Hilangkan menulis tanggal di halaman depan

en: &Syntax Highlighting Package:
id: Paket Penyorotan &Sintaks:

en: &System files
id: &Sistem berkas

en: &Table Settings
id: Pengaturan &Tabel

en: &Table output:
id: Keluaran ta&bel:

en: &Template
id: &Templet

en: &Templates
id: Te&mplet

en: &Temporary directory:
id: Lokasi sementa&ra:

en: &Text after:
id: Teks setela&h:

en: &Thickness:
id: Te&bal Garis:

en: &Tiny:
id: Ke&cil:

en: &Title:
id: &Judul:

en: &To format:
id: For&mat ke:

en: &Top of page
id: &Atas halaman

en: &Top:
id: &Atas:

en: &Track changes
id: &Jejak perubahan

en: &Two-sided document
id: Dokumen halaman &bolak-balik

en: &Type:
id: Tipe:

en: &Typewriter:
id: Mesinke&tik:

en: &Undefined Branches
id: Cabang tidak terdefinisi

en: &Undefined Branches:
id: Cabang tidak terdefinisi:

en: &Underline change tracking additions
id: &Garis bawahi penambahan pelacakan perubahan

en: &Unset document language explicitly
id: Lepas bahasa dokumen secara eksplisit

en: &Up
id: &Naik

en: &Update
id: Perbar&ui

en: &Use "..." to shorten long completions
id: &Gunakan "..." untuk memotong kata pilihan yang panjang

en: &Use Hyperref Support
id: &Pengaturan Dukungan Hyperref

en: &Use Windows-style paths in LaTeX files
id: G&unakan path model Windows untuk berkas LaTeX

en: &Use hyperref support
id: &Pengaturan isian hyperref

en: &Use multi-page table
id: &Gunakan tabel multi-halaman

en: &Use multiple indexes
id: &Gunakan indeks ganda

en: &Use non-TeX fonts (via XeTeX/LuaTeX)
id: &Gunakan huruf bukan-TeX (melalui XeTeX/LuaTeX)

en: &Use refstyle (not prettyref) for cross-references
id: G&unakan refstyle (bukan prettyref) untuk referensi-silang

en: &Use system colors
id: &Gunakan warna sistem

en: &User files
id: Berka&s pengguna

en: &User interface file:
id: Berkas Antarmuka Pengg&una:

en: &Validate
id: &Validasi

en: &Value:
id: &Nilai:

en: &Variant:
id: &Variasi:

en: &Vertical Offset:
id: Jarak &Vertikal:

en: &Vertical alignment in row:
id: Posisi &vertikal dalam baris:

en: &Vertical space:
id: Spasi &Vertikal:

en: &Vertical:
id: &Vertikal:

en: &View
id: Lihat &Isinya

en: &Viewer:
id: Pen&ampil:

en: &Wheel scrolling speed:
id: Kecepatan gulungan &roda:

en: &Width:
id: &Lebar:

en: &Without LaTeX
id: Tanpa LaTeX

en: &Workarea only
id: Hanya &area kerja

en: &Working directory:
id: Lokasi &Kerja:

en: &Year:
id: Tahun:

en: &Yes
id: &Ya

en: &Yes, Create
id: &Ya, Buat

en: &Yes, Create New Document
id: &Ya, Buat Dokumen Baru

en: &minutes
id: menit

en: (&De)activate
id: (&De)aktivasi

en: (<Reference>)|e
id: (<Referensi>)|e

en: (<reference>)
id: (<referensi>)

en: (Empty Table of Contents)
id: <Daftar Isi Kosong>

en: (MORE)
id: (LAGI)

en: (NOTE: The erroneous command is in the preamble)
id: (CATATAN: Perintah salah dijumpai di preambel)

en: (No Bookmarks Saved Yet)
id: (Tidak Ada Batas Buku Disimpan)

en: (No Custom Insets Defined)
id: (Tidak Ada Definisi Sisipan Atursendiri)

en: (No Document Open)
id: (Tidak Ada Dokumen Dibuka)

en: (No Documents Open)
id: (Tidak Ada Dokumen Dibuka)

en: (None)
id: (TidakAda)

en: (Post)alveolar click
id: Klik (Post)alveolar

en: (Without)[[color]]
id: (Tanpa)[[warna]]

en: (Without)[[strikethrough]]
id: (tanpa)[[garistengah]]

en: (Without)[[underlining]]
id: (tanpa)[[garisbawah]]

en: (continuing)
id: (meneruskan)

en: (no initial description)
id: (tidak ada deskripsi awal)

en: (no log message)
id: (tidak ada catatan log)

en: + %1$d more entries.
id: + %1$d lebih entri.

en: , Boundary:
id: , Batas:

en: , Cell:
id: , Sel:

en: , Char: 0x
id: , Kar: 0x

en: , Depth: %1$d
id: , Masuk: %1$d

en: , Inset:
id: , Sisipan:

en: , Paragraph:
id: , Paragraf:

en: , Position:
id: , Posisi:

en: , Spacing:
id: , Spasi:

en: , Style:
id: , Corak:

en: --- Back Matter ---
id: --- Bagian Akhir ---

en: --- Front Matter ---
id: --- Bagian Depan ---

en: --- Main Matter ---
id: --- Bagian Utama ---

en: 00 Main File
id: 00 Berkas Utama

en: 01 Dedication
id: 01 Persembahan

en: 02 Foreword
id: 02 Pengantar

en: 03 Preface
id: 03 Prakata

en: 04 Acknowledgements
id: 04 Ucapan Terimakasih

en: 05 Acronym
id: 05 Acronim

en: 05 Contributor List
id: 05 Daftar Penyumbang

en: 06 Acronym
id: 06 Acronim

en: 06 Part
id: 06 Bagian

en: 07 Chapter
id: 07 Bab

en: 07 Part
id: 07 Bagian

en: 08 Appendix
id: 08 Lampiran

en: 08 Author
id: 08 Penulis

en: 09 Appendix
id: 09 Lampiran

en: 09 Glossary
id: 09 Glosarium

en: 1.0 is the standard scrolling speed with the mouse wheel. Higher values will speed it up, low values slow it down.
id: 1.0 adalah kecepatan gulungan normal untuk tetikus. Makin besar angka makin cepat.

en: 1.0[[possibly scale the welcome banner text size]]
id: 1.0[[mungkin mengatur skala ukuran teks banner selamat datang]]

en: 10 Glossary
id: 10 Glosari

en: 10 Solutions
id: 10 Penyelsaian

en: 11 References
id: 11 Referensi

en: 1st_author_surname:
id: nama_penulis_ke1:

en: 2000 Mathematics Subject Classification:
id: 2000 Klasifikasi Subyek Matematika:

en: <All indexes>
id: <Semua indeks>

en: <Invisible Text Follows>
id: <Teks Tidak Tampak Mengikuti>

en: <No prefix>
id: <Tanpa awalan>

en: <Page>|P
id: <Halaman>|H

en: <Reference> on Page <Page>|f
id: <Referensi> Pada Halaman <Halaman>|f

en: <Reference>|R
id: <Referensi>|R

en: <Visible Text Follows>
id: <Teks Tampak MEngukuti>

en: <b>Module name:</b> <i>%1</i> (%2)
id: <b>Nama modul:</b> <i>%1</i> (%2)

en: <b>Note:</b> Some requirements for this module are missing!
id: <b>Catatan:</b> Beberapa persyaratan untuk modul ini hilang!

en: <b>The file %1 changed on disk.</b>
id: <b>Berkas %1 diubah di cakra.</b>

en: <html><head/><body><p>Column width type:</p><p>* Text Length: Stretch to text width</p><p>* Variable: Adjust to match table width</p><p>* Custom: Fixed custom width</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Tipe lebar kolom:</p><p>* Panjang Teks: Membentang ke lebar teks</p><p>* Variabel: Sesuaikan agar tepat dengan lebar tabel</p><p>* Atur Sendiri: Lebar tetap atur sendiri</p></body></html>

en: <p><b>Category:</b> %1$s.</p>
id: <p><b>Katagori:</b> %1$s.</p>

en: <p><b>Filename:</b> <tt>%1$s.module</tt>.</p>
id: <p><b>Nama berkas:</b> <tt> %1$s .modul</tt>.</p>

en: <p><b>Modules excluded:</b> %1$s.</p>
id: <p><b>Modul yang dikecualikan:</b> %1$s.</p>

en: <p><b>Modules required:</b> %1$s.</p>
id: <p><b>Modul yang diperlukan:</b> %1$s.</p>

en: <p><b>Package(s) required:</b> %1$s.</p>
id: <p><b>Paket yang diperlukan:</b> %1$s.</p>

en: <p><b>Your current preference settings forbid its execution.</b></p><p>(To change this setting, go to <i>Preferences &#x25b9; File Handling &#x25b9; Converters</i> and uncheck <i>Security &#x25b9; Forbid needauth converters</i>.)
id: <p><b>Pengaturan yang dipilih anda saat ini melarang menjalankannya.</b></p><p>(Untuk mengubah pengaturan ini, buka <i>Preferensi ▹ Berkas Penanganan ▹ Konverter</i> dan hilangkan centang <i>Konverter ▹ Melarang konverter needauth</i>.)

en: <p><font color=red><b>WARNING: Some required packages are unavailable!</b></font></p>
id: <p><warna huruf=merah><b>PERINGATAN: Beberapa memerlukan paket yang tidak tersedia!</b></font></p>

en: <p>LaTeX code: %1</p>
id: <p>Kode LaTeX: %1</p>

en: <p>Should LaTeX backends be allowed to run external programs?</p><p><b>Allow them only if you trust the origin/sender of the LyX document!</b></p>
id: <p>Apakah dukungan belakang LaTeX diijinkan untuk menjalankan program eksternal?</p><p><b>Ijinkan program itu hanya jika anda mempercayai asal/pengirim dokumen LyX!</b></p>

en: <p>The following LaTeX backend has been configured to allow execution of external programs for any document:</p><center><p><tt>%1$s</tt></p></center><p>This is a dangerous configuration. Please, consider using the support offered by LyX for allowing this privilege only to documents that actually need it, instead.</p>
id: <p>Dukungan belakang LaTeX berikut telah dikonfigurasi untuk memungkinkan menjalankan program eksternal untuk dokumen apa pun:</p><center><p><tt>%1$s</tt></p></center><p>Ini adalah konfigurasi berbahaya. Sebagai gantinya, silahkan pertimbangkan menggunakan dukungan yang ditawarkan oleh LyX untuk mengizinkan hak istimewa ini hanya untuk dokumen yang benar-benar membutuhkannya.<p>

en: <p>The following LaTeX backend has been requested to allow execution of external programs:</p><center><p><tt>%1$s</tt></p></center><p>The external programs can execute arbitrary commands on your system, including dangerous ones, if instructed to do so by a maliciously crafted LyX document.</p>
id: <p>Dukungan belakang LaTeX berikut telah diminta untuk mengizinkan menjalankan program eksternal:</p><center><p><tt>%1$s</tt></p></center><p>Program eksternal dapat menjalankan perintah apapun pada sistem Anda, termasuk yang membahayakan, jika diinstruksikan untuk melakukannya dalam dokumen LyX yang dapat merusakkan.</p>

en: <p>The requested operation requires the use of a converter from %2$s to %3$s:</p><blockquote><p><tt>%1$s</tt></p></blockquote><p>This external program can execute arbitrary commands on your system, including dangerous ones, if instructed to do so by a maliciously crafted LyX document.</p>
id: <p>Operasi yang diminta memerlukan konverter dari %2$s %3$s sampai:</p><blockquote><p><tt>%1$s</tt></p></blockquote><p>Program eksternal ini dapat menjalankan perintah apa saja pada sistem Anda, termasuk yang bisa merusak, jika diinstruksikan oleh dokumen LyX yang berisi kode yang bisa merusak.</p>

en: <p>Would you like to run this converter?</p><p><b>Only run if you trust the origin/sender of the LyX document!</b></p>
id: <p>Apakah anda ingin menjalankan konverter ini?</p><p><b>Hanya jalankan jika anda mempercayai asal/pengirim dokumen LyX!</b></p>

en: <page>
id: <halaman>

en: <reference>
id: <referensi>

en: <reference> on page <page>
id: <referensi> pada halaman <halaman>

en: A LaTeX backend requires your authorization
id: Dukungan belakang LaTeX memerlukan otorisasi anda

en: A backup file is successfully loaded, but the original file %1$s is marked read-only. Please make sure to save the document as a different file.
id: Berkas cadangan berhasil dimuat, tetapi berkas asli %1$s hanya bisa dibaca. Pastikan simpan dokumen dengan nama berbeda.

en: A bitmap file.
    Use this template to include bitmap images of any kind.
id: Berkas bitmap.
    Gunakan templet ini untuk menyertakan gambar bitmap dalam bentuk apa pun.

en: A branch with the name "%1$s" already exists.
    Do you want to merge branch "%2$s" with that one?
id: Cabang dengan nama "%1$s" sudah ada.
    Apakah akan menggabungkan cabang "%2$s" dengan yang tadi?

en: A change tracking author information for index %1$d is missing. This can happen after a wrong merge by a version control system. In this case, either fix the merge, or have this information missing until the corresponding tracked changes are merged or this user edits the file again.
id: Informasi penulis pelacakan perubahan untuk indeks %1$d hilang. Ini dapat terjadi setelah penggabungan yang salah oleh sistem kontrol versi. Dalam hal ini, perbaiki penggabungan, atau tampilkan informasi hilang ini hingga perubahan terlacak yang sesuai digabungkan atau pengguna menyunting berkas lagi.

en: A chess position diagram.
    This template will use XBoard to edit the position.
    Use the 'File->Save Position' in XBoard to save
    the position that you want to display.
    Make sure to give it a '.fen' extension
    and remember to type in a relative path
    to the LyX document location.
    Within XBoard, use 'Edit->Edit Position'
    to enable general editing of the board.
    You might also check out the
    'Options->Test legality' option, and
    remember to middle and right click to
    insert new material in the board.
    In order for this to work, you have to
    put the bundled lyxskak.sty in a place
    that TeX will find it, and you will need
    to install the skak package from CTAN.
id: Diagram posisi papan catur.
    Templet ini menggunakan XBoard untuk menyunting posisi.
    Gunakan 'File->Save Position' di XBoard untuk menyimpan posisi yang akan ditampilkan.
    Pastikan menggunakan ekstensi '.fen'
    dan penulisannya menggunakan path relatif
    pada lokasi penyimpanan berkas LyX.
    Dalam XBoard, gunakan 'Edit->Edit Position'
    untuk memungkinkan penyuntingan papan catur.
    Anda bisa juga menggunakan perintah
    tambahan 'Options->Test legality', dan
    ingat untuk mengklik butang tengah dan kanan tetikus untuk menyisipkan material baru pada papan catur.
    Agar dapat jalan, anda perlu menempatkan
    paket lyxskak.sty di suatu lokasi folder
    yang dapat dikenal oleh TeX, dan anda mungkin perlu
    menginstal paket skak juga dari CTAN.

en: A comma-separated option list (see the LilyPond documentation for available options).
id: Daftar pilihan yang dipisahkan koma (lihat dokumentasi LilyPond untuk melihat pilihan yang tersedia).

en: A customized item string
id: Butir kata atur sendiri

en: A graphics group with the name '%1$s' already exists.
id: Grup gambar dengan nama '%1$s' sudah ada.

en: A latex family such as tt, sf, rm
id: Keluarga latex seperti tt, sf, rm

en: A latex name such as \small
id: Nama latex seperti \small

en: A latex series such as m, b, c, bx, sb
id: Seri latex seperti m, b, c, bx, sb

en: A latex shape such as n, it, sl, sc
id: Bentuk latex seperti n, it, sl, sc

en: A macro to redefine visible tabs
id: Makro untuk mendefinisikan tab yang dapat dilihat

en: A macro. Default: \textvisiblespace
id: Makro. Bawaan: \textvisiblespace

en: A prefix like 'Also at '
id: Awalan seperti 'Also at '

en: A range of lines such as {1,3-4}
id: Jangkauan baris contohnya {1,3-4}

en: A selection of different style format approaches (such as natbib) that respectively provide support for specific citation and bibliography styles. Expand to get more information.
id: Pilihan berbagai format corak (seperti natbib) yang akan memberi dukungan pada corak acuan dan bibliografi. Buka untuk mendapatkan informasi lanjut.

en: A short form of the frame title used in some themes
id: Bentuk singkat dari judul bingkai yang digunakan dalam beberapa tema

en: A short version of the author name
id: Versi singkat dari nama penulis

en: A spreadsheet made with Gnumeric, LibreOffice, OpenOffice or Excel.
    It imports as a multi-page table, so any length
    is ok. Excessive width could be a problem.
    The gnumeric software is necessary for conversion,
    both for gnumeric and excel files.
id: Lembar bentang yang dibuat dengan Gnumeric, LibreOffice, OpenOffice, atau Excel.
    Ini diimpor sebagai tabel multi-halaman, jadi panjang berapa pun
    tidak masalah. Lebar yang berlebihan bisa menjadi masalah.
    Perangkat lunak gnumerik diperlukan untuk konversi,
    baik untuk file gnumerik maupun excel.

en: A static date
id: Tanggal statik

en: A static time
id: Waktu statik

en: A value is expected.
id: Diperlukan suatu nilai.

en: A vector graphics file.
    Use this template to include vector graphics of any kind.
    LyX will try to retain the vector properties of the image for
    the final output.
    Note that specialized templates exist for Xfig figures and Dia diagrams.
    The specialized templates allow to automatically use the document font in
    the figures, which is not possible with this general template.
id: Berkas grafik vektor.
    Gunakan templet ini untuk menyertakan grafik vektor dalam bentuk apa pun.
    LyX akan mencoba mempertahankan sifat gambar vektor gambar untuk
    keluaran akhir.
    Perhatikan bahwa templet khusus ada untuk gambar Xfig dan diagram Dia.
    Templet khusus memungkinkan untuk secara otomatis menggunakan huruf dokumen di
    gambar-gambar, yang tidak mungkin menggunakan templet umum ini.

en: A&dd
id: T&ambah

en: A&ll Author Names:
id: Se&mua Nama Penulis:

en: A&llow
id: I&jinkan

en: A&lter...
id: &Alternatif...

en: A&ngle (degrees):
id: S&udut (derajat):

en: A&ngle:
id: S&udut:

en: A&pply to current session only
id: Terapkan sesi terkini saja

en: A&vailable Branches:
id: Caba&ng yang tersedia:

en: A&vailable Citations:
id: Semua acuan yang Terse&dia:

en: A&vailable Indexes:
id: Inde&ks yang tersedia:

en: A&vailable:
id: &Yang tersedia:

en: ABSTRACT
id: ABSTRAK

en: ABSTRACT:
id: ABSTRAK:

en: ACKNOWLEDGEMENTS
id: UCAPAN TERIMA KASIH

en: ACKNOWLEDGMENTS
id: UCAPAN TERIMA KASIH

en: ACM Article
id: Artikel ACM

en: ACM Badge L
id: ACM Lencana L

en: ACM Badge L:
id: ACM Lencana L:

en: ACM Badge R
id: ACM Lencana R

en: ACM Badge R:
id: ACM Lencana R:

en: ACM Conference
id: Konferensi ACM

en: ACM Journal
id: Jurnal ACM

en: ACM Month
id: Bulan ACM

en: ACM Number
id: Nomor ACM

en: ACM Price
id: ACM Harga

en: ACM SIG Proceedings (SP, Obsolete)
id: ACM SIG Prosiding (SP, Lama)

en: ACM SIGGGRAPH 0.92 (obsolete)
id: ACM SIGGGRAPH 0.92 (Lama)

en: ACM SIGGRAPH (older than 0.91, obsolete)
id: ACM SIGGRAPH (sebelum 0.91, lama)

en: ACM SIGPLAN (Obsolete)
id: ACM SIGPLAN (Lama)

en: ACM SIGS ('Alternate' Style, obsolete)
id: ACM SIGS ('Corak Alternatif', lama)

en: ACM Submission ID
id: ACM ID Ajuan

en: ACM Volume
id: Volume ACM

en: ACM Year
id: Tahun ACM

en: AMS Environment|A
id: Lingkungan AMS|M

en: AMS Theorems
id: AMS Teorema

en: AMS Theorems (Extended)
id: AMS Teorema (Diperluas)

en: AMS Theorems (Extended, Numbered by Type within Chapters)
id: AMS Teorema (Diperluas, Bernomor menurut Tipe dalam Bab)

en: AMS Theorems (Extended, Numbered by Type)
id: AMS Teorema (Diperluas, Bernomor menurut Tipe)

en: AMS Theorems (Numbered by Type within Chapters)
id: AMS Teorema (Bernomor menurut Tipe dalam Bab)

en: AMS Theorems (Numbered by Type)
id: AMS Teorema (Bernomor menurut Tipe)

en: AMS align Environment|a
id: Rumus AMS align|a

en: AMS alignat Environment|t
id: Rumus AMS alignat|t

en: AMS flalign Environment|f
id: Rumus AMS flalign|f

en: AMS gather Environment|g
id: Rumus AMS gather|g

en: AMS multline Environment|m
id: Rumus AMS multline|m

en: AMS subject classifications:
id: AMS klasifikasi subyek:

en: APA Style with Natbib
id: Corak APA dengan Natbib

en: APLcomment
id: KomentarAPL

en: APLinput
id: InputAPL

en: APPENDIX
id: LAMPIRAN

en: AT RISE:
id: KETIKA NAIK:

en: Abbreviated Title
id: Judul Singkat

en: Abbreviated revision[[Version Control]]
id: Revisi ringkas[[Kontrol Versi]]

en: Abbreviations
id: Singkatan

en: Abbreviations:
id: Singkatan:

en: Aborted
id: Dibatalkan

en: Aborting process...
id: Pembatalan proses...

en: About %1
id: Tentang %1

en: About LyX
id: Tentang LyX

en: About LyX|X
id: Tentang LyX|X

en: Above
id: Diatas

en: Absolute filename expected.
id: Diperlukan nama berkas absolut.

en: Abstract
id: Abstrak

en: Abstract (structured)
id: Abstrak (terstruktur)

en: Abstract (unstructured)
id: Abstrak (tidak terstruktur)

en: Abstract*
id: Abstrak*

en: Abstract* (not printed)
id: Abstrak* (tidak ditampilkan)

en: Abstract---
id: Abstrak---

en: Abstract.
id: Abstrak.

en: Abstract:
id: Abstrak:

en: Abstract:
id: Abstrak:

en: Academic Field Specifics
id: Spesifikasi Bidang Akademik

en: Accept All Changes (incl. Master/Children/Siblings)|p
id: Terima Semua Perubahan (termasuk Induk/Anak/Saudara Kandung)|P

en: Accept All Changes|c
id: Terima Semua Perubahan|S

en: Accept Change|A
id: Terima Perubahan

en: Accept Change|c
id: Terima Perubahan

en: Accept all changes
id: Terima semua perubahan

en: Accept change inside selection
id: Terima perubahan di daerah yang dipilih

en: Accept compound &words
id: Menerima kata &gabungan

en: Accept this change
id: Terima perubahan ini

en: Accept words such as "diskdrive"
id: Menerima kata gabungan seperti "diskdrive"

en: Accepted
id: Disetujui

en: Accepted:
id: Disetujui:

en: Accessibility
id: Aksesibilitas

en: Acknowledgement
id: Penghargaan

en: Acknowledgement \theacknowledgement.
id: Penghargaan \theacknowledgement.

en: Acknowledgement \thetheorem.
id: Penghargaan \thetheorem.

en: Acknowledgement*
id: Penghargaan*

en: Acknowledgement.
id: Penghargaan.

en: Acknowledgements
id: UcapanTerimaKasih

en: Acknowledgements.
id: Ucapan Terima Kasih.

en: Acknowledgments
id: Ucapan terima kasih

en: Acknowledgments.
id: Ucapan Terima Kasih.

en: Act Number
id: Nomor ACT

en: Action
id: Aksi

en: Action Specifications|S
id: Spesifikasi Aksi|S

en: Action Specification|S
id: Spesifikasi Aksi|S

en: Activate Branch in Master|M
id: Aktifkan cabang di Master|M

en: Activate Branch|A
id: Aktifkan Cabang|f

en: Activate extensions such as character protrusion and font expansion via the microtype package
id: Mengaktifkan ekstensi seperti tonjolan karakter dan ekspansi huruf melalui paket microtype

en: Activated
id: Status Aktif

en: Ad&vanced
id: Pengaturan &Lanjut

en: Add %1$s to value of counter %2$s
id: Tambah %1$s ke angka penghitung %2$s

en: Add &Local...
id: Tambah &Lokal...

en: Add A&ll
id: Tambahkan &Semua

en: Add Column|u
id: Tambah Kolom

en: Add L&ocal...
id: Tambah L&okal...

en: Add Line Above|A
id: Tambah Garis Diatas|a

en: Add Line Above|o
id: Tambah Garis Diatas|a

en: Add Line Below|B
id: Tambah Garis Dibawah|b

en: Add Line to Left
id: Tambah Garis ke Kiri

en: Add Line to Right
id: Tambah Garis ke Kanan

en: Add Row|A
id: Tambah Baris|s

en: Add Unknown Branch|w
id: Tambah Cabang Belum Dikenal|l

en: Add a BibTeX database from your local directory
id: Tambahkan salah satu berkas basis data BibTeX dari direktori lokal

en: Add a free translation for the gloss
id: Tambah terjemahan bebas untuk gloss

en: Add a new branch to the list
id: Tambah cabang baru dalam daftar

en: Add a new index to the list
id: Tambah indeks baru dalam daftar

en: Add a translation for the glosse
id: Tambah terjemahan untuk glosse

en: Add all unknown branches to the list.
id: Tambah semua cabang tidak terdefinisi dalam daftar.

en: Add bibliography to &TOC
id: &Masukkan bibliografi dalam Daftar Isi

en: Add bibliography to the table of contents
id: Tambahkan bibliografi dalam daftar isi

en: Add column
id: Sisipkan Kolom

en: Add digloss options here
id: Tambah pilihan digloss disini

en: Add line numbers to the document
id: Tambah nomor baris di dokumen

en: Add row
id: Sisipkan baris

en: Add subexamples options here
id: Tambah pilihan sub contoh disini

en: Add the DRS condition here
id: Tambahkan kondisi DRS disini

en: Add the DRS duplex quantifier here
id: Tambahkan DRS duplex quantifier disini

en: Add the DRS duplex quantifier variables here
id: Tambahkan variabel quantifier dupleks DRS disini

en: Add the DRS referents (universe) here
id: Tambahkan referensi DRS (universe) disini

en: Add the DRS then-conditions here
id: Tambahkan kondisi then-DRS (universe) disini

en: Add the DRS then-referents (universe) here
id: Tambahkan referensi DRS (universe) disini

en: Add the first inter-linear gloss line here
id: Tambahkan garis pertama kilau antar-linear disini

en: Add the inter-linear gloss here
id: Tambah  inter-linear gloss disini

en: Add the selected BibTeX database from the list on the left
id: Tambah basis data BibTeX yang dipilih dari daftar sebelah kiri

en: Add the selected branches to the list.
id: Tambah cabang yang dipilih dalam daftar.

en: Add the sentence here
id: Tambah kalimat disini

en: Add the word to your personal dictionary
id: Tambahkan kata baru dalam kamus pribadi

en: Add to bibliography only.
id: Tambahkan hanya pada bibliografi.

en: Add to personal dictionary|n
id: Tambah ke kamus pribadi

en: Add trigloss options here
id: Tambah pilihan trigloss disini

en: Addchap
id: TambahanBab

en: Addchap*
id: TambahanBab*

en: Addition
id: Tambahan

en: Addition:
id: Tambahan:

en: Additional Affiliation
id: Afiliasi Lain

en: Additional Affiliation:
id: Afiliasi Lain:

en: Additional Features|F
id: Fitur Tambahan|F

en: Additional LaTeX options
id: Opsi tambahan LaTeX

en: Additional O&ptions
id: Piliha&n tambahan

en: Additional Space
id: Spasi Tambahan

en: Additional Theorem Text
id: Tambahan Teks Teorema

en: Additional text appended to the theorem header
id: Tambahan teks pada kepala theorem

en: Additional vertical space
id: Spasi vertikal tambahan

en: Addpart
id: BagianTambahan

en: Address
id: Alamat

en: Address Label
id: Label Alamat

en: Address Option
id: Pilihan Alamat

en: Address for Offprints:
id: Alamat untuk Offprints:

en: Address:
id: Alamat:

en: AddressForOffprints
id: AlamatUntukOffprints

en: AddressRowA
id: AlamatBarisA

en: AddressRowA:
id: AlamatBarisA:

en: AddressRowB
id: AlamatBarisB

en: AddressRowB:
id: AlamatBarisB:

en: AddressRowC
id: AlamatBarisC

en: AddressRowC:
id: AlamatBarisC:

en: AddressRowD
id: AlamatBarisD

en: AddressRowD:
id: AlamatBarisD:

en: AddressRowE
id: AlamatBarisE

en: AddressRowE:
id: AlamatBarisE:

en: AddressRowF
id: AlamatBarisF

en: AddressRowF:
id: AlamatBarisF:

en: Addresses
id: Banyak Alamat

en: Adds a 'Minipage (Var. Width)' inset using the varwidth LaTeX package. The varwidth package provides a variable-width minipage, whose resulting width is the width of its contents (if this does not exceed the specified maximum width).  The inset has two optional arguments: vertical adjustment (c|t|b) and maximum width (defaults to \linewidth).  See example in varwidth-floats-side-by-side.lyx.
id: Menambahkan sisipan 'Minipage (Lebar Var.)' menggunakan paket LaTeX varwidth. Paket varwidth menyediakan lebar variabel minipage, yang lebarnya diperoleh dari lebar isinya (jika ini tidak melebihi lebar maksimum yang ditentukan).  Inset memiliki dua argumen opsional: penyesuaian vertikal (c|t|b) dan lebar maksimum (bawaan ke \linewidth).  Lihat contoh dalam varwidth-floats-side-by-side.lyx.

en: Adds a custom inset whose content is set with multiple columns (2 by default). See the Additional manual, section 'Multiple Text Columns', for a detailed description of multiple columns.
id: Menambahkan sisipan atur sendiri yang isinya diatur dengan beberapa kolom (bawaan 2). Lihat manual Tambahan, subbab 'Beberapa Kolom Teks', untuk penjelasan lanjut beberapa kolom.

en: Adds an endnote inset, in addition to footnotes. This uses the endnotes package, which has some limitations but works with older LaTeX distributions as well. You will need to add an endnotes list (Insert > List/Contents/References > Endnotes) where you want the endnotes to appear.
id: Menambahkan sisipan catatan akhir, selain catatan kaki. Ini menggunakan paket endnotes, yang memiliki beberapa batasan tetapi juga berfungsi dengan distribusi LaTeX yang lebih lama. Anda harus menambahkan daftar catatan akhir (Sisipan > Daftar/Isi/Referensi > Catatan Akhir) di tempat catatan akhir akan muncul.

en: Adds an endnote inset, in addition to footnotes. This uses the enotez package which is more powerful and customizable than then endnotes package (module 'Endnotes (Basic)'), but requires a fairly modern LaTeX distribution (with LaTeX3). You will need to add an endnotes list (Insert > List/Contents/References > Endnotes) where you want the endnotes to appear.
id: Menambah sisipan catatan akhir, selain catatan kaki. Caranya menggunakan paket enotez yang lebih kuat dan dapat disesuaikan daripada paket endnotes (modul 'Endnotes (Dasar)'), tetapi memerlukan versi LaTeX yang cukup modern (dengan LaTeX3). Anda harus menambahkan daftar catatan akhir (Sisipan > Daftar/Isi/Referensi > Catatan Akhir) di tempat yang anda inginkan muncul catatan akhir.

en: Adds an environment for hanging paragraphs. Hanging paragraph is a paragraph in which the first line is set to the left margin, but all subsequent lines are indented.
id: Menambahkan paragraf menggantung pada lingkungan. Paragraf menggantung adalah paragraf yang baris pertamanya tepat pada batas kiri, sedangkan baris lainnya masuk kedalam.

en: Adds custom insets that support colored boxes via the tcolorbox package. See the tcolorbox documentation for details.
id: Menambahkan sisipan atur sendiri yang mendukung kotak berwarna menggunakan paket tcolorbox. Baca dokumentasi tcolorbox untuk penjelasan lanjut.

en: Adds environments to define header and footer lines. NOTE: To use this module you must set the 'Page style' in the menu Document Settings -> Page Layout to 'fancy'!
id: Menambahkan lingkungan untuk menentukan garis kepala dan kaki. CATATAN: Untuk menggunakan modul ini, anda harus mengatur 'Corak halaman' dari menu Pengaturan Dokumen -> Tata Letak Halaman menjadi 'indah'!

en: Addsec
id: TambahanSubBab

en: Addsec*
id: TambahanSubBab*

en: Adjust the depth of the navigation tree
id: Pengaturan kedalaman pohon navigasi

en: Adjust the style of the cross-reference
id: Atur corak dari referensi-silang

en: Adresse
id: Pemilik Alamat

en: Advanced
id: Pilihan lanjut

en: Advanced Find and Replace
id: Berbagai Pilihan Cari dan Ganti

en: Advanced search cancelled by user
id: Pencarian lanjut membatalkan oleh pengguna

en: Advanced search in progress (press ESC to cancel) . . .
id: Pencarian lanjut sedang berlangsung (tekan ESC untuk membatalkan) . . .

en: Advanced tongue root
id: Akar dengan lidah canggih

en: Aegean Numbers
id: Nomor Aegean

en: Affil
id: Afil

en: Affiliation
id: Afiliasi

en: Affiliation (alternate)
id: Afiliasi (berganti)

en: Affiliation (alternate):
id: Afiliasi (berganti):

en: Affiliation (include email):
id: Afiliasi (termasuk surel):

en: Affiliation (none)
id: Afiliasi (kosong)

en: Affiliation Key
id: Kunci Afiliasi

en: Affiliation Mark
id: Tanda Afiliasi

en: Affiliation Prefix
id: Awalan Afiliasi

en: Affiliation and/or address of the author
id: Afiliasi dan/atau alamat penulis

en: Affiliation key
id: Kunci afiliasi

en: Affiliation key of the author
id: Kunci afiliasi untuk penulis

en: Affiliation key of the co-author
id: Kunci afiliasi untuk penulis lain

en: Affiliation:
id: Afiliasi:

en: Affiliation:
id: Afiliasi:

en: Afrikaans
id: Afrika Umum

en: After Title Text
id: Setelah Teks Judul

en: After the cursor has not moved for this time, the completion popup is shown if it is available.
id: Setelah kursor tidak bergerak, jendela pilihan kata akan dimunculkan apabila tersedia.

en: After the cursor has not moved for this time, the inline completion is shown if it is available.
id: Setelah kursor tidak bergerak, kata pilihan akan dimunculkan apabila tersedia.

en: AfterPicture
id: SetelahGambar

en: Aims
id: Tujuan

en: Aims of your work
id: Tujuan kerja anda

en: Al&ternative language:
id: Bahasa &Alternatif:

en: Albanian
id: Albania

en: Alert
id: Perhatian

en: Alert Block:
id: Blok Peringatan:

en: Algorithm
id: Algoritma

en: Algorithm \arabic{theorem}
id: Algoritma \arabic{theorem}

en: Algorithm \thealgorithm.
id: Algoritma \thealgorithm.

en: Algorithm \thetheorem.
id: Algoritma \thetheorem.

en: Algorithm.
id: Algoritma.

en: Algorithm2e Float
id: Algorithm2e Mengambang

en: Algorithms
id: Algoritma

en: Align bottom
id: Rata bawah

en: Align center
id: Tengahkan

en: Align left
id: Rata kiri

en: Align middle
id: Tengah baris

en: Align on decimal
id: Perataan pada desimal

en: Align right
id: Rata kanan

en: Align top
id: Rata atas

en: Aligned Environment|l
id: Lingkungan Aligned|l

en: AlignedAt Environment|v
id: Lingkungan AlignedAt

en: Alignment
id: Pengaturan kerataan

en: Alignment not permitted
id: Pelurusan tidak diijinkan

en: Alignment of Contents
id: Pengaturan Kerataan Isi

en: Alignment|i
id: Pelurusan|P

en: All Borders
id: Batas keliling

en: All Files
id: Semua Berkas

en: All Files (*)
id: Semua berkas (*)

en: All Indexes|A
id: Semua Indeks|k

en: All Keyboard Shortcuts
id: Semua pintasan papan ketik

en: All aut&hors
id: Semu&a penulis

en: All authors|h
id: Semua penulis|s

en: All avail. citations
id: Semua acuan yang tersedia

en: All avail. databases
id: Semua acuan yang tersedia

en: All avail. modules
id: Semua modul yang tersedia

en: All available files
id: Semua berkas tersedia

en: All available labels
id: Semua label yang tersedia

en: All available languages of the selected file are displayed here.
    The selected language version will be opened.
id: Semua bahasa yang tersedia dari berkas terpilih ditampilkan di sini.
    Versi bahasa yang dipilih akan dibuka.

en: All counters and references of excluded child documents will be ignored, thus the counters in the output will differ from an output of the complete document.<br>This is the fastest method. Use this if you do not need correct counter values and references.
id: Semua penghitung dan referensi anak dokumen yang dikecualikan akan diabaikan, sehingga penghitung dalam keluaran akan berbeda dengan keluaran dokumen lengkap.<br>Ini adalah metode tercepat. Gunakan ini jika anda tidak memerlukan nilai dan referensi penghitung yang benar.

en: All debugging messages
id: Semua pesan debugging

en: All documents saved.
id: Semua dokumen sudah tersimpan.

en: All entry types
id: Semua Tipe Entri

en: All fields
id: Semua bidang

en: All files
id: Semua Berkas

en: All indexes
id: Semua indeks

en: All items
id: Semua butir

en: All open documents
id: Semua dokumen yang sekarang dibuka

en: All packages:
id: Semua paket:

en: All references available for citing.
id: Semua referensi yang tersedia untuk acuan.

en: All references available for citing.
    To add the selected one, hit Add, press Enter or double-click.
    Hit Ctrl-Enter to add and close the dialog.
id: Semua referensi tersedia untuk acuan.
    Untuk menambahkan yang dipilih, tekan Tambahkan, tekan Enter atau klik ganda.
    Tekan Ctrl-Enter untuk menambahkan dan menutup dialog.

en: AllCaps
id: SemuaHurufBesar

en: Allow &floating
id: Posisi &floating

en: Allow &page breaks
id: Lewat halaman d&iijinkan

en: Allow TeXMacs shorthand, like => converting to \Rightarrow.
id: Mengijinkan singkatan TeXMacs, seperti => menggantikan \Rightarrow.

en: Allow bitmap fonts to be resized. If you are using a bitmap font, selecting this option may make some fonts look blocky in LyX. Deselecting this option makes LyX use the nearest bitmap font size available, instead of scaling.
id: Mengijinkan huruf bimap diatur skalanya. Apabila anda menggunakan huruf bitmap, memilih opsi ini akan menyebabkan bebrapa jenis huruf akan tampak agak kotak di LyX. Dengan melepaskan pilihan untuk opsi ini, LyX akan menggunakan huruf bitmap yang terdekat ukurannya, tanpa melakukan skala.

en: Allow session manager to save and restore windows geometry.
id: Memungkinkan manajer sesi untuk menyimpan dan memanggil kembali ukuran jendela.

en: Allows link text to break across lines.
id: Membolehkan teks link dipisahkan bila melebihi garis batas.

en: Allows to use Noweb as a literate programming tool.
id: Memungkinkan mengunakan Noweb sebagai piranti menulis kode program.

en: Allows to use the statistical language S/R as a literate programming tool via the Sweave() function. For more info see the LyX example file sweave.lyx.
id: Memungkinkan menggunakan  bahasa program statistika S/R sebagai alat pemrograman melalui fungsi Sweave(). Penjelasan lebih lanjut lihat contoh dalam berkas sweave.lyx.

en: Alphabetic Presentation Forms
id: Format Presentasi Alfabet

en: Alphabetically (Case-Insensitive)
id: Secara alfabet (Tidak ikut huruf besar kecil)

en: Alphabetically (Case-Sensitive)
id: Secara alfabet (Ikut Huruf Besar Kecil)

en: Already in regular expression mode
id: Sudah berada di mode ekspresi reguler

en: Also Affiliation
id: Afiliasi Lagi

en: Alt Affiliation
id: Afiliasi Lain

en: AltAffiliation
id: AfiliasiLain

en: Altaffilation
id: AfiliasiAlternatif

en: Alter Co&lor...
id: Ganti War&na...

en: Alternate Affiliation Option
id: Pilihan Ganti Afiliasi

en: Alternative
id: Alternatif Kata

en: Alternative Affiliation
id: Afiliasi Alternatif

en: Alternative Name
id: Alternatif Nama

en: Alternative Proof String
id: Alternatif Kata Disetujui

en: Alternative affiliation:
id: Afiliasi alternatif:

en: Alternative instead of 'Enclosure'
id: Alternatif sebagai ganti 'Enclosure'

en: Alternative name
id: Nama alternatif

en: Alternative optional name or title
id: Nama alternatif opsional atau judul

en: Alternative proof string
id: Alternatif kata disetujui

en: Alternative text for the even header
id: Teks alternatif pada kepala genap

en: Alveolar lateral click
id: Klik Alveolar lateral

en: Always Babel
id: Selalu Babel

en: Always list all authors (rather than using "et al.")
id: Selalu memunculkan semua penulis (tidak menggunakan "et al.")

en: Always list all authors (rather than using "et al."), if the current citation style supports this.
id: Selalu menampilkan semua penulis (tidak menggunakan "et al."), jika corak acuan mendukung ini.

en: An Inkscape figure.
    Note that using this template automatically uses the 
    document text in the image (like with the Xfig template).
id: Gambar Inkscape.
    Perhatian bahwa menggunakan templet ini secara otomatis menggunakan 
    dokumen teks dalam gambar (seperti dalam templet Xfig).

en: An Xfig figure.
id: Gambar Xfig.

en: An alternative proof string
id: Alternatif kata disetujui

en: An emergency file is successfully loaded, but the original file %1$s is marked read-only. Please make sure to save the document as a different file.
id: Berkas darurat berhasil dimuat, tetapi berkas asli %1$s ditandai hanya bisa dibaca. Pastikan simpan dokumen dengan nama berbeda.

en: An emergency save of the document %1$s exists.
    
    Recover emergency save?
id: Ada penyimpanan darurat dari berkas %1$s.
    
    Apakah akan memanggil kembali penyimpanan darurat?

en: An error occurred while running:
    %1$s
id: Ada kesalahan ketika menjalankan:
    %1$s

en: An external converter is disabled for security reasons
id: Konverter eksternal dinonaktifkan karena alasan keamanan

en: An external converter requires your authorization
id: Konverter eksternal memerlukan otorisasi anda

en: An included file name is empty.
    Ignoring Inclusion
id: Nama berkas yang dimasukkan kosong.
    Tidak jadi dimasukkan

en: An integer is expected.
id: Perlu ditulis dengan bilangan bulat.

en: An optional preface
id: Tambahan prakata

en: Ancient Greek Musical Notation
id: Notasi Musik Yunani Kuno

en: And
id: Dan

en: Angle
id: Sudut

en: Angle to rotate image by
id: Sudut putaran gambar

en: Annotated Text
id: Teks Dianotasi

en: Annotated Text|x
id: Text yang ditandai|x

en: Annotation & Revision
id: Perubahan & Keterangan

en: Anonymous Suppression
id: Penindihan tanpa nama

en: Any Number|N
id: Angka apa saja|g

en: Any Word|W
id: Kata apa saja|t

en: Any changes will be lost. Are you sure you want to revert to the saved version of the document %1$s?
id: Semua peruubahan akan hilang. Apakah anda yakin untuk mengembalikan ke versi dokumen yang disimpan sebelumnya %1$s?

en: Anything Non-Empty|o
id: Apapun Tidak Kosong|o

en: Anything|A
id: Apa saja|j

en: Appearance
id: Tampilan

en: Appears in TOC
id: Muncul di Daftar Isi

en: Append Argument
id: Tambahkan argumen

en: Append Argument Eating From the Right
id: Tambahkan Argumen yang diambil Dari Kanan

en: Append Column|p
id: Tambah Kolom

en: Append Optional Argument Eating From the Right
id: Tambahkan Argumen Optional Yang Diambil Dari Kanan

en: Append Row|A
id: Tambah Baris|s

en: Append argument
id: Tambahkan argumen

en: Append argument eating from the right
id: Tambahkan argumen yang diambil dari kanan

en: Append optional argument eating from the right
id: Tambahkan argumen optional yang diambil dari kanan

en: Append the name of this branch to the output filename, given the branch is active.
id: Tambahkan nama cabang ini ke akhiran nama berkas keluaran, jika cabang aktif.

en: Appendices
id: Lampiran

en: Appendix
id: Lampiran

en: Appendix \Alph{appendix}.
id: Lampiran \Alph{appendix}.

en: Appendix \Alph{appendix}:
id: Lampiran \Alph{appendix}:

en: Appendix \Alph{section}:
id: Lampiran \Alph{section}:

en: Appendix \thechapter
id: Lampiran \thechapter

en: Applied "%1$s" to %2$d buffer(s)
id: Terapkan simpanan "%1$s" ke %2$d

en: Applied "%1$s" to %2$d insets
id: Terapkan sisipan "%1$s" ke %2$d

en: Apply
id: Terapkan

en: Apply Last Settings|A
id: Terapkan Pengaturan Terakhir|P

en: Apply Python 3 highlighting
id: Terapkan penyorotan Python 3

en: Apply changes &immediately
id: Gunakan semua perubahan segera

en: Apply each change automatically
id: Gunakan setiap perubahan secara otomatis

en: Apply recent text properties
id: Terapkan properti teks terkini

en: Apply settings immediately
id: Terapkan perubahan segera

en: Arabic (ArabTeX)
id: Arab (ArabTeX)

en: Arabic (Arabi)
id: Arab (Arabi)

en: Arabic Article
id: Artikel Arab

en: Arabic Numeral
id: Angka Arab

en: Arabic Presentation Forms-A
id: Format Presentasi Arab-A

en: Arabic Presentation Forms-B
id: Format Presentasi Arab-B

en: Area Code:
id: Kode Area:

en: Area code
id: Kode Area

en: Argument
id: Argumen

en: Argument for statements that requires to specify additional information
id: Argumen untuk pernyataan yang diperlukan untuk menentukan informasi tambahan

en: Argument not known in this Layout. Will be suppressed in the output.
id: Argumen tidak diketahui dalam Tata Letak ini. Akan dihilangkan di keluaran.

en: Arguments
id: Argumen

en: Armenian
id: Armenia

en: Array Environment|y
id: Lingkungan Array|y

en: Arrow
id: Panah

en: Arrow:
id: Panah:

en: Arrows
id: Tanda panah biasa

en: Arrows (extended)
id: Tanda panah (tambahan)

en: Article (Standard Class with Extra Font Sizes)
id: Artikel (Kelas Standar dengan Ukuran Huruf Ekstra)

en: Article (Standard Class)
id: Artikel (Kelas Standar)

en: Article DOI:
id: DOI Artikel:

en: Article Sequential Number:
id: Nomor Urut Artikel:

en: Article number:
id: Nomor Artikel:

en: Article:
id: Artikel:

en: ArticleMode
id: ModeArtikel

en: Articles
id: Artikel

en: As Paragraph Description Options
id: Sebagai Pilihan Diskripsi Paragraf

en: As Paragraph Enumerate Options
id: Sebagai Pilihan Paragraf Bernomor

en: As Paragraph Itemize Options
id: Sebagai Pilihan Paragraf Bersimbol

en: As described in the User Guide, the width of this text determines the width of the label part of each item in environments like List and Description.
    
     Normally, you won't need to set this, since the largest label width of all the items is used.
id: Seperti sudah dijelaskan di Petunjuk Penggunaan, Lebar dari teks ini ditentukan oleh lebar label pada masing-masing lingkungan seperti untuk lingkungan Daftar.
    
     Biasanya, anda tidak perlu mengatur, karena label terlebar sudah dipakai untuk tiap-tiap butir dalam lingkungan Daftar.

en: AsParagraphDescr
id: SebagaiParagrafDiskr

en: AsParagraphEnum
id: SebagaiParagrafNomor

en: AsParagraphItem
id: SebagaiItemParagraf

en: Ask permission
id: Meminta ijin

en: Ask the user
id: Meminta ijin

en: Ask user before calling external converters with 'needauth' option to prevent undesired effects.
id: Tanyakan pengguna sebelum memanggil konverter eksternal dengan pilihan 'needauth' untuk mencegah efek yang tidak diinginkan.

en: Aspirated
id: Teraspirasi

en: Assertion %1$s violated in
    file: %2$s, line: %3$s
id: Proses %1$s melanggar
    berkas: %2$s, baris: %3$s

en: Assign the graphic to a group of graphics that share the same settings
id: Masukkan gambar dalam grup yang menggunakan aturan yang sama

en: Assign to group '%1$s' anyway
id: Masukkan dalam grup '%1$s'

en: Assigned &to group:
id: Dimasukkan &ke grup:

en: Assigned master does not include this file
id: Dokumen utama yang dipilih tidak mengikutkan berkas ini

en: Assumption
id: Asumsi

en: Assumption \theassumption.
id: Asumsi \theassumption.

en: Assumption \thetheorem.
id: Asumsi \thetheorem.

en: Assumption*
id: Asumsi*

en: Assumption.
id: Asumsi.

en: Assure that all counters and references are identical to the complete document. This can be much slower than the first two methods.<br>Use this if you absolutely need correct counters.
id: Pastikan bahwa semua penghitung dan referensi identik dengan dokumen lengkap. Ini bisa jauh lebih lambat daripada dua metode pertama.<br>Gunakan ini jika anda benar-benar membutuhkan penghitung yang benar.

en: Astronomy & Astrophysics
id: Astronomi & Astrofisik

en: Astronomy & Astrophysics (V. 4, Obsolete)
id: Astronomi & Astrofisik (V. 4, lama)

en: At Decimal Separator
id: Rata desimal

en: Attempt to show the output even if there were compilation errors
id: Tetap menampilkan keluaran meskipun ada kesalahan kompilasi

en: Attempting to close changed document!
id: Berusaha menutup dokumen yang berubah!

en: Author
id: Penulis

en: Author &Names:
id: Nama Pen&ulis:

en: Author Address
id: Alamat Penulis

en: Author Address:
id: Alamat Penulis:

en: Author Affiliation
id: Afiliasi Penulis

en: Author Biography
id: Biografi Penulis

en: Author Email
id: Surel Penulis

en: Author Footnote
id: Catatankaki Penulis

en: Author Footnote Label
id: Label Catatan Kaki Penulis

en: Author Label
id: Label Penulis

en: Author Mark
id: Tanda Penulis

en: Author Name
id: Nama Penulis

en: Author Names
id: Nama Penulis

en: Author Note:
id: Catatan Penulis:

en: Author Option
id: Pilihan Penulis

en: Author URL
id: URL Penulis

en: Author URL Option
id: Pilihan URL Penulis

en: Author affiliation
id: Afiliasi Penulis

en: Author affiliation:
id: Afiliasi penulis:

en: Author contributions.
id: Sumbangan Penulis.

en: Author data:
id: Data Penulis:

en: Author foot
id: Penulis kaki

en: Author footnote
id: Penulis Catatankaki

en: Author footnote:
id: Penulis catatankaki:

en: Author mark
id: Tanda Penulis

en: Author name
id: Nama penulis

en: Author names that will appear in the header line
id: Nama penulis yang akan muncul di baris kepala

en: Author-name
id: Nama-penulis

en: Author-number
id: Nomor-penulis

en: Author-year
id: Penulis-tahun

en: Author:
id: Penulis:

en: AuthorAddr
id: AlmtPenulis

en: AuthorContribution
id: PenulisPenyumbang

en: AuthorNote
id: CatatanPenulis

en: Authorgroup
id: KelompokPenulis

en: Authorinfo
id: InfoPenulis

en: Authorinfo:
id: InfoPenulis:

en: Authormark
id: TandaPenulis

en: Authors
id: Penulis

en: Authors Block
id: Blok Penulis

en: Authors Block:
id: Blok Penulis:

en: Auto
id: Otomatis

en: Auto-edit file %1$s failed
id: Suntingan otomatis %1$s gagal

en: Auto-view file %1$s failed
id: Tampilan otomatis berkas %1$s gagal

en: Autocite
id: AcuanOtomatis

en: Autoco&rrection
id: Ko&reksi otomatis

en: Automatic
id: Otomatis

en: Automatic &inline completion
id: Melengkapi kata otomatis pada baris

en: Automatic &popup
id: Menampilkan jendela pilihan otomatis

en: Automatic cleanup of the window before LaTeX compilation proceeds
id: Otomatis membersihkan jendela sebelum kompilasi LaTeX dimulai

en: Automatic in&line completion
id: Melengkapi otomatis pada baris

en: Automatic p&opup
id: Menampilkan jedela pilihan otomatis

en: Automatic save done.
id: Simpan Otomatis selesai.

en: Automatic save failed!
id: Simpan otomatis gagal !

en: Automatic update
id: Otomatis diperbarui

en: Automatic[[encoding]]
id: Otomatis[[encoding]]

en: Automatically fi&ll header
id: D&iisikan pada kepala secara otomatis

en: Autosaving current document...
id: Menyimpan otomatis dokumen ini...

en: Availability of the LaTeX class '%1$s'
id: Ketersediaan kelas LaTeX '%1$s'

en: Availability of the LaTeX package '%1$s'
id: Ketersediaan paket LaTeX '%1$s'

en: Available &Labels:
id: Label Yang &Tersedia:

en: Available I&ndexes:
id: Inde&ks yang tersedia:

en: Available categories depend on the document encoding. Select UTF-8 for the full range.
id: Katagori yang tersedia tergantung pada encoding dokumen. Pilih UTF-8 untuk menampilan berbagai jenis.

en: Available i&ndexes:
id: Inde&ks yang tersedia:

en: Available listing parameters are %1$s
id: Parameter Listing yang tersedia %1$s

en: Available listings parameters containing string "%1$s" are %2$s
id: Parameter daftar yang tersedia terdiri dari string  "%1$s" are %2$s

en: Available templates
id: Templet yang tersedia

en: Axiom
id: Aksioma

en: Axiom \theaxiom.
id: Aksioma \theaxiom.

en: Axiom \thetheorem.
id: Aksioma \thetheorem.

en: Axiom*
id: Aksioma*

en: Axiom.
id: Aksioma.

en: B&ackreferences:
id: Referensi di &akhir:

en: B&reak links over lines
id: &Memotong link bila melebihi garis batas

en: BROKEN:
id: RUSAK:

en: Back Matter
id: Bagian Akhir

en: Back&ground:
id: Latar belakan&g:

en: BackMatter
id: BagianBelakang

en: Backaddress
id: Alamat belakang

en: Backaddress:
id: Alamat belakang:

en: Background Colors
id: Warna Latar

en: Backup && Saving
id: Bakup && Menyimpan

en: Backup &original documents when saving
id: Membuat cadangan dokumen asli ketika menyimpan

en: Backup failure
id: Backup gagal

en: Bad math environment
id: Lingkungan matematika salah

en: Bad status when checking in changes.
    
    '%1$s'
id: Status buruk ketika memasukkan perubahan.
    
    '%1$s'

en: BankAccount
id: Akun Bank

en: BankAccount:
id: Account Bank:

en: BankCode
id: KodeBank

en: BankCode:
id: KodeBank:

en: BankRowA
id: BankBarisA

en: BankRowA:
id: BankBarisA:

en: BankRowB
id: BankBarisB

en: BankRowB:
id: BankBarisB:

en: BankRowC
id: BankBarisC

en: BankRowC:
id: BankBarisC:

en: BankRowD
id: BankBarisD

en: BankRowD:
id: BankBarisD:

en: BankRowE
id: BankBarisE

en: BankRowE:
id: BankBarisE:

en: BankRowF
id: BankBarisF

en: BankRowF:
id: BankBarisF:

en: Baseline center
id: Garisdasar tengah

en: Baseline left
id: Garisdasar kiri

en: Baseline right
id: Garisdasar kanan

en: Basic (BibTeX)
id: Dasar (BibTeX)

en: Basic Latin
id: Latin Dasar

en: Basic numerical
id: Dasar numerik

en: Beamer (Complex)
id: Beamer (Kompleks)

en: Beamer Article (KOMA-Script)
id: Artikel Beamer (KOMA-Script)

en: Beamer Article (Standard Class)
id: Artikel Beamer (KOMA-Script)

en: Beamer Note
id: Catatan Beamer

en: Beamer Presentations|B
id: Presentasi Beamer|B

en: BeforePicture
id: SebelumGambar

en: Begin
id: Mulai

en: Begin PDF Form
id: Mulai Borang PDF

en: Begin of CV
id: Mulai tulis CV

en: Beginning of file reached while searching backward.
    Continue searching from the end?
id: Sudah sampai ke awal ketika pencarian mundur.
    Meneruskan dari bagian akhir?

en: Belarusian
id: Belarusia

en: Below
id: Dibawah

en: Bet&ween rows:
id: A&ntara baris:

en: Bib preamble
id: Preambel Bib

en: Bib(la)TeX Bibliography...|B
id: Bibliografi Bib(la)TeX ...|B

en: BibTeX Bibliography
id: Bibliografi BibTeX

en: BibTeX Databases (*.bib)
id: Pangkalan data BibTeX (*.bib)

en: BibTeX Generated Bibliography
id: BibTeX menghasilkan Bibliografi

en: BibTeX Styles (*.bst)
id: Corak BibTeX (*.bst)

en: BibTeX command and options
id: Perintah utama dan tambahan untuk BibTeX

en: BibTeX database(s) to use
id: Pangkalan data BibTeX yang digunakan

en: BibTeX databases
id: Basis data BibTeX

en: BibTeX error:
id: Kesalahan BibTeX:

en: Biber error:
id: Kesalahan Biber:

en: Biblate&x bibliography style:
id: Corak Biblate&x bibliografi:

en: Biblatex &citation style:
id: Corak Biblatex &acuan:

en: Biblatex (natbib mode)
id: Biblatex (moda natbib)

en: Biblatex Bibliography
id: Bibliografi Biblatex

en: Biblatex Generated Bibliography
id: Biblatex Menghasilkan Bibliografi

en: Biblatex bibliography styles
id: Corak bibliografi biblatex

en: Biblatex citation styles
id: Corak Biblatex acuan

en: Biblatex supports many author-year and numerical styles. It is mainly aimed at the Humanities. It is highly customizable, fully localized and provides many features that are not possible with BibTeX. The use of 'biber' as bibliography processor is advised.
id: Biblatex mendukung banyak corak penulis-tahun dan numerik. Ini terutama ditujukan untuk Humaniora. Sangat mudah disesuaikan, sepenuhnya terlokalisasi dan menyediakan banyak fitur yang tidak mungkin diperoleh menggunakan BibTeX. Disarankan menggunakan 'biber' sebagai prosesor bibliografi.

en: Bibliographical backreferences
id: Referensi di akhir dokumen Bibliografi

en: Bibliography
id: Bibliografi

en: Bibliography (plain)
id: Bibliografi (polos)

en: Bibliography Entry
id: Entri Bibliografi

en: Bibliography Generation
id: Pembuatan Bibliografi

en: Bibliography Item
id: Butir Bibliografi

en: Bibliography Item Settings
id: Pengaturan Butir Bibliografi

en: Bibliography Preamble
id: Preambel Bibliografi

en: Bibliography Style
id: Corak Bibliografi

en: Bibliography entry not found!
id: Entri bibliografi tidak ditemukan!

en: Bibliography entry.
id: Entri bibliografi.

en: Bibliography heading
id: Bibliografi kepala

en: Bicaption
id: Keterangan ganda

en: Big Item:
id: Butir besar:

en: Big Operators
id: Operator Matematika (besar)

en: Big operators
id: Operator Matematika (besar)

en: Big skip
id: Lompat Lebar

en: Big-sized Icons
id: Ikon Ukuran Besar

en: BigItem
id: ButirBesar

en: BigSkip
id: Lompat Lebar

en: BigSkip|B
id: Lompat Lebar|L

en: Big[[delimiter size]]
id: Besar[[delimiter size]]

en: Bigg[[delimiter size]]
id: PalingBesar[[delimiter size]]

en: Bilabial click
id: Klik bilabial

en: Bilingual Captions
id: Keterangan Dua Bahasa

en: Binary operator class	\mathbin
id: Kelas operator binari	\mathbin

en: Biographies
id: Biografi

en: Biography
id: Biografi

en: Biography without photo
id: Biografi tanpa foto

en: BiographyNoPhoto
id: BiografiTanpaFoto

en: Birthday
id: Hari ulang tahun

en: Blackboard	\mathbb
id: Papan tulis	\mathbb

en: Block
id: Blok

en: Block Elements
id: Simbol Elemen Blok

en: Block Title
id: Judul Blok

en: Block:
id: Blok:

en: Blocks
id: Blok

en: Blue item:
id: Butir biru:

en: Blue subitems
id: Subitem biru

en: BlueItem
id: Butirbulet

en: Body Only
id: Hanya Bodi

en: Bold
id: Tebal

en: Bold	\mathbf
id: Huruf tebal	\mathbf

en: Bold symbol	\boldsymbol
id: Simbol tebal	\boldsymbol

en: Book (Standard Class with Extra Font Sizes)
id: Buku (Kelas Standar dengan Ukuran Huruf Ekstra)

en: Book (Standard Class)
id: Buku (Kelas Standar)

en: Bookmarks|B
id: Batas Buku|B

en: Books
id: Buku

en: Books (DocBook)
id: Buku (DocBook)

en: Border above
id: Garis atas

en: Border below
id: Garis bawah

en: Borders|d
id: Garis Batas|s

en: Bosnian
id: Bosnia

en: Botto&m of row:
id: Ba&wah baris:

en: Bottom
id: Bawah

en: Bottom Line|B
id: Garis Bawah|h

en: Bottom center
id: Tengah Bawah

en: Bottom left
id: Kiri Bawah

en: Bottom right
id: Kanan Bawah

en: Bottom smash	\smashb
id: Bawah smash	\smashb

en: Bottom text:
id: Teks Bawah:

en: Bottom tie bar
id: Bawah garis pita

en: Bottomtext
id: TeksBawah

en: Bottom|B
id: Rata Bawah

en: Bottom|o
id: Rata Bawah|w

en: Box
id: Kotak

en: Box Drawing
id: Simbol Kotak

en: Box Settings
id: Pengaturan Kotak

en: Box Settings...|S
id: Pengaturan Kotak...|K

en: Box s&eparation:
id: K&otak pemisahan:

en: Box: %1$s
id: Kotak: %1$s

en: Box[[Menu]]|x
id: Kotak[[Menu]]|x

en: Boxes
id: Kotak

en: Boxes to scale and rotate its contents
id: Kotak untuk mengatur skala dan memutar isi

en: Br&owse...
id: &Cari...

en: Braille (default)
id: Braille (bawaan)

en: Branch
id: Cabang

en: Branch "%1$s" already exists.
id: Cabang "%1$s" sudah ada.

en: Branch "%1$s" does not exist.
id: Cabang "%1$s" tidak ditemukan.

en: Branch (child):
id: Cabang (anak):

en: Branch (master):
id: Cabang (induk):

en: Branch (undefined):
id: Cabang (tidak terdefinisi):

en: Branch Name: %1$s
    Branch Status: %2$s
    Inset Status: %3$s
id: Nama Cabang: %1$s
    Status Cabang: %2$s
    Status Inset: %3$s

en: Branch Settings
id: Pengaturan Cabang

en: Branch Settings...|B
id: Pengaturan Cabang...|b

en: Branch already exists
id: Nama cabang sudah ada

en: Branch name
id: Cabang

en: Branch state changes in master document
id: Perubahan status cabang di dokumen induk

en: Branch:
id: Cabang:

en: Branches
id: Cabang

en: Branch|B
id: Cabang|b

en: Break lines longer than the linewidth
id: Pisah baris yang panjangnya melebihi batas baris

en: Breakable Slash|a
id: Pemisah Garis Miring|G

en: Breathy voiced
id: Suara nafas

en: Brieftext
id: TeksSingkat

en: Bro&wse...
id: Ca&ri...

en: Broken References and Citations
id: Referensi dan Acuan rusak

en: Browse...
id: Cari...

en: Buffer Error!
id: Kesalahan Bufer!

en: Buffer export reset.
id: Kembalikan ekspor simpanan.

en: Build Info
id: Info Pembuatan

en: Build errors
id: Kesalahan Build

en: Built from git commit hash
id: Dibangun dari git commit hash

en: Bulgarian
id: Bulgaria

en: Bulleted Item:
id: Butir Bulet:

en: Bullets
id: Simbol Label

en: By Occurrence
id: Berdasar Kemunculan

en: By Same Author (bib)
id: Berdasar Penulis Sama (bib)

en: By default, a line break can occur after en- and em-dashes. Checking this box prevents that.
id: Secara bawaan, pemutus baris dapat terjadi setelah en- dan em-dashes. Mencentang kotak ini mencegahnya.

en: Byzantine Musical Symbols
id: Simbol Musik Bizantium

en: C&lear
id: Bersihkan

en: C&olor links
id: Link ber&warna

en: C&ommand:
id: &Perintah:

en: C&ounter:
id: Penghitun&g:

en: C&urrent document
id: Dokumen Se&karang

en: C&ustom macro:
id: Makro At&ur Sendiri:

en: C&ustomize Hyperref Options
id: Pilihan suaian Hyperref

en: CCC code:
id: Kode CCC:

en: CCS Description
id: Deskripsi CCS

en: CD label
id: Label CD

en: CJK Compatibility
id: Kompatibilitas CJK

en: CJK Compatibility Forms
id: Format Kompatibilitas CJK

en: CJK Compatibility Ideographs
id: Ideografi Kompatibilas CJK

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
id: Ideografi Kompatibilitas CJK Tambahan

en: CJK Symbols and Punctuation
id: Simbol CJK dan Tanda Peringatan

en: CJK Unified Ideographs
id: Ideograf CJK Unified

en: CJK Unified Ideographs Extension B
id: Ideografi CJK Unified Tambahan-B

en: CR Categories:
id: Katagori CR:

en: CR Subject Classification
id: Klasifikasi Subyek CR

en: CR categories
id: Katagori CR

en: CR category
id: Katagoori CR

en: CR-number
id: Nomor-CR

en: CURTAIN
id: TABIR

en: CV Color Scheme:
id: Skema Warna CV:

en: CV Icon Set:
id: Pengaturan Ikon CV:

en: CV Style:
id: Corak CV:

en: CVColor
id: Warna CV

en: CVIcons
id: IkonCV

en: CVStyle
id: CorakCV

en: Ca&tegory:
id: Kata&gori:

en: Calligraphic	\mathcal
id: Kaligrafi	\mathcal

en: Can not insert shortcut to the list
id: Tidak bisa memasukkan cara pintas dalam daftar

en: Can't add vertical grid lines in '%1$s'
id: Tidak bisa menambah garis grid vertikal di '%1$s'

en: Can't change horizontal alignment in '%1$s'
id: Tidak bisa merubah perataan horisontal di  '%1$s'

en: Can't change number of columns in '%1$s'
id: Tidak bisa merubah kolom di '%1$s'

en: Can't change number of rows in '%1$s'
id: Tidak bisa merubah baris di '%1$s'

en: Can't determine menu entry for action %1$s in batch mode
id: Tidak bisa menentukan menu entri untuk aksi %1$s di moda batch

en: Can't rename emergency file!
id: Tidak bisa merubah nama berkas darurat!

en: Can't set layout!
id: Tidak bisa memilih tataletak!

en: Cancel
id: Tidak jadi

en: Cancel Background Process|P
id: Batalkan Proses Latar|P

en: Cancel Export?
id: Tunda Ekspor?

en: Canceled.
id: Dibatalkan.

en: Candle
id: Lilin

en: Cannot apply %1$s here.
id: Tidak bisa digunakan %1$s disini.

en: Cannot convert file
id: Tidak bisa mengkonversi berkas

en: Cannot create backup file %1$s.
    Please check whether the directory exists and is writable.
id: Tidak bisa membuat berkas cadangan %1$s.
    Coba periksa apakah lokasi penyimpanan ada dan boleh ditulis.

en: Cannot edit file
id: Tidak bisa menyunting berkas

en: Cannot iterate more than %1$d times
id: Tidak bisa melakukan iterasi lebih dari %1$d kali

en: Cannot move saved file to:
      %1$s.
    But the file has successfully been saved as:
      %2$s.
id: Tidak bisa memindah berkas tersimpan ke:
      %1$s.
    Tetapi berkas telah berhasil disimpan sebagai:
      %2$s.

en: Cannot remove a Format used by a Converter. Remove the converter first.
id: Tidak bisa menghapus Format yang dibuat oleh suatu konverter. Hapus konverternya dahulu.

en: Cannot remove standard index
id: Tidak bisa menghapus indeks standar

en: Cannot remove temporary directory
id: Tidak bisa menghapus direktori sementara

en: Cannot retrieve CVS status
id: Tidak bisa mendapat status CVS

en: Cannot revert document %1$s to repository version.
    The status '%2$s' is unexpected.
id: Tidak bisa mengembalikan dokumen %1$s ke versi repositori.
    Status '%2$s' tidak diharapkan.

en: Cannot view file
id: Tidak bisa menampilkan berkas

en: Cantarell
id: Kantarel

en: Capitalise
id: Huruf besar depan

en: Capitalize
id: Huruf besar depan

en: Capitalized
id: Huruf besar depan

en: Capitalize|C
id: Huruf Besar|B

en: Capitalize|p
id: Huruf Besar|r

en: Caption
id: Nama Gambar/Tabel

en: Caption (%1$s)
id: Nama gambar/tabel (%1$s)

en: Caption Width
id: Lebar nama gambar/tabel

en: Caption setup
id: Pengaturan nama tabel/gambar

en: Caption setup:
id: Pengaturan nama gambar/tabel:

en: Caption:
id: Nama Gambar/Tabel:

en: Case
id: Kasus

en: Case #.
id: Kasus #.

en: Case &sensitive
id: Pertimbangkan &huruf besar/kecil

en: Case &sensitive[[search]]
id: Pertimbangkan &huruf besar/kecil

en: Case (Level 1)
id: Kasus (Tingkat 1)

en: Case (Level 2)
id: Kasus (Tingkat 2)

en: Case (Level 3)
id: Kasus (Tingkat 3)

en: Case (Level 4)
id: Kasus (Tingkat 4)

en: Case Sensiti&ve
id: Pertimbangkan Huruf Besar Kecil

en: Case \alph{caseiii}.
id: Kasus \alph{caseiii}.

en: Case \arabic{caseiv}.
id: Kasus \arabic{caseiv}.

en: Case \arabic{casei}.
id: Kasus \arabic{casei}.

en: Case \arabic{case}
id: Kasus \arabic{case}

en: Case \roman{caseii}.
id: Kasus \roman{caseii}.

en: Case \thecase.
id: Kasus \thecase.

en: Case se&nsitive
id: Sensitif Huruf Besar

en: Cases Environment|C
id: Lingkungan Cases|C

en: Catchline
id: GarisCatch

en: Cell setting
id: Pengaturan Sel

en: Center
id: Tengah

en: Center Footer
id: Kaki Tengah

en: Center Footer:
id: Kaki Tengah:

en: Center Header
id: Kepala Tengah

en: Center Header:
id: Kepala Tengah:

en: Center float contents
id: Isi mengambang tengah

en: Center overlap	\mathclap
id: Tengah overlap	\mathclap

en: Centered
id: Ditengahkan

en: Center|C
id: Tengah|T

en: Centralized
id: Ditengah

en: Change Formula Type|F
id: Ubah Tipe Rumus|R

en: Change Limits Type|L
id: Ubah Tipe Limit|L

en: Change Style|y
id: Ubah Corak|k

en: Change Tracking
id: Ubah Pelacakan

en: Change Tracking|C
id: Lacak Perubahan|u

en: Change the name of the selected branch
id: Ganti nama cabang yang sudah dipilih

en: Change the selected color
id: Merubah warna yang dipilih

en: Change tracking
id: Ubah Pelacakan

en: Change tracking author index missing
id: Perubahan pelacakan indeks penulis hilang

en: Change tracking data incomplete
id: Perubahan data pelacakan tidak selesai

en: Change tracking information for tabular row/column is incomplete. I will ignore this.
id: Informasi pelacakan perubahan untuk baris/kolom tabel tidak selesai. Saya akan melupakan ini.

en: Change:
id: Perubahan:

en: Changed by %1$s[[author]] on %2$s[[date]].
id: Diubah oleh %1$s[[author]] pada %2$s[date]].

en: Changes
id: Perubahan

en: Changes detected
id: Diketahui ada perubahan

en: Changes not shown in LaTeX output
id: Perubahan tidak dimunculkan di keluaran LaTeX

en: Changes will not be highlighted in LaTeX output, because xcolor and ulem are not installed.
    Please install both packages or redefine \lyxadded and \lyxdeleted in the LaTeX preamble.
id: Perubahan tidak akan disorot dalam keluaran LaTeX, karena xcolor dan ulem tidak dipasang.
    Silakan pasang kedua paket atau definisikan ulang \lyxadded dan \lyxdeleted di preambel LaTeX.

en: Changing number of columns not allowed in 'cases': feature %1$s
id: Merubah nomor kolom tidak diijinkan dalam  'cases': fitur %1$s

en: ChapAuthor
id: BabPenulis

en: ChapMotto
id: BabMoto

en: ChapSubtitle
id: BabAnakJudul

en: Chapter
id: Bab

en: Chapter ##
id: Bab ##

en: Chapter 1
id: Bab 1

en: Chapter 2
id: Bab 2

en: Chapter Exercises
id: Contoh-contoh Bab

en: Chapter \thechapter
id: Bab \thechapter

en: Chapter*
id: Bab*

en: Character is uncodable in this verbatim context.
id: Karakter tidak bisa dikode ulang pada konteks verbatim.

en: Chart
id: Diagram

en: Charts
id: Berbagai Diagram

en: Check Box Style
id: Corak Kotak Periksa

en: Check In Changes...|I
id: Masukkan Perubahan...|n

en: Check Out for Edit|O
id: Keluar untuk Edit|u

en: Check TeX|h
id: Cek TeX|X

en: Check for floating listings
id: Pilih untuk daftar ambangan

en: Check for inline listings
id: Pilih untuk daftar dibaris

en: Check if this index should be part (e.g., a section) of the former one.
id: Pilih jika indeks harus masuk bagian (misal, subbab) dari sebelumnya.

en: Check if you need multiple indexes (e.g., an Index of Names)
id: Aktifkan jika anda ingin menggunakan indeks ganda (misalnya, Indeks Penulis)

en: Check it to enter parameters that are not recognizable by LyX
id: Pilih ini bila ingin melihat parameter yang tidak dikenal oleh LyX

en: Check spelling
id: Periksa ejaan

en: Check this if the box should break across pages
id: Periksa disini apabila boks melewati halaman

en: Check this to allow flexible placement
id: Pilih floating untuk penempatan gambar yang fleksible

en: Check this to show the current format in the File > Export menu
id: Pilih ini untuk menunjukkan format sekarang dari menu Berkas > Ekspor

en: Check to change the order of rotating and scaling
id: Pilih dan tandai untuk merubah urutan pemutaran dan pengaturan skala

en: Check to highlight additional languages (to the document language) visually in the work area
id: Pilih ini untuk menyorot tambahan bahasa (ke bahasa dokumen) yang tampil di area kerja

en: Check to pass the language globally (to the document class), not locally (to the language package), so that other packages are also informed about the used languages.
id: Pilih untuk menerapkan bahasa secara global (ke kelas dokumen), tidak secara lokal (hanya ke paket bahasa), sehingga paket lainnya juga mendapat informasi bahasa yang digunakan.

en: Check-in changes
id: Masukkan perubahan

en: Check-out for edit
id: Keluarkan untuk disunting

en: CheckBox
id: KotakCek

en: CheckTeX start options and flags
id: CheckTeX menjalankan semua opsi tan tanda

en: CheckedBox
id: KotakPilihan

en: Checking this allows the automatic display of helpful comments for insets in the main work area of an edited document
id: Dengan mengaktifkan ini komentar akan muncul secara otomatis pada sisipan pada area kerja dokumen yang sedang disunting

en: Chemistry
id: Kimia

en: Chemistry: Hazard and Precautionary Statements
id: Kimia: Pernyataan Bahaya dan Pencegahan

en: Chemistry: Risk and Safety Statements
id: Kimia: Pernyataan Risiko dan Keselamatan

en: Chess
id: Catur

en: Chess Board
id: Papan Catur

en: Chess diagram
id: Diagram catur

en: ChessBoard
id: PapnCatur

en: ChessDiagram
id: Diagram Catur

en: Chessboard
id: Papan Catur

en: Chessboard Options
id: Pilihan Papan catur

en: Chessboard Style Name
id: Nama Corak Papan Catur

en: Chessgame Options
id: Pilihan Permainan Catur

en: Child Document
id: Anak dokumen

en: Child Document...|d
id: Anak Dokumen...|A

en: Child Documents
id: Anak dokumen

en: Chinese (simplified)
id: Cina (ringkas)

en: Chinese (simplified) (EUC-CN)
id: Cina (ringkas) (EUC-CN)

en: Chinese (simplified) (GBK)
id: Cina (ringkas) (GBK)

en: Chinese (traditional)
id: Cina (tradisional)

en: Chinese (traditional) (Big5)
id: Cina (tradisional) (Big5)

en: Chinese (traditional) (EUC-TW)
id: Cina (tradisional) (EUC-TW)

en: Chinese Article (CTeX)
id: Artikel Cina (CTeX)

en: Chinese Book (CTeX)
id: Buku Cina (CTeX)

en: Chinese Report (CTeX)
id: Laporan Cina (CTeX)

en: Chivo (Light)
id: Chivo (Ringan)

en: Chivo (Thin)
id: Chivo (Tipis)

en: ChkTeX warning id # %1$s
id: ID peringatan ChkTeX # %1$s

en: ChoiceMenu
id: PilihanMenu

en: Choose a filename to export the document as
id: Pilih nama berkas dokumen yang diekspor

en: Choose a filename to save document as
id: Pilih lokasi penyimpanan dan tuliskan nama berkas

en: Choose a filename to save template as
id: Pilih nama berkas templet yang akan disimpan

en: Choose a filename to save the pasted graphic as
id: Pilih nama berkas untuk menyimpan gambar yang ditempel dengan nama lain

en: Choose a particular paper size, or set your own with "Custom"
id: Pilih ukuran kertas yang digunakan, atau bisa juga dengan "Atur Sendiri"

en: Choose a style file
id: Pilih berkas corak

en: Choose the LaTeX package for code syntax highlighting
id: Pilih paket LaTeX untuk penyorotan sintaks kode

en: Choose the font size for line numbers
id: Pilih ukuran huruf untuk nomor baris

en: Chose UI file
id: Pilih Berkas UI

en: Chose bind file
id: Pipih berkas penggabung

en: Chose keyboard map
id: Pilih peta papan ketik

en: Chosen File Already Open
id: Berkas Yang Dipilih Sudah Dibuka

en: Church Slavonic
id: Gereja Slavonik

en: Circle
id: Lingkaran

en: Citation
id: Acuan

en: Citation Style
id: Corak Acuan

en: Citation st&yle:
id: Corak Ac&uan:

en: Citation style to use, if different styles are provided
id: Corak acuan yang digunakan, jika menggunakan corak berbeda

en: Citation...|C
id: Acuan...|A

en: Citations
id: Acuan

en: Cite Engine not available
id: Tidak tersedia Mesin Acuan

en: Cite key
id: Kunci Acuan

en: Cite reference
id: Acuan referensi

en: City
id: Kota

en: City or country
id: Kota atau negara

en: City:
id: Kota:

en: Claim
id: Klaim

en: Claim #.
id: Klaim #.

en: Claim \arabic{theorem}
id: Klaim \arabic{theorem}

en: Claim \theclaim.
id: Klaim \theclaim.

en: Claim \thetheorem.
id: Klaim \thetheorem.

en: Claim*
id: Klaim*

en: Claim.
id: Klaim.

en: Class &Default
id: Kelas &Bawaan

en: Class Default
id: Kelas Bawaan

en: Class Default (TeX Fonts)
id: Kelas Bawaan (Huruf TeX)

en: Class Name
id: Nama Kelas

en: Class Options
id: Pilihan Kelas

en: Class not found by LyX. Please check if you have the matching %1$s class and all required packages (%2$s) installed.
id: Kelas tidak ditemukan oleh LyX. Silakan periksa apakah anda memiliki kelas %1$s dan semua paket yang diperlukan (%2$s) sudah terpasang.

en: Classic
id: Klasik

en: Classification Codes
id: Kode Klasifikasi

en: Clear Bookmarks|C
id: Hapus Semua Batas Buku|H

en: Clear Double Page
id: Dua Halaman Kosong

en: Clear Double Page|D
id: Dua Halaman Kosong|D

en: Clear Page
id: Halaman Kosong

en: Clear Page|C
id: Halaman Kosong|K

en: Clear current shortcut
id: Hapus cara pintas yang sekarang

en: Clear text
id: Hapus teks

en: Click for more filter options
id: Klik untuk melihat berbagai pilihan tapisan

en: Click or press Delete to delete the selected citation from the list
id: Klik atau tekan Enter untuk menghapus acuan yang dipilih dari daftar

en: Click or press Enter to add the selected citation to the list
id: Klik atau tekan Enter untuk menambah acuan yang dipilih pada daftar

en: Click to change the color
id: Klik untuk merubah warna

en: Click to define a new graphics group.
id: Grup baru dibuat disini untuk mengkelompokkan gambar.

en: Click to detach
id: Klik untuk melepaskan

en: Click to select a local document class definition file
id: Klik disini untuk memilih berkas dokumen class

en: Click to select a proposal, double click to look it up.
id: Klik untuk membuka saran, klik ganda untuk memeriksa.

en: Clip to &bounding box
id: Klip ke kot&ak batas

en: Clip to bounding box values
id: Klip ke ukuran kotak batas

en: Clip to c&oordinates
id: Klip ke k&oordinates

en: Clip to the coordinates specified below (bounding box for DVI/PS output, viewport for PDF output)
id: Klip ke koordinat yang ditentukan di bawah ini (kotak batas untuk keluaran DVI/PS, yang tampak di keluaran PDF)

en: Clipboard handling
id: Penanganan Clipboard

en: Close
id: Tutup

en: Close All
id: Tutup Semua

en: Close All Insets|C
id: Tutup Semua Sisipan|T

en: Close All Notes|l
id: Tutup Semua Catatan|T

en: Close Current View
id: Tutup Tampilan Sekarang

en: Close Current View|w
id: Tutup Jendela Aktif|J

en: Close File
id: Tutup Berkas

en: Close Inset|C
id: Tutup sisipan|u

en: Close Letter
id: Tutup Surat

en: Close Window|d
id: Tutup Jendela|p

en: Close back rounded vowel
id: Vokal tutup belakang bulat

en: Close back unrounded vowel
id: Vokal tutup belakang tidak bulat

en: Close central rounded vowel
id: Vokal tutup tengah bulat

en: Close central unrounded vowel
id: Vokal tutup tengah tidak bulat

en: Close document
id: Tutup dokumen

en: Close front rounded vowel
id: Vokal tutup depan bulat

en: Close front unrounded vowel
id: Vokal tutup depan tidak bulat

en: Close or hide document?
id: Menutup atau menyembunyikan dokumen?

en: Close tab
id: Tutup Tab

en: Close-mid back rounded vowel
id: Vokal tutup-tengah belakang bulat

en: Close-mid back unrounded vowel
id: Vokal tutup-tengah belakang tidak bulat

en: Close-mid central rounded vowel
id: Vokal tutup-tengah tengah bulat

en: Close-mid central unrounded vowel
id: Vokal tutup-tengah tengah tidak bulat

en: Close-mid front rounded vowel
id: Vokal tutup-tengah depan bulat

en: Close-mid front unrounded vowel
id: Vokal tutup-tengah depan tidak bulat

en: CloseSection
id: Tutup Seksyen

en: Closes document
id: Menutup dokumen

en: Close|C
id: Tutup|T

en: Closing
id: Penutup

en: Closing last &view:
id: Menutup tampilan terakhi&r:

en: Closing:
id: Penutup:

en: Closings
id: Penutup

en: Co Author
id: Penulis Pendamping

en: Co&mmand:
id: &Perintah:

en: Co&ntent:
id: Ka&ndungan:

en: Co&ntinue
id: Lan&jutkan

en: Co&pier:
id: Penya&lin:

en: Co-author
id: Penulis-pendamping

en: Code
id: Kode

en: Code Chunk
id: Kode Chunk

en: Code Input
id: Kode masukan

en: Code Output
id: Kode Keluaran

en: Code Preview
id: Pratampilan Kode

en: Code Preview Pane|P
id: Panel Pratampilan Kode|P

en: Code URL:
id: Kode URL:

en: Code and data availability.
id: Kode dan ketersediaan data.

en: Code availability.
id: Ketersediaan kode.

en: CodeAndDataAvailability
id: KetersediaanKodeDanData

en: CodeAvailability
id: KetersediaanKode

en: Collaboration
id: Kolaborasi

en: Collaboration:
id: Kolaborasi:

en: Color
id: Warna

en: Color Box
id: Warna Kotak

en: Color Box (Dynamic)
id: Warna Kotak (Dinamik)

en: Color Box (Fit Contents)
id: Kotak Warna (Sesuai Isi)

en: Color Box Line
id: Garis Kotak Warna

en: Color Box Options
id: Pilihan Warna Kotak

en: Color Box Separator
id: Pemisah Kotak Warna

en: Color Box Setup
id: Pengaturan Kotak Warna

en: Color Boxes
id: Warna Kotak

en: Color: %1$s
id: Warna: %1$s

en: Colored
id: Diwarnai

en: Colored boxes|r
id: Kotak berwarna|r

en: Colors
id: Warna

en: Column
id: Kolom

en: Column Options
id: Pilihan Kolom

en: Column Placement Options
id: Pilihan Penempatan Kolom

en: Column Width %
id: Lebar kolom %

en: Column Width:
id: Lebar Kolom:

en: Column options (see beamer manual)
id: Pilihan bingkai (lihat manual beamer)

en: Column placement options (t, T, c, b)
id: Pilihan penempatan kolom (t, T, c, b)

en: Column settings
id: Pengaturan Kolom

en: Columns
id: Kolom

en: Columns/Rows|C
id: Kolom/Baris|K

en: Columns:
id: Kolom:

en: Combining Diacritical Marks
id: Tanda Baca Diakritikal

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
id: Tanda Baca Diakritikal untuk Simbol

en: Combining Half Marks
id: Tanda Combining Half

en: Combo Box Style
id: Corak Kotak Kombo

en: Comby
id: Kombo

en: Command Buffer
id: Perintah Yang Disimpan

en: Command and options for nomencl (usually makeindex)
id: Perintah utama dan tambahan untuk nomencl (biasanya makeindex)

en: Command definition file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local commands/ directories.
id: Berkas definisi perintah. Dapat menggunakan path absolut atau LyX akan mencari secara global dan di direktori lokal pengguna.

en: Command disabled
id: Perintah dibekukan

en: Command e&nd:
id: Perintah akh&ir:

en: Command not allowed without a buffer open
id: Perintah tidak diijinkan tanpa salah satu simpanan dibuka

en: Command not allowed without any document open
id: Perintah tidak diijinkan tanpa salah satu dokumen dibuka

en: Command not handled
id: Perintah tidak dikerjakan

en: Command s&tart:
id: Perintah a&wal:

en: Command-
id: Perintah-

en: Command[[Key]]
id: Perintah[[Kunci]]

en: Comment
id: Komentar

en: Comment|C
id: Komentar|K

en: Comment|m
id: Komentar|K

en: Commission
id: Komisi

en: Compact Description Options
id: Pilihan Deskripsi Ringkas

en: Compact Enumerate Options
id: Pilihan Bernonor Ringkas

en: Compact Itemize Options
id: Pilihan Berbutir Ringkas

en: CompactItem
id: ButirRingkas

en: Company Name
id: Nama Perusahaan

en: Company name
id: Nama perusahaan

en: Compare LyX files
id: Membandingkan Berkas LyX

en: Compare Revisions
id: Perbandingan Revisi

en: Compare different revisions
id: Membandingkan perbedaan revisi

en: Compare with Older Revision...|C
id: Bandingkan dengan Revisi Lama...|R

en: Compare with last revision
id: Membandingkan dengan revisi terakhir

en: Compare with older revision
id: Membandingkan dengan revisi yang lama

en: Compare...|C
id: Membandingkan...|M

en: Competing Interests.
id: Konflik Kepentingan.

en: CompetingInterests
id: KonflikKepentingan

en: Complete Source
id: Sumber Lengkap

en: Compressed|o
id: Mampat|t

en: Computation cannot be performed for AMS math environments.
    Change the math formula type and try again.
id: Perhitungan tidak bisa dilakukan pada lingkungan matematika AMS.
    Ubah tipe rumus matematika dan coba lagi.

en: Computer
id: Komputer

en: Computing Classification Scheme (XML):
id: Skema Penghitungan Klasifikasi (XML):

en: Computing Classification Scheme:
id: Skema Penghitungan Klasifikasi:

en: Concept list
id: Daftar konsep

en: Concepts
id: Konsep

en: Conclusion
id: Kesimpulan

en: Conclusion \theconclusion.
id: Kesimpulan \theconclusion.

en: Conclusion \thetheorem.
id: Kesimpulan \thetheorem.

en: Conclusion*
id: Kesimpulan*

en: Conclusion.
id: Kesimpulan.

en: Conclusions
id: Kesimpulan

en: Cond.
id: Kond.

en: Condition
id: Kondisi

en: Condition \thecondition.
id: Kondisi \thecondition.

en: Condition \thetheorem.
id: Kondisi \thetheorem.

en: Condition*
id: Kondisi*

en: Condition.
id: Kondisi.

en: Conditional DRS
id: Kondisional DRS

en: Conference
id: Konferensi

en: Conference Name:
id: Nama Konferensi:

en: Conference info
id: Info konferensi

en: Conference info:
id: Info konferensi:

en: Conference name
id: Nama konferensi

en: Conference:
id: Konferensi:

en: Configuration files reading
id: Membaca berkas konfigurasi

en: Configure the width of the text cursor. Automatic zoom-controlled cursor width used when set to 0.
id: Atur lebar kursor teks. Perbesaran lebar kursor otomatis akan digunakan jika diatur ke angka 0.

en: Conjecture
id: Dugaan

en: Conjecture #.
id: Dugaan #.

en: Conjecture \arabic{theorem}
id: Dugaan \arabic{theorem}

en: Conjecture \theconjecture.
id: Dugaan \theconjecture.

en: Conjecture \thetheorem.
id: Dugaan \thetheorem.

en: Conjecture*
id: Dugaan*

en: Conjecture.
id: Dugaan.

en: Consecutive number for the alternative affiliations
id: Angka berturut-turut untuk afiliasi alternatif

en: Consecutive number for the author affiliations
id: Angka berturut-turut untuk afiliasi penulis

en: Consider run-together words, such as "diskdrive" for "disk drive", as legal words?
id: Pertimbangkan menggabungkan kata, seperti "diskdrive" untuk "disk drive", sebagai satu suku kata yang diterima?

en: Consult the fixme package documentation for options
id: Lihat dokumentasi paket fixme untuk pengaturan pilihan

en: Contents
id: Isi

en: Context
id: Konteks

en: Context Help
id: Bantuan Konstekstual

en: Context of your work (optional, can be left empty)
id: Konteks kerja anda (tambahan, bisa dikosongkan)

en: Continued fraction	\cfrac
id: Pembagian disamping	\cfrac

en: Continued fraction (left)	\cfracleft
id: Pembagian disamping (kiri)	\cfracleft

en: Continued fraction (right)	\cfracright
id: Pembagian disamping (kanan)	\cfracright

en: Continuing
id: Meneruskan

en: Contributor List
id: Daftar Penyumbang

en: Contributors
id: Para Penyumbang

en: Control
id: Kontrol

en: Control Pictures
id: Simbol Kontrol

en: Control-
id: Kontrol-

en: Control[[Key]]
id: Kontrol[[Kunci]]

en: Controls the layout of enumerate, itemize, description, and list/labeling. See section Customized Lists of the User's Guide for a detailed description.
id: Mengkontrol tataletak daftar bernomor,  bersimbol, deskripsi dan daftar. Lihat Daftar Ubahsendiri di buku panduan pengguna untuk penjelasan lebih lanjut.

en: Conversion cancelled while previewing format: %1$s
id: Konversi dibatalkan ketika menampilkan format: %1$s

en: Conversion failed
id: Konversi gagal

en: Conversion script failed
id: Konversi skrip gagal

en: Conversion script not found
id: Konversi skrip tidak ditemukan

en: Conversion to current format impossible!
id: Mengkonversi ke format sekarang tidak mungkin!

en: Conversion to current stable format impossible.
id: Mengkonversi ke format sekarang yang stabil tidak mungkin.

en: Convert
id: Konversi

en: Convert to current format
id: Ubah ke format terkini

en: Converter Defi&nitions
id: Defi&nisi Pengkonversi

en: Converter File Cache
id: Pengkonversi Berkas Simpan

en: Converter killed
id: Pengkonversi dimatikan

en: Converters
id: Pengkonversi

en: Converting document to new document class...
id: Mengkonversi dokumen ke kelas dokumen baru...

en: Converting to loadable format...
id: Mengkonversi ke format yang dapat dimuat...

en: Copernicus Publications Manuscript Preparation
id: Persiapan Naskah Publikasi Copernicus

en: Coptic
id: Koptik

en: Copy
id: Salin

en: Copy &Version Info
id: Info &Versi Salinan

en: Copy Column|p
id: Salin kolom|o

en: Copy Column|y
id: Salin Kolom|o

en: Copy Row|o
id: Salin Baris

en: Copy Text|o
id: Salin Teks|S

en: Copy as Reference|C
id: Referensi-Silang...|R

en: Copy as Reference|R
id: Salin sebagai Referensi|R

en: Copy document?
id: Salin dokumen?

en: Copy version information to clipboard
id: Salin informasi versi ke clipboard

en: Copying %1$s to %2$s failed.
id: Menyalin dari %1$s sampai %2$s gagal.

en: Copyright
id: Hak cipta

en: Copyright Year
id: Tahun Hak Cipta

en: Copyright Year:
id: Tahun Hak Cipta:

en: Copyright data:
id: Data Hak Cipta:

en: Copyright type:
id: Tipe hakcipta:

en: Copyright year
id: Tahun Hak Cipta

en: Copyright year:
id: Tahun Hak Cipta:

en: Copyright:
id: HakCipta:

en: CopyrightYear
id: TahunHakCipta

en: Copyrightdata
id: DataHakcipta

en: Copyrightstatement
id: PernyataanHakcipta

en: Copy|p
id: Salin|i

en: CorAuthor mark
id: Tanda PenulisKontak

en: CorAuthormark
id: TandaPenulisKontak

en: Corollary
id: Korolari

en: Corollary #.
id: Korolari #.

en: Corollary \arabic{theorem}
id: Korolari \arabic{theorem}

en: Corollary \thecorollary.
id: Korolari \thecorollary.

en: Corollary \thetheorem.
id: Korolari \thetheorem.

en: Corollary*
id: Korolari*

en: Corollary.
id: Korolari.

en: Corr Author:
id: Kontak Penulis:

en: Correspondence
id: Korespondensi

en: Correspondence to:
id: Korespondensi pada:

en: Correspondence:
id: Korespondensi:

en: Corresponding Author
id: Kontak Penulis

en: Corresponding author
id: Penulis Kontak

en: Corresponding author text:
id: Teks penulis koresponden:

en: Corresponding author:
id: Kontak Penulis:

en: Corrupt File
id: Berkas Rusak

en: Could not copy a temporary file from %1$s to %2$s.
id: Tidak dapat menyalin berkas sementara dari  %1$s ke %2$s.

en: Could not copy the file
    %1$s
    into the temporary directory.
id: Tidak bisa menyalin berkas
    %1$s
    dalam ditektori sementara.

en: Could not create a temporary directory in
    "%1$s"
    Make sure that this path exists and is writable and try again.
id: Tidak bisa membuat direktori sementara di
    "%1$s"
    Pastikan lokasi folder ada dan boleh diakses, kemudian coba lagi.

en: Could not create subdirectory.
    The template will be saved in the parent directory.
id: Tidak bisa membuat subdirektori.
    Templet akan disimpan di direktori induk.

en: Could not create temporary directory
id: Tidak bisa membuat direktori sementara

en: Could not find LaTeX command for character '%1$s' (code point %2$s)
id: Tidak bisa menemukan perintah LaTeX untuk karakter '%1$s' (kode poin %2$s)

en: Could not find UI definition file
id: Tidak bisa menemukan berkas definisi UI

en: Could not find `cua.bind' file
id: Tidak bisa menemukan berkas `cua.bind'

en: Could not find bind file
id: Tidak bisa menemukan berkas bind

en: Could not find default UI file
id: Tidak bisa menemukan berkas UI bawaan

en: Could not find stdinsets.inc! This may lead to data loss!
id: Tidak bisa menemukan stdinsets.inc! Hal ini akan menyebabkan kehilangan data!

en: Could not insert document %1$s
id: Tidak dapat memasukkan dokumen %1$s

en: Could not load class
id: Tidak bisa memuat dokumen class

en: Could not load included file
    `%1$s'
    Please, check whether it actually exists.
id: Tidak bisa memuat berkas ikutan
    `%1$s'
    Pastikan berkas memang ada.

en: Could not load master
id: Tidak bisa memuat master

en: Could not move a temporary directory from %1$s to %2$s.
id: Tidak bisa memindah direktori sementara dari  %1$s ke %2$s.

en: Could not move a temporary file from %1$s to %2$s.
id: Tidak dapat memindah berkas sementara dari  %1$s ke %2$s.

en: Could not open document %1$s
id: Tidak bisa membuka dokumen %1$s

en: Could not open file
id: Tidak bisa membuka berkas

en: Could not open the specified document
    %1$s.
id: Tidak bisa membuka dokumen yang dipiliht
    %1$s.

en: Could not read configuration file
id: Tidak dapat membaca berkas konfigurasi

en: Could not read file
id: Tidak dapat membaca berkas

en: Could not read stdinsets.inc! This may lead to data loss!
id: Tidak bisa membaca stdinsets.inc! Hal ini bisa menyebabkan kehilangan data!

en: Could not read template
id: Tidak bisa membaca templet

en: Could not read the specified document
    %1$s
    due to the error: %2$s
id: Tidak bisa membaca dokumen
    %1$s
    karena kesalahan: %2$s

en: Could not reload document %1$s.
id: Tidak bisa memuat ulang dokumen %1$s.

en: Could not remove the temporary directory %1$s
id: Tidak bisa menghapus direktori sementara %1$s

en: Could not run chktex successfully.
id: Tidak sukses menjalankan chktex.

en: Could not update TeX information
id: TeX infromasi tidak bisa di update

en: Couldn't copy file
id: Tidak bisa menyalin berkas

en: Couldn't export file
id: Tidak bisa ekspor berkas

en: Couldn't import file
id: Berkas tidak bisa di impor

en: Couldn't proceed.
id: Tidak bisa melanjutkan.

en: Counter: Add to %1$s
id: Penghitung: Tambahkan %1$s

en: Counter: Reset %1$s
id: Penghitung: Atur ulang %1$s

en: Counter: Restore %1$s
id: Penghitung: Dikembalikan %1$s

en: Counter: Save %1$s
id: Penghitung: Simpan %1$s

en: Counter: Set %1$s
id: Penghitung: Atur %1$s

en: Counters
id: Penghitung

en: Counters and references of excluded child documents will be set up once and adapted if an excluded document has been modified. This sets up counters and references correctly in most cases, but it does not adjust page references to unincluded children that change due to changes of included files.<br>This is significantly faster than "Strictly maintain". Use this if you need correct counters and more or less correct references.
id: Penghitung dan referensi anak dokumen yang dikecualikan akan disiapkan sekali dan diadaptasi jika dokumen yang dikecualikan telah dimodifikasi. Ini mengatur penghitung dan referensi dengan benar dalam berbagai kasus, tetapi tidak menyesuaikan referensi halaman dengan anak-anak yang tidak termasuk yang berubah karena perubahan berkas yang disertakan.<br>Ini secara signifikan lebih cepat daripada "Benar-benar mempertahankan". Gunakan ini jika anda memerlukan penghitung yang benar tetapi referensi kurang begitu tepat.

en: Country
id: Negara

en: Courier
id: Kurir

en: Course
id: Kursus

en: Course:
id: Kursus:

en: Creaky voiced
id: Suara serak

en: Create Category Directory?
id: Membuat Direktori Katagoti?

en: Create Language Directory?
id: Membuat Direktori Bahasa?

en: Create new document?
id: Membuat dokumen baru?

en: Credits
id: Penghargaan

en: Crimson
id: Krimson

en: Crimson (Cochineal)
id: Krimson (Kosineal)

en: Crimson (New TX)
id: Krimson (New TX)

en: Crimson Pro (Extralight)
id: Crimson Pro (Sangat ringan)

en: Crimson Pro (Light)
id: Krimson Pro (Ringan)

en: Criterion
id: Kriteria

en: Criterion \arabic{theorem}
id: Kriteria \arabic{theorem}

en: Criterion \thecriterion.
id: Kriteria \thecriterion.

en: Criterion \thetheorem.
id: Kriteria \thetheorem.

en: Criterion*
id: Kriteria*

en: Criterion.
id: Kriteria.

en: Croatian
id: Croasia

en: Crop
id: Pemotongan

en: Cross out %1$s,
id: Kesalahan %1$s,

en: Cross-Reference...|R
id: Referensi-Silang...|R

en: Cross-reference
id: Referensi Silang

en: Currency Symbols
id: Simbol Mata Uang

en: Current Address
id: Alamat Terkini

en: Current Paragraph
id: Paragraf Sekarang

en: Current address:
id: Alamat Terkini:

en: Current cell:
id: Posisi sel sekarang:

en: Current column position
id: Lokasi sel sekarang berada pada kolom ke

en: Current document and all related documents belonging to the same master document
id: Dokumen sekarang dan semua dokumen yang terkait dengan dokumen induk yang sama

en: Current row position
id: Lokasi sel sekarang berada pada baris ke

en: Current word
id: Kata sekarang ada di dokumen

en: Curricula Vitae
id: Riwayat Hidup

en: Cursor &follows scrollbar
id: Kursor mengikuti kotak &gulungan

en: Cursor i&ndicator
id: I&ndikator kursor

en: Cursor not in table
id: Kursor tidak dalam tabel

en: Cursor width (&pixels):
id: Lebar kursor (piksel):

en: Cursor, Mouse and Editing Functions
id: Kursor, Tetikus dan fungsi-fungsi untuk mengedit

en: Cus&tom:
id: Atur send&iri:

en: Custo&m:
id: Atur Sen&diri:

en: Custom
id: AturSendiri

en: Custom &Width:
id: Lebar AturSendiri:

en: Custom Color Box 1
id: Kotak Warna Sendiri 1

en: Custom Color Box 2
id: Kotak Warna Sendiri 2

en: Custom Color Box 3
id: Kotak Warna Sendiri 3

en: Custom Color Box 4
id: Kotak Warna Sendiri 4

en: Custom Color Box 5
id: Kotak Warna Sendiri 5

en: Custom Format
id: Format Atur Sendiri

en: Custom Header/Footer Text
id: Teks Atursendiri Kepala/Kaki

en: Custom Item|s
id: Butir atur sendiri|r

en: Custom LaTeX preamble macro
id: Suaian makro LaTeX preamble

en: Custom Length|C
id: Panjang Atur Sendiri|S

en: Custom Numbering|s
id: Nomor Atur sendiri|r

en: Custom Paragraph Shapes
id: Bentuk Paragraf Atur Sendiri

en: Custom Text Styles|S
id: Corak Teks Atur Sendiri|C

en: Custom column format (LaTeX)
id: Pengaturan format kolom dalam LaTeX

en: Custom insets
id: Sisipan Atur Sendiri

en: Custom keyboard definition
id: Definisi papanketik sendiri

en: Custom text styles
id: Corak teks atur sendiri

en: Custom value. "List Indentation" needs to be set to "Custom".
id: Angka AturSendiri. "Daftar Indentasi" perlu diatur ke "AturSendiri".

en: Custom value. Needs spacing type "Custom".
id: Isi dengan angka. Memerlukan tipe spasi "Atur Sendiri".

en: Custom width of the column
id: Lebar atursendiri dari kolom

en: Custom...
id: Atur Sendiri...

en: Custom[[Width]]
id: AturSendiri[[Lebar]]

en: Customer
id: Pelanggan

en: Customer no.:
id: Pelanggan no.:

en: Customisable Lists (enumitem)
id: Daftar dapat diatur (enumitem)

en: Customization|C
id: Perubahan dan Pengaturan|h

en: Customize the numeration
id: Pengaturan penomoran

en: Customize...|C
id: Pengaturan...|n

en: Custom|C
id: Atur Sendiri|A

en: Cut
id: Potong

en: Czech
id: Ceko

en: D&ocument Default
id: Bawaan Doku&men

en: D&ocuments
id: D&okumen

en: DPI (dots per inch) of your monitor is auto-detected by LyX. If that goes wrong, override the setting here.
id: DPI (dots per inch) dari monitor anda secara otomatis akan dideteksi oleh LyX. Apabila dirasa tidak tepat, silahkan ditindih dengan angka lain.

en: DRS Condition
id: Kondisi DRS

en: DRS Quantifier Variable
id: Variabel DRS Quantifier

en: DRS Referents
id: Referensi DRS

en: DRS Sentence
id: Kalimat DRS

en: DRS with Sentence above
id: DRS dengan Kalimat diatas

en: DUPLICATE:
id: DUPLIKASI:

en: DV&I command:
id: Perintah DV&I:

en: DVI|D
id: DVI

en: Danish
id: Denmark

en: Data URL:
id: URL Data:

en: Data availability.
id: Ketersediaan data.

en: DataAvailability
id: KetersediaanData

en: Database
id: Basis Data

en: Databases:
id: Basis data:

en: Dataset
id: Setdata

en: Dataset:
id: Setdata:

en: Date
id: Tanggal

en: Date (Current)|D
id: Tanggal (Sekarang)|S

en: Date (Fixed)|F
id: Tanggal (Tetap)|p

en: Date (Last Modification)|L
id: Tanggal (Modifikasi Terakhir)|L

en: Date (current)
id: Tanggal (sekarang)

en: Date (fix)
id: Tanggal (tetap)

en: Date (last modified)
id: Tanggal (terakhir berubah)

en: Date of birth:
id: Tanggal lahir:

en: Date:
id: Tanggal:

en: De&fault
id: Bawaan

en: De&fault output format:
id: Bawaan format keluaran:

en: De&lete
id: Ha&pus

en: De-select if you do not want LyX to scroll to saved position.
id: Lepaskan pilihan apabila anda tidak menginginkan LyX langsung menuju ke posisi ketika disimpan.

en: De-select if you don't want LyX to create backup files.
id: Lepaskan pilihan apabila anda tidak menginginkan LyX untuk membuat berkas backup.

en: De-select if you don't want babel to be used when the language of the document is the default language.
id: Lepaskan pilihan apabila anda tidak ingin babel digunakan ketika bahasa dokumen adalah bahasa bawwan.

en: De-select if you don't want the class options to be reset to defaults after class change.
id: Batalkan pilihan apabila anda tidak menginginkan opsi kelas dikembalikan ke bawaan setelah kelas berubah.

en: De-select if you don't want the current selection to be replaced automatically by what you type.
id: Batalkan pilihan apabila anda tidak menginginkan pilihan yang sekarang digantikan secara otomatis dengan yang ditulis.

en: De-select if you don't want the language(s) used as an argument to \documentclass.
id: Lepaskan pilihan apabila anda tidak menginginkan bahasa yang dipilih sebagai argumen untuk \documentclass.

en: De-select if you don't want the startup banner.
id: Lepaskan pilihan apabila anda tidak ingin menampilkan gambar awal.

en: De-select to prevent loading files opened from the last LyX session.
id: Lepaskan pilihan untuk menghalangi memuat berkas yang sudah dibuka dari sesi LyX yang terakhir.

en: Deactivate Branch in Master|v
id: Non Aktifkan Cabang di Induk|N

en: Deactivate Branch|e
id: &Non-aktifkan Cabang

en: Debug Level
id: Pilihan Awakutu

en: Debug messages
id: Pesan Awakutu

en: Decimal
id: Rata Desimal

en: Decoration
id: Dekorasi

en: Decoration box types
id: Tipe Dekorasi Kotak

en: Decoration: %1$s
id: Dekorasi: %1$s

en: Decrease
id: Diperkecil

en: Decrease List Depth|D
id: Balik Kiri Sedikit|r

en: Decrease depth
id: Balik kiri sedikit

en: Decrease nesting depth of selected item
id: Mengurangi kedalaman butir yang dipilih

en: Dedication
id: Persembahan

en: Dedication:
id: Persembahan:

en: Dedicatory
id: Persembahan

en: DefSkip|D
id: Lompat Normal|N

en: Default
id: Bawaan

en: Default &zoom %:
id: Bawaan pem&besaran %:

en: Default BibTeX st&yle:
id: Bawaan co&rak BibTeX:

en: Default Output Formats
id: Bawaan Format Output

en: Default Overlay Specifications
id: Spesifikasi Hamparan Bawaan

en: Default St&yle:
id: Corak Bib&TeX:

en: Default Template
id: Templet Bawaan

en: Default Text
id: Bawaan Teks

en: Default Value
id: Ukukuran Bawaan

en: Default check box style
id: Bawaan corak kotak periksa

en: Default combo box style
id: Bawaan kotak kombo

en: Default decimal &separator:
id: Bawaan desimal pemi&sah:

en: Default length &unit:
id: Bawaan satuan &panjang:

en: Default list box style
id: Bawaan corak kotak daftar

en: Default overlay specifications within this frame
id: Spesifikasi overlay bawaan dalam bingkai ini

en: Default popdown box style
id: Bawaan corak kotak muncul bawah

en: Default push button style
id: Bawaan corak tombol tekan

en: Default radio box style
id: Bawaan corak kotak radio

en: Default reset button style
id: Corak Tombol Atur Ulang Bawaan

en: Default skip
id: Bawaan skip

en: Default submit button style
id: Bawaan corak tombol submit

en: Default text field style
id: Corak bidang teks bawaan

en: Default value for argument (keep empty!)
id: Nilai bawaan untuk argumen (tetap kosong!)

en: Default...
id: Bawaan...

en: Default|t
id: Bawaan|w

en: Define Avatar
id: Definisi Avatar

en: Define PDF-Comment List Style
id: Tentukan Corak Daftar Kometar-Pdf

en: Define PDF-Comment Style
id: Tentukan Corak Komentar-PDF

en: Define hanging indentation/label length for the nomenclature list.
id: Definisi ukuran indentasi/panjang label untuk daftar nomenklatur.

en: Define how to run chktex. E.g. "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38" Refer to the ChkTeX documentation.
id: Mendefinisikan untuk menjalankan chktex. Contoh "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38" Lihat dokumentasi ChkTeX.

en: Define options such as --min-crossrefs (see the documentation of BibTeX)
id: Definisi pilihan seperti --min-crossrefs (lihat dokumentasi BibTeX)

en: Define or change background color
id: Mengganti atau merubah warna background

en: Define or change button color
id: Mengganti atau merubah warna tombol

en: Define program options of the selected processor.
id: Definisikan program opsi untuk pemroses yang anda pilih.

en: Define search pattern (see UserGuide for syntax)
id: Tentukan pola pencarian (lihat PetunjukPenggunaan untuk sintaks)

en: Define the options of bibtex (cf. man bibtex) or select an alternative compiler (e.g. mlbibtex or bibulus).
id: Mendefinisikan opsi dari bibtex (lihat manual bibtex) atau menggunakan pengkompail alternatif (seperti  mlbibtex atau bibulus).

en: Define the options of makeindex (cf. man makeindex) or select an alternative compiler. E.g., using xindy/make-rules, the command string would be "makeindex.sh -m $$lang".
id: Mendefinisikan opsi dari makeindex (lihat manual makeindex) atau gunakan kompiler alternatif. Misalnya, menggunakan xindy/make-rules, perintah string berbentuk "makeindex.sh -m $$lang".

en: Define the options of makeindex (cf. man makeindex) to be used for nomenclatures. This might differ from the index processing options.
id: Mendefinisikan opsi makeindex (lihat manual makeindex) untuk nomenklatur. Kemungkinan berbeda dengan opsi untuk proses membuat index.

en: Define the options of the bibtex program for PLaTeX (Japanese LaTeX).
id: Definisi pilihan program bibtex untuk PLaTeX (LaTeX Jepang).

en: Define the options of the index program for PLaTeX (Japanese LaTeX).
id: Definisi pilihan program indeks untuk PLaTeX (LaTeX Jepang).

en: Defines Boxes with section header. Mainly intended for the SciPoster class.
id: Definisi Kotak dengan kepala subbab. Terutama untuk kelas SciPoster.

en: Defines a style for paragraphs with an enlarged initial letter (drop cap). See the EmbeddedObjects manual for a detailed description.
id: Menentukan corak paragraf dengan huruf awal besar (drop cap). Baca manual ObyekTempelan untuk penjelasan lanjut.

en: Defines an environment to typeset Braille. For more details see Braille.lyx in examples.
id: Mendefinisikan lingkungan untuk Braille. Keterangan terperinci dapat dilihat dalam contoh Braille.lyx.

en: Defines an inset to typeset reading aids (ruby, furigana) to Chinese characters. Uses the okumakro, luatexja-ruby, or ruby package (depending on the TeX engine) or a fallback definition.
id: Mendefinisikan sisipan untuk mengetik alat bantu baca (ruby, furigana) ke karakter Cina. Menggunakan paket okumakro, luatexja-ruby, atau ruby (tergantung pada mesin TeX) atau definisi fallback.

en: Defines only unnumbered theorem environments, and the proof environment, using the extended AMS machinery.
id: Mendefinisikan lingkungan teorema tanpa nomor, dan lingkungan proof, mengunakan paket AMS-extended.

en: Defines some additional theorem environments for use with the AMS theorems packages. Includes Criterion, Algorithm, Axiom, Condition, Note, Notation, Summary, Acknowledgement, Conclusion, Assumption, and Case, in both numbered and non-numbered forms. Contrary to the plain AMS-Extended module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., criterion 1, criterion 2, axiom 1, assumption 1, criterion 3, ..., as opposed to criterion 1, criterion 2, axiom 3, assumption 4, ...).
id: Mendefinisikan beberapa lingkungan teorema tambahan untuk digunakan dalam paket Teorema AMS. Paket AMS termasuk Kriteria, Algoritma, Aksioma, Kondisi, Catatan, Notasi, Ringkasan, Penghargaan, Kesimpulan, Fakta, Asumsi, dan Kasus, baik dalam bentuk bernomor atau tanpa nomor. Berlainan dengan modul AMS-extended biasa, berbagai tipe teorema yang disediakan disini masing-masing mempunyai sistem penghitung yang terpisah (misal, kriteria 1, kriteria 2, aksioma 1, asumsi 1, kriteria 3, ...,akan berlainan dengan kriteria 1, kriteria 2, aksioma 3, asumsi 4, ...).

en: Defines some additional theorem environments for use with the AMS theorems packages. Includes Criterion, Algorithm, Axiom, Condition, Note, Notation, Summary, Acknowledgement, Conclusion, Assumption, and Case, in both numbered and non-numbered forms. Contrary to the plain AMS-Extended module, the different theorem types provided here each have a separate counter, restarted with each new chapter (e.g., criterion 1.1, criterion 1.2, axiom 1.1, assumption 1.1, #criterion 2.1, criterion 2.2, axiom 2.1..., as opposed to criterion 1, criterion 2, axiom 3, assumption 4...)
id: Mendefinisikan beberapa lingkungan teorema tambahan untuk digunakan dengan paket AMS. Termasuk Kriteria, Algoritma, Aksioma, Kondisi, Catatan, Notasi, Ringkasan, Penghargaan, Kesimpulan, Asumsi, dan Kasus, baik format bernomor dan tidak bernomor. Berbeda dengan modul AMS-Extended polos, berbagai tipe torema yang disediakan di sini masing-masing memiliki penghitung terpisah, dimulai ulang di setiap bab baru (misalnya, kriteria 1.1, kriteria 1.2, aksioma 1.1, asumsi 1.1, #kriteria 2.1, kriteria 2.2, aksioma 2.1 ..., bukan tertulis kriteria 1, kriteria 2, aksiom 3, asumsi 4...)

en: Defines some additional theorem environments for use with the AMS theorems packages. Includes Criterion, Algorithm, Axiom, Condition, Note, Notation, Summary, Acknowledgement, Conclusion, Fact, Assumption, Case, and Question, in both numbered and non-numbered forms.
id: Mendefinisikan beberapa lingkungan teorema tambahan untuk digunakan dalam paket Teorema AMS. Paket AMS termasuk Kriteria, Algoritma, Aksioma, Kondisi, Catatan, Notasi, Ringkasan, Penghargaan, Kesimpulan, Fakta, Asumsi, dan Kasus, baik dalam bentuk berbintang (starred) atau tanpa bintang (non-starred)

en: Defines some character styles for logical markup: noun, emph, strong, and code.
id: Mendefinisikan beberapa corak karakter untuk perubahan logika: benda, condong, kuat dan kode.

en: Defines some special environments useful for linguistics (numbered examples, glosses, semantic markup, tableau floats). See linguistics.lyx file in examples.
id: Mendefinisikan beberapa tipe lingkungan yang berguna untuk linguistik (contoh bernomor, terjemahan, perubahan arti kata, tabel mengapung). Silahkan lihat dalam contoh linguistics.lyx.

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. By default, the theorems are numbered consecutively throughout the document. This can be changed by loading one of the 'Theorems (Numbered by ...)' modules.
id: Mendefinisikan beberapa lingkungan teorema untuk digunakan pada class selain AMS. Bentuk bawaan dari Teorema adalah bernomor secara urut di sepanjang dokumen. Hal ini dapat diubah dengan memuat salah satu modul Teorema (Bernomor menurut ...).

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. Contrary to the plain Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering is reset at each chapter start.
id: Mendefinisikan beberapa lingkungan teorema untuk digunakan pada class bukan AMS. Berbeda dengan modul Teorema biasa, berbagai tipe teorema yang disediakan disini masing-masing mempunyai pengitung terpisah (misal, teorema 1, teorema 2, lemma 1, proposisi 1, teorema 3, lemma 2, ... yang berlainan dengan  teorema 1, teorema 2, lemma 3, proposisi 4, ...). Penomoran akan diulang ketika mulai bab baru.

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. Contrary to the plain Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering is reset at each section start.
id: Mendefinisikan beberapa lingkungan teorema untuk digunakan pada class bukan AMS. Berbeda dengan modul Teorema biasa, berbagai tipe teorema yang disediakan disini masing-masing mempunyai pengitung terpisah (misal, teorema 1, teorema 2, lemma 1, proposisi 1, teorema 3, lemma 2, ... yang berlainan dengan  teorema 1, teorema 2, lemma 3, proposisi 4, ...). Penomoran akan diulang ketika mulai subbab baru.

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. Contrary to the plain Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering's scope is the whole document. For chapter- and section-wide numbering, use one of the 'within Sections'/'within Chapters' modules, respectively.
id: Mendefinisikan beberapa lingkungan teorema untuk digunakan pada class bukan AMS. Berbeda dengan modul Teorema biasa, berbagai tipe teorema yang disediakan disini masing-masing mempunyai pengitung terpisah (misal, teorema 1, teorema 2, lemma 1, proposisi 1, teorema 3, lemma 2, ... yang berlainan dengan  teorema 1, teorema 2, lemma 3, proposisi 4, ...). Pengaturan penomoran pada dokumen sepenuhnya. Untuk penomoran bab dan subbab, gunakan salah satu modul 'dalam Subbab'/'dalam Bab'.

en: Defines text styles to highlight, space-out, strike-through, underline and capitalize/small-cap text by means of the soul package. As opposed to the markup provided by the Text Properties dialog, words marked-up with soul are hyphenated.
id: Menentukan corak teks dengan menyorot, spasi lebih, bergaris tengah, bergaris bawah, dan huruf kapital/huruf kapital-kecil menggunakan paket soul. Berbeda dengan teks yang ditandai menggunakan Properti Teks, kata-kata yang ditandai dengan paket soul akan dipenggal.

en: Defines theorem environments and the proof environment using the extended AMS machinery. Both numbered and unnumbered types are provided. By default, the theorems are numbered consecutively throughout the document. This can be changed by loading one of the 'Theorems (Numbered by ...)' modules.
id: Mendefinisikan lingkungan teorema dam pruf menggunakan alat dari AMS-extended. Bentuk bernomor dan tanpa nomor dapat digunakan. Bentuk bawaan dari Teorema adalah bernomor secara urut di sepanjang dokumen. Hal ini dapat diubah dengan memuat salah satu modul Teorema (Nomor menurut ...).

en: Defines theorem environments and the proof environment using the extended AMS machinery. Both numbered and unnumbered types are provided. Contrary to the plain AMS Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering's scope is the whole document. For chapter- and section-wide numbering, use one of the 'within Sections'/'within Chapters' modules, respectively.
id: Mendefinisikan lingkungan teorema dan lingkungan proof menggunakan mesin tambahan AMS. Disediakan ligkungan bernomor dan tanpa nomor. Berbeda dengan modul Teorema AMS biasa, berbagai tipe teorema yang disediakan disini masing-masing mempunyai pengitung terpisah (misal, teorema 1, teorema 2, lemma 1, proposisi 1, teorema 3, lemma 2, ... yang berlainan dengan  teorema 1, teorema 2, lemma 3, proposisi 4, ...). Pengaturan penomoran pada dokumen sepenuhnya. Untuk penomoran bab dan subbab, gunakan salah satu modul 'dalam Subbab'/'dalam Bab'.

en: Defines theorem environments and the proof environment using the extended AMS machinery. Both numbered and unnumbered types are provided. Contrary to the plain AMS Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1.1, theorem 1.2, lemma 1.1, proposition 1.1, theorem 1.3, lemma 1.2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering restarts for each chapter: theorem 1.1, theorem 2.1, ...
id: Mendefinisikan lingkungan teorema dan lingkungan bukti menggunakan mesin AMS yang diperluas. Tipe bernomor maupun tanpa nomor juga disediakan. Berbda dengan modul Teorema AMS polos, setiap tipe teorema yang disediakan disini masing-masing memiliki penghitung terpisah (misalnya, teorema 1.1, teorema 1.2, lemma 1.1, proposisi 1.1, teorema 1.3, lemma 1.2, ..., tidak dalam bentuk teorema 1,teorema 2, lemma 3, proposisi 4, ...). Penomoran dimulai ulang di setiap bab: Teorema 1.1, Teorema 2.1, ...

en: Definition
id: Definisi

en: Definition #.
id: Definisi #.

en: Definition \arabic{theorem}
id: Definisi \arabic{theorem}

en: Definition \thedefinition.
id: Definisi \thedefinition.

en: Definition \thetheorem.
id: Definisi \thetheorem.

en: Definition of PDF-comment list style:
id: Definisi corak daftar komentar-PDF:

en: Definition*
id: Definisi*

en: Definition.
id: Definisi.

en: Definitions
id: Definisi

en: Definitions & Theorems
id: Definisi & Teorema

en: Definitions.
id: Definisi.

en: Degree or job title
id: Gelar atau jabatan

en: DejaVu Sans (Condensed)
id: DejaVu Sans (Rapat)

en: DejaVu Serif (Condensed)
id: DejaVu Serif (Mampat)

en: Delete Column|e
id: Hapus Kolom|p

en: Delete Line Above|D
id: Hapus Garis Diatas|D

en: Delete Line Above|v
id: Hapus Garis Diatas|D

en: Delete Line Below|e
id: Hapus Garis Dibawah|w

en: Delete Line Below|w
id: Hapus Garis Dibawah|w

en: Delete Line to Left
id: Hapus Garis ke Kiri

en: Delete Line to Right
id: Hapus Garis ke Kanan

en: Delete Row|D
id: Hapus Baris|H

en: Delete column
id: Hilangkan Kolom

en: Delete emergency file?
id: Hapus berkas darurat?

en: Delete row
id: Hilangkan baris

en: Delete[[Key]]
id: Hapus[[Kunci]]

en: Deleted by %1
id: Dihapus sebanyak %1

en: Deleted on %1
id: Dihapus pada %1

en: Delimiters (fixed size)
id: Pembatas (ukuran tetap)

en: Delimiters...|r
id: Tanda Kurung...|r

en: Demote Section|D
id: Turun Tingkatan SubBab|T

en: Demote Section|m
id: Turun Tingkatan SubBab|T

en: Dental click
id: Klik Dental

en: Department
id: Departemen

en: Dependency information
id: Informasi dependensi

en: Depth
id: Dalam

en: Des&cription:
id: Desk&ripsi:

en: Description
id: Deskripsi

en: Description Options
id: Pilihan Deskripsi

en: Description:
id: Deskripsi:

en: Description:
id: Deskripsi:

en: Determines whether only personal user files, system files or all files are displayed
id: Menentukan apakah hanya berkas pengguna pribadi, berkas sistem atau semua berkas yang ditampilkan

en: Developer mode is now disabled.
id: Mode pengembang sekarang dinonaktifkan.

en: Developer mode is now enabled.
id: Mode pengembang sekarang diaktifkan.

en: Developers' general debug messages
id: Pesan debug umum dari developer

en: Dia diagram
id: Diagram Dia

en: Dia diagram.
id: Diagram dari perangkat lunak Dia.

en: Dialogue
id: Dialog

en: Diamond
id: Berlian

en: Dictum
id: Diktum

en: Dictum Author
id: Penulis Diktum

en: Difference between two numbered lines
id: Perbedaan nomor antara dua baris

en: Different LaTeX input encodings
id: Enkoding  masukan LaTeX yang berbeda

en: Different textclasses
id: Ada perbedaan class teks

en: Different use-non-TeX-fonts settings
id: Pengaturan penggunaan-huruf-bukan-TeX

en: Dingbats
id: Simbol Dingbats

en: Dings 1
id: Pilihan 1

en: Dings 2
id: Pilihan 2

en: Dings 3
id: Pilihan 3

en: Dings 4
id: Pilihan 4

en: Direct
id: Langsung

en: Direct (No inputenc)
id: Langsung (Tanpa inputenc)

en: Direct (XeTeX/LuaTeX)
id: Langsung  (XeTeX/LuaTeX)

en: Directories
id: Direktori

en: Directory
id: Direktori

en: Directory is not accessible.
id: Direktori tidak bisa diakses.

en: Directory not found
id: Direktori tidak ditemukan

en: Disable Editing|E
id: Matikan Penyuntingan|P

en: Disable Shell Escape
id: Non Aktifkan Shell Escape

en: Disallow l&ine breaks after dashes
id: Larang memotong baris setelah tanda hubung

en: Disclaimer
id: Penolakan

en: Disclaimer.
id: Penolakan.

en: Discourse Representation Structure (unspaced)|u
id: Struktur Representasi Wacana (tanpa spasi)|u

en: Disk Error:
id: Kesalahan Cakram:

en: Displa&y single close-tab button
id: Tampilkan satu tombol penutup tab

en: Display
id: Tampilan

en: Display &graphics
id: Tampilkan &grafiks

en: Display Formula|D
id: Rumus Display|D

en: Display all debug messages
id: Tampilkan semua pesan awakutu

en: Display fraction	\dfrac
id: Pembagian display	\dfrac

en: Display no debug messages
id: Tidak menampilkan pesan awakutu

en: Display statusbar messages?
id: Menampilkan kotak status untuk pesan?

en: Display style	\displaystyle
id: Model rumus display	\displaystyle

en: Display the debug messages selected to the right
id: Menampilkan pesan awakutu yang dipilih di sebelah kanan

en: Displayed Formula|D
id: Rumus Display|D

en: Displays a sketchy preview if a citation is selected above
id: Menampilkan pratinjau sketsa jika acuan dipilih

en: Display|D
id: Rumus Display|D

en: Dissolve Inset
id: Hapus sisipan

en: Dissolve Inset|D
id: Hapus sisipan

en: Dissolve Text Style
id: Hilangkan Corak Karakter

en: Dissolve previous group?
id: Hilangkan grup sebelumnya?

en: Do &Not Load
id: Jan&gan Memuat

en: Do &not allow
id: Tid&ak diijinkan

en: Do &not maintain (fast)
id: Jangan diperta&hankan (cepat)

en: Do &not run
id: Jangan &jalankan

en: Do not forget to commit the locking property into the repository.
id: Jangan lupa memasukkan properti pengunci ke repositori.

en: Do not forget to save your file now!
id: Jangan lupa menyimpan berkas sekarang juga!

en: Do not load
id: Jangan dimuat

en: Do not load the 'inputenc' package. Switch encoding if required but do not write input encoding switch commands to the source.
id: Jangan muat paket 'inputenc'. Ganti pengkodean jika diperlukan tetapi jangan menulis perintah ganti pengkodean masukan ke sumber.

en: Do not output part of label before ":"
id: Jangan keluarkan bagian dari label sebelum ":"

en: Do not swap Apple and Control keys
id: Jangan menukar tombol ketik Apple dan Control

en: Do you want to cancel the background export process?
id: Apakah anda ingin membatalkan proses ekspor di latar?

en: Do you want to retrieve the document %1$s from version control?
id: Apakah anda ingin menerima dokumen %1$s dari kontrol versi?

en: Do&wn
id: Tu&run

en: DocBook Article (XML)
id: Artikel DocBook (XML)

en: DocBook Book (XML)
id: Buku DocBook (XML)

en: DocBook Chapter (XML)
id: Bab DocBook (XML)

en: DocBook Output Options
id: Opsi Keluaran DocBook

en: DocBook Section (XML)
id: Subbab DocBook (XML)

en: Document 
    %1$s
     has been externally modified. Reload now? Any local changes will be lost.
id: Dokumen 
    %1$s
     telah dimodifikasi dengan program luar. Apakah dokumen ini akan ditindih? Perubahan lokal akan dihapus.

en: Document %1$s has been externally modified. Are you sure you want to overwrite this file?
id: Dokumen  %1$s telah dimodifikasi dengan program luar. Apakah dokumen ini akan ditindih?

en: Document %1$s inserted.
id: Dokumen %1$s dimasukkan.

en: Document %1$s opened.
id: Dokumen %1$s sudah dibuka.

en: Document %1$s reloaded.
id: Dokumen %1$s dimuat ulang.

en: Document &Class
id: Kela&s Dokumen

en: Document Class
id: Kelas Dokumen

en: Document Default
id: Dokumen Bawaan

en: Document Encoding
id: Pnegkodean Dokumen

en: Document Handling
id: Penanganan Dokumen

en: Document Information
id: Informasi dokumen tertentu

en: Document Settings
id: Pengaturan Dokumen

en: Document and Window
id: Dokumen dan Jendela

en: Document class not available
id: Dokumen class tidak tersedia

en: Document class not found
id: Dokumen class tidak ditemukan

en: Document could not be checked in.
id: Dokumen tidak bisa check in.

en: Document could not be closed because it is being processed by LyX.
id: Dokumen tidak bisa ditutup karena sedang diproses oleh LyX.

en: Document defaults saved in %1$s
id: Dokumen disimpan di %1$s

en: Document export cancelled.
id: Ekspor dokumen dihentikan.

en: Document exported as %1$s
id: Dokumen diekspor dengan nama %1$s

en: Document exported as %1$s to file `%2$s'
id: Dokumen yang diekspor dengan nama %1$s menjadi `%2$s'

en: Document format failure
id: Format dokumen gagal

en: Document has been modified externally
id: Dokumen telah dimodifikasi secara eksternal

en: Document header error
id: Kesalahan kepala dokumen

en: Document is read-only
id: Dokumen hanya boleh dibaca

en: Document not loaded
id: Dokumen belum dimuat

en: Document not loaded.
id: Dokumen belum dimuat.

en: Document not saved
id: Dokumen tidak disimpan

en: Document was NOT successfully recovered.
id: Dokumen TIDAK berhasil diselamatkan.

en: Document was successfully recovered.
id: Dokumen berhasil diselamatkan.

en: Document-specific layout information
id: Informasi tata letak dokumen tertentu

en: Document|D
id: Dokumen|D

en: Don't know how to export to format: %1$s
id: Tidak tahu bagaimana ekspor ke format: %1$s

en: Don't output the first header
id: Jangan munculkan kepala pertama

en: Don't output the last footer
id: Jangan tampilkan kaki terakhir

en: Done!
id: Tuntas!

en: Dots
id: Simbol titik

en: Double
id: Ganda

en: Double Frame|u
id: Bingkai Dua Garis|s

en: Double Item:
id: Butir Ganda:

en: Double List Item:
id: Daftar Butir Ganda:

en: Double Quad (2 em)
id: Duakali Quad (2 em)

en: Double Quad Space
id: Spasi Quad Ganda

en: Double Quad Space|u
id: Spasi Duakali Quad|u

en: Double quadratin space	\qquad
id: Spasi kuadratin ganda	\qquad

en: Double rectangular frame
id: Bingkai dua garis

en: Double stroke	\mathds
id: Coretan ganda	\mathds

en: Double underline %1$s,
id: Garis bawah ganda %1$s,

en: DoubleItem
id: ButirGanda

en: DoubleListItem
id: ButirDaftarGanda

en: Double[[underlining]]
id: Ganda[[garisbawah]]

en: Downstep
id: Turuntangga

en: Draft mode
id: Mendefinisikan kualitas gambar dalam mode draf

en: Drop Shadow|w
id: Bingkai bayangan|B

en: Drop down
id: Muncul turun

en: Drop shadow
id: Bingkai bayangan

en: Drop up
id: Muncul daftar

en: Due to some error in it, the layout file:
    %1$s
    could not be loaded. A default textclass with default
    layouts will be used. LyX will not be able to produce
    correct output.
id: Karena ada kesalahan, berkas tataletak:
    %1$s
    tidak bisa dimuat. Kelas bawaan dengan tataletak
    bawaan akan digunakan. LyX tidak bisa membuat
    keluaran yang diinginkan.

en: Duplex Condition DRS
id: Kondisi Dupleks DRS

en: Dutch
id: Belanda

en: Dvips Options
id: Pilihan Dvips

en: Dynamic Color Box
id: Warna Kotak Dinamik

en: E&mail
id: Surel

en: E&ncoding:
id: &Pengkodean:

en: E&xclude from Spellchecking
id: Dikecualikan dari pemeriksaan ejaan

en: E&xtensions:
id: &Ekstensi:

en: E&xtra flag:
id: Tanda E&kstra:

en: E-Mail
id: Surel

en: E-Mail Option
id: Pilihan Surel

en: E-mail
id: Surel

en: E-mail address:
id: Alamat Surel:

en: E-mail:
id: Surel:

en: EMail
id: Surel

en: EMail:
id: Surel:

en: EPS (cropped)
id: EPS (terpotong)

en: EPS (uncropped)
id: EPS (tidak terpotong)

en: ERROR!
id: KESALAHAN!

en: ERROR: LyX wasn't able to find the CREDITS file
id: KESALAHAN: LyX tidak bisa menemukan berkas PENGHARGAAN

en: ERROR: LyX wasn't able to find the RELEASE-NOTES file
id: KESALAHAN: LyX tidak bisa menemukan CATATAN-RILIS

en: ERROR: LyX wasn't able to read the CREDITS file
id: KESALAHAN: LyX tidak bisa membaca berkas PENGHARGAAN

en: ERROR: LyX wasn't able to read the RELEASE-NOTES file
id: KESALAHAN: LyX tidak bisa membaca CATATAN-RILIS

en: ERROR: Nonexistent float type!
id: KESALAHAN: tipe ambangan tidak ada!

en: ERROR: Unknown float type: %1$s
id: KESALAHAN: Tipe ambangan tidak dikenal: %1$s

en: Econometrica
id: Ekonometrika

en: EcvItemize
id: Pilihan EcvItemize

en: Ed&itor:
id: Pen&yunting:

en: Edit Database(s) Externally...|x
id: Sunting Basis Data Dengan Program Lain...|L

en: Edit Externally...
id: Sunting Eksternal...

en: Edit Externally...|x
id: Buka Dengan Program Lain...|B

en: Edit Included File...|E
id: Sunting Berkas Ikutan...|B

en: Edit Math Macros inline with a box around
id: Sunting Makro Matematika pada baris dikelilingi kotak

en: Edit Math Macros inline with the name in the status bar
id: Sunting Makro Matematika pada baris di kotak status

en: Edit Math Macros with a parameter list (like in LyX < 1.6)
id: Sunting Makro Matematika dengan daftar parameter (spt pada LyX < 1.6)

en: Edit selected database externally
id: Sunting basis data dengan program eksternal

en: Edit shortcut
id: Pengaturan Cara Pintas

en: Edit the file
id: Sunting berkas

en: Editing
id: Penyuntingan

en: Editor Settings
id: Pengaturan Penyunting

en: Editor for Latex (plain) format will be used
id: Penyunting untuk format Latex (polos) yang akan digunakan

en: Edit|E
id: Suntingan|u

en: Ejective mark
id: Tanda penolakan

en: Electronic Address Option|s
id: Tambahan Alamat Elektronik|k

en: Electronic Address:
id: Alamat Elektronik:

en: Electronic Notes in Theor. Comp. Sc. (ENTCS)
id: Catatan Elektronik di Theor. Comp. Sc. (ENTCS)

en: Ellipsis|i
id: Elipsis (tiga titik)|i

en: Elsevier (Obsolete Version)
id: Elsevier (Versi Lama)

en: Email
id: Surel

en: Email address:
id: Alamat Surel:

en: Email:
id: Surel:

en: Embedded Objects|O
id: Obyek Tempelan|O

en: Emergency File Renames
id: Ganti nama berkas darurat

en: Emergency file deleted
id: Berkas darurat sudah dihapus

en: Emergency file renamed as:
     %1$s
id: Berkas darurat diganti nama menjadi:
     %1$s

en: Emph
id: Condong

en: Emph.
id: Condong.

en: Emphasis %1$s,
id: Condong %1$s,

en: Emphasize
id: Penekanan

en: Empty Section
id: SubBabKosong

en: Empty slide:
id: Slide kosong:

en: EmptySection
id: SeksyenKosong

en: EmptySlide
id: SlideKosong

en: Enable Forward/Reverse Search
id: Aktifkan Pencarian Maju/Mundur

en: Enable LyX to preview this graphics, if graphics previewing is not disabled at application level (see Preferences dialog).
id: Aktifkan LyX untuk melihat dulu grafik ini, jika pratinjau grafik tidak dinonaktifkan pada tingkat aplikasi (lihat dialog Preferensi).

en: Enable LyX to preview this material; only if graphics previewing is not disabled at application level (see Preference dialog).
id: Memungkinkan LyX menampilkan gambar; apabila tampilan gambar tidak di nonaktifkan dari pengaturan preferensi (lihat dialog Preferensi).

en: Enable forward/reverse search between editor and output (e.g., SyncTeX)
id: Mengkatifkan pencarian maju/mundur antara penyunting dan keluaran (misal, SyncTeX)

en: Enable fullscreen PDF presentation
id: PDF akan langsung muncul di layar penuh yang siap untuk presentasi

en: Enable micr&o-typographic extensions
id: Aktifkan ekstensi micr&o-typographic

en: Enable the automatic appearance of tool tips in the work area.
id: Aktifkan tampilan otomatis dari bantuan tips di area kerja.

en: Enable to use the options that are predefined in the layout file
id: Membolehkan opsi yang sudah didefinisikan dalam berkas tataletak

en: Enable use the system colors for some things like main window background and selection.
id: Menggunakan warna sistem untuk berbagai warna seperti layar jendela serta pilihan.

en: Enables latex code in comments
id: Aktifkan kode latex dalam komentar

en: Encl
id: Lamp

en: Encl.
id: Lamp.

en: Encl.:
id: Lamp.:

en: Enclosed CJK Letters and Months
id: Variasi Huruf CJK dan Bulan

en: Enclosing
id: Penutup

en: Enclosing:
id: Penutup:

en: End Editing Externally...
id: Menyunting Eksternal Selesai...

en: End PDF Form
id: Akhir borang PDF

en: End of Sentence|E
id: Akhir Kalimat|A

en: End of file reached while searching forward.
    Continue searching from the beginning?
id: Sudah sampai akhir ketika pencarian maju.
    Meneruskan pencarian dari depan?

en: End of letter
id: Akhir dari Surat

en: EndLetter
id: AkhirSurat

en: EndOfFile
id: AkhirDariBerkas

en: EndOfFile.
id: AkhirDariBerkas.

en: EndOfMessage
id: AkhirDariPesan

en: EndOfMessage.
id: AkhirDariPesan.

en: EndSlide
id: AkhirSlide

en: Endnotes (Basic)
id: Endnotes (Dasar)

en: Endnotes (Extended)
id: Endnotes (Tambahan)

en: Endnotes (all)
id: Catatan akhir (semua)

en: English
id: Inggris

en: English (Australia)
id: Inggris (Australia)

en: English (Canada)
id: Inggris (Canada)

en: English (New Zealand)
id: Inggris (New Zealand)

en: English (UK)
id: Inggris (UK)

en: English (USA)
id: Inggris (USA)

en: English String
id: Kata Inggris

en: Enter LyX function or command sequence
id: Masukkan fungsi LyX atau urutan perintah

en: Enter a LaTeX class name such as 'article' (extension is optional). The output will be 'Yes' (class available) or 'No' (class unavailable).
id: Masukkan nama kelas LaTeX seperti 'article' (ekstensi bersifat opsional). Keluaran akan menjadi 'Ya' (kelas tersedia) atau 'Tidak' (kelas tidak tersedia).

en: Enter a LaTeX package name such as 'hyperref' (extension is optional). The output will be 'Yes' (package available) or 'No' (package unavailable).
id: Masukkan nama paket LaTeX seperti 'hyperref' (ekstensi bersifat opsional). Keluaran akan menjadi 'Ya' (paket tersedia) atau 'Tidak' (paket tidak tersedia).

en: Enter a LyX preferences key such as 'bind_file'. See the proposed list for available entries. The output is the current setting of this preference.
id: Masukkan tombol preferensi LyX seperti 'bind_file'. Lihat daftar yang diusulkan untuk entri yang tersedia. Keluaran adalah pengaturan preferensi saat ini.

en: Enter a custom header for the List of TODOs here
id: Menuliskan kepala atur sendiri untuk Daftar TODO disini

en: Enter a function name such as 'math-insert \alpha'. Please refer to Help > LyX Functions for a comprehensive list of functions. The output is the most recently assigned keyboard shortcut for this function
id: Masukkan nama fungsi seperti 'math-insert \alpha'. Silakan baca Bantuan > Fungsi LyX untuk memahami fungsi daftar yang komprehensif. Keluaran adalah pintasan keyboard yang paling baru ditetapkan untuk fungsi ini

en: Enter a function name such as 'math-insert \alpha'. Please refer to Help > LyX Functions for a comprehensive list of functions. The output is the path to the function in the menu (using the current localization).
id: Masukkan nama fungsi seperti 'math-insert \alpha'. Silakan baca Bantuan > Fungsi LyX Functions untuk memahami fungsi daftar yang komprehensif. Keluaran adalah jalur ke fungsi di menu (menggunakan lokalisasi terkini).

en: Enter a function name such as 'math-insert \alpha'. Please refer to Help > LyX Functions for a comprehensive list of functions. The output is the toolbar icon for this function (using the active icon theme).
id: Masukkan nama fungsi seperti 'math-insert \alpha'. Silakan baca Bantuan > Fungsi LyX untuk memahami daftar fungsi secara komprehensif. Keluaran adalah ikon kotak alat untuk fungsi ini (menggunakan tema ikon aktif).

en: Enter a function name such as 'math-insert \alpha'. Please refer to Help > LyX Functions for a comprehensive list of functions. The output lists all possible keyboard shortcuts for this function
id: Masukkan nama fungsi seperti 'math-insert \alpha'. Silakan baca Bantuan > Fungsi LyX untuk memahami fungsi daftar yang komprehensif. Keluaran memunculkan semua pintasan keyboard yang ada untuk fungsi ini

en: Enter a localizable English string from the LyX User Interface, including accelerator markup ('&' or '|') and trailing colons. The output is the localized string (using the current localization); trailing colons and accelerator markup are stripped.
id: Masukkan kata bahasa Inggris yang dapat dilokalisasi dari Antarmuka Pengguna LyX, termasuk kode akselerator ('&' atau '|') dan titik dua dibelakang. Keluaran adalah kata yang sudah dilokalkan (menggunakan lokalisasi terkini); tanpa titik dua dan kode akselerator.

en: Enter a valid value below
id: Masukkan nilai yang valid di bawah ini

en: Enter characters to filter the layout list.
id: Tulis karakter untuk menapis daftar tataletak.

en: Enter date format specification, using the following placeholders:
    * d: day as number without a leading zero
    * dd: day as number with a leading zero
    * ddd: abbreviated localized day name
    * dddd: long localized day name
    * M: month as number without a leading zero
    * MM: month as number with a leading zero
    * MMM: abbreviated localized month name
    * MMMM: long localized month name
    * yy: year as two digit number
    * yyyy: year as four digit number
id: Masukkan spesifikasi format tanggal, menggunakan kode berikut:
    * d: tanggal tulis angka tanpa nol di depan
    * dd: tanggal tulis angka dengan nol di depan
    * ddd: singkatan nama hari lokal
    * dddd: singkatan (lebih panjang) nama hari lokal
    * M: bulan tulis angka tanpa nol di depannya
    * MM: bulan tulis angka dengan nol di depan
    * MMM: singkatan nama bulan lokal
    * MMMM: singkatan (lebih panjang) bulan lokal
    * yy: tahun tulis dua digit terakhir
    * yyyy: tahun tulis empat digit

en: Enter four letters (either t = round or f = square) for top right, bottom right, bottom left and top left corner.
id: Tulis empat huruf (seperti t = round atau f = square) untuk top right, bottom right, bottom left dan top left corner.

en: Enter new branch name
id: Tuliskan nama cabang baru

en: Enter new index name
id: Tuliskan nama indeks baru

en: Enter one of the supported languages. However, if you are defining a listing inset, it is better using the  language combo box, unless you need to enter a language not offered there, otherwise the combo box will be disabled.
id: Pilih satu dari bahasa yang didukung. Namun demikian, jika anda mendefinisikan daftar sisipan, lebih baik menggunakan kotak kombo, kecuali anda ingin memilih bahasa yang tidak ditawarkan, jika tidak kotak kombo akan tidak aktif.

en: Enter something like \color{white}
id: Tulis sesuatu seperti \color{white}

en: Enter string to filter contents
id: Tulis kata untuk menapis daftar isi

en: Enter string to filter the list of available citations
id: Tulis kata untuk menapis daftar acuan yang tersedia

en: Enter string to filter the list of available citations and press <Enter>
id: Tulis kata untuk menapis daftar acuan yang tersedia kemudan tekan <Enter>

en: Enter string to filter the list of available files
id: Tulis kata untuk menapis dari daftar berkas yang tersedia

en: Enter string to filter the list of available labels
id: Tulis kata untuk menapis dari daftar label yang tersedia

en: Enter text
id: Teks Dimasukkan

en: Enter the 16 digit ORCID as xxxx-xxxx-xxxx-xxxx
id: Tulis nomor ORCID 16 digit  xxxx-xxxx-xxxx-xxxx

en: Enter the block title here
id: Tulis judul blok disini

en: Enter the command to load a custom language package (default: \usepackage{babel})
id: Tulis perintah untuk memanggil paket bahasa atursendiri (bawaan:\usepackage{babel})

en: Enter the command to load the language package (default: \usepackage{babel})
id: Tulis perintah untuk memanggil paket bahasa (bawaan:\usepackage{babel})

en: Enter the default text here
id: Tuliskan teks bawaan disini

en: Enter the frame title here
id: Tulis judul bingkao disini

en: Enter the name of the default master document
id: Tuliskan nama dokumen induk bawaan

en: Enter the name of the desired index (e.g. "Index of Names") and hit "Add"
id: Tuliskan nama dari indeks yang diinginkan (misal, "Indeks Penulis") dan tekan "Gabung"

en: Enter the text of the left column here (right column in main paragraph)
id: Masukkan teks kolom kiri di sini (kolom kanan di paragraf utama)

en: Enter time format specification, using the following placeholders:
    * h: the hour without a leading zero (1-12 in AM/PM)
    * hh: the hour with a leading zero (01-12 in AM/PM)
    * H: the hour without a leading zero (0-23 in AM/PM)
    * HH: the hour with a leading zero (00-23 in AM/PM)
    * m: the minute without a leading zero
    * mm: the minute with a leading zero
    * s: the second without a leading zero
    * ss: the second with a leading zero
    * z: the milliseconds without leading zeroes
    * zzz: the milliseconds with leading zeroes
    * AP or A: use AM/PM display ('AM'/'PM')
    * ap or a: use am/pm display ('am'/'pm')
    * t: the timezone (e.g. CEST)
id: Masukkan spesifikasi format waktu, menggunakan kode berikut:
    * h: jam tanpa nol di depan (1-12 di AM/PM)
    * hh: jam dengan nol di depan (01-12 di AM / PM)
    * H: jam tanpa nol di depan (0-23 di AM / PM)
    * HH: jam dengan nol di depan (00-23 di AM / PM)
    * m: menit tanpa nol di depan
    * mm: menit dengan nol di depan
    * s: detik tanpa nol di depan
    * ss: detik dengan nol di depan
    * z: milidetik tanpa nol di depan
    * zzz: milidetik dengan nol di depan
    * AP atau A: menampilkan waktu AM/PM ('AM'/'PM')
    * ap atau a: menampilkan waktu am/pm ('am'/'pm')
    * t: zona waktu (misalnya CEST)

en: Enter unique group name:
id: Nama Grup:

en: Entry
id: Tuliskan kata yang dicari

en: Entry:
id: Masuk:

en: Enumerate
id: Bernonor

en: Enumerate Options
id: Pilihan Bernonor

en: Enumerate Type
id: Tipe Bernonor

en: Enumerate type specification (see powerdot manual)
id: Spesifikasi tipe bernomor (baca manual powerdot)

en: Enumerate-Resume
id: Resume-Bernomor

en: EnumerateType1
id: TipeBernomor1

en: Environment: %1$s
id: Lingkungan: %1$s

en: Epigraph
id: Epigraf

en: Epigraph Source|S
id: Sumber Epigraf|S

en: EqRef:
id: PersRef:

en: Eqnarray Environment|E
id: Rumus Eqnarray|E

en: Equation
id: Persamaan

en: Equation ##
id: Persamaan ##

en: Equation Label|L
id: Label Rumus|L

en: Equations
id: Persamaan

en: Error
id: Kesalahan

en: Error (MP Targ.)
id: Kesalahan (MP Targ.)

en: Error (Multipar)
id: Kesalahan (Multipar)

en: Error (Targeted)
id: Kesalahan (Target)

en: Error -> Cannot load file!
id: Kesalahan -> Tidak dapat memuat berkas!

en: Error List
id: Daftar Kesalahan

en: Error cloning the Buffer.
id: Kesalahan kloning bufer.

en: Error converting to loadable format
id: Kesalahan mengkonversi ke format yang bisa dimuat

en: Error exporting to format: %1$s.
id: Ada kesalahan mengekspor ke format %1$s.

en: Error generating literate programming code.
id: Kesalahan membuat kode literate programming.

en: Error generating the pixmap
id: Kesalahan menghasilkan pixmap

en: Error in latexParagraphs
id: Kesalahan di latexParagraf

en: Error loading file into memory
id: Kesalahan memuat berkas kedalam memori

en: Error reading cite engine %1$s
id: Ada kesalahan membaca acuan %1$s

en: Error reading internal layout information
id: Ada kesalahan membaca informasi tataletak internal

en: Error reading module %1$s
id: Ada kesalahan membaca modul %1$s

en: Error viewing the output file.
id: Kesalahan menampilkan berkas keluaran.

en: Error when committing to repository.
    You have to manually resolve the problem.
    LyX will reopen the document after you press OK.
id: Kesalahan ketika menyimpan ke repositori.
    Anda harus secara manual menyelesaikan masalah.
    Setelah menekan Setuju, LyX akan membuka dokumen lagi.

en: Error when setting the locking property.
id: Ada kesalahan ketika mengatur properti pengunci.

en: Error when updating document %1$s from repository.
    You have to manually resolve the conflicts NOW!
    '%2$s'.
    
    After pressing OK, LyX will try to reopen the resolved document.
id: Ada kesalahan ketika memperbarui %1$s dari repositori.
    Anda harus menyelesaikan konflik SEKARANG!
    '%2$s'.
    
    Setelah menekan Setuju, LyX akan mencoba membuka yang tidak konflik.

en: Error when updating from repository.
    You have to manually resolve the conflicts NOW!
    '%1$s'.
    
    After pressing OK, LyX will try to reopen the resolved document.
id: Kesalahan ketika memperbarui dari repositori.
    Anda harus menyelesaikan secara manual SEKARANG!
    '%1$s'.
    
    Setelah menekan Setuju, LyX membuka dokumen yang sudah diselesaikan masalahnya.

en: Error while acquiring write lock.
    Another user is most probably editing
    the current document now!
    Also check the access to the repository.
id: Ada kesalahan untuk memperoleh hak akses menulis.
    Kemungkinan ada pengguna lain sedang melakukan penyuntingan
    dokumen yang terkini!
    Selain itu periksalah akses ke repositori.

en: Error while comparing documents.
id: Ada kesalahan ketika membandingkan berkas.

en: Error while exporting format: %1$s
id: Kesalahan ketika ekspor ke format: %1$s

en: Error while previewing format: %1$s
id: Ada kesalahan ketika menampilkan format: %1$s

en: Error while reading the configuration file
    %1$s
    Falling back to default.
    Please look under Tools>Preferences>User Interface and
    check which User Interface file you are using.
id: Ada kesalahan ketika membaca berkas konfigurasi
    %1$s.
    Gagal mengembalikan ke bawaan.
    Coba periksa melalui AlatBantuan>Preferensi>Antarmuka dan
    periksa berkas antarmuka pengguna yang anda gunakan.

en: Error while reading the configuration file
    %1$s.
    Please check your installation.
id: Ada kesalahan ketika membaca berkas konfigurasi
    %1$s.
    Periksa kesempurnaan instalasi.

en: Error while reading the included file
    %1$s
    Please check your installation.
id: Ada kesalahan ketika membaca berkas ikutan
    %1$s.
    Periksa kesempurnaan instalasi.

en: Error while releasing write lock.
    Check the access to the repository.
id: Ada kesalahan waktu mengeluarkan hak menulis .
    Periksa akses ke repositori.

en: Error:
id: Kesalahan:

en: Error: Could not generate logfile.
id: Kesalahan: Tidak bisa membuat berkas log.

en: Errors reported in terminal.
id: Kesalahan dilaporkan di terminal.

en: Estonian
id: Estonia

en: Even Header
id: Kepala Genap

en: Example
id: Contoh

en: Example #.
id: Contoh #.

en: Example (LyXified)
id: Contoh (LyXified)

en: Example (raw)
id: Example (asli)

en: Example Block:
id: Blok Contoh:

en: Example \arabic{theorem}
id: Contoh \arabic{theorem}

en: Example \theexample.
id: Contoh \theexample.

en: Example \thetheorem.
id: Contoh \thetheorem.

en: Example*
id: Contoh*

en: Example.
id: Contoh.

en: ExampleBlock
id: ContohBlok

en: Examples
id: Contoh-contoh

en: Examples.
id: Contoh-contoh.

en: Excel spreadsheet
id: Lembarkerja Excel

en: Executing command:
id: Perintah Menjalankan:

en: Exercise
id: Latihan

en: Exercise #.
id: Latihan #.

en: Exercise \theexercise.
id: Latihan \theexercise.

en: Exercise \thetheorem.
id: Latihan \thetheorem.

en: Exercise*
id: Latihan*

en: Exercise.
id: Latihan.

en: Exit LyX
id: Keluar LyX

en: Exiting.
id: Sedang Keluar.

en: Exit|x
id: Keluar

en: Expect a number with an optional * before it
id: Memerlukan satu angka dengan tambahan * sebelumnya

en: Export %1$s
id: Ekspor %1$s

en: Export As...|s
id: Ekspor Sebagai...|s

en: Export Error
id: Kesalahan Ekspor

en: Export Warning!
id: Peringatan Ekspor!

en: Export [%1$s]|E
id: Expor [%1$s]|E

en: Export canceled
id: Eksport dibatalkan

en: Export for&mats:
id: Format &Ekspor:

en: Export or Send Document
id: Ekspor atau Kirim Dokumen

en: Export to LaTeX/Docbook but don't print
id: Ditampilkan di LaTeX/DocBook tetapi tidak akan muncul ketika di cetak

en: Exporting ...
id: Sedang mengekspor...

en: Export|E
id: Ekspor|E

en: Expression
id: Ekspresi

en: Extended [CJK] (Chinese/Japanese/Korean)
id: Diperluas [CJK] (Cina/Jepang/Korea)

en: Extended [pLaTeX] (Japanese)
id: Tambahan [pLaTeX] (Jepang)

en: Extended [ucs] (utf8x)
id: Tambahan [ucs] (utf8x)

en: External Material
id: Material Eksternal

en: External Material...|M
id: Material Eksternal...|M

en: External control interface
id: Kontrol antarmuka eksternal

en: External template %1$s is not installed
id: Eksternal templet %1$s belum dipasang

en: External template/inset messages
id: Pesan-pesan templet/sisipan eksternal

en: Extra
id: Ekstra

en: Extra Info:
id: Ekstra Info:

en: Extra high (accent)
id: Ekstra tinggi (aksen)

en: Extra high (tone letter)
id: Ekstra tinggi (nada surat)

en: Extra low (accent)
id: Ekstra rendah (aksen)

en: Extra low (tone letter)
id: Ekstra rendah (nada surat)

en: Extra short
id: Ekstra singkat

en: ExtraInfo
id: EkstraInfo

en: Extrachap
id: Ekstrabab

en: Extratitle
id: Judul tambahan

en: F&ile
id: B&erkas

en: F&ont size:
id: Ukuran Hu&ruf:

en: F&orce full title[[Possible substitute to All aut&hors]]
id: &Paksa judul lengkap[[Kemungkinan pengganti Semua pen&ulis]]

en: F&ormat:
id: &Format:

en: Fa&mily:
id: Kelua&rga:

en: Facilitates the use of named theorems. The name of the theorem goes into the 'Additional Theorem Text' argument.
id: Memfasilitasi penggunaan teorema bernama. Nama dari teorema ditulis dalam argumen 'Teks Teorema Tambahan'.

en: Facility
id: Fasilitas

en: Facility:
id: Fasilitas:

en: Fact
id: Fakta

en: Fact \thefact.
id: Fakta \thefact.

en: Fact \thetheorem.
id: Fakta \thetheorem.

en: Fact*
id: Fakta*

en: Fact.
id: Fakta.

en: Factor for the preview size
id: Faktor pengali ukuran pratampilan

en: Failed to create directory. Perhaps wrong -userdir option?
    Exiting.
id: Gagal membuat direktori baru. Mungkin salah pilihan -userdir?
    Keluar.

en: Failed to create shortcut
id: Gagal membuat cara pintas baru

en: Falling (accent)
id: Menurun (aksen)

en: Falling (tone letter)
id: Menurun (nada surat)

en: Family Name:
id: Nama Keluarga:

en: FamilyName
id: NamaKeluarga

en: Fancy Colored Boxes
id: Kotak Warna Seni

en: Farsi
id: Persia

en: Fatal (MP Targ.)
id: Kesalahan Fatal (MP Targ.)

en: Fatal (Multipar)
id: Kesalahan (Multipar)

en: Fatal (Targeted)
id: Kesalahan (Target)

en: Fatal Exception!
id: Perkecualian Fatal!

en: Fax
id: Faks

en: Fax:
id: Faks:

en: Feedback window
id: Jendela informasi

en: Feynman Diagrams
id: Diagram Feynman

en: Feynman-diagram|F
id: Diagram-Feynman|F

en: Fi&le
id: Berkas

en: Fi&nd:
id: Cari:

en: Fi&rst line:
id: Baris pertama:

en: FiXme Notes
id: Catatan FIXme

en: Field Settings
id: Pengaturan Bidang

en: Field|i
id: Bindang|B

en: FigCaption
id: NamaGbr

en: Figure
id: Gambar

en: Figure Note
id: Catatan Gambar

en: Figure Notes
id: Catatan Gambar

en: Figure Wrap Float|F
id: Ambangan Lipat - Gambar|G

en: Figures
id: Gambar

en: File
id: Berkas

en: File %1$s already exists, do you want to overwrite it?
id: Berkas %1$s sudah ada, apakah ingin menindihnya?

en: File &Language:
id: Be&rkas Bahasa:

en: File Encoding
id: Penanganan Berkas

en: File Formats
id: Format Berkas

en: File Handling
id: Penanganan Berkas

en: File Name (Excl. Extension)|N
id: Nama Berkas (tanpa ekstensi)|N

en: File Not Found
id: Berkas Tidak Ditemukan

en: File does not exist: %1$s
id: Berkas tidak ada: %1$s

en: File encoding used by Pygments for highlighting
id: Pengkodean berkas digunakan Pygments untuk penyorotan

en: File is read-only
id: Dokumen hanya boleh dibaca

en: File name (with extension)
id: Nama berkas (dengan ekstensi)

en: File name (without extension)
id: Nama berkas (tanpa ekstensi)

en: File name error
id: Nama berkas salah

en: File name of image
id: Nama berkas dari gambar

en: File name to include. (You can create a new file by entering the name of one that does not yet exist.)
id: Nama berkas yang akan disertakan. (Anda dapat membuat berkas baru dengan memasukkan nama berkas yang belum ada.)

en: File not found
id: Berkas tidak ditemukan

en: File not readable!
id: Berkas tidak bisa dibaca!

en: File path
id: Jalur berkas

en: Filename
id: Namaberkas

en: Filename &Suffix
id: Cantumkan Akhiran

en: Filename Suffix
id: Status Akhiran

en: Filename to identify the corresponding figure file
id: Nama berkas untuk identifikasi berkas gambar yang terkait

en: Files used by LyX
id: Berkas-berkas digunakan oleh LyX

en: File|F
id: Berkas|e

en: File|e
id: Berkas|e

en: Filter
id: Penapis

en: Filter case-sensitively
id: Menapis dengan pertimbangan &huruf besar/kecil

en: Filter items that are not output (in notes, inactive branches, deleted in change tracking, etc.)
id: Tapis butir yang bukan keluaran (dalam catatan, cabang tidak aktif, dihapus dalam pelacakan perubahan, dll.)

en: Filter:
id: Penapis:

en: Filtering layouts with "%1$s". Press ESC to remove filter.
id: Menapis tataletak dengan "%1$s". Tekan ESC untuk menghilangkan tapis.

en: Find & Replace (Advanced)...
id: Cari & Ganti (Lengkap)...

en: Find & Replace (Quick)...|F
id: Cari & Ganti (Cepat)...|G

en: Find &Next
id: Berikutn&ya

en: Find and Replace
id: Cari dan Ganti

en: Find and replace
id: Cari dan Ganti

en: Find and replace (advanced)
id: Cari dan Ganti (lengkap)

en: Find and replace mechanism
id: Mekanisme cari dan ganti

en: Find next occurrence [Enter]
id: Mencari kata berikutnya [Enter]

en: Finished
id: Selesai

en: Finnish
id: Finlandia

en: Fira Sans (Book)
id: Fira Sans (Buku)

en: Fira Sans (Extralight)
id: Fira Sans (Ekstra ringan)

en: Fira Sans (Light)
id: Fira Sans (Ringan)

en: Fira Sans (Thin)
id: Fira Sans (Tipis)

en: Fira Sans (Ultralight)
id: Fira Sans (Ultra ringan)

en: First Char
id: Kar Pertama

en: First Item
id: Butir Pertama

en: First Name
id: Nama Depan

en: First character of first word
id: Karakter pertama dari kata pertama

en: First header:
id: Kepala hal. pertama:

en: First item
id: Butir pertama

en: First name
id: Nama depan

en: FirstAuthor
id: PenulisUtama

en: FirstName
id: NamaDepan

en: FirstPage
id: HalamanPertama

en: Firstname
id: Nama depan

en: Fit Color Box
id: Kotak Warna Tepat

en: FiveAffiliations
id: LimaAfiliasi

en: FiveAuthors
id: LimaPenulis

en: Fix Computer Modern Fonts
id: Huruf Fix Computer Modern

en: Fix-cm improves the appearance of Computer Modern fonts and makes them available with arbitrary sizes. For details see the documentation of the fix-cm.sty package: http://tug.org/texmf-dist/doc/latex/base/fixltx2e.pdf
id: Fix-cm memperbaiki tampilan huruf Computer Modern dan memungkinkan ditampilkan dalam berbagai ukuran. Penjelasan lebih lanjut lihat di dokumentasi paket fix-cm.sty: http://tug.org/texmf-dist/doc/latex/base/fixltx2e.pdf

en: Fixes & Hacks
id: Perbaikan & Peretasan

en: Fixme (Targeted)
id: Fixme (Target)

en: Fixme Error
id: Kesalahan Fixme

en: Fixme Error (Multipar Targeted)
id: Kesalahan Fixme (Target Multipar)

en: Fixme Error (Multipar)
id: Kesalahan Fixme (Multipar)

en: Fixme Error (Targeted)
id: Kesalahan Fixme (Target)

en: Fixme Fatal
id: Kesalahan Fatal Fixme

en: Fixme Fatal (Multipar Targeted)
id: Kesalahan Fatal Fixme (Target Multipar)

en: Fixme Fatal (Multipar)
id: Kesalahan Fatal Fixme (Multipar)

en: Fixme Fatal (Targeted)
id: Kesalahan Fatal Fixme (Target)

en: Fixme Note
id: Catatan Fixme

en: Fixme Note (Multipar Targeted)
id: Catatan Fixme (Target Multipar)

en: Fixme Note (Multipar)
id: Catatan Fixme (Multipar)

en: Fixme Note (Targeted)
id: Catatan Fixme (Target)

en: Fixme Note Options|s
id: Pilihan Catatan Fixme|m

en: Fixme Note|x
id: Catatan Fixme|x

en: Fixme Summary
id: Rangkuman Fixme

en: Fixme Warning
id: Peringatan untuk dibetulkan

en: Fixme Warning (Multipar Targeted)
id: Peringatan Fixme (Multipar Target)

en: Fixme Warning (Multipar)
id: Peringatan Fixme (Multipar)

en: Fixme Warning (Targeted)
id: Peringatan Fixme (Target)

en: Flex inset %1$s is undefined after reloading `%2$s' layout.
id: Sisipan flex %1$s tidak terdefinisi setelah muat ulang `%2$s' layout.

en: Flex inset %1$s is undefined because of conversion from `%2$s' layout to `%3$s'.
id: Sisipan flex  %1$s tidak terdefinisi karena konversi dari `%2$s' layout ke `%3$s'.

en: Float
id: Ambangan

en: Float Link
id: Tautan Ambangan

en: Float Settings
id: Pengaturan Ambangan

en: Float Settings...|a
id: Pengaturan Ambangan...|a

en: Float T&ype:
id: Tipe Amban&gan:

en: Float link
id: Tautan ambangan

en: Floats & Captions
id: Ambangan & Keterangan

en: Float|a
id: Ambangan|a

en: Fold Math Macro|d
id: Tutup Makro Matematika

en: Font Colors
id: Warna Huruf

en: Font Famil&y:
id: &Model Huruf:

en: Font Properties
id: Properti Huruf

en: Font Sizes
id: Ukuran Huruf

en: Font color
id: Warna huruf

en: Font family
id: Keluarga huruf

en: Font handling
id: Penanganan Huruf

en: Font not available
id: Huruf tidak ditemukan

en: Font series
id: Seri huruf

en: Font shape
id: Bentuk huruf

en: Font si&ze:
id: Ukura&n huruf:

en: Font size
id: Ukuran huruf

en: Font, Layouts and Textclasses
id: Huruf, Tataletak dan Kelas Dikumen

en: Font: %1$s
id: Huruf: %1$s

en: FontUi
id: HurufUi

en: Fonts
id: Model Huruf

en: Foot
id: Kaki

en: Foot- and Endnotes
id: Kaki- dan Endnotes

en: Footer name:
id: Nama kaki:

en: Footer:
id: Kaki:

en: FooterName
id: NamaKaki

en: Footnote
id: Catatan kaki

en: Footnote ##
id: Catatan kaki ##

en: Footnote (Title)
id: Catatan kaki (Judul)

en: Footnote Label
id: Label Catatan Kaki

en: Footnotes
id: Catatan kaki

en: Footnotes as Endnotes (Basic)
id: Footnotes dan Endnotes (Dasar)

en: Footnotes as Endnotes (Extended)
id: Catatan Kaki sebagai Catatan Akhir (Diperluas)

en: Footnote|F
id: Catatan kaki|C

en: For PHP only
id: Hanya untuk PHP

en: For editors
id: Untuk Penyunting

en: For inline program listings, one character must be reserved
    as a delimiter. One of the listings, however, uses all available
    characters, so none is left for delimiting purposes.
    For the time being, I have replaced '!' by a warning, but you
    must investigate!
id: Untuk pemrograman inline, satu karakter perlu disisakan
    sebagai pembatas. Salah satu tipe pemrograman menggunakan
    semua karakter, sehingga tidak ada satupun untuk pembatas.
    Untuk sementara, Saya mengganti '!' sebagai peringatan, namun
    anda perlu meneliti sendiri!

en: For more information, refer to the complete log.
id: Untuk informasi lain, silahkan lihat catatan lengkap.

en: For scaling the <Shape specification> to positions on the page
id: Untuk menskalakan <Shape specification> ke posisi ke pada halaman

en: For&mat:
id: &Format:

en: Forbid use of external converters with 'needauth' option to prevent undesired effects.
id: Larang penggunaan konverter eksternal dengan pilihan 'needauth' untuk mencegah efek yang tidak diinginkan.

en: Force a short author list (using et al.)
id: Memaksa daftar penulis singkat (menggunakan et al.)

en: Force upcas&ing
id: Merubah paksa &Huruf Besar

en: Force upper case in names ("Del Piero", not "del Piero"), if the current citation style supports this.
id: Merubah nama menjadi huruf besar ("Del Piero", bukan" del Piero"), jika corak acuan mendukung ini.

en: Force upper case in names ("Del Piero", not "del Piero").
id: Paksa huruf besar pada nama ("Del Piero", bukan "del Piero").

en: Force upper case|u
id: Paksa huruf besar|b

en: Forename
id: Namadepan

en: Foreword
id: Pengantar

en: Form
id: Borang

en: Formal Script	\mathscr
id: Skrip Formal	\mathscr

en: Formal Style|F
id: Corak Resmi|R

en: Formal Style|m
id: Corak Resmi|m

en: Formal with Footline
id: Formal dengan Garis Kaki

en: Formal without Footline
id: Formal tanpa Garis Kaki

en: Format in use
id: Format yang digunakan

en: Format text into two columns
id: Format dokumen dalam bentuk dua kolom

en: Format to use for math output.
id: Format yang digunakan untuk hasil rumus matematika.

en: Formats[[output]]
id: Format[[keluaran]]

en: Formatted
id: Dengan format

en: Formatted Reference|t
id: Referensi Format Lain|t

en: Formatted reference
id: Referensi dgn fomat tertentu

en: Formatting
id: Berbagai Format|o

en: Formatting|o
id: Berbagai Format|o

en: Formula numbering side:
id: Penomoran sisi rumus:

en: Forward Search
id: Pencarian Maju

en: Forward Search|F
id: Pencarian Maju|M

en: Found b&y LaTeX:
id: Ditemukan oleh LaTeX:

en: FourAffiliations
id: EmpatAfiliasi

en: FourAuthors
id: EmpatPenulis

en: Fractions
id: Pembagian

en: FragileFrame
id: BingkaiRapuh

en: Fraktur	\mathfrak
id: Patah-patah	\mathfrak

en: Frame
id: Bingkai

en: Frame (fragile)
id: Bingkai (rapuh)

en: Frame (plain)
id: Bingkai (polos)

en: Frame Decorations
id: Simbol Dekorasi Rumus

en: Frame Options
id: Pilihan Bingkai

en: Frame Title
id: Judul Bingkai

en: Frame decorations
id: Dekorasi bingkai

en: Frame options (see beamer manual)
id: Pilihan bingkai (lihat manual beamer)

en: FrameTitle
id: Judul Bingkai

en: Frameless|l
id: Tanpa bingkai garis|T

en: Frames
id: Bingkai

en: Free space that needs to be on the page to start the multiple columns on this page
id: Ruang kosong yang berada di halaman untuk memulai beberapa kolom di halaman ini

en: French
id: Perancis

en: French (Canada)
id: Perancis (Canada)

en: French Letter (frletter)
id: Surat Peramcis (frletter)

en: French Letter (lettre)
id: Surat Perancis (lettre)

en: Fro&m format:
id: For&mat dari:

en: Front Matter
id: Bagian Depan

en: FrontMatter
id: BagianDepan

en: Fu&nction:
id: Fun&gsi:

en: Full Width
id: Lebar Penuh

en: Full bibliography entry.
id: Entri bibliografi lengkap.

en: Full name
id: Nama lengkap

en: Fullscreen
id: Layar Penuh

en: Fullscreen Mode
id: Tampilan layar penuh

en: Fullscreen|F
id: Layar Penuh|r

en: Function
id: Fungsi

en: Functions
id: Fungsi Matematika

en: Further Options
id: Pilihan Lain

en: FxNote
id: CatatanFx

en: G&enerate bookmarks (toc)
id: Membuat &Batas buku (toc)

en: G-Brief (V. 1, Obsolete)
id: G-Brief (V. 1, Lama)

en: GUI handling
id: Penanganan GUI

en: Game 1
id: Permainan 1

en: Game 2
id: Permainan 2

en: Gathered Environment|h
id: Lingkungan Gathered|h

en: Gender
id: Jender

en: Gender:
id: Jender:

en: General
id: Hal Umum

en: General &text after:
id: Teks umum sesu&dah:

en: General E&ncoding:
id: &Enkoding Umum:

en: General Encoding
id: Enkoding Umum

en: General Look && Feel
id: Tampilan Umum dan Seni

en: General Punctuation
id: Tanda Penegasan Umum

en: General information
id: Informasi umum

en: General terms:
id: Terma umum:

en: General text befo&re:
id: Teks umum sebel&um:

en: General[[settings]]
id: Umum[[pengaturan]]

en: Generate a bibliography per defined unit.
id: Membuat bibliografi setiap unit yang didefinisikan.

en: Geometric Shapes
id: Bentuk Geometri

en: German
id: Jerman

en: German (Austria)
id: Jerman (Austria)

en: German (Austria, old spelling)
id: Jerman (Austria, old spelling)

en: German (Switzerland)
id: Jerman (Swiss)

en: German (Switzerland, old spelling)
id: Jerman (Swis, ejaan lama)

en: German (old spelling)
id: Jerman (old spelling)

en: Get bounding box from the (EPS) file
id: Ambil kotak batas dari berkas EPS

en: Giant
id: Raksasa

en: Giant Snippet
id: Snipet Raksasa

en: Giant-sized Icons
id: Ikon Ukuran Raksasa

en: Give a filename for the LyX server pipe
id: Berilah nama berkas untuk pipa LyX server

en: Given name
id: Nama asli

en: Global Chessboard Settings
id: Pengaturan Global Papan Catur

en: Global Counters && References
id: Penghitung Global && Referensi

en: Global fall
id: Kesalahan Global

en: Global rise
id: Naik global

en: Gloss Options|s
id: Pilihan Gloss|s

en: Gloss options
id: Pilihan Gloss

en: Gnumeric spreadsheet
id: Lembarkerja Gnumeric

en: GnumericSpreadsheet
id: Lembarkerja(Gnumeric)

en: Go Back|G
id: Kembali|b

en: Go to Label|G
id: Ke lokasi label|e

en: Go to Label|L
id: Ke Label|L

en: Go to next change
id: Ke perubahan selanjutnya

en: Go to previous change
id: Ke perubahan sebelumnya

en: Grade or other info
id: Nilai atau info lain

en: Grant Number
id: Nomor bantuan

en: Grant Sponsor
id: Sponsor bantuan

en: Graph[[mathematical]]
id: Grafik[[matematika]]

en: GraphicBoxes
id: KotakGambar

en: Graphical TOC Entry
id: Entri Gambar TOC

en: Graphics
id: Gambar

en: Graphics Group
id: Grup Gambar

en: Graphics and Insets
id: Grafik dan Inset

en: Graphics conversion and loading
id: Pnegkonversian dan Pemuatan Gambar

en: Graphics file: %1$s
id: Berkas gambar: %1$s

en: Graphics...|G
id: Gambar...|G

en: Graphics[[listof]]
id: Gambar[[daftar]]

en: Graphs[[mathematical]]
id: Grafik[[mathematika]]

en: Greek
id: Huruf Yunani

en: Greek (ancient)
id: Yunani (kuno)

en: Greek (polytonic)
id: Yunani (polytonic)

en: Greek Extended
id: Yunani Tambahan

en: Greyed Out|G
id: Kelabu|b

en: Greyed-out notes:
id: Catatan Kelabu:

en: Greyedout
id: Kelabu

en: Grid with Head
id: Jaring dengan Kepala

en: Grou&p
id: &Grup

en: Group
id: Grup

en: Group already defined!
id: Nama grup sudah ada !

en: Group the list of available labels by prefix (e.g. "sec:")
id: Grup daftar label yang tersedia menurut awalan (misal "sec:")

en: Guess from extension (*.*)
id: Terka dari ekstensi (*.*)

en: GuiButton
id: TombolGui

en: GuiMenu
id: MenuGui

en: GuiMenuItem
id: MenuItemGui

en: H&ide tabbar
id: Sembunyikan kotaktab

en: H&unspell dictionaries:
id: Kamus H&unspell:

en: H-Factor
id: Faktor-H

en: H-P number
id: Nomor H-P

en: H-P statement
id: Pernyataan H-P

en: HTML Table (for spreadsheets)
id: Tabel HTML (untuk spreadsheets)

en: Half Quad (0.5 em)
id: Setengah Quad (0.5 em)

en: Half Quad Space (Enskip)|k
id: Spasi Setengah Quad (Enskip)|k

en: Half line height
id: Tinggi setengah baris

en: Half line height|H
id: Garis tinggi setengah|h

en: Half-long
id: Setengah-panjang

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
id: Format Halfwidth dan Fullwidth

en: Handling
id: Penanganan

en: Handling:
id: Penanganan:

en: Handouts
id: Ringkasan

en: Hanging
id: Menggantung

en: Hanging Paragraphs
id: Paragraf Menggantung

en: Hazard and Precautionary Statements
id: Pernyataan Bahaya dan Pencegahan

en: Hazard and Precautionary Statements|H
id: Pernyataan Bahaya dan Pencegahan|B

en: Head &height:
id: Tingg&i kepala atas:

en: Head &sep:
id: P&emisah kepala atas:

en: Header
id: Kepala

en: Header Information
id: Informasi Kepala

en: Header content
id: Kepala Isi

en: Header/Footer
id: Kepala/Kaki

en: Header:
id: Kepala:

en: Heading
id: Kepala

en: Headings
id: Kepala Judul

en: Headnote
id: KepalaNota

en: Headnote (optional):
id: KepalaNota (optional):

en: Heart
id: Jantung

en: Hebrew
id: Hibrani

en: Hebrew (CP 1255)
id: Hibrani (CP 1255)

en: Hebrew (CP 862)
id: Hibrani (CP 862)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
id: Hibrani (ISO 8859-8)

en: Hebrew Article
id: Artikel Hibrani

en: Hebrew Article (KOMA-Script)
id: Artikel Hibrani (KOMA-Script)

en: Hebrew Letter
id: Letter Hibrani

en: Height
id: Tinggi

en: Height of image in output
id: Ukuran tinggi gambar di keluaran

en: Height of the box, can also be '!' to keep aspect ratio
id: Tinggi kotak, bisa juga '!' untuk menjaga aspek rasio

en: Height the photo is resized to
id: Tinggi foto diubah ukuran menjadi

en: Height value
id: Panjangnya

en: Help|H
id: Bantuan|B

en: Here de&finitely
id: Harus D&isini

en: Here you can define an alternative index processor and specify its options.
id: Anda bisa mendefinisikan pemroses alternatif pembuat indeks dan menyatakan argumen opsi.

en: Here you can define an alternative program to or specific options of BibTeX.
id: Disini anda dapat mendefinisikan program alternatif untuk BibTeX atau opsi perintahnya.

en: Here you can enter a fix date (in ISO format: YYYY-MM-DD)
id: Disini anda bisa menulis tanggal tetap (dalam format ISO: YYYY-MM-DD)

en: Here you can enter a fix time (in ISO format: hh:mm:ss)
id: Disini anda dapat memasukkan waktu tetap (dalam format ISO: hh:mm:ss)

en: Here you can enter further options of the bibliography package
id: Disini anda bisa memasukkan pilihan paket bibliografi

en: Here you can insert a signature scan
id: Di sini anda bisa menyisipkan berkas tanda tangan

en: Here you can insert additional options (as provided by the font package)
id: Disini anda bisa menyisipkan pilihan tambahan (seperti yang disarankan pada paket huruf)

en: Here you can set up the handling of counters and references with regard to the excluded child documents.
id: Disini anda dapat mengatur penanganan penghitung dan referensi yang berhubungan dengan anak dokumen yang dikecualikan.

en: Here you can specify the decimal separator that is used in the tabular dialog by default. "Language default" selects the appropriate separator for the current language.
id: Disini anda dapat menentukan pemisah desimal yang digunakan dalam dialog tabular secara bawaan. "Bahasa bawaan" memilih pemisah yang sesuai untuk bahasa yang sekarang.

en: Here you can store chessboard settings under a style name for later reuse. See chessboard manual for details.
id: Di sini anda dapat menyimpan pengaturan papan catur dengan nama corak untuk digunakan kembali. Lihat manual papan catur untuk penjelasan lanjut.

en: Here, you can define a BibTeX style that is suggested in the BibTeX dialog by default
id: Disini, anda bisa mendefinisikan corak BibTeX yang disarankan pada bawwan dialog BibTeX

en: Hexagon
id: Heksagonal

en: Hidden|H
id: Sembunyikan|y

en: Hide &menubar
id: Sembunyikan kotak &menu

en: Hide scr&ollbar
id: Sembun&yikan kotak gulungan

en: Hide sta&tusbar
id: Sembun&yikan kotak status

en: Hide tab
id: Sembunyikan Tab

en: Hides document
id: Sembunyikan dokumen

en: High (accent)
id: Tinggi (aksen)

en: High (tone letter)
id: Tinggi (nada surat)

en: High rising (accent)
id: Menanjak tajam (aksen)

en: High rising (tone letter)
id: Naik tinggi (nada surat)

en: Highlight
id: Sorot

en: Hint: use non-TeX fonts or set input encoding  to '%1$s'
id: Petunjuk: gunakan huruf non-TeX atau atur pengkodean masukan ke '%1$s'

en: History
id: Riwayat

en: Hit Enter or click 'Find Next' to search
id: Tekan Enter atau klik 'Lanjut Cari' untuk mencari

en: Homepage
id: Halaman web

en: Homepage:
id: Beranda:

en: Hori&zontal alignment:
id: Pengaturan kerataan horisontal:

en: Hori&zontal:
id: &Horisontal:

en: Horizontal
id: Mendatar

en: Horizontal Fill
id: Isian horisontal

en: Horizontal Fill (Dots)
id: Isian Horisontal (Dots)

en: Horizontal Fill (Dots)|D
id: Isian Horisontal (Dots)

en: Horizontal Fill (Down Brace)
id: Isian Horisontal (Down Brace)

en: Horizontal Fill (Down Brace)|B
id: Isian Horisontal (Down Brace)

en: Horizontal Fill (Left Arrow)
id: Isian Horisontal (Left Arrow)

en: Horizontal Fill (Left Arrow)|L
id: Isian Horisontal (Left Arrow)

en: Horizontal Fill (Right Arrow)
id: Isian Horisontal (Right Arrow)

en: Horizontal Fill (Right Arrow)|g
id: Isian Horisontal (Right Arrow)

en: Horizontal Fill (Rule)
id: Isian Horisontal (Rule)

en: Horizontal Fill (Rule)|R
id: Isian Horisontal (Rule)

en: Horizontal Fill (Up Brace)
id: Isian Horisontal (Up Brace)

en: Horizontal Fill (Up Brace)|p
id: Isian Horisontal (Up Brace)

en: Horizontal Fill|F
id: Isian Horisontal (Kosong)|g

en: Horizontal Line...|L
id: Garis Horisontal...|G

en: Horizontal Math Space
id: Spasi Matematika Horisontal

en: Horizontal Phantom|H
id: Phantom Horisontal|H

en: Horizontal Space
id: Spasi Horisontal

en: Horizontal Space (%1$s)
id: Spasi Horisontal (%1$s)

en: Horizontal Space Settings
id: Spasi Horisontal

en: Horizontal Space...|o
id: Spasi Horisontal...|H

en: Horizontal alignment in column
id: Pengaturan horisontal dalam kolom

en: Horizontal alignment of the content inside the box
id: Pengaturan horisontal kandungan dalam boks

en: Horizontal alignment of the multi-page table
id: Perataan horisontal pada tabel multi-halaman

en: Horizontal alignment per column (l,c,r)
id: Pelurusan horisontal tiap kolom (l,c,r)

en: Horizontal and vertical space of the phantom content
id: Spasi horisontal dan vertikal menggunakan phantom

en: Horizontal line
id: Garis Horisontal

en: Horizontal phantom	\hphantom
id: Spasi phantom horisontal	\hphantom

en: Horizontal placement
id: Penempatan Horisontal

en: Horizontal space of the phantom content
id: Spasi horisontal menggunakan phantom

en: Huge
id: Sangat Besar

en: Huge-sized Icons
id: Ikon Ukuran Lebih Besar

en: Huger
id: Lebih Besar

en: Hungarian
id: Hungaria

en: Hyperlink (%1$s) to %2$s
id: Tautan (%1$s) ke %2$s

en: Hyperlink Settings
id: Pengaturan Tautan

en: Hyperlink...|k
id: Hyperlink...|y

en: Hyperlink:
id: Tautan:

en: Hyphenation Point|H
id: Pemisah Sukukata|u

en: I guess you mean %1$s.
id: Saya kira yang anda maksud adalah  %1$s.

en: I&gnore All
id: Lewat &Semua

en: I&gnore format
id: Abaikan &Format

en: I&mmediate Apply
id: Terapkan se&gera

en: I&nclude Type:
id: Tipe I&kutan:

en: IBM Plex Mono (Extra Light)
id: IBM Plex Mono (Sangat Ringan)

en: IBM Plex Mono (Light)
id: IBM Plex Mono (Ringan)

en: IBM Plex Mono (Thin)
id: IBM Plex Mono (Tipis)

en: IBM Plex Sans (Condensed)
id: IBM Plex Sans (Mampat)

en: IBM Plex Sans (Extra Light)
id: IBM Plex Sans (Sangat Ringan)

en: IBM Plex Sans (Light)
id: IBM Plex Sans (Ringan)

en: IBM Plex Sans (Thin)
id: IBM Plex Sans (Tipis)

en: IBM Plex Serif (Extra Light)
id: IBM Plex Serif (Sangat Ringan)

en: IBM Plex Serif (Light)
id: IBM Plex Serif (Ringan)

en: IBM Plex Serif (Thin)
id: IBM Plex Serif (Tipis)

en: IEEE Transactions
id: Transaksi IEEE

en: IEEE Transactions Conference
id: Transaksi Konferensi IEEE

en: IEEE Transactions Journal
id: Transaksi Jurnal IEEE

en: IEEE membership
id: Keanggotaan IEEE

en: IM Type (e.g., AOL Messenger)
id: Tipe IM (contoh, AOL Messenger)

en: IM Type:
id: Tipe IM:

en: IPA Diacritics
id: IPA Diakritik

en: IPA Extensions
id: IPA Tambahan

en: IPA Non-Pulmonic Consonants
id: IPA Konsonan Non-Pulmonik

en: IPA Other Symbols
id: Simbol lain IPA

en: IPA Pulmonic Consonants
id: IPA Konsonan Pulmonik

en: IPA Suprasegmentals
id: IPA Suprasegmental

en: IPA Tones and Word Accents
id: IPA Aksen Kata dan Nada

en: IPA Vowels
id: IPA Vokal

en: Icelandic
id: Islandia

en: Icon size set to %1$dx%2$d.
id: Ukuran ikon dijadikan %1$dx%2$d.

en: Iconify the dialogs when the main window is iconified. (Affects only dialogs shown after the change has been made.)
id: Memberi ikon pada dialog apabila jendela utama juga ber ikon. (Pengaruh akan terlihat di dialog setelah perubahan dibuat.)

en: Iconv software exception Detected
id: Perkecualian program Iconv terdeteksi

en: Identity
id: Identitas

en: If checked, additions and deletions will be tracked in the document
id: Apabila dipilih, perubahan dan penghapusan akan dicatat dalam dokumen

en: If checked, changes will be shown in the PDF/DVI/PS output
id: Jika dipilih, perubahan akan ditampilkan di keluaran PDF/DVI/PS

en: If checked, modification affects the counter only in the LyX workarea, not in the output
id: Apabila dipilih, perubahan mempengaruhi penghitung jika di area kerja LyX, bukan di area keluaran

en: If checked, the document language is explicitly closed by a language switch command
id: Apabila dipilih, bahasa di dokumen tidak secara eksplisit ditutup oleh perintah mengganti bahasa

en: If checked, the document language is explicitly set by a language switch command
id: Apabila dipilih, bahasa di dokumen tidak secara eksplisit diatur oleh perintah mengganti bahasa

en: If content is 'url', email becomes an Internet address
id: Jika isi adalah 'url', surel menjadi alamat Internet

en: If not stated explicitly, fill title and author from appropriate environments
id: Apabila tidak dituliskan, judul dan penulis akan diambil dari lingkungan yang ada judul dan penulisnya

en: If this bibliography database uses a different encoding than specified below, set it here
id: Jika database bibliografi ini menggunakan pengkodean yang berbeda dari yang ditentukan di bawah ini, tuliskan di sini

en: If this is activated, LyX will search your disk for matching files when clicking on "Try to Open Citation Content..." in the citation context menu
id: Jika ini diaktifkan, LyX akan mencari cakra anda untuk mencocokkan berkas ketika klik "Coba Buka Isi Acuan..." di menu konteks acuan

en: If this is checked, additions in change tracking are underlined in the workarea
id: Jika ini dipilih, setiap perubahan di area kerja di pelacakan akan ditandai dengan garis bawah

en: If this is checked, change tracking markup will not be resolved on copy/paste operations and when moving content from/to insets if change tracking is deactivated.
id: Jika ini dicentang, tanda pelacakan perubahan tidak akan diselesaikan pada operasi salin/tempel dan saat memindahkan isi dari/ke inset jika pelacakan perubahan dinonaktifkan.

en: If this is checked, fragile items such as labels and index entries are moved out of moving arguments such as sections and captions. This prevents LaTeX errors that can happen in such cases. It is recommended to keep this on.
id: Jika ini dipilih, butir rapuh seperti label dan entri indeks dihilangkan dari argumen bergerak seperti subbab dan keterangan. Ini mencegah kesalahan LaTeX yang dapat terjadi dalam kasus seperti itu. Disarankan untuk tetap menggunakan ini.

en: If this is checked, new documents will be saved in a compressed binary-format by default. Existing documents will still be saved in their current state (compressed or uncompressed).
id: Jika ini dipilih, dokumen baru akan disimpan dalam format biner terkompresi. Dokumen  lainnya akan disimpan dalam status nya sendiri (dikompresi atau tidak dikompresi).

en: If this is checked, pressing OK or Apply will save the changes only for the current LyX session, not permanently.
id: Jika ini dipilih, setelah menekan OK atau Terapkan akan menyimpan perubahan hanya untuk sesi LyX saat ini saja, tidak secara permanen.

en: If this is checked, the document directory path will be saved in the document. This allows moving the document elsewhere and still finding the included files.
id: Jika ini dipilih, direktori dokumen akan disimpan bersama dokumen. Ini memungkinkan memindahkan dokumen ke tempat lain dan masih bisa ditemukan berkas yang diikutkan.

en: If this is checked, the middle mouse button will paste the recent selection
id: Jika ini dipilih, tombol tetikus tengah akan menempelkan pilihan terbaru

en: If this is checked, the table will be reset to the formal default style (only top and bottom row have horizontal lines)
id: Jika ini dicentang, tabel akan dikembalikan ke corak formal bawaan (hanya baris atas dan bawah yang memiliki garis horisontal)

en: If this is selected, the marked text will not be spellchecked
id: Jika ini dipilih, teks yang ditandai tidak akan di cek ejaannya

en: If unchecked, notes and comments will be excluded from spell checking
id: Apabila tidak dipilih, catatan dan komentar tidak akan diperhitungkan oleh pemeriksa ejaan

en: If unchecked, the search will be limited to occurrences of the selected text and paragraph style
id: Jika tidak dipilih, pencarian hanya dibatasi pada teks yang dipilih dengan corak paragraf tertentu

en: If you assign this graphic to group '%2$s',
    the previously assigned group '%1$s' will be dissolved,
    because this graphic was its only member.
    How do you want to proceed?
id: Apabila and mendaftar gambar ini ke grup '%2$s',
    yang didaftarkan sebelumnya di grup '%1$s' akan dihilangkan,
    karena gambar ini adalah satu-satunya.
    Apakah akan meneruskannya?

en: If you check this, LyX will not warn you again in the given case.
id: Apabila anda centang, LyX tidak akan memberi peringatan lagi untuk kasus yang sama.

en: If you sign off this graphic from group '%1$s',
    the group will be dissolved,
    because this graphic was its only member.
    How do you want to proceed?
id: Apabila anda mengeluarkan gambar dari grup '%1$s',
    grup juga akan dihilangkan,
    karena gambar ini hanya satu-satunya dalam grup.
    Apakah proses akan diteruskan?

en: If you want to use an abbreviated author list (with 'et al.') as well as a full list for author-year citation, you can put the full list here and the abbreviated list above.
id: Jika anda ingin menggunakan daftar penulis ringkas (dengan 'et al.') atau semua penulis dengan acuan penulis-tahun, anda bisa menulis daftar penulis disini dan daftar penulis ringkas diatas.

en: If your bibliography databases use a different encoding than the LyX document, specify it here
id: Jika basis data bibliografi menggunakan pengkodean yang berbeda dengan dokumen LyX, tuliskan disini

en: If your bibliography databases use a different encoding than the LyX document, specify it here. If indivivual databases have different encodings, you can set it in the list above.
id: Jika basis data bibliografi anda menggunakan pengkodean yang berbeda dari dokumen LyX, tuliskan disini. Jika basis data individual memiliki pengkodean yang berbeda, anda bisa mengaturnya dalam daftar di atas.

en: Ignore
id: Lewati

en: Ignore all|I
id: Abaikan semua|s

en: Ignore this word
id: Lupakan kata ini

en: Ignore this word throughout this session
id: Lupakan kata ini selama sesi penyuntingan

en: Images
id: Gambar

en: Import %1$s
id: Impor %1$s

en: Importing %1$s...
id: Sedang mengImpor %1$s...

en: Import|I
id: Impor|I

en: In Math
id: Pada Rumus Matematika

en: In Paragraph Description Options
id: Di Pilihan Diskripsi Paragraf

en: In Paragraph Enumerate Options
id: Dalam Pilihan Paragraf Bernonor

en: In Paragraph Itemize Options
id: Dalam Pilihan Paragraf Bersimbol

en: In Preamble
id: Di Preambel

en: In Text
id: Pada Teks

en: In Title
id: Di Judul

en: InFrontmatter
id: DiBagianDepan

en: InParagraphDescr
id: DiParagrafDiskr

en: InParagraphEnum
id: DiParagrafNomor

en: InParagraphItem
id: DalamItemParagraf

en: Include
id: Ikutan

en: Include (excluded)
id: Ikutan (dipisahkan)

en: Include all subdocuments in the output
id: Ikutkan semua anak dokumen pada keluaran

en: Include file
id: Panggil berkas anak dokumen

en: Include only &selected children
id: Ikutkan anak dok&umen pilihan

en: Include only the selected subdocuments in the output
id: Ikutkan di keluaran hanya anak dokumen yang dipilih

en: Include to Output
id: Diikutkan pada Keluaran

en: Included file `%1$s'
    has textclass `%2$s'
    while parent file has textclass `%3$s'.
id: Berkas diikutkan `%1$s'
    memiliki class teks `%2$s'
    sementara berkas induk memiliki class teks `%3$s'.

en: Included file `%1$s'
    has use-non-TeX-fonts set to `%2$s'
    while parent file has use-non-TeX-fonts set to `%3$s'.
id: Berkas diikutkan `%1$s'
    menggunakan pengaturan huruf-non-TeX  `%2$s'
    berkas induk menggunakan pengaturan huruf-bukan-TeX-fonts `%3$s'.

en: Included file `%1$s'
    uses input encoding "%2$s" [%3$s]
    while parent file uses input encoding "%4$s" [%5$s].
id: Berkas diikutkan `%1$s'
    menggunakan pengkodean input "%2$s" [%3$s]
    berkas induk menggunakan pengkodean input "%4$s" [%5$s].

en: Included file `%1$s'
    uses module `%2$s'
    which is not used in parent file.
id: Berkas ikutan `%1$s'
    menggunakan modul `%2$s'
    yang tidak digunakan di berkas utama.

en: Included file `%1$s' was not exported correctly.
     LaTeX export is probably incomplete.
id: Berkas diikutkan `%1$s' tidak diekspor dengan baik.
    LaTeX ekspor mungkin tidak selesai.

en: Included file not found
id: Berkas ikutan tidak ditemukan

en: Includes PDF documents, using the 'pdfpages' package.
    To include multiple pages, use the 'pages'-option,
    which must be inserted to 'Options'.
    Examples:
    * pages={x-y} (for a range of pages)
    * pages={x,y,z} (for specific pages)
    * pages=- (to include all pages)
    * pages=last-1 (to include all pages in reverse order)
    With the option 'noautoscale' the PDF pages are
    inserted in their original size.
    Read the documentation of the pdfpages package
    for further options and details.
id: Termasuk dokumen PDF yang dihasilkan paket 'pdfpages'.
    Untuk penggunaan halaman ganda, gunakan pilihan 'pages',
    yang perlu disisipkan ke 'Pilihan'.
    Contoh:
    * pages={x-y} (untuk jangkah halaman)
    * pages={x,y,z} (untuk halaman tertentu)
    * pages=- (untuk semua halaman)
    * pages=last-1 (untuk semua halaman urutan terbalik)
    Apabila menyatakan 'noautoscale' dokumen PDF akan
    disisipkan dengan ukuran aslinya.
    Bacalah dokumentasi paket pdfpages
    untuk memahami informasi lanjut.

en: Include|c
id: Berkas Ikutan|I

en: Incompatible Languages!
id: Bahasa tidak kompatibel!

en: Incompatible command name.
id: Nama perintah tidak kompatibel.

en: Incomplete command
id: Perintah tidak lengkap

en: Increase
id: Diperbesar

en: Increase List Depth|I
id: Lebih Masuk Kanan|M

en: Increase counter by ...
id: Memperbesar hitungan dengan ...

en: Increase depth
id: Lebih masuk kanan

en: Increase nesting depth of selected item
id: Meningkatkan kedalaman butir yang dipilih

en: Indent &formulas
id: Indentasi &rumus

en: Indent consecutive paragraphs
id: Baris pertama pada paragraf berikutnya masuk dari batas kiri

en: Indent displayed formulas instead of centering
id: Menampilkan rumus dengan indentasi bukan di tengah

en: Inderscience 9.5 x 6.5 Journals
id: Journal Inderscience 9.5 x 6.5

en: Inderscience A4 Journals
id: Jurnal Inderscience A4

en: Inderscience Journals (Obsolete)
id: Jurnal Inderscience (Usang)

en: Index
id: Indeks

en: Index Entries
id: Entri Indeks

en: Index Entries (%1$s)
id: Entri Index (%1$s)

en: Index Entry
id: Entri Indeks

en: Index Entry (%1$s)
id: Entri Indeks (%1$s)

en: Index Entry Settings
id: Pengaturan Entri Indeks

en: Index Entry Settings...|y
id: Pengaturan Entri Indeks...|e

en: Index Entry|d
id: Catat dalam Index|d

en: Index Generation
id: Pembuatan Indeks

en: Index List|I
id: Indeks|I

en: Index Settings
id: Pengaturan Indeks

en: Index Settings...|S
id: Pengaturan Indeks...|k

en: Index command and options (makeindex, xindy)
id: Perintah utama dan tambahan untuk indeks (makeindex, xindy)

en: Index entry
id: Tuliskan kata yang dicari

en: Index sorting failed
id: Pengurutan indeks gagal

en: Index: %1$s
id: Indeks: %1$s

en: Indexes
id: Indeks

en: Indonesian
id: Indonesia

en: Info Settings...|n
id: Info Pengaturan...|n

en: Infor&mation Type:
id: Tipe Infor&masi:

en: Ingredients
id: Ramuan

en: Ingredients Header
id: Kepala Ramuan

en: Ingredients:
id: Ramuan:

en: Initial
id: Inisial

en: Initial letter(s)
id: Surat Inisial

en: Initials (Drop Caps)
id: Inisial (Huruf Besar Awal)

en: Initials of your name
id: Nama inisial anda

en: Inkscape figure
id: Gambar Inkscape

en: Inline Formula|I
id: Rumus Inline|I

en: Inline|I
id: Rumus Inline|I

en: Inner
id: Tepi dalam

en: Inner Bo&x:
id: Kota&k dalam:

en: Inner Quotation Mark|n
id: Tanda Kuotasi Dalam|n

en: Inner box type
id: Tipe kotak dalam

en: Input
id: Kode Input

en: Input Completion
id: Cara Melengkapi

en: Input here the listings parameters
id: Tulis parameter daftar disini

en: Input listing parameters here. Enter ? for a list of parameters.
id: Input berbagai parameter listing akan muncul disini. Ketik ? untuk memunculkan daftar semua parameter.

en: Input listing parameters on the right. Enter ? for a list of parameters.
id: Tuliskan parameter input di sebelah kanan. Ketik ? untuk memunculkan daftar parameter.

en: Input listings parameters below. Enter ? for a list of parameters.
id: Input berbagai parameter listing akan muncul disini. Ketik ? untuk memunculkan daftar semua parameter.

en: Input the font to be used for Chinese, Japanese or Korean (CJK) script
id: Masukkan huruf yang digunakan untuk skrip Cina, Jepang dan Korea (CJK)

en: Input|p
id: Kode Input|p

en: Insert ( )
id: Sisipan ( )

en: Insert LyX note
id: Sisipkan Catatan LyX

en: Insert New Branch...|I
id: Sisipkan Cabang Baru...|i

en: Insert Optional Argument
id: Sisipkan Argumen Optional

en: Insert PDF form parameters here
id: Sisipkan parameter borang PDF disini

en: Insert PDF-Comment setup options here (see the pdfcomment manual)
id: Sisipkan pilihan pengaturan Komentar-PDF disini (lihat manual pdfcomment)

en: Insert PDFComment options here (see pdfcomment manual)
id: Sisipkan pilihan pengaturan Komentar-PDF disini (lihat manual pdfcomment)

en: Insert Reference at Cursor Position|I
id: Sisipkan Referensi di Posisi Kursor|R

en: Insert Regular Expression
id: Sisipkan Ekspresi Reguler

en: Insert Separated %1$s Above
id: Sisipkan Pemisahan %1$s Diatas

en: Insert Separated %1$s Below
id: Sisipkan Dipisahkan %1$s Bawah

en: Insert Separated Outer %1$s Below
id: Sisipkan Bagian Luar Terpisah %1$s Bawah

en: Insert Table
id: Tabel

en: Insert TeX code
id: Sisipkan program TeX

en: Insert Version Info
id: Sisipkan Info Versi

en: Insert [ ]
id: Sisipan [ ]

en: Insert a custom decimal separator here
id: Sisipkan pemisah desimal atursendiri disini

en: Insert a summary of the FIXME note here
id: Menyisipkan ringkasan catatan FIXME di sini

en: Insert box
id: Sisipkan kotak

en: Insert cases environment
id: Sisipan lingkungan kasus

en: Insert citation
id: Sisipkan acuan

en: Insert cross-reference
id: Sisipkan referensi-silang

en: Insert delimiters
id: Sisipan pembatas

en: Insert figure float
id: Sisipkan ambangan gambar

en: Insert footnote
id: Sisipkan catatan kaki

en: Insert graphics
id: Sisipkan Gambar

en: Insert horizontal scale factor (1 = 100%)
id: Menyisipkan faktor skala horisontal (1 = 100%)

en: Insert hyperlink
id: Sisipkan tautan

en: Insert index entry
id: Sisipkan indeks

en: Insert integral
id: Sisipan Integral

en: Insert label
id: Sisipkan label

en: Insert left side scripts (sidesetl)
id: Sisipkan skrip sisi kiri (sidesetl)

en: Insert left/right side scripts (sideset)
id: Sisipkan skrip sisi kiri/kanan (sideset)

en: Insert list options here (see pdfcomment manual)
id: Sisipkan pilihan daftar di sini (lihat manual pdfcomment)

en: Insert margin note
id: Sisipkan catatan tepi

en: Insert math
id: Sisipkan Rumus Matematika

en: Insert math macro
id: Sisipkan makro matematika

en: Insert matrix
id: Sisipan Matriks

en: Insert more color box options here
id: Sisipkan pilihan kotak warna lagi disini

en: Insert nomenclature entry
id: Sisipkan nomenklatur

en: Insert note
id: Sisipkan Catatan

en: Insert optional argument
id: Sisipkan argumen optional

en: Insert product
id: Sisipan perkalian

en: Insert right side scripts (sidesetr)
id: Sisipkan skrip sisi kanan (sidesetr)

en: Insert root
id: Sisipan akar

en: Insert side scripts (sidesetn)
id: Sisipkan skrip sisi (sidesetn)

en: Insert square root
id: Sisipan akar pangkat

en: Insert standard fraction
id: Sisipan pembagian standar

en: Insert sum
id: Sisipan jumlah

en: Insert table
id: Sisipkan Tabel

en: Insert table float
id: Sisipkan ambangan tabel

en: Insert the FIXME note here
id: Sisipkan catatan FIXME disini

en: Insert the affiliation number
id: Sisipkan nomor afiliasi

en: Insert the author name(s) for the author-year reference here. If you use an abbreviated list (with `et al.'), the full list can go below.
id: Masukkan nama penulis untuk referensi penulis-tahun di sini. Jika Anda menggunakan daftar disingkat (dengan 'et al.'), daftar lengkap bisa di bawah ini.

en: Insert the color box options here (see tcolorbox manual)
id: Menyisipkan pilihan kotak warna disini (baca manual kotak warna)

en: Insert the comment here
id: Sisipkan komentar disini

en: Insert the comment to the marked-up text here
id: Sisipkan komentar ke teks yang ditandai disini

en: Insert the label here
id: Sisipkan label disini

en: Insert the number of columns here
id: Tuliskan jumlah kolom disini

en: Insert the options here
id: Sisipkan pilihan disini

en: Insert the section box header here
id: Sisipkan kotak subbab disini

en: Insert the spacing even after a line break
id: Menyisipkan spasi merata setelah pemisah baris

en: Insert the spacing even after a line break.
    Note that a protected Half Quad will be turned into
    a vertical space if used at the beginning of a paragraph!
id: Menyisipkan spasi merata setelah pemisah garis.
    Spasi Setengah Quad akan diubah menjadi
    spasi verikal apabila digunakan pada awal paragraf!

en: Insert the spacing even after a page break
id: Sisipkan spasi merata setelah pemisah halaman

en: Insert the text to annotate here
id: Sisipkan teks disini untuk memberi keterangan

en: Insert the tooltip text here
id: Sisipkan teks bantuan disini

en: Insert vertical scale factor (1 = 100%)
id: Menyisipkan faktor skala vertikal (1 = 100%)

en: Insert { }
id: Sisipan { }

en: Inserted by %1
id: Disisipkan setiap %1

en: Inserted on %1
id: Disisipkan pada %1

en: Inserting document %1$s...
id: Memasukkan dokumen %1$s...

en: Insert|I
id: Sisipan|S

en: Insert|s
id: Sisipan|S

en: Inset Parameter Configuration
id: Konfigurasi Parameter Sisipan

en: InsetCommand Error:
id: Kesalahan Perintah Sisipan:

en: InsetCommandParams Error:
id: Kesalahan Perintah Parameter Sisipan:

en: InsetCommandParams:
id: Perintah Parameter Sisipan:

en: Instant &preview:
id: Pra Tampilan &Seketika:

en: Instant Messaging:
id: Pesan Seketika:

en: Instant Preview
id: Pra Tampilan Seketika

en: InstantMessaging
id: PesanInstan

en: Institute #
id: Institut #

en: Institute Mark
id: Tanda Institut

en: Institution
id: Institusi

en: Institution or employer
id: Institusi atau tempat kerja

en: Interaction
id: Interaksi

en: Interlinear Gloss (2 Lines)
id: Interlinear Gloss (2 Baris)

en: Interlinear Gloss (3 Lines)
id: Interlinear Gloss (3 Baris)

en: Interlinear Gloss (Line 1)|1
id: Interlinear Gloss (Baris 1)|1

en: Interlinear Gloss (Line 2)|2
id: Interlinear Gloss (Baris 2)|2

en: International Union of Crystallography (IUCr)
id: Persatuan Kristalografi Internasional (IUCr)

en: Internet Addess Ref
id: Ref Alamat Internet

en: Internet Address Reference
id: Referensi Alamat Internet

en: InternetRowA
id: InternetBarisA

en: InternetRowA:
id: InternetBarisA:

en: InternetRowB
id: InternetBarisB

en: InternetRowB:
id: InternetBarisB:

en: InternetRowC
id: InternetBarisC

en: InternetRowC:
id: InternetBarisC:

en: InternetRowD
id: InternetBarisD

en: InternetRowD:
id: InternetBarisD:

en: InternetRowE
id: InternetBarisE

en: InternetRowE:
id: InternetBarisE:

en: InternetRowF
id: InternetBarisF

en: InternetRowF:
id: InternetBarisF:

en: Interword Space
id: Spasi Antara Kata

en: Interword Space|w
id: Spasi Antara Kata|p

en: Introduction
id: Pendahuluan

en: Introduction|I
id: Pengantar|P

en: Invalid %1$s environment variable.
    %2$s is not a directory.
id: Variabel lingkungan %1$s tidak valid.
    %2$s bukan direktori.

en: Invalid %1$s environment variable.
    Directory %2$s does not contain %3$s.
id: Variabel lingkungan %1$s tidak valid.
    Direktori %2$s tidak mengandung %3$s.

en: Invalid %1$s switch.
    Directory %2$s does not contain %3$s.
id: Pengatur %1$s tidak valid.
    Direktori %2$s tidak mengandung %3$s.

en: Invalid (empty) listing parameter name.
id: Nama parameter pemrograman tidak valid (kosong).

en: Invalid LaTeX length expression.
id: Ekspresi panjang dari LaTeX tidak valid.

en: Invalid URL
id: URL tidak valid

en: Invalid argument (must be a non-negative number)!
id: Argumen tidak valid (harus angka non-negatif)!

en: Invalid argument (number exceeds stack size)!
id: Argumen tidak valid (angka melebihi ukuran tumpukan)!

en: Invalid argument of master-buffer-forall
id: Argumen tidak valid dari master-buffer-forall

en: Invalid filename
id: Nama berkas tidak valid

en: Invalid information inset
id: Informasi sisipan tidak valid

en: Invalid macro! \%1$s
id: Makro tidak valid! \%1$s

en: Invalid or empty key sequence
id: Tidak valid atau menggunakan kunci yang kosong

en: Invalid position requested by inverse search.
    You may need to update the viewed document.
id: Posisi yang salah untuk pencarian mundur.
    Anda perlu menyegarkan kembali dokumen yang dilihat.

en: Inverse Search Failed
id: Pencarian Mundur Gagal

en: Invert Inset|I
id: Balikkan Sisipan|S

en: Inverted
id: Dibalikkan

en: Invisible
id: Tidak tampak

en: InvisibleText
id: TeksGaib

en: It is suggested to save the template in a subdirectory
    appropriate to the document language (%1$s).
    This subdirectory does not exists yet.
    Do you want to create it?
id: Disarankan untuk menyimpan templet dalam subdirektori
    sesuai untuk bahasa dokumen (%1$s).
    Subdirektori ini belum ada.
    Apakah anda ingin membuat?

en: It is suggested to save the template in a subdirectory
    appropriate to the layout category (%1$s).
    This subdirectory does not exists yet.
    Do you want to create it?
id: Disarankan untuk menyimpan templet dalam subdirektori
    sesuai untuk kategori tata letak (%1$s).
    Subdirektori ini belum ada.
    Apakah anda ingin membuat?

en: It should be safe to continue, but you
    may wish to save your work and restart LyX.
id: Akan aman untuk meneruskan, tetapi lebih
    baik anda menyimpan pekerjaan anda dan menjalankan ulang LyX.

en: Italian
id: Italia

en: Italic
id: Miring

en: Italic	\mathit
id: Miring	\mathit

en: Item
id: Butir

en: Item Overlay Specifications
id: Spesifikasi Butir Hamparan

en: Item with Comment:
id: Butir dengan Komentar:

en: Item:
id: Butir:

en: ItemInset
id: ButirInset

en: ItemList
id: DaftarItem

en: ItemWithComment
id: ButirDenganKomentar

en: Itemize
id: Bersimbol

en: Itemize Bullets
id: Bersimbol Bulet

en: Itemize Options
id: Pilihan Berbutir

en: Itemize Type
id: Tipe Bersimbol

en: Itemize type specification (see powerdot manual)
id: Spesifikasi tipe butir (baca manual powerdot)

en: ItemizeType1
id: TipePerincian1

en: Itemized list
id: Daftar butir

en: Iwona (Condensed)
id: Iwona (Mampat)

en: Iwona (Light Condensed)
id: Iwona (Mampat Ringan)

en: Iwona (Light)
id: Iwona (Ringan)

en: Japanese
id: Jepang

en: Japanese (CJK)
id: Jepang (CJK)

en: Japanese (CJK) (EUC-JP)
id: Jepang (CJK) (EUC-JP)

en: Japanese (CJK) (JIS)
id: Jepang (CJK) (JIS)

en: Japanese (CJK) (SJIS)
id: Jepang (CJK) (SJIS)

en: Japanese (pLaTeX) (EUC-JP)
id: Jepang (pLaTeX) (EUC-JP)

en: Japanese (pLaTeX) (JIS)
id: Jepang (pLaTeX) (JIS)

en: Japanese (pLaTeX) (SJIS)
id: Jepang (pLaTeX) (SJIS)

en: Japanese Article (BXJS Class)
id: Artikel Jepang (BXJS Class)

en: Japanese Article (JS Class)
id: Artikel Jepang (JS Class)

en: Japanese Article (Standard Class)
id: Artikel Jepang (Kelas Standar)

en: Japanese Article (Standard Class: Vertical Writing)
id: Artikel Jepang (Kelas Standar: Penulisan Vertikal)

en: Japanese Book (BXJS Class)
id: Jepang Buku (BXJS Class)

en: Japanese Book (JS Class)
id: Jepang Buku (Kelas JS)

en: Japanese Book (Standard Class)
id: Jepang Buku (Kelas Standar)

en: Japanese Book (Standard Class: Vertical Writing)
id: Buku Jepang (Kelas Standar: Penulisan Vertikal)

en: Japanese Report (BXJS Class)
id: Laporan Jepang (Kelas BXJS)

en: Japanese Report (Standard Class)
id: Laporan Jepang (Kelas Standar)

en: Japanese Report (Vertical Writing)
id: Laporan Jepang (Tulisan Vertikal)

en: Japanese Slide (BXJS Class)
id: Jepang Slide (Kelas BXJS)

en: Journal
id: Jurnal

en: Journal of Statistical Software (JSS) version 2
id: Journal of Statistical Software (JSS) versi 2

en: Journal's Short Name:
id: Nama Jurnal Singkat:

en: Journal:
id: Jurnal:

en: Jump Back to Saved Bookmark|B
id: Kembali ke Simpanan Batas Buku|B

en: Jump back to the original cursor location
id: Kembali ke lokasi kursor asli

en: Jump to the next error message.
id: Lompat ke pesan kesalahan berikutnya.

en: Jump to the next warning message.
id: Lompat ke pesan peringatan berikutnya.

en: Jump to the selected label
id: Lompat ke label yang dipilih

en: Jurabib supports a range of author-year styles primarily suitable for law studies and the Humanities. It includes localizations for English, German, French, Dutch, Spanish and Italian.
id: Jurabib mendukung berbagai corak penulis-tahun yang sesuai untuk bidang hukum dan Humaniora. Ini termasuk lokalisasi untuk Bahasa Inggris, Jerman, Prancis, Belanda, Spanyol dan Itali.

en: Justified
id: Rata kiri kanan

en: Justified Line Break|J
id: Pemisah Baris dgn Perataan

en: Justify text in the LyX editor (this does not affect whether the text is justified in the output)
id: Meratakan teks di penyunting LyX (ini tidak mempengaruhi apakah teks diratakan di keluaran)

en: KEY WORDS:
id: KATA KUNCI:

en: KOMA-Script Article
id: Artikel KOMA-Script

en: KOMA-Script Book
id: Buku KOMA-Script

en: KOMA-Script Letter (V. 1, Obsolete)
id: Surat KOMA-Script (V. 1, lama)

en: KOMA-Script Letter (V. 2)
id: Surat KOMA-Script (V. 2)

en: KOMA-Script Report
id: Laporan KOMA-Script

en: Ke&y:
id: Kunci:

en: Keep
id: Tetap

en: Keep the case of the replacement's first letter as in each matching text first letter
id: Mempertahankan huruf besar/kecil pada kata pertama ketika mengganti

en: Key
id: Kunci

en: Key only.
id: Kunci saja.

en: Key words and phrases:
id: Katakunci dan frasa:

en: Key words.
id: Kata kunci.

en: Key words:
id: Kata kunci:

en: KeyCap
id: KunciCap

en: KeyCombo
id: KunciKombo

en: Keybindings file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local bind/ directories.
id: Berkas kunci ikatan. Dapat dinyatakan secara lengkap dengan path absolut, atau LyX akan mencari di direktori global dan lokalnya.

en: Keyboard
id: Papanketik

en: Keyboard events handling
id: Penanganan papanketik

en: Keyboard/Mouse
id: Papanketik/Tetikus

en: Keys
id: Tempat kunci

en: Keys must be unique!
id: Kunci seharusnya unik!

en: Keyword
id: Katakunci

en: Keyword list
id: Daftar kata kunci

en: Keyword:
id: Kata kunci:

en: Keywords
id: Kata kunci

en: Keywords:
id: Katakunci:

en: Keywords:
id: Katakunci:

en: Korean
id: Korea

en: Kurier (Condensed)
id: Kurier (Mampat)

en: Kurier (Light Condensed)
id: Kurier (Mampat Ringan)

en: Kurier (Light)
id: Kurier (Ringan)

en: L&ine numbering
id: Penomoran bar&is

en: L&ookup
id: Lihat

en: LaTe&X and LyX options
id: Opsi LaTe&X dan LyX

en: LaTe&X argument:
id: LaTe&X argumen:

en: LaTeX &options:
id: &Opsi LaTeX:

en: LaTeX Class Availability
id: Ketersediaan Kelas LaTeX

en: LaTeX Command:
id: Perintah LaTeX:

en: LaTeX Configuration|L
id: Konfigurasi LaTeX|L

en: LaTeX Kernel Fixes (Obsolete)
id: Perbaikan LaTex Kernel (Usang)

en: LaTeX Language Support
id: Dukungan Bahasa LaTeX

en: LaTeX Log
id: Catatan LaTeX

en: LaTeX Log|L
id: Catatan LaTeX|C

en: LaTeX Options
id: Opsi LaTeX

en: LaTeX Output Options
id: Opsi Keluaran LaTeX

en: LaTeX Package Availability
id: Ketersediaan Paket LaTeX

en: LaTeX code to be inserted before the first bibliography item
id: Kode LaTeX yang akan disisipkan sebelum butir bibliografi pertama

en: LaTeX code to be inserted before the first item
id: Kode LaTeX yang akan disisipkan sebelum butir pertama

en: LaTeX did not run successfully. Additionally, LyX could not locate the LaTeX log %1$s.
id: LaTeX tidak berhasil dijalankan. Selain itu, LyX tidak bisa bisa menemukan LaTeX log %1$s.

en: LaTeX failed
id: LaTeX gagal

en: LaTeX generation/execution
id: Penulisan/Menjalankan LaTeX

en: LaTeX text
id: Teks LaTeX

en: LaTeX/LyX Documents (*.tex *.lyx)
id: Dokumen LaTeX/LyX (*.tex *.lyx)

en: Label Color
id: Warna Label

en: Label Only
id: Hanya Label

en: Label Only|L
id: Hanya Label|L

en: Label Settings
id: Pengaturan Label

en: Label Width
id: Lebar Label

en: Label names must be unique!
id: Nama label harus unik!

en: Label of Problem
id: Label dari Problem

en: Label of the author you refer to
id: Label penulis yang anda rujuk

en: Label of the corresponding problem
id: Label dari masalah yang berkaitan

en: Label only
id: Hanya label

en: Label you refer to for an author
id: Label yang anda rujuk untuk penulis

en: Label you refer to in the title
id: Label yang anda rujuk dalam judul

en: Label you will reference in the address
id: Label untuk referensi di alamat

en: Labeled List
id: Daftar Label

en: Labeling
id: Pelabelan

en: Labels and References
id: Label dan Referensi

en: Labialized
id: Labial

en: Lan&dscape:
id: Lanse&kap:

en: Lan&guage:
id: Ba&hasa:

en: Landscape
id: Lansekap

en: Landscape (Floating)
id: Lansekap (Ambangan)

en: Landscape (floating)
id: Lansekap (ambangan)

en: Landscape Document Parts
id: Bagian Dokumen Lansekap

en: Landscape Slide
id: Slide Lansekap

en: Landscape Slide:
id: Slide Lansekap:

en: LandscapeSlide
id: SlideLansekap

en: LangFooter
id: FooterBahasa

en: LangHeader
id: KepalaBhs

en: Language
id: Bahasa

en: Language &package:
id: &Paket bahasa:

en: Language Default
id: Bahasa Bawaan

en: Language Default (no inputenc)
id: Otomatis (tanpa inputenc)

en: Language Footer:
id: Footer Bahasa:

en: Language Header:
id: Kepala Bahasa:

en: Language Settings
id: Pengaturan Bahasa

en: Language of the thesaurus
id: Bahasa Padanan Kata

en: Language pa&ckage:
id: Paket ba&hasa:

en: Language that should be affected, can be 'bi-first', 'bi-second' or 'bi-both'
id: Bahasa yang dipengaruhi, bisa 'bi-first', 'bi-second' atau 'bi-both'

en: Language:
id: Bahasa:

en: Language: %1$s,
id: Bahasa: %1$s,

en: Language|L
id: Bahasa

en: Large
id: Besar

en: Large operator class	\mathop
id: Kelas operator Besar	\mathop

en: Larger
id: Lebih Besar

en: Largest
id: Lebih Besar Lagi

en: Last Assigned Keyboard Shortcut
id: Definisi Terakhir Pintasan Papan Ketik

en: Last Language:
id: Bahasa Terakhir:

en: Last footer:
id: Kaki hal. terakhir:

en: Last view on document %1$s is being closed.
    Would you like to close or hide the document?
    
    Hidden documents can be displayed back through
    the menu: View->Hidden->...
    
    To remove this question, set your preference in:
      Tools->Preferences->Look&Feel->UserInterface
id: Tampilan terakhir pada dokumen %1$s sedang ditutup.
    Apakah anda ingin menutup atau menyembunyikan dokumen?
    
    Dokumen tersembunyi dapat ditampilkan kembali
    melalui menu: Tempilan->Sembunyi->...
    
    Untuk menghapus pertanyaan ini, atur preferensi anda dari:
      Peralatan->Preferensi->Tampilan dan Seni->Antarmuka

en: LastLanguage
id: BahasaTerakhir

en: Lateral release
id: Lepas lateral

en: Latex8 Article (Obsolete)
id: Artikel Latex8 (Lama)

en: Latin Extended Additional
id: Latin Tambahan Lain

en: Latin Extended-A
id: Latin Tambahan-A

en: Latin Extended-B
id: Latin Tambahan-B

en: Latin-1 Supplement
id: Latin-1 Tambahan

en: Latvian
id: Latvia

en: Lay out the page for double-sided printing
id: Tata letak yang digunakan apabila dokumen dicetak bolak-balik

en: Lay&outs
id: Tataleta&k

en: Layout
id: Tataletak

en: Layout Not Found
id: TataletakTidak Ditemukan

en: Layout `%1$s' was not found.
id: Tataletak `%1$s' tidak ditemukan.

en: Layout is invalid!
id: Tataletak tidak valid!

en: Layout is valid!
id: Tataletak tidak valid!

en: Left
id: Kiri

en: Left Column
id: Kolom Kiri

en: Left Footer
id: Kaki Kiri

en: Left Footer:
id: Kaki Kiri:

en: Left Header
id: Kepala Kiri

en: Left Header:
id: Kepala Kiri:

en: Left Line|L
id: Garis Kiri

en: Left Side
id: Sisi Kiri

en: Left Summary
id: Ringkasan Kiri

en: Left Text
id: Teks Kiri

en: Left botto&m:
id: Ba&wah kiri:

en: Left header:
id: Kepala kiri:

en: Left logo:
id: Logo Kiri:

en: Left overlap	\mathllap
id: Menindih kiri	\mathrlap

en: Left side of the header line
id: Sebelah kiri dari baris kepala

en: Left summary
id: Ringkasan kiri

en: Left text
id: Teks kiri

en: Left-align float contents
id: Isi mengambang rata kiri

en: LeftHeader
id: KepalaKiri

en: LeftLogo
id: LogoKiri

en: Left|L
id: Rata kiri|r

en: Left|f
id: Rata kiri|r

en: Legend
id: Keterangan

en: Leisure, Sports & Music
id: Hiburan, Olahraga & Musik

en: Less rounded
id: Agak bulat

en: Let it &run
id: Terus dijalankan

en: Letter (Standard Class with Extra Font Sizes)
id: Surat (Kelas Standar dengan Ukuran Huruf Ekstra)

en: Letter (Standard Class)
id: Surat (Kelas Standar)

en: Letter:
id: Surat:

en: Letterlike Symbols
id: Simbol Mirip Huruf

en: Letters
id: Surat

en: Level how good you think you can conversate
id: Tingkat seberapa baik anda bisa bercakap

en: Level how good you think you can freely talk
id: Tingkat seberapa baik anda bisa bebas berbicara

en: Level how good you think you can listen
id: Tingkat seberapa baik anda bisa mendengarkan

en: Level how good you think you can read
id: Tingkat seberapa baik anda bisa membaca

en: Libertinus Math
id: Matematika Libertinus

en: Library directory
id: Direktori pustaka

en: Ligature Break|k
id: Pemisah Ligatur|L

en: LilyPond Book
id: Buku LilyPond

en: LilyPond Music Notation
id: Notasi Musik Lilypond

en: LilyPond Options
id: Pilihan LilyPond

en: LilyPond book (pLaTeX)
id: Buku LilyPond (pLaTeX)

en: LilyPond music
id: LilyPond musik

en: Lilypond typeset music
id: Musik typeset Lilypond

en: Line &spacing
id: Spasi &Baris

en: Line 1
id: Baris 1

en: Line 2
id: Baris 2

en: Line Distance %
id: Jarak Garis %

en: Line Settings
id: Pengaturan Baris

en: Line Width %
id: Lebar baris %

en: Line height
id: Tinggi baris

en: Line height|L
id: Tinggi Baris|T

en: Line numbering
id: Penomoran baris

en: Line numbering (lineno package) options (e.g. right, modulo, switch(*), pagewise). Please refer to the lineno package manual for details.
id: Pilihan penomoran baris (paket lineno) (misalnya kanan, modulo, switch(*), pagewise). Silakan lihat manual paket lineno untuk penjelasan lanjut.

en: Linguistics
id: Linguistik

en: Linguistics|L
id: Linguistik|L

en: Link to a file
id: Tautkan ke berkas

en: Link to an email address
id: Tautan ke alamat surel

en: Link to the web or to every other target
id: Tautan ke target halaman web

en: Link type
id: Tipe tautan

en: LinkBack files can only be edited on Apple Mac OSX.
id: Berkas LinkBack hanya dapat disunting dengan  dalam sistem operasi Apple Mac OSX.

en: Linking (absence of a break)
id: Menyambung (tidak ada pemisahan)

en: List
id: Daftar

en: List Box Style
id: Corak Daftar Kotak

en: List Enhancements
id: Daftar Penambahan

en: List Item:
id: Daftar Butir:

en: List Options|s
id: Daftar Pilihan|h

en: List Preamble
id: Daftar Preambel

en: List of Algorithms
id: Daftar Algoritma

en: List of Charts
id: Daftar Diagram

en: List of Contributors
id: Daftar Penyumbang

en: List of FIXMEs
id: Daftar FIXMEs

en: List of Figures
id: Daftar Gambar

en: List of Graphs[[mathematical]]
id: Daftar Grafik[[mathematika]]

en: List of Listings
id: Daftar dari Semua Daftar

en: List of Listings|L
id: Daftar dari Semua Daftar|D

en: List of PDF Comments
id: Komentar Daftar PDF

en: List of Schemes
id: Daftar Skema

en: List of Slides
id: Daftar Slide

en: List of TODOs
id: DaftarTODOs

en: List of TODOs Heading|s
id: Daftar Kepala TODO|K

en: List of Tableaux
id: Daftar Tableaux

en: List of Tables
id: Daftar Tabel

en: List of Videos
id: Daftar Video

en: List of previous commands
id: Daftar perintah sebelumnya

en: List of supported debug flags:
id: Daftar tanda awakutu yang didukung:

en: List preamble
id: Daftar Preambel

en: List/Contents/References|/
id: Daftatr/Isi/Referensi|/

en: List/TOC
id: Daftar Isi/TOC

en: ListItem
id: Daftar-butir

en: ListOfSlides
id: DaftarDariSlide

en: Listening
id: Mendengarkan

en: Listing Parameters
id: Parameter Daftar

en: Listings
id: Macam-macam Daftar

en: Listings Settings...|g
id: Pengaturan Listing...|g

en: Listings[[List of Listings]]
id: Daftar[[Berbagai Daftar]]

en: Listings[[inset]]
id: Daftar[[sisipan]]

en: Listing|L
id: Tipe Pemrograman|r

en: Lists:
id: Daftar:

en: Literate
id: Literal

en: Literate Programming
id: Pemrograman Literasi

en: Literate Programming Build Log
id: Catatan Build Literate Programming

en: Literate programming
id: Pemrograman literasi

en: Lithuanian
id: Lituania

en: Lo&ngest label
id: &Label terpanjang

en: Load &original
id: Muat &Aslinya

en: Load A&utomatically
id: Muat O&tomatis

en: Load Alwa&ys
id: Selalu Mem&uat

en: Load ``inputenc'' with option 'utf8x' for extended Unicode support by the ``ucs'' package.
id: Muat ''inputenc'' dengan pilihan 'utf8x' untuk dukungan Unicode yang diperluas oleh paket ''ucs''.

en: Load always
id: Selalu muat

en: Load automatically
id: Muat otomatis

en: Load backup?
id: Memuat backup?

en: Load emergency save?
id: Apakah akan memuat penyimpanan darurat?

en: Load in &fullscreen mode
id: Ditampilan pada layar pe&nuh

en: Loaded into memory. Generating pixmap...
id: Sudah dimuat dalam memori. Sedang membuat pixmap...

en: Loading...
id: Sedang Memuat...

en: Loads the LaTeX package fixltx2e which contains some bug fixes for LaTeX. Those fixes were not part of older LaTeX kernels because of backward compatibility. If you use this module your typeset document may look different with different LaTeX versions, depending on the respective version of fixltx2e. NOTE: recent LaTeX kernels (as of 2015/01/01) include the functionality of fixltx2e, so the fixltx2e module becomes obsolete with newer LaTeX distributions.
id: Memuat paket LaTeX fixltx2e yang berisi beberapa perbaikan kutu LaTeX. Perbaikan tersebut bukan bagian dari kernel LaTeX yang lebih tua karena kompatibilitas mundur. Jika Anda menggunakan modul ini, dokumen ketikan anda mungkin terlihat berbeda dengan versi LaTeX berbeda, tergantung pada versi fixltx2e yang digunakan. CATATAN: Kernel LaTeX terbaru (mulai 2015/01/01) termasuk penggunaan fixltx2e, sehingga modul fixltx2e menjadi usang dengan distribusi LaTeX yang lebih baru.

en: Local Layout
id: Tataletak Lokal

en: Local Preferences
id: Preferensi Lokal

en: Local layout file
id: Berkas tataletak lokal

en: Locale/Internationalisation
id: Lokal/Internasionalisasi

en: Localization
id: Lokalisai

en: Localization Test
id: Test Lokalisasi

en: Localized GUI String
id: Melokalkan Kata GUI

en: Locally Added
id: Penambahan lokal

en: Locally Modified
id: Perubahan lokal

en: Location
id: Lokasi

en: Location:
id: Lokasi:

en: Lock Toolbars|L
id: Kunci Kotakbantuan|i

en: Locking property set.
id: Properti pengunci dipasang.

en: Locking property unset.
id: Properti pengunci dilepas.

en: Log &Type:
id: Tipe Log:

en: Log file not found.
id: Berkas log tidak ditemukan.

en: Logical Markup
id: Logika Perubahan

en: Logo Size
id: Ukuran Logo

en: Logos|L
id: Logo|L

en: Long
id: Panjang

en: Long completions are cut-off and shown with "...".
id: Kata pilihan yang terlalu panjang akan dipotong dan ditandai denga "...".

en: Longest Description Label
id: Label Disktripsi Terpanjang

en: Longest description label
id: Label deskripsi terpanjang

en: Longest label width
id: &Label terpanjang

en: Longest label|s
id: Label terpanjang|j

en: Look & Feel
id: Penampilan

en: Low (accent)
id: Rendah (aksen)

en: Low (tone letter)
id: Rendah (nada surat)

en: Low rising (accent)
id: Menanjak sedikit (aksen)

en: Low rising (tone letter)
id: Naik rendah (nada surat)

en: Lowercase
id: Hurufkecil semua

en: Lowercase Letter
id: Surat Huruf Kecil

en: Lowercase|L
id: Hurufkecil semua|l

en: Lowered
id: Huruf kecil semua

en: Lowertitleback
id: Judulbelakang bawah

en: Ly&XServer pipe:
id: Pipa Ly&X Server:

en: LyX &Note
id: &Catatan LyX

en: LyX Application Information
id: Informasi Aplikasi LyX

en: LyX Archive (tar.gz)
id: Arsip LyX (tar.gz)

en: LyX Archive (zip)
id: Arsip LyX (zip)

en: LyX Bind Files (*.bind)
id: Berkas Ikatan LyX (*.bind)

en: LyX Document...|X
id: Dokumen LyX...|X

en: LyX Documentation Tools
id: Dokumentasi LyX

en: LyX Documents (*.lyx)
id: Dokumen LyX (*.lyx)

en: LyX Files (*.lyx)
id: Berkas LyX (*.lyx)

en: LyX Format
id: Format LyX

en: LyX Function
id: Fungsi LyX

en: LyX Functions|y
id: Fungsi di LyX|y

en: LyX Insets
id: Sisipan LyX

en: LyX Keymap Files (*.kmap)
id: Berkas Peta Kunci LyX (*.kmap)

en: LyX Layout (*.layout)
id: Tataletak LyX (*.layout)

en: LyX Menu Location
id: Lokasi Menu LyX

en: LyX Note|N
id: Catatan LyX|n

en: LyX Preferences Entry
id: Entri Preferensi LyX

en: LyX Preview
id: Pra Tampilan LyX

en: LyX Toolbar Icon
id: Ikon Kotakbantuan LyX

en: LyX UI Files (*.ui)
id: Berkas UI LyX (*.ui)

en: LyX VC: Initial description
id: KV: Deskripsi awal

en: LyX VC: Log Message
id: LyX KV: Catatan Pesan

en: LyX VC: Log message
id: LyX KV: Catatan Pesan

en: LyX Warning:
id: Peringatan LyX:

en: LyX attempted to close a document that had unsaved changes!
id: LyX berusaha menutup dokumen yang perubahannya belum disimpan!

en: LyX binary not found
id: Program biner LyX tidak ditemukan

en: LyX cannot generate a list of %1$s
id: LyX tidak bisa membuat daftar %1$s

en: LyX could not be closed because documents are being processed by LyX.
id: LyX tidak bisa ditutup karena ada dokumen yang sedang diproses oleh LyX.

en: LyX could not create the temporary directory '%1$s' (Disk is full maybe?)
id: LyX tidak bisa membuat direktori sementara '%1$s' (Kemungkinan disk penuh?)

en: LyX could not find the default UI file!
    Please check your installation.
id: LyX tidak bisa menemukan berkas UI bawaan!
    Periksa kesempurnaan instalasi.

en: LyX crashed!
id: LyX gagal!

en: LyX does not know how to include non-LyX files when generating HTML output. Offending file:
    %1$s
id: LyX tidak tahu bagaimana mengikutkan berkas bukan LyX ketika membuat HTML. Berkas yang tidak dikenal:
    %1$s

en: LyX does not know how to process included non-LyX files when generating DocBook output. The content of the file will be output as a comment. Offending file:
    %1$s
id: LyX tidak tahu cara memproses berkas ikutan bukan-LyX saat membuat keluaran DocBook. Isi berkas dari berkas akan menjadi komentar. Berkas yang menghambat:
    %1$s

en: LyX does not provide LaTeX support for file names containing any of these characters:
id: LyX tidak bisa memberikan program LaTeX untuk nama-nama yang mempunyai huruf karakter berikut:

en: LyX failed to load the following file: %1$s
id: LyX gagal memuat berkas berikut: %1$s

en: LyX has caught an exception, it will now attempt to save all unsaved documents and exit.
    
    Exception:
id: LyX mendeteksi adanya keanehan, sekarang akan menyimpan perubahan kemudian keluar.
    
    Keanehan:

en: LyX has caught some really weird exception, it will now attempt to save all unsaved documents and exit.
id: LyX teleh mendeteksi hal yang sangat tidak wajar,sekarang akan menyimpan perubahan kemudian keluart.

en: LyX has encountered an application error
    and will now shut down.
id: LyX mengalami kesalahan aplikasi
    dan akan dimatikan.

en: LyX internal only
id: Hanya internal LyX

en: LyX is Copyright (C) 1995 by Matthias Ettrich,
    1995--%1$s LyX Team
id: LyX adalah hak Cipta (C) 1995 dari Matthias Ettrich,
    1995--%1$s Tim LyX

en: LyX is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    See the GNU General Public License for more details.
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
id: LyX disebarkan dengan harapan dapat bermanfaat, tetapi TANPA JAMINAN APAPUN; baik yang berimplikasi pada PENJUALAN maupun KESESUAIAN UNTUK SUATU TUJUAN TERTENTU.
    Silahkan lihat penjelasan terperinci dalam GNU General Public License.
    Anda perlu mendapatkan salinan dari GNU General Public License bersama dengan program ini; apabila tidak, silahkan meminta langsung ke Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: LyX layout format
id: Format tataletak LyX

en: LyX needs to be restarted!
id: LyX perlu di restart!

en: LyX normally doesn't allow the user to scroll further than the bottom of the document. Set to true if you prefer to scroll the bottom of the document to the top of the screen
id: LyX tidak mengijinkan pengguna menggulung lebih dari akhir dokumen. Pilih true apabila anda ingin merubah dari akhir dokumen ke atas layar

en: LyX normally doesn't update the cursor position if you move the scrollbar. Set to true if you'd prefer to always have the cursor on screen.
id: LyX normalnya tidak memperbarui posisi kursor apabila anda mengubah scrollbar. Pilih 'true' apabila ingin kursor selalu muncul pada layar.

en: LyX version
id: Versi LyX

en: LyX was unable to rename the emergency file. You should do so manually. Otherwise, you will be asked about it again the next time you try to load this file, and may over-write your own work.
id: LyX tidak bisa mengganti nama berkas darurat. Anda harus melakukannya secara manual. Jika tidak, anda akan ditanya tentang hal itu lagi setiap kali anda mencoba memuat berkas ini, dan dapat menindih pekerjaan anda sendiri.

en: LyX will only have minimal functionality because no textclasses have been found. You can either try to reconfigure LyX normally, try to reconfigure without checking your LaTeX installation, or continue.
id: LyX hanya berfungsi minimal karena kelas dokumen tidak ditemukan. Anda bisa lakukan konfigurasi ulang LyX secara normal, atau konfigurasi ulang tanpa melihat instalasi LaTeX atau meneruskan.

en: LyX will place its temporary directories in this path. They will be deleted when you quit LyX.
id: LyX akan menempatkan direktori sementara di lokasi path ini. Berkas yang ada disini akan dihapus ketika keluar LyX.

en: LyX's automatic index sorting algorithm faced
    problems with the entry '%1$s'.
    Please specify the sorting of this entry manually, as
    explained in the User Guide.
id: Algoritma LyX untuk pengurutan indeks mengalami
    masalah dengan isian '%1$s'.
    Mohon pengurutan isian ini dilakukan secara manual, seperti
    dijelaskan pada buku Petunjuk Penggunaan.

en: LyX-Code
id: Kode-LyX

en: LyX: Attempting to save document %1$s
id: LyX: Proses menyimpan dokumen %1$s

en: LyX: Creating directory %1$s
id: LyX: Membuat direktori %1$s

en: LyX: reconfiguring user directory
id: LyX: sedang konfigurasi ulang direktori pengguna

en: Lyxlex grammar parser
id: Pengurai tatabahasa Lyxlex

en: M&ultirow
id: Gabung baris

en: MS_number:
id: MS_nomor:

en: Mac OS X specific setting for use with emacs bindings. Takes effect next time LyX is launched.
id: Pengaturan Mac OS X untuk digunakan oleh emacs. Akan mempunyai efek ketika menjalankan ulang LyX.

en: Macedonian
id: Makedonian

en: Macro Definition
id: Definisi Makro

en: Macro: %1$s
id: Makro: %1$s

en: Macro|o
id: Makro|o

en: Mail
id: Surat

en: Main Author
id: Penulis Utama

en: Main File
id: Berkas Utama

en: Main Language Short Title
id: Judul Singkat Bahasa Utama

en: Main Language Text
id: Teks Bahasa Utama

en: Main Matter
id: Bagian Utama

en: Main file only
id: Hanya berkas utama

en: Main text:
id: Teks Utama:

en: MainText
id: TeksUtama

en: Mainline
id: GarisUtama

en: Mainline Options
id: Pilihan GarisUtama

en: Mainline:
id: GarisUtama:

en: Maintain aspect ratio with largest dimension
id: Pertahankan aspek rasio dengan dimensi terbesar

en: Maintain mostl&y (medium)
id: Pertahankan sebagian (medium)

en: Major (intonation) group
id: Mayor (intonasi) grup

en: Make Apple key act as Meta and Control key as Ctrl.
id: Membuat tombol ketik Apple seperti tombol Meta dan Control sebagai Ctrl.

en: Make CV Title
id: Membuat Judul CV

en: Make First Non-Optional Into Optional Argument
id: Ubah Argumen Non-Optional Pertama menjadi Argumen Optional

en: Make Last Optional Into Non-Optional Argument
id: Ubah Argumen Optional Terakhir menjadi Argumen Non-Optional

en: Make Letter Title
id: Membuat Judul Surat

en: Make first non-optional into optional argument
id: Ubah argumen non-optional pertama menjadi argumen optional

en: Make last optional into non-optional argument
id: Ubah argumen optional terakhir menjadi argumen non-optional

en: Make spaces in strings visible by a special symbol
id: Menampilkan spasi dalam string dalam bentuk simbol khusus

en: Make spaces visible by a special symbol
id: Menampilkan spasi dalam bentuk simbol khusus spasi

en: MakeCVtitle
id: BuatJudulCV

en: MakeLetterClosing
id: BuatPenutupSurat

en: MakeLetterTitle
id: BuatJudulSurat

en: Makeindex error:
id: Kesalahan Makeindex:

en: Malay
id: Malaysia

en: Manage Counter Values...
id: Atur Nilai Penghitung...

en: Manuals
id: Buku panduan

en: Margin Figure
id: Batas Gambar

en: Margin Figures
id: Batas Gambar

en: Margin Table
id: Batas Tabel

en: Margin Tables
id: Batas Tabel

en: Margin figure (sigchi-a only)
id: Batas gambar (hanya sigchi-a)

en: Margin table (sigchi-a only)
id: Batas tabel (hanya sigchi-a)

en: MarginFigure
id: GambarTepi

en: MarginTable
id: TabelTepi

en: Marginal Note|M
id: Catatan tepi|p

en: Marginal notes
id: Catatan batas

en: Marginnote
id: Catatan batas

en: Mark end of paragraphs on screen with a pilcrow character.
id: Tandai akhir paragraf di layar dengan karakter pilkro.

en: Mark misspelled words with a underline.
id: Tandai salah ejaan dengan garis bawah.

en: Mark off
id: Tanda hilang

en: Mark on
id: Tanda on

en: Mark removed
id: Tanda dihilangkan

en: Mark set
id: Beri Tanda

en: Master Document
id: Dokumen Utama

en: Master Document Output
id: Keluaran Dokumen Induk

en: Master Documents
id: Dokumen Induk

en: Master document
id: Dokumen Induk

en: Master's perspective
id: Perspektif induk

en: Match biblatex bibliography with citation style
id: Sesuaikan bibliografi biblatex dengan corak acuan

en: Match delimiter types
id: Kiri dan kanan akan otomatis sesuai tipe

en: Match found.
id: Sesuai ditemukan.

en: Match has been replaced.
id: Kata yang sama telah diganti.

en: Match not found.
id: Tidak menemukan yang sama.

en: Match w&hole words only
id: Hanya &yang sesuai dengan kata carian

en: Math
id: Matematika

en: Math &image scaling:
id: Skala Gambar dan Rumus:

en: Math Bold Series|B
id: Matematika Huruf Tebal|b

en: Math Calligraphic Family|C
id: Matematika Kaligrafi|K

en: Math Delimiter
id: Pembatas Matematika

en: Math Formal Script Family|o
id: Skrip Matematika Formal|o

en: Math Fraktur Family|F
id: Matematika Fraktur|F

en: Math Macro: \%1$s
id: Makro Matematika: \%1$s

en: Math Macros
id: Makro Matematika

en: Math Matrix
id: Matriks Matematika

en: Math Normal Font|N
id: Matematika Normal|N

en: Math Options
id: Pilihan Matematika

en: Math Panels
id: Panel Matematika

en: Math Roman Family|R
id: Matematika Roman|R

en: Math Sans Serif Family|S
id: Matematika Sans Serif|S

en: Math editor
id: Penyunting Matematika

en: Math editor mode
id: Penyuntingan mode matematika

en: Math macros
id: Makro Matematika

en: Math spacings
id: Spasi matematika

en: MathLetters
id: Tulisan

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
id: Simbol Matematika Alfanumerik

en: Mathematical Monthly
id: Bulanan Matematika

en: Mathematical Monthly article
id: Artikel Matematika Bulanan

en: Mathematical Operators
id: Operator Matematika

en: Mathematical Symbols
id: Simbol-simbol matematika

en: Mathematics Subject Classification
id: Klasifikasi Subyek Matematika

en: Maths
id: Matematika

en: Math|M
id: Rumus Matematika|M

en: Math|h
id: Rumus Matematika|M

en: Matrix...|x
id: Matriks...|x

en: Max. Width
id: Maks. Lebar

en: Maximal height of image in output
id: Tinggi maksimal gambar di keluaran

en: Maximal number of lastfiles. Up to %1$d can appear in the file menu.
id: Jumlah maksimal berkas. Jumlah sampai %1$d dapat dimunculkan di menu Berkas.

en: Maximal width of image in output
id: Lebar maksimal gambar di keluaran

en: Maximum a&ge (in days):
id: &Umur Maksimum (dalam hari):

en: Maximum width (default: \linewidth)
id: Lebar maksimum (bawaan: \linewidth)

en: Meaning
id: Arti

en: MedSkip
id: Lompat Sedang

en: MedSkip|M
id: Lompat Sedang|S

en: Medium Space
id: Spasi Sedang

en: Medium Space|M
id: Spasi Sedang|S

en: Medium skip
id: Lompat Sedang

en: Medium space	\:
id: Spasi sedang	\:

en: Menu Separator
id: Pemisah Menu

en: Menu Separator|M
id: Pemisah Menu|M

en: MenuChoice
id: PilihanMenu

en: Menus
id: Berbagai Menu

en: Merge Changes
id: Gabung Perubahan

en: Merge Changes...|M
id: Gabung Perubahan...|G

en: Merge cells of different columns
id: Penggabungan beberapa sel horisontal

en: Merge cells of different rows
id: Penggabungan beberapa sel vertikal

en: Merge changes
id: Gabungkan perubahan

en: Messages Pane|g
id: Panel Pesan|l

en: Methods
id: Metode

en: Methods used in your work
id: Metode yang digunakan di kerja anda

en: Mid (accent)
id: Tengah (aksen)

en: Mid (tone letter)
id: Tengah (nada surat)

en: Mid-central vowel (Schwa)
id: Vokal tengah (Schwa)

en: Mid-centralized
id: Ditengah

en: Middle
id: Tengah

en: Middle|M
id: Tengah Garis

en: Middle|i
id: Tengah Garis

en: Mini Template
id: Mini Templet

en: Mini template for this list (see beamer manual for details)
id: Templet mini untuk daftar ini (lihat manual beamer untuk informasi lanjut)

en: Minimalistic Insets
id: Inset Minimalistik

en: Minimum characters for words that should be completed
id: Karakter minimum untuk kata-kata yang harus diselesaikan

en: Minipage
id: Halaman kecil

en: Minipage (Var. Width)
id: Halaman kecil (Lebar Var)

en: Minipage (var.)
id: Halaman kecil (var.)

en: Minisec
id: Mini-SubBab

en: Minor (foot) group
id: Minor (kaki) grup

en: Minted File Listing
id: Daftar Berkas Minted

en: Minted Listings
id: Daftar Minted

en: Miscellaneous
id: Berbagai simbol lain

en: Miscellaneous (extended)
id: Berbagai simbol lain (lebih banyak)

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
id: Rupa-rupa Simbol Matematika-A

en: Miscellaneous Symbols
id: Rupa-rupa simbol

en: Miscellaneous Technical
id: Simbol Teknik

en: Missing Figure
id: Gambar Hilang

en: Missing Figure Note Options|s
id: Hilang Pilihan Catatan Gambar|g

en: Missing File
id: Berkas kurang

en: Missing \end_inset at this point.
id: Ada perintah tidak lengkap \end_inset sampai tahap ini.

en: Missing \end_inset at this point:
id: Ada perintah tidak lengkap \end_inset pada tahap ini:

en: Missing argument
id: Argumen tidak lengkap

en: Missing command string after --execute switch
id: Perintah string tidak lengkap setelah  --execute switch

en: Missing destination filename after --export-to switch
id: Tujuan nama berkas hilang setelah pilihan --export-to

en: Missing directory for -sysdir switch
id: Direktori tidak ditemukan untuk  -sysdir switch

en: Missing directory for -userdir switch
id: Direktori tidak ditemukan untuk - -userdir switch

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --export switch
id: Tipe berkas kurang lengkap [misal latex, ps...] setelah --export switch

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --export-to switch
id: Tipe berkas hilang [contoh latex, ps...] setelah pilihan --export-to

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --import switch
id: Tipe berkas tidak lengkap [misal latex, ps...] setelah --import switch

en: Missing filename for --import
id: Kurang menuliskan nama berkas untuk --import

en: Missing filename for this operation.
id: Nama berkas hilang untuk operasi ini.

en: Missing user LyX directory
id: Direktori pengguna LyX tidak ditemukan

en: MissingFigure
id: GambarHilang

en: Mobile
id: Seluler

en: Mobile phone number
id: Nomor telpon seluler

en: Mobile:
id: Seluler:

en: Mode
id: Moda

en: Mode Specification|S
id: Spesifikasi Moda|M

en: Module not available
id: Modul tidak tersedia

en: Module not found
id: Modul tidak ditemukan

en: Module provided by document class.
id: Modul tersedia dari dokumen class.

en: Modules
id: Modul

en: Mongolian
id: Mongolia

en: Month:
id: Bulan:

en: More Color Box Options
id: Berbagai Pilihan Kotak Warna

en: More Formats & Options...|r
id: Format Lain dan Pilihan...|L

en: More Giant
id: Lebih Raksasa

en: More Giant Snippet
id: Snipet Lebih Raksasa

en: More Languages ...|M
id: Bahasa Lainnya ...|y

en: More Parameters
id: Parameter lain

en: More Spelling Suggestions
id: Saran Ejaan Lain

en: More rounded
id: Lengkungan Lainnya

en: More...|M
id: Lainnya...|L

en: Most Giant
id: Paling Raksasa

en: Most Giant Snippet
id: Snipet Paling Raksasa

en: Mother Tongue:
id: Bahasa Ibu:

en: MotherTongue
id: BahasaIbu

en: Mouse
id: Tetikus

en: Move Column Left
id: Pindah Kolom ke Kiri

en: Move Column Right|v
id: Geser Kolom ke Kanan|n

en: Move Paragraph Down|v
id: Pindah Paragraf ke Bawah|w

en: Move Paragraph Up|o
id: Pindah Paragraf ke Atas

en: Move Row Down
id: Pindah Baris Kebawah

en: Move Row Up
id: Pindah Baris Keatas

en: Move Section Down|D
id: Pindahkan SubBab Keatas|d

en: Move Section Down|w
id: Pindahkan SubBab Keatas|d

en: Move Section Up|U
id: Pindahkan SubBab Kebawah|h

en: Move column left
id: Pindah kolom ke kiri

en: Move column right
id: Geser kolom ke kanan

en: Move row down
id: Pindah baris kebawah

en: Move row up
id: Pindah baris keatas

en: Move selected item down by one
id: Pindah dan naikkan satu keatas

en: Move selected item up by one
id: Pindah dan naikkan satu kebawah

en: Move the selected citation down (Ctrl-Down)
id: Pindahkan kebawah acuan yang dipilih (Ctrl-Down)

en: Move the selected citation up (Ctrl-Up)
id: Pindahkan keatas acuan yang dipilih (Ctrl-Up)

en: Move the selected database down (Ctrl-Down)
id: Pindahkan kebawah basis data yang dipilih (Ctrl-Down)

en: Move the selected database up (Ctrl-Up)
id: Pindahkan keatas basis data yang dipilih (Ctrl-Up)

en: Mu&lticolumn
id: Multi kolo&m

en: Multi-page Table|g
id: Tabel Multi-&Halaman

en: Multi-page table alignment
id: Perataan tabel halaman-ganda

en: Multicolumn|M
id: Gabung kolom|u

en: Multicolumn|u
id: Gabung kolom

en: Multilingual Captions
id: Keterangan Multi Bahasa

en: Multilingual Captions|C
id: Keterangan Multibahasa|M

en: Multilingual Typesetting with CJKutf8
id: Pengetikan multibahasa menggunakan CJKutf8

en: Multilingual Typesetting with platex
id: Atur  multibahasa menggunakan platex

en: Multiple Columns
id: Kolom Berganda

en: Multirow|u
id: Gabung baris|G

en: Multirow|w
id: Gabung baris

en: Musical Symbols
id: Simbol Musik

en: My Address
id: Alamat Saya

en: MyRef
id: PerihalKami

en: MyRef:
id: RefKami:

en: Myref
id: Perihal kami

en: NDB reference
id: Referensi NDB

en: NDB reference:
id: Referensi NDB:

en: Name
id: Nama

en: Name (First Name)
id: Nama (Nama Depan)

en: Name (Surname)
id: Nama (Nama keluarga)

en: Name (footer):
id: Nama (kaki):

en: Name associated with the URL
id: Tuliskan nama pengenal untuk URL

en: Name of the Avatar
id: Nama dari Avatar

en: Name of the author
id: Nama dari penulis

en: Name of the conference
id: Nama dari konferensi

en: Name of the language
id: Nama dari bahasa

en: Name of the list style
id: Nama dari corak daftar

en: Name of the new box type
id: Nama tipe kotak baru

en: Name of the social network
id: Nama dari jaringan sosial

en: Name of the style
id: Nama dari corak

en: Name/Title
id: Nama/Gelar

en: Name:
id: Nama:

en: NameRowA
id: NamaBarisA

en: NameRowA:
id: NamaBarisA:

en: NameRowB
id: NamaBarisB

en: NameRowB:
id: NamaBarisB:

en: NameRowC
id: NamaBarisC

en: NameRowC:
id: NamaBarisC:

en: NameRowD
id: NamaBarisD

en: NameRowD:
id: NamaBarisD:

en: NameRowE
id: NamaBarisE

en: NameRowE:
id: NamaBarisE:

en: NameRowF
id: NamaBarisF

en: NameRowF:
id: NamaBarisF:

en: NameRowG
id: NamaBarisG

en: NameRowG:
id: NamaBarisG:

en: Named Theorem
id: Teorema Bernama

en: Named Theorem.
id: Teorema Bernama.

en: Nasal release
id: Lepas saluran hidung

en: Nasalized
id: Saluran hidung

en: Natbib supports a range of both author-year and numerical styles mainly aimed at the Humanities. It features automatic sorting and merging of numerical citations, annotations, capitalization of the `van' part of author names, shortened and full author lists, and more.
id: Natbib mendukung berbagai corak penulis-tahun dan numerik terutama ditujukan untuk Humaniora. Fitur ini melakukan pemilahan otomatis dan penggabungan acuan numerik, anotasi, kapitalisasi kata 'van' dari nama penulis, daftar penulis pendek dan lengkap, dan banyak lagi.

en: Nationality
id: Bangsa

en: Nationality:
id: Bangsa:

en: Native
id: Asli

en: Navigate Back|B
id: Navigasi mundur

en: Navigate back
id: Navigasi mundur

en: Navigate|N
id: Navigasi|N

en: Ne&w Inset
id: S&isipan Baru

en: Near-close near-back rounded vowel
id: Vokal hampir-tutup dekat-belakang bulat

en: Near-close near-front rounded vowel
id: Vokal hampir-tutup dekat-depan bulat

en: Near-close near-front unrounded vowel
id: Vokal hampir-tutup dekat-depan tidak bulat

en: Near-open front unrounded vowel
id: Vokal hampir-buka depan tidak bulat

en: Near-open vowel
id: Vokal hampir-buka

en: Needs Checkout
id: Memerlukan Checkout

en: Needs Merge
id: Memerlukan Merge

en: Negative Medium Space
id: Spasi Sedang Negatif

en: Negative Medium Space|v
id: Spasi Sedang Negatif|g

en: Negative Relations (extended)
id: Hubungan Negatif (diperluas)

en: Negative Thick Space
id: Spasi Tebal Negatif

en: Negative Thick Space|h
id: Spasi Tebal Negatif|l

en: Negative Thin Space
id: Spasi Tipis Negatif

en: Negative Thin Space|N
id: Spasi Tipis Negatif|N

en: Negative relations (extended)
id: Hubungan negatif (diperluas)

en: Negative space	\!
id: Spasi negatif	\!

en: New Box Options
id: Pilihan Kotak baru

en: New Color Box Type
id: Warna Kotak Warna Baru

en: New Docu&ment
id: Dokumen &Baru

en: New File From Template
id: Berkas Baru Dari Templet

en: New Note:
id: Catatan Baru:

en: New Overlay:
id: Overlay Baru:

en: New Page
id: Halaman Baru

en: New Page|N
id: Halaman Baru|B

en: New Slide:
id: Slide Baru:

en: New Window|W
id: Jendela Baru|d

en: New document
id: Dokumen Baru

en: New from Template...|m
id: Baru dari Templet...|m

en: New:
id: Baru:

en: NewChessGame
id: PermainanCaturBaru

en: NewThought
id: PemikiranBaru

en: New|N
id: Baru|u

en: Next &Error
id: Ke&salahan Berikutnya

en: Next &Warning
id: Peringatan &Berikutnya

en: Next Address:
id: Alamat Selanjutnya:

en: Next Change|C
id: Perubahan Selanjutnya|P

en: Next Cross-Reference|N
id: Referensi-Silang Selanjutnya|R

en: Next Cross-Reference|R
id: Referensi-Silang Selanjutnya|R

en: Next Note|N
id: Catatan Selanjutnya|C

en: Next change
id: Perubahan selanjutnya

en: Next command
id: Perintah selanjutnya

en: Next note
id: Catatan selanjutnya

en: NextAddress
id: AlamatSelanjutnya

en: Nice fraction (3/4)	\nicefrac
id: Pembagian disamping (3/4)	\nicefrac

en: No
id: Tidak

en: No &frames around links
id: Tanpa &kotak bingkai link

en: No Action Defined!
id: Tidak ada aksi disini!

en: No Borders
id: Tanpa Garis Batas

en: No CVS file
id: Tidak ada berkas CVS

en: No Citation in Scope!
id: Tidak Ada Acuan di Scope!

en: No Group
id: Tidak Ada Grup

en: No Page Break
id: Tidak Ada Pemisah Halaman

en: No Page Break|g
id: Tidak Ada Pemisah Halaman|h

en: No Prefix
id: Tanpa awalan

en: No Quote in Scope!
id: Tidak Ada Kutipan dalam Ruang Lingkup!

en: No Text Field in Scope!
id: Tidak Ada Bidang Teks dalam Lingkup!

en: No affiliation
id: Tanpa afiliasi

en: No audible release
id: Belum terdengar ada rilis

en: No bibliography defined!
id: Bibliografi belum didefinisikan!

en: No buffer for file: %1$s.
id: Tidak ada informasi untuk berkas: %1$s.

en: No change
id: Tidak berubah

en: No citations selected!
id: Tidak ada acuan yang dipilih!

en: No collaboration
id: Tanpa kolaborasi

en: No conversion of %1$s is needed after all
id: Tidak ada konversi dari  %1$s  diperlukan

en: No debugging messages
id: Tidak ada pesan awakutu

en: No dialect
id: Tanpa dialek

en: No file found!
id: Tidak ada berkas ditemukan!

en: No file name specified
id: Nama berkas tidak ditulis

en: No file was found using the pattern `%1$s'.
id: Tidak ada berkas ditemukan dengan menggunakan pola '%1$s'.

en: No font change defined.
id: Tidak ada huruf yang didefinisikan.

en: No frame
id: Tanpa garis bingkai

en: No further redo information
id: Sudah tidak ada lagi informasi Kembalikan

en: No further undo information
id: Sudah tidak ada lagi informasi Batalkan

en: No hline to delete
id: Tidak ada garis horisontal yang dihapus

en: No image
id: Tidak ada gambar

en: No information for converting %1$s format files to %2$s.
    Define a converter in the preferences.
id: Tidak ada informasi untuk mengkonversi berkas %1$s ke %2$s.
    Definisikan pengkonversi yang diinginkan melalui preferensi.

en: No information for editing %1$s
id: Tidak ada informasi untuk menyunting  %1$s

en: No information for exporting the format %1$s.
id: Tidak ada informasi untuk ekspor format %1$s.

en: No information for importing the format %1$s.
id: Tidak ada informasi untuk mengimpor format %1$s.

en: No information for viewing %1$s
id: Tidak ada informasi untuk menampilkan %1$s

en: No language
id: Tanpa pilihan

en: No literate programming build log file found.
id: Berkas catatan proses build literate programming tidak ditemukan.

en: No long date format (language unknown)!
id: Tidak ada format panjang tanggal (bahasa tidak dikenal)!

en: No lyx2lyx error log file found.
id: Catatan proses lyx2lyx tidak ditemukan.

en: No math
id: Tanpa Rumus Matematika

en: No medium date format (language unknown)!
id: Tidak ada format medium tanggal (bahasa tidak dikenal)!

en: No menu entry for action %1$s
id: Tidak ada menu entri untuk aksi %1$s

en: No more insets
id: Tidak ada lagi sisipan

en: No number
id: Tanpa Nomor

en: No open document(s) in which to search
id: Tidak ada dokumen yang dipilih lokasi pencarian

en: No output file was generated.
id: Tidak ada berkas keluaran yang dibuat.

en: No short date format (language unknown)!
id: Tidak ada format ringkas tanggal (bahasa tidak dikenal)!

en: No system directory
id: Direktori sistem tidak ada

en: No textclass is found
id: Tidak ada class teks yang bisa ditemukan

en: No thesaurus available for this language!
id: Kamus padanan kata tidak tersedia untuk bahasa ini!

en: No user LyX directory. Exiting.
id: Tidak ada direktori pengguna LyX. Keluar.

en: No user directory
id: Tidak ada direktori pengguna

en: No valid math formula
id: Rumus matematika tidak valid

en: No version control log file found.
id: Berkas catatan kontrol versi tidak ditemukan.

en: No version control!
id: Tidak ada kontrol versi!

en: No vertical grid lines in 'cases': feature %1$s
id: Tidak ada garis grid vertikal dalam  'cases': fitur %1$s

en: No vline to delete
id: Tidak ada garis vertikal yang dihapus

en: No, &Keep Changes
id: Tidak, &Simpan Perubahan

en: NoDate
id: NoTanggal

en: NoFax
id: NoFaks

en: NoPlace
id: NoTempat

en: NoTel
id: NoTlp

en: NoTelephone
id: No Telepon

en: Nocollaboration
id: Tanpa kolaborasi

en: Nomenclature
id: Nomenklatur

en: Nomenclature Entries
id: Entri Nomenklatur

en: Nomenclature Entry...|y
id: Entri Nomenklatur...|y

en: Nomenclature List Settings
id: Pengaturan Daftar Nomeklatur

en: Nomenclature Settings
id: Pengaturan Nomeklatur

en: Nomenclature Symbol:
id: Simbol Nomenklatur:

en: Nomenclature settings
id: Pengaturan Nomeklatur

en: Nomenclature[[output]]
id: Nomenklatur[[keluaran]]

en: Nomenclature|N
id: Nomenklatur|N

en: Non anonymous only
id: Hanya selain tanpa nama

en: Non-TeX Fonts Default
id: Bawaan Huruf Non-TeX

en: Non-syllabic
id: Non-silabik

en: None
id: Kosong

en: None[[language package]]
id: Kosong

en: Nontitle Abstract Index Text
id: Teks Indeks Bukan Judul Abstrak

en: NontitleAbstractIndexText
id: TeksIndeksBukanJudulAbstrak

en: Normal text mode	\textrm
id: Bentuk teks normal	\textrm

en: Normal text style	\textstyle
id: Model rumus normal	\textstyle

en: Normal-sized Icons
id: Ikon Ukuran Normal

en: North Sami
id: Sami Utara

en: Norwegian (Bokmaal)
id: Norwegia (Bokmaal)

en: Norwegian (Nynorsk)
id: Norwegia (Nynorsk)

en: Not Applicable
id: Tidak Ada

en: Not Found
id: Tidak Ditemukan

en: Not a valid LaTeX length expression or skip amount.
id: Ekspresi panjang atau lompatan dari LaTeX tidak valid.

en: Not shown.
id: Tidak ditampilkan.

en: Notation
id: Notasi

en: Notation \thenotation.
id: Notasi \thenotation.

en: Notation \thetheorem.
id: Notasi \thetheorem.

en: Notation*
id: Notasi*

en: Notation.
id: Notasi.

en: Note
id: Catatan

en: Note #.
id: Catatan #.

en: Note Options
id: Pilihan Catatan

en: Note Settings
id: Pengaturan Catatan

en: Note Settings...|N
id: Pengaturan Catatan...|C

en: Note \arabic{theorem}
id: Catatan \arabic{theorem}

en: Note \thenote.
id: Catatan \thenote.

en: Note \thetheorem.
id: Catatan \thetheorem.

en: Note to Editor:
id: Catatan untuk Penyunting:

en: Note*
id: Catatan*

en: Note-
id: Catatan-

en: Note.
id: Catatan.

en: Note. ---
id: Catatan. ---

en: Note:
id: Catatan:

en: Note:
id: Catatan:

en: Note: This bibliography is not output, since bibliographies in the master file are not allowed with the setting 'Multiple bibliographies per child document'
id: Catatan: Bibliografi ini bukan keluaran, karena bibliografi dalam berkas induk tidak diijinkan menggunakan pengaturan 'Beberapa bibliografi per dokumen anak'

en: NoteItem
id: CatatanButir

en: NoteToEditor
id: CatatanKePenyunting

en: Noteedit
id: Catatansunting

en: Notes
id: Catatan

en: Notes[[Endnotes]]
id: Catatan [[Endnotes]]

en: Note|N
id: Catatan|n

en: Nothing to do
id: Tidak ada hubungannya

en: Nothing to search
id: Tidak ada yang dicari

en: Noto Sans (Extralight)
id: Noto Sans (Extra ringan)

en: Noto Sans (Light)
id: Noto Sans (Ringan)

en: Noto Sans (Thin)
id: Noto Sans (Tipis)

en: Noto Serif (Extralight)
id: Noto Serif (Sangat ringan)

en: Noto Serif (Light)
id: Noto Serif (Ringan)

en: Noto Serif (Thin)
id: Noto Serif (Tipis)

en: Noun
id: Huruf Besar

en: Noun %1$s,
id: Huruf Besar %1$s,

en: Number
id: Nomor

en: Number %1$s
id: Angka %1$s

en: Number Equations by Section
id: Jumlah persamaan di SubBab

en: Number Figures by Section
id: Jumlah Gambar menurut SubBab

en: Number Forms
id: Berbagai Format Angka

en: Number Tables by Section
id: Jumlah Tabel menurut SubBab

en: Number This Line|u
id: Rumus Bernomor Dibaris Ini|u

en: Number Whole Formula|N
id: Nomor Diseluruh Rumus|N

en: Number of Columns
id: Jumlah kolom

en: Number of arguments (remove this inset if none!)
id: Jumlah argumen (hapus sisipan ini jika tidak ada!)

en: Number of columns
id: Jumlah kolom matriks

en: Number of levels
id: Jumlah Level

en: Number of lines
id: Jumlah baris

en: Number of rows
id: Jumlah baris matriks

en: Number of slide where the context below the pause gets visible
id: Jumlah slide dimana konteks di bawah jeda terlihat

en: Number of the category
id: Nomor dari kategori

en: Number:
id: Nomor:

en: Numbered
id: Bernomor

en: Numbered Example (Multiline)
id: Contoh bernomor (multi baris)

en: Numbered Example (multiline)
id: Contoh bernomor (multi baris)

en: Numbered Examples (consecutive)
id: Contoh Bernomor (berurutan)

en: Numbered Formula|N
id: Rumus Numbered|N

en: Numbered List (Level 1)
id: Daftar Bernomor (Tingkat 1)

en: Numbered List (Level 2)
id: Daftar Bernomor (Tingkat 2)

en: Numbered List (Level 3)
id: Daftar Bernomor (Tingkat 3)

en: Numbered List (Level 4)
id: Daftar Bernomor (Tingkat 4)

en: Numbered list
id: Daftar bernomor

en: Numbering & TOC
id: Penomoran & Daftar Isi

en: Numbering Scheme
id: Skema Penomoran

en: Numbers theorems and the like by chapter (i.e., the counter is reset at each chapter start). Use this module only with document classes that provide a chapter environment.
id: Nomor Teorema menurut Bab (yaitu, urutan diulang setiap bab baru). Gunakan modul ini dengan tataletak yang menyediakan lingkungan Bab (Chapter).

en: Numbers theorems and the like by section (i.e., the counter is reset at each section start).
id: Nomor Teorema menurut SubBab (yaitu penomoran diulang setiap mulai subbab baru).

en: Nut
id: Kacang

en: O&ld Document
id: Dokumen &Lama

en: O&pen new group...
id: Buat grup &baru...

en: O&ption:
id: Pili&han:

en: O&ptions
id: Pili&han

en: O&ptions:
id: &Pilihan:

en: O&uter:
id: Dari &Luar (kanan):

en: Obj:
id: Obyek:

en: Objectname
id: Namaobyek

en: Obsolete
id: Kedaluarsa

en: Occitan
id: Oksitan

en: Of&fset:
id: &Jarak Vertikal:

en: Off
id: Tidak Aktif

en: Office:
id: Kantor:

en: Offprints
id: Cetakan lepas

en: Offprints:
id: Cetakan lepas:

en: Offsets
id: Ofset

en: Old Documen&t:
id: Dokumen &Lama:

en: Old:
id: Lama:

en: On
id: Aktif

en: On Page <Page>|O
id: Pada Halaman <Halaman>|d

en: On Slide
id: Pada Slide

en: On Slides
id: Di Slides

en: On which side should line numbers be printed?
id: Di sisi mana nomor baris akan dituliskan di keluaran?

en: One character (excluding blanks)
id: Satu karakter (tidak termasuk spasi)

en: One character (including blanks)
id: Satu karakter (termasuk spasi)

en: One match has been replaced.
id: Satu kata sudah diganti.

en: One word
id: Satu kata

en: OneHalf
id: SatuSetengah

en: Online ID:
id: ID daring:

en: Online citation
id: Acuan daring

en: Online cite
id: Acuan daring

en: Only
id: Hanya

en: Only non-output items
id: Hanya selain keluaran

en: Only on slides
id: Hanya di slide

en: Only one column
id: Hanya satu kolom

en: Only one row
id: Hanya satu baris

en: Only output items
id: Hanya butir keluaran

en: Only true or false is allowed.
id: Hanya jawaban 'true' atau 'false' yang diijinkan.

en: Onslide
id: Dislide

en: Onslide*
id: Padaslide*

en: Onslide+
id: Dislide+

en: Op&tions:
id: P&ilihan:

en: Open
id: Buka

en: Open All Insets|I
id: Buka Semua Inset|I

en: Open All Notes|A
id: Buka Semua catatan|B

en: Open Databases?
id: Buka Basis Data yang dipilih?

en: Open Example File
id: Buka Berkas Contoh

en: Open Example...|p
id: Buka Contoh...|h

en: Open File
id: Buka Berkas

en: Open Inset|O
id: Buka sisipan|B

en: Open Outliner...
id: Buka Garis Luar...

en: Open Recent|t
id: Buka terkini|a

en: Open Target...|O
id: Buka Target...|T

en: Open back rounded vowel
id: Vokal buka belakang bulat

en: Open back unrounded vowel
id: Vokal buka belakang tidak bulat

en: Open document
id: Buka dokumen

en: Open documents in &tabs
id: Buka dokumen dalam tab

en: Open files
id: Buka berkas

en: Open front rounded vowel
id: Vokal buka depan bulat

en: Open front unrounded vowel
id: Vokal buka depan tidak bulat

en: Open library directory in file browser
id: Buka direktori pustaka di browser berkas

en: Open the LaTeX Log File dialog
id: Membuka dialog berkas catatan LaTeX

en: Open user directory in file browser
id: Buka direktori pengguna di browser berkas

en: Open-mid back rounded vowel
id: Vokal buka-tengah belakang bulat

en: Open-mid back unrounded vowel
id: Vokal buka-tengah belakang tidak bulat

en: Open-mid central rounded vowel
id: Vokal buka-tengah tengah bulat

en: Open-mid central unrounded vowel
id: Vokal buka-tengah tengah tidak bulat

en: Open-mid front rounded vowel
id: Vokal buka-tengah depan bulat

en: Open-mid front unrounded vowel
id: Vokal buka-tengah depan tidak bulat

en: Open...|O
id: Buka berkas...|B

en: OpenDocument spreadsheet
id: Lembar kerja OpenDocument

en: Opening
id: Pembuka

en: Opening child document %1$s...
id: Membuka anak dokumen  %1$s...

en: Opening document %1$s...
id: Sedang membuka dokumen %1$s...

en: Opening help file %1$s...
id: Membuka berkas bantuan %1$s...

en: Opening:
id: Pembuka:

en: Operators
id: Operator Matematika (kecil)

en: Operators (extended)
id: Operator Matematika (tambahan)

en: Opt&ions:
id: &Pilihan:

en: Optical Character Recognition
id: Pengenalan Karakter Secara Optik

en: Option to specify the dimensions of the print paper.
id: Opsi untuk menyatakan dimensi dari kertas cetak.

en: Option(s) for the initial
id: Pilihan untuk inisial

en: Option-
id: Pilihan-

en: Option[[Key]]
id: Pilihan[[Kunci]]

en: Optional
id: Tambahan

en: Optional Line Break|B
id: Pemisah Baris Opsional|B

en: Optional address line
id: Tambahan baris alamat

en: Optional argument for the address
id: Argumen opsional untuk alamat

en: Optional argument for the author
id: Argumen opsional untuk penulis

en: Optional argument for the e-mail
id: Tambahan informasi untuk surel anda

en: Optional argument for the thanks statement
id: Argumen opsional untuk pernyataan terima kasih

en: Optional argument to the altaffiliation command
id: Argumen opsional untuk perintah altaffiliation

en: Optional argument to the email command
id: Argumen opsional untuk perintah surel

en: Optional argument to the homepage command
id: Argumen opsional untuk perintah beranda

en: Optional arguments for this list (see enumitem manual)
id: Argumen tambahan untuk daftar ini (lihat manual enumitem)

en: Optional arguments for this list (see paralist manual)
id: Argumen opsional untuk daftar ini (baca manual paralist)

en: Optional arguments to the section command (see powerdot manual)
id: Argumen opsional untuk perintah subbab (baca manual powerdot)

en: Optional arguments to the slide command (see powerdot manual)
id: Argumen opsional untuk perintah slide (baca manual powerdot)

en: Optional name
id: Nama tambahan

en: Optional paper size flag (-paper) for some DVI viewers
id: Tambahan perintah ukuran kertas (-paper) untuk beberapa penampil DVI

en: Optional photo for biography
id: Foto tambahan untuk biografi

en: Optional vertical offset
id: Spasi vertikal tambahan

en: Optional width
id: Lebar Tambahan

en: Options
id: Pilihan

en: Options for the CV style
id: Pilihan untuk corak CV

en: Options for the new box type (optional)
id: Pilihan untu tipe kotak baru (pilihan)

en: Options to the biblatex bibliography command. See the biblatex manual for details.
id: Pilihan ke perintah bibliografi biblatex. Lihat petunjuk biblatex intuk informasi lanjut.

en: Options:
id: Pilihan:

en: Options:
id: Pilihan:

en: Opts
id: Pilihan

en: Or&igin:
id: Sumb&u Putar:

en: Ordered list of all cited references.
    You can reorder, add and remove references with the buttons on the left.
id: Daftar yang diurutkan dari semua referensi yang diacu.
    Anda dapat mengurutkan ulang, menambahkan, dan menghapus referensi dengan tombol di sebelah kiri.

en: Ordinary class	\mathord
id: Kelas biasa	\mathord

en: Ori&gin:
id: Sum&bu:

en: Origin
id: Posat

en: Other (
id: Lainnya (

en: Other Lists
id: Daftar Lainnya

en: Other Options
id: Pilihan Lainnya

en: Other Toolbars
id: Kotak Bantuan Lain

en: Other root	\root
id: Akar lainnya	\root

en: Other...|O
id: Lainnya...|y

en: Our ref.:
id: Perihal ttg.:

en: Outer (default)
id: Tepi luar (bawaan)

en: Outline
id: Tampilan Isi

en: Outline Pane|O
id: Penel Tampilan Umum|U

en: Output
id: Keluaran

en: Output &line length:
id: Panjang &baris keluaran:

en: Output Format
id: Format Hasil

en: Output Size
id: Ukuran Output

en: Output is empty
id: Output kosong

en: Output parts of the document in landscape mode.
id: Bagian keluaran dari dokumen di moda lansekap.

en: Output quotation marks that automatically adapt to the style selected above. If this is not selected, the quotation marks will stick with the style they have been inserted with.
id: Tanda kutip keluaran yang secara otomatis beradaptasi dengan corak yang dipilih di atas. Jika ini tidak dipilih, tanda kutip akan tetap dengan corak yang telah disisipkan dengannya.

en: Oval frame, thick
id: Bingkai oval, bergaris tebal

en: Oval frame, thin
id: Bingkai oval, bergaris tipis

en: Oval, Thick|v
id: Bingkai Oval, Garis Tebal|l

en: Oval, Thin|a
id: Bingkai Oval, Garis Tipis|O

en: Overhang value
id: Nilai overhang

en: Overlay Area Height
id: Tinggi Area Hamparan

en: Overlay Area Width
id: Lebar Area Hamparan

en: Overlay Specifications|v
id: Spesifikasi Hamparan|r

en: Overlay Specification|S
id: Spesifikasi Hamparan|H

en: Overlay specifications for this frame
id: Spesifikasi hamparan untuk bingkai ini

en: Overlay specifications for this item
id: Spesifikasi hamparan untuk butir ini

en: Overlay specifications for this list
id: Spesifikasi hamparan untuk daftar ini

en: Overprint Area Width
id: Lebar Area Cetak Lebih

en: Override the language used for the spellchecker
id: Tindihlah bahasa yang digunakan untuk pemeriksa ejaan

en: Overwrite &all
id: Tindih &Semua

en: Overwrite document?
id: Dokumen akan ditindih?

en: Overwrite external file?
id: Tindih berkas eksternal?

en: Overwrite file?
id: Berkas ditindih?

en: Overwrite modified file?
id: Tindih berkas yang diubah?

en: P&rocessor:
id: &Pemroses:

en: P.S.:
id: Catatan:

en: PACS number:
id: Nomor PACS:

en: PACS numbers:
id: Nomor PACS:

en: PDB reference
id: Referensi PDB

en: PDB reference:
id: Referensi PDB:

en: PDF (Setup)
id: PDF (Pengaturan)

en: PDF (cropped)
id: PDF (terpotong)

en: PDF (graphics)
id: PDF (grafik)

en: PDF (lower resolution)
id: PDF (resolusi rendah)

en: PDF (ps2pdf)|P
id: PDF (ps2pdf)

en: PDF Comments
id: Komentar PDF

en: PDF Form Parameters
id: Parameter Borang PDF

en: PDF Link Setup
id: Pengaturan Tautan PDF

en: PDF Page Mode
id: Moda Halaman PDF

en: PDF Page Mode:
id: Moda Halaman PDF:

en: PDF Properties
id: Tampilan PDF

en: PDF author
id: Penulis PDF

en: PDF author:
id: Penulis PDF:

en: PDF comments|D
id: Komentar PDF|D

en: PDF form
id: Borang PDF

en: PDF forms|o
id: PDF formsjo

en: PDF link setup
id: Pengaturan tautan PDF

en: PDF pages
id: Halaman PDF

en: PDF-Annotation
id: Anotasi-PDF

en: PDF-Comment setup options
id: Pilihan pengaturan PDF-komentar

en: PDF-Comment-Setup
id: Pengaturan-Komentar-PDF

en: PDF-comment
id: Komentar-PDF

en: PDF-comment avatar:
id: Komentar-PDF avatar:

en: PDF-comment list style:
id: Corak daftar komentar-PDF:

en: PDF-comment style:
id: Corak komentar-PDF:

en: PDFComment Options
id: Pilihan Komentar PDF

en: PROOF.
id: PRUF.

en: Package
id: Paket

en: Package Name
id: Nama Paket

en: Package not available
id: Paket tidak tersedia

en: Page
id: Halaman

en: Page &break on current row
id: Pemisah halaman pada &baris

en: Page &style:
id: Corak &Halaman:

en: Page Break
id: Pemisah halaman

en: Page Break|a
id: Pemisah Halaman|m

en: Page Height %
id: Tinggi halaman %

en: Page Layout
id: Tataletak Halaman

en: Page Margins
id: Batas Halaman

en: Page Number
id: Nomor Halaman

en: Page Width %
id: Lebar halaman %

en: Page headings
id: Kepala Halaman

en: Page:
id: Halaman:

en: Page:
id: Halaman:

en: Palatized
id: Palatino

en: Palatoalveolar click
id: Klik Palatoalveolar

en: Paper
id: Kertas

en: Paper (Standard Class)
id: Makalah (Kelas Standar)

en: Paper Format
id: Format Kertas

en: Paper Id:
id: Kertas Id:

en: Paper si&ze:
id: Ukuran kerta&s:

en: Paper t&ype:
id: Tipe kert&as:

en: PaperId
id: KertasId

en: Paragraph
id: Paragraf

en: Paragraph ##
id: Paragraf ##

en: Paragraph Break|B
id: Pemisah Paragraf|h

en: Paragraph Lists (paralist)
id: Daftar Paragraf (paralist)

en: Paragraph Separation
id: Pemisahan Paragraf

en: Paragraph Settings
id: Pengaturan Paragraf

en: Paragraph Settings...|P
id: Pengaturan Paragraf...|f

en: Paragraph Start
id: Mulai Paragraf

en: Paragraph Styles
id: Corak Paragraf

en: Paragraph layout set
id: Pengaturan tataletak paragraf

en: Paragraph settings
id: Pengaturan paragraf

en: Paragraph's &Default
id: Paragraf Ba&waan

en: Paragraph*
id: Paragraf*

en: Paralist|t
id: Daftarpara|t

en: Parameters starting with '%1$s': %2$s
id: Parameter dimulai dengan '%1$s': %2$s

en: Params
id: Parameter

en: Part
id: Bagian

en: Part ##
id: Bagian ##

en: Part Title
id: Judul Bagian

en: Part \thepart
id: Bagian \thepart

en: Part*
id: Bagian*

en: PartBacktext
id: TeksPartBack

en: Pass content of `Text before' and `Text after' fields literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
id: Meletakkan isi dari 'Teks sebelum' dan 'Teks sesudah' secara lateral ke LaTeX. Periksa ini jika akan menggunakan kode LaTeX.

en: Pass content of the `Author', `Year' and `All Authors' fields literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
id: Meneruskan informasi 'Penulis', 'Tahun' dan 'Semua Penulis' secara apa adanya ke LaTeX. Periksa ini jika anda ingin menuliskan kode LaTeX.

en: Pass content of the `Caption' field literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
id: Memasukkan isi dari bidang `Caption' secara literal ke LaTeX. Periksa ini jika anda ingin menambahkan kode LaTeX.

en: Pass content of the `Label' field literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
id: Memasukkan isi dari bidang `Label' secara literal ke LaTeX. Periksa ini jika anda ingin menambahkan kode LaTeX.

en: Pass content of the `Name' field literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
id: Memasukkan isi dari bidang `Label' secara literal ke LaTeX. Periksa ini jika anda ingin menambahkan kode LaTeX.

en: Pass content of the `Symbol' and `Description' fields literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
id: Meletakkan isi dari bidang 'Simbol' dan 'Deskripsi' secara lateral ke LaTeX. Periksa ini jika akan menggunakan kode LaTeX.

en: Pass index names literally to LaTeX. Check this if you want to use LaTeX code in index names.
id: Meneruskan nama indeks secara harfiah ke LaTeX. Pilih ini jika anda ingin menggunakan kode LaTeX dalam nama indeks.

en: Paste
id: Tempelkan

en: Paste Recent|e
id: Tempelkan yg terkini|i

en: Paste Special
id: Tempelkan  spesial

en: Paste as EMF
id: Tempel sebagai EMF

en: Paste as JPEG
id: Tempel sebagai JPEG

en: Paste as LinkBack PDF
id: Tempel sebagai LinkBack PDF

en: Paste as PDF
id: Tempel sebagai PDF

en: Paste as PNG
id: Tempel sebagai PNG

en: Paste from HTML|H
id: Tempel dari HTML|H

en: Paste from LaTeX|L
id: Tempel dari LaTeX|L

en: Path to thesaurus directory not set!
id: Jalur ke lokasi thesaurus belum diatur!

en: Paths
id: Direktori dan Folder

en: Patte&rn:
id: Po&la:

en: Pause
id: HentiSejenak

en: Pause number
id: Angka jeda

en: Peer Review Title
id: Judul Pemeriksaan Sejawat

en: PeerReviewTitle
id: JudulPemeriksaanSejawat

en: Percentage to scale by in LyX
id: Presentasi skala di LyX

en: Perform a case-sensitive search
id: Mencari dengan mempertimbangkan besar'kecil huruf

en: Perhaps the RCS package is not installed on your system?
id: Mungkin paket RCS belum dipasang di sistem anda?

en: Personal Info
id: Info Pribadi

en: PersonalInfo
id: InfoPribadi

en: Phantom	\phantom
id: Spasi Phantom	\phantom

en: Phantom Settings
id: Phantom

en: Phantom Settings...|h
id: Pengaturan Phantom...|h

en: Phantom|m
id: Phantom|o

en: Pharyngialized
id: Faring

en: Phone
id: Telepon

en: Phone Type
id: Tipe Telpon

en: Phone:
id: Telepon:

en: Phonetic Extensions
id: Fonetik tambahan

en: Phonetic Symbols
id: Simbol Fonetik

en: Phonetic Symbols|P
id: Simbol Fonetik|F

en: Photo
id: Foto

en: Photo:
id: Foto:

en: Phrase Text
id: Teks Frasa

en: Physics and Astronomy Classification System number:
id: Sistem Penomoran Klasifikasi Fisika dan Astronomi:

en: Picture
id: Gambar

en: Picture:
id: Gambar:

en: Pla&cement:
id: Penempa&tan:

en: Place
id: Tempat

en: Place Figure here:
id: Letak Gambar disini:

en: Place Table here:
id: Letak tabel disini:

en: Place&ment Settings:
id: Pengaturan Pene&mpatan:

en: Place:
id: Tempat:

en: PlaceFigure
id: TempatGambar

en: PlaceTable
id: TempatTabel

en: Placement
id: Penempatan

en: Plain Author
id: Penulis Polos

en: Plain Author:
id: Penulis Polos:

en: Plain Keywords
id: Katakunci Polos

en: Plain Keywords:
id: Katakunci Polos:

en: Plain Layout
id: Tataletak Umum

en: Plain Quotation Mark|Q
id: Tanda Kutipan Biasa|K

en: Plain Separator|P
id: Pemisah Polos|P

en: Plain Text, Join Lines...|J
id: Teks Biasa, disambung...|d

en: Plain Text, Join Lines|J
id: Teks Biasa, disambungkan|B

en: Plain Text...|T
id: Teks Biasa...|B

en: Plain Text|T
id: Teks Biasa|T

en: Plain Title
id: Judul Biasa

en: Plain Title:
id: Judul Biasa:

en: Plain text (chess output)
id: Teks Plain (chess keluaran)

en: Plain text does not have a preamble.
id: Teks biasa tanpa preambel.

en: Plain text|a
id: Plain text|x

en: PlainFrame
id: BingkaiBiasa

en: Plano Table
id: Tabel Plano

en: Planotable
id: Tabel Plano

en: Planotables
id: Tabelplano

en: Plate
id: Pelat

en: Please install correctly to estimate the great
    amount of work other people have done for the LyX project.
id: Silahkan dipasang dengan benar untuk memperkirakan
    betapa besarnya kerja yang dilakukan orang untuk proyek LyX.

en: Please install correctly to see what has changed
    for this version of LyX.
id: Mohon dipasang dengan benar untuk melihat hal yang berubah 
    pada versi LyX ini.

en: Please select a valid type above
id: Pilihlah tipe yang valid di atas

en: Please select a valid type!
id: Pilihlah tipe yang valid!

en: Please specify a LaTeX length expression or a skip amount (%1$s)
id: Mohon nyatakan panjang ekspresi LaTeX atau lewati angkanya (%1$s)

en: Please specify a LaTeX length expression.
id: Perlu dinyatakan dengan satu ekspresi panjang dari LaTeX.

en: Please specify an integer value.
id: Perlu dinyatakan dengan bilangan bulat.

en: Please specify one of %1$s.
id: Nyatakan salah satu dari  %1$s.

en: Please specify one or more of '%1$s'.
id: Silahkan pilih salah satu atau lebih dari  '%1$s'.

en: Please specify true or false.
id: Perlu dinyatakan 'true' atau 'true'.

en: Please verify that the `iconv' support software is properly installed and supports the selected encoding (%1$s), or change the encoding in Document>Settings>Language.
id: Pastikan bahwa perangkat lunak dukungan 'iconv' sudah dipasang dengan benar dan mendukung pengkodean yang dipilih (%1$s), atau mengubah pengkodean melalui Dokumen>Pengaturan>Bahasa.

en: Please, preview the document first.
id: Mohon dilihat hasil pra tampilan dahulu.

en: Plural
id: Jamak

en: Plural|a
id: Jamak|k

en: Poemtitle
id: JudulSyair

en: Poemtitle*
id: JudulSyair*

en: Polish
id: Polandia

en: Polish Article (MW Bundle)
id: Artikel Polandia (MW Bundle)

en: Polish Book (MW Bundle)
id: Buku Polandia (MW Bundle)

en: Polish Report (MW Bundle)
id: Laporan Polandia (MW Bundle)

en: Popdown Box Style
id: Corak Kotak Popdown

en: Portrait Slide
id: Slide Potret

en: Portrait Slide:
id: Slide Potret:

en: PortraitSlide
id: Slide Potret

en: Portuguese
id: Portugis

en: Portuguese (Brazil)
id: Portugis (Brazil)

en: Position
id: Posisi

en: Position on Page
id: Posisi di Halaman

en: Postal Code
id: Kode Pos

en: Postal Data
id: Data Alamat Pos

en: Postal Remark:
id: Catatan Pos:

en: Postal comment
id: Kometar Pengiriman

en: PostalComment
id: KomentarPos

en: PostalComment:
id: KomentarPos:

en: Posters
id: Poster

en: Postscript|t
id: Postscript|o

en: Preamble
id: Preambel

en: Preamble Only
id: Hanya Preambel

en: Preface
id: Prakata

en: Preferences
id: Preferensi

en: Preferences Key
id: Kunci Preferensi

en: Preferences...|P
id: Preferensi...|P

en: Preferred &Language:
id: Bahasa Pi&lihan:

en: Prelim
id: Pemeriksaan awal

en: Preprint
id: Pracetak

en: Preprint footer:
id: Kaki pracetak:

en: Preprint number
id: Nomor pracetak

en: Preprint number:
id: Nomor pracetak:

en: PreprintFooter
id: KakiPracetak

en: Presentation
id: Presentasi

en: PresentationMode
id: ModePresentasi

en: Presentations
id: Presentasi

en: Preview
id: Pra Tampilan

en: Preview body
id: Pratampilan bodi

en: Preview failed
id: Pra tampilan gagal

en: Preview loading
id: Memuat pra tampilan

en: Preview preamble
id: Pratampilan preambel

en: Preview ready
id: Pra tampilan sudah siap

en: Preview si&ze:
id: Ukuran P&ra tampilan:

en: Preview source code
id: Tampilan program asal

en: Preview source code for paragraph %1$d
id: Tampilan program asal dari paragraf %1$d

en: Preview source code from paragraph %1$s to %2$s
id: Tampilan program asal dari paragraf %1$s sampai %2$s

en: Previewed equations will have "(#)" labels rather than numbered ones
id: Pratampilan persamaan akan menunjukkan label "(#)" bukan nomor sesungguhnya

en: Previewing ...
id: Pra tampilan ...

en: Preview|w
id: Model Tulisan Tampilan

en: Previously defined color name as a string
id: Nama warna yang sebelumnya dedefinisikan sebagai kata

en: Price:
id: Harga:

en: Primary stress
id: Tegangan utama

en: Print Only
id: Hanya cetak

en: Print as grey text
id: Catatan ini akan dicetak dengan huruf kelabu

en: Print copyright
id: Tulis hak cipta

en: Print version only
id: Cetak versi saja

en: Prob
id: Masalah

en: Probability Theory and Related Fields (Springer svprobth)
id: Teori Probabilitas dan Bidang Terkait (Springer svprobth)

en: Problem
id: Masalah

en: Problem \arabic{theorem}
id: Permasalahan \arabic{theorem}

en: Problem \thetheorem.
id: Masalah \thetheorem.

en: Problem*
id: Masalah*

en: Problem.
id: Masalah.

en: Problematic filename for DVI
id: Permasalahan dengan nama berkas untuk DVI

en: Process Killed
id: Proses Dihentikan

en: Process Timed Out
id: Proses Habis Waktu

en: Process the converted file with this command ($$FName = file name)
id: Memerintahkan memroses berkas menggunakan perintah ini ($$FName = nama berkas )

en: Processor for &Japanese:
id: Pemroses untuk &Jepang:

en: Production
id: Produksi

en: Program Listing
id: Pemrograman

en: Program Listing Settings
id: Pengaturan Penulisan Pemrograman

en: Program Listing[[Menu]]
id: Pemrograman[[Menu]]

en: Program initialisation
id: Inisialisasi program

en: Progress Contents
id: Daftar Isi Progres

en: Progress/Debug Messages
id: Pesan Perkembangan/Awakutu

en: Project URL:
id: URL Proyek:

en: Promote Section|P
id: Naik Tingkatan SubBab|N

en: Promote Section|r
id: Naik Tingkatan SubBab|N

en: Proof
id: Pruf

en: Prop(osition)
id: Prop(osisi)

en: Property
id: Properti

en: Property #.
id: Properti #.

en: Property \theproperty.
id: Properti \theproperty.

en: Proposition
id: Proposisi

en: Proposition #.
id: Proposisi #.

en: Proposition \arabic{theorem}
id: Proposisi \arabic{theorem}

en: Proposition \thetheorem.
id: Proposisi \thetheorem.

en: Proposition*
id: Proposisi*

en: Proposition.
id: Proposisi.

en: Protected Half Quad Space (Enspace)|E
id: Spasi Setengah Quad Protected (Enspace)|E

en: Protected Horizontal Fill
id: Isian Horisontal Protected

en: Protected Horizontal Fill|z
id: Isian Horisontal Terproteksi|k

en: Protected Horizontal Space (%1$s)
id: Spasi Horizontal Protected (%1$s)

en: Protected Hyphen|y
id: Pemisah Kata|h

en: Protected Space
id: Spasi Protected

en: Protected Space|P
id: Spasi Protected|r

en: Protected Space|o
id: Spasi Protected|

en: Provide a straightforward way to segregate subequations in LyX. See the subequations.lyx example file.
id: Menyediakan cara mudah dan cepat untuk memisahkan sub-persamaan di LyX. Lihat file contoh subequations.lyx.

en: Provides 'FiXme' (marginal) annotations for document revision purposes. A list of annotations can be produced by using the 'List of FIXMEs' paragraph style. The annotations are customizable via the LaTeX preamble. See the FiXme documentation for details. NOTE: By default, the notes are only displayed in 'draft' mode (if the option 'draft' has been inserted to Document > Settings > Document Class > Class Options > Custom). To display them always, insert \fxsetup{draft} to Document > Settings > Preamble. NOTE also that you need version 4 or later of the FiXme package for some features.
id: Menyediakan anotasi 'FIXme' (marjinal) untuk tujuan revisi dokumen. Daftar anotasi dapat dihasilkan dengan menggunakan corak paragraf 'Daftar FIXME'. Anotasi dapat diatur melalui preamble LaTeX. Lihat dokumentasi FiXme untuk penjelasan lanjut. CATATAN: Secara bawaan, catatan hanya ditampilkan dalam mode 'draf' (jika pilihan 'draf' telah disisipkan ke Dokumen > Pengaturan> Kelas Dokumen > Pilihan Kelas > Atur Sendiri). Untuk selalu menampilkannya, sisipkan \fxsetup{draft} ke Dokumen > Pengaturan > Preambel. CATATAN memerlukan paket FiXme versi 4 atau lebih baru untuk beberapa fitur.

en: Provides available cite style variants.
id: Memberi variasi corak acuan yang tersedia.

en: Provides custom insets to insert TODO items in your document (using the todonotes package). In order to generate a 'List of TODOs', the module provides a paragraph style. Passing 'final' as document class option suppresses the output of TODO notes.
id: Menyediakan sisipan atur sendiri untuk menyisipkan butir TODO di dokumen anda (menggunakan paket todonotes). Untuk menghasilkan 'Daftar TODO', modul menyediakan corak paragraf. Memasukkan 'final' sebagai pilihan kelas dokumen akan menghilangkan catatan TODO pada keluaran.

en: Provides fields and buttons for PDF forms. The module uses the LaTeX package hyperref. Please consult the LyX example file PDF-form.lyx and the documentation of hyperref for details.
id: Menyediakan bidang dan tombol untuk formulir PDF. Modul ini menggunakan LaTeX paket hyperref. Silakan lihat contoh LyX pada berkas PDF-form.lyx dan baca penjelasan lanjut dalam dokumentasi hyperref.

en: Provides several paragraph shapes as well as commands to define custom shapes. For a description see LyX's Additional features manual, section 'Non-standard Paragraph Shapes'.
id: Menyediakan beberapa bentuk paragraf serta perintah untuk menentukan bentuk atur sendiri. Untuk penjelasan lanjut silahkan baca manual Fitur Tambahan LyX, bagian 'Bentuk Paragraf Non-standar'.

en: Provides two insets and one environment to typeset numbers and phrases of chemical risk and safety statements. For a description see the file R-S-statements.lyx in LyX's examples folder.
id: Menyediakan dua sisipan dan satu lingkungan untuk mengetik angka dan frasa risiko kimia dan pernyataan keselamatan. Untuk penjelasan lanjut, baca berkas R-S-statements.lyx di folder contoh LyX.

en: Provides two insets to typeset numbers and phrases of chemical hazard and precautionary statements. For a description see the file H-P-statements.lyx in LyX's examples folder.
id: Menyediakan dua sisipan untuk mengetik angka dan frasa bahaya kimia dan pernyataan pencegahan. Untuk penjelasan lanjut, lihat berkas H-P-statements.lyx di folder contoh LyX.

en: Provides two new styles: 1. An 'In Preamble' style that puts whatever is entered into it into the preamble. This can be used, if one wishes, to include preamble code in the body of the LyX document. 2. An 'In Title' style that will put its contents into the body of the LaTeX document, but before \maketitle is issued. This is useful for making branches and notes in title-related material. (If you put these in a Standard layout, this signals to LyX to output \maketitle, which may then come too early.)
id: Menyediakan dua corak baru: 1. Corak 'Di Preambel' yang menempatkan apa pun yang ditulis dalam preambel. Ini dapat digunakan, jika seseorang ingin, menyertakan kode preambel dalam isi dokumen LyX. 2. Corak 'Di Judul' yang akan memasukkan isi ke dalam isi dokumen LaTeX, tetapi sebelum \maketitle dikeluarkan. Ini berguna untuk membuat cabang dan catatan dalam materi terkait judul. (Jika anda memasukkannya ke dalam tata letak Standar, akan memberi tahu ke LyX untuk membuat keluaran \maketitle, yang mungkin ditulis terlalu dini.)

en: Provides two styles to typeset bilingual captions. For a description see the file MultilingualCaptions.lyx in LyX's examples folder.
id: Menyediakan dua corak untuk tata ketikan keterangan dwibahasa. Untuk penjelasan, lihat berkas MultilingualCaptions.lyx di folder contoh LyX.

en: Provides various kinds of annotations for the PDF output. The module uses the pdfcomment package. Please consult the LyX example file PDF-comment.lyx and the package documentation for details.
id: Menyediakan berbagai jenis anotasi untuk keluaran PDF. Modul ini menggunakan paket pdfcomment. Silakan lihat contoh LyX dengan nama berkas PDF-comment.lyx juga baca dokumentasi paket untuk penjelasan lanjut.

en: Publication ID
id: ID Publikasi

en: Publication Issue
id: Publikasi Isu

en: Publication Issue:
id: Publikasi Isu:

en: Publication Month
id: Publikasi Bulan

en: Publication Month:
id: Publikasi Bulan:

en: Publication Volume
id: Publikasi Volume

en: Publication Volume:
id: Publikasi Volume:

en: Publication Year
id: Publikasi Tahun

en: Publication Year:
id: Publikasi Tahun:

en: Publications
id: Publikasi

en: Published
id: Terbit

en: Published:
id: Terbit:

en: Publishers
id: Penerbit

en: Push Button Style
id: Corak Tombol Tekan

en: PushButton
id: TombolTekan

en: Put fra&gile content out of moving arguments
id: Keluarkan isi rapuh dari argumen bergerak

en: Pygments driver command not found!
id: Perintah pemandu pygmen tidak ditemukan!

en: Qt Version (compile-time): %1$s
id: Versi Qt (compile-time): %1$s

en: Qt Version (run-time): %1$s
id: Versi Qt (run-time): %1$s

en: Quad Space
id: Spasi Normal Quad

en: Quad Space|Q
id: Spasi Normal Quad|Q

en: Quadratin space	\quad
id: Spasi kuadratin	\quad

en: Question
id: Pertanyaan

en: Question #.
id: Soalan #.

en: Question \thequestion.
id: Pertanyaan \thequestion.

en: Question \thetheorem.
id: Pertanyaan \thetheorem.

en: Question*
id: Pertanyaan*

en: Question.
id: Pertanyaan.

en: Quit %1
id: Keluar %1

en: R Journal
id: Jurnal R

en: R&ename...
id: Gant&i nama...

en: R&eset
id: Kembali Se&mula

en: R&eset class options when document class changes
id: &Atur ulang opsi class bila dokumen class berubah

en: R&oman:
id: &Roman:

en: R-S number
id: Angka R-S

en: R-S phrase
id: Frasa R-S

en: R/S code
id: Kode R/S

en: REVTeX (Obsolete Version)
id: REVTeX (Versi Lama)

en: Radio Box Style
id: Corak Kotak Radio

en: Ragged Line Break|R
id: Pemisah Baris Biasa|e

en: Raised
id: Naikkan

en: Range
id: Jangkauan

en: Rapid
id: Cepat

en: Raster Color Box
id: Kotak Warna Raster

en: Raster image
id: Gambar Raster

en: Re&move
id: &Hapus

en: Re&name...
id: Gan&ti nama...

en: Re&placement:
id: &Disarankan:

en: Re&scan
id: Pindai &Ulang

en: Read Error
id: Kesalahan membaca

en: Read coordinates from the file (bounding box value in case of PostScript files, graphic dimensions in case of other file types)
id: Baca koordinat dari berkas (nilai kotak batas dalam berkas PostScript, dimensi grafik jika ada tipe berkas lain)

en: Reading
id: Membaca

en: Reading aid (ruby, furigana) for Chinese characters.
id: Bantuan membaca (ruby, furigana) untuk karakter Cina.

en: Reading not UTF-8 encoded file
id: Membaca berkas not UTF-8 encoded

en: Ready to display
id: Siap ditampilkan

en: Reasoning
id: Alasan

en: Rebuild the file lists
id: Melacak ulang untuk ditampilkan dalam daftar

en: Received
id: Diterima

en: Received:
id: Diterima:

en: Received:
id: Diterima:

en: Recipe
id: Resep

en: Recipe Book
id: Buku Resep

en: Recipe:
id: Resep:

en: Recipient
id: Penerima

en: Recognized Name
id: Nama Dikenal

en: Reconfigure
id: Konfigurasi Ulang

en: Reconfigure|R
id: Konfigurasi Ulang|U

en: Recursive Include
id: Ikutan Rekursif

en: Redefine shortcut?
id: Atur lagi cara pintas?

en: Redefines several insets (Index, Branch, URL) as being Minimalistic.
id: Mendefinisikan ulang beberapa sisipan (Indeks, Cabang, URL) dalam corak yang minimal.

en: Redo
id: Kembalikan

en: Redo|R
id: Kembalikan|K

en: Ref+Text:
id: Ref+Teks:

en: Refcite
id: SitusRef

en: Reference
id: Referensi

en: Reference For&mat:
id: For&mat Referensi :

en: Reference to Name
id: Referensi ke Nama

en: Reference:
id: Referensi:

en: References
id: Referensi

en: References-
id: Referensi:-

en: References. ---
id: Referensi. ---

en: References:
id: Referensi:

en: Referents
id: Referensi

en: Regexp editor mode
id: Mode penyunting Regexp

en: Register
id: Daftarkan

en: Register...|R
id: Daftarkan...|r

en: Regular Expression
id: Ekspresi Reguler

en: Regular e&xpression
id: Pernyataan &Reguler

en: Regular expression editor mode
id: Mode penyunting ekspresi reguler

en: Reject All Changes (incl. Master/Children/Siblings)|j
id: Tolak Semua Perubahan (termasuk Induk/Anak/Saudara Kandung)|o

en: Reject All Changes|e
id: Tolak Semua Perubahan|k

en: Reject Change|R
id: Tolak Perubahan|l

en: Reject Change|j
id: Tolak Perubahan|l

en: Reject all changes
id: Tolak semua perubahan

en: Reject change inside selection
id: Tolak perubahan di daerah yang dipilih

en: Reject this change
id: Tolak perubahan ini

en: Relation class	\mathrel
id: Kelas Hubungan	\mathrel

en: Relations
id: Simbol relasi matematika

en: Relations (extended)
id: Hubungan (diperluas)

en: Relative and absolute paths are allowed. Relative paths will be expanded with respect to the working directory (WD). For all paths except the "TEXINPUTS prefix" the WD is the directory from which you start LyX, and thus could change for each LyX session. For the "TEXINPUTS prefix" path the WD is the directory containing the document. The path "." (without quotes) is a common example of a relative path and refers to the WD.
id: Jalur relatif dan absolut diperbolehkan. Jalur relatif akan ditulis mengikuti direktori kerja (WD). Untuk semua jalur kecuali dengan awalan "TEXINPUTS", direktori kerja (WD) adalah direktori tempat anda memulai LyX, dengan demikian dapat berubah pada setiap sesi LyX. Untuk jalur "awalan TEXINPUTS", WD adalah direktori yang berisi dokumen. Jalur "." (tanpa tanda kutip) adalah contoh umum penggunaan jalur relatif dan mengacu pada WD.

en: Relative logo size (0 through 1)
id: Ukuran logo relatif (0 hingga 1)

en: Release Notes
id: Catatan Rilis

en: Reload externally changed document?
id: Memuat ulang dokumen yang sudah diubah program luar?

en: Reload saved document?
id: Muat ulang dokumen yang disimpan?

en: Reloading configuration...
id: Memuat kembali konfigurasi...

en: Reload|R
id: Muat Ulang|g

en: Remark
id: Catatan

en: Remark #.
id: Catatan #.

en: Remark \arabic{theorem}
id: Catatan \arabic{theorem}

en: Remark \theremark.
id: Catatan \theremark.

en: Remark \thetheorem.
id: Catatan \thetheorem.

en: Remark*
id: Catatan*

en: Remark.
id: Catatan.

en: Remarks
id: Catatan

en: Remarks #.
id: Catatan #.

en: Remo&ve
id: &Hapus

en: Remove Last Argument
id: Hapus argumen terakhir

en: Remove Last Argument Spitting Out to the Right
id: Hapus Argumen Terakhir Yang Dikeluarkan Ke Kanan

en: Remove Optional Argument
id: Hapus Argumen Optional

en: Remove emergency file now?
id: Akan menghapus berkas darurat?

en: Remove emergency file now?
    (%1$s)
id: Akan menghapus berkas darurat sekarang?
    (%1$s)

en: Remove from personal dictionary|r
id: Hapus kamus pribadi|r

en: Remove last argument
id: Hapus argumen terakhir

en: Remove last argument spitting out to the right
id: Hapus argumen terakhir yang dikeluarkan ke kanan

en: Remove last key from the shortcut sequence
id: Hapus kunci terakhir dari cara pintas

en: Remove optional argument
id: Hapus argumen optional

en: Remove the selected branch
id: Hapus cabang yang sudah dipilih

en: Remove the selected database
id: Hapus pangkalan data yang dipilih

en: Remove the selected index
id: Hapus indeks yang dipilih

en: Rename and save?
id: Ganti nama dan disimpan?

en: Rename document?
id: Mengganti nama dokumen?

en: Rename the selected index
id: Ganti nama indeks yang dipilih

en: Rename|R
id: Ganti nama|G

en: Renaming failed
id: Penggantian nama gagal

en: Repeat frame with label
id: Ulangi bingkai dengan label

en: Repeat this row as footer on every (except the last) page
id: Munculkan baris ini sebagai kaki di semua halaman (kecuali di halaman terakhir)

en: Repeat this row as header on every (except the first) page
id: Munculkan baris ini sebagai kepala di setiap halaman (kecuali halaman pertama)

en: Repla&ce with:
id: Gant&i dengan:

en: Replace &All
id: Ganti &Semua

en: Replace &with:
id: Gant&i dengan:

en: Replace all occurrences at once
id: Ganti semua kata sekaligus

en: Replace and find next occurrence [Enter]
id: Mengganti kemudian mencari kata berikutnya [Enter]

en: Replace the entry with the selection
id: Ganti masukan kata dengan kata pilihan dari padana kata

en: Replace with selected word
id: Ganti kata dengan kata pilihan lain

en: Replace word with current choice
id: Ganti dengan kata pilihan yang sekarang

en: Report (Standard Class with Extra Font Sizes)
id: Laporan (Kelas Standar dengan Ukuran Huruf Ekstra)

en: Report (Standard Class)
id: Laporan (Kelas Standar)

en: Reports
id: Laporan

en: Rescan style files
id: Pindai &Ulang corak berkas

en: Rese&t
id: Kembal&i Semula

en: Reset
id: Kembali Semula

en: Reset All To &Default
id: Kembalikan Semua Ke Bawaan

en: Reset All To No Chan&ge
id: Kembali Semua Ke Tanpa Per&ubahan

en: Reset Button Style
id: Corak Tombol Reset

en: Reset Formal Defaults|F
id: Aturulang Bawaan Formal|F

en: Reset all colors to their original value
id: Kembalikan semua warna ke pilihan asal

en: Reset all font settings to their defaults
id: Kembalikan semua penaturan huruf ke bawaan

en: Reset counter to 0
id: Kembali penghitung ke 0

en: Reset formal default lines
id: Kembalikan garis formal bawaan

en: Reset the selected color to its original value
id: Kembalikan warna yang dipilih ke pilihan asal

en: Reset to document default (%1$s, %2$s)|o
id: Kembalikan ke dokumen bawaan (%1$s, %2$s)|l

en: Reset to language default (%1$s)|l
id: Kembalikan ke bahasa bawaan (%1$s)|l

en: Reset to language default (%1$s, %2$s)|l
id: Kembalikan ke bahasa bawaan (%1$s, %2$s)|l

en: Reset to the default settings for the document class
id: Mengembalikan ke aturan awal dari kelas dokumen

en: Reset to the preset default
id: Mengembalikan ke bentuk bawaan

en: Reset value of counter %1$s
id: Kembalikan angka penghitung %1$s

en: ResetButton
id: TombolReset

en: Resets the equation number at section start and prepends the section number to the equation number, as in '(2.1)'.
id: Atur ulang nomor persamaan di permulaan  SubBab dan meletakkan di depan nomor persamaan sebelumnya, seperti '(2.1)'.

en: Resets the figure number at section start and prepends the section number to the figure number, as in 'fig. 2.1'.
id: Atur ulang nomor gambar di permulaan  SubBab dan meletakkan di depan nomor gambar sebelumnya, seperti 'gbr.2.1'.

en: Resets the table number at section start and prepends the section number to the table number, as in 'Table 2.1'.
id: Atur ulang nomor tabel di permulaan  SubBab dan meletakkan di depan nomor tabel sebelumnya, seperti 'tabel.2.1'.

en: Resize photo to this width
id: Atur lebar ukuran foto

en: Resize this to the correct table dimensions
id: Atur ukuran untuk memperoleh ukuran tabel yang tepat

en: Resizebox
id: Kotak pengatur ukuran

en: Respect &OS keyboard language
id: Gunakan bahasa papan ketik &OS

en: Rest of Initial
id: Inisial Lain

en: Rest of initial word or text
id: Sisa kata atau teks awal

en: Restore &Default
id: Bawaan Balik Kembali

en: Restore A&ll
id: Kembalikan &Semua

en: Restore Defaults
id: Kembalikan Bawaan

en: Restore cursor &positions
id: Menempatkan kembali posisi kursor

en: Restore saved counter value
id: Kembalikan angka penghitung yang disimpan

en: Restore to the cursor position when the file was last closed
id: Menempatkan posisi kursor semula ketika berkas ditutup

en: Restore value of counter %1$s
id: Kembalikan angka penghitung %1$s

en: Restore window layouts and &geometries
id: Diijinkan mengatur tata letak dan ukuran jendela

en: Restrict search to math environments only
id: Batasi pencarian hanya pada lingkungan matematika

en: Restrict search to whole words only
id: Membatasi pencarian hanya pada kata carian saja

en: Results
id: Hasil

en: Results of your work
id: Hasil kerja anda

en: RetourAdresse
id: Alamat Kirim jika tak sampai

en: Retracted
id: Ditarik

en: Retracted tongue root
id: Akar lidah ditarik

en: Retrieve from version control?
id: Menerima dari kontrol versi?

en: Return address
id: Alamat Balasan

en: ReturnAddress
id: AlamatBalasan

en: ReturnAddress:
id: AlamatBalasan:

en: Return[[Key]]
id: Balasan[[Kunci]]

en: Revert changes
id: Kembalikan semula sebelum perubahan

en: Revert the color to the default
id: Mengembalikan warna ke warna bawaan

en: Revert to Repository Version|v
id: Kembalikan ke Versi Repositori|R

en: Revert to Saved|R
id: Kembalikan Berkas|r

en: Revert to saved document?
id: Balik ke dokumen tersimpan?

en: Revert to stored version of document?
id: Memanggil versi yang disimpan dari dokumen?

en: Reverting to the stored version of the document %1$s will lose all current changes.
    
    Do you want to revert to the older version?
id: Memanggil versi yang disimpan sebelumnya dari dokumen %1$s akan menghilangkan semua perubahan terkini.
    
    Apakah ingin memanggil versi terdahulu?

en: Review
id: Tinjau

en: Review[[Toolbar]]
id: Pelacakan[[Kotakbantuan]]

en: Revised
id: Perbaikan

en: Revised:
id: Perbaikan:

en: Revision
id: Perubahan

en: Revision History
id: Riwayat Perubahan

en: Revision control error.
id: Kesalahan Kontrol Revisi.

en: RevisionHistory
id: RiwayatPerubahan

en: RevisionRemark
id: CatatanPerubahan

en: Revision[[Version Control]]
id: Revisi[[Kontrol Versi]]

en: Revisions ba&ck
id: Kembalikan revisi

en: Rhoticity
id: Rotisiti

en: Ri&ght
id: Rata K&anan

en: Right
id: Kanan

en: Right &top:
id: &Kanan atas:

en: Right Address
id: Alamat sebelah kanan

en: Right Footer
id: Kaki Kanan

en: Right Footer:
id: Kaki Kanan:

en: Right Header
id: Kepala Kanan

en: Right Header:
id: Kepala Kanan:

en: Right Line|R
id: Garis Kanan

en: Right Summary
id: Ringkasan Kanan

en: Right header:
id: Kepala kanan:

en: Right logo:
id: Logo Kanan:

en: Right overlap	\mathrlap
id: Menindih kanan	\mathrlap

en: Right summary
id: Ringkasan kanan

en: Right-align float contents
id: Isi mengambang rata kanan

en: Right-to-left cursor movement:
id: Kursor gerak kanan-ke-kiri:

en: RightHeader
id: KepalaKanan

en: RightLogo
id: LogoKanan

en: Right|R
id: Kanan|K

en: Right|h
id: Rata Kanan|K

en: Rising (accent)
id: Naik (aksen)

en: Rising (tone letter)
id: Menanjak (nada surat)

en: Rising-falling (accent)
id: Menanjak-menurun (aksen)

en: Rising-falling (tone letter)
id: Naik-turung (nada surat)

en: Rnw (knitr, Japanese)
id: Rnw (knitr, Jepang)

en: Ro&tate after scaling
id: Pu&tar setelah skala diubah

en: Roman Lowercase
id: Huruf kecil Romawi

en: Roman Uppercase
id: Roman Hurufbesar

en: RomanList
id: DaftarRoman

en: Romanian
id: Rumania

en: Roots
id: Akar

en: Rotate
id: Putar

en: Rotate Graphics
id: Putar Gambar

en: Rotate cell by 90 degrees or unset rotation
id: Putar sel 90 derajat atau lepas putaran

en: Rotate side&ways
id: Putar kesam&ping

en: Rotate table by 90 degrees or unset rotation
id: Putar tabel 90 derajat atau lepas putaran

en: Rotate the table by 90 degrees
id: Putar tabel 90 derajat

en: Rotate this cell by 90 degrees
id: Putar sel 90 derajat

en: Rotatebox
id: Kotakputar

en: Rotation angle in degrees (counterclockwise)
id: Sudut rotasi dalam derajat (arah berlawanan jarum jam)

en: Rotation origin; syntax: 'origin=lt' (for top left corner)
id: Asal rotasi; sintaks: 'origin=lt' (untuk sudut kiri atas)

en: Row setting
id: Pengaturan Baris

en: Row settings
id: Pengaturan baris

en: Rows & Columns|
id: Baris & Kolom|

en: Rows & Columns|C
id: Baris & Kolom|o

en: Ruby Text|R
id: Teks Ruby|R

en: Ruled Table
id: Tabel Aturan

en: Run-in headings
id: Kepala masuk

en: RunAuthor
id: PenulisBerjalan

en: RunTitle
id: JudulBerjalan

en: Running Author
id: Penulis Berjalan

en: Running Author:
id: Penulis Berjalan:

en: Running BibTeX.
id: Menjalankan BibTeX.

en: Running Chapter
id: Bab Berjalan

en: Running Index Processor.
id: Menjalankan pemroses indeks.

en: Running LaTeX...
id: Menjalankan LaTeX...

en: Running MakeIndex for nomencl.
id: Menjalankan Makeindex untuk nomenklatur.

en: Running Section
id: Subbab Berjalan

en: Running Title
id: Judul Berjalan

en: Running Title:
id: Judul Berjalan:

en: Running chapter:
id: Bab berjalan:

en: Running chktex...
id: Menjalankan chktex...

en: Running configure...
id: Melakukan konfigurasi...

en: Running out of delimiters
id: Pembatas sudah tidak ada lagi

en: Running section:
id: Subbab berjalan:

en: Runs the LaTeX backend with the -shell-escape option (Warning: use only when really necessary)
id: Menjalankan LaTeX dengan pilihan -shell-escape (Peringatan: gunakan hanya jika benar-benar diperlukan)

en: Russian
id: Rusia

en: Russian (Petrine orthography)
id: Rusia (ortografi Petrine)

en: S phrase:
id: S frasa:

en: S&cale (%):
id: Ska&la (%):

en: S&econdary:
id: Ked&ua:

en: S&elected
id: Yang d&ipilih

en: S&elected:
id: Yang d&ipilih:

en: S&ettings
id: Pengaturan

en: S&hape:
id: &Bentuk:

en: S&hort name:
id: Nama rin&gkas:

en: S&horten author list[[Possible substitute to All aut&hors]]
id: Daftar penulis &ringkas[[Kemungkinan mengganti Semua penulis]]

en: S&mall:
id: Kecil:

en: S&maller:
id: Lebih Kecil:

en: S&mallest:
id: Sangat Kecil:

en: S&pace as symbol
id: Simb&ol spasi

en: S&pellcheck continuously
id: Selalu periksa &ejaan ketika mengetik

en: S&tep:
id: &Beda nomor:

en: S&trikethrough:
id: Coret tengah:

en: S&uggestions:
id: &Kata lain yang disarankan:

en: S&wap && Reverse
id: Tukar && Mundur

en: S&ynchronize Dialog
id: Dialog Sinkronisasi

en: S&ynchronize with output
id: S&inkronisasi dengan outout

en: S/R expression
id: Ekspresi S/R

en: SECURITY WARNING!
id: PERINGATAN KEAMANAN!

en: SIGFPE signal caught!
    Bye.
id: Sinyal SIGFPE tertangkap!
    Bye.

en: SIGHUP signal caught!
    Bye.
id: Sinyal SIGHUP tertangkap!
    Bye.

en: SIGSEGV signal caught!
    Sorry, you have found a bug in LyX, hope you have not lost any data.
    Please read the bug-reporting instructions in 'Help->Introduction' and send us a bug report, if necessary. Thanks!
    Bye.
id: Sinyal SIGSEGV tertangkap!
    Maaf, anda menemukan kutu di LyX, semoga data anda tidak hilang.
    Silahkan membaca bagaimana melaporkan kutu, dari 'Bantuan->Pengantar' dan kirimkan pada kami, jika diperlukan. Terima kasih !
    Semoga berhasil.

en: SVN File Locking
id: Mengunci berkas SVN

en: Safety phrase
id: Frasa Keamanan

en: Sample availability.
id: Ketersediaan sampel.

en: SampleAvailability
id: KetersediaanSampel

en: Sans Seri&f:
id: &Sans Serif:

en: Sanskrit
id: Sansekerta

en: Save &transient properties
id: Simpan properti transien

en: Save All|l
id: Simpan Semua|n

en: Save As Template...
id: Simpan Sebagai Templet...

en: Save As...|A
id: Simpan ke Nama Lain...|L

en: Save Bookmark 1|S
id: Simpan Batas Buku 1|S

en: Save Bookmark 2
id: Simpan Batas Buku 2

en: Save Bookmark 3
id: Simpan Batas Buku 3

en: Save Bookmark 4
id: Simpan Batas Buku 4

en: Save Bookmark 5
id: Simpan Batas Buku 5

en: Save all parameters in the LyX file, including ones that are frequently switched or that are specific to the user (such as the output of the tracked changes, or the document directory path). Disabling this option plays nicer in collaborative settings and with version control systems.
id: Simpan semua parameter dalam berkas LyX, termasuk parameter yang sering dialihkan atau yang spesifik untuk pengguna (seperti keluaran perubahan terlacak, atau direktori dokumen). Menonaktifkan pilihan ini bisa lebih baik dalam pengaturan kolaboratif dengan sistem kontrol versi.

en: Save as Document Defaults
id: Simpan sebagai Dokumen bawaan

en: Save bookmark
id: Simpan batas buku

en: Save changed document?
id: Perubahan dokumen disimpan?

en: Save current counter value
id: Simpan angka hitungan terkini

en: Save document
id: Simpan dokumen

en: Save document?
id: Simpan dokumen?

en: Save failed! Document is lost.
id: Gagal menyimpan! Dokumen hilang.

en: Save failed! Trying again...
id: Gagal menyimpan! Coba lagi...

en: Save failed! Trying yet again...
id: Gagal menyimpan! Coba lagi...

en: Save new document?
id: Perubahan dokumen disimpan?

en: Save settings as defaults for new documents
id: Simpan pengaturan sebagai bawaan untuk dokumen baru

en: Save the &document directory path
id: Simpan jalur direktori &dokumen

en: Save value of counter %1$s
id: Simpan angka penghitung %1$s

en: Saved to %1$s. Phew.
id: Disimpan ke %1$s. Puas.

en: Save|S
id: Simpan|S

en: Saving all documents...
id: Sedang menyimpan semua dokumen...

en: Saving document %1$s...
id: Menyimpan dokumen %1$s...

en: Sc&ale (%):
id: Sk&ala (%):

en: Sca&le on Screen (%):
id: Ska&la di Layar (%):

en: Sca&le on screen (%):
id: S&kala di layar (%):

en: Scale
id: Skala

en: Scale image to maximum size not exceeding width and height
id: Skala gambar ke ukuran maksimum yang tidak melebihi batas lebar dan tinggi

en: Scale the Sans Serif font to match the base font's dimensions
id: Ubah ukuran huruf Sans Serif agar sesuai dengan ukuran huruf utama

en: Scale the Typewriter font to match the base font's dimensions
id: Ubah ukuran huruf mesin ketik agar sesuai dengan ukuran huruf utama

en: Scale the preview size to suit.
id: Nyatakan ukuran skala untuk memperoleh tampilan yang sesuai.

en: Scale%
id: Skala %

en: Scalebox
id: Kotakskala

en: Scaling etc...
id: Perbasaran dll...

en: Scaling factor for images used for math output.
id: Faktor skala gambar yang digunakan untuk hasil rumus matematika.

en: Scan for new databases and styles
id: Memindai basis data baru dan gayatulis

en: Scene Number
id: Nomor Kejadian

en: Scheme
id: Skema

en: Schemes
id: Skema

en: Scope
id: Lingkup

en: Screen Fonts
id: Huruf di layar

en: Screen Only
id: Hanya Layar

en: Screen used (pi&xels):
id: Layar menggunakan (pi&xels):

en: Screen version only
id: Hanya versi layar

en: Script (small) style	\scriptstyle
id: Model rumus kecil	\scriptstyle

en: Scriptscript (smaller) style	\scriptscriptstyle
id: Model rumus mini	\scriptscriptstyle

en: Scroll &below end of document
id: Menggulung dibawa&h akhir dokumen

en: Scroll Wheel Zoom
id: Roda Gulungan Pembesaran

en: Scrolling debugging
id: Menggulung pesan awakutu

en: Sear&ch
id: Cari

en: Search
id: Cari

en: Search &backwards
id: Pencarian &mundur

en: Search &drive for cited files
id: Cari direktori untuk berkas acuan

en: Search as you &type
id: Cari Sa&mbil Menulis

en: Search error
id: Salah Pencarian

en: Search on&ly in maths
id: Cari han&ya di matematika

en: Search string is empty
id: Pencarian kata kosong

en: Second Language Short Title
id: Judul Singkat Bahasa Kedua

en: Secondary stress
id: Alamat kedua

en: Section
id: SubBab

en: Section ##
id: SubBab ##

en: Section Appendix
id: Lampiran Subbab

en: Section Box
id: Kotak Subbab

en: Section Box Heading
id: Kepala Kotak Subbab

en: Section Box Width|S
id: Lebar Kotak Subbab|S

en: Section Boxes
id: Kotak Subbab

en: Section Option
id: Pilihan Subbab

en: Section \arabic{section}
id: SubBab \arabic{section}

en: Section*
id: SubBab*

en: SectionBox
id: KotakSubBab

en: Sectioning
id: Pembagian Bab

en: Security
id: Keamanan

en: Security Warning
id: Peringatan Keamanan

en: See chessboard manual for a comprehensive list of keys and values
id: Lihat manual xskak untuk daftar kunci dan nilai yang komprehensif

en: See the todonotes manual for possible options
id: Baca manual todonotes untuk menemukan pilihan yang mungkin

en: See xskak manual for a comprehensive list of keys and values
id: Lihat manual xskak untuk daftar kunci dan nilai yang komprehensif

en: See xskak manual for possible options
id: Lihat manual xskak untuk peilihan yang mungkin

en: Sele&cted Label:
id: Yang d&ipilih:

en: Sele&cted:
id: Yang d&ipilih:

en: Sele&ction:
id: Pili&han:

en: Select %1$s file to import
id: Pilih berkas %1$s yang di impor

en: Select All
id: Pilih dan Tandai Semua

en: Select LyX document to insert
id: Pilih dokumen LyX yang akan disisipkan

en: Select Section|S
id: Pilih SubBab|S

en: Select Unicode (utf8) encoding.
id: Pilih pengkodean Unicode (utf8).

en: Select Unicode encoding variant.
id: Pilih varian pengkodean Unicode.

en: Select Whole Inset
id: Pilih Seluruh Sisipan

en: Select a BibTeX database to add
id: Pilih pangkalan data BibTeX yang akan ditambahkan

en: Select a BibTeX style
id: Pilih satu corak BibTeX

en: Select a backups directory
id: Pilih direktori untuk berkas backup

en: Select a custom, document-wide encoding.
id: Pilih pengkodean atur sendiri, semua-dokumen.

en: Select a document directory
id: Pilih direktori untuk menyimpan dokumen

en: Select a document templates directory
id: Pilih direktori untuk templet dokumen

en: Select a file
id: Pilih satu berkas

en: Select a fill pattern style for HFills
id: Pilih corak isian bila menggunakan tipe Isian Horisontal

en: Select a label from the list above or enter a label manually
id: Pilih label dari daftar di atas atau masukkan label secara manual

en: Select a processor
id: Pilih program pemroses yang dinginkan

en: Select a style file from your local directory
id: Pilih berkas corak dari direktori lokal

en: Select a temporary directory
id: Pilih direktori sementara

en: Select an existing group for the current graphics.
id: Masukkan gambar yang sekarang dalam grup yang ada.

en: Select an image file
id: Pilih satu berkas gambar

en: Select counter to modify
id: Pilih penghitung ke perubahan

en: Select custom encoding.
id: Pilih pengkodean sendiri.

en: Select de&fault master document
id: Pilih dokumen induk bawaan

en: Select directory for example files
id: Pilih direktori untuk berkas contoh

en: Select document
id: Pilih dokumen

en: Select document to include
id: Pilih dokumen ikutan

en: Select document to open
id: Pilih dokumen yang akan dibuka

en: Select encoding of the generated LaTeX source (LaTeX input encoding).
id: Pilih pengkodean sumber LaTeX yang dihasilkan (pengkodean LaTeX).

en: Select example file
id: Pilih berkas contoh

en: Select external file
id: Pilih berkas eksternal

en: Select file to insert
id: Pilih berkas yang akan disisipkan

en: Select for tables that span multiple pages
id: Pilih tabel yang terbentang pada beberapa halaman

en: Select graphics file
id: Pilih berkas gambar

en: Select how LyX will display any graphics.
id: Pilih bagaimana LyX akan menampilkan gambar.

en: Select if a language switching command is needed at the beginning of the document.
id: Pilih apabila perintah merubah bahasa diperlukan di awal dokumen.

en: Select if a language switching command is needed at the end of the document.
id: Pilih apabila perintah merubah bahasa diperlukan di akhir dokumen.

en: Select if the current document is included to a master file
id: Pilih apabila dokumen yang sekarang ini dipakai sebagai berkas Master

en: Select master document
id: Pilih dokumen master

en: Select template file
id: Pilih berkas templet

en: Select the Sans Serif (grotesque) typeface. To filter the list of fonts, just start typing while the list is expanded.
id: Pilih huruf Sans Serif (grotesque). Untuk menapis daftar huruf, bisa tulis nama huruf ketika daftar ditampirkan.

en: Select the action to perform on selected counter
id: Pilih aksi yang dilakukan pada penghitung yang dipilih

en: Select the debug messages that should be displayed
id: Pilih pesan awakutu yang ingin ditampilkan

en: Select the default family for the document
id: Pilih huruf utama yang digunakan dalam dokumen

en: Select the default length unit for LyX dialogs
id: Pilih satuan panjang bawaan untuk dialog LyX

en: Select the default quotation marks style
id: Pilih corak tanda kutipan bawaan

en: Select the dialect of the programming language, if available
id: Pilihlah dialek yang digunakan dalam bahasa pemrograman, jika ada

en: Select the document from which the settings should be taken
id: Pilih dokumen dari tempat pengaturan dilakukan

en: Select the entry types on which the filter applies
id: Pilih tipe entri yang akan diterapkan tapisan

en: Select the fields on which the filter applies
id: Pilih bidang yang akan diterapkan tapisan

en: Select the index that shall be printed at this place of the document.
id: Pilih indeks yang akan dicetak di bagian dokumen ini.

en: Select the index this entry should be listed in.
id: Pilih daftar indeks untuk entri yang ini.

en: Select the language of the user interface (menus, dialogs, etc.)
id: Pilih bahasa antar muka yang digunakan (menu, dialog, dll.)

en: Select the math typeface
id: Pilih huruf matematika

en: Select the output format
id: Pilih format keluaran

en: Select the programming language
id: Pilih bahasa pemrograman

en: Select the roman (serif) typeface. To filter the list of fonts, just start typing while the list is expanded.
id: Pilih tipe huruf roman (serif). Untuk menapis daftar huruf, bisa tulis nama huruf ketika daftar ditampirkan.

en: Select the type of information to be output. Then specify the requested information below.
id: Pilih tipe informasi yang akan menjadi keluaran. Kemudian tentukan informasi yang diminta di bawah ini.

en: Select the typewriter (monospaced) typeface. To filter the list of fonts, just start typing while the list is expanded.
id: Pilih huruf typewriter (monospaced). Untuk menapis daftar huruf, bisa tulis nama huruf ketika daftar ditampirkan.

en: Select this if you want to split your bibliography into sections
id: Pilih ini apabila anda ingin memisahkan bibliografi dalam beberapa bagian

en: Select this to display all available characters at once
id: Pilih ini untuk menampilkan semua karakter yang tersedia

en: Select to check whether the lastfiles still exist.
id: Pilih untuk memeriksa apakah berkas yang terakhir masih ada.

en: Select to control the highlighting of words with a language foreign to that of the document.
id: Pilih untuk mengkontrol penyorotan kata dengan bahasa asing yang ada di dokumen.

en: Select to display the completion popup in math mode.
id: Pilih untuk menampilkan pop-up selesai di mode matematika.

en: Select to display the completion popup in text mode.
id: Pilih untuk menampilkan pop-up selesai di mode teks.

en: Select to display the inline completion in math mode.
id: Pilih untuk menampilkan 'inline completion' di mode matematika.

en: Select to display the inline completion in text mode.
id: Pilih untuk menampilkan 'inline completion' di mode teks.

en: Select to have visual bidi cursor movement, unselect for logical movement.
id: Pilih untuk memperoleh pergerakan kursor visual bidi, lepaskan pilihan untuk pergerakan logical.

en: Select to use the current keyboard language, as set from the operating system, as default input language.
id: Pilih untuk menggunakan bahasa papan ketik yang sekarang, sebagaimana diatur dari sistem operasi, sebagai bahasa masukan bawaan.

en: Select whether LyX should output Windows or Cygwin style paths to LaTeX files. Change the default only if the TeX engine was not correctly detected at configure time. Warning: Your changes here will not be saved.
id: Pilih apakah LyX membuat keluaran Windows atau jalur Cygwin menuju berkas LaTeX. Ubah bawaan hanya jika mesin TeX tidak terdeteksi dengan benar saat konfigurasi. Perhatian: Perubahan yang anda lakukan tidak akan disimpan.

en: Select which (LaTeX) language package documents should use by default
id: Pilih paket bahasa (LaTeX) dokumen yang akan digunakan sebagai bawaan

en: Select which language package LyX should use
id: Pilih paket bahasa yang akan digunakan LyX

en: Select your branch
id: Pilih cabang anda

en: Selected &Citations:
id: A&cuan yang Dipilih:

en: Selected classes or styles
id: LateX Class, LaTeX styles dan BibTeX Styles

en: Selecting an error will show the error message in the panel below and the cursor will jump to the location in the document where the error occurred.
id: Memilih kesalahan akan menampilkan pesan kesalahan di panel bawah dan kursor akan melompat ke lokasi dokumen yang ada kesalahan.

en: Selection copy/paste mechanism
id: Mekanisme pemilihan salin/tempel

en: Selection size should match clipboard content.
id: Ukuran pilihan harus sesuai dengan isi dari klipboard.

en: Selection, Join Lines|i
id: Pilihan, disambungkan|d

en: Selection|S
id: Pilihan|P

en: Semantic Markup
id: Tanda semantik

en: Semantic emphasizing (italic by default, but can be adapted)
id: Penegasan semantik (bawaan huruf miring, tetapi bisa diubah)

en: Semantic markup of nouns (small caps by default, but can be adapted)
id: Tanda semantik dari kata benda (bawaan huruf kapital kecil, tetapi bisa diubah)

en: Send To Address
id: Kirim Ke Alamat

en: Send exported file to &command:
id: Perintah kirim berkas ekspor:

en: Sender Address:
id: Alamat Pengirim:

en: Sender E-Mail:
id: Surel Pengirim:

en: Sender Fax:
id: No Faks Pengirim:

en: Sender Name:
id: Nama Pengirim:

en: Sender Phone:
id: No Telpon Pengirim:

en: Sender URL:
id: URL Pengirim:

en: SenderAddress
id: AlamatPengirim

en: Senseless
id: Tidak bisa digunakan

en: Senseless with this layout!
id: Tidak memungkinkan pada tataletak ini!

en: Senseless!!!
id: TidakDiijinkan!!!

en: Sent. DRS
id: Dikirim. DRS

en: Sentence
id: Kalimat

en: Separate the dataset ID from text
id: Memisahkan set data ID dari teks

en: Separate the recognized name of an object from text
id: Memisahkan nama objek yang dikenali dari teks

en: Separated %1$s Above
id: Dipisahkan %1$s Diatas

en: Separated %1$s Below
id: Dipisahkan %1$s Dibawah

en: Separated Outer %1$s Below
id: Bagian Luar Terpisah %1$s Bawah

en: Separation value
id: Angka pemisahan

en: Serbian
id: Serbia

en: Serbian (Latin)
id: Serbia (Latin)

en: Serial Letter 1
id: Surat Seri 1

en: Serial Letter 2
id: Surat Seri 2

en: Serial Letter 3
id: Surat Seri 3

en: Session Handling
id: Penanganan Sesi

en: Set
id: Atur

en: Set &height:
id: Ti&nggi:

en: Set &width:
id: &Lebar:

en: Set Borders
id: Rancang Batas

en: Set Chessboard Style
id: Pengaturan Corak Papan Catur

en: Set Copyright
id: Pengaturan Hakcipta

en: Set Copyright:
id: Pengaturan Hakcipta:

en: Set PDF-Comment List Style
id: Mengatur Corak Daftar Komentar-PDF

en: Set a page break on the current row
id: Membuat pemisah halaman pada baris yang sekarang

en: Set all borders of the current (selected) cell(s)
id: Buat garis keliling di sel yang sudah dipilih

en: Set all lines
id: Garis semuanya

en: Set border lines
id: Tambah garis di semua sisi

en: Set borders of the current (selected) cell(s)
id: Membuat garis batas untuk sel-sel yang dipilih

en: Set class options to default on class change
id: Mengubah opsi kelas ke bawaan jika kelas berubah

en: Set copyright
id: Pengaturan hakcipta

en: Set counter to ...
id: Atur penghitung ke ...

en: Set display mode
id: Pengaturan rumus mode display

en: Set document language e&xplicitly
id: Atur dokumen bahasa secara e&ksplisit

en: Set inner lines
id: Atur baris dalam

en: Set languages &globally
id: Terapkan bahasa untuk penggunaan global

en: Set max. &height:
id: Atur &tinggi maks:

en: Set max. &width:
id: Atur maks. &Lebar:

en: Set multi-column
id: Gabungkan sel horisontal (Gabung kolom)

en: Set multi-row
id: Gabungkan sel vertikal (Gabung baris)

en: Set the path to the Hunspell dictionaries
id: Nyatakan lokasi kamus Hunspell disimpan

en: Set the path to the thesaurus dictionaries
id: Tetapkan lokasi kamus padanan kata

en: Set value of counter %1$s to %2$s
id: Atur nilai penghitung %1$s sampai %2$s

en: Set-color "%1$s" failed - color is undefined or may not be redefined
id: Set-color "%1$s" telah gagal- warna tidak terdefinisi atau sudah didefinisikan ulang

en: SetBoardStoreStyle
id: AturCorakPapanSimpan

en: SetChessBoard
id: AturPapanCatur

en: Sets all footnotes as endnotes. This uses the endnotes package, which has some limitations but works with older LaTeX distributions as well. You will need to add an endnotes list (Insert > List/Contents/References > Endnotes) where you want the endnotes to appear.
id: Mengatur semua catatan kaki (foornote) sebagai catatan akhir (endnote). Ini menggunakan paket endnotes, yang memiliki beberapa batasan tetapi berfungsi pada LaTeX lama. Anda harus menambahkan daftar catatan akhir (Sisipkan > Daftar/Isi/Referensi > Catatan Akhir) di mana anda menampilkan catatan akhir.

en: Sets all footnotes as endnotes. This uses the enotez package which is more powerful and customizable than then endnotes package (module 'Footnotes as Endnotes (Basic)'), but requires a fairly modern LaTeX distribution (with LaTeX3).You will need to add an endnotes list (Insert > List/Contents/References > Endnotes) where you want the endnotes to appear.
id: Mengatur semua catatan kaki sebagai catatan akhir. Ini menggunakan paket enotez yang lebih kuat dan dapat disesuaikan daripada paket endnotes (modul 'Catatan Kaki sebagai Catatan Akhir (Dasar)'), tetapi memerlukan versi LaTeX yang lebih baru (dengan LaTeX3). Anda harus menambahkan daftar catatan akhir (Sisipkan > Daftar/Isi/Referensi > Catatan Akhir) di tempat yang anda inginkan muncul catatan akhir.

en: Sets encoding expected by Pygments
id: Aturan pengkodean yang diharapkan Pygments

en: Sets height of graphic. Leave unchecked to set automatically.
id: Ukuran tinggi gambar. Jangan pilih untuk pengaturan otomatis.

en: Sets width of graphic. Leave unchecked to set automatically.
id: Ukuran lebar gambar. Jangan pilin untuk pengaturan otomatis.

en: Setting debug level to %1$s
id: Mengatur tingkatan debug ke  %1$s

en: Settings
id: Pengaturan

en: Settings...|S
id: Pengaturan...|a

en: Settings...|e
id: Pengaturan...|e

en: Shaded Background|B
id: Latar Berwarna|w

en: Shaded background
id: Latar berwarna

en: Shaded boxes:
id: Kotak berlatar:

en: Shape specification
id: Spesifikasi bentuk

en: ShapedParagraphs
id: ParagrafBerbentuk

en: Sheet music typeset by GNU LilyPond,
    converted to .pdf or .eps for inclusion
    Using .eps requires at least lilypond 2.6
    Using .pdf requires at least lilypond 2.9
id: Lembaran musik dari GNU LilyPond,
    termasuk mengubah berkas ke .pdf atau .eps
    Untuk .eps diperlukan minimal lilypond 2.6
    Untuk .pdf diperlukan minimal lilypond 2.9

en: Shift+Enter search backwards directly
id: Shift+Enter pencarian mundur secara langsung

en: Sho&w in LyX
id: Tampilkan di L&yX

en: Sho&w in export menu
id: Tampil di menu ekspor

en: Sho&w popup without delay for non-unique completions
id: Tampilkan jendela pilihan tanpa jeda jika ada beberapa kata

en: Sho&w:
id: Tamp&ilkan:

en: Short Author
id: Penulis Ringkas

en: Short Author|S
id: Penulis Singkat|J

en: Short Date|S
id: Tanggal Pendek|d

en: Short Frame Title|S
id: Judul Bingkai Singkat|S

en: Short Institute|S
id: Institute Ringas|s

en: Short Subtitle|S
id: Anak Judul Singkat|S

en: Short Title
id: Judul Singkat

en: Short Title (Header)
id: Judul Singkat (Kepala)

en: Short Title (TOC)|S
id: Judul Singkat (TOC)|J

en: Short Title:
id: Judul Singkat:

en: Short Title|S
id: Judul Singkat|J

en: Short author which appears in the sidebar/header
id: Nama penulis singkat untuk tampil di kotak tepi/kepala

en: Short author:
id: Penulis ringkas:

en: Short authors:
id: Penulis ringkas:

en: Short cite
id: Acuan singkat

en: Short date which appears in the sidebar/header
id: Tanggal singkat untuk tampil di kotak tepi/kepala

en: Short institute which appears in the sidebar/header
id: Nama institut singkat untuk tampil di kotak tepi/kepala

en: Short name
id: Nama singkat

en: Short name which appears in the footer of the title page
id: Nama singkat untuk tampil di kaki dari halaman judul

en: Short subtitle which appears in the sidebar/header
id: Anak judul singkat untuk tampil di kotak tepi/kepala

en: Short title
id: Judul Singkat

en: Short title as it appears in the running headers
id: Judul singkat yang tampak di kepala berjalan

en: Short title for the appendix
id: Judul singkat untuk lampiran

en: Short title for the main(document) language
id: Judul singkat untuk bahasa dokumen (utama)

en: Short title for the second language
id: Judul singkat untuk bahasa kedua

en: Short title that will appear in header line
id: Judul singkat untuk tampil di baris kepala

en: Short title which appears in the running headers
id: Nama singkat untuk tampil di kepala

en: Short title which appears in the sidebar/header
id: Nama singkat untuk tampil di kotak tepi/kepala

en: Short title which will appear in the running header
id: Judul singkat untuk tampil di baris kepala berjalan

en: Short title:
id: Judul Singkat:

en: Short&cut:
id: &Cara pintas:

en: ShortAuthors
id: Cara Pintas|C

en: ShortCite
id: AcuanSingkat

en: ShortTitle
id: JudulSingkat

en: Shortc&ut:
id: &Cara pintas:

en: Shortcut
id: Cara Pintas

en: Shortcut `%1$s' is already bound to %2$s.
    Are you sure you want to unbind the current shortcut and bind it to %3$s?
id: Pintasan `%1$s' sudah dipakai untuk %2$s.
    Anda yakin untuk melepas pintasan lama dan menggunakan ke yang baru %3$s?

en: Shortcuts
id: Cara pintas

en: Shortcuts|S
id: Cara Pintas|C

en: Should be composed of one or more of %1$s.
id: Harus terdiri dari satu atau lebih dari %1$s.

en: Show &path
id: Tampikan &lokasi

en: Show Changes in Output|S
id: Tampilkan Semua Perubahan|P

en: Show ERT button only
id: Hanya membuka tombol ERT

en: Show ERT contents
id: Buka isi ERT

en: Show File
id: Tunjukkan berkas

en: Show History...|H
id: Bentang Riwayat...|y

en: Show LaTeX preview
id: Tampilkan pra tampilan LaTeX

en: Show Label|L
id: Tampilkan Label|L

en: Show Math Toolbar
id: Tampilkan Kotak Bantuan Matematika

en: Show Math-Panels Toolbar
id: Tampilkan Kotak Bantuan Panel Matematika

en: Show Output &Anyway
id: Tampilkan Keluaran &Apa Adanya

en: Show Table Toolbar
id: Tampilkan Kotak Bantuan Tabel

en: Show a small box around a Math Macro with the macro name when the cursor is inside.
id: Tampilkan kotak kecil disekeliling Makro matematika dengan nama makro ketika kursor berada dalam kotak makro.

en: Show a small triangle on the cursor if a completion is available in text mode.
id: Tampilkan segitiga kecil pada kursor apabila kata tersedia di mode teks.

en: Show a small triangle on the cursor to indicate that a completion is available.
id: Tampilkan segitiga kecil di kursor untuk menunjukkan bahwa ada proses yang sudah selesai.

en: Show changes in output
id: Tampilkan perubahan di keluaran

en: Show contents of marked file. Only possible when files are shown with path
id: Tampilkan isi secara lengkap dari berkas yang dipilih. Hanya tampil jika berkas ditunjukkan alamat jalurnya

en: Show ke&y-bindings containing:
id: Tampilkan t&ombol gabungan mengandung:

en: Show the completion popup without delay after non-unique completion attempt.
id: Tampilkan popup completion tanpa ada jeda waktu setelah completion usai.

en: Show the grey inline completion behind the cursor in math mode after the delay.
id: Tampilkan tanda melengkapi kelabu di belakang kursor pada mode rumus matematika setelah jeda.

en: Show the grey inline completion behind the cursor in text mode after the delay.
id: Tampilkan tanda melengkapi kelabu di belakang kursor pada mode teks setelah jeda waktu.

en: Show the popup after the set delay in text mode.
id: Tampilkan jendela pilihan pada mode teks setelah jeda waktu.

en: Show the popup in math mode after the delay.
id: Tampilkan jendela pilihan pada mode matematika setelah jeda waktu.

en: Show the source as the master document gets it
id: Menampilkan sumber sebagai yang diperoleh dari dokumen master

en: Show undefined branches used in this document.
id: Tampilkan cabang tidak didefinisikan dalam dokumen ini.

en: Shows a typeset preview of things such as math
id: Tampilkan hasil pra tampilan dari berbagai hal, misalnya matematika

en: Si&ze and Rotation
id: Ukuran dan &Rotasi

en: Si&ze:
id: Uku&ran:

en: Side where formulas are numbered
id: Sisi di mana rumus diberi nomor

en: Sidebar
id: Kotak samping

en: Sidebar (sigchi-a only)
id: Kotak samping (hanya sigchi-a)

en: Sidenote
id: Catatan samping

en: Sign off from group '%1$s'
id: Keluar dari grup '%1$s'

en: Signature
id: Tandatangan

en: Signature:
id: Tandatangan:

en: Signature|S
id: Tandatangan|g

en: Significance
id: Signifikansi

en: Simple
id: Sederhana

en: Simple CV
id: CV Sederhana

en: Simple Frame, Page Breaks|P
id: Bingkai Garis, Pindah Halaman|P

en: Simple Frame|F
id: Bingkai Garis|G

en: Simple Grid
id: Grid Sederhana

en: Simple rectangular frame
id: Garis bingkai segi empat

en: Single
id: Satu

en: Single[[strikethrough]]
id: Tunggal[[garistengah]]

en: Single[[underlining]]
id: Tunggal[[garisbawah]]

en: SixAffiliations
id: EnamAfiliasi

en: SixAuthors
id: EnamPenulis

en: Size
id: Ukuran

en: Size of the indentation
id: Ukuran masuk paragraf

en: Size of the vertical space
id: Ukuran dari spasi vertikal

en: Size the photo is resized to
id: Ukuran foto diubah menjadi

en: Size value
id: Angka ukuran

en: Size: %1$s
id: Ukuran: %1$s

en: Sketchy preview of the selected citation
id: Pratilik Sketchy dari acuan pilihan

en: Skip trailing non-word characters
id: Melompati dibelakang karakter bukan kata

en: Slanted
id: Miring

en: Slide Contents
id: Daftar Isi Slide

en: Slide Option
id: Pilihan Slide

en: SlideContents
id: DaftarIsiSlide

en: Slides
id: Slide

en: Slovak
id: Slovakia

en: Slovene
id: Slovenia

en: Slug Comment:
id: Komentar Slug:

en: SlugComment
id: Komentar Slug

en: Small
id: Kecil

en: Small Caps
id: Kapital Kecil

en: Small Form Variants
id: Variasi Format Huruf Kecil

en: Small skip
id: Lompat Kecil

en: Small-sized Icons
id: Ikon ukuran Kecil

en: SmallCaps
id: HurufBesarKecil

en: SmallSkip
id: Lompat Kecil

en: SmallSkip|S
id: Lompat Kecil|K

en: Smaller
id: Lebih Kecil

en: Smallest
id: Sangat Kecil

en: So&rt:
id: Uru&tkan:

en: Social
id: Sosial

en: Social:
id: Sosial:

en: Software
id: Perangkat lunak

en: Software exception Detected
id: Keanehan software Terdeteksi

en: Software:
id: Perangkat lunak:

en: Sol
id: Penyelesaian

en: Solution
id: Penyelesaian

en: Solution #.
id: Penyelesain #.

en: Solution \thesolution
id: Penyelesaian \thesolution

en: Solution \thesolution.
id: Penyelesaian \thesolution.

en: Solution \thetheorem.
id: Penyelesaian \thetheorem.

en: Solution*
id: Penyelesaian*

en: Solution.
id: Penyelesaian.

en: Some changes in the dialog were not yet applied.
    If you do not apply now, they will be lost after this action.
id: Beberapa perubahan di dialog belum diubah.
    Apabila tidak diterapkan sekarang, akan hilang setelah ini.

en: Some characters of your document are not representable in specific verbatim contexts.
    Changing the document encoding to utf8 could help.
id: Beberapa karakter dalam dokumen mungkin tidak bisa mewakili konteks verbatim.
    Merubah pengkodean ke utf8 mungkin akan membantu.

en: Some characters of your document are probably not representable in the chosen encoding.
    Changing the document encoding to utf8 could help.
id: Beberapa karakter dalam dokumen mungkin tidak bisa dimunculkan dengan pengkodean yang dipilih.
    Mungkin akan membantu jika pengkodean diubah ke utf8.

en: Some problem occurred while running the command:
    '%1$s'.
id: Terjadi masalah ketika menjalankan perintah:
    '%1$s'.

en: Sort
id: Urutkan

en: Sort &as:
id: Urut sesuai:

en: Sort &environments alphabetically
id: Urutkan lingkungan m&enurut alfabet

en: Sorting of the list of available labels
id: Mengurutkan daftar label yang tersedia

en: Sorting:
id: Urutan:

en: Source
id: Sumber

en: Source Code Pro
id: Sumber Kode Pro

en: Source Sans Pro
id: Sumber Sans Pro

en: Source Serif Pro
id: Sumber Serif Pro

en: Space Before Page Break
id: Jarak sebelum Pemisah Halaman

en: Space after picture:
id: Jarak ssetelah gambar:

en: Space before picture:
id: Jarak sebelum gambar:

en: Space i&n string as symbol
id: Simbol spasi dalam strin&g

en: Spacing
id: Pengaturan Spasi

en: Spacing Modifier Letters
id: Huruf Pengganti Spasi

en: Spacing type
id: Tipe Spasi

en: Spacings
id: Spasi

en: Spanish
id: Spanyol

en: Spanish (Mexico)
id: Spanyol (Meksiko)

en: Special Character|p
id: Simbol/Karakter khusus|h

en: Special Paper Notice
id: Peringatan Makalah Khusus

en: SpecialSection
id: SubBab-khusus

en: SpecialSection*
id: SubBab-khusus

en: Specialmail
id: Alamat khusus

en: Specialmail:
id: Alamat khusus:

en: Specials
id: Simbol Khusus

en: Specific BibTeX command and options for pLaTeX (Japanese)
id: Perintah spesifik BiBTeX dan pilihan untuk pLaTeX (Jepang)

en: Specific Manuals|p
id: Petunjuk Penggunaan Khusus|K

en: Specific index command and options for pLaTeX (Japanese)
id: Perintah spesifik indeks dan pilihan untuk PLaTeX (Jepang)

en: Specification of the default output formats when using specific LaTeX variants
id: Menyatakan format keluaran bawaan ketika menggunakan versi LaTeX tertentu

en: Specification of the shape
id: Spesifikasi dari bentuk

en: Specifies the vertical alignment of this cell in relation to the baseline of the row.
id: Nyatakan posisi vertikal dalam sel.

en: Specifiy note options (see beamer manual)
id: Nyatakan pilihan catatan (lihat manual beamer)

en: Specify additional chars that can be part of a word.
id: Nyatakan tambahan karakter yang akan menjadi bagian dari suatu kata.

en: Specify an alternate language. The default is to use the language of the document.
id: Pilihlah bahasa alternatif. Bahasa standard menggunakan bahasa yang digunakan dokumen.

en: Specify an optional ingredients header
id: Tentukan tambahan bahan untuk kepala

en: Specify here how the arrow keys behave within scripts with right-to-left direction
id: Tentukan di sini bagaimana tombol panah berperilaku dalam skrip dengan arah kanan-ke-kiri

en: Specify in which mode (article, presentation etc.) this header appears
id: Tentukan dalam mode apa (artikel, presentasi, dll.) kepala ditampilkan

en: Specify placement (htbp) for floating listings
id: Nyatakan penempatan (htbp) untuk daftar floating

en: Specify the default output format (for view/update)
id: Nyatakan format keluaran bawaan (untuk melihat hasil/memperbarui)

en: Specify the font encoding (e.g., T1).
id: Nyatakan enkoding huruf (misalnya, T1).

en: Specify the link target
id: Pilihlah salah satu target tautan

en: Specify the modified version of the document here (comparison target)
id: Nyatakan versi dokumen modifikasi disini (bandingkan target)

en: Specify the original version of the document here (comparison source)
id: Nyatakan versi dokumen asli disini (bandingkan sumber)

en: Specify the overlay settings (see beamer manual)
id: Tentukan setelan overlay (lihat manual beamer)

en: Specify the overlay settings (see powerdot manual)
id: Tentukan pengaturan overlay (baca manual powerdot)

en: Specify the paper command to DVI viewer (leave empty or use "-paper")
id: Nyatakan perintah tipe kertas untuk penampil DVI (biarkan kosong atau gunakan "-paper")

en: Specify those directories which should be prepended to the PATH environment variable.
    Use the OS native format.
id: Nyatakan direktori yang perlu ditambahkan di lingkungan variabel PATH. 
    Gunakan format asli dari sistem operasi.

en: Specify those directories which should be prepended to the PATH environment variable. Use the OS native format.
id: Nyatakan direktori yang perlu ditambahkan di lingkungan variabel PATH. Gunakan format asli sistem operasi.

en: Specify those directories which should be prepended to the TEXINPUTS environment variable.
    A '.' represents the current document directory. Use the OS native format.
id: Nyatakan direktori  yang perlu ditambahkan di lingkungan variabel TEXINPUTS.
    A '.' mewakili direktori dokumen sekarang.Gunakan format asli dari sistem operasi.

en: Specify those directories which should be prepended to the TEXINPUTS environment variable. Use the OS native format.
id: Nyatakan direktori yang harus ditambahkan ke variabel lingkungan TEXINPUTS. Gunakan format asli OS.

en: Specify whether to load the 'inputenc' package.
id: Tentukan apakah akan memuat paket 'inputenc'.

en: Specify whether, closing the last view of an open document, LyX should close the document (yes), hide it (no), or ask the user (ask).
id: Pilihlah apakah akan menutup tampilan terakhir dokumen yang terbuka, LyX harus menutup dokumen (ya), menyembunyikan (tidak), atau menanyakan pengguna (bertanya).

en: Spell Checker
id: Pemeriksa Ejaan

en: Spell check of the selection done, did not find any errors.
id: Cek ejaan dari yang dipilih selesai, tidak ditemukan kesalahan.

en: Spell checker has no dictionaries.
id: Pengecek ejaan tidak mempunyai kamus.

en: Spellcheck &notes and comments
id: Periksa ejaan catatan dan k&omentar

en: Spellcheck continuously
id: Periksa ejaan berterusan

en: Spellchecker
id: Koreksi ejaan

en: Spellchecker...|S
id: Periksa Ejaan|E

en: Split Cell|C
id: Memisah Sel|h

en: Split Environment|S
id: Lingkungan Split|S

en: Split View Into Left and Right Half|L
id: Jendela Tampilan Setengah Kiri dan Setengah Kanan|K

en: Split View Into Upper and Lower Half|U
id: Jendela Tampilan Setengah Atas dan Setengah Bawah|T

en: Sponsor ID
id: ID Sponsor

en: Spreadsheet
id: Lembarkerja

en: Springer Contributed Books (cl2emult, Obsolete!)
id: Buku Kontribusi Springer (cl2emult, Lama!)

en: Springer Contributed Books (svmult)
id: Buku Kontribusi Springer (cl2emult, Lama!)

en: Springer Monographs (svmono)
id: Springer Monograf (svmono)

en: Springer's Global Journal Template (Obsolete Version)
id: Templet Jurnal Global (Versi Usang)

en: Springer's Global Journal Template (V. 3)
id: Templet Jurnal Global Springer (V.3)

en: Springers Global Journal Template (V. 3)
id: Templet Jurnal Global Springer (V.3)

en: Square
id: Kotak persegi

en: Square root	\sqrt
id: Akar pangkat	\sqrt

en: St&yle
id: Ga&yatulis BibTeX

en: Stage
id: Tahap

en: Standard
id: Standar

en: Standard	\frac
id: Standar normal	\frac

en: Standard Theorems
id: Teorema Standar

en: Standard Theorems (Nameable)
id: Standar Teorema (Nameable)

en: Standard Theorems (Numbered by Chapter)
id: Standar Teorema (bernomor menurut Bab)

en: Standard Theorems (Numbered by Section)
id: Standar Teorema (bernomor menurut Subbab)

en: Standard Theorems (Numbered by Type within Chapters)
id: Teorema Standar (Bernomor menurut Tipe dalam Bab)

en: Standard Theorems (Numbered by Type within Sections)
id: Teorema Standar (bernomor menurut Tipe dalam Subbab)

en: Standard Theorems (Numbered by Type)
id: Standar Teorema (bernomor menurut Tipe)

en: Standard Theorems (Unnumbered)
id: Standar Teorema (Tanpa nomor)

en: Standard Unicode support by the ``inputenc'' package.
id: Dukungan Unicode standar oleh paket ''inputenc''.

en: Standard in Title
id: Standar di Judul

en: Standard+Textual Page
id: Standar+Halaman Tekstual

en: Standard[[Bullets]]
id: Standar[[Bullets]]

en: Standard[[mathref]]
id: Standard

en: Standard[[toolbar]]
id: Standar[[kotakbantuan]]

en: Star
id: Bintang

en: Start Appendix Here|x
id: Mulai Lampiran Disini|L

en: Start Page
id: Mulai Halaman

en: Start Page:
id: Mulai Halaman:

en: State
id: Propinsi

en: State:
id: Propinsi:

en: Statement Text
id: Teks Pernyataan

en: Statements
id: Pernyataan

en: Statements2
id: Pernyataan2

en: Statistics
id: Statistik

en: Statistics for the document:
id: Data statistik dokumen:

en: Statistics for the selection:
id: Data statistik pilihan:

en: Statistics...|a
id: Statistik...|a

en: Status
id: Status Aktif

en: Stick with group '%1$s'
id: Tetap dengan grup '%1$s'

en: Stop command?
id: Perintah berhenti?

en: Street
id: Jalan

en: Street Address
id: Alamat Jalan

en: Street:
id: Jalan:

en: Stretch
id: Perbesar

en: Strictly &maintain (slow)
id: Dijaga dengan se&ksama (lambat)

en: Strike out %1$s,
id: Mulai lagi %1$s,

en: Strike-through text
id: Garis tengah teks

en: Strikethrough
id: Coret tengah

en: String found.
id: String ditemukan.

en: String has been replaced.
id: String telah diganti.

en: String not found.
id: Kata tidak ditemukan.

en: Strong
id: Kuat

en: Structure
id: Struktur

en: Structure Tree
id: Pohon Struktur

en: Sty&le format:
id: For&mat Corak:

en: Style
id: Corak

en: Style File:
id: Berkas Model:

en: Style Name
id: Nama Corak

en: Style Options
id: Pilihan Corak

en: Style used for the page header and footer
id: Model halaman yang digunakan untuk kepala dan kaki

en: Styles & Classes
id: Corak dan Kelas

en: Styles & classes
id: Corak dan Kelas

en: Sub&ject:
id: Sub&yek:

en: Sub-%1$s (Float)
id: Sub-%1$s (mengambang)

en: Sub-run-in headings
id: Kepala masuk dalam

en: SubTitle
id: AnakJudul

en: SubVariation
id: SubVariasi

en: SubVariation2
id: SubVariasi2

en: SubVariation3
id: SubVariasi3

en: SubVariation4
id: SubVariasi4

en: SubVariation5
id: SubVariasi5

en: Subcategory
id: Sub-katagori

en: Subdirectory creation failed!
id: Pembuatan subdirektori gagal!

en: Subdivided bibli&ography
id: B&agian dari bibliografi

en: Subequations
id: SubPersamaan

en: Subexample
id: Sub contoh

en: Subexamples options
id: Pilihan subcontoh

en: Subexamples options|s
id: Pilihan subcontoh|h

en: Subindex|b
id: Anak Indeks|d

en: Subitems
id: Subitem

en: Subject
id: Subyek

en: Subject:
id: Subyek:

en: Subjectclass
id: KelasSubyek

en: Submission ID:
id: ID Ajuan:

en: Submit Button Style
id: Corak Tombol Submit

en: SubmitButton
id: TombolSubmit

en: Subparagraph
id: Subparagraf

en: Subparagraph*
id: Subparagraf*

en: Subscript
id: Sisipan bawah garis

en: Subscript|u
id: Sisipan Bawah Garis|i

en: Subsection
id: Sub-SubBab

en: Subsection Appendix
id: Lampiran Sub-SubBab

en: Subsection Box
id: Kotak Sub-SubBab

en: Subsection \arabic{section}.\arabic{subsection}
id: Subsubbab \arabic{section}.\arabic{subsection}

en: Subsection*
id: Sub-SubBab*

en: SubsectionBox
id: KotakSub-SubBab

en: Subsubsection
id: Sub-SubSubBab

en: Subsubsection Appendix
id: Lampiran Subsubsubbab

en: Subsubsection Box
id: Kotak Sub-SubSubBab

en: Subsubsection \arabic{section}.\arabic{subsection}.\arabic{subsubsection}
id: Subsubsubbab \arabic{section}.\arabic{subsection}.\arabic{subsubsection}

en: Subsubsection*
id: Sub-SubSubBab*

en: SubsubsectionBox
id: KotakSub-SubSubBab

en: Subtitle
id: Anak Judul

en: Subtitle Note:
id: Anak Judul Catatan:

en: Subtitle Options
id: Anak Judul Singkat

en: SubtitleNote
id: AnakJudulCatatan

en: Subvariation(2):
id: Subvariasi(2):

en: Subvariation(3):
id: Subvariasi(3):

en: Subvariation(4):
id: Subvariasi(4):

en: Subvariation(5):
id: Subvariasi(5):

en: Subvariation:
id: Subvariasi:

en: Successful export to format: %1$s
id: Berhasil ekspor ke format: %1$s

en: Successful preview of format: %1$s
id: Sukses menampilkan format: %1$s

en: Summary
id: Ringkasan

en: Summary \arabic{summ}
id: Ringkasan \arabic{summ}

en: Summary \thesummary.
id: Ringkasan \thesummary.

en: Summary \thetheorem.
id: Ringkasan \thetheorem.

en: Summary of the item, can also be the time
id: Ringkasan butir, juga bisa menjadi waktu

en: Summary of the item, can also be the time span
id: Ringkasan butir, juga bisa menjadi rentang waktu

en: Summary*
id: Ringkasan*

en: Summary.
id: Ringkasan.

en: Superscript
id: Sisipan atas garis

en: Superscripts and Subscripts
id: Superskrip dan Subskrip

en: Superscript|S
id: Sisipan Atas Garis|A

en: SupplementalInfo
id: InfoTambahan

en: Supplementary Private Use Area-A
id: Tambahan Private Use Area-A

en: Supplementary Private Use Area-B
id: Tambahan Private Use Area-B

en: Support for the chessboard package to print chess games See chessboard-article.lyx example file.
id: Dukungan untuk paket papan catur untuk mencetak permainan catur Lihat berkas contoh chessboard-article.lyx.

en: Supported spacing types
id: Tipe spasi yang tersedia

en: Supporting Information Available
id: Tersedia Informasi Pendukung

en: Surname
id: Nama keluarga

en: Svgraybox
id: KotakSvgray

en: Swap left and right delimiter type (while reversing to the appropriate direction)
id: Menukar tipe pembatas kiri dan kanan (ketika menukar ke arah yang tepat)

en: Sweave (Japanese)
id: Sweave (Jepang)

en: Sweave (Japanese)|S
id: Sweave (Jepang)|S

en: Sweave Input File
id: Berkas Masukan Sweave

en: Sweave Options
id: Opsi Sweave

en: Swedish
id: Swedia

en: Switch Language...|L
id: Ganti Bahasa...|B

en: Switch between available lists (table of contents, list of figures, list of tables, and others)
id: Pilihan untuk mengubah daftar yang ada (Daftar Isi, Daftar Gambar, Daftar Tabel atau lainnya)

en: Sy&mbol:
id: Sim&bol:

en: Syllabic
id: Silabik

en: Syllable break
id: Pemisah Silabel

en: Symbol
id: Simbol

en: Symbols
id: Macam-macam Simbol

en: Symbols...|b
id: Simbol...|b

en: Synopsis
id: Sinopsis

en: Syntax: set-color <lyx_name> <x11_name> <x11_darkname>
id: Sintaks: set-color<lyx_name><x11_name><x11_darkname>

en: Syriac
id: Siria

en: System Files Only
id: Hanya Berkas Sistem

en: System and Miscellaneous
id: Sistem dan Ruparupa

en: System file not found
id: Berkas sistem tidak ditemukan

en: System function not found
id: Fungsi sistem tidak ditemukan

en: System reconfiguration failed
id: Konfigurasi ulang gagal

en: System reconfigured
id: Konfigurasi ulang selesai

en: T&hesaurus dictionaries:
id: Kamus Sin&onim:

en: T&op of row:
id: &Atas baris:

en: T&ypewriter:
id: Mesin&ketik:

en: TEX&INPUTS prefix:
id: &Awalan TEXINPUTS:

en: TOC Author
id: Daftar Isi Penulis

en: TOC Author:
id: Daftar Isi Penulis:

en: TOC Title
id: Judul Daftar Isi

en: TOC Title:
id: Judul Daftar Isi:

en: TOC author:
id: Daftar Isi Penulis:

en: TOC entry
id: Entri TOC

en: TOC title:
id: Judul daftar isi:

en: TODO (Inline)
id: TODO (sebaris)

en: TODO (Margin)
id: TODO (Batas)

en: TODO Note (Margin)
id: Catatan TODO (Batas)

en: TODO Note (inline)
id: Catatan TODO (sebaris)

en: TODO Note Options|s
id: Catatan TODO (Batas)|s

en: TODO Notes
id: Catatan TODO

en: TOG article DOI
id: TOG DOI artikel

en: TOG number
id: Nomor TOG

en: TOG online ID
id: TOG ID daring

en: TOG project URL
id: TOG URL proyek

en: TOG volume
id: Volume AGU

en: TX Typewriter
id: Mesinketik TX

en: Tab&ulator size:
id: Ukur&an Tabulator:

en: Tab[[Key]]
id: Tab[[Kunci]]

en: Table
id: Tabel

en: Table (CSV)
id: Tabel (CSV)

en: Table Note
id: Catatan Tabel

en: Table Notes
id: Catatan Tabel

en: Table Settings...|a
id: Pengaturan Tabel...|a

en: Table Style
id: Corak Tabel

en: Table Style
id: Corak Tabel

en: Table Wrap Float|T
id: Ambangan Lipat - Tabel|T

en: Table caption
id: Judul Tabel

en: Table note
id: Catatan tabel

en: Table note:
id: Catatan Tabel:

en: Table of Contents
id: Daftar Isi

en: Table of Contents|C
id: Daftar Isi|D

en: Table-wide settings
id: Pengaturan Perataan Tabel

en: Table...|T
id: Tabel...|T

en: TableCaption
id: JudulTabel

en: TableComments
id: KomentarTabel

en: TableRefs
id: ReferensiTabel

en: Tables
id: Tabel

en: Table|T
id: Tabel

en: Tabular Settings
id: Pengaturan Tabular

en: Tags
id: Tanda Penncirian

en: Tai Xuan Jing Symbols
id: Simbol Tai Xuan Jing

en: TeX Code Settings...|C
id: Pengaturan Kode TeX...|X

en: TeX Code:
id: Kode TeX:

en: TeX Gyre Cursor
id: TeX Gyre Chorus

en: TeX Information
id: Informasi TeX

en: TeX Information|I
id: Informasi TeX|I

en: TeX Mode Inset Settings
id: Pengaturan Inset Moda Teks

en: Teaser Figure
id: Gambar Ringkas

en: Tel:
id: Tlp:

en: Telefon
id: Telepon

en: Telephone
id: Telepon

en: Telephone:
id: Telepon:

en: TelephoneRowA
id: TeleponBarisA

en: TelephoneRowA:
id: TeleponBarisA:

en: TelephoneRowB
id: TeleponBarisB

en: TelephoneRowB:
id: TeleponBarisB:

en: TelephoneRowC
id: TeleponBarisC

en: TelephoneRowC:
id: TeleponBarisC:

en: TelephoneRowD
id: TeleponBarisD

en: TelephoneRowD:
id: TeleponBarisD:

en: TelephoneRowE
id: TeleponBarisE

en: TelephoneRowE:
id: TeleponBarisE:

en: TelephoneRowF
id: TeleponBarisF

en: TelephoneRowF:
id: TeleponBarisF:

en: Terms
id: Persyaratan

en: Terms:
id: Persyaratan:

en: Terms:
id: Persyaratan:

en: Text
id: Teks

en: Text (right side)
id: Teks (sisi kanan)

en: Text Bold Series
id: Teks Tebal

en: Text Field Style
id: Corak Bidang Teks

en: Text Height %
id: Tinggi teks %

en: Text Italic Shape
id: Teks Miring

en: Text Layout
id: Tata Letak Teks

en: Text Medium Series
id: Teks medium

en: Text Normal Font|T
id: Teks Normal|T

en: Text Properties
id: Properti Teks

en: Text Properties|T
id: Properti Teks|T

en: Text Properties|x
id: Properti Teks|s

en: Text Roman Family
id: Teks Roman

en: Text Sans Serif Family
id: Teks Sans Serif

en: Text Slanted Shape
id: Teks Condong

en: Text Small Caps Shape
id: Teks Small Caps

en: Text Typewriter Family
id: Teks Mesinketik

en: Text Upright Shape
id: Teks Tegak

en: Text Width %
id: Lebar teks %

en: Text Wrap Settings...|W
id: Pengaturan Lipatan Teks...|W

en: Text after
id: Teks setelah

en: Text befo&re:
id: Teks sebelu&m:

en: Text before
id: Teks sebelum

en: Text behind
id: Teks dibelakang

en: Text binomial	\tbinom
id: Teks binomial	\tbinom

en: Text for statements that require some information
id: Teks untuk pernyataan yang memerlukan beberapa informasi

en: Text fraction	\tfrac
id: Pembagian untuk teks	\tfrac

en: Text in the main(document) language
id: Teks di bahasa utama(dokumen)

en: Text label 1
id: Label teks 1

en: Text label 2
id: Label teks 2

en: Text label 3
id: Label teks 3

en: Text length
id: Panjang teks

en: Text of a note in a figure
id: Teks catatan pada gambar

en: Text of a note in a table
id: Teks dari Catatan pada tabel

en: Text properties
id: Properti teks

en: Text properties applied: %1$s
id: Properti teks diterapkan: %1$s

en: Text that follows the reference (e.g., pages)
id: Teks yang mengikuti referensi (misalnya, halaman)

en: Text that follows the reference (e.g., pages), if the current citation style supports this.
id: Teks yang mengikuti referensi (misalnya, halaman), jika acuan sekarang mendukung ini.

en: Text that follows the whole reference list. For text that follows individual items, double-click on the respective entry above.
id: Teks yang mengikuti seluruh daftar referensi. Untuk teks yang mengikuti butir individual, klik dua kali pada entri masing-masing di atas.

en: Text that precedes the reference (e.g., "cf.")
id: Teks yang mendahului referensi (misalnya, "cf.")

en: Text that precedes the reference (e.g., "cf."), if the current citation style supports this.
id: Teks yang mendahului referensi (misalnya, "cf."), jika acuan sekarang mendukung ini.

en: Text that precedes the whole reference list. For text that precedes individual items, double-click on the respective entry above.
id: Teks yang mendahului seluruh daftar referensi. Untuk teks yang mendahului butir individual, klik dua kali pada entri masing-masing di atas.

en: TextField
id: BidangTeks

en: TextPage:
id: HalamanTeks:

en: Textclass files reading
id: Membaca berkas class teks

en: Textual Page Number
id: Nomor Halaman Tekstual

en: Textual Reference|x
id: Referensi Tekstual

en: Textual reference
id: Referensi tekstual

en: Thai
id: Thailand

en: Thanks
id: Terimakasih

en: Thanks Option
id: Pilihan Terimakasih

en: Thanks Ref
id: Ref Terimakasih

en: Thanks Reference
id: Referensi Terimakasih

en: Thanks Text
id: Teks Terimakasih

en: Thanks \theThanks:
id: Terimakasih \theThanks:

en: Thanks:
id: Terima Kasih:

en: Thanks:
id: Terima Kasih:

en: The %1$s[[BibTeX/Biblatex]] inset includes %2$s databases.
    If you proceed, all of them will be opened.
id: Sisipan  %1$s[[BibTeX/Biblatex]] termasuk basis data %2$s.
    Jika anda melanjutkan, semua akan dibuka.

en: The (sub-)document from which the available labels are displayed
id: Dokumen (sub-) tempat label yang tersedia ditampilkan

en: The AMS LaTeX packages are always used
id: Paket LaTeX AMS selalu digunakan

en: The AMS LaTeX packages are never used
id: Paket AMS LaTeX tidak pernah digunakan

en: The BibTeX style
id: Corak BibTeX

en: The Document
    Processor[[welcome banner]]
id: Dokumen
    Prosesor[[baner selamat datang]]

en: The LaTeX command for changing back to the language of the document.
id: Perintah LaTeX untuk memanggil balik bahasa yang digunakan dalam dokumen.

en: The LaTeX command for changing from the language of the document to another language. E.g. \selectlanguage{$$lang} where $$lang is substituted by the name of the second language.
id: Perintah LaTeX untuk merubah bahasa dokumen ke bahasa yang lain. Misalnya \selectlanguage{$$lang} dimana $$lang adalah nama bahasa penggantinya.

en: The LaTeX command for loading the language package. E.g. "\usepackage{babel}", "\usepackage{omega}".
id: Perintah LaTeX untuk memuat paket bahasa. Misalnya "\usepackage{babel}", "\usepackage{omega}".

en: The LaTeX command for local changing of the language.
id: Perintah LateX untuk merubah ke bahasa lokal.

en: The LaTeX command that ends a switch to a different language.  The placeholder $$lang is replaced by the actual language name.
id: Perintah LaTeX yang mengakhiri perubahan ke satu bahasa asing.  Tempat kosong $$lang diganti dengan nama bahasa sebenarnya.

en: The LaTeX command that starts a switch to a different language. The placeholder $$lang is replaced by the actual language name.
id: Perintah LaTeX yang memulai ke bahasa lain. Tempat kosong $$lang diganti dengan nama bahasa yang diinginkan.

en: The LaTeX package %1$s is always used
id: Paket LaTeX %1$s selalu digunakan

en: The LaTeX package %1$s is never used
id: Paket LaTeX %1$s tidak pernah digunakan

en: The LaTeX package `%1$s' needed for the font `%2$s'
    is not available on your system. LyX will fall back to the default font.
id: Paket LaTeX '%1$s' diperlukan untuk huruf '%2$s'
    yang tidak tersedia pada sistem anda. LyX akan kembali ke huruf bawaan.

en: The LaTeX package amsmath is only used if AMS formula types or symbols from the AMS math toolbars are inserted into formulas
id: Paket LaTeX amsmath hanya digunakan jika tipe atau simbol AMS dari kotak bantuan AMS matematika disisipkan dalam rumus

en: The LaTeX package amssymb is only used if symbols from the AMS math toolbars are inserted into formulas
id: Paket LaTeX amssymb hanya digunakan jika simbol dari kotak bantuan matematika AMS digunakan dalam rumus

en: The LaTeX package cancel is only used if \cancel commands are used in formulas
id: Pembatalan paket LaTeX hanya digunakan jika perintah \cancel digunakan dalam rumus

en: The LaTeX package esint is only used if special integral symbols are inserted into formulas
id: Paket LaTeX esint hanya digunakan jika simbol khusus integral  disisipkan dalam rumus

en: The LaTeX package mathdots is only used if the command \iddots is inserted into formulas
id: Paket LaTeX mathdots hanya digunakan jika perintah \iddots disisipkan dalam rumus

en: The LaTeX package mathtools is only used if some mathematical relations are inserted into formulas
id: Paket LaTeX mathtools hanya digunakan jika bebrapa hubungan matematika digunakan dalam rumus

en: The LaTeX package mhchem is only used if either the command \ce or \cf is inserted into formulas
id: Paket LaTeX mhchem hanya digunakan jika perintah \ce atau \cf disisipkan dalam rumus

en: The LaTeX package stackrel is only used if the command \stackrel with subscript is inserted into formulas
id: Paket LaTeX stackrel hanya digunakan jika perintah \stackrel dengan subskip digunakan dalam rumus

en: The LaTeX package stmaryrd is only used if symbols from the St Mary's Road symbol font for theoretical computer science are inserted into formulas
id: Paket LaTeX stmaryrd hanya digunakan jika simbol dari huruf simbol St Mary's Road untuk ilmu komputer teoritis digunakan dalam rumus

en: The LaTeX package undertilde is only used if you use the math frame decoration 'utilde'
id: Paket LaTeX undertilde hanya digunakan jika anda menggunakan dekorasi bingkai matematika 'utilde'

en: The LyX Lexer
id: LyX Lexxer

en: The UI (user interface) file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local ui/ directories.
id: Berkas antarmuka pengguna (UI). Dapat dinyatakan menurut lokasi path absolut, atau LyX mencari dalam direktori global dan lokal ui.

en: The URL `%1$s' could not be opened although it exists!
id: URL '%1$s' tidak dapat dibuka meskipun ada!

en: The URL `%1$s' could not be resolved.
id: URL `%1$s' tidak bisa dikenal.

en: The author initials '%1$s',
    used for change tracking, contain the following glyphs that
    cannot be represented in the current encoding: %2$s.
    These glyphs will be omitted in the exported LaTeX file.
    
    Choose an appropriate document encoding (such as utf8)
    or change the author initials.
id: Inisial penulis '%1$s',
    digunakan untuk pelacakan perubahan, berisi glyph berikut yang
    tidak dapat diwakili dalam pengkodean saat ini: %2$s.
    Glyphs ini akan dihilangkan dari berkas LaTeX yang diekspor.
    
    Memilih pengkodean dokumen yang sesuai (seperti utf8)
    atau mengubah inisial penulis.

en: The author name '%1$s',
    used for change tracking, contains the following glyphs that
    cannot be represented in the current encoding: %2$s.
    These glyphs will be omitted in the exported LaTeX file.
    
    Choose an appropriate document encoding (such as utf8)
    or change the spelling of the author name.
id: Nama penulis '%1$s',
    digunakan untuk pelacakan perubahan, berisi glyph berikut yang
    tidak dapat diwakili dalam pengkodean saat ini: %2$s.
    Glyphs ini akan dihilangkan dalam file LaTeX yang diekspor.
    
    Pilih pengkodean dokumen yang sesuai (seperti utf8)
    atau ubah ejaan nama pembuat.

en: The author of this dictum
id: Penulis diktum ini

en: The available language(s) of the selected file will be displayed here
id: Bahasa yang tersedia dari berkas yang dipilih akan ditampilkan di sini

en: The backup of the document %1$s is newer.
    
    Load the backup instead?
id: Backup dokumen %1$s adalah yang terbaru.
    
    Akan memuat backup?

en: The basic citation capabilities provided by BibTeX. Mainly simple numeric styles primarily suitable for science and maths.
id: Kemampuan acuan dasar yang disediakan oleh BibTeX. Terutama corak numerik sederhana yang sesuai untuk sains dan matematika.

en: The bibliography key
id: Kata kunci bibliografi

en: The branch could not be renamed.
id: Cabang tidak bisa diganti namanya.

en: The caption as it appears in the list of figures/tables
id: Keterangan yang tampak di daftar gambar/tabel

en: The caption width relative to the column (0 through 1)
id: Lebar keterangan relatif terhadap kolom (0 hingga 1)

en: The change of user interface language will be fully effective only after a restart.
id: Perubahan bahasa antarmuka pengguna (UI) akan efektif sepenuhnya setelah jalankan ulang.

en: The chapter as it appears in the running headers
id: Bab yang tampak berjalan di kepala

en: The chapter as it appears in the table of contents
id: Bab yang tampak dalam daftar isi

en: The chapter as it appears in the table of contents/running headers
id: Bab yang tampak di daftar isi/kepala berjalan

en: The character "%1$s" is uncodable in this verbatim context and thus has not been pasted.
id: Karakter "%1$s" tidak dapat dibuka kodenya dalam konteks verbatim ini sehingga belum bisa ditempelkan.

en: The characters "%1$s" are uncodable in this verbatim context and thus have not been pasted.
id: Karakter-karakter "%1$s" tidak dapat dibuka kodenya dalam konteks verbatim ini sehingga belum bisa ditempelkan.

en: The characters inserted here are ignored by the spellchecker.
id: Karakter yang disisipkan disini diabaikan oleh pemeriksa ejaan.

en: The checked language. Switching this alters the language of the checked word.
id: Bahasa yang dipilih. Merubah ini berarti merubah bahasa kata yang sudah diperiksa.

en: The cite engine %1$s has been requested by
    this document but has not been found in the list of
    available engines. If you recently installed it, you
    probably need to reconfigure LyX.
id: Mesin acuan %1$s telah diminta oleh
    dokumen ini tetapi belum ditemukan dalam daftar
    mesin yang tersedia. Jika anda baru saja memasangnya, anda
    mungkin perlu mengkonfigurasi ulang LyX.

en: The cite engine %1$s requires a package that is not
    available in your LaTeX installation, or a converter that
    you have not installed. LaTeX output may not be possible.
    Missing prerequisites:
    	%2$s
    See section 3.1.2.3 (Modules) of the User's Guide for more information.
id: Mesin acuan %1$s membutuhkan paket yang tidak
    tersedia pada instalasi LaTeX Anda, atau konverter yang
    diperlukan belum terpadang. Keluaran LaTeX tidak dimungkinkan dibuat.
    Prasyarat hilang:
    	%2$s
    Lihat bagian 3.1.2.3 (Modul) di Panduan Pengguna untuk informasi lebih lanjut.

en: The class options of your document contain glyphs that are unknown in the current document encoding (namely %1$s).
    These glyphs are omitted  from the output, which may result in incomplete output.
    
    Please select an appropriate document encoding
    (such as utf8) or change the class options accordingly.
id: Pilihan kelas dokumen anda berisi glyph yang tidak diketahui dalam pengkodean dokumen saat ini (yaitu %1$s).
    Glyphs ini dihilangkan dari keluaran, sehingga dapat mengakibatkan hasil keluaran tidak lengkap.
    
    Silakan pilih pengkodean dokumen yang sesuai
    (seperti utf8) atau pilih kelas yang diperlukan.

en: The class this document uses
id: Kelas yang digunakan dokumen ini

en: The command
    %1$s
    has not yet completed.
    
    Do you want to stop it?
id: Perintah
    %1$s
    belum selesai dilaksanakan.
    
    Anda ingin menghentikannya?

en: The command to run the python pygments syntax highlighter.
id: Perintah untuk menjalankan penyorot sintaks python pygments.

en: The completion popup delay.
id: Penundaan waktu dari popup completion.

en: The content's base font size
id: Ukuran huruf program yang digunakan

en: The content's base font style
id: Model huruf program yang digunakan

en: The conversion process was killed while running:
    %1$s
id: Proses konversi dibatalkan ketika menjalankan:
    %1$s

en: The conversion process:
    %1$s
    timed out before completing.
id: Proses konversi:
    %1$s
    waktu habis sebelum selesai.

en: The current LyX layout format
id: Tataletak LyX yang sekarang

en: The current LyX version
id: Versi LyX yang sekarang

en: The current date
id: Tanggal sekarang

en: The current document was closed.
id: Dokumen terkini sudah ditutup.

en: The current time
id: Alamat terkini

en: The current version will be lost. Are you sure you want to load the version on disk of the document %1$s?
id: Versi terkini akan hilang. Apakah anda yakin untuk memuat versi dokumen %1$s di cakra?

en: The cursor follows the logic of the text direction (e.g., in embedded right-to-left text in a left-to-right paragraph, the cursor starts at the right when coming from the left)
id: Kursor mengikuti logika arah teks (misalnya, dalam teks sisipan kanan-ke-kiri dalam paragraf kiri-ke-kanan, kursor dimulai dari kanan saat datang dari kiri)

en: The cursor follows the visual direction (e.g., in embedded right-to-left text in a left-to-right paragraph, the cursor starts at the left when coming from the left)
id: Kursor mengikuti arah visual (misalnya, dalam teks sisipan kanan-ke-kiri dalam paragraf kiri-ke-kanan, kursor dimulai dari kiri saat datang dari kiri)

en: The date of last save
id: Tanggal terakhir menyimpan

en: The default format used with LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE] with non-TeX fonts.
id: Format bawaan digunakan dengan LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE] dengan huruf non-TeX.

en: The default format used with LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE].
id: Format bawaan digunakan dengan LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE].

en: The default index cannot be removed.
id: Indeks bawaan tidak bisa dihapus.

en: The default output format for Japanese documents (using pLaTeX)
id: Format keluaran bawaan untuk dokumen Jepang (menggunakan pLaTeX)

en: The default output format for documents using non-TeX fonts
id: Format keluaran bawaan untuk dokumen menggunakan huruf bukan-TeX

en: The default path for your documents. An empty value selects the directory LyX was started from.
id: Lokasi bawaan dari dokumen anda. Disini menunjukkan direktori LyX akan dimulai.

en: The directory in the given path
    %1$s
    does not exist.
id: Direktori yang diberikan dengan path
    %1$s
    tidak ada.

en: The directory path to the document
    %1$s
    contains spaces, but your TeX installation does not allow them. You should save the file to a directory whose name does not contain spaces.
id: Jalur direktori ke dokumen
    %1$s
    berisi spasi, tetapi instalasi TeX anda tidak memperbolehkannya. Anda harus menyimpan berkas ke direktori yang namanya tidak ada spasi.

en: The document %1$s already exists.
    
    Do you want to overwrite that document?
id: Dokumen %1$s sudah ada.
    
    Apakah dokumen yang ada akan ditindih?

en: The document %1$s could not be saved.
    
    Do you want to rename the document and try again?
id: Dokumen %1$s tidak bisa disimpan.
    
    Apakah dokumen akan diberi nama lain kemudian dicoba lagi?

en: The document %1$s does not yet exist.
    
    Do you want to create a new document?
id: Dokumen %1$s tidak ada.
    
    Apakah ingin membuat dokumen baru?

en: The document %1$s has not been saved yet.
    
    Do you want to save the document or discard it entirely?
id: Dokumen %1$s belum disimpan.
    
    Apakah ingin menyimpan terlebih dahulu atau mengabaikan?

en: The document %1$s has not been saved yet.
    
    Do you want to save the document?
id: Dokumen %1$s ada perubahan.
    
    Apakah ingin menyimpan terlebih dahulu?

en: The document %1$s has unsaved changes.
    
    Do you want to save the document or discard the changes?
id: Dokumen %1$s ada perubahan.
    
    Apakah perubahan disimpan dahulu atau tidak perlu?

en: The document %1$s has unsaved changes.
    
    Do you want to save the document?
id: Dokumen %1$s ada perubahan.
    
    Apakah ingin menyimpan terlebih dahulu?

en: The document %1$s is already loaded and has unsaved changes.
    Do you want to abandon your changes and reload the version on disk?
id: Dokumen %1$s sudah dimuat dan ada perubahan yang belum disimpan.
    Apakah anda melupakan perubahan dan memanggil versi yang tersimpan dalam disk?

en: The document %1$s is already registered.
    
    Do you want to choose a new name?
id: Dokumen %1$s sudah didaftarkan.
    
    Apakah ingin memilih dokumen baru?

en: The document %1$s is not in repository.
    You have to check in the first revision before you can revert.
id: Dokumen %1$s tidak ada di repositori.
    Anda harus memasukkan perubahan sebelum mengembalikan semula.

en: The document class `%1$s' could not be loaded.
id: Kelas dokumen '%1$s' tidak bisa dimuat.

en: The driver command necessary to use the minted package
    (pygmentize) has not been found. Make sure you have
    the python-pygments module installed or, if the driver
    is named differently, to add the following line to the
    document preamble:
    
    \AtBeginDocument{\renewcommand{\MintedPygmentize}{driver}}
    
    where 'driver' is name of the driver command.
id: Perintah pemandu diperlukan untuk menggunakan paket minted
    (pygmentize) belum ditemukan. Pastikan anda memiliki
    modul python-pygments yang sudah dipasang atau, jika pemandu
    dinamai berbeda, perlu menambahkan baris berikut ke
    dokumen preambel:
    
    \AtBeginDocument{\renewcommand{\MintedPygmentize}{driver}}
    
    di mana 'driver' adalah nama perintah pemandu.

en: The export process was terminated by the user.
id: Proses ekspor dihentikan oleh pengguna.

en: The external program
    %1$s
    finished with an error. It is recommended you fix the cause of the external program's error (check the logs).
id: Program eksternal
    %1$s
    selesai dengan kesalahan. Disarankan anda memperbaiki penyebab kesalahan program eksternal (periksa log).

en: The file
    %1$s
     has attempted to include itself.
    The document set will not work properly until this is fixed!
id: Berkas
    %1$s
     mencoba mengikutkan berkas sendiri.
    dokumen tidak bisa diatur dengan baik sebelum hal ini diperbaiki!

en: The file
    %1$s
    is already open in your current session.
    Please close it before attempting to overwrite it.
    Do you want to choose a new filename?
id: Berkas
    %1$s
    sudah dibuka di sesi sekarang.
    Anda perlu menutup jika tidak ingin menindihnya.
    Apakah anda akan memilih berkas baru?

en: The file %1$s already exists.
    
    Do you want to overwrite that file?
id: Berkas %1$s sudah ada.
    
    Apakah berkas tersebut akan ditindih?

en: The file %1$s cannot be written because it is marked as read-only.
id: Berkas %1$s tidak bisa ditulis karena ditandai sebagai dibaca saja.

en: The file %1$s exists but is not readable by the current user.
id: Berkas %1$s ada tetapi tidak bisa dibaca oleh pengguna sekarang.

en: The file has successfully been saved as:
      %1$s.
    But LyX could not move it to:
      %2$s.
    Your original file has been backed up to:
      %3$s
id: Berkas berhasil disimpan sebagai:
      %1$s.
    Tapi LyX tidak bisa memindahkannya ke:
      %2$s.
    Berkas asli anda telah dicadangkan ke:
      %3$s

en: The file is not UTF-8 encoded.
    It will be read as local 8Bit-encoded.
    If this does not give the correct result
    then please change the encoding of the file
    to UTF-8 with a program other than LyX.
id: Berkas bukan UTF-8 encoded.
    akan dibacaa sebagai lokal 8Bit-encoded.
    Apabila tidak memberikan hasil yang benar,
    coba dengan mengganti berkas encoding
    ke UTF-8 denga program lain bukan LyX.

en: The file name '%1$s' is invalid!
    Aborting import.
id: Nama berkas '%1$s' tidak valid!
    Impor dibatalkan.

en: The first line to be printed
id: Baris pertama yang akan ditampilkan

en: The following characters in one of the graphic paths are
    not representable in the current encoding and have been omitted: %1$s.
    You need to adapt either the encoding or the path.
id: Karakter berikut di salah satu jalur grafiks
    tidak terwakili di pengkodean sekarang sehingga tidak diperhitungkan:%1$s.
    Anda perlu menyesuaikan pengkodean atau jalurnya.

en: The following characters in one of the insets are
    not representable in the current encoding and have been omitted: %1$s.
    Unchecking 'Literal' in the respective inset dialog might help.
id: Karakter berikut di salah satu sisipan
    tidak terwakili di pengkodean sekarang sehingga tidak diperhitungkan  %1$s.
    Melepaskan pilihan 'Literal' di dialog sisipan akan membantu.

en: The following characters in one of the program listings are
    not representable in the current encoding and have been omitted:
    %1$s.
id: Karakter berikut di salah satu daftar pemrograman
    tidak terwakili di encoding sekarang sehingga tidak diperhitungkan:
    %1$s.

en: The following characters in one of the program listings are
    not representable in the current encoding and have been omitted:
    %1$s.
    This is due to a restriction of the listings package, which does
    not support your encoding '%2$s'.
    Toggling 'Use non-TeX fonts' in Document > Settings...
    might help.
id: Karakter berikut di salah satu daftar pemrograman
    tidak terwakili di pengkodean sekarang sehingga tidak diperhitungkan:
    %1$s.
    Hal ini karena batasan daftar paket, yang tidak
    mendukung pengkodean anda '%2$s'.
    Merubah 'Gunakan huruf non-TeX' dari Dokumen > Pengaturan...
    akan membantu.

en: The following characters that are used in the inset %1$s are not
    representable in the current encoding and therefore have been omitted:
    %2$s.
id: Karakter berikut yang digunakan di sisipan %1$s tidak dapat
    diwakili dengan enkoding sekarang sehingga akan diabaikan:
    %2$s.

en: The following converter was killed by the user.
     %1$s
id: Konverter berikut dihentikan oleh pengguna.
     %1$s

en: The following filename can cause troubles when running the exported file through LaTeX and opening the resulting DVI:
id: Berkas berikut mungkin menyebabkan masalah ketika akan mengekspor melalui LaTeX dan membuka hasil DVI:

en: The following filename will cause troubles when running the exported file through LaTeX:
id: Berkas berikut mungkin menyebabkan masalah ketika mengekspor melalui LaTeX:

en: The following files could not be loaded:
id: Berkas berikut tidak bisa dimuat:

en: The font sizes used for calculating the scaling of the screen fonts.
id: Ukuran huruf digunakan untuk menghitung pengaturan skala dari huruf di layar.

en: The height of the overlay area
id: Tinggi luasan penutup

en: The icon set to use. Warning: normal size of icons may be wrong until you save the preferences and restart LyX.
id: Ikon yang digunakan. Peringatan: ukuran ikon normal mungkin salah sebelum anda menyimpan preferensi dan menjalankan ulang LyX.

en: The included file
    '%1$s'
    has not been found. LyX will ignore the inclusion.
id: Berkas ikutan
    '%1$s'
    tidak bisa ditemukan. LyX melupakan berkas ikutan ini.

en: The index could not be renamed. Check if the new name already exists.
id: Indeks tidak bisa diganti nama. Periksa jika nama baru sudah dipakai.

en: The inline completion delay.
id: Jeda waktu inline completion.

en: The key %1$s already exists,
    it will be changed to %2$s.
id: Kunci %1$s sudah ada,
    akan diubah nama menjadi %2$s.

en: The keybard shortcut for the function '%1$s'
id: Lokasi pintasan papan ketik untuk fungsi '%1$s'

en: The keybard shortcuts for the function '%1$s'
id: Lokasi pintasan-pintasan papan ketik untuk fungsi '%1$s'

en: The label %1$s already exists,
    it will be changed to %2$s.
id: Label %1$s sudah digunakan,
    akan diganti menjadi %2$s.

en: The label as it appears in the document
id: Label yang tampak dalam dokumen

en: The language %1$s is only supported by Babel.
id: Bahasa %1$s hanya didukung oleh Babel.

en: The language %1$s is only supported by Polyglossia.
id: Bahasa %1$s hanya didukung oleh Polyglossia.

en: The languages %1$s are only supported by Babel.
id: Beberapa bahasa %1$s hanya didukung oleh Babel.

en: The languages %1$s are only supported by Polyglossia.
id: Beberapa bahasa %1$s hanya didukung oleh Polyglossia.

en: The last line to be printed
id: Baris terakhir yang ditampilkan

en: The layout file you have selected is a local layout
    file, not one in the system or user directory.
    Your document will not work with this layout if you
    move the layout file to a different directory.
id: Tataletak yang anda pilih adalah berkas tataletak
    lokal, bukan salah satu dari sistem di direktori pengguna.
    Dokumen anda tidak akan dikenal apabila berkas
    tataletak tidak disimpan dalam satu direktori yang berbeda.

en: The layout file:
    %1$s
    could not be found. A default textclass with default
    layouts will be used. LyX will not be able to produce
    correct output.
id: Berkas tata letak:
    %1$s
    Tidak ditemukan. Kelas bawaan dengan tata letak
    bawaan akan digunakan. LyX tidak bisa membuat
    keluaran yang diinginkan.

en: The localization for the string '%1$s'
id: Lokalisasi untuk kata '%1$s'

en: The longest label in this list (to determine the indendation width)
id: Label terpanjang dalam daftar ini (untuk menentukan lebar indentasi)

en: The lyxpaperview script failed.
id: Skrip lyxpaperview gagal.

en: The master document '%1$s'
    could not be loaded.
id: Dokumen utama '%1$s'
    tidak bisa dimuat.

en: The maximum line length of exported plain text/LaTeX/SGML files. If set to 0, paragraphs are output in a single line; if the line length is > 0, paragraphs are separated by a blank line.
id: Apabila 0, paragraf ditulis dalam satu baris.

en: The menu location for the function '%1$s'
id: Lokasi menu untuk fungsi '%1$s'

en: The module %1$s has been requested by
    this document but has not been found in the list of
    available modules. If you recently installed it, you
    probably need to reconfigure LyX.
id: Modul %1$s telah diminta oleh
    dokumen ini tetapi tidak ditemukan dalam daftar
    modul yang ada. Apabila baru dipasang, anda
    perlu melakukan konfigurasi ulang LyX.

en: The module %1$s requires a package that is not
    available in your LaTeX installation, or a converter that
    you have not installed. LaTeX output may not be possible.
    Missing prerequisites:
    	%2$s
    See section 3.1.2.3 (Modules) of the User's Guide for more information.
id: Modul %1$s memerlukan paket yang
    belum ada di instalasi LaTeX, atau ada pengubah
    belum dipasang. Keluaran LaTeX tidak akan dibuat.
    Program yang masih kurang:
    	%2$s
    Lihat subbab 3.1.2.3 (Modul) di Petunjuk Penggunaan agar jelas.

en: The name of the PDF action
id: Nama dari aksi PDF

en: The name of this file (incl. extension)
id: Nama berkas ini (dengan ekstensi)

en: The name of this file (without extension)
id: Nama berkas ini (tanpa ekstensi)

en: The new layout does not permit the alignment previously used.
    Setting to default.
id: Tata letak baru tidak mengijinkan untuk perataan dari yang digunakan sebelumnya.
    Pengaturan dikembalikan ke bawaan.

en: The option to print out in landscape.
id: Opsi untuk mencetak bentuk lansekap.

en: The option to specify paper type.
id: Opsi untuk menyatakan tipe kertas.

en: The options that are predefined in the layout file. Click to the left to select/deselect.
id: Opsi yang sudah didefinisikan awal dalam berkas tataletak.  Klik sebelah kiri untuk pilih/tidak pilih.

en: The origin of the rotation
id: Sumbu putaran

en: The package paralist provides some new list environments. Itemized and enumerated lists can be typeset within paragraphs, as paragraphs and in a compact version. Most environments have optional arguments to format the labels. Additionally, the LaTeX environments itemize and enumerate are extended to use a similar optional argument. For details see Paralist in Specific Manuals.
id: Paket paralist menyediakan beberapa lingkungan daftar baru. Daftar butir dan bernomor dapat digunakan dalam paragraf, sebagai paragraf dan dalam versi ringkas. Sebagian besar lingkungan memiliki argumen tambahan untuk memformat label. Selain itu, lingkungan LaTeX beritem dan bernomor diperluas dengan menggunakan argumen tambahan yang serupa. Untuk penjelasan lanjut lihat manual Paralist.

en: The paragraph as it appears in the running headers
id: Paragraf yang tampak di kepala berjalan

en: The paragraph as it appears in the table of contents
id: Paragraf yang tampak di daftar isi

en: The part as it appears in the table of contents/running headers
id: Bagian yang tampak di daftar isi/kepala berjalan

en: The pasted branch "%1$s" is undefined.
    Do you want to add it to the document's branch list?
id: Cabang yang ditempel "%1$s" belum didefinisikan.
    Apakah anda ingin menambah ke daftar cabang?

en: The path for storing backup files. If it is an empty string, LyX will store the backup file in the same directory as the original file.
id: Path lokasi dari berkas backup. Apabila tidak diisi, LyX akan menyimpan berkas backup pada direktori yang sama dengan berkas aslinya.

en: The path of your document
    (%1$s)
    contains glyphs that are unknown in the current document encoding (namely %2$s). This may result in incomplete output, unless TEXINPUTS contains the document directory and you don't use explicitly relative paths (i.e., paths starting with './' or '../') in the preamble or in ERT.
    
    In case of problems, choose an appropriate document encoding
    (such as utf8) or change the file path name.
id: Nama lokasi pada dokumen anda
    (%1$s)
    mengandung glyphs yang tidak dikenal pada enkoding dokumen yang sekarang (namanya %2$s).Hal ini menyebabkan keluaran tidak lengkap, apabila TEXINPUTS mengandung direktori dokumen dan anda tidak menyatakan secara eksplisit lokasi relatif (dimulai dengan './' or '../') di preambel atau dalam ERT.
    
    Jika terjadi masalah, Pilih enkoding dokumen yang sesuai
    (misalnya utf8) atau ubah nama lokasi direktorinya.

en: The path that LyX will set when offering to choose a template. An empty value selects the directory LyX was started from.
id: Path yang digunakan LyX untuk mendefinisikan lokasi templet. Definisi path tanpa nama berkas merupakan lokasi pencarian templet bermula dari sini.

en: The path that LyX will set when offering to choose an example. An empty value selects the directory LyX was started from.
id: Path lokasi yang akan di tuju LyX ketika akan memilih suatu berkas contoh. Path ini menunjukkan direktori yang dipilih LyX untuk memulai pencarian.

en: The path to the thesaurus directory has not been specified.
    The thesaurus is not functional.
    Please refer to sec. 6.15.1 of the User's Guide for setup
    instructions.
id: Jalur ke direktori tesaurus belum ditentukan.
    Tesaurus tidak berfungsi.
    Silakan merujuk ke subbab. 6.15.1 dari Panduan Pengguna untuk memahami petunjuk pengaturan
    .

en: The path where this file is saved
id: Jalur dimana berkas disimpan

en: The poem title as it appears in the running headers
id: Judul puisi yang tampak di kepala berjalan

en: The poem title as it appears in the table of contents
id: Judul puisi yang tampak di daftar isi

en: The preference setting for the preference key '%1$s'
id: Pengaturan preferensi untuk preferensi tombol '%1$s'

en: The repository version is newer then the current check out.
    You have to update from repository first or revert your changes.
id: Versi repositori lebih baru dari hasil pengambilan terkini.
    Anda harus memperbarui dari repositori atau mengembalikan semula.

en: The scope to which the search horizon is restricted
id: Batasan dokumen dimana pencarian kata akan dilakukan

en: The screen fonts used to display the text while editing.
id: Huruf di layar yang digunakan untuk menampilkan teks ketika proses menyunting.

en: The script `%1$s' failed.
id: Skrip `%1$s' gagal.

en: The scrolling speed of the mouse wheel.
id: Kecepatan scrolling dari tetikus beroda.

en: The section as it appears in the running headers
id: Subbab ini muncul berjalan di kepala

en: The section as it appears in the table of contents
id: Subbab yang tampak di daftar isi/kepala berjalan

en: The section as it appears in the table of contents/running headers
id: Subbab yang tampak di daftar isi/kepala berjalan

en: The selected document class
    	%1$s
    requires external files that are not available.
    The document class can still be used, but the
    document cannot be compiled until the following
    prerequisites are installed:
    	%2$s
    See section 3.1.2.2 (Class Availability) of the
    User's Guide for more information.
id: Kelas dokumen yang dipilih
    	%1$s
    memerlukan berkas eksternal yang belum ada.
    Kelas dokumen bisa digunakan, namun
    dokumen tidak bisa di kompail, kecuali
    berkas yang diperlukan dipasang:
    	%2$s
    Lihat subbab 3.1.2.2 di buku panduan pengguna
    untuk penjelasan lengkap.

en: The selected entry
id: Kata yang dipilih

en: The source/author of this epigraph
id: Sumber/penulis epigraf ini

en: The specified document template
    %1$s
    could not be read.
id: Dokumen templet yang dipilih
    %1$s
    tidak bisa dibaca.

en: The state of the branch '%1$s' was changed in the master file. Please make sure to save the master.
id: Keadaan cabang '%1$s' diubah di berkas induk. Pastikan sudah menyimpan induk.

en: The style that determines the layout of the biblatex-generated bibliography
id: Corak yang menentukan tataletak bibliografi yang dihasilkan biblatex

en: The style that determines the layout of the citations
id: Corak yang menentukan bentuk dan tataletak acuan

en: The style used by Pygments
id: Corak yang digunakan Pygments

en: The subparagraph as it appears in the running headers
id: Subparagraf yang tampak di kepala berjalan

en: The subparagraph as it appears in the table of contents
id: Subparagraf yang tampak di  daftar isi

en: The subsection as it appears in the running headers
id: Subsubbab yang tampak di kepala berjalan

en: The subsection as it appears in the table of contents
id: Sub-subbab yang tampak di daftar isi

en: The subsection as it appears in the table of contents/running headers
id: Subsubbab yang tampak di daftar isi/kepala berjalan

en: The subsubsection as it appears in the running headers
id: Subsubsubbab yang tampak di kepala berjalan

en: The subsubsection as it appears in the table of contents
id: Sub-Subsubbab seperti yang tampak di daftar isi

en: The subsubsection as it appears in the table of contents/running headers
id: Subsubbab yang tampak di daftar isi/kepala berjalan

en: The system has been reconfigured.
    You need to restart LyX to make use of any
    updated document class specifications.
id: Sistem sudah di konfigurasi ulang.
    Anda perlu jalankan ulang LyX agar kelas dokumen
    dapat berfungsi seperti yang diharapkan.

en: The system reconfiguration has failed.
    Default textclass is used but LyX may
    not be able to work properly.
    Please reconfigure again if needed.
id: Konfigurasi ulang sistem tidak berhasil.
    Bawaan textclass tetap digunakan tetapi
    LyX mungkin tidak bekerja dengan baik.
    Silahkan dicoba lagi konfigurasi ulang.

en: The target `%1$s' could not be resolved.
id: Target `%1$s' tidak bisa dikenali.

en: The time interval between auto-saves (in seconds). 0 means no auto-save.
id: Jeda waktu antara penyimpanan otomatis (dalam detik). 0 berarti tidak ada penyimpanan otomatis.

en: The time of last save
id: Waktu terakhir disimpan

en: The title as it appears in the header
id: Judul yang tampil di kepala

en: The title as it appears in the running headers
id: Judul yang muncul di kepala berjalan

en: The toolbar icon for the function '%1$s'
id: Ikon kotak bantuan untuk fungsi '%1$s'

en: The user preamble of your document contains glyphs that are unknown in the current document encoding (namely %1$s).
    These glyphs are omitted  from the output, which may result in incomplete output.
    
    Please select an appropriate document encoding
    (such as utf8) or change the preamble code accordingly.
id: Pengguna preambel dokumen anda berisi glyphs yang tidak diketahui dalam pengkodean dokumen saat ini (yaitu %1$s).
    Glyphs ini dihilangkan dari keluaran, sehingga dapat mengakibatkan hasil keluaran tidak lengkap.
    
    Silakan pilih pengkodean dokumen yang sesuai
    (seperti utf8) atau ubah kode preamble yang diperlukan.

en: The width of the overlay area
id: Lebar dari Area Hamparan

en: The width of the overprint area (default: text width)
id: Lebar area overprint (bawaan: lebar teks)

en: The year with "Author (Year)" citations (without parentheses).
id: Acuan dengan tahun "Penulis (Tahun)" ditulis (tanpa tanda kurung).

en: The zoom percentage for screen fonts. A setting of 100% will make the fonts roughly the same size as on paper.
id: Persentasi perbesaran untuk huruf di layar. Pengaturan 100% artinya huruf akan sebesar ukuran kertas.

en: Then-Conditions
id: Kondisi-Kemudian

en: Then-Referents
id: Referensi-Kemudian

en: Theorem
id: Teorema

en: Theorem #.
id: Theorema #.

en: Theorem \arabic{theorem}
id: Theorema \arabic{theorem}

en: Theorem \thetheorem.
id: Teorema \thetheorem.

en: Theorem*
id: Teorema*

en: Theorem.
id: Teorema.

en: There are spaces in the path to your BibTeX style file.
    BibTeX will be unable to find it.
id: Ada spasi pada penulisan lokasi tempat berkas corak BibTeX.
    BibTeX tidak akan bisa menemukannnya.

en: There are spaces in the paths to your BibTeX databases.
    BibTeX will be unable to find them.
id: Ada spasi pada penulisan lokasi tempat basis data BibTeX.
    BibTeX tidak bisa menemukan berkas yang dicari.

en: There has been an error with this document.
    LyX will attempt to close it safely.
id: Ada kesalahan dalam dokumen ini.
    LyX akan mencoba menutup untuk keselamatan.

en: There were detected changes in the working directory:
    %1$s
    
    In case of file conflict version of the local directory files will be preferred.
    
    Continue?
id: Perubahan terjadi di direktori kerja:
    %1$s
    
    Apabila ada konflik, akan versi pada berkas di direktori lokal.
    
    Diteruskan?

en: There were detected changes in the working directory:
    %1$s
    
    Possible file conflicts must be then resolved manually or you will need to revert back to the repository version.
id: Perubahan terjadi di direktori kerja:
    %1$s
    
    Apabila ada konflik harus diselesaikan dahulu atau kembalikan ke versi repositori.

en: There were errors during the build process.
id: Ada beberapa kesalahan ketika prosess build.

en: Thesaurus
id: Padanan Kata

en: Thesaurus not supported in recent A&A:
id: Padanan kata tidak ada yang terbaru di A&A:

en: Thesaurus...|T
id: Padanan Kata...|K

en: Theses
id: Tesis

en: Thick Space
id: Spasi Tebal

en: Thick Space|i
id: Spasi tebal|i

en: Thick space	\;
id: Spasi tebal	\;

en: Thickness
id: Ketebalan

en: Thickness of the surrounding frame
id: Ketebalan sekitar bingkai

en: Thickness value
id: Ukuran ketebalan

en: Thin Space
id: Spasi Tipis

en: Thin Space|T
id: Spasi Tipis|T

en: Thin space	\,
id: Spasi tipis	\,

en: Third-level
id: Tingkat-ketiga

en: Third-level of the category
id: Katagoti tingkat-ketiga

en: This Biblatex variety emulates the Natbib citation commands and thus is best suited for switching from Natbib (or the pre-LyX 2.3 Biblatex workaround) to Biblatex. The natbib mode supports slightly different and a few more styles than normal Biblatex. As with normal Biblatex, the use of 'biber' as Bibliography processor is advised.
id: Variasi Biblatex ini meniru perintah acuan Natbib sehingga sesuai untuk mengganti Natbib (atau solusi Biblatex pra-LyX 2.3) ke Biblatex. Mode natbib sedikit berbeda dan beberapa corak tidak sama dengan Biblatex normal. Seperti halnya Biblatex normal, penggunaan 'biber' disarankan sebagai prosesor Bibliografi.

en: This LyX function is hidden and cannot be bound.
id: Fungsi LyX ini disembunyikan dan tidak dapat diikat.

en: This bibliography section contains...
id: Bagian bibliografi terdiri dari...

en: This is a local layout file.
id: Ini adalah berkas tataletak lokal.

en: This is the default output format for LyX documents, except for DocBook classes, documents that use non-TeX fonts and Japanese documents
id: Ini adalah format keluaran bawaan untuk dokumen LyX, kecuali untuk kelas DocBook, dokumen yang menggunakan huruf bukan-TeX dan dokumen kelas Jepang

en: This is the place where the files of the thesaurus library reside.
id: Inilah lokasi dimana berkas pustaka padanan kata disimpan.

en: This list consists of all databases that are indexed by LaTeX and thus are found without a file path. This is usually everything in the bib/ subdirectory of LaTeX's texmf tree. If you want to reuse your own database, this is the place you should store it.
id: Daftar ini terdiri dari semua basis data yang diindeks oleh LaTeX dan dengan demikian ditemukan tanpa jalur berkas. Biasanya segala sesuatu yang berada di bib / subdirektori pohon texmf LaTeX. Jika anda ingin menggunakan kembali basis data anda sendiri, lokasi ini adalah tempat tepat untuk menyimpan.

en: This module adds an inset to enter LilyPond code directly into LyX. It will be processed in the output. See the lilypond.lyx example file.
id: Modul ini menambahkan sisipan untuk memasukkan kode LilyPond langsung di LyX. Kode akan diproses untuk memberi keluaran. Silahkan lihat berkas contoh lilypond.lyx .

en: This module adds support for using natbib together with apacite (the bibliography style need not be apacite--it could be apacite, apacitex, or any bibliography that works with both the natbib and apacite packages.)
id: Modul ini mendukung penggunaan natbib yang dipakai dengan apacite (corak bibliografi harus keluarga apacite--bisa apacite, apacitex, atau sembarang bibliografi yang bisa menggunakan natbib dan paket apacite.)

en: This parameter should not be entered here. Please use the caption edit box (when using the child document dialog) or menu Insert->Caption (when defining a listing inset)
id: Parameter ini tidak boleh dimasukkan disini. Gunakan kotak sunting caption (nama gambar/tabel),  ketika menggunakan dialog anak dokumen atau  Menu Sisipan->Nama Gambar/Tabel (ketika mendefinisikan sisipan pemrograman)

en: This parameter should not be entered here. Please use the label edit box (when using the child document dialog) or menu Insert->Label (when defining a listing inset)
id: Parameter ini tidak boleh digunakan disini. Gunakan kotak suntingan label (ketika menggunakan dialog anak dokumen) atau menu Sisipan->Label (ketika mendefinisikan sisipan pemrograman)

en: This portion of the document is deleted.
id: Bagian ini dari dokumen dihapus.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
id: Program ini adalah perangkat lunak yang gratis; anda diperkenankan untuk menyebarkan dan/atau merubah tertakluk kepada syarat-syarat yang tertulis di GNU General Public License sebagaimana yang telah diumumkan oleh Free Software Foundation; dalam Lisensi versi 2, atau (menurut pilihan anda) versi terbaru yang ada.

en: This row is the footer of the last page
id: Baris ini sebagai kaki di halaman terakhir

en: This row is the header of the first page
id: Baris ini adalah kepala untuk halaman pertama saja

en: This starts the lyxserver. The pipes get an additional extension ".in" and ".out". Only for advanced users.
id: Ini akan menjalankan lyxserver. Pipa-pipa akan memperoleh tambahan ekstensi berkas ".in" and ".out". hanya untuk pengguna yang memahami sekali.

en: This text defines the width of the paragraph label
id: Teks disini mendefinisikan lebar dari label paragraf

en: ThreeAffiliations
id: TigaAfiliasi

en: ThreeAuthors
id: TigaPenulis

en: Time (Current)|T
id: Waktu (Sekarang)|W

en: Time (Fixed)|x
id: Waktu (Tetap)|p

en: Time (Last Modification)|M
id: Waktu (Modifikasi Terakhir)|M

en: Time (current)
id: Waktu (terkini)

en: Time (fix)
id: Waktu (tetap)

en: Time (last modified)
id: Waktu (terakhir berubah)

en: Time[[of day]]
id: Waktu[[dari hari]]

en: Tiny
id: Kecil

en: Title
id: Judul

en: Title Note:
id: Judul catatan:

en: Title and Preamble Hacks
id: Judul dan Kode Preambel

en: Title banner:
id: Judul baner:

en: Title footnote
id: Judul Catatankaki

en: Title footnote:
id: Judul Catatankaki:

en: Title item:
id: Judul Butir:

en: Title level:
id: Tingkat Judul:

en: Title of acknowledgment
id: Judul ucapan terima kasih

en: Title of this part
id: Judul dari bagian

en: Title*
id: Judul*

en: Title*:
id: Judul*:

en: Title:
id: Judul:

en: TitleBanner
id: JudulBaner

en: TitleItem
id: JudulItem

en: TitleLevel
id: ArasJudul

en: TitleNote
id: JudulCatatan

en: TitleSlide
id: JudulSlide

en: Titlehead
id: Kepala Judul

en: Titlenote mark
id: Tanda JudulCatatan

en: Titlenotemark
id: TandaJudulNota

en: Todo[Inline]
id: Todo[Sebaris]

en: Todo[margin]
id: Todo[batas]

en: Toggle
id: Aktifkan

en: Toggle bottom line
id: Pilih Garis Bawah

en: Toggle emphasis
id: Aktifkan huruf miring

en: Toggle left line
id: Ubah baris kiri

en: Toggle math panels
id: Kontrol panel matematika

en: Toggle math toolbar
id: Aktifkan Kotakbantuan matematika

en: Toggle noun
id: Aktifkan huruf Noun

en: Toggle outline
id: Aktifkan Paparan Isi

en: Toggle right line
id: Ubah baris kanan

en: Toggle table toolbar
id: Aktifkan kotakbantuan tabel

en: Toggle the selected branch
id: Tandai cabang yang dipilih untuk tidak diaktifkan

en: Toggle top line
id: Pilih garis Atas

en: Toggles view of the file list
id: Menampilkan lokasi berkas berada

en: Toolbar "%1$s" state set to %2$s
id: Kotakbantuan "%1$s" di set ke %2$s

en: Toolbars locked.
id: Kotak Bantuan terkunci.

en: Toolbars unlocked.
id: Kotak Bantuan terbuka.

en: Toolbars|T
id: Kotak Bantuan|B

en: Tools|T
id: AlatBantuan|A

en: Top
id: Atas

en: Top Line|T
id: Garis Atas

en: Top center
id: Tengah Atas

en: Top left
id: Kiri Atas

en: Top right
id: Kanan Atas

en: Top smash	\smasht
id: Atas smash	\smasht

en: Top tie bar
id: Garis pita atas

en: Topic
id: Topik

en: Topical
id: Tema

en: Top|T
id: Rata Atas

en: Top|p
id: Rata Atas

en: Total Height
id: Tinggi total

en: Town
id: Kota

en: Town:
id: Kota:

en: Track Changes|T
id: Jejak Perubahan|J

en: Track changes
id: Jejak perubahan

en: Traditional (auto-selected)
id: Tradisional (pilih-otomatis)

en: Transform Field to Static Text|T
id: Bidang Transformasi menjadi Teks Statis| T

en: Transform First Non-Optional to Optional Argument
id: Ubah Bukan-Opsional Pertama menjadi Argumen Opsional

en: Transform Last Optional to Non-Optional Argument
id: Ubah Opsional Terakhir menjadi Argumen Bukan-Opsional

en: Translation
id: Penerjemahan

en: Translator
id: Penerjemah

en: Translator:
id: Penerjemah:

en: Tree
id: Pohon

en: Tree revision
id: Pohon Perubahan

en: Triangle down
id: Segitiga bawah

en: Triangle left
id: Segitiga kiri

en: Triangle right
id: Segitiga kanan

en: Triangle up
id: Segitiga atas

en: Try one of %1$s.
id: Gunakan salah satu dari %1$s.

en: Try to Open Citation Content...|O
id: Mencoba untuk Membuka Isi Acuan...|o

en: Try to keep persistent view of the uncollapsed nodes
id: Mempertahankan tampilan yang tidak didetailkan

en: Tufte Book
id: Buku Tufte

en: Tufte Handout
id: Ringkasan Tufte

en: Turkish
id: Turki

en: Turkmen
id: Turki

en: Turn Page
id: Balik Halaman

en: Turns on the change tracking and showing changes in LaTeX output for the resulting document
id: Mengaktifkan lacak perubahan dan menampilkan perubahan di keluaran LaTeX untuk hasil dokumen

en: Two matches have been replaced.
id: Dua pilihan sudah dirubah.

en: Two-&column document
id: Dokumen dua kolom

en: TwoAffiliations
id: DuaAfiliasi

en: TwoAuthors
id: DuaPenulis

en: Twocolumn
id: DuaKolom

en: Twocolumn options (see powerdot manual)
id: Pilihan Twocolumn (baca manual powerdot)

en: Type
id: Tipe

en: Type and Size
id: Tipe dan Ukuran

en: Type shortcut after clicking on this field. You can reset the content with the 'Clear' button
id: Ketik cara pintas setelah klik kotak ini. Anda bisa menghapus dengan menekan butang 'Bersihkan'

en: Type: %1$s
id: Tipe: %1$s

en: Typewriter
id: Mesin ketik

en: Typewriter	\mathtt
id: Mesin ketik	\mathtt

en: U&nderlining:
id: &Garis bawah:

en: UNDEFINED
id: TIDAK DIDEFINISIKAN

en: URL could not be accessed
id: URL tidak bisa diakses

en: URL label
id: Label URL

en: URL text
id: Teks URL

en: Ukrainian
id: Ukrainia

en: Unable to determine the path to the LyX binary from the command line %1$s
id: Tidak bisa menentukan lokasi  untuk biner LyX dari perintah baris %1$s

en: Unable to determine the system directory having searched
    	%1$s
    Use the '-sysdir' command line parameter or set the environment variable
    %2$s to the LyX system directory containing the file `chkconfig.ltx'.
id: Tidak bisa menentukan direktori sistem yang dicari
    	%1$s
    Gunakan perintah baris dengan parameter '-sysdir' atau atur variabel lingkungan
    %2$s ke direktori sistem LyX yang mengandung berkas `chkconfig.ltx'.

en: Unable to find SHGetFolderPathA in shfolder.dll
    Don't know how to proceed. Sorry.
id: Tidak bisa menemukan SHGetFolderPathA dalam shfolder.dll
    Maaf, tidak tahu bagaimana untuk melanjutkan.

en: Unable to find the bind file
    %1$s.
    Falling back to default.
id: Tidak bisa menemukan berkas penggabung
    %1$s.
    Dikembalikan ke bawaan.

en: Unable to find the bind file
    %1$s.
    Please check your installation.
id: Tidak bisa menemukan berkas penggabung
    %1$s.
    Periksa instalasi anda.

en: Unable to find the default bind file `cua.bind'.
    Please check your installation.
id: Tidak bisa menemukan berkas `cua.bind'.
    Periksa kesempurnaan instalasi.

en: Unable to load shfolder.dll
    Please install.
id: Tidak bisa menemukan shfolder.dll
    Pastikan dipasang.

en: Unable to open file `%1$s'.
id: Tidak bisa membuka berkas `%1$s'.

en: Unable to read local layout file.
id: Tidak bisa membaca berkas tataletak lokal.

en: Unable to remove the temporary directory %1$s
id: Tidak bisa menghapus direktori sementara  %1$s

en: Unable to save document defaults
id: Tidak dapat menyimpan dokumen bawaan

en: Unable to set document class.
id: Tidak bisa memilih dokumen class.

en: Unable to set layout for ID: %1$s
id: Tidak dapat mengatur tataletak untuk ID: %1$s

en: Unapplied changes
id: Perubahan tidak bisa digunakan

en: Unavailable:
id: Tidak tersedia:

en: Unavailable: %1$s
id: Tidak tersedia:  %1$s

en: Unbalanced braces!
id: Tanda kurung tidak seimbang!

en: Uncategorized
id: Tanpa katagori

en: Unchecking this option has the effect that potentially harmful converters would be run without asking your permission first. This is UNSAFE and NOT recommended, unless you know what you are doing. Are you sure you would like to proceed ? The recommended and safe answer is NO!
id: Menghapus centang pilihan ini memiliki efek bahwa konverter yang berpotensi berbahaya akan dijalankan tanpa meminta ijin anda terlebih dahulu. Ini TIDAK AMAN dan TIDAK disarankan, kecuali anda tahu apa yang anda lakukan. Apakah anda yakin ingin melanjutkan? Jawaban yang direkomendasikan dan aman adalah TIDAK!

en: Uncodable character '%1$s' (code point %2$s)
id: Karakter tidak bisa balik kode '%1$s' (titik kode %2$s)

en: Uncodable character in author initials
id: Karakter yang tidak bisa dikode ulang pada inisial penulis

en: Uncodable character in author name
id: Karakter huruf nama pengarang tidak dikenal

en: Uncodable character in class options
id: Karakter tidak bisa dikode ualang pada pilihan kelas

en: Uncodable character in file path
id: Karakter ada yang tidak dikenal pada nama lokasi

en: Uncodable character in user preamble
id: Karakter tidak bisa dikode ualang pada reambel pengguna

en: Uncodable characters
id: Karakter tidak bisa di sandikan

en: Uncodable characters in inset
id: Karakter yang tidak bisa dibuka kodenya dalam sisipan

en: Uncodable characters in listings inset
id: Karakter dalam sisipan pemrograman mempunyai karakter yang bisa di encoding

en: Uncodable content
id: Isi tidak bisa dikodekan

en: Undefined branches used in this document.
id: Cabang tidak didefinisikan dalam dokumen ini.

en: Undefined flex inset
id: Sisipan flex tidak terdefinisi

en: Undefined reference
id: Referensi tidak terdefinisi

en: Undefined references or citations were found during the build.
    Please check the warnings in the LaTeX log (Document > LaTeX Log).
id: Referensi atau acuan yang tidak terdefinisi ditemukan selama peroses membangun.
    Silakan periksa peringatan di log LaTeX (Dokumen > Log LaTeX).

en: Underline
id: Garis bawah

en: Underline %1$s,
id: Garis bawah %1$s,

en: Underline spaces in generated output
id: Memunculkan spasi bergaris bawah pada keluaran

en: Underlining of text
id: Garis bawah teks

en: Undo
id: Batalkan

en: Undo Last Check In|U
id: Kembalikan Check In Terakhir|r

en: Undo/Redo mechanism
id: Mekanisme Batalkan/Kembalikan

en: Undo|U
id: Batalkan

en: Unfold Math Macro|n
id: Tampilkan Makro Matematika

en: Unify Graphics Groups|U
id: Grup Grafik Unifikasi|U

en: Unit (864 m)	\unittwo
id: Satuan (864 m)	\unittwo

en: Unit (km)	\unitone
id: Satuan (km)	\unitone

en: Unit fraction (20 km/h)	\unitfracthree
id: Pembagian untuk satuan (20 km/h)	\unitfracthree

en: Unit fraction (km/h)	\unitfrac
id: Pembagian untuk satuan (km/h)	\unitfrac

en: Unit of overhang value
id: Satuan yang digunakan untuk nilai overhang

en: Unit of width value
id: Satuan untuk ukuran lebar

en: Unknown
id: Tidak dikenal

en: Unknown Argument
id: Argumen tidak dikenal

en: Unknown Info!
id: Info tidak dikenal!

en: Unknown Inset
id: Sisipan tidak dikenal

en: Unknown TOC type
id: Tipe Daftar Isi tidak dikenal

en: Unknown action
id: Aksi yang tidak dikenal

en: Unknown action %1$s
id: Aksi tidak dikenal %1$s

en: Unknown branch
id: Cabang tidak dikenal

en: Unknown function.
id: Fungsi  tidak dikenal.

en: Unknown index type!
id: Tipe indeks tidak dikenal!

en: Unknown listing parameter name: %1$s
id: Nama parameter listing tidak dikenal: %1$s

en: Unknown or invalid LyX function
id: Fungsi LyX tidak dikenal atai tidak valid

en: Unknown parameter name:
id: Nama parameter tidak dikenal:

en: Unknown tabular feature '%1$s'
id: Fitur tabular  '%1$s' tidak dikenal

en: Unknown token
id: Token tidak dikenal

en: Unknown token: %1$s %2$s
id: Token tidak dikenal: %1$s %2$s

en: Unknown toolbar "%1$s"
id: Kotak bantuan tidak dikenal "%1$s"

en: Unknown user
id: Pemakai tidak dikenal

en: Unknown word:
id: Kata tidak dikenal:

en: Unnumbered
id: Tanpa Nomor

en: Unset all borders of the current (selected) cell(s)
id: Menghiangkan semua garis batas keliling

en: Unset all lines
id: Hilangkan garis semuanya

en: Unsupported Inclusion
id: Ikutan tidak didukung

en: Up-to-date
id: Paling baru

en: Update
id: Perbarui

en: Update %1$s
id: Perbarui %1$s

en: Update (Other Formats)|p
id: Perbarui (Format Lain)|P

en: Update Local Directory From Repository|d
id: Perbarui Direktori Lokal Dari Repositori|D

en: Update Master Document|a
id: Perbarui Dokumen Induk|b

en: Update Other Formats
id: Perbarui Format Lain

en: Update [%1$s]|U
id: Perbarui [%1$s]|u

en: Update dialog when moving context
id: Perbarui dialog ketika konteks berganti

en: Update local directory from repository
id: Perbarui direktori lokal dari repositori

en: Update master document
id: Perbarui dokumen induk

en: Update navigation tree
id: Perbarui cabang navigasi

en: Update other formats
id: Perbarui format lain

en: Update the display
id: Perbarui tampilan

en: Update the label list
id: Perbarui daftar

en: Upper Sorbian
id: Serbia Bagian Atas

en: Uppercase Letter
id: Surat Huruf Besar

en: Uppercase|U
id: Hurufbesar Semua|u

en: Uppertitleback
id: Judulbelakang atas

en: Upright
id: Tegak

en: Upstep
id: Naiktangga

en: Usage: lyx [ command line switches ] [ name.lyx ... ]
    Command line switches (case sensitive):
    	-help              summarize LyX usage
    	-userdir dir       set user directory to dir
    	-sysdir dir        set system directory to dir
    	-geometry WxH+X+Y  set geometry of the main window
    	-dbg feature[,feature]...
                      select the features to debug.
                      Type `lyx -dbg' to see the list of features
    	-x [--execute] command
                      where command is a lyx command.
    	-e [--export] fmt
                      where fmt is the export format of choice. Look in
                      Tools->Preferences->File Handling->File Formats->Short Name
                      to see which parameter (which differs from the format name
                      in the File->Export menu) should be passed. To export to
                      the document's default output format, use 'default'.
                      Note that the order of -e and -x switches matters.
    	-E [--export-to] fmt filename
                      where fmt is the export format of choice (see --export),
                      and filename is the destination filename.
    	-i [--import] fmt file.xxx
                      where fmt is the import format of choice
                      and file.xxx is the file to be imported.
    	-f [--force-overwrite] what
                      where what is either `all', `main' or `none',
                      specifying whether all files, main file only, or no files,
                      respectively, are to be overwritten during a batch export.
                      Anything else is equivalent to `all', but is not consumed.
    	--ignore-error-message which
                      allows you to ignore specific LaTeX error messages.
                      Do not use for final documents! Currently supported values:
                      * missing_glyphs: Fontspec `missing glyphs' error.
    	-n [--no-remote]
                      open documents in a new instance
    	-r [--remote]
                      open documents in an already running instance
                      (a working lyxpipe is needed)
    	-v [--verbose]
                      report on terminal about spawned commands.
    	-batch    execute commands without launching GUI and exit.
    	-version  summarize version and build info
    Check the LyX man page for more details.
id: Penggunaan: lyx [perintah baris ] [ berkas.lyx ... ]
    Perintah baris (sensitif huruf besar):
    	-help              rangkuman penggunaan LyX
    	-userdir dir       atur direktori pengguna ke dir
    	-sysdir dir        atur direktori sistem ke dir
    	-geometry WxH+X+Y  atur ukuran jendela utama
    	-dbg feature[,feature]...
                      pilih fitur untuk awakutu.
                      Ketik `lyx -dbg' untuk melihat daftar semua fitur
    	-x [--execute] perintah
                      dimana perintah adalah perintah LyX.
    	-e [--export] fmt
                      dimana fmt adalah format ekspor yang diinginkan.
                      Lihat Alat Bantuan->Preferensi->Penanganan Berkas->
                      Format Berkas->Nama Singkat untuk memperoleh parameter
                      yang bisa dipakai (yang berbeda dengan format nama dari
                      menu Berkas->Ekspor). Untuk ekspor ke
                      format keluaran dokumen bawaan, gunakan 'bawaan'.
                      Catatan, urutan -e dan -x adalah penting.
    	-E [--export-to] fmt namaberkas
                      dimana fmt adalah format ekspor yang dipilih (lihat --export),
                      dan  namaberkas adalah nama berkas yang dinginkan.
    	-i [--import] fmt file.xxx
                      diman fmt adalah format impor yang ada
                      dan berkas.xxx adalah berkas yang diimpor.
    	-f [--force-overwrite] sesuatu
                      dimana sesuatu bisa ditulis `all', `main' atau 'none'.
                      menyatakan apakah semua berkas, utama, atau tanpa berkas,
                      akan ditindih selama proses ekspor.
                      Selain itu dianggap sama dengan `all', tapi tidak dilakukan.
    	--ignore-error-message which
                      untuk mengabaikan pesan kesalahan LaTeX.
                      Jangan menggunakan dokumen final!  Yang didukung sekarang:
                      * missing_glyphs: Fontspec `missing glyphs'.
    	-n [--no-remote]
                      membuka dokumen baru di jendela baru
    	-r [--remote]
                      membuka dokumen di jendela yang sudah ada
                      (pipa lyx diperluakn untuk ini)
    	-v [--verbose]
                      melaporkan ke terminal perintah yang dijalankan.
    	-batch    menjalankan perintah tanpa membuka GUI kemudaian keluar.
    	-version        memberikan informasi versi dan pembuatan
    Silahkan lihat di halaman manual LyX untuk informasi lebih lanjut.

en: Use "..." to shorten long completions.
id: Gunakan "..."  untuk menyingkat completion yang panjang.

en: Use &justification in LyX work area
id: Gunakan &perataan teks di area kerja LyX

en: Use &keyboard map
id: Gunakan peta papan&ketik

en: Use &old style figures
id: Gunakan corak &gambar lama

en: Use Class Defaults
id: Gunakan Kelas Bawaan

en: Use Computer Algebra System|S
id: Gunakan Sistem Komputer Aljabar|j

en: Use Computer Algebra System|m
id: Gunakan Sistem Komputer Aljabar|j

en: Use Default &Formal Style
id: Gunakan Corak Formal Bawaan

en: Use Locking Property|L
id: Gunakan Properti Pengunci|i

en: Use M&ac-style cursor movement
id: Gunakan kursor gerak corak M&ac

en: Use OpenType and TrueType fonts directly (requires XeTeX or LuaTeX)
    You need to install the package "fontspec" to use this feature
id: Langsung menggunakan huruf OpenType dan TrueType  (memerlukan eTeX atau LuaTeX)

en: Use OpenType and TrueType fonts with the fontspec package (requires XeTeX or LuaTeX)
id: Menggunakan huruf OpenType dan TrueType dengan paket fontspec (memerlukan XeTeX atau LuaTeX)

en: Use SVN file locking property
id: Gunakan properti pengunci berkas SVN

en: Use UTF-8 'as-is': do not load any supporting packages, do not convert any characters to LaTeX macros. For use with non-TeX fonts (XeTeX/LuaTeX) or custom preamble code.
id: Gunakan UTF-8 'apa adanya': jangan muat paket pendukung apa pun, jangan konversi karakter apa pun ke makro LaTeX. Untuk digunakan dengan huruf non-TeX (XeTeX/LuaTeX) atau kode preambel atur sendiri.

en: Use \footnotesize, \small, \itshape, \ttfamily or something like that
id: Gunakan seperti \footnotesize, \small, \itshape, \ttfamily

en: Use a real small caps shape, if the font provides one
id: Gunakan bentuk real small caps, apabila tersedia

en: Use capitalized form of formatted reference. (Works only for formatted references, and only if you are using refstyle.)
id: Gunakan bentuk referensi huruf besar dari referensi yang diformat. (Hanya berfungsi untuk referensi yang diformat, dan hanya jika anda menggunakan refstyle.)

en: Use change &bars in output
id: Menggunakan &garis perubahan di keluaran

en: Use change bars in addition to change tracking markup
id: Gunakan garis perubahan sebagai tambahan tanda jejak perubahan

en: Use d&ynamic quotation marks
id: Gunakan tanda kutip d&inamic

en: Use default (grid-like) border style
id: Menggunakan garis bawaan yaitu model garis grid

en: Use dynamic quotes (%1$s)|d
id: Menggunakan kutipan dinamis (%1$s)|d

en: Use extended character table
id: Menggunakan tabel karakter tambahan

en: Use formal (a.k.a. booktabs) border style (no vertical borders)
id: Gunakan corak batas garis formal (tanpa garis batas vertikal)

en: Use full title even if shorttitle exists
id: Gunakan judul penuh meskipun judul ringkas ada

en: Use icons from system's &theme
id: Gunakan ikon dari &tema sistem

en: Use language-dependent traditional encodings.
id: Gunakan pengkodean tradisional yang bergantung pada bahasa.

en: Use need&auth option
id: Gunakan pilihan need&auth

en: Use old st&yle figures
id: Gunakan corak gam&bar lama

en: Use old style &figures
id: Gunakan corak gamba&r lama

en: Use old style instead of lining figures
id: Gunakan corak model lama bukan garis gambar

en: Use plural form of formatted reference. (Works only for formatted references, and only if you are using refstyle.)
id: Gunakan bentuk plural dari referensi yang diformat. (Hanya berfungsi untuk referensi yang diformat, dan hanya jika anda menggunakan refstyle.)

en: Use s&ingle instance
id: Gunakan satu tampilan

en: Use the Mac OS X conventions for cursor movement
id: Gunakan konvensi Mac OS X untuk menggerakkan kursor

en: Use the algorithm2e package for algorithm floats rather than LyX's home-brewed algorithm floats. Use the Algorithm style to enter and indent the algorithm.
id: Gunakan paket algoritma2e untuk algoritma ambangan daripada algoritma buatan sendiri ambangan LyX. Gunakan corak Algoritma untuk enter dan inden algoritma.

en: Use the class' default alignment for floats, whatever it is.
id: Gunakan kelas bawaan dokumen untuk ambangan, apapun dokumennya.

en: Use the color scheme of your Operating System/Desktop Environment
id: Gunakan skema warna dari sistem operasi/lingkungan desktop anda

en: Use the default alignment for this paragraph, whatever it is.
id: Gunakan selalu kerataan bawaan, apabila ragu.

en: Use the document's default alignment for floats, as specified in Document Settings.
id: Gunakan kerataan bawaan dokumen untuk ambangan, seperti yang dinyatakan dalam Pengaturan Dokumen.

en: Use the largest item number in your list, e.g. '(iv)' for 4 Roman numbered items
id: Gunakan nomor butir terbesar dalam daftar anda, misalnya '(iv)' untuk 4 butir bernomor Romawi

en: Use the traditional default encoding of the text language. Switch encoding if a text part is set to a language with different default.
id: Gunakan pengkodean bawaan tradisional bahasa teks. Ganti pengkodean jika bagian teks diatur ke bahasa dengan bawaan berbeda.

en: Use this to set the correct mapping file for your keyboard. You'll need this if you for instance want to type German documents on an American keyboard.
id: Gunakan ini untuk memilih berkas mapping yang tepat untuk papan ketik anda. Anda tidak memerlukan ini apabila, misalnya ingin menulis dokumen berbahasa Jerman menggunakan papaen ketik sistem Amerika.

en: Use true s&mall caps
id: Gunakan true S&mall Caps

en: Used text class
id: Kelas teks yang digunakan

en: User &interface language:
id: Bahasa Antarmuka Pengg&una:

en: User Defined|U
id: Menurut Pengguna|r

en: User Email|E
id: Surel Pengguna|E

en: User Files Only
id: Hanya Berkas Pengguna

en: User Interface
id: Sistem Antarmuka

en: User Name|U
id: Nama Pengguna|P

en: User and System Files
id: Pengguna dan Sistem Berkas

en: User commands
id: Perintah Pengguna

en: User directory
id: Direktori pengguna

en: User's Guide|U
id: Petunjuk Penggunaan|u

en: Uses the knitr package in R for dynamic report generation. This R package has to be installed for this module to work: install.packages('knitr'). Note it depends on R >= 2.14.1. For more info see http://yihui.name/knitr
id: Menggunakan paket knitr pada R untuk membuat laporan dinamik. Paket R harus dipasang agar modul ini dapat berfungsi: install.packages('knitr'). Ini tergantung dari R >= 2.14.1. Untuk penjelasan lanjut lihat di  http://yihui.name/knitr

en: V-Factor
id: Faktor-V

en: VFill
id: Lompat Variabel

en: VFill|F
id: Lompat Variabel|V

en: Validation required!
id: Diperlukan validasi!

en: Value of the line thickness.
id: Ukuran ketebalan garis horisontal.

en: Value of the line width.
id: Lebar bentangan garis horisontal.

en: Value of the vertical line offset.
id: Ukuran jarak garis dengan baris berikutnya.

en: Variable
id: Variabel

en: Variable-width Minipages
id: Variabel-lebar Minipages

en: Variable[[Width]]
id: Variabel[[Lebar]]

en: Variation
id: Variasi

en: Variation Selectors Supplement
id: Variasi Pilihan Tambahan

en: Variation:
id: Variasi:

en: Vector &graphics format
id: Format vector grap&hics

en: Vector graphics
id: Vektor grafik

en: VectorGraphics
id: VektorGrafik

en: Velarized
id: Velaris

en: Velarized or pharyngialized
id: Velaris atau faring

en: Venue
id: Tempat

en: Verbatim (marked blanks)|b
id: Verbatim (tandai spasi)|s

en: Verbatim|V
id: Kode Verbatim|V

en: Version
id: Versi

en: Version %1$s
    (%2$s)
id: Versi %1$s
    (%2$s)

en: Version Control
id: Kontrol Versi

en: Version Control Information
id: Informasi Kontrol Versi

en: Version Control Log
id: Catatan Kontrol Versi

en: Version Control Revision|V
id: Revesi Kontrol Versi|V

en: Version Control|V
id: Kontrol Versi|V

en: Version control
id: Kontrol versi

en: Version control abbreviated revision
id: Kontrol versi revisi ringkas

en: Version control author
id: Penulis kontrol versi

en: Version control date
id: Tanggal kontrol versi

en: Version control detected.
id: Kontrol versi terdeteksi.

en: Version control revision
id: Revisi kontrol versi

en: Version control time
id: Waktu kontrol versi

en: Version control tree revision
id: Kontrol versi pohon revisi

en: Vert. Adjustment
id: Vert. Pengaturan

en: Verti&cal Phantom
id: Phantom Verti&kal

en: Verti&cal alignment:
id: Perataan v&ertikal:

en: Vertical
id: Tegak

en: Vertical Phantom|V
id: Phantom Vertikal|V

en: Vertical Space
id: Spasi Vertikal

en: Vertical Space Settings
id: Spasi Vertikal

en: Vertical Space...|V
id: Spasi Vertikal...|V

en: Vertical adjustment: c (center), t (top) or b (bottom)
id: Perataan vertikal: c (tengah), t (atas) atau b (bawah)

en: Vertical alignment
id: Pelurusan vertikal

en: Vertical alignment of the box (with regard to baseline)
id: Pengaturan vertikal pada kotak (berdasarkan baseline)

en: Vertical alignment of the content inside the box
id: Pengaturan vertikal di dalam kotak

en: Vertical alignment of the table
id: Perataan vertikal pada tabel

en: Vertical fill
id: Isian vertikal

en: Vertical phantom	\vphantom
id: Spasi phantom vertikal	\vphantom

en: Vertical space
id: Spasi vertikal

en: Vertical space of the phantom content
id: Spasi vertikal menggunakan phantom

en: VerticalSpace
id: SpasiVertikal

en: Video URL:
id: URL Video:

en: Videos
id: Video

en: Vietnamese
id: Vietnam

en: View
id: Lihat Isinya

en: View %1$s
id: Tampilkan %1$s

en: View &Log ...
id: Lihat &Catatan ...

en: View (Other Formats)|F
id: Tampilkan (Format Lain)|F

en: View Complete &Log...
id: Lihat &Catatan ...

en: View Master Document|M
id: Lihat Dokumen Induk|d

en: View Other Formats
id: Lihat Format Lain

en: View [%1$s]|V
id: Tampilkan [%1$s]

en: View master document
id: Lihat dokumen induk

en: View other formats
id: Lihat dengan format lain

en: View revision log
id: Lihat catatan perubahan

en: View/Update
id: Lihat Hasil/Perbarui

en: View|V
id: Tampilan|T

en: Visible
id: Tampilkan

en: Visible Space
id: Tampilkan Spasi

en: Visible Space|V
id: Spasi Tampak|k

en: Visible Space|a
id: Spasi Tampak|i

en: Voiced alveolar approximant
id: Suara alveolar approximant

en: Voiced alveolar fricative
id: Suara alveolar fricative

en: Voiced alveolar lateral approximant
id: Suara alveolar lateral approximant

en: Voiced alveolar lateral fricative
id: Suara alveolar lateral fricative

en: Voiced alveolar nasal
id: Suara alveolar nasal

en: Voiced alveolar plosive
id: Suara alveolar plosive

en: Voiced alveolar tap
id: Suara alveolar tap

en: Voiced alveolar trill
id: Suara alveolar trill

en: Voiced bilabial fricative
id: Suara bilabial fricative

en: Voiced bilabial implosive
id: Suara bilabial implosive

en: Voiced bilabial nasal
id: Suara bilabial plosive

en: Voiced bilabial plosive
id: Suara bilabial plosive

en: Voiced bilabial trill
id: Suara bilabial trill

en: Voiced dental fricative
id: Suara dental fricative

en: Voiced dental/alveolar implosive
id: Suara dental/alveolar implosive

en: Voiced epiglottal fricative
id: Suara epiglottal fricative

en: Voiced glottal fricative
id: Suara glottal fricative

en: Voiced labial-palatal approximant
id: Suara labial-palatal approximant

en: Voiced labial-velar approximant
id: Suara labial-velar approximant

en: Voiced labiodental approximant
id: Suara labiodental approximant

en: Voiced labiodental fricative
id: Suara labiodental fricative

en: Voiced labiodental nasal
id: Suara labiodental nasal

en: Voiced palatal approximant
id: Suara palatal approximant

en: Voiced palatal fricative
id: Suara palatal fricative

en: Voiced palatal implosive
id: Suara palatal implosive

en: Voiced palatal lateral approximant
id: Suara palatal lateral approximant

en: Voiced palatal nasal
id: Suara palatal nasal

en: Voiced palatal plosive
id: Suara palatal plosive

en: Voiced pharyngeal fricative
id: Suara pharyngeal fricative

en: Voiced postalveolar fricative
id: Suara postalveolar fricative

en: Voiced retroflex approximant
id: Suara retroflex approximant

en: Voiced retroflex flap
id: Suara retroflex flap

en: Voiced retroflex fricative
id: Suara retroflex fricative

en: Voiced retroflex lateral approximant
id: Suara retroflex lateral approximant

en: Voiced retroflex nasal
id: Suara retroflex nasal

en: Voiced retroflex plosive
id: Suara retroflex plosive

en: Voiced uvular fricative
id: Suara uvular fricative

en: Voiced uvular implosive
id: Suara uvular implosive

en: Voiced uvular nasal
id: Suara uvular nasal

en: Voiced uvular plosive
id: Suara uvular plosive

en: Voiced uvular trill
id: Suara uvular trill

en: Voiced velar approximant
id: Suara velar approximant

en: Voiced velar fricative
id: Suara velar fricative

en: Voiced velar implosive
id: Suara velar implosive

en: Voiced velar lateral approximant
id: Suara velar lateral approximant

en: Voiced velar nasal
id: Suara velar nasal

en: Voiced velar plosive
id: Suara velar plosive

en: Voiceless
id: Tanpa suara

en: Voiceless (above)
id: Voiceless (atas)

en: Voiceless alveolar fricative
id: Tanpa suara alveolar fricative

en: Voiceless alveolar lateral fricative
id: Tanpa suara alveolar lateral fricative

en: Voiceless alveolar plosive
id: Tanpa suara alveolar plosive

en: Voiceless bilabial fricative
id: Tanpa suara bilabial fricative

en: Voiceless bilabial plosive
id: Tanpa suara bilabial plosive

en: Voiceless dental fricative
id: Tanpa suara dental fricative

en: Voiceless epiglottal fricative
id: Tanpa suara epiglottal fricative

en: Voiceless glottal fricative
id: Tanpa suara glottal fricative

en: Voiceless labial-velar fricative
id: Tanpa suara labial-velar fricative

en: Voiceless labiodental fricative
id: Tanpa suara labiodental fricative

en: Voiceless palatal fricative
id: Tanpa suara palatal fricative

en: Voiceless palatal plosive
id: Tanpa suara palatal plosive

en: Voiceless pharyngeal fricative
id: Tanpa suara pharyngeal fricative

en: Voiceless postalveolar fricative
id: Tanpa suara postalveolar fricative

en: Voiceless retroflex fricative
id: Tanpa suara retroflex fricative

en: Voiceless retroflex plosive
id: Tanpa suara retroflex plosive

en: Voiceless uvular fricative
id: Tanpa suara uvular fricative

en: Voiceless uvular plosive
id: Tanpa suara uvular plosive

en: Voiceless velar fricative
id: Tanpa suara velar fricative

en: Voiceless velar plosive
id: Tanpa suara velar plosive

en: Volume number:
id: Nomor volume:

en: W&hole words
id: Pencarian semua &kata

en: W&idth:
id: Le&bar:

en: WARNING: LaTeX is allowed to execute external commands for this document. Right click to change.
id: PERINGATAN: LaTeX diperbolehkan menjalankan perintah eksternal untuk dokumen ini. Klik kanan untuk mengubah.

en: Waiting for LaTeX run number %1$d
id: Menunggu menjalankan LaTeX nomor  %1$d

en: Warning
id: Peringatan

en: Warning (MP Targ.)
id: Peringatan (MP Targ.)

en: Warning (Multipar)
id: Peringatan (Multipar)

en: Warning (Targeted)
id: Peringatan (Target)

en: Warning!
id: Peringatan!

en: Wavy
id: Garis Gelombang

en: Wavy underline %1$s,
id: Garis bawah gelombang %1$s,

en: We reached the end of the document, would you like to continue from the beginning?
id: Sudah sampai ke akhir dokumen, apakah anda akan meneruskan dari awal dokumen?

en: Web Address
id: Alamat Web

en: Web address:
id: Alamat Web:

en: Welcome
id: Selamat Datang

en: Welcome to LyX!
id: Selamat Datang di LyX!

en: Western European (Macintosh Roman)
id: Eropa Barat (Macintosh Roman)

en: What to do when existing files are going to be overwritten on export.
id: Apa yang dikerjakan ketika berkas yang sudah ada akan ditindih ketika proses ekspor.

en: When enabled, ask user before launching any external converter with the 'needauth' option.
id: Saat diaktifkan, tanyakan kepada pengguna sebelum meluncurkan konverter eksternal dengan pilihan 'needauth'.

en: When enabled, use of converters with the 'needauth' option is forbidden.
id: Ketika diaktifkan, penggunaan konverter dengan pilihan 'needauth' tidak digunakan.

en: When the TAB completion is not unique, there won't be a delay of the popup. It will be shown right away.
id: Jika ada beberapa kata pilihan, tidak akan ada jeda menampilkan kata, tapi akan ditampilkan segera.

en: Whether to comply strictly with XHTML 1.1.
id: Harus sesuai sepenuhnya dengan XHTML 1.1.

en: Whether to open documents in an already running instance of LyX. (Set the LyXServer pipe path and restart LyX to enable this feature)
id: Apakah akan membuka dokumen dalam LyX yang sudah dibuka. (Tetapkan lokasi pipa LyXServer dan jalankan ulang LyX agar berfungsi)

en: Whether to place close button on each tab or only one in the top left.
id: Apakah akan menempatkan tombol penutup di setiap tab atau di satu dikiri atas.

en: Wid&th:
id: Leba&r:

en: Wide Text
id: Teks Lebar

en: WideSlide
id: SlideLebar

en: Width
id: Lebar

en: Width of image in output
id: Ukuran lebar gambar di keluaran

en: Width of the box
id: Lebar Kotak

en: Width of the section Box
id: Lebar Kotak ssubbab

en: Width value
id: Lebarnya

en: Windows && Work Area
id: Windows && Area Kerja

en: With &TeX fonts:
id: Dengan huruf &TeX:

en: With /
id: Dengan /

en: With n&on-TeX fonts:
id: Dengan huruf &TeX:

en: Word to look up
id: Kata untuk dilihat

en: Words with less than the specified number of characters will not be completed.
id: Kata-kata yang kurang dari jumlah karakter yang ditentukan tidak akan diselesaikan.

en: Workarea events
id: Kejadian Daerah Kerja

en: Wrap Float Settings
id: Pengaturan Ambangan Lipat

en: Wrap by Preview|y
id: Lipat menurut Pratampilan|p

en: Wrap search?
id: Melipat pencarian?

en: Write CSS to file
id: MEnulis CSS ke berkas

en: Write failure
id: Gagal menulis

en: Writer
id: Penulis

en: Writer:
id: Penulis:

en: Wrong command line option `%1$s'. Exiting.
id: Salah perintah tambahan `%1$s'.. Keluar.

en: Wrong focus!
id: Gagal fokus!

en: XHTML Output Options
id: Opsi Keluaran XHTML

en: XHTML Table (for spreadsheets)
id: Tabel XHTML (untuk lembarkerja)

en: XY-Figure
id: Gambar-XY

en: Xfig figure
id: Gambar Xfig

en: Xindy error:
id: Kesalahan Xindy:

en: Year of copyright:
id: Tahun hak cipta:

en: Year:
id: Tahun:

en: Years
id: Tahun

en: Yes
id: Ya

en: Yes, &Reload
id: Ya, &Muat Ulang

en: You are using at least one layout (%1$s) intended for the title, after using non-title layouts. This could lead to missing or incorrect output.
id: Anda menggunakan paling tidak satu tataletak (%1$s) untuk judul, setelah menggunakan tataletak bukan-judul. Hal ini akan menyebabkan keluaran yang tidak lengkap atau salah.

en: You cannot change a format's short name if the format is used by a converter. Please remove the converter first.
id: Anda tidak bisa merubah format singkatan nama jika format digunakan oleh konverter. Hapus konverternya terlebih dahulu.

en: You cannot insert a space at the beginning of a paragraph. Please read the Tutorial.
id: Anda tidak dapat menyisipkan spasi di awal paragraf. Silahkan baca tutorial.

en: You cannot type two spaces this way. Please read the Tutorial.
id: Anda tidak diijinkan membuat dua spasi dengan cara ini. Silahkan baca Tutorial.

en: You cannot use the following languages together in one LaTeX document because they require conflicting language packages:
    %1$s%2$s
id: Anda tidak bisa menggunakan bahasa berikut bersama-sama dalam satu dokumen LaTeX karena bahasa tersebut memerlukan paket bahasa yang berkonflik:
    %1$s %2$s

en: You have specified a non-existent user LyX directory, %1$s.
    It is needed to keep your own configuration.
id: Anda menggunakan direktori pengguna LyX yang tidak ada, %1$s.
    Anda perlu menggunakan konfigurasi anda sendiri.

en: You must include this file in the document
    '%1$s' in order to use the master document
    feature.
id: Anda harus mengikutkan berkas ini dalam dokumen
    '%1$s' agar dapat digunakan dalam fitur dokumen utama.

en: You must save the document before it can be registered.
id: Anda perlu menyimpan dokumen sebelum didaftarkan.

en: Your E-mail address
id: Alamat Surel anda

en: Your letter of:
id: Surat anda tentang:

en: Your name
id: Nama anda

en: Your ref.:
id: Perihal:

en: YourMail
id: SuratAnda

en: YourMail:
id: SuratAnda:

en: YourRef
id: PerihalAnda

en: YourRef:
id: RefAnda:

en: Yourmail
id: Surel anda

en: Yourref
id: PerihalAnda

en: Zoom level cannot be less than %1$d%.
id: Tingkat pembesaran tidak boleh kurang dari %1$d%.

en: Zoom level is now %1$d% (default value: %2$d%)
id: Tingkat pembesaran sekarang %1$d% (nilai bawaan: %2$d%)

en: [Acknowledgements]
id: [Ucapan terima kasih]

en: [Appendix]
id: [Lampiran]

en: [BIBLIOGRAPHY DELETED!]
id: [BIBLIOGRAFI DIHAPUS!]

en: [Change Tracking]
id: [Pelacakan Perubahan]

en: [List Of Slides]
id: [Daftar Slide]

en: [List of FIXMEs]
id: [Daftar FIXMEs]

en: [List of PDF Comments]
id: [Komentar Daftar PDF]

en: [List of TODOs]
id: [Daftar TODOs]

en: [No options predefined]
id: [Belum ada opsi yang sudah didefinisikan]

en: [Progress Contents]
id: [Perkembangan Daftar Isi]

en: [Slide Contents]
id: [Daftar Isi Slide]

en: [Start New Chess Game]
id: [Mulai Permainan Catur Baru]

en: [contains tracked changes]
id: [mengandung pelacakan perubahan]

en: \begin_document is missing
id: \begin_document tidak ada

en: \begin_header is missing
id: \begin_header tidak ada

en: \fnsymbol{thanks}
id: \fnsymbol{terimakasih}

en: \thesection Conclusions
id: \thesection Kesimpulan

en: \thesection Introduction
id: \thesection Pendahuluan

en: `inset-forall' interrupted because number of actions is larger than %1$d
id: `inset-forall' dihentikan karena jumlah aksi lebih besar dari %1$d

en: above
id: diatas

en: acknowledgments
id: ucapan terima kasih

en: active
id: aktif

en: acute
id: garis-miring-kiri

en: addORCIDlink
id: tambahtautanORCID

en: added space markers
id: tanda tambahan spasi

en: added text (output)
id: teks yang ditambahkan (keluaran)

en: added text (workarea, 1st author)
id: tambah teks (area kerja, penulis ke 1)

en: added text (workarea, 2nd author)
id: tambah teks (area kerja, penulis ke 2)

en: added text (workarea, 3rd author)
id: tambah teks (area kerja, penulis ke 3)

en: added text (workarea, 4th author)
id: tambah teks (area kerja, penulis ke 4)

en: added text (workarea, 5th author)
id: tambah teks (area kerja, penulis ke 5)

en: all cited references
id: semua referensi yang diacu

en: all reference units
id: semua satuan referensi

en: all references
id: semua referensi

en: all uncited references
id: semua referensi yang tidak diacu

en: allcaps
id: semua huruf besar

en: altaffiliation mark
id: tanda altaffiliation

en: and
id: dan

en: appendix marker
id: tanda lampiran dimulai

en: auto
id: otomatis

en: auto, last or a number
id: auto, last atau satu angka

en: automatically
id: secara otomatis

en: background
id: latar belakang

en: bar
id: garis-lurus

en: because
id: karena

en: before
id: sebelum

en: bell
id: lonceng

en: below
id: dibawah

en: bibl. entry
id: bibl. entri

en: bibliography entry
id: entri bibliografi

en: big[[delimiter size]]
id: agakbesar[[delimiter size]]

en: bigg[[delimiter size]]
id: lebihbesar[[delimiter size]]

en: bilingual
id: duabahasa

en: black
id: hitam

en: blue
id: biru

en: bottom area
id: area bagian bawah

en: branch label
id: label cabang

en: breve
id: tanda-cekung

en: brown
id: cokelat

en: bullet
id: bulet

en: button background
id: latarbelakang tombol

en: button background (broken reference)
id: tombol latar (referensi rusak)

en: button background (broken reference) under focus
id: tombol latar (referensi rusak) ketika fokus

en: button background under focus
id: latarbelakang butang yang dipilih

en: button frame
id: tombol bingkai

en: button frame (broken reference)
id: bingkai tombol (referensi rusak)

en: bysame
id: sesuai sama

en: can be fixed, mobile or fax
id: bisa tetap, seluler atau faks

en: capitalise
id: huruf besar depan

en: caps
id: hrfbesar

en: cc[[unit of measure]]
id: cc[[ukuran]]

en: change bar
id: garis perubahan

en: check
id: cek

en: checked
id: dipilih

en: checkmark
id: tandapilihan

en: chemistry
id: kimia

en: chktex failure
id: chktex gagal

en: code
id: kode

en: collapsible inset frame
id: bingkai sisipan bisa disimpan

en: collapsible inset text
id: teks sisipan bisa dilipat

en: command inset
id: sisipan perintah

en: command inset (broken reference)
id: perintah sisipan (referensi rusak)

en: command inset background
id: latarbelakang sisispan perintah

en: command inset frame
id: bingkai sisipan perintah

en: comment background
id: latarbelakang komentar

en: comment label
id: label komentar

en: concept
id: konsep

en: conversion failed
id: konversi gagal

en: create new math text environment ($...$)
id: membuat lingkungan baru matematika ($...$)

en: cursor
id: kursor

en: cyan
id: biru muda

en: darkgray
id: abu-abu tua

en: ddot
id: dua-titik

en: de&grees
id: &sudut

en: decoration type / matrix border
id: tipe dekorasi / garis batas matriks

en: default: _minted-<jobname>
id: bawaan: _minted-<jobname>

en: degrees
id: derajat

en: deleted text (output)
id: teks yang dihapus (keluaran)

en: deleted text modifier (workarea)
id: perubah teks yang dihapus (area kerja)

en: depth bar
id: kedalaman kotak

en: diamond
id: berlian

en: differences
id: perbedaan

en: distributed module
id: modul yang dibagikan

en: dot
id: titik

en: double
id: ganda

en: double frame
id: bingkai dua garis

en: drop shadow
id: bayangan bingkai

en: dynamic[[Quotes]]
id: dinamik[[Quotes]]

en: e.g.: pdfstartview=XYZ, plainpages=false, pdfpagelabels
id: contoh: pdfstartview=XYZ, plainpages=false, pdfpagelabels

en: earth
id: bumi

en: email
id: surel

en: email:
id: surel:

en: emph
id: condong

en: encl
id: lamp

en: encl:
id: lamp:

en: end-of-line marker
id: tanda akhir baris

en: entered math text mode (textrm)
id: masuk moda teks matematika (textrm)

en: expr.
id: ekspr.

en: extrachap
id: ekstrabab

en: file
id: berkas

en: file not imported!
id: berkas tidak diimpor!

en: firstpage
id: halamanpertama

en: float
id: ambangan

en: foot
id: kaki

en: footnote
id: catatan kaki

en: footnote label
id: label catatan kaki

en: frameless
id: tanpa bingkai garis

en: graphics background
id: latarbelakang gambar

en: grave
id: garis-miring-kanan

en: gray
id: abu-abu

en: green
id: hijau

en: greyedout inset background
id: latarbelakang sisipan kelabu

en: greyedout inset label
id: label sisipan kelabu

en: greyedout inset text
id: teks sisipan kelabu

en: hat
id: topi

en: highlight
id: sorot

en: iconv conversion failed
id: konversi icon gagal

en: identify the author with the corresponding affiliation. 1, 2, 3, etc. should be inserted.
id: dentifikasi penulis dengan afiliasi yang sesuai. 1, 2, 3, dll. harus dituliskan.

en: ignore
id: lewati

en: immovable
id: tidak bisa dipindah

en: imported.
id: selesai mengimpor.

en: in[[math relation]]
id: di

en: in[[unit of measure]]
id: in[[ukuran]]

en: included in TOC
id: masukkan dalam Daftar Isi

en: index label
id: label indeks

en: inline completion
id: pengisian baris

en: inset background
id: latarbelakang sisipan

en: inset frame
id: sisipan bingkai

en: is empty
id: kosong

en: language
id: bahasa

en: lightgray
id: abu-abu terang

en: lime
id: lemon

en: listings background
id: latarbelakang list pemrograman

en: lowercase
id: hurufkecil

en: lowercase text
id: teks huruf kecil

en: lyx2lyx Error Log
id: lyx2lyx Log Kesalahan

en: magenta
id: merah muda

en: margin
id: batas

en: margin note label
id: label catatan tepi

en: marginnote
id: catatan batas

en: master %1$s, child %2$s
id: master %1$s, anak %2$s

en: math
id: rumus matematika

en: math background
id: latarbelakang rumus matematika

en: math corners
id: sudut kotak rumus matematika

en: math frame
id: bingkai rumus matematika

en: math line
id: garis rumus matematika

en: math macro
id: makro matematika

en: math macro background
id: latarbelakang makro matematika

en: math macro blended out
id: makro matematika yang digabung

en: math macro frame
id: bingkai makro matematika

en: math macro hovered background
id: latarbelakang makro yang mengambang

en: math macro label
id: label makro matematika

en: math macro new parameter
id: makro matematika parameter baru

en: math macro old parameter
id: makro matematika parameter lama

en: meaning
id: arti

en: movable
id: dapat dipindah

en: msnumber
id: msnomor

en: mu[[unit of measure]]
id: mu[[tipe unit ukuran]]

en: new page
id: halaman baru

en: new thought
id: pemikiran baru

en: newfile
id: dokumen baru

en: no
id: tidak

en: no more lstline delimiters available
id: tidak ada lagi pembatas garis yang tersedia

en: non-active
id: tidak-aktif

en: non-unique inline completion
id: pengisian baris non-unique

en: none
id: kosong

en: none, leftline, topline, bottomline, lines, single
id: tanpa garis, garis kiri, garis atas, garis bawah, ganda, tunggal

en: none, leftline, topline, bottomline, lines, single, shadowbox or subset of trblTRBL
id: none, leftline, topline, bottomline, lines, single, shadowbox atau bagan dari trblTRBL

en: not cited
id: tidak diacu

en: not released yet
id: belum dirilis

en: not set
id: tidak diatur

en: note
id: catatan

en: note background
id: catatan latarbelakang

en: note label
id: label catatan

en: number of needed lines
id: jumlah baris yang diinginkan

en: off
id: mati

en: on
id: ya

en: on page <page>
id: pada halaman <halaman>

en: online cite
id: acuan daring

en: optional
id: tambahan

en: or
id: atau

en: orange
id: oranye

en: oval, thick
id: bingkai oval, garis tebal

en: oval, thin
id: bingkai oval, garis tipis

en: overbrace
id: kurung-kurawal-diatas

en: overleftarrow
id: panah-kekiri-diatas

en: overleftrightarrow
id: panah-kirikanan-diatas

en: overline
id: garis-penuh-diatas

en: overrightarrow
id: panah-kekanan-diatas

en: overset
id: tempat-rumus-diatas

en: page break / line break
id: pemisah halaman / pemisah baris

en: page[[nomencl]]
id: halaman[[nomencl]]

en: paragraph marker
id: penanda paragraf

en: parallel
id: paralel

en: partial
id: parsial

en: pasted
id: sudah ditempel

en: per chapter
id: per bab

en: per child document
id: dokumen ikut anak

en: per part
id: setiap bagian

en: per section
id: per subbab

en: personal module
id: modul pribadi

en: phantom inset text
id: sisipan phantom teks

en: pink
id: merah muda

en: preview frame
id: bingkai pra tampilan

en: previewed snippet
id: tampilan potongan

en: purple
id: ungu

en: red
id: merah

en: regexp frame
id: bingkai regexp

en: reprint_reqs_to:
id: permintaan cetak ke:

en: rotation angle
id: sudut rotasi

en: ruby text
id: teks ruby

en: s inline completion dela&y
id: detik jeda &waktu melengkapi kata

en: s popup d&elay
id: detik &jeda waktu menampilkan jendela pilihan kata

en: scroll indicator
id: indikator gulungan

en: see equation[[nomencl]]
id: lihat persamaan[[nomencl]]

en: selected text
id: teks yang dipilih

en: selection
id: pemilihan

en: shaded background
id: latar berwarna

en: shaded box
id: kotak shaded

en: short title
id: judul singkat

en: sidenote
id: catatan samping

en: simple frame
id: bingkai garis

en: simple frame, page breaks
id: bingkai garis, pindah halaman

en: small
id: kecil

en: smallcaps
id: huruf besar rendah

en: space
id: spasi

en: spaced
id: berspasi

en: special character
id: karakter khusus

en: standard
id: standar

en: static[[Quotes]]
id: statik[[Quotes]]

en: strike
id: coret tengah

en: strikethrough
id: coret tengah

en: strong
id: kuat

en: subindex
id: subindeks

en: superscript
id: superskrip

en: table
id: tabel

en: table line
id: garis tabel

en: table on/off line
id: garis tabel aktif/tidak

en: tablenote mark
id: tanda notatabel

en: tablenotemark
id: tandanotatabel

en: text
id: teks

en: text behind the cite
id: teks dibelakang acuan

en: text%1$s
id: teks%1$s

en: thanks
id: terimakasih

en: the <LFUN-COMMAND> argument of buffer-forall is not valid
id: argumen <LFUN-COMMAND> buffer-forall tidak valid</LFUN-COMMAND>

en: tilde
id: gelombang

en: uncodable character
id: karakter tidak bisa di encode

en: undefined
id: tidak didefinisikan

en: underbrace
id: kurung-kurawal-dibawah

en: underleftarrow
id: panah-kekiri-dibawah

en: underleftrightarrow
id: panah-kirikanan-dibawah

en: underline
id: garis bawah

en: underrightarrow
id: panah-kekanan-dibawah

en: underset
id: tempat-rumus-dibawah

en: unknown type!
id: tipe tidak dikenal!

en: unknown version
id: versi tak dikenal

en: unlabelled
id: tanpa label

en: use number of lines
id: menggunakan jumlah baris

en: use overhang
id: menggunakan overhang

en: vec
id: panah-kekanan-kecil

en: version
id: versi Indonesia

en: violet
id: ungu

en: white
id: putih

en: widehat
id: topi-lebar

en: widetilde
id: gelombang-lebar

en: yellow
id: kuning

en: yes
id: ya
