lyx - en to fi translation catalogue (4213 entries)

en:    options:
fi:    valinnat:

en:  (not available)
fi:  (ei saatavilla)

en:  (not installed)
fi:  (ei installoitu)

en:  (sideways)
fi:  (sivuttain)

en:  could not write file!
fi:  ei voinut kirjoittaa tiedostoa!

en:  done.
fi:  valmis.

en:  et al.
fi:  ym.

en:  not known
fi:  tuntematon

en: %1 (modified externally)
fi: %1 (muokattu ulkoisesti)

en: %1 (read only)
fi: %1 (kirjoitussuojattu)

en: %1$d characters (excluding blanks)
fi: %1$d merkkiä (ilman välilyöntejä)

en: %1$d characters (including blanks)
fi: %1$d merkkiä (sis. välilyönnit)

en: %1$d strings have been replaced.
fi: %1$d merkkijonoa korvattu.

en: %1$d words
fi: %1$d sanaa

en: %1$s
     is not readable.
fi: %1$s
     ei ole lukukelpoinen.

en: %1$s (dynamic)
fi: %1$s (dynaaminen)

en: %1$s (modified externally)
fi: %1$s (muokattu ulkoisesti)

en: %1$s (unavailable)
fi: %1$s (ei saatavilla)

en: %1$s (unknown)
fi: %1$s (tuntematon)

en: %1$s Errors (%2$s)
fi: %1$s virhettä (%2$s)

en: %1$s Files
fi: %1$s tiedostoa

en: %1$s [Class '%2$s']
fi: %1$s [luokka '%2$s']

en: %1$s and %2$s
fi: %1$s ja %2$s

en: %1$s does not appear like a LyX created temporary directory.
fi: %1$s ei ilmesty LyX:n luomaan väliaikaishakemistoon.

en: %1$s ended unexpectedly, which means that it is probably corrupted.
fi: %1$s loppui odottamattomasti, eli se on luultavasti rikkinäinen.

en: %1$s is from a different version of LyX, but a temporary file for converting it could not be created.
fi: %1$s on tehty aiemmalla LyXin versiolla ja väliaikaistiedosto muuntamista varten ei voitu luoda.

en: %1$s is from a different version of LyX, but the conversion script lyx2lyx could not be found.
fi: Tiedosto %1$s on tehty toisella LyXin versiolla, mutta muuntamisskriptiä eilöytynyt.

en: %1$s is not a readable LyX document.
fi: %1$s ei ole LyX-asiakirja.

en: %1$s lock
fi: %1$s lukko

en: %1$s unknown command!
fi: %1$s on tuntematon komento!

en: %1$s, %2$s, and %3$s
fi: %1$s, %2$s ja %3$s

en: %1$stext
fi: %1$steksti

en: &Abort
fi: Peruuta

en: &Accept
fi: Hy&väksy

en: &Add
fi: &Lisää

en: &Add Selected
fi: &Lisää valittu

en: &Add...
fi: &Lisää...

en: &All
fi: &Kaikki

en: &Apply
fi: &Toteuta

en: &Author:
fi: Tekijä:

en: &Available branches:
fi: S&aatavilla olevat haarat:

en: &Backup directory:
fi: &Varmuuskopiohakemisto:

en: &Backup documents, every
fi: Varmuuskopioi dokumentit, joka

en: &Base size:
fi: Perusk&oko:

en: &Between revisions
fi: Versioiden &välillä

en: &Bind file:
fi: &Näppäintiedosto:

en: &Bookmarks
fi: &Kirjanmerkit

en: &Borders
fi: &Reunukset

en: &Bottom of page
fi: Sivun &alaosaan

en: &Bottom:
fi: Ala&reuna:

en: &Box:
fi: &Laatikko:

en: &Break long lines
fi: Jaa pitkät rivit

en: &Browse...
fi: &Selaa...

en: &Bypass validation
fi: Ohita validointi

en: &Cancel
fi: &Peru

en: &Cancel export
fi: Peru vienti

en: &Change...
fi: &Muuta...

en: &CheckTeX command:
fi: &CheckTeX-komento:

en: &Clear all session information
fi: Tyhjennä kaikki istuntotiedot

en: &Clear automatically
fi: Tyhjennä automaattisesti

en: &Clipping
fi: &Rajaus

en: &Close
fi: &Sulje

en: &Collapsed
fi: &Suljettuna

en: &Color:
fi: &Väri:

en: &Column sep:
fi: Sarakkeiden väli:

en: &Columns:
fi: &Sarakkeita:

en: &Comment
fi: Huomautus

en: &Content:
fi: Si&sältö:

en: &Continue
fi: Jatka

en: &Copy
fi: Kopioi

en: &Create
fi: Luo

en: &Create directory
fi: Luo hakemiston

en: &Custom bullet:
fi: Mukautettu &listamerkki:

en: &DVI viewer paper size options:
fi: DVI-katselimen paperikokovalitsimet:

en: &Databases found by LaTeX:
fi: LaTeXin löytämät &tietokannat:

en: &Date format:
fi: &Päiväysmuoto:

en: &Decimal separator:
fi: Desimaalierotin:

en: &Decoration:
fi: &Koriste:

en: &Default family:
fi: &Oletusfonttiperhe:

en: &Default margins
fi: &Oletusmarginaalit

en: &Default...
fi: &Oletus...

en: &Delete
fi: &Poista

en: &Delete Key
fi: &Poista näppäin

en: &Dialect:
fi: Murre:

en: &Discard
fi: Heitä pois

en: &Display all
fi: Näytä kaikki

en: &Document format
fi: Asiakirjan muoto

en: &Document templates:
fi: Asiakirjamallit:

en: &Draft
fi: &Luonnostila

en: &Draft mode
fi: &Luonnostila

en: &E-mail:
fi: &Sähköposti:

en: &Edit
fi: &Muokkaa

en: &Enable tool tips in main work area
fi: Näytä työkaluvihjeet työskentelyalueella

en: &Enabled
fi: Päällä

en: &Errors:
fi: Virh&eet:

en: &Escape characters:
fi: Koodinvaihtom&erkit:

en: &Example files:
fi: Esimerkkitiedostot:

en: &Exit LyX
fi: Lopeta LyX

en: &Expand macros
fi: Laajenna makrot

en: &Export formats:
fi: &Vientimuodot:

en: &Extended character table
fi: Laajennettu merkkitaulukko

en: &Family:
fi: &Perhe:

en: &File:
fi: Tie&dosto:

en: &Fill Pattern:
fi: Täyttökuvio:

en: &Filter:
fi: &Suodatin:

en: &Find Next
fi: Etsi &seuraava

en: &Find:
fi: &Etsi:

en: &Float
fi: Kelluva upote

en: &Font:
fi: &Kirjasin:

en: &Foot skip:
fi: Alav&iiteväli:

en: &Format:
fi: Muoto:

en: &Frame:
fi: &Dia:

en: &From format:
fi: Muodosta:

en: &Function:
fi: &Funktio:

en: &General
fi: Yleistä

en: &Get from File
fi: &Lue tiedostosta

en: &Go Back
fi: &Palaa takaisin

en: &Go to Label
fi: Siirry nimikkeeseen

en: &Go!
fi: Mene!

en: &Graphics
fi: &Kuva

en: &Graphics driver:
fi: &Grafiikka-ajuri:

en: &Greyed out
fi: Harmaana

en: &Group environments by their category
fi: Järjestä ympäristöt kategorian mukaan

en: &Height:
fi: &Korkeus:

en: &Here if possible
fi: &Tähän, jos mahdollista

en: &Hide
fi: Piilota

en: &Hide toolbars
fi: Piilota työkalupalkit

en: &Horizontal Phantom
fi: Vaakasuuntainen paikkamerkki

en: &Horizontal alignment:
fi: &Vaakatasaus:

en: &Horizontal:
fi: &Vaaka:

en: &Huge:
fi: Valtava:

en: &Hugest:
fi: Valtavampi:

en: &Icon set:
fi: Kuvaketeema:

en: &Ignore
fi: &Ohita

en: &Ignore LaTeX rules
fi: &Sivuuta LaTeX-säännöt

en: &Include Type:
fi: &Sisällytystyyppi:

en: &Include all children
fi: Sisällytä kaikki alidokumentit

en: &Indent Paragraph
fi: Sisennä kappale

en: &Indentation:
fi: Sise&nnys:

en: &Inline listing
fi: Tekstin &seassa

en: &Inner:
fi: S&isä:

en: &Insert
fi: &Lisää

en: &Justified
fi: &Tasattu

en: &Keep
fi: Säilytä

en: &Keep file
fi: &Säilytä tiedosto

en: &Keep matched
fi: &Säilytä vastaavat

en: &Keyword:
fi: &Avainsana:

en: &Keywords:
fi: &Avainsanat:

en: &LaTeX font encoding:
fi: &LaTeX-kirjasinkoodaus:

en: &Label:
fi: &Nimike:

en: &Landscape
fi: &Vaaka

en: &Language:
fi: &Kieli:

en: &Large:
fi: Suuri:

en: &Larger:
fi: Suurempi:

en: &Largest:
fi: Suurin:

en: &Last line:
fi: Viimeinen rivi:

en: &Left
fi: &Vasen

en: &Left bottom:
fi: Ala&vasen:

en: &Level:
fi: &Syvyys:

en: &Limit text width
fi: Rajoita tekstin leveys

en: &Line spacing:
fi: &Riviväli:

en: &Line span:
fi: &Riviväli:

en: &Line thickness:
fi: &Viivan paksuus:

en: &List Indentation:
fi: Listan sisennys:

en: &List in Table of Contents
fi: Sisällytä sisällysluetteloon

en: &Load Original
fi: Lataa alkuperäinen

en: &Load backup
fi: Lataa varmuuskopio

en: &Load opened files from last session
fi: Lataa edellisen istunnon avoimet tiedostot

en: &Local Layout...
fi: &Paikallinen muotoilu...

en: &Local databases:
fi: Paika&lliset tietokannat:

en: &Logical
fi: Looginen

en: &Main Settings
fi: Pääasetukset

en: &Maintain aspect ratio
fi: Säilytä &sivusuhde

en: &Maintain counters and references
fi: Ylläpidä laskureita ja viittauksia

en: &Mark end of paragraphs
fi: Merkitse kappaleiden loput

en: &Mark spaces in output
fi: &Merkitse välit tulosteessa

en: &Master document
fi: Pääasiakirja

en: &Master:
fi: Pääasiakirja:

en: &Match
fi: Osu&ma

en: &Math output:
fi: M&atematiikkatuloste:

en: &Math:
fi: &Matematiikka:

en: &Maximum last files:
fi: Vii&meksi avattuja tiedostoja enintään:

en: &Merge
fi: Yhdistä

en: &Middle mouse button pasting
fi: Keski&mmäinen hiiren painike liittää

en: &Misc:
fi: S&ekal.:

en: &Modify
fi: Muu&ta

en: &Multi-page table
fi: Monisivuinen taulukko

en: &Multiple bibliographies:
fi: Useita kirjallisuusluetteloita:

en: &Name:
fi: &Nimi:

en: &New
fi: &Uusi

en: &New Document:
fi: &Uusi asiakirja:

en: &New...
fi: Uu&si...

en: &New:[[branch]]
fi: &Uusi:

en: &New:[[index]]
fi: &Uusi:

en: &Next change
fi: &Seuraava muutos

en: &No
fi: &Ei

en: &Nomenclature command:
fi: Nomenclature-komento:

en: &None
fi: Ei mikää&n

en: &Normal:
fi: Tavallinen:

en: &Numbered bookmarks
fi: Numeroidut kirjanmerkit

en: &Numbering
fi: Numerointi

en: &Old Document:
fi: &Vanha asiakirja:

en: &Open Containing Directory
fi: Avaa sisältävä hakemisto

en: &Open bookmark tree
fi: Avaa kirjanmerkkipuu

en: &Open documents
fi: Avaa asiakirjat

en: &Options:
fi: &Valinnat:

en: &Orientation:
fi: Asettelu:

en: &Overwrite
fi: Päällekirjoitus

en: &Overwrite on export:
fi: Ylikirjoita asiakirjaa viedessä:

en: &PATH prefix:
fi: &PATH-etuliite:

en: &PDF command:
fi: PDF-komento:

en: &Page of floats
fi: &Erilliselle sivulle

en: &Phantom
fi: Paikkamerkki

en: &Placement:
fi: Si&joittelu:

en: &Portrait
fi: &Pysty

en: &Predefined:
fi: Esimääritelty:

en: &Previous change
fi: &Edellinen muutos

en: &Primary:
fi: Ensisijainen:

en: &Proceed
fi: Jatka

en: &Processor:
fi: &Käsittelijä:

en: &Protect:
fi: Suojaa:

en: &Quote style:
fi: Lainausten tyyli:

en: &Reconfigure
fi: Konfigu&roi uudelleen

en: &Recover
fi: Pelasta

en: &Reject
fi: &Hylkää

en: &Reload
fi: Lataa uudelleen

en: &Remove
fi: &Poista

en: &Rename
fi: Muuta nimeä

en: &Replace
fi: Ko&rvaa

en: &Rescan
fi: &Päivitä

en: &Reset
fi: Palauta

en: &Restore
fi: Pala&uta

en: &Retrieve
fi: Palauta

en: &Retry
fi: Yritä uudelleen

en: &Revert
fi: Hylkää muutokset

en: &Revisions back
fi: Aiempiin ve&rsioihin

en: &Roman:
fi: A&ntiikva:

en: &Rotate
fi: Kierrä

en: &Rotate sideways
fi: Kierrä 90°

en: &Rows:
fi: &Rivejä:

en: &Sans Serif:
fi: Sans seri&f:

en: &Save
fi: Ta&llenna

en: &Save new documents compressed by default
fi: Tallenna a&siakirjat oletusarvoisesti tiivistettyinä

en: &Scale graphics (%):
fi: Skaalaa grafiikka (%):

en: &Selection:
fi: &Valinta:

en: &Send exported file to command:
fi: Lähetä viety asiakirja komennolle:

en: &Series:
fi: &Sarja:

en: &Set
fi: Päälle

en: &Set Layout
fi: A&settele

en: &Shadow size:
fi: Varjon k&oko:

en: &Shortcut:
fi: Pikanäppäin:

en: &Show in LyX
fi: &Näytä LyXissä

en: &Show preview
fi: &Näytä esikatselukuva

en: &Side:
fi: Puoli:

en: &Spacing:
fi: R&iviväli:

en: &Span columns
fi: &Levity palstoille

en: &Spellchecker engine:
fi: Oikolukumoottori:

en: &Statusbar messages
fi: Tilapalkin viestit

en: &Stop it
fi: Py&säytä se

en: &Strict XHTML 1.1
fi: XHTML 1.1:n &Strict-muoto

en: &Subject:
fi: Aihe:

en: &Suppress default date on front page
fi: Piilota oletuspäivämäärä etusivulta

en: &Syntax Highlighting Package:
fi: Syntaksin korostuspaketti:

en: &Table Settings
fi: &Taulukkoasetukset

en: &Target:
fi: Kohde:

en: &Template
fi: Mallip&ohja

en: &Temporary directory:
fi: Väliaikaishakemisto:

en: &Text after:
fi: Seuraava &teksti:

en: &Thickness:
fi: &Paksuus:

en: &Tiny:
fi: Pikkuruinen:

en: &Title:
fi: Teoksen nimi:

en: &To format:
fi: Muotoon:

en: &Toggle all
fi: Kaikki &pois/päälle

en: &Top of page
fi: Sivun &yläosaan

en: &Top:
fi: &Yläreuna:

en: &Two-sided document
fi: Kaksipu&olinen asiakirja

en: &Type:
fi: T&yyppi:

en: &Typewriter:
fi: &Kirjoituskone:

en: &Undefined Branches
fi: &Määrittämättömät haarat

en: &Undefined Branches:
fi: &Määrittämättömät haarat:

en: &Up
fi: &Ylös

en: &Update
fi: Päi&vitä

en: &Use "..." to shorten long completions
fi: Näytä "..." pitkien täydennysten lyhentämiseksi

en: &Use Hyperref Support
fi: Käytä Hyperref-tukea

en: &Use Windows-style paths in LaTeX files
fi: &Käytä Windows-tyylisiä polkuja LaTeX -tiedostoissa

en: &Use hyperref support
fi: Käytä hyperref-tukea

en: &Use multi-page table
fi: Käytä usean sivun taulukkoa

en: &Use multiple indexes
fi: Käytä useita hakemistoja

en: &Use non-TeX fonts (via XeTeX/LuaTeX)
fi: Käytä ei-TeX-fontteja (XeTeX/LuaTeX:n kautta)

en: &Use pixmap cache to speed up font rendering
fi: Käytä bittikarttavälimuistia fontin piirron nopeuttamiseksi

en: &Use refstyle (not prettyref) for cross-references
fi: Käytä refstyle:ä (ei prettyref:iä) ristiviittauksiin

en: &Use system colors
fi: Käytä järjestelmän värejä

en: &User interface file:
fi: &Käyttöliittymätiedosto:

en: &Validate
fi: Validoi

en: &Value:
fi: &Arvo:

en: &Variant:
fi: Muunnelma:

en: &Vertical Offset:
fi: Pystyväli:

en: &Vertical Phantom
fi: Pystysuuntainen paikkamerkki

en: &Vertical alignment in row:
fi: Rivin pystytasaus:

en: &Vertical space:
fi: Pysty&väli:

en: &Vertical:
fi: &Pysty:

en: &View
fi: &Näytä

en: &Viewer:
fi: K&atselin:

en: &Visual
fi: Visuaalinen

en: &Wheel scrolling speed:
fi: Hiiren vieritysnopeus:

en: &Width:
fi: &Leveys:

en: &Without LaTeX
fi: Ilman LaTeXia

en: &Working directory:
fi: &Työhakemisto:

en: &Yes
fi: &Kyllä

en: &minutes
fi: minuutti

en: (&De)activate
fi: Kytke &pois/päälle

en: (<Reference>)|e
fi: (<Viite>)|e

en: (<reference>)
fi: (<viite>)

en: (Empty Table of Contents)
fi: (Sisällysluettelo tyhjä)

en: (MORE)
fi: (LISÄÄ)

en: (No Document Open)
fi: (Asiakirjaa ei ole avattu)

en: (None)
fi: (Ei mikään)

en: (continuing)
fi: (Jatkoa)

en: (no initial description)
fi: (ei alkuperäistä kuvausta)

en: (no log message)
fi: (ei lokiviestejä)

en: , Boundary:
fi: , Raja:

en: , Char: 0x
fi: , Merkki: 0x

en: , Depth: %1$d
fi: , Syvyys: %1$d

en: , Id:
fi: , Tunnus:

en: , Inset:
fi: , Upote:

en: , Paragraph:
fi: , Kappale:

en: , Position:
fi: , Paikka:

en: , Spacing:
fi: , Välit:

en: -- Header --
fi: -- Yläotsikko --

en: 2000 Mathematics Subject Classification:
fi: 2000 Matematiikan aihekategorioiden luokitus:

en: <All indexes>
fi: <Kaikki hakemistot>

en: <Invisible Text Follows>
fi: <Näkymätön teksti seuraa>

en: <No Bookmarks Saved Yet>
fi: <Kirjanmerkkejä ei vielä tallennettu>

en: <No Documents Open>
fi: <Ei avoimia asiakirjoja>

en: <Page>|P
fi: <Sivu>

en: <Reference> on Page <Page>|f
fi: <viite> sivulla <sivu>|v

en: <Reference>|R
fi: <Viite>

en: <Visible Text Follows>
fi: <Näkyvä teksti seuraa>

en: <page>
fi: <sivu>

en: <reference>
fi: <viite>

en: <reference> on page <page>
fi: <viite> sivulla <sivu>

en: A chess position diagram.
    This template will use XBoard to edit the position.
    Use the 'File->Save Position' in XBoard to save
    the position that you want to display.
    Make sure to give it a '.fen' extension
    and remember to type in a relative path
    to the LyX document location.
    Within XBoard, use 'Edit->Edit Position'
    to enable general editing of the board.
    You might also check out the
    'Options->Test legality' option, and
    remember to middle and right click to
    insert new material in the board.
    In order for this to work, you have to
    put the bundled lyxskak.sty in a place
    that TeX will find it, and you will need
    to install the skak package from CTAN.
fi: Shakkilautakuvio.
    Tämä sjabloona käyttää XBoardia tilanteen
    editoimiseksi. Käytä 'Tiedosto->Tallenna tilanne'
     XBoardissa näytettävän tilanteen tallentamiseksi.
    Anna sille '.fen'-pääte ja muista antaa
    suhteelista polkua LyX-asiakirjan paikan suhteen.
    Tutki myös optio 'Optiot->Tutki onko sallittu', ja
    keski- ja oike hiiri materiaalin lisäämiseksi
    Tämä vaatii mukana tulleen lyxskak.sty:n
    installoiminen TeX:in hakemistopuuhun,
    sekä skak-pakkaus CTANilta.

en: A value is expected.
fi: Arvoa tarvitaan.

en: A&dd
fi: &Lisää

en: A&lter...
fi: &Muuta...

en: A&ngle (degrees):
fi: Kulma (asteissa):

en: A&ngle:
fi: Ku&lma:

en: A&ssigned to group:
fi: Sijoita ryhmään:

en: A&vailable Branches:
fi: S&aatavilla olevat haarat:

en: A&vailable Citations:
fi: Saata&villa olevat kirjallisuusviitteet:

en: A&vailable Indexes:
fi: Saatavilla olevat hakemistot:

en: A&vailable:
fi: Saatavilla:

en: A0 Poster
fi: A0-juliste

en: ABSTRACT
fi: TIIVISTELMÄ

en: ABSTRACT:
fi: TIIVISTELMÄ:

en: ACKNOWLEDGEMENTS
fi: KIITOKSET

en: ACKNOWLEDGMENTS
fi: KIITOKSET

en: ACM Conference
fi: ACM-konferenssi

en: ACT
fi: NÄYTÖS

en: ACT \arabic{act}
fi: NÄYTÖS \arabic{act}

en: AGU-issue
fi: AGU-numero

en: AGU-issue:
fi: AGU-numero:

en: AGU-journal
fi: AGU-lehti

en: AGU-journal:
fi: AGU-lehti:

en: AGU-pages
fi: AGU-sivut

en: AGU-pages:
fi: AGU-sivut:

en: AGU-volume
fi: AGU-sidos

en: AGU-volume:
fi: AGU-sidos:

en: AMS Environment|A
fi: AMS-ympäristö|A

en: AMS align Environment|a
fi: AMS-tasausympäristö|A

en: AMS alignat Environment|t
fi: AMS-tasausympäristö (alignat)|g

en: AMS flalign Environment|f
fi: AMS-tasausympäristö (flalign)|f

en: AMS gather Environment|g
fi: AMS-koontiympäristö|k

en: AMS multline Environment|m
fi: AMS-moniriviympäristö|y

en: AT RISE:
fi: NOUSTESSA:

en: Aborted
fi: Peruutettu

en: Aborting process...
fi: Keskeytetään prosessi...

en: About %1
fi: LyXistä %1

en: About LyX
fi: LyXistä

en: About LyX|X
fi: LyXistä|X

en: Abstract
fi: Tiivistelmä

en: Abstract (structured)
fi: Tiivistelmä (rakenteinen)

en: Abstract (unstructured)
fi: Tiivistelmä (rakenteeton)

en: Abstract*
fi: Tiivistelmä*

en: Abstract* (not printed)
fi: Tiivistelmä* (ei tulosteta)

en: Abstract---
fi: Tiivistelmä---

en: Abstract.
fi: Tiivistelmä.

en: Abstract:
fi: Tiivistelmä:

en: Abstract:
fi: Tiivistelmä:

en: Accept All Changes|c
fi: Hyväksy kaikki muutokset

en: Accept Change|A
fi: Hyväksy muutos

en: Accept Change|c
fi: Hyväksy muutos

en: Accept all changes
fi: Hyväksy kaikki muutokset

en: Accept change inside selection
fi: Hyväksy muutos valinnan sisällä

en: Accept compound &words
fi: Hyväksy &yhdyssanat

en: Accept this change
fi: Hyväksy tämä muutos

en: Accept words such as "diskdrive"
fi: Hyväksi sanat tyyppi "saippuakauppias"

en: Accepted
fi: Hyväksytty

en: Accepted:
fi: Hyväksytty:

en: Acknowledgement
fi: Kiitos

en: Acknowledgement \theacknowledgement.
fi: Kiitos \theacknowledgement.

en: Acknowledgement \thechapter.\theacknowledgement.
fi: Kiitos \thechapter.\theacknowledgement.

en: Acknowledgement \thetheorem.
fi: Kiitos \thetheorem.

en: Acknowledgement*
fi: Kiitos*

en: Acknowledgement.
fi: Kiitos.

en: Acknowledgements
fi: Kiitokset

en: Acknowledgements.
fi: Kiitokset.

en: Acknowledgements:
fi: Kiitokset:

en: Acknowledgments
fi: Kiitokset

en: Acknowledgments.
fi: Kiitokset.

en: Action
fi: Toiminto

en: Action Specifications|S
fi: Toiminnan määritykset

en: Activate Branch in Master|M
fi: Kytke haara pääasiakirjassa|p

en: Activate Branch|A
fi: Kytke päälle haara

en: Activated
fi: Päällä

en: Ad&vanced
fi: Edistyneet

en: Add A&ll
fi: Lisää k&aikki

en: Add Column|u
fi: Lisää sarake|ä

en: Add Line Above|A
fi: Lisää viiva ylle

en: Add Line Above|o
fi: Lisää viiva ylle|y

en: Add Line Below|B
fi: Lisää viiva alle|a

en: Add Line to Left
fi: Lisää viiva vasemmalle

en: Add Line to Right
fi: Lisää viiva oikealle

en: Add Row|A
fi: Lisää rivi|L

en: Add Unknown Branch|w
fi: Lisää tuntematon haara|u

en: Add a BibTeX database file
fi: Lisää BiBTeX-tietokantatiedosto

en: Add a new branch to the list
fi: Lisää uusi haara listaan

en: Add a new index to the list
fi: Lisää uusi hakemisto listaan

en: Add all unknown branches to the list.
fi: Lisää kaikki tuntemattomat haarat listaan.

en: Add bibliography to &TOC
fi: Lisää &lähdeluettelo sisällysluetteloon

en: Add bibliography to the table of contents
fi: Lisää lähdeluettelo sisällysluetteloon

en: Add column
fi: Lisää sarake

en: Add row
fi: Lisää rivi

en: Add the selected branches to the list.
fi: Lisää valittu/valitut haara(t) listaan.

en: Add the word to your personal dictionary
fi: Lisää sana käyttäjän sanastoon

en: Add to bibliography only.
fi: Lisää vain kirjallisuusviitteisiin.

en: Add to personal dictionary|n
fi: Lisää omaan sanastoon

en: Addchap
fi: Lisäluku

en: Addchap*
fi: Lisäluku*

en: Addition
fi: Lisäys

en: Addition:
fi: Lisäys:

en: Additional Features|F
fi: Lisäominaisuudet

en: Additional LaTeX options
fi: LaTeX-lisäasetukset

en: Additional O&ptions
fi: Lis&äasetukset

en: Additional Space
fi: Lisää valkoista

en: Additional Theorem Text
fi: Lisäväiteteksti

en: Additional vertical space
fi: Ylimääräinen pystyväli

en: Addpart
fi: Lisäosa

en: Address
fi: Osoite

en: Address for Offprints:
fi: Eripainososoite:

en: Address:
fi: Osoite:

en: AddressForOffprints
fi: Eripainososoite

en: AddressRowA
fi: Osoiterivi A

en: AddressRowA:
fi: Osoiterivi A:

en: AddressRowB
fi: Osoiterivi B

en: AddressRowB:
fi: Osoiterivi B:

en: AddressRowC
fi: Osoiterivi C

en: AddressRowC:
fi: Osoiterivi C:

en: AddressRowD
fi: Osoiterivi D

en: AddressRowD:
fi: Osoiterivi D:

en: AddressRowE
fi: Osoiterivi E

en: AddressRowE:
fi: Osoiterivi E:

en: AddressRowF
fi: Osoiterivi F

en: AddressRowF:
fi: Osoiterivi F:

en: Addresses
fi: Osoitteet

en: Addsec
fi: Lisäkappale

en: Addsec*
fi: Lisäkappale*

en: Adjust the depth of the navigation tree
fi: Säätä navigointipuun syvyyttä

en: Adresse
fi: Osoite

en: Advanced Find and Replace
fi: Edistynyt etsi ja korvaa

en: Advanced Placement Options
fi: Sijoittelun lisäasetukset

en: Affil
fi: Järjestö

en: Affiliation
fi: Järjestö

en: Affiliation (none)
fi: Järjestö (ei mitään)

en: Affiliation Key
fi: Järjestön avain

en: Affiliation Mark
fi: Järjestön merkki

en: Affiliation Prefix
fi: Järjestön etuliite

en: Affiliation key
fi: Järjestön avain

en: Affiliation:
fi: Järjestö:

en: Afrikaans
fi: afrikaans

en: AgainFrame
fi: Toista dia

en: Al&ternative language:
fi: &Vaihtoehtoinen kieli:

en: Albanian
fi: albania

en: Alert
fi: Huomio

en: AlertBlock
fi: HuomioLohko

en: Algorithm
fi: Algoritmi

en: Algorithm \arabic{theorem}
fi: Algoritmi \arabic{theorem}

en: Algorithm \thealgorithm.
fi: Algoritmi \thealgorithm.

en: Algorithm \thechapter.\thealgorithm.
fi: Algoritmi \thechapter.\thealgorithm.

en: Algorithm \thetheorem.
fi: Algoritmi \thetheorem.

en: Algorithm*
fi: Algoritmi*

en: Algorithm.
fi: Algoritmi.

en: Algorithm2e
fi: Algoritmie2

en: Algorithms
fi: Algoritmit

en: Align bottom
fi: Pystytasaa alas

en: Align center
fi: Keskitä

en: Align left
fi: Tasaa vasemmalle

en: Align middle
fi: Pystyasaus keskelle

en: Align right
fi: Tasaa oikealle

en: Align top
fi: Pystytasaa ylös

en: Aligned Environment|l
fi: Tasausympäristö

en: AlignedAt Environment|v
fi: Tasausympäristö (AlignedAt)

en: Alignment
fi: Tasaus

en: Alignment|i
fi: Tasaus|T

en: All Borders
fi: Kaikki reunukset

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: All Files (*)
fi: Kaikki tiedostot (*)

en: All Indexes|A
fi: Kaikki hakemistot

en: All aut&hors
fi: &Kaikki tekijät

en: All authors|h
fi: Kaikki tekijät|j

en: All avail. citations
fi: Kaikki saatavilla olevat viitteet

en: All available labels
fi: Kaikki saatavilla olevat nimikkeet

en: All debugging messages
fi: Kaikki virheviestit

en: All documents saved.
fi: Kaikki asiakirjat tallennettu.

en: All entry types
fi: Kaikki syötetyypit

en: All fields
fi: Kaikki kentät

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: All indexes
fi: Kaikki hakemistot

en: All open documents
fi: Avaa kaikki asiakirjat

en: All packages:
fi: Kaikki paketit:

en: Allow &floating
fi: Salli kelluva

en: Allow &page breaks
fi: Salli &sivunvaihdot

en: Allow bitmap fonts to be resized. If you are using a bitmap font, selecting this option may make some fonts look blocky in LyX. Deselecting this option makes LyX use the nearest bitmap font size available, instead of scaling.
fi: Salli bittikarttakirjasimien skaalaus. Jos käytät niitä, tämän valitseminen saa jotkin kirjasimet näyttämään möhkälemäisiltä. Tämän valitsematta jättäminen saa LyXin käyttämään lähintä kirjasimessa valmiina olevaa kokoa skaalauksen sijasta.

en: Already in regular expression mode
fi: Jo säännöllisten ilmaisujen tilassa

en: AltAffiliation
fi: Vaiht. järjestö

en: Alter Co&lor...
fi: &Muuta väriä...

en: Alternative Affiliation
fi: Vaihtoehtoinen järjestö

en: Alternative Name
fi: &Vaihtoehtoinen nimi

en: Alternative affiliation:
fi: &Vaihtoehtoinen järjestö:

en: Alternative name
fi: Vaihtoehtoinen nimi

en: Always Babel
fi: Aina Babel

en: Always Toggled
fi: Alueen asetuksia muuttavat

en: Always list all authors (rather than using "et al.")
fi: Listaa aina kaikki tekijät ("ym." sijaan)

en: Always list all authors (rather than using "et al."), if the current citation style supports this.
fi: Listaa aina kaikki tekijät ("ym." sijaan), jos nykyinen viitetyyli tukee tätä.

en: An Xfig figure.
fi: Xfig-kuva.

en: An emergency save of the document %1$s exists.
    
    Recover emergency save?
fi: Asiakirjasta %1$s on olemassa hätätallennusversio.
    Ladataanko hätätallennus?

en: An error occurred while running:
    %1$s
fi: Virhe ilmeni suoritettaessa:
    %1$s

en: An integer is expected.
fi: Kokonaislukua tarvitaan.

en: And
fi: Ja

en: Angle
fi: Kulma

en: Angle to rotate image by
fi: Kuvan kiertymiskulma

en: Anrede
fi: Puhuttelu

en: Any Number|N
fi: Mikä tahansa numero

en: Any Word|W
fi: Mikä tahansa sana

en: App&ly
fi: &Toteuta

en: Appears in TOC
fi: Näkyy sisällyksessä

en: Append Argument
fi: Lisää parametri

en: Append Argument Eating From the Right
fi: Lisää parametri syöden oikealta

en: Append Column|p
fi: Lisää sarake

en: Append Optional Argument Eating From the Right
fi: Lisää valinnainen parametri syöden oikealta

en: Append Row|A
fi: Lisää rivi|L

en: Append argument
fi: Lisää parametri

en: Append argument eating from the right
fi: Lisää parametri syöden oikealta

en: Append optional argument eating from the right
fi: Lisää valinnainen parametri syöden oikealta

en: Appendices
fi: Liitteet

en: Appendix
fi: Liite

en: Appendix \Alph{appendix}.
fi: Liite \Alph{appendix}.

en: Appendix \Alph{section}:
fi: Liite \Alph{section}:

en: Appendix \thechapter
fi: Liite \thechapter

en: Apply Last Text Style|A
fi: Sovella edellistä tekstityyliä

en: Apply changes &immediately
fi: Ota muutokset käyttöön het&i

en: Apply each change automatically
fi: Ota kukin muutos käyttöön automaattisesti

en: Apply last
fi: &Toteuta viimeksi käytetty

en: Apply settings immediately
fi: Ota muutokset käyttöön heti

en: Arabic
fi: arabia

en: Arabic (ArabTeX)
fi: arabia (ArabTeX)

en: Arabic (Arabi)
fi: arabia (Arabi)

en: Arabic (CP 1256)
fi: arabia (CP 1256)

en: Arabic (ISO 8859-6)
fi: arabia (ISO 8859-6)

en: Arabic Article
fi: arabialainen artikkeli

en: Area Code:
fi: Aluekoodi:

en: Area code
fi: Aluekoodi

en: Armenian
fi: armenia

en: Array Environment|y
fi: Taulukkoympäristö|u

en: Arrow
fi: Nuoli

en: Arrow:
fi: Nuoli:

en: Arrows
fi: Nuolet

en: Arrows (extended)
fi: Nuolet (laajennettu)

en: Article
fi: Artikkeli

en: Article (Standard Class)
fi: Artikkeli (standardiluokka)

en: Article DOI:
fi: Artikkelit DOI:

en: Article number:
fi: Artikkelinumero:

en: ArticleMode
fi: ArtikkeliTila

en: Articles
fi: Artikkelit

en: Ask permission
fi: Kysy lupa

en: Ask the user
fi: Kysyy käyttäjältä

en: Assumption
fi: Oletus

en: Assumption \theassumption.
fi: Oletus \theassumption.

en: Assumption \thechapter.\theassumption.
fi: Oletus \thechapter.\theassumption.

en: Assumption \thetheorem.
fi: Oletus \thetheorem.

en: Assumption*
fi: Oletus*

en: Assumption.
fi: Oletus.

en: At Decimal Separator
fi: Desimaalierottimeen

en: Attempt to show the output even if there were compilation errors
fi: Yritä näyttää tuloste vaikka käännös olisi ollut virheellinen

en: Attempting to close changed document!
fi: Yritettiin sulkea muokattu asiakirja %1$s!

en: Author
fi: Tekijä

en: Author Address
fi: Tekijän osoite

en: Author Address:
fi: Tekijän osoite:

en: Author Affiliation
fi: Tekijän järjestö

en: Author Email
fi: Tekijän sähköposti

en: Author Name
fi: Tekijän nimi

en: Author Names
fi: Tekijöiden nimet

en: Author Running
fi: Tekijä (jatko)

en: Author Running:
fi: Tekijä (jatko):

en: Author URL
fi: Tekijän URL

en: Author affiliation
fi: Tekijän järjestö

en: Author affiliation:
fi: Tekijän järjestö:

en: Author data:
fi: Tekijätiedot:

en: Author name
fi: Tekijän nimi

en: Author-number
fi: Tekijä-vuosi

en: Author-year
fi: Tekijä ja vuosi

en: Author:
fi: Tekijä:

en: AuthorAddr
fi: Tekijän osoite

en: Authorgroup
fi: Tekijäryhmä

en: Authorinfo
fi: Tekijätiedot

en: Authorinfo:
fi: Tekijätiedot:

en: Authors
fi: Tekijät

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Auto &begin
fi: Automaattinen al&ku

en: Auto &end
fi: Automaatt&inen loppu

en: Auto-edit file %1$s failed
fi: Auto-editointi tiedosto %1$s epäonnistui

en: Auto-saving %1$s
fi: %1$s tallentuu itsestään

en: Auto-view file %1$s failed
fi: Auto-katselu tiedosto %1$s epäonnistui

en: Autoco&rrection
fi: Automaattinen korjaus

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Automatic &inline completion
fi: Automaattinen käskyn täydennys

en: Automatic &popup
fi: Automaattinen ponnahdusvihje

en: Automatic in&line completion
fi: Automaattinen käskyn täydennys

en: Automatic p&opup
fi: Automaattinen ponnahdusvihje

en: Automatic save done.
fi: Automaattinen päivitys valmis.

en: Automatic save failed!
fi: Automaattinen tallennus epäonnistui!

en: Automatic update
fi: Automaattinen päivitys

en: Automatically fi&ll header
fi: Täytä otsake automaattisesti

en: Autosave failed!
fi: Automaattinen tallennus epäonnistui!

en: Autosaving current document...
fi: Asiakirjan automaattinen tallennus käynnissä...

en: Available &Labels:
fi: Saatavilla o&levat nimikkeet:

en: Available listing parameters are %1$s
fi: Tarjolla olevat listausparametrit: %1$s

en: Available listings parameters containing string "%1$s" are %2$s
fi: Listausten parametrit, joissa merkkijono "%1$s" on %2$s

en: Available templates
fi: Mahdolliset mallit

en: Axiom
fi: Aksiooma

en: Axiom \theaxiom.
fi: Aksiooma \theaxiom.

en: Axiom \thechapter.\theaxiom.
fi: Aksiooma \thechapter.\theaxiom.

en: Axiom*
fi: Aksiooma*

en: Axiom.
fi: Aksiooma.

en: B&ackreferences:
fi: Takaisinviittaukset:

en: B&reak links over lines
fi: Jaa linkit usealle riville

en: Back&ground:
fi: &Tausta:

en: Backaddress
fi: Palautusosoite

en: Backaddress:
fi: Palautusosoite:

en: Background Colors
fi: Taustavärit

en: Backup && Saving
fi: Varmuuskopiointi && tallennus

en: Backup &original documents when saving
fi: Varmuuskopioi alkuperäiset dokumentit tallennettaessa

en: Backup failure
fi: Varmuuskopiointi epäonnistui

en: Bad math environment
fi: Vääränlainen matematiikkaympäristö

en: Baltic (CP 1257)
fi: baltialainen (CP 1257)

en: Baltic (ISO 8859-13)
fi: baltialainen (ISO 8859-13)

en: Baltic (ISO 8859-4)
fi: balttialainen (ISO 8859-4)

en: Bank
fi: Pankki

en: Bank:
fi: Pankki:

en: BankAccount
fi: Pankkitili

en: BankAccount:
fi: Pankkitili:

en: BankCode
fi: Pankkikoodi

en: BankCode:
fi: Pankkikoodi:

en: BankRowA
fi: Pankkirivi A

en: BankRowA:
fi: Pankkirivi A:

en: BankRowB
fi: Pankkirivi B

en: BankRowB:
fi: Pankkirivi B:

en: BankRowC
fi: Pankkirivi C

en: BankRowC:
fi: Pankkirivi C:

en: BankRowD
fi: Pankkirivi D

en: BankRowD:
fi: Pankkirivi D:

en: BankRowE
fi: Pankkirivi E

en: BankRowE:
fi: Pankkirivi E:

en: BankRowF
fi: Pankkirivi F

en: BankRowF:
fi: Pankkirivi F:

en: Basic (BibTeX)
fi: Yksinkertainen (BibTeX)

en: Basque
fi: baski

en: Beamer Presentations|B
fi: Beamer-esitysgrafiikka|B

en: Begin
fi: Alku

en: Begin of CV
fi: CV:n alku

en: Belarusian
fi: valkovenäjä

en: Bengali
fi: bengali

en: Bet&ween rows:
fi: Rivien välillä:

en: Betreff
fi: Aihe

en: Bib(la)TeX Bibliography...|B
fi: Bib(la)TeX-kirjallisuusviitteet...|B

en: BibTeX Bibliography
fi: BibTeX-kirjallisuusviitteet

en: BibTeX Databases (*.bib)
fi: BiBTeX-tietokannat (*.bib)

en: BibTeX Generated Bibliography
fi: BibTeXin luomat kirjallisuusviitteet

en: BibTeX Styles (*.bst)
fi: BiBTeXin tyylitiedostot (*.bst)

en: BibTeX command and options
fi: BibTeX-komento ja optiot

en: BibTeX database to use
fi: Käytettävä BiBTeX-tietokanta

en: BibTeX databases
fi: Käytettävät BiBTeX-tietokannat

en: BibTeX error:
fi: BibTeX-virhe:

en: BibTeX styles
fi: BibTeX-tyylit

en: Biber error:
fi: Biber-virhe:

en: Biblate&x bibliography style:
fi: Biblate&x-viitteiden tyyli:

en: Biblatex &citation style:
fi: Biblatex-viittaustyyli:

en: Biblatex (natbib mode)
fi: Biblatex (natbib-tila)

en: Biblatex Generated Bibliography
fi: Biblatexin luoma kirjallisuuslista

en: Biblatex bibliography styles
fi: Biblatex-kirjallisuuslistojen tyylit

en: Biblatex citation styles
fi: Biblatex-kirjallisuusviitteiden tyylit

en: Bibliography
fi: Viitteet

en: Bibliography (plain)
fi: Kirjallisuusviitteet (tavallinen)

en: Bibliography Entry
fi: Kirjallisuusviite

en: Bibliography Generation
fi: Kirjallisuusluettelon luonti

en: Bibliography Item Settings
fi: Kirjallisuuslistan kohtien asetukset

en: Bibliography Style
fi: Kirjallisuusviitteiden tyyli

en: Bibliography entry not found!
fi: Viitettä ei löytynyt!

en: Bibliography entry.
fi: Kirjallisuusviite.

en: Bibliography heading
fi: Viitteiden otsikko

en: Big Operators
fi: Suuret operaattorit

en: Big operators
fi: Suuret operaattorit

en: Big skip
fi: Suuri väli

en: Big-sized Icons
fi: Suuret ikonit

en: BigSkip
fi: Suuri väli

en: Big[[delimiter size]]
fi: Big[[erottimen koko]]

en: Bigg[[delimiter size]]
fi: Bigg[[erottimen koko]]

en: Binomial	\binom
fi: Binomiaali	\binom

en: Biography
fi: Elämäkerta

en: Birthday
fi: Syntymäpäivä

en: Blackboard	\mathbb
fi: Liitutaulu	\mathbb

en: Block
fi: Lohko

en: Block Elements
fi: Lohkoelementit

en: Block:
fi: Lohko:

en: Blocks
fi: Lohkot

en: BoardCentered
fi: Lauta keskellä

en: Body Only
fi: Vain dokumentin runko

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: Bold	\mathbf
fi: Lihava	\mathbf

en: Bold symbol	\boldsymbol
fi: Lihava symboli	\boldsymbol

en: Bookmarks|B
fi: Kirjanmerkit|m

en: Books
fi: Kirjat

en: Border above
fi: Reuna yllä

en: Border below
fi: Reuna alla

en: Borders|d
fi: Reunukset|R

en: Botto&m of row:
fi: Rivin alareuna:

en: Bottom
fi: Alareuna

en: Bottom Line|B
fi: Alareunan viiva|l

en: Bottom center
fi: Alhaalla keskellä

en: Bottom left
fi: Oikea alakulma

en: Bottom right
fi: Alaoikealla

en: Bottom|B
fi: Alas|A

en: Bottom|o
fi: Alas|A

en: Box
fi: Laatikko

en: Box Drawing
fi: Laatikon piirto

en: Box Settings
fi: Laatikkoasetukset

en: Box Settings...|x
fi: Laatikoiden asetukset...|L

en: Box s&eparation:
fi: Laatikoid&en väli:

en: Box: %1$s
fi: Laatikko: %1$s

en: Box[[Menu]]|x
fi: Laatikko|L

en: Br&owse...
fi: Se&laa...

en: Branch
fi: Haara

en: Branch (child):
fi: Haara (lapsi):

en: Branch Settings
fi: Haarojen asetukset

en: Branch Settings...|B
fi: Haarojen asetukset...|H

en: Branch name
fi: Haaran nimi

en: Branch state changes in master document
fi: Haaran tila muuttuu pääasiakirjassa

en: Branch:
fi: Haara:

en: Branches
fi: Haarat

en: Branch|B
fi: Haara|H

en: Break lines longer than the linewidth
fi: Jaa rivit jotka ylittävät rivinpituutta

en: Breakable Slash|a
fi: Ei-sitova kauttaviiva

en: Breton
fi: bretoni

en: Brieftext
fi: Kirjeteksti

en: Bro&wse...
fi: Se&laa...

en: Browse your local directory
fi: Selaa paikallista hakemistoasi

en: Browse...
fi: Selaa...

en: Buffer Error!
fi: Puskurivirhe!

en: Build Info
fi: Käännöstiedot

en: Build Program|B
fi: Käännä ohjelma|K

en: Build errors
fi: Käännösvirheet

en: Bulgarian
fi: bulgaria

en: Bulleted Item:
fi: Ransk. viiva:

en: BulletedItem
fi: Ransk. viiva

en: Bullets
fi: Merkit

en: By Occurrence
fi: Esiintymän mukaan

en: Byzantine Musical Symbols
fi: Bysanttilaiset musiikkisymbolit

en: C&aption:
fi: &Kuvateksti:

en: C&enter
fi: &Keskellä

en: C&lear
fi: &Tyhjennä

en: C&olor links
fi: Värjää linkit

en: C&ommand:
fi: K&omento:

en: C&onverter:
fi: Muu&nnin:

en: C&urrent document
fi: &Nykyinen asiakirja

en: C&ustom macro:
fi: &Mukautettu makro:

en: C&ustomize Hyperref Options
fi: Mukauta Hyperref-asetukset

en: CC
fi: Jakelu

en: CCC code:
fi: CCC-koodi:

en: CCC-Code
fi: CCC-koodi

en: CURTAIN
fi: ESIRIPPU

en: CV Color Scheme:
fi: CV-väriteema:

en: CV Icon Set:
fi: CV-kuvaketeema:

en: CV Style:
fi: CV:n tyyli:

en: CVColor
fi: CVVäri

en: CVColumnWidth
fi: CVSarakkeenLeveys

en: CVStyle
fi: CVTyyli

en: Ca&tegory:
fi: Kategoria:

en: Calligraphic	\mathcal
fi: Kauno	\mathcal

en: Can not insert shortcut to the list
fi: Ei voida lisätä oikotietä listaan

en: Can't add vertical grid lines in '%1$s'
fi: En voi lisätä pystyviivoja kohteeseen '%1$s'

en: Can't change horizontal alignment in '%1$s'
fi: Ei voida muuttaa vaakatasausta '%1$s':ssa

en: Can't change number of columns in '%1$s'
fi: En voi muuttaa sarakkeiden määrä kohteessa '%1$s'

en: Can't change number of rows in '%1$s'
fi: En voi muuttaa rivien määrä kohteessa '%1$s'

en: Can't set layout!
fi: Ei voida asettaa muotoilua!

en: Cancel
fi: Peru

en: Canceled.
fi: Peruttu.

en: Candle
fi: Kynttilä

en: Cannot convert file
fi: Tiedoston muuntaminen epäonnistui

en: Cannot create backup file %1$s.
    Please check whether the directory exists and is writable.
fi: En voi luoda varmuuskopiotiedostoa %1$s.
    Tarkista, onko hakemisto olemassa ja saako siihen kirjoittaa.

en: Cannot edit file
fi: Tiedostoa ei voi editoida

en: Cannot index more than one paragraph!
fi: Hakemistoon voi lisätä vain yhden kappaleen!

en: Cannot remove a Format used by a Converter. Remove the converter first.
fi: Tämän muuntimen käyttämän tiedostomuodon poistaminen epäonnistui. Poista muunnin ensin.

en: Cannot remove standard index
fi: Ei voida poistaa standardia hakemistoa

en: Cannot remove temporary directory
fi: Väliaikaisen hakemiston poistaminen epäonnistui

en: Cannot view file
fi: Tiedostoa ei voi katsella

en: Capitalized
fi: Isoin alkukirjaimin

en: Capitalize|a
fi: Iso alkukirjain|a

en: Caption
fi: Kuvateksti

en: Caption (%1$s)
fi: Kuvateksti (%1$s)

en: Caption Width
fi: Kuvatekstin leveys

en: Caption setup
fi: Kuvatekstin asetukset

en: Caption setup:
fi: Kuvatekstin asetukset:

en: Caption:
fi: Kuvateksti:

en: Caption:
fi: Kuvateksti:

en: Case
fi: Tapaus

en: Case #.
fi: Tapaus #.

en: Case &sensitive
fi: &Sama kirjainkoko

en: Case &sensitive[[search]]
fi: &Sama kirjainkoko[[search]]

en: Case Sensiti&ve
fi: Sa&ma kirjainkoko

en: Case \alph{caseiii}.
fi: Tapaus lph{caseiii}.

en: Case \arabic{caseiv}.
fi: Tapaus rabic{caseiv}.

en: Case \arabic{casei}.
fi: Tapaus rabic{casei}.

en: Case \arabic{case}
fi: Tapaus \arabic{case}

en: Case \roman{caseii}.
fi: Tapaus \roman{caseii}.

en: Case \thecase.
fi: Tapaus \thecase.

en: Case se&nsitive
fi: Sama kirjai&nkoko

en: Cases Environment|C
fi: Tapausympäristö|p

en: Catalan
fi: katalaani

en: Category: %1$s.
fi: Luokka: %1$s.

en: Cell setting
fi: Solun asetus

en: Center
fi: Keskellä

en: Center Footer
fi: Alatunnisteen keskiosa

en: Center Footer:
fi: Alatunnisteen keskiosa:

en: Center Header
fi: Ylätunnisteen keskiosa

en: Center Header:
fi: Ylätunnisteen keskiosa:

en: Centered
fi: Keskitetty

en: Center|C
fi: Keskellä

en: Change Formula Type|F
fi: Muuta kaavan tyyppiä|k

en: Change Limits Type|L
fi: Muuta rajatyyppiä|t

en: Change Style|y
fi: Vaihda tyyliä|y

en: Change Tracking|C
fi: Muutosten seuranta

en: Change the name of the selected branch
fi: Nimeä valittu haara uudelleen

en: Change tracking
fi: Muutosten seuranta

en: Change:
fi: Muutos:

en: Changed by %1
fi: %1:n muuttama

en: Changes
fi: Muutokset

en: Changes not shown in LaTeX output
fi: Muutokset eivät näy LaTeX-tulosteessa

en: Changing number of columns not allowed in 'cases': feature %1$s
fi: En voi muuttaa sarakkeiden määrä 'tapaukset'-ominaisuudessa %1$s

en: Chapter
fi: Luku

en: Chapter ##
fi: Luku ##

en: Chapter Exercises
fi: Luvun harjoituksia

en: Chapter \thechapter
fi: Luku \thechapter

en: Chapter*
fi: Luku*

en: Chapterprecis
fi: Selostekappale

en: Character set
fi: Merkistö

en: Chart
fi: Kaavio

en: Charts
fi: Kaaviot

en: Check In Changes...|I
fi: Kirjaa muutokset...|i

en: Check Out for Edit|O
fi: Kirjaa ulos muokattavaksi|u

en: Check TeX|h
fi: Tarkista TeX|X

en: Check for floating listings
fi: Tarkista onko kelluvia listauksia

en: Check for inline listings
fi: Tarkista onko tekstin seassa olevia listauksia

en: Check it to enter parameters that are not recognizable by LyX
fi: Klikkaa jos haluat syöttää LyXille tunnistamattomat parametrit

en: Check spelling
fi: Tarkista oikeinkirjoitus

en: Check this if the box should break across pages
fi: Valitse tämä, jos laatikon tulisi jatkua sivulta toiselle

en: Check to change the order of rotating and scaling
fi: Painaa jos haluat vaihtaa kiertämisen ja skaalauksen järjestys

en: Check-in changes
fi: Kirjaa muutokset

en: Check-out for edit
fi: Kirjaa ulos muokattavaksi|u

en: CheckTeX start options and flags
fi: CheckTeXin käynnistysasetukset ja valitsimet

en: Chemistry
fi: Kemia

en: Chess
fi: Shakkilauta

en: Chess diagram
fi: Shakkilautakuva

en: ChessBoard
fi: Shakkilauta

en: ChessDiagram
fi: Shakkilautakuva

en: Child Document
fi: Aliasiakirja

en: Child Document...|d
fi: Aliasiakirja...|A

en: Child Documents
fi: Aliasiakirjat

en: Chinese (simplified)
fi: kiina (yksinkert.)

en: Chinese (simplified) (EUC-CN)
fi: kiina (yksinkert.) (EUC-CN)

en: Chinese (simplified) (GBK)
fi: kiina (yksinkert.) (GBK)

en: Chinese (traditional)
fi: kiina (perinteinen)

en: Chinese (traditional) (Big5)
fi: kiina (perinteinen) (Big5)

en: Chinese (traditional) (EUC-TW)
fi: kiina (perinteinen) (EUC-TW)

en: ChkTeX warning id # %1$s
fi: ChkTeX:n varoitus n:o # %1$s

en: Choose UI file
fi: Valitse käyttöliittymätiedosto

en: Choose a filename to export the document as
fi: Valitse tiedostonimi asiakirjan viennille

en: Choose a filename to save document as
fi: Valitse talletettavan asiakirjan tiedostonimi

en: Choose a filename to save the pasted graphic as
fi: Valitse tiedostonimi, johon liitetty grafiikka tallennetaan

en: Choose a particular paper size, or set your own with "Custom"
fi: Valitse tietty paperikoko, tai aseta omasi: "Määr. oma"

en: Choose a style file
fi: Valitse tyylitiedosto

en: Choose bind file
fi: Valitse pikanäppäintiedosto

en: Choose keyboard map
fi: Valitse näppäinkartta

en: Choose the font size for line numbers
fi: Valitse rivinumeroiden kirjasinkoko

en: Circle
fi: Ympyrä

en: Citation
fi: Kirjallisuusviite

en: Citation Style
fi: Viitetyyli

en: Citation st&yle:
fi: Kirjallisuusviitet&yyli:

en: Citation style to use, if different styles are provided
fi: Käytetty viittauksen tyyli, jos saatavilla on eri tyylejä

en: Citation-number
fi: Kirjallisuusviitteen nro

en: Citation-number:
fi: Kirjallisuusviitteen nro:

en: Citation...|C
fi: Kirjallisuusviite...|u

en: Citation:
fi: Kirjallisuusviite:

en: Citations
fi: Kirjallisuusviitteet

en: Cite Engine not available
fi: Viittausmoottori ei ole saatavilla

en: City
fi: Kaupunki

en: City:
fi: Kaupunki:

en: Claim
fi: Väite

en: Claim #.
fi: Väite #.

en: Claim \arabic{theorem}
fi: Väite \arabic{theorem}

en: Claim \thechapter.\theclaim.
fi: Väite \thechapter.\theclaim.

en: Claim \theclaim.
fi: Väite \theclaim.

en: Claim*
fi: Väite*

en: Claim.
fi: Väite.

en: Class Default
fi: Luokan oletus

en: Class Default (TeX Fonts)
fi: Luokan oletus (TeX-fontit)

en: Class Options
fi: Luokan asetukset

en: Classic
fi: Klassinen

en: Classification Codes
fi: Luokittelukoodit

en: Class|C
fi: Luokka

en: Clear Bookmarks|C
fi: Poista kirjanmerkit

en: Clear Double Page
fi: Uusi sivupari

en: Clear Double Page|D
fi: Uusi sivupari

en: Clear Page
fi: Tyhjä sivu

en: Clear Page|C
fi: Tyhjä sivu

en: Clear current shortcut
fi: Poista nykyinen pikanäppäin

en: Clear text
fi: Tyhjennä teksti

en: Click for more filter options
fi: Napsauta nähdäksesi lisää suodatinvalintoja

en: Click or press Delete to delete the selected citation from the list
fi: Napsauta tai paina Delete poistaaksesi viittauksen listasta

en: Click or press Enter to add the selected citation to the list
fi: Napsauta tai paina Enter lisätäksesi valitun viitteen listaan

en: Click to change the color
fi: Aseta tai muuta väri

en: Clip to &bounding box
fi: &Rajaa rajauslaatikkoon

en: Clip to bounding box values
fi: Rajaa rajauslaatikkoon

en: Clipart|#C#c
fi: Leikekuva|#L#l

en: Clipboard handling
fi: Leikepöydän käsittely

en: Close
fi: Sulje

en: Close All
fi: Sulje kaikki

en: Close All Insets|C
fi: Sulje kaikki upotteet

en: Close All Notes|l
fi: Sulje kaikki upotteet

en: Close Current View
fi: Sulje nykyinen näkymä

en: Close Current View|w
fi: Sulje nykyinen näkymä

en: Close File
fi: Sulje tiedosto

en: Close Inset|C
fi: Sulje upote

en: Close Window|d
fi: Sulje ikkuna

en: Close document
fi: Sulje asiakirja

en: Close or hide document?
fi: Sulje tai piilota asiakirja?

en: Close tab
fi: Sulje välilehti

en: Close this dialog
fi: Sulje tämä ikkuna

en: CloseSection
fi: SuljeKappale

en: Closes document
fi: Sulkee asiakirjan

en: Close|C
fi: Sulje|S

en: Closing
fi: Lopuksi

en: Closing last &view:
fi: Viimeisen asiakirjanäkymän sulkeminen:

en: Closing:
fi: Lopuksi:

en: Co&mmand:
fi: &Komento:

en: Co&ntent:
fi: Sis&ältö:

en: Co&pier:
fi: Kopiointimuunnin:

en: Code
fi: Koodi

en: Code Preview
fi: Koodin esikatselu

en: Code Preview Pane|P
fi: Koodin esikatselupaneeli|p

en: Code URL:
fi: Koodi-URL:

en: Collaboration
fi: Yhteistyö

en: Collaboration:
fi: Yhteistyö:

en: Color
fi: Väri

en: Color Box
fi: Värilaatikko

en: Color: %1$s
fi: Väri: %1$s

en: Colored boxes|r
fi: Väritetyt laatikot|r

en: Colors
fi: Värit

en: Column
fi: Sarake

en: Column Options
fi: Sarakkeen valinnat

en: Column Placement Options
fi: Sarakkeen sijoittelun asetukset

en: Column Width %
fi: Sarakkeen leveys %

en: Column Width:
fi: Sarakkeen leveys:

en: Column settings
fi: Sarakkeen asetukset

en: Columns
fi: Sarakkeet

en: Columns (center aligned)
fi: Sarakkeet (tasattu keskelle)

en: Columns (top aligned)
fi: Sarakkeet (tasattu yös)

en: Columns/Rows|C
fi: Sarakkeet/Rivit|S

en: Columns:
fi: Sarakkeet:

en: ColumnsCenterAligned
fi: SarakkeetTasattuKeskelle

en: ColumnsTopAligned
fi: SarakkeetTasattuYlös

en: Command Buffer
fi: Komentopuskuri

en: Command disabled
fi: Komento ei käytössä

en: Command e&nd:
fi: Kome&nnon loppu:

en: Command not allowed without a buffer open
fi: Komento ei toimi ilman avoinna olevaa asiakirjaa

en: Command not allowed without any document open
fi: Komento ei toimi ilman avoinna olevaa asiakirjaa

en: Command not handled
fi: Komento ei käytössä

en: Command s&tart:
fi: Ko&mennon alku:

en: Command-
fi: Komento-

en: Comment
fi: Huomautus

en: Comment|C
fi: Huomautus

en: Comment|m
fi: Huomautus

en: Commission
fi: Komitea

en: Company Name
fi: Yrityksen nimi

en: Company name
fi: Yrityksen nimi

en: Compare Revisions
fi: Vertailu versioita

en: Compare with Older Revision...|C
fi: Vertaa vanhempaan versioon...|a

en: Compare with last revision
fi: Vertaa viimeisimpään versioon

en: Compare with older revision
fi: Vertaa vanhaan versioon

en: Compare...|C
fi: Vertaa...|V

en: Complete Source
fi: Koko lähdekoodi

en: Compressed|o
fi: Tiivistetty|t

en: Computer
fi: Tietokone

en: Computer Modern Typewriter
fi: Computer Modern -kirjoituskone

en: Concepts
fi: Konseptit

en: Conclusion
fi: Päätelmä

en: Conclusion \thechapter.\theconclusion.
fi: Johtopäätös \thechapter.\theconclusion.

en: Conclusion \theconclusion.
fi: Johtopäätös \theconclusion.

en: Conclusion \thetheorem.
fi: Johtopäätös \thetheorem.

en: Conclusion*
fi: Päätelmä*

en: Conclusion.
fi: Päätelmä.

en: Condition
fi: Ehto

en: Condition \thechapter.\thecondition.
fi: Ehto \thechapter.\thecondition.

en: Condition \thecondition.
fi: Ehto \thecondition.

en: Condition \thetheorem.
fi: Ehto \thetheorem.

en: Condition*
fi: Ehto*

en: Condition.
fi: Ehto.

en: Conference
fi: Konferenssi

en: Conference Name:
fi: Konferenssin nimi:

en: Conference info
fi: Konferenssin tiedot

en: Conference name
fi: Konferenssin nimi

en: Conference:
fi: Konferenssi:

en: Configuration files reading
fi: Asetustiedostojen luku

en: Conjecture
fi: Otaksuma

en: Conjecture #.
fi: Otaksuma #.

en: Conjecture \arabic{theorem}
fi: Otaksuma \arabic{theorem}

en: Conjecture \thechapter.\theconjecture.
fi: Otaksuma \thechapter.\theconjecture.

en: Conjecture \theconjecture.
fi: Otaksuma \theconjecture.

en: Conjecture \thetheorem.
fi: Otaksuma \thetheorem.

en: Conjecture*
fi: Otaksuma*

en: Conjecture.
fi: Otaksuma.

en: Consider run-together words, such as "diskdrive" for "disk drive", as legal words?
fi: Pidetäänkö yhdyssanoja, kuten "tämäpäivä" vs. "tämä päivä", oikein kirjoitettuina?

en: Contents
fi: Sisältö

en: Context Help
fi: Sisältöriippuvaiset ohjeet

en: Continued fraction	\cfrac
fi: Jatkuva murtoluku	\cfrac

en: Continued fraction (left)	\cfracleft
fi: Jatkuva murtoluku (vasen)	\cfracleft

en: Continued fraction (right)	\cfracright
fi: Jatkuva murtoluku (oikea)	\cfracright

en: Continuing
fi: Jatkoa

en: Control
fi: Ohjaus

en: Conversion failed
fi: Muuntaminen epäonnistui

en: Conversion script failed
fi: Muunnoskomentojonon suoritus epäonnistui

en: Conversion script not found
fi: Versionhallintalokitiedostoa ei löytynyt

en: Conversion to current format impossible!
fi: Muunnos nykyiseen muotoon on mahdoton!

en: Conversion to current stable format impossible.
fi: Muunnos nykyiseen vakaaseen muotoon on mahdoton.

en: Convert
fi: Muunna

en: Convert to current format
fi: Muunna nykyiseen muotoon

en: Converter Defi&nitions
fi: Muuntimien määritelmät

en: Converter File Cache
fi: Muuntimen tiedostovälimuisti

en: Converters
fi: Muuntimet

en: Converting document to new document class...
fi: Asiakirja muuntuu toiseen asiakirjaluokkaan sopivaksi...

en: Converting to loadable format...
fi: Muuntuu ladattavaan muotoon...

en: CopNum
fi: Kopiomäärä

en: Coptic
fi: kopti

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy Column|p
fi: Kopioi sarake|p

en: Copy Column|y
fi: Kopioi sarake

en: Copy Document Settings from:
fi: Kopioi asiakirjan asetukset sijainnista:

en: Copy Row|o
fi: Kopioi rivi

en: Copy Text|o
fi: Kopioi teksti

en: Copy as Reference|C
fi: Kopioi viittauksena|v

en: Copy as Reference|R
fi: Kopioi viittauksena|v

en: Copy document?
fi: Kopioidaanko asiakirja?

en: Copying %1$s to %2$s failed.
fi: Kopiointi %1$s:stä %2$s:ään epäonnistui.

en: Copyright
fi: Tekijänoikeustiedot

en: Copyright year
fi: Tekijänoikeuden vuosi

en: Copy|p
fi: Kopioi|K

en: Corollary
fi: Seurauslause

en: Corollary #.
fi: Seurauslause #.

en: Corollary \arabic{theorem}
fi: Seurauslause \arabic{theorem}

en: Corollary \thechapter.\thecorollary.
fi: Seurauslause \thechapter.\thecorollary.

en: Corollary \thecorollary.
fi: Seurauslause \thecorollary.

en: Corollary \thetheorem.
fi: Seuraus \thetheorem.

en: Corollary*
fi: Seurauslause*

en: Corollary.
fi: Seuraus.

en: Corr Author:
fi: Vastaava kirjoittaja:

en: Correspondence to:
fi: Kirjeenvaihto:

en: Corrupt File
fi: Vioittunut tiedosto

en: Could not copy a temporary file from %1$s to %2$s.
fi: Väliaikaisen tiedoston kopiointi paikasta %1$s paikkaan %2$s.

en: Could not copy the file
    %1$s
    into the temporary directory.
fi: Tiedostoa 
    %1$s
    ei voitu kopioida väliaikaiseen hakemistoon.

en: Could not create temporary directory
fi: Väliaikaisen hakemiston luominen epäonnistui

en: Could not find UI definition file
fi: Käyttöliittymän määritystiedostoa ei löytynyt

en: Could not find default UI file
fi: Käyttöliittymän oletusmääritystiedostoa ei löytynyt

en: Could not insert document %1$s
fi: Asiakirjaa %1$s ei voi lisätä

en: Could not load class
fi: En voitu ladata asiakirjaluokkaa

en: Could not load included file
    `%1$s'
    Please, check whether it actually exists.
fi: Ei voida avata sisällytettyä tiedostoa
    
    `%1$s'
    Tarkista että tiedosto on olemassa.

en: Could not load master
fi: En voitu lukea pääasiakirjaa

en: Could not move a temporary directory from %1$s to %2$s.
fi: Väliaikaisen hakemiston siirto paikasta %1$s paikkaan %2$s epäonnistui.

en: Could not move a temporary file from %1$s to %2$s.
fi: Väliaikaisen tiedoston siirtäminen paikasta %1$s paikkaan %2$s epäonnistui.

en: Could not open document %1$s
fi: Asiakirjan %1$s avaaminen epäonnistui

en: Could not open file
fi: Ei voitu avata tiedostoa

en: Could not open the specified document
    %1$s.
fi: Asiakirjan %1$s avaaminen epäonnistui.

en: Could not read configuration file
fi: En voinut lukea asetustiedostoa

en: Could not read file
fi: Ei voitu lukea tiedostoa

en: Could not read template
fi: Sjabluunan lukeminen epäonnistui

en: Could not read the specified document
    %1$s
    due to the error: %2$s
fi: Asiakirjan
    %1$s
     luku epäonnistui seuraavan virheen takia: %2$s

en: Could not reload document %1$s.
fi: Asiakirjan %1$s uudelleenluku epäonnistui.

en: Could not remove the temporary directory %1$s
fi: Väliaikaisen hakemiston %1$s poistaminen epäonnistui

en: Could not run chktex successfully.
fi: Chktex-ajo epäonnistui.

en: Could not update TeX information
fi: Ei voida päivittää TeX-tietoa

en: Couldn't copy file
fi: Ei voitu kopioida tiedostoa

en: Couldn't export file
fi: Ei voitu viedä tiedostoa

en: Couldn't import file
fi: Ei voi tuoda tiedostoa

en: Couldn't proceed.
fi: Ei voitu jatkaa.

en: Country
fi: Maa

en: Create new document?
fi: Luodaanko uusi asiakirja?

en: Credits
fi: Kiitokset

en: Criterion
fi: Kriteeri

en: Criterion \arabic{theorem}
fi: Kriteeri rabic{theorem}

en: Criterion \thechapter.\thecriterion.
fi: Kriteeri \thechapter.\thecriterion.

en: Criterion \thecriterion.
fi: Kriteeri \thecriterion.

en: Criterion \thetheorem.
fi: Kriteeri \thetheorem.

en: Criterion*
fi: Kriteeri*

en: Criterion.
fi: Kriteeri.

en: Croatian
fi: kroatia

en: Crop
fi: Leikkaa reunus

en: Cross-Reference...|R
fi: Viittaus...|t

en: Cross-reference
fi: Viittaus

en: CrossList
fi: Ruksiluettelo

en: Currency Symbols
fi: Valuuttamerkit

en: Current Address
fi: Nykyinen osoite

en: Current Paragraph
fi: Valittu kappale

en: Current address:
fi: Nykyinen osoite:

en: Current cell:
fi: Nykyinen solu:

en: Current column position
fi: Nykyisen sarakkeen sijainti

en: Current row position
fi: Nykyisen rivin sijainti

en: Current word
fi: Nykyinen sana

en: Cursor &follows scrollbar
fi: Koh&distin seuraa vierityspalkkia

en: Cursor i&ndicator
fi: Täydennyksen osoitin kohdistimessa

en: Cursor movement:
fi: Kohdistimen liike:

en: Cursor not in table
fi: Kohdistin ei ole taulukossa

en: Cursor width (&pixels):
fi: Kohdistimen leveys (pikseleinä):

en: Cus&tom:
fi: Mukautettu:

en: Custom
fi: Määr. oma

en: Custom &Width:
fi: Mukautettu leveys:

en: Custom Color Box 1
fi: Mukautettu värilaatikko 1

en: Custom Color Box 2
fi: Mukautettu värilaatikko 2

en: Custom Color Box 3
fi: Mukautettu värilaatikko 3

en: Custom Color Box 4
fi: Mukautettu värilaatikko 4

en: Custom Color Box 5
fi: Mukautettu värilaatikko 5

en: Custom Insets
fi: Mukautetut upotteet

en: Custom Item|s
fi: Mukautettu lista-alkio

en: Custom LaTeX preamble macro
fi: Mukautettu LaTeX-aloitusosan makro

en: Custom Numbering|s
fi: Mukautettu numerointi

en: Custom column format (LaTeX)
fi: Muu sarakemuoto (LaTeX)

en: Custom keyboard definition
fi: Mukautettu näppäimistömääritys

en: Custom value. "List Indentation" needs to be set to "Custom".
fi: Mukautettu arvo. Tarvitsee "Custom" -tyyppistä väliä.

en: Custom value. Needs spacing type "Custom".
fi: Mukautettu arvo. Tarvitsee "Custom" -tyyppistä väliä.

en: Customer
fi: Asiakas

en: Customer no.:
fi: Asiakas nro:

en: Customization|C
fi: Mukauttaminen|u

en: Customize the numeration
fi: Mukauta numerointi

en: Customized...|C
fi: Mukautettu...|u

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Cyrillic (CP 1251)
fi: kyrillinen (CP 1251)

en: Cyrillic (CP 855)
fi: kyrillinen (CP 855)

en: Cyrillic (CP 866)
fi: kyrillinen (CP 866)

en: Czech
fi: tshekki

en: DPI (dots per inch) of your monitor is auto-detected by LyX. If that goes wrong, override the setting here.
fi: Näyttösi tarkkuus pisteinä tuumalle (DPI). LyX määrittää tämän automaattisesti, mutta jos tulos on väärin, niin laita oikea arvo tähän.

en: DV&I command:
fi: DVI-komento:

en: Da&tabases
fi: &Tietokannat

en: Danish
fi: tanska

en: Databases:
fi: &Tietokannat:

en: Dataset
fi: Datajoukko

en: Dataset:
fi: Datajoukko:

en: Datasets
fi: Datajoukot

en: Datasets:
fi: Datajoukot:

en: Date
fi: Päiväys

en: Date format for strftime output
fi: Päiväysmuoto strftime-tulosteelle

en: Date of birth:
fi: Syntymäaika:

en: Date:
fi: Päiväys:

en: Datum
fi: Päiväys

en: Day
fi: Päivä

en: De&fault
fi: Oletus

en: De&fault output format:
fi: T&ulosteen oletusmuoto:

en: De&lete
fi: &Poista

en: De-select if you do not want LyX to scroll to saved position.
fi: Aseta pois päältä, jos et halua LyXin rullaavan sen muistamaan paikkaan.

en: De-select if you don't want LyX to create backup files.
fi: Aseta pois päältä, jos et halua LyXin luovan varmuuskopioita.

en: De-select if you don't want babel to be used when the language of the document is the default language.
fi: Aseta epätodeksi, jos et halua, että babelia käytetään, kun asiakirjan kieli on oletuskieli.

en: De-select if you don't want the class options to be reset to defaults after class change.
fi: Poista tämä käytöstä, jos et halua asiakirjan luokka-asetusten palautuvan oletuksiksi, kun vaihdat sen luokkaa.

en: De-select if you don't want the current selection to be replaced automatically by what you type.
fi: Poista tämä käytöstä, jos et halua valitsemasi tekstin korvautuvan, kun alat kirjoittaa.

en: De-select if you don't want the language(s) used as an argument to \documentclass.
fi: Aseta epätodeksi, jos et halua kielen tai kielien olevan \documentclassin parametreja.

en: De-select if you don't want the startup banner.
fi: Aseta epätodeksi, jos et halua avauskuvan ilmestyvän.

en: De-select to prevent loading files opened from the last LyX session.
fi: Aseta pois päältä, jos et halua ladata viimeisen istunnon tiedostot.

en: Deactivate Branch in Master|v
fi: Kytke pois haara pääasiakirjassa|ä

en: Deactivate Branch|e
fi: Kytke pois haara

en: Debug Level
fi: Virheenjäljitystaso

en: Debug messages
fi: Virheviestit

en: Debugging `%1$s' (%2$s)
fi: Virheiden seuranta: "%1$s" (%2$s)

en: Decimal
fi: Desimaali

en: Decoration
fi: Koriste

en: Decoration box types
fi: Koristelaatikon tyypit

en: Decoration: %1$s
fi: Koristelu: %1$s

en: Decrease
fi: Pienennä

en: Decrease List Depth|D
fi: Pienennä ympäristösyvyyttä

en: Decrease depth
fi: Pienennä syvyyttä

en: Decrease nesting depth of selected item
fi: Vähennä valitun kohteen sisäkkäisyyssyvyys

en: Dedication
fi: Omistuskirjoitus

en: Dedication:
fi: Omistuskirjoitus:

en: Dedicatory
fi: Omistuskirjoitus

en: DefSkip
fi: Oletusväli

en: Default
fi: Oletus

en: Default &zoom %:
fi: Oletussuurennos %:

en: Default BibTeX st&yle:
fi: BibTeX:n oletust&yyli:

en: Default Output Formats
fi: Oletusarvoiset tulostemuodot

en: Default decimal &separator:
fi: Oletusarvoinen &desimaalierotin:

en: Default length &unit:
fi: Oletus&mittayksikkö:

en: Default skip
fi: Oletuskappaleväli

en: Default text field style
fi: Oletustyyli tekstisisennyksille

en: Default...
fi: Oletus...

en: Default|t
fi: Oletus|l

en: Define how to run chktex. E.g. "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38" Refer to the ChkTeX documentation.
fi: Määrittele, miten ChkTeX-ohjelma ajetaan. Esim. "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38". Lisätietoja saat ChkTeXin ohjeista.

en: Define or change background color
fi: Aseta tai muuta taustaväri

en: Define or change button color
fi: Aseta tai muuta napin väri

en: Definition
fi: Määritelmä

en: Definition #.
fi: Määritelmä #.

en: Definition \arabic{theorem}
fi: Määritelmä \arabic{theorem}

en: Definition \thechapter.\thedefinition.
fi: Määritelmä \thechapter.\thedefinition.

en: Definition \thedefinition.
fi: Määritelmä \thedefinition.

en: Definition \thetheorem.
fi: Määritelmä \thetheorem.

en: Definition*
fi: Määritelmä*

en: Definition.
fi: Määritelmä.

en: Definitions
fi: Määritelmät

en: Definitions & Theorems
fi: Määritelmät & väittämät

en: Definitions.
fi: Määritelmät.

en: Delete Column|e
fi: Poista sarake|e

en: Delete Line Above|D
fi: Poista viiva yltä

en: Delete Line Above|v
fi: Poista viiva yltä|v

en: Delete Line Below|e
fi: Poista viiva alta

en: Delete Line Below|w
fi: Poista viiva alta|p

en: Delete Line to Left
fi: Poista viiva vasemmalta

en: Delete Line to Right
fi: Poista viiva oikealta

en: Delete Row|D
fi: Poista rivi|r

en: Delete column
fi: Poista sarake

en: Delete emergency file?
fi: Poistetaanko hätätallennustiedosto?

en: Delete row
fi: Poista rivi

en: Delimiters (fixed size)
fi: Erottimet (kiinteäkokoiset)

en: Delimiters...|r
fi: Erottimet...|r

en: Demote Section|D
fi: Laske luku

en: Demote Section|m
fi: Laske luku

en: Department
fi: Laitos

en: Dependency information
fi: Riippuvuustiedot

en: Depth
fi: Syvyys

en: Des&cription:
fi: Kuvaus:

en: Description
fi: Kuvausluettelo

en: Description Options
fi: Kuvauksen valinnat

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Developers' general debug messages
fi: Kehittäjien yleiset virheviestit

en: Dia diagram
fi: Dia-diagrammi

en: Dia diagram.
fi: Dia-diagrammi.

en: Dialogue
fi: Vuoropuhelu

en: Dictum
fi: Lausunto

en: Difference between two numbered lines
fi: Ero kahden numeroidun rivin välillä

en: Different textclasses
fi: Eri tekstiluokat

en: Directories
fi: Hakemistot

en: Directory
fi: Hakemisto

en: Directory is not accessible.
fi: Hakemistoon ei voitu siirtyä.

en: Directory not found
fi: Hakemistoa ei löydy

en: Disable Editing|E
fi: Estä muokkaus

en: Disk Error:
fi: Levyvirhe:

en: Displa&y single close-tab button
fi: Näytä välilehden sulkemisvalinta, kun vain yksi aktiivinen välilehti

en: Display
fi: Näyttö

en: Display &graphics
fi: Näytä kuvat

en: Display Formula|D
fi: Kaavaesitys|e

en: Display all debug messages
fi: Näytä kaikki virheviestit

en: Display fraction	\dfrac
fi: Esitys-murtoluku	\dfrac

en: Display no debug messages
fi: Älä näytä virheviestejä

en: Display style	\displaystyle
fi: Esitystyyli	\displaystyle

en: Displayed Formula|D
fi: Kaavaesitys|e

en: Display|D
fi: Esitys|E

en: Dissolve Inset
fi: Sulauta upote

en: Dissolve Inset|D
fi: Sulauta upote

en: Dissolve Text Style
fi: Poista tekstityyli

en: Do &Not Load
fi: Älä &lataa

en: Do &not run
fi: Älä suorita

en: Do not load
fi: Älä lataa

en: Do not output part of label before ":"
fi: Älä tulosta nimiön osaa ennen ":"-merkkiä

en: Do you want to retrieve the document %1$s from version control?
fi: Haluatko palauttaa asiakirjan %1$s versionhallinnasta?

en: Do&wn
fi: &Alas

en: DocBook (XML)
fi: Docbook (XML)

en: Document 
    %1$s
     has been externally modified. Reload now? Any local changes will be lost.
fi: Asiakirjaa %1$s on ulkoisesti muutettu. Ladataanko uudelleen? Paikalliset muutokset menetetään.

en: Document %1$s has been externally modified. Are you sure you want to overwrite this file?
fi: Asiakirja %1$s on ulkoisesti muutettu. Oletko varma, että haluat kirjoittaa sen tiedoston päälle?

en: Document %1$s inserted.
fi: Asiakirja %1$s lisätty.

en: Document %1$s opened.
fi: Asiakirja %1$s avautui.

en: Document %1$s reloaded.
fi: Asiakirja %1$s ladattu uudelleen.

en: Document &Class
fi: &Asiakirjaluokka

en: Document Class
fi: Asiakirjaluokka

en: Document Handling
fi: Asiakirjanhallinta

en: Document Info|D
fi: Asiakirjan tietoja

en: Document Settings
fi: Asiakirjan asetukset

en: Document and Window
fi: Asiakirja ja ikkuna

en: Document class not available
fi: Asiakirjaluokka puuttuu

en: Document class not found
fi: Asiakirjaluokka puuttuu

en: Document could not be checked in.
fi: Asiakirjaa ei voitu tallettaa.

en: Document defaults saved in %1$s
fi: Asiakirjan oletusasetukset tallennettiin tiedostoon %1$s

en: Document export cancelled.
fi: Asiakirja vienti peruutettu.

en: Document exported as %1$s
fi: Asiakirja viety nimellä %1$s

en: Document exported as %1$s to file `%2$s'
fi: Asiakirja viety nimellä %1$s tiedostoon `%2$s'

en: Document format failure
fi: Asiakirjan muotoilu epäonnistui

en: Document has been modified externally
fi: Tiedostoa on muokattu ohjelman ulkopuolella

en: Document header error
fi: Asiakirjan alkuosa virheellinen

en: Document is read-only
fi: Asiakirja on kirjoitussuojattu

en: Document not loaded
fi: Asiakirjaa ei voitu ladata

en: Document not loaded.
fi: Asiakirjaa ei ladattu.

en: Document not saved
fi: Asiakirjan tallentaminen epäonnistui

en: Document-specific layout information
fi: Asiakirjakohtainen muotoilutieto

en: Documents|#o#O
fi: Asiakirjat|#A#a

en: Document|D
fi: Asiakirja

en: Don't know how to export to format: %1$s
fi: Ei tietoa, miten viedä muotoon: %1$s

en: Don't output the first header
fi: Älä tulosta ensimmäinen yläotsikko

en: Don't output the last footer
fi: Älä tulosta viimeinen alaotsikko

en: Done!
fi: Valmis!

en: Dots
fi: Pisteet

en: Double
fi: Kaksinkertainen

en: Double Frame|u
fi: Kaksinkertainen kehys

en: Double Item:
fi: Kaksink. kohta:

en: Double Quad (2 em)
fi: Kahdeksankertainen väli (2 em)

en: Double Quad Space
fi: Kahdeksankertainen väli

en: Double Quad Space|u
fi: Kahdeksankertainen väli

en: Double quadratin space	\qquad
fi: Kaksoiskvadratiinin väli	\qquad

en: Double rectangular frame
fi: Kaksinkertainen nelikulmainen kehys

en: Double underbar
fi: Kaksinkertainen alaviiva

en: Double underline %1$s,
fi: Kaksinkertainen alleviivaus %1$s,

en: DoubleItem
fi: Kaksink. kohta

en: Draft mode
fi: Luonnostila

en: Drop Shadow|w
fi: Varjostettu

en: Dutch
fi: hollanti

en: Dvips Options
fi: Dvips-asetukset

en: E&mail
fi: Sähköposti

en: E&xtensions:
fi: Päätteet:

en: E&xtra flag:
fi: Lisäli&ppu:

en: E-Mail
fi: Sähköposti

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: E-mail address:
fi: Sähköpostiosoite:

en: E-mail:
fi: Sähköposti:

en: EMail
fi: Sähköposti

en: EMail:
fi: Sähköposti:

en: EPS (cropped)
fi: EPS (rajattu)

en: EPS (uncropped)
fi: EPS (rajaamaton)

en: ERROR!
fi: VIRHE!

en: ERROR: LyX wasn't able to find the CREDITS file
fi: VIRHE: LyX ei paikallistanut CREDITS-tiedostoa

en: ERROR: LyX wasn't able to find the RELEASE-NOTES file
fi: VIRHE: LyX ei paikallistanut RELEASE-NOTES-tiedostoa

en: ERROR: LyX wasn't able to read the CREDITS file
fi: VIRHE: LyX ei voinut lukea CREDITS-tiedostoa

en: ERROR: LyX wasn't able to read the RELEASE-NOTES file
fi: VIRHE: LyX ei voinut lukea RELEASE-NOTES-tiedostoa

en: ERROR: Nonexistent float type!
fi: VIRHE: Olematon kelluvatyyppi!

en: ERROR: Unknown float type: %1$s
fi: VIRHE: Tuntematon kelluvatyyppi: %1$s

en: EXT.
fi: ULKO.

en: Ed&itor:
fi: Editori:

en: Edit Database(s) Externally...|x
fi: Muokkaa tietokantaa ulkoisesti...|t

en: Edit Externally...|x
fi: Muokkaa ulkoisesti...|u

en: Edit Included File...|E
fi: Muokkaa sisällytettyä tiedostoa...|e

en: Edit shortcut
fi: Muokkaa p&ikanäppäintä

en: Edit the file
fi: Lataa tiedosto

en: Editing
fi: Muokkaus

en: Edit|E
fi: Muokkaa|k

en: Electronic Address:
fi: Elektroninen osoite:

en: Ellipsis|i
fi: Ellipsis|E

en: Email
fi: Sähköposti

en: Email address:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Email:
fi: Sähköposti:

en: Embedded Objects|O
fi: Sulautetut oliot|o

en: Emph
fi: Korostus

en: Emph.
fi: Korostus.

en: Emphasis %1$s,
fi: Korostus %1$s,

en: Emphasize
fi: Korostus

en: Empty Section
fi: Tyhjä Kappale

en: Empty slide:
fi: Tyhjä kalvo:

en: EmptySection
fi: TyhjäKappale

en: EmptySlide
fi: TyhjäKalvo

en: Enable
fi: Käytössä

en: Enable &change tracking features in the output
fi: Valitse &muutosten seuranta tulosteelle

en: Enable fullscreen PDF presentation
fi: Kytke käyttöön kokonäytön PDF-esitys

en: Enable micr&o-typographic extensions
fi: Käytä mikro-typografisia laajennuksia

en: Encl
fi: Liitteet

en: Encl.
fi: Liit.

en: Encl.:
fi: Liitteet:

en: Encoding
fi: Merkistö

en: End
fi: Loppu

en: End of CV
fi: CV:n loppu

en: End of Sentence|E
fi: Virkkeen lopun piste|p

en: EndOfFile.
fi: TiedostonLoppu.

en: EndSlide
fi: LoppuKalvo

en: English
fi: englanti

en: English (Australia)
fi: englanti (Australia)

en: English (Canada)
fi: englanti (Kanada)

en: English (New Zealand)
fi: englanti (Uusi Seelanti)

en: English (UK)
fi: englanti (UK)

en: English (USA)
fi: englanti (USA)

en: Enhanced Metafile
fi: EMF-muoto

en: Enter new branch name
fi: Anna haaran nimi

en: Enter new index name
fi: Anna uuden hakemiston nimi

en: Enter the command to load the language package (default: \usepackage{babel})
fi: Syötä komento kielipaketin lataamiseksi (oletus: \usepackage{babel})

en: Entry
fi: Kohta

en: Entry:
fi: Kohta:

en: Enumerate
fi: Numeroitu luettelo

en: EnumerateType1
fi: NumeroituluetteloTyyppi1

en: Environment: %1$s
fi: Ympäristö: %1$s

en: Epigraph
fi: Alkulainaus

en: EqRef:
fi: KaavaViittaus:

en: Eqnarray Environment|E
fi: Yhtälötaulukkoympäristö|h

en: Equation
fi: Kaava

en: Equation ##
fi: Kaava ##

en: Equation Label|L
fi: Kaavan nimike|K

en: Equations
fi: Kaavat

en: Error
fi: Virhe

en: Error -> Cannot load file!
fi: Virhe -> Tiedostoa ei voida lukea!

en: Error List
fi: Virhelista

en: Error cloning the Buffer.
fi: Virhe kloonatessa puskuria.

en: Error converting to loadable format
fi: Virhe muuntaessa ladattavaan muotoon

en: Error exporting to format: %1$s.
fi: Virhe vietäessä muotoon: %1$s.

en: Error generating literate programming code.
fi: Literate-ohjelmoinnin koodin luonnissa virhe.

en: Error generating the pixmap
fi: Virhe pikselikartan luomisessa

en: Error loading file into memory
fi: Virhe ladatessa tiedostoa muistiin

en: Error reading internal layout information
fi: Sisäisten muotoilutietojen lukemisessa virhe

en: Error viewing the output file.
fi: Virhe tulostiedoston katselussa.

en: Error while comparing documents.
fi: Virhe asiakirjojen vertailussa.

en: Error while exporting format: %1$s
fi: Virhe vietäessä muotoon: %1$s

en: Error while previewing format: %1$s
fi: Esikatselu muodosta epäonnistui: %1$s

en: Error while reading the configuration file
    %1$s.
    Please check your installation.
fi: Virhe asetustiedostoa %1$s lukiessa.
    Tarkista installaatiosi.

en: Error while reading the included file
    %1$s
    Please check your installation.
fi: Virhe luettaessa sisällytettyä tiedostoa
    %1$s
    Tarkista asennuksesi.

en: Error:
fi: Virhe:

en: Error: Could not generate logfile.
fi: Virhe: ei voitu luoda lokitiedostoa.

en: Errors reported in terminal.
fi: Komentoriville ilmoitetut virheet.

en: Esperanto
fi: esperanto

en: Estonian
fi: viro

en: Even Header
fi: Parillinen ylätunniste

en: Example
fi: Esimerkki

en: Example #.
fi: Esimerkki #.

en: Example Block:
fi: Esimerkkilohko:

en: Example \arabic{theorem}
fi: Esimerkki \arabic{theorem}

en: Example \thechapter.\theexample.
fi: Esimerkki \thechapter.\theexample.

en: Example \theexample.
fi: Esimerkki \theexample.

en: Example \thetheorem.
fi: Esimerkki \thetheorem.

en: Example*
fi: Esimerkki*

en: Example.
fi: Esimerkki.

en: ExampleBlock
fi: EsimerkkiLohko

en: Examples
fi: Esimerkit

en: Examples.
fi: Esimerkit.

en: Examples|#E#e
fi: Esimerkit|#E#e

en: Excel spreadsheet
fi: Excel-laskentataulukko

en: Executing command:
fi: Suoritettava komento:

en: Exercise
fi: Harjoitus

en: Exercise #.
fi: Harjoitus #.

en: Exercise \thechapter.\theexercise.
fi: Harjoitus \thechapter.\theexercise.

en: Exercise \theexercise.
fi: Harjoitus \theexercise.

en: Exercise \thetheorem.
fi: Harjoitus \thetheorem.

en: Exercise*
fi: Harjoitus*

en: Exercise.
fi: Harjoitus.

en: Exit LyX
fi: Lopeta LyX

en: Exiting.
fi: Lopetan.

en: Exit|x
fi: Lopeta|e

en: Export %1$s
fi: Vie %1$s

en: Export As...|s
fi: Vie muodossa...|s

en: Export Error
fi: Vientivirhe

en: Export Warning!
fi: Vientivaroitus!

en: Export [%1$s]|E
fi: Vie [%1$s]|e

en: Export or Send Document
fi: Vie tai lähetä asiakirja

en: Export to LaTeX/Docbook but don't print
fi: Vie LaTeXiin/Docbookiin, ei tulostu

en: Exporting ...
fi: Viedään ...

en: Export|E
fi: Vie|V

en: Expression
fi: Lauseke

en: External Material
fi: Ulkoinen aineisto

en: External Material...|M
fi: Ulkoinen aineisto...|k

en: External control interface
fi: Ulkoinen hallintarajapinta

en: External template %1$s is not installed
fi: Ulkoista asiakirjapohjaa %1$s ei ole asennettu

en: Extra
fi: Lisä

en: Extratitle
fi: Lisäotsikko

en: F&ile
fi: T&iedosto

en: F&ont size:
fi: Kirjasinkoko:

en: F&ormat:
fi: &Muoto:

en: FADE IN:
fi: NÄKYVIINHÄIVYTYS:

en: FADE OUT
fi: NÄKYVISTÄHÄIVYTYS

en: Fact
fi: Fakta

en: Fact \thechapter.\thefact.
fi: Fakta \thechapter.\thefact.

en: Fact \thefact.
fi: Fakta \thefact.

en: Fact*
fi: Fakta*

en: Fact.
fi: Fakta.

en: Factor for the preview size
fi: Esikatselunäkymän suurennuskerroin

en: Failed to create directory. Exiting.
fi: Hakemiston luominen epäonnistui. Sulkeutuu.

en: Failed to create shortcut
fi: Oikopolun luominen epäonnistui

en: Family Name:
fi: Sukunimi:

en: FamilyName
fi: SukuNimi

en: Farsi
fi: farsi

en: Fatal
fi: Vakava

en: Fatal Exception!
fi: Vakava virhe!

en: Fax
fi: Faksi

en: Fax...|F
fi: Faksaa...|F

en: Fax:
fi: Faksi:

en: Feedback window
fi: Palauteikkuna

en: Feynman-diagram|F
fi: Feynman-diagrammi|F

en: Fi&le
fi: Tiedosto

en: Fi&rst line:
fi: Ensimmäinen rivi:

en: FigCaption
fi: Kuvateksti

en: Figure
fi: Kuva

en: Figure Wrap Float|F
fi: Kuvion tyköupote

en: Figures
fi: Kuviot

en: Figures:
fi: Kuviot:

en: File
fi: Tiedosto

en: File Formats
fi: Tiedostomuodot

en: File Handling
fi: Tiedoston käsittely

en: File Not Found
fi: Tiedostoa ei löydy

en: File Revision|R
fi: Tiedostoversio

en: File does not exist: %1$s
fi: Tiedostoa ei ole olemassa: %1$s

en: File is read-only
fi: Asiakirja on kirjoitussuojattu

en: File name error
fi: Tiedostonimessä virhe

en: File name of image
fi: Kuvan tiedostonimi

en: File name to include
fi: Valitse sisällytettävä tiedosto

en: File not found
fi: Tiedostoa ei löydy

en: File not readable!
fi: Tiedostoa ei voida lukea!

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Filename &Suffix
fi: Tiedo&stopääte

en: Filename Suffix
fi: Tiedostopääte

en: Files used by LyX
fi: LyXin käyttämät tiedostot

en: File|F
fi: Tiedosto|i

en: File|e
fi: Tiedosto|d

en: Filter case-sensitively
fi: Suodata kirjainkoko huomioiden

en: Filter:
fi: Suodatin:

en: Find & Replace (Advanced)...
fi: Etsi tai korvaa (edistynyt)...

en: Find & Replace (Quick)...|F
fi: Etsi & korvaa (nopea)...|n

en: Find &Next
fi: Etsi &seuraava

en: Find and Replace
fi: Etsi ja korvaa

en: Find and replace
fi: Etsi ja korvaa

en: Find and replace (advanced)
fi: Etsi ja korvaa (edistynyt)

en: Find and replace mechanism
fi: Etsi ja korvaa -mekanismi

en: Find next occurrence [Enter]
fi: Etsi seuraava esiintymä [Enter]

en: Finished
fi: Valmistui

en: Finnish
fi: suomi

en: First Char
fi: Ensimmäinen merkki

en: First Item
fi: Ensimmäinen kohta

en: First Name
fi: Etunimi

en: First header:
fi: 1. yläotsikko:

en: First item
fi: Ensimmäinen kohta

en: First name
fi: Etunimi

en: FirstAuthor
fi: Ensimm. tekijä

en: FirstName
fi: Etunimi

en: Firstname
fi: Etunimi

en: FitBitmap
fi: Sovita bittikartta

en: FitFigure
fi: Sovita kuva

en: Fix LaTeX
fi: Korjaa LaTeX

en: Fixed width of the column
fi: Kiinteä sarakkeen leveys

en: Fixme Error
fi: Fixme-virhe

en: Fixme Note
fi: Fixme-huomautus

en: Fixme Summary
fi: Fixme-yhteenveto

en: Fixme Warning
fi: Fixme-varoitus

en: Float
fi: Kelluva upote

en: Float Link
fi: Kelluva linkki

en: Float Placement
fi: Kelluvien upotteiden sijoitus

en: Float Settings
fi: Kelluvien asetukset

en: Float Settings...|a
fi: Kelluvien asetukset...|a

en: Float Type:
fi: Kelluvan upotteen tyyppi:

en: Float link
fi: Kelluva linkki

en: Float|a
fi: Kelluva upote|K

en: Fo&rmal
fi: Vi&rallinen

en: Foilhead
fi: Kalvon alku

en: Fold Math Macro|d
fi: Sulje matematiikkamakro

en: Font Colors
fi: Kirjasinten värit

en: Font Famil&y:
fi: Kirjasinperhe:

en: Font Sizes
fi: Kirjasinkoot

en: Font color
fi: Kirjasimen väri

en: Font family
fi: Kirjasinperhe

en: Font handling
fi: Kirjasinten käsittely

en: Font not available
fi: Fontti ei ole saatavilla

en: Font series
fi: Kirjasinsarja

en: Font shape
fi: Kirjasinmuoto

en: Font si&ze:
fi: Kirjasinkoko:

en: Font size
fi: Kirjasinkoko

en: Font: %1$s
fi: Kirjasin: %1$s

en: Fonts
fi: Kirjasimet

en: Foot
fi: Jalka

en: Footer:
fi: Alatunniste:

en: Footnote
fi: Alaviite

en: Footnote ##
fi: Alaviite ##

en: Footnotes
fi: Alaviiteet

en: Footnote|F
fi: Alaviite

en: For more information, refer to the complete log.
fi: Saadaksesi lisätietoa, lue täydellinen loki.

en: Force upcas&ing
fi: Pakota &isot kirjaimet

en: Force upper case in names ("Del Piero", not "del Piero"), if the current citation style supports this.
fi: Pakota nimiin kapiteelit ("Del Piero", ei "del Piero"), jos nykyinen viitetyyli tukee tätä.

en: Force upper case|u
fi: Pakota isot kirjaimet

en: Form
fi: Muoto

en: Forma&t:
fi: &Muoto:

en: Formal Style|F
fi: Muotoilutyyli|y

en: Formal Style|m
fi: Formaali tyyli|F

en: Format in use
fi: Käytössä oleva muoto

en: Format text into two columns
fi: Muotoile teksti kahdeksi palstaksi

en: Format:
fi: Muoto:

en: Formats[[output]]
fi: Tiedostomuodot

en: Formatted
fi: Muotoiltu

en: Formatted Reference|t
fi: Muotoiltu viittaus|t

en: Formatted reference
fi: Muotoiltu viittaus

en: Formatting
fi: Muotoilu

en: Formatting|o
fi: Muotoilu|o

en: Formula numbering side:
fi: Kaavojen numeroin puoli:

en: Forward Search
fi: Etsi edestäpäin

en: Forward Search|F
fi: Etsi edestäpäin

en: FourAffiliations
fi: Neljä järjestöä

en: FourAuthors
fi: Neljä tekijää

en: Fractions
fi: Murtoluvut

en: FragileFrame
fi: Herkkä dia

en: Fraktur	\mathfrak
fi: Fraktuura	\mathfrak

en: Frame
fi: Dia

en: Frame (fragile)
fi: Dia (herkkä)

en: Frame (plain)
fi: Dia (pelkistetty)

en: Frame Decorations
fi: Kehyskoristeet

en: Frame Options
fi: Dian valinnat

en: Frame Title
fi: Dian otsikko

en: Frame decorations
fi: Kehyskoristeet

en: FrameSubtitle
fi: Dian alaotsikko

en: FrameTitle
fi: Dian otsikko

en: Frameless|l
fi: Kehyksetön

en: Frames
fi: Diat

en: French
fi: ranska

en: French (Canada)
fi: kanadanranska

en: FrontMatter
fi: Etuteksti

en: Full Width
fi: Täysi leveys

en: Full bibliography entry.
fi: Täydellinen kirjallisuusviitteen syöttö.

en: Full name
fi: Koko nimi

en: Fullscreen
fi: Kokonäytöntila

en: Fullscreen Mode
fi: Kokonäytön tila

en: Fullscreen|l
fi: Kokonäytöntila

en: Function
fi: Toiminto

en: Functions
fi: Funktiot

en: G&enerate bookmarks (toc)
fi: Luo kirjanmerkit (sisällysluettelo)

en: GUI handling
fi: Käyttöliittymän käsittely

en: Galician
fi: galicia

en: Game
fi: Pakka

en: Gathered Environment|h
fi: Koontiympäristö

en: Gender
fi: Sukupuoli

en: Gender:
fi: Sukupuoli:

en: General
fi: Yleinen

en: General Look && Feel
fi: Yleiset näkymäasetukset

en: General Punctuation
fi: Yleiset välimerkit

en: General information
fi: Yleisiä tietoja

en: General terms:
fi: Yleistermit:

en: Generate a bibliography per defined unit.
fi: Luo kirjallisuuslista määritetyn yksikön mukaan.

en: Geometric Shapes
fi: Geometriset muodot

en: Georgian
fi: georgia

en: German
fi: saksa

en: German (Austria)
fi: Saksa (Itävalta)

en: German (Austria, old spelling)
fi: saksa (Itävalta, vanha oikeinkirjoitus)

en: German (Switzerland)
fi: saksa (Sveitsi)

en: German (Switzerland, old spelling)
fi: saksa (Sveitsi, vanha oikeinkirjoitus)

en: German (old spelling)
fi: saksa (vanha oikeinkirjoitus)

en: Get bounding box from the (EPS) file
fi: Lue rajauslaatikko (EPS-)tiedostosta

en: Giant-sized Icons
fi: Giganttiset ikonit

en: Give a filename for the LyX server pipe
fi: Anna tiedostonimi LyX-palvelinputkelle

en: Global fall
fi: Globaali lasku

en: Global rise
fi: Globaali nousu

en: Gnumeric spreadsheet
fi: Gnumeric-laskentataulukko

en: Go Back|G
fi: &Palaa takaisin

en: Go to Label|G
fi: Siirry nimikkeeseen

en: Go to Label|L
fi: Siirry nimikkeeseen

en: Go to next change
fi: Siirry seuraavaan muutokseen

en: Go to previous change
fi: Siirry edelliseen muutokseen

en: Grant Number
fi: Apurahan numero

en: Graph[[mathematical]]
fi: Kuvaaja[[matemaattinen]]

en: Graphics
fi: Kuva

en: Graphics Group
fi: Grafiikkaryhmä

en: Graphics conversion and loading
fi: Kuvien muuntaminen ja lataaminen

en: Graphics file: %1$s
fi: Kuvatiedosto: %1$s

en: Graphics...|G
fi: Grafiikka...|G

en: Graphs[[mathematical]]
fi: Kuvaajat

en: Greek
fi: kreikka

en: Greyed Out|G
fi: Harmaa teksti

en: Greyed-out notes:
fi: Harmaannetut muistiinpanot:

en: Grou&p
fi: Ryhmä

en: Group
fi: Ryhmä

en: Gruss
fi: Lopuksi

en: Guess from extension (*.*)
fi: Arvaa tiedostopäätteestä (*.*)

en: Gujarati
fi: gujarati

en: H&unspell dictionaries:
fi: Hunspell-sanakirjat:

en: H&yperlinks
fi: Hyperlinkit

en: H-P number
fi: H-P-numero

en: H-P statement
fi: H-P-lauseke

en: Hazard and Precautionary Statements
fi: Vaara- ja turvallisuustiedonannot

en: Hazard and Precautionary Statements|H
fi: Riski- ja turvallisuustiedonannot|d

en: Head &height:
fi: Sivuo&ts. kork.:

en: Head &sep:
fi: &Sivuots. väli:

en: Header
fi: Ylätunniste

en: Header Information
fi: Otsakkeen tietoja

en: Header content
fi: Ylätunnisteen sisältö

en: Header/Footer
fi: Ylä/alatunniste

en: Header:
fi: Ylätunniste:

en: Heading
fi: Ylätunniste

en: Headings
fi: Ylätunnisteet

en: Headnote
fi: Yläreunamuistiinpano

en: Heart
fi: Sydän

en: Hebrew
fi: heprea

en: Hebrew (CP 1255)
fi: heprea (CP 1255)

en: Height
fi: &Korkeus

en: Height of image in output
fi: Kuvan korkeus tulosteessa

en: Height value
fi: Korkeusarvo

en: Help|H
fi: Ohje|O

en: Here de&finitely
fi: Tähän ehdottomasti

en: Here you can define an alternative program to or specific options of BibTeX.
fi: Voit määrittää tässä vaihtoehtoisen BibTeX-ohjelman tai sen yksityiskohtaiset asetukset.

en: Here you can enter a local BibTeX database name
fi: Voit syöttää tähän paikallisen BibTeX-tietokannan nimen

en: Here you can enter a local BibTeX database name or browse your directory.
fi: Voit määritellä tässä paikallisen BibTeX-tietokannan nimen tai selata hakemistoa.

en: Hexagon
fi: Kuusikulmio

en: Hidden|H
fi: Piilotettu|P

en: Hide &menubar
fi: Piilota valikkopalkki

en: Hide &tabbar
fi: Piilota välilehtipalkki

en: Hide scr&ollbar
fi: Piilota vierityspalkki

en: Hide sta&tusbar
fi: Piilota tilapalkki

en: Hide tab
fi: Piilota välilehti

en: HideMoves
fi: Piilosiirrot

en: HideMoves:
fi: Piilosiirrot:

en: Hides document
fi: Piilottaa asiakirjan

en: HighLight
fi: Korostus

en: Highlight
fi: Korostus

en: Highlights:
fi: Korostukset:

en: Hit Enter to search, or click Go!
fi: Paina Enter etsiäksesi tai napsauta Mene!

en: Homepage
fi: Kotisivu

en: Homepage:
fi: Kotisivu:

en: Horizontal
fi: Vaaka

en: Horizontal Fill
fi: Vaakatäyte

en: Horizontal Fill (Dots)
fi: Vaakatäyte (pisteet)

en: Horizontal Fill (Dots)|D
fi: Vaakatäyte (pisteet)|p

en: Horizontal Fill (Down Brace)
fi: Vaakatäyttö (alakaari)

en: Horizontal Fill (Down Brace)|B
fi: Vaakatäyttö (alakaari)

en: Horizontal Fill (Left Arrow)
fi: Vaakatäyte (nuoli vasemmalle)

en: Horizontal Fill (Left Arrow)|L
fi: Vaakatäyte (nuoli vasemmalle)|v

en: Horizontal Fill (Right Arrow)
fi: Vaakatäyte (nuoli oikealle)

en: Horizontal Fill (Right Arrow)|g
fi: Vaakatäyte (nuoli oikealle)|o

en: Horizontal Fill (Rule)
fi: Vaakatäyte (viiva)

en: Horizontal Fill (Rule)|R
fi: Vaakatäyte (viiva)|v

en: Horizontal Fill (Up Brace)
fi: Vaakatäyttö (yläkaari)

en: Horizontal Fill (Up Brace)|p
fi: Vaakatäyttö (yläkaari)

en: Horizontal Fill|F
fi: Vaakatäyte|V

en: Horizontal Line...|L
fi: &Vaakaviiva...|v

en: Horizontal Math Space
fi: Matemaattinen pystyväli

en: Horizontal Phantom|H
fi: Vaakasuuntainen paikkamerkki

en: Horizontal Space
fi: Pystyväli

en: Horizontal Space (%1$s)
fi: Vaakaväli (%1$s)

en: Horizontal Space Settings
fi: Pystyväliasetukset

en: Horizontal Space...|o
fi: Vaakaväli...|ä

en: Horizontal alignment in column
fi: Sarakkeiden vaakatasaus

en: Horizontal alignment of the content inside the box
fi: Laatikon sisällön vaakatasaus

en: Horizontal alignment per column (l,c,r)
fi: Sarakkeiden vaakatasaukset (l,c,r)

en: Horizontal line
fi: Vaakaviiva

en: Horizontal phantom	\hphantom
fi: Vaakasuuntainen paikkamerkki	\hphantom

en: Horizontal space of the phantom content
fi: Paikkasisällön vaakaväli

en: Huge
fi: Valtava

en: Huge-sized Icons
fi: Valtavat ikonit

en: Huger
fi: Valtavin

en: Hungarian
fi: unkari

en: Hyperlink (%1$s) to %2$s
fi: Linkki (%1$s) kohteeseen %2$s

en: Hyperlink Settings
fi: Hyperlinkkien asetukset

en: Hyperlink...|k
fi: Hyperlinkki...|y

en: Hyperlink:
fi: Hyperlinkki:

en: Hyphenation Point|H
fi: Tavutusvihje|T

en: I guess you mean %1$s.
fi: Tarkoitat kaiketi %1$s.

en: I&gnore All
fi: Ohita k&aikki

en: I&gnore format
fi: Älä huomioi muotoa

en: I&mmediate Apply
fi: Ota käyttöön välittömästi

en: INT.
fi: SISÄ.

en: INTERCUT
fi: LEIKKAUS

en: IPA Other Symbols
fi: IPA, muut symbolit

en: Icelandic
fi: islanti

en: Iconify the dialogs when the main window is iconified. (Affects only dialogs shown after the change has been made.)
fi: Pienennä valintaikkunat pääikkunan pienentämisen yhteydessä. (Vaikuttaa vain uusiin valintaikkunoihin.)

en: Identity
fi: Identiteetti

en: Ignore
fi: Ohita

en: Ignore all|I
fi: Ohita kaikki|i

en: Ignore this word
fi: Ohita tämä sana

en: Ignore this word throughout this session
fi: Hyväksy sana tässä istunnossa

en: IhrSchreiben
fi: Kirjoituksenne

en: IhrZeichen
fi: Merkintönne

en: Images
fi: Kuvat

en: Import %1$s
fi: Tuo %1$s

en: Importing %1$s...
fi: Tuo: %1$s...

en: Import|I
fi: Tuo|o

en: In Math
fi: Matematiikkatilassa

en: In Text
fi: Tekstitilassa

en: In Title
fi: Otsikossa

en: Include
fi: Sisällytä

en: Include (excluded)
fi: Sisällytä (poissuljettu)

en: Include all subdocuments in the output
fi: Sisällytä kaikki alidokumentit tulosteeseen

en: Include file
fi: Sisällytä tiedosto

en: Include only &selected children
fi: Sisällytä ainostaan valitut alidokumentit

en: Include to Output
fi: Sisällytä tulosteeseen

en: Include|c
fi: Sisällytä

en: Incompatible Languages!
fi: Epäyhteensopivat kielet!

en: Incompatible command name.
fi: Epätäydellinen komennon nimi.

en: Incomplete command
fi: Epätäydellinen komento

en: Increase
fi: Suurenna

en: Increase List Depth|I
fi: Kasvata listan syvyyttä|i

en: Increase depth
fi: Lisää syvyyttä

en: Increase nesting depth of selected item
fi: Lisää valitun kohteen sisäkkäisyyssyvyys

en: Indent &Formulas
fi: Sisennä kaavat

en: Indent consecutive paragraphs
fi: Sisennä peräkkäisert kappaleet

en: Index
fi: Hakemisto

en: Index Entries (%1$s)
fi: Hakemistomerkinnät (%1$s)

en: Index Entry
fi: Hakemistoviite

en: Index Entry (%1$s)
fi: Hakemistomerkintä (%1$s)

en: Index Entry Settings...|y
fi: Hakemistoalkioiden asetukset...|a

en: Index Entry|d
fi: Hakemistoviite

en: Index Generation
fi: Hakemistojen luonti

en: Index List|I
fi: Hakemisto|H

en: Index Settings
fi: Hakemiston asetukset

en: Index Settings...|x
fi: Hakemiston asetukset...|h

en: Index Terms---
fi: Hakemistoviitteet---

en: Index command and options (makeindex, xindy)
fi: Hakemistokomento ja optiot (makeindex, xindy)

en: Index entry
fi: Hakemistoviite

en: Index sorting failed
fi: Hakemiston lajittelu epäonnistui

en: Index-term
fi: Hakemistoviite

en: Index-term:
fi: Hakemistoviite:

en: Index-terms
fi: Hakemistoviitteet

en: Index-terms...
fi: Hakemistoviittteet...

en: Index: %1$s
fi: Hakemisto: %1$s

en: Indexes
fi: Hakemistot

en: Info
fi: Tietoa

en: Information Name:
fi: Tietojen nimi:

en: Information Type:
fi: Tietojen tyyppi:

en: Ingredients
fi: Aineosat

en: Ingredients:
fi: Aineosat:

en: Inherit
fi: Peri

en: Initial
fi: Alkukirjain

en: Initials
fi: Alkukirjaimet

en: Inkscape figure
fi: Inkscape-kuva

en: Inline Formula|I
fi: Kaava tekstissä|i

en: Inline|I
fi: Tekstin seassa|s

en: Inner
fi: Sisempi

en: Inner Bo&x:
fi: S&isälaatikko:

en: Inner box type
fi: Sisemmän laatikon tyyppi

en: Input
fi: Syötä

en: Input Completion
fi: Syötteen täydennys

en: Input here the listings parameters
fi: Syötä tähän listausten parametrit

en: Input listing parameters here. Enter ? for a list of parameters.
fi: Syötä listauksen parametrit. Syötä ? jos haluat niiden listan.

en: Input listings parameters below. Enter ? for a list of parameters.
fi: Syötä listauksen parametrit tähän. Syötä ? listataksesi parametrivaihtoehdot.

en: Input|p
fi: Syötä

en: Insert ( )
fi: Lisää ( )

en: Insert LyX note
fi: Lisää LyX-muistiinpano

en: Insert New Branch...|I
fi: Lisää uusi haara...|i

en: Insert Optional Argument
fi: Lisää valinnainen parametri

en: Insert PDF form parameters here
fi: Lisää PDF-lomakkeen parametrit tähän

en: Insert Regular Expression
fi: Lisää säännöllinen ilmaisu

en: Insert Table
fi: Lisää taulukko

en: Insert TeX code
fi: Lisää TeX-koodi

en: Insert Version Info
fi: Lisää versiotieto

en: Insert [ ]
fi: Lisää [ ]

en: Insert box
fi: Lisää laatikko

en: Insert cases environment
fi: Lisää cases-ympäristö

en: Insert citation
fi: Lisää kirjallisuusviite

en: Insert cross-reference
fi: Lisää viittaus

en: Insert delimiters
fi: Lisää erottimet

en: Insert figure float
fi: Lisää kelluva kuva-upote

en: Insert footnote
fi: Lisää alaviite

en: Insert graphics
fi: Lisää kuva

en: Insert hyperlink
fi: &Luo hyperlinkki

en: Insert index entry
fi: Lisää hakemistoviite

en: Insert integral
fi: Lisää integraali

en: Insert label
fi: Lisää nimike

en: Insert left side scripts
fi: Lisää vasemmanpuoleiset skriptit

en: Insert margin note
fi: Lisää reunahuomautus

en: Insert math
fi: Lisää matematiikka

en: Insert math macro
fi: Lisää matematiikkamakro

en: Insert matrix
fi: Lisää matriisi

en: Insert nomenclature entry
fi: Lisää termistöviite

en: Insert note
fi: Lisää muistiinpano

en: Insert optional argument
fi: Lisää valinnainen parametri

en: Insert product
fi: Lisää tulo

en: Insert right side scripts
fi: Lisää oikeanpuoleiset skriptit

en: Insert root
fi: Lisää juuri

en: Insert side scripts
fi: Lisää sivuskriptit

en: Insert square root
fi: Lisää neliöjuuri

en: Insert standard fraction
fi: Lisää standardimurtoluku

en: Insert sum
fi: Lisää summa

en: Insert table
fi: Lisää taulukko

en: Insert table float
fi: Lisää kelluva taulukko-upote

en: Insert the FIXME note here
fi: Lisää FIXME-muistiinpano tähän

en: Insert the comment here
fi: Lisää kommentti tähän

en: Insert the delimiters
fi: Lisää erottimet

en: Insert the label here
fi: Lisää nimike tähän

en: Insert the number of columns here
fi: Syötä sarakkeiden määrä tähän

en: Insert the spacing even after a line break
fi: Lisää väli jopa rivinvaihdon jälkeen

en: Insert the spacing even after a page break
fi: Lisää pystyväli jopa sivunvaihdon jälkeen

en: Insert the text to annotate here
fi: Lisää selvennettävä teksti tähän

en: Insert the tooltip text here
fi: Syötä työkaluohjeen teksti tähän

en: Insert { }
fi: Lisää { }

en: Inserting document %1$s...
fi: Lisätään asiakirja %1$s...

en: Insert|I
fi: Lisää|L

en: Insert|s
fi: Lisää|L

en: Instant &preview:
fi: Välitön esikatselu:

en: Institute
fi: Laitos

en: Institution
fi: Laitos

en: InternetRowA
fi: Internetrivi A

en: InternetRowA:
fi: Internetrivi A:

en: InternetRowB
fi: Internetrivi B

en: InternetRowB:
fi: Internetrivi B:

en: InternetRowC
fi: Internetrivi C

en: InternetRowC:
fi: Internetrivi C:

en: InternetRowD
fi: Internetrivi D

en: InternetRowD:
fi: Internetrivi D:

en: InternetRowE
fi: Internetrivi E

en: InternetRowE:
fi: Internetrivi E:

en: InternetRowF
fi: Internetrivi F

en: InternetRowF:
fi: Internetrivi F:

en: Interword Space
fi: Sanaväli

en: Interword Space|w
fi: Sanaväli

en: Introduction|I
fi: Johdanto|J

en: Invalid %1$s environment variable.
    %2$s is not a directory.
fi: Virheellinen %1$s-ympäristömuuttuja.
    %2$s ei ole hakemisto.

en: Invalid %1$s environment variable.
    Directory %2$s does not contain %3$s.
fi: Virheellinen %1$s-ympäristömuuttuja.
    Hakemistossa %2$s ei ole kohdetta %3$s.

en: Invalid %1$s switch.
    Directory %2$s does not contain %3$s.
fi: Virheellinen %1$s-valitsin.
    Hakemistossa %2$s ei ole kohdetta %3$s.

en: Invalid (empty) listing parameter name.
fi: Epäkelpo (tyhjä) listausparametrin nimi.

en: Invalid LaTeX length expression.
fi: Epäkelpo LaTeX-tyyppinen pituusilmaisu.

en: Invalid filename
fi: Epäkelpo tiedostonnimi

en: Invalid macro! \%1$s
fi: Virheellinen makro! \%1$s

en: Invalid regular expression!
fi: Epäkelpo säännöllinen ilmaisu!

en: Invert Inset|I
fi: Lisää upote|i

en: Inverted
fi: Käänteinen

en: Invisible
fi: Näkymätön

en: InvisibleText
fi: Näkymätön_teksti

en: Invoice
fi: Lasku

en: Invoice no.:
fi: Lasku nro:

en: Irish
fi: iiri

en: Italian
fi: italia

en: Italic
fi: Kursiivi

en: Italic	\mathit
fi: Kursiivi	\mathit

en: Item
fi: Kohta

en: Item:
fi: Kohta:

en: Itemize
fi: Luettelo

en: ItemizeType1
fi: LuetteloTyyppi1

en: Itemized list
fi: Ei-numeroitu lista

en: Japanese
fi: japani

en: Japanese (CJK)
fi: japani (CJK)

en: Japanese (CJK) (EUC-JP)
fi: japani (CJK) (EUC-JP)

en: Japanese (CJK) (JIS)
fi: japani (CJK) (JIS)

en: Japanese (CJK) (SJIS)
fi: japani (CJK) (SJIS)

en: Japanese (pLaTeX) (EUC-JP)
fi: japani (pLaTeX) (EUC-JP)

en: Japanese (pLaTeX) (JIS)
fi: japani (pLaTeX) (JIS)

en: Japanese (pLaTeX) (SJIS)
fi: japani (pLaTeX) (SJIS)

en: Japanese (pLaTeX) (UTF8)
fi: japani (pLaTeX) (UTF8)

en: Japanese Book (jbook)
fi: japanilainen kirja (jbook)

en: Japanese Book (jsbook)
fi: japanilainen kirja (jsbook)

en: Journal
fi: Lehti

en: Journal:
fi: Lehti:

en: Jump Back to Saved Bookmark|B
fi: Hyppää takaisin tallennettuun kirjanmerkkiin

en: Jump to the next error message.
fi: Hyppää seuraavaan virheviestiin.

en: Jump to the next warning message.
fi: Hyppää seuraavaan varoitusviestiin.

en: Jump to the selected label
fi: Siirry valittuun nimikkeeseen

en: Justified
fi: Tasattu

en: Justified Line Break|J
fi: Tasattu rivinvaihto

en: Justify text in the LyX editor (this does not affect whether the text is justified in the output)
fi: Tasaa teksti LyX-editorissa (ei vaikuta tulosteen tasausasetukseen)

en: KEY WORDS:
fi: AVAINSANAT:

en: Katakana
fi: katakana

en: Kazakh
fi: kazakh

en: Ke&y:
fi: Avain:

en: Key
fi: Avain

en: Key only.
fi: Vain avain.

en: Key words and phrases:
fi: Avainsanat ja -virkkeet:

en: Key words.
fi: Avainsanat.

en: Key words:
fi: Avainsanat:

en: Keybindings file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local bind/ directories.
fi: Pikanäppäintiedosto. Voit joko antaa sen koko polun, tai LyX etsii sitä sen sekä yleisestä että paikallisesta bind/-hakemistosta.

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: Keyboard events handling
fi: Näppäimistötapahtumien käsittely

en: Keyboard/Mouse
fi: Näppäimistö/Hiiri

en: Keys
fi: Avaimet

en: Keyword
fi: Avainsana

en: Keyword:
fi: Avainsana:

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Keywords:
fi: Avainsanat:

en: KnightMove
fi: Ratsun siirto

en: KnightMove:
fi: Ratsun siirto:

en: Korean
fi: korea

en: L&ookup
fi: &Etsi

en: La&bel:
fi: &Nimike:

en: LaTe&X and LyX options
fi: LaTe&X- ja LyX-asetukset

en: LaTe&X argument:
fi: LaTe&X-parametri:

en: LaTeX &options:
fi: LaTeX-&asetukset:

en: LaTeX (clipboard)
fi: LaTeX (leikepöytä)

en: LaTeX (plain)
fi: LaTeX (tavallinen)

en: LaTeX (plain)|L
fi: LaTeX (tavallinen)|L

en: LaTeX Command:
fi: LaTeX-komento:

en: LaTeX Configuration|L
fi: LaTeX-asetukset|L

en: LaTeX Log
fi: LaTeX-lokitiedosto

en: LaTeX Logo
fi: LaTeX-logo

en: LaTeX Logo|a
fi: LaTeX-logo

en: LaTeX Log|L
fi: LaTeX-lokitiedosto

en: LaTeX Options
fi: LaTeX-asetukset

en: LaTeX Preamble
fi: LaTeX-aloitusosa

en: LaTeX Title
fi: LaTeX-teoksen nimi

en: LaTeX classes
fi: LaTeX-luokat

en: LaTeX did not run successfully. Additionally, LyX could not locate the LaTeX log %1$s.
fi: LaTeX-ajo ei onnistunut. Lisäksi LyX ei löytänyt LaTeX-ajon lokitiedostoa %1$s.

en: LaTeX error
fi: LaTeX-virhe

en: LaTeX failed
fi: LaTeX-ajo epäonnistui

en: LaTeX generation/execution
fi: LaTeX-tiedostojen luonti ja ajaminen

en: LaTeX styles
fi: LaTeX-tyylit

en: LaTeX text
fi: LaTeX-teksti

en: LaTeX/LyX Documents (*.tex *.lyx)
fi: LaTeX/LyX-asiakirjat (*.tex *.lyx)

en: LaTeX2e Logo
fi: LaTeX2e-logo

en: LaTeX2e Logo|e
fi: LaTeX2e-logo

en: Label
fi: Nimike

en: Label Color
fi: Otsakkeen väri

en: Label Only
fi: Vain nimike

en: Label Only|L
fi: Vain nimike

en: Label Settings
fi: Nimikkeen asetukset

en: Label Width
fi: Nimikeleveys

en: Label of Problem
fi: Ongelman nimike

en: Label only
fi: Vain nimike

en: Label...|L
fi: Nimike...|N

en: Label:
fi: Nimike:

en: Labeling
fi: Nimekkeet

en: Labels and References
fi: Nimikkeet ja viittaukset

en: Lan&dscape:
fi: &Vaakasuuntainen:

en: Lan&guage default
fi: Kielen oletus

en: Lan&guage:
fi: &Kieli:

en: Landscape Slide
fi: Vaakakalvo

en: Landscape Slide:
fi: Vaakakalvo:

en: LandscapeSlide
fi: Vaakakalvo

en: LangFooter
fi: Kielialaotsikko

en: LangHeader
fi: KieliYlätunniste

en: Language
fi: Kieli

en: Language &package:
fi: Kieli&paketti:

en: Language Default (no inputenc)
fi: Kielen oletus (ei inputenc)

en: Language Header:
fi: Kieliylätunniste:

en: Language Settings
fi: Kieliasetukset

en: Language of the thesaurus
fi: Synonyymisanaston kieli

en: Language pa&ckage:
fi: Kieli&paketti:

en: Language:
fi: Kieli:

en: Language: %1$s,
fi: Kieli: %1$s,

en: Language|L
fi: Kieli|l

en: Large
fi: Suuri

en: Larger
fi: Suurempi

en: Largest
fi: Suurin

en: Last Language:
fi: Viimeinen kieli:

en: Last footer:
fi: Viim. alaotsikko:

en: LastLanguage
fi: ViimeinenKieli

en: Latin
fi: latina

en: Latin Modern Typewriter
fi: Latin Modern -kirjoituskone

en: Latvian
fi: latvia

en: Lay out the page for double-sided printing
fi: Sivun asettelu molemminpuolista tulostusta varten

en: Layout
fi: Muotoilu

en: Layout Not Found
fi: Muotoilua ei löydy

en: Layout `%1$s' was not found.
fi: Muotoilua `%1$s'  ei löytynyt.

en: Layout is valid!
fi: Muotoilu on validi!

en: Layouts|#o#O
fi: Muotoilut|#o#O

en: Left
fi: Vasen

en: Left Column
fi: Vasen palsta

en: Left Footer
fi: Alatunnisteen vasen osa

en: Left Footer:
fi: Alatunnisteen vasen osa:

en: Left Header
fi: Vasen yläotsikko

en: Left Header:
fi: Vasen yläotsikko:

en: Left Line|L
fi: Vasen reunaviiva|V

en: Left Summary
fi: Vasen yhteenveto

en: Left Text
fi: Vasen teksti

en: Left logo:
fi: Vasen logo:

en: Left summary
fi: Vasen yhteenveto

en: Left text
fi: Vasen teksti

en: LeftLogo
fi: VasenLogo

en: Left|L
fi: Vasen|V

en: Left|f
fi: Vasen|V

en: Legend
fi: Legenda

en: Lemma \arabic{theorem}
fi: Apulause \arabic{theorem}

en: Lemma \thechapter.\thelemma.
fi: Apulause \thechapter.\thelemma.

en: Lemma \thelemma.
fi: Apulause \thelemma.

en: Letter
fi: Kirje

en: Letter:
fi: Kirje:

en: Library directory:
fi: Kirjastohakemisto:

en: Ligature Break|k
fi: Yhdyskirjasinkatko|h

en: LilyPond Book
fi: LilyPond-kirja

en: LilyPond Options
fi: LilyPond-valinnat

en: Lilypond typeset music
fi: Lilypond nuottien ladonta

en: Line &spacing
fi: Rivi&väli

en: Line 1
fi: Viiva 1

en: Line 2
fi: Viiva 2

en: Line Distance %
fi: Viivan etäisyys %

en: Line Settings
fi: Viivan asetukset

en: Line Width %
fi: Rivin leveys %

en: Line numbering
fi: Rivinumerointi

en: Linguistics
fi: Lingvistiikka

en: Linguistics|L
fi: Lingvistiikka|L

en: Link to a file
fi: Linkitä tiedostoon

en: Link to an email address
fi: Sähköpostiosoitteen linkki

en: Link type
fi: Linkin tyyppi

en: List
fi: Lista

en: List / TOC|i
fi: Luettelo/sisällys|ä

en: List Item:
fi: Listan kohta:

en: List Options|s
fi: Listojen valinnat|s

en: List of Algorithms
fi: Algoritmit

en: List of Charts
fi: Kaaviot

en: List of Contributors
fi: Tekijät

en: List of FIXMEs
fi: FIXME:t

en: List of Figures
fi: Kuviot

en: List of Graphs[[mathematical]]
fi: Kuvaajat

en: List of Listings
fi: Ohjelmalistaukset

en: List of Listings|L
fi: Ohjelmalistaukset|l

en: List of PDF Comments
fi: PDF-huomautukset

en: List of Schemes
fi: Kuvaukset

en: List of Slides
fi: Kalvot

en: List of TODOs
fi: TODO:t

en: List of TODOs Heading|s
fi: TODO-otsakkeet|s

en: List of Tableaux
fi: Taulut

en: List of Tables
fi: Taulukot

en: List of Videos
fi: Videot

en: List of previous commands
fi: Edellisten komentojen lista

en: List of supported debug flags:
fi: Luettelo tuetuista virheilmoitusasetuksista:

en: List/TOC
fi: Luettelo/sisällys

en: ListItem
fi: Listan kohta

en: ListOfSlides
fi: Kalvoluettelo

en: Listing
fi: Ohjelmalistaus

en: Listing Parameters
fi: Listauksen parametrit

en: Listings
fi: Ohjelmalistaukset

en: Listings Settings...|g
fi: Listausten asetukset...|L

en: Listings[[List of Listings]]
fi: Ohjelmalistaukset

en: Listings[[inset]]
fi: Listaukset

en: Listing|L
fi: Ohjelmalistaus|l

en: Lists:
fi: Listat:

en: Literal
fi: Sanatarkasti

en: Literate Programming Build Log
fi: Literate-ohjelmoinnin luontiloki

en: Lithuanian
fi: liettua

en: Lo&ngest label
fi: &Pisin nimike

en: Load &original
fi: Lataa alkuperäinen

en: Load A&utomatically
fi: Lataa a&utomaattisesti

en: Load Alwa&ys
fi: Lataa a&ina

en: Load always
fi: Lataa aina

en: Load automatically
fi: Lataa automaattisesti

en: Load backup?
fi: Ladataanko varmuuskopio?

en: Load emergency save?
fi: Ladataanko hätätallennus?

en: Load in &fullscreen mode
fi: Lataa kokonäytön tilassa

en: Loaded into memory. Generating pixmap...
fi: Latautui muistiin. Pikselikartta rakentuu...

en: Loading...
fi: Latautuu...

en: Local Layout
fi: Paikallinen asettelu

en: Local layout file
fi: Paikallinen muotoilutiedosto

en: Locally Added
fi: Paikallisesti lisätty

en: Locally Modified
fi: Paikallisesti muutettu

en: Location
fi: Sijainti

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Lock Toolbars|L
fi: Lukitse työkalupalkit|l

en: Log &Type:
fi: Loki&tyyppi:

en: Log file not found.
fi: Lokitiedostoa ei löytynyt.

en: Logo Size
fi: Logon koko

en: Logos|L
fi: Logot

en: Longest Description Label
fi: Pisin kuvausnimike

en: Longest description label
fi: Pisin kuvausnimike

en: Longest label width
fi: Pisin nimikkeen leveys

en: Look & Feel
fi: Näkymäasetukset

en: Lowercase
fi: Pienet kirjaimet

en: Lowercase|L
fi: Pienet kirjaimet

en: Lowertitleback
fi: Alatunnisteteksti

en: Ly&XServer pipe:
fi: Ly&X-palvelimen putki:

en: LyX &Note
fi: Muistiinpano

en: LyX Archive (tar.gz)
fi: LyX-arkisto (tar.gz)

en: LyX Archive (zip)
fi: LyX-arkisto (zip)

en: LyX Document...|X
fi: LyX-asiakirja...|X

en: LyX Documentation Tools
fi: LyX-dokumentointityökalut

en: LyX Documents (*.lyx)
fi: LyX-asiakirjat (*.lyx)

en: LyX Files (*.lyx)
fi: LyX-asiakirjat (*.lyx)

en: LyX Format
fi: LyX-muoto

en: LyX Functions|y
fi: LyX-Funktiot|y

en: LyX Insets
fi: LyX-upotteet

en: LyX Layout (*.layout)
fi: LyX-muotoily (*.layout)

en: LyX Logo
fi: LyX-logo

en: LyX Logo|L
fi: LyX-logo

en: LyX Note|N
fi: Muistiinpano|n

en: LyX Preview
fi: LyX-esikatselu

en: LyX UI files (*.ui)
fi: LyX-käyttöliittymätiedostot (*.ui)

en: LyX VC: Initial description
fi: LyX VC: Alkuperäinen kuvaus

en: LyX VC: Log Message
fi: LyX VC: Lokiviesti

en: LyX Version %1$s
    (%2$s)
fi: LyX-versio %1$s
    (%2$s)

en: LyX Version|X
fi: LyX-versio

en: LyX Warning:
fi: LyX-varoitus:

en: LyX attempted to close a document that had unsaved changes!
fi: LyX yritti sulkea asiakirjan, jossa on tallentamattomia muutoksia!

en: LyX binary not found
fi: LyX-ohjelmaa ei löydy

en: LyX bind files (*.bind)
fi: LyXin pikanäppäintiedostot (*.bind)

en: LyX could not create the temporary directory '%1$s' (Disk is full maybe?)
fi: LyX ei voinut luoda väliaikaista hakemistoa '%1$s' (levy täynnä?)

en: LyX could not find the default UI file!
    Please check your installation.
fi: Käyttöliittymän oletusmääritystiedostoa ei löytynyt!
    Tarkista LyX:n asennus.

en: LyX does not provide LaTeX support for file names containing any of these characters:
fi: LyX ei tue LaTeXin osalta tiedostonimiä, joissa on jokin näistä merkeistä:

en: LyX internal only
fi: Vain LyXin sisällä

en: LyX is Copyright (C) 1995 by Matthias Ettrich,
    1995--%1$s LyX Team
fi: LyX, Copyright © 1995 Matthias Ettrich, 
    1995--%1$s LyX-tiimi

en: LyX keyboard maps (*.kmap)
fi: LyX-näppäinkarttoja (*.kmap)

en: LyX needs to be restarted!
fi: LyX pitää käynnistää uudelleen!

en: LyX normally doesn't update the cursor position if you move the scrollbar. Set to true if you'd prefer to always have the cursor on screen.
fi: LyX ei siirrä tavallisesti kohdistinta, kun liikutat vierityspalkkia. Aseta todeksi, jos haluat kohdistimen olevan aina näkyvissä.

en: LyX will place its temporary directories in this path. They will be deleted when you quit LyX.
fi: LyX käyttää tätä hakemistoa väliaikaisten tiedostojensa tallentamiseen. Se myös poistaa ne, kun lopetat sen.

en: LyX-Code
fi: LyX-koodi

en: LyX: Add BibTeX Database
fi: LyX: Lisää BiBTeX-tietokanta

en: LyX: Attempting to save document %1$s
fi: LyX: yritetään tallentaa asiakirjaa %1$s

en: LyX: Creating directory %1$s
fi: LyX: Luo hakemiston %1$s

en: LyX: Enter text
fi: LyX: Syötä tekstiä

en: LyX: reconfiguring user directory
fi: LyX: Käyttäjän hakemisto konfiguroituu uudelleen

en: Lyxlex grammar parser
fi: Lyxlex-jäsennin

en: M&ultirow
fi: Yhdistetyt rivit

en: MS_number:
fi: MS_numero:

en: Macro Definition
fi: Makron määrittely

en: Macro: %1$s
fi: Makro: %1$s

en: Macro|o
fi: Makro|o

en: Mail
fi: Posti

en: Main file only
fi: Ainoastaan päätiedosto

en: Main text:
fi: Pääteksti:

en: MainText
fi: PääTeksti

en: Mainline
fi: Pelin kulku

en: Mainline:
fi: Pelin kulku:

en: Maintain aspect ratio with largest dimension
fi: Säilytä sivusuhde ja mahdollisimman suuri koko

en: Make CV Title
fi: Tee CV:n otsikko

en: Make First Non-Optional Into Optional Argument
fi: Tee ensimmäisestä pakollisesta parametrista valinnainen

en: Make Last Optional Into Non-Optional Argument
fi: Tee ensimmäisestä valinnaisesta parametrista pakollinen

en: Make spaces in strings visible by a special symbol
fi: Tee välilyönnit merkkijonossa näkyviksi erikoismerkillä

en: Make spaces visible by a special symbol
fi: Tee välilyönnit näkyviksi erikoismerkillä

en: Manuals
fi: Käsikirjat

en: Maple, Evalf|v
fi: Maple, evalf

en: Maple, Evalm|E
fi: Maple, evalm

en: Maple, Factor|F
fi: Maple, factor

en: Maple, Simplify|S
fi: Maple, simplify

en: Marathi
fi: marathi

en: Marginal Note|M
fi: Reunahuomautus|R

en: Marginal notes
fi: Reunahuomautukset

en: Marginnote
fi: Reunahuomautus

en: Mark &foreign languages
fi: Merkitse &vieraat kielet

en: Mark off
fi: Merkintä pois päältä

en: Mark on
fi: Merkintä päälle

en: Mark removed
fi: Merkintä poistettu

en: Mark set
fi: Merkintä asetettu

en: MarkBoth
fi: MerkitseMolemmat

en: Master Document
fi: Pääasiakirja

en: Master Document Output
fi: Pääasiakirjan tuloste

en: Master document
fi: Pääasiakirja

en: Match delimiter types
fi: Valitse vastaavat erotintyypit

en: Match found!
fi: Merkkijono löytyi!

en: Match not found!
fi: Merkkijonoa ei löydy!

en: Match w&hole words only
fi: Löydä &vain kokonaiset sanat

en: Math
fi: Matematiikka

en: Math &image scaling:
fi: Matemaattisten kuvien skaalaus:

en: Math Bold Series|B
fi: Matem. lihava kirjasinsarja

en: Math Calligraphic Family|C
fi: Matem. kaunokirjasinperhe

en: Math Delimiter
fi: Matematiikkaerotin

en: Math Fraktur Family|F
fi: Matem. fraktuura-kirjasinperhe

en: Math Macro: \%1$s
fi: Matematiikkamakro: \%1$s

en: Math Macros
fi: Matematiikkamakrot

en: Math Matrix
fi: Matematiikkamatriisi

en: Math Normal Font|N
fi: Tavalliset matem. kirjasimet

en: Math Options
fi: Matematiikka-asetukset

en: Math Panels
fi: Matematiikkapaneelit

en: Math Roman Family|R
fi: Matem. antiikva-kirjasinperhe

en: Math Sans Serif Family|S
fi: Matem. sans serif -kirjasinperhe

en: Math editor
fi: Matematiikkaeditori

en: Math editor mode
fi: Matematiikkaeditoritila

en: Math macros
fi: Matematiikkamakrot

en: Math spacings
fi: Matematiikkavälit

en: MathLetters
fi: Matematiikkakirjaimet

en: Mathematical Operators
fi: Matemaattiset operaattorit

en: Mathematical Symbols
fi: Matemaattiset symbolit

en: Mathematica|a
fi: Mathematica

en: Mathematics Subject Classification
fi: Matematiikan aihekategorioiden luokitus

en: Maths
fi: Matematiikka

en: Math|M
fi: Matematiikka|M

en: Math|h
fi: Matematiikka|M

en: Matrix...|x
fi: Matriisi...|M

en: Max. Width
fi: Maks. leveys

en: Maximal height of image in output
fi: Kuvan suurin korkeus tulosteessa

en: Maximal number of lastfiles. Up to %1$d can appear in the file menu.
fi: Suurin muistettu viimeisimpien tiedostojen määrä. Enintään %1$d voi näkyä
    valikossa.

en: Maximal width of image in output
fi: Kuvan suurin leveys tulosteessa

en: Maxima|M
fi: Maxima

en: Maximum a&ge (in days):
fi: Korkein säilytysaika (päiviä):

en: Meaning
fi: Tarkoitus

en: MedSkip
fi: Keskisuuri väli

en: Medium
fi: Keskivahva

en: Medium Space
fi: Keskisuuri väli

en: Medium Space|M
fi: Keskisuuri väli

en: Medium skip
fi: Keskiväli

en: Medium space	\:
fi: Keskisuuri väli	\:

en: MeinZeichen
fi: Merkintöni

en: Menu Separator
fi: Valikkoerotinmerkki

en: Menu Separator|M
fi: Valikkoerotinmerkki|m

en: Menus
fi: Valikot

en: Merge Changes
fi: Yhdistä muutokset

en: Merge Changes...|M
fi: Yhdistä muutokset...|m

en: Merge cells of different columns
fi: Yhdistä eri sarakkeiden solut

en: Merge cells of different rows
fi: Yhdistä eri rivien solut

en: Merge changes
fi: Yhdistä muutokset

en: Messages Pane|g
fi: Viestinäkymä

en: Middle
fi: Keski

en: Middle|M
fi: Keski

en: Middle|i
fi: Keski|i

en: Minimum characters for words that should be completed
fi: Merkkien vähimmäismäärä täydennettävässä sanassa

en: Minipage
fi: Pienoissivu

en: Minisec
fi: Pienoiskappale

en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

en: Miscellaneous (extended)
fi: Sekalaiset (laajennettu)

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
fi: Sekalaiset matemaattiset A-symbolit

en: Miscellaneous Symbols
fi: Sekalaiset symbolit

en: Miscellaneous Technical
fi: Sekalaiset tekniset

en: Missing Figure
fi: Puuttuva kuva

en: Missing File
fi: Puuttuva tiedosto

en: Missing \end_inset at this point.
fi: Tässä puuttuu \end_inset.

en: Missing \end_inset at this point:
fi: Tästä kohtaa puuttuu \end_inset:

en: Missing argument
fi: Argumentti puuttuu

en: Missing command string after --execute switch
fi: Komento puuttuu --execute -valitsimelta

en: Missing directory for -sysdir switch
fi: Komento puuttuu -sysdir-valitsimelta

en: Missing directory for -userdir switch
fi: Hakemistonimi puuttuu -userdir -valitsimelta

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --export switch
fi: Tiedostotyyppi [esim. latex, ps...] puuttuu --export-valitsimen jäljestä

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --import switch
fi: Tiedostotyyppi [esim. latex, ps...] puuttuu --import-valitsimen jäljestä

en: Missing filename for --import
fi: Valitsimelle --import ei annettu tiedostoa

en: Missing filename for this operation.
fi: Tiedostonimi puuttuu tälle toiminnolle.

en: Missing user LyX directory
fi: Käyttäjän LyX-hakemistoa ei ole

en: MissingFigure
fi: PuuttuvaKuva

en: Mo&re parameters
fi: Lisäparametreja

en: Mode Specification|S
fi: Moodin määrittely

en: Module not available
fi: Moduuli puuttuu

en: Module not found
fi: Moduulia ei löydy

en: Module not found!
fi: Moduulia ei löydy!

en: Module provided by document class.
fi: Asiakirjaluokka tarjoaa modulin.

en: Modules
fi: Moduulit

en: Month
fi: Kuukausi

en: More
fi: Lisää

en: More Formats & Options...|r
fi: Muita tiedostomuotoja ja valintoja...|m

en: More Languages ...|M
fi: Lisää kieliä...|k

en: More Parameters
fi: Lisäparametreja

en: More...|M
fi: Lisää...|L

en: Mother Tongue:
fi: Aidin kieli:

en: MotherTongue
fi: Äidinkieli

en: Mouse
fi: Hiiri

en: Move Column Left
fi: Siirrä sarake vasemmalle

en: Move Column Right|v
fi: Siirrä sarake oikealle

en: Move Paragraph Down|v
fi: Siirrä kappale alaspäin

en: Move Paragraph Up|o
fi: Siirrä kappale ylöspäin

en: Move Row Down
fi: Siirrä rivi alas

en: Move Row Up
fi: Siirrä rivi ylös

en: Move Section Down|D
fi: Siirrä luku alas

en: Move Section Down|w
fi: Siirrä luku alas

en: Move Section Up|U
fi: Siirrä luku ylös

en: Move column left
fi: Siirrä sarake vasemmalle

en: Move column right
fi: Siirrä sarake oikealle

en: Move row down
fi: Siirrä rivi alas

en: Move row up
fi: Siirrä rivi ylös

en: Move selected item down by one
fi: Siirrä valittua kohtaa alas yhdellä

en: Move selected item up by one
fi: Siirrä valittua kohtaa ylös yhdellä

en: Move the selected citation down (Ctrl-Down)
fi: Siirrä valittua kirjallisuusviitettä alas (Ctrl-Alas)

en: Move the selected citation up (Ctrl-Up)
fi: Siirrä valittua kirjallisuusviitettä ylös (Ctrl-Ylös)

en: Move the selected database downwards in the list
fi: Siirrä valittua tietokantaa alaspäin listalla

en: Move the selected database upwards in the list
fi: Siirrä valittua tietokantaa ylöspäin listalla

en: Mu&lticolumn
fi: Yhdistetyt sarakkeet

en: Multi-page Table|g
fi: Monisivuinen taulukko

en: Multi-page table alignment
fi: Monisivuinen taulukon asettelu

en: Multicolumn|M
fi: Yhdistetyt sarakkeet|Y

en: Multicolumn|u
fi: Yhdistetyt sarakkeet|Y

en: Multilingual Captions
fi: Monikieliset otsakkeet

en: Multilingual Captions|C
fi: Monikieliset otsakkeet|o

en: Multiple Columns
fi: Useita palstoja

en: Multirow|u
fi: Yhdistetyt rivit|h

en: Multirow|w
fi: Yhdistetyt rivit|r

en: Musical Symbols
fi: Musiikkisymbolit

en: My Address
fi: Osoitteeni

en: My Logo
fi: Logoni

en: My Logo:
fi: Logoni:

en: MyRef
fi: Viitteeni

en: MyRef:
fi: Viitteeni:

en: Myref
fi: Viitteeni

en: N&ew Document
fi: &Uusi asiakirja

en: NDB reference
fi: NDB-viite

en: Name
fi: Nimi

en: Name (First Name)
fi: Nimi (etunimi)

en: Name (Surname)
fi: Nimi (sukunimi)

en: Name associated with the URL
fi: URL:ään liittyvä nimi

en: Name of the language
fi: Kielen nimi

en: Name of the social network
fi: Sosiaalisen median verkon nimi

en: Name/Title
fi: Teoksen nimi

en: Name:
fi: Nimi:

en: NameRef:
fi: NimiViittaus:

en: NameRowA
fi: Nimirivi A

en: NameRowA:
fi: Nimirivi A:

en: NameRowB
fi: Nimirivi B

en: NameRowB:
fi: Nimirivi B:

en: NameRowC
fi: Nimirivi C

en: NameRowC:
fi: Nimirivi C:

en: NameRowD
fi: Nimirivi D

en: NameRowD:
fi: Nimirivi D:

en: NameRowE
fi: Nimirivi E

en: NameRowE:
fi: Nimirivi E:

en: NameRowF
fi: Nimirivi F

en: NameRowF:
fi: Nimirivi F:

en: NameRowG
fi: Nimirivi G

en: NameRowG:
fi: Nimirivi G:

en: Named Theorem
fi: Nimetty Väittämä

en: Named Theorem.
fi: Nimetty väittämä

en: Named Theorems
fi: Nimetyt Väittämät

en: Narrative
fi: Kerronta

en: Nationality
fi: Kansallisuus

en: Nationality:
fi: Kansallisuus:

en: Navigate Back|B
fi: Siirry takaisin

en: Navigate back
fi: Siirry takaisin

en: Navigate|N
fi: Siirry|S

en: Negative Medium Space
fi: Keskisuuri negatiivinen väli

en: Negative Medium Space|u
fi: Keskisuuri negatiivinen väli

en: Negative Relations (extended)
fi: Negatiiviset relaatiot (laajennettu)

en: Negative Thick Space
fi: Paksu negatiivinen väli

en: Negative Thick Space|i
fi: Paksu negatiivinen väli

en: Negative Thin Space
fi: Ohut negatiivinen väli

en: Negative Thin Space|N
fi: Ohut negatiivinen väli

en: Negative relations (extended)
fi: Negatiiviset relaatiot (laajennettu)

en: Negative space	\!
fi: Negatiivinen väli	\!

en: Never Toggled
fi: Koko alueeseen vaikuttavat

en: New Inset
fi: Uusi upote

en: New Note:
fi: Uusi muistiinpano:

en: New Overlay:
fi: Uusi kalvokerros:

en: New Page
fi: Uusi sivu

en: New Page|N
fi: Uusi sivu|U

en: New Slide:
fi: Uusi kalvo:

en: New Window|W
fi: Uusi ikkuna

en: New document
fi: Uusi asiakirja

en: New from Template...|m
fi: Uusi mallin mukaan...|m

en: New:
fi: Uusi:

en: New|N
fi: Uusi|U

en: Next &Error
fi: Seuraava virhe

en: Next &Warning
fi: Seuraava varoitus

en: Next Address:
fi: Seuraava osoite:

en: Next Change|C
fi: Seuraava muutos

en: Next Cross-Reference|R
fi: Seuraava ristiviite

en: Next Note|N
fi: Seuraava muistiinpano

en: Next change
fi: Seuraava muutos

en: Next command
fi: Seuraava komento

en: Next note
fi: Seuraava muistiinpano

en: NextAddress
fi: Seuraava osoite

en: Nice fraction (3/4)	\nicefrac
fi: Kaunis murtoluku (3/4)	\nicefrac

en: No
fi: &Ei

en: No &frames around links
fi: Ei kehyksiä linkkien ympärillä

en: No Action Defined!
fi: Toimitoa ei määritetty!

en: No Branches Set for Document!
fi: Asiakirja ei sisällä haaroja!

en: No CVS file
fi: Ei CVS-tiedosto

en: No Citation in Scope!
fi: Viittausta ei ole näkyvyysalueella!

en: No Custom Insets Defined!
fi: Mukautettuja upotteita ei ole määritetty!

en: No Quote in Scope!
fi: Ei lainausta näkyvyysalueella!

en: No affiliation
fi: Ei järjestöä

en: No bibliography defined!
fi: Kirjallisuusviitekantaa ei ole asetettu!

en: No buffer for file: %1$s.
fi: Ei puskuri tiedostolle: %1$s.

en: No change
fi: Ei muutosta

en: No citations selected!
fi: Viittauksia ei valittu!

en: No color
fi: Ei väriä

en: No conversion of %1$s is needed after all
fi: %1$s:n muuntamista ei tarvittukaan

en: No debugging messages
fi: Ei virheenetsintäviestejä

en: No dialect
fi: Ei murretta

en: No file found!
fi: Ei tiedostoa!

en: No font change defined.
fi: Ei kirjasinvuorottelua tarjolla.

en: No frame
fi: Ei kehystä

en: No further redo information
fi: Ei muuta uudelleen tehtävää

en: No further undo information
fi: Ei enää muuta kumottavaa

en: No hline to delete
fi: Ei ole hline poistettavana

en: No image
fi: Ei kuvaa

en: No information for converting %1$s format files to %2$s.
    Define a converter in the preferences.
fi: Ei tietoa, miten muuntaa muodosta %1$s muotoon %2$s.
    Määritä muunnin asetuksissa.

en: No information for editing %1$s
fi: Ei tietoa, miten editoida%1$s

en: No information for exporting the format %1$s.
fi: Ei tietoa, miten viedä tiedostomuodoksi %1$s.

en: No information for importing the format %1$s.
fi: Ei tietoa, miten tuoda tiedostomuodosta %1$s.

en: No information for viewing %1$s
fi: Ei tietoa, miten näyttää %1$s

en: No language
fi: Ei kieliä

en: No literate programming build log file found.
fi: Literate-ohjelmoinnin luontilokitiedostoa ei löydy.

en: No lyx2lyx error log file found.
fi: Käännöslokitiedostoa lyx2lyx:lle ei löytynyt.

en: No math
fi: Ei matematiikka

en: No more insets
fi: Ei muita muistiinpanoja

en: No number
fi: Ei numeroa

en: No open document(s) in which to search
fi: Ei avoimia asiakirjoja, joista etsiä

en: No output file was generated.
fi: Tulostiedostoa ei luotu.

en: No system directory
fi: Järjestelmähakemisto ei löydy

en: No textclass is found
fi: Tekstiluokkia ei löydy

en: No user LyX directory. Exiting.
fi: Käyttäjän LyX-hakemistoa ei ole. Sulkeutuu.

en: No user directory
fi: Käyttäjän hakemistoa ei löydy

en: No valid math formula
fi: Ei validi matematiikkalauseke

en: No version control
fi: Ei versionhallintaa

en: No version control log file found.
fi: Versionhallinnan lokitiedostoa ei löytynyt.

en: No vertical grid lines in 'cases': feature %1$s
fi: Ei ole pystyviivoja 'cases'-ympäristössä %1$s

en: No vline to delete
fi: Ei ole vline poistettavana

en: No year
fi: Ei vuotta

en: No, &Keep Changes
fi: Ei, säilytä muutokset

en: Nom:
fi: Termi:

en: Nomenclature
fi: Termistö

en: Nomenclature Entries
fi: Termistömerkinnät

en: Nomenclature Entry...|y
fi: Termistösyöte...|ö

en: Nomenclature Settings
fi: Termistön asetukset

en: Nomenclature Symbol:
fi: Termistösymboli:

en: Nomenclature|N
fi: Termistö

en: None
fi: Ei mikään

en: None[[language package]]
fi: Ei mikään[[kielipaketti]]

en: Normal
fi: Tavallinen

en: Normal text mode	\textrm
fi: Tavallinen teksti	\textrm

en: Normal text style	\textstyle
fi: Tavallinen tekstityyli	\textstyle

en: Normal-sized Icons
fi: Tavallisen ikonit

en: Not Found
fi: Ei löytynyt

en: Not a valid LaTeX length expression or skip amount.
fi: Epäkelpo LaTeX-tyyppinen pituus- tai väli-ilmaisu.

en: Not shown.
fi: Ei näy.

en: Notation
fi: Merkintätapa

en: Notation \thechapter.\thenotation.
fi: Merkintätapa \thechapter.\thenotation.

en: Notation \thenotation.
fi: Merkintätapa \thenotation.

en: Notation \thetheorem.
fi: Merkintätapa \thetheorem.

en: Notation*
fi: Merkintätapa*

en: Notation.
fi: Merkintätapa.

en: Note
fi: Muistiinpano

en: Note #.
fi: Muistiinpano #.

en: Note Settings
fi: Muistiinpanoasetukset

en: Note Settings...|N
fi: Huomautuksen asetukset...|H

en: Note \arabic{theorem}
fi: Muistiinpano \arabic{theorem}

en: Note \thechapter.\thenote.
fi: NotMuistiinpanoe \thechapter.\thenote.

en: Note \thenote.
fi: Muistiinpano \thenote.

en: Note to Editor:
fi: Huomautus toimittajalle:

en: Note*
fi: Muistiinpano*

en: Note.
fi: Muistiinpano.

en: Note. ---
fi: Muistiinpano. ---

en: Note:
fi: Muistiinpano:

en: NoteItem
fi: Muistiinpano

en: NoteToEditor
fi: HuomautusToimittajalle

en: Notes
fi: Muistiinpanot

en: Note|N
fi: Muistiinpano|p

en: Nothing to do
fi: Ei mitään tehtävää

en: Nothing to index!
fi: Ei mitään hakemistossa!

en: Nothing to search
fi: Ei mitään etsittävää

en: Noun
fi: Nimityyli

en: Noun %1$s,
fi: Nimityyli %1$s,

en: Number
fi: Numero

en: Number %1$s
fi: Luku %1$s

en: Number Figures by Section
fi: Numeroi kuvat osan mukaan

en: Number Forms
fi: Lukujen muodot

en: Number This Line|u
fi: Numeroi tämä rivi|u

en: Number Whole Formula|N
fi: Numeroi koko kaava|N

en: Number of Columns
fi: Palstojen määrä

en: Number of columns
fi: Sarakkeiden määrä

en: Number of levels
fi: Tasojen määrä

en: Number of lines
fi: Rivien määrä

en: Number of rows
fi: Rivien määrä

en: Number of the category
fi: Luokan numero

en: Numbered
fi: Numeroitu

en: Numbered Formula|N
fi: Numeroitu kaava

en: Numbered list
fi: Numeroitu lista

en: Numbering & TOC
fi: Numerointi ja sisällys

en: Numbering Scheme
fi: Numerointityyli

en: O&pen
fi: &Auki

en: O&pen new group...
fi: Avaa uusi ryhmä...

en: O&ption:
fi: &Asetus:

en: O&ptions
fi: Vali&nnat

en: O&ptions:
fi: Vali&nnat:

en: O&uter:
fi: &Ulko:

en: Objectname
fi: Kohteen nimi

en: Octave|O
fi: Octave

en: Of&fset:
fi: Väli:

en: Off
fi: Pois päältä

en: Office:
fi: Toimisto:

en: Offprint
fi: Eripainos

en: Offprint Requests to:
fi: Eripainokset pyydetään:

en: Offprints
fi: Eripainokset

en: Offprints:
fi: Eripainokset:

en: Offsets
fi: Uusintapainosten välittäjä

en: Ol&d Document
fi: &Vanha asiakirja

en: Old Italic
fi: Vanha kursiivi

en: Old:
fi: Vanha:

en: On
fi: Päällä

en: On Page <Page>|O
fi: Sivulla <sivu>

en: On Slide
fi: Kalvolla

en: On Slides
fi: Kalvoilla

en: On which side should line numbers be printed?
fi: Millä puolella rivinumerot tulostetaan?

en: One character (excluding blanks)
fi: Yksi merkki (ilman välilyöntejä)

en: One character (including blanks)
fi: Yksi merkki (sis. välilyönnit)

en: One word
fi: Yksi sana

en: OneHalf
fi: Puolitoista

en: Online citation
fi: Internet-kirjallisuusviite

en: Online cite
fi: Internet-kirjallisuusviite

en: Only
fi: Vain

en: Only on slides
fi: Vain kalvoissa

en: Only one column
fi: Vain yksi sarake

en: Only one row
fi: Vain yksi rivi

en: Only true or false is allowed.
fi: Vain true tai false sallittu.

en: Onslide*
fi: Kalvolla*

en: Op&tions:
fi: &Valinnat:

en: Open All Insets|O
fi: Avaa kaikki upotteet

en: Open All Notes|A
fi: Avaa kaikki upotteet

en: Open Databases?
fi: Avaa tietokannat?

en: Open Inset|O
fi: Avaa upote

en: Open Outliner...
fi: Avaa rakenteen muokkain...

en: Open Recent|t
fi: Avaa äskeinen

en: Open document
fi: Asiakirja avautuu

en: Open documents in &tabs
fi: Avaa asiakirjat välilehdissä

en: Open files
fi: Avaa tiedostot

en: Open the LaTeX Log File dialog
fi: Avaa LateX-lokitiedoston dialogi

en: Open...|O
fi: Avaa...|A

en: OpenDocument spreadsheet
fi: OpenDocument-laskentataulukko

en: Opening
fi: Aloitus

en: Opening child document %1$s...
fi: Aliasiakirja %1$s avautuu...

en: Opening document %1$s...
fi: Asiakirja %1$s avautuu...

en: Opening help file %1$s...
fi: Ohjetiedosto %1$s avautuu...

en: Opening:
fi: Aloitus:

en: Operators
fi: Operaattorit

en: Operators (extended)
fi: Operaattorit (laajennettu)

en: Opt&ions:
fi: Val&innat:

en: Option to specify the dimensions of the print paper.
fi: Valitsin, jolla määritetään paperin mitat.

en: Option-
fi: Valinta-

en: Optional Line Break|B
fi: Valinnainen rivinvaihto|r

en: Optional argument for the address
fi: Osoitteen valinnaiset parametrit

en: Optional argument for the author
fi: Tekijän valinnaiset parametrit

en: Optional argument for the e-mail
fi: Sähköpostin valinnaiset parametrit

en: Optional arguments for this list (see paralist manual)
fi: Valinnaiset parametrit tälle luettelolle (katso paralist-ohjekirjasta)

en: Optional name
fi: Valinnainen nimi

en: Optional paper size flag (-paper) for some DVI viewers
fi: Valinnainen paperikokovalitsin (-paper) joitakin DVI-katselimia varten

en: Optional vertical offset
fi: Valinnainen pystyväli

en: Options
fi: Asetukset

en: Options for the CV style
fi: CV-tyylin valinnat

en: Options:
fi: Valinnat:

en: Options:
fi: Valinnat:

en: Or&igin:
fi: Or&igo:

en: Ori&gin:
fi: Ori&go:

en: Origin
fi: Origo

en: Ort
fi: Postitoimipaikka

en: Othe&r:
fi: &Muu:

en: Other (
fi: Muu (

en: Other Lists
fi: Muut listat

en: Other Options
fi: Muut asetukset

en: Other Toolbars
fi: Muut työkalupalkit

en: Other font settings
fi: Muut kirjasinasetukset

en: Other root	\root
fi: Muu juuri	\root

en: Our ref.:
fi: Viitteemme:

en: Outer (default)
fi: Ulompi (oletus)

en: Outline
fi: Asiakirjan rakenne

en: Outline Pane|u
fi: Yleiskatsausnäkymä

en: Output
fi: Tuloste

en: Output &line length:
fi: Tuotettava rivi&pituus:

en: Output Format
fi: Tulosteen tiedostomuoto

en: Output Size
fi: Tulostuskoko

en: Output en- and &em-dashes as ligatures
fi: Tulosta n- ja m-viivat ligatuureina

en: Output is empty
fi: Tuloste on tyhjä

en: Oval frame, thick
fi: Ovaalikehys, paksu

en: Oval frame, thin
fi: Ovaalikehys, ohut

en: Oval, Thick|v
fi: Ovaali, paksu

en: Oval, Thin|a
fi: Ovaali, ohut

en: Overlay
fi: Kalvokerros

en: Overlay Area Height
fi: Kalvokerroksen alueen korkeus

en: Overlay Area Width
fi: Kalvokerroksen alueen leveys

en: OverlayArea
fi: KalvoKerros

en: Overlayarea
fi: Kalvokerros

en: Overlays
fi: Kalvokerros

en: Overprint
fi: Päälletulostus

en: Override the language used for the spellchecker
fi: Pakota toinen kieli oikolukuohjelman käyttöön

en: Overwrite &all
fi: Kirjoita kaikkien päälle

en: Overwrite document?
fi: Kirjoitetaanko asiakirjan päälle?

en: Overwrite external file?
fi: Kirjoitetaanko ulkopuolisen tiedoston päälle?

en: Overwrite file?
fi: Kirjoitetaanko tiedoston päälle?

en: Overwrite modified file?
fi: Kirjoitetaanko muutetun tiedoston päälle?

en: P&rocessor:
fi: &Käsittelijä:

en: PACS number:
fi: PACS-sivunumero:

en: PDB reference
fi: PDB-viite

en: PDB reference:
fi: PDB-viite:

en: PDF (Circle)
fi: PDF (ympyrä)

en: PDF (Freetext)
fi: PDF (Vapaateksti)

en: PDF (Line)
fi: PDF (Viiva)

en: PDF (Margin)
fi: PDF (Sivureunat)

en: PDF (Markup)
fi: PDF (Merkintä)

en: PDF (Reply)
fi: PDF (Vastaus)

en: PDF (Setup)
fi: PDF (Asetus)

en: PDF (Sideline)
fi: PDF (Sivuviiva)

en: PDF (Square)
fi: PDF (Neliö)

en: PDF (Tooltip)
fi: PDF (työkaluohje)

en: PDF (cropped)
fi: PDF (rajattu)

en: PDF (graphics)
fi: PDF (kuva)

en: PDF (lower resolution)
fi: PDF (matala erottelutarkkuus)

en: PDF Comments
fi: PDF-huomautukset

en: PDF Form
fi: PDF-lomake

en: PDF Form Parameters
fi: PDF-lomakeparametrit

en: PDF Link Setup
fi: PDF-linkkiasetus

en: PDF Page Mode
fi: PDF-sivutila

en: PDF Page Mode:
fi: PDF-sivutila:

en: PDF Properties
fi: PDF-ominaisuudet

en: PDF author
fi: PDF:n tekijä

en: PDF author:
fi: PDF-tekijä:

en: PDF comments|D
fi: PDF-huomautukset

en: PDF form
fi: PDF-lomake

en: PDF forms|o
fi: PDF-lomakkeet|D

en: PDF link setup
fi: PDF-linkkiasetus

en: PDF pages
fi: PDF-sivut

en: PDF-Annotation
fi: PDF-merkintä

en: PDF-Circle
fi: PDF-ympyrä

en: PDF-Margin
fi: PDF-sivureuna

en: PDF-Sideline
fi: PDF-sivuviiva

en: PDF-Square
fi: PDF-neliö

en: PDF-comment
fi: PDF-huomautus

en: PDF-comment list style:
fi: PDF-kommenttilistan tyyli:

en: PDF-comment style:
fi: PDF-huomautuksen tyyli:

en: PDFPages
fi: PDFSivut

en: PROOF.
fi: TODISTUS.

en: Package
fi: Paketti

en: Package not available
fi: Paketti puuttuu

en: Page
fi: Sivu

en: Page &break on current row
fi: Rivinvaihto nykyisellä &rivillä

en: Page &style:
fi: &Sivutyyli:

en: Page Break
fi: Sivunvaihto

en: Page Break|a
fi: &Sivunvaihto

en: Page Height %
fi: Sivukorkeus %

en: Page Layout
fi: Sivun asettelu

en: Page Margins
fi: Sivureunat

en: Page Number
fi: Sivunumero

en: Page Width %
fi: Sivun leveys %

en: Page headings
fi: Sivun ylätunnisteet

en: Page:
fi: Sivu:

en: Page:
fi: Sivu:

en: Paper
fi: Julkaisutunniste

en: Paper Format
fi: Paperin muoto

en: Paper Id:
fi: Julkaisutunniste:

en: Paper si&ze:
fi: Paperik&oko:

en: Paper t&ype:
fi: Pap&erityyppi:

en: PaperId
fi: Julkaisutunniste

en: Paragraph
fi: Osakappale

en: Paragraph ##
fi: Osakappale # #

en: Paragraph Break|B
fi: Osakappaleväli

en: Paragraph Separation
fi: Kappaleiden erottelu

en: Paragraph Settings
fi: Kappaleasetukset

en: Paragraph Settings...|P
fi: Kappaleasetukset...|K

en: Paragraph layout set
fi: Kappaletyyli asetettu

en: Paragraph settings
fi: Kappaleasetukset

en: Paragraph's &Default
fi: Kappaleen oletustasaus

en: Paragraph*
fi: Osakappale*

en: Parameter %1$s:
fi: Parametri %1$s:

en: Parameters starting with '%1$s': %2$s
fi: Parametrit alkaen '%1$s': %2$s

en: Parbox
fi: Parbox-tyyppinen laatikko

en: Parenthetical
fi: Sulkeissa

en: Part
fi: Osa

en: Part Title
fi: Osan otsikko

en: Part \Roman{part}
fi: Osa \Roman{part}

en: Part \thepart
fi: Osa \thepart

en: Part*
fi: Osa*

en: Paste
fi: Liitä

en: Paste Recent|e
fi: Liitä äskeinen

en: Paste Special
fi: Liitä erikoisena

en: Paste as EMF
fi: Liitä EMF:nä

en: Paste as JPEG
fi: Liitä JPEG:nä

en: Paste as PDF
fi: Liitä PDF:nä

en: Paste as PNG
fi: Liitä PNG:nä

en: Paste from HTML|H
fi: Liitä HTML:stä

en: Paste from LaTeX|L
fi: Liitä LaTeX:ista

en: Paths
fi: Tiedostopolut

en: Path|P
fi: Polku

en: Pause
fi: Tauko

en: Pause number
fi: Tauon numero

en: Percentage to scale by in LyX
fi: Skaalaus LyXissä

en: Perform a case-sensitive search
fi: Tee kirjainkoon huomioiva haku

en: Personal Info
fi: Henkilök. tiedot

en: PersonalInfo
fi: Henkil. tiedot

en: Phantom
fi: Paikkamerkki

en: Phantom	\phantom
fi: Paikkamerkki	\phantom

en: Phantom Settings
fi: Paikkamerkkien asetukset

en: Phantom Settings...|h
fi: Paikkamerkkien asetukset...|p

en: Phantom|P
fi: Paikkamerkki

en: Phantom|m
fi: Paikkamerkki

en: Phone
fi: Puhelin

en: Phone Type
fi: Puhelimen tyyppi

en: Phone:
fi: Puhelin:

en: Phonetic Symbols
fi: Foneettiset merkit

en: Phonetic Symbols|P
fi: Foneettiset merkit

en: Photo:
fi: Valokuva:

en: Picture
fi: Kuva

en: Picture:
fi: Kuva:

en: Place
fi: Paikka

en: Place Figure here:
fi: Laita kuva tähän:

en: Place Table here:
fi: Laita taulukko tähän:

en: Place:
fi: Paikka:

en: PlaceFigure
fi: Kuvan paikka

en: PlaceTable
fi: Taulukon paikka

en: Placement
fi: Sijoittelu

en: Plain Keywords
fi: Yksinkertaiset avainsanat

en: Plain Keywords:
fi: Yksinkertaiset avainsanat:

en: Plain Layout
fi: Perusasettelu

en: Plain Quotation Mark|Q
fi: Yksinkertainen lainausmerkki|l

en: Plain Text, Join Lines
fi: Perusteksti, yhdistä rivit

en: Plain Text, Join Lines...|J
fi: Perusteksti, yhdistä rivit...|y

en: Plain Text, Join Lines|J
fi: Perusteksti, yhdistä rivit|y

en: Plain Text...|T
fi: Perusteksti...|t

en: Plain Text|T
fi: Perusteksti

en: Plain Title
fi: Yksinkertainen teoksen nimi

en: Plain Title:
fi: Yksinkertainen teoksen nimi:

en: Plain text
fi: Perusteksti

en: Plain text (catdvi)
fi: Perusteksti (catdvi)

en: Plain text (chess output)
fi: Muotoilematon teksti (shakkilautatuloste)

en: Plain text (ps2ascii)
fi: Perusteksti (ps2ascii)

en: Plain text (pstotext)
fi: Perusteksti (pstotext)

en: Plain text|a
fi: Perusteksti

en: PlainFrame
fi: Pelkistetty dia

en: Planotable
fi: Kokosivutaulukko

en: Plate
fi: Kiiltokuva

en: Please install correctly to estimate the great
fi: Asenna LyX oikein, jotta voit nähdä, kuinka paljon

en: Please specify a LaTeX length expression or a skip amount (%1$s)
fi: Anna LaTeX-tyyppinen pituusilmaisu tai väli (%1$s)

en: Please specify a LaTeX length expression.
fi: Anna LaTeX-tyyppinen pituusilmaisu.

en: Please specify an integer value.
fi: Anna kokonaislukuarvo.

en: Please specify one of %1$s.
fi: Valitse yksi seuraavista: %1$s.

en: Please specify one or more of '%1$s'.
fi: Määritä yksi tai useampi '%1$s'.

en: Please specify true or false.
fi: Anna true tai false.

en: Please, preview the document first.
fi: Esikatsele asiakirja ensin.

en: Plural
fi: Monikko

en: Poemtitle
fi: Runon otsikko

en: Poemtitle*
fi: Runon otsikko*

en: Polish
fi: puola

en: Portrait Slide
fi: Pystykalvo

en: Portrait Slide:
fi: Pystykalvo:

en: PortraitSlide
fi: Pystykalvo

en: Portuguese
fi: portugali

en: Portuguese (Brazil)
fi: portugali (Brasilia)

en: Position
fi: Asema

en: Post Scriptum:
fi: Jalkikirjoitus:

en: Postal Code
fi: Postinumero

en: PostalComment
fi: Postihuomautus

en: PostalComment:
fi: Postihuomautus:

en: Posters
fi: Julisteet

en: Postvermerk
fi: Postimerkintä

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Preferences...|P
fi: Asetukset...|A

en: Prelim
fi: Ei-lopp.

en: Preprint
fi: Esipainos

en: Presentation
fi: Esitys

en: Presentations
fi: Esitykset

en: PrettyRef
fi: Muotoiltu

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Preview body
fi: Esikatsele runko

en: Preview failed
fi: Esikatselu epäonnistui

en: Preview loading
fi: Esikatselu latautuu

en: Preview preamble
fi: Esikatsele aloitusosa

en: Preview ready
fi: Esikatselu valmis

en: Preview si&ze:
fi: Esikatselun koko:

en: Preview source code
fi: Lähdekoodin esikatselu

en: Preview source code for paragraph %1$d
fi: Esikatsele lähdekoodia kappaleelle %1$d

en: Preview source code from paragraph %1$s to %2$s
fi: Lähdekoodin esikatselu, kappaleet %1$s -- %2$s

en: Previewed equations will have "(#)" labels rather than numbered ones
fi: Esikatseltavissa yhtälöissä on numeroinnin sijaan "(#)"

en: Previewing ...
fi: Esikatsellaan ...

en: Preview|w
fi: Esikatselu|E

en: Print Only
fi: Vain tuloste

en: Print as grey text
fi: Tulosta harmaana tekstina

en: Print version only
fi: Vain tulosteversio

en: Problem
fi: Ongelma

en: Problem #.
fi: Ongelma #.

en: Problem \arabic{theorem}
fi: Ongelma \arabic{theorem}

en: Problem \thechapter.\theproblem.
fi: Ongelma \thechapter.\theproblem.

en: Problem \theproblem.
fi: Ongelma \theproblem.

en: Problem \thetheorem.
fi: Ongelma \thetheorem.

en: Problem*
fi: Ongelma*

en: Problem.
fi: Ongelma.

en: Process the converted file with this command ($$FName = file name)
fi: Käsittele muunnettu tiedosto tällä komennolla ($$FName on tiedoston nimi)

en: Processor for &Japanese:
fi: Japanin käsittelijä:

en: Production
fi: Tuotanto

en: Program
fi: Ohjelma

en: Program Listing
fi: Ohjelmalistaus

en: Program Listing Settings
fi: Ohjelmalistausasetukset

en: Program Listing[[Menu]]
fi: Ohjelmalistaus

en: Program initialisation
fi: Ohjelman käynnistys

en: Progress/Debug Messages
fi: Edistymis- ja virheenjäljitysviestit

en: ProgressContents
fi: Esityksen etenemisluettelo

en: Promote Section|P
fi: Korota luku

en: Promote Section|r
fi: Korota luku

en: Proof
fi: Todistus

en: Proof.
fi: Todistus.

en: Proof:
fi: Todistus:

en: Property
fi: Ominaisuus

en: Property #.
fi: Ominaisuus #.

en: Property \theproperty.
fi: Ominaisuus \theproperty.

en: Proposition
fi: Väittämä

en: Proposition #.
fi: Väittämä #.

en: Proposition \arabic{theorem}
fi: Propositio \arabic{theorem}

en: Proposition \thechapter.\theproposition.
fi: Väitelause \thechapter.\theproposition.

en: Proposition \theproposition.
fi: Väittämä \theproposition.

en: Proposition \thetheorem.
fi: Väite \thetheorem.

en: Proposition*
fi: Väittämä*

en: Proposition.
fi: Väittämä.

en: Protected Horizontal Fill
fi: Suojattu vaakatäyte

en: Protected Horizontal Fill|i
fi: Suojattu vaakatäyte

en: Protected Horizontal Space (%1$s)
fi: Suojattu vaakaväli (%1$s)

en: Protected Hyphen|y
fi: Sitova tavuviiva|v

en: Protected Space
fi: Sitova väli

en: Protected Space|P
fi: Sitova väli|S

en: Protected Space|o
fi: Sitova väli|S

en: Publication Issue
fi: Julkaisun numero

en: Publication Issue:
fi: Julkaisun numero:

en: Publication Month
fi: Julkaisun kuukausi

en: Publication Month:
fi: Julkaisun kuukausi:

en: Publication Volume
fi: Julkaisun vuosi

en: Publication Volume:
fi: Julkaisun vuosikerta:

en: Publication Year
fi: Julkaisun vuosi

en: Publication Year:
fi: Julkaisun vuosi:

en: Published-online:
fi: Julkaistu-verkkoon:

en: Publishers
fi: Julkaisijat

en: Push new inset into the document
fi: Lisää uusi upote asiakirjaan

en: Qt Version (compile-time): %1$s
fi: Qt-version (käännösaikainen): %1$s

en: Qt Version (run-time): %1$s
fi: Qt-version (ajonaikainen): %1$s

en: Quad (1 em)
fi: Nelinkertainen väli (1 em)

en: Quad Space
fi: Nelinkertainen väli

en: Quad Space|Q
fi: Nelinkertainen väli

en: Quadratin space	\quad
fi: Kvadratinin väli	\quad

en: Question
fi: Kysymys

en: Question #.
fi: Kysymys #.

en: Question \thechapter.\thequestion.
fi: Kysymys \thechapter.\thequestion.

en: Question \thequestion.
fi: Kysymys \thequestion.

en: Question \thetheorem.
fi: Kysymys \thetheorem.

en: Question*
fi: Kysymys*

en: Question.
fi: Kysymys.

en: Quit %1
fi: Poistu %1

en: Quotation
fi: Sitaatti

en: Quote
fi: Lainaus

en: R&ename...
fi: Muuta &nimeä...

en: R&eset
fi: &Palauta

en: R&eset class options when document class changes
fi: &Palauta asiakirjaluokan oletukset luokan vaihtuessa

en: R&oman:
fi: A&ntiikva:

en: R/S code
fi: R/S-Koodi

en: Ragged Line Break|R
fi: Ei-tasattu rivinvaihto

en: Raised
fi: Kohotettu

en: Range
fi: Väli

en: Rapid
fi: Pika

en: Raster image
fi: Pikselikuva

en: RasterImage
fi: Pikselikuva

en: Re&move
fi: &Poista

en: Re&name...
fi: Muuta &nimeä...

en: Re&placement:
fi: Korvaava:

en: Read Error
fi: Lukuvirhe

en: Reading not UTF-8 encoded file
fi: Luen ei-UTF-8-koodattua tiedostoa

en: Ready to display
fi: Valmis näkymään

en: Rebuild the file lists
fi: Tee uudet tiedostoluettelot

en: Received
fi: Vastaanotettu

en: Received:
fi: Vastaanotettu:

en: Recipe
fi: Resepti

en: Recipe:
fi: Resepti:

en: Recipient
fi: Vastaanottaja

en: Reconfigure
fi: Konfiguroi uudelleen

en: Reconfigure|R
fi: Konfiguroi uudelleen|r

en: Redefine shortcut?
fi: Määrittele pikanäppäin uudelleen?

en: Redo
fi: Kumoa kumous

en: Redo|R
fi: Kumoa kumous

en: Ref+Text:
fi: Viite+teksti:

en: Ref:
fi: Viite:

en: Reference
fi: Viite

en: Reference For&mat:
fi: Viittaus&muoto:

en: Reference to Name
fi: Viittaus nimeen

en: Reference:
fi: Viite:

en: References
fi: Viitteet

en: References-
fi: Viitteet-

en: References. ---
fi: Viitteet. ---

en: References:
fi: Viitteet:

en: Regexp editor mode
fi: Säännöllisten lausekkeiden muokkaustila

en: Register
fi: Rekisteröi

en: Register...|R
fi: Rekisteröi...|R

en: Regular e&xpression
fi: Säännöllinen lauseke

en: Regular expression editor mode
fi: Säännöllisten ilmaisujen muokkaustila

en: Reject All Changes|e
fi: Hylkää kaikki muutokset

en: Reject Change|R
fi: Hylkää muutos

en: Reject Change|j
fi: Hylkää muutos

en: Reject all changes
fi: Hylkää kaikki muutokset

en: Reject change inside selection
fi: Hylkää muutos valinnan sisällä

en: Reject this change
fi: Hylkää tämä muutos

en: Relations
fi: Relaatiot

en: Relations (extended)
fi: Relaatiot (laajennettu)

en: Release Notes
fi: Julkaisutiedot

en: Reload externally changed document?
fi: Tallennetaanko ohjelman ulkopuolella muutettu asiakirja?

en: Reload saved document?
fi: Perutaanko kaikki muokkaukset?

en: Reloading configuration...
fi: Asetustiedot latautuvat uudelleen...

en: Reload|R
fi: Lataa uudelleen

en: Remark
fi: Huomautus

en: Remark #.
fi: Huomautus #.

en: Remark \arabic{theorem}
fi: Huomautus \arabic{theorem}

en: Remark \thechapter.\theremark.
fi: Huomautus \thechapter.\theremark.

en: Remark \theremark.
fi: Huomautus \theremark.

en: Remark \thetheorem.
fi: Huomio \thetheorem.

en: Remark*
fi: Huomautus*

en: Remark.
fi: Huomautus.

en: Remarks
fi: Huomautukset

en: Remarks #.
fi: Huomautukset #.

en: Remo&ve
fi: &Poista

en: Remove Last Argument
fi: Poista viimeisin parametri

en: Remove Last Argument Spitting Out to the Right
fi: Lisää viimeinen parametri oikealle sylkäisten

en: Remove Optional Argument
fi: Poista valinnainen parametri

en: Remove emergency file now?
fi: Poistetaanko hätätallennustiedosto nyt?

en: Remove emergency file now?
    (%1$s)
fi: Poistetaanko hätätallennustiedosto nyt?
    (%1$s)

en: Remove from personal dictionary|r
fi: Poista omasta sanastosta

en: Remove last argument
fi: Poista viimeinen parametri

en: Remove optional argument
fi: Poista valinnainen parametri

en: Remove the selected branch
fi: Poista valittu haara

en: Remove the selected database
fi: Poista valittu tietokanta

en: Remove the selected index
fi: Poista valittu hakemisto

en: Rename document?
fi: Nimetäänkö asiakirja uudelleen?

en: Rename the selected index
fi: Uudelleennimeä valittu hakemisto

en: Rename|R
fi: Muuta nimeä

en: Renaming failed
fi: Uudelleennimeäminen epäonnistui

en: Repeat frame with label
fi: Toista dia nimikkeen kanssa

en: Repeat this row as footer on every (except the last) page
fi: Toista tämä rivi alaotsikkona kaikilla sivuilla paitsi viimeinen

en: Replace &All
fi: Korvaa k&aikki

en: Replace &with:
fi: K&orvaava teksti:

en: Replace all occurences at once
fi: Korvaa kaikki esiintymät kerralla

en: Replace and find next occurrence [Enter]
fi: Etsi ja korvaa seuraava esiintymä [Enter]

en: Replace the entry with the selection
fi: Korvaa kohta valinnalla

en: Replace with selected word
fi: Korvaa valitulla sanalla

en: Replace word with current choice
fi: Haluatko korvata sanan nykyisellä valinnalla

en: Reports
fi: Raoportit

en: Res&tore
fi: Pala&uta

en: Rescan style files
fi: Etsi uudelleen tyylitiedostoja

en: Rese&t
fi: Palau&ta

en: Reset
fi: Palauta

en: Reset to document default (%1$s, %2$s)|o
fi: Palauta asiakirjan oletukseksi (%1$s, %2$s)|o

en: Reset to language default (%1$s)|l
fi: Palauta kielen oletukseen (%1$s)|l

en: Reset to the default settings for the document class
fi: Palauta nykyisen luokan oletusasetukset

en: Reset to the preset default
fi: Palauta esiasetuksen oletusarvoon

en: Resize this to the correct table dimensions
fi: Muuta tämän koko oikeita taulukon mittoja vastaavaksi

en: Restore cursor &positions
fi: Palauta kohdistinpaikat

en: Restore to the cursor position when the file was last closed
fi: Muista kunkin tiedoston osalta viime sulkemisen yhteydessä käytetty kohdistinpaikka

en: Restore window layouts and &geometries
fi: Palauta ikkunoiden asettelu, koko ja sijainti

en: Restrict search to math environments only
fi: Rajoita haku vain matematiikkaympäristöihin

en: Restrict search to whole words only
fi: Huomioi vain kokonaiset sanat

en: Restriction
fi: Rajoitus

en: Restriction:
fi: Rajoitus:

en: RetourAdresse
fi: Palautusosoite

en: Retrieve from version control?
fi: Palautetaanko versionhallinnasta?

en: Return address
fi: Palautusosoite

en: ReturnAddress
fi: Palautusosoite

en: ReturnAddress:
fi: Palautusosoite:

en: Revert changes
fi: Kumoa muutokset

en: Revert the color to the default
fi: Palauta oletusväri

en: Revert to Repository Version|v
fi: Palauta versionhallinnan versio

en: Revert to Saved|R
fi: Peru kaikki muokkaukset

en: Revert to saved document?
fi: Perutaanko kaikki muokkaukset?

en: Revert to stored version of document?
fi: Ladataanko levyllä oleva versio muistissa olevan asiakirjan päälle?

en: Review
fi: Arviointi

en: Review[[Toolbar]]
fi: Arviointi

en: Revised
fi: Tarkastettu

en: Revised:
fi: Tarkastettu:

en: Revision
fi: Versio

en: Revision Author|A
fi: Version tekijä

en: Revision Date|D
fi: Version päiväys

en: Revision History
fi: Versiohistoriikki

en: Revision Time|i
fi: Version aika

en: Revision control error.
fi: Versiohallinnan virhe.

en: RevisionHistory
fi: Versiohistoriikki

en: RevisionRemark
fi: Versiohuomautus

en: Ri&ght
fi: &Oikea

en: Rich Text Format
fi: Rikas tekstimuoto (RTF)

en: Right
fi: Oikea

en: Right &top:
fi: Ylä&oikea:

en: Right Address
fi: Oikea osoite

en: Right Footer
fi: Oikea alaotsikko

en: Right Footer:
fi: Oikea alaotsikko:

en: Right Header
fi: Oikea yläotsikko

en: Right Header:
fi: Oikea yläotsikko:

en: Right Line|R
fi: Oikea reunaviiva|O

en: Right Summary
fi: Oikea yhteenveto

en: Right header:
fi: Oikea yläotsikko:

en: Right logo:
fi: Oikea logo:

en: Right summary
fi: Oikea yhteenveto

en: Right-to-Left Language Support
fi: Oikealta vasemmalle -kir&joitussuuntatuki

en: RightHeader
fi: Oikea yläotsikko

en: RightLogo
fi: OikeaLogo

en: Right|R
fi: Oikea|O

en: Right|h
fi: Oikea|O

en: Risk and Safety Statements
fi: Riski- ja turvallisuustiedonannot

en: Ro&tate after scaling
fi: Kie&rrä skaalauksen jälkeen

en: Roman
fi: Antiikva

en: Roman	\mathrm
fi: Pysty	\mathrm

en: Romanian
fi: romania

en: Roots
fi: Juuret

en: Rotate
fi: Kierrä

en: Rotate Graphics
fi: Kierrä kuva

en: Rotate cell by 90 degrees or unset rotation
fi: Kierrä tätä solua 90 astetta tai poista kierto

en: Rotate table by 90 degrees or unset rotation
fi: Kierrä taulukkoa 90 astetta tai poista kierto

en: Rotate the table by 90 degrees
fi: Kierrä taulukkoa 90 astetta

en: Rotate this cell by 90 degrees
fi: Kierrä tätä solua 90 astetta

en: Rotatefoilhead
fi: Kiertyvä kalvon alku

en: Row setting
fi: Riviasetukset

en: Row settings
fi: Rivin asetukset

en: Rows & Columns|C
fi: Rivit & sarakkeet

en: Runhead:
fi: Juokseva otsikko:

en: Running Author
fi: Tekijä (jatko)

en: Running BibTeX.
fi: BibTeX on käynnissä.

en: Running Chapter
fi: Kappale (jatko):

en: Running Index Processor.
fi: Indeksointikäsittelijää suoritetaan.

en: Running LaTeX Title
fi: LaTeX-teoksen juokseva nimi

en: Running LaTeX...
fi: LaTeX käynnissä...

en: Running MakeIndex for nomencl.
fi: MakeIndex/nomencl on käynnissä.

en: Running Section
fi: Luku (jatko)

en: Running Title
fi: Teoksen nimi (jatko)

en: Running author:
fi: Tekijä (jatko):

en: Running chapter:
fi: Kappale (jatko):

en: Running chktex...
fi: chktex on käynnissä...

en: Running configure...
fi: "configure" käynnissä...

en: Running out of delimiters
fi: Erotinmerkit lopussa

en: Running section:
fi: Luku (jatko):

en: Running title:
fi: Teoksen nimi (jatko):

en: RunningAuthor
fi: Tekijä (jatko)

en: RunningTitle
fi: TeoksenNimiJatko

en: Russian
fi: venäjä

en: S&cale (%):
fi: Skaalaus-%:

en: S&econdary:
fi: Toissijainen:

en: S&elected
fi: Valittu

en: S&elected:
fi: Valittu:

en: S&ettings
fi: As&etukset

en: S&hape:
fi: &Muoto:

en: S&hort name:
fi: Ly&hyt nimi:

en: S&mall:
fi: Pieni:

en: S&maller:
fi: Pienempi:

en: S&mallest:
fi: Pienin:

en: S&pace as symbol
fi: Välilyönti symboliksi

en: S&pellcheck continuously
fi: Oikolue taukoamatta

en: S&tep:
fi: Askel:

en: S&uggestions:
fi: Ehdotukset:

en: S&ynchronize Dialog
fi: Synkronoi dialogi

en: S&ynchronize with output
fi: Ta&hdista tulosteen kanssa

en: SCENE
fi: KOHTAUS

en: SCENE \arabic{scene}
fi: KOHTAUS \arabic{scene}

en: SCENE*
fi: KOHTAUS*

en: SS-Code
fi: SS-koodi

en: SS-Title
fi: SS-teoksnimi

en: SVG (compressed)
fi: SVG (tiivistetty)

en: Sans Serif
fi: Sans serif

en: Sanskrit
fi: sanskriitti

en: Save &transient properties
fi: Tallenna &katoavat ominaisuudet

en: Save All|l
fi: Tallenna kaikki|l

en: Save As...|A
fi: Tallenna nimellä...|n

en: Save Bookmark 1|S
fi: Tallenna kirjanmerkki 1|T

en: Save Bookmark 2
fi: Tallenna kirjanmerkki 2

en: Save Bookmark 3
fi: Tallenna kirjanmerkki 3

en: Save Bookmark 4
fi: Tallenna kirjanmerkki 4

en: Save Bookmark 5
fi: Tallenna kirjanmerkki 5

en: Save as Document Defaults
fi: Tallenna asiakirjan oletukseksi

en: Save bookmark
fi: Tallenna kirjanmerkki

en: Save changed document?
fi: Tallennetaanko muutunut asiakirja?

en: Save document
fi: Tallenna asiakirja

en: Save document?
fi: Tallennetaanko asiakirja?

en: Save failed! Document is lost.
fi: Tallennus epäonnistui. Asiakirja on menetetty.

en: Save failed! Trying again...
fi: Tallennus epäonnistui! Yritetään uudelleen...

en: Save failed! Trying yet again...
fi: Tallennus epäonnistui! Yritetään yhä uudelleen...

en: Save new document?
fi: Tallennetaanko uusi asiakirja?

en: Save settings as LyX's default document settings
fi: Tallenna LyXin asiakirja-asetukset LyXin oletusarvoisiksi

en: Save the &document directory path
fi: Tallenna asiakirjan hakemisto

en: Saved to %1$s. Phew.
fi: Tallennettu tiedostoon %1$s. Huh.

en: Save|S
fi: Tallenna|T

en: Saving all documents...
fi: Talennan kaikki asiakirjat...

en: Saving document %1$s...
fi: Asiakirja %1$s tallentuu...

en: Sc&ale (%):
fi: Skaalaus-%:

en: Sca&le on Screen (%):
fi: &Skaalaa näyttökuva (%):

en: Sca&le on screen (%):
fi: Skaa&laa näyttökuva (%):

en: Scale
fi: Skaalaus

en: Scale the preview size to suit.
fi: Skaalaa esikatselunäkymä sopivan kokoiseksi.

en: Scale%
fi: Skaalaus%

en: Scaling etc...
fi: Skaalautuu ym...

en: Scan for new databases and styles
fi: Etsi uusia tietokantoja ja tyylejä

en: Scene
fi: Kohtaus

en: Scheme
fi: Kuvaus

en: SciPoster
fi: TiedeJuliste

en: Scottish
fi: gaeli (Skotlanti)

en: Screen Fonts
fi: Näyttökirjasimet

en: Screen Only
fi: Vain ruudulla

en: Screen used (&pixels):
fi: Näytön koko (pikseleinä):

en: Screen version only
fi: Vain ruutuversiossa

en: Script (small) style	\scriptstyle
fi: Indeksityyli (pieni)	\scriptstyle

en: Scripts
fi: Komentojonot

en: Scriptscript (smaller) style	\scriptscriptstyle
fi: Indeksi-indeksityyli (pienempi)	\scriptscriptstyle

en: Scroll &below end of document
fi: Vieritä asiakirjan lopun alapuolelle

en: Scroll Wheel Zoom
fi: Hiiren rulla suurentaa näkymää

en: Scrolling debugging
fi: Vierityksen virheenjäljitys

en: Sear&ch
fi: &Etsi

en: Search
fi: Etsi

en: Search &backwards
fi: Etsi e&dellinen

en: Search as you &type
fi: Etsi samalla kun kirjoitat

en: Search error
fi: Etsintävirhe

en: Search on&ly in maths
fi: Etsi vain matematiikkaympäristöistä

en: Search string is empty
fi: Etsimismerkkijono on tyhjä

en: Section
fi: Kappale

en: Section ##
fi: Kappale ##

en: Section \arabic{section}
fi: Kappale \arabic{section}

en: Section*
fi: Kappale*

en: Sele&cted Label:
fi: Valittu nnimike:

en: Select %1$s file to import
fi: Valitse tuotava %1$s-tiedosto

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select LyX document to insert
fi: Valitse lisättävä LyX-asiakirja

en: Select Section|S
fi: Valitse luku

en: Select Whole Inset
fi: Valitse koko upote

en: Select a BibTeX database to add
fi: Valitse lisättävä BibTeX-tietokanta

en: Select a BibTeX style
fi: Valitse BibTeX-tyyli

en: Select a backups directory
fi: Valitse varmuuskopiohakemisto

en: Select a document directory
fi: Valitse asiakirjahakemisto

en: Select a document templates directory
fi: Valitse asiakirjamallien hakemisto

en: Select a file
fi: Valitse tiedosto

en: Select a processor
fi: Valitse kirjallisuusviitteiden käsittelijä

en: Select a temporary directory
fi: Valitse väliaikaishakemisto

en: Select an image file
fi: Valitse kuvatiedosto

en: Select de&fault master document
fi: Valitse oletusarvoinen pääasiakirja

en: Select directory for example files
fi: Valitse esimerkkitiedostojen hakemisto

en: Select document
fi: Valitse asiakirja

en: Select document to include
fi: Valitse sisällytettävä asiakirja

en: Select document to open
fi: Valitse avattava asiakirja

en: Select external file
fi: Valitse ulkoinen tiedosto

en: Select file to insert
fi: Valitse lisättävä tiedosto

en: Select for tables that span multiple pages
fi: Valitse, jos taulukko on usean sivun mittainen

en: Select graphics file
fi: Valitse kuvatiedosto

en: Select how LyX will display any graphics.
fi: Miten LyX näyttää kuvat.

en: Select if a language switching command is needed at the beginning of the document.
fi: Käytä tätä, jos asiakirjan alussa täytyy olla kielenvaihtokomento.

en: Select if a language switching command is needed at the end of the document.
fi: Käytä tätä, jos asiakirjan lopussa täytyy olla kielenvaihtokomento.

en: Select master document
fi: Valitse pääasiakirja

en: Select template file
fi: Valitse mallitiedosto

en: Select the dialect of the programming language, if available
fi: Valitse ohjelmointikielen murre, mikäli olemassa

en: Select the entry types on which the filter applies
fi: Valitse syötetyypit, joihin suodatin vaikuttaa

en: Select the fields on which the filter applies
fi: Valitse kentät, joihin suodatin vaikuttaa

en: Select the index that shall be printed at this place of the document.
fi: Valitse hakemisto, joka tulostetaan tähän kohtaa asiakirjaa.

en: Select the math typeface
fi: Valitse kaavojen kirjasin

en: Select the output format
fi: Valitse tulostusmuoto

en: Select the programming language
fi: Valitse ohjelmointikieli

en: Select this if you want to split your bibliography into sections
fi: Tämä valinta jakaa kirjallisuusviitteet lukuihin

en: Select to check whether the lastfiles still exist.
fi: Määritä, tarkistetaanko viimeisimpien tiedostojen olemassaolo.

en: Select to control the highlighting of words with a language foreign to that of the document.
fi: Muuta muiden kuin asiakirjan kielellä kirjoitettujen osien merkintää.

en: Select which language package LyX should use
fi: Valitse mitä kielipakettia LyX:n tulisi käyttää

en: Select your branch
fi: Valitse haarasi

en: Selected &Citations:
fi: Valitut kirjallisuusviitteet:

en: Selected classes or styles
fi: Valitut luokat tai tyylit

en: Selection copy/paste mechanism
fi: Valinnan kopioi/liitä-mekanismi

en: Selection, Join Lines|i
fi: Valinta, yhd. Rivejä|R

en: Selections not supported.
fi: Valintoja ei tueta.

en: Selection|S
fi: Valinta

en: Seminar
fi: Seminaari

en: Send To Address
fi: Lähetysosoite

en: Sender Address:
fi: Lähettäjän osoite:

en: Sender E-Mail:
fi: Läh. sähköposti:

en: Sender Fax:
fi: Lähettäjän faksi:

en: Sender Name:
fi: Lähettäjän nimi:

en: Sender Phone:
fi: Lähettäjän puh.:

en: Sender URL:
fi: Lähettäjän URL:

en: SenderAddress
fi: Lähettäjän osoite

en: Senseless
fi: Järjetöntä

en: Senseless with this layout!
fi: Järjetöntä tällä kappaletyylillä!

en: Senseless!!!
fi: Järjetöntä!!!

en: Separation value
fi: Erottelun määrä

en: Serbian
fi: serbia

en: Serbian (Latin)
fi: serbia (latina)

en: Seriate
fi: Luetelma

en: Session Handling
fi: Istunnonhallinta

en: Set
fi: Joukko

en: Set &height:
fi: Korkeus:

en: Set &width:
fi: &Leveys:

en: Set Borders
fi: Aseta reunukset

en: Set a page break on the current row
fi: Aseta rivinvaihto nykyiselle riville

en: Set all borders of the current (selected) cell(s)
fi: Valitse kaikki reunukset valitu(i)lle solu(i)lle

en: Set all lines
fi: Kaikki viivat päälle

en: Set border lines
fi: Aseta reunaviivat

en: Set borders of the current (selected) cell(s)
fi: Valitse reunuksia valitu(i)lle solu(i)lle

en: Set bottom line
fi: Alaviiva päälle

en: Set class options to default on class change
fi: Aseta asiakirjaluokan asetukset oletusarvoisiksi, kun luokka vaihtuu

en: Set display mode
fi: Valitse näyttötila

en: Set languages &globally
fi: Säädä kieliasetukset globaalisti

en: Set left line
fi: Viiva vasemmalla päälle

en: Set max. &height:
fi: Aseta suurin korkeus:

en: Set max. &width:
fi: Aseta suurin leveys:

en: Set multi-column
fi: Yhdistetyt sarakkeet päälle

en: Set multi-row
fi: Yhdistetyt rivit päälle

en: Set right line
fi: Viiva oikealla päälle

en: Set the path to the Hunspell dictionaries
fi: Säädä Hunspell-sanakirjojen polku

en: Set top line
fi: Yläviiva päälle

en: Set-color "%1$s" failed - color is undefined or may not be redefined
fi: Värin "%1$s" asetus epäonnistui - väri on määrittelemätön, tai sitä ei voi määritellä uudelleen.

en: Sets height of graphic. Leave unchecked to set automatically.
fi: Asettaa kuvan korkeus. Jätä pois päältä jos haluat automaattiasetus.

en: Sets width of graphic. Leave unchecked to set automatically.
fi: Asettaa kuvan leveys. Jätä pois päältä jos haluat automaattiasetus.

en: Setting debug level to %1$s
fi: Virheilmoitustaso on nyt %1$s

en: Settings
fi: Asetukset

en: Settings...|S
fi: Asetukset...|s

en: Settings...|e
fi: Asetukset...|e

en: Shaded Background|B
fi: Varjostettu tausta

en: Shaded background
fi: Varjostettu tausta

en: Shaded boxes:
fi: Varjostetut laatikot:

en: Sheet music typeset by GNU LilyPond,
    converted to .pdf or .eps for inclusion
    Using .eps requires at least lilypond 2.6
    Using .pdf requires at least lilypond 2.9
fi: Nuotit GNU Lilypondin lataamina,
    muunnettuna .pdf tai .eps -muotoon
    .eps vaatii vähintään lilipond 2.6
    .pdf vaatii vähintään lilipond 2.9

en: Shift+Enter search backwards directly
fi: Vaihto+Enter etsii nopeasti taaksepäin

en: Sho&w in LyX
fi: &Näytä LyXissä

en: Sho&w in export menu
fi: Näytä vientivalikossa

en: Sho&w popup without delay for non-unique completions
fi: Näytä ponnahdusvihje ilman viivettä ainutkertaisille täydennyksille

en: Short Author
fi: Lyhyt tekijä

en: Short Author|S
fi: Lyhyt tekijä

en: Short Date|S
fi: Lyhyt päiväys

en: Short Frame Title|S
fi: Lyhyt dian otsikko

en: Short Institute|S
fi: Lyhyt laitos

en: Short Subtitle|S
fi: Lyhyt alaotsikko

en: Short Title
fi: Lyhyt teoksen nimi

en: Short Title (Header)
fi: Lyhyt teoksen nimi (otsake)

en: Short Title (TOC)|S
fi: Lyhyt teoksen nimi (Sisällysluettelo)|S

en: Short Title:
fi: Lyhyt teoksen nimi:

en: Short Title|S
fi: Lyhyt teoksen nimi

en: Short author:
fi: Lyhyt tekijä:

en: Short name
fi: Lyhyt nimi

en: Short title
fi: Lyhyt teoksen nimi

en: Short title as it appears in the running headers
fi: Lyhyt otsikko sellaisena kuin se näkyy jatkuvissa otsakkeissa

en: Short title for the main(document) language
fi: Lyhyt otsikko pääasiakirjan kielelle

en: Short title:
fi: Lyhyt teoksen nimi:

en: ShortFoilhead
fi: Lyhyt kalvon alku

en: ShortRotatefoilhead
fi: Lyhyt kiertyvä kalvon alku

en: ShortTitle
fi: Lyhyt teoksen nimi

en: Shortc&ut:
fi: P&ikanäppäin:

en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Shortcuts|S
fi: Pikanäppäimet|P

en: Show &path
fi: Näytä p&olku

en: Show Changes in Output|S
fi: Näytä muutokset tulosteessa

en: Show ERT button only
fi: Näytä vain ERT-kehyksen painike

en: Show ERT contents
fi: Näytä ERT-kehyksen sisältö

en: Show File
fi: Näytä tiedosto

en: Show History...|H
fi: Näytä historia...|h

en: Show LaTeX preview
fi: Näytä LaTeX-esikatselu

en: Show Label|L
fi: Näytä nimike

en: Show Math Toolbar
fi: Matematiikkapalkki pois/päälle

en: Show Output &Anyway
fi: Näytä tuloste &joka tapauksessa

en: Show Table Toolbar
fi: Taulukkopalkki pois/päälle

en: Show changes in output
fi: Näytä muutokset tulosteessa

en: Show contents of marked file. Only possible when files are shown with path
fi: Näytä merkityn tiedoston sisältö. Mahdollista vain kun tiedostot näytetään polkuineen

en: Show ke&y-bindings containing:
fi: Näytä näppäinyhdistelmät, jotka sisältävät:

en: Show undefined branches used in this document.
fi: Näytä määrittämättömät haarat tässä dokumentissa.

en: Shows a typeset preview of things such as math
fi: Näyttää taitetun esikatselun esimerkiksi matematiikasta

en: Si&ze and Rotation
fi: &Koko ja kääntö

en: Si&ze:
fi: K&oko:

en: Signature
fi: Allekirjoitus

en: Signature:
fi: Allekirjoitus:

en: Signature|S
fi: Allekirjoitus

en: Simple CV
fi: Yksinkertainen CV

en: Simple Frame, Page Breaks|P
fi: Yksinkertainen kehys, ei sido sivurajojen yli

en: Simple Frame|F
fi: Yksinkertainen kehys

en: Simple rectangular frame
fi: Yksinkertainen nelikulmainen kehys

en: Single
fi: Yksinkertainen

en: Size
fi: Koko

en: Size of the indentation
fi: Sisennyksen koko

en: Size of the vertical space
fi: Pystyvälin koko

en: Size value
fi: Koko

en: Size: %1$s
fi: Koko: %1$s

en: Skip trailing non-word characters
fi: Ohita seuraavat ei-kirjainmerkit

en: Slanted
fi: Kalteva

en: Slide
fi: Kalvo

en: Slide Contents
fi: Kalvon sisältö

en: Slide Option
fi: Kalvon valinnat

en: Slide*
fi: Kalvo*

en: SlideContents
fi: Kalvon sisältö

en: SlideHeading
fi: Kalvon otsikko

en: SlideSubHeading
fi: Kalvon alaotsikko

en: Slides
fi: Diat

en: Slovak
fi: slovakki

en: Slovene
fi: sloveeni

en: Small
fi: Pieni

en: Small Caps
fi: Kapiteeli

en: Small skip
fi: Pieni väli

en: Small-sized Icons
fi: Pienet ikonit

en: SmallSkip
fi: Pieni väli

en: Smallcaps
fi: Kapiteeli

en: Smaller
fi: Pienempi

en: Smallest
fi: Pienin

en: Sol
fi: Ratkaisu

en: Solution
fi: Ratkaisu

en: Solution #.
fi: Ratkaisu #.

en: Solution \thechapter.\thesolution.
fi: Ratkaisu \thechapter.\thesolution.

en: Solution \thesolution
fi: Ratkaisu \thesolution

en: Solution \thesolution.
fi: Ratkaisu \thesolution.

en: Solution \thetheorem.
fi: Ratkaisu \thetheorem.

en: Solution*
fi: Ratkaisu*

en: Solution.
fi: Ratkaisu.

en: Some characters of your document are probably not representable in the chosen encoding.
    Changing the document encoding to utf8 could help.
fi: Asiakirjasi sisältää merkkejä, joita lienevät mahdottomia esittää valitussasi merkistössä.
    merkistön muuttaminen tuf8:ksi auttanee.

en: Sort
fi: Järjestä

en: Sort &as:
fi: Lajittele seuraavasti:

en: Sort &environments alphabetically
fi: Järjestä ympäristöt aakkosellisesti

en: Sorting:
fi: Lajittelu:

en: Source
fi: Lähdekoodi

en: South European (ISO 8859-3)
fi: eteläeurooppalainen (ISO 8859-3)

en: Space Before Page Break
fi: Väli ennen sivuvaihtoa

en: Space after picture:
fi: Väli kuvan jälkeen:

en: Space before picture:
fi: Väli ennen kuvaa:

en: Space i&n string as symbol
fi: Välilyönti merkkijonossa symbolina

en: Spacing
fi: Väli

en: Spacing type
fi: Välin tyyppi

en: Spacings
fi: Välit

en: Spanish
fi: espanja

en: Spanish (Mexico)
fi: espanja (Meksiko)

en: Speaker
fi: Puhuja

en: Special Character|p
fi: Erikoismerkki|i

en: Special-section
fi: Erikoiskappale

en: Special-section:
fi: Erikoiskappale:

en: Specialmail
fi: Erikoisposti

en: Specialmail:
fi: Erikoisposti:

en: Specific BibTeX command and options for pLaTeX (Japanese)
fi: Määrätty BibTeX-komento ja valinnat pLaTeX:lle (japani)

en: Specific Manuals|p
fi: Yksityiskohtaiset käyttöohjeet

en: Specific index command and options for pLaTeX (Japanese)
fi: Määrätty hakemistokomento ja valinnat pLaTeX:lle (japani)

en: Specifies the vertical alignment of this cell in relation to the baseline of the row.
fi: Määrittää tämän solun pystytasauksen suhteessa rivin perusviivaan.

en: Specify additional chars that can be part of a word.
fi: Anna merkkejä, jotka voivat esiintyä sanan osana tavallisten
    merkkien lisäksi.

en: Specify an alternate language. The default is to use the language of the document.
fi: Anna vaihtoehtoinen kieli. Asiakirjan kieltä käytetään oletuksena.

en: Specify placement (htbp) for floating listings
fi: Anna sijoitus (htbp) kelluville listauksille

en: Specify the default output format (for view/update)
fi: Anna oletusmuoto tulosteelle (katselua/päivitystä varten)

en: Specify the default output format when using (PDF)LaTeX
fi: Määritä oletusformaatti tulosteelle kun käytetään (PDF)LaTeXia

en: Specify the font encoding (e.g., T1).
fi: Määritä fonttikoodaus (esim. T1).

en: Specify the link target
fi: Määritä linkin kohde

en: Specify the paper command to DVI viewer (leave empty or use "-paper")
fi: Komentoriviparametri, joka kertoo DVI-katselimelle paperikoon. (Jätä tyhjäksi tai käytä arvoa "-paper")

en: Spell Checker
fi: Oikoluku

en: Spell checker has no dictionaries.
fi: Oikoluvun käytössä ei ole sanakirjoja.

en: Spellcheck &notes and comments
fi: Oikolue muistiinpanot ja huomautukset

en: Spellcheck continuously
fi: Oikolue taukoamatta

en: Spellchecker
fi: Oikoluku

en: Spellchecker...|S
fi: Oikoluku...|O

en: Split Cell|C
fi: Jaa solu|J

en: Split Environment|S
fi: Jaettu ympäristö|t

en: Split View Into Left and Right Half|i
fi: Jaa näkymä vasempaan ja oikeaan puoliskoon

en: Split View Into Upper and Lower Half|e
fi: Jaa näkymä ylä- ja alapuoliskoon

en: Square
fi: Neliö

en: Square root	\sqrt
fi: Neliöjuuri	\sqrt

en: St&yle
fi: T&yyli

en: Stadt
fi: Kaupunki

en: Standard
fi: Perusteksti

en: Standard	\frac
fi: Perusmurtoluku	\frac

en: Standard+Textual Page
fi: Tavallinen+sivunro tekstinä

en: Star
fi: Tähti

en: Start Appendix Here|x
fi: Aloita liite tästä|i

en: Start New Environment (%1$s)
fi: Aloita uusi ympäristö (%1$s)

en: Start New Parent Environment (%1$s)
fi: Aloita uusi isäntäympäristö (%1$s)

en: Start column (increase depth!), width:
fi: Aloita palsta (lisää sis.!), leveys:

en: State
fi: Maa

en: State:
fi: Maa:

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Statistics for the document:
fi: Asiakirjan tilastot:

en: Statistics for the selection:
fi: Valitun alueen tilastot:

en: Statistics...|a
fi: Tilastot...|s

en: Status
fi: Tila

en: Stop command?
fi: Pysäytä komento?

en: Street
fi: Katu

en: Street Address
fi: Katuosoite

en: Street:
fi: Katu:

en: Stretch
fi: Venytä

en: Strike out
fi: Yliviivaus

en: Strike out %1$s,
fi: Yliviivaa  %1$s,

en: String found.
fi: Merkkijono löytyi.

en: String has been replaced.
fi: Merkkijono korvattu.

en: String not found.
fi: Merkkijonoa ei löytynyt.

en: Strong
fi: Voimakas

en: Structure
fi: Rakenne

en: Structure Tree
fi: Rakennepuu

en: Sty&le format:
fi: Tyy&lin muoto:

en: Style
fi: Tyyli

en: Style File:
fi: Tyylitiedosto:

en: Style Options
fi: Tyyliasetukset

en: Style used for the page header and footer
fi: Sivuotsikoissa käytetty tyyli

en: Styles & classes
fi: Tyylit & luokat

en: SubTitle
fi: Alaotsikko

en: SubVariation
fi: Alimuunnelma

en: SubVariation2
fi: Alimuunnelma2

en: SubVariation3
fi: Alimuunnelma3

en: SubVariation4
fi: Alimuunnelma 4

en: SubVariation5
fi: Alimuunnelma5

en: Subdivided bibli&ography
fi: Luvuittain jaetut kirjallisuusviitteet

en: Subexample
fi: Aliesimerkki

en: Subindex|b
fi: Alihakemisto

en: Subject
fi: Aihe

en: Subject headings:
fi: Aiheotsikot:

en: Subject:
fi: Aihe:

en: Subjectclass
fi: Aiheluokka

en: Subparagraph
fi: Aliosakappale

en: Subparagraph*
fi: Aliosakappale*

en: Subscript
fi: Alaindeksi

en: Subscript|u
fi: Alaindeksi|A

en: Subsection
fi: Alikappale

en: Subsection Box
fi: Alikappalelaatikko

en: Subsection \arabic{section}.\arabic{subsection}
fi: Alikappale \arabic{section}.\arabic{subsection}

en: Subsection*
fi: Alikappale*

en: SubsectionBox
fi: AlikappaleLaatikko

en: Subset
fi: Alijoukko

en: Subsubparagraph
fi: Alialiosakappale

en: Subsubsection
fi: Alialikappale

en: Subsubsection Box
fi: Alialikappalelaatikko

en: Subsubsection \arabic{section}.\arabic{subsection}.\arabic{subsubsection}
fi: Alialikappale \arabic{section}.\arabic{subsection}.\arabic{subsubsection}

en: Subsubsection*
fi: Alialikappale*

en: SubsubsectionBox
fi: AlialikappaleLaatikko

en: Subtitle
fi: Alaotsikko

en: Subvariation(2):
fi: Alimuunnelma(2):

en: Subvariation(3):
fi: Alimuunnelma(3):

en: Subvariation(4):
fi: Alimuunnelma(4):

en: Subvariation(5):
fi: Alimuunnelma(5):

en: Subvariation:
fi: Alimuunnelma:

en: Successful export to format: %1$s
fi: Vietiin onnistuneesti muotoon: %1$s

en: Successful preview of format: %1$s
fi: Onnistunut esikatselu muodosta: %1$s

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Summary \arabic{summ}
fi: Yhteenveto \arabic{summ}

en: Summary \thechapter.\thesummary.
fi: Yhteenveto \thechapter.\thesummary.

en: Summary \thesummary.
fi: Yhteenveto \thesummary.

en: Summary \thetheorem.
fi: Yhteenveto \thetheorem.

en: Summary*
fi: Yhteenveto*

en: Summary.
fi: Yhteenveto.

en: Superscript
fi: Yläindeksi

en: Superscripts and Subscripts
fi: Ylä- ja alaindeksit

en: Superscript|S
fi: Yläindeksi|Y

en: Supported spacing types
fi: Tuetut välityypit

en: Supset
fi: Ylijoukko

en: Surname
fi: Sukunimi

en: Swap left and right delimiter type (while reversing to the appropriate direction)
fi: Vaihda vasemman ja oikean erottimen tyyppi (samalla kääntäen asianmukaiseen suuntaan)

en: Swedish
fi: ruotsi

en: Switch between available lists (table of contents, list of figures, list of tables, and others)
fi: Vaihda saatavilla olevien listojen välillä (sisällys-, kuva-, taulukko- ja muut luettelot)

en: Sy&mbol:
fi: Sy&mboli:

en: Symbol
fi: Symboli

en: Symbols
fi: Symbolit

en: Symbols...|b
fi: Symbolit...|b

en: Syntax: set-color <lyx_name> <x11_name>
fi: Syntaksi: set-color <lyx_nimi> <x11_nimi>

en: System and Miscellaneous
fi: Järjestelmä ja sekalaista

en: System file not found
fi: Järjestelmätiedostoa ei löytynyt

en: System files|#S#s
fi: Järjestelmän tiedostot|s

en: System function not found
fi: Järjestelmäfunktiota ei löytynyt

en: System reconfiguration failed
fi: Kokoonpanoasetusten uudelleensäätö epäonnistui

en: System reconfigured
fi: Kokoonpanoasetukset uudelleensäädetty

en: T&hesaurus dictionaries:
fi: Synonyymisanakirjat:

en: T&op of row:
fi: Rivin yläreuna:

en: T&ypewriter:
fi: &Kirjoituskone:

en: TEX&INPUTS prefix:
fi: TEXINPUTS-etuliite:

en: TITLE OVER:
fi: OTSIKKO_YLLÄ:

en: TOC Author
fi: Sisällysluettelon tekijä

en: TOC Author:
fi: Sisällysluettelon tekijä:

en: TOC Title
fi: Sisällysluettelon otsikko

en: TOC Title:
fi: Sisällysluettelon otsikko:

en: TOC author:
fi: Sisällysluettelon tekijä:

en: TOC title:
fi: Sisällysluettelon otsikko:

en: TODO Note Options|s
fi: TODO-huomioiden valinnat

en: TODO Notes
fi: TODO muistiinpanot

en: Tab&ulator size:
fi: Sarkaimen koko:

en: Table
fi: Taulukko

en: Table (CSV)
fi: Taulukko (CSV)

en: Table Note
fi: Taulukon muistiinpano

en: Table Notes
fi: Taulukon muistiinpanoja

en: Table Settings...|a
fi: Taulukkoasetukset...|a

en: Table Wrap Float|T
fi: Taulukon tyköupote

en: Table of Contents
fi: Sisällysluettelo

en: Table of Contents|C
fi: Sisällysluettelo|S

en: Table-wide settings
fi: Taulukkoasetukset

en: Table...|T
fi: Taulukko...|a

en: TableCaption
fi: Taulukon_teksti

en: TableComments
fi: Huomautusluettelo

en: TableRefs
fi: Viiteluettelo

en: Tableau
fi: Taulu

en: Tables
fi: Taulukot

en: Tables:
fi: Taulukot:

en: Table|T
fi: Taulukko

en: Tabular Settings
fi: Taulukkoasetukset

en: Tamil
fi: tamili

en: TeX Code
fi: TeX-koodi

en: TeX Code Settings...|C
fi: TeX-koodin asetukset...|k

en: TeX Code:
fi: TeX-koodi:

en: TeX Information
fi: TeX-tietoja

en: TeX Information|I
fi: TeX-tietoja|i

en: TeX Logo
fi: TeX-logo

en: TeX Logo|T
fi: TeX-logo

en: TeX Mode Inset Settings
fi: TeX-tilan upoteasetukset

en: Telefax
fi: Faksi

en: Telefax:
fi: Faksi:

en: Telefon
fi: Puhelin

en: Telephone
fi: Puhelin

en: Telephone:
fi: Puhelin:

en: TelephoneRowA
fi: Puhelinrivi A

en: TelephoneRowA:
fi: Puhelinrivi A:

en: TelephoneRowB
fi: Puhelinrivi B

en: TelephoneRowB:
fi: Puhelinrivi B:

en: TelephoneRowC
fi: Puhelinrivi C

en: TelephoneRowC:
fi: Puhelinrivi C:

en: TelephoneRowD
fi: Puhelinrivi D

en: TelephoneRowD:
fi: Puhelinrivi D:

en: TelephoneRowE
fi: Puhelinrivi E

en: TelephoneRowE:
fi: Puhelinrivi E:

en: TelephoneRowF
fi: Puhelinrivi F

en: TelephoneRowF:
fi: Puhelinrivi F:

en: Templates|#T#t
fi: Mallipohjat|#o#O

en: Terms
fi: Termit

en: Terms:
fi: Termit:

en: Text
fi: Teksti

en: Text Bold Series
fi: Tekstin lihava kirjasinsarja

en: Text Height %
fi: Tekstin korkeus %

en: Text Italic Shape
fi: Tekstin kursiivi kirjasinmuoto

en: Text Layout
fi: Tekstin asettelu

en: Text Medium Series
fi: Tekstin keskivahva kirjasinsarja

en: Text Normal Font|T
fi: Tekstin tavallinen kirjasin

en: Text Roman Family
fi: Tekstin pysty kirjasinperhe

en: Text Sans Serif Family
fi: Tekstin sans serif -kirjasinperhe

en: Text Slanted Shape
fi: Tekstin vino kirjasinmuoto

en: Text Small Caps Shape
fi: Tekstin kapiteeli kirjasinmuoto

en: Text Style
fi: Tekstityyli

en: Text Style|S
fi: Tekstityyli

en: Text Style|T
fi: Tekstityyli

en: Text Style|x
fi: Tekstityyli

en: Text Typewriter Family
fi: Tekstin kirjoituskone-kirjasinperhe

en: Text Upright Shape
fi: Tekstin pysty kirjasinmuoto

en: Text Width %
fi: Tekstin leveys %

en: Text Wrap Settings...|W
fi: Tyköupotteiden asetukset...

en: Text after
fi: Seuraava teksti

en: Text befo&re:
fi: Edeltävä teksti:

en: Text before
fi: Edeltävä teksti

en: Text fraction	\tfrac
fi: Teksti-murtoluku	\tfrac

en: Text in the main(document) language
fi: Teksti pääasiakirjan kielellä

en: Text of a note in a table
fi: Muistiinpanon teksti taulukolle

en: Text style
fi: Tekstityyli

en: Text that follows the reference (e.g., pages)
fi: Viittausta seuraava teksti (esim. sivua)

en: Text that follows the reference (e.g., pages), if the current citation style supports this.
fi: Viittausta seuraava teksti (esim. sivua), jos nykyinen viitetyyli tukee tätä.

en: Text that precedes the reference (e.g., "cf.")
fi: Viittausta edeltävä teksti (esim. "cf.")

en: Text that precedes the reference (e.g., "cf."), if the current citation style supports this.
fi: Viittausta edeltävä teksti (esim. "cf."), jos nykyinen viitetyyli tukee tätä.

en: TextPage:
fi: Tekstisivu:

en: Textclass files reading
fi: Tekstiluokkatiedostojen luku

en: Textual Page Number
fi: Sivunumero tekstinä

en: Textual Reference|x
fi: Tekstuaalinen viite

en: Textual reference
fi: Tekstuaalinen viite

en: Thai
fi: thai

en: Thanks
fi: Kiitokset

en: Thanks:
fi: Kiitokset:

en: Thanks:
fi: Kiitokset:

en: The BibTeX style
fi: BibTeX-tyyli

en: The LaTeX command for changing back to the language of the document.
fi: LaTeX-komento, joka vaihtaa kielen takaisin asiakirjan kieleksi.

en: The LaTeX command for changing from the language of the document to another language. E.g. \selectlanguage{$$lang} where $$lang is substituted by the name of the second language.
fi: LaTeX-komento, joka vaihtaa asiakirjan kielen toiseksi. Esimerkiksi "\selectlanguage{$$lang}", jossa "$$lang" korvautuu toisen kielen nimellä.

en: The LaTeX command for loading the language package. E.g. "\usepackage{babel}", "\usepackage{omega}".
fi: LaTeX-komento, joka lataa kielipaketin. Esimerkiksi "\usepackage{babel}" tai "\usepackage{omega}".

en: The LaTeX command for local changing of the language.
fi: LaTeX-komento kielen paikalliseen vaihtamiseen.

en: The LaTeX command that ends a switch to a foreign language
fi: LaTeX-komento, joka päättää vaihtamisen vieraaseen kieleen

en: The LaTeX command that starts a switch to a foreign language
fi: LaTeX-komento, joka aloittaa vaihdon vieraaseen kieleen

en: The LyX Lexer
fi: LyX-jäsennin

en: The UI (user interface) file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local ui/ directories.
fi: Käyttöliittymätiedosto. Voit joko antaa sen koko polun, tai LyX etsii sitä sen sekä yleisestä että paikallisesta ui/-hakemistosta.

en: The backup of the document %1$s is newer.
    
    Load the backup instead?
fi: Asiakirjan %1$s varuskopio on uudempi.
    
    Ladataanko mieluummin varmuuskopio?

en: The bibliography key
fi: Kirjallisuusviitteen avain

en: The branch could not be renamed.
fi: Haaraa ei voitu nimetä uudelleen.

en: The caption as it appears in the list of figures/tables
fi: Kuvateksti sellaisena kuin se näkyy kaavio- tai taulukkolistassa

en: The chapter as it appears in the running headers
fi: Luku sellaisena kuin se näkyy jatkuvissa otsakkeissa

en: The chapter as it appears in the table of contents
fi: Luku sellaisena kuin se näkyy sisällysluettelossa

en: The chapter as it appears in the table of contents/running headers
fi: Kappale sellaisena kuin se näkyy sisällysluettelossa/jatkuvissa otsakkeissa

en: The command
    %1$s
    has not yet completed.
    
    Do you want to stop it?
fi: Komento
    %1$s
    ei valmistunut vielä.
    
    Haluatko peruuttaa sen?

en: The content's base font size
fi: Sisällön peruskirjasinkoko

en: The content's base font style
fi: Sisällön peruskirjasintyyli

en: The current document was closed.
fi: Nykyinen asiakirja suljettiin.

en: The default index cannot be removed.
fi: Oletushakemistoa ei voida poistaa.

en: The default output format for documents using non-TeX fonts
fi: Oletusmuoto asiakirjoille, jotka eivät käytä TeX-kirjasimia

en: The default path for your documents. An empty value selects the directory LyX was started from.
fi: Oletushakemisto asiakirjojasi varten. Tyhjä tarkoittaa hakemistoa, josta LyX käynnistettiin.

en: The directory path to the document cannot contain spaces.
fi: LyX-tiedoston polussa ei voi olla välilyöntejä.

en: The document %1$s already exists.
    
    Do you want to overwrite that document?
fi: Asiakirja %1$s on jo olemassa.
    
    Haluatko ylikirjoittaa asiakirjan?

en: The document %1$s could not be saved.
    
    Do you want to rename the document and try again?
fi: Asiakirjaa %1$s ei voitu tallentaa.
    
    Haluatko tallentaa asiakirjan eri nimellä ja yrittää uudelleen?

en: The document %1$s has not been saved yet.
    
    Do you want to save the document or discard it entirely?
fi: Asiakirjaa %1$s ei ole vielä tallennettu.
    
    Haluatko tallentaa asiakirjan tai heittää sen pois kokonaan?

en: The document %1$s has not been saved yet.
    
    Do you want to save the document?
fi: Asiakirjaa %1$s ei ole vielä tallennettu.
    
    Haluatko tallentaa asiakirjan?

en: The document %1$s has unsaved changes.
    
    Do you want to save the document or discard the changes?
fi: Asiakirjassa %1$s on tallennettomia muutoksia.
    Haluatko tallentaa asiakirja vai heittää muutokset pois?

en: The document %1$s has unsaved changes.
    
    Do you want to save the document?
fi: Asiakirjalla %1$s on talenttamattomia muutoksia.
    
    Haluatko tallentaa asiakirja?

en: The document %1$s is already loaded and has unsaved changes.
    Do you want to abandon your changes and reload the version on disk?
fi: Asiakirja %1$s on jo ladattu ja sisältää tallentamattomia muutoksia.
    Haluatko hävittää muutokset ja ladata levyllä olevan version?

en: The document class `%1$s' could not be loaded.
fi: Asiakirjaluokan %1$s lukeminen epäonnistui.

en: The file %1$s already exists.
    
    Do you want to overwrite that file?
fi: Tiedosto %1$s on jo olemassa.
    Haluatko kirjoittaa sen päälle?

en: The file is not UTF-8 encoded.
    It will be read as local 8Bit-encoded.
    If this does not give the correct result
    then please change the encoding of the file
    to UTF-8 with a program other than LyX.
fi: Tiedosto ei ole UTF-8 merkistössä.
    Sitä tullaan lukemaan paikallisen 8-bittisen merkistön mukaan.
    Mikäli tämä ei toimi oikein, ole hyvä ja
    muuta tiedoston merkistöa UTF-8:ksi
    LyXin ulkopuolisella ohjelmalla.

en: The first line to be printed
fi: Ensimmäinen tulostettava rivi

en: The following files could not be loaded:
fi: Seuraavia tiedostoja ei voitu lukea:

en: The font encoding used for the LaTeX2e fontenc package. T1 is highly recommended for non-English languages.
fi: Kirjasinmerkistö, jota LaTeX2e fontenc-paketti käyttää. T1 on suositeltu valinta ei-englantilaisille kielille.

en: The font sizes used for calculating the scaling of the screen fonts.
fi: Kirjasinkoot, joita käytetään näyttökirjasinten skaalaamisen laskemiseen.

en: The label as it appears in the document
fi: Nimike sellaisena kuin se näkyy asiakirjassa

en: The last line to be printed
fi: Viimeinen tulostettava rivi

en: The master document '%1$s'
    could not be loaded.
fi: Pääasiakirjan '%1$s'
    lukeminen epäonnistui.

en: The maximum line length of exported plain text/LaTeX/SGML files. If set to 0, paragraphs are output in a single line; if the line length is > 0, paragraphs are separated by a blank line.
fi: Vietyjen teksti/LaTeX/SGML tiedostojen maksimirivinpituus. Jos 0,kappaleet tulostetaan yhtenä rivinä; jos > 0, kappaleiden välilläon tyhjä rivi.

en: The name of the PDF action
fi: PDF-toiminnon nimi

en: The option to print out in landscape.
fi: Valitsin, jolla tuloste saadaan vaakasuuntaiseksi.

en: The option to specify paper type.
fi: Valitsin, jolla määritetään paperityyppi.

en: The origin of the rotation
fi: Piste, jonka ympäri kuva kiertyy

en: The paragraph as it appears in the running headers
fi: Luku sellaisena kuin se näkyy jatkuvissa otsakkeissa

en: The paragraph as it appears in the table of contents
fi: Luku sellaisena kuin se näkyy sisällysluettelossa

en: The part as it appears in the table of contents/running headers
fi: Osa sellaisena kuin se näkyy sisällysluettelossa/jatkuvissa otsakkeissa

en: The path for storing backup files. If it is an empty string, LyX will store the backup file in the same directory as the original file.
fi: Hakemisto, johon varmuuskopiot tallentuvat. Jos et anna hakemistoa, niin LyX tallentaa varmuuskopion hakemistoon, jossa alkuperäinen tiedosto on.

en: The path that LyX will set when offering to choose a template. An empty value selects the directory LyX was started from.
fi: Hakemisto, jonka LyX näyttää, kun valitset asiakirjamallia. Tyhjä merkitsee LyXin käynnistyshakemistoa.

en: The poem title as it appears in the running headers
fi: Runon otsikko sellaisena kuin se näkyy jatkuvissa otsakkeissa

en: The poem title as it appears in the table of contents
fi: Runon otsikko sellaisena kuin se näkyy sisällysluettelossa

en: The screen fonts used to display the text while editing.
fi: Näyttökirjasimet, joilla muokattava teksti piirretään.

en: The script `%1$s' failed.
fi: Skriptin '%1$s' ajo epäonnistui.

en: The section as it appears in the running headers
fi: Osa sellaisena kuin se näkyy sisällysluettelossa/jatkuvissa otsakkeissa

en: The section as it appears in the table of contents
fi: Luku sellaisena kuin se näkyy sisällysluettelossa

en: The section as it appears in the table of contents/running headers
fi: Kappale sellaisena kuin se näkyy sisällysluettelossa/jatkuvissa otsakkeissa

en: The selected entry
fi: Valittu kohta

en: The specified document template
    %1$s
    could not be read.
fi: Valittua asiakirjapohjaa
    %1$s
    ei voitu lukea.

en: The subparagraph as it appears in the running headers
fi: Aliluku sellaisena kuin se näkyy jatkuvissa otsakkeissa

en: The subparagraph as it appears in the table of contents
fi: Aliluku sellaisena kuin se näkyy sisällysluettelossa

en: The subsection as it appears in the running headers
fi: Aliluku sellaisena kuin se näkyy jatkuvissa otsakkeissa

en: The subsection as it appears in the table of contents
fi: Nimike sellaisena kuin se näkyy sisällysluettelossa

en: The subsection as it appears in the table of contents/running headers
fi: Aliluku sellaisena kuin se näkyy sisällysluettelossa/jatkuvissa otsakkeissa

en: The subsubsection as it appears in the running headers
fi: Alialiluku sellaisena kuin se näkyy jatkuvissa otsakkeissa

en: The subsubsection as it appears in the table of contents
fi: Alialiluku sellaisena kuin se näkyy sisällysluettelossa

en: The time interval between auto-saves (in seconds). 0 means no auto-save.
fi: Määrittää automaattisten tallennusten välisen ajan sekunteina. 0 tarkoittaa, että automaattitallennus ei ole käytössä.

en: The title as it appears in the header
fi: Otsikko niin kuin se näkyy ylätunnisteessa

en: The title as it appears in the running headers
fi: Teoksen nimi sellaisena kuin se näkyy jatkuvissa otsakkeissa

en: The zoom percentage for screen fonts. A setting of 100% will make the fonts roughly the same size as on paper.
fi: Näyttökirjasinten suurennusprosentti. Arvolla 100% kirjasimet ovat suunnilleen saman kokoisia kuin paperilla.

en: Theorem
fi: Lause

en: Theorem #.
fi: Lause #.

en: Theorem \arabic{theorem}
fi: Väite \arabic{theorem}

en: Theorem \thechapter.\thetheorem.
fi: Väittämä \thechapter.\thetheorem.

en: Theorem \thetheorem.
fi: Väittämä \thetheorem.

en: Theorem*
fi: Lause*

en: Theorem.
fi: Väite.

en: Theorems
fi: Väittämät

en: Theorems (AMS)
fi: Väittämät (AMS)

en: Theorems (AMS, Numbered by Type within Chapters)
fi: Väittämät (AMS, Numeroitu tyypeittäin ja luvuittain)

en: Theorems (AMS, Numbered by Type)
fi: Väittämät (AMS, Numeroitu tyypeittäin)

en: Theorems (AMS-Extended, Numbered by Type within Chapters)
fi: Väittämät (AMS-laajennettu, Numeroitu tyypeittäin ja luvuittain)

en: Theorems (Numbered by Chapter)
fi: Väittämät (Numeroitu luvuittain)

en: Theorems (Numbered by Section)
fi: Väittämät (Numeroitu osien mukaan)

en: Theorems (Numbered by Type within Chapters)
fi: Väittämät (Numeroitu tyypeittäin ja luvuittain)

en: Theorems (Numbered by Type within Sections)
fi: Väittämät (Numeroitu tyypeittäin osien mukaan)

en: Theorems (Numbered by Type)
fi: Väittämät (Numeroitu tyypeittäin)

en: There were errors during the build process.
fi: Käännösprosessin aikana tapahtui virheitä.

en: Thesaurus
fi: Synonyymit

en: Thesaurus not supported in recent A&A:
fi: Thesaurusta ei tueta uusimmassa A&A:ssa:

en: Thesaurus...|T
fi: Synonyymit...|t

en: Thick Space
fi: Paksu väli

en: Thick Space|h
fi: Paksu väli

en: Thick space	\;
fi: Leveä väli	\;

en: ThickLine
fi: Paksu viiva

en: Thickness
fi: Paksuus

en: Thickness value
fi: Paksuus

en: Thin Space
fi: Ohut väli

en: Thin Space|T
fi: Ohut väli

en: Thin space	\,
fi: Ohut väli	\,

en: This accepts the normal strftime formats; see man strftime for full details. E.g."%A, %e. %B %Y".
fi: Tähän käy tavallinen funktion strftime hyväksymä muoto, esimerkiksi "%A %e. %Bta %Y". Katso lisätietoja strftimen manuaalisivuilta.

en: This bibliography section contains...
fi: Tämä lähdeluettelon osio sisältää...

en: This is a local layout file.
fi: Tämä on paikallinen muotoilutiedosto.

en: This portion of the document is deleted.
fi: Tämä osa asiakirjasta on poistettu.

en: This row is the footer of the last page
fi: Tämä rivi on viimeisen sivun alaotsikko

en: This row is the header of the first page
fi: Tämä rivi on ensimmäisen sivun sivuotsikko

en: This starts the lyxserver. The pipes get an additional extension ".in" and ".out". Only for advanced users.
fi: Tämä käynnistää lyxserverin. Putket saavat liitteet ".in" ja ".out". Suositellaan vain edistyneille käyttäjille.

en: This text defines the width of the paragraph label
fi: Tämä teksti määrittelee kappaleen nimikkeen leveys

en: ThreeAffiliations
fi: Kolme järjestöä

en: ThreeAuthors
fi: Kolme tekijää

en: TickList
fi: Ransk. viiva -luettelo

en: Times Roman
fi: Times Antiikva

en: Tiny
fi: Pikkuruinen

en: Title
fi: Teoksen nimi

en: Title (Plain Frame)
fi: Teoksen nimi (Pelkistetty dia)

en: Title footnote:
fi: Otsikon alaviite:

en: Title level:
fi: Otsikkotaso:

en: Title of this part
fi: Tämän osan otsikko

en: Title*
fi: Teoksen nimi*

en: Title*:
fi: Teoksen nimi*:

en: Title:
fi: Teoksen nimi:

en: TitleGraphic
fi: Otsikkografiikka

en: TitleSlide
fi: OtsikkoDia

en: Titlehead
fi: Nimisivun ylätunniste

en: Titling
fi: Otsikointi

en: Toggle
fi: Pois/päälle

en: Toggle emphasis
fi: Korostus pois/päälle

en: Toggle math panels
fi: Matematiikkapaneeli pois/päälle

en: Toggle math toolbar
fi: Matematiikapalkki pois/päälle

en: Toggle noun
fi: Nimityyli pois/päälle

en: Toggle outline
fi: Kytke rakennenäkymä

en: Toggle review toolbar
fi: Kytke esikatselun työkalupalkki

en: Toggle table toolbar
fi: Taulukkopalkki pois/päälle

en: Toggle the selected branch
fi: Kytke valittu haara pois/päälle

en: Toggles view of the file list
fi: Näyttää tai piilottaa tiedostoluettelon

en: Toolbar "%1$s" state set to %2$s
fi: Työkalupalkin "%1$s" tila asetettiin %2$s:ksi

en: Toolbars locked.
fi: Työkalupalkit lukitut.

en: Toolbars|b
fi: Työkalupalkit

en: Tools|T
fi: Työkalut

en: Tooltip Text
fi: työkaluohjeen teksti

en: Top
fi: Yläreuna

en: Top Line|T
fi: Yläreunan viiva|r

en: Top center
fi: Ylhäällä keskellä

en: Top left
fi: Vasen yläkulma

en: Top right
fi: Yläoikealla

en: Topic
fi: Aihe

en: Topical
fi: Aiheellinen

en: Top|T
fi: Ylös|ö

en: Top|p
fi: Ylös|ö

en: Total Height
fi: Kokonaiskorkeus

en: Town
fi: Kaupunki

en: Town:
fi: Kaupunki:

en: Track Changes|T
fi: Seuraa muutoksia|t

en: Track changes
fi: Seuraa muutoksia

en: Transform First Non-Optional to Optional Argument
fi: Muunna ensimmäinen pakollinen parametri valinnaiseksi

en: Transform Last Optional to Non-Optional Argument
fi: Muunna ensimmäinen valinnainen parametri pakolliseksi

en: Transition
fi: Siirtyminen

en: Translation
fi: Käännös

en: Translator
fi: Kääntäjä

en: Translator:
fi: Kääntäjä:

en: Tree Revision|T
fi: Puuversio

en: Triangle down
fi: Kolmio alas

en: Triangle left
fi: Kolmio vasemmalle

en: Triangle right
fi: Kolmio oikealle

en: Triangle up
fi: Kolmio ylös

en: Try one of %1$s.
fi: Kokeile yhtä %1$s:stä.

en: Turkish
fi: turkki

en: Turn Page
fi: Käännä sivua

en: Turns on the change tracking and showing changes in LaTeX output for the resulting document
fi: Valitsee muutosten seurannan ja näyttää muutokset muodostuvan dokumentin LaTeX-tulosteessa

en: Tutorial|T
fi: Opastus|t

en: Two-&column document
fi: Kaksi&palstainen asiakirja

en: TwoAffiliations
fi: Kaksi järjestöä

en: TwoAuthors
fi: Kaksi tekijää

en: Twocolumn
fi: Kaksi palstaa

en: Type
fi: &Tyyppi

en: Type and Size
fi: Tyyppi ja koko

en: Type: %1$s
fi: Tyyppi: %1$s

en: Typewriter
fi: Kirjoituskone

en: Typewriter	\mathtt
fi: Kirjoituskone	\mathtt

en: URL
fi: Verkko-osoite

en: URL label
fi: Osoitteen nimike

en: URL text
fi: Osoitteen teksti

en: URL|U
fi: Verkko-osoite|V

en: Ukrainian
fi: ukraina

en: Unable to determine the path to the LyX binary from the command line %1$s
fi: LyX-ohjelmatiedoston sijainnin päättely ei onnistunut komentoriviltä %1$s

en: Unable to determine the system directory having searched
    	%1$s
    Use the '-sysdir' command line parameter or set the environment variable
    %2$s to the LyX system directory containing the file `chkconfig.ltx'.
fi: Järjestelmähakemiston sijainnin määritys ei onnistunut, läpikäyty
    	%1$s
    Käytä "-sysdir"-parametria komentorivillä tai aseta ympäristömuuttuja
    %2$s osoittamaan LyXin järjestelmähakemistoon, jossa sijaitsee tiedosto `chkconfig.ltx'.

en: Unable to find SHGetFolderPathA in shfolder.dll
    Don't know how to proceed. Sorry.
fi: En löydä SHGetFolderPathA shfolder.dll:ssä
    En osaa jatkua. Valitan.

en: Unable to load shfolder.dll
    Please install.
fi: En voi ladata shfolder.dll
    Ole hyvä ja installoi.

en: Unable to open file `%1$s'.
fi: Ei voitu lukea tiedostoa %1$s.

en: Unable to read local layout file.
fi: En voitu lukea paikallista muotoilutiedostoa.

en: Unable to remove the temporary directory %1$s
fi: Väliaikaisen hakemiston %1$s luominen epäonnistui

en: Unable to save document defaults
fi: En voinut tallentaa asiakirjan oletukset

en: Unable to set document class.
fi: En voitu asettaa asiakirjaluokkaa.

en: Unable to set layout for ID: %1$s
fi: Ei voida asettaa muotoilua ID:lle: %1$s

en: Unapplied changes
fi: Tallentamattomat muutokset

en: Unavailable:
fi: Ei saatavilla:

en: Unavailable: %1$s
fi: Ei saatavissa: %1$s

en: Unbalanced braces!
fi: Roikkuvat sulut!

en: Uncategorized
fi: Luokittelematon

en: Uncodable character in author name
fi: Koodaamaton merkki tekijän nimessä

en: Uncodable character in file path
fi: Koodamaton merkki tiedostopolussa

en: Uncodable characters
fi: Koodaamattomat merkit

en: Uncodable characters in listings inset
fi: Koodaamattomia merkkejä listauksen upotteessa

en: Uncover
fi: Tuo näkyviin

en: Uncovered on slides
fi: Näkyvä kalvoissa

en: Underbar
fi: Alleviivaus

en: Underline %1$s,
fi: Alleviivaus %1$s,

en: Underline spaces in generated output
fi: Alleviivaa välilyönnit tulosteessa

en: Undo
fi: Kumoa

en: Undo Last Check In|U
fi: Peru viimeisin kirjaaminen|P

en: Undo|U
fi: Kumoa|u

en: Unfold Math Macro|n
fi: Avaa matematiikkamakro

en: Unit (km)	\unitone
fi: Yksikkö (km)	\unitone

en: Unit fraction (20 km/h)	\unitfracthree
fi: Yksikön murto-osa (20 km/h)	\unitfracthree

en: Unit fraction (km/h)	\unitfrac
fi: Yksikön murto-osa (km/h)	\unitfrac

en: Unit of width value
fi: Leveysarvon yksiköt

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown Argument
fi: Tuntematon parametri

en: Unknown Inset
fi: Tuntematon upote

en: Unknown TOC type
fi: Tuntematon sisällysluettelotyyppi

en: Unknown action
fi: Tuntematon toiminto

en: Unknown branch
fi: Tuntematon haara

en: Unknown function.
fi: Tuntematon funktio.

en: Unknown index type!
fi: Tuntematon sisällysluettelotyyppi!

en: Unknown listing parameter name: %1$s
fi: Tuntematon listausparametrin nimi: %1$s

en: Unknown or invalid LyX function
fi: Tuntematon tai virheellinen LyX-funktio

en: Unknown parameter name:
fi: Tuntematon parametrin nimi:

en: Unknown tabular feature '%1$s'
fi: Tuntematon taulukon ominaisuus '%1$s'

en: Unknown token
fi: Tuntematon merkintä

en: Unknown token: %1$s %2$s
fi: Tuntematon merkintä: %1$s %2$s

en: Unknown toolbar "%1$s"
fi: Tuntematon työkalupalkki "%1$s"

en: Unknown user
fi: Tuntematon käyttäjä

en: Unknown word:
fi: Tuntematon sana:

en: Unset all borders of the current (selected) cell(s)
fi: Kytke pois reunukset valitu(i)lta solu(i)lta

en: Unset all lines
fi: Kaikki viivat pois

en: Unterschrift
fi: Allekirjoitus

en: Up-to-date
fi: Ajan tasalla

en: Update
fi: Päi&vitä

en: Update %1$s
fi: Päi&vitä %1$s

en: Update (Other Formats)|p
fi: Päivitä (muut muodot)|m

en: Update Local Directory From Repository|d
fi: Päivitä paikallinen hakemisto versionhallinnasta

en: Update Master Document|a
fi: Päivitä pääasiakirja

en: Update Other Formats
fi: Päivitä muihin tiedostomuotoihin

en: Update [%1$s]|U
fi: Päivitä [%1$s]|P

en: Update master document
fi: Päivitä pääasiakirja

en: Update navigation tree
fi: Päivitä navigointipuu

en: Update other formats
fi: Päivitä muihin tiedostomuotoihin

en: Update the display
fi: Päivitä näyttö

en: Update the label list
fi: Päivitä nimikeluettelo

en: Upper Sorbian
fi: Ylisorbia

en: Uppercase|U
fi: Versaalit

en: Uppertitleback
fi: Ylätunnisteteksti

en: Upright
fi: Pysty

en: Use &default placement
fi: &Oletussijoittelu

en: Use &justification in LyX work area
fi: &Tasaa teksti LyX-editorissa

en: Use &keyboard map
fi: Käytä &näppäinkarttaa

en: Use &old style figures
fi: Käytä perinteisiä kuvaajia

en: Use Class Defaults
fi: Käytä luokan oletuksia

en: Use Computer Algebra System|S
fi: Käytä matematiikkaohjelmaa|m

en: Use LaTe&X font encoding:
fi: LaTeX-kirjasinmerkistö:

en: Use M&ac-style cursor movement
fi: Käytä Mac-tyylistä kohdistimen liikkumista

en: Use OpenType and TrueType fonts with the fontspec package (requires XeTeX or LuaTeX)
fi: Käytä OpenType- ja TrueType-fontteja fontspec-paketin kanssa (vaatii XeTeX:n tai LuaTeX:n)

en: Use a real small caps shape, if the font provides one
fi: Käytä fontin tarjoamia kapitaalimerkkejä, jos saatavilla

en: Use d&ynamic quotation marks
fi: Käytä d&ynaamisia lainausmerkkejä

en: Use default (grid-like) border style
fi: Käytä oletus (hila) -reunustyyli

en: Use extended character table
fi: Käytä laajennettua merkistöä

en: Use formal (a.k.a. booktabs) border style (no vertical borders)
fi: Käytä ns. booktabs -reunustyyli (ei pystyreunuksia)

en: Use icons from system's &theme
fi: Käytä kuvakkeita järjestelmän kuvaketeemasta

en: Use s&ingle instance
fi: Avaa asiakirjat yhdessä ohjelmainstanssissa

en: Use the default alignment for this paragraph, whatever it is.
fi: Käytä tämän kappaleen oletustasaus, mikä lieneekään.

en: Use the margin settings provided by the document class
fi: Käytä dokumenttiluokan antamia marginaaliasetuksia

en: Use this to set the correct mapping file for your keyboard. You'll need this if you for instance want to type German documents on an American keyboard.
fi: Määrittele mitä merkkejä eri näppäimet tuottavat. Tarvitset tätä, jos esimerkiksi haluat kirjoittaa suomea amerikkalaisella näppäimistöllä.

en: Use true s&mall caps
fi: Käytä kapiteeleja

en: User &interface language:
fi: Käyttöl&iittymän kieli:

en: User Defined|U
fi: Käyttäjän määrittämä

en: User Interface
fi: Käyttöliittymä

en: User commands
fi: Käyttäjän komennot

en: User directory:
fi: Käyttäjän hakemisto:

en: User files|#U#u
fi: Käyttäjän tiedostot|#y

en: User's Guide|U
fi: Käyttöopas|K

en: VFill
fi: Pystytäyttö

en: Value of the line thickness.
fi: Viivan paksuus.

en: Value of the line width.
fi: Viivan leveys.

en: Value of the vertical line offset.
fi: Pystyvälin korkeus.

en: Variable
fi: Muuttuva

en: Variation
fi: Muunnelma

en: Variation:
fi: Muunnelma:

en: Vector &graphics format
fi: Vektorigrafiikkamuoto

en: Vector graphics
fi: Vektorigrafiikka

en: VectorGraphics
fi: Vektorigrafiikka

en: Verbatim
fi: Sinänsä

en: Verbatim Input
fi: Sinänsä

en: Verbatim Input*
fi: Sinänsä*

en: Verse
fi: Säe

en: Version
fi: Versio

en: Version Control
fi: Versiohallinta|r

en: Version Control Log
fi: Versiohallintaloki

en: Version Control|V
fi: Versiohallinta|r

en: Version control
fi: Versiohallinta

en: Version control detected.
fi: Versiohallinta havaittu.

en: Version goes here
fi: Versio tähän

en: Verteiler
fi: Jakelija

en: Verti&cal alignment:
fi: Pystytasaus:

en: Vertical
fi: Pysty

en: Vertical Phantom|V
fi: Pystysuuntainen paikkamerkki

en: Vertical Space
fi: Pystyväli

en: Vertical Space Settings
fi: Pystyväliasetukset

en: Vertical Space...|V
fi: Pystyväli...|P

en: Vertical alignment
fi: Pystytasaus

en: Vertical alignment of the box (with regard to baseline)
fi: Laatikon pystytasaus (perusviivan suhteen)

en: Vertical alignment of the content inside the box
fi: Laatikon sisällön pystytasaus

en: Vertical alignment of the table
fi: Taulukon pystytasaus

en: Vertical fill
fi: Pystytäyttö

en: Vertical phantom	\vphantom
fi: Pystysuuntainen paikkamerkki	\hphantom

en: Vertical space
fi: Pystyväli

en: Vertical space of the phantom content
fi: Paikkasisällön pystyväli

en: VerticalSpace
fi: Pystyväli

en: Video URL:
fi: Video-URL:

en: Vietnamese
fi: vietnam

en: View
fi: Näytä

en: View %1$s
fi: Näytä %1$s

en: View (Other Formats)|F
fi: Näytä (muut muodot)|N

en: View Complete &Log...
fi: Näytä täysi &loki...

en: View Master Document|M
fi: Näytä pääasiakirja

en: View Other Formats
fi: Näytä muissa tiedostomuodoissa

en: View [%1$s]|V
fi: Näytä [%1$s]|ä

en: View master document
fi: Näytä pääasiakirja

en: View other formats
fi: Näytä muissa tiedostomuodoissa

en: View revision log
fi: Versiohallintaloki

en: View/Update
fi: Näytä/Päivitä

en: View|V
fi: Näytä|N

en: Visible
fi: Näkyvä

en: Visible Space
fi: Näkyvä väli

en: Visible Space|V
fi: Näkyvä väli

en: Visible Space|a
fi: Näkyvä väli

en: VisibleText
fi: Näkyvä teksti

en: W&hole words
fi: &Kokonaiset sanat

en: W&idth:
fi: &Leveys:

en: WARNING: Some required packages are unavailable!
fi: VAROITUS: Jotkin vaaditut paketit eivät ole saatavilla!

en: Waiting for LaTeX run number %1$d
fi: Odotan LaTeXin %1$d. ajon loppumista

en: Warning
fi: Varoitus

en: Warning!
fi: Varoitus!

en: Wavy underbar
fi: Aaltoileva alaviiva

en: Wavy underline %1$s,
fi: Aaltoileva alleviivaus %1$s,

en: Web Address
fi: Web-osoite

en: Web address:
fi: Web-osoite:

en: Welcome to LyX!
fi: Tervetuloa LyXiin!

en: Welsh
fi: kymri

en: Wide Text
fi: Leveä teksti

en: WideSlide
fi: LeveäKalvo

en: Width
fi: Leveys

en: Width of image in output
fi: Kuvan leveys tulosteessa

en: Width value
fi: Leveysarvo

en: Windows && Work Area
fi: Ikkunat && työskentelyalue

en: Windows Metafile
fi: WMF-muoto

en: With &TeX fonts:
fi: TeX-fonteilla:

en: With n&on-TeX fonts:
fi: Ilman TeX-fontteja:

en: Word to look up
fi: Etsittävä sana

en: Words
fi: Sanat

en: Words:
fi: Sanat:

en: Workarea events
fi: Työalueen tapahtumat

en: Write CSS to File
fi: Kirjoita CSS omaan tiedostoonsa

en: Write failure
fi: Kirjoitusvirhe

en: Wrong command line option `%1$s'. Exiting.
fi: Virheellinen valitsin `%1$s'. Ohjelma sulkeutuu.

en: XHTML Output Options
fi: XHTML-tulostusasetukset

en: XY-pic|X
fi: XY-kuva|X

en: Xfig figure
fi: Xfig-kuva

en: Year
fi: Vuosi

en: Year of copyright:
fi: Tekijänoikeuden vuosi:

en: Yes
fi: &Kyllä

en: Yes, &Reload
fi: Kyllä, lataa uudelleen

en: You cannot insert a space at the beginning of a paragraph. Please read the Tutorial.
fi: Kappaleen alkuun ei voi lisätä välilyöntiä. Ks. Opastus.

en: You cannot type two spaces this way. Please read the Tutorial.
fi: Kahta perättäistä välilyöntiä ei voi lisätä näin. Ks. Opastus.

en: You have specified a non-existent user LyX directory, %1$s.
    It is needed to keep your own configuration.
fi: Kirjoitit käyttäjän LyX-hakemiston, %1$s.Sitä tarvitaan omia asetuksiasi säylyttämiseen.

en: You must save the document before it can be registered.
fi: Asiakirja on tallennettava ennen kuin sen voi rekisteröidä.

en: Your E-mail address
fi: Sähköpostiosoite

en: Your letter of:
fi: Kirjeesi päivältä:

en: Your name
fi: Nimesi

en: Your ref.:
fi: Viitteesi:

en: YourMail
fi: Vastaanottajan osoite

en: YourMail:
fi: Vastaanottajan osoite:

en: YourRef
fi: Viitteesi

en: YourRef:
fi: Viitteesi:

en: Yourmail
fi: Vastaanottajan osoite

en: Yourref
fi: Viitteesi

en: Zusatz
fi: Lisäys

en: [Acknowledgements]
fi: [Kiitokset]

en: [Appendix]
fi: [Liite]

en: [Change Tracking]
fi: [Muutostenseuranta]

en: [List Of Slides]
fi: [Kalvot]

en: [List of FIXMEs]
fi: [FIXME:t]

en: [List of PDF Comments]
fi: [PDF-huomautukset]

en: [List of TODOs]
fi: [TODO:t]

en: [No options predefined]
fi: [Ei esimääriteltyjä valintoja]

en: [Slide Contents]
fi: [Kalvon sisältö]

en: [centered board]
fi: [lauta keskellä]

en: [chessboard]
fi: [shakkilauta]

en: \begin_document is missing
fi: \begin_document puuttuu

en: \begin_header is missing
fi: \begin_header puuttuu

en: acknowledgments
fi: kiitokset

en: active
fi: aktiivinen

en: added space markers
fi: lisättiin välimerkinnät

en: added text
fi: lisätty teksti

en: all cited references
fi: kaikki viitteet joihin viitattu

en: all reference units
fi: kaikki viittausyksiköt

en: all references
fi: kaikki viitteet

en: all uncited references
fi: kaikki viitteet joihin ei viitattu

en: amount of work other people have done for the LyX project.
fi: työtä ihmiset ovat tehneet LyXin aikaansaamiseksi.

en: and
fi: ja

en: angle
fi: kulma

en: appendix marker
fi: liitteen merkintäviiva

en: approx
fi: noin

en: auto
fi: automaattinen

en: automatically
fi: automaattinen

en: background
fi: tausta

en: because
fi: koska

en: before
fi: edeltävä teksti

en: bibliography entry
fi: kirjallisuusviite

en: big[[delimiter size]]
fi: big[[erottimen koko]]

en: bigg[[delimiter size]]
fi: bigg[[erottimen koko]]

en: bilingual
fi: kaksikielinen

en: black
fi: musta

en: blue
fi: sininen

en: bottom area
fi: alaosa

en: bowtie
fi: mirri

en: branch label
fi: haaran nimike

en: brown
fi: ruskea

en: buffer
fi: puskuri

en: button background
fi: painikkeen tausta

en: button background under focus
fi: painikkeen tausta huomiotilassa

en: button frame
fi: napin kehys

en: cancel
fi: peru

en: cc
fi: jakelu

en: cc:
fi: jakelu:

en: cc[[unit of measure]]
fi: cc[[mittayksikkö]]

en: cdots
fi: Pisteet kesk.

en: change bar
fi: muutoksen merkintäviiva

en: chktex failure
fi: chktex epäonnistui

en: clubsuit
fi: ristit

en: code
fi: koodi

en: collapsable inset frame
fi: laskostuvan upotteen kehys

en: collapsable inset text
fi: laskostuvan upotteen teksti

en: colon
fi: kaksoispiste

en: command inset
fi: komento-upote

en: command inset background
fi: komento-upotteen tausta

en: command inset frame
fi: komento-upotteen kehys

en: comment background
fi: komento-upotteen tausta

en: comment label
fi: huomautuksen nimike

en: concept
fi: konsepti

en: conversion failed
fi: muuntaminen epäonnistui

en: create new math text environment ($...$)
fi: luo uusi matematiikkatekstiympäristö ($...$)

en: cursor
fi: kohdistin

en: cyan
fi: syaani

en: darkgray
fi: tummanharmaa

en: ddots
fi: Pisteet diag.

en: degrees
fi: astetta

en: deleted text
fi: poistettu teksti

en: depth bar
fi: syvyyspalkki

en: diamondsuit
fi: ruudut

en: differences
fi: eroavaisuudet

en: double
fi: kaksinkertainen

en: double frame
fi: kaksinkertainen kehys

en: earth
fi: vartheta

en: email
fi: sähköposti

en: email:
fi: sähköposti:

en: emph
fi: korostus

en: empty
fi: tyhjä

en: emptyset
fi: tyhjä joukko

en: encl
fi: liitteet

en: encl:
fi: liitteet:

en: end-of-line marker
fi: rivin lopun merkki

en: entered math text mode (textrm)
fi: siirryttiin matikkamoodiin (textrm)

en: exists
fi: on olemassa

en: fancy
fi: hienot

en: file
fi: tiedosto

en: file not imported!
fi: tiedostoa ei tuotu!

en: flat
fi: molli

en: float
fi: kelluva upote

en: float:
fi: kelluva upote:

en: foot
fi: alaviite

en: footnote
fi: alaviite

en: footnote label
fi: alaviitteen nimike

en: forall
fi: kaikille

en: frameless
fi: kehyksetön

en: frown
fi: kurtistus

en: gcd
fi: suurin yht. jakaja

en: graphics background
fi: grafiikan tausta

en: gray
fi: harmaa

en: green
fi: vihreä

en: greyedout inset background
fi: harmaa-teksti upotteen tausta

en: headings
fi: ylätunnisteet

en: heartsuit
fi: hertat

en: icon
fi: kuvake

en: iconv conversion failed
fi: iconv-muunnosvirhe

en: ignore
fi: ohita

en: imported.
fi: tuotu.

en: index label
fi: hakemistonimike

en: infty
fi: äärettömmyys

en: inherit
fi: peri

en: inset background
fi: upotteen tausta

en: inset frame
fi: upotteen kehys

en: is empty
fi: on tyhjä

en: language
fi: kieli

en: ldots
fi: Pisteet alh.

en: lightgray
fi: vaaleanharmaa

en: listings background
fi: ohjelmalistausten tausta

en: lowercase
fi: pienet kirjaimet

en: lowercase text
fi: pienikirjaiminen teksti

en: lozenge
fi: salmiakki

en: lyx2lyx Error Log
fi: lyx2lyx-käännösloki

en: margin
fi: reunahuomautus

en: margin note label
fi: reunahuomautuksen nimike

en: marginnote
fi: reunahuomautus

en: master %1$s, child %2$s
fi: pääasiakirja %1$s, lapsi %2$s

en: math
fi: matematiikka

en: math background
fi: matematiikan tausta

en: math corners
fi: matematiikkanurkat

en: math frame
fi: matematiikkakehys

en: math line
fi: matematiikkarivi

en: math macro
fi: matematiikamakro

en: math macro background
fi: matematiikkamakron tausta

en: math macro frame
fi: matematiikkamakron kehys

en: math macro label
fi: matematiikkamakron nimike

en: math macro new parameter
fi: matematiikkamakron uusi parametri

en: math macro old parameter
fi: matematiikkamakron vanha parametri

en: meaning
fi: tarkoitus

en: menu
fi: valikko

en: merge
fi: yhdistä

en: movable
fi: siirrettävä

en: msnumber
fi: msnumero

en: mu[[unit of measure]]
fi: mu

en: natural
fi: luonnollinen

en: new page
fi: uusi sivu

en: newfile
fi: uusitiedosto

en: no
fi: ei

en: none
fi: ei mikään

en: not cited
fi: ei viitattu

en: not released yet
fi: ei julkaistu vielä

en: note
fi: muistiinpano

en: note background
fi: muistiinpanon tausta

en: note label
fi: muistiinpanon nimike

en: noun
fi: substantiivi

en: number of needed lines
fi: tarvittujen rivien määrä

en: off
fi: pois päältä

en: olive
fi: oliivinvihreä

en: on
fi: päällä

en: on page <page>
fi: sivulla <sivu>

en: online cite
fi: internet-kirjallisuusviite

en: optional
fi: valinnainen

en: or
fi: tai

en: orange
fi: oranssi

en: oval, thick
fi: ovaali, paksu

en: oval, thin
fi: ovaali, ohut

en: package
fi: paketti

en: page break / line break
fi: sivunvaihto / rivinvaihto

en: paragraph marker
fi: kappaleen merkki

en: parallel
fi: rinnakkainen

en: partial
fi: osittainen

en: pasted
fi: liitetty

en: pentagon
fi: viisikulmio

en: phantom
fi: paikkamerkki

en: pink
fi: vaaleanpunainen

en: plain
fi: tavallinen

en: preview frame
fi: esikatselukehys

en: previewed snippet
fi: esikatselupalanen

en: prime
fi: primi

en: protected
fi: suojattu

en: purple
fi: purppura

en: red
fi: punainen

en: rotation angle
fi: kääntökulma

en: s inline completion dela&y
fi: s käskyn täydennyksen viive

en: s popup d&elay
fi: s ponnahdusvihjeen viive

en: selected text
fi: valittu teksti

en: selection
fi: valinta

en: shaded background
fi: varjostettu tausta

en: shaded box
fi: varjollinen laatikko

en: sharp
fi: duuri

en: short title
fi: lyhyt teoksen nimi

en: shortcut
fi: pikanäppäin

en: shortcuts
fi: pikanäppäimet

en: sidenote
fi: sivuhuomautus

en: simple frame
fi: yksinkertainen kehys

en: simple frame, page breaks
fi: yksinkertainen kehys, ei sido sivurajojen yli

en: smile
fi: hymy

en: space
fi: väli

en: spadesuit
fi: padat

en: special character
fi: erikoismerkki

en: square
fi: neliö

en: star
fi: tähti

en: strong
fi: voimakas

en: subfloat:
fi: kelluva aliupote:

en: subindex
fi: alihakemisto

en: subscript
fi: alaindeksi

en: subset
fi: alijoukko

en: superscript
fi: yläindeksi

en: supset
fi: ylijoukko

en: table
fi: taulukko

en: table line
fi: taulukkoviiva

en: table on/off line
fi: taulukkoviiva pois/päälle

en: teal
fi: sinivihreä

en: text
fi: teksti

en: text%1$s
fi: teksti%1$s

en: textclass
fi: tekstiluokka

en: thanks
fi: kiitokset

en: theorems
fi: väittämät

en: therefore
fi: siis

en: toggle font on all of the above
fi: vaihda fontti kaikille ylläoleville

en: triangle
fi: kolmio

en: uncodable character
fi: koodaamaton merkki

en: unknown
fi: tuntematon

en: unknown type!
fi: tuntematon tyyppi!

en: unknown version
fi: tuntematon versio

en: use number of lines
fi: käytä rivien numerointia

en: varPhi
fi: varphi

en: varPi
fi: varpi

en: varSigma
fi: varsigma

en: varTheta
fi: vartheta

en: varXi
fi: varpi

en: vdots
fi: Pisteet ylh.

en: version
fi: versio

en: violet
fi: violetti

en: white
fi: valkoinen

en: wrap
fi: tykö

en: wrap:
fi: tykö:

en: yellow
fi: keltainen

en: yes
fi: kyllä
