LyX 2.3.x - en to bg translation catalogue (4728 entries)

en: 
    The down arrow key will get you into the list of filtered citations.
bg: 
    Клавишът „долна стрелка“ ще ви отведе до списъка с филтрираните цитирания.

en:    options:
bg:    опции:

en:   Git commit hash
bg:   Хеш на Git за промяна

en:  (not available)
bg:  (неналичен)

en:  (not installed)
bg:  (не е инсталиран)

en:  could not write file!
bg:  неуспех при запис на файл!

en:  done.
bg: готово.

en:  not known
bg:  непознато

en:  on[[date]] %1
bg: на %1

en: # [number of Prob]
bg: # [брой задачи]

en: %1 (missing req.)
bg: %1 (липсващи условия)

en: %1 (modified externally)
bg: %1 (променен от външна програма)

en: %1 (read only)
bg: %1 (само за четене)

en: %1$d words
bg: %1$d думи

en: %1$s (Float)
bg: %1$s (плаващ)

en: %1$s (dynamic)
bg: %1$s (динамични)

en: %1$s (not available)
bg: %1$s (липсва)

en: %1$s (unavailable)
bg: %1$s (неналичен)

en: %1$s (unknown)
bg: %1$s (непознат)

en: %1$s Errors (%2$s)
bg: %1$s грешки (%2$s)

en: %1$s [Class '%2$s']
bg: %1$s [клас '%2$s']

en: %1$s and %2$s
bg: %1$s и %2$s

en: %1$s does not appear like a LyX created temporary directory.
bg: %1$s не се появява като LyX създаде временна директория.

en: %1$s ended unexpectedly, which means that it is probably corrupted.
bg: %1$s прекъсна неочаквано, което означава, че вероятно е повреден.

en: %1$s is from a different version of LyX, but the conversion script lyx2lyx could not be found.
bg: %1$s e с различна версия на LyX, но командата за конвертиране lyx2lyx не е открита

en: %1$s is from a newer version of LyX and the lyx2lyx script failed to convert it.
bg: %1$s е от по-нова версия на LyX и програмата lyx2lyx не успя да го преобразува.

en: %1$s is from an older version of LyX and the lyx2lyx script failed to convert it.
bg: %1$s е от по-стара версия на LyX и програмата lyx2lyx не успя да го преобразува.

en: %1$s is not a readable LyX document.
bg: %1$s не е четим LyX документ.

en: %1$s, %2$s, and %3$s
bg: %1$s, %2$s, и %3$s

en: %1$s[[quot. mark description]] (language default)
bg: %1$s (по подразбиране)

en: %1$souter%2$s and %3$sinner%4$s[[quotation marks]]
bg: %1$sвъншни%2$s и %3$sвътрешни%4$s

en: %1$stext
bg: %1$sтекст

en: %1[[preview format name]] Preview
bg: %1[[preview format name]]

en: &< Find
bg: < Търсене

en: &Abort
bg: Прекъсване

en: &Accept
bg: &Приемане

en: &Action:
bg: &Действие:

en: &Add
bg: &Добавяне

en: &Add Selected
bg: &Добавяне

en: &Add Selected[[bib]]
bg: &Използване на избраната

en: &Add[[Spellchecker]]
bg: Добавяне

en: &All
bg: &Всички

en: &All manuals
bg: Всички ръководства

en: &Allow running external programs
bg: Рарешава се стартиране на &външни програми от LaTeX скрипт

en: &Always allow for this document
bg: Позволяване винаги само за този документ

en: &Apply
bg: &Прилагане

en: &Author:
bg: &Автор:

en: &Available branches:
bg: &Налични разклонения:

en: &Backup directory:
bg: &Резервни копия:

en: &Base size:
bg: &Базов размер (кегел):

en: &Between revisions
bg: Между ревизии

en: &Bind file:
bg: Свързан файл:

en: &Bookmarks
bg: &Показалци

en: &Borders
bg: &Кантове

en: &Bottom of page
bg: В &долната част

en: &Bottom:
bg: &Отдолу:

en: &Box:
bg: &Рамка:

en: &Break long lines
bg: Пренасяне на дълги редове

en: &Browse...
bg: &Разглеждане

en: &Bypass validation
bg: &Прескачане на проверката

en: &Cancel
bg: &Отказване

en: &Cancel export
bg: Оказване на експортиране

en: &Caption:
bg: &Нодрис:

en: &Case sensitive[[search]]
bg: Различаване на малки от големи букви

en: &Center
bg: център

en: &Change...
bg: &Избор на цвят

en: &CheckTeX command:
bg: Команда за CheckTex:

en: &Clear all session information
bg: &Изтриване на цялата информация от програмните сесии

en: &Clear automatically
bg: &Автоматично изчистване

en: &Clipart
bg: Клипарт

en: &Close
bg: &Затваряне

en: &Collapsed
bg: &Свит

en: &Color:
bg: &Цвят

en: &Column sep:
bg: &Разделител на колони:

en: &Columns:
bg: &Колони:

en: &Comment
bg: Коментар

en: &Content:
bg: &Съдържание:

en: &Continue
bg: П&родължаване

en: &Converter:
bg: &Конвертор:

en: &Coordinates and Clipping
bg: &Координати и изрязване

en: &Copy
bg: Копиране

en: &Create
bg: &Създаване

en: &Create directory
bg: &Създаване на директория

en: &Custom bullet:
bg: Потребителски водещи знаци:

en: &Custom:
bg: &От потребителя:

en: &DVI viewer paper size options:
bg: Размер на страница за преглед на DVI:

en: &Databases
bg: &Бази данни (файлови):

en: &Decimal separator:
bg: &Десетичен разделител:

en: &Decoration:
bg: &Форма

en: &Default family:
bg: &Гарнитура:

en: &Default margins
bg: &Полета по подразбиране

en: &Delete
bg: &Премахване

en: &Delete Key
bg: Изтриване на ключ

en: &Dialect:
bg: &Диалект:

en: &Discard
bg: &Отхвърляне

en: &Dismiss
bg: &Затваряне

en: &Display all
bg: &Показване на всички

en: &Do not indent paragraph
bg: Абзац без отстъп

en: &Do not show this warning again!
bg: &Не показвай отново това предупреждение!

en: &Document format
bg: &Форват на документ

en: &Document templates:
bg: &Шаблони на документи:

en: &Don't Add
bg: &Не се добавя

en: &Draft mode
bg: Режим &проектиране

en: &E-mail:
bg: &Ел. поща:

en: &Edit
bg: &Редактиране

en: &Edit...
bg: &Редактиране

en: &Emphasized
bg: Текст

en: &Enable
bg: &Разрешаване

en: &Enable change tracking features in the output
bg: Активиране проследяване на промените в крайния документ

en: &Enable tool tips in main work area
bg: &Разрешаване на подсказките в работната среда

en: &Enabled
bg: &Разрешен

en: &End Edit
bg: &Спиране на редакция

en: &Errors:
bg: &Грешки:

en: &Escape characters:
bg: Пропускане на символи:

en: &Example files:
bg: &Примерни файлове:

en: &Examples
bg: Примери

en: &Exit LyX
bg: &Излизане от LyX

en: &Extended character table
bg: Разширена кодова таблица

en: &File:
bg: &Файл:

en: &Fill Pattern:
bg: Попълване на шаблон

en: &Filter:
bg: &Филтър:

en: &Find
bg: &Търсене:

en: &Find:
bg: &Търсене:

en: &Float
bg: &Плаващо

en: &Font:
bg: Шрифт:

en: &Foot skip:
bg: &Долен колинтитул:

en: &Forbid use of needauth converters
bg: &Забрани конвертори с „needauth“

en: &Format:
bg: Формат:

en: &Frame:
bg: &Контур:

en: &General
bg: &Общо

en: &Get from File
bg: &Зареждане от файл

en: &Go Back
bg: Назад

en: &Go to Label
bg: &Отиване

en: &Graphics
bg: &Изображение

en: &Graphics driver:
bg: &Графична представяне:

en: &Greyed out
bg: &Цветна бележка

en: &Group environments by their category
bg: Групиране на средите за работа по тяхната категория

en: &Height:
bg: &Височина:

en: &Here if possible
bg: &На място ако е възможно

en: &Hide toolbars
bg: Скриване на лентите с инструменти

en: &Horizontal Phantom
bg: Хоризонтален фантом|Х

en: &Huge:
bg: &Огромен:

en: &Hugest:
bg: Г&рамадански:

en: &Icon set:
bg: &Набор от икони

en: &Ignore
bg: Пропускане

en: &Ignore LaTeX rules
bg: &Пренебрегване правилата на LaTeX

en: &In[[buffer]]:
bg: &Документ:

en: &Include all children
bg: Включване на всички поддокументи

en: &Indentation:
bg: &Отстъп:

en: &Initials:
bg: &Инициали:

en: &Inline listing
bg: &В реда

en: &Inner:
bg: &Вътрешно:

en: &Japanese:
bg: &Японски

en: &Justified
bg: &двустранно

en: &Keep
bg: &Запазване

en: &Keep change tracking markup on copy and paste
bg: Проследяване на промените при копиране и поставяне

en: &Keep file
bg: Запазване на файл

en: &Keep matched
bg: &Съответстващи

en: &Keyword:
bg: &Дума:

en: &Keywords:
bg: &Ключови думи:

en: &LaTeX font encoding:
bg: &LaTeX кодиране:

en: &Label:
bg: Eтикет:

en: &Landscape
bg: Пей&заж

en: &Language:
bg: &Език:

en: &Large:
bg: &Голям:

en: &Larger:
bg: &По-голям:

en: &Largest:
bg: Най-голям:

en: &Last line:
bg: П&оследен ред:

en: &Left
bg: от&ляво

en: &Level:
bg: &Ниво:

en: &Limit text width
bg: Ограничаване ширината на реда

en: &Line spacing:
bg: &Разстояние между редовете:

en: &Line thickness:
bg: &Дебелина на линията:

en: &List Indentation:
bg: Отместване на списък:

en: &List in Table of Contents
bg: Показване в съдържанието

en: &Load Original
bg: Зареждане на &първоначалния файл

en: &Load backup
bg: Зареждане на резервното &копие

en: &Load opened files from last session
bg: Зареждане на последно затворените файлове

en: &Local Class...
bg: &Локален клас...

en: &Logical
bg: &Логическо

en: &Main Settings
bg: &Основни настройки

en: &Maintain aspect ratio
bg: &Запазване на съотношението

en: &Mark additional languages
bg: Открояване на чужди езици

en: &Mark end of paragraphs
bg: &Отбелязване крайщата на абзаците

en: &Mark spaces in output
bg: Отбелязване на интервалите в текса

en: &Master document
bg: Главния на документ

en: &Master:
bg: &Главен документ

en: &Match
bg: &Съгласуване

en: &Math output:
bg: &Математически изходен резултат:

en: &Math:
bg: За &математика:

en: &MathML namespace prefix:
bg: &Именовано пространство в MathML:

en: &Maximum last files:
bg: Макс. брой последно отвяряни файлове:

en: &Merge
bg: &Обединяване

en: &Middle mouse button pasting
bg: &Поставяне на текс със средния бутон

en: &Minimize
bg: Минимизиране

en: &Modify
bg: &Редактиране

en: &More parameters
bg: &Още параметри

en: &Multi-Page Table
bg: Пренасяне на таблица

en: &Multiple bibliographies:
bg: &Повече литературни списъци:

en: &Name:
bg: &Име:

en: &New
bg: &Нова

en: &New...
bg: &Създаване на нов

en: &New:[[branch]]
bg: &Ново

en: &New:[[index]]
bg: Създаване на нов вид:

en: &Next change
bg: Следваща промяна

en: &No
bg: &Не

en: &No, Do Not Create
bg: &Не, не се създава

en: &No, Save Template in Parent Directory
bg: &Не, записване на шаблона в родителската директория

en: &Nomenclature command:
bg: Команда за индeксиране:

en: &None
bg: &Няма

en: &Normal:
bg: Нормален:

en: &Noun
bg: Съществително име

en: &Numbered bookmarks
bg: &Номерирани показалци

en: &Numbering
bg: &Номериране

en: &Open Containing Directory
bg: &Отваряне на директорията с журнала

en: &Open bookmark tree
bg: &Отваряне на дървото с показалци

en: &Open documents
bg: Отворените документи

en: &Options:
bg: &Опции:

en: &Orientation:
bg: &Ориентация:

en: &Overwrite
bg: Презаписване

en: &Overwrite on export:
bg: Презаписване при експорт:

en: &PATH prefix:
bg: PATH prefix:

en: &PDF command:
bg: Команда за PDF:

en: &Page of floats
bg: &Страница с плаващи обекти

en: &Portrait
bg: &Портрет

en: &Predefined:
bg: &Предефинирани:

en: &Preserve first case on replace
bg: Запазване на първото съвпадение при замяна

en: &Previous change
bg: Предишна промяна

en: &Primary:
bg: &Първична:

en: &Processor:
bg: &Програма:

en: &Protect:
bg: &Защити:

en: &Quote style:
bg: Вид кавички

en: &Reconfigure
bg: &Преконфигуриране

en: &Recover
bg: Зареждане на &аварийното копие

en: &Reject
bg: &Отхвърляне

en: &Reload
bg: &Презареждане

en: &Remove
bg: &Премахване

en: &Replace
bg: Замяна

en: &Replace >
bg: Замяна >

en: &Rescan
bg: &Повторно претърсване

en: &Reset
bg: &Презареждане

en: &Reset All Fields
bg: Възстанов. стойности

en: &Retry
bg: Повторен опит

en: &Right
bg: &отдясно

en: &Roman:
bg: &Серифен (римски)

en: &Rotate
bg: &Завъртане

en: &Rows:
bg: &Редове:

en: &Run
bg: Позволяване

en: &Sans Serif:
bg: &Безсерифен:

en: &Save
bg: &Запазване

en: &Save new documents compressed by default
bg: &Запазване на новите документи компресирани по подразбиране

en: &Scale graphics (%):
bg: &Мащабиране [%]

en: &Search:
bg: Търсене:

en: &Series:
bg: &Тегло:

en: &Set
bg: Поставяне

en: &Set Layout
bg: &Оформление

en: &Shadow size:
bg: &Размер на сянката:

en: &Show changes in output
bg: П&оказване на промените в крайния документ

en: &Show in LyX
bg: Изглед в LyX

en: &Show preview
bg: Предварителен &изглед

en: &Side:
bg: &Страна:

en: &Spacing:
bg: &Отместване:

en: &Span columns
bg: Обхваща колоните

en: &Spellchecker engine:
bg: Програма за проверка на правописа:

en: &Statusbar messages
bg: &Собщения от лентата на състоянието

en: &Stop it
bg: Прекратяване

en: &Strict XHTML 1.1
bg: &Стриктен XHTML 1.1

en: &Style:
bg: &Стил:

en: &Subindex
bg: &Подиндекс

en: &Suppress default date on front page
bg: &Заличаване на текущата дата от първа страница

en: &Syntax Highlighting Package:
bg: Пакет за открояване на синтаксиса:

en: &System files
bg: Системни файлове

en: &Table Settings
bg: &Настройки на таблица

en: &Table output:
bg: Формат за &таблици:

en: &Target:
bg: &Цел:

en: &Template
bg: &Шаблон

en: &Templates
bg: &Шаблони

en: &Temporary directory:
bg: &Временни файлове:

en: &Text after:
bg: Последващ текст:

en: &Thickness:
bg: Дебелина:

en: &Tiny:
bg: Дребен:

en: &Title:
bg: &Заглавие:

en: &To format:
bg: &Към формат:

en: &Top of page
bg: В &горната част

en: &Top:
bg: &Отгоре:

en: &Track changes
bg: &Проследяване на промените

en: &Two-sided document
bg: &Документ на двустранен лист

en: &Type:
bg: &Тип

en: &Typewriter:
bg: &Равноширок:

en: &Undefined Branches
bg: &Неопределени разклонения

en: &Undefined Branches:
bg: &Неопределени разклонения:

en: &Underline change tracking additions
bg: &Подчертаване на промените в документа

en: &Unset document language explicitly
bg: Езика не се задава изрично

en: &Up
bg: Преместване на&горе

en: &Update
bg: &Актуализиране

en: &Use "..." to shorten long completions
bg: Използване на „...“ за завършване на дълги дописвания

en: &Use Hyperref Support
bg: Позволи употребата на хипервръзки

en: &Use hyperref support
bg: Използване на хипервръзки

en: &Use multi-page table
bg: Пренасяне на нова страница

en: &Use multiple indexes
bg: Използване на повече видове указатели

en: &Use non-TeX fonts (via XeTeX/LuaTeX)
bg: &Употреба на не-TeX шрифтове (чрез XeTeX/LuaTex)

en: &Use refstyle (not prettyref) for cross-references
bg: &Използване на „refstyle“, а не „prettyref“ за препратки в документа

en: &Use system colors
bg: &Използване на системните цветове

en: &User files
bg: Файлове на потребителя

en: &User interface file:
bg: &Файл за потребителския интерфейс:

en: &Validate
bg: &Проверка

en: &Value:
bg: &Стойност:

en: &Variant:
bg: &Вариант:

en: &Vertical Offset:
bg: Вертикално отместване:

en: &Vertical alignment in row:
bg: &Верт. подравняване в реда:

en: &Vertical space:
bg: &Вертикално отместване:

en: &Vertical:
bg: &Вертикално:

en: &View
bg: &Показване

en: &Viewer:
bg: &Програма за преглед:

en: &Visual
bg: &Визуално

en: &Web
bg: &Уеб

en: &Wheel scrolling speed:
bg: &Скорост на превъртане:

en: &Width:
bg: &Ширина:

en: &Without LaTeX
bg: &Без LaTeX

en: &Workarea only
bg: &Само в работната среда

en: &Working directory:
bg: &Работна директория:

en: &Year:
bg: &Година

en: &Yes
bg: &Да

en: &Yes, Create
bg: &Да, създаване

en: &Yes, Create New Document
bg: Да, създаване на нов

en: (&De)activate
bg: Превключване

en: (<reference>)
bg: (<препратка>)

en: (Empty Table of Contents)
bg: (Няма съдържание)

en: (No Bookmarks Saved Yet)
bg: (Няма запазени показалци)

en: (No Custom Insets Defined)
bg: (Няма добавки от потребителя

en: (No Document Open)
bg: (Няма отворен документ)

en: (No Documents Open)
bg: (Няма отворени документи)

en: (None)
bg: (няма)

en: (Without)[[color]]
bg: няма

en: (Without)[[strikethrough]]
bg: няма

en: (Without)[[underlining]]
bg: няма

en: (no initial description)
bg: (няма начално описание)

en: (no log message)
bg: (няма протоколно съобщение)

en: (x)
bg: кръгли (x)

en: , Boundary:
bg: , Граница:

en: , Cell:
bg: , клетка:

en: , Char: 0x
bg: , Символ: 0x

en: , Depth: %1$d
bg: , Дълбочина: %1$d

en: , Id:
bg: , ИН:

en: , Inset:
bg: , добавка:

en: , Paragraph:
bg: , Абзац:

en: , Position:
bg: , позиция:

en: , Spacing:
bg: , Отместване:

en: , Style:
bg: , Стил:

en: --- Back Matter ---
bg: --- Задна част  ---

en: --- Front Matter ---
bg: --- Предна част  ---

en: --- Main Matter ---
bg: --- Главна част ---

en: 00 Main File
bg: 00 Главен файл

en: 01 Dedication
bg: 01 Посвещение

en: 02 Foreword
bg: 02 Предговор

en: 03 Preface
bg: 03 Корица

en: 04 Acknowledgements
bg: 04 Благодарности

en: 05 Acronym
bg: 05 Съкращения

en: 05 Contributor List
bg: 05 Списък със сътрудници

en: 06 Acronym
bg: 06 Съкращения

en: 06 Part
bg: 06 Част

en: 07 Chapter
bg: 07 Глава

en: 07 Part
bg: 07 Част

en: 08 Appendix
bg: 08 Приложение

en: 08 Author
bg: 08 Автор

en: 09 Appendix
bg: 09 Приложение

en: 09 Glossary
bg: 09 Речник

en: 1.0 is the standard scrolling speed with the mouse wheel. Higher values will speed it up, low values slow it down.
bg: 1.0 е стандартната скорост за превъртане със колелцето на мишката. По-висока стойност ще увеличи, а по-ниска ще намали стъпката.

en: 10 Glossary
bg: 10 Речник

en: 10 Solutions
bg: 10 Решения

en: 11 References
bg: 11 Препратки

en: < Re&place
bg: < Замяна

en: < Rep&lace
bg: < Замяна

en: <No prefix>
bg: <без префикс>

en: <Visible Text Follows>
bg: <Следва видим текст>

en: <b>Module name:</b> <i>%1</i> (%2)
bg: <b>Име на модул:</b> <i>%1</i> (%2)

en: <b>Note:</b> Some requirements for this module are missing!
bg: <b>Забележка:</b> Липсват някои изисквания за този модул!

en: <b>The file %1 changed on disk.</b>
bg: <b>Файлът %1 беше променен на диска.</b>

en: <html><head/><body><p>Column width type:</p><p>* Text Length: Stretch to text width</p><p>* Variable: Adjust to match table width</p><p>* Custom: Fixed custom width</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Начин на задаване на ширината:</p><p>* обхваща текста: разтягане докато се обхване текста</p><p>* разтягане: разтягане до запълване на свободното пространство</p><p>* фиксирана: зададена от потребиталя фиксирана ширина</p></body></html>

en: <p><b>Category:</b> %1$s.</p>
bg: <p><b>Категория: </b>%1$s</p>

en: <p><b>Filename:</b> <tt>%1$s.module</tt>.</p>
bg: <p><b>Име на файл: </b><tt>%1$s.module</tt></p>

en: <p><b>Modules excluded:</b> %1$s.</p>
bg: <p><b>Изключени модули: </b>%1$s</p>

en: <p><b>Modules required:</b> %1$s.</p>
bg: <p><b>Необходими модули: </b>%1$s</p>

en: <p><b>Package(s) required:</b> %1$s.</p>
bg: <p><b>Необходими пакети:</b> %1$s</p>

en: <p><b>Your current preference settings forbid its execution.</b></p><p>(To change this setting, go to <i>Preferences &#x25b9; File Handling &#x25b9; Converters</i> and uncheck <i>Security &#x25b9; Forbid needauth converters</i>.)
bg: <p><b>Вашите текущи настройки забраняват нейното изпълнение.</b></p><p>За да промените тази настройка отидете до <i>Инструменти &#x25b9; Настройки <Работа с файлове &#x25b9; Конвертиране &#x25b9; </i> и в полето <i>Сигурност</i> премахнете <i>Забрани конвертори с „needauth“</i></p>

en: <p><font color=red><b>WARNING: Some required packages are unavailable!</b></font></p>
bg: <p><font color=red><b>ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Някои необходими пакети не са налични!</b></font></p>

en: <p>LaTeX code: %1</p>
bg: <p>Код на LaTeX: %1</p>

en: <p>Would you like to run this converter?</p><p><b>Only run if you trust the origin/sender of the LyX document!</b></p>
bg: <p>Позволявате ли стартиране на този конвертор?</p><p><b>Позволете само ако знаете произхода документа.

en: <page>
bg: <страница>

en: <reference>
bg: <препратка>

en: <reference> on page <page>
bg: <препратка> на стр. <страница>

en: A backup file is successfully loaded, but the original file %1$s is marked read-only. Please make sure to save the document as a different file.
bg: Файла с резервното копие се зареди успешно, но първоначалния файл %1$s e отбелязан само за четене. Уверете се, че запазвате документа под друто име.

en: A bitmap file.
    Use this template to include bitmap images of any kind.
bg: Файл с растерно изображение.
    Този шаблон се използва за вмъкване на растерни графики от произволен тип.

en: A branch with the name "%1$s" already exists.
    Do you want to merge branch "%2$s" with that one?
bg: Разклонение с име „%1$s“ вече съществува.Желаете ли да обединя „%2$s“ с него?

en: A customized item string
bg: Текстов елемент от потребитела

en: A graphics group with the name '%1$s' already exists.
bg: Група с изображения с името „%1$s“ вече съществува.

en: A prefix like 'Also at '
bg: Префикс като „Също и към “

en: A selection of different style format approaches (such as natbib) that respectively provide support for specific citation and bibliography styles. Expand to get more information.
bg: Избол между различни формати (като natbib) осигуряващи начина на цитиране и стила на библиографското описание. Натиснете бутона за извеждане на списъка.Повече информация има в подсказките.

en: A short version of the author name
bg: Кратка версия на името на автора

en: A spreadsheet made with Gnumeric, LibreOffice, OpenOffice or Excel.
    It imports as a multi-page table, so any length
    is ok. Excessive width could be a problem.
    The gnumeric software is necessary for conversion,
    both for gnumeric and excel files.
bg: Електронна таблица направена с Gnumeric, LibreOffice, OpenOffice и т.н.
    се импортира като таблица на няколко страници, така че всяка дължина е 
    подходяща. Твързе голяма ширина обаче може да е проблемна. За конвертиране 
    се използват библиотеки на Gnumeric, които трабво да са налични.

en: A static date
bg: Точна дата

en: A static time
bg: Точно време

en: A value is expected.
bg: очаква се стойност!

en: A vector graphics file.
    Use this template to include vector graphics of any kind.
    LyX will try to retain the vector properties of the image for
    the final output.
    Note that specialized templates exist for Xfig figures and Dia diagrams.
    The specialized templates allow to automatically use the document font in
    the figures, which is not possible with this general template.
bg: Файл с векторно изображение.
    Този шаблон се използва за вмъкване на векторна графика от произволен
    вид, като LyX ще се опита за запази качествата на изображението в
    изходния резултат. Напомняме, че съществуват специални шаблони за
    изображения на Xfig и диаграми Dia. Специализираните шаблони позволяват
    автоматично използване на шрифтове от документа във фигурите, което не е
    възможно с този общ шаблон.

en: A&dd
bg: &Добавяне

en: A&ll Author Names:
bg: Пълно име на автора:

en: A&lter...
bg: &Промяна

en: A&ngle (degrees):
bg: &Ъгъл (градуси)

en: A&ngle:
bg: Ъгъл:

en: A&pply to current session only
bg: &Прилагане само за текущата сесия

en: A&vailable Branches:
bg: &Налични разклонения:

en: A&vailable Citations:
bg: &Налични цитирания:

en: A&vailable Indexes:
bg: Налични указатели:

en: A&vailable:
bg: &Налични:

en: A0 Poster
bg: Плакат A0

en: ABSTRACT
bg: РЕЗЮМЕ

en: ACM Conference
bg: Конференсия ACM

en: ACM Journal
bg: Журнал ACM

en: ACM Month
bg: Месец ACM

en: ACM Volume
bg: Том ACM

en: AE (Almost European)
bg: ПЕ (почти европейски)

en: AMS Environment|A
bg: Среда AMS

en: AMS Theorems
bg: Теореми AMS

en: AMS Theorems (Extended)
bg: Теореми AMS (разширени)

en: AMS Theorems (Extended, Numbered by Type within Chapters)
bg: Теореми AMS (разширени, номерирани по тип в главите)

en: AMS Theorems (Extended, Numbered by Type)
bg: Теореми AMS (разширени, номерирани по тип)

en: AMS Theorems (Numbered by Type within Chapters)
bg: Теореми AMS (номерирани по тип в главите)

en: AMS Theorems (Numbered by Type)
bg: Теореми AMS (номерирани по тип)

en: AMS align Environment|a
bg: Подравняване AMS (align)

en: AMS alignat Environment|t
bg: Точно подравняване AMS (alignat)

en: AMS flalign Environment|f
bg: Ляво подравняване AMS (flalign)

en: AMS gather Environment|g
bg: Групиране AMS (gather)

en: AMS multline Environment|m
bg: Редове с пренасяне AMS (multiline)

en: Abbreviated Title
bg: Съкратено заглавие

en: Abbreviations
bg: Съкращения

en: Abbreviations:
bg: Съкращения:

en: Aborted
bg: Прекратен

en: Aborting process...
bg: Прекратяване на процес...

en: About LyX
bg: Относно LyX

en: About LyX|X
bg: Относно LyX|т

en: Above
bg: Огоре

en: Absolute filename expected.
bg: Очаква се абсолютен път на файл.

en: Abstract
bg: Резюме

en: Abstract (structured)
bg: Резюме (структурирано)

en: Abstract (unstructured)
bg: Резюме (неструктурирано)

en: Abstract*
bg: Резюме*

en: Abstract* (not printed)
bg: Резюме* (не се печата)

en: Abstract---
bg: Резюме---

en: Abstract.
bg: Резюме

en: Abstract:
bg: Резюме:

en: Abstract:
bg: Резюме:

en: Academic Field Specifics
bg: Научни в специфична област

en: Accept All Changes|c
bg: Приемане на всички промени|р

en: Accept Change|A
bg: Приемане на избраната промяна|и

en: Accept Change|c
bg: Приемане на промяна|П

en: Accept all changes
bg: Приемане на всички промени

en: Accept change inside selection
bg: Приемане на избраната промяна

en: Accept compound &words
bg: Приемане на съставни думи

en: Accept this change
bg: Приемане на текущата промяна

en: Accept words such as "diskdrive"
bg: Приемане на думи като „тестпрограма“ и „офисцентър“

en: Accessibility
bg: Достъпност

en: Acknowledgment
bg: Благодарности

en: Acknowledgment.
bg: Благодарности.

en: Acknowledgments
bg: Благодарности

en: Acknowledgments.
bg: Благодарности.

en: Activate Branch in Master|M
bg: Акт. на разклонение в главния докум.|г

en: Activate Branch|A
bg: Активиране на разклонение|р

en: Activate extensions such as character protrusion and font expansion via the microtype package
bg: Активира типографски правила като изместване на буквите в края на реда и разширение на шрифта за постигане на по-добра читливаст чрез пакета „microtype“.

en: Activated
bg: Активно

en: Ad&vanced
bg: &Разширени

en: Add %1$s to value of counter %2$s
bg: Добавяне на %1$s към стойността на брояч %2$s

en: Add &Local...
bg: &Добавяне на локална

en: Add A&ll
bg: Добавяне на всички

en: Add Column|u
bg: Добавяне на колона

en: Add L&ocal...
bg: Добавяне на друг

en: Add Line Above|A
bg: Добавяне на ред отгоре

en: Add Line Above|o
bg: Добавяне на кант отгоре

en: Add Line Below|B
bg: Добавяне на кант отдолу

en: Add Line to Left
bg: Добавяне на кант отляво

en: Add Line to Right
bg: Добавяне на кант отдясно

en: Add Row|A
bg: Добавяне на ред

en: Add Unknown Branch|w
bg: Добавяна на неопределено разклонение|р

en: Add a BibTeX database from your local directory
bg: Добавяне на BibTeX файлова база данни от локална директория

en: Add a new branch to the list
bg: Добавяне на ново разклонение към списъка.

en: Add a new index to the list
bg: Добавяне на нов указател към списъка

en: Add a translation for the glosse
bg: Добавяне на прояснение за глосата (неясна дума)

en: Add all unknown branches to the list.
bg: Добавяне на всички непознати разклонения към списъка.

en: Add bibliography to &TOC
bg: Добавяне на лит. списък към съдържанието

en: Add bibliography to the table of contents
bg: Добавянe на библиографията (лит. списък) към съдържанието на документа.

en: Add column
bg: Добавяне на колона

en: Add row
bg: Добавяне на ред

en: Add the selected BibTeX database from the list on the left
bg: Използване избраната файлова база данни от списъка вляво.

en: Add the selected branches to the list.
bg: Добавяна на избраните разклонения към списъка.

en: Add the word to your personal dictionary
bg: Добавяне на дума във вашия личен речник

en: Addchap
bg: Добавяне на глава

en: Addchap*
bg: Добавяне на глава*

en: Addition
bg: Допълнение

en: Additional Affiliation
bg: Допълнителна принадлежност

en: Additional Affiliation:
bg: Допълнителна принадлежност:

en: Additional Features|F
bg: Допълнителни функции|Д

en: Additional LaTeX options
bg: Допълнителни опции за LaTeX

en: Additional O&ptions
bg: &Допълнителни опции

en: Additional Space
bg: Допълнително разстояние

en: Additional Theorem Text
bg: Допълнителен текст на теорема

en: Additional hyperref options (comma-separated) to be passed via \hypersetup.
bg: Допълнителни опции за хипервръзките, разделени със запетая и предавани чрез \hypersetup.

en: Additional text appended to the theorem header
bg: Допълнителен текст добавен към заглавната част на теоремата

en: Additional vertical space
bg: Допълнително вертикално отстояние

en: Addpart
bg: Добавяне на част

en: Address
bg: Адрес

en: Address Label
bg: Етикет с адрес

en: Address:
bg: Адрес:

en: Addresses
bg: Адреси

en: Adds an endnote inset, in addition to footnotes. This uses the endnotes package, which has some limitations but works with older LaTeX distributions as well. You will need to add an endnotes list (Insert > List/Contents/References > Endnotes) where you want the endnotes to appear.
bg: Зарежда добавка за бележки в края в допълнение към бележките под линия. Използва се пакета „endnotes“, които има някои ограничения, но работи с по-стари версии на LaTeX. За да ги използвате трябва да добавите списък с бележки (Вмъкване->Списък, Съдържание, Препратки->Бележки в края) там, където искате да се появят.

en: Adds an endnote inset, in addition to footnotes. This uses the enotez package which is more powerful and customizable than then endnotes package (module 'Endnotes (Basic)'), but requires a fairly modern LaTeX distribution (with LaTeX3). You will need to add an endnotes list (Insert > List/Contents/References > Endnotes) where you want the endnotes to appear.
bg: Добавка за бележки в края в допълнение към бележки под линия. Използва се пакетът „enotez“, който е по-мощен и конфигурируем от пакета „endnotes“ (модула „Бележки в края (основен)“), но изисква по-нова инсталация на LaTeX (с LaTeX 3). Необходимо е да добавите списък с бележки в края (Вмъкване->Списък, съдържание, препратки->Бележки в края) на мястото, където искате да се появят.

en: Adds an environment for hanging paragraphs. Hanging paragraph is a paragraph in which the first line is set to the left margin, but all subsequent lines are indented.
bg: Добавя среда за висящи абзаци. Висящия абзац е абзац, чийто първи ред е започва до лявото поле, а всички следващи редове започват с отсъп от полето.

en: Adds custom insets that support colored boxes via the tcolorbox package. See the tcolorbox documentation for details.
bg: Добавка, която поддържа цветни рамки с пакета „tcolorbox“. Вижте документацията на панета за повече информация.

en: Addsec
bg: Добавяне на раздел

en: Addsec*
bg: Добавяне на раздел*

en: Adjust the depth of the navigation tree
bg: Нагласяне дълбочината на навигационното дърво

en: Adjust the style of the cross-reference
bg: Избиране стила на препратката

en: Adresse
bg: Адрес

en: Advanced Find and Replace
bg: Разширено търсене и замяна

en: Affiliation
bg: Принадлежност

en: Affiliation Mark
bg: Знак за принадлежност

en: Affiliation Prefix
bg: Префикс на принадлежност

en: Affiliation:
bg: Принадлежност:

en: Affiliation:
bg: Принадлежност:

en: Afrikaans
bg: африканс (бурски)

en: After the cursor has not moved for this time, the completion popup is shown if it is available.
bg: След като курсора е бил неподвижен за посочения интервал от време и има налично автоматично дописване, предложението се появява в изскачащ прозорец.

en: After the cursor has not moved for this time, the inline completion is shown if it is available.
bg: След като курсора е бил неподвижен за посочения интервал от време и има налично автоматично дописване, предложението се появява в реда след курсора.

en: AfterPicture
bg: След снимката

en: Aims
bg: Цели

en: Aims of your work
bg: Цели на вашата работа

en: Al&ternative language:
bg: Втори (алтернативен) език:

en: Albanian
bg: албански

en: Algorithm
bg: Aлгоритъм

en: Algorithm \arabic{theorem}
bg: Алгоритъм \arabic{theorem}

en: Algorithm \thealgorithm.
bg: Aлгоритъм \thealgorithm.

en: Algorithm \thetheorem.
bg: Aлгоритъм \thetheorem.

en: Algorithm*
bg: Aлгоритъм*

en: Algorithm.
bg: Aлгоритъм.

en: Algorithm2e Float
bg: Плаващ обект Алгоритъм2е

en: Algorithms
bg: Aлгоритми

en: Align bottom
bg: Подравняване отдолу

en: Align center
bg: Центриране

en: Align left
bg: Подравняване отляво

en: Align middle
bg: Подравняване в средата

en: Align on decimal
bg: Подравняване по десетичната точка

en: Align right
bg: Подравняване отдясно

en: Align top
bg: Подравняване отгоре

en: Aligned Environment|l
bg: Подравняване (aligned)

en: AlignedAt Environment|v
bg: Точно подравняване (alignedat)

en: Alignment
bg: Подравняване

en: Alignment of Contents
bg: Подравняване на съдържанието

en: Alignment|i
bg: Подравняване

en: All Borders
bg: Всички кантове

en: All Indexes|A
bg: Всички индекси|В

en: All aut&hors
bg: Всички автори

en: All authors|h
bg: Вкички автори|в

en: All avail. citations
bg: всички възможни препратки

en: All avail. databases
bg: <всички възможни бази данни>

en: All avail. modules
bg: всички налични модули

en: All available files
bg: всички налични файлове

en: All available labels
bg: всички налични препратки

en: All available languages of the selected file are displayed here.
    The selected language version will be opened.
bg: Тук са показани всички налични езици от избрания файл с клавишна подредба.
    Ще се отвори посочената езикова версия.

en: All counters and references of excluded child documents will be ignored, thus the counters in the output will differ from an output of the complete document.<br>This is the fastest method. Use this if you do not need correct counter values and references.
bg: Всички броячи и препратки от изключени поддокументи ще се пренебрегнат и така броячите в крайния документ ще се различават от броячите в пълния документ.<br> Това е най-бързия метод. Използва се само ако нямате нужда от коректни стойности на броячите и препратките.

en: All entry types
bg: Всички видове записи

en: All fields
bg: Всички полета

en: All files
bg: всички файлове

en: All items
bg: всички елементи

en: All open documents
bg: Всички отворени документи

en: All packages:
bg: Всички пакети:

en: All references available for citing.
bg: Списък от всички налични препратки за цитиране

en: All references available for citing.
    To add the selected one, hit Add, press Enter or double-click.
    Hit Ctrl-Enter to add and close the dialog.
bg: Списък от всички препратки налични за цитиране.
    За да добавите избраната щракнете „Добавяне“, натиснете клавиша „нов ред“ или щракнете двукратно
    Натиснете „Контр-Нов ред“ за да добавите и да затворите диалога.

en: AllCaps
bg: Главни букви (Tufte)

en: Allow &page breaks
bg: Позволяване пренос на нова страница

en: Allows link text to break across lines.
bg: Разрешаване хипервръзките да се пренасят на нов ред

en: Allows to use Noweb as a literate programming tool.
bg: Позволява да се използва Noweb като инструмент за дословно програмиране

en: Alphabetically (Case-Insensitive)
bg: по азбучен ред (не различава малки и големи букви)

en: Alphabetically (Case-Sensitive)
bg: по азбучен ред (различава малки и големи букви)

en: Already in regular expression mode
bg: Вече е в режим на регулярни изрази

en: Also Affiliation
bg: Също принадлежност

en: Alt Affiliation
bg: Алтернат. принадлежност

en: AltAffiliation
bg: Принадлежност

en: Altaffilation
bg: Предишна принадлежност

en: Alter Co&lor...
bg: Избор на цвят

en: Alternative Affiliation
bg: Алтернативна принадлежност

en: Alternative Name
bg: Алтернативно име

en: Alternative Proof String
bg: Текст на алтернативно доказателство

en: Alternative affiliation:
bg: Алтернативна принадлежност:

en: Alternative name
bg: Алтернативно име

en: Alternative optional name or title
bg: Алтернативно незадължително име или заглавие

en: Alternative proof string
bg: Текст за алтернативно доказателство

en: Always Babel
bg: винаги Бабел (babel)

en: Always list all authors (rather than using "et al.")
bg: Винаги да се иброяват всички автори, а не да се използва съкращението „и др.“

en: Always list all authors (rather than using "et al."), if the current citation style supports this.
bg: Винаги изброявайте всички автори, вместо да се използва „и др.“, ако избрантия стил на цитиране поддържа това.

en: American Astronomical Society (AASTeX v. 5)
bg: Американско астрономическо общество (AASTeX v. 5)

en: American Astronomical Society (AASTeX v. 6)
bg: Американско астрономическо общество (AASTEX вер. 6)

en: American Astronomical Society (AASTeX v. 6.2)
bg: Американско астрономическо общество (AASTEX вер. 6.2)

en: American Chemical Society (ACS)
bg: Американско химическо общество (ACS)

en: American Economic Association (AEA)
bg: Американска икономическа асоциация (AEA)

en: American Geophysical Union (AGUPLUS JGR)
bg: Американски геофизически съюз (AGUPLUS JGR)

en: American Geophysical Union (AGUPLUS Manuscript)
bg: Американски геофизичен съюз (ръкопис AGUPLUS)

en: American Geophysical Union (AGUTeX)
bg: Американски геофизичен съюз (AGUTeX)

en: American Mathematical Society (AMS)
bg: Американско математическо общество (AMS)

en: American Psychological Association (APA)
bg: Американска психологическа асоциация (APA)

en: American Psychological Association (APA), v. 6
bg: Американска психологическа асоциация (APA), вер. 6

en: American Psychological Association (APA), v. 7
bg: Американска психологическа асоциация (APA), вер. 7

en: Amharic
bg: амхарски

en: An Xfig figure.
bg: Изображение на Xfig.

en: An alternative proof string
bg: Текст на алтернативно доказателство

en: An emergency save of the document %1$s exists.
    
    Recover emergency save?
bg: Беше открито аварийно копие на документа:
    %1$s
    Желаете ли да възстановите документа от аварийното копие?

en: An external converter is disabled for security reasons
bg: Външна конвертираща програма е изключена от съображения за сигурност

en: An external converter requires your authorization
bg: Външна програма изисква вашето позволение

en: An included file name is empty.
    Ignoring Inclusion
bg: Включен файл е с празно име.
    Включването се отхвърля

en: An integer is expected.
bg: очаква се цяла число!

en: And
bg: И

en: Angle
bg: Ъгъл

en: Angle to rotate image by
bg: Задава ъгъл на завъртане на изображението

en: Anlagen
bg: Подравняване

en: Annotation & Revision
bg: Анотации и ревизии

en: Any Number|N
bg: Всеки номер

en: Any Word|W
bg: Всяка дума

en: Anything Non-Empty|o
bg: Всичко не празно

en: Anything|A
bg: Всичко

en: Appearance
bg: Външен вид

en: Appears in TOC
bg: Появява с в съдържанието

en: Append Argument
bg: Добавяне на аргумент

en: Append Argument Eating From the Right
bg: Добавяне на аргумент отдясно

en: Append Column|p
bg: Добавяне на колона

en: Append Optional Argument Eating From the Right
bg: Добавяне на незадължителен аргумент отдясно

en: Append Row|A
bg: Добавяне на ред

en: Append argument
bg: Добавяне на аргумент

en: Append argument eating from the right
bg: Добавяне на аргумент отдясно

en: Append optional argument eating from the right
bg: Добавяне на незъдължителен аргумент отдясно

en: Append the name of this branch to the output filename, given the branch is active.
bg: Името на избраното разклонение се добавя къв името на изходния файл като файлово разширение ако разклонението е активно.

en: Appendices
bg: Приложения

en: Appendix
bg: приложение

en: Appendix \Alph{appendix}.
bg: Приложение \Alph{appendix}.

en: Appendix \Alph{appendix}:
bg: Приложение \Alph{appendix}:

en: Appendix \Alph{section}:
bg: Приложение \Alph{section}:

en: Appendix \thechapter
bg: Приложение \thechapter

en: Apply
bg: Прилагание

en: Apply Last Settings|A
bg: Прилагане на последните настройки|р

en: Apply changes &immediately
bg: Незабавно прилагане

en: Apply each change automatically
bg: Прилагане на всяка промяна незабавно

en: Apply recent text properties
bg: Прилагане на скоро използвани настройки

en: Apply settings immediately
bg: Прилагане на настройките след всяка промяна в диалога

en: Arabic
bg: арабски

en: Arabic (ArabTeX)
bg: арабски (ArabTeX)

en: Arabic (Arabi)
bg: арабски (Arabi)

en: Arabic (CP 1256)
bg: Арабско (CP 1256)

en: Arabic (ISO 8859-6)
bg: Арабско (ISO 8859-6)

en: Arabic Article
bg: Статия на арабски

en: Arabic Numeral
bg: Арабски числа

en: Argument for statements that requires to specify additional information
bg: Аргумент на надписи, които изискват да уточните дапълнителна информация

en: Argument not known in this Layout. Will be suppressed in the output.
bg: Този елемент не е разпознат в текущия контекст (оформление). Няма да се появи в изходния документ.

en: Arguments
bg: Аргументи

en: Armenian
bg: американски

en: Armenian (ArmSCII8)
bg: Арменско (ArmSCII8)

en: Array Environment|y
bg: Среда масив (array)

en: Arrows
bg: Стрелки

en: Arrows (extended)
bg: Стрелки (допълнителни)

en: Article
bg: Статия

en: Article (Standard Class with Extra Font Sizes)
bg: Статия (стандартен клас с допълнителни размери на шрифт)

en: Article (Standard Class)
bg: Статия (стандартен вид)

en: Article DOI:
bg: Статия DOI:

en: Article Sequential Number:
bg: Пореден номер на статия:

en: Article number:
bg: Номер на статия:

en: Article:
bg: Статия:

en: Articles
bg: Статии

en: As described in the User Guide, the width of this text determines the width of the label part of each item in environments like List and Description.
    
     Normally, you won't need to set this, since the largest label width of all the items is used.
bg: Както е описано в ръководството на потребинеля, ширината на този текст определя ширината на етикета на всяка точка в среди като списък и описание.
    
    Обикновено нямате нужда от тази настройка, тъй като се използва ширината на най-големия етикет от всички записи в списъка.

en: Ask permission
bg: иска се разрешение

en: Ask the user
bg: пита се птребителя

en: Assign the graphic to a group of graphics that share the same settings
bg: Присъединяване на изображение към група с еднакви настройки

en: Assign to group '%1$s' anyway
bg: Присъединяване към група „%1$s“ все пак

en: Assigned &to group:
bg: Присъединяване към група:

en: Assigned master does not include this file
bg: Посочения главен документ не включва този файл!

en: Association for Computing Machinery (ACM)
bg: Асоциация за изчислителна техника (ACM)

en: Assumption
bg: Допускане

en: Assumption \theassumption.
bg: Допускане \theassumption.

en: Assumption \thetheorem.
bg: Допускане \thetheorem.

en: Assumption*
bg: Допускане*

en: Assumption.
bg: Допускане.

en: Assure that all counters and references are identical to the complete document. This can be much slower than the first two methods.<br>Use this if you absolutely need correct counters.
bg: Гарантира, че всички броячи и препратки са идентични на цялостния документ. Това може да е много по-бьвно от първите два метода.<br>Използва се ако имате нужда от коректни броячи.

en: Astronomy & Astrophysics
bg: Астрономия и астрофизика

en: Astronomy & Astrophysics (V. 4, Obsolete)
bg: Астрономия и астрофизика (вер. 4, остарял)

en: Asturian
bg: астурски

en: At Decimal Separator
bg: при разделителя

en: Attempt to show the output even if there were compilation errors
bg: Опит за показване на резултата дори когато има грешки при компилация

en: Attempting to close changed document!
bg: Опит за затваряне на променен документ!

en: Author
bg: Автор

en: Author Affiliation
bg: Принадлежност на автор

en: Author Mark
bg: Знак на автор

en: Author Name
bg: Име на автор

en: Author Names
bg: Имена на автор

en: Author Note:
bg: бележка на автора:

en: Author affiliation
bg: Принадлежност на автор

en: Author affiliation:
bg: Принадлежност на автора:

en: Author contributions.
bg: Принос на автора

en: Author name
bg: Име на автор

en: Author names that will appear in the header line
bg: Имена на автора, които ще се появят в заглавния ред

en: Author-name
bg: Автор-име

en: Author-number
bg: автор-номер

en: Author-year
bg: автор-година

en: Author:
bg: Автор:

en: AuthorContribution
bg: Принос на автора

en: Authorgroup
bg: Авт. групиране

en: Authors
bg: Автори

en: Autoco&rrection
bg: Автоматично коригиране

en: Automatic
bg: по подразбиране

en: Automatic &inline completion
bg: Автоматично дописване в реда

en: Automatic &popup
bg: Автоматичен изскачащ прозорец

en: Automatic cleanup of the window before LaTeX compilation proceeds
bg: Автоматично изчистване на прозореца със съобщенията преди всяка LaTeX компилация.

en: Automatic in&line completion
bg: Автоматично дописване в реда

en: Automatic p&opup
bg: Автоматично изскачане на прозорец

en: Automatic save done.
bg: Автоматичното запазване приключи.

en: Automatic save failed!
bg: Автоматичното запазване се провали!

en: Automatic update
bg: Автоматична актуализация

en: Automatic[[encoding]]
bg: По подразбиране

en: Automatically fi&ll header
bg: &Автоматично попълване на заглавната част

en: Autosaving current document...
bg: Автозапис на текущия документ...

en: Available &Labels:
bg: &Налични етикети:

en: Available categories depend on the document encoding. Select UTF-8 for the full range.
bg: Възможните категории зависят от кодирането на символите в документа. Изберете utf-8 за всички категории.

en: Available i&ndexes:
bg: Набични указатели:

en: Available listing parameters are %1$s
bg: Възможни параметри за списъци са: %1$s

en: Available listings parameters containing string "%1$s" are %2$s
bg: Възможни параметри съдържащи низа „%1$s“ са %2$s

en: Available templates
bg: Налични шаблони

en: Axiom
bg: Аксиома

en: Axiom \theaxiom.
bg: Аксиома \theaxiom.

en: Axiom \thetheorem.
bg: Аксиома \thetheorem.

en: Axiom*
bg: Аксиома*

en: Axiom.
bg: Аксиома.

en: Azerbaijani
bg: азербайджански

en: B&ackreferences:
bg: &Обратни указатели:

en: B&reak links over lines
bg: &Пренасяне на връзките на нов ред

en: Back Matter
bg: Задна част

en: Back&ground:
bg: &Фон:

en: BackMatter
bg: задни части

en: Backaddress:
bg: Обратен адрес:

en: Background Colors
bg: Цвят на фона

en: Backtab
bg: Назад

en: Backup && Saving
bg: Архивни копия и записване

en: Backup &original documents when saving
bg: Архивиране на първоначалния документ при записване

en: Backup failure
bg: Грешка при архивиране

en: Bad debug value `%1$s'.
bg: Непознат код за отстраняване на грешка „%1$s“.

en: Bad debug value `%1$s'. Exiting.
bg: Неправилна стойност за отстраняване на грешки „%1$s. Излизане.“

en: Bad math environment
bg: Неподходяща математическа среда

en: Baltic (CP 1257)
bg: Прибалтийско (CP 1257)

en: Baltic (ISO 8859-13)
bg: Прибалтииско (ISO 8859-13)

en: Baltic (ISO 8859-4)
bg: Прибалтииско (ISO 8859-4)

en: Baseline center
bg: средата на основата

en: Baseline left
bg: основата вляво

en: Baseline right
bg: основата вдясно

en: Basic (BibTeX)
bg: Обикновена (BibTeX)

en: Basic Latin
bg: латиница основна

en: Basic numerical
bg: Обикновен с номера

en: Basque
bg: баски

en: Beamer
bg: Прожектор

en: Beamer Article (KOMA-Script)
bg: Статия за прожектор KOMA-скрипт

en: Beamer Article (Standard Class)
bg: Статия за прожектор (стандартен вид)

en: Beamer Presentations|B
bg: Презентация на прожектор|П

en: Beamerposter
bg: Плакат за прожектор

en: BeforePicture
bg: Преди снимка

en: Begin
bg: Начало

en: Begin PDF Form
bg: Начало на PDF форма

en: Begin of CV
bg: Начало на автобиографията

en: Belarusian
bg: белоруски

en: Below
bg: Отдолу

en: Bengali
bg: бенгалски

en: Bet&ween rows:
bg: Между редовете:

en: Bib preamble
bg: заглавна част на лит. списък

en: Bib(la)TeX Bibliography...|B
bg: Литературен списък Bib(la)TeX|Л

en: BibTeX Bibliography
bg: Литературан списък BibTeX

en: BibTeX Databases (*.bib)
bg: BibTeX база данни (*.bib)

en: BibTeX Generated Bibliography
bg: Литературен списък съставен от BibTeX

en: BibTeX Styles (*.bst)
bg: BibTeX стил (*.bst)

en: BibTeX command and options
bg: Команда и опции за BibTeX

en: BibTeX database(s) to use
bg: Филтриране на BibTeX файловите бази данни от списъка отгоре

en: BibTeX databases
bg: BibTeX бази данни

en: BibTeX styles
bg: BibTeX стилове

en: Biblate&x bibliography style:
bg: Библиографски стил Biblatex:

en: Biblatex
bg: Библатех (BibLaTeX)

en: Biblatex &citation style:
bg: &Начин на цитиране на Biblatex:

en: Biblatex bibliography styles
bg: Biblatex библиографични стилове

en: Biblatex citation styles
bg: Biblatex стилове за цитат

en: Biblatex supports many author-year and numerical styles. It is mainly aimed at the Humanities. It is highly customizable, fully localized and provides many features that are not possible with BibTeX. The use of 'biber' as bibliography processor is advised.
bg: Библатех поддържа много автор-година и числови стилове. Насочен е главно към хуманитарните науки. Поддържа много настройки, напълно локализиран е и осигурява много функции, които не са достъпни с Бибтех (BibTeX). Препоръчва се използването на „biber“ като библиографски компилатор.

en: Bibliographical backreferences
bg: Поставяне на обратни указатели в литературния списък

en: Bibliography
bg: Литература

en: Bibliography Entry
bg: Запис от лит. списък

en: Bibliography Generation
bg: Съставяне на литературен списък

en: Bibliography Item Settings
bg: Настройка на библиографски елемент

en: Bibliography Preamble
bg: Заглавна част на лит. списък

en: Bibliography Style
bg: Стил на лит. списък

en: Bibliography entry not found!
bg: Запис от лит. списък не е открит!

en: Bibliography entry.
bg: Библиографски запис.

en: Bicaption
bg: Двуезичен надпис

en: Big Item:
bg: Главна точка

en: Big Operators
bg: Големи оператори

en: Big operators
bg: Големи оператори

en: Big skip
bg: голямо

en: Big-sized Icons
bg: Големи икони

en: BigItem
bg: Главна точка

en: Big[[delimiter size]]
bg: Голям

en: Bigg[[delimiter size]]
bg: Голяяям

en: Bilingual Captions
bg: Двуезични надписи

en: Binary operator class	\mathbin
bg: Знаци с клас „двоичен оператор“	„\mathbin“

en: Binomial	\binom
bg: Биномиал	„\binom“

en: Biographies
bg: Биографии

en: Biography
bg: Биография

en: Biography without photo
bg: Биография без снимка

en: BiographyNoPhoto
bg: Биография без снимка

en: Birthday
bg: Рожденна дата

en: Bitstream Charter (Mathdesign)
bg: Bitstream Charter (матем.)

en: Blackboard	\mathbb
bg: Ажурен	\mathbb

en: Block Title
bg: Заглавие на блок

en: Block:
bg: блок:

en: Blocks
bg: Блок

en: Blue item:
bg: Синя точка:

en: Blue subitems
bg: Синя подточка

en: BlueItem
bg: Синя точка

en: Body Only
bg: Само тялото на документа

en: Bold
bg: Получер

en: Bold	\mathbf
bg: Получер	\mathbf

en: Bold symbol	\boldsymbol
bg: Получер символ	\boldsymbol

en: Book (Standard Class with Extra Font Sizes)
bg: Книга (стандартен клас с допълнителни размери на шрифт)

en: Book (Standard Class)
bg: Книга (стандартен вид)

en: Bookmarks|B
bg: Показалци|П

en: Books
bg: Книги

en: Books (DocBook)
bg: Книги (DocBook)

en: Border above
bg: Кант отгоре

en: Border below
bg: Кант отдолу

en: Borders|d
bg: Контури

en: Bosnian
bg: сръбски (Босна)

en: Botto&m of row:
bg: Под реда:

en: Bottom
bg: отдолу

en: Bottom Line|B
bg: Долен ред

en: Bottom center
bg: долу в средата

en: Bottom left
bg: долния ляв ъгъл

en: Bottom right
bg: долния десен ъгъл

en: Bottom smash	\smashb
bg: Смачкване отдолу	„\smashb“

en: Bottom|B
bg: Долу

en: Bottom|o
bg: Отдолу

en: Box
bg: рамка

en: Box Settings
bg: Настройки на рамка

en: Box Settings...|S
bg: Настройки на рамка...

en: Box s&eparation:
bg: Отстояние

en: Box[[Menu]]|x
bg: Рамка|к

en: Boxes
bg: Рамки

en: Boxes to scale and rotate its contents
bg: Рамки, които мащабират и въртят съдържанието си

en: Br&owse...
bg: Разглеждане

en: Braille
bg: Брайлов код

en: Braille (default)
bg: Брайлов код (по позразбиране)

en: Braille (dots off)
bg: Брайлов код (без точки)

en: Braille (dots on)
bg: Брайлов код (с точки)

en: Braille (textsize)
bg: Брайлов код (размер текст)

en: Braille:
bg: Брайлов код:

en: Braille_dots_off
bg: Брайлов код без точки

en: Braille_dots_on
bg: Брайлов код с точки

en: Braille|a
bg: Брайлова азбука

en: Branch
bg: Разклонение

en: Branch (undefined):
bg: разклонение (неопределено):

en: Branch Name: %1$s
    Branch Status: %2$s
    Inset Status: %3$s
bg: Име:         %1$s
    Състояние:   %2$s
    Добавката е: %3$s

en: Branch Settings
bg: Настройки на разклонение

en: Branch Settings...|B
bg: Настройки на разклонение...

en: Branch already exists
bg: Разклонението вече съществува

en: Branch name
bg: име на разклонение

en: Branch:
bg: разклонение:

en: Branches
bg: Разклонения

en: Branch|B
bg: Разклонение в документа|Р

en: Break lines longer than the linewidth
bg: Пренасяне на редовете по дълги от ширината на реда.

en: Breakable Slash|a
bg: Обратно наклонена черта

en: Breton
bg: бретонски

en: Bro&wse...
bg: Ра&зглеждане

en: Broadway
bg: Бродуей

en: Broken References and Citations
bg: Невалидни указатели и препратки

en: Browse...
bg: Разглеждане

en: Buffer Error!
bg: Грешка в буфера!

en: Build Info
bg: Компилиране

en: Build Program|B
bg: Изгради програма(B)|B

en: Build errors
bg: Грешки при компилация

en: Built from git commit hash
bg: Компилирана от хранилище на git с хеш-стойност

en: Bulgarian
bg: български

en: Bullets
bg: Водещи знаци

en: By Occurrence
bg: по позиция в текста

en: By default, a line break can occur after en- and em-dashes. Checking this box prevents that.
bg: По подразбиране нов ред може да се постави след тире (en dash) и дълго тире (em dash). Отбелязването на тази отметка предотвратява това.

en: C&lear
bg: Премахване

en: C&olor links
bg: &Цветни връзки

en: C&ommand:
bg: Команда:

en: C&ounter:
bg: &Брояч:

en: C&urrent document
bg: Текущия документ

en: C&ustom macro:
bg: &Вмъкване на LaTeX команда:

en: C&ustomize Hyperref Options
bg: Конфигуриране на хипервръзките

en: CCS Description
bg: Описание CCS

en: CD label
bg: Eтикет на CD

en: CV Style:
bg: Стил на автобиография:

en: CVStyle
bg: Стил автобиография

en: Ca&tegory:
bg: &Категория:

en: Calligraphic	\mathcal
bg: Калиграфски	\mathcal

en: Can't change horizontal alignment in '%1$s'
bg: Не може да се промени хоризонталното подравняване '%1$s'

en: Can't change number of columns in '%1$s'
bg: Не може да се промени броя на колоните в '%1$s'

en: Can't change number of rows in '%1$s'
bg: Не може да се промени броя на редовете в '%1$s'

en: Can't set layout!
bg: Неуспех при задаване на оформление!

en: Cancel
bg: Отказване

en: Canceled.
bg: Прекъснат.

en: Candle
bg: Свещ

en: Cannot convert file
bg: Неуспех при преобразуване на файл

en: Cannot create backup file %1$s.
    Please check whether the directory exists and is writable.
bg: Архивния файл %1$s не може да бъде създаден.
    Уверете се, че директорията съществува и имате права за писане в нея.

en: Cannot move saved file to:
      %1$s.
    But the file has successfully been saved as:
      %2$s.
bg: Записания файл не може да се премести в
    „%1$s“,
    но успешно беше запазен като„%2$s“.

en: Cannot remove a Format used by a Converter. Remove the converter first.
bg: Не може да се премахне формат, който се използва от конвертор. Първо премахнете конвертора.

en: Cannot remove standard index
bg: Не може да се премахне стандартния индекс

en: Cannot remove temporary directory
bg: Неуспешно премахване на временна директория

en: Cannot revert document %1$s to repository version.
    The status '%2$s' is unexpected.
bg: Документа %1$s не може да се възстанови до версията
    на хранилището. Състоянието „%2$s“ е неочаквано.

en: Capitalize
bg: Главни букни

en: Capitalized
bg: Главни букви

en: Capitalize|C
bg: Начална главна буква|Н

en: Capitalize|p
bg: Начална главна буква|ч

en: CapsLock
bg: Главни букви

en: Caption
bg: надпис

en: Caption (%1$s)
bg: Надпис (%1$s)

en: Caption Width
bg: Ширина на надпис

en: Caption setup
bg: Настройки на надпис

en: Caption setup:
bg: Настройки на надпис:

en: Caption:
bg: Надпис:

en: Case
bg: Случай

en: Case #.
bg: Случай #.

en: Case &sensitive
bg: &Различ. на малки и големи букви

en: Case (Level 1)
bg: Случай (ниво 1)

en: Case (Level 2)
bg: Случай (ниво 2)

en: Case (Level 3)
bg: Случай (ниво 3)

en: Case (Level 4)
bg: Случай (ниво 4)

en: Case Sensiti&ve
bg: Различава малки и големи

en: Case \alph{caseiii}.
bg: Случай \alph{caseiii}.

en: Case \arabic{caseiv}.
bg: Случай \arabic{caseiv}.

en: Case \arabic{casei}.
bg: Случай \arabic{casei}.

en: Case \arabic{case}
bg: Случай \arabic{case}

en: Case \roman{caseii}.
bg: Случай \roman{caseii}.

en: Case \thecase.
bg: Случай \thecase.

en: Case se&nsitive
bg: Различаване на малки и големи &букви

en: Cases Environment|C
bg: Срдеда за мат. случаи

en: Catalan
bg: каталонски

en: Cell setting
bg: Настройки на клетка

en: Center
bg: център

en: Center Footer
bg: Надпис долу посредата

en: Center Footer:
bg: Надпис долу посредата:

en: Center Header
bg: Надпис горе посредата

en: Center Header:
bg: Надпис горе посредата:

en: Center float contents
bg: Центриране на съдържанието

en: Center overlap	\mathclap
bg: Презастъпване двустранно	„\mathclap“

en: Centered
bg: центринан

en: Center|C
bg: Център

en: Central European (CP 1250)
bg: Централно-европейско (CP 1250)

en: Central European (CP 852)
bg: Централно-европейско (CP 852)

en: Central European (ISO 8859-2)
bg: Централно-европейско (ISO 8859-2)

en: Change Formula Type|F
bg: Промяна типа на формула

en: Change Tracking
bg: Проследяване на промените

en: Change Tracking|C
bg: Проследяване на промените

en: Change the name of the selected branch
bg: Променяне името на избраното разклонение.

en: Change the selected color
bg: Промяна на избрания цвят

en: Change tracking
bg: Проследяване на промените

en: Change:
bg: Промяна:

en: Changed by %1$s[[author]] on %2$s[[date]].
bg: Промяна от %1$s на %2$s.

en: Changes
bg: Промени

en: Changes detected
bg: Открити промени

en: Changes not shown in LaTeX output
bg: Промените не се показват в крайния документ на LaTeX

en: Chapter
bg: Глава

en: Chapter ##
bg: Глава ##

en: Chapter 1
bg: Глава 1

en: Chapter 2
bg: Глава 2

en: Chapter Exercises
bg: Глава за примири

en: Chapter \thechapter
bg: Глава \thechapter

en: Chapter*
bg: Глава*

en: Character is uncodable in this verbatim context.
bg: Има знак, който не може да се кодира в дословния контекст.

en: Chart
bg: Изображение

en: Charts
bg: Изображения

en: Check In Changes...|I
bg: Вкарване на промените...

en: Check Out for Edit|O
bg: Изтегли за редактиране(O)|O

en: Check TeX|h
bg: Проверка на TeX|в

en: Check for floating listings
bg: Отбележете за вмъкване на програмния код като плаващ елемент

en: Check for inline listings
bg: Отметнете за разположение на програмния код в реда

en: Check if you need multiple indexes (e.g., an Index of Names)
bg: Отбележете ако имате нужда от повече видови указатели (напр. Предметен указател)

en: Check it to enter parameters that are not recognizable by LyX
bg: Отметка за въвеждане на параметри, които не се разпознават от LyX

en: Check spelling
bg: Проверка на правописа

en: Check this if the box should break across pages
bg: Отметнете за разрешите на рамката да се пренася на нава страница.

en: Check this to allow flexible placement
bg: Отметка за позволяване на произволно поставяне

en: Check this to show the current format in the File > Export menu
bg: Отбележете за може текущия формат да се показва от менюто Файл->Експортиране.

en: Check to change the order of rotating and scaling
bg: Отметка за промяна на последователността на завъртане и мащабиране.

en: Check to highlight additional languages (to the document language) visually in the work area
bg: Отметка за открояване визуално текста на чужди езици в работния документ

en: Check to pass the language globally (to the document class), not locally (to the language package), so that other packages are also informed about the used languages.
bg: При активиране настройката на езика е глобална - за класа (жанра) на документа, а не локално - за езиковия пакет, така че, други пакети също разбират използваните езици.

en: Check whether the GNU RCS package is installed on your system.
bg: Отбележете дали пакета GNU RCS е инсталиран на системата.

en: Check-out for edit
bg: Изтегляне за редактиране

en: CheckBox
bg: mоле за отметка

en: CheckTeX start options and flags
bg: Опции за CheckTeX - програма за откриване на печатни грешки в LaTeX и TeX по предварително дефинирани правила.

en: Checking this allows the automatic display of helpful comments for insets in the main work area of an edited document
bg: Активирането на тази отметка позволява автоматичното показване на полезни коментари в работната среда на ридактирания документ.

en: Chemistry
bg: Химия

en: Chemistry: Hazard and Precautionary Statements
bg: Химия: Надписи за опасност и предпазни мерки

en: Chess
bg: Шах

en: Chess Board
bg: Шахмат

en: Chess diagram
bg: Шахматна дъска

en: Chessboard
bg: Шахмат

en: Chessboard Options
bg: Опции за шахмат

en: Child Document
bg: Поддокумент

en: Child Document...|d
bg: Поддокумент|П

en: Child Documents
bg: Поддокумент

en: Chinese (simplified)
bg: китайски (опростен)

en: Chinese (simplified) (EUC-CN)
bg: Китайско опростено (EUC-CN)

en: Chinese (simplified) (GBK)
bg: Китайско опростено (GBK)

en: Chinese (traditional)
bg: китайски (традиционен)

en: Chinese (traditional) (Big5)
bg: Китайско традиционно (Big5)

en: Chinese (traditional) (EUC-TW)
bg: Китайско традиционно (EUC-TW)

en: Chinese Article (CTeX)
bg: Статия на китайски (CTeX)

en: Chinese Book (CTeX)
bg: Книга на китайски (CTeX)

en: Chinese Report (CTeX)
bg: Доклад на китайски (CTeX)

en: ChoiceMenu
bg: изборно меню

en: Choose a filename to export the document as
bg: Въведете име за експортиране на документа

en: Choose a filename to save document as
bg: Изберете име с което да запазите документа

en: Choose a filename to save template as
bg: Въвеждане на име с което да запазите шаблона

en: Choose a particular paper size, or set your own with "Custom"
bg: Изберете размер на листа или въведете ваш собствен като изберете „Потребителски“ от падащото меню

en: Choose a style file
bg: Изберете файла определящ стила библиографското цитиране на BibTeX

en: Choose the LaTeX package for code syntax highlighting
bg: Избиране на LaTeX пакет за открояване на изходния код.

en: Choose the font size for line numbers
bg: Изберете размер на шрифта за номерата на редовете

en: Church Slavonic
bg: църковно-славянски

en: Circle
bg: Кръг

en: Citation
bg: Препратка

en: Citation Style
bg: Начин на цитиране

en: Citation st&yle:
bg: &Стил препратки:

en: Citation style to use, if different styles are provided
bg: Избиране на стил (начин) за цитиране, ако са налични различни стилове.

en: Citation...|C
bg: Цитиране...|Ц

en: Citations
bg: Препратки

en: Cite Engine not available
bg: Няма налична програма за цитиране!

en: Cite key
bg: Ключ на цитиране

en: City
bg: Град

en: City:
bg: Град:

en: Claim
bg: Твърдение

en: Claim \arabic{theorem}
bg: Твърдение \arabic{theorem}

en: Claim \theclaim.
bg: Твърдение \theclaim.

en: Claim \thetheorem.
bg: Твърдение \thetheorem.

en: Claim*
bg: Твърдение*

en: Claim.
bg: Твърдение.

en: Class &Default
bg: по подразбиране за класа

en: Class Default
bg: по подразбиране за класа

en: Class Default (TeX Fonts)
bg: По подразбиране за класа (TeX шрифтове)

en: Class Name
bg: Име на клас

en: Class Options
bg: Опции на класа (жанра)

en: Class not found by LyX. Please check if you have the matching %1$s class and all required packages (%2$s) installed.
bg: Класът не беше намерен от LyX. Проверете дали класа %1$s е наличен и дали всички необходими пакети (%2$s) са инсталирани правилно.

en: Classic
bg: Класик

en: Clear Bookmarks|C
bg: Премахване на показалците

en: Clear Double Page
bg: завършване с празна страница

en: Clear Double Page|D
bg: Завършване с празна страница

en: Clear Page
bg: Завършване на страница

en: Clear Page|C
bg: Завършване на страница|З

en: Clear current shortcut
bg: Изчистване на текущата препратка

en: Click for more filter options
bg: Натиснете за повече опции за филтриране

en: Click or press Delete to delete the selected citation from the list
bg: Щракнете с мишката или натиснете клавиша „изтриване“ за да премахнете избраното цитиране от списъка.

en: Click or press Enter to add the selected citation to the list
bg: Щракнете с мишката или натиснете клавиша „нов ред“ за да добавите избраното цитиране към списъка.

en: Click to change the color
bg: Натиснете за промяна на цвета

en: Click to define a new graphics group.
bg: Щракнете за да дефинирате нова графична група.

en: Click to select a local document class definition file
bg: Избиране на дефиниция на клас документ от локален файл

en: Click to select a proposal, double click to look it up.
bg: Щракнете за да избререте предложение. Щракнете двукратно за да го проверите в речника.

en: Clip to &bounding box
bg: Свиване до размера на рамката

en: Clip to bounding box values
bg: Свиване до размера на ограничителната рамка

en: Clip to c&oordinates
bg: &Изрязване с координати

en: Clip to the coordinates specified below (bounding box for DVI/PS output, viewport for PDF output)
bg: Изрязване с координатите указани отдолу (очертаваща рамка за извеждане към DVI/PS и прозорец за извеждане към PDF формат.

en: Clipboard handling
bg: Обработка на междинния буфер

en: Close
bg: Затваряне

en: Close All
bg: Затваряне на всички

en: Close All Insets|C
bg: Затваряне на всички елементи

en: Close All Notes|l
bg: Затваряне на всички бележки|З

en: Close Current View
bg: Затваряне на текущия изглед

en: Close Current View|w
bg: Затваряне на текущия изглед|З

en: Close Inset|C
bg: Затваряне на добавката

en: Close Window|d
bg: Затваряне на прозореца|т

en: Closes document
bg: документа се затваря

en: Close|C
bg: Затваряне|З

en: Closing
bg: Затваряне

en: Closing last &view:
bg: Затваряйки последния раздел:

en: Closing:
bg: Поздрав:

en: Co&mmand:
bg: Команда:

en: Co&ntent:
bg: &Съдържание:

en: Co&pier:
bg: &Програма за печат:

en: Code
bg: Код

en: Code Preview Pane|P
bg: Панел с изходния код|к

en: Colonsim
bg: Colonsimm

en: Color
bg: Цвят

en: Color Box
bg: цветна рамка

en: Color Box (Dynamic)
bg: цветна рамка (динамична)

en: Color Box (Fit Contents)
bg: цветна рамка (адаптирано съдържание)

en: Color Box Line
bg: Линия на цветна рамка

en: Color Box Options
bg: опции на цветна рамка

en: Color Box Separator
bg: Разделител за цветни рамки

en: Color Box Setup
bg: Настройки на цветна рамка

en: Color Boxes
bg: Цветни рамки

en: Colored
bg: Цветен

en: Colored boxes|r
bg: Цветни рамки|Ц

en: Colors
bg: Цветове

en: Column
bg: Колона

en: Column Placement Options
bg: опции за разположение на колони

en: Column Width %
bg: % от ширината на колона

en: Column Width:
bg: Ширина на колона:

en: Column placement options (t, T, c, b)
bg: Опции за разположение на колони за подравняване - низ от „t“ (горе), „T“ (?), „c“ (център), „b“ (долу)

en: Column settings
bg: Настройки на колона

en: Columns
bg: колони

en: Columns/Rows|C
bg: Редове и колони

en: Columns:
bg: Колони:

en: Combining Diacritical Marks
bg: комбинируеми диакритични знаци

en: Command Buffer
bg: Команден ред

en: Command and options for nomencl (usually makeindex)
bg: Команда и опции за съставяне на списък с означения (обикновено makeindex)

en: Command disabled
bg: Командата е деактивирана

en: Command e&nd:
bg: Команда за край:

en: Command not allowed without a buffer open
bg: Командата не е позволена без отворен буфер

en: Command not allowed without any document open
bg: Командата не е позволена без да има отворен документ

en: Command not handled
bg: Командата не е обработена

en: Command s&tart:
bg: Команда за начало:

en: Command[[Key]]
bg: Команда

en: Comment
bg: коментар

en: Comment|C
bg: Коментар

en: Comment|m
bg: Коментар|К

en: Compare LyX files
bg: Сравняване на LyX файлове

en: Compare Revisions
bg: Сравняване на ревизии

en: Compare different revisions
bg: Сравняване на различни ревизии

en: Compare with Older Revision...|C
bg: Сравняване с по-стара версия...

en: Compare with last revision
bg: Сравнение с последната версия

en: Compare with older revision
bg: Сравняване с по-стара версия

en: Compare...|C
bg: Сравняване на документи...|р

en: Complete Source
bg: Целия изходен код

en: Compressed|o
bg: Компресиране|К

en: Computation cannot be performed for AMS math environments.
    Change the math formula type and try again.
bg: Изчисления не могат да се извършват в AMS мат. среди.
    Променете типа (средата) на мат. формула и пробвайте отново.

en: Computing Classification Scheme:
bg: Изчислителна класификационна схема:

en: Concepts
bg: Коцепции

en: Conclusion
bg: Заключение

en: Conclusion \theconclusion.
bg: Заключение \theconclusion.

en: Conclusion \thetheorem.
bg: Заключение \thetheorem.

en: Conclusion*
bg: Заключение*

en: Conclusion.
bg: Заключение.

en: Conclusions
bg: Заключения

en: Condition
bg: Условие

en: Condition \thecondition.
bg: Условие \thecondition.

en: Condition \thetheorem.
bg: Условие \thetheorem.

en: Condition*
bg: Условие*

en: Condition.
bg: Условие

en: Conference
bg: Конференция

en: Conference Name:
bg: Име на конференция:

en: Conference info
bg: Информация за конференсия

en: Conference info:
bg: Информация за конференсия:

en: Conference name
bg: Име на конференсия

en: Configuration files reading
bg: Четене на конфигурационните файлове

en: Configure the width of the text cursor. Automatic zoom-controlled cursor width used when set to 0.
bg: Конфигуриране ширината на курсора в текста. Ако стойността е 0 се използва автоматична, зависеща от мащаба ширина.

en: Conjecture
bg: Предположение

en: Conjecture #.
bg: Предположение #.

en: Conjecture \arabic{theorem}
bg: Предположение \arabic{theorem}

en: Conjecture \theconjecture.
bg: Предположение \theconjecture.

en: Conjecture \thetheorem.
bg: Предположение „\thetheorem“

en: Conjecture*
bg: Предположение*

en: Conjecture.
bg: Предположение.

en: Consecutive number for the alternative affiliations
bg: Пореден номер на алтернативна принадлежност

en: Consider run-together words, such as "diskdrive" for "disk drive", as legal words?
bg: Да се приемат ли за коректни сътавни думи (като „тестпрограма“ за „тест програма“ и „офисцентър“ за „офис център“)?

en: Consult the fixme package documentation for options
bg: Проверете документацията на пакета „fixme“ за опции

en: Contents
bg: Съдържание

en: Context
bg: Контекст

en: Context Help
bg: Помощ в контекста

en: Context of your work (optional, can be left empty)
bg: Контекст на вашата работе (незадължително, може да не се попълва)

en: Continued fraction	\cfrac
bg: Верижна дроб	„\cfrac“

en: Continued fraction (left)	\cfracleft
bg: Верижна дроб (лява)	„\cfracleft“

en: Continued fraction (right)	\cfracright
bg: Верижна дроб (дясна)	„\cfracright“

en: Contributor List
bg: Списък сътрудници

en: Contributors
bg: Сътрудници

en: Control
bg: Управление и контрол

en: Control[[Key]]
bg: Контрол

en: Controls the layout of enumerate, itemize, description, and list/labeling. See section Customized Lists of the User's Guide for a detailed description.
bg: Настройва оформлението на номерираните, изброените, описателните списъци и етикетите на отделните им точки. Проверете Ръководството на потребителя, раздел Конфигурируеми списъци за повече информация.

en: Conversion failed
bg: Грешка при конвертиране!

en: Conversion script failed
bg: Грешка при конвертиране!

en: Conversion script not found
bg: Не е открита команда за конвертиране

en: Conversion to current format impossible!
bg: Преобразуване към текущия формат е невъзможно!

en: Conversion to current stable format impossible.
bg: Преобразуване към текущия стабилен формат е невъзможно!

en: Convert
bg: Преобразуване

en: Convert to current format
bg: Преобразуване към текущия формат

en: Converter Defi&nitions
bg: Дефиниции на конвертори

en: Converter File Cache
bg: Файлов кеш за конвертора

en: Converters
bg: Преобразуване

en: Coptic
bg: коптски

en: Copy
bg: Копиране

en: Copy &Version Info
bg: Копиране на версията

en: Copy Column|p
bg: Копиране на колона

en: Copy Column|y
bg: Копиране на колона

en: Copy Row|o
bg: Копиране на ред

en: Copy Text|o
bg: Копиране на текст|К

en: Copy as Reference|C
bg: Копиране като препратка|К

en: Copy as Reference|R
bg: Копиране като препратка

en: Copy version information to clipboard
bg: Копиране на информацията за версията в буфера

en: Copying %1$s to %2$s failed.
bg: Копирането от %1$s в %2$s пропадна.

en: Copyright
bg: Авторски права

en: Copyright Year
bg: Година на авторски права

en: Copyright Year:
bg: Година за авторски права:

en: Copyright type:
bg: Вид авторско право:

en: Copyright year
bg: Година на авторско право

en: Copy|p
bg: Копиране

en: Corollary
bg: Следствие

en: Corollary #.
bg: Следствие #.

en: Corollary \arabic{theorem}
bg: Следствие \arabic{theorem}

en: Corollary \thecorollary.
bg: Следствие \thecorollary.

en: Corollary \thetheorem.
bg: Следствие „\thetheorem“

en: Corollary*
bg: Следствие*

en: Corollary.
bg: Следствие.

en: Correspondence to:
bg: Кореспонденция до:

en: Corresponding Author
bg: Кореспондиращ автор

en: Corresponding author:
bg: Кореспондиращ автор:

en: Corrupt File
bg: Повреден файл

en: Could not create temporary directory
bg: Неуспешно създаване на временна директория

en: Could not find LaTeX command for character '%1$s' (code point %2$s)
bg: Не може да се открия команда на LaTeX за символа „%1$s“ (позиция %2$s).

en: Could not find stdinsets.inc! This may lead to data loss!
bg: Файлът stdinsets.inc не е открит! Това може да доведе до загуба на данни!

en: Could not load class
bg: Ве може да се зареди клас.

en: Could not load included file
    `%1$s'
    Please, check whether it actually exists.
bg: Неуспех при зареждане на включения файл
    „%1$s“
    Уверете се, че файлът съществува.

en: Could not load master
bg: Главния файл не можа да се зареди

en: Could not move a temporary directory from %1$s to %2$s.
bg: Не може да се премести временната директория от %1$s на %2$s.

en: Could not open document %1$s
bg: Неуспешно отваряне на %1$s

en: Could not open file
bg: Грешка при отваряне на файл.

en: Could not read configuration file
bg: Неможе да се прочете конфигурационен файл

en: Could not read stdinsets.inc! This may lead to data loss!
bg: Неуспешно прочитане на stdinsets.inc! Това може да доведе до загуба на данни!

en: Could not reload document %1$s.
bg: Документът „%1$s“ не може да се презареди.

en: Could not remove the temporary directory %1$s
bg: Неуспех при премахване на временна директория %1$s

en: Could not run chktex successfully.
bg: Грешка при стартиране на chktex.

en: Could not update TeX information
bg: Не може да се опресни информацията за TeX

en: Couldn't copy file
bg: Неуспех при копиране на файл

en: Couldn't import file
bg: Файлът не можа да се импортира

en: Counter: Add to %1$s
bg: Брояч: Добавяне към %1$s

en: Counter: Reset %1$s
bg: Брояч: Рестартиране %1$s

en: Counter: Set %1$s
bg: Брояч: %1$s

en: Counters
bg: Броячи

en: Counters and references of excluded child documents will be set up once and adapted if an excluded document has been modified. This sets up counters and references correctly in most cases, but it does not adjust page references to unincluded children that change due to changes of included files.<br>This is significantly faster than "Strictly maintain". Use this if you need correct counters and more or less correct references.
bg: Броячите и препратките на изключените поддокументи ще се настроят веднъж и ще се адаптират ако изключения документ бъде променен. Това работи правилно в повечето случай, но не коригира препатките към страници на невключените поддокументи, които се променят поради промяна във включените файлове. <br>Това много по-бързо от „Стриктно спазване“. Използвайте това ако имате нужда коректни броячи и повече или по-малко коректни препратки.

en: Country
bg: Област

en: Create Category Directory?
bg: Създаване на директория за категории

en: Create Language Directory?
bg: Създаване на директория за различен език?

en: Create new document?
bg: Да се създаде ли нов документ?

en: Credits
bg: Заслуги

en: Crimson Pro (Extralight)
bg: Crimson Pro (свръхсветъл)

en: Crimson Pro (Light)
bg: Crimson Pro (лек)

en: Crimson Pro (Medium)
bg: Crimson Pro (средно тежък)

en: Criterion
bg: Признак

en: Criterion \arabic{theorem}
bg: Признак \arabic{theorem}

en: Criterion \thecriterion.
bg: Признак \thecriterion.

en: Criterion \thetheorem.
bg: Признак \thetheorem.

en: Criterion*
bg: Признак*

en: Criterion.
bg: Признак.

en: Croatian
bg: хърватски

en: Crop
bg: Изрязване

en: Cross out %1$s,
bg: Задраскване %1$s,

en: Cross-Reference...|R
bg: Препратка|а

en: Cross-reference
bg: Препратка

en: Currency Symbols
bg: знаци за валути

en: Current Address
bg: Текущ адрес

en: Current Paragraph
bg: Текущия абзац

en: Current address:
bg: Текущ адрес:

en: Current cell:
bg: Избрана клетка:

en: Current column position
bg: Текущо избрана колона

en: Current document and all related documents belonging to the same master document
bg: Текущия документ и всички свързани документи включени от същия главен документ

en: Current row position
bg: Текущо избран ред

en: Current word
bg: Текуща дума

en: Curricula Vitae
bg: Автобиографии

en: Cursor &follows scrollbar
bg: Курсорът следва лентата за превъртане

en: Cursor i&ndicator
bg: Индикатор на курсора

en: Cursor not in table
bg: Курсорът не е в таблицата

en: Cursor width (&pixels):
bg: Ширина на курсора в пиксели (px):

en: Cursor, Mouse and Editing Functions
bg: Курсов, мишка и функции за редактиране

en: Cus&tom:
bg: &От потребителя:

en: Custo&m:
bg: От потребителя:

en: Custom
bg: задаване

en: Custom &Width:
bg: Ширина от потребителя:

en: Custom Color Box 1
bg: Цветна рамка от потребителя 1

en: Custom Color Box 2
bg: Цветна рамка от потребителя 2

en: Custom Color Box 3
bg: Цветна рамка от потребителя 3

en: Custom Color Box 4
bg: Цветна рамка от потребителя 4

en: Custom Color Box 5
bg: Цветна рамка от потребителя 5

en: Custom Format
bg: Формат от потребителя

en: Custom Header/Footer Text
bg: Колинтитули

en: Custom Item|s
bg: Елемент от потребителя|Е

en: Custom LaTeX preamble macro
bg: Избиране на LaTeX команда за вмъкване в заглавната част

en: Custom Length|C
bg: Дължина от потребителя

en: Custom Paragraph Shapes
bg: Абзаци оформени от потребителя

en: Custom Text Styles|S
bg: Текстови стилове зададени от потребителя

en: Custom column format (LaTeX)
bg: Конфигуриране формата на колоната с параметри на LaTex

en: Custom insets
bg: Добавки включени от потребителя

en: Custom keyboard definition
bg: Дефиниране на собствена клавиатурна подредба

en: Custom text styles
bg: Текстови стилове дефинирани от потребителя

en: Custom value. Needs spacing type "Custom".
bg: За да можете да зададете стойност отместването трябва да е „от потребителя“

en: Custom width of the column
bg: От потребителя зададена ширина на колона

en: Custom...
bg: От потребителя...

en: Custom[[Width]]
bg: фиксирана

en: Customer
bg: Клиент

en: Customisable Lists (enumitem)
bg: Конфигурируеми списъци (enumitem)

en: Customization|C
bg: Конфигуриране|К

en: Customize...|C
bg: Настройки...|Н

en: Cut
bg: Изрязване

en: Cyrillic
bg: кирилица

en: Cyrillic (CP 1251)
bg: Кирилица (CP 1251)

en: Cyrillic (CP 855)
bg: Кирилица (CP 855)

en: Cyrillic (CP 866)
bg: Кирилица (CP 866)

en: Cyrillic (ISO 8859-5)
bg: Кирилица (ISO 8859-5)

en: Cyrillic (KOI8-R)
bg: Кирилица (KOI8-R)

en: Cyrillic (KOI8-U)
bg: Кирилица (KOI8-U)

en: Cyrillic (pt 154)
bg: Кирилица (pt 154)

en: Czech
bg: чешки

en: D&ocument Default
bg: по подразбиране за документа

en: DOS (CP 437)
bg: ДОС (CP 437)

en: DOS-de (CP 437-de)
bg: ДОС-de (CP 437-de)

en: DPI (dots per inch) of your monitor is auto-detected by LyX. If that goes wrong, override the setting here.
bg:  DPI (Dots Per inch - точки на инч) на вашия монитор се определя автоматично от LyX.  Ако се определи неправилно, изберете стойността оттук.

en: DV&I command:
bg: Команда за DVI:

en: DVI (LuaTeX)|V
bg: DVI (LuaTeX)

en: DVI|D
bg: DVI

en: Danish
bg: датски

en: Databases:
bg: Бази данни:

en: Dataset
bg: Набор данни

en: Dataset:
bg: Набор данни:

en: Date
bg: дата

en: Date (Current)|D
bg: Дата (текуща)|т

en: Date (Fixed)|F
bg: Дата (точна)|Д

en: Date (current)
bg: Дата (текуща)

en: Date of birth:
bg: Рожденна дата:

en: Date:
bg: Дата:

en: De&fault
bg: По подразбиране

en: De&fault output format:
bg: &Изходен формат по подразбиране:

en: De&lete
bg: &Премахване

en: De-select if you don't want LyX to create backup files.
bg: Изключете, ако не искате LyX да създава резервни (backup) копия.

en: De-select if you don't want the current selection to be replaced automatically by what you type.
bg: Деактивирайте, ако не желаете маркираният текст да бъде заместен автоматично от това, което пишете.

en: De-select if you don't want the startup banner.
bg: Изключете ако не искате началното лого

en: Deactivate Branch in Master|v
bg: Деакт. на разклонение в главния докум.|д

en: Deactivate Branch|e
bg: Деактивиране на разклонение|Д

en: Debug Level
bg: Ниво на съобщенията за грешки

en: Debug messages
bg: Съобщения за грешки

en: Decimal
bg: Десетично

en: Decoration
bg: Мат. знаци

en: Decoration box types
bg: Знаци за мат. изрази

en: Decoration: %1$s
bg: мат. знаци: %1$s

en: Decrease
bg: Намали

en: Decrease List Depth|D
bg: Намаляване дълбочината на списъка|н

en: Decrease depth
bg: Намали отстъпа на абзаца

en: Decrease nesting depth of selected item
bg: Намаляване нивото на влагане на избрания елемент

en: Dedication
bg: Посвещение

en: Dedication:
bg: Посвещение:

en: Dedicatory
bg: Речник

en: Default
bg: по подразбиране

en: Default &zoom %:
bg: Мащаб по подразбиране %:

en: Default BibTeX st&yle:
bg: Стил по подразбиране BibTeX:

en: Default Output Formats
bg: Изходни формати по подразбиране

en: Default St&yle:
bg: Стил по подразбиране:

en: Default Template
bg: Шаблон по подразбиране

en: Default Value
bg: Стойност по подразбиране

en: Default decimal &separator:
bg: Разделител за десетични числа:

en: Default length &unit:
bg: Eдиница за дължина:

en: Default skip
bg: по подразбиране

en: Default value for argument (keep empty!)
bg: Стойност по подразбиране за аргумент (може да няма)

en: Default|t
bg: По подразбиране

en: Define Avatar
bg: Дефиниране на аватар

en: Define PDF-Comment List Style
bg: Дефиниране на стил за PDF-коментари

en: Define PDF-Comment Style
bg: Дефинира стил с PDF коментари

en: Define hanging indentation/label length for the nomenclature list.
bg: Определяне на отстъпа за запис или етикет от номенслатурен списък.

en: Define how to run chktex. E.g. "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38" Refer to the ChkTeX documentation.
bg: Укажете как да бъде стартиран chktex, напр. "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38".  Обърнете се към ChkTeX документацията.

en: Define options such as --min-crossrefs (see the documentation of BibTeX)
bg: Дефиниране на опции като --min-crossrefs (виж документацията на BibTeX)

en: Define or change background color
bg: Избиране или промяна цвета на фона

en: Define or change button color
bg: Избор на цвят, с който се показва вида указатели

en: Define program options of the selected processor.
bg: Задаване на опциите за избраната програма

en: Define search pattern (see UserGuide for syntax)
bg: Дефиниране на шаблон за търсене (виж ръководството за синтаксис)

en: Defines Boxes with section header. Mainly intended for the SciPoster class.
bg: Дефинира заглави на раздел в рамка. Основно е замислен за класа SciPoster

en: Defines a style for paragraphs with an enlarged initial letter (drop cap). See the EmbeddedObjects manual for a detailed description.
bg: Дефинира стил за абзаци с уголемена начална буква - заглавка. Обърнете се към ръководството за вградени обекти за пълно описание.

en: Defines only unnumbered theorem environments, and the proof environment, using the extended AMS machinery.
bg: Дефинира среди само за неномерирани теореми и доказателства, използвайки разширени инструменти на AMS.

en: Defines some character styles for logical markup: noun, emph, strong, and code.
bg: Дефинира няколко стила за открояване на текст: „noun“, „emph“, „strong“ и „code“.

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. Contrary to the plain Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering is reset at each section start.
bg: Дефинира няколко среди за барота с класове. Обратно на обикновения модул „теореми“, различните различните типове теореми имат отделни броячи. Например теорема 1, теорема 2, лема 1, твърдение 1, теорема 3, лема 2, и т.н., а не теорема 1, теорема 2, лема 3, твърдение 4,... Номерацията се нулира след всяко начало на раздел.

en: Defines text styles to highlight, space-out, strike-through, underline and capitalize/small-cap text by means of the soul package. As opposed to the markup provided by the Text Properties dialog, words marked-up with soul are hyphenated.
bg: Дефинира стилове от пакета „soul“ за работа с текст - открояване, зачертаване,подчертаване, изписване с главни или по-малки главни букви. За разлика от използването на настройките на текст от диалога, думите от пакета „soul“ се свързват с тирета.

en: Defines theorem environments and the proof environment using the extended AMS machinery. Both numbered and unnumbered types are provided. Contrary to the plain AMS Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering's scope is the whole document. For chapter- and section-wide numbering, use one of the 'within Sections'/'within Chapters' modules, respectively.
bg: Дефинира среди за теореми и доказателства използвайки разширени добавки от AMS инструментите. Достъпни са номерирани и неномерирани стилове. Противно на обикновения AMS модул, различните типове теореми тук имат отделен брояч (напр. теорема 1, теорема 2, лема 1, твърдение 1, теорема 3, лема 2, и т.н..., за разлика от теорема 1, теорема 2, лема 3, твърдение 4 и т.н.). Обхвата на номериране е целия документ. За номериране по глави и раздели се използват съответно модули „по глави“ или „по раздели“.

en: Definition
bg: Определение

en: Definition #.
bg: Определение #.

en: Definition \arabic{theorem}
bg: Определение \arabic{theorem}

en: Definition \thedefinition.
bg: Определение \thedefinition.

en: Definition \thetheorem.
bg: Определение „\thetheorem“

en: Definition of PDF-comment list style:
bg: Дефиниране на стил за PDF-коментари:

en: Definition*
bg: Определение*

en: Definition.
bg: Определение.

en: Definitions
bg: Определения

en: Definitions & Theorems
bg: Определения и теореми

en: Definitions.
bg: Определения.

en: Delete Column|e
bg: Изтриване на колона

en: Delete Line Above|D
bg: Изтриване на ред отгоре

en: Delete Line Above|v
bg: Изтриване на канта отгоре

en: Delete Line Below|e
bg: Изтриване на ред отдолу

en: Delete Line Below|w
bg: Изтриване на канта отдолу

en: Delete Line to Left
bg: Изтриване на канто отляво

en: Delete Line to Right
bg: Изтриване на канта отдясно

en: Delete Row|D
bg: Изтриване на ред

en: Delete column
bg: Изтриване на колона

en: Delete emergency file?
bg: Изтриване на авариен файл

en: Delete row
bg: Изтриване на ред

en: Delete[[Key]]
bg: Изтриване

en: Delimiters (fixed size)
bg: Разделители (постоянен размер)

en: Delimiters...|r
bg: Мат. скоби|с

en: Delta
bg: Делта

en: Demote Section|D
bg: Понижаване на раздела

en: Demote Section|m
bg: Понижаване на радела

en: Department
bg: Отдел

en: Dependency information
bg: Информация за зависимостите

en: Depth
bg: Дълбочина

en: Des&cription:
bg: &Описание:

en: Description
bg: Описание

en: Description Options
bg: опции на описателен списък

en: Description:
bg: Описание:

en: Description:
bg: Описание:

en: Determines whether only personal user files, system files or all files are displayed
bg: Определяне дали да се показват само потребителски, само системни или всички файлове.

en: Devanagari
bg: деванагари

en: Developers' general debug messages
bg: общи съобщения на разработчиците

en: Dia diagram
bg: Диаграма Dia

en: Diamond
bg: Диамант

en: Difference between two numbered lines
bg: Разликата между номерата на два последователни реда

en: Dings 1
bg: неща

en: Dings 2
bg: други неща

en: Dings 3
bg: още неща

en: Dings 4
bg: пак неща

en: Direct
bg: Директория

en: Direct (No inputenc)
bg: Директно (без „inputenc“)

en: Direct (XeTeX/LuaTeX)
bg: Директно (XeTeX/LuaTeX)

en: Directories
bg: Директории

en: Directory
bg: Директория

en: Disable Editing|E
bg: Забраняване на промените|б

en: Disallow l&ine breaks after dashes
bg: Забрана на нав ред след тире (обикновено и дълго)

en: Disclaimer
bg: Опровержение

en: Disclaimer.
bg: Опровержение

en: Disk Error:
bg: Дискова грешка:

en: Displa&y single close-tab button
bg: Показване само на един бутон за затваряне на раздел

en: Display
bg: Изглед

en: Display &graphics
bg: Показване на изображения

en: Display Formula|D
bg: Графичен стил|Г

en: Display all debug messages
bg: Показване на всички съобщения за отстраняване на грешки

en: Display binomial	\dbinom
bg: Графичен биномиал	„\dbinom“

en: Display fraction	\dfrac
bg: Графична дроб	„\dfrac“

en: Display no debug messages
bg: Не се показват съобщения за отстраняване на грешки

en: Display statusbar messages?
bg: Показване на съобщения от лентата на състоянието

en: Display style	\displaystyle
bg: Графична среда

en: Display the debug messages selected to the right
bg: Показване само на съобщенията избрани вдясно

en: Displayed Formula|D
bg: Графичен стил|Г

en: Displays a sketchy preview if a citation is selected above
bg: Тук се показва на схематичен преглед ако е избрано цитиране по-горе.

en: Dissolve Inset
bg: Разтваряне на добавката

en: Dissolve Inset|D
bg: Разтваряне на добавката

en: Dissolve Text Style
bg: Разтваряне на текстов стил

en: Dissolve previous group?
bg: Разпускане на предната група?

en: Divehi (Maldivian)
bg: дивехи (малдивски)

en: Do &Not Load
bg: &Не се зарежда

en: Do &not maintain (fast)
bg: Без спазване (бързо)

en: Do &not run
bg: Забраняване

en: Do not forget to save your file now!
bg: Не забравяйте да запазите вашия файл!

en: Do not load
bg: Не се зарежда

en: Do not output part of label before ":"
bg: Не извежда частта от етикета преди „:“ (двоеточието).

en: Do&wn
bg: Преместване на&долу

en: Document %1$s has been externally modified. Are you sure you want to overwrite this file?
bg: Документът „%1$s“ е променен от външна програма. Сигурни ли сте, че искате да празпишете този файл?

en: Document %1$s inserted.
bg: Документът %1$s e включен.

en: Document %1$s opened.
bg: Документът %1$s e отворен.

en: Document %1$s reloaded.
bg: Документът „%1$s“ е презареден!

en: Document &Class
bg: &Клас (жанр) документ

en: Document &Metadata
bg: &Метаданни за документа

en: Document Class
bg: Класове (жанрове) документи

en: Document Default
bg: по подразбиране за документа

en: Document Encoding
bg: същото като на документа

en: Document Handling
bg: Обработка на документа

en: Document Information
bg: Информация за документа

en: Document Settings
bg: Настройки на документа

en: Document and Window
bg: Документи и прозорци

en: Document class not available
bg: Класа документи не е наличен!

en: Document class not found
bg: Не е открит клас документи

en: Document defaults saved in %1$s
bg: Настройките на документа по подразбиране за запазени в %1$s

en: Document exported as %1$s
bg: Документът e експортиран като „%1$s“.

en: Document exported as %1$s to file `%2$s'
bg: Документът е експортиран като „%1$s“ във файл „%2$s“.

en: Document format failure
bg: Грешка във формата на документ

en: Document has been modified externally
bg: Документа е бил променен от външна програма.

en: Document header error
bg: Грешка в заглавната част на документ

en: Document is read-only
bg: Документът е само за четене.

en: Document metadata and PDF settings (as specified in LaTeX 06/2022 and later)
bg: Метаданни за документа и PDF настройките, така както са в LaTeX 06/22 и следващи версии

en: Document not loaded
bg: Документът не е зареден!

en: Document not loaded.
bg: Документът нe e зареден.

en: Document was NOT successfully recovered.
bg: Документа НЕ беше успешно възстановен.

en: Document was successfully recovered.
bg: Документа беше успешно възстановен.

en: Document-specific layout information
bg: Информация специфична за оформлението на документа.

en: Document|D
bg: Документ|Д

en: Don't know how to export to format: %1$s
bg: Не е извесно как се преобразува до формат: %1$s

en: Don't output the first header
bg: Скриване на първия заглавен ред

en: Don't output the last footer
bg: Скриване на последния зявършващ ред

en: Done!
bg: Готово!

en: Dots
bg: Многоточия

en: Double
bg: двойно

en: Double Frame|u
bg: двойна рамка|р

en: Double Quad (2 em)
bg: Двоен интервал (2 em)

en: Double quadratin space	\qquad
bg: Двоен интервал	„\qquad“

en: Double rectangular frame
bg: Двойна правоъгълна рамка

en: Double underline %1$s,
bg: Двойно подчертаване %1$s,

en: Double[[underlining]]
bg: двойно

en: Draft mode
bg: Режим проектиране

en: Drop Shadow|w
bg: хвърляща сянка|х

en: Drop down
bg: Падащо надолу

en: Drop shadow
bg: хвърлена сянка

en: Drop up
bg: Изскачащо нагоре

en: Due to some error in it, the layout file:
    %1$s
    could not be loaded. A default textclass with default
    layouts will be used. LyX will not be able to produce
    correct output.
bg: Поради грешка във файла с оформлението:
    „%1$s“
    не маже да се зареди. Ще се използва клас документи по
    и оформление по подразбиране. LyX няма да покаже
    правилен краен документ.

en: Dutch
bg: холандски

en: Dvips Options
bg: Опции за dvips

en: Dynamic Color Box
bg: цветна рамка - динамична

en: E&mail
bg: &Ел. поща

en: E&ncoding:
bg: &Кодиране:

en: E&xclude from Spellchecking
bg: Не се проверява за правописни грешки

en: E&xpand macros
bg: Развиване на макросите

en: E&xtensions:
bg: &Файлово разширение:

en: E&xtra flag:
bg: &Допълнителни флагове:

en: E-Mail
bg: Ел. поща

en: E-Mail Option
bg: Опции на ел. поща

en: E-mail
bg: Ел. поща

en: E-mail address:
bg: Адрес ел. поща:

en: E-mail:
bg: Ел. поща:

en: EMail
bg: Ел. поща

en: EMail:
bg: Ел. поща:

en: EPS (cropped)
bg: EPS (подрязан)

en: ERROR!
bg: ГРЕШКА!

en: ERROR: LyX wasn't able to read the RELEASE-NOTES file
bg: Грешка: LyX не успя да прочете файла с бележките на изданието (RELEASE-NOTES)

en: ERROR: Nonexistent float type!
bg: ГРЕШКА: Неразпознат числен формат

en: ERROR: Unknown float type: %1$s
bg: ГРЕШКА: Неразпознат числен формат: %1$s

en: ERT
bg: Код на LaTeX

en: Ed&itor:
bg: &Редактор:

en: Edit Database(s) Externally...|x
bg: Редакция на БД с външна програма...

en: Edit Externally...
bg: Редактиране с друга програма...|Р

en: Edit Externally...|x
bg: Редактиране с външна програма|Р

en: Edit Included File...|E
bg: Редактиране на включен файл...

en: Edit Math Macros inline with a box around
bg: Редактиране на мат. макроси в реда оградени с рамка

en: Edit Math Macros inline with the name in the status bar
bg: Редактиране мат. макроси в среда като името им е изписано в летата на състоянието

en: Edit Math Macros with a parameter list (like in LyX < 1.6)
bg: Редактиране на мат. макроси с помощта на списък параметри (като в LyX < 1.6)

en: Edit selected database externally
bg: Редактиране на базата данни с външна програма

en: Edit shortcut
bg: Редактиране на препратка

en: Edit the file
bg: Редактиране на файла

en: Editing
bg: Редактиране

en: Editor Settings
bg: Настройки на редактора

en: Edit|E
bg: Редактиране|Р

en: Electronic Notes in Theor. Comp. Sc. (ENTCS)
bg: Електронни бележки в теор. комп. изчисл. (ENTCS)

en: Ellipsis|i
bg: Многоточие|М

en: Email
bg: Ел. поща

en: Email address:
bg: Ел. адрес:

en: Embedded Objects|O
bg: Вградени обекти|б

en: Emergency file deleted
bg: Откриване на наличен авариен файл

en: Emph
bg: Наблягане

en: Emph.
bg: Открояване

en: Emphasis %1$s,
bg: Открояване на текста %1$s,

en: Emphasize
bg: Открояване

en: Empty Section
bg: Празен раздел

en: Empty slide:
bg: Празен кадър:

en: EmptySection
bg: Празен раздел

en: Enable Forward/Reverse Search
bg: Позволяване на търсене напред и назад

en: Enable LyX to preview this material; only if graphics previewing is not disabled at application level (see Preference dialog).
bg: Позволяване на предварителен изглед в LyX, но само ако предварителния изглед на изображения не е забранен в настройките на приложението (Инструменти->Облик и усещане->Изглед)

en: Enable forward/reverse search between editor and output (e.g., SyncTeX)
bg: Позволява търсене напред и назад между LyX-редактора и изходния резултат (напр. от SyncTeX)

en: Enable fullscreen PDF presentation
bg: Разрешаване на PDF презентации на пълен екран

en: Enable micr&o-typographic extensions
bg: Разрешаване на микротипографски разширения

en: Enable to use the options that are predefined in the layout file
bg: Активирайте за да се използват опциите предефинирани във файловете за оформление (.layout) на LyX.

en: Encl
bg: Прил.

en: Encoding
bg: Кодиране

en: End
bg: Край

en: End PDF Form
bg: Крой на PDF форма

en: End of Sentence|E
bg: Край на изречение|з

en: End of file reached while searching forward.
    Continue searching from the beginning?
bg: Достигнат е края на документа при търсене напред.
    Желяета ли да продължите търсенето от началото на документа?

en: End of letter
bg: Край на писмото

en: EndOfFile
bg: Край на файл

en: EndOfMessage
bg: Край на съобщение

en: Endnote
bg: Бележка в края

en: Endnote ##
bg: Бележка вкрая ##

en: Endnotes
bg: Бележки в края

en: Endnotes (Basic)
bg: Бележки в края (обикновени)

en: Endnotes (Extended)
bg: Бележки в края (разширени)

en: Endnotes (all)
bg: Бележки в края (всички)

en: Endnotes (sectioned)
bg: Бележки в края (по раздели)

en: English
bg: английски

en: English (Australia)
bg: английски (Австралия)

en: English (Canada)
bg: английски (Канада)

en: English (New Zealand)
bg: английски (Нова зеландия)

en: English (UK)
bg: английски (Великобритания)

en: English (USA)
bg: английски (САЩ)

en: Enter LyX function or command sequence
bg: Въвеждане на LyX функция или последователност от команди

en: Enter a LaTeX class name such as 'article' (extension is optional). The output will be 'Yes' (class available) or 'No' (class unavailable).
bg: Въведете име на LaTeX клас като напр. „article“ (разширението е незадължително). Резултата е извеждане на „Да“ - класа е наличени, или „Не“ - класа не е наличен.

en: Enter a LaTeX package name such as 'hyperref' (extension is optional). The output will be 'Yes' (package available) or 'No' (package unavailable).
bg: Въвеждане име на пакет от LaTeX като „hyperref“ като радширението не е задължително. Резултата ще е „Да“ (панета е наличен) или „Не“ (панета не е наличен)

en: Enter a LyX preferences key such as 'bind_file'. See the proposed list for available entries. The output is the current setting of this preference.
bg: Въведете име на параметър от настройките на LyX като напр. „bind_file“. Вижте приложения по-горе списък с възможни имена. Като резултат се извежда текущата стойност на избрания параметър.

en: Enter a custom header for the List of TODOs here
bg: Въведете заглавие на Списъка със ЗАДАЧИ

en: Enter a function name such as 'math-insert \alpha'. Please refer to Help > LyX Functions for a comprehensive list of functions. The output is the path to the function in the menu (using the current localization).
bg: Въведете име на функция като напр. „math-insert“. Обърнете се към менюто Помощ->Допълнителни функции за изчерпателен списък на всички функции. Като резултат се извежда пътя до функцията в менютата използвайки активния локал за превод.

en: Enter a function name such as 'math-insert \alpha'. Please refer to Help > LyX Functions for a comprehensive list of functions. The output is the toolbar icon for this function (using the active icon theme).
bg: Въведете име на функция като напр. „math-insert“. Обърнете се към менюто Помощ->Допълнителни функции за изчерпателен списък на всички функции. Резултат е извеждане на икона от лентите с инструменти за тази функция, като се използва активния набор от икони.

en: Enter a localizable English string from the LyX User Interface, including accelerator markup ('&' or '|') and trailing colons. The output is the localized string (using the current localization); trailing colons and accelerator markup are stripped.
bg: Въведете преводим на ангийски низ от потребителския интерфейс на LyX включително и маркираните бързи клавиши (с „&“ и „|“) и последващото двоеточие. Като резултат се извежда низ преведен в текущия локал (език), като маркиращите знаци и последващото двоеточие са премахат.

en: Enter a valid value below
bg: Въведете валидна стойност по-долу.

en: Enter date format specification, using the following placeholders:
    * d: day as number without a leading zero
    * dd: day as number with a leading zero
    * ddd: abbreviated localized day name
    * dddd: long localized day name
    * M: month as number without a leading zero
    * MM: month as number with a leading zero
    * MMM: abbreviated localized month name
    * MMMM: long localized month name
    * yy: year as two digit number
    * yyyy: year as four digit number
bg: Въвеждане на формат за дата като се използват следните замествания:
    * d:    ден като число без нули отпред
    * dd:   ден като число с нула отпред
    * ddd:  съкратено име на ден по локалните езикови настройки
    * dddd: име на ден по локалните езикови настройки
    * M:    месец като число без нула отпред
    * MM:   месец като число с нула отпред
    * MMM:  съкратено име на месец по локалните езикови настройки
    * MMMM: дълго име на месец по локалните езикови настройки
    * yy:   година като двуцифрено число
    * yyyy: година като четирицифрено число

en: Enter new branch name
bg: Преименуване на разклонение

en: Enter new index name
bg: Въвеждане на нови име на индекс

en: Enter string to filter the list of available citations
bg: Въведете низ за да филтрирате списъка с наличните цитати.

en: Enter string to filter the list of available citations and press <Enter>
bg: Въведете низ за да филтрирате списъка със наличните цитирания и натиснете клавиша „нов ред“.

en: Enter string to filter the list of available files
bg: Въведете низ за филтриране на списъка с наличните файлове.

en: Enter string to filter the list of available labels
bg: Въведете низ за филтриране на списъка с наличните препратки

en: Enter the block title here
bg: Въведете името на блока

en: Enter the command to load a custom language package (default: \usepackage{babel})
bg: Въведете команда за зареждане на езиков пакет от потребителя (по подразбиране: \usepackage{babel}

en: Enter the command to load the language package (default: \usepackage{babel})
bg: Въведете командата за зареждане на езиков пакет (по подразбиране: \usepackage{babel}

en: Enter the name of the default master document
bg: Въведете името на главния документ по подразбиране

en: Enter the name of the desired index (e.g. "Index of Names") and hit "Add"
bg: Въведете името на желания указател - например „предметен указател“ и натиснете „Добавяне“.

en: Enter unique group name:
bg: Въведете уникално име на група:

en: Enumerate
bg: Номериране

en: Enumerate Options
bg: опции на номериран списък

en: Enumerate-Resume
bg: Иброяване-резюме

en: Environment: %1$s
bg: Среда: %1$s

en: EqRef:
bg: Препратка

en: Eqnarray Environment|E
bg: Уравнение (eqnarray*)|У

en: Equation
bg: Уравнение

en: Equation ##
bg: Уравнение ##

en: Equation Label|L
bg: Етикет на уравнението|Е

en: Equations
bg: Уравнения

en: Error
bg: Грешка

en: Error -> Cannot load file!
bg: Грешка -> Файлът не може да се зареди!

en: Error List
bg: Списък на грешките

en: Error cloning the Buffer.
bg: Грешка при копиране на буфера.

en: Error converting to loadable format
bg: Грешка при конвертиране към наличен формат

en: Error generating the pixmap
bg: Грешка при създаване на пикселната карта

en: Error loading file into memory
bg: Грешка при зареждане на файл в паметта

en: Error reading cite engine %1$s
bg: Грешка при четене на програма за цитиране %1$s

en: Error reading internal layout information
bg: Грешка при четене на вътрешна информация за оформлението

en: Error reading module %1$s
bg: Грешка при четене на модул %1$s

en: Error while comparing documents.
bg: Грешка при сравняване на документи.

en: Error while exporting format: %1$s
bg: Грешка при експортиране във формат: %1$s

en: Error while previewing format: %1$s
bg: Грешка при преглед във формат: %1$s

en: Error while reading the configuration file
    %1$s
    Falling back to default.
    Please look under Tools>Preferences>User Interface and
    check which User Interface file you are using.
bg: Грешка при четене на конфигурационния файл
    %1$s
    Връщане на настройките по подразбиране.
    Моля, погледнете в менюто Инструменти>Настройки>Потребителски интерфейс
    и проверете какъв Потребителски интерфейс използвате.

en: Error while reading the configuration file
    %1$s.
    Please check your installation.
bg: Грешка при четене на конфигурационния файл
    %1$s.
    Проверете вашата инсталация.

en: Error while reading the included file
    %1$s
    Please check your installation.
bg: Грешка при четене на включения файл
    %1$s
    Моля, проверете вашата инсталация.

en: Error:
bg: Грешка:

en: Error: Could not generate logfile.
bg: Грешка: Не може да се създаде журнален файл.

en: Errors reported in terminal.
bg: Грешките се показват в панела със съобщенията (терминала)

en: Esc
bg: Изход

en: Esperanto
bg: есперанто

en: Estonian
bg: естонски

en: Europass CV (2013)
bg: Автобиография Европас (2003)

en: Europe CV
bg: Европейска автобиография

en: Example
bg: Пример

en: Example #.
bg: Пример #.

en: Example \arabic{theorem}
bg: Пример \arabic{theorem}

en: Example \theexample.
bg: Пример \theexample.

en: Example \thetheorem.
bg: Пример „\thetheorem“

en: Example*
bg: Пример*

en: Example.
bg: Пример.

en: Examples
bg: Примери

en: Examples.
bg: Примери.

en: Excel spreadsheet
bg: Електронна таблица Ексел

en: Executing command:
bg: Изпълняване на команда:

en: Exercise
bg: Упражнение

en: Exercise #.
bg: Упражнение #.

en: Exercise \theexercise.
bg: Упражнение \theexercise.

en: Exercise \thetheorem.
bg: Упражнение \thetheorem.

en: Exercise*
bg: Упражнение*

en: Exercise.
bg: Упражнение.

en: Exit LyX
bg: Изход от LyX

en: Exiting.
bg: Излизане.

en: Exit|x
bg: Изход|х

en: Export %1$s
bg: Експортиране на %1$s

en: Export As...|s
bg: Експортиране като...|Е

en: Export Error
bg: Грешка при експортиране

en: Export [%1$s]|E
bg: Експортиране като %1$s|к

en: Export for&mats:
bg: &Формати за експорт:

en: Export or Send Document
bg: Експортиране или изпращане на документ

en: Export to LaTeX/Docbook but don't print
bg: Експортиране към LaTeX/Docbook, но без печат

en: Exporting ...
bg: експортиране ...

en: Export|E
bg: Експортиране|Е

en: Expression
bg: Израз

en: Extended [pLaTeX] (Japanese)
bg: Разширен [pLaTeX] (японски)

en: External Material
bg: Материал външен формат

en: External Material...|M
bg: Материал външен формат

en: External control interface
bg: Външна контролна среда

en: External template/inset messages
bg: Съобщения от външни шаблони/добавки

en: Extra
bg: Допълнителна

en: Extra Info:
bg: Доп. информация:

en: ExtraInfo
bg: Доп. информация

en: F&ile
bg: Файл

en: F&ont size:
bg: Размер на шрифта:

en: F&ormat:
bg: &Формат:

en: Fa&mily:
bg: &Гарнитура:

en: Fact
bg: Факт

en: Fact \thefact.
bg: Факт \thefact.

en: Fact \thetheorem.
bg: Факт \thetheorem.

en: Fact*
bg: Факт*

en: Fact.
bg: Факт.

en: Factor for the preview size
bg: Коефицент за размера на предварителнея преглед

en: Fancy Colored Boxes
bg: Рамки оцветени декоративно

en: Farsi
bg: персийски

en: Fatal
bg: Фатална

en: Fatal Exception!
bg: Критично изключение!

en: Fax
bg: Факс

en: Fax...|F
bg: Факс|Ф

en: Fax:
bg: Факс:

en: Feedback window
bg: Поле със съобщения относно въведените параметри

en: Feynman Diagrams
bg: Файнман диаграми

en: Feynman-diagram|F
bg: Файнман диаграма|Ф

en: Fi&le
bg: &Файл

en: Fi&rst line:
bg: &Първи ред:

en: FiXme Notes
bg: Бележки „Поправка“

en: Field Settings
bg: Настройки на поле

en: Field|i
bg: Информационно поле|л

en: FigCaption
bg: Надпис на фигура

en: Figure
bg: Изображение

en: Figure Note
bg: Бележка на изображение

en: Figure Notes
bg: Текст на изображение

en: Figures
bg: Изображения

en: File
bg: &Файл

en: File %1$s already exists, do you want to overwrite it?
bg: Файлът %1$s вече съществува, искате ли да го презапишете?

en: File &Language:
bg: &Език от файла:

en: File Formats
bg: Файлови формати

en: File Handling
bg: Работа с файлове

en: File Name (Excl. Extension)|N
bg: Името на файла (без разширение)

en: File Not Found
bg: Файлът не е намерен!

en: File does not exist: %1$s
bg: Файлът %1$s не съществува!

en: File is read-only
bg: Файла е само за четене

en: File name error
bg: Грешка в името на файла

en: File name of image
bg: Име на файл на изображение

en: File name to include. (You can create a new file by entering the name of one that does not yet exist.)
bg: Име на файл за включване. Може да създадете нов файл като въведете име на файл, който все още не съществува.

en: File not found
bg: Не е открит файл!

en: File not readable!
bg: Файлът не може да се прочете!

en: Filename
bg: Име на файл

en: Filename &Suffix
bg: &Файлово разширение

en: Filename Suffix
bg: Файлово разширение

en: Filename to identify the corresponding figure file
bg: Име на файл за зареждане на изображението

en: Files used by LyX
bg: Файлове използвани от LyX

en: File|F
bg: Файл|Ф

en: File|e
bg: Файл|й

en: Filter
bg: Филтър

en: Filter case-sensitively
bg: При филтриране се раличават малки и големи букви

en: Filter items that are not output (in notes, inactive branches, deleted in change tracking, etc.)
bg: Филтриране на елементи, които не са активни - в бележки, неактивни разклонения, изтрити промени и др.

en: Find & Replace (Advanced)...
bg: Търсене и замяна - разширено...|р

en: Find & Replace (Quick)...|F
bg: Търсене и замяна - бъзо...|б

en: Find &>
bg: Търсене &>

en: Find &Next
bg: Следващо търсене

en: Find and replace
bg: Търсeне и замяна

en: Find and replace (advanced)
bg: Търсене и замяна - разширено

en: Find next occurrence (Enter)
bg: Намиране на следващо съвпадение - клавиша „Нов ред“

en: Find next occurrence (Enter, backwards: Shift+Enter)
bg: Търсене на следващо съвпадение - клавиша „Нов ред“, назад: „Изместване“ + „Нов ред“

en: Find previous occurrence (Shift+Enter)
bg: Търсене на предишно съвпадение - клавиша „Изместване“ + „Нов ред“

en: Finished
bg: Завършен

en: Finnish
bg: финландски

en: Fira Sans (Extralight)
bg: Fira Sans (много светъл)

en: Fira Sans (Thin)
bg: Fira Sans (светъл)

en: Fira Sans (Ultralight)
bg: Fira Sans (свръхсветъл)

en: First Name
bg: Малко име

en: First character of first word
bg: Първа буква на първата дума

en: First header:
bg: Първи заглавен:

en: FirstName
bg: Малко име

en: Firstname
bg: Малко име

en: Fit Color Box
bg: Цветна рамка - адаптирано съдържание

en: FitBitmap
bg: Напасване на растер

en: FitFigure
bg: Напасване на фигура

en: FiveAuthors
bg: Пет автори

en: Fix Computer Modern Fonts
bg: Поправка на шрифтове Computer Modern

en: Fixes & Hacks
bg: Поправки и подобрения

en: Fixme
bg: Поправка

en: Fixme (Targeted)
bg: Поправка (насочена)

en: Fixme Error
bg: Грешка на Поправка

en: Fixme Fatal
bg: Поправка фатална

en: Fixme Note
bg: Бележки „Поправка“

en: Fixme Note (Targeted)
bg: Бележка „Поправка“ (насочена)

en: Fixme Note Options|s
bg: Опции на белжка „Поправка“|О

en: Fixme Note|x
bg: Бележка „Поправка“

en: Fixme Warning
bg: Предупреждение на Поправка

en: Flex inset %1$s is undefined after reloading `%2$s' layout.
bg: Добавката %1$s не е дефинирана след презареждане на оформлението „%2$s“.

en: Float
bg: Плаващ обект

en: Float Settings
bg: Плаващи обекти

en: Float Settings...|a
bg: Настройки на плаващ обект...

en: Float T&ype:
bg: Тип плаващ обект:

en: Floats & Captions
bg: Плаващи обекти и надписи

en: Float|a
bg: Плаващ елемент|щ

en: Fo&rmal
bg: Формален

en: Foils
bg: Обтекаеми профили

en: Fold Math Macro|d
bg: Връщане на математически макрос|В

en: Font Colors
bg: Цвят на шрифта

en: Font Famil&y:
bg: Гарнитура:

en: Font Properties
bg: Настройки на шрифта

en: Font Sizes
bg: Размери на шрифт

en: Font color
bg: Цвят на шрифт

en: Font family
bg: Шрифтова гарнитура (шрифтово семейство)

en: Font handling
bg: Съобщения при работа с шрифтове

en: Font not available
bg: Липсващ шрифт

en: Font series
bg: Тегло или плътност на шрифта („чернота“)

en: Font shape
bg: Начернатие на шрифта

en: Font si&ze:
bg: Размер на шрифт:

en: Font size
bg: Размер на шрифт

en: Font, Layouts and Textclasses
bg: Шрифт, оформление и класове текст (документ)

en: Font: %1$s
bg: Шрифт: %1$s

en: FontUi
bg: Шрифт:

en: Fonts
bg: Шрифтове

en: Foot
bg: Бел. под черта

en: Foot- and Endnotes
bg: Бележки в края и под линия

en: Footer:
bg: Завършващ:

en: Footnote
bg: Бележка под черта

en: Footnotes
bg: Бележки под линия

en: Footnotes as Endnotes (Basic)
bg: Бeл. под линия като бел. в края (обикновени)

en: Footnotes as Endnotes (Extended)
bg: Бeл. под линия като бел. в края (разширени)

en: Footnote|F
bg: Бележка под линия|я

en: For editors
bg: За редактори

en: For more information, refer to the complete log.
bg: За повече информация отворете журнала със съобщения.

en: For&mat:
bg: &Формат:

en: Force a short author list (using et al.)
bg: Налагане на кратък списък с автори използвайки „и др.“.

en: Force upcas&ing
bg: Налагане на главна беква

en: Force upper case in names ("Del Piero", not "del Piero"), if the current citation style supports this.
bg: Налагане на цитирането да започва с гламна буква в имената като „Дел Пиеро“, а не „дел Пиеро“ ако стила на цитиране поддържа това.

en: Force upper case in names ("Del Piero", not "del Piero").
bg: Налагане имената да започват с главни букви като „Дел Пиеро“, а не „дел Пиеро“.

en: Foreword
bg: Предговор

en: Form
bg: Формати

en: Formal Script	\mathscr
bg: Официално-ръкописен	\mathscr

en: Formal Style|F
bg: Формален стил

en: Formal Style|m
bg: Официален стил (без верт. кантове)

en: Formal with Footline
bg: формален, с горен и долен ред

en: Formal without Footline
bg: формален, само с горен ред

en: Format in use
bg: Използвани формати

en: Format text into two columns
bg: Форматиране на текста в две колони

en: Format to use for math output.
bg: Избиране на изходен формат за резултата от обработката на математическите символи

en: Formatted Reference|t
bg: Форматирана препратка

en: Formatted reference
bg: Форматирана препратка

en: Formatting
bg: Форматиране

en: Formatting|o
bg: Форматиращ елемент|Ф

en: Formula numbering side:
bg: Страна от която се номерират изрази

en: Forward Search
bg: Търсене напред

en: Forward Search|F
bg: Търсене напред|Т

en: Found b&y LaTeX:
bg: Намерени от LaTeX:

en: FourAffiliations
bg: Четири принадлежности

en: FourAuthors
bg: Четирима автори

en: Fractions
bg: Дроби

en: Fraktur	\mathfrak
bg: Начупен	\mathfrak

en: Frame
bg: Рамка

en: Frame Decorations
bg: Матем. изрази

en: Frame decorations
bg: Форма на контура

en: Frameless|l
bg: без контур|б

en: Frames
bg: Рамки

en: Free space that needs to be on the page to start the multiple columns on this page
bg: Свободно място, което е нужно на тази страница за да започнат много колони

en: French
bg: френски

en: French (Canada)
bg: френски (Канада)

en: French Letter (frletter)
bg: Френско писмо (frletter)

en: French Letter (lettre)
bg: Френско писмо (lettre)

en: Friulian
bg: фриулски

en: Fro&m format:
bg: &От формат:

en: Front Matter
bg: Предна част

en: FrontMatter
bg: предни части

en: Fu&nction:
bg: Функция:

en: Full Width
bg: Пълна ширина

en: Full bibliography entry.
bg: Пълен библиографски запис.

en: Full name
bg: Пълно име

en: Fullscreen
bg: Пълен екран

en: Fullscreen Mode
bg: Режим пълен екран

en: Fullscreen|F
bg: Пълен екран|П

en: Function
bg: Функция

en: Functions
bg: Функции

en: Further Options
bg: Други опции

en: G&enerate bookmarks (toc)
bg: &Създаване на показалци в съдържанието

en: GUI handling
bg: Съобщения от събития на ГПИ

en: Galician
bg: галисийски

en: Game 1
bg: Игра 1

en: Game 2
bg: Игра 2

en: Gamma
bg: Гама

en: Gathered Environment|h
bg: Групиране (gathered)

en: Gender
bg: Пол

en: Gender:
bg: Пол:

en: General
bg: Общо

en: General Look && Feel
bg: Общ изглед и усещане

en: General Punctuation
bg: обща пунктуация

en: General information
bg: Обща информация

en: General terms:
bg: Общи условия:

en: General[[settings]]
bg: Общи

en: Generate a bibliography per defined unit.
bg: Сътавяне на литературен списък за всяка определена част.

en: Geometric Shapes
bg: Геометрични форми

en: Georgian
bg: грузински

en: German
bg: немски

en: German (Austria)
bg: немски (Австрия)

en: German (Austria, old spelling)
bg: немски (Австрия, стар правопис)

en: German (Switzerland)
bg: немски (Швейцария)

en: German (Switzerland, old spelling)
bg: немски (Швейцария, стар правопис)

en: German (old spelling)
bg: немски (стар правопис)

en: Get bounding box from the (EPS) file
bg: Взимане на очертаващата рамка от EPS файла

en: Giant
bg: Гигатски

en: Giant Snippet
bg: Гигантски фрагмент

en: Giant-sized Icons
bg: Гигантски икони

en: Give a filename for the LyX server pipe
bg: Задаване име на файл за сървърен канал на LyX

en: Global Counters && References
bg: Глобални броячи и препратки

en: Gnumeric spreadsheet
bg: Електронна таблица Гнумерик

en: GnumericSpreadsheet
bg: Електронна таблица Gnumeric

en: Go Back|G
bg: Назад|Н

en: Go to Label|G
bg: Отиване до етикет

en: Go to Label|L
bg: Отиване до етикет

en: Go to next change
bg: Отиване да следваща промяна

en: Go to previous change
bg: Отиване до следваща грешка

en: Grant Number
bg: Номер на грант

en: Grant Sponsor
bg: Спонсор на грант

en: Graph[[mathematical]]
bg: Графика

en: GraphicBoxes
bg: Рамки за изображения

en: Graphical TOC Entry
bg: Графична точка от съдържание

en: Graphics
bg: Изображение

en: Graphics Group
bg: Графична група

en: Graphics conversion and loading
bg: Конвертиране и зареждане на изображения

en: Graphics file: %1$s
bg: Файл с изображение: %1$s

en: Graphics...|G
bg: Изображение...|И

en: Graphics[[listof]]
bg: Изображения

en: Graphs[[mathematical]]
bg: Графики

en: Greek
bg: гръцки

en: Greek (ISO 8859-7)
bg: Гръцко (ISO 8859-7)

en: Greek (ancient)
bg: старогръцки

en: Greek (polytonic)
bg: гръцки (политоничен)

en: Greek Extended
bg: гръцки разширен

en: Greyed-out notes:
bg: Цветни бележки:

en: Greyedout
bg: цветна бележка

en: Grid with Head
bg: решетка със заглавна част

en: Grou&p
bg: &Групиране:

en: Group already defined!
bg: Групата вече съществува!

en: Group the list of available labels by prefix (e.g. "sec:")
bg: Групиране на списъка с наличните етикети по префикс (напр. „раз:“)

en: Guess from extension (*.*)
bg: Разпознаване по разширението (*.*)

en: GuiButton
bg: Бутон от ГПИ

en: GuiMenu
bg: Мепю от ГПИ

en: GuiMenuItem
bg: Ред на меню от ГПИ

en: Gujarati
bg: гуджаратски

en: Gurmukhi
bg: гурмукхски

en: H&ide tabbar
bg: Скриване на лентата с разделите

en: H&unspell dictionaries:
bg: Речници на Hunspell:

en: H&yperlinks
bg: &Хипервръзки

en: H-Factor
bg: Хоризонт. коефицент

en: H-P number
bg: Код за опасност

en: H-P statement
bg: Код за опасност

en: HPhantom
bg: Хориз. фантом

en: HTML Table (for spreadsheets)
bg: HTML Таблица (за електронни таблици)

en: Half line height
bg: половин ред височина

en: Half line height|H
bg: Половин височина на ред

en: Handouts
bg: Брошури

en: Hanging Paragraphs
bg: Висящи абзаци

en: Hangul Jamo
bg: хангъл

en: Head &height:
bg: &Горен колинтитул:

en: Head &sep:
bg: Разделител на горния колинтитул

en: Header Information
bg: Заглавна информация

en: Header/Footer
bg: Колинтитул

en: Header:
bg: Заглавен:

en: Heading
bg: Заглавие

en: Headnote
bg: Заглавие

en: Heart
bg: Сърце

en: Hebrew
bg: иврит

en: Hebrew (CP 1255)
bg: Иврит (CP 1255)

en: Hebrew (CP 862)
bg: Иврит (CP 862)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
bg: Иврит (ISO 8859-8)

en: Hebrew Article
bg: Статия на иврит

en: Height
bg: като височинaта

en: Height of image in output
bg: Крайна височина на изображението

en: Height of the box, can also be '!' to keep aspect ratio
bg: Височината на рамката може също така да бъде „!“ за запазване на съотношението

en: Height the photo is resized to
bg: Височина до която се преоразмерява снимката

en: Height value
bg: Размер на височината

en: Help|H
bg: Помощ|П

en: Here de&finitely
bg: На място задължително

en: Here you can define an alternative index processor and specify its options.
bg: Тук можете да посочите друга програма за обработка на указателите и да зададете нейните опции.

en: Here you can define an alternative program to or specific options of BibTeX.
bg: Тук можете да изберете алтернативна програма или специфични опции на BibTeX.

en: Here you can enter further options of the bibliography package
bg: Тук можете да въведете допълнителни параметри за избрания библиографски пакет.

en: Here you can insert additional options (as provided by the font package)
bg: Тук можете да въведете допълнителни параметри предоставени от пакета за шрифт.

en: Here you can set up the handling of counters and references with regard to the excluded child documents.
bg: Тук можете да настроите обработката на броячите и препратките по отношение на изключените поддокументи.

en: Here you can specify the decimal separator that is used in the tabular dialog by default. "Language default" selects the appropriate separator for the current language.
bg: Тук се посочва десетичния разделител по подразбиране, който се използва в диалога с настройките на таблица. Избирайки „По подлазбиране за езика“ поставя подходящия разделител за текущия език.

en: Here, you can define a BibTeX style that is suggested in the BibTeX dialog by default
bg: Тук можете да изберете стил на BibTeX, който се предлага в BibTeX диалога по подразбиране.

en: Hexagon
bg: Шестоъгълник

en: Hidden|H
bg: Скрит

en: Hide &menubar
bg: Скриване на менютата

en: Hide scr&ollbar
bg: Скриване на лентата за превъртане

en: Hide sta&tusbar
bg: Скриване на лентата на състоянието

en: Hides document
bg: документа се скрива

en: Highlight
bg: Открояване

en: Hindi
bg: хинди

en: Hit Enter or click 'Find Next' to search
bg: Натиснете клавиша „Нов ред“ или щракнете „Следващо търсене“ за да търсите.

en: Homepage
bg: Начална страница

en: Homepage:
bg: Начална страница:

en: Hori&zontal alignment:
bg: &Хориз. подравняване:

en: Hori&zontal:
bg: &Хоризонтално:

en: Horizontal
bg: Хоризонтално

en: Horizontal Fill
bg: Хориз. запълване

en: Horizontal Fill (Dots)|D
bg: Хориз. запълване (с точки)

en: Horizontal Fill (Down Brace)|B
bg: Хориз. запълване (долна скоба)

en: Horizontal Fill (Right Arrow)|g
bg: Хориз. запълване (десни стрелки)

en: Horizontal Fill (Up Brace)|p
bg: Хориз. запълване (горна скоба)

en: Horizontal Fill|F
bg: Хориз. запълване

en: Horizontal Line...|L
bg: Хоризонтална линия...|л

en: Horizontal Phantom|H
bg: Хоризонтален фантом|Х

en: Horizontal Space
bg: Интервал

en: Horizontal Space Settings
bg: Настройки на хориз. разстаяние

en: Horizontal Space...|o
bg: Хоризонтално разстояние...|Х

en: Horizontal alignment in column
bg: Хоризонтално подравняване на колоната

en: Horizontal alignment of the content inside the box
bg: Хоризонтално подравняване на съдържанието в рамката.

en: Horizontal alignment of the multi-page table
bg: Хориз. подравняване на таблица, която може да се пренася на нова страница

en: Horizontal alignment per column (l,c,r)
bg: Хоризонтално подравняване на колона - низ от „l“(ляво), „c“(център) и „r“(дясно)

en: Horizontal and vertical space of the phantom content
bg: Хориз. и верт. разстояние от фантомното съдържание

en: Horizontal line
bg: Хориз. линия

en: Horizontal phantom	\hphantom
bg: Хоризонтален фантом	„\hphantom“

en: Horizontal placement
bg: Хориз. поставяне

en: Horizontal space of the phantom content
bg: Хоризонтално празно пространство за съдържанието на фантома

en: Huge
bg: Огромен

en: Huge-sized Icons
bg: Огромни икони

en: Huger
bg: Грамаден

en: Hungarian
bg: унгарски

en: Hyperlink (%1$s) to %2$s
bg: Хипервръзка (%1$s) към %2$s

en: Hyperlink Settings
bg: Настройки на хипервръзка

en: Hyperlink...|k
bg: Хипервръзка|Х

en: Hyperlink:
bg: хипервръзка:

en: Hyperse&tup
bg: Настройка на хипервръзките

en: Hyphenatable Text Markup (Soul)
bg: Открояване на текст с тирета „soul“

en: Hyphenation Point|H
bg: Точка за пренасяне на дума|Т

en: I&gnore All
bg: Пропускане на всички

en: I&mmediate Apply
bg: &Непосредствено прилагане

en: I&nclude Type:
bg: Начин на включване:

en: IBM Plex Sans (Condensed)
bg: IBM Plex Sans (сбит)

en: IBM Plex Sans (Extra Light)
bg: IBM Plex Sans (много светъл)

en: IBM Plex Sans (Light)
bg: IBM Plex Sans (светъл)

en: IBM Plex Sans (Thin)
bg: IBM Plex Sans (светъл)

en: IBM Plex Serif (Light)
bg: IBM Plex Serif (лек)

en: IEEE Transactions
bg: IEEE трансакции

en: IEEE Transactions Computer Society
bg: IEEE Общество за компютърни трансакции

en: IEEE Transactions on Magnetics
bg: IEEE Трансакции по магнетизъм

en: IEEE membership
bg: IEEE членство

en: IM Type (e.g., AOL Messenger)
bg: Име на системата за незабавни съобщения (напр. AOL Messemger)

en: IM Type:
bg: Име:

en: IPA Diacritics
bg: Диакритични знаци МФА

en: IPA Extensions
bg: фонетична азбука (МФА) разширение

en: IPA Non-Pulmonic Consonants
bg: Небелодробна съгласна МФА

en: IPA Other Symbols
bg: Друга буква от МФА

en: IPA Pulmonic Consonants
bg: Белодробна съгласна МФА

en: IPA Suprasegmentals
bg: Суперсегменти МФА

en: IPA Tones and Word Accents
bg: Тонове и акценти МФА

en: IPA Vowels
bg: Гласна МФА (Международна Фонетична Азбука)

en: Icelandic
bg: исландски

en: Iconv software exception Detected
bg: Прихванато изключение от програмата „Iconv“

en: Identity
bg: Идентификация

en: Idx
bg: указател

en: If LyX uses a dark theme, revert the colors of this graphics in the workarea
bg: Ако LyX използва тъмна тема, обръща цветовете при изобразяване на работната площ

en: If checked, additions and deletions will be tracked in the document
bg: Ако е отметнато процеса на добавяне и изтриване се проследява в документа

en: If checked, changes will be shown in the PDF/DVI/PS output
bg: Ако е отметнато промените се показват в крайния документ (PDF/DVI/PS)

en: If checked, modification affects the counter only in the LyX workarea, not in the output
bg: Ако е отметнато, промените засягат брояча само в работната среда на LyX, но не и в крайния документ

en: If checked, the document language is explicitly closed by a language switch command
bg: Отметнете за да затваряте изрично езика за документа с команда за смяна на език

en: If checked, the document language is explicitly set by a language switch command
bg: Отметнете за да настройвате изрично езика за документа с команда за смяна на език

en: If content is 'url', email becomes an Internet address
bg: Ако съдържанието е „url“ ел. поща става „Интернет адрес“

en: If no value is given, the defaults as set by the geometry package or a package/class overriding geometry's defaults are used.
bg: Ако не е зададена стойност се вземат параметрите по подразбиране от пакета за оформление или от пакета/класа за документа.

en: If not stated explicitly, fill title and author from appropriate environments
bg: Ако не са посочени изрично, автора и заглавието се попълват от подходящия контекст

en: If this is checked, additions in change tracking are underlined in the workarea
bg: Ако е отметнато добавките в документа при проследяване на промените се подчертават в работната площ

en: If this is checked, change tracking markup will not be resolved on copy/paste operations and when moving content from/to insets if change tracking is deactivated.
bg: Ако е отметнато, открояването на текста при проследяване на промените няма да се възстанови при операциите копиране и поставяне, и при преместване на текст от/в добавка при неактивно проселдяване на промените.

en: If this is checked, new documents will be saved in a compressed binary-format by default. Existing documents will still be saved in their current state (compressed or uncompressed).
bg: Ако отметката е активирана новите документи ще се запазват в компресиран двоичен формат по подразбиране. Съществуващите документи ще продължат да се записват в текущия им формат - компресиран или некомпресиран.

en: If this is checked, pressing OK or Apply will save the changes only for the current LyX session, not permanently.
bg: Ако е активирана тази отметка натикайки „ОК“ или „Прилагане“ ще запази промените само до края на текущата сесия, а не за постоянно.

en: If this is checked, the document directory path will be saved in the document. This allows moving the document elsewhere and still finding the included files.
bg: Ако отметката е активирана пътят до директорията на документа ще се записва в документа. Това позволява при преместването на документа на друго място да продължи да си намира включените файлове.

en: If this is checked, the middle mouse button will paste the recent selection
bg: Ако е активирана отметката, със средния бутон ще се постави последно избрания с мишката текст

en: If this is checked, the table will be reset to the formal default style (only top and bottom row have horizontal lines)
bg: Ако е активирана тази отметка, таблицата ще се възстанови до формалния стил по подразбиране - само горния и долния ред имат хориз. линии

en: If this is selected, the marked text will not be spellchecked
bg: Ако е активирана отметката, избрания текст нама да се проверява за правописни грешки.

en: If unchecked, notes and comments will be excluded from spell checking
bg: Само ако е отметнато бележките и коментарите се проверяват за правописни грешки

en: If you check this, LyX will not warn you again in the given case.
bg: Ако отметнете това LyX няма да ви предупреждава повече за този случай.

en: If you want to use an abbreviated author list (with 'et al.') as well as a full list for author-year citation, you can put the full list here and the abbreviated list above.
bg: Ако желаете да използвате съкратен списък с автори с „и др.“ накрая, както и пълен списък с цитати автор-година можете да поставите пълния списък тук, а съкратения отгоре.

en: If your bibliography databases use a different encoding than the LyX document, specify it here
bg: Ако вашите библиографски файлове използват различно кодиране от това на LyX документа го посочете тук.

en: Ign&ore
bg: Пропускане

en: Ignore
bg: Игнорирай

en: Ignore all occurrences of this word within this document. This persists beyond the current session.
bg: Пропускане на всички съвпадения на тази дума в документа. Това продължава и след текущата сесия.

en: Images
bg: Изображения

en: Import %1$s
bg: Внасяне на %1$s

en: Importing %1$s...
bg: Импортиране на %1$s...

en: Import|I
bg: Импортиране|И

en: In Math
bg: В математически изрази

en: In Preamble
bg: В преамбюл

en: In Text
bg: В текста

en: In Title
bg: В заглавие

en: Include
bg: Включване

en: Include (excluded)
bg: Включване (изключените)

en: Include all subdocuments in the output
bg: Включване на всички поддокументи в крайния резултат

en: Include file
bg: Включване на файл

en: Include only &selected children
bg: Включване само на избраните поддокументи

en: Include only the selected subdocuments in the output
bg: Включване само на избраните поддокументи в крайния резултат

en: Included file not found
bg: Включеният файл не е открит

en: Includes PDF documents, using the 'pdfpages' package.
    To include multiple pages, use the 'pages'-option,
    which must be inserted to 'Options'.
    Examples:
    * pages={x-y} (for a range of pages)
    * pages={x,y,z} (for specific pages)
    * pages=- (to include all pages)
    * pages=last-1 (to include all pages in reverse order)
    With the option 'noautoscale' the PDF pages are
    inserted in their original size.
    Read the documentation of the pdfpages package
    for further options and details.
bg: Включва PDF документи използвайки пакета „pdfpages“
    .За вмъкване на повече страници се използва опцията „pages“,която трябва се зазаде в „Опции“.
    Пример:
    * pages={x,y}   - за поредни страници
    * pages={x,y,z} - за единични страници
    * pages=-       - включва всички страници
    * pages=last-1  - включва всички страници в обратен ред
    С опцията „noautoscale“ страниците се включват с технитe
    първоначални размери
    За повече информация и настройки се обърнете към документацията на пакета pdfpages.

en: Incompatible Languages!
bg: Несъвместими езици!

en: Incomplete command
bg: Непълна команда

en: Increase
bg: Увеличи

en: Increase List Depth|I
bg: Увеличаване дълбочината на списъка|у

en: Increase counter by ...
bg: Увеличаване на брояча с ...

en: Increase depth
bg: Увеличи отстъпа на абзаца

en: Increase nesting depth of selected item
bg: Увеличаване нивото на влагане на избрания елемент

en: Indent &formulas
bg: &Формули с отстъп

en: Indent consecutive paragraphs
bg: Отместване (отстъп) на първия ред на всеки абзац

en: Indent displayed formulas instead of centering
bg: Записване мат. изрази на нов ред с отстъп вместо центриране на реда

en: Index
bg: Списък с указатели

en: Index Entries
bg: Указатели

en: Index Entries (%1$s)
bg: Индексен запис (%1$s)

en: Index Entry
bg: указател

en: Index Entry (%1$s)
bg: указател (%1$s)

en: Index Entry Settings
bg: Настройки на индексен запис

en: Index Entry Settings...|y
bg: Настройки на индексен запис...

en: Index Entry|d
bg: Указател|У

en: Index Generation
bg: Съставяне на указатели

en: Index List|I
bg: Списък с указатели|у

en: Index Settings...|S
bg: Настройки на индекс...

en: Index command and options (makeindex, xindy)
bg: Команда за съставяне на указатели и/или опциите за нея (makeindex, xindy)

en: Index entry
bg: Указател

en: Index sorting failed
bg: Неуспешно сортиране на индекс

en: Index: %1$s
bg: Указател: %1$s

en: Indexes
bg: Указатели

en: Indonesian
bg: индонезийски

en: Info
bg: Информационно поле

en: Info Settings...|n
bg: Настройки на информ. поле...

en: Infor&mation Type:
bg: Тип информация:

en: Ingredients:
bg: Съставки:

en: Inherit
bg: Наследи

en: Initial
bg: Заглавка

en: Initial letter(s)
bg: Начални букви

en: Initials (Drop Caps)
bg: Начални букви (заглавки)

en: Initials of your name
bg: Инициали на вашето име

en: Inkscape
bg: Inkspace

en: Inkscape figure
bg: Изображение на Inkscape

en: Inline Formula|I
bg: Текстов стил|т

en: Inner
bg: вътрешно

en: Inner Bo&x:
bg: Вътрешно оформление:

en: Inner Quotation Mark|n
bg: Вътрешни кавички|В

en: Inner box type
bg: Избиране тип на вътрешното оформление

en: Input
bg: Вход

en: Input Completion
bg: Автоматично дописване

en: Input here the listings parameters
bg: Въведете тук параметрите за списъците разделени със запетая

en: Input listing parameters here. Enter ? for a list of parameters.
bg: Въведените параметри за форматиране на текста. Напишете „?“ вдясно за  показване на списък с възможните параметри. Повече параметри се разделят с „,“ (запетая).

en: Input listing parameters on the right. Enter ? for a list of parameters.
bg: Въведете параметри за форматиране вдясно. Напишете „?“ за списък с възможните параметри. Повече параметри се разделят с „,“ (запетая)

en: Input listings parameters below. Enter ? for a list of parameters.
bg: Въведете параметри за форматиране на текст. Напишете „?“ за извеждане на пълния списък с възможните параметри. Повече параметри се разделят с „,“ (запетая).

en: Input the font to be used for Chinese, Japanese or Korean (CJK) script
bg: Избор на шрифт който да се използва за китайски, японски или корейски (CJK)

en: Insert ( )
bg: Вмъкване на кръгли скоби

en: Insert LyX note
bg: Вмъкване на LyX бележка

en: Insert New Branch...|I
bg: Ново разклонение...|Н

en: Insert Optional Argument
bg: Добавяне на аргемент по подразбиране

en: Insert PDF form parameters here
bg: Тук можете да поставете параметри на PDF формата

en: Insert PDF-Comment setup options here (see the pdfcomment manual)
bg: Въведете настройки за опциите на PDF коментари (виж ръководството за PDF коментари)

en: Insert Reference at Cursor Position|I
bg: Вмъкване на препратка в позицията на курсора|к

en: Insert Regular Expression
bg: Вмъкване на регулярен израз

en: Insert Table
bg: Вмъкване на таблица

en: Insert TeX code
bg: Вмъкване TeX код

en: Insert Version Info
bg: Вмъкване на информация за версията

en: Insert [ ]
bg: Вмъкване на структурни (квадратни) скоби

en: Insert a custom decimal separator here
bg: Вмъкване тук на разделител за десетични числа от потребителя

en: Insert box
bg: Вмъкване на рамка

en: Insert cases environment
bg: Вмъкване на фигурна скоба за изброяване на мат. случай

en: Insert citation
bg: Вмъкване на цитат

en: Insert cross-reference
bg: Вмъкване на препратка

en: Insert delimiters
bg: Вмъкване на математически скоби

en: Insert figure float
bg: Вмъкване на плаващо изображение

en: Insert footnote
bg: Вмъкване на бележка под линия

en: Insert graphics
bg: Вмъкване на изображение

en: Insert horizontal scale factor (1 = 100%)
bg: Вмъкване на хоризонтален мащабиращ коефицент (1 = 100%)

en: Insert hyperlink
bg: Вмъкване на хипервръзка

en: Insert index entry
bg: Вмъкване на индекс

en: Insert integral
bg: Вмъкване на знак за интеграл

en: Insert label
bg: Вмъкване на етикет

en: Insert left side scripts (sidesetl)
bg: Поставяне на ляв индекс (sidesetl)

en: Insert left/right side scripts (sideset)
bg: Поставяне на ляв и десен индекс (sideset)

en: Insert list options here (see pdfcomment manual)
bg: Вмъкване на опции за списък тук (виж ръководството за PDF-коментари)

en: Insert margin note
bg: Вмъкване на бележка в полето

en: Insert math
bg: Вмъкване на мат. израз

en: Insert math macro
bg: Вмъкване на математически макрос

en: Insert matrix
bg: Вмъкване на матрица

en: Insert more color box options here
bg: Можете да въведете допълнителни опции за цветната рамка

en: Insert nomenclature entry
bg: Вмъкване на запис в списъка със съкращенията

en: Insert note
bg: Вмъкване на бележка

en: Insert optional argument
bg: Вмъкване на незадължителен аргумент

en: Insert product
bg: Вмъкване на знак за произведение

en: Insert right side scripts (sidesetr)
bg: Поставяне на десен индекс (sidesetr)

en: Insert root
bg: Вмъкване на корен

en: Insert side scripts (sidesetn)
bg: Поставяне на странични индески (sidesetn)

en: Insert square root
bg: Вмъкване на корен квадратен

en: Insert standard fraction
bg: Вмъкване на обикновена дроб

en: Insert sum
bg: Вмъкване на знак за сума

en: Insert table
bg: Вмъкване на таблица

en: Insert table float
bg: Вмъкване на плаваща таблица

en: Insert the FIXME note here
bg: Вмъкване на бележка „Поправка“ тук“

en: Insert the color box options here (see tcolorbox manual)
bg: Въведете опциите на цветната рамка (виж ръководството)

en: Insert the comment here
bg: Вмъкване на коментар тук

en: Insert the label here
bg: Вмъкване на етикет тук

en: Insert the number of columns here
bg: Въведете броя колони тук

en: Insert the options here
bg: Вмъкване на опциите тук

en: Insert the section box header here
bg: Поставяне заглавието на раздела с рамка тук

en: Insert the spacing even after a line break
bg: Вмъкване на интервал дори след нов ред.

en: Insert the spacing even after a line break.
    Note that a protected Half Quad will be turned into
    a vertical space if used at the beginning of a paragraph!
bg: Вмъкване на интервал дори и след нов ред.
    Обърнете внимание, че защитен полуцял интервал ще се превърне вав вертикално разстояние ако се използва в началото на абзац!

en: Insert the spacing even after a page break
bg: Вмъкване на отместването дори ако се започва нова стрьница

en: Insert vertical scale factor (1 = 100%)
bg: Вмъкване на верт. мащабиращ фактор (1 = 100%)

en: Insert { }
bg: Вмъкване на фигурни (къдреви) скоби

en: Inserted by %1
bg: Увеличаване с %1

en: Inserting document %1$s...
bg: Вмъкване на документ %1$s...

en: Insert|I
bg: Вмъкване|В

en: Insert|s
bg: Вмъкване|В

en: Inset Parameter Configuration
bg: Конфигурация на парамтри за добавки

en: Instant &preview:
bg: Непосредствен прадварителен преглед:

en: Instant Messaging:
bg: Незабавни съобщения:

en: InstantMessaging
bg: Незабавни съобщения

en: Institute
bg: Институция

en: Institute #
bg: Институт #

en: Institute Mark
bg: Знак на организацията

en: Institute of Physics (IOP)
bg: Институт по физика

en: Institution
bg: Институция

en: Int. Journal of Modern Physics C
bg: Междун. журнал за модерна физика

en: Int. Journal of Modern Physics D
bg: Междун. журнал за модерна физика D

en: Interaction
bg: участие в разговор

en: Interlingua
bg: междуезичен

en: Internet
bg: Интернет

en: Internet Addess Ref
bg: Препратка към интернат адрес

en: Internet Address Reference
bg: Препратка към итернет адрес

en: Introduction|I
bg: Въведение|В

en: Invalid URL
bg: Невалиден URL (унефициран локатор на ресурси)!

en: Invalid argument (must be a non-negative number)!
bg: Невалиден аргумент (трябва да е неотрицателно число!)

en: Invalid argument (number exceeds stack size)!
bg: Невалиден аргумент (броя превишава размера на стека!)

en: Invalid macro! \%1$s
bg: Невалиден макрос! \%1$s

en: Invert Inset|I
bg: Превключване на добавката|П

en: Inverted
bg: обърнато

en: Invoice
bg: Фактура

en: Invoice no.:
bg: Фактура №

en: Irish
bg: ирландски

en: It is suggested to save the template in a subdirectory
    appropriate to the document language (%1$s).
    This subdirectory does not exists yet.
    Do you want to create it?
bg: Препоръчително е да запазите шаблона в поддиректория
    подходяща за езика на документа (%1$s).
    Тази поддиректория все още не съществува.
    Желаете ли тя да се създаде?

en: It is suggested to save the template in a subdirectory
    appropriate to the layout category (%1$s).
    This subdirectory does not exists yet.
    Do you want to create it?
bg: Препоръчително е да запазите шаблона в поддиректория
    подходяща за типа на документа (%1$s).
    Тази поддиректория все още не съществува.
    Желаете ли тя да се създаде?

en: Italian
bg: италиански

en: Italic
bg: Курсив

en: Italic	\mathit
bg: Курсивен	\mathit

en: Item
bg: Точка

en: Item:
bg: Точка:

en: Itemize
bg: Водещи знаци

en: Itemize Options
bg: опции на изброен списък

en: Itemized list
bg: Изброяване с водещи знаци

en: Iwona (Condensed)
bg: Iwona (сбит)

en: Iwona (Light Condensed)
bg: Iwona (леко сбит)

en: Iwona (Light)
bg: Iwona (светъл)

en: Japanese
bg: японски

en: Japanese (CJK)
bg: японски (CJK)

en: Japanese (CJK) (EUC-JP)
bg: Японско CJK (EUC-JP)

en: Japanese (CJK) (JIS)
bg: Японско CJK (JIS)

en: Japanese (CJK) (SJIS)
bg: Японско CJK (SJIS)

en: Japanese (pLaTeX) (EUC-JP)
bg: Японско pLaTeX (EUC-JP)

en: Japanese (pLaTeX) (JIS)
bg: Японско pLaTeX (JIS)

en: Japanese (pLaTeX) (SJIS)
bg: Японско pLaTeX (SJIS)

en: Japanese Article (Standard Class)
bg: Статия на япоски (стандартен вид)

en: Japanese Book (Standard Class)
bg: Книга на японски (стандартен вид)

en: Japanese Report (Standard Class)
bg: Доклад на японски (стандартен вид)

en: Journal
bg: Журнал

en: Journal of Statistical Software (JSS) version 2
bg: Журнал за статистически софтуер (JSS) версия 2

en: Journal of the Acoustical Society of America (JASA)
bg: Журнал на акустичното общество в Америка (JASA)

en: Journal's Short Name:
bg: Кратко име на журнала:

en: Journal:
bg: Списание:

en: Jump Back to Saved Bookmark|B
bg: Връщане кам последно записания показалец|В

en: Jump back to the original cursor location
bg: Връщане до първоначалната позиция на курсора

en: Jump to the next error message.
bg: Посочване на следващата грешка.

en: Jump to the next warning message.
bg: Посочване на следващото предупреждение.

en: Jump to the selected label
bg: Отиване до избраната препратка

en: Jurabib supports a range of author-year styles primarily suitable for law studies and the Humanities. It includes localizations for English, German, French, Dutch, Spanish and Italian.
bg: Jurabib поддържа набор от автор-година стилове за цитиране главно удобни за юридическа литература и хуманитарни науки. Включва адаптация за английски, немски, френски, холандски, испански и италиански.

en: Justified
bg: двустранно

en: Justified Line Break|J
bg: Подравнен нов ред|П

en: Justify text in the LyX editor (this does not affect whether the text is justified in the output)
bg: Подравняване на текста в LyX редактора - това не влияе на подравняването на секста в изходния файл

en: KOMA-Script Article
bg: Статия КОМА-скрипт

en: KOMA-Script Book
bg: Книга KOMA-скрипт

en: KOMA-Script Letter (V. 1, Obsolete)
bg: Писмо KOMA-скрипт (V. 1, остаряло)

en: KOMA-Script Letter (V. 2)
bg: Писмо KOMA-скрипт (V. 2)

en: KOMA-Script Report
bg: Доклад KOMA-скрипт

en: Kannada
bg: канадски

en: Kazakh
bg: казахски

en: Ke&y:
bg: &Ключ:

en: Keep
bg: Запомняне

en: Keep the case of the replacement's first letter as in each matching text first letter
bg: Запазване на първата буква от замененото съвпадение същата като първата буква от търсения низ

en: Key words and phrases:
bg: Ключови думи и фрази:

en: Key words.
bg: Ключови думи

en: Key words:
bg: Ключови думи:

en: Keybindings file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local bind/ directories.
bg: Файл с клавишни комбинации.  Можете или да зададете абсолютен път, или LyX ще търси в глобалната и локалната bind/ директории.

en: Keyboard
bg: Клавиатура

en: Keyboard events handling
bg: Обработка на събития от клавиатурата

en: Keyboard/Mouse
bg: Клавиатура и мишка

en: Keys
bg: Ключове

en: Keys must be unique!
bg: Ключовете трябва да са уникални!

en: Keyword
bg: Ключова дума

en: Keyword list
bg: Списък с ключови думи

en: Keywords
bg: Ключови думи

en: Keywords:
bg: Ключови думи:

en: Keywords:
bg: Ключови думи:

en: Khmer
bg: кхмерски

en: Knitr|K
bg: Knitr

en: Korean
bg: корейски

en: Korean (EUC-KR)
bg: Корейско (EUC-KR)

en: Kurdish (Kurmanji)
bg: Кюрдски (курманджи)

en: Kurier (Condensed)
bg: Kurier (сбит)

en: Kurier (Light Condensed)
bg: Kurier (леко сбит)

en: L&ine numbering
bg: Номериране на редовете

en: L&ookup
bg: Проверка

en: LaTe&X and LyX options
bg: &Опции на LaTeX и LyX

en: LaTe&X argument:
bg: LaTeX аргумент:

en: LaTeX &options:
bg: LaTeX &опции:

en: LaTeX (clipboard)
bg: LaTeX (в междинния буфер)

en: LaTeX (plain)
bg: LaTex (обикновен)

en: LaTeX (plain)|L
bg: LaTeX (обикновен)

en: LaTeX Class Availability
bg: Налични класове за LaTeX

en: LaTeX Configuration|L
bg: Конфигурация на LaTeX|н

en: LaTeX Kernel Fixes (Obsolete)
bg: Поправки в ядрото на LaTeX (остарял)

en: LaTeX Language Support
bg: Поддържани езици от LaTeX

en: LaTeX Log
bg: LaTeX журнал

en: LaTeX Logo
bg: Вмъкване на LaTeX лого

en: LaTeX Logo|a
bg: LaTeX лого|L

en: LaTeX Log|L
bg: Журнал на LaTeX|Ж

en: LaTeX Options
bg: LaTeX опции

en: LaTeX Package Availability
bg: Налични пакети за LaTeX

en: LaTeX Preamble
bg: Заглавна част на LaTeX

en: LaTeX classes
bg: LaTeX класове

en: LaTeX code to be inserted before the first bibliography item
bg: Код на LaTex, който ще се вмъкне преди пълвата точка от литературния списък

en: LaTeX code to be inserted before the first item
bg: Код на LaTeX, който се вмъква непосредствено преди първата точка в списъка.

en: LaTeX error
bg: грешка на LaTeX

en: LaTeX styles
bg: LaTeX стилове

en: LaTeX text
bg: Текст на LaTeX

en: LaTeX/LyX Documents (*.tex *.lyx)
bg: LaTeX/LyX документи (*.tex *.lyx)

en: LaTeX2e Logo
bg: Вмъкване на LaTeX2е лого

en: LaTeX2e Logo|e
bg: LaTeX2е лого|e

en: Label
bg: eтикет

en: Label Color
bg: Цвят на етикета

en: Label Only|L
bg: Само етикет

en: Label Settings
bg: Настройки на етикет

en: Label Width
bg: Ширина на етикет

en: Label names must be unique!
bg: Имената на етикети трябва да са уникални

en: Label of Problem
bg: Етикет на задача

en: Label of the corresponding problem
bg: Етикет на съответна задача

en: Label only
bg: Само етикет

en: Label...|L
bg: Етикет...|Е

en: Labeled List
bg: Списък с етикети

en: Labeling
bg: Eтикети

en: Labels and References
bg: Етикети и препратки

en: Lambda
bg: Ламбда

en: Lan&dscape:
bg: Пейзаж:

en: Landscape
bg: Пейзаж

en: Landscape (Floating)
bg: Пейзаж плаващ

en: Landscape (floating)
bg: Пейзаж плаващ

en: Landscape Document Parts
bg: Пейзажни части от документа

en: Landscape Slide
bg: Пейзажен кадър

en: Landscape Slide:
bg: Пейзажен кадър:

en: LandscapeSlide
bg: Пейзажен кадър

en: Language
bg: eзик

en: Language &package:
bg: &Езиков пакет:

en: Language Default
bg: По подразбиране за езика

en: Language Default (no inputenc)
bg: по подразбиране за езика (без „inputenc“)

en: Language Settings
bg: Езикови настройки

en: Language of the thesaurus
bg: Език на синонимния речник

en: Language pa&ckage:
bg: &Езиков пакет:

en: Language that should be affected, can be 'bi-first', 'bi-second' or 'bi-both'
bg: Език, които ще се промени: основен, втори или двата

en: Language:
bg: Език:

en: Language: %1$s,
bg: Език: %1$s,

en: Language|L
bg: Език|Е

en: Lao
bg: лаоски

en: Large
bg: Голям

en: Large operator class	\mathop
bg: Знаци с клас „голям оператор“	„\mathop“

en: Larger
bg: По-голям

en: Largest
bg: Най-голям

en: Last Assigned Keyboard Shortcut
bg: Последно присвоени клавишни комбинации

en: Last footer:
bg: Последен завършващ:

en: Latex8 Article (Obsolete)
bg: Статия Latex8 (остарял)

en: Latin
bg: латинси

en: Latin Extended Additional
bg: латински разширен допълнителен

en: Latin Extended-A
bg: лативица разширена-А

en: Latin Extended-B
bg: латиница разширена-В

en: Latin-1 Supplement
bg: латиница допълнена (ISO 8859-1)

en: Latvian
bg: латвийски

en: Lay out the page for double-sided printing
bg: Оформяне на страницата за двустранен печат

en: Lay&outs
bg: Оформления

en: Layout
bg: Оформление

en: Layout Not Found
bg: Не е открито оформление на елемент

en: Layout `%1$s' was not found.
bg: Не е открито оформление за „%1$s“.

en: Layout is invalid!
bg: Оформлението е невалидно!

en: Layout is valid!
bg: Оформлението е валидно!

en: Left
bg: ляво

en: Left Footer
bg: Наспис долу вляво

en: Left Footer:
bg: Надпис долу вляво:

en: Left Header
bg: Надпис горе вляво

en: Left Header:
bg: Наспис горе вляво:

en: Left Line|L
bg: Ред вляво

en: Left botto&m:
bg: &Долен ляв ъгъл:

en: Left logo:
bg: Лого вляво:

en: Left overlap	\mathllap
bg: Презастъпване отляво	„\mathllap“

en: Left-align float contents
bg: Ляво подравняване на съдържанието

en: LeftLogo
bg: Лого вляво

en: Left|L
bg: Ляво

en: Left|f
bg: Ляво

en: Leisure, Sports & Music
bg: Свободно време, спорт и музика

en: Lemma
bg: Лема

en: Lemma #.
bg: Лема #.

en: Lemma \arabic{theorem}
bg: Лема \arabic{theorem}

en: Lemma \thelemma.
bg: Лема \thelemma.

en: Lemma \thetheorem.
bg: Лема „\thetheorem“

en: Lemma*
bg: Лема*

en: Lemma.
bg: Лема.

en: Let it &run
bg: Продължаване

en: Letter
bg: Писмо

en: Letter (Standard Class with Extra Font Sizes)
bg: Писмо (стандартен клас с допълнителни размери на шрифт)

en: Letter (Standard Class)
bg: Писмо (стандартен клас)

en: Letter:
bg: Писмо:

en: Letterlike Symbols
bg: буквоподобни символи

en: Letters
bg: Писма

en: Level how good you think you can conversate
bg: Ниво за което се оценявате, че можете да водите разговор на езика.

en: Level how good you think you can freely talk
bg: Ниво за кето мислите, че можете да ноправите сомостоятелно устно изложение.

en: Level how good you think you can listen
bg: Ниво за което мислите, че разбирате езика при слуиане.

en: Level how good you think you can read
bg: Ниво за което се оценявате, че можете да четете.

en: Li&teral
bg: Дословно

en: Ligature Break|k
bg: Разделяне на лигатури|Р

en: LilyPond book (LaTeX)
bg: Книга LilyPond (LaTeX)

en: LilyPond book (pLaTeX)
bg: Книга LilyPond (pLaTeX)

en: LilyPond|P
bg: Лилипонд (LilyPond)|P

en: Limit search and replace to selection
bg: Ограничаване на търсенето и замяна само до избрания текс

en: Line &spacing
bg: &Разстояние между редовете

en: Line Distance %
bg: % от разстояние на реда

en: Line Settings
bg: Настройки на линия

en: Line Width %
bg: % от ширината на реда

en: Line height
bg: един ред височина

en: Line height|L
bg: Височина на ред

en: Line numbering
bg: Номериране на редовете

en: Line numbering (lineno package) options (e.g. right, modulo, switch(*), pagewise). Please refer to the lineno package manual for details.
bg: Опции за номериране на редовете (пакета lineno) (като right, module, switch(*), pagewise). Обърнете се към ръководството но пакета lineno за повече информация.

en: Linguistics|L
bg: Лингвистика

en: Link to a file
bg: Връзка към файл

en: Link to an email address
bg: Връзка към адрес на електронна поща

en: Link type
bg: Тип връзка

en: List
bg: изброяване по списък

en: List Enhancements
bg: Подобрени списъци

en: List Options|s
bg: Опции на списък

en: List Preamble
bg: Заглавна част на списък (LaTeX код)

en: List of Algorithms
bg: Списък на алгоритмите

en: List of Charts
bg: Списък на диаграмите

en: List of Contributors
bg: Списък със сътрудници

en: List of FIXMEs
bg: Списък „Поправки“

en: List of Figures
bg: Списък на изображенията

en: List of Graphs[[mathematical]]
bg: Списък на изображенията

en: List of Listings
bg: Списък на списъците

en: List of Listings|L
bg: Списък на списъците|п

en: List of PDF Comments
bg: Списък с PDF коментари

en: List of Schemes
bg: Списък на чертежите

en: List of Slides
bg: Списък на кадрите

en: List of TODOs
bg: Списък със ЗАДАЧИ

en: List of TODOs Heading|s
bg: Заглавиe на Списък със ЗАДАЧИ|З

en: List of Tableaux
bg: Списък на таблиците

en: List of Tables
bg: Списък на таблиците

en: List of previous commands
bg: Списък с предишни команди

en: List of supported debug flags:
bg: Списък на поддържаните debug опции:

en: List preamble
bg: заглавна част на списък

en: List/Contents/References|/
bg: Списък, съдържание, препратки|с

en: List/TOC
bg: Спъсъциа и Съдържание(O)|O

en: ListOfSlides
bg: Списък на таблиците

en: Listening
bg: разбиране

en: Listing
bg: Списък

en: Listing Parameters
bg: Параметри на програмния код

en: Listings
bg: Списъци

en: Listings Settings...|g
bg: Настройки на списъци...

en: Listings[[List of Listings]]
bg: Списъци

en: Listings[[inset]]
bg: Списъци

en: Listing|L
bg: Списък

en: Literate
bg: Дословно

en: Literate Programming
bg: Дословно програмиране

en: Lithuanian
bg: литовски

en: Lo&ngest label
bg: Най-дълъг етикет

en: Load &original
bg: Зареждане на &работния файл

en: Load A&utomatically
bg: &Автомат. зареждане

en: Load Alwa&ys
bg: &Зареждане винаги

en: Load ``inputenc'' with option 'utf8x' for extended Unicode support by the ``ucs'' package.
bg: Зареждане на „inputenc“ с опция „utf8x“ за разширена поддръжка на уникод от пакета „ucs“.

en: Load always
bg: Зареждане винаги

en: Load automatically
bg: Автомат. зареждане

en: Load backup?
bg: Да се зареди ли резервното копие?

en: Load emergency save?
bg: Възстановяване на документ

en: Load in &fullscreen mode
bg: &Зареждане в режим на пълен екран

en: Loading...
bg: Зареждане...

en: Local Layout
bg: Локално оформление

en: Local Preferences
bg: Локални предпочитания

en: Local layout file
bg: Локален файл за оформление

en: Localized GUI String
bg: Преведен низ от ГПИ

en: Lock Toolbars|L
bg: Заключване на лентите

en: Log &Type:
bg: Тип &журнал:

en: Log file not found.
bg: Журналния файл не е открит.

en: Logical Markup
bg: Логическо открояване

en: Logo
bg: Лого

en: Logo Size
bg: Размер на лого

en: Logo:
bg: Лого:

en: Logos|L
bg: Лого|Л

en: Long completions are cut-off and shown with "...".
bg: Когато дописването е дълго, то се изрязва и дописва с „...“ (многоточие).

en: Longest Description Label
bg: Най-дългия описан етикет

en: Longest description label
bg: Най-дългия описателен етикет

en: Longest label width
bg: Ширина на най-дългия етикет

en: Longest label|s
bg: Най-дълъг етикат

en: Look & Feel
bg: Облик и усещане

en: Lower Sorbian
bg: долнолужишки

en: Lowercase
bg: Малки букви

en: Lowercase Letter
bg: Малки букви

en: Lowercase|L
bg: Малки букви|М

en: Ly&XServer pipe:
bg: Сървърен канал на LyX:

en: LyX &Note
bg: LyX Бележка

en: LyX Application Information
bg: За приложението LyX

en: LyX Archive (tar.gz)
bg: LyX архив (tar.gz)

en: LyX Archive (zip)
bg: LyX архив (zip)

en: LyX Document...|X
bg: LyX документ|д

en: LyX Documentation Tools
bg: Инструменти за документация на LyX

en: LyX Documents (*.lyx)
bg: LyX документ (*.lyx)

en: LyX Files (*.lyx)
bg: LyX файлове (*.lyx)

en: LyX Format
bg: LyX формат

en: LyX Function
bg: Функция на LyX

en: LyX Functions|y
bg: Функции на LyX|Ф

en: LyX Insets
bg: LyX добавки

en: LyX Layout (*.layout)
bg: LyX оформление (*.layout)

en: LyX Logo
bg: Вмъкване на LyX лого

en: LyX Logo|L
bg: LyX лого|л

en: LyX Menu Location
bg: Преведен низ от менюто

en: LyX Note|N
bg: LyX Бележка|Б

en: LyX Preferences Entry
bg: Параметър от настройките на LyX

en: LyX Preview
bg: Lyx Предвар

en: LyX Toolbar Icon
bg: Икона от лентата с инструменти

en: LyX UI Files (*.ui)
bg: Файлове на LyX за ПИ (*.ui)

en: LyX VC: Initial description
bg: Начално описание

en: LyX VC: Log Message
bg: LyX СКВ: журнално съобщение

en: LyX VC: Log message
bg: LyX СКВ: журнално съобщение

en: LyX Warning:
bg: LyX Предупреждение:

en: LyX attempted to close a document that had unsaved changes!
bg: LyX опита да затвори документ, които има незапазени промени!

en: LyX could not be closed because documents are being processed by LyX.
bg: LyX не може да се затвори, защото има документи, които се обработват от програмата

en: LyX could not create the temporary directory '%1$s' (Disk is full maybe?)
bg: LyX не успя да създаде временна директория „%1$s“. Може да няма свободно пространство.

en: LyX crashed!
bg: Lyx се срина!

en: LyX failed to load the following file: %1$s
bg: Lyx неуспя да зареди следния файл: %1$s

en: LyX is Copyright (C) 1995 by Matthias Ettrich,
    1995--%1$s LyX Team
bg: Авторското право на LyX принадлежи на Matthias Ettrich 1995,
    1995 %1$s LyX Team

en: LyX is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    See the GNU General Public License for more details.
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
bg: LyX се разпространява с надеждата, че ще бъде полезен, но БЕЗ НИКАКВА ГАРАНЦИЯ; без дори подразбиращата се гаранция за ПРОДАВАЕМОСТ или ПРИГОДНОСТ ЗА ОПРЕДЕЛЕНА ЦЕЛ.
    Проверете Общия публичен лиценз на ГНУ за повече подробности.
    Заедно с тази програма би трябвало да сте получили и копие на Общия публичен лиценз на ГНУ; ако не сте, пишете на Фонацията за Свободен Софтуер на адрес:
    Free Software Foundation, Inc.,
    675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA.

en: LyX layout format
bg: Формат на файловете за разположение на LyX

en: LyX needs to be restarted!
bg: Необходимо е да рестартирате LyX

en: LyX normally doesn't update the cursor position if you move the scrollbar. Set to true if you'd prefer to always have the cursor on screen.
bg: Обикновено LyX не актуализира позицията на курсора, когато премествате лентата за превъртане. Отметнете ако предпочитате курсорът винаги да е на екрана.

en: LyX version
bg: Версия на LyX

en: LyX will only have minimal functionality because no textclasses have been found. You can either try to reconfigure LyX normally, try to reconfigure without checking your LaTeX installation, or continue.
bg: LyX ще има само минимална функционалност тъй като не бяха открити класове с документи. Можете да преконфигурирате LyX автоматично, да го преконфигуриратебез проверка на LaTeX инсталацията или да продължите.

en: LyX will place its temporary directories in this path. They will be deleted when you quit LyX.
bg: LyX ще разположи своите временни директории на този път.  Те ще бъдат изтрити, когато излезете от LyX.

en: LyX-Code
bg: LyX Код

en: LyX: Attempting to save document %1$s
bg: LyX: Опит за запазване на докумнет %1$s

en: LyX: Creating directory %1$s
bg: LyX: Създаване на директория %1$s

en: LyX: reconfiguring user directory
bg: LyX: преконфигуриране на потребителската директория

en: LyXHTML|y
bg: LyXHTML

en: Lyxlex grammar parser
bg: Синтактичен анализатор LyXlex

en: M&ultirow
bg: Обединяване на редове

en: MISSING:
bg: Липсващи:

en: MS Excel Office Open XML
bg: Майкрософт Ексел Open XML

en: Macedonian
bg: македонски

en: Macro Definition
bg: Дефиниция на макрос

en: Macro: %1$s
bg: Макрос: %1$s

en: Macro|o
bg: Макрос

en: Mail
bg: Ел. поща

en: Main File
bg: Главен файл

en: Main Language Short Title
bg: Кратко заглавие на основния език

en: Main Language Text
bg: Основен език за текста

en: Main Matter
bg: Главна част

en: Main file only
bg: само главния файл

en: Main text:
bg: Основен текст:

en: MainText
bg: текст

en: Maintain aspect ratio with largest dimension
bg: Запазване на съотношението при най-голям размер

en: Maintain mostl&y (medium)
bg: Спазване в &повечето случай (средно)

en: Make First Non-Optional Into Optional Argument
bg: Промяна на първия обикновен аргумнт на аргумент по подразбиране

en: Make Last Optional Into Non-Optional Argument
bg: Промяна на последния агумент по подразбиране на обикновен

en: Make first non-optional into optional argument
bg: Превръщане на първия задължителен аргумент в незадължителен

en: Make last optional into non-optional argument
bg: Превръщане на последния незадължителен аргумент в задължителен

en: Make spaces in strings visible by a special symbol
bg: Показване на интервалите в низовете чрез специален смвол.

en: Make spaces visible by a special symbol
bg: Показване на интервалите чрез специален смвол.

en: Makebox
bg: „makebox“

en: Malay
bg: малайски

en: Malayalam
bg: малаялам

en: Manage Counter Values...
bg: Управление на броячите..

en: Manuals
bg: Ръководства

en: Marathi
bg: маратхи

en: Margin Figure
bg: Изображение в полето

en: Margin Figures
bg: Изображение в полето

en: Margin Table
bg: Таблица в полето

en: Margin Tables
bg: Таблица в полето

en: MarginTable
bg: Таблица в полета

en: Marginal Note|M
bg: Бележка в полето|ж

en: Marginal notes
bg: Бележки в полето

en: Marginnote
bg: Бележка в полето (Tufte)

en: Mark end of paragraphs on screen with a pilcrow character.
bg: Отбелязват се кроищата на абзаците със знак за абзац.

en: Mark misspelled words with a underline.
bg: Подчертаване на думите с грешки в правописа.

en: Mark off
bg: Маркиране изкл.

en: Mark on
bg: Маркиране вкл.

en: Mark removed
bg: Маркиране премахнато

en: Mark set
bg: Маркиране установено

en: Master Document
bg: Главен документ

en: Master Document Output
bg: Резултат от главния документ

en: Master Documents
bg: Главни документи

en: Master document
bg: Главен документ

en: Master's perspective
bg: Първоначален код

en: Match biblatex bibliography with citation style
bg: Съгласуване на начина на цитиране с библиографския стил на Biblatex.

en: Match delimiter types
bg: Съчетаване на лявата (отваряща) и дясната (затваряща) скоба от един тип

en: Match whole words only
bg: Съвпадение само на цели думи

en: Math
bg: Математически

en: Math Bold Series|B
bg: Мат. получер

en: Math Delimiter
bg: Математически скоби

en: Math Macro: \%1$s
bg: Мат. макрос: \%1$s

en: Math Macros
bg: Мат. макрос

en: Math Matrix
bg: Матрица

en: Math Options
bg: Математически

en: Math Panels
bg: Мат. панели

en: Math editor
bg: Математически редактор

en: Math editor mode
bg: Матем. редактор

en: Math spacings
bg: Пунктуационни интервали

en: MathML
bg: МаthML

en: Mathematical Operators
bg: математически оператори

en: Mathematical Symbols
bg: Математически символи

en: Maths
bg: Математически

en: Math|M
bg: Математическа среда|М

en: Math|h
bg: Математическа среда|М

en: Matrix...|x
bg: Матрица|М

en: Max. Width
bg: Макс. ширина

en: Maximal height of image in output
bg: Максимална височина на крайното изображение

en: Maximal width of image in output
bg: Максимална ширина на кройното изображение

en: Maximum a&ge (in days):
bg: &Съхранява се до (дни):

en: Maximum width (default: \linewidth)
bg: Максимална ширина (по подразбиране: \linewidth)

en: Meaning
bg: Значение

en: Medium
bg: Средно

en: Medium Space|M
bg: Средно разстояние

en: Medium skip
bg: средно

en: Medium space	\:
bg: Обикновен интервал	„\:“

en: Menu Separator
bg: Разделител на меню

en: Menu Separator|M
bg: Разделител за меню|Р

en: MenuChoice
bg: Избор на меню

en: Menus
bg: Менюта

en: Merge Changes
bg: Обхождане на промените

en: Merge Changes...|M
bg: Приемане на промените|м

en: Merge cells of different columns
bg: Обединяване на клетки от съседни колони

en: Merge cells of different rows
bg: Обединяване на клетки от съседни редове

en: Merge changes
bg: Обхождане на промените

en: Messages Pane|M
bg: Панел със съобщенията (терминал)|щ

en: Methods
bg: Методи

en: Methods used in your work
bg: Методи използвани във вашата работа

en: Middle
bg: център

en: Middle|M
bg: В средата

en: Middle|i
bg: В средата

en: Minimalistic Insets
bg: Минималистични добавки

en: Minimum characters for words that should be completed
bg: Минимална дължина на думата за дописване

en: Minipage
bg: министраница

en: Minipage (Var. Width)
bg: Министраница (пром. ширина)

en: Minipage (var.)
bg: Министраница (пром.)

en: Minisec
bg: Минираздел

en: Miscellaneous
bg: Разни символи

en: Miscellaneous (extended)
bg: Разни символи (допълнителни)

en: Miscellaneous Symbols
bg: Разни символи

en: Miscellaneous Technical
bg: разни технически

en: Missing Figure
bg: липсващо изображение

en: Missing Figure Note Options|s
bg: Опции на липсващо изображение|О

en: Missing File
bg: Липсващ файл

en: Missing \end_inset at this point.
bg: Липсва „\end_inset“ на това място.

en: Missing argument
bg: Липсващ аргумент

en: Missing command string after --execute switch
bg: Липсващ низ за команда след опцията „--execute“.

en: Missing destination filename after --export-to switch
bg: Липсващо име на файл за резултата след опцията „--export-to“.

en: Missing directory for -sysdir switch
bg: Липсва директорията от опцията „-sysdir“!

en: Missing directory for -userdir switch
bg: Липсва директорията от опцията „-userdir“!

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --export switch
bg: Липсващ тип на файл [напр. latex, ps...] след опцията „--export“.

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --export-to switch
bg: Липсващ тип на файл (напр. latex, ps...) след опцията „--export-to“.

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --import switch
bg: Липсващ тип на файл [напр. latex, ps...] след опцията „--import“.

en: Missing filename for --import
bg: Липсващо име на файл за опцията „--import“ (импортиране).

en: Missing filename for this operation.
bg: Липсва име на файл за тази операция.

en: Missing user LyX directory
bg: Липсваща потребителска LyX директория

en: MissingFigure
bg: Липсващо изображение

en: Mobile
bg: мобилен

en: Mobile phone number
bg: Мобилен телефонен номер

en: Mobile:
bg: Мобилен:

en: Mode
bg: Жанр

en: Mode Specification|S
bg: Настройки на жанра

en: Modern CV
bg: Модерна автобиография

en: Module not available
bg: Неналичен модул

en: Module not found!
bg: Не е открит модул!

en: Module provided by document class.
bg: Модули предоставени от класа за документи

en: Modules
bg: Модули

en: Mongolian
bg: монголски

en: Month:
bg: Месец:

en: More
bg: Още

en: More Color Box Options
bg: Допълнителни опции за цветна рамка

en: More Formats & Options...|r
bg: Други формати и опции...|Д

en: More Giant
bg: По-гигантски

en: More Giant Snippet
bg: По-гигантски фрагмент

en: More Languages ...|M
bg: Още езици...|М

en: More Parameters
bg: Още параметри

en: Most Giant
bg: Най-гигантски

en: Most Giant Snippet
bg: Най-гигантски фрагмент

en: Mother Tongue:
bg: Майчин език:

en: MotherTongue
bg: Майчин език

en: Mouse
bg: Мишка

en: Move Column Left
bg: Преместване на колоната наляво

en: Move Column Right|v
bg: Преместване на колоната надясно

en: Move Paragraph Down|v
bg: Преместване на абзаца надолу|д

en: Move Row Down
bg: Преместване на реда надолу

en: Move Row Up
bg: Преместване на реда нагоре

en: Move Section Down|D
bg: Преместване раздела надолу

en: Move Section Down|w
bg: Преместване на раздела надолу|д

en: Move Section Up|U
bg: Преместване раздела нагоре

en: Move column left
bg: Преместване колоната с курсора наляво

en: Move column right
bg: Прреместване колоната с курсора надясно

en: Move row down
bg: Преместване реда с курсора надолу

en: Move row up
bg: Преместване реда с курсора нагоре

en: Move selected item down by one
bg: Преместване на избрания елемент надолу

en: Move selected item up by one
bg: Преместване на избрания елемент нагоре

en: Move the selected citation down (Ctrl-Down)
bg: Преместване на избраната препратка надолу (Ctrl-долна стрелка)

en: Move the selected citation up (Ctrl-Up)
bg: Преместване избраната препратка нагоре (Ctrl-горна стрелка)

en: Move the selected database down (Ctrl-Down)
bg: Преместване на избраната база дании надолу (Ctrl-долна стрелка)

en: Move the selected database up (Ctrl-Up)
bg: Преместване избраната база дании нагоре (Ctrl-горна стрелка)

en: Mu&lticolumn
bg: Обединяване на колони

en: Multi-page Table|g
bg: Таблица на повече страници

en: Multi-page table alignment
bg: Подравняване на таблицата

en: Multicolumn|M
bg: Многоколонно|к

en: Multicolumn|u
bg: Обединяване на колони

en: Multilingual Captions|C
bg: Многоезични надписи

en: Multiple Columns
bg: Множество колони

en: Multirow|u
bg: Многоредово|р

en: Multirow|w
bg: Обединяване на редове

en: MyRef
bg: Препратка

en: Name
bg: Име

en: Name (First Name)
bg: Малко име

en: Name (Surname)
bg: Презиме

en: Name associated with the URL
bg: Име свързано с URL-а

en: Name of the Avatar
bg: Име на аватара

en: Name of the author
bg: Име на автора

en: Name of the language
bg: Име на езика

en: Name of the list style
bg: Име на стила за списък

en: Name of the new box type
bg: Име на новия тип рамка

en: Name of the social network
bg: Име на социалната мрежа

en: Name of the style
bg: Име на стила

en: Name/Title
bg: Име/Заглавие

en: Name:
bg: Име:

en: Named Theorem
bg: Именовани теореми

en: Named Theorem.
bg: Именована теорема

en: Namespace prefix to use for MathML formulae. For instance, with the <code>m</code> prefix, the MathML tags will be output like <code>m:math</code>.
bg: Именовано пространство за използване във формулите на MathML. Например с префикс <code>m</code> елементите на MathML ще се изведат като <code>m:math</code>.

en: Narrative
bg: Описание

en: Nationality
bg: Националност

en: Nationality:
bg: Националност:

en: Navigate Back|B
bg: Придвижване назад|н

en: Navigate back
bg: Придвижване назад

en: Navigate|N
bg: Навигация|Н

en: Ne&w Inset
bg: &Нова добавка

en: Negative Medium Space|v
bg: Отрицателено средно разстояние

en: Negative Relations (extended)
bg: Знаци за негат. мат. отношения (допълнителни)

en: Negative Thick Space|h
bg: Отрицателно голямо разстояние

en: Negative Thin Space|N
bg: Отрицателен полуинтервал

en: Negative relations (extended)
bg: Знаци за негат. мат. отношения (допълнителни)

en: Negative space	\!
bg: Отрицателен интервал	„\!“

en: New Box Options
bg: Нови опции на рамка

en: New Color Box Type
bg: Нов тип цветна рамка

en: New File From Template
bg: Зареждане на нов файл от шаблон

en: New Page
bg: нова страница

en: New Page|N
bg: Нова страница|Н

en: New Window|W
bg: Нов прозорец|ц

en: New document
bg: Създаване на нов документ

en: New from Template...|m
bg: Нов от шаблон...|ш

en: New:
bg: Втори:

en: New|N
bg: Нов|Н

en: Next &Error
bg: Следваща &грешка

en: Next &Warning
bg: Следващо &предупреждение

en: Next Change|C
bg: Следваща промяна|р

en: Next Cross-Reference|N
bg: Следваща препратка|С

en: Next Cross-Reference|R
bg: Следваща препратка|е

en: Next Note|N
bg: Следваща бележка|б

en: Next change
bg: Следваща промяна

en: Next note
bg: Отиди до следващата бележка

en: Nice fraction (3/4)	\nicefrac
bg: Правилна дроб (3/4)	„\nicefrac“

en: No
bg: Не

en: No &frames around links
bg: &Без рамки около връзките

en: No Action Defined!
bg: <Не е дефинирано действие за избрания обект>

en: No Borders
bg: без кантове

en: No Delimiter
bg: Без разделител

en: No Page Break|g
bg: Без край на страница

en: No Prefix
bg: Без префикс

en: No bibliography processor found!
bg: Не е открита програма за библиографията!

en: No change
bg: без промяна

en: No citations selected!
bg: Няма избрани цитати!

en: No dialect
bg: <няма>

en: No file name specified
bg: Не е посочено име на файл

en: No frame
bg: без рамка

en: No further redo information
bg: Няма нищо повече за повтаряне

en: No further undo information
bg: Няма нищо повече за отменяне

en: No information for importing the format %1$s.
bg: Няма информация за импортиране от формат %1$s.

en: No language
bg: <няма>

en: No math
bg: без математика

en: No more insets
bg: Няма повече добавки.

en: No output file was generated.
bg: Не беше съставен изходен файл.

en: No prefix (namespace defined inline for each tag)
bg: Без префикс - именното пространство се дефинира за всеки елемент

en: No system directory
bg: Липсва системна директория

en: No textclass is found
bg: Не са открити класове документи

en: No thesaurus available for this language!
bg: Няма наличен синонимен речник за избрания език.

en: No user LyX directory. Exiting.
bg: Няма потребителска LyX директория. Излизане.

en: No user directory
bg: Липсва потребителска директория

en: No valid math formula
bg: Няма валидна мат. формула

en: No version control log file found.
bg: Не е открит журнален файл за контрол на ревизиите.

en: No year
bg: Без година

en: No, &Keep Changes
bg: Не, &запази промените

en: NoDate
bg: Без дата

en: NoFax
bg: Без факс

en: NoPlace
bg: Без място

en: NoTel
bg: Без тел.

en: NoTelephone
bg: Без телефон

en: Nom:
bg: означение:

en: Nomenclature
bg: Означение

en: Nomenclature Entries
bg: Речник на съкращенията

en: Nomenclature Entry...|y
bg: Запис в речника на съкръщенията

en: Nomenclature List Settings
bg: Настроики на речник с означения

en: Nomenclature Settings
bg: Настройки на речник с означения

en: Nomenclature Symbol:
bg: Символ на означение:

en: Nomenclature settings
bg: Настройки на означенията

en: Nomenclature[[output]]
bg: Речник на означенията

en: Nomenclature|N
bg: Речник с означения|о

en: Non-TeX Fonts Default
bg: По подразбиране без TeX шрифтове

en: None
bg: няма

en: None[[language package]]
bg: няма

en: Nordic languages (CP 865)
bg: Скапдинавско (CP 865)

en: Normal
bg: Нормален

en: Normal text mode	\textrm
bg: Нормален текстов режим	\textrm

en: Normal text style	\textstyle
bg: Текстова среда

en: Normal-sized Icons
bg: Нолмални икони

en: North Sami
bg: северносаамски

en: Norwegian (Bokmaal)
bg: норвежки (букмол)

en: Norwegian (Nynorsk)
bg: норвежки (нюношк)

en: Not Applicable
bg: Неприложимо

en: Not Found
bg: Не е намерен

en: Notation
bg: Означение

en: Notation \thenotation.
bg: Означение \thenotation.

en: Notation \thetheorem.
bg: Означение \thetheorem.

en: Notation*
bg: Означение*

en: Notation.
bg: Означение.

en: Note
bg: Бележка

en: Note #.
bg: Бележка #.

en: Note Settings
bg: Настройки на бележка

en: Note Settings...|N
bg: Настройки на бележка...

en: Note \arabic{theorem}
bg: Бележка \arabic{theorem}

en: Note \thenote.
bg: Бележка \thenote.

en: Note \thetheorem.
bg: Бележка \thetheorem.

en: Note to Editor:
bg: Бел. към редактора:

en: Note*
bg: Бележка*

en: Note-
bg: Бележка-

en: Note.
bg: Бележка.

en: Note:
bg: Бележка:

en: Note:
bg: Бележка:

en: NoteToEditor
bg: Бел. към редактора

en: Notes
bg: Бележки

en: Notes[[Endnotes]]
bg: Бележки

en: Note|N
bg: Бележка|Б

en: Nothing to do
bg: Няма нищо за правене

en: Noto Sans (Medium)
bg: Noto Sans (обикновен)

en: Noto Serif (Extralight)
bg: Noto Serif (свръхсветъл)

en: Noto Serif (Light)
bg: Sans Serif (лек)

en: Noto Serif (Medium)
bg: Noto Serif (средно дебел)

en: Noto Serif (Thin)
bg: Noto Serif (тънък)

en: Noun
bg: Съществително

en: Noun %1$s,
bg: Открояване като съществително име %1$s,

en: Number
bg: Номер

en: Number %1$s
bg: Номер %1$s

en: Number Equations by Section
bg: Номериране на уравнения по раздели

en: Number Figures by Section
bg: Номериране на изображения по раздели

en: Number Forms
bg: цифрите

en: Number Tables by Section
bg: номериране на таблици по раздели

en: Number This Line|u
bg: Добавяне на указател на реда

en: Number Whole Formula|N
bg: Среда за уравнение с указател

en: Number of Columns
bg: Брой колони

en: Number of arguments (remove this inset if none!)
bg: Брой на аргументите (премахнете тази добавка ако няма)

en: Number of columns
bg: Брой колони

en: Number of levels
bg: Брой нива

en: Number of lines
bg: Брой линии между редовете

en: Number of rows
bg: Брой редове

en: Numbered
bg: Номериран

en: Numbered Formula|N
bg: Уравнение с указател(eqnarray)|и

en: Numbered list
bg: Изброяване по номера

en: Numbering & TOC
bg: Номериране и съдържание

en: Numbers theorems and the like by section (i.e., the counter is reset at each section start).
bg: Номерирани теореми и др. подобни по раздели (брояча се нулира в началото на всеки раздел).

en: Nut
bg: Леиник

en: O&pen new group...
bg: Отваряне на нова група...

en: O&ption:
bg: &Опции:

en: O&ptions
bg: &Опции

en: O&ptions:
bg: &Опции:

en: O&uter:
bg: В&ъншно:

en: Obj:
bg: Обект:

en: Obsolete
bg: Излязли от употреба

en: Occitan
bg: окситански

en: Of&fset:
bg: Отстояние:

en: Off
bg: изключено

en: Office:
bg: Офис:

en: Offprint
bg: Отделно издание

en: Offprint Requests to:
bg: Отделно издание по изискване на:

en: Old:
bg: Първи:

en: Omega
bg: Омега

en: On
bg: включен

en: On Page <Page>|O
bg: На страница <Page>

en: On which side should line numbers be printed?
bg: Изберете от коя страна да се изписват номерата на редовете.

en: One word
bg: Една дума

en: OneHalf
bg: eдна и половина

en: Online citation
bg: Цитат в реда

en: Online cite
bg: Цитиране в реда

en: Only non-output items
bg: само неактивни елементи

en: Only one column
bg: Само една колона

en: Only one row
bg: Само един ред

en: Only output items
bg: само активни елементи

en: Only true or false is allowed.
bg: само „true“ (истина) или „false“ (лъжа) са възможните стойности!

en: Op&tions:
bg: Опции:

en: Open
bg: Отваряне

en: Open All Insets|I
bg: Отваряне на всички елементи|О

en: Open All Notes|A
bg: Отваряне на всички бележки|О

en: Open Example File
bg: Отваряне на примерен файл

en: Open Example...|p
bg: Отваряне на примерен...|р

en: Open File
bg: Отваряне на файл

en: Open Inset|O
bg: Отваряне на добавката|О

en: Open Outliner...
bg: Отваряне на структурата...

en: Open Recent|t
bg: Последно отваряни|П

en: Open Target...|O
bg: Отваряне на цел...|О

en: Open document
bg: Отваряне на файл

en: Open documents in &tabs
bg: Отваряне на документи в раздели

en: Open the LaTeX Log File dialog
bg: Отваряна на диалога с журналния файл на LaTeX

en: Open user directory in file browser
bg: Отваряне на директорията с файлов мениджър

en: Open...|O
bg: Отваряне...|О

en: OpenDocument spreadsheet
bg: Електронна таблица OpenDocument

en: Opening
bg: Отваряне

en: Opening document %1$s...
bg: Отваряне на документ %1$s...

en: Opening help file %1$s...
bg: Отваряне на помощен файл %1$s...

en: Opening:
bg: Обръщение:

en: Operators
bg: Оператори

en: Operators (extended)
bg: Оператори (допълнителни)

en: Opt&ions:
bg: &опции:

en: Optical Character Recognition
bg: Оптично разпознаване на символи

en: Option to specify the dimensions of the print paper.
bg: Параметър за указване на размерите на хартията.

en: Option(s) for the initial
bg: Опции на заглавка

en: Option[[Key]]
bg: Опция

en: Optional Line Break|B
bg: Позволен нов ред (нулев интервал)

en: Optional argument for the address
bg: Незадължителен аргумент за адреса

en: Optional argument for the e-mail
bg: Незадължителен аргумент за ел. поща

en: Optional arguments for this list (see enumitem manual)
bg: Незадължителни аргументи за този списък. Проверете ръководството за модула „enumitem“.

en: Optional arguments for this list (see paralist manual)
bg: Незадължителни аргументи за този списък (виж ръководството на paralist)

en: Optional paper size flag (-paper) for some DVI viewers
bg: Незадължителна стойност на параметъра „-paper“ при някои програми за преглед в DVI формат.

en: Optional photo for biography
bg: Незадължителна снимка за биография

en: Optional vertical offset
bg: Задаване на незадължително вертикална отместване на реда

en: Options
bg: опции

en: Options for the new box type (optional)
bg: Опции за новия тип рамка (назадължителни)

en: Options to the biblatex bibliography command. See the biblatex manual for details.
bg: Опции за командата на BibLaTeX. Погледнете документацията на BibLaTeX за повече информация.

en: Options:
bg: Опции:

en: Opts
bg: опции

en: Or&igin:
bg: &Център на въртене

en: Ordered list of all cited references.
    You can reorder, add and remove references with the buttons on the left.
bg: Подреден списък на всички цитирани указатели
    Можете да преподреждате, добавяте и премахвате указатели с бутона вляво.

en: Ordinary class	\mathord
bg: Знаци с обикновен клас	„\mathord“

en: Ori&gin:
bg: Начало:

en: Origin
bg: Център на въртене

en: Oriya
bg: одия или ория

en: Other (
bg: Друго (

en: Other Lists
bg: Списък с

en: Other Options
bg: Други опции

en: Other Toolbars
bg: Други ленти

en: Other root	\root
bg: Друг корен	„\root“

en: Other...|O
bg: Друго...

en: Outer (default)
bg: външно (по подразбиране)

en: Outline
bg: Структура

en: Outline Pane|O
bg: Панел със структурата|у

en: Output
bg: Краен документ

en: Output &line length:
bg: Дължина на реда на изходния документ:

en: Output Format
bg: Изходен формат

en: Output Size
bg: Краен размер

en: Output is empty
bg: Няма изходящи данни

en: Output parts of the document in landscape mode.
bg: Представя части от документа в пейзажен режим.

en: Output quotation marks that automatically adapt to the style selected above. If this is not selected, the quotation marks will stick with the style they have been inserted with.
bg: Крайният знак за кавички автоматично се адаптира към избрания по-горе стил. Ако тази отметка не е активна знакът за кавички ще останe в стила, с който e бил въведен.

en: Oval frame, thick
bg: Овални ъгли, дебел контур

en: Oval frame, thin
bg: овални ъгли, тънък контур

en: Oval, Thick|v
bg: овалена с дебел контур|д

en: Oval, Thin|a
bg: овална с тънък контур|т

en: Overprint
bg: Надпечатка

en: Overprint Area Width
bg: Ширина на надпечатка

en: Override the language used for the spellchecker
bg: Промяна на езика използван от програмата за проверка на правописа

en: Overwrite &all
bg: Презаписване на всички

en: Overwrite document?
bg: Презаписване на документа?

en: Overwrite file?
bg: Презаписване на файл?

en: Overwrite modified file?
bg: Презаписване на променен файл?

en: Oxygen
bg: Оксижен

en: P&rocessor:
bg: Програма:

en: PDF (Circle)
bg: PDF (кръг)

en: PDF (Freetext)
bg: PDF (свободен текст)

en: PDF (Line)
bg: PDF (линия)

en: PDF (LuaTeX)|u
bg: PDF (LuaTeX)

en: PDF (Margin)
bg: PDF (бел. в полето)

en: PDF (Markup)
bg: PDF (маркиране)

en: PDF (Reply)
bg: PDF (отговор)

en: PDF (Setup)
bg: PDF (настройки)

en: PDF (Sideline)
bg: PDF (странична линия)

en: PDF (Square)
bg: PDF (правоъгълник)

en: PDF (Tooltip)
bg: PDF (подсказка)

en: PDF (cropped)
bg: PDF (подрязан)

en: PDF (graphics)
bg: PDF (изображение)

en: PDF (lower resolution)
bg: PDF (ниска разделителна способност)

en: PDF Comments
bg: PDF коментари

en: PDF Form
bg: PDF форма

en: PDF Properties
bg: PDF настройки

en: PDF author
bg: PDF автор

en: PDF author:
bg: PDF автор:

en: PDF comments|D
bg: PDF коментари|D

en: PDF form
bg: PDF форма

en: PDF forms|o
bg: PDF форми

en: PDF pages
bg: Страница от PDF

en: PDF-Annotation
bg: PDF анотация

en: PDF-Circle
bg: PDF кръг

en: PDF-Comment setup options
bg: PDF опции за коментар

en: PDF-Comment-Setup
bg: PDF настройка на коментар

en: PDF-Freetext
bg: PDF свободен текст

en: PDF-Line
bg: PDF линия

en: PDF-Margin
bg: PDF бележка в полето

en: PDF-Markup
bg: PDF маркиране

en: PDF-Reply
bg: PDF отговор

en: PDF-Sideline
bg: PDF странична линия

en: PDF-Square
bg: PDF квадрат

en: PDF-Tooltip
bg: PDF подсказка

en: PDF-comment
bg: PDF коментар

en: PDF-comment avatar:
bg: PDF аватар за коментари:

en: PDF-comment list style:
bg: Стил на списък с PDF-коментари:

en: PDF-comment style:
bg: Стил за PDF коментари:

en: PDFComment Options
bg: опции на PDF коментар

en: PDFPages
bg: Страници от PDF

en: PROOF.
bg: Доказателство.

en: Package
bg: Пакет

en: Package Name
bg: Име на пакет

en: Package defaults
bg: По подразбиране за пакета

en: Package not available
bg: Пакет не е наличен

en: Page
bg: Страница

en: Page &break on current row
bg: Текущия ред е точка за пренасяне

en: Page &style:
bg: &Колинтитули:

en: Page Break
bg: край на страница

en: Page Break|a
bg: Край на страница|К

en: Page Height %
bg: % от височината на страница

en: Page Layout
bg: Страници

en: Page Margins
bg: Полета на страницата

en: Page Number
bg: Номер на страница

en: Page Width %
bg: % от ширината на страница

en: Page:
bg: На страницата:

en: Page:
bg: страницa:

en: Paper
bg: Статия за весник

en: Paper (Standard Class)
bg: Весник (стандартен клас)

en: Paper Format
bg: Формат на листа

en: Paper si&ze:
bg: Размер на хартията:

en: Paper t&ype:
bg: Тип на хартията:

en: Paragraph
bg: Абзац

en: Paragraph ##
bg: Абзац ##

en: Paragraph Break|B
bg: Прекъсване на абзац

en: Paragraph Lists (paralist)
bg: Списъци с абзаци (paralist)

en: Paragraph Separation
bg: Настройки на абзаца

en: Paragraph Settings
bg: Настройки на абзац

en: Paragraph Settings...|P
bg: Настройки на абзаца...|а

en: Paragraph Start
bg: Начало на абзац

en: Paragraph Styles
bg: Абзаци

en: Paragraph layout set
bg: Оформяне на абзаци

en: Paragraph settings
bg: Настройки на абзац

en: Paragraph's &Default
bg: по подразбиране за абзаци

en: Paragraph*
bg: Абзац*

en: Paralist|t
bg: Paralist

en: Parameter %1$s:
bg: Параметър „%1$s“:

en: Parameters starting with '%1$s': %2$s
bg: Параметри започващи с „%1$s“: %2$s

en: Params
bg: параметри

en: Parbox
bg: абзац

en: Part
bg: Част

en: Part Title
bg: Заглавие на част

en: Part \thepart
bg: Част \thepart

en: Part*
bg: Част*

en: Pass content of `Text before' and `Text after' fields literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
bg: Подаване съдържанието на полетата „Предхождащ текст“ и „Последващ текст“ директно на LaTeX. Използвайте това ако желаете да въведете код на LaTeX.

en: Pass content of the `Caption' field literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
bg: Подаване съдържанието на полето „Надпис“ без форматиране (дословно) на LaTeX.Отметнете ако желаете да въведете код на LaTeX.

en: Pass content of the `Label' field literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
bg: Подаване съдържанието на полето „Етикет“ без форматиране (дословно) на LaTeX.Отметнете ако желаете да въведете код на LaTeX.

en: Pass content of the `Name' field literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
bg: Подава съдържанието на полето „име“ дословно към LaTeX. Изберете това ако желаете да въвеждате код на LaTeX.

en: Pass content of the `Symbol' and `Description' fields literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
bg: Подаване съдържанието на полетата „Изписване“ и „Описание“ дословно към LaTeX. Отбележете тази отметка ако желаете да въвеждате код на LaTeX.

en: Pass index names literally to LaTeX. Check this if you want to use LaTeX code in index names.
bg: Подаване на индексни имена дословно към LaTeX. Отметнете това ако искате да използвате код на LaTeX в имена на индекси.

en: Paste
bg: Поставяне

en: Paste Recent|e
bg: Последно поставени|с

en: Paste Special
bg: Специално поставяне

en: Paste as EMF
bg: Поставяне като EMF

en: Paste as JPEG
bg: Поставяне като JPEG

en: Paste as LinkBack PDF
bg: Поставяне като връзка към PDF

en: Paste as PDF
bg: Поставяне като PDF

en: Paste as PNG
bg: Поставяне като PNG

en: Paste from HTML|H
bg: HTML текст|т

en: Paste from LaTeX|L
bg: LaTeX текст|е

en: Path to thesaurus directory not set!
bg: Пътя до директорията със синонимния речник не е зададен!

en: Paths
bg: Пътища

en: Patte&rn:
bg: Шаблан:

en: Percentage to scale by in LyX
bg: Процентно мащабиране за преглед в LyX

en: Perform a case-sensitive search
bg: Притърсене на съвпадащ низ се различават малки и големи букви

en: Personal Info
bg: Лични данни

en: PgDown
bg: Страница надолу

en: PgUp
bg: Станица нагоре

en: PhD Thesis
bg: Докторска дисертация

en: Phanto&m
bg: &Фантом

en: Phantom
bg: фантом

en: Phantom	\phantom
bg: Фантом	„\phantom“

en: Phantom Settings
bg: Настройки на фантом

en: Phantom Settings...|h
bg: Настройки на фантомно поле...

en: Phantom|P
bg: Фантом

en: Phantom|m
bg: Фантомни полета|Ф

en: Phi
bg: Фи

en: Phone
bg: Телефон

en: Phone:
bg: Телефон:

en: Phonetic Extensions
bg: фонетично разширение

en: Phonetic Symbols
bg: Фонетични символи

en: Phonetic Symbols|P
bg: Фонетични символи|Ф

en: Photo
bg: Снимка

en: Photo:
bg: Снимка:

en: Phrase Text
bg: Текст на фраза

en: Pi
bg: Пи

en: Picture
bg: Снимка

en: Picture:
bg: Снимка:

en: Piedmontese
bg: пиемонтски

en: Pla&cement:
bg: &Разположение:

en: Place Figure here:
bg: Поставяне на фигура тук:

en: Place Table here:
bg: Поставяне на таблица:

en: Place&ment Settings:
bg: Настройки на разположението

en: Place:
bg: Място:

en: PlaceFigure
bg: Фигура

en: PlaceTable
bg: Таблица

en: Placement
bg: Разположение

en: Plain Keywords
bg: Клучови думи

en: Plain Keywords:
bg: Ключови думи:

en: Plain Layout
bg: По подразбиране

en: Plain Separator|P
bg: Обикновен разделител

en: Plain Text, Join Lines
bg: Обикновен текст като редове

en: Plain Text, Join Lines...|J
bg: Обикновен текстов слети редове

en: Plain Text, Join Lines|J
bg: Обикновен текст като редове|б

en: Plain Text...|T
bg: Обикновен текстов

en: Plain Text|T
bg: Обикновен текст|О

en: Plain text
bg: Обикновен текст

en: Plain text|a
bg: Обикновен текст

en: Please select a valid type above
bg: Моля, изберете валиден типо от горните

en: Please specify an integer value.
bg: напишете знак „=“ и въведете цяло число.

en: Please specify true or false.
bg: напишете знак „=“ и уточнете вярно („true“) или невярно („false“)

en: Please verify that the `iconv' support software is properly installed and supports the selected encoding (%1$s), or change the encoding in Document>Settings>Language.
bg: Моля, уверете се, че съпътстващата програмата „iconv“ е правилна инсталирана и поддържа избраното кодиране %1$s, или променете кодирането в менюто Докумунт->Настройки->Език.

en: Plural
bg: Мн. число

en: Plural|a
bg: Мн. число

en: Polish
bg: полски

en: Polish Article (MW Bundle)
bg: Статия на полски (MW Bundle)

en: Polish Book (MW Bundle)
bg: Книга на полски (MW пакет)

en: Polish Report (MW Bundle)
bg: Доклад на полски (MW пакет)

en: Portrait Slide
bg: Портретен кадър

en: Portrait Slide:
bg: Портретен кадър:

en: PortraitSlide
bg: Портретен кадър

en: Portuguese
bg: португалски

en: Portuguese (Brazil)
bg: португалски (Бразилия)

en: Position
bg: Позиция

en: Position on Page
bg: Разположение на страницата

en: Post Scriptum
bg: Послеслов

en: Post Scriptum:
bg: Послеслов:

en: Postal Code
bg: Пощенски код

en: Posters
bg: Плакати

en: Postscript|t
bg: Postscript

en: Preamble
bg: Преамбюл

en: Preamble Only
bg: Само заглавната част

en: Preferences
bg: Настройки

en: Preferences Key
bg: Параметър от настройките

en: Preferences...|P
bg: Настройки...|Н

en: Preprint number
bg: Предпечатен номер

en: Preprint number:
bg: Предпечатен номер:

en: Presentation
bg: Презентация

en: Presentations
bg: Презентации

en: Preview
bg: Предварителен изглед

en: Preview si&ze:
bg: Размер:

en: Previewing ...
bg: Предварителен преглед ...

en: Preview|w
bg: Предварителен изглед|з

en: Price:
bg: Цена:

en: Print as grey text
bg: Печат като сив текст

en: Prob
bg: Задача

en: Prob(lem)
bg: Задача

en: Problem
bg: Задача

en: Problem #.
bg: Задача #.

en: Problem \arabic{theorem}
bg: Задача \arabic{theorem}

en: Problem \theproblem.
bg: Задача \theproblem.

en: Problem \thetheorem.
bg: Задача \thetheorem.

en: Problem*
bg: Задача*

en: Problem.
bg: Задача.

en: Process Killed
bg: Прекъснат процес

en: Process Timed Out
bg: Просрочено време на процес

en: Process the converted file with this command ($$FName = file name)
bg: Обработване на конвертирания файл с тази команда ($$FName = име_на_файл)

en: Processor for &Japanese:
bg: Програма за японски:

en: Production
bg: устно изложение

en: Program Listing
bg: Програмен код

en: Program Listing Settings
bg: Настройки на програмен код

en: Program Listing[[Menu]]
bg: Програмен код

en: Program initialisation
bg: Инсталиране на програмата

en: Progress/Debug Messages
bg: Съобщения за обработка и отстраняване на грешки

en: Project URL:
bg: URL на проекта:

en: Promote Section|P
bg: Повишаване на раздела

en: Promote Section|r
bg: Повишаване на раздела

en: Proof
bg: Доказателство

en: Proof.
bg: Доказателство.

en: Proof:
bg: Доказателство:

en: Prop
bg: Твърдение

en: Prop \theprop.
bg: Своиство \theprop.

en: Prop(osition)
bg: Твърдение

en: Property
bg: Своиство

en: Property #.
bg: Своиство #.

en: Property \theproperty.
bg: Своиство \theproperty.

en: Proposition
bg: Твърдение

en: Proposition #.
bg: Твърдение #.

en: Proposition \arabic{theorem}
bg: Твърдение \arabic{theorem}

en: Proposition \theproposition.
bg: Твърдение \theproposition.

en: Proposition \thetheorem.
bg: Твърдение „\thetheorem“

en: Proposition*
bg: Твърдение*

en: Proposition.
bg: Твърдение.

en: Provide a straightforward way to segregate subequations in LyX. See the Math manual.
bg: Осигурява лесен начин за отделяне на подуравнения в LyX. Виж математическото ръководство.

en: Provides available cite style variants.
bg: Осигуряване на наличните стилове за цитирания.

en: Provides custom insets to insert TODO items in your document (using the todonotes package). In order to generate a 'List of TODOs', the module provides a paragraph style. Passing 'final' as document class option suppresses the output of TODO notes.
bg: Осигурява потребителска добавка „ЗАДАЧИ“ във вашия документ чрез LaTeX пакета „todonotes“. За да състави „Списъка със ЗАДАЧИ“ модула добавя бележки към абзаците в полето на документа. Когато добавите „final“ към опциите на документа резултата от добавката не се показва.

en: Provides two new styles: 1. An 'In Preamble' style that puts whatever is entered into it into the preamble. This can be used, if one wishes, to include preamble code in the body of the LyX document. 2. An 'In Title' style that will put its contents into the body of the LaTeX document, but before \maketitle is issued. This is useful for making branches and notes in title-related material. (If you put these in a Standard layout, this signals to LyX to output \maketitle, which may then come too early.)
bg: Добавя два нови стила: 1. „В преамбюл“, където се добавя всичко за заглавната част на документа. Може да се използва ако някои желае да пише преамбюла в изложението на документа. 1. „В заглавие“, което се пише в изложението на документа, но съдържанието ще се включи преди да се изпълни \maketitle. Това е полезно за правене на разклонения и бележки при материали свързани със заглавието. Ако паставите това в стандартно оформление се сигнализира на LyX да изпълни \maketitle, което ще дойде твърде рано.

en: Psi
bg: Пси

en: Publication Issue
bg: Издание на публикация

en: Publication Issue:
bg: Издание на публикация:

en: Publication Month
bg: Месец на публекация

en: Publication Month:
bg: Месец на публикация:

en: Publication Volume
bg: Том на публикация

en: Publication Volume:
bg: Том на публикация:

en: Publication Year
bg: Година на публикация

en: Publication Year:
bg: Година на публикация:

en: Publishers
bg: Издатели

en: PushButton
bg: PDF бутон

en: Qt Version (compile-time): %1$s
bg: Qt версия (компилирана): %1$s

en: Quad (1 em)
bg: Цял интервал (1 em)

en: Quadratin space	\quad
bg: Цял интервал	„\quad“

en: Question
bg: Въпрос

en: Question #.
bg: Въпрос #.

en: Question \thequestion.
bg: Въпрос \thequestion.

en: Question \thetheorem.
bg: Въпрос \thetheorem.

en: Question*
bg: Въпрос*

en: Question.
bg: Въпрос.

en: Quotation
bg: Цитиране

en: Quote
bg: Цитат

en: R Journal
bg: Журнал R

en: R&ename...
bg: &Преименуване

en: R&eset
bg: Презареждане

en: R&eset Color
bg: &Цветове по подразбиране

en: R&eset class options when document class changes
bg: Възстановяване на опциите при промяна типа на документа

en: R&oman:
bg: &Серифен (римски)

en: R-S number
bg: Код за риск

en: R-S phrase
bg: Фраза за риск

en: R/S code
bg: R/S код

en: REVTeX (Obsolete Version)
bg: REVTeX (излязъл от употреба)

en: Ragged Line Break|R
bg: Нов ред

en: Range
bg: Обхват

en: Raster image
bg: Растерно изображение

en: RasterImage
bg: Растерно изображение

en: Re&move
bg: &Премахване

en: Re&name...
bg: Преименуване

en: Re&place All
bg: Замяна на &всички

en: Re&scan
bg: Повторно претърсване

en: Re&vert colors in dark mode
bg: Обръщане на цветовете в тъмен режим

en: Read Error
bg: Грешка при четене

en: Read coordinates from the file (bounding box value in case of PostScript files, graphic dimensions in case of other file types)
bg: Прочитане на координати от файл (стойност на очертаваща рамка в случай на PostScript и геометрични размери при други файлови формати)

en: Reading
bg: четене

en: Reading aid (ruby, furigana) for Chinese characters.
bg: Помощник при четене (руби, фуригана) за китайски знаци.

en: Reading not UTF-8 encoded file
bg: Четене на файл с различно от UTF-8 кодиране

en: Reasoning
bg: Разсъждаване

en: Rebuild the file lists
bg: Ново съставяне на файловия списък

en: Received
bg: Получен

en: Received:
bg: Получен:

en: Recipe:
bg: Рецепта:

en: Recognized Name
bg: Разпознато име

en: Reconfigure|R
bg: Преконфигуриране|к

en: Redefines several insets (Index, Branch, URL) as being Minimalistic.
bg: Предефинират се някои добавки (индекс, разклонение, URL) да са „минималистични“.

en: Redo
bg: Повторение

en: Redo|R
bg: Повторение|П

en: Ref:
bg: препр.:

en: Reference
bg: Препратка

en: Reference For&mat:
bg: &Формат:

en: References
bg: Препратки

en: References-
bg: Препратки-

en: References. ---
bg: Препратки. ---

en: References:
bg: Препратки:

en: Reflectbox
bg: Отражение

en: Regexp editor mode
bg: Режим на редактор за регулярни изрази

en: Register...|R
bg: Регистриране|Р

en: Regular Expression
bg: Регулярен израз

en: Regular e&xpression
bg: &Регулярни изрази

en: Reject All Changes|e
bg: Отхвърляне на всички промени|т

en: Reject Change|R
bg: Отхвърляне на избраната промяна

en: Reject Change|j
bg: Отхвърляне на промяна|О

en: Reject all changes
bg: Отхвърляне на всички промени

en: Reject change inside selection
bg: Отхвърляне на избраната промяна

en: Reject this change
bg: Отхвърляна на текущата промяна

en: Relation class	\mathrel
bg: Знаци с клас „отношение“	„\mathrel“

en: Relations
bg: Знаци за мат. отношения

en: Relations (extended)
bg: Знаци за мат. отношения (допълнителни)

en: Relative and absolute paths are allowed. Relative paths will be expanded with respect to the working directory (WD). For all paths except the "TEXINPUTS prefix" the WD is the directory from which you start LyX, and thus could change for each LyX session. For the "TEXINPUTS prefix" path the WD is the directory containing the document. The path "." (without quotes) is a common example of a relative path and refers to the WD.
bg: Позволени са относителни и абсолютни пътища. Относитлните пътища са спрямо работната директория (РД). За всички пътища с изключение на „TEXINPUTS prefix“ РД е директорията от която се стартира LyX, а това може да се променя с всяка програмна сесия. За пътя „TEXINPUTS prefix“ РД е директорията съдържаща документа. Пътя „.“ (без кавичките) е пример за относителен път, който се отнася за РД.

en: Relative logo size (0 through 1)
bg: Относителен размер на лого (0, 1)

en: Release Notes
bg: Бележки към изданието

en: Reload saved document?
bg: Презареждане на записан документ

en: Reloading configuration...
bg: Презареждам конфигурацията...

en: Reload|R
bg: Презапеждане

en: Remark
bg: Забележка

en: Remark #.
bg: Забележка #.

en: Remark \arabic{theorem}
bg: Забележка \arabic{theorem}

en: Remark \theremark.
bg: Забележка \theremark.

en: Remark \thetheorem.
bg: Забележка \thetheorem.

en: Remark*
bg: Забележка*

en: Remark.
bg: Забележка.

en: Remarks
bg: Забележки

en: Remo&ve
bg: &Премахване

en: Remove Last Argument
bg: Изтриване на последния аргумент

en: Remove Last Argument Spitting Out to the Right
bg: Премахване на последния аргумент отдясно

en: Remove Optional Argument
bg: Изтриване на алгумент по подразбиране

en: Remove emergency file now?
bg: Да се премахне ли аварийния файл?

en: Remove emergency file now?
    (%1$s)
bg: Желаете ли да се премахнe аварийното копие?
    (%1$s)

en: Remove from document dictionary|r
bg: Премахване от речника на документа

en: Remove from personal dictionary|r
bg: Премахване от личния речник

en: Remove last argument
bg: Изтриване на последния аргумент

en: Remove optional argument
bg: Премахване на незадължителен аргумент

en: Remove the selected branch
bg: Изтриване на избраното разклонение.

en: Remove the selected database
bg: Премахване на избраната база данни.

en: Remove the selected index
bg: Премахване на избрания указател

en: Rename the selected index
bg: Преименуване на избрания указател

en: Rename|R
bg: Преименуване

en: Renaming failed
bg: Грешки при преименуване!

en: Rep&lace >
bg: Замяна >

en: Rep&lace with:
bg: &Замяна с:

en: Repeat this row as footer on every (except the last) page
bg: Повтаряне на този ред като последен на всяка страница, с изключение на последната

en: Repeat this row as header on every (except the first) page
bg: Повтаряне на този ред като заглавен на всяка страница с изключение на първата

en: Repla&cement:
bg: Заместване:

en: Replace &All
bg: Замяна на &всички

en: Replace &with:
bg: Замяна с:

en: Replace all occurrences at once
bg: Замяна на всички съвпадения наведнъж

en: Replace all occurrences of the word in the document with current choice
bg: Замяна на всички съвпадения на думата в документа с текущия избор

en: Replace and find next occurrence
bg: Замяна и намиране на следващо съвпадение

en: Replace and find next occurrence (Enter, backwards: Shift+Enter)
bg: Замяна и търсене на следващо съвпадение - клавиша „Нов ред“, назад: „Изместване“ + „Нов ред“

en: Replace and find previous occurrence
bg: Замяна и намиране на следващо съвпадение

en: Replace the entry with the selection
bg: Заменяне на думата с избрания синоним

en: Replace with selected word
bg: Замяна с избраната дума

en: Replace word with current choice
bg: Замяна на дума с текущия избор

en: Report (Standard Class with Extra Font Sizes)
bg: Доклад (стандартен клас с допълнителни размери на шрифт)

en: Report (Standard Class)
bg: Доклад (стандартен клас)

en: Reports
bg: Доклади

en: Requested bibliography processor not found!
bg: Програмата избрана за обработка на библиографията не е открита!

en: Res&tore
bg: Възстановяване

en: Rescan style files
bg: Повторно претърсване на файловете със стилове.

en: Rese&t
bg: &Презареждане

en: Reset
bg: Възстановяване

en: Reset All To &Default
bg: на полетата по подразбиране

en: Reset All To No Chan&ge
bg: Без промяна на полетата

en: Reset Formal Defaults|F
bg: Възстановяване по подразбиране

en: Reset all colors to their original value
bg: Възстановяване на всички цветове до първоначалната им стойност

en: Reset branch color to default (standard background)
bg: Задавене цвят на разклонението по подразбиране (стандартен фон)

en: Reset counter to 0
bg: Рестартиране на брояча с 0

en: Reset formal default lines
bg: Възстановяване на формални редове по подразбиране

en: Reset the selected color to its original value
bg: Връщане на избрания цвят до неговата първоначална стойност

en: Reset to Default (%1$d%)|R
bg: Връщане по подразбиране (%1$d%)|п

en: Reset to document default (%1$s, %2$s)|o
bg: Възстановяване по подразбиране за документа ((%1$s, %2$s))

en: Reset to language default (%1$s, %2$s)|l
bg: Възстановяване по подразбирнане за езика (%1$s, %2$s)

en: Reset to the default settings for the document class
bg: Възстановяване на настройките по подразбиране за този клас документи

en: Reset to the preset default
bg: Връщане на предварителната настройка по подразбиране

en: ResetButton
bg: PDF бутон рестарт

en: Resets the equation number at section start and prepends the section number to the equation number, as in '(2.1)'.
bg: Рестартира номера на уравнението в началото на всеки раздел и поставя пред него номера на раздела като напр. (2.1)

en: Resets the table number at section start and prepends the section number to the table number, as in 'Table 2.1'.
bg: Рестартира номерирането на таблици в началото на раздела поставяйки номера на раздела като префикс пред номера на таблицата, напр. „Таблица 2.1“.

en: Resize photo to this width
bg: Оразмеряване на снимката до тази ширина

en: Resize this to the correct table dimensions
bg: Изберете подходящ размер за вашата таблица.

en: Resizebox
bg: Преоразмеряване

en: Respect &OS keyboard language
bg: Съобразяване с езика на клавиатурата от ОС

en: Restore &Default
bg: Възстановяване

en: Restore A&ll
bg: Възстановяване всички

en: Restore cursor &positions
bg: Възстановяване позицията на курсора

en: Restore saved counter value
bg: Възстановяване на запазения номер на брояча

en: Restore to the cursor position when the file was last closed
bg: Възстановяване позицията на курсора когато файла последно е бил затворен.

en: Restore window layouts and &geometries
bg: Възстановяване оформлението и геометрията на прозорците

en: Restrict search to math environments only
bg: Ограничаване на търсенето само до математическите среди

en: Restrict search to whole words only
bg: Ограничава търсенето само до цели думи

en: Results
bg: Резултати

en: Results of your work
bg: Резултати на вашата работа

en: Return address
bg: Обратен адрес

en: Return[[Key]]
bg: Нов ред

en: Revert changes
bg: Връщане на промените

en: Revert the color to the default
bg: Връщане на предварително зададения цвят по подразбиране

en: Revert to Repository Version|v
bg: Връщане към версията от хранилището

en: Revert to Saved|R
bg: Презареждане от записания|ж

en: Review[[Toolbar]]
bg: Преглед

en: Revision
bg: Ревизия

en: Revision History
bg: История на промените

en: Revision control error.
bg: Грешка в системата за контрол на ревизиите

en: RevisionHistory
bg: История на промените

en: Revisions ba&ck
bg: &Ревизии назад

en: Ri&ght
bg: от&дясно

en: Right
bg: дясно

en: Right &top:
bg: &Горен десен ъгъл:

en: Right Address
bg: Адрес вдясно

en: Right Footer
bg: Надпис долу вдясно

en: Right Footer:
bg: Надпис долу вдясно:

en: Right Header
bg: Надпис горе вдясно

en: Right Header:
bg: Надпис горе вдясно:

en: Right Line|R
bg: Ред вдясно

en: Right header:
bg: Заглавие вдясно:

en: Right logo:
bg: Лого вдясно:

en: Right overlap	\mathrlap
bg: Презастъпване отдясно	„\mathrlap“

en: Right-align float contents
bg: Дясно подравняване на съдържанието

en: Right-to-left cursor movement:
bg: Движение на кусора от дясно на ляво:

en: RightHeader
bg: Заглавие вдясно

en: RightLogo
bg: Лого вдясно

en: Right|R
bg: Дясно

en: Right|h
bg: Дясно

en: Rising (accent)
bg: Повишаващ (аксант)

en: Rnw (knitr, Japanese)
bg: Rnw (knitr, японски)

en: Ro&tate after scaling
bg: &Завъртане след мащабиране

en: Roman
bg: Серифна

en: Roman	\mathrm
bg: Серифен	„\mathrm“

en: Roman Lowercase
bg: Серифни малки букви

en: Roman Uppercase
bg: Серифни главни букви

en: Romanian
bg: румънски

en: Romansh
bg: романшки (Швейцария)

en: Roots
bg: Корени

en: Rotate
bg: Завъртане

en: Rotate Graphics
bg: Завъртане на изображението

en: Rotate cell by 90 degrees or unset rotation
bg: Завъртане на клетката на 90° или премахни ротацията

en: Rotate side&ways
bg: Завъртане странично (90°)

en: Rotate table by 90 degrees or unset rotation
bg: Завъртане на таблицата на 90° или премахни ротацията

en: Rotate the table by 90 degrees
bg: Завъртане на таблицата на 90°

en: Rotate this cell by 90 degrees
bg: Завъртане на клетката на 90°

en: Rotatebox
bg: Въртене

en: Rotation angle in degrees (counterclockwise)
bg: Ъгъл на завъртане в градуси (обратно на час. стрелка)

en: Rotation origin; syntax: 'origin=lt' (for top left corner)
bg: Център на въртене; формат: „origin=lt“ (за горен ляв ъгъл)

en: Row setting
bg: Настройки на реда

en: Row settings
bg: Настройки на ред

en: Rows & Columns|
bg: Редове и колони

en: Rows & Columns|C
bg: Редове и колони|Р

en: Ruby
bg: Руби

en: Ruby (Furigana)
bg: Руби (Фуригама)

en: Ruby Text|R
bg: Руби текст|Р

en: Running LaTeX Title
bg: Повтарящо се заглавие на LaTeX

en: Running LaTeX...
bg: Стратирам LaTeX...

en: Running Title
bg: Повтарящи се заглавия

en: Running Title:
bg: Повтарящо се заглавие:

en: Running chktex...
bg: Стартиране на chktex...

en: Running configure...
bg: Стартирам конфигуриране...

en: Running title:
bg: Повтарящо се заглавие:

en: Runs the LaTeX backend with the -shell-escape option (Warning: use only when really necessary)
bg: Стартира програми от командния ред чрез -shell-escape опцията на LaTeX.Внимание: използвайте само при необходимост поради риск за сигурността - изпълнение на произволни команди скрити в LaTeX скрипт.

en: Russian
bg: руски

en: Russian (Petrine orthography)
bg: руски (реформата на Петър I)

en: S phrase:
bg: Фраза за безопасност:

en: S&cale (%):
bg: &Мащаб (%):

en: S&econdary:
bg: &Вторична:

en: S&elected
bg: &Избраните

en: S&elected:
bg: &Избрани:

en: S&hape:
bg: &Начернание:

en: S&hort name:
bg: &Съкращение:

en: S&horten author list[[Possible substitute to All aut&hors]]
bg: Кратък списък с автори

en: S&kip
bg: Пропускане

en: S&mall:
bg: Малък:

en: S&maller:
bg: По-малък:

en: S&mallest:
bg: Най-малък:

en: S&pace as symbol
bg: Видими интервали

en: S&pellcheck continuously
bg: Постоянна проверка на правописа

en: S&tep:
bg: Стъпка:

en: S&trikethrough:
bg: &Зачертаване:

en: S&uggestions:
bg: Предложения:

en: S&wap && Reverse
bg: &Размяна и обръщане

en: S&ynchronize Dialog
bg: &Синхронизиране на диалога

en: S&ynchronize with output
bg: &Синхронизиране с изхода

en: SECURITY WARNING!
bg: Предупреждени за сигурността!

en: SIGFPE signal caught!
    Bye.
bg: Прихванат сигнал SIGFPE!
    Довиждане.

en: SIGHUP signal caught!
    Bye.
bg: Прихванат сигнал SIGHUP!
    Довиждане.

en: SVG (compressed)
bg: SVG (компресиран)

en: Safety phrase
bg: Фраза за безопасност

en: Sans Seri&f:
bg: &Безсерифен:

en: Sans Serif
bg: Безсерифна

en: Sans serif	\mathsf
bg: Безсерифен	\mathsf

en: Sanskrit
bg: санскрит

en: Save &transient properties
bg: Запазване на преходните настройки

en: Save All|l
bg: Запазване на всички|с

en: Save As Template...
bg: Запазване като шаблон...

en: Save As...|A
bg: Запазване като...|к

en: Save Bookmark 1|S
bg: Записване на показалец 1|З

en: Save Bookmark 2
bg: Записване на показалец 2

en: Save Bookmark 3
bg: Записване на показалец 3

en: Save Bookmark 4
bg: Записване на показалец 4

en: Save Bookmark 5
bg: Записване на показалец 5

en: Save all parameters in the LyX file, including ones that are frequently switched or that are specific to the user (such as the output of the tracked changes, or the document directory path). Disabling this option plays nicer in collaborative settings and with version control systems.
bg: Запазване на всички параметри в LyX файла включително тези, които се отнасят до потребителя и често се променят, като резултата от проследване на промените или пътя до директорията на документа. Забраняването на тази опция помага при съвместна работа върху един файл и при работа със ситема за управление на версиите.

en: Save as Document Defaults
bg: Запазване по подразбиране

en: Save changed document?
bg: Запазване на променен документ

en: Save current counter value
bg: Запазванен а текущия номер на брояча.

en: Save document
bg: Запазване на документа

en: Save document?
bg: Да се запази ли новия документ?

en: Save failed! Document is lost.
bg: Записът пропадна! Документът е загубен.

en: Save failed! Trying again...
bg: Записът пропадна! Нов опит...

en: Save failed! Trying yet again...
bg: Записът пропадна! Още един опит...

en: Save new document?
bg: Да се запази ли новия документ?

en: Save settings as defaults for new documents
bg: Запазване на настройките като подразбиращи се за нови докменти

en: Save the &document directory path
bg: Запазване на пътя до директорията на документа

en: Saved to %1$s. Phew.
bg: Запис в %1$s. Какъв късмет!

en: Save|S
bg: Запазване|в

en: Saving document %1$s...
bg: Запазване на документ %1$s...

en: Sc&ale (%):
bg: Ма&щаб (%):

en: Sca&le on Screen (%):
bg: Мащаб на екрана (%)

en: Sca&le on screen (%):
bg: Мащаб на екрана (%):

en: Scale
bg: Мащаб

en: Scale image to maximum size not exceeding width and height
bg: Мащабиране на изображението до максималния размер непревишаващ зададената ширина и височина.

en: Scale the Sans Serif font to match the base font's dimensions
bg: Мащабиране на безсерифния шрифт така, че да се изравни с размерите на базовия шрифт.

en: Scale the Typewriter font to match the base font's dimensions
bg: Мащабиране на равноширокия шрифт так, че да се изравни с размера на базовия шрифт

en: Scale%
bg: Мащаб%

en: Scalebox
bg: Мащабииране

en: Scan for new databases and styles
bg: Претърсване за новодобавени файлови бази данни и стилове

en: Scene Number
bg: Номер на сцена

en: Scheme
bg: Чертеж

en: Schemes
bg: Чертежи

en: Scope
bg: Обхват

en: Scottish
bg: шотландски

en: Screen Fonts
bg: Екранни шрифтове

en: Script (small) style	\scriptstyle
bg: По-малък шрифт

en: Scripts
bg: Ръкописи

en: Scriptscript (smaller) style	\scriptscriptstyle
bg: Още по-малък шрифт

en: Scroll &below end of document
bg: Превъртане след края на документа

en: Scroll Wheel Zoom
bg: Увеличаване с колелцето за превъртане

en: Sear&ch
bg: Търсене

en: Search
bg: Търсене

en: Search &backwards
bg: Търсене назад

en: Search &drive for cited files
bg: Претърсване на диска за файлове с цитати

en: Search and Replace
bg: Търсене и Замяна

en: Search as yo&u type
bg: &Търсене докато се пише

en: Search as you &type
bg: &Търсене докато се пише

en: Search error
bg: Грешка при търсене

en: Search fo&r:
bg: Търсене за:

en: Search only in selection
bg: Търсене само в избаната област

en: Search string not found!
bg: Търсеният низ не е намерен.

en: Second Language Short Title
bg: Кратко означение на вторея език

en: Section
bg: Раздел

en: Section ##
bg: Раздел ##

en: Section Appendix
bg: Раадел приложение

en: Section Box
bg: Раздел с рамка

en: Section Box Heading
bg: Заглавие на раздела с рамка

en: Section Box Width|S
bg: Ширина на раздела с рамка

en: Section Boxes
bg: Раздели с рамки

en: Section \arabic{section}
bg: Подраздел \arabic{section}

en: Section*
bg: Раздел*

en: SectionBox
bg: Раздел с рамка

en: Sectioning
bg: раздели

en: Security
bg: Сигурност

en: Security Warning
bg: Предупреждение за сигурността

en: See chessboard manual for a comprehensive list of keys and values
bg: Вижте в ръководството на модула за шах пълния списък с параметри и стойности

en: Sele&cted Label:
bg: &Избран етикет:

en: Sele&cted:
bg: &Използвани:

en: Sele&ction:
bg: &Избор:

en: Select %1$s file to import
bg: Изберане на %1$s файл за импортиране

en: Select All
bg: Избиране на всичко

en: Select LyX document to insert
bg: Изберане на LyX документ за вмъкване

en: Select Section|S
bg: Избиране на раздел|р

en: Select Unicode (utf8) encoding.
bg: Избиране на уникод (utf8) кодиране.

en: Select Unicode encoding variant.
bg: Избиране на вариант на уникод кодиране.

en: Select Whole Inset
bg: Избиране на цялата добавка

en: Select a BibTeX style
bg: Избиране на библиографски стил за BibTeX

en: Select a backups directory
bg: Изберане на директория за резервни копия

en: Select a custom, document-wide encoding.
bg: Задавене на кодиране за цилия документ.

en: Select a document directory
bg: Изберане на директория за документи

en: Select a document templates directory
bg: Избиране на директория за шаблонни документи

en: Select a file
bg: Изберане на файл

en: Select a fill pattern style for HFills
bg: Избиране на стил за запълване на шаблон HFills

en: Select a label from the list above or enter a label manually
bg: Изберете препратка от списъко по-горе или въведете препратка ръчно.

en: Select a processor
bg: Избиране на програма за съставяне на литературния списък.

en: Select a style file from your local directory
bg: Избиране на файл със стилове на BibTeX от локална директория

en: Select a temporary directory
bg: Избиране на директория за временни файлове

en: Select an existing group for the current graphics.
bg: Избиране на съществуваща група за текущото изображение.

en: Select an image file
bg: Посочване на файл с изображение

en: Select counter to modify
bg: Изберане на брояч за настройка

en: Select custom encoding.
bg: избиране на кодиране от потребителя.

en: Select de&fault master document
bg: Избиране на главен документ по подразбиране

en: Select directory for example files
bg: Изборане на директория за примерни файлове

en: Select document to include
bg: Изберете документ за включване

en: Select encoding of the generated LaTeX source (LaTeX input encoding).
bg: Избиране на кодиране за генерирания изходен код на LaTex.

en: Select external file
bg: Избор на външен файл

en: Select file to insert
bg: Изберане на файл за вмъкване

en: Select for tables that span multiple pages
bg: Отметка за таблица, която може да се пренася на нова страница

en: Select graphics file
bg: Избор на файл с изображение

en: Select if a language switching command is needed at the beginning of the document.
bg: Изберете, ако е необходима команда за смяна на езика в началото на документа.

en: Select if a language switching command is needed at the end of the document.
bg: Изберете, ако е необходима команда за смяна на езика в края на документа.

en: Select if the current document is included to a master file
bg: Отметнете ако текущия документ е включен в друг (главен) документ.

en: Select master document
bg: Избиране на главен документ

en: Select template file
bg: Избор на шаблонен файл

en: Select the Sans Serif (grotesque) typeface. To filter the list of fonts, just start typing while the list is expanded.
bg: Избиране на безсерифно (grotesque) начертаване. За филтриране на списъка от шрифтове започнете да пишете докато списъка се разширява.

en: Select the action to perform on selected counter
bg: Избиране на действие, което да се приложи към избрания брояч

en: Select the debug messages that should be displayed
bg: Изберете съобщенията които трябва да се покажат

en: Select the default family for the document
bg: Избиране на гарнитурата на шрифта по подразбиране за документа

en: Select the default length unit for LyX dialogs
bg: Избиране на мерна единица за дължина по подразбиране за LyX диалозите

en: Select the default quotation marks style
bg: Избиране на кавички за цитиране по подразбиране

en: Select the dialect of the programming language, if available
bg: Избор на диалект на език за програмиране ако е наличен

en: Select the document from which the settings should be taken
bg: Избиране на документа от които да се вземат настройките

en: Select the entry types on which the filter applies
bg: Изберете типа полета за които се прилага филтъра.

en: Select the fields on which the filter applies
bg: Изберете полетата върху които се прилага филтъра.

en: Select the index that shall be printed at this place of the document.
bg: Избиране на индекс, които да се отпечата на това място от дакумента.

en: Select the index this entry should be listed in.
bg: Изберете вида на указателя, в които да се помести този запис.

en: Select the language of the user interface (menus, dialogs, etc.)
bg: Изберете езика за графичния потребителски интерфейс (менюта, диалози и т.н.)

en: Select the math typeface
bg: Избор на начертаване за математически изрази

en: Select the output format
bg: Избиране на изходния формат на документа

en: Select the programming language
bg: Изберете езика за програмиране.

en: Select the roman (serif) typeface. To filter the list of fonts, just start typing while the list is expanded.
bg: Избиране на шрифт със серифно (римско) начертаване. За филтриране на списъка започнете да пишете докато списъка се разширява.

en: Select the type of information to be output. Then specify the requested information below.
bg: Изберете типа на информацията която да се изведе, а след това посочете каква точно от списъка по-долу.

en: Select this if you want to split your bibliography into sections
bg: Изберете тази опция ако искате да разделите библиографията на части или раздели.

en: Select this to display all available characters at once
bg: Избиране за показване на всички налични знаци наведнъж

en: Select to check whether the lastfiles still exist.
bg: Изберете за проверка дали последните файлове още съществуват.

en: Select to control the highlighting of words with a language foreign to that of the document.
bg: Изберете за да контролирате открояването на думи с различен език от този на документа.

en: Select to display the inline completion in math mode.
bg: Избор за показване на автоматично дописване в режим математика.

en: Select to display the inline completion in text mode.
bg: Избор за показване на автоматично дописване в режим текст.

en: Select to use the current keyboard language, as set from the operating system, as default input language.
bg: Избиране на език на клавиатурата по подразбиране от настройките на операционната система

en: Select which (LaTeX) language package documents should use by default
bg: Изберете какъв езиков пакет от LaTeX да се използва по подразбиране

en: Select which language package LyX should use
bg: Изберете какъв езиков пакет да се използва от LyX

en: Select your branch
bg: Изберете подходящото разклонение

en: Selected &Citations:
bg: Избрани препратки:

en: Selected classes or styles
bg: Филтриране според клас или стил

en: Selecting an error will show the error message in the panel below and the cursor will jump to the location in the document where the error occurred.
bg: Избиране на ред с грешка ще покаже описанието и в долния панел, а курсура в документа ще се позиционира на мястото където е настъпила грешката.

en: Selection onl&y
bg: Само избрания текст

en: Selection, Join Lines|i
bg: Избраните елементи като редове|з

en: Selection|S
bg: Избраните елементи|И

en: Semantic Markup
bg: Семантично открояване като

en: Semantic emphasizing (italic by default, but can be adapted)
bg: Семантично открояване на текста - курсивно по подразбиране, но може да се промени в настройките на документа

en: Semantic markup of nouns (small caps by default, but can be adapted)
bg: Семантично открояване на съществителни имена - с малки главни букви по подразбиране, но може да се промени в настройките

en: Seminar
bg: Семинар

en: Send To Address
bg: Изпращане до асрес

en: Send exported file to &command:
bg: Подаване на експортирания файл към командаjd:

en: Sender Address:
bg: Адрес на изпращача:

en: Sender E-Mail:
bg: Ел. поща на изпращача:

en: Sender Fax:
bg: Факс на изпращача:

en: Sender Name:
bg: Изпращач:

en: Sender Phone:
bg: Телефон на изпращача:

en: Sender URL:
bg: URL на изпращача:

en: Senseless with this layout!
bg: Неизползваем с това оформление!

en: Senseless!!!
bg: Объркване!!!

en: Separation value
bg: Размер на отстоянието

en: Serbian
bg: сръбски

en: Serbian (Latin)
bg: сръбски (латиница)

en: Seriate
bg: Нареждам

en: Session Handling
bg: Програмна сесия

en: Set
bg: Активирано

en: Set &height:
bg: &Височина

en: Set &width:
bg: &Ширина

en: Set Borders
bg: Видими кантове

en: Set Copyright
bg: Авторски права

en: Set Copyright:
bg: Авторски права:

en: Set PDF-Comment List Style
bg: Настройки на списъка с PDF-коментари

en: Set a page break on the current row
bg: Отбелязване на текущия ред като точка за пренос на нова страница

en: Set all borders of the current (selected) cell(s)
bg: Поставяне на всички кантове на текущо избраните клетки

en: Set borders of the current (selected) cell(s)
bg: Поставяне на кантове на избраните клетки

en: Set class options to default on class change
bg: Възстановяване на настройките по подразбиране за класа при промяна жанра на документа

en: Set copyright
bg: Авторски права

en: Set counter to ...
bg: Нагласяванен на брояча на ...

en: Set display mode
bg: Превключване средата на изобразяване

en: Set document language e&xplicitly
bg: Езика се задава изрично

en: Set languages &globally
bg: Задаване на езика глобално

en: Set max. &height:
bg: Задаване на макс. височина:

en: Set max. &width:
bg: задаване на макс. ширина:

en: Set multi-column
bg: Обединяване на клетки хоризонтално

en: Set multi-row
bg: Обединяване на клетки вертикално

en: Set the path to the Hunspell dictionaries
bg: Настройване на път до речници на Hunspell

en: Set the path to the thesaurus dictionaries
bg: Насройване на път до синонимни речници

en: Set value of counter %1$s to %2$s
bg: Наh.diske на брояча %1$s на %2$s

en: Set-color "%1$s" failed - color is undefined or may not be redefined
bg: Неуспех при команда „set-color %1$s“ - цветът не е дефиниран или предефиниран

en: Sets height of graphic. Leave unchecked to set automatically.
bg: Задава височината на изображението. Оставете го неотметнато за автоматична настройка.

en: Sets width of graphic. Leave unchecked to set automatically.
bg: Задава ширината на изображението. Оставете го неотметнато за автоматична настройка.

en: Settin&gs
bg: &Настройки

en: Settings
bg: Настройки на програмата

en: Settings...|S
bg: Настройки|й

en: Shaded Background|B
bg: цветен фон|ц

en: Shaded background
bg: цветен фон

en: Shaded boxes:
bg: На рамка с фон:

en: ShapedParagraphs
bg: Оформени абзаци

en: Shift+Enter search backwards directly
bg: С бързите клавиши Shift + „Нов ред“ направо се търси назад

en: Sho&w in LyX
bg: &Показване в LyX

en: Sho&w in export menu
bg: &Показване в менюто за експорт

en: Sho&w popup without delay for non-unique completions
bg: Изскачащ прозорец без забавяне за дописвания с много варианти.

en: Sho&w:
bg: &Покажи:

en: Short Subtitle|S
bg: Кратко подзаглавие

en: Short Title
bg: кратък надпис

en: Short Title|S
bg: Кратки заглавия

en: Short name
bg: Кратко име

en: Short name which appears in the footer of the title page
bg: Кратко име което се появява в долния колшнтштул на заглавната страница

en: Short subtitle which appears in the sidebar/header
bg: Кратко подзаглавие, което се показва в полето/колинтитуля

en: Short title
bg: Подзаглавие

en: Short title for the appendix
bg: Кратко заглавие на приложението

en: Short title for the main(document) language
bg: Кратко заглавие за основния език на главния документ

en: Short title for the second language
bg: Кратко означение за вторея език

en: Short title which will appear in the running header
bg: Кратко име, което ще се появи в подвижно заглавие

en: Short title:
bg: Кратко заглавие:

en: Short&cut:
bg: Препратка:

en: ShortTitle
bg: Кратко заглавие

en: Shortc&ut:
bg: Клавишна комбинация:

en: Shortcut
bg: Клавишна комбинация

en: Shortcuts
bg: Клавишни комбинации

en: Shortcuts|S
bg: Клавишни комбинации|л

en: Show &path
bg: Списък с пътища

en: Show Changes in Output|S
bg: Показване на промените в крайния документ|к

en: Show ERT button only
bg: Показване само на бутон за изходния код на LaTeX

en: Show ERT contents
bg: Показва целия изходен код на LaTex

en: Show File
bg: &Импортиране

en: Show History...|H
bg: Показване на историята...

en: Show LaTeX preview
bg: Показване на предварителния изглед на LaTeX

en: Show Label|L
bg: Показване на етикета|П

en: Show Math Toolbar
bg: Показване на мат. инструменти

en: Show Math-Panels Toolbar
bg: Показване на мат. панели

en: Show Output &Anyway
bg: Показване на резултата

en: Show Table Toolbar
bg: Показване на табличните инструменти

en: Show a small triangle on the cursor if a completion is available in text mode.
bg: Ако има намерено автоматично дописване в текстов режим на курсора се показва малък триъгълник.

en: Show a small triangle on the cursor to indicate that a completion is available.
bg: Показване на малък триъгълник върху курсора като знак, че е възможно дописване.

en: Show changes in output
bg: Показване на промените в крайния документ

en: Show contents of marked file. Only possible when files are shown with path
bg: Показва съдържанието на маркирания файл. Възможно е само когато файловете са показани с път.

en: Show ke&y-bindings containing:
bg: Показване на клавишни комбинации съдържащи:

en: Show math panels
bg: Показване на мат. панели

en: Show math toolbar
bg: Показване на мат. инструменти

en: Show review toolbar
bg: Показване на инструменти за преглед

en: Show table toolbar
bg: Показване на инструменти за таблици

en: Show the completion popup without delay after non-unique completion attempt.
bg: Незабавно показване на изскачащ прозорец за избор след опит за дописване с повече от една възможност.

en: Show the grey inline completion behind the cursor in math mode after the delay.
bg: Показване на дописването със закъснение  на реда, в сиво и след курсора в мат. режим.

en: Show the grey inline completion behind the cursor in text mode after the delay.
bg: В текстов режим автоматичното дописване се показва в сиво след курсора след определено забавяне.

en: Show the popup after the set delay in text mode.
bg: В текстов режим автоматичното дописване се показва като изскачащ прозорец след определено забавяне.

en: Show the popup in math mode after the delay.
bg: Показване на изскачащ прозорец в матем. режим след закъснение

en: Show the source as the master document gets it
bg: Покаване на изходния код така както е внесен в главния документ.

en: Show undefined branches used in this document.
bg: Показване на неопределените разклонения в текущия документ.

en: Si&ze and Rotation
bg: &Размер и завъртане

en: Si&ze:
bg: &Размер:

en: Side where formulas are numbered
bg: Посочва се страната от която да се изписва указателя на мат. израз.

en: Sidenote
bg: Странична бележка

en: Sigma
bg: Сигма

en: Sign off from group '%1$s'
bg: Изключване от група „%1$s“

en: Signature
bg: Подпис

en: Signature:
bg: Подпис

en: Signature|S
bg: Подпис

en: Simple
bg: Обикновен

en: Simple CV
bg: Обикновена автобиография

en: Simple Frame, Page Breaks|P
bg: обикновен контур и край на страница

en: Simple Frame|F
bg: обикновен контур|о

en: Simple Grid
bg: обикновена решетка

en: Simple rectangular frame
bg: обикновен правоъгълен контур

en: Single
bg: eдинично

en: Single[[strikethrough]]
bg: единично

en: Single[[underlining]]
bg: единично

en: SixAuthors
bg: Шест автори

en: Size
bg: размер

en: Size of the indentation
bg: Размер на отстъпа

en: Size of the vertical space
bg: Задаване на вертикалнто отместване между два съседни абзаца

en: Size the photo is resized to
bg: Размерът до който се мащабира снимката

en: Size value
bg: Размер

en: Size: %1$s
bg: Размер: %1$s

en: Sketchy preview of the selected citation
bg: Схематичен преглед на избраното цитиране

en: Skip A&ll
bg: Пропускане на всичко

en: Skip this match and go to next misspelling
bg: Пропускане на това съвпадение и отиване до следващата грешка

en: Skip trailing non-word characters
bg: Премахване на крайните знаци, които не са букви

en: Slanted
bg: Наклонен

en: Slide
bg: Кадър

en: Slide Contents
bg: Кадър „съдържание“

en: Slide*
bg: Кадър*

en: Slides
bg: Кадър (от презентация)

en: Slovak
bg: словашки

en: Slovene
bg: словенски

en: Small
bg: Малък

en: Small Caps
bg: Малки главни букви

en: Small skip
bg: малко

en: Small-sized Icons
bg: Малки икони

en: SmallCaps
bg: По-малки главни букви

en: Smallcaps
bg: Малки главни букви

en: Smaller
bg: По-малък

en: Smallest
bg: Най-малък

en: Smash	\smash
bg: Смачкване	„\smash“

en: So&rt:
bg: &Подреждане:

en: Social
bg: Социална мрежа

en: Social:
bg: Социална мрежа:

en: Software
bg: Софуер

en: Software:
bg: Софтуер:

en: Solution
bg: Решение

en: Solution #.
bg: Решение #.

en: Solution \thesolution
bg: Решение \thesolution

en: Solution \thesolution.
bg: Решение \thesolution.

en: Solution \thetheorem.
bg: Решение \thetheorem.

en: Solution*
bg: Решение*

en: Solution.
bg: Решение.

en: Some changes in the dialog were not yet applied.
    If you do not apply now, they will be lost after this action.
bg: Възможно е да има промени в прозореца, които все още не са приложени към документа.
    Ако не ги приложите сега те ще се загубят след това действие.

en: Some characters of your document are not representable in specific verbatim contexts.
    Changing the document encoding to utf8 could help.
bg: Някои символи от вашия документ нямат представяне в контекста на дословен текст.
     Промяна на кодовата таблица на документа на „utf8“ може да помогне.

en: Some characters of your document are probably not representable in the chosen encoding.
    Changing the document encoding to utf8 could help.
bg: Някои символи от вашия документ вероятно нямат представяне в избраното кодиране.
    Промяна на кодовата таблица на документа на „utf8“ може да помогне.

en: Some problem occurred while running the command:
    '%1$s'.
bg: Възникна грешка при изпълнение на командата:
    '%1$s'

en: Sort
bg: Подреждане

en: Sort &as:
bg: &Подреждане:

en: Sort &environments alphabetically
bg: Азбучна подредба на средите за работа

en: Sorting of the list of available labels
bg: Подреждане на списъка с наличните етикети

en: Sorting:
bg: Подреждане:

en: South European (ISO 8859-3)
bg: Южно-европейско (ISO 8859-3)

en: South-Eastern European (ISO 8859-16)
bg: Югоизточно-европейско (ISO 8859-16)

en: Space after picture:
bg: Разстояние след снимката

en: Space before picture:
bg: Разстояние преди снимката:

en: Space i&n string as symbol
bg: Видими интервали в низ

en: Spacing
bg: Междуредие

en: Spacing Modifier Letters
bg: модификатори на букви

en: Spacing type
bg: Избор на разстояние между редовете

en: Spacings
bg: Интервали

en: Spanish
bg: испански

en: Spanish (Mexico)
bg: испански (Мексико)

en: Special Character|p
bg: Специален символ

en: SpecialSection
bg: Специален раздел

en: SpecialSection*
bg: Специален раздел*

en: Specific BibTeX command and options for pLaTeX (Japanese)
bg: Команда и/или допълнителни BibTeX опции за съставяне на литературен списък за pLaTeX на японски.

en: Specific Manuals|p
bg: Специализирани ръководства|С

en: Specific index command and options for pLaTeX (Japanese)
bg: Команда за съставяне на указатели и опциите за нея специално за японски

en: Specification of the default output formats when using specific LaTeX variants
bg: Показва форматите по подразбиране, когато се използва специфичен LaTeX вариант.

en: Specifies the vertical alignment of this cell in relation to the baseline of the row.
bg: Определяне на вертикалното подравняване на тази клетка спрямо основната линия на реда.

en: Specify additional chars that can be part of a word.
bg: Укажете допълнителни символи, които могат да са част от дума.

en: Specify an alternate language. The default is to use the language of the document.
bg: Изберете алтернативен език. По подразбиране се използва езика на документа.

en: Specify here how the arrow keys behave within scripts with right-to-left direction
bg: Посочете тук как се движи курсора с клавишите стрелка в текст от дясно наляво

en: Specify in which mode (article, presentation etc.) this header appears
bg: Посочване на жанра (статия, презентация и т.н.), в който това заглавие ще се появява.

en: Specify placement (htbp) for floating listings
bg: Посочете разположение (htbp) на плаващия елемент

en: Specify the default output format (for view/update)
bg: Изберете изходния формат по подразбиране за предварителен преглед и актуализация.

en: Specify the font encoding (e.g., T1).
bg: Посочване кодирането на шриф (напр. T1).

en: Specify the link target
bg: Укажете какъв тип е целта на връзката.

en: Specify the modified version of the document here (comparison target)
bg: Посочете променената версия на документа (целта на сравнението)

en: Specify the original version of the document here (comparison source)
bg: Посочете първоначалната версия на документа (източника)

en: Specify those directories which should be prepended to the PATH environment variable.
    Use the OS native format.
bg: Посочване на директориите, които да се добавят отпред към променливата на средата „PATH“.
    Използва се формата на ОС.

en: Specify those directories which should be prepended to the PATH environment variable. Use the OS native format.
bg: Посочете директориите, които ще се добавят пред променливата на обвивката PATH. Използвайте естествения формат на операционната система.

en: Specify those directories which should be prepended to the TEXINPUTS environment variable. Use the OS native format.
bg: Посочете директориите, които ще се добавят пред променливата на обвивката TEXINPUTS Използвайте естествения формат на операционната система.

en: Specify whether to load the 'inputenc' package.
bg: Посочване дали да се зарежда пакета „inputenc“.

en: Spell Checker
bg: Проверка на правописа

en: Spell checker has no dictionaries.
bg: Няма речник за проверката на правописа.

en: Spellcheck &notes and comments
bg: Проверка на бележки и коментари

en: Spellcheck continuously
bg: Постоянна проверка на правописа

en: Spellchecker
bg: Правопис

en: Spellchecker...|S
bg: Проверка на правописа...|П

en: Split Cell|C
bg: Разделяне на клетката

en: Split Environment|S
bg: Пренасяне на нов ред (split)

en: Split View Into Left and Right Half|L
bg: Разделяне на лява и дясна половина|л

en: Split View Into Upper and Lower Half|U
bg: Разделяне на горна и долна половина|г

en: Sponsor ID
bg: Спонсор ИН

en: Spreadsheet
bg: Електронна таблица

en: Square
bg: Квадрат

en: Square root	\sqrt
bg: Корен квадратен	„\sqrt“

en: St&yle
bg: Стил на цитирането

en: Standard
bg: По подразбиране

en: Standard	\frac
bg: Стандартна дроб	„\frac“

en: Standard Theorems
bg: Стандартни теореми

en: Standard Theorems (Nameable)
bg: Стандарнти теореми (именовани)

en: Standard Theorems (Numbered by Chapter)
bg: Стандартни теореми (номерирани по глави)

en: Standard Theorems (Numbered by Section)
bg: Стандартни теореми (номерирани по раздели)

en: Standard Theorems (Numbered by Type within Chapters)
bg: Стандартни теореми (номерирани по тип в главите)

en: Standard Theorems (Numbered by Type within Sections)
bg: Стандартни теореми (номерирани по тип в разделите)

en: Standard Theorems (Numbered by Type)
bg: Стандартни теореми (номерирани по тип)

en: Standard Theorems (Unnumbered)
bg: Стандартни теореми (неномерирани)

en: Standard Unicode support by the ``inputenc'' package.
bg: Стандартна поддръжка на уникод от пакета „inputenc“.

en: Standard[[Bullets]]
bg: стандартни

en: Standard[[toolbar]]
bg: Стандартен

en: Star
bg: Звезда

en: Start Appendix Here|x
bg: Започване раздел с приложение|З

en: Start Page
bg: Начална страница

en: Start Page:
bg: Начална страница:

en: State
bg: Държава

en: Statement Text
bg: Описание

en: Statistics
bg: Статистика

en: Statistics for the document:
bg: Статистика за документа:

en: Statistics for the selection:
bg: Статистика на избрания текст

en: Statistics...|a
bg: Статистика на документа...|т

en: Status
bg: Състояние

en: Stick with group '%1$s'
bg: Оставане в грепата „%1$s“

en: Stop command?
bg: Прекратяване на команда?

en: Street
bg: Улица

en: Street Address
bg: Адрес на улица

en: Stretch
bg: запълване

en: Strictly &maintain (slow)
bg: Стриктно &спазване (бавно)

en: Strike out %1$s,
bg: Зачертаване %1$s,

en: Strike-through text
bg: Зачертаване (задраскване) на текса

en: Strikethrough
bg: Зачеркване

en: Strong
bg: Усилване

en: Structure
bg: Структура

en: Sty&le format:
bg: &Формат:

en: Style
bg: Стил

en: Style used for the page header and footer
bg: Изберете настройките на колинтитулите

en: Styles & Classes
bg: Среди и класове мат. символи

en: Styles & classes
bg: Стилове и класове писмени знаци

en: Sub&ject:
bg: &Тема:

en: Sub-%1$s
bg: Под-%1$s

en: Sub-%1$s (Float)
bg: Под-%1$s (плаващ)

en: SubTitle
bg: Подзаглавие

en: Subappendix
bg: Подраздел приложение

en: Subcategory
bg: Подкатегория

en: Subdivided bibli&ography
bg: Подразделена библиография

en: Subequations
bg: Подуравнения

en: Subindex|b
bg: Подиндекс|и

en: Subitems
bg: Подточка

en: Subject
bg: Тема

en: Subject headings:
bg: Тема в заглавието:

en: Subject:
bg: Тема:

en: SubmitButton
bg: PDF бутон заявка

en: Subparagraph
bg: Подабзац

en: Subparagraph*
bg: Подабзац*

en: Subscript
bg: Долен индекс

en: Subscript|u
bg: Долен индекс|Д

en: Subsection
bg: Подраздел

en: Subsection Appendix
bg: Подраздел приложение

en: Subsection Box
bg: Подраздел с рамка

en: Subsection \arabic{section}.\arabic{subsection}
bg: Подраздел \arabic{section}.\arabic{subsection}

en: Subsection*
bg: Подраздел*

en: SubsectionBox
bg: Подраздел с рамка

en: Subsubappendix
bg: Под-подприложиние

en: Subsubsection
bg: Подподраздел

en: Subsubsection Appendix
bg: Под-подраздел Приложение

en: Subsubsection Box
bg: Под-подраздел с рамка

en: Subsubsection \arabic{section}.\arabic{subsection}.\arabic{subsubsection}
bg: Под-подраздел \arabic{section}.\arabic{subsection}.\arabic{subsubsection}

en: Subsubsection*
bg: Подподраздел*

en: SubsubsectionBox
bg: Под-подраздел с рамка

en: Subtitle
bg: подзаглавие

en: Subtitle Note:
bg: Бележка на подзаглавие:

en: Subtitle Options
bg: Опции на подзаглавие

en: Successful export to format: %1$s
bg: Успешено експортиране към формат: %1$s

en: Successful preview of format: %1$s
bg: Успешен преглед във формат: %1$s

en: Summary
bg: Обобщение

en: Summary \arabic{summ}
bg: Обобщение \arabic{summ}

en: Summary \thesummary.
bg: Обобщение \thesummary.

en: Summary \thetheorem.
bg: Обобщение \thetheorem.

en: Summary of the item, can also be the time span
bg: Обобщение на точката, може също да е интервал време.

en: Summary*
bg: Обобщение*

en: Summary.
bg: Обобщение.

en: Superscript
bg: Горен индекс

en: Superscripts and Subscripts
bg: горни и долни индекси

en: Superscript|S
bg: Горен индекс|Г

en: Supported spacing types
bg: Възможните видове отместване

en: Surname
bg: Презиме

en: Swap left and right delimiter type (while reversing to the appropriate direction)
bg: Размяна на левия и десния разделител обръщайки посоката им така че да образуват двойка

en: Sweave (Japanese)
bg: Sweave (японски)

en: Sweave (Japanese)|S
bg: Sweave (японски)

en: Sweave Input File
bg: Входе файл Sweave

en: Swedish
bg: шведски

en: Switch between available lists (table of contents, list of figures, list of tables, and others)
bg: Превключване между наличните списъци (съдържане, изображения, таблици и др.)

en: Sy&mbol:
bg: &Изписване:

en: Symbol
bg: Символ

en: Symbols
bg: Символи

en: Symbols...|b
bg: Символи...|С

en: Syntax: set-color <lyx_name> <x11_name> <x11_darkname>
bg: Синтаксис: set-color <lyx_name> <x11_name> <x11_darkname>

en: Syriac
bg: сирийски

en: System Files Only
bg: Само системни файлове

en: System and Miscellaneous
bg: Системни и разни функции

en: System reconfiguration failed
bg: Програмата не успя да се преконфигурира

en: System reconfigured
bg: Програмата се преконфигурира

en: T&hesaurus dictionaries:
bg: &Синонимни речници:

en: T&op of row:
bg: Над реда:

en: T&ypewriter:
bg: &Равноширок:

en: TEX&INPUTS prefix:
bg: TEXINPUTS prefix:

en: TOC Title
bg: Заглавие на съдържанието

en: TOC Title:
bg: Заглавие на съдържанието:

en: TOC entry
bg: Точка от съдържание

en: TODO
bg: ЗАДАЧА

en: TODO (Inline)
bg: ЗАДАЧА (в реда)

en: TODO (Margin)
bg: ЗАДАЧА (в полето)

en: TODO Note (Margin)
bg: ЗАДАЧА (в полето)

en: TODO Note (inline)
bg: ЗАДАЧА (в реда)

en: TODO Note Options|s
bg: Настройки на ЗАДАЧА-та|Н

en: TODO Notes
bg: Бележки със ЗАДАЧИ

en: Tab
bg: Табулация

en: Tab&ulator size:
bg: Размер на табулатора:

en: TabWidget
bg: Подпрозорец

en: Tab[[Key]]
bg: Табулация

en: Table
bg: таблица

en: Table (CSV)
bg: Таблица (CSV)

en: Table Note
bg: Бележка в таблица

en: Table Notes
bg: Бележки в таблица

en: Table Settings...|a
bg: Настройки на таблица...

en: Table Style
bg: Стил за таблици

en: Table Style
bg: Стил на таблица

en: Table of Contents
bg: Съдържание

en: Table of Contents|C
bg: Съдържание|С

en: Table-wide settings
bg: Общи настройки на таблицата

en: Table...|T
bg: Таблица...|Т

en: TableComments
bg: Коментари на таблица

en: Tableau
bg: Таблица

en: Tableaux
bg: Таблици

en: Tables
bg: Таблици

en: Table|T
bg: Таблица|Т

en: Tabular Settings
bg: Настройки на таблица

en: Tamil
bg: тамилски

en: TeX Code
bg: Изходен код на (La)TeX

en: TeX Code Settings...|C
bg: Настройки на TeX кода...

en: TeX Code:
bg: TeX код:

en: TeX Information
bg: Информация за TeX

en: TeX Information|I
bg: Информация за Tex|И

en: TeX Logo
bg: Вмъкване на TeX лого

en: TeX Logo|T
bg: TeX лого|T

en: TeX Mode Inset Settings
bg: Настройки на добавка с TeX код

en: Tel:
bg: Тел.:

en: Telephone
bg: Телефон

en: Telephone:
bg: Телефон

en: Telex
bg: Телекс

en: Telex:
bg: Телекс:

en: Telugu
bg: телугу

en: Terms
bg: Условия

en: Text Height %
bg: % от височината на текст

en: Text Layout
bg: Текст

en: Text Markup
bg: Открояване текст

en: Text Normal Font|T
bg: Текст обикновен шрифт

en: Text Properties
bg: Настройки на текста

en: Text Properties|T
bg: Текст|Т

en: Text Properties|x
bg: Текст|Т

en: Text Roman Family
bg: Текст изправени

en: Text Sans Serif Family
bg: Текст без серифни

en: Text Typewriter Family
bg: Текст машинописни

en: Text Width %
bg: % от ширината на текст

en: Text Wrap Settings...|W
bg: Настройки за обхващане на текст..

en: Text after
bg: Последващ текст

en: Text befo&re:
bg: Предхождащ текст:

en: Text before
bg: Предхождащ текст

en: Text for statements that require some information
bg: Текст на описание, което изисква някаква информация

en: Text fraction	\tfrac
bg: Текстова дроб	„\tfrac“

en: Text in the main(document) language
bg: Текст в основния (за документа) език

en: Text label 1
bg: текстов етикет

en: Text label 2
bg: текстов етикет 2

en: Text label 3
bg: текстов етикет 3

en: Text length
bg: обхваща текста

en: Text of a note in a figure
bg: Текст на бележка в изображение

en: Text of a note in a table
bg: Текст на бележка в таблица

en: Text properties
bg: Настройки на текста

en: Text properties applied: %1$s
bg: Приложени настройки на текста: %1$s

en: Text that follows the reference (e.g., pages)
bg: Текст който последва препратката като „стр.“, „том“ и др.

en: Text that follows the reference (e.g., pages), if the current citation style supports this.
bg: Въведете текст, който да следва препратката като „стр.“, „том“ и др., ако избрания стил на цитиране поддържа това.

en: Text that precedes the reference (e.g., "cf.")
bg: Текст който предхожда препратката като „напр.“,  „виж“, „срв.“ и др.

en: Text that precedes the reference (e.g., "cf."), if the current citation style supports this.
bg: Въведете текст, който предхожда препратката като „напр.“,  „виж“, „срв.“ и др., ако избрания стил на цитиране поддържа това.

en: TextField
bg: текстово поле

en: TextPage:
bg: Страница:

en: Textclass files reading
bg: Четене на текстклас файлове

en: Textual Reference|x
bg: Текстова препратка

en: Textual reference
bg: Текстова препратки

en: Thai
bg: тайски

en: Thai (TIS 620-0)
bg: Тайско (TIS 620-0)

en: Thanks
bg: Благодарности

en: Thanks Ref
bg: Препратка за благодарности

en: Thanks Reference
bg: Препратка за благодарности

en: Thanks Text
bg: Благодарствен текст

en: Thanks \theThanks:
bg: Благодарности \theThanks:

en: Thanks:
bg: Благодарности:

en: Thanks:
bg: Благодарности:

en: The (sub-)document from which the available labels are displayed
bg: (Под)документа от който се извличат наличните етикети

en: The BibTeX style
bg: Стила за цитиране на BibTeX

en: The LaTeX command that ends a switch to a different language.  The placeholder $$lang is replaced by the actual language name.
bg: LaTeX командата за край на локалната смяна на езика.Променливата $$lang се заменя с името на езика.

en: The LaTeX command that starts a switch to a different language. The placeholder $$lang is replaced by the actual language name.
bg: LaTeX командата за начало на локална смяна на езика. Променливата $$lang се заменя с името на езика.

en: The LaTeX package amsmath is only used if AMS formula types or symbols from the AMS math toolbars are inserted into formulas
bg: Пакетът на LaTeX „amsmath“ се използва само ако изразите са AMS или символитев изразите са заредени от лентата с инструменти на AMS.

en: The LaTeX package amssymb is only used if symbols from the AMS math toolbars are inserted into formulas
bg: Пакетът на LaTeX „amssymb“ се използва само ако в изразите се вмъкват символи от лентата с инструменти на AMS.

en: The LaTeX package cancel is only used if \cancel commands are used in formulas
bg: Пакетът на LaTeX „cancel“ се използва само ако в изразите има команди „\cancel“.

en: The LaTeX package esint is only used if special integral symbols are inserted into formulas
bg: Пакетът на LaTeX „esint“ се използва само ако в изразите има знаци за интеграли.

en: The LaTeX package mathdots is only used if the command \iddots is inserted into formulas
bg: Пакетът на LaTeX „mathdots“ се използва само ако в изразите има команди „\iddots“.

en: The LaTeX package mathtools is only used if some mathematical relations are inserted into formulas
bg: Пакетът на LaTeX „mathtools“ се използва само ако в изразите са вмъкнати матеем. отношения.

en: The LaTeX package mhchem is only used if either the command \ce or \cf is inserted into formulas
bg: Пакетът на LaTeX „mhchem“ се използва само ако в изразите са вмъкнати команди „\ce“ или „\cf“.

en: The LaTeX package stackrel is only used if the command \stackrel with subscript is inserted into formulas
bg: Пакетът на LaTeX „stackrel“ се използва само ако в изразите има команда „\stackrel“ с долен индекс.

en: The LaTeX package stmaryrd is only used if symbols from the St Mary's Road symbol font for theoretical computer science are inserted into formulas
bg: Пакетът на LaTeX „stmryrd“ се използва само ако в изразите има символен шрифт „St Mary's Road“ за теоретична изчислителна наука.

en: The LaTeX package undertilde is only used if you use the math frame decoration 'utilde'
bg: Пакетът на LaTeX „undertilde“ се използва само ако има вмъкнати рамки с форма „utilde“.

en: The LyX Lexer
bg: Синтактичния анализатор на LyX

en: The URL `%1$s' could not be opened although it exists!
bg: Ресусния локатор „%1$s“ не може да се отвори въпреки, че съществува!

en: The URL `%1$s' could not be resolved.
bg: Унифицирания локатор на ресурси (URL) „%1$s“ не може да се анализира!

en: The available language(s) of the selected file will be displayed here
bg: Тук ще се показват наличните езици за избраните файлове.

en: The backup of the document %1$s is newer.
    
    Load the backup instead?
bg: Резервното копие на документа „%1$s“ е по-ново от работния файл.
    
    Желаете ли да се зареди резервното копие?

en: The basic citation capabilities provided by BibTeX. Mainly simple numeric styles primarily suitable for science and maths.
bg: Основни възможности зо цитиране осигурени от Бибтех (BibTeX). Главно прости числови стилове удобни за математика и др. науки.

en: The bibliography key
bg: Библиографски ключ

en: The bibliography processor requested by this document (%1$s) is not available and no appropriate alternative has been found. No bibliography and references will be generated.
    Please fix your installation!
bg: Избраната програма за обработка на библиографията на този документ „%1$s“ не е налична и не е открита подходяща алтернатива. Няма да се генерират библиография и препратки!
    Моля, поправете вашата инсталация!

en: The bibliography processor requested by this document (%1$s) is not available. As a fallback, '%2$s' will be used, options are omitted. This might result in errors or unwanted changes in the bibliography. Please check carefully!
    It is suggested to install the missing processor.
bg: Избраната програма за обработка на библиографията на този документ „%1$s“ не е налична. Като резерен вариант ще се използва „%2$s“ като опциите се пропускат.Това може да доведе до грешки или нежелани промени в библиографията, която е желателно да се провери!
    Препоръчително е да се инсталира липсващата програма.

en: The caption as it appears in the list of figures/tables
bg: Надписа който ще се появи в сисъка с изображения и/или таблици.

en: The change of user interface language will be fully effective only after a restart.
bg: Промяната на потребителския интерфейс ще бъде напълно осъществена само след рестарт на програмата

en: The chapter as it appears in the table of contents/running headers
bg: Главата така както ще си появи в съдържанието и/или подвижното зоглавие

en: The characters inserted here are ignored by the spellchecker.
bg: Въведените символите се пропускат при проверката на правописа.

en: The cite engine %1$s has been requested by
    this document but has not been found in the list of
    available engines. If you recently installed it, you
    probably need to reconfigure LyX.
bg: Програмата за цитиране %1$s се изисква от този документ,
    но не е открита в списъка с налични програми. Ако сте я
    инсталирали наскоро вероятно трябва да преконфигурирате LyX.

en: The content's base font size
bg: Размер на шрифта за оснавния текст.

en: The content's base font style
bg: Начертанието на шрифта за основния текст.

en: The current date
bg: Текущата дата

en: The current time
bg: Текущо време

en: The cursor follows the logic of the text direction (e.g., in embedded right-to-left text in a left-to-right paragraph, the cursor starts at the right when coming from the left)
bg: Курсора следва логическата посока на текста (напр. в текст „от дясно наляво“ вложен в абзац с текст „от ляво надясно“, курсора започва вдясно, когато идва отляво).

en: The cursor follows the visual direction (e.g., in embedded right-to-left text in a left-to-right paragraph, the cursor starts at the left when coming from the left)
bg: Курсора следва визуалните посоки (напр. в текст „от дясно наляво“ вложен в абзац с текст „от ляво надясно“, курсора започва вляво, когато идва отляво).

en: The date of last save
bg: Дата на последен запис

en: The default index cannot be removed.
bg: Индекса по подразбиране не може да се премахне.

en: The default output format for Japanese documents (using pLaTeX)
bg: Изходния формат по подразбиране за документи на Японски (използва се plaTeX)

en: The default output format for documents using non-TeX fonts
bg: Това е изходния формат на документите, които използват шрифтове различни от TeX.

en: The directory in the given path
    %1$s
    does not exist.
bg: Директорията в зададения път
    %1$s
    не съществува.

en: The document %1$s already exists.
    
    Do you want to overwrite that document?
bg: Документът %1$s вече съществува.
    
    Желаете ли презапишете този документ?

en: The document %1$s could not be saved.
    
    Do you want to rename the document and try again?
bg: Документа %1$s не можа де се запази.
    
    Желаете ли да преименувате документа и да опитате отново?

en: The document %1$s does not yet exist.
    
    Do you want to create a new document?
bg: Документът %1$s все още не съществува.
    
    Желаете ли да създадете нов документ?

en: The document %1$s has not been saved yet.
    
    Do you want to save the document or discard it entirely?
bg: Документът %1$s все още не е запазван.
    
    Желаете ли да се запази или изцяло да се отхвъли?

en: The document %1$s has not been saved yet.
    
    Do you want to save the document?
bg: Документът %1$s все още не е запазван.
    
    Желаете ли да се запазите документа?

en: The document %1$s has unsaved changes.
    
    Do you want to save the document or discard the changes?
bg: Документът %1$s има незапазени промени.
    
    Желаете ли документът да се запази или промените да се отхвълят?

en: The document %1$s has unsaved changes.
    
    Do you want to save the document?
bg: Документът %1$s има незапазени промени.
    
    Желаете ли да се запазите документа?

en: The document %1$s is already loaded and has unsaved changes.
    Do you want to abandon your changes and reload the version on disk?
bg: Документът %1$s е вече зареден и има незаписани промени.
    Желаете ли да отхвърлите промените и да презаредите версията от първоначалния файл?

en: The document %1$s is not in repository.
    You have to check in the first revision before you can revert.
bg: Документа %1$s не е в хранилището.
    Трябва да регистрирате първата ревизия преди да можете да я възстановите.

en: The document class `%1$s' could not be loaded.
bg: Неуспешно зареждане на клас документи „%1$s“.

en: The file %1$s already exists.
    
    Do you want to overwrite that file?
bg: Файлът %1$s вече съществува.
    
    Желаете ли да го презапишете?

en: The file %1$s cannot be written because it is marked as read-only.
bg: Файла %1$s не може да се запише, защото е само за четене.

en: The file %1$s exists but is not readable by the current user.
bg: Файлът %1$s съществува, но не може да се прочете от текущия потребител.

en: The file has successfully been saved as:
      %1$s.
    But LyX could not move it to:
      %2$s.
    Your original file has been backed up to:
      %3$s
bg: Файлът успешно беше запазен като
    „%1$s“,
    но LyX не може да го премести в„%2$s“.
    Вашия първоначален файл беше архивиран в„%3$s“.

en: The first line to be printed
bg: Първи ред за печатане

en: The following characters in one of the insets are
    not representable in the current encoding and have been omitted: %1$s.
    Unchecking 'Literal' in the respective inset dialog might help.
bg: Следните символи използвани в една от добавките нямат графично представяне
    в текущото кодиране и затова бяха премахнати в изходния документ:
    „%1$s“.Изслючване на отметката „Дословно“ в съответната добавка може да помогне.

en: The following characters that are used in the inset %1$s are not
    representable in the current encoding and therefore have been omitted:
    %2$s.
bg: Следните знаци използвани в добавката %1$s нямат графично представяне
    в текущото кодиране и затова бяха премахнати в изходния документ:
    „%2$s“.

en: The following converter was killed by the user.
     %1$s
bg: Следната програма беше прекъсната от потребителя.
     %1$s

en: The following files could not be loaded:
bg: Следните файлове не могат да бъдат заредени:

en: The font sizes used for calculating the scaling of the screen fonts.
bg: Размерите на шрифтовете за изчисляване на мащабирането на екранните шрифтове.

en: The icon set to use. Warning: normal size of icons may be wrong until you save the preferences and restart LyX.
bg: Ибиране на набора от икони за ГПИ. Внимание: иконите с нормален размер може да са грешни докато не се запишат настройкие и не се рестартира LyX.

en: The index could not be renamed. Check if the new name already exists.
bg: Индекса не може да се преименува. Проверете дали новото име вече съществува.

en: The inline completion delay.
bg: Забавяне за автоматичното дописване.

en: The key %1$s already exists,
    it will be changed to %2$s.
bg: Ключът %1$s вече съществува затова
    ще бъде променен на %2$s.

en: The label %1$s already exists,
    it will be changed to %2$s.
bg: Тъй като етикет с име %1$s вече съществува,
    името на новия етикет беше променено на %2$s.

en: The label as it appears in the document
bg: &Етикета както ще се появи в документа

en: The language %1$s is only supported by Babel.
bg: Езикът %1$s се поддържа само от Бабел (babel).

en: The language %1$s is only supported by Polyglossia.
bg: Езикът %1$s се поддържа само от Полиглосия (polyglossia).

en: The languages %1$s are only supported by Babel.
bg: Езиците %1$s се поддържат само от Бабел (babel).

en: The languages %1$s are only supported by Polyglossia.
bg: Езиците %1$s се поддържат само от Полиглосия (polyglossia).

en: The last line to be printed
bg: Последен ред, които да се отпечта

en: The layout file you have selected is a local layout
    file, not one in the system or user directory.
    Your document will not work with this layout if you
    move the layout file to a different directory.
bg: Файлът за оформление, които избрахте е локален, а не
    системен или от директорията на потребителя.
    Вашия документ няма да се състави ако преместите файла
    с оформлението в различна директория.

en: The longest label in this list (to determine the indendation width)
bg: Най-дългия етикат в този списък (за определяне ширината на интервалите)

en: The master document '%1$s'
    could not be loaded.
bg: Главния документ „%1s“
    не можe да се зареди!

en: The maximum line length of exported plain text/LaTeX/SGML files. If set to 0, paragraphs are output in a single line; if the line length is > 0, paragraphs are separated by a blank line.
bg: Максималната дължина на реда на експортираните обикновени (текстови, LaTeX, SGML) файлове. Ако стойността е 0, абзаците се извеждат на един ред; ако дължината е > 0, абзаците се разделят с празен ред.

en: The module %1$s has been requested by
    this document but has not been found in the list of
    available modules. If you recently installed it, you
    probably need to reconfigure LyX.
bg: Модулът „%1$s“ се изисква от този документ,
    но не може да се намери в списъка с наличните модули.
    Ако сте го инсталирали наскоро вероятно трябва да
    преконфигурирате LyX.

en: The module %1$s requires a package that is not
    available in your LaTeX installation, or a converter that
    you have not installed. LaTeX output may not be possible.
    Missing prerequisites:
    	%2$s
    See section 3.1.2.3 (Modules) of the User's Guide for more information.
bg: Модулът %1$s изисква пакет, който не е наличен в текущата LyX инсталация
    или конвертор, който не е инсталиран. Възможно е да няма изходящи данни от LaTeX.
    Липсващи предпоставки:
    	%2$s
    Проверете раздел 3.1.2.3 Модули от Ръководството но потребителя за повече информация.

en: The option to print out in landscape.
bg: Опция за печат на пейзаж.

en: The option to specify paper type.
bg: Параметър за указване на вида хартия.

en: The options that are predefined in the layout file. Click to the left to select/deselect.
bg: Извеждане на опциите дефинирани във файловете за оформление (.layout) на LyX.

en: The origin of the rotation
bg: Задава центъра на въртене

en: The package paralist provides some new list environments. Itemized and enumerated lists can be typeset within paragraphs, as paragraphs and in a compact version. Most environments have optional arguments to format the labels. Additionally, the LaTeX environments itemize and enumerate are extended to use a similar optional argument. For details see Paralist in Specific Manuals.
bg: Пакетът „paralist“ предоставя няколко нови среди за изготвяне на списък. Списъци с номера и водещи знаци могат да се разположат в абзац, като отделен абзаци или по сбит начин. Повечето среди имат незадължителни аргументи за форматиране на етикетите. Допълнително са разширени средите на LaTeX за номериране и изброяване да използват тези параметри. За повече информация вижте „Paralist“ в специализираните ръководства.

en: The part as it appears in the table of contents/running headers
bg: Името на главата, както ще се появи в съдържанието и горния колинтитул.

en: The pasted branch "%1$s" is undefined.
    Do you want to add it to the document's branch list?
bg: Поставеното разклонение „%1$s“ е недефинирано.
    Желаете ли да добавите разклонението към списъка с разклонения на документа?

en: The path for storing backup files. If it is an empty string, LyX will store the backup file in the same directory as the original file.
bg: Път за съхранение на резервните копия.  Ако е празен низ, LyX ще запазва резервното копие в същата директория, където е оригиналният файл.

en: The path of your document
    (%1$s)
    contains glyphs that are unknown in the current document encoding (namely %2$s). This may result in incomplete output, unless TEXINPUTS contains the document directory and you don't use explicitly relative paths (i.e., paths starting with './' or '../') in the preamble or in ERT.
    
    In case of problems, choose an appropriate document encoding
    (such as utf8) or change the file path name.
bg: Пътят до вашия докумнт „%1$s“
    съдържа символите „%2$s“, които са непознати в текущото кодиране на документа. Това може да причини непълен краен документ, освен ако TEXINPUTS не съдържа директорията на документа и вие не използвате относителни пътища т.е. пътища започващи с „./“ или „../“ в заглавната част или в изходен код на LaTeX.
    В случай на пробелми, изберете подходяща кодова таблица на документа като „utf8“ или променете името на пътя до документа.

en: The path to the thesaurus directory has not been specified.
    The thesaurus is not functional.
    Please refer to sec. 6.15.1 of the User's Guide for setup
    instructions.
bg: Пътя до директорията със синонимния речник не е зададен.
    Синонимния речник не функционира.
    Инструкциите за настройка се намират в раздел 6.15.1 от ръководството на потребителя.

en: The scope to which the search horizon is restricted
bg: Обхвата в който е ограничено търсенето

en: The screen fonts used to display the text while editing.
bg: Екранните шрифтове за изобразяване на текст по време на редактиране.

en: The section as it appears in the table of contents/running headers
bg: Името на раздела, както ще се появи в съдържанието и горния колинтитул.

en: The selected document class
    	%1$s
    requires external files that are not available.
    The document class can still be used, but the
    document cannot be compiled until the following
    prerequisites are installed:
    	%2$s
    See section 3.1.2.2 (Class Availability) of the
    User's Guide for more information.
bg: Избрания клас документи: „%1$s“
    изисква файлове, които не са налични в инсталацията.
    Класът документи все пак може да се използва, но 
    изходния документ няма да може да се компилира докато
    следните условия не се изпълнят:
    	%2$s
    Проверете раздел 3.1.2.2 (Налични класове) от ръководството на потребителя за повече информация.

en: The selected entry
bg: Избрания синоним за замяна

en: The specified document template
    %1$s
    could not be read.
bg: Посочения шаблонен документ
    %1$s
    не можа да се прочете.

en: The style that determines the layout of the biblatex-generated bibliography
bg: Стилът които определя оформлението на литературния списък съставен от Biblatex.

en: The style that determines the layout of the citations
bg: Изберете начина на цитиране, който определя оформлението на цитатите.

en: The subsection as it appears in the table of contents/running headers
bg: Името на подраздела, както ще се появи в съдържанието и горния колинтитул.

en: The subsubsection as it appears in the table of contents/running headers
bg: Под-подраздела, както ще се появи в съдържанието и горния колититул

en: The system has been reconfigured.
    You need to restart LyX to make use of any
    updated document class specifications.
bg: Програмата беше прекофигурирана.
    Желателно е да рестартирате LyX за да използвате обновените настройки за различните видове документи.

en: The system reconfiguration has failed.
    Default textclass is used but LyX may
    not be able to work properly.
    Please reconfigure again if needed.
bg: Грешка при преконфигуриране на системата.
    Исползва се клас документи по подразбиране,
    но LyX може да не функционира правилно.
    Преконфигурирайте отново при необходимост.

en: The time interval between auto-saves (in seconds). 0 means no auto-save.
bg: Интервалът между автозаписите (в секунди). 0 означава без автозапис.

en: The time of last save
bg: Времето на последния зяпис

en: The width of the overprint area (default: text width)
bg: Ширина на площа за надпечат (по подразбиране е ширината на текста)

en: The year with "Author (Year)" citations (without parentheses).
bg: Цитати с годината „Автор (година)“ без скоби.

en: The zoom percentage for screen fonts. A setting of 100% will make the fonts roughly the same size as on paper.
bg: Процент на мащабиране на екранните шрифтове. Стойността 100% ще направи размерът приблизително както на хартията.

en: Theorem
bg: Теорема

en: Theorem \arabic{theorem}
bg: Теорема \arabic{theorem}

en: Theorem \thetheorem.
bg: Теорема „\thetheorem“

en: Theorem*
bg: Теорема*

en: Theorem.
bg: Теорема.

en: There were detected changes in the working directory:
    %1$s
    
    Possible file conflicts must be then resolved manually or you will need to revert back to the repository version.
bg: Открити са промени в работната директория:
    %1$s
    
    Вероятно конфликтите между файловете трябва да се отстраняват ръчно или да се възстановят до версията от хранилището.

en: There were errors during the build process.
bg: Имаше грешки по време на компилирането.

en: Thesaurus
bg: Синонимен речник

en: Thesaurus not supported in recent A&A:
bg: Синонимен речник не се поддържа в последни A&A:

en: Thesaurus...|T
bg: Синонимен речник...|С

en: Theses
bg: Дисертация

en: Theta
bg: Тета

en: Thick Space|i
bg: Голямо разстояние

en: Thick space	\;
bg: Голям интервал	„\;“

en: ThickLine
bg: Дебела линия

en: Thickness value
bg: Стойност на дебелината

en: Thin Space|T
bg: Полуинтервал

en: Thin space	\,
bg: Малък интервал	„\,“

en: Third-level
bg: Трето ниво

en: Third-level of the category
bg: Трето ниво на категория

en: This Biblatex variety emulates the Natbib citation commands and thus is best suited for switching from Natbib (or the pre-LyX 2.3 Biblatex workaround) to Biblatex. The natbib mode supports slightly different and a few more styles than normal Biblatex. As with normal Biblatex, the use of 'biber' as Bibliography processor is advised.
bg: Варианта BibLaTeX поддържа команди за Natbib цитати и така е най-удобен за преминаване от Natbib (или по-стари версии  от LyX 2.3) към Biblatex. Програмата Natbib поддържа малко по-различни и няколко допълнителни стила от нормалния Biblatex. Както и при обичайния Biblatex за билиографска програма се препоръчва използването на „biber“.

en: This bibliography section contains...
bg: Този библиографски раздел съдържа...

en: This is a local layout file.
bg: Това е локален файл за оформление.

en: This is the default output format for LyX documents, except for DocBook classes, documents that use non-TeX fonts and Japanese documents
bg: Това е изходния формат по подразбиране за LyX докуменнтите с изключение на документите в DocBook клас, които използват шрифтове различни от TeX и документите на японски.

en: This list consists of all databases that are indexed by LaTeX and thus are found without a file path. This is usually everything in the bib/ subdirectory of LaTeX's texmf tree. If you want to reuse your own database, this is the place you should store it.
bg: Този списък съдържа всички файлови бази данни, които са индексирани от LaTeX и така са намерени без път до тях. Това обикновено е всичсо във bib/ поддиректорията от дървото texmf на LaTeX. Ако желаете да изпозвате ваша собствена база данни това е мястото, където да я съхранявате.

en: This portion of the document is deleted.
bg: Тази част от документа е изтрита.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
bg: Тази програма е свободен софтуер; можете да я разпространявате и/или модифицирате при условията на Общия публичен лиценз на ГНУ така както е публикуван от Фондацията за свободен софтуер; валидна е версия 2 на лиценза или (по ваше усмотрение) всяка следваща версия

en: This row is the footer of the last page
bg: Отбелязване на този ред като завършващ - последен на последната страница

en: This row is the header of the first page
bg: Отбелязване на този ред като заглавн на първата страница (в началото на таблицата)

en: This starts the lyxserver. The pipes get an additional extension ".in" and ".out". Only for advanced users.
bg: Това стартира LyX сървъра.  Тръбите получават допълнително разширение ".in" und ".out".  Само за напреднали потребители.

en: This text defines the width of the paragraph label
bg: Този текст определя ширината на етикета на абзаца ?!?

en: ThreeAffiliations
bg: Три принадлежности

en: ThreeAuthors
bg: Трима автори

en: Tibetan
bg: тибетски

en: Time (Current)|T
bg: Час (текущ)

en: Time (Fixed)|x
bg: Час (точен)|Ч

en: Time (current)
bg: Час (текущ)

en: Tiny
bg: Дребен

en: Title
bg: Заглавие

en: Title and Preamble Hacks
bg: Подобрения в заглавието и преамбюла

en: Title item:
bg: Заглавие на точка:

en: Title of this part
bg: Заглавие на тази част

en: Title*
bg: Заглавие*

en: Title*:
bg: Заглавие*:

en: Title:
bg: Заглавие:

en: TitleItem
bg: Заглавие на точка

en: Todo[Inline]
bg: Поправка[в реда]

en: Todo[margin]
bg: Поправка[в полето]

en: Toggle
bg: Превкл.

en: Toggle bottom line
bg: Превключване на долния кант на избраните клатки

en: Toggle emphasis
bg: Окрояване на текста

en: Toggle left line
bg: Превключване на левия кант на избраните клетки

en: Toggle noun
bg: Открояване като съществително име

en: Toggle outline
bg: Превключване на панела със структурата на документа

en: Toggle right line
bg: Превключване на десния кант на избраните клатки

en: Toggle the selected branch
bg: Активиране и деактивиране на избраното разклонение.

en: Toggle top line
bg: Превключване на горниая кант на избраните клетки

en: Toggles view of the file list
bg: Показване на списъка с пътища към класове и стилове

en: Toolbars|T
bg: Ленти с инструменти|и

en: Tools|T
bg: Инструменти|И

en: Tooltip
bg: Подсказка

en: Tooltip Text
bg: Текст на подсказка

en: Top
bg: отгоре

en: Top Line|T
bg: Горен ред

en: Top center
bg: горе в средата

en: Top left
bg: горния ляв ъгъл

en: Top right
bg: горния десен ъгъл

en: Top smash	\smasht
bg: Смачкване отгоре	„\smasht“

en: Top|T
bg: Горе

en: Top|p
bg: Отгоре

en: Total Height
bg: Обща височина

en: Town
bg: Град

en: Track Changes|T
bg: Активиране|А

en: Track changes
bg: Проследяване на промените

en: Traditional (auto-selected)
bg: Обикновено (автоматично избрано)

en: Transform Field to Static Text|T
bg: Преобразуване на поле в статичен текст|Т

en: Transition
bg: Преход

en: Translation
bg: Пояснение

en: Translator
bg: Преводач

en: Translator:
bg: Преводач:

en: Treat uppercase/lowercase writing as distinct
bg: Различаване на малки и големи букви

en: Triangle down
bg: Триъгълник надолу

en: Triangle left
bg: Триъгълник наляво

en: Triangle right
bg: Триъгълник надясно

en: Triangle up
bg: Триъгълник нагоре

en: Try to Open Citation Content...|O
bg: Опит за отваряне съдържанието на цитата...

en: Try to keep persistent view of the uncollapsed nodes
bg: Запазване непроменен изглед на възлите при свиване дървото

en: Tufte Book
bg: Книга Tufte

en: Tufte Handout
bg: Брошура Tufte

en: Turkish
bg: турски

en: Turkish (ISO 8859-9)
bg: Турско (ISO 8859-9)

en: Turkmen
bg: туркменски

en: Turns on the change tracking and showing changes in LaTeX output for the resulting document
bg: Включва проследяване на промените и показва промените в изходния документ на LaTeX

en: Tutorial|T
bg: Обучение|О

en: Two-&column document
bg: Документ с две колони

en: TwoAffiliations
bg: Две принадлежности

en: TwoAuthors
bg: Двама автори

en: Type
bg: Тип

en: Type and Size
bg: Тип и размер

en: Type: %1$s
bg: Тип: %1$s

en: Typewriter
bg: Равноширока

en: Typewriter	\mathtt
bg: Равноширок	\mathtt

en: U&nderlining:
bg: &Подчертаване:

en: UNDEFINED
bg: НЕДЕФИНИРАНО

en: URL could not be accessed
bg: Унифициран ресурсен локатор (URL) е недостъпен!

en: URL label
bg: URL етикет

en: URL text
bg: URL текст

en: URL|U
bg: Унифициран ресурсен локатор (URL)

en: US executive
bg: Executive (САЩ)

en: US legal
bg: Legal (САЩ)

en: US letter
bg: Letter (САЩ)

en: Ukrainian
bg: украински

en: Unable to open file `%1$s'.
bg: Неwimen при отваряне на файл „%1$s“.

en: Unable to read local layout file.
bg: Неуспешно четене на локален файл за оформление.

en: Unable to remove the temporary directory %1$s
bg: Неупешно премахване на временна директория „%1$s“

en: Unable to set document class.
bg: Не може да се зададе клас на документа.

en: Unable to set layout for ID: %1$s
bg: Неуспех при задаване на оформление за № %1$s

en: Unapplied changes
bg: Неприложени промени

en: Unavailable: %1$s
bg: Неналичен: %1$s

en: Unbalanced braces!
bg: незатворени скоби!

en: Uncodable character '%1$s' (code point %2$s)
bg: Символ, които не може да се кодира „%1$s“ (на позиция %2$s).

en: Uncodable character in author initials
bg: Символ, който не може да се кодира в инициалите на автора

en: Uncodable character in author name
bg: Символ, който не може да се кодира в името на автора

en: Uncodable character in class options
bg: Символ, които не може да се кодира в опциите за клас

en: Uncodable character in document metadata
bg: Докумена съдържа символи метаданните, които не могат да се кодират.

en: Uncodable character in file path
bg: Символ, които не може да се кодира в пътя на файла.

en: Uncodable character in user preamble
bg: Символ, които не може да се кодира в преамбюла от потребителя

en: Uncodable characters
bg: Символи, които не могат да се кодират

en: Uncodable characters in inset
bg: Символ, които не може да се кодира в добавка

en: Uncodable characters in listings inset
bg: Символ, които не може да се кодира в добавка със списък

en: Uncodable content
bg: Съдържание, които не може да се кодира

en: Undefined branches used in this document.
bg: Неопределени разклонения използвани в документа.

en: Undefined flex inset
bg: Недефинирана текстова добавка

en: Undefined reference
bg: Неопределена препратка

en: Underline
bg: Подчертаване

en: Underline %1$s,
bg: Подчертаване %1$s,

en: Underline spaces in generated output
bg: Отбелязване на интервалите в крайния текст

en: Underlining of text
bg: Подчертаване на текста

en: Undo
bg: Отмяна

en: Undo Last Check In|U
bg: Отмени последното вкарване(U)|U

en: Undo|U
bg: Отмяна|О

en: Unfold Math Macro|n
bg: Заместване на математически макрос|м

en: Unicode (utf8)
bg: Уникод (utf8)

en: Unify Graphics Groups|U
bg: Обединяване на графични групи

en: Unit (864 m)	\unittwo
bg: Мерна ед. (864 м)	„\unittwo“

en: Unit (km)	\unitone
bg: Мерна ед. (км)	„\unitone“

en: Unit fraction (20 km/h)	\unitfracthree
bg: Дробни мерни ед. (20 km/h)	„\unitfracthree“

en: Unit fraction (km/h)	\unitfrac
bg: Дробна мерна ед. (км/ч)	„\unitfrac“

en: Unit of width value
bg: Мерна единица за ширина

en: Unknown
bg: непознат

en: Unknown &word:
bg: Непозната дума:

en: Unknown Argument
bg: непознат елемент

en: Unknown Info!
bg: Непозната информация!

en: Unknown action
bg: Непознато действие

en: Unknown action %1$s
bg: Непознато действие %1$s

en: Unknown branch
bg: Неопределено разклонение

en: Unknown listing parameter name: %1$s
bg: Непознато име на параметър: %1$s

en: Unknown or invalid LyX function
bg: Непозната или невалидна функция на LyX

en: Unknown parameter name:
bg: Непознато име на параметър:

en: Unknown token: %1$s %2$s
bg: Непознато израз: %1$s %2$s

en: Unnumbered
bg: без номера

en: Unset all borders of the current (selected) cell(s)
bg: Премахване на всички кантове на текущо избраните клетки

en: Unset all lines
bg: Премахване на всички кантове на избраните клетки

en: Update
bg: Обнови изгледа

en: Update %1$s
bg: Актуализиране на %1$s

en: Update (Other Formats)|p
bg: Опресняване във формат|ф

en: Update Local Directory From Repository|d
bg: Опресняване на локалната директория от хранилището

en: Update Master Document|a
bg: Опресняване на главния документ

en: Update Other Formats
bg: Опресни други формати

en: Update [%1$s]|U
bg: Опресни прегледа [%1$s]|О

en: Update dialog when moving context
bg: Актуализиране на диалога когато се сменя контекста

en: Update master document
bg: Опресняване на главния документ

en: Update navigation tree
bg: Актуализирне на навигационното дърво

en: Update other formats
bg: Опресни изгледа на други формати

en: Update the display
bg: Връщане в изходно положение

en: Update the label list
bg: Опресняване на списъка с етикети

en: Upper Sorbian
bg: горнолужишки

en: Uppercase Letter
bg: Главни букви

en: Uppercase|U
bg: Главни букви|Г

en: Upright
bg: Изправен

en: Upsilon
bg: Ипсилон

en: Urdu
bg: урду (лашкари)

en: Usage: lyx [ command line switches ] [ name.lyx ... ]
    Command line switches (case sensitive):
    	-help              summarize LyX usage
    	-userdir dir       set user directory to dir
    	-sysdir dir        set system directory to dir
    	-geometry WxH+X+Y  set geometry of the main window
    	-dbg feature[,feature]...
                      select the features to debug.
                      Type `lyx -dbg' to see the list of features
    	-x [--execute] command
                      where command is a lyx command.
    	-e [--export] fmt
                      where fmt is the export format of choice. Look in
                      Tools->Preferences->File Handling->File Formats->Short Name
                      to see which parameter (which differs from the format name
                      in the File->Export menu) should be passed. To export to
                      the document's default output format, use 'default'.
                      Note that the order of -e and -x switches matters.
    	-E [--export-to] fmt filename
                      where fmt is the export format of choice (see --export),
                      and filename is the destination filename.
    	-i [--import] fmt file.xxx
                      where fmt is the import format of choice
                      and file.xxx is the file to be imported.
    	-f [--force-overwrite] what
                      where what is either `all', `main' or `none',
                      specifying whether all files, main file only, or no files,
                      respectively, are to be overwritten during a batch export.
                      Anything else is equivalent to `all', but is not consumed.
    	--ignore-error-message which
                      allows you to ignore specific LaTeX error messages.
                      Do not use for final documents! Currently supported values:
                      * missing_glyphs: Fontspec `missing glyphs' error.
    	-n [--no-remote]
                      open documents in a new instance
    	-r [--remote]
                      open documents in an already running instance
                      (a working lyxpipe is needed)
    	-v [--verbose]
                      report on terminal about spawned commands.
    	-batch    execute commands without launching GUI and exit.
    	-version  summarize version and build info
    Check the LyX man page for more details.
bg: Употреба: lyx [ опции ] [ име_на_файл.lyx ... ]
    Опции (различават се главни и малки букви):
    	-help              преглед на употребата на LyX.
    	-userdir dir       задава dir като потребителска директория.
    	-sysdir dir        задава dir като системна директория.
    	-geometry WxH+X+Y  задава размерите на главния прозорец.
    	-dbg опция[,опция]...
                         избор на опции за съобщения за грешки.
                         Въведете „lyx -dbg“ за списък на опциите.
    	-x [--execute] command
                         изпълнява LyX-командата command.
    	-e [--export] fmt
                         експортира файла във изходен формат fmt. Отворете
                         Инструменти->Настройки->Работа_с_файлове->Файлови_формати->Съкращения
                         за да проверите параметъра за подаване (който се различават от
                         името на формата във менюто Файл->Експорт).За експорт към
                         формата по подразбиране за документа използвайте „default“
                         Забележете, че последователността на -e и -x опциите е от значение.
    	-E [--export-to] fmt filename
                         където fmt е избрания експортен формат (виж --export),                     а filename е името на крайния файл.	-i [--import] fmt file.xxx
                         където fmt е избрания формат за импорт,
                         а file.xxx е файла, от който ще се импортира.
    	-f [--force-overwrite] what
                         където what e „all“ (всички), „main“ (главния) или “none“ (нищо),
                         показвайки дали всички файлове (all), само главния файл (main) или
                         нито един файл (none) ще бъдат презаписани по време на експорта.
                         Всяка друга опция е еквивалентна на „all“ и не се обработва.
    	--ignore-error-message which
                         позволява пренебрегването на определени съобщения за грешка в LaTeX.
                         Не използвайте тази опция за крайния документ. Поддържани стойности:
                         * missing_glyphs: Fontspec `missing glyphs' error.
    	-n [--no-remote]
                         отваря документи в нов процес.
    	-r [--remote]
                         отваря документи във вече стартиран процес - необходим е
                         работещ lyxpipe
    	-v [--verbose]
                         отпечатва в терминала пуснатите команди.
    	-batch             изпълнява команди без да се стартира ГПИ и спира.
    	-version           обобщение на версия и информация за компилирането.
    Вижте man страницата на LyX за повече информация.

en: Use "..." to shorten long completions.
bg: Използване на "..." за съкращавене на дълги дописвания.

en: Use &justification in LyX work area
bg: &Подравняване на текста в работната среда

en: Use &keyboard map
bg: Клавишна подредба

en: Use &old style figures
bg: Използване на цифри с различна височина

en: Use Class Defaults
bg: Възстановяване по подразбиране

en: Use Computer Algebra System|m
bg: Използване на алгебрична изчисл. система

en: Use Default &Formal Style
bg: Използване на формален стил по подразбиране

en: Use M&ac-style cursor movement
bg: Използване на Mac стил движение на кусора

en: Use OpenType and TrueType fonts directly (requires XeTeX or LuaTeX)
    You need to install the package "fontspec" to use this feature
bg: Директно използване на шрифтовете OpenType и TrueType (изисква XeTeX или LuaTeX)
    Необходимо е да инсталирате пакета „fontspec“ за да използвате тази функционалност.

en: Use OpenType and TrueType fonts with the fontspec package (requires XeTeX or LuaTeX)
bg: Позволяване употребата на OpenType и TrueType шрифтове с помощта на „frontec“ пакета (изисква XeTeX/LuaTeX)

en: Use UTF-8 'as-is': do not load any supporting packages, do not convert any characters to LaTeX macros. For use with non-TeX fonts (XeTeX/LuaTeX) or custom preamble code.
bg: Директно използване на UTF-8: не се зареждат допълнителни пакети, символи не се котвертират до макроси на LaTeX. Използва се с шрифтове неподдържащи TeX (XeTeX/LuaTex) или код от заглавната част.

en: Use a real small caps shape, if the font provides one
bg: Използване на по-малки главни букви (вместо малки букви) ако шрифта ги е дефинирал

en: Use capitalized form of formatted reference. (Works only for formatted references, and only if you are using refstyle.)
bg: Използва се формата с главни букви на препратката. Функционира само за форматирани препратки и само ако се използва „refstyle“.

en: Use change &bars in output
bg: Използване на черти в крайния документ

en: Use change bars in addition to change tracking markup
bg: Използване на вертикални черти в допълнение към открояване на промените

en: Use d&ynamic quotation marks
bg: Динамичен знак за кавички

en: Use default (grid-like) border style
bg: Използване на стил на кантовете подобен на решетка

en: Use dynamic quotes (%1$s)|d
bg: Използване на динамични кавички (%1$s)

en: Use extended character table
bg: Използване на разширена кодова таблица за кодиране на текста

en: Use formal (a.k.a. booktabs) border style (no vertical borders)
bg: Използване на формален стил таблица (без вертикални кантове)

en: Use icons from system's &theme
bg: Използване на икони от системната тема

en: Use language-dependent traditional encodings.
bg: Избиране на традиционно за езика кодиране.

en: Use need&auth option
bg: &Питане за конвертори с „needauth“

en: Use old st&yle figures
bg: Използване на цифри встар стил

en: Use old style &figures
bg: Използване на цифри в стар стил

en: Use old style instead of lining figures
bg: Използване на цифри с различна височина вместо подравнени.

en: Use plural form of formatted reference. (Works only for formatted references, and only if you are using refstyle.)
bg: Използване на формата за множествено число на препратката. Функционира само за форматирани препратки и само ако се използва „refstyle“.

en: Use s&ingle instance
bg: &Стартиране с един процес

en: Use the class' default alignment for floats, whatever it is.
bg: Използване на подравнянане по подразбиране за плаващи обекти от този клас (каквото и да е то)

en: Use the color scheme of your Operating System/Desktop Environment
bg: Използване на цветовата схема от графичната среда на операционната система

en: Use the default alignment for this paragraph, whatever it is.
bg: Използване на подравняване по подразбиране за този параграф, каквото и да е то.

en: Use the document's default alignment for floats, as specified in Document Settings.
bg: Използване на подравняването по подразбиране за плаващите обекти на този документ както е посочино в настройките на документа

en: Use this to set the correct mapping file for your keyboard. You'll need this if you for instance want to type German documents on an American keyboard.
bg: Използвайте това, за да зададете правилната подредба за вашата клавиатура. Това ще ви е нужно, ако искате например да пишете немски документи с американска подредба.

en: Use true s&mall caps
bg: Използване на малки главни букви

en: User &interface language:
bg: &Език на графичния интерфейс:

en: User Defined|U
bg: Дефиниран от потребителя

en: User Email|E
bg: Ел. поща на потребителя

en: User Files Only
bg: Само потребителски файлове

en: User Interface
bg: Потребителски интерфейс

en: User Name|U
bg: Име на потребителя

en: User and System Files
bg: Потребителски и системни файлове

en: User commands
bg: Потребителски команди

en: User directory
bg: Директория на потребителя

en: User's Guide|U
bg: Ръководство на потребителя|Р

en: Uses the knitr package in R for dynamic report generation. This R package has to be installed for this module to work: install.packages('knitr'). Note it depends on R >= 2.14.1. For more info see http://yihui.name/knitr
bg: Използване на пакета „knitr“ на R зе динамично генериране на доклади. За да работи този модул R пакета трябва да бъде инсталиран: install.package('knitr'). Версията на R трябва да е >= 2.14.1. За повече информация http://yihui.name/knitr

en: V-Factor
bg: Верт. коефицент

en: VPhantom
bg: Верт. фантом

en: Value of the line thickness.
bg: Стойност за дебелината на линията

en: Value of the line width.
bg: Стойност за ширината на линията (нейната дължина)

en: Value of the vertical line offset.
bg: Стойност на вептикалното отстояние на линията от другите обекти

en: Variable
bg: променлив

en: Variable-width Minipages
bg: Министраници с променлива ширина

en: Variable[[Width]]
bg: разтягане

en: Vector &graphics format
bg: Формат за векторна графика

en: Vector graphics
bg: Векторна графика

en: VectorGraphics
bg: Векторна графика

en: Verbatim
bg: Дословен

en: Verbatim*
bg: Дословно*

en: Verse
bg: Стих

en: Version
bg: Версия

en: Version Control
bg: Управление на ревизиите

en: Version Control Information
bg: Информация за управление на версиите

en: Version Control Log
bg: Журнал за контрол на версиите

en: Version Control Revision|V
bg: Ревизия на документа

en: Version Control|V
bg: Управление на ревизиите|У

en: Version control
bg: Система за контрол на версиите

en: Version control detected.
bg: Открита е система за контрол на ревизиите

en: Vert. Adjustment
bg: Верт. подравняване

en: Verti&cal Phantom
bg: Вертикален фантом

en: Verti&cal alignment:
bg: Вертикално подравняване

en: Vertical
bg: Вертикално

en: Vertical Phantom|V
bg: Вертикален фантом|В

en: Vertical Space
bg: вертикално отстояние

en: Vertical Space Settings
bg: Настройка на вертикално отстояние

en: Vertical Space...|V
bg: Вертикално отстояние|В

en: Vertical adjustment: c (center), t (top) or b (bottom)
bg: Вертикално подравняване: с (център), t (горе) или b (долу)

en: Vertical alignment
bg: Вертикално подравняване

en: Vertical alignment of the box (with regard to baseline)
bg: Вертикално подравняване на рамката спрямо основата.

en: Vertical alignment of the content inside the box
bg: Вертикално подравняване на съдържанието в рамката.

en: Vertical alignment of the table
bg: Вертикално подравняване съдържанието на клетката

en: Vertical fill
bg: Вертикално запълване

en: Vertical phantom	\vphantom
bg: Вертикален фантом	„\vphantom“

en: Vertical space
bg: Вертикално отстояние

en: Vertical space of the phantom content
bg: Вертикално празно пространство за съдържанието на фантома

en: VerticalSpace
bg: Вертикално разстояние

en: Video URL:
bg: Видео URL:

en: Vietnamese
bg: виетнамски

en: View
bg: Изглед

en: View %1$s
bg: Преглед като %1$s

en: View &Log ...
bg: Преглед на &журнал...

en: View (Other Formats)|F
bg: Преглед във формат|е

en: View Complete &Log...
bg: Отваряне на целия журнал

en: View Master Document|M
bg: Показване на главния документ

en: View Other Formats
bg: Показване на други формати

en: View [%1$s]|V
bg: Преглед с [%1$s]|р

en: View master document
bg: Показване на главния документ

en: View other formats
bg: Покажи документа в други формати

en: View revision log
bg: Преглед на журнала на промените

en: View/Update
bg: Изглед и обновяване

en: View|V
bg: Изглед|з

en: Visible Space
bg: Видимо разстояние

en: Visible Space|V
bg: Видим интервал|и

en: Visible Space|a
bg: Видим интервал|В

en: Volume
bg: Том

en: Volume:
bg: Том:

en: W&idth:
bg: &Ширина:

en: WARNING: LaTeX is allowed to execute external commands for this document. Right click to change.
bg: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Позволено е на LaTeX да изпълнява външни команди за този документ. Щракнете с десния бутон за промяна.

en: Warning
bg: Предупреждение

en: Warning!
bg: Предупреждение!

en: Wavy
bg: вълнообразно

en: Wavy underline %1$s,
bg: Вълнообразно подчертаване %1$s,

en: We reached the end of the document, would you like to continue from the beginning?
bg: Достигнат е края на документа. Желаете ли да продължите от началото?

en: Welcome to LyX!
bg: Добре дошли в LyX!

en: Welsh
bg: уелски

en: Western European (CP 1252)
bg: Западно-европейско (CP 1252)

en: Western European (CP 850)
bg: Западно-европейско (CP 850)

en: Western European (CP 858)
bg: Западно-европейско (CP 858)

en: Western European (ISO 8859-1)
bg: Западно-европейско (ISO 8859-1)

en: Western European (ISO 8859-15)
bg: Западно-европейско (ISO 8859-15)

en: Western European (Macintosh Roman)
bg: Западно-европейско (Macintosh Roman)

en: Wh&ole words
bg: &Цели думи

en: What to do when existing files are going to be overwritten on export.
bg: Какво да се прави ако трябва да се презаписват съществуващи файлове при експорт на документи?

en: When enabled, ask user before launching any external converter with the 'needauth' option.
bg: Когато е активирана отметката потребителя се пита преди стартиране на външенконвертор с „needauth“ опция

en: When enabled, use of converters with the 'needauth' option is forbidden.
bg: Когато е активирана отметката се забранява употребата на конвертори с „needauth“ опция

en: When the TAB completion is not unique, there won't be a delay of the popup. It will be shown right away.
bg: Ако дописването с клавиша „Табулация“ не е уникално, няма забавяне при показване на  изскачащия прозорец. Той се показва веднага.

en: Whether to comply strictly with XHTML 1.1.
bg: Спазвана стриктен XHTML 1.1 стандарт

en: Whether to open documents in an already running instance of LyX. (Set the LyXServer pipe path and restart LyX to enable this feature)
bg: Отметнете за да отваряте документи във вече стартираната програма (процес) на LyX. Настройте пътя на сървърния канал на LyX и рестартирайте LyX за да разрешите тази опция.

en: Whole words only
bg: Само цели думи

en: Wid&th:
bg: Ширина:

en: Width
bg: ширина

en: Width of image in output
bg: Крайна ширина на изображението

en: Width of the box
bg: Ширина на полето

en: Width of the section Box
bg: Ширина на раздела с рамка

en: Width value
bg: Размер на ширината

en: Windows && Work Area
bg: Прозорци и работна площ

en: With &TeX fonts:
bg: Само с шрифтове на Tex:

en: With /
bg: с „/“

en: With n&on-TeX fonts:
bg: С включени и други шрифтове:

en: Word to look up
bg: Избрана дума за проверка в речника

en: Words with less than the specified number of characters will not be completed.
bg: Думи с по-малко от избрания брой букви няма да се дописват автоматично.

en: Workarea events
bg: Събития от работната среда

en: Wrap Float Settings
bg: Настройки на плаващ в текста обект

en: Wrap by Preview|y
bg: Показване в предвар. изглед|и

en: Wrap search?
bg: Търсене отново?

en: Write CSS to file
bg: Записване на CSS във файл

en: Write failure
bg: Грешка при запис

en: Wrong argument. Must be 'examples' or 'templates'.
bg: Неправилен аргумент. Трябва да е „examples“ or „templates“.

en: Wrong command line option `%1$s'. Exiting.
bg: Грешна опция от командния ред „%1s“. Излизане.

en: Wrong focus!
bg: Сгрешен фокус!

en: XY-pic|X
bg: XY-изображение|X

en: Xfig figure
bg: Изображение на Xfig

en: Xi
bg: Хи

en: Xindy error:
bg: Грешка в xindy:

en: Year of copyright:
bg: Година на авторско право:

en: Year:
bg: Година:

en: Yes
bg: Да

en: Yes, &Reload
bg: Да, &презареди

en: You cannot change a format's short name if the format is used by a converter. Please remove the converter first.
bg: Не може да се променя краткото име на формат ако формата се използва  от конвертор. Първо премахнете конвертора.

en: You cannot insert a space at the beginning of a paragraph. Please read the Tutorial.
bg: Не може да се поставят интервали в началото на абзаца. Проверете ръководството.

en: You cannot type two spaces this way. Please read the Tutorial.
bg: Не може да се въвеждат последователно два или повече интервали! Проверете ръководството!

en: You cannot use the following languages together in one LaTeX document because they require conflicting language packages:
    %1$s%2$s
bg: Не можете да използвате следните езици едновременно в един документ на LaTeX, защото те изискват несъвместими пакети за език:
    %1$s%2$s

en: You have specified a non-existent user LyX directory, %1$s.
    It is needed to keep your own configuration.
bg: Посочена е несъществуваща потребителска LyX директория „%1$s“.
    Тя е необходима зя да се запази вашата лична конфигурация.

en: You must include this file in the document
    '%1$s' in order to use the master document
    feature.
bg: Необходимо е да включите този файл в документа
    „%1$s“ за да използвате настройките за главен документ

en: Your E-mail address
bg: Вашия адрес на ел. поща

en: Your name
bg: Вашето име

en: Zoom In|I
bg: Увеличаване

en: Zoom Out|O
bg: Намаляване

en: [Appendix]
bg: [Приложение]

en: [Change Tracking]
bg: [Проследяване на промените]

en: [INCLUDED FILE %1$s DELETED!]
bg: [Включениат файл %1$s е изтрит!]

en: [List Of Slides]
bg: Списък на кадрите

en: [List of FIXMEs]
bg: [Списък „Поправки“]

en: [List of PDF Comments]
bg: [Списък с PDF коментари]

en: [List of TODOs]
bg: [Списък със ЗАДАЧИ]

en: [No options predefined]
bg: [Няма предефинирани опции]

en: [[Toolbar]]Automatic|A
bg: Авт.

en: [[Toolbar]]Off|f
bg: Изкл.

en: [[Toolbar]]On|O
bg: Вкл.

en: [[do]]&Open
bg: &Отваряне

en: [[do]]O&pen
bg: О&тваряне

en: [[is]]O&pen
bg: &Отваряне

en: [x]
bg: квадратни [x]

en: \alph{enumii})
bg: \alph{enumii}

en: \begin_document is missing
bg: липсва „\begin_document“

en: \begin_header is missing
bg: липсва „\begin_header“

en: \thesection Conclusions
bg: \thesection заключения

en: above
bg: отгоре

en: active
bg: активна

en: all cited references
bg: всички цитирани препратки

en: all references
bg: всички препратки

en: all uncited references
bg: всички нецитирани препратки

en: allcaps
bg: главни букви

en: alpha
bg: алфа

en: altaffiliation mark
bg: знак за принадлежнаст

en: altaffilmark
bg: знак за принадлежност

en: and
bg: и

en: angle
bg: ъгъл

en: appendix marker
bg: маркер за приложение

en: aquarius
bg: Водолей

en: aries
bg: Овен

en: auto
bg: автоматично

en: automatically
bg: автоматично

en: background
bg: фон

en: bar
bg: черта

en: bcancel
bg: обратно съкращение

en: before
bg: преди

en: below
bg: отдолу

en: beta
bg: бета

en: bibliography entry
bg: библиографски запис

en: big[[delimiter size]]
bg: голям

en: bigg[[delimiter size]]
bg: голяяям

en: bilingual
bg: двуезичен

en: black
bg: черен

en: blue
bg: син

en: bottom area
bg: долна област

en: branch label
bg: етикет на разклонение

en: brown
bg: кафяв

en: button background
bg: фон на бутон

en: button background (broken reference)
bg: фон на бутон (невалидна връзка)

en: button background (broken reference) under focus
bg: фон на бутон (невалидна връзка) на фокус

en: button frame (broken reference)
bg: рамка на бутон (невалидна връзка)

en: cancel
bg: съкращение

en: cancelto
bg: съкращение към

en: cancer
bg: Рак

en: capricornus
bg: Козирог

en: cc:
bg: точно копие до:

en: cc[[unit of measure]]
bg: cc

en: changed text (workarea, 1st author)
bg: променен текст (работна среда, 1-ви автор)

en: changed text (workarea, 2nd author)
bg: променен текст (работна среда, 2-ри автор)

en: changed text (workarea, 3rd author)
bg: променен текст (работна среда, 3-ти автор)

en: changed text (workarea, 4th author)
bg: променен текст (работна среда, 4-ти автор)

en: changed text (workarea, 5th author)
bg: променен текст (работна среда, 5-ти автор)

en: chemistry
bg: химия

en: chi
bg: хи

en: chktex failure
bg: Грешка в chktex

en: code
bg: код

en: command inset
bg: команда за добавка

en: command inset (broken reference)
bg: команда за добавка (прекъсната връзка)

en: command inset background
bg: фон на команда за добавка

en: command inset frame
bg: рамка на команда за добавка

en: comment background
bg: фон на коментар

en: comment label
bg: коментар на етикет

en: conversion failed
bg: Фатална грешка при конвертиране!

en: cursor
bg: курсор

en: cyan
bg: циан

en: darkgray
bg: тъмносив

en: de&grees
bg: градуса

en: decoration type / matrix border
bg: тип декорация / матричен кант

en: degrees
bg: градуса

en: delta
bg: делта

en: differences
bg: разлики

en: dot
bg: точка

en: double
bg: двоен

en: double frame
bg: двоен контур

en: drop shadow
bg: хвърляща сянка

en: dynamic[[Quotes]]
bg: динамични

en: earth
bg: Земя

en: email
bg: ел. поща

en: email:
bg: ел. поща:

en: emph
bg: наблягане

en: empty
bg: няма

en: emptyset
bg: празно множество

en: end-of-line marker
bg: маркер за край на ред

en: endnote
bg: Бележка в края

en: epsilon
bg: епсилон

en: equiv
bg: еквивалентно

en: eta
bg: ета

en: exists
bg: съществува

en: fancy
bg: декоративен

en: female
bg: мъж

en: fig.
bg: фиг.

en: file
bg: файл

en: file not imported!
bg: файлът не е импортиран!

en: footnote label
bg: етикет на бел. под линия

en: forall
bg: за всяко

en: frameless
bg: без контур

en: fullmoon
bg: пълнолуние

en: gamma
bg: гама

en: gemini
bg: Близнаци

en: graphics background
bg: фон на изображение

en: grave
bg: гравис/ударение

en: gray
bg: сив

en: green
bg: зелен

en: greyedout inset background
bg: фон на цветна бележка

en: greyedout inset label
bg: етикет н ацветна бележка

en: greyedout inset text
bg: Текст на цветна бележка

en: headings
bg: надписи

en: iconv conversion failed
bg: Фатална грешка при конвертиране с „iconv“!

en: ignore
bg: игнориране

en: imported.
bg: импортиран.

en: in[[math relation]]
bg: in

en: in[[unit of measure]]
bg: инч

en: index label
bg: индексен етикет

en: infty
bg: безкрайност

en: inherit
bg: наследяване

en: inline completion
bg: дописване в реда

en: inset background
bg: добавка фон

en: inset frame
bg: добавка рамка

en: institutemark
bg: Знак на организацията

en: iota
bg: йота

en: is empty
bg: няма

en: jupiter
bg: Юпитер

en: kappa
bg: капа

en: lambda
bg: ламбда

en: language
bg: Език

en: leftmoon
bg: луна наляво

en: leo
bg: Лъв

en: libra
bg: Везни

en: lightgray
bg: светлосив

en: lime
bg: лимоненозелен

en: listings background
bg: фон на списъци

en: lowercase
bg: малки бекви

en: lyx2lyx Error Log
bg: Журнал за грешки от lyx2lyx

en: m (default)
bg: m (по подразбиране)

en: magenta
bg: маджента

en: male
bg: жена

en: margin
bg: бел. в полето

en: margin note label
bg: етикен на бележка в полето

en: marginnote
bg: бел. в полето (Tufte)

en: mars
bg: Марс

en: math background
bg: фон на мат. израз

en: math frame
bg: рамка на мат. израз

en: math line
bg: ред на мат. израз

en: math macro
bg: мат. макрос

en: mercury
bg: Меркурий

en: mu
bg: мю

en: mu[[unit of measure]]
bg: mu

en: nabla
bg: набла оператор

en: neg
bg: отрицание

en: neptune
bg: Нептун

en: new page
bg: нова страница

en: new thought
bg: главни букви (Tufte)

en: newfile
bg: новфайл

en: newmoon
bg: новолуние

en: no
bg: не

en: non-active
bg: неактивна

en: none
bg: няма

en: not released yet
bg: все още неиздадена

en: note
bg: бележка

en: note background
bg: фон на бележка

en: note label
bg: етикет на бележка

en: noun
bg: същ.

en: nu
bg: ню

en: number of needed lines
bg: брой необходими редове

en: off
bg: изкл.

en: olive
bg: маслинен

en: omega
bg: омега

en: on
bg: вкл.

en: on page <page>
bg: на стр. <страница>

en: online cite
bg: цитиране в реда

en: or
bg: или

en: orange
bg: оранжев

en: oval, thick
bg: овална, дебела

en: oval, thin
bg: овална, тънка

en: page break / line break
bg: край на страница / нов ред

en: page[[nomencl]]
bg: стр.

en: per chapter
bg: за всяка глава

en: per child document
bg: за всеки поддокумент

en: per part
bg: за всяка част

en: per section
bg: за всеки раздел

en: per subsection
bg: за всяка подраздел

en: personal module
bg: личен модул

en: phantom inset text
bg: текст на добавка „фантом“

en: phi
bg: фи

en: pi
bg: пи

en: pink
bg: розов

en: pisces
bg: Риби

en: plain
bg: обикновен

en: pluto
bg: Плутон

en: previewed snippet
bg: прегледен фрагмент

en: prime
bg: просто

en: psi
bg: пси

en: pt
bg: пункт

en: purple
bg: пурпур

en: red
bg: червен

en: rho
bg: ро

en: rightmoon
bg: луна надясно

en: rotation angle
bg: ъгъл на завъртане

en: ruby text
bg: руби текст

en: s inline completion dela&y
bg: [сек.] забавяне преди дописване в реда

en: s popup d&elay
bg: [сек.] забавяне преди изскачащия прозорец

en: sagittarius
bg: Стрелец

en: saturn
bg: Сатурн

en: scorpio
bg: Скорпион

en: scroll indicator
bg: индикатор за превъртане

en: see equation[[nomencl]]
bg: виж

en: selected text
bg: избран текст

en: selection
bg: избор

en: shaded background
bg: цветен фон

en: shaded box
bg: сянка на рамка

en: short title
bg: кратко заглавие

en: shortdownarrow
bg: къса стрелка надолу

en: shortleftarrow
bg: къса стрелка наляво

en: shortrightarrow
bg: къса стрелка надясно

en: shortuparrow
bg: къса стрелка нагоре

en: sidenote
bg: странична бел.

en: sigma
bg: сигма

en: simple frame
bg: обикновен контур

en: simple frame, page breaks
bg: обикновен контур, прекъсване на страница

en: small
bg: малък

en: smallcaps
bg: по-малки главни

en: space
bg: интервал

en: special character
bg: специален символ

en: standard
bg: стандартен

en: static[[Quotes]]
bg: статични

en: strike
bg: Зачертавене

en: strong
bg: усилване

en: table
bg: таблица

en: table line
bg: ред на таблица

en: table on/off line
bg: ред на таблица вкл./изкл.

en: tau
bg: тав

en: taurus
bg: Телец

en: teal
bg: синьозелен

en: text
bg: текст

en: text%1$s
bg: текст%1$s

en: thanks
bg: Благодарности

en: the <LFUN-COMMAND> argument of buffer-forall is not valid
bg: аргумента <LFUN-COMMAND> от buffer-forall не е валиден

en: theta
bg: тета

en: tilde
bg: тилда

en: uncodable character
bg: символ, които не може да се кодира

en: undefined
bg: неприсвоино

en: unknown type!
bg: непознат тип!

en: unknown version
bg: неподната версия

en: upsilon
bg: ипсилон

en: uranus
bg: Уран

en: use number of lines
bg: използване номера на редове

en: varDelta
bg: Делта символ

en: varGamma
bg: Гама символ

en: varLambda
bg: Ламбда символ

en: varOmega
bg: Омега символ

en: varPhi
bg: Фи символ

en: varPi
bg: Пи символ

en: varPsi
bg: Пси символ

en: varSigma
bg: Сигма символ

en: varTheta
bg: Тета символ

en: varUpsilon
bg: Епсилон символ

en: varXi
bg: Хи символ

en: varepsilon
bg: епсилон сърповиден

en: varphi
bg: фи символ

en: varpi
bg: пи символ

en: varrho
bg: ро символ

en: varsigma
bg: сигма в края

en: vartheta
bg: тета символ

en: venus
bg: Венера

en: version
bg: версия

en: violet
bg: виолетов

en: virgo
bg: Дева

en: white
bg: бял

en: xcancel
bg: зачеркване на кръст

en: xi
bg: кси

en: yellow
bg: жълт

en: yes
bg: да

en: zeta
bg: зета

en: {x}
bg: фигурни {x}

en: |x|
bg: прави черти |х|

en: ||x||
bg: двойни черти ||x||
