lyx 1.6.3 - en to nb translation catalogue (4996 entries)

en:    options:
nb:    opsjoner:

en:  (changed)
nb:  (endret)

en:  (not available)
nb:  (utilgjengelig)

en:  (not installed)
nb:  (ikke installert)

en:  (read only)
nb:  (skrivebeskyttet)

en:  (sideways)
nb:  (sidelengs)

en:  (version control)
nb:  (versjonskontroll)

en:  (version control, locking)
nb:  (versjonskontroll, låser)

en:  at
nb:  på

en:  could not write file!
nb:  kunne ikke skrive filen!

en:  done.
nb:  ferdig.

en:  not known
nb:  ukjent

en: # [number of Prob]
nb: # [antall probl]

en: %1$d characters (excluding blanks)
nb: %1$d tegn (uten mellomrom)

en: %1$d characters (including blanks)
nb: %1$d tegn (inkludert mellomrom)

en: %1$d strings have been replaced.
nb: %1$d strenger har blitt erstattet.

en: %1$d words
nb: %1$d ord

en: %1$s
     is not readable.
nb: %1$s 
    er uleselig

en: %1$s (unavailable)
nb: %1$s (ikke tilgjengelig)

en: %1$s (unknown)
nb: %1$s (ukjent)

en: %1$s Errors (%2$s)
nb: %1$s feil (%2$s)

en: %1$s Files
nb: %1$s filer

en: %1$s [Class '%2$s']
nb: %1$s [Klasse '%2$s']

en: %1$s and %2$s
nb: %1$s og %2$s

en: %1$s does not appear like a LyX created temporary directory.
nb: %1$s ser ikke ut som en midlertidig mappe som LyX har laget.

en: %1$s ended unexpectedly, which means that it is probably corrupted.
nb: %1$s tok uventet slutt, filen er sannsynligvis korrupt.

en: %1$s et al.
nb: %1$s m.fl.

en: %1$s is from a different version of LyX, but a temporary file for converting it could not be created.
nb: %1$s ble laget med en annen versjon av LyX, men en midlertidig fil for konvertering kunne ikke bli laget.

en: %1$s is from a different version of LyX, but the conversion script lyx2lyx could not be found.
nb: %1$s er fra en annen versjon av LyX, men konverteringsskriptet lyx2lyx var ikke å finne.

en: %1$s is from a newer version of LyX and the lyx2lyx script failed to convert it.
nb: %1$s er fra en nyere versjon av LyX, men konverteringsscriptet lyx2lyx mislyktes med konverteringen.

en: %1$s is from an older version of LyX and the lyx2lyx script failed to convert it.
nb: %1$s er fra en annen versjon av LyX, men konverteringsscriptet lyx2lyx mislyktes med konverteringen.

en: %1$s is not a readable LyX document.
nb: %1$s er ikke et leselig LyX-dokument.

en: %1$s unknown command!
nb: %1$s ukjent kommando!

en: %1$s, %2$s, and %3$s
nb: %1$s, %2$s, og %3$s

en: %1$s: the beginning was reached while searching backward.
    Continue searching from the end?
nb: %1$s: søkte baklengs og kom til starten. Fortsette å søke fra slutten?

en: %1$s: the end was reached while searching forward.
    Continue searching from the beginning?
nb: %1$s: søkte til slutten av dokumentet, 
    fortsette fra starten?

en: &Abort
nb: &Avbryt

en: &Accept
nb: &Aksepter

en: &Add
nb: &Legg til

en: &Add Selected
nb: Legg til v&algt

en: &Add...
nb: &Legg til...

en: &All
nb: &Alt

en: &Apply
nb: &Bruk

en: &Author:
nb: &Forfatter:

en: &Available branches:
nb: &Tilgjengelige dokumentgrener:

en: &Backup directory:
nb: &Sikkerhetskopier:

en: &Backup documents, every
nb: Sikkerhetskopier dokumenter, hvert

en: &Between revisions
nb: Mellom revisjoner

en: &Bind file:
nb: &Hurtigtast-fil:

en: &Bookmarks
nb: &Bokmerker

en: &Borders
nb: &Kantlinjer

en: &Bottom of page
nb: &Nederst på siden

en: &Bottom:
nb: &Nederst:

en: &Box:
nb: &Ramme:

en: &Break long lines
nb: &Bryt lange linjer

en: &Browse...
nb: &Se igjennom...

en: &Bypass validation
nb: &Dropp validering

en: &Cancel
nb: &Avbryt

en: &Cancel export
nb: &Avbryt eksport

en: &Change...
nb: &Forandre...

en: &Clear all session information
nb: Fjern all &informasjon om økta

en: &Clear automatically
nb: Tøm automatisk

en: &Clipping
nb: &Klipp

en: &Close
nb: &Lukk

en: &Collapsed
nb: &Kollapset

en: &Color:
nb: &Farge:

en: &Columns:
nb: &Kolonner:

en: &Comment
nb: &Kommentar

en: &Content:
nb: Innh&old:

en: &Continue
nb: &Fortsette

en: &Copy
nb: &Kopiér

en: &Create
nb: &Nytt

en: &Create directory
nb: &Opprett mappe

en: &DVI viewer paper size options:
nb: &DVI-fremviser papirstørrelse:

en: &Date format:
nb: Datoformat:

en: &Decimal separator:
nb: &Desimalseparator

en: &Decoration:
nb: &Dekor:

en: &Default (numerical)
nb: Stan&dard (numerisk)

en: &Default family:
nb: &Standard familie:

en: &Default...
nb: &Standard...

en: &Delete
nb: &Slett

en: &Delete Key
nb: Slett tast

en: &Description:
nb: &Beskrivelse:

en: &Dialect:
nb: &Dialekt:

en: &Discard
nb: &Forkast

en: &Dismiss
nb: &Ta bort

en: &Display all
nb: &Vis alle

en: &Do not show this warning again!
nb: &Ikke vis denne advarselen igjen!

en: &Document format
nb: &Dokumentformat

en: &Document templates:
nb: &Dokumentmaler:

en: &Don't Add
nb: Ikke legg til

en: &Draft
nb: &Kladd

en: &Draft mode
nb: &Kladd

en: &E-mail:
nb: &E-post:

en: &Edit
nb: &Rediger

en: &Email
nb: &E-post

en: &Enable tool tips in main work area
nb: Musehint i hovedvinduet

en: &Enabled
nb: &I bruk

en: &Errors:
nb: F&eil:

en: &Escape characters:
nb: &Unntakstegn:

en: &Example files:
nb: &Eksempelfiler:

en: &Exit LyX
nb: &Avslutt LyX

en: &Expand macros
nb: &Ekspander makroer

en: &Export formats:
nb: &Eksportformater:

en: &Extended character table
nb: &Utvidet tegntabell

en: &Family:
nb: &Familie:

en: &File
nb: &Fil

en: &File:
nb: &Fil:

en: &Fill Pattern:
nb: &Fyllmønster:

en: &Find Next
nb: &Finn Neste

en: &Find:
nb: &Søk:

en: &Float
nb: &Flytende (Float)

en: &Foot skip:
nb: &Avstand til bunntekst:

en: &From format:
nb: &Fra format:

en: &Function:
nb: Funksjon:

en: &General
nb: &Generelt

en: &Get from File
nb: &Les fra fil

en: &Go Back
nb: &Tilbake

en: &Go to Label
nb: &Gå til merket

en: &Go!
nb: &Søk!

en: &Graphics
nb: &Grafikk

en: &Graphics driver:
nb: &Grafikkdriver:

en: &Greyed out
nb: &Grået ut

en: &Group environments by their category
nb: &Grupper avsnittstyper etter kategori

en: &Height:
nb: &Høyde:

en: &Here if possible
nb: &Her, om mulig

en: &Hide
nb: &Skjul

en: &Hide toolbars
nb: Skjul &verktøylinjer

en: &Horizontal Phantom
nb: &Vannrett fantom

en: &Horizontal alignment:
nb: Vannrett justering:

en: &Horizontal:
nb: &Vannrett:

en: &Huge:
nb: &Enorm:

en: &Hugest:
nb: &Gigantisk:

en: &Icon set:
nb: &Ikoner:

en: &Ignore
nb: Ignorer

en: &Ignore LaTeX rules
nb: &Ignorer LaTeX-regler

en: &Include Type:
nb: &Innkluderingsform:

en: &Include all children
nb: &Inkluder alle underdokumenter

en: &Indent Paragraph
nb: Rykk inn &avsnitt

en: &Indentation:
nb: &Innrykk:

en: &Inline listing
nb: L&isting i tekst

en: &Inner:
nb: &Indre:

en: &Insert
nb: Sett &inn

en: &Justified
nb: &Justert

en: &Keep
nb: &Behold

en: &Keep file
nb: Behold fil

en: &Keep matched
nb: S&amme sort

en: &Key:
nb: &Nøkkel:

en: &Keyword:
nb: Nø&kkelord:

en: &Keywords:
nb: Nø&kkelord:

en: &Label:
nb: &Merke:

en: &Landscape
nb: &Liggende

en: &Language:
nb: Spr&åk:

en: &Large:
nb: Stor:

en: &Larger:
nb: Større:

en: &Largest:
nb: &Størst:

en: &Last line:
nb: &Siste linje:

en: &Left
nb: &Venstre

en: &Left bottom:
nb: &Venstre nederst:

en: &Level:
nb: &Nivå:

en: &Limit text width
nb: &Begrens tekstbredden

en: &Line spacing:
nb: L&injeavstand:

en: &Line span:
nb: &Linjer:

en: &List Indentation:
nb: &Listeinnrykk:

en: &List in Table of Contents
nb: &Vis i innholdsfortegnelse

en: &Load Original
nb: &Åpne originalen

en: &Load backup
nb: &Åpne sikkerhetskopien

en: &Load opened files from last session
nb: Les inn åpne dokumenter fra forrige økt

en: &Local Layout...
nb: &Lokal klasse...

en: &Logical
nb: &Logisk

en: &Main Settings
nb: &Hovedinnstillinger

en: &Maintain aspect ratio
nb: &Korrekt forhold mellom bredde og høyde

en: &Maintain counters and references
nb: Pass på tellere og kryssreferanser

en: &Mark end of paragraphs
nb: &Merk slutten på avsnitt

en: &Mark spaces in output
nb: &Vis mellomrom i utskrift

en: &Master document
nb: Hoveddoku&ment

en: &Master:
nb: &Hoveddokument:

en: &Math output:
nb: For&mler

en: &Math:
nb: &Matte:

en: &Maximum last files:
nb: &Max antall tidligere filer

en: &Merge
nb: Slå sammen

en: &Misc:
nb: &Diverse:

en: &Modify
nb: Modifiser

en: &Name:
nb: &Navn:

en: &New
nb: &Ny

en: &New Document:
nb: &Nytt dokument:

en: &New...
nb: &Ny...

en: &New:[[branch]]
nb: &Ny:

en: &New:[[index]]
nb: &Ny:

en: &Next change
nb: &Neste endring

en: &No
nb: &Nei

en: &Nomenclature command:
nb: &Nomenklatur-kommando:

en: &None
nb: Ingen

en: &Numbered bookmarks
nb: &Nummererte bokmerker

en: &Numbering
nb: &Nummerering

en: &Old Document:
nb: &Gammelt dokument

en: &Open bookmark tree
nb: &Åpne bokmerketreet

en: &Open documents
nb: &Åpne dokumenter

en: &Options:
nb: &Innstillinger:

en: &Orientation:
nb: &Orientering:

en: &Other:
nb: &Annet:

en: &Overwrite
nb: &Overskrive

en: &Overwrite on export:
nb: &Overskrive filer ved eksport:

en: &PATH prefix:
nb: Tillegg til kommandosti (&PATH):

en: &PDF command:
nb: &PDF-kommando:

en: &Page of floats
nb: &Egen side med flytende materiale

en: &Phantom
nb: &Fantom

en: &Placement:
nb: &Plassering:

en: &Portrait
nb: St&ående

en: &Predefined:
nb: &Forhåndsdefinert:

en: &Preserve first case on replace
nb: &Behold stor/liten initial

en: &Previous change
nb: &Forrige endring

en: &Primary:
nb: &Primær:

en: &Proceed
nb: &Fortsett

en: &Processor:
nb: &Program:

en: &Protect:
nb: B&eskytt:

en: &Reconfigure
nb: &Rekonfigurer

en: &Recover
nb: &Gjenopprett

en: &References
nb: &Referanser

en: &Reject
nb: &Forkast

en: &Reload
nb: &Åpne på nytt

en: &Remove
nb: &Fjern

en: &Rename
nb: &Bytte navn

en: &Replace
nb: &Erstatt

en: &Rescan
nb: &Let omigjen

en: &Restore
nb: &Tilbakestill

en: &Retrieve
nb: &Hent

en: &Retry
nb: P&røv igjen

en: &Revert
nb: &Tilbake til lagret

en: &Revisions back
nb: &Revisjoner tilbake

en: &Roman:
nb: &Antikva:

en: &Rotate
nb: V&ri

en: &Rotate sideways
nb: &Roter 90°

en: &Rows:
nb: &Rader:

en: &Sans Serif:
nb: &Grotesk:

en: &Save
nb: Lagre

en: &Search
nb: &Søk

en: &Selection:
nb: Merking:

en: &Send exported file to command:
nb: &Send eksportert fil til kommando:

en: &Series:
nb: &Serie:

en: &Set
nb: På

en: &Set Layout
nb: &Sett stil

en: &Shortcut:
nb: &Hurtigtast:

en: &Show in LyX
nb: &Vis i LyX

en: &Show preview
nb: &Forhåndsvisning

en: &Size:
nb: &Størrelse:

en: &Sort
nb: &Sorter

en: &Spacing:
nb: &Avstand:

en: &Span columns
nb: &Gå over flere kolonner

en: &Spellchecker engine:
nb: Program for &stavekontroll:

en: &Statusbar messages
nb: &Statusfelt meldinger

en: &Stop it
nb: &Stopp det

en: &Strict XHTML 1.1
nb: &Kun XHTML 1.1

en: &Subindex
nb: &Underregister

en: &Subject:
nb: T&ema:

en: &Suppress default date on front page
nb: Dropp dato på for&siden

en: &Table Settings
nb: &Tabellinnstillinger

en: &Target:
nb: &Mål:

en: &Template
nb: &Mal

en: &Temporary directory:
nb: Midlertidige filer:

en: &Thickness:
nb: &Tykkelse:

en: &Tiny:
nb: &Bitteliten:

en: &Title:
nb: &Tittel:

en: &To format:
nb: &Til format:

en: &Toggle all
nb: Fli&pp alle av/på

en: &Top of page
nb: &Øverst på siden

en: &Top:
nb: &Øverst:

en: &Two-sided document
nb: &Tosidig dokument

en: &Typewriter:
nb: &Maskinskrift:

en: &Undefined Branches
nb: &Udefinert dokumentgren

en: &Undefined Branches:
nb: &Udefinerte dokumentgrener

en: &Up
nb: &Opp

en: &Update
nb: &Oppdater

en: &Use "..." to shorten long completions
nb: Forkort lange forslag med "..."

en: &Use Hyperref Support
nb: &Bruk 'hyperref'

en: &Use Windows-style paths in LaTeX files
nb: &Bruk windows-type fil-stier i LaTeX-filer

en: &Use hyperref support
nb: &Bruk 'hyperref'

en: &Use multiple indexes
nb: Br&uk flere registre

en: &Use non-TeX fonts (via XeTeX/LuaTeX)
nb: Br&uk andre skrifttyper enn TeX sine (via XeTeX/LuaTeX)

en: &Use pixmap cache to speed up font rendering
nb: Br&uk hurtilageret for bilder for å vise skrift raskere

en: &Use refstyle (not prettyref) for cross-references
nb: Br&uk "refstyle" (ikke "prettyref") for kryssreferanser

en: &Use system colors
nb: Br&uk systemfarger

en: &User interface file:
nb: &Brukergrensesnittfil:

en: &Validate
nb: &Valider

en: &Value:
nb: &Verdi:

en: &Vertical Offset:
nb: &Loddrett forskyving:

en: &Vertical Phantom
nb: &Loddrett fantom

en: &Vertical alignment in row:
nb: &Loddrett justering i raden:

en: &Vertical space:
nb: &Loddrett avstand

en: &Vertical:
nb: &Loddrett:

en: &View
nb: &Vis

en: &Viewer:
nb: Frem&viser:

en: &Visual
nb: &Visuelt

en: &Web
nb: Nett&side

en: &Wheel scrolling speed:
nb: &Fart for musehjul

en: &Width:
nb: &Bredde:

en: &Without LaTeX
nb: &Uten LaTeX

en: &Working directory:
nb: &Arbeidsmappe:

en: &Yes
nb: &Ja

en: &minutes
nb: &minutt

en: ''text''
nb: ”tekst”

en: (&De)activate
nb: &Av/På

en: (<Reference>)|e
nb: (<referansenr>)|e

en: (<reference>)
nb: (<referansenr>)

en: (MORE)
nb: (MER)

en: (None)
nb: (Ingen)

en: (Post)alveolar click
nb: (Post)alveolart klikk

en: (continuing)
nb: (forsettes)

en: (no initial description)
nb: (ingen beskrivelse)

en: (no log message)
nb: (ingen logg melding)

en: , Boundary:
nb: , grense:

en: , Char: 0x
nb: , tegn: 0x

en: , Depth: %1$d
nb: , dybde: %1$d

en: , Id:
nb: , id:

en: , Inset:
nb: , objekt:

en: , Paragraph:
nb: , avsnitt:

en: , Position:
nb: , posisjon:

en: , Spacing:
nb: , linjeavstand:

en: ,,text''
nb: „tekst”

en: ,,text``
nb: „text“

en: -- Header --
nb: -- Topptekst --

en: --- Back Matter ---
nb: --- Sluttmateriale ---

en: --- Front Matter ---
nb: --- Frontmateriale ---

en: --- Main Matter ---
nb: --- Hovedmateriale ---

en: 1.0 is the standard scrolling speed with the mouse wheel. Higher values will speed it up, low values slow it down.
nb: 1.0 er standardfart for å bla med musehjulet. Høyere tall blar raskere, lavere tall blar roligere.

en: 1st_author_surname:
nb: første forfatter etternavn:

en: <<text>>
nb: «tekst»

en: <All indexes>
nb: <Alle registre>

en: <Invisible Text Follows>
nb: <Usynlig tekst følger>

en: <No Bookmarks Saved Yet>
nb: <Ingen lagrede bokmerker ennå>

en: <No Documents Open>
nb: <Ingen åpne dokumenter>

en: <No prefix>
nb: <Ingen forstavelse>

en: <Page>|P
nb: <side>

en: <Reference> on Page <Page>|f
nb: <referansenr> på side <side>|f

en: <Reference>|R
nb: <referansenr>|R

en: <Visible Text Follows>
nb: <Synlig tekst følger>

en: <page>
nb: <side>

en: <reference>
nb: <referansenr>

en: <reference> on page <page>
nb: <referansenr> på side <side>

en: >>text<<
nb: »tekst«

en: A backup file is successfully loaded, but the original file %1$s is marked read-only. Please make sure to save the document as a different file.
nb: En sikkerhetskopi er lest inn, men originalfilen %1$s kan ikke
    overskrives. Pass på å lagre dokumentet med et annet filnavn.

en: A branch with the name "%1$s" already exists.
    Do you want to merge branch "%2$s" with that one?
nb: Dokumentgrenen med navn "%1$s" fins fra før.
    Vil du slå grenen "%2$s" sammen med den?

en: A chess position diagram.
    This template will use XBoard to edit the position.
    Use the 'File->Save Position' in XBoard to save
    the position that you want to display.
    Make sure to give it a '.fen' extension
    and remember to type in a relative path
    to the LyX document location.
    Within XBoard, use 'Edit->Edit Position'
    to enable general editing of the board.
    You might also check out the
    'Options->Test legality' option, and
    remember to middle and right click to
    insert new material in the board.
    In order for this to work, you have to
    put the bundled lyxskak.sty in a place
    that TeX will find it, and you will need
    to install the skak package from CTAN.
nb: Et sjakkdiagram.
    Denne malen bruker XBoard for å redigere sjakkbrettet.<
    Bruk 'File->Save Position' i Xboard for å lagre
    det brettet du ønsker å vise.
    Pass på at filnavnet ender i '.fen',
    og lagre i samme mappe som LyX-dokumentet.
    I XBoard, bruk 'Edit->Edit Position'
    for å redigere brettet. Du vil kanskje også
    ta en titt på 'Options->Test legality'.
    Husk å bruke midt- og høyreklikk for å
    legge inn nytt materiale på brettet.
    For at dette skal virke, må du ha filen
    lyxskak.sty et sted hvor TeX vil finne
    den, og pakken skak fra CTAN.

en: A comma-separated option list (see the LilyPond documentation for available options).
nb: En kommaseparert liste med opsjoner. (Se LilyPond-dokumentasjonen for tilgjengelige opsjoner).

en: A graphics group with the name '%1$s' already exists.
nb: En bildegruppe med navn '%1$s' fins fra før.

en: A prefix like 'Also at '
nb: Et prefiks som 'også ved '

en: A short form of the frame title used in some themes
nb: En kort versjon av lysarktittelen

en: A short version of the author name
nb: Kort versjon av forfatternavnet

en: A value is expected.
nb: Her må du bruke et tall.

en: A&dd
nb: Leg&g til

en: A&lter...
nb: &Endre...

en: A&ngle:
nb: Vi&nkel:

en: A&ssigned to group:
nb: &Plassert i gruppe:

en: A&vailable Branches:
nb: &Tilgjengelige dokumentgrener:

en: A&vailable Citations:
nb: Til&gjengelige referanser:

en: A&vailable Indexes:
nb: &Tilgjengelige registre:

en: A&vailable indexes:
nb: Tilgjengelige registre:

en: A&vailable:
nb: &Tilgjengelige:

en: ABSTRACT
nb: SAMMENDRAG

en: ABSTRACT:
nb: SAMMENDRAG:

en: ACKNOWLEDGEMENTS
nb: TAKK TIL

en: ACKNOWLEDGMENTS
nb: TAKK TIL

en: ACT
nb: AKT

en: ACT \arabic{act}
nb: AKT \arabic{act}

en: AGU-issue
nb: AGU-utgave

en: AGU-issue:
nb: AGU-utgave:

en: AGU-journal
nb: AGU-tidsskrift

en: AGU-journal:
nb: AGU-tidsskrift:

en: AGU-pages
nb: AGU-sider

en: AGU-pages:
nb: AGU-sider:

en: AGU-volume
nb: AGU-volum

en: AGU-volume:
nb: AGU-volum:

en: AMS Environment|A
nb: AMS Miljø|A

en: AMS align Environment|a
nb: AMS ved siden av miljø (align)|a

en: AMS alignat Environment|t
nb: AMS spesifisert ved siden av miljø (alignat)|t

en: AMS flalign Environment|f
nb: AMS bredt ved siden av miljø (flalign)|f

en: AMS gather Environment|g
nb: AMS samla miljø (gather)|g

en: AMS multline Environment|m
nb: AMS flerlinjemiljø (multline)|m

en: AMS subject classifications:
nb: AMS temaklassifisering:

en: AT RISE:
nb: VED OPPGANG:

en: Abbrev
nb: Forkortelse

en: Abbreviations
nb: Forkortelser

en: Abbreviations:
nb: Forkortelser:

en: Aborted
nb: Avbrutt

en: Aborting process...
nb: Avbryter prosess...

en: About %1
nb: Om %1

en: About LyX
nb: Om LyX

en: About LyX|X
nb: Om LyX|X

en: Above
nb: Over

en: Absolute filename expected.
nb: Forventet absolutt filnavn.

en: Abstract
nb: Sammendrag

en: Abstract (structured)
nb: Sammendrag (strukturert)

en: Abstract (unstructured)
nb: Sammendrag (ustrukturert)

en: Abstract*
nb: Sammendrag*

en: Abstract* (not printed)
nb: Sammendrag* (trykkes ikke)

en: Abstract---
nb: Sammendrag---

en: Abstract.
nb: Sammendrag.

en: Abstract:
nb: Sammendrag:

en: Abstract:
nb: Sammendrag:

en: Accept All Changes|c
nb: Godta alle endringer|a

en: Accept Change|A
nb: Godta endring|G

en: Accept Change|c
nb: Godta endring|G

en: Accept all changes
nb: Godta alle endringer

en: Accept change inside selection
nb: Godta endringer i utvalget

en: Accept compound &words
nb: Tillat sammensatte &ord

en: Accept this change
nb: Aksepter denne endringen

en: Accept words such as "diskdrive"
nb: Aksepter ord som "avisleser"

en: Accepted
nb: Akseptert

en: Accepted:
nb: Akseptert:

en: Acknowledgement
nb: Takk til

en: Acknowledgement \theacknowledgement.
nb: Bekreftelse \theacknowledgement.

en: Acknowledgement \thetheorem.
nb: Bekreftelse \thetheorem.

en: Acknowledgement*
nb: Bekreftelse*

en: Acknowledgement.
nb: Bekreftelse.

en: Acknowledgements
nb: Takk til

en: Acknowledgements.
nb: Takk til.

en: Acknowledgements:
nb: Takk til:

en: Acknowledgments
nb: Takk til

en: Acknowledgments.
nb: Takk til.

en: Action
nb: Aksjon

en: Activate Branch in Master|M
nb: Aktiver gren i hoveddokument|m

en: Activate Branch|A
nb: Aktiver gren|A

en: Activated
nb: Aktivert

en: Ad&vanced
nb: A&vansert

en: Add A&ll
nb: Legg til a&lle

en: Add Column|u
nb: Legg til kolonne|n

en: Add Line Above|A
nb: Ny linje over

en: Add Line Above|o
nb: Ny linje over|o

en: Add Line Below|B
nb: Ny linje under

en: Add Line to Left
nb: Ny linje på venstre side

en: Add Line to Right
nb: Ny linje på høyre side

en: Add Row|A
nb: Legg til rad|a

en: Add Unknown Branch|w
nb: Legg til ukjent dokumentgren

en: Add a BibTeX database file
nb: Legg til en BibTeX-databasefil

en: Add a new branch to the list
nb: Legg en ny dokumentgren til listen

en: Add a new index to the list
nb: Legg et nytt register til listen

en: Add all unknown branches to the list.
nb: Legg alle ukjente dokumentgrener til listen.

en: Add bibliography to &TOC
nb: Bibliografi regis&treres i innholdsfortegnelsen

en: Add bibliography to the table of contents
nb: Vis bibliografien i innholdsfortegnelsen

en: Add column
nb: Legg til kolonne

en: Add row
nb: Legg til rad

en: Add the selected branches to the list.
nb: Legg de valgte dokumentgrenene til listen.

en: Add the word to your personal dictionary
nb: Legg til i personlig ordliste

en: Add to bibliography only.
nb: Legg bare til i litteraturlisten

en: Add to personal dictionary|n
nb: Legg til i personlig ordliste|n

en: Addchap
nb: Ekstrakapittel

en: Addchap*
nb: Ekstrakapittel*

en: Addition
nb: Tillegg

en: Addition:
nb: Tillegg:

en: Additional Features|F
nb: Ekstra muligheter|E

en: Additional LaTeX options
nb: Ekstra opsjoner for LaTeX

en: Additional Space
nb: Ekstra mellomrom

en: Additional Theorem Text
nb: Ekstra teoremtekst

en: Additional text appended to the theorem header
nb: Ekstra tekst føyd til teoremoverskriften

en: Additional vertical space
nb: Ekstra loddrett avstand

en: Addpart
nb: Ekstradel

en: Address
nb: Adresse

en: Address Label
nb: Adresseetikett

en: Address Option
nb: Adresseopsjon

en: Address for Offprints:
nb: Adresse for ekstrakopier:

en: Address:
nb: Adresse:

en: AddressForOffprints
nb: Adresse for ekstrakopier

en: AddressRowA
nb: AdresseradA

en: AddressRowA:
nb: AdresseradA:

en: AddressRowB
nb: AdresseradB

en: AddressRowB:
nb: AdresseradB:

en: AddressRowC
nb: AdresseradC

en: AddressRowC:
nb: AdresseradC:

en: AddressRowD
nb: AdresseradD

en: AddressRowD:
nb: AdresseradD:

en: AddressRowE
nb: AdresseradE

en: AddressRowE:
nb: AdresseradE:

en: AddressRowF
nb: AdresseradF

en: AddressRowF:
nb: AdresseradF:

en: Addresses
nb: Adresser

en: Adds a custom inset whose content is set with multiple columns (2 by default). See the Additional manual, section 'Multiple Text Columns', for a detailed description of multiple columns.
nb: Definerer en stil hvis innhold settes i flere kolonner (standard er 2) Se manualen "Ekstra muligheter", seksjon 'Multiple Text Columns', for en detaljert beskrivelse.

en: Adds an endnote inset, in addition to footnotes. You will need to add \theendnotes in TeX-code where you want the endnotes to appear.
nb: Legger til sluttnoter, i tillegg til fotnoter. Du trenger å legge til \theendnotes i TeX-kode der hvor du vil ha sluttnotene.

en: Adds an environment for hanging paragraphs. Hanging paragraph is a paragraph in which the first line is set to the left margin, but all subsequent lines are indented.
nb: Legger til et miljø for hengende avsnitt. I et hengende avsnitt starter første linje ute ved venstremargen, mens følgende linjer er rykket inn.

en: Adds custom insets that support colored boxes via the tcolorbox package. See the tcolorbox documentation for details.
nb: Legger til egendefinerte objekter for fargede bokser via pakka 'tcolorbox'. Se tcolorbox-dokumentasjonen for detaljer.

en: Adds environments to define header and footer lines. NOTE: To use this module you must set the 'Headings style' in the menu Document Settings -> Page Layout to 'fancy'!
nb: Legger til miljøer for å definere topp/bunntekster. NB! For å bruke dette, må du sette Dokument->Innstillinger->Sidestil->Topptekst til avansert(fancy)!

en: Addsec
nb: Ekstraseksjon

en: Addsec*
nb: Ekstraseksjon*

en: Adjust the depth of the navigation tree
nb: Juster dybden på navigasjonstreet

en: Advanced
nb: Avansert

en: Advanced Find and Replace
nb: Avansert søk og erstatt

en: Advanced Placement Options
nb: Avanserte plasseringsinnstillinger

en: Advanced search cancelled by user
nb: Avansert søk ble avbrutt av bruker

en: Advanced search in progress (press ESC to cancel) . . .
nb: Avansert søk pågår, (trykk ESC for å avbryte) . . .

en: Aegean Numbers
nb: Egeiske tall

en: Affil
nb: Tilkn

en: Affiliation
nb: Tilknytning

en: Affiliation (alternate)
nb: Tilknytning (alternativ)

en: Affiliation (alternate):
nb: Tilknytning (alternativ):

en: Affiliation (none)
nb: Tilknytning (ingen)

en: Affiliation Mark
nb: Tilknytningsmerke

en: Affiliation Prefix
nb: Tilknytningsprefiks

en: Affiliation and/or address of the author
nb: Tilknytning og/eller forfatters adresse

en: Affiliation:
nb: Tilknytning:

en: After Title Text
nb: Tekst etter tittel

en: After the cursor has not moved for this time, the completion popup is shown if it is available.
nb: Når markøren har stått i ro så lenge, vises dialogen med forslag, om den er tilgjengelig.

en: After the cursor has not moved for this time, the inline completion is shown if it is available.
nb: Når markøren har stått stille så lenge, vises forslag om fullføring hvis det er noe.

en: AgainFrame
nb: Repetert lysark

en: Aims
nb: Mål

en: Aims of your work
nb: Målene med ditt arbeid

en: Al&ternative language:
nb: Alternativt språk:

en: Albanian
nb: Albansk

en: Alert
nb: Advarsel

en: Alert Block:
nb: Advarselsramme:

en: AlertBlock
nb: Advarselsramme

en: Algorithm
nb: Algoritme

en: Algorithm \arabic{theorem}
nb: Algoritme \arabic{theorem}

en: Algorithm \thealgorithm.
nb: Algoritme \thealgorithm.

en: Algorithm \thetheorem.
nb: Algoritme \thetheorem.

en: Algorithm*
nb: Algoritme*

en: Algorithm.
nb: Algoritme.

en: Align bottom
nb: Bunnjuster rad

en: Align center
nb: Midtjuster

en: Align left
nb: Venstrejuster

en: Align middle
nb: Midtjuster rad

en: Align on decimal
nb: Juster på desimalkomma

en: Align right
nb: Høyrejuster

en: Align top
nb: Toppjuster rad

en: Aligned Environment|l
nb: "Ved siden av" miljø (aligned)|l

en: AlignedAt Environment|v
nb: Spesifisert "ved siden av" miljø (aligned at)|v

en: Alignment
nb: Justering

en: Alignment not permitted
nb: Justeringen ikke lov.

en: Alignment|i
nb: Justering|J

en: All Borders
nb: Alle

en: All Files
nb: Alle filer

en: All Files (*)
nb: Alle filer (*)

en: All Indexes|A
nb: Alle registre|A

en: All debugging messages
nb: Alle debug meldinger

en: All documents saved.
nb: Alle dokumenter lagret.

en: All entry types
nb: Alle typer

en: All fields
nb: Alle felter

en: All files
nb: Alle filer

en: All indexes
nb: Alle registre

en: All open documents
nb: Alle åpne dokumenter

en: All packages:
nb: Alle pakker:

en: AllCaps
nb: Store bokstaver

en: Allow &floating
nb: Tillat &flyt

en: Allow &page breaks
nb: Tillat &sideskift

en: Allow TeXMacs shorthand, like => converting to \Rightarrow.
nb: Tillat TeXMacs-forkortelser, f.eks. at => konverteres til \\Rightarrow.

en: Allow bitmap fonts to be resized. If you are using a bitmap font, selecting this option may make some fonts look blocky in LyX. Deselecting this option makes LyX use the nearest bitmap font size available, instead of scaling.
nb: Tillat skalering av bitmap-skrifter. Dette kan føre til stygge klumpete bokstaver. Hvis du ikke krysser av, vil LyX bruke nærmeste størrelse i stedet.

en: Allow session manager to save and restore windows geometry.
nb: Gjør vinduet like stort som sist gang du brukte LyX.

en: Allows link text to break across lines.
nb: Tillat ombrekking av hyperlenker.

en: Allows to use Noweb as a literate programming tool.
nb: Tillater å bruke Noweb som verktør for "literate programming".

en: Allows to use the statistical language S/R as a literate programming tool via the Sweave() function. For more info see the LyX example file sweave.lyx.
nb: Lar deg bruke statistikkspråket S/R som et verktøy for "literate programming "
    via Sweave-pakken. For mer informasjon, se eksempelfilen sweave.lyx.

en: Alphabetic Presentation Forms
nb: Alfabetiske ligaturer

en: Already in regular expression mode
nb: Allerede i modus for regulære uttrykk

en: Also Affiliation
nb: Også tilknyttet

en: Alt Affiliation
nb: Alt tilknytning

en: AltAffiliation
nb: AltTilknytning

en: Altaffilation
nb: AltTilknytning

en: Alter Co&lor...
nb: &Endre farge...

en: Alternate Affiliation Option
nb: Alternativ tilknytningsopsjon

en: Alternative
nb: Alternativ

en: Alternative Affiliation
nb: Alternativ tilknytning

en: Alternative Name
nb: Alternativt navn

en: Alternative affiliation:
nb: Alternativ tilknytning:

en: Alternative instead of 'Enclosure'
nb: Alternativ i stedet for 'Vedlagt'

en: Alternative name
nb: Alternativt navn

en: Alternative optional name or title
nb: Alternativt valgfritt navn eller tittel

en: Alternative text for the even header
nb: Alternativ hodetekst for like sider

en: Alveolar lateral click
nb: Alveolart lateralt klikk

en: Always Babel
nb: Alltid babel

en: Always Toggled
nb: Flippes alltid

en: An Xfig figure.
nb: Xfig-bilde.

en: An emergency file is successfully loaded, but the original file %1$s is marked read-only. Please make sure to save the document as a different file.
nb: Lyktes med å åpne nødlagret fil, men originalen %1$s kan ikke overskrives. Pass på å lagre dokumentet med et annet filnavn.

en: An emergency save of the document %1$s exists.
    
    Recover emergency save?
nb: Det fins en nødlagret versjon av dokumentet %1$s.
    
    Gjenopprette det nødlagrede dokumentet?

en: An error occurred while running:
    %1$s
nb: Det skjedde en feil ved kjøring av 
    %1$s

en: An integer is expected.
nb: Her må du bruke et heltall.

en: Ancient Greek Musical Notation
nb: Gammelgresk musikalsk notasjon

en: Ancient Greek Numbers
nb: Oldgreske tall

en: And
nb: Og

en: Angle to rotate image by
nb: Vinkel for å vri bildet

en: Anlagen
nb: Grunn

en: Anrede
nb: Ærend

en: Any Number|N
nb: Hvilket som helst nummer|n

en: Any Word|W
nb: Hvilket som helst ord|h

en: Any changes will be lost. Are you sure you want to revert to the saved version of the document %1$s?
nb: Alle endringer går tapt. Er du sikker på at du vil gå tilbake til den lagrede versjonen av dokumentet %1$s?

en: Anything Non-Empty|o
nb: Hva som helst som ikke er tomt|o

en: Anything|A
nb: Hva som helst|a

en: Apical
nb: Apikal

en: App&ly
nb: &Bruk

en: Appears in TOC
nb: I innholdsliste

en: Append Argument
nb: Legg til argument

en: Append Column|p
nb: Legg til kolonne

en: Append Row|A
nb: Legg til rad|a

en: Append argument
nb: Legg til argument

en: Append the name of this branch to the output filename, given the branch is active.
nb: Legg navnet på dokumentgrenen til navnet på utdatafilen, hvis grenen er aktiv.

en: Appendices
nb: Appendikser

en: Appendix
nb: Appendiks

en: Appendix \Alph{section}:
nb: Appendiks \\Alph{section}:

en: Appendix \thechapter
nb: Appendiks \thechapter

en: Applied "%1$s" to %2$d buffer(s)
nb: Utførte "%1$s" på %2$d objekt(er)

en: Applied "%1$s" to %2$d insets
nb: Utførte "%1$s" på %2$d objekter

en: Apply Last Text Style|A
nb: Bruk forrige tekststil|t

en: Apply changes &immediately
nb: &Øyeblikkelig virkning

en: Apply each change automatically
nb: Bruk endringer med én gang

en: Apply last
nb: Bruk siste tekststil

en: Apply settings immediately
nb: Forandringer gjøres umiddelbart

en: Arabic
nb: Arabisk

en: Arabic (ArabTeX)
nb: Arabisk (ArabTex)

en: Arabic (Arabi)
nb: Arabisk (Arabi)

en: Arabic (CP 1256)
nb: Arabisk (CP 1256)

en: Arabic (ISO 8859-6)
nb: Arabisk (ISO8859-6)

en: Arabic Presentation Forms-A
nb: Arabiske presentasjonsformer A

en: Arabic Presentation Forms-B
nb: Arabiske presentasjonsformer B

en: Area Code:
nb: Områdekode:

en: Area code
nb: Områdekode

en: Argument for statements that requires to specify additional information
nb: Argument for utsagn som krever spesifikasjon av ytterligere informasjon

en: Argument not known in this Layout. Will be supressed in the output.
nb: Ukjent opsjon for denne stilen. Blir ikke med i utdata.

en: Armenian
nb: Armensk

en: Armenian (ArmSCII8)
nb: Armensk (ArmSCII8)

en: Array Environment|y
nb: Ligningssett (Array)|y

en: Arrow
nb: Pilspiss

en: Arrow:
nb: Pilspiss:

en: Arrows
nb: Piler

en: Arrows (extended)
nb: Piler (fler)

en: Article
nb: Artikkel

en: Article (Standard Class with Extra Font Sizes)
nb: Article (standardklasse med fler skriftstørrelser)

en: Article (Standard Class)
nb: Article (standardklasse)

en: Article number:
nb: Artikkelnummer:

en: ArticleMode
nb: Artikkelmodus

en: Articles
nb: Artikler

en: As described in the User Guide, the width of this text determines the width of the label part of each item in environments like List and Description.
    
     Normally, you won't need to set this, since the largest label width of all the items is used.
nb: Bredden på denne teksten bestemmer bredden av etikettdelen i 'liste' 
    og 'beskrivelse', som beskrevet i håndboka.
    
    Vanligvis trenger du ikke stille inn dette, da den lengste etiketten
    normalt avgjør bredden.

en: Ask permission
nb: Be om lov

en: Ask the user
nb: Spør brukeren

en: Aspell
nb: aspell

en: Aspirated
nb: Aspirert

en: Assign the graphic to a group of graphics that share the same settings
nb: Putter bildet i ei bildegruppe, hvor alle bilder har de samme innstillingene.

en: Assign to group '%1$s' anyway
nb: Flytt til gruppe '%1$s' uansett

en: Assigned master does not include this file
nb: Hoveddokumentet inkluderer ikke denne filen.

en: Assumption
nb: Antagelse

en: Assumption \theassumption.
nb: Antagelse \theassumption.

en: Assumption \thetheorem.
nb: Antagelse \thetheorem.

en: Assumption*
nb: Antagelse*

en: Assumption.
nb: Antagelse.

en: Assure counters and references are as in the complete document (prolonges compilation)
nb: Ordne så telleverk og kryssreferanser blir som i det komplette dokumentet (forlenger kompileringstiden)

en: Astronomy & Astrophysics (V. 4, Obsolete)
nb: Astronomy & Astrophysics (V. 4, utgått)

en: At Decimal Separator
nb: Ved desimalseparator

en: Attempted to include file %1$s in itself! Ignoring inclusion.
nb: Prøvde å inkludere filen %1$s i seg selv! Ser bort fra inkluderingen.

en: Attempting to close changed document!
nb: Forsøker å stenge et endret dokument!

en: Author
nb: Forfatter

en: Author Address
nb: Forfatteradresse

en: Author Address:
nb: Forfatteradresse:

en: Author Affiliation
nb: Forfattertilknytning

en: Author Email
nb: Forfatters E-post

en: Author Footnote
nb: Forfatters fotnote

en: Author Footnote Label
nb: Forfatters fotnotemerke

en: Author Label
nb: Forfattermerke

en: Author Mark
nb: Forfattermerke

en: Author Name
nb: Forfatters navn

en: Author Names
nb: Forfatternavn

en: Author Note:
nb: Forfattermerknad:

en: Author Option
nb: Forfatteropsjon

en: Author Running
nb: Løpende forfatter

en: Author Running:
nb: Løpende forfatter:

en: Author URL
nb: Forfatter URL

en: Author affiliation
nb: Forfattertilknytning

en: Author affiliation:
nb: Forfattertilknytning:

en: Author data:
nb: Forfatterdata:

en: Author footnote
nb: Forfatters fotnote

en: Author footnote:
nb: Forfatters fotnote:

en: Author mark
nb: Forfattermerke

en: Author name
nb: Forfatters navn

en: Author names that will appear in the header line
nb: Forfatternavn som vil vises i kolumnetittel

en: Author-year
nb: Forfatter-år

en: Author:
nb: Forfatter:

en: AuthorAddr
nb: Forfatteradresse

en: AuthorNote
nb: Forfattermerknad

en: Authorgroup
nb: Forfattergruppe

en: Authorinfo
nb: Forfatterinfo

en: Authorinfo:
nb: Forfatterinfo:

en: Authormark
nb: Forfattermerke

en: Authors
nb: Forfattere

en: Authors Block
nb: Forfatterramme

en: Authors Block:
nb: Forfatterramme:

en: Auto &begin
nb: Automatisk &start

en: Auto &end
nb: Automatisk sl&utt

en: Auto-edit file %1$s failed
nb: Automatisk redigering av filen %1$s mislyktes

en: Auto-saving %1$s
nb: Autolagrer %1$s

en: Auto-view file %1$s failed
nb: Automatisk visning av filen %1$s mislyktes

en: Autoco&rrection
nb: Automatisk &retting

en: Autocorrect Off ('!' to enter)
nb: Autokorreksjon av ('!' for å slå på)

en: Autocorrect On (<space> to exit)
nb: Autokorreksjon på (<mellomrom> avslutter)

en: Automatic
nb: Automatisk

en: Automatic &inline completion
nb: Fullføre automatisk

en: Automatic &popup
nb: Automatisk dialog

en: Automatic cleanup of the window before LaTeX compilation proceeds
nb: Automatisk rydding i vinduet før LaTeX-kompilering fortsetter

en: Automatic in&line completion
nb: Fullføre automatisk

en: Automatic p&opup
nb: Automatisk dialog

en: Automatic save done.
nb: Automatisk lagring ferdig.

en: Automatic save failed!
nb: Autolagring mislyktes!

en: Automatic update
nb: Automatisk oppdatering

en: Automatically fi&ll header
nb: Fy&ll ut hodet automatisk

en: Autosave failed!
nb: Autolagring feilet!

en: Autosaving current document...
nb: Autolagrer gjelende dokument...

en: Available categories depend on the document encoding. Select UTF-8 for the full range.
nb: Tilgjengelige kategorier avhenger av dokumentkodingen. Velg UTF-8 for alle.

en: Available listing parameters are %1$s
nb: Tilgjengelige parametre for programlisting er %1$s

en: Available listings parameters containing string "%1$s" are %2$s
nb: Tilgjengelige parametre for programlisting som inneholder "%1$s" er %2$s

en: Available templates
nb: Tilgjengelige maler

en: Axiom
nb: Aksiom

en: Axiom \theaxiom.
nb: Aksiom \theaxiom.

en: Axiom \thetheorem.
nb: Aksiom \thetheorem.

en: Axiom*
nb: Aksiom*

en: Axiom.
nb: Aksiom.

en: B&ackreferences:
nb: &Tilbakereferanser:

en: B&reak links over lines
nb: B&rekk lenker over linjeskift

en: BROKEN:
nb: ØDELAGT:

en: Back Matter
nb: Sluttmateriale

en: BackMatter
nb: Sluttmateriale

en: Backaddress
nb: Returadresse

en: Backaddress:
nb: Returadresse

en: Backup &original documents when saving
nb: Sikkerhetskopier &originaldokumenter ved lagring

en: Backup failure
nb: Sikkerhetskopi mislyktes

en: Bad math environment
nb: Feil på matte-miljø

en: Bad status when checking in changes.
    
    '%1$s'
nb: Feil status ved innsjekking
    
    '%1$s'

en: Baltic (CP 1257)
nb: Baltisk (CP 1257)

en: Baltic (ISO 8859-13)
nb: Baltisk (ISO 8859-13)

en: Baltic (ISO 8859-4)
nb: Baltisk (ISO 8859-4)

en: BankAccount
nb: Bankkonto

en: BankAccount:
nb: Bankkonto:

en: BankCode
nb: Bankkode

en: BankCode:
nb: Bankkode:

en: BankRowA
nb: BankRadA

en: BankRowA:
nb: BankRadA:

en: BankRowB
nb: BankRadB

en: BankRowB:
nb: BankRadB:

en: BankRowC
nb: BankRadC

en: BankRowC:
nb: BankRadC:

en: BankRowD
nb: BankRadD

en: BankRowD:
nb: BankRadD:

en: BankRowE
nb: BankRadE

en: BankRowE:
nb: BankRadE:

en: BankRowF
nb: BankRadF

en: BankRowF:
nb: BankRadF:

en: Baseline center
nb: Midt på grunnlinjen

en: Baseline left
nb: Grunnlinje, venstre ende

en: Baseline right
nb: Grunnlinje, høyre ende

en: Basic Latin
nb: Latinske basistegn

en: Basque
nb: Baskisk

en: Beamer Article (Standard Class)
nb: Beamer Article (standardklasse)

en: Beamer Note
nb: Beamer merknad

en: Beamer Presentations|B
nb: Beamer-presentasjoner|B

en: Begin
nb: Start

en: Begin PDF Form
nb: Start PDF-skjema

en: Begin frontmatter
nb: Start frontmateriale

en: Begin of CV
nb: Start CV

en: BeginFrontmatter
nb: StartFrontmateriale

en: Beginning of file reached while searching backward.
    Continue searching from the end?
nb: Søkte baklengs og kom til starten på fila. 
    Fortsette å søke fra slutten?

en: Belarusian
nb: Hviterussisk

en: Below
nb: Under

en: Bet&ween rows:
nb: &Mellom rader:

en: Betreff
nb: Anledning

en: BibTeX Bibliography
nb: BibTeX referanseliste

en: BibTeX Bibliography...|B
nb: BibTeX Referanseliste...|B

en: BibTeX Databases (*.bib)
nb: BibTeX databasefiler (*.bib)

en: BibTeX Generated Bibliography
nb: BibTeX-genererte referanser

en: BibTeX Styles (*.bst)
nb: BibTeX stiler (*.bst

en: BibTeX command and options
nb: Bibtex-kommando og opsjoner

en: BibTeX database to use
nb: Velg BibTeX database som skal brukes

en: BibTeX databases
nb: BibTeX databaser

en: BibTeX error:
nb: BibTeX feil:

en: BibTeX styles
nb: BibTeX stiler

en: Biber error:
nb: Biber feil:

en: Bibliographical backreferences
nb: Bibliografiske tilbakereferanser

en: Bibliography
nb: Referanseliste

en: Bibliography (plain)
nb: Bibliografi (vanlig)

en: Bibliography Entry
nb: Innslag i bibliografi

en: Bibliography Style
nb: Bibliografistil

en: Bibliography entry not found!
nb: Fant ikke bibliografiinnslaget!

en: Bibliography heading
nb: Overskrift bibliografi

en: Bibnote
nb: Bibmerknad

en: Big Operators
nb: Store operatorer

en: Big operators
nb: Store operatorer

en: Big skip
nb: stor avstand

en: Big-sized icons
nb: Store ikoner

en: BigSkip
nb: Stor avstand

en: BigSkip|B
nb: Stor avstand

en: Big[[delimiter size]]
nb: Stor

en: Bigg[[delimiter size]]
nb: Enorm

en: Bilabial click
nb: Bilabialt klikk

en: Binomial	\binom
nb: Binom	\binom

en: Biography
nb: Biografi

en: Biography without photo
nb: Biografi uten foto

en: BiographyNoPhoto
nb: BiografiUtenFoto

en: Birthday
nb: Fødselsdag

en: Block
nb: Ramme

en: Block Elements
nb: Blokker

en: Block Title
nb: Rammetittel

en: Block:
nb: Ramme:

en: Blocks
nb: Rammer

en: BoardCentered
nb: Sentrert brett

en: Body Only
nb: Bare hoveddelen

en: Bold
nb: Fet

en: Bold	\mathbf
nb: Fet	\mathbf

en: Bold symbol	\boldsymbol
nb: Fet symbol	\boldsymbol

en: Book (Standard Class with Extra Font Sizes)
nb: Book (standardklasse med fler skriftstørrelser)

en: Book (Standard Class)
nb: Book (standardklasse)

en: Bookmarks|B
nb: Bokmerker|B

en: Books
nb: Bøker

en: Border above
nb: Strek over

en: Border below
nb: Strek under

en: Botto&m of row:
nb: &Under raden:

en: Bottom
nb: Nederst

en: Bottom Line|B
nb: Bunnlinje|B

en: Bottom center
nb: Midt på nederst

en: Bottom left
nb: Nederst til venstre

en: Bottom right
nb: Nederst til høyre

en: Bottom text:
nb: Bunntekst:

en: Bottomtext
nb: Bunntekst

en: Bottom|B
nb: Bunnjustere rad

en: Bottom|o
nb: Bunnjustere rad|j

en: Box
nb: Ramme

en: Box Drawing
nb: Tegne rammer

en: Box Settings...|x
nb: Rammeinnstillinger...|B

en: Br&owse...
nb: Se igjennom...

en: Braille (default)
nb: Blindeskrift (standard)

en: Braille (dots off)
nb: Blindeskrift (uten prikker)

en: Braille (dots on)
nb: Blindeskrift (med prikker)

en: Braille (mirror off)
nb: Blindeskrift (speil av)

en: Braille (mirror on)
nb: Blindeskrift (speil på)

en: Braille (textsize)
nb: Blindeskrift (tekststørrelse)

en: Braille box
nb: Blindeskriftramme

en: Braille:
nb: Blindeskrift:

en: Braille_dots_off
nb: Blindeskrift_uten_prikker

en: Braille_dots_on
nb: Blindeskrift_med_prikker

en: Braille_mirror_off
nb: Blindeskrift_speil_av

en: Braille_mirror_on
nb: Blindeskrift_speil_på

en: Braillebox
nb: Blindeskriftramme

en: Branch
nb: Dokumentgren

en: Branch "%1$s" already exists.
nb: Dokumentgrenen "%1$s" fins fra før.

en: Branch "%1$s" does not exist.
nb: Dokumentgrenen "%1$s" fins ikke.

en: Branch (%1$s): %2$s
nb: Gren (%1$s): %2$s

en: Branch (child only):
nb: Gren (kun underdokument):

en: Branch (master only):
nb: Gren (kun hoveddokument):

en: Branch (undefined):
nb: Dokumentgren (udefinert):

en: Branch Settings...|B
nb: Greninnstillinger...|G

en: Branch already exists
nb: Dokumentgrenen fins allerede

en: Branch name
nb: Navn på dokumentgren

en: Branch state changes in master document
nb: Endringer i grentilstand i hoveddokument

en: Branch:
nb: Gren:

en: Branches
nb: Dokumentgrener

en: Branch|B
nb: Dokumentgren|D

en: Break lines longer than the linewidth
nb: Bryt linjer som er lenger enn linjebredden

en: Breakable Slash|a
nb: Ombrekkbar skråstrek

en: Breton
nb: Bretonsk

en: Brieftext
nb: Brevtekst

en: Bro&wse...
nb: Se igjennom...

en: Browse...
nb: Se igjennom...

en: Build Info
nb: Kompileringsinfo

en: Build Program|B
nb: Lag programm|o

en: Build errors
nb: 'Build'-feil

en: Bulgarian
nb: Bulgarsk

en: Bulleted Item:
nb: Punkt:

en: BulletedItem
nb: Punkt

en: Bullets
nb: Bomber

en: By Same Author (bib)
nb: Av samme forfatter (bib)

en: Byzantine Musical Symbols
nb: Bysantinske musikalske symboler

en: C&aption:
nb: &Figurtekst:

en: C&enter
nb: &Midstilt

en: C&lear
nb: &Fjern

en: C&olor links
nb: &Fargede lenker

en: C&onverter:
nb: K&onverteringsprogram:

en: C&ustomize Hyperref Options
nb: Tilpasse Hyperref-opsjoner

en: CC
nb: Kopi til

en: CCC code:
nb: CCC kode:

en: CCC-Code
nb: CCC-Kode

en: CD label
nb: CD-etikett

en: CJK Compatibility
nb: CJK Kompatibilitet

en: CJK Compatibility Forms
nb: CJK kompatibilitetsformer

en: CJK Compatibility Ideographs
nb: CJK-kompatible ordtegn

en: CJK Symbols and Punctuation
nb: CJK-symboler

en: CR Categories:
nb: CR kategorier:

en: CR Subject Classification
nb: CR subjektklassifikasjon

en: CR categories
nb: CR kategorier

en: CR category
nb: CR kategori

en: CR-number
nb: CR-nummer

en: CURTAIN
nb: TEPPE

en: CV Color Scheme:
nb: CV fargeskjema:

en: CV Style:
nb: CV-stil:

en: CVColor
nb: CVfarge

en: CVStyle
nb: CVstil

en: Ca&tegory:
nb: Ka&tegori:

en: Calligraphic	\mathcal
nb: Kalligrafisk	\\mathcal

en: Can not insert shortcut to the list
nb: Får ikke lagt hurtigtast til lista

en: Can't add horizontal grid lines in '%1$s'
nb: Kan ikke legge til vannrette linjer i '%1$s'

en: Can't add vertical grid lines in '%1$s'
nb: Kan ikke legge til loddrette linjer i '%1$s'

en: Can't change horizontal alignment in '%1$s'
nb: Kan ikke endre vannrett justering i '%1$s'

en: Can't change number of columns in '%1$s'
nb: Kan ikke endre antall kolonner i '%1$s'

en: Can't change number of rows in '%1$s'
nb: Kan ikke forandre antall rader i '%1$s'

en: Can't set layout!
nb: Kan ikke endre stil!

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Canceled.
nb: Avbrutt.

en: Candle
nb: Lys

en: Cannot convert file
nb: Kan ikke konvertere fil

en: Cannot create backup file %1$s.
    Please check whether the directory exists and is writable.
nb: Kan ikke lage sikkerhetskopien %1$s.
    Vennligst sjekk at mappen fins og er skrivbar.

en: Cannot edit file
nb: Kan ikke redigere filen

en: Cannot index more than one paragraph!
nb: Kan ikke indeksere mer enn ett avsnitt!

en: Cannot remove a Format used by a Converter. Remove the converter first.
nb: Kan ikke fjerne et format som brukes av en konverter. Fjern konverteren først.

en: Cannot remove standard index
nb: Kan ikke fjerne det vanlige registeret

en: Cannot remove temporary directory
nb: Kunne ikke fjerne midlertidig mappe

en: Cannot retrieve CVS status
nb: Kan ikke hente CVS-status

en: Cannot revert document %1$s to repository version.
    The status '%2$s' is unexpected.
nb: Kan ikke ta dokument %1$s tilbake til lagerversjon.
    Status '%2$s' var uventet.

en: Cannot view file
nb: Kan ikke vise fil

en: Capitalize|a
nb: Store Forbokstaver|F

en: Caption
nb: Bildetekst

en: Caption (%1$s)
nb: Bildetekst (%1$s)

en: Caption setup
nb: Bildetekstoppsett

en: Caption setup:
nb: Bildetekstoppsett:

en: Caption:
nb: Tabelloverskrift:

en: Caption:
nb: Bildetekst:

en: Cas&e-sensitive
nb: Stor&e/små bokstaver

en: Case
nb: Tilfelle

en: Case #.
nb: Sak #.

en: Case &sensitive
nb: Skill mellom store og små bokstaver

en: Case &sensitive[[search]]
nb: &Skill store/små bokstaver

en: Case \alph{caseiii}.
nb: Tilfelle \alph{caseiii}.

en: Case \arabic{caseiv}.
nb: Tilfelle \arabic{caseiv}.

en: Case \arabic{casei}.
nb: Tilfelle \arabic{casei}.

en: Case \arabic{case}
nb: Tilfelle \arabic{case}

en: Case \roman{caseii}.
nb: Tilfelle \roman{caseii}.

en: Case \thecase.
nb: Tilfelle \thecase.

en: Case se&nsitive
nb: Skill mellom store og sm&å bokstaver

en: Case-sensiti&ve
nb: Store/små boksta&ver

en: Cases Environment|C
nb: Alternativer (cases)|c

en: Catalan
nb: Katalansk

en: Catchline
nb: Slagord

en: Category: %1$s.
nb: Kategori: %1$s.

en: Cell setting
nb: Ruteinnstillinger

en: Center
nb: Midten

en: Center Footer
nb: Senterfot

en: Center Footer:
nb: Senterfot:

en: Center Header
nb: Senterhode

en: Center Header:
nb: Senterhode:

en: Center overlap \mathclap
nb: Sentrert overlapp \mathclap

en: Centered
nb: Midtstilt

en: Center|C
nb: Sentrer

en: Central European (CP 1250)
nb: Sentraleuropeisk (CP 1250)

en: Central European (CP 852)
nb: Sentraleuropeisk (CP 852)

en: Central European (ISO 8859-2)
nb: Sentraleuropeisk (ISO 8859-2)

en: Change Formula Type|F
nb: Endre formeltype

en: Change Limits Type|L
nb: Endre grensetype

en: Change Tracking|C
nb: Spore endringer

en: Change by %1$s
nb: Endring av %1$s

en: Change made at %1$s
nb: Endring utført %1$s

en: Change the name of the selected branch
nb: Navne om den valgte dokumentgrenen

en: Change tracking
nb: Spore endringer

en: Change:
nb: Endring:

en: Change:
nb: Endring:

en: Changes
nb: Endringer

en: Changes detected
nb: Endringer oppdaget

en: Changes not shown in LaTeX output
nb: Endringer vises ikke i LaTeX

en: Changes will not be highlighted in LaTeX output when using pdflatex, because xcolor and ulem are not installed.
    Please install both packages or redefine \lyxadded and \lyxdeleted in the LaTeX preamble.
nb: Endringer vil ikke utheves ved bruk av pdflatex, fordi
    pakkene xcolor og ulem ikke er installert.
    Vennligst installer disse, eller omdefiner \lyxadded og \lyxdeleted
    i LaTeX preamble.

en: Changes will not be highlighted in LaTeX output, because neither dvipost nor xcolor/ulem are installed.
    Please install these packages or redefine \lyxadded and \lyxdeleted in the LaTeX preamble.
nb: Endringer vil ikke vises i LaTeX utdata, fordi hverken dvipost
    eller xcolor/ulem er installert.
    Vennligst installer disse pakkene, eller omdefiner \lyxadded og \lyxdeleted 
    i LaTeX preamble.

en: Changing number of columns not allowed in 'cases': feature %1$s
nb: Kan ikke endre antall kolonner i 'alternativ-miljø': funksjonalitet %1$s

en: ChapAuthor
nb: KapForfatter

en: ChapMotto
nb: KapMotto

en: ChapSubtitle
nb: KapUndertittel

en: Chapter
nb: Kapittel

en: Chapter ##
nb: Kapittel ##

en: Chapter Exercises
nb: Kapitteloppgaver

en: Chapter \thechapter
nb: Kapittel \thechapter

en: Chapter*
nb: Kapittel*

en: Chapterprecis
nb: Kapittelsammendrag

en: Character is uncodable in verbatim paragraphs.
nb: Tegnet kan ikke kodes i verbatim-avsnitt.

en: Character set
nb: Tegnsett

en: Character:
nb: Tegn:

en: Chart
nb: Diagram

en: Chec&kTeX command:
nb: Chec&kTeX-kommando:

en: Check In Changes...|I
nb: Sjekk inn endringer...|i

en: Check Out for Edit|O
nb: Sjekk ut for endring|u

en: Check TeX|h
nb: Sjekk TeX|j

en: Check for floating listings
nb: Kryss av for å få en flytende programlisting

en: Check for inline listings
nb: Kryss av for listing i teksten

en: Check if this index should be part (e.g., a section) of the former one.
nb: Kryss av hvis dette registeret skal være en del av det forrige.

en: Check if you need multiple indexes (e.g., an Index of Names)
nb: Kryss av om du trenger mer enn ett register (f.eks. et register for navn)

en: Check it to enter parameters that are not recognizable by LyX
nb: Kryss av for å skrive inn parametre som LyX ikke forstår

en: Check spelling
nb: Stavesjekk

en: Check this if the box should break across pages
nb: Kryss av hvis ramma skal kunne deles over sideskift.

en: Check this to allow flexible placement
nb: Kryss av for mer fleksibel plassering

en: Check this to show the current format in the File > Export menu
nb: Kryss av for å vise dette formatet i menyen Fil>Eksport

en: Check to change the order of rotating and scaling
nb: Kryss av for å forandre rekkefølgen for vridning og skalering

en: Check to highlight foreign languages visually in the work area
nb: Kryss av for å merke fremmede språk i hovedvinduet

en: Check to pass the language globally (to the document class), not locally (to the language package)
nb: Kryss av så språket velges globalt (for dokumentklassen), ikke lokalt (bare for språkpakka)

en: Check-in changes
nb: Sjekk inn endringer

en: Check-out for edit
nb: Sjekk ut for å kunne redigere|u

en: CheckTeX start options and flags
nb: Opsjoner for CheckTeX

en: CheckedBox
nb: avkrysset boks \CheckedBox

en: Checking this allows the automatic display of helpful comments for insets in the main work area of an edited document
nb: Kryss av for å få tips om objekter i dokumentet, når musepekeren er over dem.

en: Checking this improves performance, but might decrease the on-screen quality of fonts
nb: Å krysse av her øker ytelsen, men kan gi dårligere kvalitet på skrift på skjermen.

en: Chemistry
nb: Kjemi

en: Chess diagram
nb: Sjakkbrett

en: ChessBoard
nb: Sjakkbrett

en: ChessDiagram
nb: Sjakkbrett

en: Child Document
nb: Underdokument

en: Child Document...|d
nb: Underdokument...|d

en: Child Documents
nb: Underdokumenter

en: Chinese (simplified)
nb: Kinesisk (forenklet)

en: Chinese (simplified) (EUC-CN)
nb: Kinesisk (forenklet) (EUC-CN)

en: Chinese (simplified) (GBK)
nb: Kinesisk (forenklet) (GBK)

en: Chinese (traditional)
nb: Kinesisk (tradisjonelt)

en: Chinese (traditional) (Big5)
nb: Kinesisk (tradisjonell) (Big5)

en: Chinese (traditional) (EUC-TW)
nb: Kinesisk (tradisjonelt) (EUC-TW)

en: ChkTeX warning id #
nb: ChkTeX advarsel id #

en: ChkTeX warning id # %1$d
nb: ChkTeX advarsel id # %1$d

en: Choose UI file
nb: Velg brukergrensesnittfil

en: Choose a filename to export the document as
nb: Velg filnavn som dokumentet skal eksporteres til

en: Choose a filename to save document as
nb: Velg filnavn som dokumentet skal lagres som

en: Choose a filename to save the pasted graphic as
nb: Velg et filnavn for å lagre kopiert grafikk

en: Choose a particular paper size, or set your own with "Custom"
nb: Velg en arkstørrelse, eller spesifiser din egen med "Brukerdefinert"

en: Choose a style file
nb: Velg en stilfil

en: Choose bind file
nb: Velg hurtigtastfil

en: Choose keyboard map
nb: Velg tastaturoppsett

en: Choose the font size for line numbers
nb: Velg skriftstørrelse for linjenumre

en: Chosen File Already Open
nb: Den valgte fila er allerede åpen

en: Chunk
nb: Blokk

en: Chunk ##
nb: Blokk ##

en: Circle
nb: Sirkel

en: Citation
nb: Litteraturreferanse

en: Citation Style
nb: Referansestil

en: Citation st&yle:
nb: Siteringsst&il:

en: Citation-number
nb: Litteraturnr

en: Citation-number:
nb: Litteraturnr:

en: Citation...|C
nb: Litteraturreferanse...|L

en: Citation:
nb: Litteraturreferanse:

en: Citations
nb: Litteraturreferanser

en: Cite reference
nb: Sitert litteratur

en: Cite-other
nb: Sitat-andre

en: Cite-other:
nb: Sitat-andre:

en: City
nb: By

en: City:
nb: By:

en: Claim
nb: Påstand

en: Claim #.
nb: Påstand #.

en: Claim \arabic{theorem}
nb: Påstand \arabic{theorem}

en: Claim \theclaim.
nb: Påstand \theclaim.

en: Claim \thetheorem.
nb: Påstand \thetheorem.

en: Claim*
nb: Påstand*

en: Claim.
nb: Påstand.

en: Class Default
nb: Klassestandard

en: Class Default (TeX Fonts)
nb: Klassestandard (TeX-skrifter)

en: Class not found by LyX. Please check if you have the matching %1$s class and all required packages (%2$s) installed.
nb: LyX fant ikke klassen. Sjekk om du har den matchende klassen "%1$s" og
    alle nødvendige pakker (%2$s) installert.

en: Classic
nb: Klassisk

en: Classification Codes
nb: Klassifiseringskoder

en: Class|C
nb: Klasse|K

en: Clear Bookmarks|C
nb: Fjerne bokmerker|F

en: Clear Double Page
nb: Dobbelt blank side

en: Clear Double Page|D
nb: Sideskift til oddetallside (\cleardoublepage)|d

en: Clear Page
nb: Blank side

en: Clear Page|C
nb: Sideskift inkl. flytende materiale (\clearpage)|c

en: Clear current shortcut
nb: Fjern valgt hurtigtast

en: Click or press Delete to delete the selected citation from the list
nb: Klikk eller trykk "Slett" for å fjerne valgt referanse fra listen

en: Click or press Enter in the search box to search
nb: Klikk eller trykk Enter i søkeboksen for å søke

en: Click or press Enter to add the selected citation to the list
nb: Klikk eller trykk Enter for å legge valgt referanse til listen

en: Click to change the color
nb: Klikk for å forandre fargen

en: Click to define a new graphics group.
nb: Trykk for å lage en ny bildegruppe.

en: Click to detach
nb: Klikk for å koble fra

en: Click to select a local document class definition file
nb: Trykk for å velge en lokal dokumentklassefil

en: Click to select a proposal, double click to look it up.
nb: Klikk for å velge et forslag, dobbeltklikk for å slå det opp.

en: Clip to &bounding box
nb: Klipp til &ramma

en: Clip to bounding box values
nb: Klipp til rammestørrelsen

en: Clipart|#C#c
nb: Bildesamling

en: Close
nb: Lukk

en: Close All
nb: Lukk alle

en: Close All Insets|C
nb: Steng alle objekter

en: Close All Notes|l
nb: Steng alle merknader

en: Close Current View
nb: Lukk dette skjermbildet

en: Close Current View|w
nb: Lukk dette skjermbildet

en: Close File
nb: Lukk

en: Close Inset|C
nb: Lukk objekt

en: Close Window|d
nb: Steng vindu|d

en: Close back rounded vowel
nb: Trang bakre runda vokal

en: Close back unrounded vowel
nb: Trang bakre urunda vokal

en: Close central rounded vowel
nb: Trang midtre runda vokal

en: Close central unrounded vowel
nb: Trang midtre urunda vokal

en: Close document
nb: Lukk dokument

en: Close front rounded vowel
nb: Trang fremre runda vokal

en: Close front unrounded vowel
nb: Trang fremre urunda vokal

en: Close or hide document?
nb: Lukke eller skjule dokumentet?

en: Close tab
nb: Lukk fane

en: Close this dialog
nb: Lukk dette vinduet

en: Close-mid back rounded vowel
nb: Halvtrang bakre runda vokal

en: Close-mid back unrounded vowel
nb: Halvtrang bakre urunda vokal

en: Close-mid central rounded vowel
nb: Halvtrang midtre runda vokal

en: Close-mid central unrounded vowel
nb: Halvtrang midtre urunda vokal

en: Close-mid front rounded vowel
nb: Halvtrang fremre runda vokal

en: Close-mid front unrounded vowel
nb: Halvtrang fremre urunda vokal

en: CloseSection
nb: AvsluttningSeksjon

en: Closes document
nb: Lukker dokumentet

en: Close|C
nb: Lukk|L

en: Closing
nb: Avslutning

en: Closing last &view:
nb: Stenge siste &visning:

en: Closing:
nb: Avslutning:

en: Closings
nb: Avslutninger

en: Co&mmand:
nb: Ko&mmando:

en: Co&ntent:
nb: Innh&old:

en: Co&pier:
nb: Ko&piprogram:

en: Code
nb: Kode

en: Code Point:
nb: Unikode:

en: Collaboration
nb: Samarbeid

en: Collaboration:
nb: Samarbeid:

en: Color
nb: Farge

en: Color Box (Dynamic)
nb: Fargeboks (dynamisk)

en: Color Box (Fit Contents)
nb: Fargeboks (tilpasset innholdet)

en: Color Box Setup
nb: Fargeboks innstillinger

en: Colors
nb: Farger

en: Column
nb: Kolonne

en: Column Options
nb: Kolonneopsjoner

en: Column Placement Options
nb: Plasseringsopsjoner for kolonne

en: Column Width %
nb: Kolonnebredde %

en: Column options (see beamer manual)
nb: Kolonneopsjoner (se beamer-manualen)

en: Column placement options (t, T, c, b)
nb: Kolonneplassering (t, T, c, b)

en: Column settings
nb: Kolonneinnstillinger

en: Columns
nb: Kolonner

en: Columns (center aligned)
nb: Kolonner (sentrerte)

en: Columns (top aligned)
nb: Kolonner (toppjusterte)

en: Columns:
nb: Kolonner:

en: ColumnsCenterAligned
nb: Sentrerte kolonner

en: ColumnsTopAligned
nb: Toppjusterte kolonner

en: Combining Diacritical Marks
nb: Sammensatte diakritiske tegn

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
nb: Sammensatte diakritiske symboltegn

en: Combining Half Marks
nb: Kombinerende halvmerker

en: Command Buffer
nb: Kommandolinje

en: Command and options for nomencl (usually makeindex)
nb: Kommando og opsjoner for nomenklatur (vanligvis makeindex)

en: Command definition file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local commands/ directories.
nb: Kommandodefinisjonsfil. Du kan oppgi en absolutt sti, eller la LyX se i sine globale og lokale kommandomapper.

en: Command disabled
nb: Det går ikke her og nå

en: Command e&nd:
nb: Sluttkommando:

en: Command not allowed without a buffer open
nb: Kommandoen er ikke mulig uten et åpent dokument

en: Command not allowed without any document open
nb: Kommandoen er ikke lov uten åpne dokumenter

en: Command not handled
nb: Kommandoen ble ikke håndtert

en: Command s&tart:
nb: Startkommando:

en: Command-
nb: Kommando-

en: Comment
nb: Kommentar

en: Comment|C
nb: Kommentar|K

en: Comment|m
nb: Kommentar|K

en: Commission
nb: Kommisjon

en: Company Name
nb: Firmanavn

en: Company name
nb: Firmanavn

en: Compare LyX files
nb: Sammenligne LyX-dokumenter

en: Compare Revisions
nb: Sammenlign revisjoner

en: Compare different revisions
nb: Sammenlign ulike versjoner

en: Compare with Older Revision...|C
nb: Sammenlign med eldre revisjon...

en: Compare with last revision
nb: Sammenlign med siste versjon

en: Compare with older revision
nb: Sammenlign med eldre versjon

en: Compare...|C
nb: Sammenlign...|m

en: Complete Source
nb: Hele kildekoden

en: Computation cannot be performed for AMS math environments.
    Change the math formula type and try again.
nb: Kan ikke regne på AMS-miljøer. Gjør om formelen og prøv igjen.

en: Computer
nb: Datamaskin

en: Concepts
nb: Konsepter

en: Conclusion
nb: Konklusjon

en: Conclusion \theconclusion.
nb: Konklusjon \theconclusion.

en: Conclusion \thetheorem.
nb: Konklusjon \thetheorem.

en: Conclusion*
nb: Konklusjon*

en: Conclusion.
nb: Konklusjon.

en: Condition
nb: Forutsetning

en: Condition \thecondition.
nb: Forutsetning \thecondition.

en: Condition \thetheorem.
nb: Forutsetning \thetheorem.

en: Condition*
nb: Forutsetning*

en: Condition.
nb: Forutsetning.

en: Conference
nb: Konferanse

en: Conference:
nb: Konferanse:

en: Configuration files reading
nb: Lesning av konfigurasjons filer

en: Configure the width of the text cursor. Automatic zoom-controlled cursor width used when set to 0.
nb: Velg bredden på markøren i teksten, eller sett 0 for å la zoom-faktoren styre størrelsen.

en: Conjecture
nb: Konjektur

en: Conjecture #.
nb: Konjektur #.

en: Conjecture \arabic{theorem}
nb: Konjektur \arabic{theorem}

en: Conjecture \theconjecture.
nb: Konjektur \theconjecture.

en: Conjecture \thetheorem.
nb: Konjektur \thetheorem.

en: Conjecture*
nb: Konjektur*

en: Conjecture.
nb: Konjektur.

en: Consecutive number for the alternative affiliations
nb: Rekkefølgenummer for alternative tilnytninger

en: Consecutive number for the author affiliations
nb: Rekkefølgenummer for forfatterens tilknytninger

en: Consider run-together words, such as "diskdrive" for "disk drive", as legal words?
nb: Tillat sammensatte ord?

en: Contents
nb: Innhold

en: Context
nb: Kontekst

en: Context of your work (optional, can be left empty)
nb: Sammenheng med arbeidet ditt (valgfritt, kan være tom)

en: Continued fraction	\cfrac
nb: Kjedebrøk	\cfrac

en: Continued fraction (left)	\cfracleft
nb: Kjedebrøk (venstre)	\cfracleft

en: Continued fraction (right)	\cfracright
nb: Kjedebrøk (høyre)	\cfracright

en: Continuing
nb: Fortsettes

en: Contributor List
nb: Bidragsytere

en: Contributors
nb: Bidragsytere

en: Control
nb: Styring

en: Control Pictures
nb: Kontrollbilder

en: Control-
nb: Ctrl-

en: Controls the layout of enumerate, itemize, description, and list/labeling. See section Customized Lists of the User's Guide for a detailed description.
nb: Styre stilen for nummerering, punktliste, beskrivelse og liste/etikettering.
    Se delen "Customized Lists" i Håndboka, for detaljert forklaring.

en: Conversion Failed!
nb: Kunne ikke konvertere!

en: Conversion failed
nb: Kunne ikke konvertere

en: Conversion script failed
nb: Konverteringsscriptet mislyktes

en: Conversion script not found
nb: Fant ikke konverteringsscriptet

en: Convert
nb: Konvertere

en: Convert to current format
nb: Konverterer til dagens format

en: Converter Defi&nitions
nb: Defi&nerte konvertere

en: Converter File Cache
nb: Hurtilager for konverterte filer

en: Converters
nb: Konvertere

en: Converting document to new document class...
nb: Konverterer dokument til ny tekstklasse...

en: Converting to loadable format...
nb: Konverterer til lastbart format...

en: CopNum
nb: Kopinummer

en: Coptic
nb: Koptisk

en: Copy
nb: Kopier

en: Copy Column|p
nb: Kopier kolonne|p

en: Copy Column|y
nb: Kopier kolonne|p

en: Copy Document Settings from:
nb: Kopiere dokumentinnstillinger fra:

en: Copy Row|o
nb: Kopier rad|o

en: Copy Text|o
nb: Kopier tekst|o

en: Copy as Reference|C
nb: Kopier som kryssreferanse

en: Copy as Reference|R
nb: Kopier som kryssreferanse

en: Copy document?
nb: Kopiere dokumentet?

en: Copying %1$s to %2$s failed.
nb: Mislyktes i å kopiere %1$s til %2$s.

en: Copyright
nb: Opphavsrett

en: Copyright data:
nb: Opphavsrett data:

en: Copyright year:
nb: Opphavsrett år:

en: CopyrightYear
nb: Opphavsrettsår

en: Copyrightdata
nb: Opphavsrettsdata

en: Copy|p
nb: Kopier|p

en: CorAuthor mark
nb: Korr. forfattermerke

en: CorAuthormark
nb: KorrForfattermerke

en: Corollary
nb: Korollar

en: Corollary #.
nb: Korollar #.

en: Corollary \arabic{theorem}
nb: Korollar \arabic{theorem}

en: Corollary \thecorollary.
nb: Korollar \thecorollary.

en: Corollary \thetheorem.
nb: Korollar \thetheorem.

en: Corollary*
nb: Korollar*

en: Corollary.
nb: Korollar.

en: Corr Author:
nb: Korresponderende forfatter:

en: Correspondence to:
nb: Korrespondanse til:

en: Corresponding Author
nb: Korresponderende forfatter

en: Corresponding author
nb: Korresponderende forfatter

en: Corresponding author text:
nb: Korresponderende forfatter tekst:

en: Corrupt File
nb: Korupt fil

en: Could not copy a temporary file from %1$s to %2$s.
nb: Fikk ikke kopiert midlertidig fil fra %1$s til %2$s.

en: Could not copy the file
    %1$s
    into the temporary directory.
nb: Fikk ikke kopiert filen
    %1$s
    inn i midlertidig mappe.

en: Could not create a temporary directory in
    "%1$s"
    Make sure that this path exists and is writable and try again.
nb: Kunne ikke lage en midlertidig mappe i
    %1$s. 
    Forsikre deg om at denne
    stien eksisteres og er skrivbar, og prøv igjen.

en: Could not create temporary directory
nb: Klarte ikke å lage midlertidig mappe

en: Could not find LaTeX command for character '%1$s' (code point %2$s)
nb: Fant ikke LaTeX-kommando for tegnet '%1$s' (kodepunkt %2$s)

en: Could not find UI definition file
nb: Fant ikke brukergrensesnittfilen

en: Could not find `cua.bind' file
nb: Fant ikke tastaturfilen `cua.bind'

en: Could not find bind file
nb: Finner ikke fil med tastekombinasjoner

en: Could not find default UI file
nb: Fant ikke standard brukergrensesnittfil

en: Could not find stdinsets.inc! This may lead to data loss!
nb: Fant ikke stdinsets.inc! Dette kan føre til datatap!

en: Could not insert document %1$s
nb: Kunne ikke sette inn dokumentet %1$s

en: Could not load class
nb: Fikk ikke tak i klassen

en: Could not load included file
    `%1$s'
    Please, check whether it actually exists.
nb: Kunne ikke lese inkludert fil
    `%1$s'
    Vennligst sjekk om den virkelig fins.

en: Could not load master
nb: Kunne ikke åpne hoveddokument

en: Could not move a temporary directory from %1$s to %2$s.
nb: Fikk ikke flyttet midlertidig mappe fra %1$s til %2$s.

en: Could not move a temporary file from %1$s to %2$s.
nb: Fikk ikke flyttet midlertidig fil fra %1$s til %2$s.

en: Could not open document %1$s
nb: Kunne ikke åpne dokumentet %1$s

en: Could not open file
nb: Kan ikke åpne fil

en: Could not open the specified document
    %1$s.
nb: Kunne ikke åpne dokumentet
    %1$s.

en: Could not read configuration file
nb: Kunne ikke lese konfigurasjonsfilen

en: Could not read file
nb: Kunne ikke lese filen

en: Could not read stdinsets.inc! This may lead to data loss!
nb: Kunne ikke lese stdinsets.inc! Dette kan føre til datatap!

en: Could not read template
nb: Uleselig mal

en: Could not read the specified document
    %1$s
    due to the error: %2$s
nb: Kunne ikke åpne det spesifiserte dokumentet
    %1$s.
    på grunn av feilen: %2$s

en: Could not reload document %1$s.
nb: Kunne ikke gjenåpne dokument %1$s.

en: Could not remove the temporary directory %1$s
nb: Kunne ikke fjerne den midlertidige mappa %1$s

en: Could not run chktex successfully.
nb: Mislyktes med chktex.

en: Could not update TeX information
nb: Kunne ikke oppdatere TeX-informasjon

en: Couldn't copy file
nb: Fikk ikke kopiert fil

en: Couldn't export file
nb: Kunne ikke eksportere fil

en: Couldn't import file
nb: Kan ikke importere fil

en: Couldn't proceed.
nb: Kunne ikke fortsette.

en: Country
nb: Land

en: Create new document?
nb: Lage nytt dokument med dette navnet?

en: Credits
nb: Bidrag

en: Criterion
nb: Kriterie

en: Criterion \arabic{theorem}
nb: Kriterie \arabic{theorem}

en: Criterion \thecriterion.
nb: Kriterie \thecriterion.

en: Criterion \thetheorem.
nb: Kriterie \thetheorem.

en: Criterion*
nb: Kriterie*

en: Criterion.
nb: Kriterie.

en: Croatian
nb: Kroatisk

en: Crop
nb: Klipp

en: Cross-Reference...|R
nb: Kryssreferanse...|K

en: Cross-reference
nb: Kryssreferanse

en: Cross-reference as it appears in output
nb: Kryssreferansen slik den blir i utskrift

en: Cross-term
nb: Kryssreferanse

en: Cross-term:
nb: Kryssreferanse:

en: CrossList
nb: Kryssliste

en: Currency Symbols
nb: Valutasymboler

en: Current Address
nb: Nåværende adresse

en: Current Paragraph
nb: Aktuelt avsnitt

en: Current address:
nb: Nåværende adresse:

en: Current cell:
nb: Tabellrute:

en: Current column position
nb: Kolonne nr

en: Current document and all related documents belonging to the same master document
nb: Dette dokumentet og alle som hører inn under samme hoveddokument

en: Current row position
nb: rad nr

en: Current word
nb: Ukjent ord

en: Cursor &follows scrollbar
nb: Markøren følger &rullefeltet

en: Cursor i&ndicator
nb: Markør&indikator

en: Cursor movement:
nb: Flytte markøren:

en: Cursor not in table
nb: Markøren er ikke i en tabell

en: Cursor width (&pixels):
nb: Markørbredde i skjermpunkter:

en: Cursor, Mouse and Editing Functions
nb: Markør-, mus- og redigeringsfunksjoner

en: Cus&tom:
nb: &Tilpasset:

en: Custom
nb: Brukerdefinert

en: Custom &Width:
nb: Brukerdefinert bredde:

en: Custom Header/Footerlines
nb: Tilpassede topp/bunntekster

en: Custom Insets
nb: Egendefinerte objekter

en: Custom LaTeX preamble macro
nb: Makro for LaTeX preamble

en: Custom Length|C
nb: Brukerdefinert lengde

en: Custom Paragraph Shapes
nb: Brukerdefinerte avsnittsformer

en: Custom column format (LaTeX)
nb: Eget kolonneformat (LaTeX)

en: Custom keyboard definition
nb: Egen definert tastatur definisjon

en: Custom value. "List Indentation" needs to be set to "Custom".
nb: Brukerdefinert verdi. "Listeinnrykk" må settes til "Brukerdefinert".

en: Custom value. Needs spacing type "Custom".
nb: Brukerdefinert verdi. Krever typen "Brukerdefinert".

en: Customer
nb: Kunde

en: Customer no.:
nb: Kunde nr.:

en: Customisable Lists (enumitem)
nb: Tilpassa lister (enumitem)

en: Customization|C
nb: Tilpassing|T

en: Customized...|C
nb: Egendefinert...|E

en: Custom|C
nb: Brukerdefinert

en: Cut
nb: Klipp

en: Cypriot Syllabary
nb: Kypriotiske stavelser

en: Cyrillic
nb: Kyrillisk

en: Cyrillic (CP 1251)
nb: Kyrillisk (CP 1251)

en: Cyrillic (CP 855)
nb: Kyrillisk (CP 855)

en: Cyrillic (CP 866)
nb: Kyrillisk (CP 866)

en: Cyrillic (ISO 8859-5)
nb: Kyrillisk (ISO8859-5)

en: Cyrillic (KOI8-R)
nb: Kyrillisk (KOI8-R)

en: Cyrillic (KOI8-U)
nb: Kyrillisk (KOI8-U)

en: Cyrillic (pt 154)
nb: Kyrillisk (pt 154)

en: Cyrillic (pt 254)
nb: Kyrillisk (pt 254)

en: Czech
nb: Tsjekkisk

en: DPI (dots per inch) of your monitor is auto-detected by LyX. If that goes wrong, override the setting here.
nb: DPI (punkter per tomme) for skjermen din finner LyX ut av automatisk. Hvis det ikke går bra, kan du overstyre her.

en: DUPLICATE:
nb: DUPLIKAT:

en: DV&I command:
nb: DV&I-kommando:

en: Danish
nb: Dansk

en: Databa&ses
nb: Databa&ser

en: Databases:
nb: Databaser:

en: Dataset
nb: Datasett

en: Dataset:
nb: Datasett:

en: Datasets
nb: Datasett

en: Datasets:
nb: Datasett:

en: Date
nb: Dato

en: Date format for strftime output
nb: Datoformat for "strftime"

en: Date of birth:
nb: Fødselsdato:

en: Date:
nb: Dato:

en: Datum
nb: Dato

en: Day
nb: Dag

en: De&fault
nb: &Standard

en: De&lete
nb: &Slett

en: De-select if you do not want LyX to scroll to saved position.
nb: Ikke kryss av om du ikke vil at LyX skal rulle til lagret posisjon.

en: De-select if you don't want LyX to create backup files.
nb: Ikke kryss av, om du ikke vil at LyX skal lage sikkerhetskopier.

en: De-select if you don't want babel to be used when the language of the document is the default language.
nb: Ikke kryss av, om du ikke vil at 'babel' skal brukes når språket i dokumentet er standardspråket.

en: De-select if you don't want the class options to be reset to defaults after class change.
nb: Skru av hvis du ikke vil at klasseopsjoner skal stilles tilbake til standard når du bytter dokumentklasse.

en: De-select if you don't want the current selection to be replaced automatically by what you type.
nb: Skru av hvis du ikke vil at utvalget skal overskrives av det du skriver.

en: De-select if you don't want the language(s) used as an argument to \documentclass.
nb: Ikke kryss av, hvis du ikke vil at språk(ene) skal brukes som argumenter til \documentclass.

en: De-select if you don't want the startup banner.
nb: Ikke kryss av, om du vil hoppe over oppstartbildet.

en: De-select to prevent loading files opened from the last LyX session.
nb: Ikke kryss av, for å slippe å laste inn dokumentene som var åpne sist.

en: Deactivate Branch in Master|v
nb: Deaktiver gren i hoveddokument|e

en: Deactivate Branch|e
nb: Deaktiver gren|e

en: Debug Level
nb: Feilsøknivå

en: Debug messages
nb: Debug-meldinger

en: Debugging `%1$s' (%2$s)
nb: Debugger `%1$s' (%2$s)

en: Decimal
nb: Desimal

en: Decoration
nb: Dekor

en: Decrease
nb: Minsk

en: Decrease List Depth|D
nb: Minsk listedybde|M

en: Decrease depth
nb: Minsk dybden

en: Decrease nesting depth of selected item
nb: Minsk dybden for valgt element

en: Dedication
nb: Dedisering

en: Dedication:
nb: Dedisering:

en: Dedicatory
nb: Dedisering

en: DefSkip
nb: Standard avstand

en: DefSkip|D
nb: Standard avstand|d

en: Default
nb: Standard

en: Default Output Formats
nb: Standardformat for utdata

en: Default Overlay Specifications
nb: Standard overliggerspesifikasjoner

en: Default Text
nb: Standardtekst

en: Default length &unit:
nb: Standard leng&deenhet:

en: Default overlay specifications within this frame
nb: Standard overliggerspesifikasjoner for dette lysarket

en: Default skip
nb: standard avstand

en: Default st&yle:
nb: Standard st&il:

en: Default...
nb: Standard...

en: Default|t
nb: Standard|t

en: Define Avatar
nb: Definer avatar

en: Define PDF-Comment List Style
nb: Definer listestil for PDF-kommentar

en: Define PDF-Comment Style
nb: Definer stil for PDF-kommentar

en: Define a style for paragraphs with an initial. See the EmbeddedObjects manual for a detailed description.
nb: Definerer en stil for avsnitt med en initial. Detaljene er i manualen for inkluderte objekter.

en: Define hanging indentation/label length for the nomenclature list.
nb: Lengde på etiketter for nomenklaturlista.

en: Define how to run chktex. E.g. "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38" Refer to the ChkTeX documentation.
nb: Bestem hvordan chktex brukes. F.eks. "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -
    n38" Se ChkTeX-dokumentasjonen.

en: Define options such as --min-crossrefs (see the documentation of BibTeX)
nb: Definer opsjoner som f.eks. --min-crossrefs (se BibTeX-dokumentasjon)

en: Define or change background color
nb: Velge/forandre bakgrunnsfarge

en: Define or change button color
nb: Velge/forandre farge

en: Define program options of the selected processor.
nb: Definer alternativer for det valgte programmet.

en: Define the default BibTeX style
nb: Velg en BibTeX-stil

en: Define the options of bibtex (cf. man bibtex) or select an alternative compiler (e.g. mlbibtex or bibulus).
nb: Definer opsjoner for bibtex (se 'man bibtex') eller velg et alternativ
    som mlbibtex eller bibulus.

en: Define the options of makeindex (cf. man makeindex) or select an alternative compiler. E.g., using xindy/make-rules, the command string would be "makeindex.sh -m $$lang".
nb: Velg opsjoner for makeindex (se 'man makeindex') eller velg et annet
    program. For å bruke xindy blir kommandoen noe slikt som:
    "makeindex.sh -m $$lang".

en: Define the options of makeindex (cf. man makeindex) to be used for nomenclatures. This might differ from the index processing options.
nb: Velg opsjoner for makeindex (se 'man makeindex') for bruk med nomenklaturer. Dette kan gjøres anderledes enn opsjonene for registerbehandling.

en: Define the options of the bibtex program for PLaTeX (Japanese LaTeX).
nb: Velg opsjoner for bibtex for PLaTeX (Japansk LaTeX).

en: Define the options of the index program for PLaTeX (Japanese LaTeX).
nb: Velg opsjoner for registerprogrammet for PLaTeX (Japansk LaTeX)

en: Defines Boxes with section header. Mainly intended for the SciPoster class.
nb: Definerer innrammede avsnitt. Først og fremst tiltenkt SciPoster-klassen.

en: Defines an environment to typeset Braille. For more details see Braille.lyx in examples.
nb: Definerer et miljø for å sette blindeskrift. For mer informasjon, se eksempelet Braille.lyx

en: Defines only unnumbered theorem environments, and the proof environment, using the extended AMS machinery.
nb: Definerer kun unummererte teoremer, ved hjelp av AMS.

en: Defines some additional theorem environments for use with the AMS theorems packages. Includes Criterion, Algorithm, Axiom, Condition, Note, Notation, Summary, Acknowledgement, Conclusion, Assumption, and Case, in both numbered and non-numbered forms. Contrary to the plain AMS-Extended module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., criterion 1, criterion 2, axiom 1, assumption 1, criterion 3, ..., as opposed to criterion 1, criterion 2, axiom 3, assumption 4, ...).
nb: Definerer eksta teoremmiljøer for bruk med AMS-teorempakker. Inkluderer kriterie, algoritme, aksiom, betingelse, merknad, notasjon, sammendrag, bekreftelse, konklusjon, antagelse og tilfelle, i både nummererte og unummererte former. I motsetning til den enkle utvidete AMS-modulen, har hver type sitt eget telleverk. (Altså kriterie1, kriterie2, antagelse1, kriterie3, ... i motsetning til kriterie1, kriterie2, antagelse3, kriterie4, ...).

en: Defines some additional theorem environments for use with the AMS theorems packages. Includes Criterion, Algorithm, Axiom, Condition, Note, Notation, Summary, Acknowledgement, Conclusion, Fact, Assumption, Case, and Question, in both numbered and non-numbered forms.
nb: Definerer eksta teoremmiljøer for bruk med AMS-teorempakker. Inkluderer kriterie, algoritme, aksiom, betingelse, merknad, notasjon, sammendrag, bekreftelse, konklusjon, faktum, antagelse, tilfelle og spørsmål, i nummererte og unummrererte former.

en: Defines some character styles for logical markup: noun, emph, strong, and code.
nb: Definerer tekststiler for logisk markering: kapitéler, uthevet, kraftig og kode.

en: Defines some special environments useful for linguistics (numbered examples, glosses, semantic markup, tableau floats). See linguistics.lyx file in examples.
nb: Definerer noen spesialmiljører for lingvistikk. (nummererte eksempler, gloser, semantisk markering, flytende tablåer). Se eksempelet linguistics.lyx.

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. By default, the theorems are numbered consecutively throughout the document. This can be changed by loading one of the 'Theorems (Numbered by ...)' modules.
nb: Definerer noen teoremmiljøer for bruk uten AMS. Til vanlig nummereres teoremer stigende gjennom hele dokumentet, dette kan forandres ved å bruke moduler for kapittelvis eller avsnittsvis nummerering av teoremer.

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. Contrary to the plain Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering is reset at each chapter start.
nb: Definerer noen teorem-miljøer for bruk uten AMS. Til forskjell fra den vanlige teorem-modulen, har hver sort sitt eget telleverk. Vi får altså:
    teorem1, teorem2, lemma1, proposisjon1, teorem3, ... heller enn
    teorem1, teorem2, lemma3, proposisjon4, teorem5, ...
    Telleverkene starter på nytt for hverrt nytt kapittel.

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. Contrary to the plain Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering is reset at each section start.
nb: Definerer noen teorem-miljøer for bruk uten AMS. Til forskjell fra den 
    vanlige teorem-modulen, har hver sort sitt eget telleverk. Vi får altså:
    teorem1, teorem2, lemma1, proposisjon1, teorem3, ... heller enn
    teorem1, teorem2, lemma3, proposisjon4, teorem5, ...
    Telleverkene starter på nytt for hverrt nytt kapittel.

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. Contrary to the plain Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering's scope is the whole document. For chapter- and section-wide numbering, use one of the 'within Sections'/'within Chapters' modules, respectively.
nb: Definerer teoremmiljøer for bruk uten AMS. Til forskjell fra den vanlige teorem-modulen, har hver teoremtype eget telleverk. Vi får altså:
    teorem1, teorem2, lemma1, porposisjon1, teorem3, ...  heller enn:
    teorem1, teorem2, lemma3, proposisjon4, teorem5, ...
    For å få telleverk som starter på 1 i hvert kapittel eller hver seksjon, bruk
    moduler for kapittelvis eller seksjonsvis nummerering.

en: Defines theorem environments and the proof environment using the extended AMS machinery. Both numbered and unnumbered types are provided. By default, the theorems are numbered consecutively throughout the document. This can be changed by loading one of the 'Theorems (Numbered by ...)' modules.
nb: Definerer teoremmiljøer og bevismiljøet ved hjelp av AMS. Både nummererte og unummererte typer. Til vanlig nummereres teoremer stigende gjennom hele dokumentet, dette kan forandres ved å bruke moduler for kapittelvis eller avsnittsvis nummerering av teoremer.

en: Defines theorem environments and the proof environment using the extended AMS machinery. Both numbered and unnumbered types are provided. Contrary to the plain AMS Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering's scope is the whole document. For chapter- and section-wide numbering, use one of the 'within Sections'/'within Chapters' modules, respectively.
nb: Definerer miljøer for teoremer og beviser som bruker AMS-maskineriet. 
    Både nummererte og unummererte varianter er tilgjengelige. 
    Hver type har sitt eget telleverk, så man får: 
    teorem1, teorem2, lemma1, proposisjon1, teorem3, lemma2, ... 
    i motsetning til: teorem1, teorem2, lemma3, proposisjon4, ...
    For å få telleverk som starter på 1 i hvert kapittel eller seksjon,
    bruk moduler for henholdsvis kapittelvis eller seksjonsvis nummerering.

en: Definition
nb: Definisjon

en: Definition #.
nb: Definisjon #.

en: Definition \arabic{theorem}
nb: Definisjon \arabic{theorem}

en: Definition \thedefinition.
nb: Definisjon \\thedefinition.

en: Definition \thetheorem.
nb: Definisjon \thetheorem.

en: Definition of PDF-comment list style:
nb: Definisjon for PDF-kommentar listestil:

en: Definition*
nb: Definisjon*

en: Definition.
nb: Definisjon.

en: Definitions
nb: Definisjoner

en: Definitions.
nb: Definisjoner.

en: Delete Column|e
nb: Slett kolonne|S

en: Delete Line Above|D
nb: Fjern linje over

en: Delete Line Above|v
nb: Fjern linje over|v

en: Delete Line Below|e
nb: Fjern linje under

en: Delete Line Below|w
nb: Fjern linje under|u

en: Delete Line to Left
nb: Fjern linje på venstre side

en: Delete Line to Right
nb: Fjern linje på høyre side

en: Delete Row|D
nb: Slett rad

en: Delete column
nb: Slett kolonne

en: Delete emergency file?
nb: Slette nødlagret fil?

en: Delete row
nb: Slett rad

en: Delimiters (fixed size)
nb: Avgrensinger (fast størrelse)

en: Delimiters...|r
nb: Parenteser/klammer...|r

en: Demote Section|D
nb: Minsk dybden for avsnittet|M

en: Demote Section|m
nb: Minsk dybden for avsnittet|M

en: Dental click
nb: Dentalt klikk

en: Dependency information
nb: Informasjon om avhengiheter

en: Depth
nb: Dybde

en: Description
nb: Beskrivelse

en: Description:
nb: Beskrivelse:

en: Description:
nb: Beskrivelse:

en: Devanagari
nb: Devanāgarī

en: Developers' general debug messages
nb: Generelle debug-meldinger

en: Dialogue
nb: Dialog

en: Diamond
nb: Rombe

en: Dictum
nb: Maksime

en: Dictum Author
nb: Maksime forfatter

en: Difference between two numbered lines
nb: Differansen mellom påfølgende linjenumre

en: Different textclasses
nb: Ulike tekstklasser

en: Directories
nb: Mapper

en: Directory
nb: Mappe

en: Directory is not accessible.
nb: Mappen er ikke tilgjengelig.

en: Directory not found
nb: Folder ikke funnet

en: Disk Error:
nb: Diskfeil:

en: Displa&y single close-tab button
nb: Bare én knapp for å &stenge faner

en: Display
nb: Visning

en: Display Formula|D
nb: Fremhevet formel

en: Display all debug messages
nb: Vis alle debug meldinger

en: Display binomial	\dbinom
nb: Stort binom	\dbinom

en: Display fraction	\dfrac
nb: Stor brøk	\dfrac

en: Display no debug messages
nb: Ikke vis debug-meldinger

en: Display statusbar messages?
nb: Vis statusfeltmeldinger?

en: Display style	\displaystyle
nb: Fremhevet	\displaystyle

en: Display the debug messages selected to the right
nb: Vis feilsøkmeldinger valgt til høyre

en: Displayed Formula|D
nb: Fremhevet formel

en: Display|D
nb: Vis|V

en: Dissolve Inset
nb: Oppløs objekt

en: Dissolve Inset|D
nb: Oppløs objekt|O

en: Dissolve Text Style
nb: Oppløs tekststil

en: Dissolve previous group?
nb: Oppløs forrige gruppe?

en: Divehi (Maldivian)
nb: Dhivehi

en: Do not forget to commit the locking property into the repository.
nb: Ikke glem å overføre låsing til lageret.

en: Do not forget to save your file now!
nb: Ikke glem å lagre filen din nå!

en: Do not load
nb: Ikke bruk

en: Do not swap Apple and Control keys
nb: Ikke bytt om epletast og Control

en: Do you want to retrieve the document %1$s from version control?
nb: Vil du hente inn dokumentet %1$s som er under versionskontroll?

en: Do&wn
nb: &Ned

en: DocBook Source
nb: DocBook kilde

en: Document 
    %1$s
     has been externally modified. Reload now? Any local changes will be lost.
nb: Dokumentet 
    %1$s 
    er endret utenfor LyX. Lese inn på nytt? Eventuelle lokale endringer går tapt.

en: Document %1$s has been externally modified. Are you sure you want to overwrite this file?
nb: Dokumentet %1$s er endret utenfor LyX. Sikker på at du vil skrive over filen?

en: Document %1$s inserted.
nb: Satt inn document %1$s.

en: Document %1$s opened.
nb: Dokument %1$s åpnet.

en: Document %1$s reloaded.
nb: Dokument %1$s gjenåpnet.

en: Document Class
nb: Dokumentklasse

en: Document Handling
nb: Håndtere dokumenter

en: Document Info|D
nb: Dokumentinformasjon|D

en: Document Settings
nb: Dokumentinnstillinger

en: Document and Window
nb: Dokument og vindu

en: Document class not available
nb: Dokumentklassen er ikke tilgjengelig

en: Document class not found
nb: Dokumentklassen er ikke tilgjengelig

en: Document could not be checked in.
nb: Dokumentet kunne ikke sjekkes inn.

en: Document could not be closed because it is being processed by LyX.
nb: Dokumentet kunne ikke lukkes fordi det behandles av LyX.

en: Document defaults saved in %1$s
nb: Standardverdier for dokumenter lagret i %1$s

en: Document export cancelled.
nb: Avbrøt eksport av dokumentet.

en: Document exported as %1$s
nb: Dokumentet eksportert som %1$s

en: Document exported as %1$s to file `%2$s'
nb: Dokumentet eksportert som %1$s til filen `%2$s'

en: Document format failure
nb: Feil med dokumentformatet

en: Document header error
nb: Feil i dokumenthodet

en: Document is read-only
nb: Dokumentet er ikke skrivbart.

en: Document not loaded
nb: Dokumentet ble ikke lest inn

en: Document not loaded.
nb: Dokumentet ble ikke lest inn.

en: Document not saved
nb: Dokumentet ble ikke lagret

en: Document was NOT successfully recovered.
nb: Dokumentet ble IKKE berget.

en: Document was successfully recovered.
nb: Dokumentet ble berget.

en: Document-specific layout information
nb: Dokumentspesifikk layoutinformasjon

en: Documents|#o#O
nb: Dokumenter|#o#O

en: Document|D
nb: Dokument|D

en: Don't know how to export to format: %1$s
nb: Ingen informasjon om å eksportere til formatet %1$s.

en: Don't output the first header
nb: Ikke skriv ut første hode

en: Don't output the last footer
nb: Ikke skriv ut siste fot

en: Done!
nb: Ferdig!

en: Dots
nb: Prikker

en: Double
nb: Dobbel

en: Double Frame|u
nb: Dobbel ramme|D

en: Double Item:
nb: Dobbeltpunkt:

en: Double Quad (2 em)
nb: Dobbel quadratin (2 em)

en: Double Quad Space
nb: Dobbel quadratin mellomrom

en: Double Quad Space|u
nb: Dobbel quadratin mellomrom|u

en: Double quadratin space	\qquad
nb: Dobbel quadratin mellomrom	\qquad

en: Double rectangular frame
nb: Dobbel firkantet ramme

en: Double underbar
nb: Dobbelt understreket

en: Double underline %1$s,
nb: Dobbelt understreket %1$s,

en: DoubleItem
nb: Dobbeltpunkt

en: Downarrow
nb: Pil ned \Downarrow

en: Draft mode
nb: Kladdemodus

en: Drop Shadow|w
nb: Ramme med skygge|s

en: Drop shadow
nb: Skygge

en: Drop up
nb: Dråpe opp

en: Dscr
nb: Beskr

en: Due to some error in it, the layout file:
    %1$s
    could not be loaded. A default textclass with default
    layouts will be used. LyX will not be able to produce
    correct output.
nb: Kunne ikke bruke stilfilen:
    %1$s
    fordi det er feil i den. En standardfil med standardstiler
    brukes i stedet. LyX får ikke produsert korrekte utdata
    på dette viset.

en: Dutch
nb: Nederlandsk

en: Dynamic Color Box
nb: Dynamisk fargeboks

en: E&xtensions:
nb: Etternavn på fil:

en: E&xtra flag:
nb: Ek&stra opsjoner:

en: E-Mail
nb: E-post

en: E-Mail Option
nb: E-post opsjon

en: E-mail
nb: E-post

en: E-mail address:
nb: E-postadresse:

en: E-mail:
nb: E-post:

en: EMail
nb: E-post

en: EMail:
nb: E-post:

en: EPS (cropped)
nb: EPS (beskåret)

en: EPS (uncropped)
nb: EPS (ubeskåret)

en: ERROR!
nb: FEIL!

en: ERROR: Nonexistent float type!
nb: FEIL: Ukjent type flytende objekt!

en: ERROR: Unknown float type: %1$s
nb: FEIL: Ukjent type flytende materiale: %1$s

en: EXT.
nb: UTV.

en: Ed&itor:
nb: Redigeringsprogram:

en: Edit Database(s) Externally...|x
nb: Rediger database(r) eksternt...

en: Edit Externally...|x
nb: Rediger eksternt...|R

en: Edit Included File...|E
nb: Rediger inkludert fil...|e

en: Edit Math Macros inline with a box around
nb: Rediger mattemakroer i teksten, med en ramme rundt

en: Edit Math Macros inline with the name in the status bar
nb: Rediger mattemakroer i teksten, med navnet i statusfeltet

en: Edit Math Macros with a parameter list (like in LyX < 1.6)
nb: Rediger mattemakroer med en parameterliste (som i LyX < 1.6)

en: Edit shortcut
nb: Endre hurtigtast

en: Edit the file
nb: Rediger filen

en: Editing
nb: Redigere

en: Edit|E
nb: Rediger|R

en: Ejective mark
nb: Ejektivt merke

en: Electronic Address Option|s
nb: Elektronisk adresseopsjon|s

en: Electronic Address:
nb: Elektronisk adresse:

en: Ellipsis|i
nb: Ellipse|i

en: Elsevier (Obsolete Version)
nb: Elsevier (utgått versjon)

en: Email
nb: E-post

en: Email:
nb: E-post:

en: Embedded Objects|O
nb: Inkluderte objekter|n

en: Emergency file deleted
nb: Nødlagret fil slettet

en: Emph
nb: Uthevet

en: Emph.
nb: Uth.

en: Emphasis %1$s,
nb: Uthevet %1$s,

en: Emphasize
nb: Uthevet

en: Empty Section
nb: Tom seksjon

en: Empty slide:
nb: Tomt lysark:

en: EmptySection
nb: Tomseksjon

en: EmptySlide
nb: Tomt lysark

en: Enable
nb: Bruk

en: Enable &change tracking features in the output
nb: Bruk endringssporing i resultatet

en: Enable Forward/Reverse Search
nb: Skru på leting forover og bakover

en: Enable LyX to preview this material; only if graphics previewing is not disabled at application level (see Preference dialog).
nb: Kryss av for å la LyX forhåndsvise dette materialet; bare hvis forhåndsvisning ikke er slått av på programnivå. (Se skjermbildet for oppsett).

en: Enable forward/reverse search between editor and output (e.g., SyncTeX)
nb: Mulighet for å hoppe mellom LyX og utdata (SyncTeX)

en: Enable fullscreen PDF presentation
nb: Bruk hele skjermen for å vise PDF-presentasjon

en: Enable if a specific font encoding (such as T1) should be used (via fontenc)
nb: Kryss av hvis en spesifikk skriftkoding (f.eks. T1) skal brukes (via fontenc)

en: Enable the automatic appearance of tool tips in the work area.
nb: Kryss av for å tillate sprettoppvinduer med tips i arbeidsområdet.

en: Enable the pixmap cache that might improve performance on Mac and Windows.
nb: Bruk mellomlager for bilder, som kan øke ytelsen på Mac og Windows.

en: Enable to use the options that are predefined in the layout file
nb: Kryss av for å bruke standardvalg

en: Enable use the system colors for some things like main window background and selection.
nb: Kryss av for å bruke systemfarger for slike ting som hovedvinduet og valgt tekst.

en: Enchant
nb: enchant

en: Encl
nb: Vedlagt

en: Encl.
nb: Vedlegg

en: Encl.:
nb: Vedlegg:

en: Encoding
nb: Tegnkoding

en: End
nb: Slutt

en: End PDF Form
nb: Slutt PDF-skjema

en: End frontmatter
nb: Slutt frontmateriale

en: End of CV
nb: Slutt på CV

en: End of Sentence|E
nb: Punktum som avslutter setning|s

en: End of file reached while searching forward.
    Continue searching from the beginning?
nb: Søkte fremover til slutten av fila. 
    Fortsette fra starten?

en: End of letter
nb: Avslutning på brev

en: EndFrontmatter
nb: SluttFrontmateriale

en: EndLetter
nb: Brevslutt

en: EndOfFile
nb: Slutt på fila

en: EndOfFile.
nb: Slutt på fila.

en: EndOfMessage
nb: Meldingsslutt

en: EndOfMessage.
nb: Melding slutt

en: EndSlide
nb: Lysark slutt

en: Endnote
nb: Sluttnote

en: Endnote ##
nb: Sluttnote ##

en: English
nb: Engelsk

en: English (Australia)
nb: Engelsk (Australia)

en: English (Canada)
nb: Engelsk (Kanada)

en: English (New Zealand)
nb: Engelsk (New Zealand)

en: English (UK)
nb: Engelsk (Storbritannia)

en: English (USA)
nb: Engelsk (USA)

en: Enskip
nb: Halv quadrantin-mellomrom

en: Enspace
nb: Hardt halv-quadrantin mellomrom

en: Enter BibTeX database name
nb: Velg en BibTeX database som skal legges til

en: Enter LyX function or command sequence
nb: Skriv inn LyX-funksjon eller kommandosekvens

en: Enter characters to filter the layout list.
nb: Skriv bokstaver for å filtrere stilene.

en: Enter four letters (either t = round or f = square) for top right, bottom right, bottom left and top left corner.
nb: Oppgi fire bokstaver (enten t = rund eller f = firkant) for øvre høyre, nedre høyre, nedre venstre og øvre venstre hjørne.

en: Enter new branch name
nb: Navn på ny dokumentgren

en: Enter new index name
nb: Navn på nytt register

en: Enter something like \color{white}
nb: Skriv inn noe tilsvarende som \color{white}

en: Enter string to filter contents
nb: Skriv inn tekst for å filtrere innhold

en: Enter string to filter the label list
nb: Skriv inn tekst for å filtrere referanselisten

en: Enter the block title here
nb: Skriv tittelen for ramma her

en: Enter the command to load the language package (default: \usepackage{babel})
nb: Legg inn kommandoen for å laste språkpakke (standard: \usepackage{babel})

en: Enter the default text here
nb: Skriv standardtekst her

en: Enter the frame title here
nb: Skriv tittelen for lysarket her

en: Enter the name of the default master document
nb: Filnavn for hoveddokumentet

en: Enter the name of the desired index (e.g. "Index of Names") and hit "Add"
nb: Skriv navnet på det ønskede registeret (f.eks. "Navneregister") og trykk "Legg til"

en: Enter the text of the left column here (right column in main paragraph)
nb: Skriv inn teksten for venstre kolonne her (høyre kolonne i hovedavsnitt)

en: Enter the text to search for and press Enter or click the button to search
nb: Skriv inn søketekst og trykk Enter, eller bruk knappen for å søke

en: Enter unique group name:
nb: Gi gruppa et unikt navn:

en: Entry
nb: Ord

en: Entry:
nb: Post:

en: Enumerate
nb: Nummerert liste

en: Enumerate Options
nb: Nummereringsopsjoner

en: Enumerate Type
nb: Nummerering Type

en: Enumerate type specification (see powerdot manual)
nb: Type nummerering (se powerdot-manualen)

en: Enumerate-Resume
nb: Nummerert liste fortsetter

en: EnumerateType1
nb: NummereringType1

en: Epiglottal plosive
nb: Epiglottal plosiv

en: Epigraph
nb: Kapittelmotto

en: Epigraph Source|S
nb: Kilde til kapittelmotto

en: EqRef:
nb: Formelref:

en: Eqnarray Environment|E
nb: Ligningssett (eqnarray)|e

en: Equation
nb: Ligning

en: Equation ##
nb: Ligning ##

en: Equation Label|L
nb: Ligningsetikett

en: Equations
nb: Ligninger

en: Error
nb: Feil

en: Error -> Cannot load file!
nb: Feil -> kan ikke laste inn fil!

en: Error List
nb: Liste over feil

en: Error converting to loadable format
nb: Konvertering til lastbart format mislyktes

en: Error exporting to format: %1$s.
nb: Mislyktes med å eksportere til formatet %1$s.

en: Error generating the pixmap
nb: Mislyktes i å lage bildet

en: Error loading file into memory
nb: Klarte ikke lese inn fil

en: Error reading internal layout information
nb: Feil under lesing av intern layoutinformasjon

en: Error reading module %1$s
nb: Feil med å laste inn modul %1$s

en: Error when committing to repository.
    You have to manually resolve the problem.
    LyX will reopen the document after you press OK.
nb: Feil ved innlegging i sentralt lager.
    Du må ordne konfliktene manuelt.
    LyX vil åpne dokumentet på nytt når du deretter trykker OK.

en: Error when setting the locking property.
nb: Feil ved låsing.

en: Error when updating document %1$s from repository.
    You have to manually resolve the conflicts NOW!
    '%2$s'.
    
    After pressing OK, LyX will try to reopen the resolved document.
nb: Feil når dokumentet %1$s ble oppdatert fra lageret.
    Du må løse konfliktene NÅ!
    '%2$s'.
    
    Når du deretter trykker OK, vil LyX prøve å åpne dokumentet på nytt.

en: Error when updating from repository.
    You have to manually resolve the conflicts NOW!
    '%1$s'.
    
    After pressing OK, LyX will try to reopen the resolved document.
nb: Feil ved oppdatering fra lager.
    Du må ordne opp manuelt NÅ!
    '%1$s'
    
    Når du har trykket OK, vil LyX prøve å åpne dokumentet på nytt.

en: Error while acquiring write lock.
    Another user is most probably editing
    the current document now!
    Also check the access to the repository.
nb: Fikk ikke låst for skriving.
    Sannsynligvis er det en annen bruker som redigerer
    dokumentet nå!
    Sjekk også om du har adgang til lageret.

en: Error while comparing documents.
nb: Feil under sammenligning av dokumenter.

en: Error while exporting format: %1$s
nb: Feil ved eksport til formatet: %1$s

en: Error while previewing format: %1$s
nb: Feil ved forhåndsvisning av formatet: %1$s

en: Error while reading the configuration file
    %1$s
    Falling back to default.
    Please look under Tools>Preferences>User Interface and
    check which User Interface file you are using.
nb: Feil med konfigurasjonsfilen
    %1$s
    Bruker standardverdier i stedet.
    Sjekk Verktøy>Oppsett>Brukergrensesnitt og
    sjekk hvilken brukergrensesnittfil du bruker.

en: Error while reading the configuration file
    %1$s.
    Please check your installation.
nb: Feil under lesing av konfigurasjonsfilen
    %1$s.
    Sjekk om LyX er rett installert.

en: Error while reading the included file
    %1$s
    Please check your installation.
nb: Feil under lesing av inkludert fil
    %1$s.
    Sjekk om LyX er rett installert.

en: Error while releasing write lock.
    Check the access to the repository.
nb: Fikk ikke frigitt skrivelås.
    Sjekk tilgangen til sentralt lager.

en: Error: Could not generate logfile.
nb: Kunne ikke lage loggfilen.

en: Errors reported in terminal.
nb: Feil rapportert i terminalen.

en: Estonian
nb: Estlandsk

en: Even Header
nb: Hode like sider

en: Example
nb: Eksempel

en: Example #.
nb: Eksempel #.

en: Example Block:
nb: Eksempelramme:

en: Example \arabic{theorem}
nb: Eksempel \arabic{theorem}

en: Example \theexample.
nb: Eksempel \theexample.

en: Example \thetheorem.
nb: Eksempel \thetheorem.

en: Example*
nb: Eksempel

en: Example.
nb: Eksempel.

en: Example:
nb: Eksempel:

en: ExampleBlock
nb: Eksempelramme

en: Examples
nb: Eksempler

en: Examples.
nb: Eksempler.

en: Examples:
nb: Eksempler:

en: Examples|#E#e
nb: Eksempler|#E#e

en: Excel spreadsheet
nb: Excel regneark

en: Executing command:
nb: Eksekverer kommando:

en: Exercise
nb: Oppgave

en: Exercise #.
nb: Oppgave #.

en: Exercise \theexercise.
nb: Oppgave \theexercise.

en: Exercise \thetheorem.
nb: Oppgave \thetheorem.

en: Exercise*
nb: Oppgave*

en: Exercise.
nb: Oppgave.

en: Exit LyX
nb: Avslutt LyX

en: Exiting.
nb: Avslutter.

en: Exit|x
nb: Avslutt|v

en: Expect a number with an optional * before it
nb: Forventer et nummer, med en frivillig * foran

en: Export %1$s
nb: Eksport: %1$s

en: Export As...|s
nb: Eksportér som...|s

en: Export Error
nb: Eksportfeil

en: Export Warning!
nb: Eksport-advarsel!

en: Export failure
nb: Eksport mislyktes

en: Export or Send Document
nb: Eksporter eller send dokument

en: Export to LaTeX/Docbook but don't print
nb: Eksporteres til LaTeX/Docbook, men skrives ikke ut

en: Exporting ...
nb: Eksporterer ...

en: Export|E
nb: Eksporter|E

en: Expression
nb: Uttrykk

en: External Material
nb: Eksternt materiale

en: External Material...|M
nb: Eksternt materiale...|E

en: External control interface
nb: Eksternt kontrolgrensesnitt

en: External template %1$s is not installed
nb: Ekstern mal %1$s er ikke installert

en: External template/inset messages
nb: Ekstern mal-/objektmeldinger

en: Extra
nb: Ekstra

en: Extra Info:
nb: Ekstra informasjon:

en: Extra short
nb: Ekstra kort

en: ExtraInfo
nb: Ekstrainformasjon

en: Extrachap
nb: Ekstrakapittel

en: Extratitle
nb: Ekstratittel

en: F&ile
nb: F&il

en: F&ont size:
nb: S&kriftstørrelse:

en: FADE IN:
nb: LYS OPP:

en: FADE OUT
nb: LYS UT

en: Facility
nb: Fasilitet

en: Facility:
nb: Fasilitet:

en: Fact
nb: Faktum

en: Fact \thefact.
nb: Faktum \thefact.

en: Fact \thetheorem.
nb: Faktum \thetheorem.

en: Fact*
nb: Faktum*

en: Fact.
nb: Faktum.

en: Factor for the preview size
nb: Skalering for forhåndsvisninger

en: Failed to convert local layout to current format.
nb: Kunne ikke konvertere lokal stil til dagens format.

en: Failed to create directory. Exiting.
nb: Mislyktes i å lage mappen. Avslutter.

en: Failed to create shortcut
nb: Mislyktes med å lage hurtigtast

en: Falling (accent)
nb: Fallende (aksent)

en: Family Name:
nb: Etternavn:

en: FamilyName
nb: Etternavn

en: Fancy Colored Boxes
nb: Fancy fargede bokser

en: Fax...|F
nb: Faks...

en: Feedback window
nb: Vindu for tilbakemeldinger

en: Fi&rst line:
nb: Fø&rste linje:

en: FigCaption
nb: Figurtekst

en: Figure
nb: Figur

en: Figure Note
nb: Figurmerknad

en: Figure Notes
nb: Figurmerknader

en: Figure Wrap Float|F
nb: Figur som teksten brytes rundt

en: Figures
nb: Figurer

en: Figures:
nb: Figurer:

en: File
nb: Fil

en: File %1$s already exists, do you want to overwrite it?
nb: Filen %1$s fins fra før, vil du skrive over den?

en: File Formats
nb: Filformater

en: File Handling
nb: Håndtering av filer

en: File Not Found
nb: Fant ikke fila

en: File Revision|R
nb: Filrevisjon|r

en: File does not exist: %1$s
nb: Filen finne ikke: %1$s

en: File is read-only
nb: Filen er ikke skrivbar.

en: File name error
nb: Feil med filnavnet

en: File name of image
nb: Filnavn for bildet

en: File name to include
nb: Velg dokument som skal settes inn

en: File not found
nb: Fil ikke funnet

en: File not readable!
nb: Kunne ikke lese filen!

en: Filename
nb: Filnavn

en: Filename &Suffix
nb: Filnavn&suffix

en: Filename Suffix
nb: Filnavnsuffix

en: Filename to identify the corresponding figure file
nb: Filnavn for tilhørende figur-fil

en: Files used by LyX
nb: Filer brukt av LyX

en: File|F
nb: Fil|F

en: File|e
nb: Fil|F

en: Filter case-sensitively
nb: Skill mellom store og små bokstaver

en: Filtering layouts with "%1$s". Press ESC to remove filter.
nb: Filtrerer stiler med "%1$s". Trykk ESC for å fjerne filteret.

en: Find & Replace (Advanced)...
nb: Søk & erstatt (avansert)...

en: Find & Replace (Quick)...|F
nb: Søk & erstatt (rask)...

en: Find &Next
nb: Finn &Neste

en: Find and Replace
nb: Søk og Erstatt

en: Find and replace
nb: Søk og erstatt

en: Find and replace (advanced)
nb: Søk og erstatt (avansert)

en: Find and replace mechanism
nb: Søk og erstatt

en: Find next occurrence [Enter]
nb: Finn neste [Enter]

en: Finished
nb: Ferdig

en: Finnish
nb: Finsk

en: First Char
nb: Første tegn

en: First Name
nb: Fornavn

en: First character of first word
nb: Første tegn i første ord

en: First header:
nb: Første hode:

en: FirstAuthor
nb: Første forfatter

en: FirstName
nb: Fornavn

en: Firstname
nb: Fornavn

en: FitBitmap
nb: TilpassGrafikk

en: FitFigure
nb: TilpassFigur

en: FiveAffiliations
nb: Fem_tilknytninger

en: FiveAuthors
nb: Fem forfattere

en: Fix LaTeX
nb: Fiks LaTeX

en: Fix cm
nb: Fiks cm

en: Fix-cm improves the appearance of Computer Modern fonts and makes them available with arbitrary sizes. For details see the documentation of the fix-cm.sty package: http://tug.org/texmf-dist/doc/latex/base/fixltx2e.pdf
nb: Fiks-cm forbedrer utseende på skriften "Computer Modern" og gjør dem
    tilgjengelig i alle størrelser. For detaljer, se dokumentasjonen for
    fix-cm.sty pakken: http://tug.org/texm-dist/doc/latex/base/fixltx2e.pdf

en: Fixed width of the column
nb: Fast bredde for kolonnen

en: Flex inset %1$s is undefined after reloading `%2$s' layout.
nb: Tekststilen %1$s er ukjent etter at stilen `%2$s' ble lastet på nytt.

en: Flex inset %1$s is undefined because of conversion from `%2$s' layout to `%3$s'.
nb: Objekttypen %1$s er udefinert på grunn av konvertering fra
    %2$s til %3$s

en: Float
nb: Flytende

en: Float Placement
nb: Flytende materiale

en: Float Settings...|a
nb: Innstillinger for flytende (float)

en: Float Type:
nb: Flytende type:

en: Float|a
nb: Flytende|y

en: Fname
nb: Fnavn

en: Fo&rmal
nb: Formell

en: Foilhead
nb: Lysarktopp

en: Fold Math Macro|d
nb: Lukk mattemakro|k

en: Font Famil&y:
nb: Skrift&familie:

en: Font Sizes
nb: Skriftstørrelser

en: Font color
nb: Farge på skriften

en: Font family
nb: Fontfamilie

en: Font handling
nb: Font håndtering

en: Font not available
nb: Skrifttype utilgjengelig

en: Font series
nb: Skriftserie

en: Font shape
nb: Skriftform

en: Font si&ze:
nb: Skriftstør&relse:

en: Font size
nb: Fontstørrelse

en: Font, Layouts and Textclasses
nb: Skrift, avsnittstyper og tekstklasser

en: Font: %1$s
nb: Skrifttype: %1$s

en: FontUi
nb: Skrifttypegrensesnitt

en: Fonts
nb: Skrifter

en: Foot to End
nb: Fotnoter til sluttnoter

en: Footer:
nb: Fot:

en: Footnote ##
nb: Fotnote ##

en: Footnote Label
nb: Fotnotemerke

en: Footnotes
nb: Fotnoter

en: Footnote|F
nb: Fotnote|n

en: For editors
nb: For redaktører

en: For inline program listings, one character must be reserved
    as a delimiter. One of the listings, however, uses all available
    characters, so none is left for delimiting purposes.
    For the time being, I have replaced '!' by a warning, but you
    must investigate!
nb: For programkode i teksten, må ett tegn reserveres som skilletegn.
    Men en av programmene bruker alle tilgjengelige tegn, så ingen 
    er tilgjengelige som skilletegn. For øyeblikket har jeg byttet 
    ut '!' med en advarsel, men du må sjekke dette.

en: For more information, refer to the complete log.
nb: For mer informasjon, se loggen.

en: For scaling the <Shape specification> to positions on the page
nb: For å skalere <formspesifikasjonen> til posisjoner på siden

en: Force u&pper case
nb: Store &bokstaver

en: Force upper case in citation
nb: Store bokstaver i referansen

en: Foreword
nb: Forord

en: Form
nb: Skjema

en: Formal Script	\mathscr
nb: Formal Script	\mathsc

en: Format in use
nb: Formater i bruk

en: Format text into two columns
nb: Formater tekst med to kolonner

en: Format to use for math output.
nb: Utdataformat for formler.

en: Formatted
nb: Formattert

en: Formatted Reference|t
nb: Formattert referanse|t

en: Formatted reference
nb: Formattert referanse

en: Formatting|o
nb: Formatering|e

en: Forward Search|F
nb: Søk fremover|f

en: FourAffiliations
nb: Fire_tilknytninger

en: FourAuthors
nb: Fire forfattere

en: Fractions
nb: Brøker

en: FragileFrame
nb: Fragile lysark

en: Frame
nb: Lysark

en: Frame (fragile)
nb: Lysark (fragile)

en: Frame (plain)
nb: Lysark (enkelt)

en: Frame Decorations
nb: Pil/hatt/klamme over/under teksten

en: Frame Options
nb: Lysarkopsjoner

en: Frame Title
nb: Tittel for lysarket

en: Frame decorations
nb: Pil/hatt/klamme over/under teksten

en: Frame options (see beamer manual)
nb: Lysarkopsjoner (se beamer-manualen)

en: FrameSubtitle
nb: Lysark undertittel

en: FrameTitle
nb: Lysarktittel

en: Frameless|l
nb: Uten ramme|U

en: Frames
nb: Lysark

en: Free space that needs to be on the page to start the multiple columns on this page
nb: Ledig plass siden må ha, for begynne med flere kolonner på denne siden

en: French
nb: Fransk

en: French (Canada)
nb: Fransk-Kanadisk

en: Front Matter
nb: Frontmateriale

en: FrontMatter
nb: Frontmateriale

en: Full Width
nb: Full bredde

en: Fullscreen
nb: Fullskjerm

en: Fullscreen Mode
nb: Fullskjerm

en: Fullscreen|l
nb: Hele skjermen|l

en: Function
nb: Funksjon

en: Functions
nb: Funksjoner

en: G-Brief (V. 1, Obsolete)
nb: G-Brief (V. 1, utgått)

en: GUI handling
nb: GUI håndtering

en: Galician
nb: Gælisk

en: Gathered Environment|h
nb: Samla miljø (gathered)|h

en: Gender
nb: Kjønn

en: Gender:
nb: Kjønn:

en: General
nb: Generelt

en: General Look && Feel
nb: Utseende

en: General Punctuation
nb: Generelle tegn

en: General information
nb: Generell informasjon

en: General terms:
nb: Generelle betingelser:

en: Geometric Shapes
nb: Geometriske former

en: Georgian
nb: Georgisk

en: German
nb: Tysk

en: German (Austria)
nb: Tysk (Østerrike)

en: German (Austria, old spelling)
nb: Tysk (Østerrike, gammel stavemåte)

en: German (Switzerland)
nb: Tysk (Sveits)

en: German (old spelling)
nb: Tysk (gammel stavemåte)

en: Get bounding box from the (EPS) file
nb: Hent størrelse fra (EPS)-fil

en: Giant
nb: Stor

en: Giant Snippet
nb: Stor bit

en: Give a filename for the LyX server pipe
nb: Oppgi filnavn for LyXServer datarør (pipe)

en: Glosse
nb: Glose

en: Glottal plosive
nb: Glottal plosiv

en: Gnumeric spreadsheet
nb: Gnumeric regneark

en: GnumericSpreadsheet
nb: Gnumeric_regneark

en: Go Back|G
nb: Gå tilbake|G

en: Go to Label|G
nb: Gå til merke|G

en: Go to Label|L
nb: Gå til merke

en: Go to next change
nb: Gå til neste endring

en: Go to previous change
nb: Gå til forrige endring

en: Gothic
nb: Gotisk

en: Graph[[mathematical]]
nb: Graf

en: Graphical TOC Entry
nb: Grafisk innslag i innholdsfortegnelsen

en: Graphics
nb: Grafikk

en: Graphics Group
nb: Bildegruppe

en: Graphics conversion and loading
nb: Grafikk konvertering og nedlasting

en: Graphics file: %1$s
nb: Grafikkfil: %1$s

en: Graphics...|G
nb: Grafikk...|G

en: Greek
nb: Gresk

en: Greek (ISO 8859-7)
nb: Gresk (ISO 8859-7)

en: Greek (ancient)
nb: Gammelgresk

en: Greek (polytonic)
nb: Gresk (polytonisk)

en: Greek Extended
nb: Gresk, utvidet

en: Greyed Out|G
nb: Grået ut|G

en: Greyed-out notes:
nb: Grået ut:

en: Greyedout
nb: Grået ut

en: Grou&p
nb: Gru&ppér

en: Group already defined!
nb: Gruppa fins allerede!

en: Group labels by prefix (e.g. "sec:")
nb: Grupper merker etter prefiks (f.eks. "sec:")

en: Gruss
nb: Hilsen

en: Guess from extension (*.*)
nb: Gjett utfra endelse (*.*)

en: GuiButton
nb: GuiKnapp

en: GuiMenu
nb: GuiMeny

en: GuiMenuItem
nb: GuiMenyValg

en: H&unspell dictionaries:
nb: H&unspell synonymordbøker:

en: H&yperlinks
nb: H&yperlenker

en: HPhantom
nb: Vannrett fantom

en: Half Quad (0.5 em)
nb: Halv quadratin (0.5 em)

en: Half Quad Space (Enskip)|k
nb: Halv quadratin-mellomrom (Enskip)

en: Half-long
nb: Halvlang

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
nb: Halvbredde og fullbreddeformer

en: Handling
nb: Håndtering

en: Handling:
nb: Håndtering:

en: Hanging
nb: Hengende

en: Hangul Compatibility Jamo
nb: Hangul-kompatibel Jamo

en: Hangul Syllables
nb: Hangul-stavelser

en: Head &height:
nb: &Høyde på topptekst:

en: Head &sep:
nb: Avstand til &topptekst:

en: Header
nb: Hode

en: Header Information
nb: Hode

en: Header/Footer
nb: Topp/Bunntekster

en: Header:
nb: Hode:

en: Headings
nb: Overskrifter

en: Headnote (optional):
nb: Hodenotat (frivillig):

en: Heart
nb: Hjerte

en: Hebrew
nb: Hebraisk

en: Hebrew (CP 1255)
nb: Hebraisk (CP 1255)

en: Hebrew (CP 862)
nb: Hebraisk (CP 862)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
nb: Hebraisk (ISO 8859-8)

en: Height
nb: Høyde

en: Height of image in output
nb: Bildehøyde i utskrift

en: Height the photo is resized to
nb: Høyde for fotografiet

en: Height value
nb: Høydemål

en: Help|H
nb: Hjelp|H

en: Here de&finitely
nb: Her, &uansett

en: Here you can define an alternative index processor and specify its options.
nb: Her kan du definere et alternativt registerprogram.

en: Here you can define an alternative program to or specific options of BibTeX.
nb: Her kan du definere et alternativt program, eller spesifikke opsjoner for BibTeX.

en: Here you can insert a signature scan
nb: Her kan du sette inn en scannet signatur

en: Hexagon
nb: Sekskant

en: Hidden|H
nb: Skjult

en: Hide &menubar
nb: Skjul &menylinje

en: Hide &tabbar
nb: &Skjul faner

en: Hide scr&ollbar
nb: Skjul &rullefelt

en: Hide tab
nb: Gjem fane

en: HideMoves
nb: Skjulte trekk

en: HideMoves:
nb: Skjulte trekk:

en: Hides document
nb: Skjuler dokumentet

en: High Surrogates
nb: Høye surrogater

en: HighLight
nb: Fremhev

en: Highlights:
nb: Høydepunkter:

en: History
nb: Historie

en: Hit Enter to search, or click Go!
nb: Trykk Enter for å søke, eller klikk på Søk!

en: Homepage
nb: Hjemmeside

en: Homepage:
nb: Hjemmeside:

en: Horizontal
nb: Vannrett

en: Horizontal Fill
nb: Vannrett fyll

en: Horizontal Fill (Dots)
nb: Vannrett fyll (prikker)

en: Horizontal Fill (Dots)|D
nb: Vannrett fyll (prikker)|p

en: Horizontal Fill (Down Brace)
nb: Vannrett fyll (klamme ned)

en: Horizontal Fill (Down Brace)|B
nb: Vannrett fyll (klamme ned)

en: Horizontal Fill (Left Arrow)
nb: Vannrett fyll (venstrepil)

en: Horizontal Fill (Left Arrow)|L
nb: Vannrett fyll (venstrepil)|l

en: Horizontal Fill (Right Arrow)
nb: Vannrett fyll (høyrepil)

en: Horizontal Fill (Right Arrow)|g
nb: Vannrett fyll (høyrepil)

en: Horizontal Fill (Rule)
nb: Vannrett fyll (strek)

en: Horizontal Fill (Rule)|R
nb: Vannrett fyll (strek)|s

en: Horizontal Fill (Up Brace)
nb: Vannrett fyll (klamme opp)

en: Horizontal Fill (Up Brace)|p
nb: Vannrett fyll (klamme opp)

en: Horizontal Fill|F
nb: Vannrett fyll|f

en: Horizontal Line...|L
nb: Vannrett linje...|i

en: Horizontal Math Space
nb: Vannrett mattemellomrom

en: Horizontal Phantom|H
nb: Vannrett fantom|a

en: Horizontal Space
nb: Vannrett avstand

en: Horizontal Space (%1$s)
nb: Vannrett mellomrom (%1$s)

en: Horizontal Space...|o
nb: Vannrett avstand...|V

en: Horizontal alignment in column
nb: Vannrett justering i kolonnen

en: Horizontal alignment of the content inside the box
nb: Vannrett justering av innholdet i ramma

en: Horizontal alignment per column (l,c,r)
nb: Vannrett justering pr kolonne (l=venstre,c=sentrert,r=høyre)

en: Horizontal and vertical space of the phantom content
nb: Vann- og loddrett plass tilsv. innholdet

en: Horizontal line
nb: Vannrett linje

en: Horizontal phantom	\hphantom
nb: Vannrett fantom	\hphantom

en: Horizontal space of the phantom content
nb: Vannrett plass tilsv. innholdet

en: Huge
nb: Enorm

en: Huger
nb: Gigantisk

en: Hungarian
nb: Ungarsk

en: Hunspell
nb: hunspell

en: Hyperlink (%1$s) to %2$s
nb: Hyperlenke (%1$s) til %2$s

en: Hyperlink...|k
nb: Hyperlenke...|H

en: Hyphenation Point|H
nb: Orddelingspunkt|p

en: I guess you mean %1$s.
nb: Jeg antar at du mener %1$s.

en: I&gnore All
nb: Ignorer alle

en: I&mmediate Apply
nb: &Øyeblikkelig virkning

en: IEEE membership
nb: IEEE medlemskap

en: INT.
nb: INV.

en: INTERCUT
nb: KRYSSKLIPP

en: INTERCUT WITH:
nb: KRYSSKLIPP MED:

en: IPA Diacritics
nb: IPA diakritiske tegn

en: IPA Extensions
nb: IPA fonetiske symboler

en: IPA Non-Pulmonic Consonants
nb: IPA ikke-pulmoniske konsonanter

en: IPA Other Symbols
nb: IPA andre symboler

en: IPA Pulmonic Consonants
nb: IPA pulmoniske konsonanter

en: IPA Suprasegmentals
nb: IPA suprasegmentaler

en: IPA Tones and Word Accents
nb: IPA toner og aksenter

en: IPA Vowels
nb: IPA vokaler

en: Icelandic
nb: Islandsk

en: Iconify the dialogs when the main window is iconified. (Affects only dialogs shown after the change has been made.)
nb: Minimer andre vinduer også, når du minimerer hovedvinduet. (Gjelder bare vinduer åpnet etter at endringen er gjort.)

en: Iconv software exception Detected
nb: Problemer med iconv-programmet. (software exception)

en: Ident-line
nb: Ident-linje

en: Ident-line:
nb: Ident-linje:

en: Identity
nb: Identitet

en: Idx
nb: Nøkkelord

en: If checked, the document language is not explicitly closed by a language switch command
nb: Om avkrysset, avsluttes ikke dokumentspråket eksplisitt med en språkkommando

en: If checked, the document language is not explicitly set by a language switch command
nb: Om avkrysset settes ikke dokumentspråket eksplisitt med en språkkommando

en: If content is 'url', email becomes an Internet address
nb: Hvis innholdet er 'url', blir epost en Internettadresse

en: If not stated explicitly, fill title and author from appropriate environments
nb: Fyll ut hodet med informasjon fra passende miljøer i dokumentet.

en: If this is checked, new documents will be saved in a compressed binary-format by default.
    Existing documents will still be saved in their current state (compressed or uncompressed).
nb: Hvis dette krysses av, vil nye dokumenter lagres i et komprimert binært format som standard.
    Eksisterende dokumenter vil fortsatt bli lagret som de er (komprimerte eller ikke).

en: If unchecked, notes and comments will be excluded from spell checking
nb: Skal noter/kommentarer sjekkes også?

en: If unchecked, the search will be limited to occurrences of the selected text and paragraph style
nb: Hvis ikke avkrysset, begrenses søket til tilfeller hvor teksten har samme tekst- og avsnittstil

en: If you assign this graphic to group '%2$s',
    the previously assigned group '%1$s' will be dissolved,
    because this graphic was its only member.
    How do you want to proceed?
nb: Hvis du plasserer dette bildet i gruppa '%2$s',
    oppløses gruppa '%1$s', fordi dette bildet var
    det eneste gruppemedlemmet.
    Hva vil du gjøre nå?

en: If you check this, LyX will not warn you again in the given case.
nb: Hvis du krysser av, vil ikke LyX advare deg mer om dette.

en: If you sign off this graphic from group '%1$s',
    the group will be dissolved,
    because this graphic was its only member.
    How do you want to proceed?
nb: Hvis du fjerner dette bildet fra bildegruppa '%1$s',
    oppløses gruppa fordi dette bildet var eneste medlem.
    Hvordan vil du fortsette?

en: Ignore
nb: Ignorer

en: Ignore all|I
nb: Ignorer alle|I

en: Ignore this word
nb: Ignorer dette ordet

en: Ignore this word throughout this session
nb: Godta dette ordet i denne omgangen

en: IhrSchreiben
nb: Deres dato

en: IhrZeichen
nb: Deres ref

en: Images
nb: Bilder

en: Importing %1$s...
nb: Importerer %1$s...

en: Import|I
nb: Importer|I

en: In Math
nb: I formler

en: In Text
nb: I teksten

en: Include
nb: Inkluder

en: Include (excluded)
nb: Inkluder (ekskludert)

en: Include all subdocuments in the output
nb: Ta med alle underdokumenter i utdata

en: Include file
nb: Inkluder fil

en: Include only &selected children
nb: Inkluder bare valgte underdokumenter

en: Include only the selected subdocuments in the output
nb: Ta bare med de valgte underdokumentene i utdata

en: Include to Output
nb: Inkluder

en: Included file `%1$s'
    has textclass `%2$s'
    while parent file has textclass `%3$s'.
nb: Inkludert fil `%1$s'
    har tekstklasse `%2$s'
    mens hovedfilen har tekstklasse `%3$s'.

en: Included file `%1$s'
    uses module `%2$s'
    which is not used in parent file.
nb: Inkludert fil `%1$s'
    bruker modul `%2$s'
    som ikke fins i hovedfilen.

en: Included file `%1$s' was not exported correctly.
    Warning: LaTeX export is probably incomplete.
nb: Inkludert fil `%1$s' ble ikke eksportert rett.
    Advarsel: LaTeX-eksporten er neppe komplett.

en: Includes PDF documents, using the 'pdfpages' package.
    To include multiple pages, use the 'pages'-option,
    which must be inserted to 'Options'.
    Examples:
    * pages={x-y} (for a range of pages)
    * pages={x,y,z} (for specific pages)
    * pages=- (to include all pages)
    * pages=last-1 (to include all pages in reverse order)
    With the option 'noautoscale' the PDF pages are
    inserted in their original size.
    Read the documentation of the pdfpages package
    for further options and details.
nb: Inkluderer PDF-dokumenter, ved hjelp av pakken 'pdfpages'.
    For å ta med flere sider, bruk 'pages'-opsjonen, 
    som må legges inn i 'Options'.
    Eksempler:
    * pages={x-y}   (for en serie med sider fra x til y)
    * pages={x,y,z} (for sidene x, y og z)
    * pages=-       (for å ta med alle sidene)
    Med opsjonen 'noautoscale' tas sidene med
    i sin originale størrelse.
    Les dokumentasjonen for pakken 'pdfpages' for
    flere opsjoner og detaljer.

en: Include|c
nb: Inkluder

en: Incompatible command name.
nb: Inkompatibelt kommandonavn.

en: Incomplete command
nb: Ikke komplett kommando

en: Increase
nb: Øk

en: Increase List Depth|I
nb: Øk listedybde|k

en: Increase depth
nb: Øk dybden

en: Increase nesting depth of selected item
nb: Øk dybden for valgt element

en: Indent consecutive paragraphs
nb: Rykk inn avsnitt som kommer etter hverandre

en: Inderscience Journals (Obsolete Version)
nb: Inderscience Journals (utgått versjon)

en: Index
nb: Register

en: Index Entries
nb: Nøkkelord

en: Index Entry
nb: Nøkkelord

en: Index Entry (%1$s)
nb: Nøkkelord (%1$s)

en: Index Entry Settings
nb: Innstillinger for registernøkkel

en: Index Entry Settings...|y
nb: Innstillinger for registeroppføring...

en: Index Entry|d
nb: Nøkkelord|ø

en: Index List|I
nb: Register|R

en: Index Settings
nb: Registerinnstillinger

en: Index Settings...|x
nb: Registerinnstillinger...

en: Index Terms---
nb: Registernøkler---

en: Index command and options (makeindex, xindy)
nb: Registerkommando og opsjoner (makeindex, xindy)

en: Index entry
nb: Nøkkelord for register

en: Index sorting failed
nb: Greide ikke sortere nøkkelord

en: Index-term
nb: Registerord

en: Index-term:
nb: Registerord:

en: Index-terms
nb: Registerord

en: Index-terms...
nb: Registerord...

en: Index: %1$s
nb: Register: %1$s

en: Indexes
nb: Registre

en: Indonesian
nb: Indonesisk

en: Info Settings...|n
nb: Informasjonsinnstillinger...|n

en: Information Name:
nb: Informasjonsnavn:

en: Information Type:
nb: Informasjonstype:

en: Information regarding %1$s '%2$s'
nb: Informasjon angående %1$s '%2$s'

en: Ingredients
nb: Ingredienser

en: Ingredients Header
nb: Ingrediensoverskrift

en: Ingredients:
nb: Ingredienser:

en: Inherit
nb: Arv

en: Initial
nb: Forbokstav

en: Initial letter(s)
nb: Forbokstav(er)

en: Initials
nb: Forbokstaver

en: Inline Formula|I
nb: Formel i teksten

en: Inline|I
nb: I teksten|I

en: Inner
nb: Indre

en: Inner Bo&x:
nb: &Indre boks:

en: Input Completion
nb: Fullføre automatisk

en: Input here the listings parameters
nb: Skriv inn parametre for programlistinger her.

en: Input listing parameters here. Enter ? for a list of parameters.
nb: Skriv inn parametre for 'listings' her. Skriv ? for å få en liste over parametre.

en: Input listing parameters on the right. Enter ? for a list of parameters.
nb: Skriv inn listing-parametre i vinduet til høyre. Trykk ? for en liste over parametre.

en: Input listings parameters below. Enter ? for a list of parameters.
nb: Skriv inn parametre for 'listings' her. Skriv ? for å få en liste over parametre.

en: Input the font to be used for Chinese, Japanese or Korean (CJK) script
nb: Skrifttype for kinesisk, japansk eller koreansk (CJK) skrift

en: Insert ( )
nb: Sett inn ( )

en: Insert LyX note
nb: Sett inn merknad

en: Insert New Branch...|I
nb: Ny dokumentgren...|N

en: Insert Optional Argument
nb: Legg til valgfritt argument

en: Insert PDF-Comment setup options here (see the pdfcomment manual)
nb: Sett inn PDF-kommentar innstillingsopsjoner her (se pdfcomment-dokumentasjonen)

en: Insert Reference at Cursor Position|I
nb: Sett inn referanse ved markøren|i

en: Insert Regular Expression
nb: Sett inn regulært uttrykk

en: Insert Table
nb: Sett inn tabell

en: Insert TeX code
nb: Sett inn TeX-kode

en: Insert Version Info
nb: Sett inn versjonsinformasjon

en: Insert [ ]
nb: Sett inn [ ]

en: Insert box
nb: Sett inn ramme

en: Insert cases environment
nb: Sett inn miljøet "tilfeller"

en: Insert citation
nb: Sett inn litteraturreferanse

en: Insert cross-reference
nb: Sett inn kryssreferanse

en: Insert delimiters
nb: Sett inn parenterser/klammer

en: Insert figure float
nb: Sett inn flytende figur

en: Insert footnote
nb: Sett inn fotnote

en: Insert graphics
nb: Sett inn grafikk

en: Insert hyperlink
nb: Sett inn hyperlenke

en: Insert index entry
nb: Sett inn nøkkelord for registeret

en: Insert integral
nb: Sett inn integral

en: Insert label
nb: Sett inn referansemerke

en: Insert left side scripts
nb: Sett inn venstre grenseverdier

en: Insert left/right side scripts
nb: Sett inn venstre/høyre grenseverdier

en: Insert margin note
nb: Sett inn margnote

en: Insert math
nb: Sett inn formel

en: Insert math macro
nb: Sett inn formelmakro

en: Insert matrix
nb: Sett inn matrise

en: Insert nomenclature entry
nb: Før opp i nomenklaturen

en: Insert note
nb: Sett inn merknad

en: Insert optional argument
nb: Legg til valgfritt argument

en: Insert product
nb: Sett inn produkt

en: Insert right side scripts
nb: Sett inn høyre grenseverdier

en: Insert root
nb: Sett inn n-rot

en: Insert side scripts
nb: Sett inn grenseverdier på sidene

en: Insert square root
nb: Sett inn kvadratrot

en: Insert standard fraction
nb: Sett inn vanlig brøk

en: Insert sum
nb: Sett inn sum

en: Insert table
nb: Sett inn tabell

en: Insert table float
nb: Sett inn flytende tabell

en: Insert the color box options here (see tcolorbox manual)
nb: Skriv inn opsjoner for fargeboks her (se tcolorbox-dokumentasjonen)

en: Insert the delimiters
nb: Sett inn parenterser/klammer

en: Insert the number of columns here
nb: Skriv antall kolonner her

en: Insert the spacing even after a line break
nb: Setter inn avstanden også rett etter linjeskift

en: Insert the spacing even after a line break.
    Note that a protected Half Quad will be turned into
    a vertical space if used at the beginning of a paragraph!
nb: Sett inn avstanden selv etter et linjeskift.
    NB! En beskyttet "halv quadrantin" blir en loddrett avstand hvis den brukes aller først i et avsnitt!

en: Insert the spacing even after a page break
nb: Setter inn loddrett avstand også rett etter sideskift

en: Insert { }
nb: Sett inn { }

en: Inserting document %1$s...
nb: Setter inn dokumentet %1$s...

en: Insert|I
nb: Sett inn|i

en: Insert|s
nb: Sett inn|i

en: Inset Parameter Configuration
nb: Valg for objekt

en: Institute
nb: Institutt

en: Institute #
nb: Institutt #

en: Institute Mark
nb: Instituttmerke

en: InstituteMark
nb: Instituttmerke

en: Institution
nb: Institusjon

en: Interaction
nb: Interaksjon

en: Internet
nb: Internett

en: Internet Addess Ref
nb: Nettadressereferanse

en: Internet Address Reference
nb: Nettadressereferanse

en: InternetRowA
nb: InternettRadA

en: InternetRowA:
nb: InternettRadA:

en: InternetRowB
nb: InternettRadB

en: InternetRowB:
nb: InternettRadB:

en: InternetRowC
nb: InternettRadC

en: InternetRowC:
nb: InternettRadC:

en: InternetRowD
nb: InternettRadD

en: InternetRowD:
nb: InternettRadD:

en: InternetRowE
nb: InternettRadE

en: InternetRowE:
nb: InternettRadE:

en: InternetRowF
nb: InternettRadF

en: InternetRowF:
nb: InternettRadF:

en: Interword Space
nb: Ordmellomrom

en: Interword Space|w
nb: Ordmellomrom|O

en: Introduction|I
nb: Introduksjon|I

en: Invalid %1$s environment variable.
    %2$s is not a directory.
nb: Ugyldig %1$s miljøvariabel.
    %2$s er ikke ei mappe.

en: Invalid %1$s environment variable.
    Directory %2$s does not contain %3$s.
nb: Ugyldig %1$s miljøvariabel.
    Mappa %2$s inneholder ikke %3$s.

en: Invalid %1$s switch.
    Directory %2$s does not contain %3$s.
nb: Ugyldig %1$s parameter.
    Mappa %2$s inneholder ikke %3$s.

en: Invalid (empty) listing parameter name.
nb: Ugyldig (tomt) parameternavn for programlisting.

en: Invalid LaTeX length expression.
nb: Ugyldig LaTeX-lengde

en: Invalid filename
nb: Ugyldig filnavn

en: Invalid or empty key sequence
nb: Tom/ugyldig tastesekvens

en: Invalid position requested by inverse search.
    You need to update the viewed document.
nb: Omvendt søk gav en ugyldig posisjon. 
    Du må oppdatere materialet du ser på.

en: Invalid regular expression!
nb: Ugyldig regulært uttrykk!

en: Inverse Search Failed
nb: Omvendt søk mislyktes

en: Invisible
nb: Usynlig

en: InvisibleText
nb: Usynlig tekst

en: Invoice
nb: Faktura

en: Invoice no.:
nb: Faktura nr.:

en: Irish
nb: Irsk

en: Issue-day
nb: Utgivingsdag

en: Issue-months
nb: Utgivingsmåned

en: Issue-number
nb: Utgivingsnr

en: It should be safe to continue, but you
    may wish to save your work and restart LyX.
nb: Det skulle være trygt å fortsette, men du
    vil muligens lagre arbeidet ditt og restarte LyX.

en: Italian
nb: Italiensk

en: Italic
nb: Kursiv

en: Italic	\mathit
nb: Kursiv	\mathit

en: Item
nb: Element

en: Item:
nb: Element:

en: ItemList
nb: Punktliste

en: Itemize
nb: Punktliste

en: Itemize Options
nb: Punktlisteopsjoner

en: Itemize Type
nb: Punktliste type

en: Itemize type specification (see powerdot manual)
nb: Type punktliste (se powerdot-manualen)

en: ItemizeType1
nb: PunktlisteType1

en: Itemized list
nb: Punktliste

en: Iwona (Condensed)
nb: Iwona (Kondensert)

en: Iwona (Math)
nb: Iwona (Matte)

en: Japanese
nb: Japansk

en: Japanese (CJK)
nb: Japansk (CJK)

en: Japanese (CJK) (EUC-JP)
nb: Japansk (CJK) (EUC-JP)

en: Japanese (CJK) (JIS)
nb: Japansk (CJK) (JIS)

en: Japanese (CJK) (SJIS)
nb: Japansk (CJK) (SJIS)

en: Japanese (pLaTeX) (EUC-JP)
nb: Japansk (pLaTeX) (EUC-JP)

en: Japanese (pLaTeX) (JIS)
nb: Japansk (pLaTeX) (JIS)

en: Japanese (pLaTeX) (SJIS)
nb: Japansk (pLaTeX) (SJIS)

en: Japanese (pLaTeX) (UTF8)
nb: Japansk (pLaTeX) (EUC-JP)

en: Japanese Article (Vertical Writing)
nb: Japanese Article (loddrett skriveretning)

en: Japanese Book (Vertical Writing)
nb: Japanese Book (loddrett skriveretning)

en: Japanese Report (Vertical Writing)
nb: Japanese Report (loddrett skriveretning)

en: Journal
nb: Tidsskrift

en: Journal:
nb: Tidsskrift:

en: Jump Back to Saved Bookmark|B
nb: Gå tilbake til lagret bokmerke|b

en: Jump back
nb: Gå tilbake igjen

en: Jump to label
nb: Gå til referanse

en: Jump to the next error message.
nb: Hopp til neste feilmelding.

en: Jump to the next warning message.
nb: Hopp til neste advarsel

en: Justified
nb: Justert

en: Justified Line Break|J
nb: Justert linjeskift|J

en: Justify text in the LyX editor (this does not affect whether the text is justified in the output)
nb: Juster teksten med rette marger i LyX (dette påvirker ikke hvorvidt teksten justeres ved utskrift)

en: KEY WORDS:
nb: NØKKELORD:

en: KOMA-Script Letter (V. 1, Obsolete)
nb: KOMA-Script Letter (V. 1, utgått)

en: Kazakh
nb: Kasakstansk

en: Keep
nb: Behold

en: Keep the case of the replacement's first letter as in each matching text first letter
nb: Behold stor/liten forbokstav når LyX bytter ut teksten

en: Key words and phrases:
nb: Nøkkelord og fraser:

en: Key words.
nb: Nøkkelord

en: Key words:
nb: Nøkkelord:

en: KeyCap
nb: Tastaturknapp

en: KeyCombo
nb: Tastekombinasjon

en: Keybindings file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local bind/ directories.
nb: Tastaturfil. du kan oppgi en absolutt sti, eller la LyX se i sine
    globale og lokale bind/-mapper.

en: Keyboard
nb: Tastatur

en: Keyboard events handling
nb: Håntering av tastaturhendelser

en: Keyboard/Mouse
nb: Tastatur/mus

en: Keys
nb: Nøkler

en: Keys must be unique!
nb: Nøkler må være unike!

en: Keyword
nb: Nøkkelord

en: Keywords
nb: Nøkkelord

en: Keywords:
nb: Nøkkelord:

en: KnightMove
nb: Springertrekk

en: KnightMove:
nb: Springertrekk:

en: Korean
nb: Koreansk

en: Korean (EUC-KR)
nb: Koreansk (EUC-KR)

en: Kurier (Math)
nb: Kurier (Matte)

en: L&ookup
nb: Slå &opp

en: La&bel:
nb: &Referansemerke:

en: La&bels in:
nb: &Referansemerker i:

en: LaTe&X and LyX options
nb: LaTe&X og LyX opsjoner

en: LaTe&X font encoding:
nb: LaTe&X koding av skrifttegn:

en: LaTeX &options:
nb: LaTeX-&opsjoner:

en: LaTeX (plain)
nb: LaTeX (vanlig)

en: LaTeX (plain)|L
nb: LaTeX (vanlig)|L

en: LaTeX Command:
nb: LaTeX-kommando:

en: LaTeX Configuration|L
nb: LaTeX Konfigurasjon|L

en: LaTeX Log
nb: LaTeX logg

en: LaTeX Log|L
nb: LaTeX Logg|L

en: LaTeX Options
nb: LaTeX-opsjoner

en: LaTeX Source
nb: LaTeX kildekode

en: LaTeX Title
nb: LaTeX Tittel

en: LaTeX classes
nb: LaTeX dokumentklasser

en: LaTeX did not run successfully. Additionally, LyX could not locate the LaTeX log %1$s.
nb: LaTeX mislyktes, og LyX finner ikke LaTeX-loggen %1$s.

en: LaTeX error
nb: LaTeX feil

en: LaTeX failed
nb: LaTeX mislyktes

en: LaTeX generation/execution
nb: LaTeX generering/kjøring

en: LaTeX styles
nb: LaTeX stiler

en: LaTeX text
nb: LaTeX tekst

en: LaTeX/LyX Documents (*.tex *.lyx)
nb: LaTeX/LyX dokumenter (*.tex *.lyx)

en: Label
nb: Merke

en: Label Color
nb: Etikettfarge

en: Label Width
nb: Etikettbredde for lister

en: Label names must be unique!
nb: Referansemerker må ha unike navn!

en: Label of the author you refer to
nb: Etikett for forfatteren du refererer til

en: Label of the corresponding problem
nb: Etikett for det korresponderende problemet

en: Label you refer to for an author
nb: Merke du refererer til for en forfatter

en: Label you refer to in the title
nb: Merke du refererer til i tittelen

en: Label you will reference in the address
nb: Merke du vil referere i adressen

en: Label...|L
nb: Referansemerke...|R

en: Labeling
nb: Etikettering

en: Labels and References
nb: Referansemerker og kryssreferanser

en: Labialized
nb: Labialisert

en: Lan&dscape:
nb: Liggen&de:

en: Lan&guage:
nb: Språk:

en: Landscape Slide
nb: Liggende lysark

en: Landscape Slide:
nb: Liggende lysark:

en: LandscapeSlide
nb: LiggendeLysark

en: LangFooter
nb: SpråkFot:

en: LangHeader
nb: SpråkHode

en: Language
nb: Språk

en: Language &package:
nb: Språk&pakke:

en: Language Default (no inputenc)
nb: Standard for språket (uten inputenc)

en: Language Footer:
nb: Språkfot:

en: Language Header:
nb: Språkhode:

en: Language Settings
nb: Språkinnstillinger

en: Language of the thesaurus
nb: Språk for synonymordbok

en: Language pac&kage:
nb: Språkpakke:

en: Language:
nb: Språk:

en: Language: %1$s,
nb: Språk: %1$s,

en: Language|L
nb: Språk|å

en: Large
nb: Stor

en: Larger
nb: Større

en: Largest
nb: Størst

en: Last Language:
nb: Siste språk:

en: Last footer:
nb: Siste fot:

en: Last view on document %1$s is being closed.
    Would you like to close or hide the document?
    
    Hidden documents can be displayed back through
    the menu: View->Hidden->...
    
    To remove this question, set your preference in:
      Tools->Preferences->Look&Feel->UserInterface
nb: Siste visning av dokumentet %1$s stenges.
    Vil du stenge eller skjule dokumentet?
    
    Skjulte dokumenter kan bringes frem med
    menyen: Vis->Skjult->...
    
    For å slippe dette spørsmålet, sett dine preferanser i:
    Verktøy->Oppsett->Utseende->Brukergrensesnitt

en: LastLanguage
nb: SisteSpråk

en: Latex8 Article (Obsolete)
nb: Latex8 Article (utgått)

en: Latin Extended Additional
nb: Latin ekstra-ekstra

en: Latin Extended-A
nb: Latin ekstra-A

en: Latin Extended-B
nb: Latin ekstra-B

en: Latin-1 Supplement
nb: Latin-1 ekstra tegn

en: Latvian
nb: Latvisk

en: Lay out the page for double-sided printing
nb: Layout for dobbeltsidig utskrift

en: Layout
nb: Stil

en: Layout Not Found
nb: Avsnittstil ikke funnet

en: Layout `%1$s' was not found.
nb: Avsnittstil `%1$s' ikke funnet.

en: Layout is invalid!
nb: Stilen er ugyldig!

en: Layout is valid!
nb: Stilen er gyldig!

en: Layouts|#o#O
nb: Stiler

en: Left
nb: Venstre

en: Left Column
nb: Venstre kolonne

en: Left Footer
nb: Venstre fot

en: Left Footer:
nb: Venstre fot:

en: Left Header
nb: Venstre hode

en: Left Header:
nb: Venstre hode:

en: Left Line|L
nb: Venstre linje|l

en: Left Side
nb: Venstre side

en: Left Summary
nb: Venstre Sammendrag

en: Left Text
nb: Venstre Tekst

en: Left header:
nb: Venstre hode:

en: Left overlap \mathllap
nb: Overlapp mot venstre \mathllap

en: Left side of the header line
nb: Venstre side av header

en: Left summary
nb: Venstre sammendrag

en: Left text
nb: Venstre tekst

en: LeftHeader
nb: Venstre hode

en: Leftarrow
nb: Venstrepil \Leftarrow

en: Leftrightarrow
nb: Venstre/høyrepil \Leftrightarrow

en: Left|L
nb: Venstrejuster|V

en: Left|f
nb: Venstre

en: Legend
nb: Figurforklaring

en: Less rounded
nb: Mindre rundet

en: Let it &run
nb: La det fo&rtsette

en: Letter
nb: Brev

en: Letter (Standard Class with Extra Font Sizes)
nb: Letter (standardklasse med fler skriftstørrelser)

en: Letter (Standard Class)
nb: Letter (standardklasse)

en: Letter:
nb: Brev:

en: Letterlike Symbols
nb: Bokstavbaserte

en: Letters
nb: Brev

en: Level how good you think you can conversate
nb: Nivå: hvor god er du til å konversere

en: Level how good you think you can freely talk
nb: Nivå: hvor god er du til å snakke fritt

en: Level how good you think you can listen
nb: Nivå: hvor god er du til å lytte

en: Level how good you think you can read
nb: Nivå: hvor god er du til å lese

en: Library directory:
nb: Biblioteksmappe:

en: Ligature Break|k
nb: Ligaturbrudd|g

en: LilyPond Book
nb: LilyPond Bok

en: LilyPond Options
nb: LilyPond-opsjoner

en: LilyPond book (LaTeX)
nb: LilyPond bok (LaTeX)

en: LilyPond music
nb: LilyPond-musikk

en: Lilypond typeset music
nb: Lilypond noteark

en: Line &spacing
nb: L&injeavstand

en: Line 1
nb: Linje 1

en: Line 2
nb: Linje 2

en: Line Width %
nb: Linjelengde %

en: Line numbering
nb: Linjenumre

en: Linear B Ideograms
nb: Lineær B ideogrammer

en: Linear B Syllabary
nb: Lineær B stavelser

en: Linguistics
nb: Lingvistikk

en: Linguistics|L
nb: Lingvistikk|L

en: Link to a file
nb: Lenke til en fil

en: Link to an email address
nb: Lenke til en epostadresse

en: Link to the web or to every other target
nb: Lenke til en nettside, og alle andre typer

en: Link type
nb: Type lenke

en: LinkBack files can only be edited on Apple Mac OSX.
nb: LinkBack-filer kan bare redigeres på Apple Mac OSX.

en: List
nb: Liste

en: List / TOC|i
nb: Lister & innhold|i

en: List Item:
nb: Listepunkt:

en: List all authors
nb: Vis alle forfatterne

en: List of Algorithms
nb: Algoritmer

en: List of Charts
nb: Diagrammer

en: List of Contributors
nb: Bidragsytere

en: List of Figures
nb: Figurer

en: List of Graphs[[mathematical]]
nb: Grafer

en: List of Listings
nb: Liste over lister

en: List of Listings|L
nb: Liste over kildekode|L

en: List of Schemes
nb: Struktruformler

en: List of Slides
nb: Liste over lysark

en: List of Tableaux
nb: Tablåer

en: List of Tables
nb: Tabeller

en: List of Videos
nb: Liste over videoer

en: List of previous commands
nb: Tidligere kommandoer

en: List of supported debug flags:
nb: Støttede debugflagg:

en: ListItem
nb: Listepunkt

en: ListOfSlides
nb: ListeOverLysark

en: Listing
nb: «Listing»

en: Listing Parameters
nb: «Listing» parametre

en: Listings
nb: Programlisting

en: Listings Settings...|g
nb: Innstillinger for programlisting|g

en: Listings[[List of Listings]]
nb: Liste over kildekode

en: Listings[[inset]]
nb: Kildekode

en: Listing|L
nb: «Listing»|L

en: Lists:
nb: Lister:

en: Literal
nb: Ordrett

en: Literate Programming Build Log
nb: Byggelogg for "literate programming"

en: Literate Source
nb: Literate kilde

en: Lithuanian
nb: Litauisk

en: Lo&ngest label
nb: &Lengste listeetikett

en: Load &original
nb: Åpne &originalen

en: Load always
nb: Bruk uansett

en: Load automatically
nb: Bruk automatisk

en: Load backup?
nb: Åpne sikkerhetskopi i stedet?

en: Load emergency save?
nb: Åpne nødlagret fil?

en: Load in &fullscreen mode
nb: F&ull skjerm

en: Loaded into memory. Generating pixmap...
nb: Lastet inn. Lager skjermbilde...

en: Loading...
nb: Leser...

en: Loads the LaTeX package fixltx2e which contains some bug fixes for LaTeX. Those fixes are not part of the LaTeX kernel because of backward compatibility. If you use this module your typeset document may look different when you process it with future LaTeX versions, because fixltx2e may provide more bugfixes in future versions.
nb: Bruker pakka fixltx2e som retter en del feil i LaTeX. Rettingene er ikke med i LaTeX på grunn av bakoverkompatibilitet. Hvis du bruker dette, kan dokumentet bli seende anderledes ut med fremtidige versjoner av LaTeX, fordi det kan komme fler rettinger i fremtiden.

en: Local Layout
nb: Lokal klasse

en: Local layout file
nb: Lokal fil med dokument-/tekststiler

en: Locale/Internationalisation
nb: internasjonalisering

en: Locally Added
nb: Lagt til lokalt

en: Locally Modified
nb: Endret lokalt

en: Location
nb: Sted

en: Location:
nb: Sted:

en: Locking property set.
nb: Låst.

en: Locking property unset.
nb: Låst opp.

en: Log &Type:
nb: Logg &Type:

en: Log file not found.
nb: Fant ikke loggfil.

en: Logical Markup
nb: Logisk markering

en: Long
nb: Lang

en: Long completions are cut-off and shown with "...".
nb: Lenge forslag om fullføring kuttes og vises med "...".

en: LongTableNoNumber
nb: LangTabellUtenNummer

en: Longest Description Label
nb: Lengste listeetikett

en: Longest description label
nb: Lengste listeetikett

en: Longest label width
nb: Bredden til det lengste innslaget

en: Longest label|s
nb: Lengste listeetikett|s

en: Longleftarrow
nb: Lang venstrepil \Longleftarrow

en: Longleftrightarrow
nb: Lang venstre/høyrepil \Longleftrightarrow

en: Longrightarrow
nb: Lang høyrepil \Longrightarrow

en: Look & Feel
nb: Utseende

en: Low Surrogates
nb: Lave surrogater

en: Lower Sorbian
nb: Nedersorbisk

en: Lowercase
nb: Små bokstaver

en: Lowercase|L
nb: Små bokstaver|å

en: Lowered
nb: Senket

en: Lowertitleback
nb: Nedre baktittel

en: Ly&XServer pipe:
nb: LyXServer datarør:

en: LyX &Note
nb: LyX Merk&nad

en: LyX Archive (tar.gz)
nb: LyX arkiv (tar.gz)

en: LyX Archive (zip)
nb: LyX arkiv (zip)

en: LyX Document...|X
nb: LyX dokument...|X

en: LyX Documents (*.lyx)
nb: LyX-Dokumenter (*.lyx)

en: LyX Files (*.lyx)
nb: LyX-Dokumenter (*.lyx)

en: LyX Functions|y
nb: LyX-funksjoner|y

en: LyX Insets
nb: LyX "insets"

en: LyX Layout (*.layout)
nb: LyX stilfil (*.layout)

en: LyX Note|N
nb: LyX merknad|n

en: LyX Preview
nb: LyX forhåndsvisning

en: LyX UI files (*.ui)
nb: LyX brukergrensesnittfiler (*.ui)

en: LyX VC: Initial description
nb: LyX VC: Initiell beskrivelse

en: LyX VC: Log Message
nb: LyX VC: Logg melding

en: LyX VC: Log message
nb: LyX VC: Loggmelding

en: LyX Version %1$s
    (%2$s)
nb: LyX versjon %1$s
    (%2$s)

en: LyX Version|X
nb: LyX-versjon|X

en: LyX Warning:
nb: LyX advarsel:

en: LyX attempted to close a document that had unsaved changes!
nb: LyX prøvde å stenge et dokument hvis endringer ikke var lagret!

en: LyX binary not found
nb: LyX binærfil ikke funnet

en: LyX bind files (*.bind)
nb: LyX hurtigtastfiler (*.bind)

en: LyX cannot generate a list of %1$s
nb: LyX kan ikke lage liste over %1$s

en: LyX could not be closed because documents are being processed by LyX.
nb: LyX kunne ikke stenge, programmet er opptatt med å behandle dokumenter.

en: LyX could not create the temporary directory '%1$s' (Disk is full maybe?)
nb: Kunne ikke opprette den midlertidige mappa '%1$s' (Full disk kanskje?)

en: LyX could not find the default UI file!
    Please check your installation.
nb: LyX fant ikke standard brukergrensesnittfil!
    Sjekk om LyX er rett installert.

en: LyX crashed!
nb: LyX kræsjet!

en: LyX does not know how to include non-LyX files when generating HTML output. Offending file:
    %1$s
nb: LyX kan ikke inkludere ikke-LyX filer for å lage HTML.
    Problemfil:
    %1$s

en: LyX does not provide LaTeX support for file names containing any of these characters:
nb: LyX gir ikke LaTeX-støtte for filnavn som inneholder noen av disse tegnene:

en: LyX failed to load the following file: %1$s
nb: LyX fikk ikke lest fila: %1$s

en: LyX has caught an exception, it will now attempt to save all unsaved documents and exit.
    
    Exception:
nb: LyX gikk på en smell, og vil nå forsøke å lagre dokumenter og avslutte.
    
    Unntak:

en: LyX has caught some really weird exception, it will now attempt to save all unsaved documents and exit.
nb: LyX har støtt på et sært problem, og vil nå forsøke å lagre dokumenter og avslutte.

en: LyX has encountered an application error
    and will now shut down.
nb: LyX har fått et internt problem,
    og avslutter nå.

en: LyX internal only
nb: Kun internt i LyX

en: LyX is Copyright (C) 1995 by Matthias Ettrich,
    1995--%1$s LyX Team
nb: Copyright (C) 1995 for LyX tilhører Matthias Ettrich,
    1995--%1$s LyX Team

en: LyX is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    See the GNU General Public License for more details.
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
nb: LyX distribueres med et håp om at programmet kan komme til nytte, men uten garantier av noe slag.  Se GNU GPL (General Public Licence) for detaljer.  Du skal ha fått et eksemplar av GPL sammen med programmet; hvis ikke, skriv til Free Software Foundation, Inc., 675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA.

en: LyX keyboard maps (*.kmap)
nb: Lyx tastaturoppsettfiler (*.kmap)

en: LyX needs to be restarted!
nb: LyX trenger en omstart!

en: LyX normally doesn't allow the user to scroll further than the bottom of the document. Set to true if you prefer to scroll the bottom of the document to the top of the screen
nb: LyX lar deg normalt ikke rulle nedenfor slutten av dokumentet. Skru på, hvis du foretrekker å rulle helt til slutten av dokumentet er øverst i skjermbildet.

en: LyX normally doesn't update the cursor position if you move the scrollbar. Set to true if you'd prefer to always have the cursor on screen.
nb: LyX flytter vanligvis ikke markøren når du bruker rullefeltet. Skru på dette hvs du foretrekker å alltid ha markøren innenfor skjermen.

en: LyX will only have minimal functionality because no textclasses have been found. You can either try to reconfigure LyX normally, try to reconfigure without checking your LaTeX installation, or continue.
nb: LyX får bare minimal funksjonalitet, fordi tekststilene mangler. Du kan
    rekonfigurere LyX på vanlig måte, rekonfigurere uten å sjekke LaTeX-
    installasjonen, eller fortsette.

en: LyX will place its temporary directories in this path. They will be deleted when you quit LyX.
nb: LyX vil legge midlertidige mapper til her. De slettes når du avslutter LyX.

en: LyX's automatic index sorting algorithm faced
    problems with the entry '%1$s'.
    Please specify the sorting of this entry manually, as
    explained in the User Guide.
nb: LyX's automatiske registersortering fikk problemer
    med registernøkkelen '%1$s'.
    Vennligst spesifiser sorteringen for denne nøkkelen manuelt,
    som forklart i håndboka.

en: LyX-Code
nb: LyX-Kode

en: LyX: Add BibTeX Database
nb: LyX: Legg til BibTeX Database

en: LyX: Attempting to save document %1$s
nb: LyX: Forsøker å lagre dokument %1$s

en: LyX: Creating directory %1$s
nb: LyX: Lager mappen %1$s

en: LyX: Enter text
nb: LyX: Skriv inn tekst

en: LyX: reconfiguring user directory
nb: LyX: rekonfigurerer brukermappe

en: Lyxlex grammar parser
nb: Lyxlex gramatikk parser

en: M&ultirow
nb: M&ultirad

en: MS_number:
nb: MS_nummer:

en: Mac OS X specific setting for use with emacs bindings. Takes effect next time LyX is launched.
nb: Mac OS X spesifikk innstilling for å bruke emacs tastaturoppsett. Virker etter at LyX er startet på nytt.

en: Macro Definition
nb: Makkrodefinisjon

en: Macro|o
nb: Makro|o

en: Mail
nb: Post

en: Main Language Short Title
nb: Hovedspråk kort tittel

en: Main Matter
nb: Hovedmateriale

en: Main file only
nb: Bare hovedfilen

en: Main text:
nb: Hovedtekst:

en: MainText
nb: Hovedtekst

en: Mainline
nb: Hovedlinje

en: Mainline:
nb: Hovedlinje:

en: Maintain aspect ratio with largest dimension
nb: Korrekt bredde/høydeforhold, etter største dimensjon

en: Make Apple key act as Meta and Control key as Ctrl.
nb: La epletasten virke som Meta, og Control som Ctrl.

en: Make First Non-Optional Into Optional Argument
nb: Gjør første faste argument om til et valgfritt argument

en: Make Last Optional Into Non-Optional Argument
nb: Gjør siste valgfrie argument om til et fast argument

en: Make first non-optional into optional argument
nb: Gjør første faste argument om til et valgfritt argument

en: Make last optional into non-optional argument
nb: Gjør siste valgfrie argument om til et fast argument

en: Make spaces in strings visible by a special symbol
nb: Gjør mellomrommene i tekststrenger synlige med et spesialsymbol

en: Make spaces visible by a special symbol
nb: Gjør mellomrom synlige med et spesialsymbol

en: Malayalam
nb: Malayāḷam

en: Manuals
nb: Manualer

en: Maple, Evalf|v
nb: Maple, evalf|v

en: Maple, Evalm|E
nb: Maple, evalm|e

en: Maple, Factor|F
nb: Maple, factor|f

en: Maple, Simplify|S
nb: Maple, simplify|s

en: MarginFigure
nb: Margfigur

en: MarginTable
nb: Margtabell

en: Marginal Note|M
nb: Margnotis|a

en: Marginal notes
nb: Notater i margen

en: Marginnote
nb: Margnotis

en: Mark &foreign languages
nb: Merk &fremmede språk

en: Mark end of paragraphs on screen with a pilcrow character.
nb: Merk slutten på avsnitt med et pilcrow-tegn: ¶

en: Mark misspelled words with a underline.
nb: Feilstavede ord markeres med strek under.

en: Mark off
nb: Merke slått av

en: Mark on
nb: Merke på

en: Mark removed
nb: Fjernet merke

en: Mark set
nb: Merke satt

en: MarkBoth
nb: Markerbegge

en: Master Document
nb: Hoveddokument

en: Master Document Output
nb: Utdata for hoveddokument

en: Master document
nb: Hoveddokument

en: Match delimiter types
nb: Samme sort til høyre og venstre

en: Match found!
nb: Funnet!

en: Match not found!
nb: Søketekst ikke funnet!

en: Match w&hole words only
nb: Bare &hele ord

en: Math
nb: Matte

en: Math &image scaling:
nb: Skalering for formelb&ilder

en: Math Bold Series|B
nb: Matte fet|f

en: Math Calligraphic Family|C
nb: Matte kalligrafisk|k

en: Math Delimiter
nb: Parenteser og klammer

en: Math Formal Script Family|o
nb: Formell matte-skrifttype

en: Math Fraktur Family|F
nb: Matte fraktur|a

en: Math Macros
nb: Mattemakroer

en: Math Matrix
nb: Matte, matrise

en: Math Normal Font|N
nb: Matte, normal font|n

en: Math Options
nb: Matte-innstillinger

en: Math Panels
nb: Mattepanel

en: Math Roman Family|R
nb: Matte antikva

en: Math Sans Serif Family|S
nb: Matte grotesk

en: Math editor
nb: Matte editor

en: Math editor mode
nb: Matte editerings modus

en: Math macros
nb: mattemakroer

en: Math spacings
nb: Matte-mellomrom

en: MathLetters
nb: Mattebokstaver

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
nb: Matematiske alfanumeriske symboler

en: Mathematical Operators
nb: Matematiske operatorer

en: Mathematical Symbols
nb: Matematiske symboler

en: Mathematics Subject Classification
nb: Matematikksubjektklassifikasjon

en: Mathematics Subject Classification number:
nb: Matematikksubjektklassifikasjonsnr:

en: Maths
nb: Matte

en: Math|M
nb: Matte|M

en: Math|h
nb: Matte|M

en: Matrix...|x
nb: Matrise...

en: Maximal number of lastfiles. Up to %1$d can appear in the file menu.
nb: Maksimalt antall dokumenter du har brukt før.  Fil-menyen har plass til opptil %1$d dokumenter.

en: Meaning
nb: Betydning

en: MedSkip
nb: Medium avstand

en: MedSkip|M
nb: Middels avstand|M

en: Medium Space
nb: Middels mellomrom

en: Medium Space|M
nb: Middels mellomrom|M

en: Medium skip
nb: medium avstand

en: Medium space	\:
nb: Medium mellomrom	\:

en: MeinZeichen
nb: Min ref

en: Menu Separator|M
nb: Menyseparator|M

en: MenuChoice
nb: Menyvalg

en: Menus
nb: Menyer

en: Merge Changes
nb: Revidere endringer

en: Merge Changes...|M
nb: Flett inn endringer...|F

en: Merge cells of different columns
nb: Slå sammen ruter i ulike kolonner

en: Merge cells of different rows
nb: Slå sammen ruter i ulike rader

en: Merge changes
nb: Flett inn endringer

en: Messages Pane|g
nb: Meldingsvindu|g

en: Methods
nb: Metoder

en: Methods used in your work
nb: Metoder brukt i ditt arbeid

en: Mid-central vowel (Schwa)
nb: Midtre sentral vokal (Schwa)

en: Middle
nb: Midten

en: Middle|M
nb: Midtjustere rad

en: Middle|i
nb: Midtjustere rad

en: Mini Template
nb: Mini-mal

en: Mini template for this list (see beamer manual for details)
nb: Mini-mal for denne lista (se beamer-manualen for detaljer)

en: Minimalistic
nb: Minimalistisk

en: Minimum characters for words that should be completed
nb: Minimum bokstaver for å fullføre ord

en: Minipage
nb: Miniside

en: Minisec
nb: Miniseksjon

en: Miscellaneous
nb: Diverse

en: Miscellaneous (extended)
nb: Diverse (mer)

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
nb: Diverse matematiske symboler-A

en: Miscellaneous Symbols
nb: Diverse

en: Miscellaneous Technical
nb: Diverse tekniske

en: Missing File
nb: Mangler fil

en: Missing \end_inset at this point.
nb: Mangler "\end_inset" her.

en: Missing \end_inset at this point:
nb: Mangler "\end_inset" her:

en: Missing argument
nb: Mangler argument

en: Missing command string after --execute switch
nb: Mangler kommandostreng etter --execute parameter

en: Missing destination filename after --export-to switch
nb: Mangler fil type [eks. latex, ps...] etter --export-to parameter

en: Missing directory for -sysdir switch
nb: Mangler mappe for -sysdir parameter

en: Missing directory for -userdir switch
nb: Mangler mappe for -userdir parameter

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --export switch
nb: Mangler fil type [eks. latex, ps...] etter --export parameter

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --export-to switch
nb: Mangler fil type [eks. latex, ps...] etter --export-to parameter

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --import switch
nb: Mangler fil type [eks. latex, ps...] etter --import parameter

en: Missing filename for --import
nb: Mangler filnavn for --import

en: Missing filename for this operation.
nb: Mangler filnavn for denne operasjonen.

en: Missing included file
nb: Mangler inkludert fil

en: Missing user LyX directory
nb: Ingen brukermappe for LyX

en: Mo&re parameters
nb: Fler &parametre

en: Mobile
nb: Mobil

en: Mobile phone number
nb: Mobiltelefon

en: Mobile:
nb: Mobil:

en: Mode
nb: Modus

en: Mode Specification|S
nb: Modusspesifikasjon|s

en: Module not available
nb: Modul utilgjengelig

en: Module not found
nb: Fant ikke modulen

en: Module not found!
nb: Fant ikke modulen!

en: Module provided by document class.
nb: Modul tilbudt av dokumentklassen.

en: Modules
nb: Moduler

en: Modules excluded: %1$s.
nb: Ekskluderer moduler: %1$s.

en: Modules required: %1$s.
nb: Nødvendige moduler: %1$s.

en: Mongolian
nb: Mongolsk

en: Month
nb: Måned

en: More
nb: Mer

en: More Giant
nb: Større

en: More Giant Snippet
nb: Større bit

en: More Languages ...|M
nb: Flere språk ...

en: More Parameters
nb: Fler parametre

en: More Spelling Suggestions
nb: Flere forslag

en: More rounded
nb: Mer rundet

en: More...|M
nb: Mer...|M

en: Most Giant
nb: Størst

en: Most Giant Snippet
nb: Størst bit

en: Mother Tongue:
nb: Morsmål:

en: MotherTongue
nb: Morsmål

en: Mouse
nb: Mus

en: Move Column Left
nb: Flytt kolonne mot venstre

en: Move Column Right|v
nb: Flytt kolonne mot høyre

en: Move Paragraph Down|v
nb: Flytt avsnitt ned|n

en: Move Paragraph Up|o
nb: Flytt avsnitt opp

en: Move Row Down
nb: Flytt rad nedover

en: Move Row Up
nb: Flytt rad oppover

en: Move Section Down|D
nb: Flytt seksjonen ned|d

en: Move Section Down|w
nb: Flytt seksjonen ned|d

en: Move Section Up|U
nb: Flytt seksjonen opp|p

en: Move column left
nb: Flytt kolonne mot venstre

en: Move column right
nb: Flytt kolonne mot høyre

en: Move row down
nb: Flytt rad nedover

en: Move row up
nb: Flytt rad oppover

en: Move selected item down by one
nb: Flytt det valgte elementet ned et trinn

en: Move selected item up by one
nb: Flytt det valgte elementet opp et trinn

en: Move the selected citation down (Ctrl-Down)
nb: Flytt den valgte litteraturreferansen ned (Ctrl-ned)

en: Move the selected citation up (Ctrl-Up)
nb: Flytt den valgte litteraturreferansen opp (Ctrl-opp)

en: Move the selected database downwards in the list
nb: Flytt den valgte databasen nedover i lista

en: Move the selected database upwards in the list
nb: Flytt den valgte databasen oppover i lista

en: Multi-column in current or destination column.
nb: Multikolonne i denne eller målkolonnen.

en: Multi-row in current or destination row.
nb: Multirad i denne eller målraden.

en: Multicolumn|M
nb: Multikolonne|M

en: Multicolumn|u
nb: Multikolonne|u

en: Multilingual Captions
nb: Flerspråklige bildetekster

en: Multilingual Captions|C
nb: Flerspråklige bildetekster

en: Multiple Columns
nb: Multikolonne

en: Multirow|u
nb: Multirad|u

en: Multirow|w
nb: Multirad|M

en: Musical Symbols
nb: Musikalske symboler

en: My Address
nb: Min_adresse

en: My Logo
nb: Min logo

en: My Logo:
nb: Min logo:

en: MyRef
nb: Ref

en: MyRef:
nb: Ref:

en: Myref
nb: Min ref.

en: N&ew Document
nb: N&ytt dokument

en: Name
nb: Navn

en: Name (First Name)
nb: Navn (fornavn)

en: Name (Surname)
nb: Navn (etternavn)

en: Name associated with the URL
nb: Navn some er assosiert med denne URL'en

en: Name of the author
nb: Navn på forfatteren

en: Name of the conference
nb: Navn på konferansen

en: Name of the language
nb: Navn på språket

en: Name of the social network
nb: Navn på det sosiale nettverket

en: Name/Title
nb: Navn/Tittel

en: Name:
nb: Navn:

en: NameRowA
nb: NavneradA

en: NameRowA:
nb: NavneradA:

en: NameRowB
nb: NavneradB

en: NameRowB:
nb: NavneradB:

en: NameRowC
nb: NavneradC

en: NameRowC:
nb: NavneradC:

en: NameRowD
nb: NavneradD

en: NameRowD:
nb: NavneradD:

en: NameRowE
nb: NavneradE

en: NameRowE:
nb: NavneradE:

en: NameRowF
nb: NavneradF

en: NameRowF:
nb: NavneradF:

en: NameRowG
nb: NavneradG

en: NameRowG:
nb: NavneradG:

en: Named Theorem
nb: Navngitt teorem

en: Named Theorem.
nb: Navngitt teorem.

en: Named Theorems
nb: Navnede teoremer

en: Narrative
nb: Sammenfatning

en: Nasalized
nb: Nasalisert

en: Natbib &style:
nb: Natbib-&stil:

en: Natbib citation style to use
nb: Hvilken 'Natbib' referansestil som skal brukes

en: Nationality
nb: Nasjonalitet

en: Nationality:
nb: Nasjonalitet:

en: Native
nb: Innfødt

en: Navigate Back|B
nb: Naviger tilbake|b

en: Navigate back
nb: Naviger tilbake

en: Navigate|N
nb: Naviger|N

en: Near-close near-back rounded vowel
nb: Nesten-trang nesten-bakre runda vokal

en: Near-close near-front rounded vowel
nb: Nesten-trang nesten-fremre runda vokal

en: Near-close near-front unrounded vowel
nb: Nesten-trang nesten-fremre urunda vokal

en: Near-open front unrounded vowel
nb: Nesten-åpen fremre urunda vokal

en: Near-open vowel
nb: Nesten-åpen vokal

en: Needs Checkout
nb: Må sjekkes ut

en: Needs Merge
nb: Trenger fletting

en: Negative Medium Space
nb: Negativt middels mellomrom

en: Negative Medium Space|u
nb: Negativt middels mellomrom|u

en: Negative Relations (extended)
nb: Negerte relasjoner

en: Negative Thick Space
nb: Negativt tykt mellomrom

en: Negative Thick Space|i
nb: Negativt tykt mellomrom|i

en: Negative Thin Space
nb: Negativt tynt mellomrom

en: Negative Thin Space|N
nb: Negativt mellomrom|N

en: Negative relations (extended)
nb: Negerte relasjoner

en: Negative space	\!
nb: Negativt mellomrom	\!

en: Never Toggled
nb: Flippes ikke

en: New Inset
nb: Nytt objekt

en: New Note:
nb: Ny merknad:

en: New Overlay:
nb: Ny overligger:

en: New Page
nb: Ny side

en: New Page|N
nb: Ny side(\newpage)|N

en: New Slide:
nb: Nytt lysark:

en: New Window|W
nb: Nytt vindu|y

en: New document
nb: Nytt dokument

en: New from Template...|m
nb: Ny med mal...|m

en: New:
nb: &Nytt:

en: NewThought
nb: Ny tanke

en: New|N
nb: Ny|N

en: Next &Error
nb: Neste &Feil

en: Next &Warning
nb: Neste &advarsel

en: Next Address:
nb: Neste Adresse:

en: Next Change|C
nb: Neste endring|N

en: Next Cross-Reference|N
nb: Neste kryssreferanse|N

en: Next Cross-Reference|R
nb: Neste kryssreferanse|r

en: Next Note|N
nb: Neste merknad|m

en: Next change
nb: Neste endring

en: Next command
nb: Neste kommando

en: Next note
nb: Neste merknad

en: NextAddress
nb: NesteAdresse:

en: Nice fraction (3/4)	\nicefrac
nb: Pen brøk (3/4)	\nicefrac

en: No
nb: Nei

en: No &frames around links
nb: Ikke r&amme rundt lenker

en: No Action Defined!
nb: Ingen handling definert!

en: No Branches Set for Document!
nb: Ingen grener i dokumentet!

en: No CVS file
nb: Ingen CVS-fil

en: No Citation in Scope!
nb: Ingen sitat i denne avgrensningen!

en: No Custom Insets Defined!
nb: Ingen egendefinerte objekttyper i dokumentet!

en: No Group
nb: Ingen gruppe

en: No affiliation
nb: Ingen tilknytning

en: No bibliography defined!
nb: Ingen bibliografi definert!

en: No buffer for file: %1$s.
nb: Intet buffer for filen: %1$s.

en: No change
nb: Ingen endring

en: No citations selected!
nb: Ingen litteratur valgt!

en: No conversion of %1$s is needed after all
nb: Det er ikke nødvendig å kovnvertere %1$s

en: No debugging messages
nb: Ingen debug meldinger

en: No dialect
nb: Ingen dialekt

en: No file found!
nb: Ingen fil funnet!

en: No font change defined.
nb: Ingen skriftendring definert.

en: No frame
nb: Uten ramme

en: No further redo information
nb: Ikke mer "Gjør om" informasjon

en: No further undo information
nb: Ikke mer "Angre" informasjon

en: No hline to delete
nb: Ingen vannrett linje å fjerne

en: No image
nb: Intet bilde

en: No information for converting %1$s format files to %2$s.
    Define a converter in the preferences.
nb: Kan ikke konvertere filformatet %1$s til formatet %2$s.
    Definer en konvertering i oppsettet.

en: No information for editing %1$s
nb: Ingen informasjon om å redigere %1$s

en: No information for exporting the format %1$s.
nb: Ingen informasjon om å eksportere formatet %1$s.

en: No information for importing the format %1$s.
nb: Ingen informasjon om importering fra %1$s

en: No information for viewing %1$s
nb: Ingen informasjon om visning av %1$s

en: No language
nb: Intet språk

en: No literate programming build log file found.
nb: Ingen bygge-logfil for "literate programming" funnet.

en: No lyx2lyx error log file found.
nb: Fant ikke feillogg fra lyx2lyx

en: No math
nb: Ikke matte

en: No more insets
nb: Ingen flere insets

en: No number
nb: Intet tall

en: No open document(s) in which to search
nb: Ingen åpne dokumenter å søke i

en: No system directory
nb: Ingen systemmappe

en: No textclass is found
nb: Finner ingen tekststiler

en: No thesaurus available for this language!
nb: Ingen synonymordbok tilgjengelig for dette språket!

en: No user LyX directory. Exiting.
nb: Ingen brukermappe for LyX. Avslutter.

en: No user directory
nb: Ingen brukermappe

en: No valid math formula
nb: Ingen gyldig matematisk formel

en: No version control
nb: Ingen versjonskontroll

en: No version control log file found.
nb: Ingen logfil for versjonskontroll funnet.

en: No vertical grid lines in 'cases': feature %1$s
nb: Ingen loddrette linjer i 'alternativ-miljø': funksjonalitet %1$s

en: No vline to delete
nb: Ingen loddrett linje å fjerne

en: No year
nb: Uten årstall

en: NoDate
nb: IkkeDato

en: NoFax
nb: IkkeFax

en: NoPlace
nb: IkkeSted

en: NoTel
nb: IkkeTlf

en: NoTelephone
nb: IkkeTlf

en: Nomenclature
nb: Nomenklatur

en: Nomenclature Entries
nb: Oppføringer i nomenklaturen

en: Nomenclature Entry...|y
nb: Oppføring i nomenklatur...

en: Nomenclature Symbol:
nb: Nomenklatursymbol:

en: Nomenclature settings
nb: Nomenklaturinnstillinger

en: Nomenclature|N
nb: Nomenklatur|N

en: None
nb: Ingen

en: None (no fontenc)
nb: Ingen (uten fontenc)

en: None[[language package]]
nb: Ingen

en: Nordic languages (CP 865)
nb: Nordisk (CP 865)

en: Normal text mode	\textrm
nb: Normal tekstmodus	\textrm

en: Normal text style	\textstyle
nb: Normal tekststil	\textstyle

en: Normal-sized icons
nb: Normale ikoner

en: North Sami
nb: Nordsamisk

en: Norwegian (Bokmaal)
nb: Norsk (bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
nb: Norsk (nynorsk)

en: Not Found
nb: Ikke funnet

en: Not shown.
nb: Vises ikke.

en: Notation
nb: Notasjon

en: Notation \thenotation.
nb: Notasjon \thenotation.

en: Notation \thetheorem.
nb: Notasjon \thetheorem.

en: Notation*
nb: Notasjon*

en: Notation.
nb: Notasjon.

en: Note
nb: Merknad

en: Note #.
nb: Merknad #.

en: Note Options
nb: Merknadsinnstillinger

en: Note Settings
nb: Innstillinger for merknad

en: Note Settings...|N
nb: Innstillinger for merknad...|n

en: Note \arabic{theorem}
nb: Merknad \arabic{theorem}

en: Note \thenote.
nb: Merknad \thenote.

en: Note \thetheorem.
nb: Merknad \thetheorem.

en: Note to Editor:
nb: Merknad til redaktør:

en: Note*
nb: Merknad*

en: Note.
nb: Merknad.

en: Note. ---
nb: Merknad. ---

en: Note:
nb: Merknad:

en: NoteItem
nb: Merknad

en: NoteToEditor
nb: Notat til redaktør

en: Notes
nb: Merknader

en: Note|N
nb: Merknad

en: Nothing to do
nb: Ingenting å utføre

en: Nothing to index!
nb: Ingenting å indeksere!

en: Nothing to search
nb: Intet å lete i

en: Noun
nb: Substantiv

en: Noun %1$s,
nb: Substantiv %1$s,

en: Number
nb: Tall

en: Number %1$s
nb: Nummer %1$s

en: Number Equations by Section
nb: Seksjonsvis nummerert liste

en: Number Figures by Section
nb: Tell figurer seksjonsvis

en: Number Forms
nb: Tallbaserte

en: Number Tables by Section
nb: Nummerer tabeller seksjonsvis

en: Number This Line|u
nb: Nummerer denne linja|u

en: Number Whole Formula|N
nb: Nummerer hele formelen|N

en: Number of Columns
nb: Antall kolonner

en: Number of columns
nb: Antall kolonner

en: Number of levels
nb: Antall nivåer

en: Number of lines
nb: Antall linjer

en: Number of rows
nb: Antall rader

en: Number of slide where the context below the pause gets visible
nb: Nummer for lysark hvor innholdet under pausen blir synlig

en: Numbered
nb: Nummerert

en: Numbered Example (multiline)
nb: Nummerert eksempel (flere linjer)

en: Numbered Examples (consecutive)
nb: Nummererte eksempler (påfølgende)

en: Numbered Formula|N
nb: Nummerert formel|N

en: Numbered list
nb: Nummerert liste

en: Numbering & TOC
nb: Seksjonsnumre

en: Numbers theorems and the like by chapter (i.e., the counter is reset at each chapter start). Use this module only with document classes that provide a chapter environment.
nb: Teller teoremer og lignende kapittelvis. Modulen egner seg bare for dokumenttyper som er inndelt i kapitler.

en: Numbers theorems and the like by section (i.e., the counter is reset at each section start).
nb: Teller teoremer og lignende seksjonsvis. Telleverket starter altså på nytt i hver seksjon.

en: Numerical
nb: Numerisk

en: O&pen
nb: &Åpnet

en: O&pen new group...
nb: &Lag ny gruppe...

en: O&ption:
nb: I&nnstillinger:

en: O&uter:
nb: &Ytre:

en: Objectname
nb: Objektnavn

en: Occitan
nb: Oksitansk

en: Of&fset:
nb: &Forskjøvet:

en: Off
nb: Av

en: Office:
nb: Kontor:

en: Offprint
nb: Ekstratrykk

en: Offprint Requests to:
nb: Spm. om kopier til:

en: Offprints
nb: Ekstrakopier

en: Offprints:
nb: Ekstrakopier:

en: Ol&d Document
nb: G&ammelt dokument

en: Old Italic
nb: Gammel kursiv

en: Old Persian
nb: Gammelpersisk

en: Old:
nb: Gammelt:

en: On
nb: På

en: On Page <Page>|O
nb: på side <side>|å

en: On Slide
nb: På lysark

en: On which side should line numbers be printed?
nb: På hvilken side vil du ha linjenumrene?

en: One character (excluding blanks)
nb: Ett tegn (uten mellomrom)

en: One character (including blanks)
nb: Ett tegn (inkludert mellomrom)

en: One word
nb: Ett ord

en: OneHalf
nb: Halvannen

en: Only
nb: Bare

en: Only on slides
nb: Bare på lysark

en: Only one column
nb: Bare én kolonne

en: Only one row
nb: Bare én rad

en: Only true or false is allowed.
nb: Gyldige muligheter er "true" eller "false".

en: Op&tions:
nb: Inns&tillinger:

en: Open All Insets|O
nb: Åpne alle objekter|a

en: Open All Notes|A
nb: Åpne alle merknader|a

en: Open Databases?
nb: Åpne databaser?

en: Open Inset|O
nb: Åpne objekt|Å

en: Open Recent|t
nb: Åpne et dokument du har brukt før|f

en: Open back rounded vowel
nb: Åpen bakre runda vokal

en: Open back unrounded vowel
nb: Åpen bakre urunda vokal

en: Open document
nb: Åpne dokument

en: Open documents in &tabs
nb: &Åpne dokumenter under faner

en: Open files
nb: Åpne filer

en: Open front rounded vowel
nb: Åpen fremre runda vokal

en: Open front unrounded vowel
nb: Åpen fremre urunda vokal

en: Open the LaTeX Log File dialog
nb: Åpne skjermbilde for LaTeX loggfil

en: Open-mid back rounded vowel
nb: Halvåpen bakre runda vokal

en: Open-mid back unrounded vowel
nb: Halvåpen bakre urunda vokal

en: Open-mid central rounded vowel
nb: Halvåpen midtre runda vokal

en: Open-mid central unrounded vowel
nb: Halvåpen midtre urunda vokal

en: Open-mid front rounded vowel
nb: Halvåpen fremre runda vokal

en: Open-mid front unrounded vowel
nb: Halvåpen fremre urunda vokal

en: Open...|O
nb: Åpne...|p

en: Opening
nb: Åpning

en: Opening child document %1$s...
nb: Åpner sub-dokument %1$s..."

en: Opening document %1$s...
nb: Åpner dokument %1$s..."

en: Opening help file %1$s...
nb: Åpner hjelpefil %1$s...

en: Opening:
nb: Åpning:

en: Operators
nb: Operatorer

en: Operators (extended)
nb: Operatorer (fler)

en: Optical Character Recognition
nb: Optisk bokstavgjenkjenning

en: Option to specify the dimensions of the print paper.
nb: Mulighet for å velge dimensjoner for skriverpapiret.

en: Option(s) for the initial
nb: Opsjon(er) for forbokstaven

en: Optional address line
nb: Frivillig adresselinje

en: Optional argument for the e-mail
nb: Frivillig opsjon for e-post

en: Optional argument to the altaffiliation command
nb: Frivillig argument til kommandoen for alternativ tilknytning (altaffiliation)

en: Optional argument to the email command
nb: Frivillig argument til epostkommandoen

en: Optional argument to the homepage command
nb: Frivillig argument til hjemmeside-kommandoen

en: Optional arguments for this list (see enumitem manual)
nb: Valgfrie opsjoner for denne lista (se powerdot-manualen)

en: Optional arguments to the section command (see powerdot manual)
nb: Valgfri opsjon til seksjonskommandoen. (se powerdot-manualen)

en: Optional arguments to the slide command (see powerdot manual)
nb: Valgfri opsjon til lysarkkommando. (Se powerdot-manualen)

en: Optional paper size flag (-paper) for some DVI viewers
nb: Papirstørrelse (-paper) for noen DVI-fremvisere

en: Optional photo for biography
nb: Frivillig foto for biografi

en: Optional vertical offset
nb: Frivillig loddrett forskyving

en: Optional width
nb: Valgfri bredde

en: Options
nb: Innstillinger

en: Opts
nb: Alt

en: Or&igin:
nb: Or&igo:

en: Ordinary Quote|Q
nb: Vanlig sitattegn

en: Orgname
nb: Orgnavn

en: Ori&gin:
nb: Ori&go:

en: Ort
nb: Sted

en: Other (
nb: Annet (

en: Other Lists
nb: Andre lister

en: Other Toolbars
nb: Andre verktøylinjer

en: Other font settings
nb: Andre font innstillinger

en: Other root	\root
nb: Andre røtter	\root

en: Our ref.:
nb: Vår ref.:

en: Outer (default)
nb: Ytre (standard)

en: Outline
nb: Innhold

en: Outline Pane|u
nb: Innholdsvindu|u

en: Output
nb: Utdata

en: Output &line length:
nb: Maksimal linjelengde:

en: Output Format
nb: Format for utdata

en: Output Size
nb: Størrelse på trykk

en: Output is empty
nb: Ingen utdata

en: Oval frame, thick
nb: Avrundet, tykk ramme

en: Oval frame, thin
nb: Avrundet, tynn ramme

en: Oval, Thick|v
nb: Avrundet, tykk|v

en: Oval, Thin|a
nb: Avrundet, tynn|A

en: Over&hang:
nb: Ut i margen:

en: Overhang value
nb: Forskyving

en: Overlay
nb: Overligger

en: Overlay Area Height
nb: Overlegg høyde

en: Overlay Area Width
nb: Bredde for overlegget

en: Overlay specifications for this frame
nb: Overliggerspesifikasjoner for dette lysarket

en: Overlay specifications for this list
nb: Overliggerspesifikasjon for denne lista

en: OverlayArea
nb: Overlagt Område

en: Overlayarea
nb: Overlagt område

en: Overlays
nb: Overligger

en: Overprint
nb: Legg over

en: Overprint Area Width
nb: Overlegg bredde

en: Override the language used for the spellchecker
nb: Overstyrer språket som brukes for stavesjekking

en: Overwrite &all
nb: Overskrive &alt

en: Overwrite document?
nb: OVerskrive dokument?

en: Overwrite external file?
nb: Overskrive ekstern fil?

en: Overwrite file?
nb: Overskrive filen?

en: Overwrite modified file?
nb: Overskrive endret fil?

en: PACS number:
nb: PACS nr:

en: PACS numbers:
nb: PACS numre:

en: PDF (cropped)
nb: PDF (beskåret)

en: PDF (graphics)
nb: PDF (grafikk)

en: PDF Properties
nb: PDF-egenskaper

en: PDF author
nb: PDF forfatter

en: PDF author:
nb: PDF forfatter:

en: PDF pages
nb: PDF-sider

en: PDF-Comment-Setup
nb: PDF-kommentar innstillinger

en: PDF-Freetext
nb: PDF-fritekst

en: PDF-Line
nb: PDF-linje

en: PDF-Reply
nb: PDF-svar

en: PDF-Tooltip
nb: PDF-verktøytips

en: PDF-comment avatar:
nb: PDF-kommentar-avatar:

en: PDF-comment list style:
nb: PDF-kommentar listestil:

en: PDFPages
nb: PDFsider

en: PROOF.
nb: BEVIS.

en: Package
nb: Pakke

en: Package not available
nb: Pakken er ikke tilgjengelig

en: Package(s) required: %1$s.
nb: Nødvendige pakke(r): %1$s.

en: Page
nb: Side

en: Page &break on current row
nb: Sideskift på denne raden

en: Page &style:
nb: Side&stil:

en: Page Break
nb: Sideskift

en: Page Break|a
nb: Sideskift (\pagebreak)|e

en: Page Height %
nb: Sidehøyde %

en: Page Layout
nb: Sidestil

en: Page Margins
nb: Tekstmarger

en: Page Number
nb: Sidetall

en: Page Width %
nb: Sidebredde %

en: Page headings
nb: Sideoverskrifter

en: Page:
nb: Side:

en: Page:
nb: Side:

en: Palatized
nb: Palatalisert

en: Palatoalveolar click
nb: Palatoalveolart klikk

en: Paper
nb: Tidsskrift

en: Paper (Standard Class)
nb: Paper (standardklasse)

en: Paper Format
nb: Arkformat

en: Paper si&ze:
nb: Arkstørrelse:

en: Paper t&ype:
nb: Papirt&ype:

en: Paragraph
nb: Avsnitt

en: Paragraph ##
nb: Avsnitt ##

en: Paragraph Settings
nb: Innstillinger for avsnitt

en: Paragraph Settings...|P
nb: Avsnittsinnstillinger...|v

en: Paragraph Start
nb: Avsnitt start

en: Paragraph layout set
nb: Avsnittstil satt

en: Paragraph settings
nb: Avsnittinnstillinger

en: Paragraph's &Default
nb: &Standardjustering for avsnittstypen

en: Paragraph*
nb: Avsnitt*

en: Parameters starting with '%1$s': %2$s
nb: Parametre som starter med '%1$s': %2$s

en: Params
nb: Param

en: Parenthetical
nb: I parentes

en: Part
nb: Del

en: Part Title
nb: Tittel for del

en: Part \Roman{part}
nb: Del \Roman{part}

en: Part \thepart
nb: Del \thepart

en: Part*
nb: Del*

en: PartBacktext
nb: Del baktekst

en: Paste
nb: Lim inn

en: Paste Recent|e
nb: Lim inn tidligere utvalg|e

en: Paste Special
nb: Lim inn spesielt

en: Paste as JPEG
nb: Lim inn som JPEG

en: Paste as LinkBack PDF
nb: Lim inn som LinkBack PDF

en: Paste as PDF
nb: Lim inn som PDF

en: Paste as PNG
nb: Lim inn som PNG

en: Paste from HTML|H
nb: Lim inn fra HTML|H

en: Paste from LaTeX|L
nb: Lim inn fra LaTeX|L

en: Paths
nb: Mapper

en: Path|P
nb: Stier

en: Pause number
nb: Pause nummer

en: Percentage to scale by in LyX
nb: Prosentvis skalering for visning i LyX

en: Perform a case-sensitive search
nb: Søk slik at store og små bokstaver oppfattes som ulike

en: Personal Info
nb: Personlig informasjon

en: PersonalInfo
nb: Personliginfo

en: Phantom
nb: Fantom

en: Phantom	\phantom
nb: Fantom	\phantom

en: Phantom Settings
nb: Instillinger for fantom

en: Phantom Settings...|h
nb: Innstillinger for fantom...

en: Phantom|P
nb: Fantom|F

en: Phantom|m
nb: Fantom|m

en: Pharyngialized
nb: Faryngialisert

en: Phone
nb: Telefon

en: Phone:
nb: Telefon:

en: Phonetic Extensions
nb: Fonetiske ekstrategn

en: Phonetic Symbols
nb: Lydskrift

en: Phonetic Symbols|P
nb: Lydskrift|f

en: Photo
nb: Foto

en: Photo:
nb: Foto:

en: Phrase Text
nb: Frasetekst

en: Physics and Astronomy Classification System number:
nb: "Physics and Astronomy" klassifiseringssystemnr:

en: Picture
nb: Bilde

en: Picture:
nb: Bilde:

en: Place
nb: Sted

en: Place Figure here:
nb: Plasser figur her:

en: Place Table here:
nb: Plasser tabell her:

en: Place:
nb: Sted:

en: PlaceFigure
nb: Plasser_Figur

en: PlaceTable
nb: Plasser_tabell

en: Placement
nb: Plassering

en: Plain Layout
nb: Enkel stil

en: Plain Text, Join Lines
nb: Ren tekst, skjøt sammen linjer

en: Plain Text, Join Lines...|J
nb: Ren tekst, skjøt sammen linjer...|l

en: Plain Text, Join Lines|J
nb: Ren tekst, slå sammen linjer|s

en: Plain Text...|T
nb: Ren tekst...|t

en: Plain Text|T
nb: Ren tekst|t

en: Plain text
nb: Ren tekst

en: Plain text (Xfig output)
nb: Ren tekst (Xfig)

en: Plain text (catdvi)
nb: Ren tekst (catdvi)

en: Plain text (chess output)
nb: Ren tekst (sjakkbrett)

en: Plain text (image)
nb: Ren tekst (bilde)

en: Plain text (ps2ascii)
nb: Ren tekst (ps2ascii)

en: Plain text (pstotext)
nb: Ren tekst(pstotext)

en: Plain text does not have a preamble.
nb: Enkel tekst har ikke 'preamble'.

en: Plain text|a
nb: Ren tekst

en: PlainFrame
nb: Enkelt lysark

en: Planotable
nb: Planotabell

en: Please install correctly to estimate the great
nb: Vennligst installer korrekt, slik at du kan se

en: Please specify a LaTeX length expression.
nb: Vennligst oppgi et LaTeX-lengdemål

en: Please specify an integer value.
nb: Vennligst skrif inn et heltall.

en: Please specify one of %1$s.
nb: Vennligst oppgi en av %1$s.

en: Please specify one or more of '%1$s'.
nb: Vennligst spesifiser en eller flere av '%1$s'.

en: Please specify true or false.
nb: Vennligst oppgi "true" eller "false"

en: Please verify that the support software for your encoding (%1$s) is properly installed
nb: Vennligst sjekk at støtteprogramvare for tegnkodingen din (%1$s) er korrekt installert

en: Please, preview the document first.
nb: Vennligst forhåndsvis dokumentet først.

en: Poemtitle
nb: Dikt-tittel

en: Poemtitle*
nb: Dikt-tittel*

en: Polish
nb: Polsk

en: Portrait Slide
nb: Stående lysark

en: Portrait Slide:
nb: Stående lysark:

en: PortraitSlide
nb: StåendeLysark

en: Portuguese
nb: Portugisisk

en: Portuguese (Brazil)
nb: Portugisisk (Brasil)

en: Postal Remark:
nb: Postkommentar:

en: Postal comment
nb: Postkommentar

en: PostalComment
nb: Postkommentar

en: PostalComment:
nb: Postkommentar:

en: Postcode
nb: Postnr

en: Posting-order
nb: Postrekkefølge

en: Posting-order:
nb: Postrekkefølge:

en: Postvermerk
nb: Post-kommentar

en: Pr&ocessor:
nb: Pr&ogram:

en: Preamble
nb: LaTeX Preamble

en: Preamble Only
nb: Bare 'Preamble'

en: Preface
nb: Forord

en: Preferences
nb: Oppsett

en: Preferences...|P
nb: Oppsett...|p

en: Preprint
nb: Fortrykk

en: Preprint footer:
nb: Fortrykkfot:

en: Preprint number
nb: Fortrykk nummer

en: Preprint number:
nb: Fortrykk nummer:

en: PreprintFooter
nb: Fortrykkfot

en: Presentation
nb: Presentasjon

en: PresentationMode
nb: Presentasjonsmodus

en: Presentations
nb: Presentasjoner

en: Press button to check validity...
nb: Trykk knappen for å sjekke gyldighet...

en: Preview
nb: Forhåndsvisning

en: Preview failed
nb: Forhåndsvisning mislyktes

en: Preview loading
nb: Forhåndsvisning lastes inn

en: Preview preamble
nb: Forhåndsvisning 'preamble'

en: Preview ready
nb: Forhåndsvisning klar

en: Preview source code
nb: Forhåndsvist kildekode

en: Preview source code for paragraph %1$d
nb: Forhåndsvist kildekode for avsnitt %1$d

en: Preview source code from paragraph %1$s to %2$s
nb: Forhåndsvist kildekode for avsnittene %1$s til %2$s

en: Previewed equations will have "(#)" labels rather than numbered ones
nb: Forhåndsviste ligninger merkes med "(#)" i stedet for numre

en: Previewing ...
nb: Forhåndsviser ...

en: Preview|w
nb: Forhåndsvisning

en: Print as grey text
nb: Skriv ut som grå tekst

en: Private Use Area
nb: Område for privat bruk

en: Private Use High Surrogates
nb: Høye surrogater for privat bruk

en: Prob
nb: Probl

en: Problematic filename for DVI
nb: Problematisk filnavn for DVI

en: Process the converted file with this command ($$FName = file name)
nb: Behandle konvertert fil med denne kommandoen ($$FName = filnavn)

en: Processor for &Japanese:
nb: Program for &Japansk:

en: Production
nb: Produksjon

en: Program Listing
nb: Programlisting

en: Program Listing Settings
nb: Innstillinger for programlisting

en: Program Listing[[Menu]]
nb: Kildekode

en: Program initialisation
nb: Initialisering av programmet

en: Progress Contents
nb: Progresjonsinnhold

en: Progress/Debug Messages
nb: Fremgangs- og feilsøkmeldinger

en: ProgressContents
nb: Progresjonsinnhold

en: Project URL:
nb: Prosjekt-URL:

en: Promote Section|P
nb: Øk dybden for avsnittet|Ø

en: Promote Section|r
nb: Øk dybden for avsnittet|Ø

en: Proof
nb: Bevis

en: Proof(QED)
nb: Bevis(QED)

en: Proof(smartQED)
nb: Bevis(smartQED)

en: Proof.
nb: Bevis.

en: Proof:
nb: Bevis:

en: Property
nb: Egenskap

en: Property #.
nb: Egenskap #.

en: Property \theproperty.
nb: Egenskap \theproperty.

en: Proposition
nb: Proposisjon

en: Proposition #.
nb: Proposisjon #.

en: Proposition \arabic{theorem}
nb: Proposisjon \arabic{theorem}

en: Proposition \theproposition.
nb: Proposisjon \theproposition.

en: Proposition \thetheorem.
nb: Proposisjon \thetheorem.

en: Proposition*
nb: Proposisjon*

en: Proposition.
nb: Proposisjon.

en: Protected Half Quad Space (Enspace)|E
nb: Hardt halv quadratin-mellomrom (Enspace)|E

en: Protected Horizontal Fill
nb: Beskyttet vannrett fyll

en: Protected Horizontal Fill|i
nb: Beskyttet vannrett fyll

en: Protected Horizontal Space (%1$s)
nb: Hardt mellomrom (%1$s)

en: Protected Hyphen|y
nb: Beskyttet bindestrek

en: Protected Space
nb: Hardt mellomrom

en: Protected Space|P
nb: Hardt mellomrom

en: Protected Space|o
nb: Hardt mellomrom

en: Provides fields and buttons for PDF forms. The module uses the LaTeX package hyperref. Please consult the LyX example file PDF-form.lyx and the documentation of hyperref for details.
nb: Tilbyr felter og knapper for PDF-skjemaer. Modulen bruker LaTeX-pakka 'hyperref'. Se eksempelfila PDF-form.lyx og hyperref-dokumentasjonen for detaljer.

en: Provides several paragraph shapes as well as commands to define custom shapes. For a description see LyX's Additional features manual, section 'Non-standard Paragraph Shapes'.
nb: Tilbyr flere avsnittsfasonger, og kommandoer for å definere egne former. 
    For en beskrivelse, se manualen "Ekstra muligheter", seksjon 'Non-
    standard Paragraph Shapes'.

en: Provides two insets and one environment to typeset numbers and phrases of chemical risk and safety statements. For a description see the file R-S-statements.lyx in LyX's examples folder.
nb: Tilbyr to objekter og et miljø for å typesette numre og fraser ang. 
    kjemisk risiko og sikkerhet. For en beskrivelse, se fila R-S-
    statements.lyx i eksempelmappa.

en: Provides two styles to typeset multilingual captions. For a description see the file MultilingualCaptions.lyx in LyX's examples folder.
nb: Tilbyr to stiler for å typesette flerspråklige bildetekster. For en beskrivelse, se fila MultilingualCaptions.lyx i eksempelmappa.

en: Provides various kinds of annotations for the PDF output. The module uses the pdfcomment package. Please consult the LyX example file PDF-comment.lyx and the package documentation for details.
nb: Tilbyr diverse kommentarer for PDF-output. Modulen bruker pakka 'pdfcomment'. Se eksempelfila PDF-comment.lyx og pakkedokumentasjonen for detaljer.

en: Publication ID
nb: UtgaveID

en: Publication Issue
nb: Publikasjonsutgave

en: Publication Issue:
nb: Publikasjonsutgave

en: Publication Month
nb: Publiseringsmåned

en: Publication Month:
nb: Publiseringsmåned:

en: Publication Volume
nb: Publikasjonsvolum

en: Publication Volume:
nb: Publikasjonsvolum:

en: Publication Year
nb: Publiseringsår

en: Publication Year:
nb: Publiseringsår:

en: Published-online:
nb: Nettpublikasjon:

en: Publishers
nb: Forleggere

en: Push new inset into the document
nb: Putt et nytt objekt inn i dokumentet

en: Qt Version (compile-time): %1$s
nb: Qt-versjon (kompilert): %1$s

en: Qt Version (run-time): %1$s
nb: Qt-versjon (kjørende): %1$s

en: Quad (1 em)
nb: Quadratin (1 em)

en: Quad Space
nb: Quadratin mellomrom

en: Quad Space|Q
nb: Quadratin mellomrom|Q

en: Quadratin space	\quad
nb: Quadratin mellomrom	\quad

en: Question
nb: Spørsmål

en: Question #.
nb: Spørsmål #.

en: Question \thequestion.
nb: Spørsmål \thequestion.

en: Question \thetheorem.
nb: Spørsmål \thetheorem.

en: Question*
nb: Spørsmål*

en: Question.
nb: Spørsmål.

en: Quit %1
nb: Avslutt %1

en: Quotation
nb: Sitering

en: Quote
nb: Sitat

en: R&ename...
nb: &Bytte navn

en: R&eset
nb: Tilbak&estill

en: R&eset class options when document class changes
nb: &Tilbakestill klasseinnstillingen når dokumentklassen endres

en: R&oman:
nb: &Antikva:

en: R-S number
nb: R-S nummer

en: R-S phrase
nb: R-S frase

en: R/S code
nb: R/S kode

en: REVTeX (Obsolete Version)
nb: REVTeX (utgått versjon)

en: Ragged Line Break|R
nb: Ujevnt linjeskift|U

en: Raised
nb: Hevet

en: Range
nb: Intervall

en: Raster image
nb: Bilde

en: RasterImage
nb: Bilde

en: Re&move
nb: F&jern

en: Re&name...
nb: Bytte &navn...

en: Re&placement:
nb: &Bytt ut med:

en: Read Error
nb: Lesefeil

en: Reading not UTF-8 encoded file
nb: Leser fil som ikke er kodet i UTF-8

en: Ready to display
nb: Klar for visning

en: Rebuild the file lists
nb: Oppdater fil-lister

en: Received
nb: Mottatt

en: Received:
nb: Mottatt:

en: Recipe
nb: Oppskrift

en: Recipe Book
nb: Oppskriftsbok

en: Recipe:
nb: Oppskrift:

en: Recipient
nb: Mottaker

en: Recognized Name
nb: Kjent navn

en: Reconfigure
nb: Rekonfigurer

en: Reconfigure|R
nb: Rekonfigurer|R

en: Recursive input
nb: Rekursiv input

en: Redefines several insets (Index, Branch, URL) as being Minimalistic.
nb: Omdefinerer flere objekter (Register, gren, URL) minimalistisk.

en: Redo
nb: Gjør omigjen

en: Redo|R
nb: Gjør om|G

en: Ref+Text:
nb: refnr på side:

en: Refcite
nb: Sitatreferanse

en: Reference
nb: Referanse

en: Reference to Name
nb: Referanse til navn

en: Reference:
nb: Referanse:

en: References
nb: Referanser

en: References. ---
nb: Referanser. ---

en: References:
nb: Referanser:

en: Regexp editor mode
nb: Modus for regulære uttrykk

en: Register
nb: Registrer i versjonskontrollsystem

en: Register...|R
nb: Registrer...|R

en: Regular e&xpression
nb: Regul&ært uttrykk

en: Regular expression editor mode
nb: Modus for regulære uttrykk

en: Reject All Changes|e
nb: Forkast alle endringer|t

en: Reject Change|R
nb: Forkast endring|k

en: Reject Change|j
nb: Forkast endring|k

en: Reject all changes
nb: Forkast alle endringer

en: Reject change inside selection
nb: Forkast endringer i utvalget

en: Reject this change
nb: Forkast denne endringen

en: Relations
nb: Relasjoner

en: Relations (extended)
nb: Relasjoner (fler)

en: Relative logo size (0 through 1)
nb: Relativ logostørrelse (0 til 1)

en: Reload externally changed document?
nb: Lese omigjen dokumentet som ble endret utenfra?

en: Reload saved document?
nb: Laste lagret dokument på nytt?

en: Reloading configuration...
nb: Leser konfigurasjon om igjen...

en: Reload|R
nb: Last på nytt|L

en: Remark
nb: Merknad

en: Remark #.
nb: Merknad #.

en: Remark \arabic{theorem}
nb: Merknad \arabic{theorem}

en: Remark \theremark.
nb: Merknad \theremark.

en: Remark \thetheorem.
nb: Merknad \thetheorem.

en: Remark*
nb: Merknad*

en: Remark.
nb: Merknad.

en: Remarks
nb: Merknader

en: Remarks #.
nb: Merknader #.

en: Remo&ve
nb: F&jern

en: Remove Last Argument
nb: Fjern siste argument

en: Remove Optional Argument
nb: Fjern valgfritt argument

en: Remove emergency file now?
nb: Fjerne nødlagret fil nå?

en: Remove emergency file now?
    (%1$s)
nb: Fjerne nødlagret fil nå?
    (%1$s)

en: Remove from personal dictionary|r
nb: Fjern fra personlig ordliste|r

en: Remove last argument
nb: Fjern siste argument

en: Remove last key from the shortcut sequence
nb: Fjern siste tast fra hurtigsekvensen

en: Remove optional argument
nb: Fjern valgfritt argument

en: Remove the selected branch
nb: Fjern den valgte dokumentgrenen

en: Remove the selected database
nb: Fjern den valgte databasen

en: Remove the selected index
nb: Fjern den valgte registeret

en: Rename and save?
nb: Bytte navn og lagre?

en: Rename document?
nb: Navne om dokumentet?

en: Rename the selected index
nb: Navne om det valgte registeret

en: Rename|R
nb: Bytte navn

en: Renaming failed
nb: Navneskift mislyktes

en: Repeat frame with label
nb: Gjenta lysarket med etikett

en: Repeat this row as footer on every (except the last) page
nb: Bruk denne raden som sisterad på hver side (utenom den siste)

en: Repeat this row as header on every (except the first) page
nb: Bruk denne raden som førsterad på hver side (utenom den første)

en: Replace &All
nb: Erstatt &Alle

en: Replace &with:
nb: Erstatt med:

en: Replace all occurences at once
nb: Bytt alle på en gang

en: Replace and find next occurrence [Enter]
nb: Bytt ut, og finn neste [Enter]

en: Replace the entry with the selection
nb: Bytt ut ordet med alternativet

en: Replace with selected word
nb: Bytt ut med valgt ord

en: Replace word with current choice
nb: Bytt det gale ordet med dette

en: Report (Standard Class with Extra Font Sizes)
nb: Report (standardklasse med fler skriftstørrelser)

en: Report (Standard Class)
nb: Report (standardklasse)

en: Reports
nb: Rapporter

en: Res&tore
nb: &Tilbakestill

en: Reset
nb: Tilbakestill

en: Reset to the default settings for the document class
nb: Tilbake til standardinnstillinger for dokumentklassen

en: Resets the equation number at section start and prepends the section number to the equation number, as in '(2.1)'.
nb: Nuller ut ligningsnummer ved seksjonsstart, og tar med seksjonsnummer, som i '(2.1)'

en: Resets the figure number at section start and prepends the section number to the figure number, as in 'fig. 2.1'.
nb: Nullstiller figurnr ved seksjonsstart, og tar med seksjonsnummeret som i 'fig. 2.1'.

en: Resets the table number at section start and prepends the section number to the table number, as in 'Table 2.1'.
nb: Nullstiller tabellnr ved seksjonstart, og tar med seksjonsnr i tabelnnr. Som i 'Tabell 2.1'.

en: Resize this to the correct table dimensions
nb: Juster dette til passende tabellstørrelse

en: Rest of Initial
nb: Resten av forbokstaven

en: Rest of initial word or text
nb: Resten av ordet med forbokstaven, eller tekst

en: Restore cursor &positions
nb: Husk markørposisjoner i dokumentene

en: Restore initial values in dialog
nb: Gå tilbake til opprinnelige verdier i skjermbildet

en: Restore to the cursor position when the file was last closed
nb: Gå til posisjonen markøren var i sist gang dokumentet ble lukket

en: Restore window layouts and &geometries
nb: Lagre og gjenopprett posisjoner for vinduer

en: Restrict search to whole words only
nb: Begrens søket til hele ord

en: Restriction
nb: Restriksjon

en: Restriction:
nb: Restriksjon:

en: Results
nb: Resultater

en: Results of your work
nb: Resultater av ditt arbeid

en: RetourAdresse
nb: Returadresse

en: Retrieve from version control?
nb: Vil du hente inn filen som er under versjonskontroll?

en: Return address
nb: Returadresse

en: ReturnAddress
nb: Returadresse

en: ReturnAddress:
nb: Returadresse:

en: Revert changes
nb: Forkast endringer

en: Revert the color to the default
nb: Still fargen tilbake til standard

en: Revert to Repository Version|v
nb: Tilbake til lagerversjon|v

en: Revert to Saved|R
nb: Tilbake til sist lagret|r

en: Revert to saved document?
nb: Tilbake til sist lagret

en: Revert to stored version of document?
nb: Tilbake til lagret versjon av dokumentet?

en: Reverting to the stored version of the document %1$s will lose all current changes.
    
    Do you want to revert to the older version?
nb: Å gå tilbake til lagret versjon av dokumentet %1$s, vil fjerne alle
    nye forandringer.
    
    Vil du gå tilbake til den eldre lagrede versjonen?

en: Review
nb: Endringssporing

en: Review[[Toolbar]]
nb: Spore endringer

en: Revised
nb: Revidert

en: Revised:
nb: Revidert:

en: Revision
nb: Revisjon

en: Revision Author|A
nb: Revisjonsforfatter|a

en: Revision Date|D
nb: Revisjonsdato|d

en: Revision History
nb: Revisjonshistorie

en: Revision Time|i
nb: Revisjonstid|i

en: Revision control error.
nb: Feil med revisjonskontrollen

en: RevisionHistory
nb: Revisjonshistorie

en: RevisionRemark
nb: RevisjonsMerknad

en: Ri&ght
nb: &Høyre

en: Rich Text Format
nb: Rikt tekstformat

en: Right
nb: Høyre

en: Right &top:
nb: H&øyre øverst:

en: Right Address
nb: Adresse(høyre side)

en: Right Footer
nb: Høyre fot

en: Right Footer:
nb: Høyre fot:

en: Right Header
nb: Høyre hode

en: Right Header:
nb: Høyre hode:

en: Right Line|R
nb: Høyre linje|r

en: Right Summary
nb: Høyre Sammendrag

en: Right header:
nb: Høyre hode:

en: Right overlap \mathrlap
nb: Overlapp mot høyre \mathrlap

en: Right summary
nb: Høyre sammendrag

en: RightHeader
nb: Høyre hode

en: Rightarrow
nb: Høyrepil \Rightarrow

en: Right|R
nb: Høyrejuster|H

en: Right|h
nb: Høyre|H

en: Rising (accent)
nb: Stigende (aksent)

en: Rising-falling (accent)
nb: Stigende-fallende (aksent)

en: Ro&tate after scaling
nb: Vri &etter skalering

en: Roman
nb: Antikva

en: Roman	\mathrm
nb: Antikva	\mathrm

en: Romanian
nb: Rumensk

en: Roots
nb: Røtter

en: Rotate
nb: Vri

en: Rotate Graphics
nb: Snu grafikk

en: Rotate cell by 90 degrees or unset rotation
nb: Vri tabellruten 90 grader, eller tilbakestill rotasjon

en: Rotate table by 90 degrees or unset rotation
nb: Vri tabellen 90 grader, eller tilbakestill rotasjon

en: Rotate the table by 90 degrees
nb: Vri tabellen 90 grader

en: Rotate this cell by 90 degrees
nb: Vri denne tabellruten 90 grader

en: Rotatefoilhead
nb: Vridd lysarktopp

en: Row setting
nb: Radinnstillinger

en: Row settings
nb: Radinnstillinger

en: RowPainter profiling
nb: Profilering radtegner

en: Rows & Columns|C
nb: Rader og kolonner|k

en: Ruled Table
nb: Linjert tabell

en: RunAuthor
nb: Løpende forfatter

en: RunTitle
nb: Løpende tittel

en: Runhead
nb: Topptekst

en: Runhead:
nb: Topptekst:

en: Running Author
nb: Løpende forfatter

en: Running Author:
nb: Løpende forfatter:

en: Running BibTeX.
nb: Kjører BibTeX.

en: Running Chapter
nb: Løpende kapittel

en: Running Index Processor.
nb: Kjører register-program

en: Running LaTeX Title
nb: Løpende LaTeX-tittel

en: Running LaTeX...
nb: Kjører LaTeX...

en: Running MakeIndex for nomencl.
nb: Kjører MakeIndex for glossar.

en: Running Section
nb: Løpende seksjon

en: Running Title
nb: Løpende tittel

en: Running Title:
nb: Løpende tittel:

en: Running author:
nb: Løpende forfatter:

en: Running chapter:
nb: Løpende kapittel:

en: Running chktex...
nb: Kjører chktex...

en: Running configure...
nb: Kjører "configure"...

en: Running out of delimiters
nb: Slipper opp for skilletegn

en: Running section:
nb: Løpende seksjon:

en: Running title:
nb: Løpende overskrift:

en: RunningAuthor
nb: Løpende forfatter

en: RunningTitle
nb: Løpetittel

en: Russian
nb: Russisk

en: S phrase:
nb: S frase:

en: S&cale (%):
nb: Sk&alert (%):

en: S&econdary:
nb: S&ekundær:

en: S&ectioned bibliography
nb: S&eksjonsinndelt bibliografi

en: S&elected
nb: Valgt&e:

en: S&elected Citations:
nb: Valgt&e referanser:

en: S&elected:
nb: &Valgte:

en: S&ettings
nb: Innstilling&er

en: S&hape:
nb: F&orm:

en: S&mall:
nb: L&iten:

en: S&maller:
nb: M&indre:

en: S&mallest:
nb: M&inst:

en: S&pace as symbol
nb: &Mellomrom som symbol

en: S&pellcheck continuously
nb: Kontinuerlig sta&vesjekk

en: S&tep:
nb: S&teg:

en: S&uggestions:
nb: Forslag:

en: S&ynchronize Dialog
nb: S&ynkroniser vinduet

en: S/R expr
nb: S/R-uttr

en: S/R expression
nb: S/R-uttrykk

en: SIGFPE signal caught!
    Bye.
nb: Fikk SIGFPE-signal!
    Ha det bra.

en: SIGHUP signal caught!
    Bye.
nb: Fikk SIGHUP-signal!
    Ha det bra.

en: SIGSEGV signal caught!
    Sorry, you have found a bug in LyX, hope you have not lost any data.
    Please read the bug-reporting instructions in 'Help->Introduction' and send us a bug report, if necessary. Thanks!
    Bye.
nb: Fikk SIGSEGV-signal!
    Beklager, du har støtt på en feil i LyX. Håper du ikke mistet data.
    Fint om du leser instruksjonene om feilrapportering i 'Hjelp->Introduksjon',
    og om nødvendig sender en feilrapport. På forhånd takk!
    Ha det bra.

en: SS-Code
nb: SS-Kode

en: SS-Title
nb: SS-Tittel

en: SVN File Locking
nb: SVN fillåsing

en: Safety phrase
nb: Sikkerhetsfrase

en: Sans Seri&f:
nb: &Grotesk:

en: Sans Serif
nb: Grotesk

en: Sans serif	\mathsf
nb: Grotesk	\mathsf

en: Save All|l
nb: Lagre alt|t

en: Save As...|A
nb: Lagre som|s

en: Save Bookmark 1|S
nb: Lagre bokmerke 1

en: Save Bookmark 2
nb: Lagre bokmerke 2

en: Save Bookmark 3
nb: Lagre bokmerke 3

en: Save Bookmark 4
nb: Lagre bokmerke 4

en: Save Bookmark 5
nb: Lagre bokmerke 5

en: Save as Document Defaults
nb: Lagre som dokumentstandard

en: Save bookmark
nb: Lagre bokmerke

en: Save changed document?
nb: Lagre dokumentet?

en: Save document
nb: Lagre dokumentet

en: Save failed! Bummer. Document is lost.
nb: Lagring mislyktes! Æsj. Mistet dokumentet.

en: Save failed! Trying again...
nb: Lagring mislyktes! Prøver igjen...

en: Save failed! Trying yet again...
nb: Lagring mislyktes! Prøver ennå en gang...

en: Save new document?
nb: Lagre dokumentet?

en: Save settings as LyX's default document settings
nb: Lagre innstillinger som LyXs dokumentstandard

en: Saved to %1$s. Phew.
nb: Lagret til %1$s. Puh.

en: Save|S
nb: Lagre|a

en: Saving all documents...
nb: Lagrer alle dokumenter...

en: Saving document %1$s...
nb: Lagrer dokument %1$s...

en: Sc&ale (%):
nb: Sk&alert (%):

en: Sca&le on Screen (%):
nb: Større&lse på skjermen (%):

en: Scale
nb: Skaler

en: Scale image to maximum size not exceeding width and height
nb: Gjør bildet så stort som mulig, uten å gå over maksimal bredde og høyde

en: Scale the Sans Serif font to match the base font's dimensions
nb: Skaler grotesk skrift så den passer basisskriften

en: Scale the Typewriter font to match the base font's dimensions
nb: Skaler maskinskriften så den passer med basisskriften

en: Scale the preview size to suit.
nb: Skaler forhåndsvisninger så de passer.

en: Scale%
nb: Skaler%

en: Scaling etc...
nb: Skalering etc...

en: Scaling factor for images used for math output.
nb: Skaleringsfaktor for bilder av formler.

en: Scan for new databases and styles
nb: Let etter nye databaser og stiler

en: Scheme
nb: Strukturformel

en: Scope
nb: Søk i

en: Scottish
nb: Skotsk

en: Screen Fonts
nb: Skrifter på skjermen

en: Screen used (&pixels):
nb: Antall skjermpunkter:

en: Script (small) style	\scriptstyle
nb: Script (liten)	\scriptstyle

en: Scriptscript (smaller) style	\scriptscriptstyle
nb: Scriptscript (mindre)	\scriptscriptstyle

en: Scroll &below end of document
nb: Tillat rulling under slutten av dokumentet

en: Scrolling debugging
nb: debugging rullefelt

en: Sear&ch
nb: S&øk

en: Searc&h:
nb: Søk:

en: Search
nb: Søk

en: Search &backwards
nb: Søk &baklengs

en: Search as you &type
nb: S&øk mens du skriver

en: Search error
nb: Søkefeil

en: Search string is empty
nb: Ingenting å finne

en: Second Language Short Title
nb: Andrespråk kort tittel

en: Section
nb: Seksjon

en: Section ##
nb: Seksjon ##

en: Section Option
nb: Seksjonsopsjon

en: Section \arabic{section}
nb: Seksjon \arabic{section}

en: Section*
nb: Seksjon*

en: Sectioning
nb: Seksjonering

en: Select %1$s file to import
nb: Velg %1$s fil som skal importeres

en: Select All
nb: Velg alt

en: Select LyX document to insert
nb: Velg LyX dokument som skal settes inn

en: Select Section|S
nb: Velg avsnitt|s

en: Select Whole Inset
nb: Velg hele objektet

en: Select a BibTeX database to add
nb: Velg en BibTeX database som skal legges til

en: Select a BibTeX style
nb: Velg en BibTeX stil

en: Select a backups directory
nb: Velg mappe for sikkerhetskopier

en: Select a document directory
nb: Velg mappe for dokumenter

en: Select a document templates directory
nb: Velg mappe for dokumentmaler

en: Select a file
nb: Velg en fil

en: Select a fill pattern style for HFills
nb: Velg et fyllemønster for vannrett fyll

en: Select a processor
nb: Velg et program

en: Select a temporary directory
nb: Velg mappe for midlertidige filer

en: Select an existing group for the current graphics.
nb: Velg en eksisterende gruppe for bildet.

en: Select an image file
nb: Velg en bildefil

en: Select de&fault master document
nb: &Velg hoveddokument

en: Select directory for example files
nb: Velg mappe for eksempelfiler

en: Select document
nb: Velg dokument

en: Select document to include
nb: Velg dokument som skal settes inn

en: Select document to open
nb: Velg dokument som skal åpnes

en: Select external file
nb: Velg ekstern fil

en: Select file to insert
nb: Velg fil som skal settes inn

en: Select for tables that span multiple pages
nb: Brukes for tabeller som går over flere sider

en: Select graphics file
nb: Velg grafikkfil

en: Select how LyX will display any graphics.
nb: Velg hvordan LyX vil vise grafikk.

en: Select if a language switching command is needed at the beginning of the document.
nb: Velg hvis det er nødvendig med en kommando for å stille in språk i begynneløsen av dokumentet.

en: Select if a language switching command is needed at the end of the document.
nb: Velg hvis det er nødvendig med en kommando for språkinnstillinger på slutten av dokumentet.

en: Select if the current document is included to a master file
nb: Kryss av hvis dette dokumentet skal brukes som del av et hoveddokument

en: Select master document
nb: Velg hoveddokument

en: Select template file
nb: Velg mal

en: Select the Sans Serif (grotesque) typeface
nb: Velg grotesk (sans serif) skrifttype

en: Select the debug messages that should be displayed
nb: Velg hvilke debug-meldinger som skal vises

en: Select the default family for the document
nb: Velg standard skriftfamilie for dokumentet

en: Select the dialect of the programming language, if available
nb: Velg dialekt for programmeringsspråket, om mulig

en: Select the index that shall be printed at this place of the document.
nb: Velg registeret som skal trykkes på dette stedet i dokumentet.

en: Select the index this entry should be listed in.
nb: Velg hvilket register denne oppføringen skal stå i.

en: Select the language of the user interface (menus, dialogs, etc.)
nb: Velg språk for brukergrensesnittet (menyer, dialoger, osv.)

en: Select the math typeface
nb: Velg skrifttype for matematiske formler

en: Select the output format
nb: Velg format for utdata

en: Select the programming language
nb: Velg programmeringsspråk

en: Select the roman (serif) typeface
nb: Velg antikva (serif) skrifttype

en: Select the typewriter (monospaced) typeface
nb: Velg skrifttype for maskinskrift

en: Select this if you want to split your bibliography into sections
nb: Velg dette hvis du ønsker å dele referanselisten inn i seksjoner

en: Select this to display all available characters at once
nb: Kryss av for å vise alle tilgjengelige tegn på en gang

en: Select to check whether the lastfiles still exist.
nb: Kryss av for å sjekke om de sist åpnede filene fremdeles finnes.

en: Select to control the highlighting of words with a language foreign to that of the document.
nb: Velg for å kontrollere utheving av ord skrevet på fremmede språk.

en: Select to display the completion popup in math mode.
nb: Kryss av for å vise sprettoppvindu med forslag i matte-modus.

en: Select to display the completion popup in text mode.
nb: Kryss av for å vise sprettoppvindu med forslag i tekstmodus.

en: Select to display the inline completion in math mode.
nb: Kryss av for å få fullføringsforslag i mattemodus

en: Select to display the inline completion in text mode.
nb: Kryss av for å få fullføringsforslag i tekstmodus.

en: Select to have visual bidi cursor movement, unselect for logical movement.
nb: Kryss av for visuell toveis flytting av skrivemerket, eller la være for å få logisk flytting.

en: Select whether LyX should output Windows or Cygwin style paths to LaTeX files.
    Change the default only if the TeX engine was not correctly detected at configure time.
    Warning: Your changes here will not be saved.
nb: Velg hvorvidt LyX skal bruke Windows- eller CygWin-type
    stier til LaTeX-filer. Ikke endre dette medmindre TeX-systemet
    ikke ble oppdaget på rett måte ved konfigurering.
     Advarsel: endringer her blir ikke lagret.

en: Select which language package LyX should use
nb: Velg hvilken språkpakke LyX skal bruke

en: Select your branch
nb: Velg dokumentgren

en: Selected classes or styles
nb: Valgte klasser eller stiler

en: Selection copy/paste mechanism
nb: utvalg/klipp/lim-mekanisme

en: Selection size should match clipboard content.
nb: Størrelsen på utvalg burde passe med det som er på utklippstavla.

en: Selection, Join Lines|i
nb: Utvalg, slå sammen linjer|i

en: Selections not supported.
nb: Utvalg støttes ikke.

en: Selection|S
nb: Utvalg|U

en: Send To Address
nb: Til-adresse

en: Sender Address:
nb: Avsenderadresse:

en: Sender E-Mail:
nb: Avsender e-post

en: Sender Fax:
nb: Avsender fax:

en: Sender Name:
nb: Avsender:

en: Sender Phone:
nb: Avsender tlf:

en: Sender URL:
nb: Avsender URL:

en: SenderAddress
nb: Avsenderadresse

en: Senseless with this layout!
nb: Uten mening for denne stilen!

en: Senseless!!!
nb: Gir ikke mening!

en: Separate the dataset ID from text
nb: Skille datasettets ID fra tekst

en: Separate the recognized name of an object from text
nb: Skille objektets kjente navn fra tekst

en: Serbian
nb: Serbisk

en: Serbian (Latin)
nb: Serbisk (Latin)

en: Seriate
nb: Serievis

en: Set &height:
nb: Sett &høyde:

en: Set &width:
nb: Sett &bredde:

en: Set Borders
nb: Kantlinjer

en: Set PDF-Comment List Style
nb: Sett PDF-kommentar listestil

en: Set a page break on the current row
nb: Sideskift på denne raden

en: Set all borders of the current (selected) cell(s)
nb: Slå på kantlinjer for de(n) valgte rute(n)

en: Set all lines
nb: Alle linjer på

en: Set border lines
nb: Kantlinjer på

en: Set borders of the current (selected) cell(s)
nb: Kantlinjer for (valgte) ruter

en: Set bottom line
nb: Bunnstrek på/av

en: Set class options to default on class change
nb: Sett klasseinnstillingene til standard verdier ved klassebytte

en: Set display mode
nb: Bytt mellom formel i tekst, og fremhevet formel

en: Set languages &globally
nb: Velg språk &globalt

en: Set left line
nb: Venstre strek på/av

en: Set multi-column
nb: Multikolonne

en: Set multi-row
nb: Sett multirad

en: Set right line
nb: Høyre strek på/av

en: Set the path to the Hunspell dictionaries
nb: Sti til "hunspell" ordbøker

en: Set the path to the thesaurus dictionaries
nb: Sti til synonymordbøker

en: Set top line
nb: Toppstrek på/av

en: Set-color "%1$s" failed - color is undefined or may not be redefined
nb: Kunne ikke bruke fargen "%1$s", fargen er ukjent eller kan ikke forandres.

en: Sets all footnotes as endnotes. You will need to add \theendnotes in TeX-code where you want the endnotes to appear.
nb: Setter alle fotnoter som sluttnoter. Du trenger å legge inn \theendnotes i TeX-kode der du vil ha sluttnotene.

en: Sets height of graphic. Leave unchecked to set automatically.
nb: Sett bildehøyde. Automatisk om du ikke krysser av.

en: Sets width of graphic. Leave unchecked to set automatically.
nb: Sett bildebredde. Automatisk om du ikke krysser av.

en: Setting debug level to %1$s
nb: Setter debug nivå til %1$s

en: Settings
nb: Innstillinger

en: Settings...|S
nb: Innstillinger...|I

en: Settings...|e
nb: Innstillinger...|I

en: Shaded Background|B
nb: Farget bakgrunn|b

en: Shaded background
nb: Farget bakgrunn

en: Shaded boxes:
nb: Skyggelagt ramme:

en: Shape specification
nb: Formspesifikasjon

en: Sheet music typeset by GNU LilyPond,
    converted to .pdf or .eps for inclusion
    Using .eps requires at least lilypond 2.6
    Using .pdf requires at least lilypond 2.9
nb: Noteark laget med GNU LilyPond,
    konvertert til .pdf eller .eps
    .eps krever lilypond versjon 2.6 (eller nyere)
    .pdf krever lilypond versjon 2.9 (eller nyere)

en: Shift
nb: Skift

en: Shift+Enter search backwards directly
nb: Skift+Enter søker direkte bakover

en: Shift-
nb: Skift-

en: Sho&w in LyX
nb: &Vis i LyX

en: Sho&w in export menu
nb: Vis i eksportmeny

en: Sho&w popup without delay for non-unique completions
nb: Ingen dialogforsinkelse når det er flere muligheter

en: Short Author|S
nb: Kort forfatter|K

en: Short Date|S
nb: Kort dato|K

en: Short Frame Title|S
nb: Kort lysarktittel|s

en: Short Institute|S
nb: Kort institutt|K

en: Short Subtitle|S
nb: Kort undertittel|K

en: Short Title
nb: Kort tittel

en: Short Title (Header)
nb: Kort tittel(kolumnetittel)

en: Short Title (TOC)|S
nb: Kort tittel (innholdsliste)|s

en: Short Title|S
nb: Kort tittel

en: Short author which appears in the sidebar/header
nb: Kort forfatter som vises på kanten/toppen

en: Short date which appears in the sidebar/header
nb: Kort dato som vises på kanten/toppen

en: Short institute which appears in the sidebar/header
nb: Kort institutt som vises på kanten/toppen

en: Short name
nb: Kort navn

en: Short name which appears in the footer of the title page
nb: Kort navn som står i bunnteksten på tittelsiden

en: Short subtitle which appears in the sidebar/header
nb: Kort undertittel som vises på kanten/toppen

en: Short title as it appears in the running headers
nb: Kort tittel slik den vises i kolumnetittel

en: Short title for the appendix
nb: Kort tittel for appendiks

en: Short title for the main(document) language
nb: Kort tittel for (dokumentets) hovedspråk

en: Short title for the second language
nb: Kort tittel for det andre språket

en: Short title that will appear in header line
nb: Kort tittel for kolumnetittel

en: Short title which appears in the running headers
nb: Kort tittel som vises i løpende hode

en: Short title which appears in the sidebar/header
nb: Kort tittel som vises på kanten/toppen

en: Short title which will appear in the running header
nb: Kort tittel for kolumnetittel

en: Short title:
nb: Kort tittel:

en: ShortFoilhead
nb: Kort lysarktopp

en: ShortRotatefoilhead
nb: Kort vridd lysarktopp

en: ShortTitle
nb: Kort tittel

en: Shortc&ut:
nb: &Hurtigtast:

en: Shortcut
nb: Hurtigtast

en: Shortcuts
nb: Hurtigtaster

en: Shortcuts|S
nb: Hurtigtaster|H

en: Should be composed of one or more of %1$s.
nb: Bør bestå av en eller fler av %1$s.

en: Show &path
nb: Vis sti

en: Show Changes in Output|S
nb: Vis endringer i utskrift|V

en: Show ERT button only
nb: Vis bare ERT-knappen

en: Show ERT contents
nb: Vis ERT innhold

en: Show File
nb: Vis fil

en: Show History...|H
nb: Vis Historie...|H

en: Show LaTeX preview
nb: Vis LaTeX forhåndsvisning

en: Show Label|L
nb: Vis etikett|V

en: Show Math Toolbar
nb: Vis verktøylinje for matte

en: Show Math-Panels Toolbar
nb: Vis verktøylinje for mattepaneler

en: Show Table Toolbar
nb: Vis verktøylinje for tabeller

en: Show a small box around a Math Macro with the macro name when the cursor is inside.
nb: Vis en liten boks rundt matte-makroen når markøren er innenfor.

en: Show a small triangle on the cursor if a completion is available in text mode.
nb: Vis et lite triangel på markøren, hvis det er mulig å fullføre ordet automatisk.

en: Show a small triangle on the cursor to indicate that a completion is available.
nb: Vis et lite triangel på markøren, når et forslag til fullføring er tilgjengelig.

en: Show changes in output
nb: Vis endringer i utskrift

en: Show contents of marked file. Only possible when files are shown with path
nb: Vis innholdet i markert fil.

en: Show ke&y-bindings containing:
nb: Vis tastekoblinger som inneholder:

en: Show the completion popup without delay after non-unique completion attempt.
nb: Vis fullføringsdialogen uten forsinkelse når det er flere alternativer

en: Show the grey inline completion behind the cursor in math mode after the delay.
nb: Vis forslag om å fullføre matematikk bak markøren, etter forsinkelsen.

en: Show the grey inline completion behind the cursor in text mode after the delay.
nb: Vis forslag om å fullføre tekst bak markøren, etter forsinkelsen.

en: Show the popup after the set delay in text mode.
nb: Vis dialogen etter forsinkelsen.

en: Show the popup in math mode after the delay.
nb: Vis dialogen etter forsinkelsen.

en: Show the source as the master document gets it
nb: Vis kildekoden slik hoveddokumentet får den

en: Show undefined branches used in this document.
nb: Vis udefinerte dokumentgrener i dette dokumentet.

en: Shows a typeset preview of things such as math
nb: Forhåndsvisning av slike ting som matematikk

en: Si&ze and Rotation
nb: St&ørrelse og rotasjon

en: Si&ze:
nb: St&ørrelse:

en: Sidenote
nb: Sidemerknad

en: Sign off from group '%1$s'
nb: Fjern fra gruppe '%1$s'

en: Signature
nb: Signatur

en: Signature:
nb: Signatur:

en: Signature|S
nb: Signatur|S

en: Simple Frame, Page Breaks|P
nb: Enkel ramme, med sideskift|r

en: Simple Frame|F
nb: Enkel ramme|E

en: Simple rectangular frame
nb: Enkel firkantet ramme

en: Simultaneous voiceless postalveolar and velar fricative
nb: Samtidig ustemt postalveolar og velar frikativ

en: Single
nb: Enkel

en: Single Quote|S
nb: Enkelt sitattegn

en: SixAffiliations
nb: Seks_tilknytninger

en: SixAuthors
nb: Seks forfattere

en: Size
nb: Størrelse

en: Size of the indentation
nb: Rykk inn med denne dybden

en: Size of the vertical space
nb: Avstand mellom avsnitt

en: Size the photo is resized to
nb: Størrelse for bildet

en: Skip trailing non-word characters
nb: Hopp over sluttegn som ikke tilhører ord

en: Slanted
nb: Skråstilt

en: Slide
nb: Lysark

en: Slide Contents
nb: Lysark innhold

en: Slide Option
nb: Lysarkopsjon

en: Slide*
nb: Lysark*

en: SlideContents
nb: Lysark innhold

en: SlideHeading
nb: Lysark overskrift

en: SlideSubHeading
nb: Lysark mindre overskrift

en: Slides
nb: Lysark

en: Slovak
nb: Slovakisk

en: Slovene
nb: Slovensk

en: Slug Comment:
nb: SlugKommentar:

en: SlugComment
nb: SlugKommentar

en: Small
nb: Liten

en: Small Caps
nb: Kapiteler

en: Small Form Variants
nb: Små formvarianter

en: Small skip
nb: liten avstand

en: Small-sized icons
nb: Små ikoner

en: SmallCaps
nb: Kapiteler

en: SmallSkip
nb: Liten avstand

en: SmallSkip|S
nb: Liten avstand|s

en: Smallcaps
nb: Kapiteler

en: Smaller
nb: Mindre

en: Smallest
nb: Minst

en: Software exception Detected
nb: Programfeil (software exception)

en: Solution
nb: Løsning

en: Solution #.
nb: Løsning #.

en: Solution \thesolution
nb: Løsning \thesolution

en: Solution \thesolution.
nb: Løsning \thesolution.

en: Some changes in the dialog were not yet applied.
    If you do not apply now, they will be lost after this action.
nb: Noen endringer har ikke tatt effekt ennå, hvis du ikke bruker dem,
    går de tapt etter dette.

en: Some characters of your document are probably not representable in the chosen encoding.
    Changing the document encoding to utf8 could help.
nb: Noen tegn i dokumentet kan ikke representeres i den valgte tegnkodingen.
    Å bytte tegnkoding til utf8 kan hjelpe.

en: Some problem occurred while running the command:
    '%1$s'.
nb: Noe gikk galt med denne kommandoen:
    '%1$s'.

en: Sort
nb: Sorter

en: Sort &as:
nb: Sorter so&m:

en: Sort &environments alphabetically
nb: Sorter avsnittstyper alfabetisk

en: Sort labels case-sensitively in alphabetical order
nb: Sorter referanselisten alfabetisk, gjør forskjell på store og små bokstaver

en: Sort labels in alphabetical order (case-insensitively unless the Case-sensitive option is checked)
nb: Sorter referansemerker alfabetisk

en: Sorting:
nb: Sortering:

en: Source
nb: Kilde

en: Source Pane|S
nb: Kildekode|d

en: South European (ISO 8859-3)
nb: Søreuropeisk (ISO 8859-3)

en: South-Eastern European (ISO 8859-16)
nb: Sørøsteuropeisk (ISO 8859-16)

en: Space Before Page Break
nb: avstand før sideskift

en: Space after picture:
nb: Tomrom etter bilde:

en: Space before picture:
nb: Tomrom før bilde:

en: Space i&n string as symbol
nb: Sy&nlige mellomrom i tekststrenger

en: Spacing
nb: Linjeavstand og kolonner

en: Spacing Modifier Letters
nb: Avstandsendrende tegn

en: Spacing type
nb: Ulike linjeavstander

en: Spacings
nb: Mellomrom

en: Spanish
nb: Spansk

en: Spanish (Mexico)
nb: Spansk (Mexico)

en: Speaker
nb: Stemme

en: Special Character|p
nb: Spesielt tegn|p

en: Special Paper Notice
nb: Varsel om spesiell artikkel

en: Special-section
nb: Spesialseksjon

en: Special-section:
nb: Spesialseksjon:

en: SpecialSection
nb: Spesialseksjon

en: SpecialSection*
nb: Spesialseksjon*

en: Specialmail
nb: Spesialpost

en: Specialmail:
nb: Spesialpost:

en: Specials
nb: Spesialiteter

en: Specific BibTeX command and options for pLaTeX (Japanese)
nb: Spesifikk Bibtex-kommando og opsjoner for pLaTeX (Japansk)

en: Specific Manuals|p
nb: Spesifikke manualer|p

en: Specific index command and options for pLaTeX (Japanese)
nb: Program og opsjoner for pLaTeX (Japansk)

en: Specification of the shape
nb: Spesifikasjon for formen

en: Specifies the vertical alignment of this cell in relation to the baseline of the row.
nb: Spesifiserer loddrett justering av denne cella relativt til baselinja for raden.

en: Specifiy note options (see beamer manual)
nb: Spesifiser opsjoner for merknad (se beamer-manualen)

en: Specify additional chars that can be part of a word.
nb: Oppgi andre uvanlige tegn som kan være deler av ord.

en: Specify an alternate language. The default is to use the language of the document.
nb: Oppgi et alternativt språk. Standard er å bruke dokumentspråket.

en: Specify an optional ingredients header
nb: Frivillig overskrift over ingrediensene

en: Specify in which mode (article, presentation etc.) this header appears
nb: Oppgi for hvilket modus (artikkel, presentasjon osv.) denne overskriften vises

en: Specify placement (htbp) for floating listings
nb: Oppgi plassering (htbp) for flytende programlisting

en: Specify the default output format (for view/update)
nb: Standardformat for utdata (for vis/oppdater)

en: Specify the default output format when using (PDF)LaTeX
nb: Oppgi standardformat ved bruk av (PDF)LaTeX

en: Specify the font encoding (e.g., T1).
nb: Spesifiser koding for tegn (f.eks. T1).

en: Specify the link target
nb: Oppgi mål for lenken

en: Specify the overlay settings (see beamer manual)
nb: Oppgi innstillinger for overliggere (se beamer-håndboka)

en: Specify the overlay settings (see powerdot manual)
nb: Instillinger for overligger (se powerdot-håndboka)

en: Specify the paper command to DVI viewer (leave empty or use "-paper")
nb: Papirkommando for DVI-visning. (La den være tom, eller bruk "-paper")

en: Specify those directories which should be prepended to the PATH environment variable.
    Use the OS native format.
nb: Oppgi hvilke ekstra mapper som skal legges til PATH-variabelen.
    Bruk operativsystemets egen skrivemåte.

en: Specify those directories which should be prepended to the TEXINPUTS environment variable.
    A '.' represents the current document directory. Use the OS native format.
nb: Oppgi mapper som skal legges til TEXINPUTS-variabelen.
    Et '.' representerer stående mappe. Bruk operativsystemets skrivemåte.

en: Specify whether, closing the last view of an open document, LyX should close the document (yes), hide it (no), or ask the user (ask).
nb: Når du stenger siste visning av et åpent dokument, skal LyX stenge dokumentet (ja), gjemme det (nei) eller spørre brukeren (spørre).

en: Spell Checker
nb: Stavekontroll

en: Spell check of the selection done, did not find any errors.
nb: Utvalget ble sjekket, ingen stavefeil.

en: Spell checker has no dictionaries.
nb: Stavekontrollen mangler ordlister.

en: Spellcheck &notes and comments
nb: Sjekk &noter og kommentarer

en: Spellcheck continuously
nb: Kontinuerlig stavesjekk

en: Spellchecker
nb: Stavekontroll

en: Spellchecker...|S
nb: Stavekontroll...|S

en: Split Cell|C
nb: Del celle|c

en: Split Environment|S
nb: Delt miljø (split)|s

en: Split View Into Left and Right Half|i
nb: Del vinduet i en høyre og venstre halvpart|i

en: Split View Into Upper and Lower Half|e
nb: Del vinduet i en øvre og nedre del|e

en: Spreadsheet
nb: Regneark

en: Springer SV Global (Obsolete Version)
nb: Springer SV Global (utgått versjon)

en: Square
nb: Kvadrat

en: Square root	\sqrt
nb: Kvadratrot	\sqrt

en: St&yle
nb: St&il

en: Stadt
nb: By

en: Standard[[Bullets]]
nb: Standard

en: Standard[[mathref]]
nb: Standard

en: Star
nb: Stjerne

en: Start column (increase depth!), width:
nb: Start kolonne (med innrykk!), bredde:

en: State
nb: Stat

en: State:
nb: Stat:

en: Statistics
nb: Statistikk

en: Statistics for the document:
nb: Statistikk for dokumentet:

en: Statistics for the selection:
nb: Statistikk for utvalget:

en: Statistics...|a
nb: Statistikk...|a

en: Stick with group '%1$s'
nb: Behold gruppe '%1$s'

en: Stop command?
nb: Stoppe program?

en: Street
nb: Gate

en: Street:
nb: Gate:

en: Stretch
nb: Strekk

en: Strikeout
nb: Strøket ut

en: Strikeout %1$s,
nb: Strøket ut %1$s,

en: String found.
nb: Funnet.

en: String has been replaced.
nb: En streng har blitt erstattet.

en: String not found.
nb: Streng ikke funnet.

en: Strong
nb: Kraftig

en: Structure
nb: Struktur

en: Style
nb: Stil

en: Style File:
nb: Stilfil:

en: Style used for the page header and footer
nb: Stil for sidens hode og fot

en: Styles
nb: Stiler

en: Sub-%1$s
nb: Under-%1$s

en: SubTitle
nb: Undertittel

en: SubVariation
nb: Undervariant

en: SubVariation2
nb: Undervariant2

en: SubVariation3
nb: _Undervariant3

en: SubVariation4
nb: Undervariant4

en: SubVariation5
nb: Undervariant5

en: Subcategory
nb: delkategori

en: Subclass
nb: Underklasse

en: Subexample
nb: Deleksempel

en: Subexample:
nb: Deleksempel:

en: Subindex|b
nb: Underregister

en: Subject
nb: Tema

en: Subject headings:
nb: Subjektoverskrifter:

en: Subject:
nb: Tema:

en: Subjectclass
nb: Emneklasse

en: Subparagraph
nb: Underavsnitt

en: Subparagraph*
nb: Underavsnitt*

en: Subscript
nb: Senket skrift

en: Subscript|u
nb: Senket skrift|S

en: Subsection
nb: Underseksjon

en: Subsection*
nb: Underseksjon*

en: Subsubparagraph
nb: Underunderavsnitt

en: Subsubsection
nb: UnderUnderSeksjon

en: Subsubsection \arabic{section}.\arabic{subsection}.\arabic{subsubsection}
nb: Underunderseksjon \arabic{section}.\arabic{subsection}.\arabic{subsubsection}

en: Subsubsection*
nb: UnderUnderSeksjon*

en: Subtitle
nb: Undertittel

en: Subvariation(2):
nb: Undervariant(2):

en: Subvariation(3):
nb: Undervariant(3):

en: Subvariation(4):
nb: Undervariant(4):

en: Subvariation(5):
nb: Undervariant(5):

en: Subvariation:
nb: Undervariant:

en: Successful export to format: %1$s
nb: Vellykket eksport til formatet: %1$s

en: Successful preview of format: %1$s
nb: Vellykket forhåndsvisning av format: %1$s.

en: Summary
nb: Sammendrag

en: Summary \arabic{summ}
nb: Sammendrag \arabic{summ}

en: Summary \thesummary.
nb: Sammendrag \thesummary.

en: Summary \thetheorem.
nb: Sammendrag \thetheorem.

en: Summary of the item, can also be the time
nb: Oppsummering av elementet, eller tidspunkt

en: Summary*
nb: Sammendrag*

en: Summary.
nb: Sammendrag.

en: Superscript
nb: Hevet skrift

en: Superscripts and Subscripts
nb: Hevet og senket skrift

en: Superscript|S
nb: Hevet skrift|H

en: Supp-note
nb: Tilleggsmerknad

en: SupplementalInfo
nb: Tilleggsinfo

en: Supplementary
nb: Tillegg

en: Supplementary Private Use Area-A
nb: Utfyllende område for privat bruk A

en: Supplementary Private Use Area-B
nb: Utfyllende område for privat bruk B

en: Supplementary...
nb: Tillegg...

en: Supported spacing types
nb: Typer loddrett mellomrom

en: Supporting Information Available
nb: Støttende informasjon tilgjengelig

en: Surname
nb: Etternavn

en: Sweave Input File
nb: Sweave inndatafil

en: Sweave Options
nb: Sweave-opsjoner

en: Sweave opts
nb: Sweave-opsjoner

en: Swedish
nb: Svensk

en: Switch between available lists (table of contents, list of figures, list of tables, and others)
nb: Bytt mellom tilgjengelige lister (innholdsfortegnelse, figurliste, tabell-liste, eller andre)

en: Symbols
nb: Symboler

en: Symbols...|b
nb: Symboler...|b

en: Syntax: set-color <lyx_name> <x11_name>
nb: Syntaks: set-color <lyx_navn> <x11_navn>

en: System and Miscellaneous
nb: System og diverse

en: System file not found
nb: Systemfil ikke funnet!

en: System files|#S#s
nb: Systemfiler|#S#s

en: System function not found
nb: Systemfunksjon ikke funnet

en: System reconfiguration failed
nb: Rekonfigurering mislyktes

en: System reconfigured
nb: Systemed har blitt rekonfigurert.

en: T&hesaurus dictionaries:
nb: Synonymordbøker:

en: T&op of row:
nb: &Oppå raden:

en: T&ypewriter:
nb: &Maskinskrift:

en: TEX&INPUTS prefix:
nb: TEX&INPUTS prefiks:

en: TITLE OVER:
nb: TITTEL OVER:

en: TOC Author
nb: Forfatter av innholdsfortegnelsen

en: TOC Author:
nb: Forfatter av innholdsfortegnelsen:

en: TOC Title
nb: Tittel innholdsfortegnelse

en: TOC Title:
nb: Tittel innholdsfortegnelse:

en: TOC author:
nb: Forfatter av innholdsfortegnelsen:

en: TOC entry
nb: Innslag i innholdsfortegnelsen

en: TOC title:
nb: Innholdsfortegnelsesoverskrift:

en: TOG article DOI
nb: TOG-artikkel DOI

en: TOG code URL
nb: TOG code-URL

en: TOG data URL
nb: TOG data-URL

en: TOG online ID
nb: TOG nettID

en: TOG project URL
nb: TOG prosjekt-URL

en: TOG video URL
nb: TOG video-URL

en: Tab&ulator size:
nb: Tab&ulatorstørrelse:

en: TabWidget
nb: Fane

en: Table
nb: Tabell

en: Table (CSV)
nb: Tabell (kommaseparert)

en: Table Note
nb: Tabellmerknad

en: Table Notes
nb: Tabellmerknader

en: Table Settings...|a
nb: Tabellinnstillinger...|a

en: Table Wrap Float|T
nb: Tabell som teksten brytes rundt

en: Table caption
nb: Tabelltittel

en: Table note
nb: Tabellmerknad

en: Table note:
nb: Tabellmerknad:

en: Table of Contents
nb: Innholdsfortegnelse

en: Table of Contents|C
nb: Innholdsfortegnelse|I

en: Table-wide settings
nb: Innstillinger for hele tabellen

en: Table...|T
nb: Tabell...|T

en: TableCaption
nb: Tabelltittel

en: TableComments
nb: Tabellkommentarer

en: TableRefs
nb: Tabellreferanser

en: Tableau
nb: Tablå

en: Tables
nb: Tabeller

en: Tables:
nb: Tabeller:

en: Table|T
nb: Tabell|T

en: Tags
nb: Merker

en: Tai Xuan Jing Symbols
nb: Tai Xuan Jing-symboler

en: TeX Code
nb: TeX-kode

en: TeX Code Settings...|C
nb: TeX-innstillinger...|T

en: TeX Code:
nb: TeX-kode:

en: TeX Information
nb: TeX informasjon

en: TeX Information|I
nb: LaTeX Konfigurasjon|X

en: Teaser
nb: Lokker

en: Teaser image:
nb: Lokkebilde:

en: Tel:
nb: Tlf:

en: Telefax
nb: Telefaks

en: Telefax:
nb: Telefaks:

en: Telephone
nb: Telefon

en: Telephone:
nb: Telefon:

en: TelephoneRowA
nb: TlfradA

en: TelephoneRowA:
nb: TlfradA:

en: TelephoneRowB
nb: TlfradB

en: TelephoneRowB:
nb: TlfradB:

en: TelephoneRowC
nb: TlfradC

en: TelephoneRowC:
nb: TlfradC:

en: TelephoneRowD
nb: TlfradD

en: TelephoneRowD:
nb: TlfradD:

en: TelephoneRowE
nb: TlfradE

en: TelephoneRowE:
nb: TlfradE:

en: TelephoneRowF
nb: TlfradF

en: TelephoneRowF:
nb: TlfradF:

en: Templates|#T#t
nb: Maler

en: Terms
nb: Betingelser

en: Terms:
nb: Betingelser:

en: Text
nb: Tekst

en: Text &before:
nb: Tekst &før:

en: Text Bold Series
nb: Tekst fet

en: Text Height %
nb: Teksthøyde %

en: Text Italic Shape
nb: Tekst kursiv

en: Text Layout
nb: Tekststil

en: Text Medium Series
nb: Tekst medium

en: Text Normal Font|T
nb: Tekst normal font|T

en: Text Roman Family
nb: Tekst antikva

en: Text Sans Serif Family
nb: Tekst grotesk

en: Text Slanted Shape
nb: Tekst skrå

en: Text Small Caps Shape
nb: Tekst kapitéler

en: Text Style
nb: Tekststil

en: Text Style|S
nb: Tekststil|s

en: Text Style|T
nb: Tekststil|T

en: Text Style|x
nb: Tekststil|s

en: Text Typewriter Family
nb: Tekst maskinskrift

en: Text Upright Shape
nb: Tekst stående

en: Text Width %
nb: Tekstbredde %

en: Text Wrap Settings...|W
nb: Innstillinger for tekstbryting...|b

en: Text binomial	\tbinom
nb: Tekst binom	\tbinom

en: Text fraction	\tfrac
nb: Tekstbrøk	\tfrac

en: Text of a note in a figure
nb: Teksten til en merknad til en figur

en: Text of a note in a table
nb: Teksten til en merknad til en tabell

en: Text style
nb: Tekststil

en: Text to place after citation
nb: Tekst som skal plasseres etter referansen

en: Text to place before citation
nb: Tekst som skal plasseres før referansen

en: TextPage:
nb: på side:

en: Textclass files reading
nb: Lesing av tekstklassefiler

en: Textual Page Number
nb: Sidetall som tekst

en: Textual Reference|x
nb: Tekstreferanse|n

en: Textual reference
nb: referere teksten

en: Thanks
nb: Takk

en: Thanks Ref
nb: Takk ref

en: Thanks Reference
nb: Takkereferanse

en: Thanks Text
nb: Takketekst

en: Thanks \theThanks:
nb: Takksigelse \theThanks:

en: Thanks:
nb: Takk:

en: The AMS LaTeX packages are always used
nb: AMS-pakkene brukes alltid

en: The AMS LaTeX packages are never used
nb: AMS-pakkene brukes ikke

en: The BibTeX inset includes %1$s databases.
    If you proceed, all of them will be opened.
nb: BibTeXobjektet inkluderer %1$s databaser.
    Hvis du fortsetter, åpnes alle.

en: The BibTeX style
nb: BibTeX stilen

en: The LaTeX command for changing back to the language of the document.
nb: LaTeX-kommandoen for å bytte tilbake til dokumentspråket.

en: The LaTeX command for changing from the language of the document to another language. E.g. \selectlanguage{$$lang} where $$lang is substituted by the name of the second language.
nb: LaTeX-kommando for å bytte mellom ulike språk. F.eks. \selectlanguage{$$lang} hvor $$lang står for navnet på det andre språket.

en: The LaTeX command for loading the language package. E.g. "\usepackage{babel}", "\usepackage{omega}".
nb: LaTeX-kommandoen for å laste inn språkpagge. Eks: "\usepackage{babel}",
    "\usepackage{omega}".

en: The LaTeX command for local changing of the language.
nb: LaTeX-kommandoen for å skifte språk lokalt.

en: The LaTeX command that ends a switch to a foreign language
nb: LaTeX-kommandoen som avslutter språkskifte

en: The LaTeX command that starts a switch to a foreign language
nb: LaTeX-kommandoen som innleder språkskift

en: The LaTeX package %1$s is always used
nb: LaTeX-pakken "%1$s" brukes alltid

en: The LaTeX package %1$s is never used
nb: LaTeX-pakken "%1$s" brukes ikke

en: The LaTeX package `%1$s' needed for the font `%2$s'
    is not available on your system. LyX will fall back to the default font.
nb: LaTeX-pakka `%1$s', som trengs for skriften `%2$s',
    fins ikke på din maskin. LyX faller tilbake på standardskrift.

en: The LaTeX package amsmath is only used if AMS formula types or symbols from the AMS math toolbars are inserted into formulas
nb: LaTeX-pakka 'amsmath' brukes bare hvis AMS-formeltyper eller symboler fra AMS-verktøylinjene brukes i formler

en: The LaTeX package amssymb is only used if symbols from the AMS math toolbars are inserted into formulas
nb: LaTeX-pakka 'amssymb' brukes bare hvis symboler fra AMS-verktøylinjene brukes i formler

en: The LaTeX package cancel is only used if \cancel commands are used in formulas
nb: LaTeX-pakken 'cancel' brukes bare hvis kommandoen \cancel brukes i formler

en: The LaTeX package esint is only used if special integral symbols are inserted into formulas
nb: LaTeX-pakken "esint" brukes bare hvis spesielle integralsymboler brukes i formler

en: The LaTeX package mathdots is only used if the command \iddots is inserted into formulas
nb: LaTeX-pakken 'mathdots' brukes bare hvis kommandoen \iddots brukes i formler

en: The LaTeX package mathtools is only used if some mathematical relations are inserted into formulas
nb: LaTeX-pakken 'mathtools' brukes bare om visse matematiske relasjoner brukes i formler

en: The LaTeX package mhchem is only used if either the command \ce or \cf is inserted into formulas
nb: LaTeX-pakken "mhchem" brukes bare hvis kommandoene \ce eller \cf brukes i formler

en: The LaTeX package stackrel is only used if the command \stackrel with subscript is inserted into formulas
nb: LaTeX-pakken 'stackrel' brukes bare hvis kommandoen \stackrel brukes i formler

en: The LaTeX package stmaryrd is only used if symbols from the St Mary's Road symbol font for theoretical computer science are inserted into formulas
nb: LaTeX-pakken stmaryrd brukes bare hvis symboler fra "St Mary's road"-skrifttypen for teoretisk datavitenskap brukes i formler

en: The LaTeX package undertilde is only used if you use the math frame decoration 'utilde'
nb: LaTeX-pakken "undertilde" brukes bare hvis du bruker matte-dekorasjonen 'utilde'

en: The UI (user interface) file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local ui/ directories.
nb: Brukergrensesnittfil. Oppgi en absolutt sti, eller la LyX se i sine globale og lokale ui/-mapper.

en: The author name '%1$s',
    used for change tracking, contains the following glyphs that
    cannot be represented in the current encoding: %2$s.
    These glyphs will be omitted in the exported LaTeX file.
    
    Choose an appropriate document encoding (such as utf8)
    or change the spelling of the author name.
nb: Forfatternavnet '%1$s',
    som brukes for endringssporing, inneholder følgende tegn 
    som ikke kan representeres: %2$s.
    Tegnene vil mangle i den eksporterte LaTeX-filen.
    
    Velg en passende dokumentkoding, (som utf8)
    eller stav forfatternavnet anderledes.

en: The author of this dictum
nb: Forfatteren av dette maksimet

en: The backup of the document %1$s is newer.
    
    Load the backup instead?
nb: Sikkerhetskopien av dokumentet %1$s er nyere.
    
    Åpne sikkerhetskopien i stedet?

en: The bibliography key
nb: Referansenøkkel

en: The branch could not be renamed.
nb: Kunne ikke skifte navn på dokumentgrenen.

en: The caption as it appears in the list of figures/tables
nb: bildeteksten slik den vises i liste over figurer/tabeller

en: The caption width relative to the column (0 through 1)
nb: Bredden på bildetekst relativt til kolonnen (0 til 1)

en: The change of user interface language will be fully effective only after a restart.
nb: Forandringer i brukergrensesnittspråket får full effekt først etter omstart.

en: The chapter as it appears in the running headers
nb: Kapitlet slik det vises i kolumnetittelen

en: The chapter as it appears in the table of contents
nb: Kapitlet slik det vises i innholdslista

en: The chapter as it appears in the table of contents/running headers
nb: Kapitlet slik det vises i innholdsfortegnelse og kolumnetittel

en: The characters inserted here are ignored by the spellchecker.
nb: Stavesjekken ser bort fra tegn som skrives inn her.

en: The checked language. Switching this alters the language of the checked word.
nb: Språket som sjekkes. Å forandre dette, forandrer språket for ordet.

en: The command
    %1$s
    has not yet completed.
    
    Do you want to stop it?
nb: Programmet
    %1$s
    er ikke ferdig ennå.
    
    Vil du stoppe det?

en: The completion popup delay.
nb: Forsinkelse for sprettoppvindu med forslag.

en: The content's base font size
nb: Skriftstørrelse for innholdet

en: The content's base font style
nb: Skrifttype for innholdet

en: The current document was closed.
nb: Dokumentet ble lukket.

en: The default format used with LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE] with non-TeX fonts.
nb: Standardformatet som brukes med LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE] med andre skrifter enn TeX sine.

en: The default format used with LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE].
nb: Standardformat som brukes med LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE].

en: The default index cannot be removed.
nb: Det vanlige registeret kan ikke fjernes.

en: The default output format for documents (except with non-TeX fonts)
nb: Standard utdataformat for dokumenter (som bruker TeX-skrifter)

en: The default output format for documents using non-TeX fonts
nb: Standard utdataformat for dokumenter som ikke bruker TeX-skrifter

en: The default path for your documents. An empty value selects the directory LyX was started from.
nb: Standardsti for dokumenter. Hvis det ikke står noe, brukes mappa LyX startet fra.

en: The directory in the given path
    %1$s
    does not exist.
nb: Mappa i den gitte stien
    %1$s
    fins ikke.

en: The directory path to the document cannot contain spaces.
nb: Stien til dokumentet kan ikke inneholde mellomrom.

en: The document %1$s already exists.
    
    Do you want to overwrite that document?
nb: Dokumentet %1$s fins fra før.
    
    Vil du overskrive det dokumentet?

en: The document %1$s could not be saved.
    
    Do you want to rename the document and try again?
nb: Dokumentet %1$s kunne ikke lagres.
    
    Vil du prøve å lagre det under et annet navn?

en: The document %1$s does not yet exist.
    
    Do you want to create a new document?
nb: Dokumentet %1$s fins ikke ennå.
    
    Vil du lage et nytt dokument?

en: The document %1$s has not been saved yet.
    
    Do you want to save the document?
nb: Dokumentet %1$s er endret men ikke lagret.
    
    Vil du lagre dokumentet?

en: The document %1$s has unsaved changes.
    
    Do you want to save the document or discard the changes?
nb: Dokumentet %1$s er endret men ikke lagret.
    
    Vil du lagre dokumentet, eller forkaste endringene?

en: The document %1$s has unsaved changes.
    
    Do you want to save the document?
nb: Dokumentet %1$s er endret men ikke lagret.
    
    Vil du lagre dokumentet?

en: The document %1$s is already loaded and has unsaved changes.
    Do you want to abandon your changes and reload the version on disk?
nb: Dokumentet %1$s er allerede åpnet, endringene er ikke lagret.
    Vil du droppe endringene dine og hente den gamle versjonen fra disk?

en: The document %1$s is already registered.
    
    Do you want to choose a new name?
nb: Dokumentet %1$s er allerede registrert.
    
    Vil du velge et nytt navn=

en: The document %1$s is not in repository.
    You have to check in the first revision before you can revert.
nb: Dokumentet %1$s er ikke i lageret.
    Du må sjekke inn første revisjon før du får mulighet til å gå tilbake.

en: The document class `%1$s' could not be loaded.
nb: Dokumentklassen `%1$s' kunne ikke lastes inn.

en: The file
    %1$s
    is already open in your current session.
    Please close it before attempting to overwrite it.
    Do you want to choose a new filename?
nb: Fila
    %1$s
    er allerede åpen.
    Vennligst steng den før du prøver å overskrive den.
    Vil du velge et nytt filnavn?

en: The file %1$s already exists.
    
    Do you want to overwrite that file?
nb: Filen %1$s fins fra før.
    
    Vil du skrive over den?

en: The file %1$s cannot be written because it is marked as read-only.
nb: Kan ikke skrive til filen %1$s fordi den bare er lesbar.

en: The file %1$s exists but is not readable by the current user.
nb: Filen %1$s fins, men kan ikke leses av denne brukeren.

en: The file is not UTF-8 encoded.
    It will be read as local 8Bit-encoded.
    If this does not give the correct result
    then please change the encoding of the file
    to UTF-8 with a program other than LyX.
nb: Filen er ikke kodet i UTF-8.
    Den antas å bruke en lokal 8-bits kode.
    Hvis dette gir galt resultat,
    vennligst endre kodingen av filen til
    UTF-8, med et annet program enn LyX.

en: The file name '%1$s' is invalid!
    Aborting import.
nb: Filnavnet '%1$s' er ugyldig!
    Avbryter import.

en: The first line to be printed
nb: Første linje som listes ut

en: The following characters in one of the program listings are
    not representable in the current encoding and have been omitted:
    %1$s.
nb: Følgende tegn i en programlisting kan ikke representeres i
    nåværende koding, og har blitt droppet:
    %1$s.

en: The following characters that are used in an index name are not
    representable in the current encoding and therefore have been omitted:
    %1$s.
nb: De følgende tegnene som er brukt i et registerinnslag kan ikke
    representeres i inneværende tegnkoding, og er derfor droppet:
    %1$s.

en: The following characters that are used in the href inset are not
    representable in the current encoding and therefore have been omitted:
    %1$s.
nb: Følgende tegn som er brukt i hyperlenken (href) kan ikke
    representeres i inneværende tegnkoding, og er derfor droppet:
    %1$s.

en: The following characters that are used in the inset %1$s are not
    representable in the current encoding and therefore have been omitted:
    %2$s.
nb: Følgende tegn som er brukt i objektet %1$s kan ikke
    representeres i inneværende tegnokoding, og er derfor droppet:
    %2$s.

en: The following filename can cause troubles when running the exported file through LaTeX and opening the resulting DVI:
nb: Det følgende filnavnet vil sannsynligvis skape problemer når den eksporterte filen behandles av LaTeX, og behandles videre som DVI:

en: The following filename will cause troubles when running the exported file through LaTeX:
nb: Det følgende filnavnet vil skape problemer når den eksporterte filen behandles av LaTeX:

en: The following files could not be loaded:
nb: Følgende filer kunne ikke lastes inn:

en: The font encoding used for the LaTeX2e fontenc package. T1 is highly recommended for non-English languages.
nb: Tegnkodingen som brukes av LaTeX2e-pakken fontenc. T1 anbefales for ikke-engelske språk.

en: The font sizes used for calculating the scaling of the screen fonts.
nb: Skriftstørrelser for å beregne skalering av skjermskrifter.

en: The height of the overlay area
nb: Høyden for området som legges over lysarket

en: The icon set to use. Warning: normal size of icons may be
    wrong until you save the preferences and restart LyX.
nb: Ikonsettet som brukes. Advarsel: Ikoner kan ha feil
    størrelse til du lagrer oppsettet og starter LyX omigjen.

en: The index could not be renamed. Check if the new name already exists.
nb: Kunne ikke navne om registeret. Sjekk om det nye navnet er i bruk fra før.

en: The inline completion delay.
nb: Forsinkelse på fullføringsforslag.

en: The key %1$s already exists,
    it will be changed to %2$s.
nb: Nøkkelen %1$s fins allerede,
    den blir forandret til %2$s.

en: The label %1$s already exists,
    it will be changed to %2$s.
nb: Referansemerket %1$s fins allerede,
    det endres til %2$s.

en: The label as it appears in the document
nb: Referansemerket slik det vises i dokumentet

en: The last line to be printed
nb: Siste linje som listes ut

en: The layout file:
    %1$s
    could not be found. A default textclass with default
    layouts will be used. LyX will not be able to produce
    correct output.
nb: Stilfilen:
    %1$s
    er ikke å finne. I stedet brukes en standard-
    dokumentklasse med standardstiler. LyX vil ikke
    kunne produsere korrekte utdata på dette viset.

en: The longest label in this list (to determine the indendation width)
nb: Den lengste etiketten i lista (for å sette innrykksdybden)

en: The master document '%1$s'
    could not be loaded.
nb: Hoveddokumentet '%1$s'
    kunne ikke åpnes.

en: The maximum line length of exported plain text/LaTeX/SGML files. If set to 0, paragraphs are output in a single line; if the line length is > 0, paragraphs are separated by a blank line.
nb: Maksimal linjelengde for eksporterte filer av typene tekst/LaTeX/SGML. Hvis lengden er 0 blir hvert avsnitt én linje; hvis lengden er større enn 0 skilles avsnitt med en blank linje.

en: The module %1$s has been requested by
    this document but has not been found in the list of
    available modules. If you recently installed it, you
    probably need to reconfigure LyX.
nb: Dokumentet ber om mudulen %1$s,
    men den fins ikke i lista over tilgjengelige moduler.
    Hvis du nettopp har installert dem, trenger du antagelig
    å rekonfigurere LyX.

en: The module %1$s requires a package that is not
    available in your LaTeX installation, or a converter that
    you have not installed. LaTeX output may not be possible.
    Missing prerequisites:
    	%2$s
    See section 3.1.2.3 (Modules) of the User's Guide for more information.
nb: Modulen %1$s trenger en pakke som ikke fins i din LaTeX-
    installasjon, eller et konverteringsprogram du ikke har.
    LaTeX vil kanskje ikke virke for dette dokumentet.
    Dette mangler:
    %2$s
    Se avsnitt 3.1.2.3 (Modules) i håndboka for mer informasjon.

en: The new layout does not permit the alignment previously used.
    Setting to default.
nb: Denne stilen tillater ikke slik justering,
    bruker standard i stedet.

en: The option to print out in landscape.
nb: Muligheten for å skrive ut i landskapsformat.

en: The option to specify paper type.
nb: Mulighet for å velge papirtype.

en: The options that are predefined in the layout file. Click to the left to select/deselect.
nb: Standardvalg definert i dokumentstilen. Kryss av for å velge/velge bort.

en: The origin of the rotation
nb: Punktet bildet roteres rundt

en: The paragraph as it appears in the running headers
nb: Avsnittet slik det vises i kolumnetittelen

en: The paragraph as it appears in the table of contents
nb: Avsnittet slik det vises i innholdslista

en: The part as it appears in the table of contents/running headers
nb: Delen slik den vises i innholdslista/kolumnetittel

en: The pasted branch "%1$s" is undefined.
    Do you want to add it to the document's branch list?
nb: Innlimt dokumentetgren "%1$s" er ikke definert.
    Vil du legge den til lista over dokumentgrener?

en: The path for storing backup files. If it is an empty string, LyX will store the backup file in the same directory as the original file.
nb: Sti for sikkerhetskopier. Hvis det ikke står noe her, lagres sikkerhetskopier sammen med originalfilen.

en: The path of your document
    (%1$s)
    contains glyphs that are unknown in the current document encoding (namely %2$s). This may result in incomplete output, unless TEXINPUTS contains the document directory and you don't use explicitly relative paths (i.e., paths starting with './' or '../') in the preamble or in ERT.
    
    In case of problems, choose an appropriate document encoding
    (such as utf8) or change the file path name.
nb: Stien til dokumentet
    (%1$s)
    inneholder tegn som ikke fins i den tekstkodingen
    som brukes (nemlig %2$s).
    Dette kan føre til mangler i utdata, medmindre TEXINPUTS inneholder 
    dokumentmappa og du ikke har brukt relative stier (slike som starter
    med './' eller '../') i 'preamble' eller TEX-bokser.
    
    Blir det problemer, velg en passende koding, (som utf8)
    eller forandre stien til dokumentet.

en: The path that LyX will set when offering to choose a template. An empty value selects the directory LyX was started from.
nb: Standardsti for dokumentmaler. Hvis det ikke står noe, brukes mappa LyX startet fra.

en: The path that LyX will set when offering to choose an example. An empty value selects the directory LyX was started from.
nb: Standardsti for eksempeldokumenter. Hvis det ikke står noe, brukes mappa LyX startet fra.

en: The poem title as it appears in the running headers
nb: Tittelen på diktet slik den vises i kolumnetittelen

en: The poem title as it appears in the table of contents
nb: Tittelen på diktet slik det vises i innholdslista

en: The repository version is newer then the current check out.
    You have to update from repository first or revert your changes.
nb: Lagerversjonen er nyere enn den du har sjekket ut.
    Du må uppdatere fra lageret, eller angre endringene dine.

en: The scope to which the search horizon is restricted
nb: Avgrensing av søket

en: The screen fonts used to display the text while editing.
nb: Skrifttyper for å vise teksten mens du redigerer den.

en: The script `%1$s' failed.
nb: Scriptet `%1$s' mislyktes.

en: The scrolling speed of the mouse wheel.
nb: Rullehastighet for mushjul.

en: The section as it appears in the running headers
nb: Seksjonen slik den vises i kolumnetittelen

en: The section as it appears in the table of contents
nb: Seksjonen slik det vises i innholdslista

en: The section as it appears in the table of contents/running headers
nb: Seksjonen slik det vises i innholdsfortegnelse og kolumnetittel

en: The selected document class
    	%1$s
    requires external files that are not available.
    The document class can still be used, but the
    document cannot be compiled until the following
    prerequisites are installed:
    	%2$s
    See section 3.1.2.2 (Class Availability) of the
    User's Guide for more information.
nb: Den valgte dokumentklassen
    	%1$s
    trenger eksterne filer som ikke er tilgjengelige.
    Dokumentklassen kan brukes, men dokumentet
    kan ikke kompileres eller skrives ut før de
    følgende forutsetningene er installert:
    	%2$s
    Se avsnitt 3.1.2.2 (Class Availability) i
    håndboka for mer informasjon.

en: The selected entry
nb: Det valgte alternativet

en: The source/author of this epigraph
nb: Kilden til/forfatter av dette kapittelmottoet

en: The specified document template
    %1$s
    could not be read.
nb: Malfilen %1$s
    kunne ikke leses.

en: The state of the branch '%1$s' was changed in the master file. Please make sure to save the master.
nb: Tilstanden til grenen '%1$s' ble endret i hoveddokumentet. Pass på å lagre det.

en: The subparagraph as it appears in the running headers
nb: Underavsnittet slik det vises i kolumnetittelen

en: The subparagraph as it appears in the table of contents
nb: Underavsnittet slik det vises i innholdslista

en: The subsection as it appears in the running headers
nb: Underseksjonen slik den vises i kolumnetittelen

en: The subsection as it appears in the table of contents
nb: Underseksjonen slik den vises i innholdslista

en: The subsection as it appears in the table of contents/running headers
nb: Underseksjonen slik den vises i innholdslista/kolumnetittel

en: The subsubsection as it appears in the running headers
nb: Underunderseksjonen slik den vises i kolumnetittelen

en: The subsubsection as it appears in the table of contents
nb: Underunderseksjonen slik den vises i innholdslista

en: The subsubsection as it appears in the table of contents/running headers
nb: Underunderseksjonen slik den vises i innholdslista/kolumnetittel

en: The system has been reconfigured.
    You need to restart LyX to make use of any
    updated document class specifications.
nb: Systemet er rekonfigurert.
    Du må restarte LyX for å kunne
    bruke oppdaterte dokumentklasser.

en: The system reconfiguration has failed.
    Default textclass is used but LyX may
    not be able to work properly.
    Please reconfigure again if needed.
nb: Rekonfigurering mislyktes.
    LyX bruker standart dokumentklasse, men vil ikke nødvendigvis virke.
    Rekonfigurer omigjen, om nødvendig.

en: The time interval between auto-saves (in seconds). 0 means no auto-save.
nb: Tid mellom autolagringer, i sekunder. 0 betyr ingen autolagring.

en: The title as it appears in the header
nb: Tittelen slik den vises i hodet

en: The title as it appears in the running headers
nb: Tittelen slik den vises i kolumnetittel

en: The width of the overlay area
nb: Bredden for området som legges over lysarket

en: The width of the overprint area (default: text width)
nb: Bredden for overlegget (standard: tekstbredden)

en: The zoom percentage for screen fonts. A setting of 100% will make the fonts roughly the same size as on paper.
nb: Prosentvis zoom for skjermskrifter. 100% lar skjermskriftene få omtrent samme størrelse som de får på papir.

en: Theorem
nb: Teorem

en: Theorem #.
nb: Teorem #.

en: Theorem \arabic{theorem}
nb: Teorem \arabic{theorem}

en: Theorem \thetheorem.
nb: Teorem \thetheorem.

en: Theorem*
nb: Teorem*

en: Theorem.
nb: Teorem.

en: Theorems
nb: Teoremer

en: Theorems (AMS)
nb: Teoremer (AMS)

en: Theorems (AMS, Numbered by Type)
nb: Teoremer (AMS-Nummerert etter type)

en: Theorems (AMS-Extended)
nb: Teoremer (AMS-Extended)

en: Theorems (AMS-Extended, Numbered by Type)
nb: Teoremer (AMS-Extended, nummerert etter type)

en: Theorems (Numbered by Chapter)
nb: Teoremer (Kapittelvis)

en: Theorems (Numbered by Section)
nb: Teoremer (avsnittsvis)

en: Theorems (Numbered by Type within Chapters)
nb: Teoremer (Nummerert typevis innenfor Kapitlene)

en: Theorems (Numbered by Type within Sections)
nb: Teoremer (nummerert etter type, innenfor avsnitt)

en: Theorems (Numbered by Type)
nb: Teoremer (nummerert typevis)

en: Theorems (Unnumbered)
nb: Teoremer (unummererte)

en: There are spaces in the path to your BibTeX style file.
    BibTeX will be unable to find it.
nb: Det er mellomrom i stien til BibTeX-stilfilen.
    BibTeX kommer derfor ikke til å finne den.

en: There are spaces in the paths to your BibTeX databases.
    BibTeX will be unable to find them.
nb: Det er mellomrom i stien til BibTeX-databasene.
    BibTeX kommer derfor ikke til å finne dem.

en: There has been an error with this document.
    LyX will attempt to close it safely.
nb: Det er en feil med dette dokumentet.
    LyX prøver å lukke det trygt.

en: There were detected changes in the working directory:
    %1$s
    
    In case of file conflict version of the local directory files will be preferred.
    
    Continue?
nb: Det var endringer i stående mappe:
    %1$s
    
    Hvis det er konflikter, foretrekkes den lokale versjonen.
    
    Fortsette?

en: There were detected changes in the working directory:
    %1$s
    
    Possible file conflicts must be then resolved manually or you will need to revert back to the repository version.
nb: Det var endringer i stående mappe:
    %1$s
    
    Konflikter må løses manuelt, eventuelt kan du gå tilbake til lagerversjonen.

en: There were errors during the build process.
nb: Det ble rapportert feil under kjøring av 'Build' prosessen.

en: Thesaurus
nb: Synonymordbok

en: Thesaurus not supported in recent A&A:
nb: Synonymordbok ikke støttet i nyere A&A:

en: Thesaurus...|T
nb: Synonymordbok...|y

en: Thick Space
nb: Tykt mellomrom

en: Thick Space|h
nb: Tykt mellomrom|K

en: Thick space	\;
nb: Stort mellomrom	\;

en: ThickLine
nb: Tjukklinje

en: Thickness
nb: Tykkelse

en: Thickness of the surrounding frame
nb: Tykkelse for ramma rundt

en: Thin Space
nb: Kort mellomrom

en: Thin Space|T
nb: Kort mellomrom	\,|K

en: Thin space	\,
nb: Lite mellomrom	\,

en: Third-level
nb: Tredje nivå

en: Third-level of the category
nb: Tredje nivå av kategorien

en: This accepts the normal strftime formats; see man strftime for full details. E.g."%A, %e. %B %Y".
nb: Her kan du bruke vanlige 'strftime'-formater. Se 'man strftime' for detaljer.
    Eks: "%A, %e. %B %Y".

en: This bibliography section contains...
nb: Denne bibliografiseksjonen inneholder...

en: This is a local layout file.
nb: Dette er en lokal stilfil.

en: This is the place where the files of the thesaurus library reside.
nb: Her ligger filene til synonymordboken.

en: This module adds an inset to enter LilyPond code directly into LyX. It will be processed in the output. See the lilypond.lyx example file.
nb: Denne modulen gir mulighet for å legge inn LilyPond-kodet musikk direkte i LyX. Se lilypond.lyx for et eksempel.

en: This module adds support for using natbib together with apacite (the bibliography style need not be apacite--it could be apacite, apacitex, or any bibliography that works with both the natbib and apacite packages.)
nb: Denne modulen gir støtte for å bruke 'natbib' sammen med 'apacite'
    (stilen trenger ikke være apacite, den kan være apacite, apacitex eller 
    en hvilken som helst bibliografi som både virker med natbib og apacite).

en: This parameter should not be entered here. Please use the caption edit box (when using the child document dialog) or menu Insert->Caption (when defining a listing inset)
nb: Denne parameteren hører ikke hjemme her. Vennligst bruk boksen for bildetekst eller menyen Sett inn->bildetekst

en: This parameter should not be entered here. Please use the label edit box (when using the child document dialog) or menu Insert->Label (when defining a listing inset)
nb: Denne parameteren hører ikke hjemme her. Vennligst bruk boksen for referansemerker eller menyen Sett inn->Referansemerke

en: This portion of the document is deleted.
nb: Denne delen av dokumentet er slettet.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
nb: Dette programmet er fri programvare; du kan fritt redistribuere og/eller
    endre det uunder betingelsene i GNU General Public License slik den
    publiseres av Free Software Foundation. Enten versjon 2 av denne
    lisensen, eller senere versjoner.

en: This row is the footer of the last page
nb: Denne raden er den siste på den siste siden

en: This row is the header of the first page
nb: Denne raden er tabellhode på den første siden

en: This starts the lyxserver. The pipes get an additional extension ".in" and ".out". Only for advanced users.
nb: Dette starter lyxserver. Datarør får endelsene ".in" og ".out". Mest for ekspertbrukere.

en: This text defines the width of the paragraph label
nb: Denne teksten definerer bredden på den bredeste etiketten

en: ThreeAffiliations
nb: Tre_tilknytninger

en: ThreeAuthors
nb: Tre forfattere

en: Tibetan
nb: Tibetansk

en: TickList
nb: Avkryssingsliste

en: Time
nb: Tid

en: Tiny
nb: Bitteliten

en: Title
nb: Tittel

en: Title (Plain Frame)
nb: Tittel (enkelt lysark)

en: Title footnote
nb: Tittelfotnote

en: Title footnote:
nb: Tittelfotnote:

en: Title of this part
nb: Tittel for denne delen

en: Title*
nb: Tittel*

en: Title*:
nb: Tittel*:

en: Title:
nb: Tittel:

en: TitleGraphic
nb: Tittelgrafikk

en: TitleSlide
nb: Tittellysark

en: Titlehead
nb: Tittelhode

en: Titlenote mark
nb: Tittelmerknadsmerke

en: Titlenotemark
nb: Tittelmerknadsmerke

en: Titling
nb: Titulering

en: Today's date.
    Read 'info date' for more information.
nb: Dagens dato.
    Se 'man date' for mer informasjon.

en: Toggle
nb: Bytt

en: Toggle emphasis
nb: Uthevet av/på

en: Toggle math panels
nb: Matte-verktøylinjer på/av

en: Toggle math toolbar
nb: Verktøylinje for matte av/på

en: Toggle noun
nb: Substantiv stil av/på

en: Toggle outline
nb: Innhold av/på

en: Toggle table toolbar
nb: Verktøylinje for tabeller av/på

en: Toggle the selected branch
nb: Slår den valgte grenen av eller på

en: Toggles view of the file list
nb: Kryss av får å få med stier i tillegg til filnavn

en: Toolbar "%1$s" state set to %2$s
nb: Verktøylinje "%1$s" tilstand satt til %2$s

en: Toolbars|b
nb: Verktøylinjer|ø

en: Tools|T
nb: Verktøy|t

en: Tooltip
nb: Verktøytips

en: Top
nb: Øverst

en: Top Line|T
nb: Topplinje|T

en: Top center
nb: Midt på øverst

en: Top left
nb: Øverst til venstre

en: Top right
nb: Øverst til høyre

en: Topic
nb: Sak

en: Topical
nb: Saklig

en: Top|T
nb: Toppjustere rad|T

en: Top|p
nb: Toppjustere rad|p

en: Total Height
nb: Total høyde

en: Town
nb: By

en: Town:
nb: By:

en: Track Changes|T
nb: Spor endringer|S

en: Track changes
nb: Spor endringer

en: Transition
nb: Overgang

en: Translator
nb: Oversetter

en: Translator:
nb: Oversetter:

en: Tree Revision|T
nb: Trerevisjon|T

en: Tri-Glosse
nb: Tri-glose

en: Triangle down
nb: Triangel med spissen ned

en: Triangle left
nb: Triangel med spiss mot venstre

en: Triangle right
nb: Triangel med spiss mot høyre

en: Triangle up
nb: Triangel med spissen opp

en: Try one of %1$s.
nb: Prøv en av %1$s.

en: Try to keep persistent view of the uncollapsed nodes
nb: Prøv å holde noder åpne over tid

en: Turkish
nb: Tyrkisk

en: Turkish (ISO 8859-9)
nb: Tyrkisk (ISO 8859-9)

en: Turkmen
nb: Turkmensk

en: Turn Page
nb: Bla om

en: Turns on the change tracking and showing changes in LaTeX output for the resulting document
nb: Skrur på endringssporing, og viser endringer i det LaTeX-prosesserte resultatdokumentet

en: Tutorial|T
nb: Innføring|f

en: Two-&column document
nb: To &kolonners dokument

en: TwoAffiliations
nb: To_tilknytninger

en: TwoAuthors
nb: To forfattere

en: Twocolumn
nb: Doble kolonner

en: Twocolumn options (see powerdot manual)
nb: Dobbeltkolonneopsjoner (se 'powerdot'-manualen)

en: Type shortcut after clicking on this field. You can reset the content with the 'Clear' button
nb: Klikk her, tast derette hurtigtasten(e). Innholdet kan fjernes med 'Fjern'-knappen.

en: Typewriter
nb: Maskinskrift

en: Typewriter	\mathtt
nb: Maskinskrift	\mathtt

en: UNDEFINED
nb: UDEFINERT

en: URL label
nb: URL-etikett

en: URL text
nb: URL-tekst

en: Ugaritic
nb: Ugarittisk

en: Ukrainian
nb: Ukrainsk

en: Unable to determine the path to the LyX binary from the command line %1$s
nb: Klarte ikke finne veien til LyX-programmet fra kommandolinja %1$s

en: Unable to determine the system directory having searched
    	%1$s
    Use the '-sysdir' command line parameter or set the environment variable
    %2$s to the LyX system directory containing the file `chkconfig.ltx'.
nb: Fant ikke systemmappa etter å ha søkt gjennom
         %1$s
    Bruk parameteren '-sysdir' på kommandolinja, eller sett miljøvariabelen
    %2$s til LyX-systemmappa som har filen `chkconfig.ltx'.

en: Unable to find SHGetFolderPathA in shfolder.dll
    Don't know how to proceed. Sorry.
nb: Fant ikke SHGetFolderPathA i shfolder.dll
    Kommer ikke videre, beklager.

en: Unable to find the bind file
    %1$s.
    Falling back to default.
nb: Fant ikke tastaturfilen
    %1$s
    Bruker standardopplegg i stedet.

en: Unable to find the bind file
    %1$s.
    Please check your installation.
nb: Fant ikke tastaturfilen
    %1$s.
    Sjekk om LyX er rett installert.

en: Unable to find the default bind file `cua.bind'.
    Please check your installation.
nb: Fant ikke standard tastaturfil `cua.bind'
    Sjekk om LyX er rett installert.

en: Unable to load shfolder.dll
    Please install.
nb: Fikk ikke tak i shfolder.dll
    Vennligst installer.

en: Unable to open file `%1$s'.
nb: Kunne ikke åpne fila `%1$s'.

en: Unable to read local layout file.
nb: Kunne ikke lese lokal stilfil.

en: Unable to remove the temporary directory %1$s
nb: Klarte ikke å fjerne den midlertidige mappen %1$s

en: Unable to save document defaults
nb: Fikk ikke lagret standardverdier for dokumenter

en: Unable to set document class.
nb: Kunne ikke velge dokumentklasse.

en: Unable to set layout for ID: %1$s
nb: Kunne ikke sette stil for ID: %1$s

en: Unapplied changes
nb: Endringer som ikke er gjort

en: Unavailable:
nb: Utilgjengelig:

en: Unavailable: %1$s
nb: Utilgjengelig: %1$s

en: Unbalanced braces!
nb: Feil med krøllparenteser

en: Uncategorized
nb: Ikke kategorisert

en: Uncodable character in author name
nb: umulig tegn i forfatternavn

en: Uncodable character in file path
nb: Umulig spesialtegn i stien

en: Uncodable characters
nb: Tegn som ikke kan kodes

en: Uncodable characters in listings inset
nb: Tegn i programkoden som ikke kan kodes

en: Uncover
nb: Avdekk

en: Uncovered on slides
nb: Avdekkes på lysark

en: Undef:
nb: Udef:

en: Undefined branches used in this document.
nb: Udefinerte dokumentgrener som fins i dette dokumentet.

en: Undefined flex inset
nb: Ukjent tekststil

en: Underbar
nb: Understreket

en: Underline %1$s,
nb: Understreket %1$s,

en: Underline spaces in generated output
nb: Understrek blanke tegn i utskrift

en: Undo
nb: Angre

en: Undo Last Check In|U
nb: Angre siste innsjekking|A

en: Undo/Redo mechanism
nb: Mekanisme for å angre og gjøre på nytt

en: Undo|U
nb: Angre

en: Unfold Math Macro|n
nb: Åpne mattemakro|n

en: Unit (864 m)	\unittwo
nb: Enhet (864 m)	\unittwo

en: Unit (km)	\unitone
nb: Enhet (km)	\unitone

en: Unit fraction (20 km/h)	\unitfracthree
nb: Enhetsbrøk (20 km/h)	\unitfracthree

en: Unit fraction (km/h)	\unitfrac
nb: Enhetsbrøk (km/h)	\unitfrac

en: Unit of overhang value
nb: Måleenheter for forskyving

en: Unit of width value
nb: Enheter for breddemål

en: Unknown
nb: Ukjent

en: Unknown Argument
nb: Ukjent opsjon

en: Unknown Inset
nb: Ukjent objekt

en: Unknown TOC type
nb: Innholdsfortegnelse av ukjent type

en: Unknown action
nb: Ukjent operasjon

en: Unknown branch
nb: Ukjent dokumentgren

en: Unknown function.
nb: Ukjent funksjon.

en: Unknown index type!
nb: Ukjent registertype!

en: Unknown listing parameter name: %1$s
nb: Ukjent parameter for programlisting: %1$s

en: Unknown or invalid LyX function
nb: Ukjent/ugyldig LyX-funksjon

en: Unknown parameter name:
nb: Ukjent parameternavn:

en: Unknown tabular feature '%1$s'
nb: Ukjent tabellgreie '%1$s'

en: Unknown token
nb: Ukjent ord

en: Unknown token: %1$s %2$s
nb: Ukjent symbol: %1$s %2$s

en: Unknown toolbar "%1$s"
nb: Ukjent verktøylinje: "%1$s"

en: Unknown user
nb: Ukjent bruker

en: Unknown word:
nb: Ukjent ord:

en: Unnumbered
nb: Unummerert

en: Unset all borders of the current (selected) cell(s)
nb: Slå av kantlinjer for de(n) valgte ruten(e)

en: Unset all lines
nb: Alle linjer av

en: Unsupported Inclusion
nb: Inkludering som ikke støttes

en: Unterschrift
nb: Underskrift

en: Up-to-date
nb: Siste versjon

en: Uparrow
nb: Pil opp \Uparrow

en: Update
nb: Oppdater

en: Update %1$s
nb: Oppdater %1$s

en: Update (Other Formats)|p
nb: Oppdater (andre formater)|p

en: Update Local Directory From Repository|d
nb: Oppdater lokal mappe fra lageret

en: Update Master Document|a
nb: Oppdater hoveddokument|a

en: Update Other Formats
nb: Oppdater andre formater

en: Update [%1$s]|U
nb: Oppdater [%1$s]|O

en: Update dialog when moving context
nb: Oppdater vinduet når du flytter markøren

en: Update local directory from repository
nb: Oppdater lokal mappe fra lageret

en: Update master document
nb: Oppdater hoveddokument

en: Update navigation tree
nb: Oppdater navigasjonstreet

en: Update other formats
nb: Oppdater andre formater

en: Update the display
nb: Oppdater log

en: Update the label list
nb: Oppdater referanselisten

en: Updownarrow
nb: Opp/nedpil \Updownarrow

en: Upper Sorbian
nb: Oversorbisk

en: Uppercase|U
nb: Store bokstaver|o

en: Uppertitleback
nb: Øvre baktittel

en: Upright
nb: Stående

en: Usage: lyx [ command line switches ] [ name.lyx ... ]
    Command line switches (case sensitive):
    	-help              summarize LyX usage
    	-userdir dir       set user directory to dir
    	-sysdir dir        set system directory to dir
    	-geometry WxH+X+Y  set geometry of the main window
    	-dbg feature[,feature]...
                      select the features to debug.
                      Type `lyx -dbg' to see the list of features
    	-x [--execute] command
                      where command is a lyx command.
    	-e [--export] fmt
                      where fmt is the export format of choice. Look in
                      Tools->Preferences->File Handling->File Formats->Short Name
                      to see which parameter (which differs from the format name
                      in the File->Export menu) should be passed.
                      Note that the order of -e and -x switches matters.
    	-E [--export-to] fmt filename
                      where fmt is the export format of choice (see --export),
                      and filename is the destination filename.
    	-i [--import] fmt file.xxx
                      where fmt is the import format of choice
                      and file.xxx is the file to be imported.
    	-f [--force-overwrite] what
                      where what is either `all', `main' or `none',
                      specifying whether all files, main file only, or no files,
                      respectively, are to be overwritten during a batch export.
                      Anything else is equivalent to `all', but is not consumed.
    	-n [--no-remote]
                      open documents in a new instance
    	-r [--remote]
                      open documents in an already running instance
                      (a working lyxpipe is needed)
    	-batch    execute commands without launching GUI and exit.
    	-version  summarize version and build info
    Check the LyX man page for more details.
nb: Bruk: lyx [ parametre ] [ filnavn.lyx ... ]
    Parametre (pass på små/store bokstaver):
    	-help              kort om bruk av LyX
    	-userdir mappe     bruk brukermappa "mappe"
    	-sysdir mappe      bruk systemmappa "mappe"
    	-geometry WxH+X+Y  størrelse og mål for hovedvinduet
    	-dbg feature[,feature]...
                      velg feilsøkingsfunksjoner
                      Skriv `lyx -dbg' for å se lista over funksjoner
    	-x [--execute] kommando
                      hvor 'kommando' er en lyx-kommando.
    	-e [--export] fmt
                      hvor 'fmt' er et ønsket eksportformat.
                      Se Verktøy->Oppsett->Håndtering av filer->Filformater
                      for hvilke parametre (ulik formatnavnet) som passer.
                      NB! Rekkefølgen på -e og -x har betydning.
            -E [--export-to] fmt filnavn
                      hvor fmt er eksportformatet (se --export),
                      og filnavnet er målet.
    	-i [--import] fmt fil.xxx
                      hvor 'fmt' er ønsket importformat,
                      og fil.xxx er filen som skal importeres.
    	-f [--force-overwrite] noe
                      hvor 'noe' enten er 'all', 'main' eller 'none',
                      og oppgir hvorvidt alle filer, bare hovedfil,
                      eller ingen filer overskrives i løpet av
                      batch-eksport.
    	-n [--no-remote]
                      åpne dokumenter i ny instans
    	-r [--remote]
                      åpne dokumenter i en kjørende instans
                      (trenger en fungerende lyxpipe)
    	-batch    utfør kommandoer uten å starte grafisk brukergrensesnitt.
    	-version  versjons- og kompileringsinformasjon
    Les man-sidene til LyX for fler detaljer.

en: Use "..." to shorten long completions.
nb: Bruk "..." for å forkorte lange forslag.

en: Use &default placement
nb: Bruk &standard plassering

en: Use &justification in LyX work area
nb: Bruk justert tekst i arbeidsområdet

en: Use &keyboard map
nb: Bruk &tastaturoppsett

en: Use BibTeX's default numerical styles
nb: Den vanlige nummererte stilen

en: Use Class Defaults
nb: Bruk std. for klassen

en: Use Computer Algebra System|S
nb: Bruk algebra-programvare

en: Use Computer Algebra System|m
nb: Bruk algebra-programvare|m

en: Use LaTe&X font encoding:
nb: Bruk LaTe&X tegnkoding:

en: Use Locking Property|L
nb: Bruk låsing|l

en: Use M&ac-style cursor movement
nb: Bruk Mac-måten for å flytte markøren

en: Use OpenType and TrueType fonts directly (requires XeTeX or LuaTeX)
    You need to install the package "fontspec" to use this feature
nb: Bruk OpenType- og TrueType-skrifter direkte. (krever XeTeX eller LuaTeX)
    Du trenger pakken "fontspec" for å bruke denne muligheten

en: Use OpenType and TrueType fonts with the fontspec package (requires XeTeX or LuaTeX)
nb: Bruk OpenType- og TrueType-skrifter med fontspec-pakka. (Krever XeTeX eller LuaTeX)

en: Use SVN file locking property
nb: Bruk SVN fil-låsing

en: Use \footnotesize, \small, \itshape, \ttfamily or something like that
nb: Bruk \footnotesize, \small, \itshape, \ttfamily eller noe sånt

en: Use a real small caps shape, if the font provides one
nb: Bruk ekte kapitéler, hvis skrifttypen har dette

en: Use default (grid-like) border style
nb: Bruk standard rutenett

en: Use extended character table
nb: Bruk utvidet tegntabell

en: Use formal (a.k.a. booktabs) border style (no vertical borders)
nb: Bruk formell stil (som i "booktabs"), ingen loddrette streker

en: Use icons from system's &theme
nb: Bruk ikoner fra systemtemaet

en: Use old style instead of lining figures
nb: Renessansetall (tall med vekslende høyde) i stedet for vanlige

en: Use s&ingle instance
nb: Bare én &instans av LyX

en: Use the Mac OS X conventions for cursor movement
nb: Bruk Mac OS X sine konvensjoner for å flytte markøren

en: Use the algorithm2e package for algorithm floats rather than LyX's home-brewed algorithm floats.
nb: Bruk pakka 'algorithm2e' for flytende algoritmer, heller enn LyX' egne flytende algoritmer.

en: Use the default alignment for this paragraph, whatever it is.
nb: Bruk standardjustering for avsnittet, hva det nå er.

en: Use the jurabib styles for law and humanities
nb: Jurabib egner seg for jus og humaniora

en: Use the largest item number in your list, e.g. '(iv)' for 4 Roman numbered items
nb: Bruk det høyeste nummeret i lista, f.eks. '(iv)' for 4 innslag nummerert med romertall

en: Use the margin settings provided by the document class
nb: Bruk standardmarger for dokumentklassen

en: Use the natbib styles for natural sciences and arts. Set additional parameters in document class options.
nb: Natbib-stilene brukes for naturvitenskap og teknikk. Sett tilleggsvalg i dokumentinnstillingene.

en: Use this to set the correct mapping file for your keyboard. You'll need this if you for instance want to type German documents on an American keyboard.
nb: Still inn tastaturutlegget. Nødvendig hvis du f.eks. vil skrive tyske dokumenter på et amerikansk tastatur.

en: User &interface language:
nb: Språk for brukergrensesn&itt:

en: User Defined|U
nb: Brukerdefinert|u

en: User Interface
nb: Brukergrensesnitt

en: User commands
nb: Bruker kommandoer

en: User directory:
nb: Brukermappe:

en: User files|#U#u
nb: Brukerfiler|#U#u

en: User's Guide|U
nb: Håndbok|b

en: Uses the knitr package in R for dynamic report generation. This R package has to be installed for this module to work: install.packages('knitr'). Note it depends on R >= 2.14.1. For more info see http://yihui.name/knitr
nb: Bruker knitr-pakka i R for å generere rapporter dynamisk. Denne R-pakka
    må være installert for at denne modulen skal virke: install.packages('knitr').
    Merk at R minst må være versjon 2.14.1. 
    For mer informasjon, se http://yihui.name/knitr

en: VFill
nb: Loddrett fyll (\vfill)

en: VFill|F
nb: Loddrett fyll|f

en: VPhantom
nb: Loddrett fantom

en: Value of the line thickness.
nb: Linjetykkelse

en: Value of the line width.
nb: Linjebredde

en: Value of the vertical line offset.
nb: Loddrett forskyving av linja.

en: Variable
nb: Variabel

en: Variation
nb: Variant

en: Variation:
nb: Variant:

en: Vector &graphics format
nb: &Vektorgrafikk

en: Velarized
nb: Velarisert

en: Velarized or pharyngialized
nb: Velarisert eller faryngialisert

en: Verbatim (marked blanks)|b
nb: Verbatim (markerte mellomrom)|b

en: Verbatim Input
nb: Sett inn Verbatim

en: Verbatim Input*
nb: Sett inn Verbatim*

en: Verse
nb: Vers

en: Version
nb: Versjon

en: Version Control
nb: Versjonskontroll

en: Version Control Log
nb: Versjonskontroll-logg

en: Version Control|V
nb: Versjonskontroll|k

en: Version control
nb: Versjonskontroll

en: Version control detected.
nb: Versjonskontroll oppdaget.

en: Version goes here
nb: Versjonen her

en: Vert
nb: vertikal \Vert

en: Verteiler
nb: Fordeler

en: Verti&cal alignment:
nb: Loddrett justering:

en: Vertical
nb: Loddrett

en: Vertical Phantom|V
nb: Loddrett fantom|L

en: Vertical Space
nb: Loddrett avstand

en: Vertical Space...|V
nb: Loddrett avstand...|L

en: Vertical alignment
nb: Loddrett justering

en: Vertical alignment of the box (with regard to baseline)
nb: Loddrett justering av ramma (relativt til grunnlinja)

en: Vertical alignment of the content inside the box
nb: Loddrett justering av innholdet i ramma

en: Vertical alignment of the table
nb: Loddrett justering av tabellen

en: Vertical fill
nb: Loddrettt fyll, \vfill

en: Vertical phantom	\vphantom
nb: Loddrett fantom	\vphantom

en: Vertical space
nb: Loddrett avstand

en: Vertical space of the phantom content
nb: Loddrett avstand tilsv. innholdet

en: VerticalSpace
nb: LoddrettAvstand

en: Vietnamese
nb: Vietnamesisk

en: View
nb: Vis

en: View %1$s
nb: Vis %1$s

en: View &Log ...
nb: Vis &Logg ...

en: View (Other Formats)|F
nb: Vis (andre formater)|f

en: View Complete &Log...
nb: Vis &Logg...

en: View Master Document|M
nb: Vis hoveddokument|m

en: View Other Formats
nb: Vis andre formater

en: View [%1$s]|V
nb: Vis [%1$s]

en: View master document
nb: Vis hoveddokument

en: View other formats
nb: Vis andre formater

en: View revision log
nb: Se revisjonslogg

en: View/Update
nb: Vis/Oppdatér

en: View|V
nb: Vis|V

en: Visible
nb: Synlig

en: Visible Space
nb: Synlig mellomrom

en: Visible Space|a
nb: Synlig mellomrom

en: VisibleText
nb: Synlig tekst

en: Voiced
nb: Stemt

en: Voiced alveolar approximant
nb: Stemt alveolar approksimant

en: Voiced alveolar fricative
nb: Stemt alveolar frikativ

en: Voiced alveolar lateral approximant
nb: Stemt alveolar lateral approksimant

en: Voiced alveolar lateral flap
nb: Stemt alveolar lateral flapp

en: Voiced alveolar lateral fricative
nb: Stemt alveolar lateral frikativ

en: Voiced alveolar nasal
nb: Stemt alveolar nasal

en: Voiced alveolar plosive
nb: Stemt alveolar plosiv

en: Voiced alveolar tap
nb: Stemt alveolar flikk

en: Voiced alveolar trill
nb: Stemt alveolar trill

en: Voiced alveolo-palatal fricative
nb: Stemt alveolo-palatal frikativ

en: Voiced bilabial fricative
nb: Stemt bilabial frikativ

en: Voiced bilabial implosive
nb: Stemt bilabial implosiv

en: Voiced bilabial nasal
nb: Stemt bilabial nasal

en: Voiced bilabial plosive
nb: Stemt bilabial plosiv

en: Voiced bilabial trill
nb: Stemt bilabialt trill

en: Voiced dental fricative
nb: Stemt dental frikativ

en: Voiced dental/alveolar implosive
nb: Stemt dental/alveolar implosiv

en: Voiced epiglottal fricative
nb: Stemt epiglottal frikativ

en: Voiced glottal fricative
nb: Stemt glottal frikativ

en: Voiced labial-palatal approximant
nb: Stemt labial-palatal approksimant

en: Voiced labial-velar approximant
nb: Stemt labial-velar approksimant

en: Voiced labiodental approximant
nb: Stemt labiodental approksimant

en: Voiced labiodental fricative
nb: Stemt labiodental frikativ

en: Voiced labiodental nasal
nb: Stemt labiodental nasal

en: Voiced palatal approximant
nb: Stemt palatal approksimant

en: Voiced palatal fricative
nb: Stemt palatal frikativ

en: Voiced palatal implosive
nb: Stemt palatal implosiv

en: Voiced palatal lateral approximant
nb: Stemt palatal lateral approksimant

en: Voiced palatal nasal
nb: Stemt palatal nasal

en: Voiced palatal plosive
nb: Stemt palatal plosiv

en: Voiced pharyngeal fricative
nb: Stemt faryngal frikativ

en: Voiced postalveolar fricative
nb: Stemt postalveolar frikativ

en: Voiced retroflex approximant
nb: Stemt retrofleks approksimant

en: Voiced retroflex flap
nb: Stemt retrofleks flapp

en: Voiced retroflex fricative
nb: Stemt retrofleks frikativ

en: Voiced retroflex lateral approximant
nb: Stemt retrofleks lateral approksimant

en: Voiced retroflex nasal
nb: Stemt retrofleks nasal

en: Voiced retroflex plosive
nb: Stemt retrofleks plosiv

en: Voiced uvular fricative
nb: Stemt uvular frikativ

en: Voiced uvular implosive
nb: Stemt uvular implosiv

en: Voiced uvular nasal
nb: Stemt uvular nasal

en: Voiced uvular plosive
nb: Stemt uvular plosiv

en: Voiced uvular trill
nb: Stemt uvular trill

en: Voiced velar approximant
nb: Stemt velar approksimant

en: Voiced velar fricative
nb: Stemt velar frikativ

en: Voiced velar implosive
nb: Stemt velar implosiv

en: Voiced velar lateral approximant
nb: Stemt velar lateral approksimant

en: Voiced velar nasal
nb: Stemt velar nasal

en: Voiced velar plosive
nb: Stemt velar plosiv

en: Voiceless
nb: Stemmeløs

en: Voiceless (above)
nb: Stemmeløs (over)

en: Voiceless alveolar fricative
nb: UStemt alveolar frikativ

en: Voiceless alveolar lateral fricative
nb: Ustemt alveolar lateral frikativ

en: Voiceless alveolar plosive
nb: Ustemt alveolar plosiv

en: Voiceless alveolo-palatal fricative
nb: Ustemt alveolo-palatal frikativ

en: Voiceless bilabial fricative
nb: Ustemt bilabial frikativ

en: Voiceless bilabial plosive
nb: Ustemt bilabial plosiv

en: Voiceless dental fricative
nb: Ustemt dental frikativ

en: Voiceless epiglottal fricative
nb: Ustemt epiglottal frikativ

en: Voiceless glottal fricative
nb: Ustemt glottal frikativ

en: Voiceless labial-velar fricative
nb: Ustemt labial-velar frikativ

en: Voiceless labiodental fricative
nb: Ustemt labiodental frikativ

en: Voiceless palatal fricative
nb: Ustemt palatal frikativ

en: Voiceless palatal plosive
nb: Ustemt palatal plosiv

en: Voiceless pharyngeal fricative
nb: Ustemt faryngal frikativ

en: Voiceless postalveolar fricative
nb: Ustemt postalveolar frikativ

en: Voiceless retroflex fricative
nb: Ustemt retrofleks frikativ

en: Voiceless retroflex plosive
nb: Ustemt retrofleks plosiv

en: Voiceless uvular fricative
nb: Ustemt uvular frikativ

en: Voiceless uvular plosive
nb: Ustemt uvular plosiv

en: Voiceless velar fricative
nb: Ustemt velar frikativ

en: Voiceless velar plosive
nb: Ustemt velar plosiv

en: Volume
nb: Volum

en: Volume number:
nb: Volum nummer:

en: W&hole words
nb: Bare &hele ord

en: W&idth:
nb: B&redde:

en: WARNING: Some required packages are unavailable!
nb: ADVARSEL: Noen nødvendige pakker er ikke tilgjengelige!

en: Waiting for LaTeX run number %1$d
nb: Venter på LaTeX-kjøring nummer %1$d

en: Warning!
nb: Advarsel!

en: Wavy underbar
nb: Bølge under

en: Wavy underline %1$s,
nb: Bølger under %1$s,

en: We reached the end of the document, would you like to continue from the beginning?
nb: Nådde slutten av dokumentet, vil du fortsette fra begynnelsen?

en: Web Address
nb: Nettadresse

en: Web address:
nb: Nettadresse:

en: Welcome to LyX!
nb: Velkommen til LyX!

en: Welsh
nb: Walisisk

en: Western European (CP 1252)
nb: Vesteuropeisk (CP 1252)

en: Western European (CP 850)
nb: Vesteuropeisk (CP 850)

en: Western European (CP 858)
nb: Vesteuropeisk (CP 858)

en: Western European (ISO 8859-1)
nb: Vesteuropeisk (ISO 8859-1)

en: Western European (ISO 8859-15)
nb: Vesteuropeisk (ISO 8859-15)

en: Western European (Macintosh Roman)
nb: Vesteuropeisk (Macintosh Roman)

en: What to do when existing files are going to be overwritten on export.
nb: Hva skjer hvis eksport skriver over eksisterende filer.

en: What?
nb: Hva?

en: When the TAB completion is not unique, there won't be a delay of the popup. It will be shown right away.
nb: Hvis det er flere muligheter for å fullføre med TAB-tasten, vises dialogen umiddelbart.

en: Whether to comply strictly with XHTML 1.1.
nb: Strikt kompatibilitet med XHTML 1.1.

en: Whether to open documents in an already running instance of LyX.
    (Set the LyXServer pipe path and restart LyX to enable this feature)
nb: Hvorvidt nye dokumenter åpnes i en allerede kjørende instans av LyX. (Sett LyXServer sti og restart LyX for å få til dette)

en: Whether to place close button on each tab or only one in the top left.
nb: Stengeknapp på hver fane, eller bare én øverst i venstre hjørne.

en: Wide Text
nb: Bred tekst

en: WideSlide
nb: Bredt lysark

en: Width
nb: Bredde

en: Width of image in output
nb: Bildebredde i utskrift

en: Width value
nb: Breddemål

en: With &TeX fonts:
nb: Med &TeX-skrifter:

en: With n&on-TeX fonts:
nb: Med andre skrifter:

en: Word to look up
nb: Ord for å slå opp

en: Words
nb: Ord

en: Words with less than the specified number of characters will not be completed.
nb: Ord med færre bokstaver blir ikke fullført.

en: Words:
nb: Ord:

en: Workarea events
nb: Arbeidsområde hendelser

en: Wrap Float Settings
nb: Innstillinger for tekstbrytende element

en: Wrap search?
nb: Søke rundt?

en: Write CSS to File
nb: Skriv CSS til fil

en: Writer
nb: Skriver

en: Writer:
nb: Skriver:

en: Wrong command line option `%1$s'. Exiting.
nb: Feil kommandolineargument `%1$s'. Avslutter.

en: XBox
nb: krysset boks \XBox

en: XHTML Output Options
nb: Innstillinger for XHTML-utdata

en: Xfig figure
nb: Xfig-bilde

en: Year
nb: År

en: Yes
nb: Ja

en: You cannot change a format's short name if the format is used by a converter. Please remove the converter first.
nb: Kan ikke forandre et formats kortnavn hvis formatet brukes av en konverter. Fjern konverteren først.

en: You cannot insert a space at the beginning of a paragraph. Please read the Tutorial.
nb: Det er ikke mulig å bruke mellomrom først i et avsnitt. Les 'Innføring.'

en: You cannot type two spaces this way. Please read the Tutorial.
nb: Det er ikke mulig å bruke to mellomrom på denne måten. Les 'Innføring.'

en: You have specified a non-existent user LyX directory, %1$s.
    It is needed to keep your own configuration.
nb: Du har oppgitt en brukermappe som ikke fins, %1$s.
    Brukermappa trengs for å lagre programkonfigurasjonen.

en: You must include this file in the document
    '%1$s' in order to use the master document
    feature.
nb: Du må inkludere denne filen i dokumentet
    '%1$s' for å bruke funksjonen "hoveddokument".

en: You must save the document before it can be registered.
nb: Du må lagre dokumentet får det kan registeres.

en: Your E-mail address
nb: E-postadressen din

en: Your letter of:
nb: Deres brev av:

en: Your name
nb: Navnet ditt

en: Your ref.:
nb: Deres ref.:

en: YourMail
nb: Din adresse

en: YourMail:
nb: Din adresse:

en: YourRef
nb: Deres ref

en: YourRef:
nb: Deres ref:

en: Yourmail
nb: Deres adresse

en: Yourref
nb: Deres ref.

en: Zusatz
nb: Vedlegg

en: [Acknowledgements]
nb: [Takk til]

en: [Appendix]
nb: [Tillegg]

en: [Change Tracking]
nb: [Endringssporing]

en: [List Of Slides]
nb: [Liste over lysark]

en: [No options predefined]
nb: [Ingen forhåndsdefinerte opsjoner]

en: [Progress Contents]
nb: [Progresjonsinnhold]

en: [Slide Contents]
nb: [Lysark innhold]

en: [centered board]
nb: [sentrert brett]

en: [chessboard]
nb: [sjakkbrett]

en: \begin_document is missing
nb: \begin_document mangler

en: \begin_header is missing
nb: \begin_header mangler

en: ``text''
nb: “tekst”

en: `inset-forall' interrupted because number of actions is larger than %1$d
nb: `inset-forall' avbrutt, fordi antall handlinger er større enn %1$d

en: above
nb: over

en: acknowledgments
nb: takk til

en: active
nb: aktiv

en: acute
nb: akutt aksent \acute

en: added space markers
nb: avstandsmarkering

en: added text
nb: tillagt tekst

en: all cited references
nb: all siterte referanser

en: all references
nb: alle referanser

en: all uncited references
nb: alle usiterte referanser

en: allcaps
nb: store bokstaver

en: altaffiliation mark
nb: Alt tilknytingmerke

en: altaffilmark
nb: Alt tilknytingmerke

en: amount of work other people have done for the LyX project.
nb: alt arbeidet som har blitt lagt ned i Lyx prosjektet.

en: and
nb: og

en: angle
nb: vinkel \angle

en: appendix marker
nb: appendiksmarkering

en: aquarius
nb: vannmannen \aquarius

en: aries
nb: væren \aries

en: ast
nb: asterisk \ast

en: auto, last or a number
nb: 'auto', 'last' eller et tall

en: automatically
nb: automatisk

en: background
nb: bakgrunn

en: bar
nb: strek \bar

en: bcancel
nb: strøket ut \bcancel

en: before
nb: før

en: bell
nb: klokke

en: below
nb: under

en: bibnote
nb: bibmerknad

en: big[[delimiter size]]
nb: stor

en: bigcirc
nb: stor sirkel \bigcirc

en: bigg[[delimiter size]]
nb: enorm

en: bigstar
nb: stor stjerne \bigstar

en: bigtriangledown
nb: trekant ned \bigtriangledown

en: bigtriangleup
nb: trekant opp \bigtriangleup

en: bilingual
nb: tospråklig

en: black
nb: sort

en: blacksmiley
nb: mørkt smilefjes \blacksmiley

en: blue
nb: blå

en: bot
nb: bunn \bot

en: bottom area
nb: bunnområde

en: branch label
nb: grenetikett

en: breve
nb: breve aksent \breve

en: button background
nb: knappebakgrunn

en: button background under focus
nb: Bakgrunn på knapp i fokus

en: bysame
nb: av samme

en: cancel
nb: strøket ut \cancel

en: cancelto
nb: strøket til \cancelto

en: cancer
nb: krepsen \cancer

en: capricornus
nb: steinbukken \capricornus

en: cc
nb: kopi til

en: cc:
nb: kopi til:

en: cc[[unit of measure]]
nb: cc

en: cdot
nb: gangetegn, prikk \cdot

en: change bar
nb: endringsmerke

en: changed text 1st author
nb: tekst endret av første forfatter

en: changed text 2nd author
nb: tekst endret av andre forfatter

en: changed text 3rd author
nb: tekst endret av tredje forfatter

en: changed text 4th author
nb: tekst endret av fjerde forfatter

en: changed text 5th author
nb: tekst endret av femte forfatter

en: charstyles
nb: tekststiler

en: check
nb: caron \check

en: checked
nb: avkrysset \checked

en: checkmark
nb: avkrysningsmerke \checkmark

en: chemistry
nb: kjemi

en: chktex failure
nb: chktex mislyktes

en: circ
nb: sirkel \circ

en: circlearrowleft
nb: sirkelpil mot venstre \circlearrowleft

en: circlearrowright
nb: sirkelpil mot høyre \circlearrowright

en: circledR
nb: opphavsrett \circledR

en: clubsuit
nb: kløver \clubsuit

en: code
nb: kode

en: collapsable inset frame
nb: foldbare "inset", ramme

en: collapsable inset text
nb: foldbare "inset", tekst

en: command inset
nb: kommando-objekt

en: command inset background
nb: kommando-"inset" bakgrunn

en: command inset frame
nb: kommando-"inset" ramme

en: comment background
nb: kommentar bakgrunn

en: comment label
nb: kommentaretikett

en: concept
nb: konsept

en: conversion failed
nb: kunne ikke konvertere

en: create new math text environment ($...$)
nb: Lag nytt mattemiljø ($...$)

en: cursor
nb: markør

en: curvearrowleft
nb: buet venstrepil \curvearrowleft

en: curvearrowright
nb: buet høyrepil \curvearrowright

en: dashleftarrow
nb: stiplet venstrepil \dashleftarrow

en: dashrightarrow
nb: stiplet høyrepil \dashrightarrow

en: date (output)
nb: dato

en: date command
nb: datokommando

en: davidsstar
nb: davidsstjerne \davidsstar

en: ddddot
nb: fire prikker \ddddot

en: dddot
nb: trippelprikk \dddot

en: ddot
nb: dobbeltprikk \ddot

en: decoration type / matrix border
nb: dekorasjonstype / matrisekant

en: degrees
nb: grader

en: deleted text
nb: slettet tekst

en: deleted text modifier
nb: endring, slettet tekst

en: depth bar
nb: dybdemarkør

en: diagdown
nb: diagonal ned \diagdown

en: diagup
nb: diagonal opp \diagup

en: diamondsuit
nb: ruter \diamondsuit

en: differences
nb: forskjeller

en: div
nb: deletegn \div

en: dot
nb: prikk \dot

en: double
nb: dobbel

en: double frame
nb: dobbel ramme

en: downarrow
nb: pil ned \downarrow

en: drop shadow
nb: skygge

en: e.g.: pdfstartview=XYZ, plainpages=false, pdfpagelabels
nb: f.eks.: pdfstartview=XYZ, plainpages=false, pdfpagelabels

en: earth
nb: jorden \earth

en: ed.
nb: red.

en: eighthnote
nb: åttendelsnote \eighthnote

en: email
nb: e-post

en: email:
nb: e-post:

en: emph
nb: uthevet

en: empty
nb: tom

en: emptyset
nb: tom mengde \emptyset

en: encl
nb: vedlegg

en: encl:
nb: vedlegg:

en: end-of-line marker
nb: linjesluttmerke

en: endnote
nb: sluttnote

en: entered math text mode (textrm)
nb: bruker mattemiljø (textrm)

en: exists
nb: det eksisterer \exists

en: expr.
nb: uttr.

en: extrachap
nb: ekstrakapittel

en: fancy
nb: avansert (fancy)

en: female
nb: kvinnelig \female

en: file
nb: fil

en: file not imported!
nb: fil ikke importert!

en: flat
nb: musikk:b \flat

en: float
nb: flytende

en: float:
nb: flytende:

en: foot
nb: fot

en: footnote
nb: fotnote

en: footnote label
nb: fotnoteetikett

en: forall
nb: for alle \forall

en: frame of button
nb: knappramme

en: frameless
nb: uten ramme

en: frownie
nb: surt fjes \frownie

en: fullmoon
nb: fullmåne \fullmoon

en: fullnote
nb: helnote \fullnote

en: gemini
nb: tvillingene \gemini

en: graphics background
nb: grafikk, bakgrunn

en: grave
nb: gravis aksent \grave

en: green
nb: grønn

en: greyedout inset background
nb: grået merknad, bakgrunn

en: greyedout inset label
nb: etikett for grået merknad

en: greyedout inset text
nb: tekst i grået merknad

en: halfnote
nb: halvnote \halfnote

en: hat
nb: hatt \hat

en: headings
nb: overskrifter

en: heartsuit
nb: hjerter \heartsuit

en: hexagon
nb: heksagon \hexagon

en: hookleftarrow
nb: kroket venstrepil \hookleftarrow

en: hookrightarrow
nb: kroket høyrepil \hookrightarrow

en: hphantom
nb: vannrett fantom

en: htm|HTML
nb: html|HTML

en: icon
nb: ikon

en: iconv conversion failed
nb: 'iconv' fikk ikke til å konvertere

en: ignore
nb: ignorer

en: imported.
nb: importert.

en: in[[math relation]]
nb: in

en: in[[unit of measure]]
nb: tomme

en: included in TOC
nb: tas med i innholdsfortegnelsen

en: index label
nb: nøkkelordetikett

en: infty
nb: uendelig \infty

en: inherit
nb: arv

en: inline completion
nb: fullføring i tekst

en: inset background
nb: inset bakgrunn

en: inset frame
nb: inset ramme

en: institutemark
nb: Institutt

en: is empty
nb: er tom

en: jpeg|JPEG
nb: jpeg/JPEG

en: language
nb: språk

en: leftarrow
nb: venstrepil \leftarrow

en: leftharpoondown
nb: v. harpun ned \leftharpoondown

en: leftharpoonup
nb: v. harpun opp \leftharpoonup

en: leftrightarrow
nb: venstre/høyrepil \leftrightarrow

en: leo
nb: løven \leo

en: libra
nb: vekten \libra

en: lightning
nb: lyn \lightning

en: listings background
nb: bakgrunn programlisting

en: longleftarrow
nb: lang venstrepil \longleftarrow

en: longleftrightarrow
nb: lang venstrehøyrepil \longleftrightarrow

en: longmapsto
nb: \longmapsto

en: longrightarrow
nb: lang høyrepil \longrightarrow

en: looparrowleft
nb: krøllet venstrepil \looparrowleft

en: looparrowright
nb: krøllet høyrepil \looparrowright

en: lowercase
nb: små bokstaver

en: lyx2lyx Error Log
nb: lyx2lyx feil-logg

en: male
nb: mannlig \male

en: maltese
nb: malteserkors \maltese

en: mapsto
nb: \mapsto

en: margin
nb: marg

en: margin note label
nb: margnoteetikett

en: marginnote
nb: margnotis

en: master: %1$s, child: %2$s
nb: hoved: %1$s, underdokument: %2$s

en: math
nb: matte

en: math background
nb: matte bakgrunn

en: math corners
nb: mattehjørner

en: math frame
nb: matte ramme

en: math line
nb: matte linje

en: math macro
nb: mattemakro

en: math macro background
nb: matte-makro bakgrunn

en: math macro blended out
nb: matte-makro halvgjemt

en: math macro frame
nb: matte-makro ramme

en: math macro hovered background
nb: flytende matte-makro bakgrunn

en: math macro label
nb: matte-makro etikett

en: math macro new parameter
nb: mattemakro ny parameter

en: math macro old parameter
nb: mattemakro gammel parameter

en: mathring
nb: ring \mathring

en: meaning
nb: betydning

en: measuredangle
nb: målt vinkel \measuredangle

en: menu
nb: meny

en: mercury
nb: kvikksølv \mercury

en: mp
nb: minus pluss \mp

en: msnumber
nb: msnummer

en: mu[[unit of measure]]
nb: mu

en: natural
nb: musikk:naturlig \natural

en: nearrow
nb: NØ-pil \nearrow

en: new page
nb: ny side

en: new thought
nb: ny tanke

en: newfile
nb: ny fil

en: newmoon
nb: nymåne \newmoon

en: nexists
nb: det fins ikke \nexists

en: nnearrow
nb: NNØ-pil \nnearrow

en: nnwarrow
nb: NNV-pil \nnwarrow

en: no
nb: nei

en: no more lstline delimiters available
nb: ingen flere 'lstline'-skilletegn igjen

en: no.
nb: nr.

en: non-active
nb: inaktiv

en: non-unique inline completion
nb: Flertydig fullføring av tekst

en: none
nb: ingen

en: none, leftline, topline, bottomline, lines, single, shadowbox or subset of trblTRBL
nb: none, leftline, topline, bottomline, lines, single, shadowbox eller 
    delmengde av trblTRBL

en: not cited
nb: ikke sitert

en: not released yet
nb: ikke gitt ut ennå

en: note
nb: merknad

en: note background
nb: notebakgrunn

en: note label
nb: merknadsetikett

en: noun
nb: kapitéler

en: number of needed lines
nb: antall linjer som trengs

en: nwarrow
nb: NW-pil \nwarrow

en: octagon
nb: oktagon \octagon

en: off
nb: av

en: on
nb: på

en: on page <page>
nb: på side <side>

en: optional
nb: valgfri

en: or
nb: eller

en: oval, thick
nb: avrundet, tykk

en: oval, thin
nb: avrundet, tynn

en: overbrace
nb: krøllparentes over \overbrace

en: overleftarrow
nb: venstrepil over \overleftarrow

en: overleftrightarrow
nb: venstre/høyrepil over \overleftrightarrow

en: overline
nb: strek over \overline

en: overrightarrow
nb: høyrepil over \overrightarrow

en: overset
nb: overtekst \overset

en: package
nb: pakke

en: page break / line break
nb: side/linjeskift

en: paragraph marker
nb: avsnittmarkør

en: pasted
nb: limt inn

en: phantom
nb: fantom

en: phantom inset text
nb: fantomtekst

en: pisces
nb: fiskene \pisces

en: plain
nb: enkel

en: pm
nb: pluss minus \pm

en: pp.
nb: ff.

en: preview frame
nb: ramme forhåndsvisning

en: previewed snippet
nb: forhåndsviste formler o.l.

en: protected
nb: beskyttet

en: quarternote
nb: fjerdedelsnote \quarternote

en: red
nb: rød

en: regexp frame
nb: ramme for regulære uttrykk

en: reprint_reqs_to:
nb: Spm. om kopier til:

en: rightarrow
nb: høyrepil \rightarrow

en: rightharpoondown
nb: h. harpun ned \rightharpoondown

en: rightharpoonup
nb: h. harpun opp \rightharpoonup

en: rightleftharpoons
nb: harpuner \rightleftharpoons

en: rotation angle
nb: vinkel

en: s inline completion dela&y
nb: s fullføringsforsinkelse

en: s popup d&elay
nb: s dialogforsinkelse

en: sagittarius
nb: skytten \sagittarius

en: scorpio
nb: skorpionen \scorpio

en: searrow
nb: SØ-pil \searrow

en: selected text
nb: valgt tekst

en: selection
nb: merket

en: shaded background
nb: farget bakgrunn

en: shaded box
nb: skyggelagt ramme

en: shapepar
nb: formet avsnitt

en: sharp
nb: musikk:kryss \sharp

en: short title
nb: kort tittel

en: shortcut
nb: hurtigtast

en: shortcuts
nb: hurtigtaster

en: sidenote
nb: sidemerknad

en: simple frame
nb: enkel ramme

en: simple frame, page breaks
nb: enkel ramme med sideskift

en: smallcaps
nb: kapiteler

en: smallint
nb: lite integraltegn \smallint

en: smiley
nb: smilefjes \smiley

en: space
nb: mellomrom

en: spadesuit
nb: spar \spadesuit

en: special character
nb: spesielle tegn

en: sphericalangle
nb: romvinkel \sphericalangle

en: square
nb: firkant \square

en: ssearrow
nb: SSØ-pil \ssearrow

en: sswarrow
nb: SSV-pil \sswarrow

en: stackrel
nb: tekst over \stackrel

en: stackrelthree
nb: tekst over+under \stackrelthree

en: star
nb: stjerne \star

en: strong
nb: kraftig

en: subfloat:
nb: underflyter:

en: subindex
nb: underregister

en: submit to paper:
nb: sendt til tidsskrift:

en: submitto
nb: sendt til

en: subscript
nb: senket skrift

en: sun
nb: sol \sun

en: superscript
nb: hevet skrift

en: swarrow
nb: SV-pil \swarrow

en: table
nb: tabell

en: table line
nb: tabell-linje

en: table on/off line
nb: tabell-linje, avslått

en: tablenote mark
nb: tabellmerknadmerke

en: tablenotemark
nb: tabellmerknadmerke

en: taurus
nb: tyren \taurus

en: text
nb: tekst

en: textclass
nb: tekstklasse

en: thanks
nb: takk

en: the <LFUN-COMMAND> argument of buffer-forall is not valid
nb: ugyldig <LFUN-COMMAND>-argument for "buffer-forall"

en: theorems
nb: teoremer

en: tilde
nb: tilde \tilde

en: times
nb: gangetegn, kryss \times

en: toggle font on all of the above
nb: Egenskapene over slåes av/på hver gang du klikker "Bruk"

en: top
nb: topp \top

en: triangle
nb: trekant \triangle

en: triangledown
nb: trekant ned \triangledown

en: triangleleft
nb: venstretrekant \triangleleft

en: triangleright
nb: høyretrekant \triangleright

en: uncodable character
nb: tegn som ikke kan kodes

en: undefined
nb: udefinert

en: underbrace
nb: krøllparentes under \underbrace

en: underleftarrow
nb: venstrepil under \underleftarrow

en: underleftrightarrow
nb: venstre/høyrepil under \underleftrightarrow

en: underline
nb: strek under \underline

en: underrightarrow
nb: høyrepil under \underrightarrow

en: underset
nb: undertekst \underset

en: unknown
nb: ukjent

en: unknown type!
nb: ukjent type!

en: unknown version
nb: ukjent versjon

en: uparrow
nb: pil opp \uparrow

en: updownarrow
nb: opp/nedpil \updownarrow

en: use number of lines
nb: bruk et antall linjer

en: use overhang
nb: Forskyv elementet utover i margen

en: utilde
nb: tilde under \utilde

en: varcopyright
nb: opphavsrett \varcopyright

en: vec
nb: vektor \vec

en: version
nb: versjon

en: virgo
nb: jomfruen \virgo

en: vphantom
nb: loddrett fantom

en: white
nb: hvit

en: widehat
nb: bred hatt \widehat

en: widetilde
nb: bred tilde \widetilde

en: wrap
nb: tekstbryting

en: wrap:
nb: tekstbryting:

en: xcancel
nb: kryss over \xcancel

en: yellow
nb: gul

en: yes
nb: ja
