LyX 2.3.0 - en to el translation catalogue (3937 entries)

en:    options:
el:    επιλογές:

en:  (not available)
el:  (μη διαθέσιμο)

en:  (not installed)
el:  (δεν είναι εγκατεστημμένο)

en:  (sideways)
el:  (πλαγίως)

en:  could not write file!
el:  το αρχείο δεν γράφτηκε!

en:  done.
el:  έγινε.

en:  et al.
el:  κ.α.

en:  not known
el:  άγνωστο

en: %1 (read only)
el: %1 (ανάγνωση μόνο)

en: %1$d strings have been replaced.
el: %1$d συμβολοσειρές έχουν αντικατασταθεί.

en: %1$d words
el: %1$d λέξεις

en: %1$s
     is not readable.
el: Το %1$s
    δεν είναι αναγνώσιμο.

en: %1$s (unknown)
el: %1$s (άγνωστο)

en: %1$s Errors (%2$s)
el: %1$s Σφάλματα (%2$s)

en: %1$s Files
el: %1$s Αρχεία

en: %1$s [Class '%2$s']
el: %1$s [Κλάση '%2$s']

en: %1$s and %2$s
el: %1$s και %2$s

en: %1$s does not appear like a LyX created temporary directory.
el: To %1$s δε θυμίζει προσωρινό φάκελο φτιαγμένο απ' το LyX.

en: %1$s ended unexpectedly, which means that it is probably corrupted.
el: Το %1$s τελείωσε απρόσμενα, που σημαίνει ότι είναι πιθανόν κατεστραμμένο.

en: %1$s is from a different version of LyX, but a temporary file for converting it could not be created.
el: Το %1$s είναι από διαφορετική έκδοση του LyX, αλλά δεν ήταν δυνατή η δημιουργία του προσωρινού αρχείου μετατροπής.

en: %1$s is from a different version of LyX, but the conversion script lyx2lyx could not be found.
el: Το %1$s είναι από διαφορετική έκδοση του LyX, αλλά το σενάριο μετατροπής lyx2lyx δεν βρέθηκε.

en: %1$s is from a newer version of LyX and the lyx2lyx script failed to convert it.
el: Το %1$s είναι από νεότερη έκδοση του LyX και το σενάριο lyx2lyx απέτυχε να το μετατρέψει.

en: %1$s is from an older version of LyX and the lyx2lyx script failed to convert it.
el: Το %1$s είναι από παλαιότερη έκδοση του LyX και το σενάριο lyx2lyx απέτυχε να το μετατρέψει.

en: %1$s is not a readable LyX document.
el: Το %1$s δεν είναι ένα αναγνώσιμο έγγραφο LyX.

en: %1$s lock
el: %1$s κλείδωμα

en: %1$s unknown command!
el: %1$s άγνωστη εντολή!

en: %1$s, %2$s, and %3$s
el: %1$s, %2$s, και %3$s

en: %1$stext
el: %1$sκείμενο

en: &Abort
el: &Εγκατάλειψη

en: &Accept
el: Αποδο&χή

en: &Add
el: &Προσθήκη

en: &Add Selected
el: Προσθήκη &Επιλεγμένων

en: &All
el: Ό&λες

en: &All manuals
el: &Όλα τα εγχειρίδια

en: &Always run for this document
el: Να τρέχει &πάντα για αυτό το έγγραφο

en: &Apply
el: Ε&φαρμογή

en: &Author:
el: &Συγγραφέας:

en: &Available branches:
el: &Διαθέσιμoi κλάδοι:

en: &Backup directory:
el: Φά&κελος αντιγράφων ασφαλείας:

en: &Base size:
el: &Βασικό μέγεθος:

en: &Between revisions
el: Μεταξύ ανα&θεωρήσεων

en: &Bind file:
el: Α&ρχείο συνάψεων:

en: &Bookmarks
el: &Σελιδοδείκτες

en: &Borders
el: Περι&γράμματα

en: &Bottom of page
el: &Τέλος σελίδας

en: &Bottom:
el: &Κάτω:

en: &Box:
el: Κουτ&ί:

en: &Break long lines
el: &Διάσπαση μακριών γραμμών

en: &Browse...
el: &Πλοήγηση...

en: &Bypass validation
el: Π&ροσπέραση επικύρωσης

en: &Cancel
el: &Ακύρωση

en: &Cancel export
el: Α&κύρωση εξαγωγής

en: &Change...
el: Α&λλαγή...

en: &CheckTeX command:
el: &Εντολή CheckTeX:

en: &Clear all session information
el: Ε&κκαθάριση όλων των πληροφοριών συνεδρίας

en: &Clear automatically
el: Αυτόματος καθαρι&σμός

en: &Close
el: &Κλείσιμο

en: &Collapsed
el: &Συμπτυγμένο

en: &Color:
el: Χ&ρώμα:

en: &Column sep:
el: Απόσταση μεταξύ στη&λών:

en: &Columns:
el: &Στήλες:

en: &Comment
el: Σ&χόλιο

en: &Content:
el: Περιε&χόμενο:

en: &Continue
el: &Συνέχεια

en: &Copy
el: Αντι&γραφή

en: &Create directory
el: &Δημιουργία φακέλου

en: &Custom bullet:
el: Π&ροσαρμοσμένη κουκίδα:

en: &DVI viewer paper size options:
el: Επιλογές &μεγέθους σελίδας για προβολέα DVI:

en: &Decimal separator:
el: Δια&χωριστικό δεκαδικών:

en: &Decoration:
el: &Διακόσμηση:

en: &Default family:
el: Προεπιλεγμένη &οικογένεια:

en: &Default margins
el: Πρ&οεπιλεγμένα περιθώρια

en: &Delete
el: &Διαγραφή

en: &Delete Key
el: &Διαγραφή Κλειδιού

en: &Dialect:
el: &Διάλεκτος:

en: &Discard
el: &Απόρριψη

en: &Dismiss
el: Α&πόρριψη

en: &Display all
el: Ε&μφάνιση όλων

en: &Do not show this warning again!
el: Να &μην εμφανιστεί ξανά αυτό το μήνυμα!

en: &Document format
el: Μορφή &εγγράφου

en: &Document templates:
el: Πρό&τυπα εγγράφων:

en: &Don't Add
el: Ό&χι Προσθήκη

en: &Draft
el: Π&ροσχέδιο

en: &Draft mode
el: &Κατάσταση προσχέδιου

en: &Edit
el: &Επεξεργασία

en: &Enable tool tips in main work area
el: &Ενεργοποίηση εργαλειοσυμβουλών στον κύριο χώρο εργασίας

en: &Enabled
el: &Ενεργοποιημένη

en: &Errors:
el: Σ&φάλματα:

en: &Escape characters:
el: Χαρακτήρες &διαφυγής:

en: &Example files:
el: &Αρχεία παραδειγμάτων:

en: &Exit LyX
el: Έ&ξοδος από το LyX

en: &Extended character table
el: &Εκτεταμένος πίνακας χαρακτήρων

en: &File:
el: Α&ρχείο:

en: &Fill Pattern:
el: &Μοτίβο γεμίσματος:

en: &Filter:
el: &Φίλτρο:

en: &Find:
el: Εύ&ρεση:

en: &Float
el: &Αιωρούμενο

en: &Font:
el: &Γραμματοσειρά:

en: &Foot skip:
el: Απόσταση από τις &υποσημειώσεις:

en: &Format:
el: &Μορφή:

en: &Frame:
el: &Πλαίσιο:

en: &General
el: &Γενικά

en: &Get from File
el: &Λήψη από Αρχείο

en: &Go Back
el: Επιστ&ροφή

en: &Go to Label
el: &Πήγαινε στην ετικέτα

en: &Graphics
el: &Γραφικά

en: &Graphics driver:
el: Οδηγός &Γραφικών:

en: &Greyed out
el: &Γκριζαρισμένο

en: &Group environments by their category
el: Ομαδοποίηση περιβαλλόντων βάσει &κατηγορίας

en: &Height:
el: &Ύψος:

en: &Here if possible
el: Εδώ, αν &γίνεται

en: &Hide
el: Απόκρυ&ψη

en: &Hide toolbars
el: Απόκρυψη γραμμών &εργαλείων

en: &Horizontal Phantom
el: &Οριζόντιο Phantom

en: &Huge:
el: &Τεράστιο:

en: &Hugest:
el: &Γιγαντιαίο:

en: &Icon set:
el: Σετ &Εικονιδίων:

en: &Ignore
el: Να &Αγνοηθεί

en: &Ignore LaTeX rules
el: Παράβλε&ψη των κανόνων του LaTeX

en: &Include all children
el: Συμπερίλη&ψη όλων των παιδιών

en: &Indentation:
el: &Εσοχή:

en: &Inline listing
el: &Εμβόλιμη καταλογοποίηση

en: &Inner:
el: Ε&σωτερικό:

en: &Justified
el: Π&λήρης στοίχιση

en: &Keep
el: &Διατήρηση

en: &Keep file
el: &Διατήρηση αρχείου

en: &Keep matched
el: &Διατήρηση ζευγών

en: &Keyword:
el: &Λέξη κλειδί:

en: &Keywords:
el: &Λέξεις Κλειδιά:

en: &LaTeX font encoding:
el: &Κωδικοποίηση γραμματοσειράς LaTeX:

en: &Label:
el: &Ετικέτα:

en: &Landscape
el: &Οριζόντιος

en: &Language:
el: &Γλώσσα:

en: &Large:
el: Μ&εγάλο:

en: &Larger:
el: Μεγα&λύτερο:

en: &Largest:
el: Μέγι&στο:

en: &Last line:
el: &Τελευταία γραμμή:

en: &Left
el: Α&ριστερά

en: &Level:
el: &Επίπεδο:

en: &Limit text width
el: Πε&ριορισμός πλάτους κειμένου

en: &Line spacing:
el: &Απόσταση γραμμών:

en: &Line span:
el: Έ&κταση γραμμής:

en: &Line thickness:
el: &Πάχος γραμμής:

en: &List Indentation:
el: &Εσοχή Λίστας:

en: &List in Table of Contents
el: &Εμφάνιση στον Πίνακα Περιεχομένων

en: &Load Original
el: &Φόρτωση Αυθεντικού

en: &Load backup
el: Φό&ρτωση αντιγράφου ασφαλείας

en: &Load opened files from last session
el: Φό&ρτωση ανοιγμένων αρχείων από την τελευταία σύνοδο

en: &Logical
el: &Λογική

en: &Main Settings
el: &Κύριες Ρυθμίσεις

en: &Maintain aspect ratio
el: &Διατήρηση λόγου διαστάσεων

en: &Mark end of paragraphs
el: Ση&μείωση τέλους παραγράφων

en: &Mark spaces in output
el: &Σημείωση διαστημάτων στην έξοδο

en: &Master document
el: &Κύριο Έγγραφο

en: &Master:
el: &Κύριο αρχείο:

en: &Match
el: &Ταίριασμα

en: &Math output:
el: Έξοδος &Μαθηματικών:

en: &Math:
el: &Μαθηματικά:

en: &Maximum last files:
el: &Μέγιστα πρόσφατα αρχεία:

en: &Merge
el: &Σύμπτυξη

en: &Modify
el: &Τροποποίηση

en: &Multiple bibliographies:
el: &Πολλαπλές βιβλιογραφίες:

en: &Name:
el: &Όνομα:

en: &New
el: &Νέο

en: &New...
el: &Νέο...

en: &New:[[branch]]
el: &Νέος:[[κλάδος]]

en: &New:[[index]]
el: &Νέο:[[ευρετήριο]]

en: &Next change
el: Επόμεν&η αλλαγή

en: &No
el: Ό&χι

en: &Nomenclature command:
el: Εντ&ολή επιστημονικής ορολογίας:

en: &None
el: &Κανένα

en: &Normal:
el: Καν&ονικό:

en: &Numbered bookmarks
el: &Αριθμημένοι σελιδοδείκτες

en: &Numbering
el: &Αρίθμηση

en: &OK
el: Εντά&ξει

en: &Open Containing Directory
el: Άνοιγμα &Περιεχόμενου Καταλόγου

en: &Open bookmark tree
el: Άνοιγμα δέντρου &σελιδοδεικτών

en: &Open documents
el: Άνοι&γμα εγγράφων

en: &Options:
el: &Επιλογές:

en: &Orientation:
el: Π&ροσανατολισμός:

en: &Overwrite
el: &Αντικατάσταση

en: &Overwrite on export:
el: Αντικατάσταση κατά την ε&ξαγωγή:

en: &PATH prefix:
el: Πρό&θεμα PATH:

en: &PDF command:
el: Εν&τολή PDF:

en: &Page of floats
el: Σε&λίδα με αιωρούμενα

en: &Portrait
el: &Κατακόρυφος

en: &Predefined:
el: &Προκαθορισμένο:

en: &Preserve first case on replace
el: &Διατήρηση αρχικού κεφαλαίου κατά την αντικατάσταση

en: &Previous change
el: Π&ροηγούμενη αλλαγή

en: &Primary:
el: &Πρωταρχικό:

en: &Proceed
el: &Συνέχεια

en: &Processor:
el: Επεξεργα&στής:

en: &Protect:
el: &Προστασία:

en: &Quote style:
el: &Στυλ εισαγωγικών:

en: &Reconfigure
el: &Επαναρύθμιση

en: &Recover
el: &Επαναφορά

en: &Redefine
el: &Νέος ορισμός

en: &Reject
el: Απόρρι&ψη

en: &Reload
el: &Επαναφόρτωση

en: &Remove
el: &Αφαίρεση

en: &Rename
el: &Μετονομασία

en: &Replace
el: Αντικατάστα&ση

en: &Rescan
el: &Νέα σάρωση

en: &Reset
el: Ε&παναφορά

en: &Retrieve
el: Α&νάκτηση

en: &Retry
el: Δοκιμή &Ξανά

en: &Revert
el: &Επαναφορά

en: &Rotate
el: Πε&ριστροφή

en: &Rows:
el: &Γραμμές:

en: &Save
el: Α&ποθήκευση

en: &Save new documents compressed by default
el: Απο&θήκευση νέων εγγράφων με προεπιλεγμένη συμπίεση

en: &Scale graphics (%):
el: &Κλιμάκωση γραφικών (%):

en: &Series:
el: &Σειρά:

en: &Set
el: Ο&ρισμός

en: &Set Layout
el: &Ορισμός Διάταξης

en: &Shadow size:
el: Μέ&γεθος σκιάς:

en: &Show in LyX
el: Ε&μφάνιση στο LyX

en: &Show preview
el: Ε&μφάνιση προεπισκόπησης

en: &Side:
el: &Πλευρά:

en: &Spacing:
el: &Διάστημα:

en: &Span columns
el: &Επικάλυψη στηλών

en: &Spellchecker engine:
el: Μηχανή &Ορθογράφου:

en: &Statusbar messages
el: &Μηνύματα μπάρας κατάστασης

en: &Stop it
el: &Διακοπή

en: &Strict XHTML 1.1
el: &Αυστηρή XHTML 1.1

en: &Subindex
el: &Υποευρετήριο

en: &Suppress default date on front page
el: &Απόκρυψη προεπιλεγμένης ημερομηνίας στην πρόσθια σελίδα

en: &Table Settings
el: Ρυθμίσεις &Πινάκων

en: &Target:
el: &Προορισμός:

en: &Template
el: Πρ&ότυπο

en: &Temporary directory:
el: Π&ροσωρινός φάκελος:

en: &Text after:
el: Κείμενο &μετά:

en: &Thickness:
el: &Πάχος:

en: &Tiny:
el: &Μικροσκοπικό:

en: &Title:
el: &Τίτλος:

en: &To format:
el: &Σε μορφή:

en: &Top of page
el: Αρ&χή της σελίδας

en: &Top:
el: &Πάνω:

en: &Two-sided document
el: Έγγραφο &δύο όψεων

en: &Type:
el: &Τύπος:

en: &Undefined Branches
el: Μη &Ορισμένοι Κλάδοι

en: &Undefined Branches:
el: Μη &Ορισμένοι Κλάδοι:

en: &Up
el: Πάν&ω

en: &Update
el: Α&νανέωση

en: &Use "..." to shorten long completions
el: &Χρήση "..." για συντόμευση μακριών συμπληρώσεων

en: &Use Hyperref Support
el: Χρήση &Yποστήριξης Yπερσυνδέσμων

en: &Use Windows-style paths in LaTeX files
el: &Χρήση μονοπατιών σε στυλ Windows στα LaTeX αρχεία

en: &Use hyperref support
el: &Χρήση υποστήριξης υπερσυνδέσμων

en: &Use multi-page table
el: &Χρήση πίνακα πολλαπλών σελίδων

en: &Use multiple indexes
el: &Χρήση πολλαπλών ευρετηρίων

en: &Use non-TeX fonts (via XeTeX/LuaTeX)
el: &Χρήση non-TeX γραμματοσειρών (μέσω XeTeX/LuaTeX)

en: &Use refstyle (not prettyref) for cross-references
el: &Χρήση refstyle (όχι prettyref) για εσωτερικές αναφορές

en: &Use system colors
el: &Χρώματα συστήματος

en: &User interface file:
el: Αρχείο &διεπαφής χρήστη:

en: &Validate
el: &Επικύρωση

en: &Value:
el: &Τιμή:

en: &Variant:
el: Παρα&λλαγή:

en: &Vertical Offset:
el: &Κατακόρυφη Απόκλιση:

en: &Vertical alignment in row:
el: &Κατακόρυφη στοίχιση στη γραμμή:

en: &Vertical space:
el: &Κατακόρυφο διάστημα:

en: &Vertical:
el: &Κατακόρυφη:

en: &View
el: &Προβολή

en: &Viewer:
el: Προ&βολή με:

en: &Visual
el: &Οπτική

en: &Web
el: &Ιστός

en: &Wheel scrolling speed:
el: Ταχύτητα &κύλισης με τη ρόδα:

en: &Width:
el: &Πλάτος:

en: &Without LaTeX
el: &Χωρίς LaTeX

en: &Working directory:
el: &Φάκελος εργασίας:

en: &Yes
el: &Ναι

en: (&De)activate
el: (Απ)&ενεργοποίηση

en: (<Reference>)|e
el: (<Αναφορά>)|ν

en: (<reference>)
el: (<παραπομπή>)

en: (Empty Table of Contents)
el: (Κενός Πίνακας Περιεχομένων)

en: (MORE)
el: (ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ)

en: (No Document Open)
el: (Κανένα Έγγραφο Ανοιχτό)

en: (None)
el: (Κανένα)

en: (continuing)
el: (συνεχίζεται)

en: (no initial description)
el: (καμία αρχική περιγραφή)

en: (no log message)
el: (κανένα μήνυμα ημερολογίου)

en: , Boundary:
el: , Όριο:

en: , Char: 0x
el: , Χαρακτήρας: 0x

en: , Depth: %1$d
el: , Βάθος: %1$d

en: , Id:
el: , Ταυτότητα:

en: , Inset:
el: , Ένθεμα:

en: , Paragraph:
el: , Παράγραφος:

en: , Position:
el: , Θέση:

en: , Spacing:
el: , Διάστημα:

en: --- Back Matter ---
el: --- Οπίσθιο Τμήμα ---

en: --- Front Matter ---
el: --- Εμπρόσθιο Τμήμα ---

en: --- Main Matter ---
el: --- Κυρίως Τμήμα ---

en: 1.0 is the standard scrolling speed with the mouse wheel. Higher values will speed it up, low values slow it down.
el: 1.0 είναι η πρότυπη ταχύτητα κύλισης με τη ρόδα του ποντικιού. Υψηλότερες τιμές την αυξάνουν, μικρότερες την ελαττώνουν.

en: 1st_author_surname:
el: Επώνυμο 1ου συγγραφέα:

en: 2000 Mathematics Subject Classification:
el: Ταξινόμηση Μαθηματικών Θεμάτων 2000:

en: <All indexes>
el: <Όλα τα ευρετήρια>

en: <Invisible Text Follows>
el: <Ακολουθεί Αόρατο Κείμενο>

en: <Page>|P
el: <Σελίδα>|Σ

en: <Reference> on Page <Page>|f
el: <Αναφορά> στη Σελίδα <Σελίδα>|φ

en: <Reference>|R
el: <Αναφορά>|Α

en: <Visible Text Follows>
el: <Ακολουθεί Ορατό Κείμενο>

en: <page>
el: <σελίδα>

en: <reference>
el: <παραπομπή>

en: <reference> on page <page>
el: <παραπομπή> στη σελίδα <σελίδα>

en: A branch with the name "%1$s" already exists.
    Do you want to merge branch "%2$s" with that one?
el: Ένας κλάδος με όνομα "%1$s" υπάρχει ήδη.
    Θέλετε να συμπτύξετε τον κλάδο "%2$s" με εκείνον;

en: A graphics group with the name '%1$s' already exists.
el: Υπάρχει ήδη μια ομάδα γραφικών με το όνομα '%1$s'.

en: A short form of the frame title used in some themes
el: Σύντομη μορφή του τίτλου πλαισίου μερικών θεμάτων

en: A short version of the author name
el: Σύντομη εκδοχή του ονόματος συγγραφέα

en: A value is expected.
el: Αναμένεται μία τιμή.

en: A&dd
el: &Προσθήκη

en: A&lter...
el: &Τροποποίηση...

en: A&ngle (degrees):
el: &Γωνία (μοίρες):

en: A&ngle:
el: &Γωνία:

en: A&vailable Branches:
el: Δ&ιαθέσιμοι Κλάδοι:

en: A&vailable Citations:
el: Δια&θέσιμες παραπομπές:

en: A&vailable Indexes:
el: Δ&ιαθέσιμα Ευρετήρια:

en: A&vailable:
el: &Διαθέσιμες:

en: A0 Poster
el: Α0 Αφίσα

en: ABSTRACT
el: ΠΕΡΙΛΗΨΗ

en: ABSTRACT:
el: ΠΕΡΙΛΗΨΗ:

en: ACKNOWLEDGEMENTS
el: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ

en: ACKNOWLEDGMENTS
el: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ

en: ACT
el: ΠΡΑΞΗ

en: ACT \arabic{act}
el: ΠΡΑΞΗ \arabic{act}

en: AE (Almost European)
el: ΣΕ (Σχεδόν Ευρωπαϊκά)

en: AMS Environment|A
el: Περιβάλλον AMS|ε

en: AT RISE:
el: ΣΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ:

en: Abbreviations
el: Συντομογραφίες

en: Abbreviations:
el: Συντομογραφίες:

en: Aborted
el: Εγκαταλήφθηκε

en: Aborting process...
el: Εγκατάλειψη διαδικασίας...

en: About %1
el: Περί %1

en: About LyX
el: Περί του LyX

en: About LyX|X
el: Περί του LyX|ρ

en: Absolute filename expected.
el: Αναμένεται απόλυτο όνομα αρχείου.

en: Abstract
el: Περίληψη

en: Abstract (structured)
el: Περίληψη (δομημένη)

en: Abstract (unstructured)
el: Περίληψη (αδόμητη)

en: Abstract*
el: Περίληψη*

en: Abstract* (not printed)
el: Περίληψη* (μη εκτυπωμένη)

en: Abstract---
el: Περίληψη--

en: Abstract.
el: Περίληψη.

en: Abstract:
el: Περίληψη:

en: Abstract:
el: Περίληψη:

en: Accept All Changes|c
el: Αποδοχή Όλων των Αλλαγών|ω

en: Accept Change|A
el: Αποδοχή Αλλαγής|Α

en: Accept Change|c
el: Αποδοχή Αλλαγής|Α

en: Accept all changes
el: Αποδοχή όλων των αλλαγών

en: Accept change inside selection
el: Αποδοχή αλλαγής εσωτερική επιλογής

en: Accept compound &words
el: Αποδοχή σύν&θετων λέξεων

en: Accept this change
el: Αποδοχή αυτής της αλλαγής

en: Accept words such as "diskdrive"
el: Αποδοχή λέξεων όπως "diskdrive"

en: Accepted
el: Αποδεκτό

en: Accepted:
el: Αποδεκτό:

en: Acknowledgment
el: Μνεία

en: Acknowledgment.
el: Μνεία.

en: Acknowledgments
el: Ευχαριστίες

en: Acknowledgments.
el: Μνεία.

en: Action
el: Ενέργεια

en: Action Specifications|S
el: Προσδιορισμοί Ενέργειας|Ε

en: Action Specification|S
el: Προσδιορισμός Ενέργειας|Ε

en: Activate Branch in Master|M
el: Ενεργοποίηση Κλάδου στο Κύριο|Ε

en: Activate Branch|A
el: Ενεργοποίηση Κλάδου|Ε

en: Activated
el: Ενεργοποιημένος

en: Ad&vanced
el: Π&ροχωρημένα

en: Add A&ll
el: Προσθήκη Όλ&ων

en: Add Column|u
el: Προσθήκη Στήλης|η

en: Add Line Above|A
el: Προσθήκη Γραμμής Πάνω|Π

en: Add Line Above|o
el: Προσθήκη Γραμμής Πάνω|Π

en: Add Line Below|B
el: Προσθήκη Γραμμής Κάτω|Κ

en: Add Line to Left
el: Προσθήκη Γραμμής Αριστερά

en: Add Line to Right
el: Προσθήκη Γραμμής Δεξιά

en: Add Row|A
el: Προσθήκη Γραμμής|θ

en: Add Unknown Branch|w
el: Προσθήκη Άγνωστου κλάδου|λ

en: Add a new branch to the list
el: Προσθήκη νέου κλάδου στη λίστα

en: Add a new index to the list
el: Προσθήκη νέου ευρετηρίου στη λίστα

en: Add all unknown branches to the list.
el: Προσθήκη όλων των άγνωστων κλάδων στη λίστα.

en: Add bibliography to &TOC
el: Προ&σθήκη της βιβλιογραφίας στον πίνακα περιεχομένων

en: Add bibliography to the table of contents
el: Προσθήκη της βιβλιογραφίας στον πίνακα περιεχομένων

en: Add column
el: Προσθήκη στήλης

en: Add row
el: Προσθήκη γραμμής

en: Add the selected branches to the list.
el: Προσθήκη των επιλεγμένων κλάδων στη λίστα.

en: Add the word to your personal dictionary
el: Προσθήκη της λέξης στο προσωπικό σας λεξικό

en: Add to bibliography only.
el: Προσθήκη στη βιβλιογραφία μόνο.

en: Add to personal dictionary|n
el: Προσθήκη στο προσωπικό λεξικό|ω

en: Addition
el: Προσθήκη

en: Addition:
el: Προσθήκη:

en: Additional Features|F
el: Πρόσθετα Χαρακτηριστικά|Π

en: Additional LaTeX options
el: Πρόσθετες επιλογές LaTeX

en: Additional O&ptions
el: Πρόσθετες &Επιλογές

en: Additional Space
el: Επιπρόσθετο Διάστημα

en: Additional Theorem Text
el: Πρόσθετο Κείμενο Θεωρήματος

en: Additional text appended to the theorem header
el: Επιπλέον κείμενο στην επικεφαλίδα θεωρήματος

en: Additional vertical space
el: Επιπρόσθετο κατακόρυφο διάστημα

en: Address
el: Διεύθυνση

en: Address Label
el: Ετικέτα Διεύθυνσης

en: Address Option
el: Επιλογή Διεύθυνσης

en: Address:
el: Διεύθυνση:

en: Addresses
el: Διευθύνσεις

en: Adds an environment for hanging paragraphs. Hanging paragraph is a paragraph in which the first line is set to the left margin, but all subsequent lines are indented.
el: Προσθήκη περιβάλοντος επικρεμάμενων παραγράφων, δηλαδή όσων η πρώτη γραμμή πέφτει στο αριστερό περιθώριο, αλλά οι υπόλοιπες εισέχουν.

en: Adjust the depth of the navigation tree
el: Προσαρμογή του βάθους του δέντρου πλοήγησης

en: Adjust the style of the cross-reference
el: Προσαρμογή του στυλ της ενδο-αναφοράς

en: Advanced Find and Replace
el: Προχωρημένη Εύρεση και Αντικατάσταση

en: Aegean Numbers
el: Αιγαιοπελαγίτικοι Αριθμοί

en: Affiliation
el: Προέλευση

en: Affiliation (alternate)
el: Προέλευση (εναλλακτική)

en: Affiliation (alternate):
el: Προέλευση (εναλλακτική):

en: Affiliation (none)
el: Προέλευση (καμία)

en: Affiliation Key
el: Κλειδί Προέλευσης

en: Affiliation Mark
el: Σήμα Προέλευσης

en: Affiliation Prefix
el: Πρόθεμα Προέλευσης

en: Affiliation key
el: Κλειδί Προέλευσης

en: Affiliation key of the author
el: Κλειδί προέλευσης του συγγραφέα

en: Affiliation key of the co-author
el: Κλειδί προέλευσης του συνεργάτη-συγγραφέα

en: Affiliation:
el: Προέλευση:

en: Afrikaans
el: Αφρικάανς

en: After Title Text
el: Κείμενο Μετά τον Τίτλο

en: After the cursor has not moved for this time, the completion popup is shown if it is available.
el: Αφότου ο δρομέας παραμείνει ακίνητος για αυτόν το χρόνο, εμφανίζεται το αναδυόμενο συμπλήρωσης εφόσον είναι διαθέσιμο.

en: After the cursor has not moved for this time, the inline completion is shown if it is available.
el: Αφότου ο δρομέας παραμείνει ακίνητος για αυτόν το χρόνο, εμφανίζεται η εσωτερική συμπλήρωση εφόσον είναι διαθέσιμη.

en: Aims
el: Στόχοι

en: Aims of your work
el: Στόχοι της εργασίας σας

en: Al&ternative language:
el: &Εναλλακτική γλώσσα:

en: Albanian
el: Αλβανικά

en: Alert
el: Συναγερμός

en: Algorithm
el: Αλγόριθμος

en: Algorithm \arabic{theorem}
el: Αλγόριθμος \arabic{theorem}

en: Algorithm \thealgorithm.
el: Αλγόριθμος \thealgorithm.

en: Algorithm \thetheorem.
el: Αλγόριθμος \thetheorem.

en: Algorithm*
el: Αλγόριθμος*

en: Algorithm.
el: Αλγόριθμος.

en: Algorithms
el: Αλγόριθμοι

en: Align bottom
el: Στοίχιση κάτω

en: Align center
el: Στοίχιση κέντρο

en: Align left
el: Στοίχιση αριστερά

en: Align middle
el: Στοίχιση μέση

en: Align right
el: Στοίχιση δεξιά

en: Align top
el: Στοίχιση πάνω

en: Alignment
el: Στοίχιση

en: Alignment not permitted
el: Στοίχιση δεν επιτρέπεται

en: Alignment|i
el: Στοίχιση|Σ

en: All Borders
el: Όλα τα περιγράμματα

en: All Indexes|A
el: Όλα τα Ευρετήρια|Ε

en: All aut&hors
el: Όλοι οι συγγρα&φείς

en: All authors|h
el: Όλοι οι συγγραφείς|σ

en: All avail. citations
el: Όλες οι διαθέσιμες παραπομπές

en: All available labels
el: Όλες οι διαθέσιμες ετικέτες

en: All debugging messages
el: Όλα τα μηνύματα εκσφαλμάτωσης

en: All documents saved.
el: Όλα τα έγγραφα αποθηκεύτηκαν.

en: All entry types
el: Όλοι οι τύποι καταχώρησης

en: All fields
el: Όλα τα πεδία

en: All files
el: Όλα τα αρχεία

en: All indexes
el: Όλα τα ευρετήρια

en: All open documents
el: Όλα τα ανοιχτά έγγραφα

en: All packages:
el: Όλα τα πακέτα:

en: AllCaps
el: Όλα_Κεφαλαία

en: Allow &floating
el: Να επιτρέπεται αιώρησ&η

en: Allow &page breaks
el: Να επιτρέπονται α&λλαγές σελίδας

en: Allow bitmap fonts to be resized. If you are using a bitmap font, selecting this option may make some fonts look blocky in LyX. Deselecting this option makes LyX use the nearest bitmap font size available, instead of scaling.
el: Να επιτρέπεται η αλλαγή μεγέθους των γραμματοσειρών bitmap. Η χρήση μιας τέτοιας, με ενεργοποιημένη την επιλογή, μπορεί να κάνει κάποιους χαρακτήρες να φαίνονται χοντροκομμένοι στο LyX. Η αποεπιλογή κάνει το LyX να βρει το πλησιέστερο διαθέσιμο μέγεθος γραμματοσειράς bitmap, αντί για κλιμάκωση.

en: Allow session manager to save and restore windows geometry.
el: Να επιτρέπεται στον διαχειριστή συνόδου η αποθήκευση και αποκατάσταση της γεωμετρίας παραθύρων.

en: Allows link text to break across lines.
el: Επιτρέπει τη διάσπαση κειμένων δεσμού σε διαδοχικές γραμμές.

en: Already in regular expression mode
el: Ήδη σε κατάσταση κανονικής παράστασης

en: Alt Affiliation
el: Εναλλακτική Προέλευση

en: Altaffilation
el: Εναλλακτική Προέλευση

en: Alter Co&lor...
el: &Μεταβολή Χρώματος...

en: Alternate Affiliation Option
el: Επιλογή Εναλλακτικής Προέλευσης

en: Alternative
el: Εναλλακτικό

en: Alternative Affiliation
el: Εναλλακτική Προέλευση

en: Alternative Name
el: Εναλλακτικό Όνομα

en: Alternative Proof String
el: Εναλλακτική Αποδεικτική Σειρά

en: Alternative affiliation:
el: Εναλλακτική προέλευση:

en: Alternative name
el: Εναλλακτικό όνομα

en: Alternative optional name or title
el: Εναλλακτικό προαιρετικό όνομα ή τίτλος

en: Alternative proof string
el: Εναλλακτική συμβολοσειρά απόδειξης

en: Alternative text for the even header
el: Εναλλακτικό κείμενο για τη ζυγή κεφαλίδα

en: Always Babel
el: Πάντα Babel

en: An Xfig figure.
el: Μια εικόνα Xfig.

en: An alternative proof string
el: Μια εναλλακτική αποδεικτική σειρά

en: An emergency save of the document %1$s exists.
    
    Recover emergency save?
el: Υπάρχει ένα αντίγραφο εκτάκτου ανάγκης του εγγράφου %1$s.
    
    Επαναφορά αυτού του αντιγράφου;

en: An error occurred while running:
    %1$s
el: Συνέβη ένα σφάλμα κατά την εκτέλεση του:
    %1$s

en: An integer is expected.
el: Αναμένεται ακέραιος.

en: An optional preface
el: Προαιρετικό αντι-προλόγου

en: Ancient Greek Musical Notation
el: Αρχαία Ελληνική Μουσική Σημειογραφία

en: Ancient Greek Numbers
el: Αρχαιοελληνικοί Αριθμοί

en: And
el: Και

en: Angle
el: Γωνία

en: Angle to rotate image by
el: Γωνία περιστροφής της εικόνας

en: Any Number|N
el: Οποιοσδήποτε Αριθμός|θ

en: Any Word|W
el: Οποιαδήποτε Λέξη|ξ

en: Any changes will be lost. Are you sure you want to revert to the saved version of the document %1$s?
el: Οποιαδήποτε τροποποίηση θα χαθεί. Θέλετε σίγουρα να επαναφέρετε την αποθηκευμένη έκδοση του εγγράφου %1$s;

en: Anything|A
el: Ο,τιδήποτε|Ο

en: Appears in TOC
el: Εμφανίζεται στον Πίνακα Περιεχομένων

en: Append Argument
el: Προσθήκη Ορίσματος

en: Append Column|p
el: Προσθήκη Στήλης|η

en: Append Row|A
el: Προσθήκη Γραμμής|θ

en: Append argument
el: Προσθήκη ορίσματος

en: Append the name of this branch to the output filename, given the branch is active.
el: Μεταφορά του ονόματος αυτού του κλάδου στο όνομα αρχείου εξόδου, εφόσον είναι ενεργός.

en: Appendices
el: Παραρτήματα

en: Appendix
el: Παράρτημα

en: Appendix \Alph{appendix}.
el: Παράρτημα \Alph{appendix}.

en: Appendix \thechapter
el: Παράρτημα \thechapter

en: Applied "%1$s" to %2$d buffer(s)
el: Εφαρμόστηκε "%1$s" σε %2$d buffer(s)

en: Applied "%1$s" to %2$d insets
el: Εφαρμόστηκε "%1$s" στα ενθέματα %2$d

en: Apply changes &immediately
el: Άμεσ&η εφαρμογή αλλαγών

en: Apply each change automatically
el: Αυτόματη εφαρμογή κάθε αλλαγής

en: Apply settings immediately
el: Άμεση εφαρμογή αλλαγών

en: Arabic (ArabTeX)
el: Αραβικά (ArabTeX)

en: Arabic (Arabi)
el: Αραβικά (Arabi)

en: Arabic (CP 1256)
el: Αραβική (CP 1256)

en: Arabic (ISO 8859-6)
el: Αραβική (ISO 8859-6)

en: Arabic Article
el: Αραβικό Άρθρο

en: Area Code:
el: Κωδικός περιοχής:

en: Area code
el: Κωδικός περιοχής

en: Argument
el: Επιχείρημα

en: Arguments
el: Επιχειρήματα

en: Armenian
el: Αρμένικα

en: Armenian (ArmSCII8)
el: Αρμένικη (ArmSCII8)

en: Arrow
el: Βέλος

en: Arrows
el: Βέλη

en: Arrows (extended)
el: Βέλη (εκτεταμένο)

en: Article
el: Άρθρο

en: Article DOI:
el: Άρθρο DOI:

en: Article number:
el: Αριθμός άρθρου:

en: Articles
el: Άρθρα

en: Ask permission
el: Ζητήστε άδεια

en: Ask the user
el: Να ερωτηθεί ο χρήστης

en: Assign the graphic to a group of graphics that share the same settings
el: Ανάθεση του γραφικού σε ομάδα γραφικών που μοιράζονται τις ίδιες ρυθμίσεις

en: Assign to group '%1$s' anyway
el: Ανάθεση στην ομάδα '%1$s' σε κάθε περίπτωση

en: Assigned master does not include this file
el: Το ορισμένο ως κύριο δεν περιλαμβάνει αυτό το αρχείο

en: Assumption
el: Υπόθεση

en: Assumption \theassumption.
el: Υπόθεση \theassumption.

en: Assumption \thetheorem.
el: Υπόθεση \thetheorem.

en: Assumption*
el: Υπόθεση*

en: Assumption.
el: Υπόθεση.

en: Astronomy & Astrophysics
el: Αστρονομία & Αστροφυσική

en: At Decimal Separator
el: Στο Διαχωριστικό Δεκαδικών

en: Attempting to close changed document!
el: Απόπειρα κλεισίματος τροποποιημένου εγγράφου!

en: Author
el: Συγγραφέας

en: Author Address
el: Διεύθυνση Συγγραφέα

en: Author Affiliation
el: Προέλευση Συγγραφέα

en: Author Email
el: Email Συγγραφέα

en: Author Footnote
el: Υποσημείωση Συγγραφέα

en: Author Footnote Label
el: Ετικέτα Υποσημείωσης Συγγραφέα

en: Author Label
el: Ετικέτα Συγγραφέα

en: Author Name
el: Όνομα Συγγραφέα

en: Author Names
el: Ονόματα Συγγραφέων

en: Author Note:
el: Σημείωση Συγγραφέα:

en: Author Option
el: Επιλογή Συγγραφέα

en: Author URL
el: URL Συγγραφέα

en: Author URL Option
el: Προτίμηση URL Συγγραφέα

en: Author affiliation
el: Προέλευση συγγραφέα

en: Author affiliation:
el: Προέλευση συγγραφέα:

en: Author data:
el: Δεδομένα συγγραφέα:

en: Author foot
el: Υποσημείωση συγγραφέα

en: Author footnote
el: Υποσημείωση συγγραφέα

en: Author footnote:
el: Υποσημείωση συγγραφέα:

en: Author mark
el: Σήμα συγγραφέα

en: Author name
el: Όνομα συγγραφέα

en: Author names that will appear in the header line
el: Ονόματα συγγραφέων που θα φαίνονται στη γραμμή επικεφαλίδας

en: Author-number
el: Συγγραφέας-αριθμός

en: Author-year
el: Συγγραφέας-χρονιά

en: Author:
el: Συγγραφέας:

en: Authorinfo
el: Πληροφορίες Συγγραφέα

en: Authorinfo:
el: Πληροφορίες Συγγραφέα:

en: Authors
el: Συγγραφείς

en: Authors Block
el: Block Συγγραφέων

en: Authors Block:
el: Block Συγγραφέων:

en: Auto
el: Αυτόματη

en: Auto-edit file %1$s failed
el: Η αυτόματη επεξεργασία του αρχείου %1$s απέτυχε

en: Auto-view file %1$s failed
el: Η αυτόματη προβολή του αρχείου %1$s απέτυχε

en: Autoco&rrection
el: Α&υτόματη διόρθωση

en: Automatic
el: Αυτόματη

en: Automatic &inline completion
el: Αυτόματη εμ&βόλιμη συμπλήρωση

en: Automatic &popup
el: Α&υτόματο αναδυόμενο

en: Automatic cleanup of the window before LaTeX compilation proceeds
el: Αυτόματος καθαρισμός του παραθύρου πριν τη μετάφραση του LaTeX

en: Automatic in&line completion
el: Αυτόματη &εμβόλιμη συμπλήρωση

en: Automatic p&opup
el: &Αυτόματο αναδυόμενο

en: Automatic save done.
el: Η αυτόματη αποθήκευση έγινε.

en: Automatic save failed!
el: Η αυτόματη αποθήκευση απέτυχε!

en: Automatic update
el: Αυτόματη ενημέρωση

en: Automatically fi&ll header
el: Αυτόματη συμπλήρωση &κεφαλίδας

en: Autosaving current document...
el: Αυτόματη αποθήκευση τρέχοντος εγγράφου...

en: Available &Labels:
el: Διαθέσιμες Ε&τικέτες:

en: Available categories depend on the document encoding. Select UTF-8 for the full range.
el: Οι διαθέσιμες κατηγορίες εξαρτώνται από την κωδικοποίηση του εγγράφου. Επιλέξτε UTF-8 για το πλήρες εύρος.

en: Available listing parameters are %1$s
el: Οι διαθέσιμες παράμετροι καταλογοποίησης είναι %1$s

en: Available listings parameters containing string "%1$s" are %2$s
el: Οι διαθέσιμες παράμετροι καταλογοποίησης με το κείμενο "%1$s" είναι %2$s

en: Available templates
el: Διαθέσιμα πρότυπα

en: Axiom
el: Αξίωμα

en: Axiom \theaxiom.
el: Αξίωμα \theaxiom.

en: Axiom \thetheorem.
el: Αξίωμα \thetheorem.

en: Axiom*
el: Αξίωμα*

en: Axiom.
el: Αξίωμα.

en: B&ackreferences:
el: &Όπισθεν αναφορές:

en: B&reak links over lines
el: &Διάσπαση δεσμών σε διαφορετικές γραμμές

en: Back Matter
el: Οπίσθιο Τμήμα

en: Back&ground:
el: &Φόντο:

en: BackMatter
el: Οπίσθιο Τμήμα

en: Background Colors
el: Χρώματα Φόντου

en: Backup && Saving
el: Αντίγραφα ασφαλείας && Αποθήκευση

en: Backup &original documents when saving
el: Δημιουργία &αντιγράφων ασφαλείας αυθεντικών εγγράφων κατά την αποθήκευση

en: Backup failure
el: Αποτυχία αντιγράφου ασφαλείας

en: Bad math environment
el: Εσφαλμένο περιβάλλον μαθηματικών

en: Baltic (CP 1257)
el: Βαλτική (CP 1257)

en: Baltic (ISO 8859-13)
el: Βαλτική (ISO 8859-13)

en: Baltic (ISO 8859-4)
el: Βαλτική (ISO 8859-4)

en: Bank
el: Τράπεζα

en: Bank:
el: Τράπεζα:

en: BankCode
el: Κωδικός Τράπεζας

en: BankCode:
el: Κωδικός Τράπεζας:

en: Baseline center
el: Βάση κέντρο

en: Baseline left
el: Βάση αριστερά

en: Baseline right
el: Βάση δεξιά

en: Basic (BibTeX)
el: Βασική (BibTeX)

en: Basic numerical
el: Βασικό αριθμητικό

en: Basque
el: Βασκικά

en: Beamer Note
el: Σημείωση Beamer

en: Beamer Presentations|B
el: Παρουσιάσεις Beamer|ρ

en: Begin
el: Αρχή

en: Begin of CV
el: Αρχή βιογραφικού

en: Belarusian
el: Λευκορωσικά

en: Bet&ween rows:
el: Μεταξύ γραμμών:

en: Bib(la)TeX Bibliography...|B
el: Βιβλιογραφία Bib(la)TeX...|Β

en: BibTeX Bibliography
el: Βιβλιογραφία BibTeX

en: BibTeX Databases (*.bib)
el: Βάσεις Δεδομένων BibTeX (*.bib)

en: BibTeX Generated Bibliography
el: Βιβλιογραφία Δημιουργημένη από BibTeX

en: BibTeX Styles (*.bst)
el: Στυλ BibTeX (*.bst)

en: BibTeX command and options
el: BibTeX εντολή και επιλογές

en: BibTeX databases
el: Βάσεις δεδομένων BibTeX

en: BibTeX error:
el: Σφάλμα BibTeX:

en: BibTeX styles
el: Στυλ BibTeX

en: Biber error:
el: Σφάλμα biber:

en: Biblate&x bibliography style:
el: Στυλ &βιβλιογραφίας Biblatex:

en: Biblatex &citation style:
el: Σ&τυλ παραπομπών Biblatex:

en: Biblatex Generated Bibliography
el: Βιβλιογραφία Δημιουργημένη από Biblatex

en: Biblatex bibliography styles
el: Στυλ βιβλιογραφίας Biblatex

en: Biblatex citation styles
el: Στυλ παραπομπών Biblatex

en: Bibliographical backreferences
el: Βιβλιογραφικές όπισθεν αναφορές

en: Bibliography
el: Βιβλιογραφία

en: Bibliography (plain)
el: Βιβλιογραφία (απλή)

en: Bibliography Entry
el: Βιβλιογραφική Καταχώρηση

en: Bibliography Generation
el: Δημιουργία Βιβλιογραφίας

en: Bibliography Item Settings
el: Ρυθμίσεις Βιβλιογραφικής Καταχώρησης

en: Bibliography Style
el: Στυλ Βιβλιογραφίας

en: Bibliography entry not found!
el: Δε βρέθηκε η βιβλιογραφική καταχώρηση!

en: Bibliography entry.
el: Βιβλιογραφική καταχώρηση.

en: Bibliography heading
el: Κεφαλίδα βιβλιογραφίας

en: Bicaption
el: Διπλή Λεζάντα

en: Big Operators
el: Μεγάλοι Τελεστές

en: Big operators
el: Μεγάλοι τελεστές

en: Big skip
el: Μεγάλο κενό

en: Big-sized Icons
el: Μεγάλα Εικονίδια

en: Binomial	\binom
el: Διωνυμικό	\binom

en: Biography
el: Βιογραφία

en: Biography without photo
el: Βιογραφία δίχως φωτογραφία

en: BiographyNoPhoto
el: ΒιογραφίαΔίχωςΦωτο

en: Birthday
el: Γενέθλια

en: Block Elements
el: Στοιχεία Μπλόκ

en: Block Title
el: Τίτλος Block

en: BoardCentered
el: Σκακιέρα_Κεντραρισμένη

en: Body Only
el: Μόνο το Σώμα

en: Bold
el: Έντονα

en: Bookmarks|B
el: Σελιδοδείκτες|δ

en: Books
el: Βιβλία

en: Border above
el: Άνω περίγραμμα

en: Border below
el: Κάτω περίγραμμα

en: Borders|d
el: Περιγράμματα|π

en: Bosnian
el: Βοσνιακά

en: Botto&m of row:
el: Κάτω μέρος γραμμής:

en: Bottom
el: Κάτω

en: Bottom Line|B
el: Κάτω Γραμμή|Κ

en: Bottom center
el: Κάτω κέντρο

en: Bottom left
el: Κάτω αριστερά

en: Bottom right
el: Κάτω δεξιά

en: Bottom text:
el: Κάτω κείμενο:

en: Bottom|B
el: Κάτω|τ

en: Bottom|o
el: Κάτω|τ

en: Box Settings
el: Ρυθμίσεις Κουτιού

en: Box s&eparation:
el: &Διαχωρισμός κουτιού:

en: Box: %1$s
el: Κουτί: %1$s

en: Br&owse...
el: Π&λοήγηση...

en: Braille|a
el: Braille|ρ

en: Branch
el: Κλάδος

en: Branch "%1$s" already exists.
el: Ο κλάδος "%1$s" υπάρχει ήδη.

en: Branch (child):
el: Κλάδος (παιδί):

en: Branch (master):
el: Κλάδος (κύριο έγγραφο):

en: Branch (undefined):
el: Κλάδος (δεν έχει οριστεί):

en: Branch Settings
el: Ρυθμίσεις Κλάδου

en: Branch Settings...|B
el: Ρυθμίσεις Κλάδων...|δ

en: Branch already exists
el: Ο κλάδος υπάρχει ήδη

en: Branch name
el: Όνομα κλάδου

en: Branch state changes in master document
el: Η κατάσταση κλάδου αλλάζει στο κύριο έγγραφο

en: Branch:
el: Κλάδος:

en: Branches
el: Κλάδοι

en: Branch|B
el: Κλάδος|δ

en: Break lines longer than the linewidth
el: Διαχωριστικές γραμμές μακρύτερες από το πλάτος γραμμής

en: Breakable Slash|a
el: Διαχωριστική Κάθετος|Κ

en: Breton
el: Βρετονικά

en: Bro&wse...
el: &Πλοήγηση...

en: Browse...
el: Πλοήγηση...

en: Buffer Error!
el: Σφάλμα Buffer!

en: Build Info
el: Πληροφορίες Δόμησης (Build)

en: Build errors
el: Σφάλματα δόμησης (Bu

en: Bulgarian
el: Βουλγαρικά

en: Bulleted Item:
el: Αντικείμενο με Κουκίδα:

en: Bullets
el: Κουκίδες

en: Byzantine Musical Symbols
el: Βυζαντινά Μουσικά Σύμβολα

en: C&JK:
el: Κινέζικα, Ιαπωνικά ή Κορεάτικα:

en: C&lear
el: Ε&κκαθάριση

en: C&olor links
el: &Χρωματισμός δεσμών

en: C&ommand:
el: Εντο&λή:

en: C&urrent document
el: Τρέχον έ&γγραφο

en: C&ustom macro:
el: Προσα&ρμοσμένη μακροεντολή:

en: CD label
el: Ετικέτα CD

en: CJK Symbols and Punctuation
el: Σύμβολα και Σημεία Στίξης (Κινέζικα, Ιαπωνικά, Κορεάτικα)

en: CR Categories:
el: Kατηγορίες CR:

en: CR categories
el: Κατηγορίες CR

en: CR category
el: Κατηγορία CR

en: CR-number
el: Αριθμός-CR

en: CURTAIN
el: ΚΟΥΡΤΙΝΑ

en: CV Color Scheme:
el: Χρωματισμός Βιογραφικού:

en: CV Icon Set:
el: BIO Σύνολο Εικονιδίων:

en: CV Style:
el: Στιλ Βιογραφικού:

en: Ca&tegory:
el: &Κατηγορία:

en: Can not insert shortcut to the list
el: Δεν είναι δυνατή η εισαγωγή της συντόμευσης στη λίστα

en: Can't add vertical grid lines in '%1$s'
el: Δεν είναι δυνατή η προσθήκη κατακόρυφων γραμμών πλέγματος στο '%1$s'

en: Can't change horizontal alignment in '%1$s'
el: Αδύνατη η αλλαγή οριζόντιας στοίχισης στο '%1$s'

en: Can't change number of columns in '%1$s'
el: Δεν είναι δυνατή η αλλαγή αριθμού στηλών στο '%1$s'

en: Can't change number of rows in '%1$s'
el: Δεν είναι δυνατή η αλλαγή αριθμού γραμμών στο '%1$s'

en: Can't set layout!
el: Αδύνατος ο ορισμός διάταξης!

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Canceled.
el: Ακυρώθηκε.

en: Candle
el: Κερί

en: Cannot convert file
el: Δεν είναι δυνατή η μετατροπή του αρχείου

en: Cannot create backup file %1$s.
    Please check whether the directory exists and is writable.
el: Αποτυχία δημιουργίας αντιγράφου ασφαλείας για το %1$s.
    Ελέγξτε εάν ο φάκελος υπάρχει και είναι εγγράψιμος.

en: Cannot edit file
el: Δεν είναι δυνατή η επεξεργασία του αρχείου

en: Cannot iterate more than %1$d times
el: Αδύνατη η επανάληψη περισσότερες από %1$d t φορές

en: Cannot remove a Format used by a Converter. Remove the converter first.
el: Αδύνατη η διαγραφή Μορφής που χρησιμοποιείται από Μετατροπέα. Διαγράψτε πρώτα τον μετατροπέα.

en: Cannot remove standard index
el: Αδύνατη η διαγραφή του βασικού ευρετηρίου

en: Cannot remove temporary directory
el: Δεν είναι δυνατή η διαγραφή του προσωρινού φακέλου

en: Cannot view file
el: Δεν είναι δυνατή η προβολή του αρχείου

en: Capitalized
el: Κεφαλαία

en: Caption
el: Λεζάντα

en: Caption (%1$s)
el: Λεζάντα (%1$s)

en: Caption Width
el: Πλάτος Λεζάντας

en: Caption setup
el: Ρύθμιση λεζάντας

en: Caption setup:
el: Ρύθμιση λεζάντας:

en: Caption:
el: Λεζάντα:

en: Case
el: Περίπτωση

en: Case #.
el: Περίπτωση #.

en: Case &sensitive
el: &Διάκριση πεζών-κεφαλαίων

en: Case Sensiti&ve
el: &Διάκριση Πεζών-Κεφαλαίων

en: Case \alph{caseiii}.
el: Περίπτωση \alph{caseiii}.

en: Case \arabic{caseiv}.
el: Περίπτωση \arabic{caseiv}

en: Case \arabic{casei}.
el: Περίπτωση \arabic{case}

en: Case \arabic{case}
el: Περίπτωση \arabic{case}

en: Case \roman{caseii}.
el: Περίπτωση \arabic{case}

en: Case \thecase.
el: Περίπτωση \thecase.

en: Case se&nsitive
el: Ευαισθ&ησία στα πεζά-κεφαλαία

en: Catalan
el: Καταλανικά

en: Cell setting
el: Ρύθμιση κελιού

en: Center
el: Κέντρο

en: Center Footer
el: Κεντρικό Υποσέλιδο

en: Center Footer:
el: Κεντρικό Υποσέλιδο:

en: Center Header
el: Κεντρική Κεφαλίδα

en: Center Header:
el: Κεντρική Κεφαλίδα:

en: Centered
el: Στο κέντρο

en: Center|C
el: Κέντρο|Κ

en: Central European (CP 1250)
el: Κεντρικής Ευρώπης (CP 1250)

en: Central European (CP 852)
el: Κεντρικής Ευρώπης (CP 852)

en: Central European (ISO 8859-2)
el: Κεντρικής Ευρώπης (ISO 8859-2)

en: Change Formula Type|F
el: Αλλαγή Τύπου Φόρμουλας|Φ

en: Change Limits Type|L
el: Αλλαγή Τύπου Ορίων|Ο

en: Change Style|y
el: Αλλαγή Στυλ|υ

en: Change Tracking|C
el: Αλλαγή Παρακολούθησης|Α

en: Change the name of the selected branch
el: Αλλαγή ονόματος του επιλεγμένου κλάδου

en: Change tracking
el: Παρακολούθηση αλλαγών

en: Change:
el: Αλλαγή:

en: Changes
el: Αλλαγές

en: Changes detected
el: Εντοπίστηκαν αλλαγές

en: Changes not shown in LaTeX output
el: Οι αλλαγές δεν εμφανίζονται στην έξοδο LaTeX

en: Chapter
el: Κεφάλαιο

en: Chapter ##
el: Κεφάλαιο ##

en: Chapter Exercises
el: Ασκήσεις Κεφαλαίου

en: Chapter \thechapter
el: Κεφάλαιο \thechapter

en: Chapter*
el: Κεφάλαιο*

en: Chart
el: Γραφική Παράσταση

en: Check Box Style
el: Στυλ Κουτιού Επιλογής

en: Check In Changes...|I
el: Καταγραφή Αλλαγών...|Κ

en: Check Out for Edit|O
el: Επαλήθευση για Επεξεργασία|Ε

en: Check TeX|h
el: Έλεγχος TeX|λ

en: Check for floating listings
el: Έλεγχος για αιωρούμενες καταλογοποιήσεις

en: Check for inline listings
el: Έλεγχος για εμβόλιμες καταλογοποιήσεις

en: Check if this index should be part (e.g., a section) of the former one.
el: Έλεγχος του ευρετηρίου ως πιθανού μέρους (π.χ., τμήματος) του προηγούμενου.

en: Check if you need multiple indexes (e.g., an Index of Names)
el: Ελέγξτε εάν χρειάζεστε πολλαπλά ευρετήρια (π.χ. Ευρετήριο Ονομάτων)

en: Check it to enter parameters that are not recognizable by LyX
el: Επιλέξτε το για να εισάγετε παραμέτρους  που δεν αναγνωρίζονται από το LyX

en: Check spelling
el: Έλεγχος ορθογραφίας

en: Check this if the box should break across pages
el: Επιλέξτε αυτό εάν τυχόν το κουτί διαιρεθεί ανάμεσα στις σελίδες

en: Check this to allow flexible placement
el: Επιλογή αυτού για ευέλικτη τοποθέτηση

en: Check this to show the current format in the File > Export menu
el: Επιλέξτε αυτό για να φαίνεται η τρέχουσα μορφή στο μενού Αρχείο > Εξαγωγή

en: Check to change the order of rotating and scaling
el: Επιλέξτε για να αλλάξετε τη σειρά περιστροφής και κλιμάκωσης

en: CheckTeX start options and flags
el: Επιλογές εκκίνησης και σημαίες CheckTeX

en: Checking this allows the automatic display of helpful comments for insets in the main work area of an edited document
el: Όταν ενεργό, επιτρέπει την αυτόματη εμφάνιση χρήσιμων σχολίων για τα ενθέματα στον κύριο χώρο εργασίας ενός ανοιχτού εγγράφου

en: Chemistry
el: Χημεία

en: Chess
el: Σκάκι

en: Chess diagram
el: Διάγραμμα σκακιέρας

en: ChessBoard
el: Σκακιέρα

en: Child Document
el: Έγγραφο παιδί

en: Child Document...|d
el: Έγγραφο Παιδί...|δ

en: Child Documents
el: Έγγραφα-Παιδιά

en: Chinese (simplified)
el: Κινέζικα (απλοποιημένα)

en: Chinese (simplified) (EUC-CN)
el: Κινεζική (απλοποιημένη) (EUC-CN)

en: Chinese (simplified) (GBK)
el: Κινεζική (απλοποιημένη) (GBK)

en: Chinese (traditional)
el: Κινέζικα (παραδοσιακά)

en: Chinese (traditional) (Big5)
el: Κινέζικα (παραδοσιακά) (Big5)

en: Chinese (traditional) (EUC-TW)
el: Κινεζική (παραδοσιακή) (EUC-TW)

en: Chinese Article (CTeX)
el: Κινεζικό Άρθρο (CTeX)

en: ChkTeX warning id # %1$s
el: Προειδοποίηση ChkTeX αρ. # %1$s

en: Choose a filename to export the document as
el: Επιλέξτε ένα όνομα αρχείου για εξαγωγή του εγγράφου

en: Choose a filename to save document as
el: Επιλέξτε ένα όνομα αρχείου για αποθήκευση του εγγράφου

en: Choose a filename to save the pasted graphic as
el: Επιλέξτε ένα όνομα αρχείου για να αποθηκεύσετε το επικολλημένο γραφικό

en: Choose a particular paper size, or set your own with "Custom"
el: Επιλέξτε ένα συγκεκριμένο μέγεθος χαρτιού ή ορίστε δικό σας με  "Custom"

en: Choose a style file
el: Επιλέξτε ένα αρχείο στυλ

en: Choose the font size for line numbers
el: Επιλογή μεγέθους αριθμών γραμμών

en: Circle
el: Κύκλος

en: Citation
el: Παραπομπή

en: Citation Style
el: Στυλ παραπομπών

en: Citation st&yle:
el: Σ&τυλ παραπομπών:

en: Citation...|C
el: Παραπομπή...|Π

en: Citations
el: Παραπομπές

en: Cite Engine not available
el: Μηχανή Αναφορών μη διαθέσιμη

en: City
el: Πόλη

en: City:
el: Πόλη:

en: Claim
el: Ισχυρισμός

en: Claim \arabic{theorem}
el: Ισχυρισμός \arabic{theorem}

en: Claim \theclaim.
el: Ισχυρισμός \the claim.

en: Claim \thetheorem.
el: Ισχυρισμός \thetheorem.

en: Claim*
el: Ισχυρισμός*

en: Claim.
el: Ισχυρισμός.

en: Class Default
el: Προεπιλογή Κλάσης

en: Class Default (TeX Fonts)
el: Προεπιλογή Κλάσης (TeX Γραμματοσειρές)

en: Class Options
el: Επιλογές Κλάσης

en: Classic
el: Κλασική

en: Classification Codes
el: Κώδικες Ταξινόμησης

en: Clear Bookmarks|C
el: Καθαρισμός Σελιδοδεικτών|Κ

en: Clear Double Page
el: Καθαρή Διπλή Σελίδα

en: Clear Double Page|D
el: Καθαρισμός Διπλής Σελίδας|ρ

en: Clear Page
el: Καθαρή Σελίδα

en: Clear Page|C
el: Καθαρισμός Σελίδας|θ

en: Clear current shortcut
el: Εκκαθάριση τρέχουσας συντόμευσης

en: Click for more filter options
el: Κάντε κλικ για περισσότερες επιλογές φίλτρου

en: Click or press Delete to delete the selected citation from the list
el: Κάντε κλικ ή πατήστε Delete για να διαγράψετε την επιλεγμένη παραπομπή από τη λίστα

en: Click or press Enter to add the selected citation to the list
el: Κάντε κλικ ή πατήστε Enter για να προσθέσετε την επιλεγμένη παραπομπή στη λίστα

en: Click to change the color
el: Κάντε κλικ για να αλλάξετε το χρώμα

en: Click to define a new graphics group.
el: Κάντε κλικ για να ορίσετε μια νέα ομάδα γραφικών.

en: Click to detach
el: Κάντε κλικ για απόσπαση

en: Click to select a local document class definition file
el: Κάντε κλίκ για να επιλέξετε ένα τοπικό αρχείο ορισμού κατηγορίας εγγράφου

en: Click to select a proposal, double click to look it up.
el: Κάντε κλίκ για να επιλέξετε μια πρόταση, διπλό κλικ για να την αναζητήσετε.

en: Clip to &bounding box
el: Περικοπή στο &ορθογώνιο πλαίσιο ορίων

en: Clip to bounding box values
el: Περικοπή στις τιμές του ορθογώνιου πλαίσιου ορίων

en: Clipboard handling
el: Χειρισμός πρόχειρου

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close All
el: Κλείσιμο Όλων

en: Close All Insets|C
el: Κλείσιμο Όλων των Ενθέτων|Κ

en: Close All Notes|l
el: Κλείσιμο Όλων των Ενθέτων|Κ

en: Close Current View
el: Κλείσιμο Τρέχουσας Όψης

en: Close Current View|w
el: Κλείσιμο Τρέχουσας Όψης|ψ

en: Close File
el: Κλείσιμο Αρχείου

en: Close Inset|C
el: Κλείσιμο Ενθέματος|λ

en: Close Window|d
el: Κλείσιμο Παραθύρου|θ

en: Close document
el: Κλείσιμο εγγράφου

en: Close or hide document?
el: Κλείσιμο ή απόκρυψη εγγράφου;

en: Closes document
el: Κλείσιμο εγγράφου

en: Close|C
el: Κλείσιμο|Κ

en: Closing
el: Κλείσιμο

en: Closing last &view:
el: Κλείσιμο πρόσφατης &όψης:

en: Closing:
el: Κλείσιμο:

en: Closings
el: Κατακλείδες

en: Co Author
el: Συνεργάτης Συγγραφέας

en: Co&mmand:
el: Εντο&λή:

en: Co&ntent:
el: Π&εριεχόμενο:

en: Co&pier:
el: &Αντιγραφή με:

en: Co-author
el: Συνεργάτης-συγγραφέας

en: Code
el: Κώδικας

en: Code Input
el: Είσοδος Κώδικα

en: Code Output
el: Έξοδος Κώδικα

en: Code Preview
el: Προεπισκόπηση Κώδικα

en: Code Preview Pane|P
el: Παράθυρο Προεπισκόπησης Κώδικα|Κ

en: Code URL:
el: URL του κώδικα:

en: Collaboration
el: Συνεργασία

en: Collaboration:
el: Συνεργασία:

en: Color
el: Χρώμα

en: Color Box
el: Κουτί Χρωμάτων

en: Color Box Line
el: Γραμμή Κουτιού Χρώματος

en: Color Box Options
el: Επιλογές Κουτιού Χρωμάτων

en: Color Box Separator
el: Διαχωριστής Κουτιού Χρώματος

en: Color Boxes
el: Κουτιά Χρωμάτων

en: Color: %1$s
el: Χρώμα: %1$s

en: Colored boxes|r
el: Κουτιά χρωμάτων|χ

en: Colors
el: Χρώματα

en: Column
el: Στήλη

en: Column Options
el: Επιλογές Στήλης

en: Column Placement Options
el: Επιλογές Τοποθέτησης Στήλης

en: Column Width %
el: Πλάτος Στήλης %

en: Column Width:
el: Πλάτος Στήλης:

en: Column options (see beamer manual)
el: Επιλογές στήλης (βλ. εγχειρίδιο beamer)

en: Column placement options (t, T, c, b)
el: Επιλογές τοποθέτησης στήλης (t, T, c, b)

en: Column settings
el: Ρυθμίσεις στήλης

en: Columns
el: Στήλες

en: Columns (center aligned)
el: Στήλες (στοιχισμένες κεντρικά)

en: Columns (top aligned)
el: Στήλες (στοιχισμένες πάνω)

en: Columns/Rows|C
el: Στήλες/Σειρές|Σ

en: Columns:
el: Στήλες:

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
el: Συνδυασμός Διακριτικών Σημείων για Σύμβολα

en: Combo Box Style
el: Στυλ Συνδυασμών

en: Command Buffer
el: Βοηθητική Μνήμη Εντολών

en: Command and options for nomencl (usually makeindex)
el: Εντολή και επιλογές για επιστημονική ορολογία (συνήθως makeindex)

en: Command definition file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local commands/ directories.
el: Αρχείο ορισμού εντολών. Είτε ορίζεται ένα απόλυτο μονοπάτι, είτε το LyX ψάχνει στους καθολικούς και τοπικούς φακέλους commands/.

en: Command disabled
el: Η εντολή απενεργοποιήθηκε

en: Command e&nd:
el: Εντολή &τέλους:

en: Command not allowed without a buffer open
el: Η εντολή δεν επιτρέπεται χωρίς κάποιο ανοιχτό buffer

en: Command not allowed without any document open
el: Η εντολή δεν επιτρέπεται χωρίς κάποιο ανοιχτό έγγραφο

en: Command not handled
el: Η εντολή δεν επεξεργάστηκε

en: Command s&tart:
el: Εντολή &αρχής:

en: Command-
el: Εντολή-

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Comment|C
el: Σχόλιο|χ

en: Comment|m
el: Σχόλιο|χ

en: Company Name
el: Όνομα Εταιρείας

en: Company name
el: Όνομα εταιρίας

en: Compare LyX files
el: Σύγκριση αρχείων LyX

en: Compare Revisions
el: Σύγκριση Αναθεωρήσεων

en: Compare...|C
el: Σύγκριση...|Σ

en: Complete Source
el: Ολόκληρος Κώδικας

en: Compressed|o
el: Συμπιεσμένο|Σ

en: Computer
el: Υπολογιστής

en: Concept list
el: Λίστα εννοιών

en: Concepts
el: Έννοιες

en: Conclusion
el: Συμπέρασμα

en: Conclusion \theconclusion.
el: Συμπέρασμα \theconclusion.

en: Conclusion \thetheorem.
el: Συμπέρασμα \thetheorem.

en: Conclusion*
el: Συμπέρασμα*

en: Conclusion.
el: Συμπέρασμα.

en: Condition
el: Συνθήκη

en: Condition \thecondition.
el: Συνθήκη \thecondition.

en: Condition \thetheorem.
el: Συνθήκη \thetheorem.

en: Condition*
el: Συνθήκη*

en: Condition.
el: Συνθήκη.

en: Conference
el: Συνέδριο

en: Conference info
el: Πληροφορίες συνεδρίου

en: Conference info:
el: Πληροφορίες συνεδρίου:

en: Conference name
el: Όνομα συνεδρίου

en: Conference:
el: Συνέδριο:

en: Configure the width of the text cursor. Automatic zoom-controlled cursor width used when set to 0.
el: Ρύθμιση πλάτους του δείκτη κειμένου. Αν 0, τότε επιλέγεται αυτόματο πλάτος βάσει μεγέθυνσης.

en: Conjecture
el: Εικασία

en: Conjecture #.
el: Εικασία #.

en: Conjecture \arabic{theorem}
el: Εικασία \arabic{theorem}

en: Conjecture \theconjecture.
el: Εικασία \theconjecture.

en: Conjecture \thetheorem.
el: Εικασία \thetheorem.

en: Conjecture*
el: Εικασία*

en: Conjecture.
el: Εικασία.

en: Consecutive number for the alternative affiliations
el: Διαδοχικός αριθμός εναλλακτικών διασυνδέσεων

en: Consecutive number for the author affiliations
el: Διαδοχικός αριθμός διασυνδέσεων συγγραφέα

en: Consider run-together words, such as "diskdrive" for "disk drive", as legal words?
el: Να θεωρηθούν λέξεις ζευγάρια, όπως "diskdrive" στη θέση του "disk drive", ως νόμιμες;

en: Contents
el: Περιεχόμενα

en: Context
el: Συμφραζόμενα

en: Context Help
el: Βοήθεια Συμφραζομένων

en: Context of your work (optional, can be left empty)
el: Συμφραζόμενα της εργασίας σας (προαιρετικό)

en: Continuing
el: Συνεχίζεται

en: Contributor List
el: Λίστα Συνεισφερόντων

en: Contributors
el: Συνεισφέροντες

en: Control
el: Έλεγχος

en: Conversion failed
el: Η μετατροπή απέτυχε

en: Conversion script failed
el: Το σενάριο μετατροπής απέτυχε

en: Conversion script not found
el: Το σενάριο μετατροπής δεν βρέθηκε

en: Conversion to current format impossible!
el: Αδύνατη η μετατροπή στην τρέχουσα μορφή!

en: Conversion to current stable format impossible.
el: Αδύνατη η μετατροπή στην τρέχουσα σταθερή μορφή.

en: Convert
el: Μετατροπή

en: Convert to current format
el: Μετατροπή στην τρέχουσα μορφή

en: Converter Defi&nitions
el: &Ορισμοί Μετατροπέων

en: Converter File Cache
el: Λανθάνουσα Μνήμη Αρχείων Μετατροπέα

en: Converters
el: Μετατροπείς

en: Converting to loadable format...
el: Μετατροπή σε φορτώσιμο τύπο...

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy Column|p
el: Αντιγραφή Στήλης|λ

en: Copy Column|y
el: Αντιγραφή Στήλης|λ

en: Copy Row|o
el: Αντιγραφή Γραμμής|μ

en: Copy Text|o
el: Αντιγραφή &Κειμένου

en: Copy as Reference|C
el: Αντιγραφή ως Αναφορά|Α

en: Copy as Reference|R
el: Αντιγραφή ως Αναφορά|Α

en: Copy document?
el: Αντιγραφή εγγράφου;

en: Copying %1$s to %2$s failed.
el: Η αντιγραφή του %1$s στο %2$s απέτυχε.

en: Copyright
el: Πνευματικά δικαιώματα

en: Copyright type:
el: Είδος πνευματικών δικαιωμάτων:

en: Copyright year
el: Έτος πνευματικών δικαιωμάτων

en: Copyright:
el: Πνευματικά Δικαιώματα:

en: Copy|p
el: Αντιγραφή|ν

en: Corollary
el: Πόρισμα

en: Corollary #.
el: Πόρισμα #.

en: Corollary \arabic{theorem}
el: Πόρισμα \arabic{theorem}

en: Corollary \thecorollary.
el: Πόρισμα \thecorollary.

en: Corollary*
el: Πόρισμα*

en: Corollary.
el: Πόρισμα.

en: Correspondence to:
el: Ανταπόκριση σε:

en: Corresponding Author
el: Ανταποκρινόμενος Συγγραφέας

en: Corrupt File
el: Κατεστραμμένο Αρχείο

en: Could not copy a temporary file from %1$s to %2$s.
el: Δεν ήταν δυνατή η αντιγραφή ενός προσωρινού αρχείου από το %1$s στο %2$s.

en: Could not copy the file
    %1$s
    into the temporary directory.
el: Δεν ήταν δυνατή η αντιγραφή του αρχείου
    %1$s
    στον προσωρινό φάκελο.

en: Could not create a temporary directory in
    "%1$s"
    Make sure that this path exists and is writable and try again.
el: Δεν ήταν δυνατή η κατασκευή ενός προσωρινού φακέλου στο
    "%1$s"
    Σιγουρευτείτε ότι το μονοπάτι υπάρχει και είναι εγγράψιμο, και έπειτα προσπαθήστε ξανά.

en: Could not create temporary directory
el: Δεν ήταν δυνατή η κατασκευή του προσωρινού φακέλου

en: Could not find LaTeX command for character '%1$s' (code point %2$s)
el: Δεν βρέθηκε εντολή LaTeX για τον χαρακτήρα '%1$s' (σημείο κώδικα %2$s)

en: Could not find UI definition file
el: Δεν βρέθηκε το αρχείο ορισμού διεπαφής χρήστη

en: Could not find `cua.bind' file
el: Το αρχείο `cua.bind' δε βρέθηκε

en: Could not find bind file
el: Δε βρέθηκε το αρχείο δεσμών

en: Could not find default UI file
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση του προκαθορισμένου αρχείου διεπαφής χρήστη

en: Could not find stdinsets.inc! This may lead to data loss!
el: Δεν βρέθηκε το stdinsets.inc! Ίσως χαθούν δεδομένα!

en: Could not insert document %1$s
el: Δεν ήταν δυνατή η εισαγωγή του εγγράφου %1$s

en: Could not load class
el: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση της κλάσης

en: Could not load included file
    `%1$s'
    Please, check whether it actually exists.
el: Αποτυχία φόρτωσης συμπεριλαμβανόμενου αρχείου
    ` %1$s'
    Παρακαλούμε, ελέγξτε εάν πραγματικά υπάρχει.

en: Could not load master
el: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση του κύριου

en: Could not move a temporary directory from %1$s to %2$s.
el: Δεν ήταν δυνατή η μεταφορά ενός προσωρινού φακέλου από το %1$s στο %2$s.

en: Could not move a temporary file from %1$s to %2$s.
el: Δεν ήταν δυνατή η μεταφορά ενός προσωρινού αρχείου από το %1$s στο %2$s.

en: Could not open document %1$s
el: Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του εγγράφου %1$s

en: Could not open file
el: Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου

en: Could not open the specified document
    %1$s.
el: Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του καθορισμένου εγγράφου
    %1$s.

en: Could not read configuration file
el: Δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του αρχείου ρυθμίσεων

en: Could not read file
el: Δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του αρχείου

en: Could not read stdinsets.inc! This may lead to data loss!
el: Το stdinsets.inc δεν διαβάζεται! Ίσως χαθούν δεδομένα!

en: Could not read template
el: Δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του προτύπου

en: Could not read the specified document
    %1$s
    due to the error: %2$s
el: Δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του καθορισμένου εγγράφου
    %1$s
    λόγω του σφάλματος: %2$s

en: Could not reload document %1$s.
el: Δεν ήταν δυνατή η επαναφόρτωση του εγγράφου %1$s.

en: Could not remove the temporary directory %1$s
el: Δεν ήταν δυνατή η διαγραφή του προσωρινού φακέλου %1$s

en: Could not run chktex successfully.
el: Δεν ήταν δυνατή η επιτυχής εκτέλεση του chktex.

en: Could not update TeX information
el: Δεν ήταν δυνατή η ενημέρωση πληροφοριών TeX

en: Couldn't copy file
el: Δεν ήταν δυνατή η αντιγραφή του αρχείου

en: Couldn't export file
el: Δεν ήταν δυνατή η εξαγωγή του αρχείου

en: Couldn't import file
el: Δεν ήταν δυνατή η εισαγωγή του αρχείου

en: Couldn't proceed.
el: Αδύνατη η συνέχεια.

en: Country
el: Χώρα

en: Create new document?
el: Δημιουργία νέου εγγράφου;

en: Credits
el: Μνεία

en: Criterion
el: Κριτήριο

en: Criterion \arabic{theorem}
el: Κριτήριο \arabic{theorem}

en: Criterion \thecriterion.
el: Κριτήριο \thectiterion.

en: Criterion \thetheorem.
el: Κριτήριο \thetheorem.

en: Criterion*
el: Κριτήριο*

en: Criterion.
el: Κριτήριο.

en: Croatian
el: Κροατικά

en: Crop
el: Ξάκρισμα

en: Cross out %1$s,
el: Διαγραφή %1$s,

en: Cross-Reference...|R
el: Ενδο-Αναφορά...|Ε

en: Cross-reference
el: Ενδο-αναφορά

en: Currency Symbols
el: Σύμβολα Νομισμάτων

en: Current Address
el: Τρέχουσα Διεύθυνση

en: Current Paragraph
el: Τρέχουσα Παράγραφος

en: Current address:
el: Τρέχουσα διεύθυνση:

en: Current cell:
el: Τρέχον κελί:

en: Current column position
el: Θέση τρέχουσας στήλης

en: Current document and all related documents belonging to the same master document
el: Το τρέχον έγγραφο και όλα τα σχετιζόμενα έγγραφα που ανήκουν στο ίδιο κύριο έγγραφο

en: Current row position
el: Θέση τρέχουσας γραμμής

en: Current word
el: Τρέχουσα λέξη

en: Curricula Vitae
el: Βιογραφικά Σημειώματα

en: Cursor &follows scrollbar
el: Ο δρομέας ακολουθεί τη &μπάρα κύλισης

en: Cursor i&ndicator
el: &Δείκτης δρομέα

en: Cursor not in table
el: Ο δρομέας δεν είναι στον πίνακα

en: Cursor width (&pixels):
el: Πλάτος &δρομέα (pixels)

en: Cursor, Mouse and Editing Functions
el: Λειτουργίες Δείκτη, Ποντικιού και Επεξεργασίας

en: Cus&tom:
el: Π&ροσαρμοσμένο:

en: Custom
el: Προσαρμογή

en: Custom &Width:
el: Προσαρμοσμένο Π&λάτος:

en: Custom Color Box 1
el: Προσαρμοσμένο Κουτί Χρωμάτων 1

en: Custom Color Box 2
el: Προσαρμοσμένο Κουτί Χρωμάτων 2

en: Custom Color Box 3
el: Προσαρμοσμένο Κουτί Χρωμάτων 3

en: Custom Color Box 4
el: Προσαρμοσμένο Κουτί Χρωμάτων 4

en: Custom Color Box 5
el: Προσαρμοσμένο Κουτί Χρωμάτων 5

en: Custom Item|s
el: Προσαρμοσμένο Αντικείμενο|ρ

en: Custom LaTeX preamble macro
el: Προσαρμοσμένη μακροεντολή στην προεπεξεργασία του LaTeX

en: Custom Length|C
el: Προσαρμοσμένο Μήκος|ρ

en: Custom Numbering|s
el: Προσαρμοσμένη Αρίθμηση|μ

en: Custom Paragraph Shapes
el: Προσαρμοσμένα Σχήματα Παραγράφων

en: Custom column format (LaTeX)
el: Προσαρμοσμένη μορφή στήλης (LaTeX)

en: Custom value. "List Indentation" needs to be set to "Custom".
el: Προσαρμοσμένη τιμή. Η "Εσοχή Λίστας" πρέπει να τεθεί σε "Προσαρμοσμένη".

en: Custom value. Needs spacing type "Custom".
el: Προσαρμοσμένη τιμή. Απαιτεί τύπο διαστήματος "Custom".

en: Customer
el: Πελάτης

en: Customer no.:
el: Αρ. Πελάτη:

en: Customization|C
el: Προσαρμογή|α

en: Customize the numeration
el: Προσαρμογή αριθμησης`

en: Custom|C
el: Προσαρμοσμένο|ρ

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Cyrillic (CP 1251)
el: Κυριλλικά (CP 1251)

en: Cyrillic (CP 855)
el: Κυριλλική (CP 855)

en: Cyrillic (CP 866)
el: Κυριλλική (CP 866)

en: Cyrillic (ISO 8859-5)
el: Κυριλλική (ISO 8859-5)

en: Cyrillic (KOI8-R)
el: Κυριλλική (KOI8-R)

en: Cyrillic (KOI8-U)
el: Κυριλλική (KOI8-U)

en: Cyrillic (pt 154)
el: Κυριλλική (pt 154)

en: Czech
el: Τσέχικα

en: DPI (dots per inch) of your monitor is auto-detected by LyX. If that goes wrong, override the setting here.
el: Το DPI της οθόνης εντοπίζεται αυτόματα από το LyX. Εάν αυτό πάει λάθος, παρακάμψτε τη ρύθμιση εδώ.

en: DUPLICATE:
el: ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ:

en: DV&I command:
el: &Εντολή DVI:

en: Danish
el: Δανικά

en: Data URL:
el: URL Δεδομένων:

en: Databases:
el: Βάσεις Δεδομένων:

en: Dataset
el: Σύνολο Δεδομένων

en: Dataset:
el: Σύνολο Δεδομένων:

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Date of birth:
el: Ημερομηνία γέννησης:

en: Date:
el: Ημερομηνία:

en: De&fault
el: Πρ&οεπιλεγμένο

en: De&fault output format:
el: Πρ&οεπιλεγμένη μορφή εξόδου:

en: De&lete
el: &Διαγραφή

en: De-select if you do not want LyX to scroll to saved position.
el: Από-επιλέξτε εάν δεν επιθυμείτε να κυλάει  το LyX  μέχρι την αποθηκευμένη θέση.

en: De-select if you don't want LyX to create backup files.
el: Απο-επιλέξτε εάν δεν επιθυμείτε να δημιουργεί το LyX αντίγραφα ασφαλείας.

en: De-select if you don't want babel to be used when the language of the document is the default language.
el: Από-επιλέξτε εάν δεν επιθυμείτε να χρησιμοποιείται το babel όταν η γλώσσα του εγγράφου είναι η προεπιλέγμένη.

en: De-select if you don't want the class options to be reset to defaults after class change.
el: Αποεπιλέξτε εάν δεν θέλετε να αρχικοποιηθούν οι επιλογές κλάσης από προεπιλογές μετά την αλλαγή κλάσης.

en: De-select if you don't want the current selection to be replaced automatically by what you type.
el: Αποεπιλέξτε εάν δεν θέλετε να αντικατασταθεί αυτόματα η τρέχουσα επιλογή από αυτό που γράφετε.

en: De-select if you don't want the language(s) used as an argument to \documentclass.
el: Απο-επιλέξτε εάν δεν επιθυμείτε να χρησιμοποιείται η γλώσσα ως όρισμα στο \documentclass.

en: De-select if you don't want the startup banner.
el: Αποεπιλέξτε εάν δεν επιθυμείτε την εναρκτήρια σήμανση.

en: De-select to prevent loading files opened from the last LyX session.
el: Από-επιλέξτε για να αποτρέψετε τη φόρτωση αρχείων που άνοιξαν σε προηγούμενη σύνοδο του LyX.

en: Deactivate Branch in Master|v
el: Απενεργοποίηση Κλάδου στο Κύριο|π

en: Deactivate Branch|e
el: Απενεργοποίηση Κλάδου|Α

en: Debug messages
el: Μηνύματα εκσφαλμάτωσης

en: Debugging `%1$s' (%2$s)
el: Εκσφαλμάτωση `%1$s' (%2$s)

en: Decimal
el: Δεκαδικός

en: Decoration
el: Διακόσμηση

en: Decoration box types
el: Τύποι κουτιών διακόσμησης

en: Decoration: %1$s
el: Διακόσμηση: %1$s

en: Decrease
el: Ελάττωση

en: Decrease List Depth|D
el: Ελάττωση Βάθους Λίστας|Β

en: Decrease depth
el: Ελάττωση βάθους

en: Decrease nesting depth of selected item
el: Ελάττωση βάθους εμφώλευσης του επιλεγμένου αντικειμένου

en: Dedication
el: Αφιέρωση

en: Dedication:
el: Αφιέρωση:

en: Dedicatory
el: Αναθηματικό

en: Default
el: Προεπιλεγμένη τιμή

en: Default BibTeX st&yle:
el: Προεπιλεγμένο στ&υλ BibTeX:

en: Default Output Formats
el: Προεπιλεγμένες Μορφές Εξόδου

en: Default Text
el: Προεπιλεγμένο Κείμενο

en: Default Value
el: Προεπιλεγμένη Τιμή

en: Default check box style
el: Προεπιλεγμένο στυλ κουτιού επιλογής

en: Default combo box style
el: Προεπιλεγμένο στυλ κουτιού συνδυασμών

en: Default decimal &separator:
el: Προεπιλεγμένο διαχωριστικό δεκαδικών:

en: Default length &unit:
el: Προεπιλεγμένη μονάδα &μήκους:

en: Default list box style
el: Προεπιλεγμένο στυλ λίστας επιλογών

en: Default popdown box style
el: Προεπιλεγμένο στυλ κατακόρυφης λίστας

en: Default push button style
el: Προεπιλεγμένο στυλ κουμπιού

en: Default radio box style
el: Προεπιλεγμένο στυλ κουκίδας επιλογής

en: Default reset button style
el: Προεπιλεγμένο στυλ κουμπιού αρχικοποίησης

en: Default skip
el: Προεπιλεγμένο κενό

en: Default submit button style
el: Προεπιλεγμένο στυλ κουμπιού υποβολής

en: Default text field style
el: Προεπιλεγμένο στυλ πεδίου κειμένου

en: Default|t
el: Προεπιλεγμένο|ε

en: Define how to run chktex. E.g. "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38" Refer to the ChkTeX documentation.
el: Ορίστε πώς θα εκτελείται το chktex. Π.χ. "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38". Ανατρέξτε στην τεκμηρίωση του ChkTeX.

en: Define options such as --min-crossrefs (see the documentation of BibTeX)
el: Ορίστε επιλογές όπως --min-crossrefs (δείτε την τεκμηρίωση BibTeX)

en: Define or change background color
el: Ορισμός ή αλλαγή χρώματος φόντου

en: Define or change button color
el: Ορισμός ή αλλαγή χρώματος κουμπιού

en: Define program options of the selected processor.
el: Καθορίστε τις επιλογές προγράμματος του επιλεγμένου επεξεργαστή.

en: Define the options of bibtex (cf. man bibtex) or select an alternative compiler (e.g. mlbibtex or bibulus).
el: Ορίστε τις επιλογές του bibtex (δείτε man bibtex) ή επιλέξτε έναν εναλλακτικό compiler (π.χ. mlbibtex ή bibulus).

en: Define the options of makeindex (cf. man makeindex) or select an alternative compiler. E.g., using xindy/make-rules, the command string would be "makeindex.sh -m $$lang".
el: Ορίστε επιλογές του makeindex (δείτε man makeindex)  ή επιλέξτε έναν εναλλακτικό compiler. Π.χ., με χρήση κανόνων xindy/make, η εντολή θα ήταν "makeindex.sh -m $$lang".

en: Define the options of makeindex (cf. man makeindex) to be used for nomenclatures. This might differ from the index processing options.
el: Ορίστε τις επιλογές του makeindex (βλ. man makeindex) που θα χρησιμοποιηθούν για την επιστημονική ορολογία. Ίσως να διαφέρουν από αυτές της επεξεργασίας ευρετηρίου.

en: Define the options of the bibtex program for PLaTeX (Japanese LaTeX).
el: Ορισμός επιλογών του προγράμματος bibtex για το PLaTeX (ιαπωνικό LaTeX).

en: Define the options of the index program for PLaTeX (Japanese LaTeX).
el: Ορισμός επιλογών του προγράμματος ευρετηρίου για το PLaTeX (ιαπωνικό LaTeX).

en: Defines some character styles for logical markup: noun, emph, strong, and code.
el: Ορισμός στυλ χαρακτήρων για λογικά σημεία-οδηγούς: ουσιαστικό, έμφαση, δυνατό, και κώδικας.

en: Definition
el: Ορισμός

en: Definition #.
el: Ορισμός #.

en: Definition \arabic{theorem}
el: Ορισμός \arabic{theorem}

en: Definition \thedefinition.
el: Ορισμός \thedefinition.

en: Definition \thetheorem.
el: Ορισμός \thetheorem.

en: Definition*
el: Ορισμός*

en: Definition.
el: Ορισμός.

en: Definitions
el: Ορισμοί

en: Definitions & Theorems
el: Ορισμοί και Θεωρήματα

en: Definitions.
el: Ορισμοί.

en: Delete Column|e
el: Διαγραφή Στήλης|φ

en: Delete Line Above|D
el: Διαγραφή Γραμμής Πάνω|ν

en: Delete Line Above|v
el: Διαγραφή Γραμμής Πάνω|ν

en: Delete Line Below|e
el: Διαγραφή Γραμμής Κάτω|ω

en: Delete Line Below|w
el: Διαγραφή Γραμμής Κάτω|ω

en: Delete Line to Left
el: Διαγραφή Γραμμής Αριστερά

en: Delete Line to Right
el: Διαγραφή Γραμμής Δεξιά

en: Delete Row|D
el: Διαγραφή Γραμμής|γ

en: Delete column
el: Διαγραφή στήλης

en: Delete emergency file?
el: Διαγραφή αρχείου έκτακτης ανάγκης;

en: Delete row
el: Διαγραφή γραμμής

en: Delimiters...|r
el: Διαχωριστικά...|Δ

en: Demote Section|D
el: Υποβιβασμός Τμήματος|Υ

en: Demote Section|m
el: Υποβιβασμός Τμήματος|Υ

en: Dependency information
el: Πληροφορίες εξαρτήσεων

en: Depth
el: Βάθος

en: Des&cription:
el: Περ&ιγραφή:

en: Description
el: Περιγραφή

en: Description Options
el: Επιλογές Περιγραφής

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Dialogue
el: Διάλογος

en: Diamond
el: Διαμάντι

en: Difference between two numbered lines
el: Διαφορά μεταξύ δύο αριθμημένων γραμμών

en: Directories
el: Φάκελοι

en: Directory
el: Κατάλογος

en: Directory is not accessible.
el: Ο φάκελος δεν είναι προσβάσιμος.

en: Directory not found
el: Ο κατάλογος δε βρέθηκε

en: Disk Error:
el: Σφάλμα Δίσκου:

en: Displa&y single close-tab button
el: Εμ&φάνιση ενός κουμπιού κλεισίματος καρτέλας

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Display &graphics
el: Εμφάνιση &γραφικών

en: Display Formula|D
el: Προβολή Φόρμουλας|Φ

en: Display all debug messages
el: Εμφάνιση όλων των μηνυμάτων εκσφαλμάτωσης

en: Display binomial	\dbinom
el: Διωνυμικό προβολής	\dbinom

en: Display fraction	\dfrac
el: Εμφάνιση κλάσματος	\dfrac

en: Display no debug messages
el: Να μην εμφανίζονται μηνύματα εκσφαλμάτωσης

en: Display statusbar messages?
el: Εμφάνιση μηνυμάτων μπάρας κατάστασης;

en: Display the debug messages selected to the right
el: Εμφάνιση επιλεγμένων μηνυμάτων εκσφαλμάτωσης στα δεξιά

en: Displayed Formula|D
el: Εμφανιζόμενη Φόρμουλα|ζ

en: Display|D
el: Προβολή|β

en: Dissolve Inset
el: Κλείσιμο Ενθέματος

en: Dissolve Inset|D
el: Κλείσιμο Ενθέματος|Ε

en: Dissolve Text Style
el: Κλείσιμο Στυλ Χαρακτήρων

en: Do &Not Load
el: &Μην Φορτώνεις

en: Do &not run
el: Να μην &εκτελεστεί

en: Do not forget to commit the locking property into the repository.
el: Μην ξεχάσετε να οριστικοποιήσετε την ιδιότητα κλειδώματος στο repository.

en: Do not forget to save your file now!
el: Μη ξεχάσετε να αποθηκεύσετε το αρχείο σας τώρα!

en: Do not load
el: Να μη φορτωθεί

en: Do not output part of label before ":"
el: Να μην εμφανιστεί το τμήμα της ετικέτας πριν το ":"

en: Do not swap Apple and Control keys
el: Να μην αντιμετατίθενται τα πλήκτρα Apple και Control

en: Do you want to retrieve the document %1$s from version control?
el: Επιθυμείτε την ανάκτηση του εγγράφου %1$s από τον έλεγχο έκδοσης;

en: Do&wn
el: &Κάτω

en: Document 
    %1$s
     has been externally modified. Reload now? Any local changes will be lost.
el: Το έγγραφο 
    %1$s
     έχει τροποποιηθεί εξωτερικά. Επαναφόρτωση τώρα; Κάθε τοπική αλλαγή θα χαθεί.

en: Document %1$s has been externally modified. Are you sure you want to overwrite this file?
el: Το έγγραφο %1$s έχει τροποποιηθεί εξωτερικά. Είστε σίγουροι ότι θέλετε να το αντικαταστήσετε;

en: Document %1$s inserted.
el: Το έγγραφο %1$s εισήχθη.

en: Document %1$s opened.
el: Το έγγραφο %1$s έχει ανοιχτεί.

en: Document %1$s reloaded.
el: Το έγγραφο %1$s επαναφορτώθηκε.

en: Document &Class
el: Κ&λάση Εγγράφου

en: Document Class
el: Κλάση Εγγράφου

en: Document Handling
el: Χειρισμός Εγγράφου

en: Document Settings
el: Ρυθμίσεις Εγγράφου

en: Document and Window
el: Έγγραφο και Παράθυρο

en: Document class not available
el: Η κλάση εγγράφου δεν είναι διαθέσιμη

en: Document class not found
el: Η κλάση εγγράφων δεν βρέθηκε

en: Document could not be checked in.
el: Δεν ήταν δυνατός ο έλεγχος του εγγράφου.

en: Document defaults saved in %1$s
el: Οι προεπιλογές του εγγράφου αποθηκεύτηκαν στο %1$s

en: Document export cancelled.
el: Η εξαγωγή του εγγράφου ακυρώθηκε.

en: Document exported as %1$s
el: Το έγγραφο εξήχθη ως %1$s

en: Document exported as %1$s to file `%2$s'
el: Το έγγραφο εξήχθη ως %1$s στο αρχείο `%2$s'

en: Document format failure
el: Αποτυχία μορφής εγγράφου

en: Document header error
el: Σφάλμα κεφαλίδας εγγράφου

en: Document is read-only
el: Το έγγραφο είναι μόνο για ανάγνωση

en: Document not loaded
el: Το έγγραφο δεν φορτώθηκε

en: Document not loaded.
el: Το έγγραφο δεν φορτώθηκε.

en: Document not saved
el: Το έγγραφο δεν αποθηκεύτηκε

en: Document was NOT successfully recovered.
el: Το έγγραφο ΔΕΝ ανακτήθηκε επιτυχώς.

en: Document was successfully recovered.
el: Το έγγραφο ανακτήθηκε επιτυχώς.

en: Document-specific layout information
el: Ειδικές για το έγγραφο πληροφορίες διάταξης

en: Document|D
el: Έγγραφο|φ

en: Don't know how to export to format: %1$s
el: Δεν υπάρχουν πληροφορίες για εξαγωγή σε τύπο: %1$s

en: Don't output the first header
el: Να μην εμφανίζεται η πρώτη κεφαλίδα

en: Don't output the last footer
el: Να μην εμφανίζεται το τελευταίο υποσέλιδο

en: Done!
el: Έγινε!

en: Dots
el: Τελείες

en: Double
el: Διπλή

en: Double Frame|u
el: Διπλό Πλαίσιο|Δ

en: Double List Item:
el: Διπλό Αντικείμενο Λίστας:

en: Double Quad (2 em)
el: Δύο τυπογραφικά στοιχεία (2 em)

en: Double Quad Space|u
el: Διάστημα Διπλού Quad|π

en: Double quadratin space	\qquad
el: Διπλό δευτεροβάθμιο διάστημα	\qquad

en: Double rectangular frame
el: Διπλό παραλληλόγραμμο πλαίσιο

en: Double underline %1$s,
el: Διπλή υπογράμμιση %1$s,

en: Draft mode
el: Κατάσταση προσχέδιου

en: Drop Shadow|w
el: Με σκιά|Σ

en: Drop shadow
el: Ρίψη σκιάς

en: Due to some error in it, the layout file:
    %1$s
    could not be loaded. A default textclass with default
    layouts will be used. LyX will not be able to produce
    correct output.
el: Λόγου κάποιου σφάλματος μέσα του, το αρχείο:
    %1$s
    δε φορτώθηκε. Θα χρησιμοποιηθεί προεπιλεγμένη
    κλάση με προεπιλεγμένα σχεδιάσματα. Το LyX δεν
    θα παραγάγει σωστό αποτέλεσμα.

en: Dutch
el: Ολλανδικά

en: Dvips Options
el: Επιλογές Dvips

en: E&xtensions:
el: Επεκ&τάσεις:

en: E&xtra flag:
el: Επιπλέον σ&ημαία:

en: E-Mail Option
el: Επιλογή E-mail

en: ERROR: LyX wasn't able to find the CREDITS file
el: ΣΦΑΛΜΑ: Το LyX δεν μπόρεσε να βρει το αρχείο CREDITS

en: ERROR: LyX wasn't able to find the RELEASE-NOTES file
el: ΣΦΑΛΜΑ: Το LyX δεν μπόρεσε να βρει το αρχείο RELEASE-NOTES

en: ERROR: LyX wasn't able to read the CREDITS file
el: ΣΦΑΛΜΑ: Το LyX δεν μπόρεσε να διαβάσει το αρχείο CREDITS

en: ERROR: LyX wasn't able to read the RELEASE-NOTES file
el: ΣΦΑΛΜΑ: Το LyX δεν μπόρεσε να διαβάσει το αρχείο RELEASE-NOTES

en: ERROR: Nonexistent float type!
el: ΣΦΑΛΜΑ: Ανύπαρκτος τύπος αιωρούμενου!

en: ERROR: Unknown float type: %1$s
el: ΣΦΑΛΜΑ: Άγνωστος τύπος αιωρούμενου %1$s

en: EXT.
el: ΕΞΩΤ.

en: Ed&itor:
el: Επε&ξεργασία με:

en: Edit Database(s) Externally...|x
el: Εξωτερική Επεξεργασία Βάσεων Δεδομένων...|ξ

en: Edit Externally...|x
el: Εξωτερική επεξεργασία...|ξ

en: Edit Included File...|E
el: Επεξεργασία συμπεριλαμβανομένου αρχείου...|Ε

en: Edit Math Macros inline with a box around
el: Επεξεργασία Μαθηματικών Μακροεντολών εσωτερικά με ένα κουτί τριγύρω

en: Edit Math Macros inline with the name in the status bar
el: Επεξεργασία Μαθηματικών Μακροεντολών εσωτερικά με το όνομα στη γραμμή κατάστασης

en: Edit Math Macros with a parameter list (like in LyX < 1.6)
el: Επεξεργασία Μαθηματικών Μακροεντολών με λίστα παραμέτρων (όπως στα LyX < 1.6)

en: Edit shortcut
el: Επεξεργασία συντόμευσης

en: Edit the file
el: Επεξεργασία του αρχείου

en: Editing
el: Επεξεργασία

en: Edit|E
el: Επεξεργασία|Ε

en: Electronic Address Option|s
el: Επιλογές Ηλεκτρονικής Διεύθυνσης|Δ

en: Electronic Address:
el: Ηλεκτρονική Διεύθυνση:

en: Ellipsis|i
el: Αποσιωποιητικά|ο

en: Embedded Objects|O
el: Ενσωματωμένα Αντικείμενα|ν

en: Emergency file deleted
el: Το αρχείο έκτακτης ανάγκης διαγράφηκε

en: Emphasis %1$s,
el: Έμφαση %1$s,

en: Emphasize
el: Έμφαση

en: Empty Section
el: Κενό Τμήμα

en: Enable LyX to preview this graphics, if graphics previewing is not disabled at application level (see Preferences dialog).
el: Ενεργοποίηση προεπισκόπησης των γραφικών από το LyX, αν αυτό δεν απαγορεύεται σε επίπεδο εφαρμογής (βλ. Προτιμήσεις).

en: Enable LyX to preview this material; only if graphics previewing is not disabled at application level (see Preference dialog).
el: Ενεργοποίηση προεπισκόπησης από το LyX, μόνο αν αυτό δεν απαγορεύεται σε επίπεδο εφαρμογής (βλ. Προτιμήσεις)

en: Enable forward/reverse search between editor and output (e.g., SyncTeX)
el: Ενεργοποίηση εμπρός/πίσω αναζήτησης μεταξύ κειμενογράφου και εξόδου (π.χ. SyncTeX)

en: Enable fullscreen PDF presentation
el: Ενεργοποίηση PDF παρουσίασης πλήρους οθόνης

en: Enable the automatic appearance of tool tips in the work area.
el: Ενεργοποίηση αυτόματης εμφάνισης συμβουλών στην περιοχή εργασίας.

en: Enable to use the options that are predefined in the layout file
el: Ενεργοποίηση χρήσης προκαθορισμένων επιλογών από το αρχείο διάταξης

en: Encl.:
el: Εσωκλ.:

en: Enclosing
el: Ένθετο

en: End
el: Τέλος

en: End of CV
el: Τέλος βιογραφικού

en: End of Sentence|E
el: Τέλος Πρότασης|Τ

en: EndOfFile
el: ΤέλοςΑρχείου

en: Endnote
el: Καταληκτική σημείωση

en: Endnote ##
el: Καταληκτική σημείωση ##

en: English
el: Αγγλικά

en: English (Australia)
el: Αγγλικά (Αυστραλία)

en: English (Canada)
el: Αγγλικά (Καναδάς)

en: English (New Zealand)
el: Αγγλικά (Νέα Ζηλανδία)

en: English (UK)
el: Αγγλικά (Ην.Βασ.)

en: English (USA)
el: Αγγλικά (ΗΠΑ)

en: Enter LyX function or command sequence
el: Εισαγωγή συνάρτησης LyX ή ακολουθίας εντολών

en: Enter characters to filter the layout list.
el: Εισαγωγή χαρακτήρων για φιλτράρισμα της λίστας διάταξης.

en: Enter four letters (either t = round or f = square) for top right, bottom right, bottom left and top left corner.
el: Εισάγετε τέσσερα γράμματα (t = κυκλική ή f = τετράγωνη) για την πάνω δεξιά, κάτω δεξιά, κάτω αριστερή και πάνω αριστερή γωνία.

en: Enter new branch name
el: Εισαγωγή νέου ονόματος κλάδου

en: Enter new index name
el: Εισάγετε το όνομα του νέου ευρετηρίου

en: Enter something like \color{white}
el: Εισάγετε κάτι σαν \color{white}

en: Enter string to filter the list of available citations
el: Εισάγετε συμβολοσειρά για φιλτράρισμα της λίστας διαθέσιμων παραπομπών

en: Enter string to filter the list of available citations and press <Enter>
el: Εισάγετε συμβολοσειρά για φιλτράρισμα της λίστας διαθέσιμων παραπομπλων και πατήστε <Enter>

en: Enter string to filter the list of available labels
el: Εισάγετε συμβολοσειρά για φιλτράρισμα της λίστας διαθέσιμων ετικετών

en: Enter the block title here
el: Βάλτε εδώ τον τίτλο του μπλοκ

en: Enter the command to load the language package (default: \usepackage{babel})
el: Εισάγετε την εντολή φόρτωσης του γλωσσικού πακέτου (προεπιλογή: \usepackage{babel})

en: Enter the default text here
el: Βάλτε εδώ το προεπιλεγμένο κείμενο

en: Enter the frame title here
el: Βάλτε εδώ τον τίτλο πλαισίου

en: Enter the name of the default master document
el: Εισαγάγετε το όνομα του προεπιλεγμένου κύριου εγγράφου

en: Enter the name of the desired index (e.g. "Index of Names") and hit "Add"
el: Εισάγετε το όνομα του ευρετηρίου που θέλετε (π.χ. "Ευρετήριο Ονομάτων") και πατήστε "Προσθήκη"

en: Enter unique group name:
el: Εισαγωγή μοναδικού ονόματος ομάδας:

en: Entry
el: Καταχώρηση

en: Enumerate
el: Απαρίθμηση

en: Enumerate Options
el: Επιλογές Αρίθμησης

en: Enumerate Type
el: Απαρίθμηση Τύπου

en: Enumerate-Resume
el: Απαρίθμηση-Επανεκκίνηση

en: Environment: %1$s
el: Περιβάλλον: %1$s

en: Epigraph
el: Επιγραφή

en: Epigraph Source|S
el: Προέλευση Επιγραφής|Ε

en: Equation
el: Εξίσωση

en: Equation ##
el: Εξίσωση ##

en: Equation Label|L
el: Ετικέτα Εξίσωσης|Ε

en: Equations
el: Εξισώσεις

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error -> Cannot load file!
el: Σφάλμα -> Αδύνατη η φόρτωση του αρχείου!

en: Error List
el: Λίστα Σφαλμάτων

en: Error cloning the Buffer.
el: Σφάλμα κλωνοποίησης του Buffer.

en: Error converting to loadable format
el: Σφάλμα μετατροπής σε φορτώσιμο τύπο

en: Error exporting to format: %1$s.
el: Σφάλμα εξαγωγής σε τύπο: %1$s.

en: Error generating literate programming code.
el: Σφάλμα δημιουργίας literate programming code.

en: Error generating the pixmap
el: Σφάλμα δημιουργίας pixmap

en: Error in latexParagraphs
el: Σφάλμα στις latexParagraphs

en: Error loading file into memory
el: Σφάλμα φόρτωσης αρχείου στη μνήμη

en: Error reading cite engine %1$s
el: Σφάλμα ανάγνωσης μηχανής παραπομπών %1$s

en: Error reading internal layout information
el: Σφάλμα ανάγνωσης εσωτερικής πληροφορίας διάταξης

en: Error reading module %1$s
el: Σφάλμα ανάγνωσης μονάδας %1$s

en: Error viewing the output file.
el: Σφάλμα επισκόπησης αρχείου εξόδου.

en: Error when setting the locking property.
el: Σφάλμα κατά τη θέση της ιδιότητας κλειδώματος.

en: Error while exporting format: %1$s
el: Σφάλμα εξαγωγής σε μορφή: %1$s

en: Error while previewing format: %1$s
el: Σφάλμα προεπισκόπησης μορφής: %1$s

en: Error while reading the configuration file
    %1$s
    Falling back to default.
    Please look under Tools>Preferences>User Interface and
    check which User Interface file you are using.
el: Σφάλμα ανάγνωσης του αρχείου ρυθμίσεων
    %1$s.
    Επαναφορά των προεπιλογών.
    Κοιτάξτε στο Εργαλεία>Προτιμήσεις>Διεπαφή Χρήστη και
    ελέγξτε ποιό αρχείο διεπαφής χρήστη χρησιμοποιείτε.

en: Error while reading the configuration file
    %1$s.
    Please check your installation.
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση του αρχείου ρυθμίσεων
    %1$s.
    Ελέγξτε την εγκατάστασή σας.

en: Error while reading the included file
    %1$s
    Please check your installation.
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση του συμπεριλαμβανόμενου αρχείου
    %1$s.
    Παρακαλούμε ελέγξτε την εγκατάστασή σας.

en: Error:
el: Σφάλμα:

en: Error: Could not generate logfile.
el: Σφάλμα: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία logfile.

en: Errors reported in terminal.
el: Σφάλματα που εξάγονται στο τερματικό.

en: Esperanto
el: Εσπεράντο

en: Estonian
el: Εσθονικά

en: Even Header
el: Άρτια Κεφαλίδα

en: Example
el: Παράδειγμα

en: Example #.
el: Παράδειγμα #.

en: Example Block:
el: Block Παράδειγμα:

en: Example \arabic{theorem}
el: Παράδειγμα \arabic{theorem}

en: Example \theexample.
el: Παράδειγμα \theexample.

en: Example \thetheorem.
el: Παράδειγμα \thetheorem.

en: Example*
el: Παράδειγμα*

en: Example.
el: Παράδειγμα.

en: Examples
el: Παραδείγματα

en: Examples.
el: Παραδείγματα.

en: Executing command:
el: Εκτέλεση εντολής:

en: Exercise
el: Άσκηση

en: Exercise #.
el: Άσκηση #.

en: Exercise \theexercise.
el: Άσκηση \theexercise.

en: Exercise \thetheorem.
el: Άσκηση \thetheorem.

en: Exercise*
el: Άσκηση*

en: Exercise.
el: Άσκηση.

en: Exit LyX
el: Έξοδος από το LyX

en: Exiting.
el: Έξοδος.

en: Exit|x
el: Έξοδος|δ

en: Expect a number with an optional * before it
el: Αναμένεται αριθμός με ένα προαιρετικό * να προηγείται

en: Export %1$s
el: Εξαγωγή %1$s

en: Export As...|s
el: Εξαγωγή Ως...|ξ

en: Export Error
el: Σφάλμα Εξαγωγής

en: Export Warning!
el: Προειδοποίηση Εξαγωγής!

en: Export [%1$s]|E
el: Εξαγωγή [%1$s]|Ε

en: Export or Send Document
el: Εξαγωγή ή Αποστολή Εγγράφου

en: Export to LaTeX/Docbook but don't print
el: Εξαγωγή σε LaTeX/Docbook χωρίς εκτύπωση

en: Exporting ...
el: Εξαγωγή...

en: Export|E
el: Εξαγωγή|ξ

en: Expression
el: Έκφραση

en: External Material
el: Εξωτερικό Υλικό

en: External Material...|M
el: Εξωτερικό Υλικό...|Υ

en: External control interface
el: Εξωτερική διεπαφή ελέγχου

en: External template %1$s is not installed
el: Το εξωτερικό πρότυπο %1$s δεν είναι εγκατεστημένο

en: External template/inset messages
el: Εξωτερικά μηνύματα προτύπων/ενθέτων

en: Extra Info:
el: Επιπλέον Πληροφορίες:

en: F&ile
el: &Αρχείο

en: F&ont size:
el: Μέ&γεθος γραμματοσειράς:

en: F&ormat:
el: &Μορφή:

en: Facility
el: Συγκρότημα

en: Facility:
el: Συγκρότημα:

en: Fact
el: Δεδομένο

en: Fact \thefact.
el: Γεγονός \thefact.

en: Fact \thetheorem.
el: Γεγονός \thetheorem.

en: Fact*
el: Δεδομένο*

en: Fact.
el: Δεδομένο.

en: Factor for the preview size
el: Συντελεστής μεγέθους προεπισκόπησης

en: Failed to create shortcut
el: Η δημιουργία συντόμευσης απέτυχε

en: Family Name:
el: Οικογενειακό Όνομα:

en: Farsi
el: Φαρσί

en: Fatal
el: Ολέθριο

en: Fatal Exception!
el: Ανεπανόρθωτο σφάλμα!

en: Fax...|F
el: Φαξ...|Φ

en: Feedback window
el: Παράθυρο Ανατροφοδότησης

en: Fi&rst line:
el: &Πρώτη γραμμή:

en: FigCaption
el: Λεζάντα Εικόνας

en: Figure
el: Εικόνα

en: Figure Note
el: Σημείωση Εικόνας

en: Figure Notes
el: Σημειώσεις Εικόνας

en: Figures
el: Εικόνες

en: File
el: Αρχείο

en: File %1$s already exists, do you want to overwrite it?
el: Το αρχείο %1$s υπάρχει ήδη, θέλετε να το αντικαταστήσετε;

en: File Formats
el: Μορφές Αρχείων

en: File Handling
el: Χειρισμός Αρχείων

en: File Not Found
el: Το Αρχείο Δεν Βρέθηκε

en: File does not exist: %1$s
el: Το αρχείο δεν υπάρχει: %1$s

en: File is read-only
el: Το αρχείο είναι μόνο για ανάγνωση

en: File name error
el: Σφάλμα ονόματος αρχείου

en: File name of image
el: Όνομα του αρχείου εικόνας

en: File not found
el: Το αρχείο δε βρέθηκε

en: File not readable!
el: Το αρχείο δεν είναι αναγνώσιμο!

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Filename &Suffix
el: Κατάλη&ξη Ονόματος Αρχείου

en: Filename Suffix
el: Κατάληξη Ονόματος Αρχείου

en: Filename to identify the corresponding figure file
el: Όνομα αρχείου για την αναγνώριση του αντίστοιχου αρχείου εικόνας

en: Files used by LyX
el: Αρχεία που χρησιμοποιεί το LyX

en: File|F
el: Αρχείο|Α

en: File|e
el: Αρχείο|ρ

en: Filter case-sensitively
el: Φιλτράρισμα με διάκριση πεζών-κεφαλαίων

en: Filtering layouts with "%1$s". Press ESC to remove filter.
el: Φιλτράρισμα διατάξεων με "%1$s". Πατήστε ESC για να διαγράψετε το φίλτρο.

en: Find & Replace (Advanced)...
el: Εύρεση & Αντικατάσταση (Προχωρημένη)...

en: Find & Replace (Quick)...|F
el: Εύρεση & Αντικατάσταση (Γρήγορη)...|η

en: Find &Next
el: Εύρεση επόμε&νου

en: Find and replace
el: Εύρεση και αντικατάσταση

en: Find and replace (advanced)
el: Εύρεση και αντικατάσταση (προχωρημένη)

en: Finished
el: Ολοκληρώθηκε

en: Finnish
el: Φινλανδικά

en: First Char
el: Πρώτος Χαρακτήρας

en: First Item
el: Πρώτο Αντικείμενο

en: First Name
el: Μικρό Όνομα

en: First character of first word
el: Πρώτος χαρακτήρα της πρώτης λέξης

en: First header:
el: Πρώτη κεφαλίδα:

en: First item
el: Πρώτο αντικείμενο

en: First name
el: Κύριο όνομα

en: FirstAuthor
el: Πρώτος Συγγραφέας

en: Firstname
el: Κύριο Όνομα

en: Fixme Error
el: Σφάλμα fixme

en: Fixme Note
el: Σημείωση Fixme

en: Fixme Note Options|s
el: Επιλογές Σημειώσεων Fixme|μ

en: Fixme Note|x
el: Σημείωση fixme|η

en: Fixme Summary
el: Σύνοψη fixme

en: Fixme Warning
el: Προειδοποίηση Fixme

en: Flex inset %1$s is undefined after reloading `%2$s' layout.
el: Το ένθεμα Flex %1$s δεν ορίστηκε μετά την επαναφόρτωση του σχεδιάσματος '%2$s'.

en: Flex inset %1$s is undefined because of conversion from `%2$s' layout to `%3$s'.
el: Το ένθεμα Flex %1$s δεν είναι ορισμένο λόγω της μετατροπής από '%2$s' σε '%3$s'.

en: Float
el: Αιωρούμενο

en: Float Link
el: Σύνδεσμος Αιωρούμενου

en: Float Settings
el: Ρυθμίσεις Αιωρούμενων

en: Float Settings...|a
el: Ρυθμίσεις Αιωρούμενων...|ρ

en: Float link
el: Σύνδεσμος αιωρούμενου

en: Float|a
el: Αιωρούμενο|ρ

en: Fo&rmal
el: &Επίσημο

en: Fold Math Macro|d
el: Σύμπτηξη Μαθηματικής Μακροεντολής|η

en: Font Colors
el: Χρώματα Γραμματοσειράς

en: Font Famil&y:
el: &Οικογένεια Γραμματοσειράς:

en: Font Sizes
el: Μεγέθη Γραμματοσειρών

en: Font color
el: Χρώμα φόντου

en: Font family
el: Οικογένεια γραμματοσειράς

en: Font handling
el: Χειρισμός γραμματοσειρών

en: Font not available
el: Η γραμματοσειρά δεν είναι διαθέσιμη

en: Font series
el: Σειρά γραμματοσειράς

en: Font shape
el: Σχήμα γραμματοσειράς

en: Font si&ze:
el: &Μέγεθος γραμματοσειράς:

en: Font size
el: Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Font, Layouts and Textclasses
el: Γραμματοσειρά, Διάταξη και Κλάσεις κειμένου

en: Font: %1$s
el: Γραμματοσειρά: %1$s

en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

en: Foot
el: Υποσ

en: Footer name:
el: Όνομα υποσέλιδου:

en: Footer:
el: Υποσέλιδο:

en: Footnote
el: Υποσημείωση

en: Footnote Label
el: Ετικέτα Υποσημείωσης

en: Footnotes
el: Υποσημειώσεις

en: Footnote|F
el: Υποσημείωση|μ

en: For editors
el: Για τους εκδότες

en: For more information, refer to the complete log.
el: Για περισσότερες πληροφορίες, ανατρέξτε στο πλήρες ημερολόγιο.

en: Force upcas&ing
el: Αναγκαστικά &κεφαλαία

en: Force upper case|u
el: Αναγκαστική χρήση &κεφαλαίων

en: Form
el: Φόρμα

en: Formal Style|F
el: Επίσημο Στυλ|Ε

en: Formal Style|m
el: Επίσημο Στυλ|π

en: Format in use
el: Μορφή σε χρήση

en: Format text into two columns
el: Μορφοποίηση κειμένου σε δύο στήλες

en: Format to use for math output.
el: Μορφή για χρήση στην έξοδο μαθηματικών.

en: Formatted
el: Μορφοποίημένο

en: Formatted Reference|t
el: Μορφοποιημένη Αναφορά|Μ

en: Formatted reference
el: Μορφοποιημένη παραπομπή

en: Formatting
el: Μορφοποίηση

en: Formatting|o
el: Μορφοποίηση|φ

en: Forward Search
el: Αναζήτηση Εμπρός

en: FourAffiliations
el: Τέσσερις Προελεύσεις

en: FourAuthors
el: Τέσσερις Συγγραφείς

en: Fractions
el: Κλάσματα

en: Frame
el: Πλαίσιο

en: Frame (fragile)
el: Πλαίσιο (εύθραυστο)

en: Frame (plain)
el: Πλαίσιο (απλό)

en: Frame Decorations
el: Διακοσμήσεις Πλαισίου

en: Frame Options
el: Επιλογές Πλαισίου

en: Frame Title
el: Τίτλος Πλαισίου

en: Frame decorations
el: Διακοσμήσεις πλαισίου

en: Frame options (see beamer manual)
el: Επιλογές πλαισίου (δείτε το εγχειρίδιο beamer)

en: FrameSubtitle
el: Υπότιτλος Πλαισίου

en: Frameless|l
el: Χωρίς πλαίσιο|Χ

en: Frames
el: Πλαίσια

en: French
el: Γαλλικά

en: French (Canada)
el: Γαλλικά (Καναδάς)

en: Front Matter
el: Εμπρόσθιο Τμήμα

en: FrontMatter
el: Εμπρόσθιο Τμήμα

en: Full Width
el: Πλήρες Πλάτος

en: Full bibliography entry.
el: Πλήρης βιβλιογραφική καταχώρηση.

en: Fullscreen
el: Πλήρης Οθόνη

en: Fullscreen Mode
el: Κατάσταση Πλήρους Οθόνης

en: Function
el: Λειτουργία

en: Functions
el: Συναρτήσεις

en: G&enerate bookmarks (toc)
el: Παραγ&ωγή σελιδοδεικτών (ToC)

en: GUI handling
el: Χειρισμός GUI

en: Galician
el: Γαλικιακά

en: Gender
el: Φύλο

en: Gender:
el: Φύλο:

en: General
el: Γενικά

en: General &text after:
el: Γενικό κείμενο &μετά:

en: General Look && Feel
el: Γενική Εικόνα && Αίσθηση

en: General Punctuation
el: Γενικά Σημεία Στίξης

en: General information
el: Γενικές πληροφορίες

en: General terms:
el: Γενικοί όροι:

en: General text befo&re:
el: Γενικό κείμενο &πριν:

en: Generate a bibliography per defined unit.
el: Δημιουργία μιας βιβλιογραφίας για κάθε ενότητα.

en: Geometric Shapes
el: Γεωμετρικά Σχήματα

en: German
el: Γερμανικά

en: German (Austria)
el: Γερμανικά (Αυστρία)

en: German (Austria, old spelling)
el: Γερμανικά (Αυστρία, παλαιός συλλαβισμός)

en: German (Switzerland)
el: Γερμανικά (Ελβετία)

en: German (Switzerland, old spelling)
el: Γερμανικά (Ελβετία, παλαιός συλλαβισμός)

en: German (old spelling)
el: Γερμανικά (παλαιός συλλαβισμός)

en: Get bounding box from the (EPS) file
el: Λήψη ορθογώνιου πλαισίου ορίων από το (EPS) αρχείο

en: Giant
el: Γιγαντιαίο

en: Giant-sized Icons
el: Γιγαντιαία Εικονίδια

en: Give a filename for the LyX server pipe
el: Δώστε ένα όνομα για το pipe αρχείο του LyX server

en: Go to Label|G
el: Πήγαινε στην Ετικέτα|Ε

en: Go to Label|L
el: Πήγαινε στην Ετικέτα|Ε

en: Go to next change
el: Πήγαινε στην επόμενη αλλαγή

en: Go to previous change
el: Πήγαινε στη προηγούμενη αλλαγή

en: Graph[[mathematical]]
el: Γράφημα

en: Graphical TOC Entry
el: Γραφική Καταχώρηση Πίνακα Περιεχομένων

en: Graphics
el: Γραφικά

en: Graphics Group
el: Ομάδα Γραφικών

en: Graphics conversion and loading
el: Φόρτωση και μετατροπή γραφικών

en: Graphics file: %1$s
el: Αρχείο γραφικών: %1$s

en: Graphics...|G
el: Γραφικά...|Γ

en: Greek
el: Ελληνικά

en: Greek (ISO 8859-7)
el: Ελληνική (ISO 8859-7)

en: Greek (ancient)
el: Ελληνικά (αρχαία)

en: Greek (polytonic)
el: Ελληνικά (πολυτονικό)

en: Greek Extended
el: Ελληνικά Εκτεταμένα

en: Greyed Out|G
el: Γκριζαρισμένο|ζ

en: Greyed-out notes:
el: Γκριζαρισμένες σημειώσεις:

en: Grou&p
el: &Ομαδοποίηση

en: Group
el: Ομαδοποίηση

en: Group already defined!
el: Η ομάδα έχει ήδη οριστεί!

en: Group the list of available labels by prefix (e.g. "sec:")
el: Ομαδοποίηση διαθέσιμων ετικετών ανά πρόθεμα (π.χ. "sec:")

en: H&unspell dictionaries:
el: Λεξικά H&unspell:

en: H&yperlinks
el: &Υπερσύνδεσμοι

en: H-Factor
el: Παράγων-H

en: Half Quad Space (Enskip)|k
el: Διάστημα Μισού Quad (Enskip)|Μ

en: Handling
el: Χειρισμός

en: Handling:
el: Χειρισμός:

en: Hanging
el: Επικρεμάμενη

en: Head &height:
el: &Ύψος κεφαλίδας:

en: Head &sep:
el: Απόσταση από την κ&εφαλίδα:

en: Header
el: Επικεφαλίδα

en: Header Information
el: Πληροφορίες Κεφαλίδας

en: Header content
el: Περιεχόμενο κεφαλίδας

en: Header/Footer
el: Κεφαλίδα/Υποσέλιδο

en: Header:
el: Κεφαλίδα:

en: Heading
el: Κεφαλίδα

en: Headings
el: Kεφαλίδες

en: Heart
el: Καρδιά

en: Hebrew
el: Εβραϊκά

en: Hebrew (CP 1255)
el: Εβραϊκή (CP 1255)

en: Hebrew (CP 862)
el: Εβραϊκή (CP 862)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
el: Εβραϊκή (ISO 8859-8)

en: Hebrew Article
el: Εβραϊκό Άρθρο

en: Hebrew Letter
el: Εβραϊκή Επιστολή

en: Height
el: Ύψος

en: Height of image in output
el: Ύψος εικόνας στην έξοδο

en: Height the photo is resized to
el: Τροποποιημένο ύψος φωτογραφίας

en: Height value
el: Τιμή ύψους

en: Help|H
el: Βοήθεια|Β

en: Here de&finitely
el: Εδώ, οπ&ωσδήποτε

en: Here you can define an alternative index processor and specify its options.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε έναν εναλλακτικό επεξεργαστή ευρετηρίων και να καθορίσετε τις επιλογές του.

en: Here you can define an alternative program to or specific options of BibTeX.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε ένα εναλλακτικό πρόγραμμα ή συγκεκριμένες επιλογές BibTeX.

en: Here you can insert a signature scan
el: Εδώ βάλτε μια σκαναρισμένη υπογραφή

en: Hexagon
el: Εξάγωνο

en: Hide &menubar
el: Απόκρυψη μπάρας &μενού

en: Hide scr&ollbar
el: Απόκρυψη μπάρας κύ&λισης

en: Hide sta&tusbar
el: Απόκρυψη γραμμής &κατάστασης

en: Hides document
el: Απόκρυψη εγγράφου

en: History
el: Ιστορικό

en: Homepage
el: Αρχική σελίδα

en: Homepage:
el: Αρχική Σελίδα:

en: Horizontal
el: Οριζόντιος

en: Horizontal Fill
el: Οριζόντιο γέμισμα

en: Horizontal Fill (Dots)|D
el: Οριζόντιο Γέμισμα (Τελείες)|Τ

en: Horizontal Fill (Down Brace)|B
el: Οριζόντιο Γέμισμα (Στερέωση Κάτω)|Κ

en: Horizontal Fill (Right Arrow)|g
el: Οριζόντιο Γέμισμα (Δεξί Βέλος)|Δ

en: Horizontal Fill (Rule)|R
el: Ορισζόντιο Γέμισμα (Κανόνας)|Κ

en: Horizontal Fill (Up Brace)|p
el: Οριζόντιο Γέμισμα (Στερέωση Πάνω)|Π

en: Horizontal Fill|F
el: Οριζόντιο Γέμισμα|Ο

en: Horizontal Line...|L
el: Οριζόντια Γραμμή...|ζ

en: Horizontal Math Space
el: Οριζόντιο Μαθηματικό Διάστημα

en: Horizontal Phantom|H
el: Οριζόντιο Φάντασμα|Ο

en: Horizontal Space
el: Οριζόντιο Διάστημα

en: Horizontal Space (%1$s)
el: Οριζόντιο Διάστημα (%1$s)

en: Horizontal Space Settings
el: Ρυθμίσεις Οριζόντιου Διαστήματος

en: Horizontal Space...|o
el: Οριζόντιο Διάστημα...|Ο

en: Horizontal alignment in column
el: Οριζόντια στοίχιση στη στήλη

en: Horizontal alignment of the content inside the box
el: Οριζόντια στοίχιση του περιεχομένου μέσα στο κουτί

en: Horizontal alignment of the multi-page table
el: Οριζόντια στοίχιση του πίνακα πολλαπλών σελίδων

en: Horizontal alignment per column (l,c,r)
el: Οριζόντια στοίχιση ανά στήλη (l=αριστερά,c=κέντρο,r=δεξιά)

en: Horizontal and vertical space of the phantom content
el: Οριζόντια και κατακόρυφη απόσταση του phantom περιεχομένου

en: Horizontal line
el: Οριζόντια γραμμή

en: Horizontal phantom	\hphantom
el: Ορισζόντιο φάντασμα	\hphantom

en: Horizontal space of the phantom content
el: Οριζόντια απόσταση του phantom περιεχομένου

en: Huge
el: Τεράστιο

en: Huge-sized Icons
el: Τεράστια Εικονίδια

en: Huger
el: Γιγαντιαίο

en: Hungarian
el: Ουγγρικά

en: Hyperlink (%1$s) to %2$s
el: Υπερσύνδεσμος από (%1$s) σε %2$s

en: Hyperlink Settings
el: Ρυθμίσεις Υπερσυνδέσμου

en: Hyperlink...|k
el: Υπερσύνδεσμος|ν

en: Hyperlink:
el: Υπερσύνδεσμος:

en: Hyphenation Point|H
el: Σημείο Συλλαβισμού|β

en: I guess you mean %1$s.
el: Υποθέτω εννοείτε %1$s.

en: I&gnore All
el: Να Α&γνοηθούν Όλα

en: I&mmediate Apply
el: Άμεσ&η Εφαρμογή

en: INT.
el: ΕΣΩΤ.

en: IPA Other Symbols
el: IPA Άλλα Σύμβολα

en: Icelandic
el: Ισλανδικά

en: Iconify the dialogs when the main window is iconified. (Affects only dialogs shown after the change has been made.)
el: Εικονίδιοποίηση των διαλόγων όταν το κυρίως μενού εικονιδιοποιείται. (Επηρεάζει μόνο τους διαλόγους που θα εμφανιστούν μετά την αλλαγή.)

en: Iconv software exception Detected
el: Εντοπίστηκε εξαίρεση λογισμικού Iconv

en: Identity
el: Ταυτότητα

en: Idx
el: Ευρ

en: If content is 'url', email becomes an Internet address
el: Αν το περιεχόμενο είναι 'url', το email γίνεται διεύθυνση Internet

en: If not stated explicitly, fill title and author from appropriate environments
el: Εάν δεν δηλώνονται ρητά, τίτλος και συγγραφέας να συμπληρωθούν από κατάλληλα περιβάλλοντα

en: If unchecked, notes and comments will be excluded from spell checking
el: Εάν δεν επιλεγεί, σημειώσεις και σχόλια δεν θα ελεγχθούν ορθογραφικά

en: If you check this, LyX will not warn you again in the given case.
el: Εάν ενεργοποιήσετε αυτό το LyX δεν θα σας ξαναπροειδοποιήσει σε αυτή την περίπτωση.

en: Ignore
el: Παράβλεψη

en: Images
el: Εικόνες

en: Import %1$s
el: Εισαγωγή %1$s

en: Importing %1$s...
el: Εισαγωγή του %1$s...

en: Import|I
el: Εισαγωγή|ι

en: In Math
el: Στη Μαθηματική Κατάσταση

en: In Preamble
el: Στην Προεπεξεργασία

en: In Text
el: Στην Κατάσταση Κειμένου

en: In Title
el: Στον Τίτλο

en: Include
el: Συμπερίληψη

en: Include (excluded)
el: Συμπερίληψη (αποκλεισμός)

en: Include all subdocuments in the output
el: Συμπερίληψη όλων των υποεγγράφων στην έξοδο

en: Include file
el: Συμπερίληψη αρχείου

en: Include only &selected children
el: Συμπερίληψη &επιλεγμένων παιδιών μόνο

en: Include only the selected subdocuments in the output
el: Συμπερίληψη στην έξοδο μόνο των επιλεγμένων υποεγγράφων

en: Include to Output
el: Συμπερίληψη στην Έξοδο

en: Include|c
el: Συμπερίληψη|Σ

en: Incomplete command
el: Ανολοκλήρωτη εντολή

en: Increase
el: Αύξηση

en: Increase List Depth|I
el: Αύξηση Βάθους Λίστας|ξ

en: Increase depth
el: Αύξηση βάθους

en: Increase nesting depth of selected item
el: Αύξηση βάθους εμφώλευσης του επιλεγμένου αντικειμένου

en: Indent consecutive paragraphs
el: Εσοχή στις συνακόλουθες παραγράφους

en: Index
el: Ευρετήριο

en: Index Entries
el: Καταχωρήσεις Ευρετηρίου

en: Index Entries (%1$s)
el: Καταχωρήσεις Ευρετηρίου (%1$s)

en: Index Entry
el: Καταχώρηση Ευρετηρίου

en: Index Entry (%1$s)
el: Καταχώρηση Ευρετηρίου (%1$s)

en: Index Entry Settings
el: Ρυθμίσεις Καταχώρησης Ευρετηρίου

en: Index Entry Settings...|y
el: Ρυθμίσεις Καταχώρησης Ευρετηρίου...|υ

en: Index Entry|d
el: Καταχώρηση Ευρετηρίου|υ

en: Index Generation
el: Δημιουργία Ευρετηρίου

en: Index List|I
el: Λίστα Ευρετηρίου|Λ

en: Index Settings
el: Ρυθμίσεις Ευρετηρίου

en: Index Terms---
el: Όροι Ευρετηρίου---

en: Index command and options (makeindex, xindy)
el: Εντολή ευρετηρίου και επιλογές (makeindex, xindy)

en: Index entry
el: Καταχώρηση ευρετηρίου

en: Index sorting failed
el: Η ταξινόμηση του ευρετηρίου απέτυχε

en: Index: %1$s
el: Ευρετήριο: %1$s

en: Indexes
el: Ευρετήρια

en: Indonesian
el: Ινδονησιακά

en: Info Settings...|n
el: Ρυθμίσεις Πληροφοριών...|ρ

en: Ingredients
el: Συστατικά

en: Ingredients Header
el: Κεφαλίδα Συστατικών

en: Ingredients:
el: Συστατικά:

en: Inherit
el: Κληροδότηση

en: Initial
el: Αρχικό

en: Initial letter(s)
el: Αρχικά γράμματα

en: Inkscape figure
el: Εικόνα Inkscape

en: Inline Formula|I
el: Φόρμουλα Εντός Γραμμής|ρ

en: Inline|I
el: Εντός Γραμμής|τ

en: Inner
el: Εσωτερικό

en: Inner Bo&x:
el: Ε&σωτερικό κουτί:

en: Inner Quotation Mark|n
el: Εσωτερικό Σημάδι Παράθεσης|σ

en: Inner box type
el: Τύπος εσωτερικού κουτιού

en: Input
el: Είσοδος

en: Input Completion
el: Συμπλήρωση Εισόδου

en: Input here the listings parameters
el: Εισάγετε εδώ τις παραμέτρους καταλογοποίησης

en: Input listing parameters here. Enter ? for a list of parameters.
el: Παράμετροι καταλογοποίησης εισόδου. Βάλτε ? για μια λίστα παραμέτρων.

en: Input listings parameters below. Enter ? for a list of parameters.
el: Εισάγετε παραμέτρους καταλογοποίησης από κάτω. Δώστε ? για μια λίστα παραμέτρων.

en: Input the font to be used for Chinese, Japanese or Korean (CJK) script
el: Εισαγωγή γραμματοσειράς για χρήση με Κινέζικο, Ιαπωνικό ή Κορεάτικο (CJK) σενάριο

en: Input|p
el: Είσοδος|δ

en: Insert ( )
el: Εισαγωγή ( )

en: Insert LyX note
el: Εισαγωγή σημείωσης LyX

en: Insert Optional Argument
el: Εισαγωγή Προαιρετικού Ορίσματος

en: Insert PDF form parameters here
el: Εισάγετε εδώ τις παραμέτρους της PDF φόρμας

en: Insert Regular Expression
el: Εισαγωγή Κανονικής Έκφρασης

en: Insert Table
el: Εισαγωγή Πίνακα

en: Insert TeX code
el: Εισαγωγή κώδικα TeX

en: Insert Version Info
el: Εισαγωγή Πληροφοριών Έκδοσης

en: Insert [ ]
el: Εισαγωγή [ ]

en: Insert box
el: Εισαγωγή κουτιού

en: Insert cases environment
el: Εισαγωγή περιβάλλοντος επιλογών

en: Insert citation
el: Εισαγωγή παραπομπής

en: Insert cross-reference
el: Εισαγωγή ενδο-αναφοράς

en: Insert delimiters
el: Εισαγωγή διαχωριστικών

en: Insert figure float
el: Εισαγωγή αιωρούμενου εικόνας

en: Insert footnote
el: Εισαγωγή υποσέλιδου

en: Insert graphics
el: Εισαγωγή γραφικών

en: Insert horizontal scale factor (1 = 100%)
el: Βάλτε τον παράγοντα οριζόντιας κλιμάκωσης (1-100%)

en: Insert hyperlink
el: Εισαγωγή υπερσυνδέσμου

en: Insert index entry
el: Εισαγωγή καταχώρησης ευρετηρίου

en: Insert integral
el: Εισαγωγή ολοκληρώματος

en: Insert label
el: Εισαγωγή ετικέτας

en: Insert margin note
el: Εισαγωγή σημείωσης περιθωρίου

en: Insert math
el: Εισαγωγή μαθηματικών

en: Insert math macro
el: Εισαγωγή μαθηματικής μακροεντολής

en: Insert matrix
el: Εισαγωγή μητρείου

en: Insert more color box options here
el: Εισάγετε εδώ περισσότερες επιλογές για το κουτί χρωμάτων

en: Insert nomenclature entry
el: Εισαγωγή καταχώρησης επιστημονικής ορολογίας

en: Insert note
el: Εισαγωγή σημείωσης

en: Insert optional argument
el: Εισαγωγή προαιρετικού ορίσματος

en: Insert product
el: Εισαγωγή παραγώγου

en: Insert root
el: Εισαγωγή ρίζας

en: Insert square root
el: Εισαγωγή τετραγωνικής ρίζας

en: Insert standard fraction
el: Εισαγωγή συνήθους κλάσματος

en: Insert sum
el: Εισαγωγή αθροίσματος

en: Insert table
el: Εισαγωγή πίνακα

en: Insert table float
el: Εισαγωγή αιωρούμενου πίνακα

en: Insert the FIXME note here
el: Εισαγωγή σημείωσης fixme εδώ

en: Insert the comment here
el: Εισαγωγή σχολίου εδώ

en: Insert the label here
el: Εισάγετε εδώ την ετικέτα

en: Insert the number of columns here
el: Εισαγωγή αριθμού στηλών εδώ

en: Insert the options here
el: Εισάγετε εδώ τις επιλογές

en: Insert the section box header here
el: Βάλτε εδώ την κεφαλίδα κουτιού τμήματος

en: Insert the spacing even after a line break
el: Εισαγωγή διαστήματος ακόμα και μετά από αλλαγή γραμμής

en: Insert the spacing even after a page break
el: Εισαγωγή διαστήματος ακόμα και μετά από αλλαγή σελίδας

en: Insert the tooltip text here
el: Εισαγωγή κειμένου μικροβοήθειας εδώ

en: Insert vertical scale factor (1 = 100%)
el: Βάλτε τον παράγοντα κατακόρυφης κλιμάκωσης (1-100%)

en: Insert { }
el: Εισαγωγή { }

en: Inserting document %1$s...
el: Εισαγωγή εγγράφου %1$s...

en: Insert|I
el: Εισαγωγή|σ

en: Insert|s
el: Εισαγωγή|σ

en: Inset Parameter Configuration
el: Ρύθμιση Παραμέτρων Ενθέματος

en: Inst
el: Ινστ

en: Instant &preview:
el: Άμεση πρ&οεπισκόπηση:

en: Instant Messaging:
el: Άμεσο Μήνυμα:

en: Institute
el: Ίδρυμα

en: Institute #
el: Ίδρυμα #

en: Institute Mark
el: Έμβλημα Ιδρύματος

en: InstituteMark
el: Έμβλημα Ιδρύματος

en: Institution
el: Ίδρυμα

en: Interaction
el: Αλληλεπίδραση

en: Internet Address Reference
el: Παραπομπή Διεύθυνσης Δικτύου

en: Introduction|I
el: Εισαγωγή|Ε

en: Invalid (empty) listing parameter name.
el: Άκυρο (κενό) όνομα παραμέτρου καταλογοποίησης.

en: Invalid LaTeX length expression.
el: Άκυρη έκφραση μήκους LaTeX.

en: Invalid filename
el: Άκυρο όνομα αρχείου

en: Invalid or empty key sequence
el: Άκυρη ή κενή ακολουθία χαρακτήρων

en: Invert Inset|I
el: Αναστροφή Ενθέματος|ν

en: Inverted
el: Ανεστραμμένο

en: Invisible
el: Αόρατο

en: InvisibleText
el: Αόρατο Κείμενο

en: Invoice
el: Τιμολόγιο

en: Invoice no.:
el: Αρ. Τιμολογίου:

en: Irish
el: Ιρλανδικά

en: Italian
el: Ιταλικά

en: Italic
el: Πλάγια

en: Item
el: Αντικείμενο

en: Item with Comment:
el: Αντικείμενο με Σχόλιο:

en: Item:
el: Αντικείμενο:

en: Itemize
el: Διακριτοποίηση

en: Itemize Options
el: Επιλογές Διακριτοποίησης

en: Itemize Type
el: Τύπος Διακριτοποίησης

en: Itemized list
el: Διακριτοποιημένη λίστα

en: Japanese
el: Ιαπωνικά

en: Japanese (CJK)
el: Ιαπωνικά (CJK)

en: Japanese (CJK) (EUC-JP)
el: Ιαπωνική (CJK) (EUC-JP)

en: Japanese (CJK) (JIS)
el: Ιαπωνική (CJK) (JIS)

en: Japanese (CJK) (SJIS)
el: Ιαπωνικά (CJK) (SJIS)

en: Japanese (pLaTeX) (EUC-JP)
el: Ιαπωνικά (pLaTeX) (EUC-JP)

en: Japanese (pLaTeX) (JIS)
el: Ιαπωνικά (pLaTeX) (JIS)

en: Japanese (pLaTeX) (SJIS)
el: Ιαπωνικά (pLaTeX) (SJIS)

en: Journal
el: Περιοδικό

en: Journal:
el: Περιοδικό:

en: Jump Back to Saved Bookmark|B
el: Μετάβαση σε Αποθηκευμένο Στηλοθέτη|θ

en: Jump to the next error message.
el: Μετάβαση στο επόμενο μήνυμα σφάλματος.

en: Jump to the next warning message.
el: Μετάβαση στο επόμενο μήνυμα προειδοποίησης.

en: Jump to the selected label
el: Μετάβαση στην επιλεγμένη ετικέτα

en: Justified
el: Πλήρης στοίχιση

en: Justified Line Break|J
el: Στοιχισμένη Αλλαγή Γραμμής|η

en: Justify text in the LyX editor (this does not affect whether the text is justified in the output)
el: Στοίχιση κειμένου στον κειμενογράφο LyX (δεν επηρεάζει τη στοίχιση στην έξοδο)

en: KEY WORDS:
el: ΛΕΞΕΙΣ ΚΛΕΙΔΙΑ:

en: Kazakh
el: Κοζακικά

en: Keep
el: Διατήρηση

en: Keep the case of the replacement's first letter as in each matching text first letter
el: Διατήρηση της μορφής του πρώτου γράμματος αντικατάστασης στη μορφή εκάστου πρώτου γράμματος που αντικαθίσταται

en: Key
el: Κλειδί

en: Key only.
el: Κλειδί μόνο.

en: Key words and phrases:
el: Λέξεις και φράσεις κλειδιά:

en: Key words.
el: Λέξεις κλειδιά.

en: Key words:
el: Λέξεις κλειδιά:

en: KeyCombo
el: Συνδυασμός Πλήκτρων

en: Keybindings file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local bind/ directories.
el: Αρχείο αντιστοιχίας πλήκτρων. Μπορείτε να ορίσετε είτε ένα απόλυτο μονοπάτι, αλλιώς το LyX θα ψάξει στους καθολικούς  και τοπικούς bind/ φακέλους.

en: Keyboard
el: Πληκτρολόγιο

en: Keyboard events handling
el: Χειρισμός συμβάντων πληκτρολογίου

en: Keyboard/Mouse
el: Πληκτρολόγιο/Ποντίκι

en: Keys
el: Κλειδιά

en: Keys must be unique!
el: Τα κλειδιά πρέπει να είναι μοναδικά!

en: Keyword
el: Λέξη κλειδί

en: Keyword list
el: Λέξεις κλειδιά

en: Keyword:
el: Λέξη κλειδί:

en: Keywords
el: Λέξεις κλειδιά

en: Keywords:
el: Λέξεις Κλειδιά:

en: KnightMove
el: Κίνηση_Ιππότη

en: KnightMove:
el: Κίνηση_Ιππότη:

en: Knitr|K
el: Knitr|Κ

en: Korean
el: Κορεάτικα

en: Korean (EUC-KR)
el: Κορεάτικη (EUC-KR)

en: L&ookup
el: Ανα&ζήτηση

en: LaTe&X and LyX options
el: Επιλογέ&ς LaTeX και Lyx

en: LaTe&X argument:
el: Ό&ρισμα LaTeX:

en: LaTeX &options:
el: Επ&ιλογές LaTeX:

en: LaTeX Command:
el: Εντολή LaTeX:

en: LaTeX Configuration|L
el: Διαμόρφωση LaTeX|Δ

en: LaTeX Log
el: Ημερολόγιο LaTeX

en: LaTeX Logo
el: Λογότυπο LaTeX

en: LaTeX Logo|a
el: Λογότυπο LaTeX|υ

en: LaTeX Log|L
el: Ιστορικό LaTeX|Ι

en: LaTeX Options
el: Επιλογές LaTeX

en: LaTeX Preamble
el: Προεπεξεργασία LaTeX

en: LaTeX Title
el: Τίτλος LaTeX

en: LaTeX classes
el: Κλάσεις LaTeX

en: LaTeX did not run successfully. Additionally, LyX could not locate the LaTeX log %1$s.
el: Το LaTeX δεν εκτελέστηκε επιτυχώς. Επιπλέον, το LyX δεν εντόπισε το ημερολόγιο LaTeX %1$s.

en: LaTeX error
el: Σφάλμα LaTeX

en: LaTeX failed
el: Το LaTeX απέτυχε

en: LaTeX styles
el: Στυλ LaTeX

en: LaTeX text
el: Κείμενο LaTeX

en: LaTeX/LyX Documents (*.tex *.lyx)
el: Έγγραφα LaTeX/LyX (*.tex *.lyx)

en: LaTeX2e Logo
el: Λογότυπο LaTeX2e

en: LaTeX2e Logo|e
el: Λογότυπο LaTeX2e|o

en: Label
el: Ετικέτα

en: Label Color
el: Χρώμα Ετικέτας

en: Label Only
el: Μόνο Ετικέτα

en: Label Settings
el: Ρυθμίσεις Ετικέτας

en: Label Width
el: Πλάτος Ετικέτας

en: Label names must be unique!
el: Τα ονόματα ετικετών πρέπει να είναι μοναδικά!

en: Label of Problem
el: Ετικέτα Προβλήματος

en: Label of the author you refer to
el: Ετικέτα του συγγραφέα στον οποίο αναφέρεστε

en: Label of the corresponding problem
el: Ετικέτα του αντίστοιχου προβλήματος

en: Label only
el: Ετικέτα μόνο

en: Label you refer to for an author
el: Ετικέτα προς αναφορά για συγγράφεα

en: Label you will reference in the address
el: Ετικέτα προς αναφορά στη διεύθυνση

en: Label...|L
el: Ετικέτα...|τ

en: Labeling
el: Τιτλοφόρηση

en: Labels and References
el: Ετικέτες και Παραπομπές

en: Lan&dscape:
el: Ορι&ζόντια:

en: Landscape Slide
el: Οριζόντια Διαφάνεια

en: Language
el: Γλώσσα

en: Language &package:
el: Γλωσσικό &πακέτο:

en: Language Default (no inputenc)
el: Προεπιλογή Γλώσσας (όχι inputenc)

en: Language Footer:
el: Υποσέλιδο Γλώσσας:

en: Language Header:
el: Κεφαλίδα Γλώσσας:

en: Language Settings
el: Ρυθμίσεις Γλώσσας

en: Language of the thesaurus
el: Γλώσσα του θησαυρού

en: Language pa&ckage:
el: Γλωσσικό πα&κέτο:

en: Language:
el: Γλώσσα:

en: Language: %1$s,
el: Γλώσσα: %1$s,

en: Language|L
el: Γλώσσα|Γ

en: Large
el: Μεγάλο

en: Larger
el: Μεγαλύτερο

en: Largest
el: Μέγιστο

en: Last Language:
el: Τελευταία Γλώσσα:

en: Last footer:
el: Τελευταίο υποσέλιδο:

en: Latin
el: Λατινικά

en: Latvian
el: Λεττονικά

en: Lay out the page for double-sided printing
el: Διάταξη σελίδας για εκτύπωση διπλής όψης

en: Layout
el: Διάταξη

en: Layout Not Found
el: Το Σχεδίασμα Δε Βρέθηκε

en: Layout `%1$s' was not found.
el: Το σχεδίασμα '%1$s' δε βρέθηκε.

en: Layout is valid!
el: Η διάταξη είναι άκυρη!

en: Left
el: Αριστερά

en: Left Column
el: Αριστερή Στήλη

en: Left Footer
el: Αριστερό Υποσέλιδο

en: Left Footer:
el: Αριστερό Υποσέλιδο:

en: Left Header
el: Αριστερή Κεφαλίδα

en: Left Header:
el: Αριστερή Κεφαλίδα:

en: Left Line|L
el: Αριστερή Γραμμή|Α

en: Left Side
el: Αριστερή Πλευρά

en: Left Summary
el: Αριστερή Σύνοψη

en: Left Text
el: Αριστερό Κείμενο

en: Left header:
el: Αριστερή κεφαλίδα:

en: Left logo:
el: Αριστερό λογότυπο:

en: Left side of the header line
el: Αριστερή πλευρά της γραμμής επικεφαλίδας

en: Left summary
el: Αριστερή σύνοψη

en: Left text
el: Αριστερό κείμενο

en: LeftHeader
el: ΑριστερήΚεφαλίδα

en: Left|L
el: Αριστερά|Α

en: Left|f
el: Αριστερά|ρ

en: Lemma
el: Λήμμα

en: Lemma #.
el: Λήμμα #.

en: Lemma \arabic{theorem}
el: Λήμμα \arabic{theorem}

en: Lemma \thelemma.
el: Λήμμα \thelemma.

en: Lemma \thetheorem.
el: Λήμμα \thetheorem.

en: Lemma*
el: Λήμμα*

en: Lemma.
el: Λήμμα.

en: Length
el: Μήκος

en: Letter
el: Επιστολή

en: Letter:
el: Επιστολή:

en: Letterlike Symbols
el: Σύμβολα Ομοιάζοντα Γραμμάτων

en: Letters
el: Επιστολές

en: Level how good you think you can conversate
el: Επίπεδο ικανότητας συνομιλίας

en: Level how good you think you can freely talk
el: Επίπεδο ικανότητας ελεύθερου λόγου

en: Level how good you think you can listen
el: Επίπεδο ικανότητας ακοής

en: Level how good you think you can read
el: Επίπεδο ικανότητας ανάγνωσης

en: Ligature Break|k
el: Διαχωρισμός Λογογράμματος|χ

en: LilyPond|P
el: LilyPond|Λ

en: Line &spacing
el: Απόσταση &γραμμών

en: Line 1
el: Γραμμή 1

en: Line 2
el: Γραμμή 2

en: Line Distance %
el: Απόσταση Γραμμής %

en: Line Settings
el: Ρυθμίσεις Γραμμής

en: Line Width %
el: Πλάτος Γραμμής %

en: Line numbering
el: Αρίθμηση γραμμών

en: Linear B Ideograms
el: Ιδεογράμματα Γραμμικής Β

en: Linear B Syllabary
el: Συλλαβογραφία Γραμμικής Β

en: Linguistics
el: Γλωσσολογία

en: Link to a file
el: Σύνδεση με αρχείο

en: Link to an email address
el: Σύνδεση με διεύθυνση email

en: Link type
el: Τύπος δεσμού

en: LinkBack files can only be edited on Apple Mac OSX.
el: Τα αρχεία LinkBack μπορούν να υποστούν επεξεργασία μόνο σε Apple Mac OSX.

en: List
el: Λίστα

en: List Box Style
el: Στυλ Λίστας

en: List Options|s
el: Επιλογές Λίστας|λ

en: List of Algorithms
el: Λίστα Αλγορίθμων

en: List of Charts
el: Λίστα Γραφικών Παραστάσεων

en: List of Contributors
el: Λίστα Συνεισφερόντων

en: List of FIXMEs
el: Λίστα FIXME

en: List of Figures
el: Λίστα Εικόνων

en: List of Graphs[[mathematical]]
el: Λίστα Γραφημάτων

en: List of Listings
el: Λίστα Καταλογοποιήσεων

en: List of Listings|L
el: Λίστα Καταλογοποιήσεων|Λ

en: List of PDF Comments
el: Λίστα PDF Σχολίων

en: List of Schemes
el: Λίστα Σχεδίων

en: List of Slides
el: Λίστα Διαφανειών

en: List of TODOs
el: Λίστα Εργασιών προς Υλοποίηση

en: List of Tableaux
el: Λίστα Ταμπλό

en: List of Tables
el: Λίστα Πινάκων

en: List of Videos
el: Λίστα Βίντεο

en: List of previous commands
el: Λίστα των προηγούμενων εντολών

en: List of supported debug flags:
el: Λίστα υποστηριζόμενων σημαιών εκσφαλμάτωσης:

en: List/TOC
el: Λίστα/Πίνακας Περιεχομένων

en: ListOfSlides
el: Λίστα Διαφανειών

en: Listing
el: Καταλογοποίηση

en: Listing Parameters
el: Παράμετροι Kαταλογοποίησης

en: Listings
el: Καταλογοποιήσεις

en: Listings Settings...|g
el: Ρυθμίσεις Καταλογοποίησης...|λ

en: Listings[[List of Listings]]
el: Καταλογοποιήσεις[[Λίστα Καταλογοποιήσεων]]

en: Listings[[inset]]
el: Καταλογοποιήσεις[[ένθεμα]]

en: Listing|L
el: Καταλογοποίηση|τ

en: Lists:
el: Λίστες:

en: Lithuanian
el: Λιθουανικά

en: Lo&ngest label
el: &Μακρύτερη ετικέτα

en: Load &original
el: Φόρτωση &αυθεντικού

en: Load A&utomatically
el: Α&υτόματη Φόρτωση

en: Load Alwa&ys
el: Μόνιμη &Φόρτωση

en: Load automatically
el: Αυτόματη φόρτωση

en: Load backup?
el: Φόρτωση αντιγράφου ασφαλείας;

en: Load emergency save?
el: Φόρτωση αντιγράφου εκτάκτου ανάγκης;

en: Load in &fullscreen mode
el: Φόρτωση σε κατάσταση &πλήρους οθόνης

en: Loaded into memory. Generating pixmap...
el: Φορτώθηκε στη μνήμη. Δημιουργία pixmap...

en: Loading...
el: Φόρτωση...

en: Local Layout
el: Τοπική Διάταξη

en: Local layout file
el: Τοπικό αρχείο διάταξης

en: Locale/Internationalisation
el: Τοπικότητα/Διεθνοποίηση

en: Locally Added
el: Τοπικό Προστιθέμενο

en: Locally Modified
el: Τοπικά Τροποποιημένο

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Location:
el: Τοποθεσία:

en: Locking property set.
el: Ιδιότητα κλειδώματος ενεργή.

en: Locking property unset.
el: Ιδιότητα κλειδώματος ανενεργή.

en: Log file not found.
el: Το αρχείο ημερολογίου δε βρέθηκε.

en: Logical Markup
el: Λογικό Σημείο-Οδηγός

en: Logo
el: Λογότυπο

en: Logo Size
el: Μέγεθος Λογότυπου

en: Logo:
el: Λογότυπο:

en: Logos|L
el: Λογότυπα|Λ

en: Long completions are cut-off and shown with "...".
el: Μακριές συμπληρώσεις περικόπτονται και εμφανίζονται με "...".

en: Longest Description Label
el: Μακρύτερη Περιγραφική Ετικέτα

en: Longest description label
el: Μακρύτερη περιγραφική ετικέτα

en: Longest label width
el: Πλάτος μακρύτερης ετικέτας

en: Longest label|s
el: Μακρύτερη ετικέτα|ε

en: Look & Feel
el: Όψη & Αίσθηση

en: Lower Sorbian
el: Κάτω Σορβικά

en: Lowercase
el: Πεζά γράμματα

en: Lowercase|L
el: Μικρά Γράμματα|μ

en: Ly&XServer pipe:
el: Α&γωγός LyXServer:

en: LyX &Note
el: Σ&ημείωση LyX

en: LyX Document...|X
el: Έγγραφο LyX|γ

en: LyX Documentation Tools
el: Εργαλεία Τεκμηρείωσης LyX

en: LyX Documents (*.lyx)
el: Έγγραφα LyX (*.lyx)

en: LyX Files (*.lyx)
el: Αρχεία LyX (*.lyx)

en: LyX Format
el: Μορφή LyX

en: LyX Functions|y
el: Συναρτήσεις LyX|υ

en: LyX Insets
el: Ενθέματα LyX

en: LyX Layout (*.layout)
el: Διάταξη LyX (*.layout)

en: LyX Logo
el: Λογότυπο LyX

en: LyX Logo|L
el: Λογότυπο LyX|γ

en: LyX Note|N
el: Σημείωση LyX|Σ

en: LyX Preview
el: Προεπισκόπηση LyX

en: LyX VC: Initial description
el: LyX Έλεγχος Έκδοσης: Αρχική Περιγραφή

en: LyX VC: Log Message
el: LyX Έλεγχος Έκδοσης: Μήνυμα Ημερολογίου

en: LyX VC: Log message
el: LyX Έλεγχος Έκδοσης: Καταχώρηση μηνύματος

en: LyX Warning:
el: Προειδοποίηση  LyX:

en: LyX attempted to close a document that had unsaved changes!
el: Το LyX επιχείρησε να κλείσει ένα έγγραφο με μη αποθηκευμένες αλλαγές!

en: LyX binary not found
el: Το δυαδικό αρχείο LyX δε βρέθηκε

en: LyX could not create the temporary directory '%1$s' (Disk is full maybe?)
el: To LyX δεν μπόρεσε να δημιουργήσει τον προσωρινό φάκελο '%1$s' (Δίσκος γεμάτος;)

en: LyX could not find the default UI file!
    Please check your installation.
el: Το LyX δεν βρήκε το προκαθορισμένο αρχείο διεπαφής χρήστη!
    %1$s.
    Ελέγξτε την εγκατάστασή σας.

en: LyX does not provide LaTeX support for file names containing any of these characters:
el: To LyX δεν παρέχει υποστήριξη LaTeX για ονόματα αρχείων που περιέχουν οποιονδήποτε από τους ακόλουθους χαρακτήρες:

en: LyX has caught an exception, it will now attempt to save all unsaved documents and exit.
    
    Exception:
el: To LyX εντόπισε μια εξαίρεση, θα επιχειρήσει τώρα να αποθηκεύσει όλα τα μη αποθηκευμένα έγγραφα και να τερματίσει.
    
    Εξαίρεση:

en: LyX has caught some really weird exception, it will now attempt to save all unsaved documents and exit.
el: Το LyX εντόπισε μια αξιοπερίεργη εξαίρεση, θα επιχειρήσει τώρα να αποθηκεύσει όλα τα μη αποθηκευμένα έγγραφα και να τερματιστεί.

en: LyX internal only
el: Μόνο εσωτερικά του LyX

en: LyX is Copyright (C) 1995 by Matthias Ettrich,
    1995--%1$s LyX Team
el: Πνευματικά Δικαιώματα (C) του LyX στον Matthias Ettrich,
    1995--%1$s Ομάδα LyX

en: LyX is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    See the GNU General Public License for more details.
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
el: Το LyX διανέμεται με την ελπίδα ότι θα φανεί χρήσιμο, αλλά ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ. Ούτε καν με την υπονοούμενη εγγύηση ΕΜΠΟΡΙΚΟΤΗΤΑΣ ή ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΡΓΟ.
    Δείτε το GNU General Public Licence για περισσότερες πληροφορίες.
    Θα πρέπει να έχετε λάβει αντίγραφο του GNU General Public Licence μαζί με το πρόγραμμα. Άν όχι, γράψτε στο Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: LyX needs to be restarted!
el: Πρέπει να γίνει επανεκκίνηση του LyX!

en: LyX normally doesn't update the cursor position if you move the scrollbar. Set to true if you'd prefer to always have the cursor on screen.
el: Κανονικά το LyX  δεν ενημερώνει τη θέση του δρομέα με την κύλιση της μπάρας. Θέστε το αληθές εάν προτιμάτε να έχετε πάντα τον δρομέα στην οθόνη.

en: LyX will place its temporary directories in this path. They will be deleted when you quit LyX.
el: Το LyX θα τοποθετήσει τους προσωρινούς φακέλους σε αυτό το μονοπάτι. Θα διαγραφούν μόλις κλείσετε το LyX.

en: LyX-Code
el: Κώδικας-LyX

en: LyX: Attempting to save document %1$s
el: LyX: Προσπάθεια αποθήκευσης εγγράφου %1$s

en: LyX: Creating directory %1$s
el: LyX: Κατασκευή φακέλου %1$s

en: LyX: reconfiguring user directory
el: LyX: επαναρύθμιση φακέλου χρήστη

en: M&ultirow
el: &Πολλαπλή γραμμή

en: Mac OS X specific setting for use with emacs bindings. Takes effect next time LyX is launched.
el: Ειδική ρύθμιση Mac OS X για emacs. Ενεργοποιείται κατόπιν επανεκκίνησης του LyX.

en: Macro Definition
el: Ορισμός Μακροεντολής

en: Macro: %1$s
el: Μακροεντολή: %1$s

en: Macro|o
el: Μακροεντολή|κ

en: Mail
el: Ταχυδρομείο

en: Main Author
el: Βασικός Συγγραφέας

en: Main Language Short Title
el: Σύντομος Τίτλος Κύριας Γλώσσας

en: Main Language Text
el: Κείμενο Κύριας Γλώσσας

en: Main Matter
el: Κυρίως Τμήμα

en: Main file only
el: Μόνο το βασικό αρχείο

en: Main text:
el: Κύριο κείμενο:

en: MainText
el: Κυρίως Κείμενο

en: Mainline
el: Βασική γραμμή

en: Mainline:
el: Βασική γραμμή:

en: Maintain aspect ratio with largest dimension
el: Διατήρηση λόγου διαστάσεων ως προς τη μεγαλύτερη διάσταση

en: Make CV Title
el: Κατασκευή Τίτλου Βιογραφικού

en: Make First Non-Optional Into Optional Argument
el: Μετατροπή Πρώτου Ορίσματος από Μη σε Προαιρετικό

en: Make Last Optional Into Non-Optional Argument
el: Μετατροπή Τελευταίου Ορίσματος από Προαιρετικό σε Μη

en: Make first non-optional into optional argument
el: Μετατροπή πρώτου ορίσματος από μη σε προαιρετικό

en: Make last optional into non-optional argument
el: Μετατροπή τελευταίου ορίσματος από προαιρετικό σε μη

en: Make spaces in strings visible by a special symbol
el: Τα διαστήματα εντός αλφαριθμητικών να είναι ορατά με ειδικό σύμβολο

en: Make spaces visible by a special symbol
el: Τα διαστήματα να είναι ορατά με ειδικό σύμβολο

en: Malay
el: Μαλαισιανά

en: Marginal Note|M
el: Σημείωση Περιθωρίου|ω

en: Marginal notes
el: Σημειώσεις περιθωρίου

en: Marginnote
el: Σημείωση_περιθωρίου

en: Mark end of paragraphs on screen with a pilcrow character.
el: Σημείωση τέλους παραγράφων στην οθόνη με ειδικό χαρακτήρα.

en: Mark misspelled words with a underline.
el: Υπογράμμιση ανορθόγραφων λέξεων.

en: Mark off
el: Σημάδι ενεργοποιημένο

en: Mark on
el: Σημάδι απενεργοποιημένο

en: Mark removed
el: Το σημάδι αφαιρέθηκε

en: Mark set
el: Το σημάδι τοποθετήθηκε

en: Master Document
el: Κύριο Έγγραφο

en: Master Document Output
el: Έξοδος Κύριου Εγγράφου

en: Master document
el: Κύριο έγγραφο

en: Master's perspective
el: Προοπτική κυρίου εγγράφου

en: Match delimiter types
el: Ταύτιση τύπων διαχωριστικού

en: Math
el: Μαθηματικά

en: Math &image scaling:
el: Κλιμάκωση &εικόνας μαθηματικών:

en: Math Bold Series|B
el: Έντονη Μαθηματική Σειρά|ν

en: Math Calligraphic Family|C
el: Καλλιγραφική Οικογένεια Μαθηματικών|λ

en: Math Delimiter
el: Μαθηματικό Διαχωριστικό

en: Math Fraktur Family|F
el: Fraktur Οικογένεια Μαθηματικών|κ

en: Math Macro: \%1$s
el: Μαθηματική Μακροεντολή: \%1$s

en: Math Macros
el: Μαθηματικές Μακροεντολές

en: Math Matrix
el: Μαθηματικό Μητρείο

en: Math Normal Font|N
el: Κανονική Γραμματοσειρά Μαθηματικών|Μ

en: Math Options
el: Επιλογές Μαθηματικών

en: Math Panels
el: Πάνελ Μαθηματικών

en: Math Roman Family|R
el: Roman Οικογένεια Μαθηματικών|ο

en: Math Sans Serif Family|S
el: Sans Serif Οικογένεια Μαθηματικών|γ

en: Math editor
el: Επεξεργαστής μαθηματικών

en: Math editor mode
el: Κατάσταση λειτουργίας επεξεργαστή μαθηματικών

en: Math macros
el: Μακροεντολές μαθηματικών

en: Math spacings
el: Διαστήματα μαθηματικών

en: MathLetters
el: Μαθηματικά Γράμματα

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
el: Μαθηματικά Αλφαριθμητικά Σύμβολα

en: Mathematical Operators
el: Μαθηματικοί Τελεστές

en: Mathematical Symbols
el: Μαθηματικά Σύμβολα

en: Mathematics Subject Classification number:
el: Αριθμός Ταξινόμησης Μαθηματικών Θεμάτων:

en: Maths
el: Μαθηματικά

en: Math|M
el: Μαθηματικά|Μ

en: Math|h
el: Μαθηματικά|θ

en: Matrix...|x
el: Μητρείο...|Μ

en: Max. Width
el: Μέγ. Πλάτος

en: Maximal height of image in output
el: Μέγιστο ύψος εικόνας στην έξοδο

en: Maximal number of lastfiles. Up to %1$d can appear in the file menu.
el: Μέγιστος αριθμός πρόσφατων αρχείων. Έως %1$d μπορούν να εμφανίζονται στο μενού αρχείων.

en: Maximal width of image in output
el: Μέγιστο πλάτος εικόνας στην έξοδο

en: Maximum a&ge (in days):
el: Μέ&γιστη ηλικία (σε ημέρες):

en: Meaning
el: Σημασία

en: Medium
el: Μεσαία

en: Medium Space|M
el: Μεσαίο Διάστημα|Μ

en: Medium skip
el: Μεσαίο κενό

en: Medium space	\:
el: Μεσαίο διάστημα	\:

en: Menu Separator
el: Διαχωριστικό Μενού

en: Menu Separator|M
el: Διαχωριστικό Μενού|χ

en: Menus
el: Μενού

en: Merge Changes
el: Συγχώνευση Αλλαγών

en: Merge Changes...|M
el: Συγχώνευση Αλλαγών...|Σ

en: Merge cells of different columns
el: Συγχώνευση κελιών διαφορετικών στηλών

en: Merge cells of different rows
el: Συγχώνευση κελιών διαφορετικών γραμμών

en: Merge changes
el: Συγχώνευση αλλαγών

en: Methods
el: Μέθοδοι

en: Methods used in your work
el: Μέθοδοι που χρησιμοποιήθηκαν στην εργασία σας

en: Middle
el: Μέση

en: Middle|M
el: Μέση|Μ

en: Middle|i
el: Μέση|Μ

en: Mini Template
el: Μίνι Πρότυπο

en: Minimum characters for words that should be completed
el: Ελάχιστος αριθμός χαρακτήρων για λέξεις που πρέπει να συμπληρωθούν

en: Miscellaneous
el: Διάφορα

en: Miscellaneous (extended)
el: Διάφορα (εκτεταμένο)

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
el: Διάφορα Μαθηματικά Σύμβολα-Α

en: Miscellaneous Symbols
el: Διάφορα Σύμβολα

en: Miscellaneous Technical
el: Διάφορα Τεχνικά

en: Missing Figure
el: Λείπει Εικόνα

en: Missing File
el: Λείπει αρχείο

en: Missing \end_inset at this point.
el: Λείπει \end_inset σε αυτό το σημείο.

en: Missing \end_inset at this point:
el: Λείπει \end_inset σε αυτό το σημείο:

en: Missing argument
el: Λείπει όρισμα

en: Missing command string after --execute switch
el: Λείπει συμβολοσειρά εντολής μετά τον διακόπτη --execute

en: Missing destination filename after --export-to switch
el: Λείπει όνομα αρχείου προορισμού μετά τον διακόπτη --export-to

en: Missing directory for -sysdir switch
el: Λείπει φάκελος για τον διακόπτη -sysdir

en: Missing directory for -userdir switch
el: Λείπει φάκελος για τον διακόπτη -userdir

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --export switch
el: Λείπει τύπος αρχείου [π.χ. latex, ps...] μετά τον διακόπτη --export

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --export-to switch
el: Λείπει τύπος αρχείου [π.χ. latex, ps...] μετά τον διακόπτη --export-to

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --import switch
el: Λείπει τύπος αρχείου [π.χ. latex, ps...] μετά τον διακόπτη --import

en: Missing filename for --import
el: Λείπει όνομα αρχείου για --import

en: Missing filename for this operation.
el: Λείπει όνομα αρχείου για αυτή την ενέργεια.

en: Missing user LyX directory
el: Λείπει ο φάκελος LyX του χρήστη

en: Mobile
el: Κινητό

en: Mobile phone number
el: Αριθμός κινητού τηλεφώνου

en: Mobile:
el: Κινητό:

en: Mode
el: Κατάσταση

en: Mode Specification|S
el: Ορισμός Κατάστασης|Κ

en: Module not available
el: Η μονάδα δεν είναι διαθέσιμη

en: Module not found
el: Η μονάδα δε βρέθηκε

en: Module not found!
el: Η μονάδα δεν βρέθηκε!

en: Module provided by document class.
el: Η μονάδα παρέχεται από την κλάση του εγγράφου.

en: Modules
el: Μονάδες

en: Mongolian
el: Μογγολικά

en: More
el: Περισσότερα

en: More Color Box Options
el: Περισσότερες Επιλογές Κουτιού Χρωμάτων

en: More Giant
el: Τερατώδες

en: More Giant Snippet
el: Τερατώδες Απόσπασμα

en: More Languages ...|M
el: Περισσότερες Γλώσσες...|σ

en: More Parameters
el: Περισσότερες Παράμετροι

en: More...|M
el: Περισσότερα...|σ

en: Most Giant
el: Εξωπραγματικό

en: Most Giant Snippet
el: Εξωπραγματικό Απόσπασμα

en: Mother Tongue:
el: Μητρική Γλώσσα:

en: MotherTongue
el: Μητρική Γλώσσα

en: Mouse
el: Ποντίκι

en: Move Paragraph Down|v
el: Μετακίνηση Παραγράφου Κάτω|τ

en: Move Paragraph Up|o
el: Μετακίνηση Παραγράφου Πάνω|ω

en: Move Row Down
el: Μετακίνηση Γραμμής Κάτω

en: Move Row Up
el: Μετακίνηση Γραμμής Πάνω

en: Move Section Down|D
el: Μετακίνηση Τμήματος Κάτω|Κ

en: Move Section Down|w
el: Μετακίνηση Τμήματος Κάτω|Κ

en: Move Section Up|U
el: Μετακίνηση Τμήματος Πάνω|Π

en: Move column right
el: Μετακίνηση στήλης δεξιά

en: Move row down
el: Μετακίνηση γραμμής κάτω

en: Move selected item down by one
el: Μετακίνηση επιλεγμένου αντικειμένου κάτω κατά ένα

en: Move selected item up by one
el: Μετακίνηση επιλεγμένου αντικειμένου πάνω κατά ένα

en: Move the selected citation down (Ctrl-Down)
el: Μετακίνηση της επιλεγμένης παραπομπής κάτω (Ctrl-Κάτω)

en: Move the selected citation up (Ctrl-Up)
el: Μετακίνηση της επιλεγμένης παραπομπής πάνω (Ctrl-Πάνω)

en: Mu&lticolumn
el: Πολλαπλών &στηλών

en: Multi-page Table|g
el: Πίνακας Πολλαπλών Σελίδων|δ

en: Multi-page table alignment
el: Στοίχιση πίνακα πολλαπλών σελίδων

en: Multicolumn|M
el: Πολλαπλές Στήλες|λ

en: Multicolumn|u
el: Πολλαπλών Στηλών|λ

en: Multilingual Captions
el: Πολυγλωσσικές Λεζάντες

en: Multiple Columns
el: Πολλαπλές Στήλες

en: Multirow|u
el: Πολλαπλών Γραμμών|μ

en: Multirow|w
el: Πολλαπλών Γραμμών|Γ

en: Musical Symbols
el: Μουσικά Σύμβολα

en: My Address
el: Η Διεύθυνσή μου

en: My Logo
el: Το Λογότυπό μου

en: My Logo:
el: Το Λογότυπό μου:

en: NDB reference
el: Αναφορά NDB

en: NDB reference:
el: Αναφορά NDB:

en: Name
el: Όνομα

en: Name (First Name)
el: Όνομα (Μικρό Όνομα)

en: Name (Surname)
el: Όνομα (Επώνυμο)

en: Name (footer):
el: Όνομα (υποσέλιδο):

en: Name associated with the URL
el: Όνομα συσχετισμένο με το URL

en: Name of the Avatar
el: Όνομα του Άβαταρ

en: Name of the author
el: Το όνομα του συγγραφέα

en: Name of the conference
el: Όνομα συνεδρίου

en: Name of the language
el: Το όνομα της γλώσσας

en: Name of the list style
el: Όνομα του στυλ λίστας

en: Name of the new box type
el: Όνομα τύπου του νέου κουτιού

en: Name of the social network
el: Όνομα κοινωνικού δικτύου

en: Name of the style
el: Όνομα του στυλ

en: Name/Title
el: Όνομα/Τίτλος

en: Name:
el: Όνομα:

en: Named Theorem
el: Επώνυμο Θεώρημα

en: Named Theorem.
el: Επώνυμο Θεώρημα.

en: Narrative
el: Αφηγηματικό

en: Nationality
el: Εθνικότητα

en: Nationality:
el: Εθνικότητα:

en: Navigate Back|B
el: Πλοήγηση Πίσω|Π

en: Navigate back
el: Πλοήγηση πίσω

en: Navigate|N
el: Πλοήγηση|Π

en: Negative Relations (extended)
el: Αρνητικές Σχέσεις (εκτεταμένες)

en: Negative Thin Space|N
el: Αρνητικό Λεπτό Διάστημα|ρ

en: Negative relations (extended)
el: Αρνητικές σχέσεις (εκτεταμένες)

en: Negative space	\!
el: Αρνητικό διάστημα	\!

en: New Box Options
el: Επιλογές Νέου Κουτιού

en: New Color Box Type
el: Τύπος Νέου Κουτιού Χρώματος

en: New Note:
el: Νέα σημείωση:

en: New Overlay:
el: Νέα Επίστρωση:

en: New Page
el: Νέα Σελίδα

en: New Page|N
el: Νέα Σελίδα|Ν

en: New Slide:
el: Νέα Διαφάνεια:

en: New Window|W
el: Νέο Παράθυρο|ο

en: New document
el: Νέο έγγραφο

en: New from Template...|m
el: Νέο από Πρότυπο...|ρ

en: New:
el: Νέο:

en: New|N
el: Νέο|Ν

en: Next &Error
el: Επόμενο &Σφάλμα

en: Next &Warning
el: Επόμενη &Προειδοποίηση

en: Next Address:
el: Επόμενη Διεύθυνση:

en: Next Change|C
el: Επόμενη Αλλαγή|Α

en: Next Cross-Reference|N
el: Επόμενη Ενδο-Αναφορά|δ

en: Next Cross-Reference|R
el: Επόμενη Ενδο-Αναφορά|φ

en: Next Note|N
el: Επόμενη Σημείωση|Σ

en: Next change
el: Επόμενη αλλαγή

en: Next command
el: Επόμενη εντολή

en: Next note
el: Επόμενη σημείωση

en: NextAddress
el: Επόμενη Διεύθυνση

en: No
el: Όχι

en: No &frames around links
el: Όχι &πλαίσια γύρω από δεσμούς

en: No Action Defined!
el: Δεν ορίστηκε καμία ενέργεια!

en: No Citation in Scope!
el: Καμιά Βιβλιογραφική Αναφορά στο Εύρος Εφαρμογής!

en: No Group
el: Καμία Ομάδα

en: No Quote in Scope!
el: Καμιά Παράθεση εντός Εύρους!

en: No affiliation
el: Χωρίς προέλευση

en: No bibliography defined!
el: Δεν ορίστηκε βιβλιογραφία!

en: No buffer for file: %1$s.
el: Κανένα buffer για το αρχείο: %1$s.

en: No change
el: Καμία αλλαγή

en: No citations selected!
el: Δεν επιλέχτηκε καμιά παραπομπή!

en: No conversion of %1$s is needed after all
el: Δεν απαιτείται μετατροπή του %1$s

en: No debugging messages
el: Κανένα μήνυμα εκσφαλμάτωσης

en: No dialect
el: Καμία διάλεκτος

en: No file found!
el: Δε βρέθηκε κανένα αρχείο!

en: No font change defined.
el: Δεν ορίστηκε καμία αλλαγή γραμματοσειράς.

en: No frame
el: Κανένα πλαίσιο

en: No further redo information
el: Όχι άλλες πληροφορίες επανάληψης

en: No further undo information
el: Όχι άλλες πληροφορίες αναίρεσης

en: No hline to delete
el: Δεν υπάρχει hline για διαγραφή

en: No image
el: Δεν υπάρχει εικόνα

en: No information for converting %1$s format files to %2$s.
    Define a converter in the preferences.
el: Καμιά πληροφορία μετατροπής αρχείων φόρμας %1$s σε %2$s.
    Ορίστε έναν μετατροπέα στις προτιμήσεις.

en: No information for editing %1$s
el: Καμιά πληροφορία για την επεξεργασία του %1$s

en: No information for exporting the format %1$s.
el: Δεν υπάρχουν πληροφορίες για την εξαγωγή της μορφής %1$s.

en: No information for importing the format %1$s.
el: Καμιά πληροφορία για την εισαγωγή του τύπου %1$s.

en: No information for viewing %1$s
el: Καμία πληροφορία για την προβολή του %1$s

en: No language
el: Καμία γλώσσα

en: No lyx2lyx error log file found.
el: Δεν βρέθηκε κανένα αρχείο ημερολογίου lyx2lyx.

en: No math
el: Χωρίς μαθηματικά

en: No more insets
el: Όχι άλλα ενθέματα

en: No number
el: Κανένας αριθμός

en: No open document(s) in which to search
el: Κανένα ανοιχτό έγγραφο για εκτέλεση αναζήτησης

en: No output file was generated.
el: Δεν δημιουργήθηκε αρχείο εξόδου.

en: No system directory
el: Δεν υπάρχει φάκελος συστήματος

en: No textclass is found
el: Δε βρέθηκε καμία κλάση κειμένου

en: No thesaurus available for this language!
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμος θησαυρός για αυτή τη γλώσσα!

en: No user LyX directory. Exiting.
el: Κανένας φάκελος LyX του χρήστη. Έξοδος.

en: No user directory
el: Δεν υπάρχει φάκελος χρήστη

en: No valid math formula
el: Καμία έγκυρη μαθηματική φόρμουλα

en: No version control log file found.
el: Δεν βρέθηκε κανένα αρχείο ημερολογίου ελέγχου έκδοσης.

en: No vline to delete
el: Δεν υπάρχει vline για διαγραφή

en: No year
el: Χωρίς έτος

en: No, &Keep Changes
el: Όχι, &Διατήρηση Αλλαγών

en: Nomenclature
el: Επιστημονική Ορολογία

en: Nomenclature Entries
el: Καταχωρήσεις Ονοματολογίας

en: Nomenclature Entry...|y
el: Καταχώρηση Επιστημονικής Ορολογίας|Ο

en: Nomenclature Settings
el: Ρυθμίσεις Επιστημονικής Ορολογίας

en: Nomenclature Symbol:
el: Σύμβολο Επιστημονικής Ορολογίας:

en: Nomenclature settings
el: Ρυθμίσεις επιστημονικής ορολογίας

en: Nomenclature[[output]]
el: Επιστημονική Ορολογία[[output]]

en: Nomenclature|N
el: Επιστημονική Ορολογία|Ε

en: None
el: Κανένα

en: None[[language package]]
el: Κανένα[[γλωσσικό πακέτο]]

en: Nordic languages (CP 865)
el: Νορβηγικών Γλωσσών (CP 865)

en: Normal
el: Κανονικό

en: Normal-sized Icons
el: Κανονικά Εικονίδια

en: North Sami
el: Βόρεια Λαπωνικά

en: Not Found
el: Δεν βρέθηκε

en: Not a valid LaTeX length expression or skip amount.
el: Άκυρη έκφραση μήκους LaTeX ή μεγέθους παράκαμψης.

en: Not shown.
el: Μη εμφανιζόμενο.

en: Notation
el: Σημειογραφία

en: Notation \thenotation.
el: Σημειoγραφία \thenotation.

en: Notation \thetheorem.
el: Σημειογραφία \thetheorem.

en: Notation*
el: Σημειογραφία*

en: Notation.
el: Σημειογραφία.

en: Note
el: Σημείωση

en: Note #.
el: Σημείωση #.

en: Note Options
el: Επιλογές Σημείωσης

en: Note Settings
el: Ρυθμίσεις Σημειώσεων

en: Note Settings...|N
el: Ρυθμίσεις Σημειώσεων...|θ

en: Note \arabic{theorem}
el: Σημείωση \arabic{theorem}

en: Note \thenote.
el: Σημείωση \thenote.

en: Note \thetheorem.
el: Σημείωση \thetheorem.

en: Note to Editor:
el: Σημείωση προς Εκδότη:

en: Note*
el: Σημείωση*

en: Note-
el: Σημείωση-

en: Note.
el: Σημείωση.

en: Note. ---
el: Σημείωση.---

en: Note:
el: Σημείωση:

en: NoteToEditor
el: Σημείωση Προς Εκδότη

en: Notes
el: Σημειώσεις

en: Note|N
el: Σημείωση|η

en: Nothing to do
el: Τίποτα να κάνω

en: Nothing to search
el: Τίποτα για αναζήτηση

en: Noun
el: Ουσιαστικό

en: Noun %1$s,
el: Ουσιαστικό %1$s,

en: Number
el: Αριθμός

en: Number %1$s
el: Αριθμός %1$s

en: Number Equations by Section
el: Αρίθμηση Εξισώσεων ανά Τμήμα

en: Number Figures by Section
el: Αριθμός Εικόνων ανά Τμήμα

en: Number Forms
el: Αριθμητικές Φόρμες

en: Number Tables by Section
el: Αρίθμηση Πινάκων ανά Τμήμα

en: Number This Line|u
el: Αρίθμηση Τρέχουσας Γραμμής|ρ

en: Number Whole Formula|N
el: Αρίθμηση Σύνολης Φόρμουλας|Α

en: Number of Columns
el: Αριθμός Στηλών

en: Number of columns
el: Αριθμός στηλών

en: Number of levels
el: Αριθμός επιπέδων

en: Number of lines
el: Αριθμός γραμμών

en: Number of rows
el: Αριθμός γραμμών

en: Number of slide where the context below the pause gets visible
el: Αριθμός διαφάνειας όπου γίνεται ορατό το περιεχόμενο κάτω από την παύση

en: Number of the category
el: Αριθμός της κατηγορίας

en: Numbered
el: Αριθμημένο

en: Numbered Example (multiline)
el: Αριθμημένο Παράδειγμα (πολλαπλές γραμμές)

en: Numbered Examples (consecutive)
el: Αριθμημένα Παραδείγματα (συνεχόμενα)

en: Numbered Formula|N
el: Αριθμημένη Φόρμουλα|Α

en: Numbered list
el: Αριθμημένη λίστα

en: Numbering & TOC
el: Αρίθμηση & Πίνακας Περιεχομένων

en: Numbering Scheme
el: Σχέδιο Αρίθμησης

en: Numbers theorems and the like by section (i.e., the counter is reset at each section start).
el: Αριθμεί τα θεωρήματα και τα λοιπά ανά τμήμα (δηλ., ο μετρητής αρχικοποιείται στην αρχή κάθε τμήματος).

en: O&pen new group...
el: Άνοι&γμα νέας ομάδας...

en: O&ption:
el: &Επιλογή:

en: O&ptions
el: Επι&λογές

en: O&ptions:
el: &Επιλογές:

en: O&uter:
el: Ε&ξωτερικό:

en: Objectname
el: Όνομα Αντικειμένου

en: Of&fset:
el: Από&κλιση:

en: Off
el: Εκτός λειτουργίας

en: Old:
el: Παλιό:

en: On
el: Ανοικτό

en: On Page <Page>|O
el: Στη Σελίδα <Σελίδα>|τ

en: On Slides
el: Στις Διαφάνειες

en: On which side should line numbers be printed?
el: Σε ποια πλευρά να εκτυπώνονται οι αριθμοί γραμμών;

en: One word
el: Μία λέξη

en: OneHalf
el: Μιάμιση

en: Online ID:
el: Online Ταυτότητα:

en: Online citation
el: Παραπομπή εντός κειμένου

en: Online cite
el: Παραπομπή εντός κειμένου

en: Only
el: Μόνο

en: Only on slides
el: Μόνο σε διαφάνειες

en: Only one column
el: Μόνο μία στήλη

en: Only one row
el: Μόνο μία γραμμή

en: Only true or false is allowed.
el: Επιτρέπεται μόνο αληθές ή ψευδές.

en: Op&tions:
el: &Επιλογές:

en: Open All Notes|A
el: Άνοιγμα Όλων των Ενθέτων|ο

en: Open Databases?
el: Άνοιγμα Βάσης Δεδομένων;

en: Open Inset|O
el: Άνοιγμα Ενθέματος|θ

en: Open Recent|t
el: Άνοιγμα Πρόσφατου|σ

en: Open document
el: Άνοιγμα εγγράφου

en: Open documents in &tabs
el: Άνοιγμα εγγράφων σε &καρτέλες

en: Open the LaTeX Log File dialog
el: Άνοιγμα του διαλόγου Αρχείου Ημερολογίου LaTeX

en: Open...|O
el: Άνοιγμα|μ

en: OpenDocument spreadsheet
el: Φύλλο εργασίας OpenDocument

en: Opening
el: Άνοιγμα

en: Opening child document %1$s...
el: Άνοιγμα εγγράφου παιδιού %1$s...

en: Opening document %1$s...
el: Άνοιγμα εγγράφου %1$s...

en: Opening help file %1$s...
el: Άνοιγμα αρχείου βοήθειας %1$s...

en: Opening:
el: Άνοιγμα:

en: Operators
el: Τελεστές

en: Operators (extended)
el: Τελεστές (εκτεταμένο)

en: Opt&ions:
el: &Επιλογές:

en: Optical Character Recognition
el: Οπτική Αναγνώριση Χαρακτήρων

en: Option to specify the dimensions of the print paper.
el: Επιλογή καθορισμού διαστάσεων χαρτιού εκτύπωσης.

en: Option-
el: Επιλογή-

en: Optional Line Break|B
el: Προαιρετική Αλλαγή Γραμμής|Π

en: Optional address line
el: Προαιρετική γραμμή διεύθυνσης

en: Optional argument for the address
el: Προαιρετική παράμετρος για τη διεύθυνση

en: Optional argument for the author
el: Προαιρετικό όρισμα για τον συγγραφέα

en: Optional argument for the e-mail
el: Προαιρετική παράμετρος για το e-mail

en: Optional arguments for this list (see paralist manual)
el: Προαιρετικές παράμετροι για αυτή τη λίστα (δείτε εγχειρίδιο paralist)

en: Optional name
el: Προαιρετικό όνομα

en: Optional paper size flag (-paper) for some DVI viewers
el: Προαιρετική σημαία μεγέθους χαρτιού (-paper) για μερικούς προβολείς DVI

en: Optional photo for biography
el: Προαιρετική φωτογραφία για βιογραφία

en: Optional vertical offset
el: Προαιρετική κατακόρυφη απόκλιση

en: Optional width
el: Προαιρετικό πλάτος

en: Options
el: Επιλογές

en: Options:
el: Επιλογές:

en: Options:
el: Επιλογές:

en: Or&igin:
el: Σημείο αναφοράς:

en: Ori&gin:
el: &Κέντ&ρο:

en: Origin
el: Προέλευση

en: Other (
el: Άλλα (

en: Other Lists
el: Άλλες Λίστες

en: Other Options
el: Άλλες Επιλογές

en: Other Toolbars
el: Άλλες Γραμμές Εργαλείων

en: Other root	\root
el: Άλλη ρίζα	\root

en: Outer (default)
el: Εξωτερικό (προκαθορισμένο)

en: Outline
el: Περίγραμμα

en: Output
el: Έξοδος

en: Output &line length:
el: &Μήκος γραμμής στην έξοδο:

en: Output Format
el: Τύπος Εξόδου

en: Output Size
el: Μέγεθος εξόδου

en: Output is empty
el: Η έξοδος είναι κενή

en: Oval frame, thick
el: Οβάλ πλαίσιο, παχύ

en: Oval frame, thin
el: Οβάλ πλαίσιο, λεπτό

en: Oval, Thick|v
el: Οβάλ, Παχύ|χ

en: Oval, Thin|a
el: Οβάλ, Λεπτό|Ο

en: Overlay
el: Επίστρωση

en: Overlay Specification|S
el: Ορισμός Επικάλυψης|Ο

en: Overlays
el: Επικαλύψεις

en: Overprint
el: Εκτεταμένη εκτύπωση

en: Overprint Area Width
el: Πλάτος περιοχής εκτεταμένης εκτύπωσης

en: Override the language used for the spellchecker
el: Παράκαμψη της γλώσσας του ελεγκτή ορθογραφίας

en: Overwrite &all
el: Αντικατάσταση ό&λων

en: Overwrite document?
el: Αντικατάσταση εγγράφου;

en: Overwrite external file?
el: Αντικατάσταση εξωτερικού αρχείου;

en: Overwrite file?
el: Αντικατάσταση αρχείου;

en: Overwrite modified file?
el: Αντικατάσταση τροποποιημένου αρχείου;

en: P&rocessor:
el: Επε&ξεργαστής:

en: P.S.:
el: ΥΓ:

en: PACS numbers:
el: Αριθμοί PACS:

en: PDB reference
el: Αναφορά PDB

en: PDF (Circle)
el: PDF (Κύκλος)

en: PDF (Margin)
el: PDF (Περιθώριο)

en: PDF (graphics)
el: PDF (γραφικά)

en: PDF Comments
el: Σχόλια PDF

en: PDF Form
el: PDF Φόρμα

en: PDF Form Parameters
el: Παράμετροι PDF Φόρμας

en: PDF Properties
el: Ιδιότητες PDF

en: PDF author
el: Συγγραφέας PDF

en: PDF author:
el: Συγγραφέας PDF:

en: PDF comments|D
el: Σχόλια PDF|χ

en: PDF form
el: PDF φόρμα

en: PDF forms|o
el: Φόρμες PDF|Φ

en: PDF pages
el: Σελίδες PDF

en: PDF-Annotation
el: PDF-Σημειογραφία

en: PDF-Comment setup options
el: Επιλογές ρύθμισης PDF-σχόλιου

en: PDF-Margin
el: PDF-Περιθώριo

en: PDF-comment
el: PDF-σχόλιο

en: PDF-comment style:
el: Στυλ PDF-σχόλιου:

en: PDFComment Options
el: PDF-Επιλογές Σχολίων

en: PROOF.
el: ΑΠΟΔΕΙΞΗ.

en: PS
el: ΥΓ

en: Package
el: Πακέτο

en: Package not available
el: Πακέτο μη διαθέσιμο

en: Page
el: Σελίδα

en: Page &break on current row
el: Αλλαγή &σελίδας στην τρέχουσα γραμμή

en: Page &style:
el: Στυλ σε&λίδων:

en: Page Break
el: Αλλαγή Γραμμής

en: Page Break|a
el: Αλλαγή Σελίδας|Σ

en: Page Height %
el: Ύψος Σελίδας %

en: Page Layout
el: Διάταξη Σελίδας

en: Page Margins
el: Περιθώρια Σελίδας

en: Page Number
el: Αριθμός Σελίδας

en: Page Width %
el: Πλάτος Σελίδας %

en: Page headings
el: Επικεφαλίδες σελίδας

en: Page:
el: Σελίδα:

en: Page:
el: Σελίδα:

en: Paper Format
el: Μορφή Χαρτιού

en: Paper si&ze:
el: Μέγε&θος χαρτιού:

en: Paper t&ype:
el: &Τύπος χαρτιού:

en: Paragraph
el: Παράγραφος

en: Paragraph ##
el: Παράγραφος ##

en: Paragraph Break|B
el: Αλλαγή Παραγράφου|Π

en: Paragraph Lists (paralist)
el: Λίστες Παραγράφου (paralist)

en: Paragraph Separation
el: Διαχωρισμός Παραγράφου

en: Paragraph Settings
el: Ρυθμίσεις Παραγράφου

en: Paragraph Settings...|P
el: Ρυθμίσεις Παραγράφου...|Π

en: Paragraph Start
el: Αρχή Παραγράφου

en: Paragraph layout set
el: Σύνολο διατάξεων παραγράφων

en: Paragraph settings
el: Ρυθμίσεις παραγράφου

en: Paragraph's &Default
el: Προεπιλεγμένες Ρυθμίσεις &Παραγράφου

en: Paragraph*
el: Παράγραφος*

en: Parameter %1$s:
el: Παράμετρος %1$s:

en: Parameters starting with '%1$s': %2$s
el: Παράμετροι που ξεκινούν με '%1$s': %2$s

en: Parenthetical
el: Παρενθετικό

en: Part
el: Μέρος

en: Part Title
el: Τίτλος Μέρους

en: Part \thepart
el: Μέρος \thepart

en: Part*
el: Μέρος*

en: Pass content of the `Label' field literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
el: Άμεση μεταφορά περιεχομένου του πεδίου 'Ετικέτα-Label' στο LaTeX. Τσεκάρετε για να μπείτε στον κώδικα LaTeX.

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Paste Recent|e
el: Επικόλληση Πρόσφατου|λ

en: Paste Special
el: Ειδική Επικόλληση

en: Paste as EMF
el: Επικόλληση ως EMF

en: Paste as JPEG
el: Επικόλληση ως JPEG

en: Paste as LinkBack PDF
el: Επικόλληση ως LinkBack PDF

en: Paste as PDF
el: Επικόλληση ως PDF

en: Paste as PNG
el: Επικόλληση ως PNG

en: Paths
el: Μονοπάτια

en: Pause
el: Παύση

en: Pause number
el: Αριθμός παύσης

en: Peer Review Title
el: Τίτλος Ομότιμης Αξιολόγησης

en: Percentage to scale by in LyX
el: Ποσοστό κλιμάκωσης στο LyX

en: Perform a case-sensitive search
el: Αναζήτηση με διάκριση πεζών-κεφαλαίων

en: Personal Info
el: Προσωπικές Πληροφορίες

en: Phantom|P
el: Φάντασμα|Φ

en: Phone
el: Τηλέφωνο

en: Phone Type
el: Τύπος Τηλεφώνου

en: Phone:
el: Τηλέφωνο:

en: Phonetic Symbols
el: Φωνητικά Σύμβολα

en: Phonetic Symbols|P
el: Φωνητικά Σύμβολα|Φ

en: Photo
el: Φωτογραφία

en: Photo:
el: Φωτογραφία:

en: Phrase Text
el: Κείμενο Φράσης

en: Physics and Astronomy Classification System number:
el: Αριθμός Συστήματος Ταξινόμησης Φυσική και Αστρονομίας:

en: Picture
el: Εικόνα

en: Picture:
el: Εικόνα:

en: Place
el: Τόπος

en: Place Figure here:
el: Τοποθέτηση Εικόνας εδώ:

en: Place Table here:
el: Τοποθέτηση Πίνακα εδώ:

en: Place:
el: Θέση:

en: PlaceFigure
el: Θέση Εικόνας

en: PlaceTable
el: Θέση Πίνακα

en: Placement
el: Τοποθέτηση

en: Plain Keywords
el: Απλές Λέξεις Κλειδιά

en: Plain Keywords:
el: Απλές Λέξεις Κλειδιά:

en: Plain Layout
el: Απλή Διάταξη

en: Plain Quotation Mark|Q
el: Απλό Σήμα Εισαγωγικών|Α

en: Plain Separator|P
el: Απλό Διαχωριστικό|Α

en: Plain Text, Join Lines
el: Απλό Κείμενο, Ένωση Γραμμών

en: Plain Text, Join Lines...|J
el: Απλό Κείμενο, Ένωση Γραμμών|ν

en: Plain Text, Join Lines|J
el: Απλό Κείμενο, Ένωση Γραμμών|ν

en: Plain Text...|T
el: Απλό Κείμενο...|Α

en: Plain Text|T
el: Απλό Κείμενο|π

en: Plain Title:
el: Απλός Τίτλος:

en: Plain text
el: Απλό κείμενο

en: Plain text (catdvi)
el: Απλό κείμενο (catdvi)

en: Plain text (chess output)
el: Απλό κείμενο (έξοδος chess)

en: Plain text (ps2ascii)
el: Απλό κείμενο (ps2ascii)

en: Plain text (pstotext)
el: Απλό κείμενο (pstotext)

en: Plain text|a
el: Απλό κείμενο|Α

en: Please specify a LaTeX length expression or a skip amount (%1$s)
el: Ορίστε μια έκφραση μήκους LaTeX ή ένα διάστημα υπερπήδησης (%1$s)

en: Please specify a LaTeX length expression.
el: Παρακαλώ ορίστε μια έκφραση μήκους LaTeX.

en: Please specify an integer value.
el: Παρακαλώ ορίστε μια  ακέραια τιμή.

en: Please specify one of %1$s.
el: Παρακαλώ ορίστε ένα από %1$s.

en: Please specify one or more of '%1$s'.
el: Παρακαλώ ορίστε ένα ή περισσότερα από '%1$s'.

en: Please specify true or false.
el: Παρακαλώ ορίστε αληθές ή ψευδές.

en: Please, preview the document first.
el: Παρακαλούμε, προεπισκοπήστε πρώτα το έγγραφο.

en: Polish
el: Πολωνικά

en: Polish Article (MW Bundle)
el: Πολωνικό Άρθρο (MW Bundle)

en: Polish Book (MW Bundle)
el: Πολωνικό Βιβλίο (MW Bundle)

en: Polish Report (MW Bundle)
el: Πολωνική Αναφορά (MW Bundle)

en: Portrait Slide
el: Κατακόρυφη Διαφάνεια

en: Portuguese
el: Πορτογαλικά

en: Portuguese (Brazil)
el: Πορτογαλικά (Βραζιλία)

en: Post Scriptum
el: Υστερόγραφο

en: Post Scriptum:
el: Υστερόγραφο:

en: Postal Data
el: Ταχυδρομικά Δεδομένα

en: Postal Remark:
el: Ταχυδρομική Παρατήρηση:

en: Postal comment
el: Ταχυδρομικό σχόλιο

en: Posters
el: Αφίσες

en: Preamble
el: Προεπεξεργασία

en: Preamble Only
el: Μόνο Προεπεξεργασία

en: Preface
el: Πρόλογος

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Preferences...|P
el: Προτιμήσεις...|Π

en: Preprint number
el: Αριθμός προεκτύπωσης

en: Preprint number:
el: Αριθμός προεκτύπωσης:

en: Presentation
el: Παρουσίαση

en: Presentations
el: Παρουσιάσεις

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Preview body
el: Προεπισκόπηση σώματος

en: Preview failed
el: Προεπισκόπηση απέτυχε

en: Preview loading
el: Φόρτωση προεπισκόπησης

en: Preview preamble
el: Προεπισκόπηση preamble

en: Preview ready
el: Προεπισκόπηση έτοιμη

en: Preview si&ze:
el: Μέγε&θος προεπισκόπησης:

en: Preview source code
el: Προεπισκόπηση κώδικα πηγής

en: Preview source code for paragraph %1$d
el: Προεπισκόπηση κώδικα πηγής για την παράγραφο %1$d

en: Preview source code from paragraph %1$s to %2$s
el: Προεπισκόπηση κώδικα πηγής από την παράγραφο %1$s έως την %2$s

en: Previewed equations will have "(#)" labels rather than numbered ones
el: Οι προεπισκοπημένες εξισώσεις θα έχουν "(#)" ετικέτες αντί για αριθμημένες

en: Previewing ...
el: Προεπισκόπηση...

en: Preview|w
el: Προεπισκόπηση|ε

en: Print as grey text
el: Εκτύπωση ως γκρι κείμενο

en: Print copyright
el: Πνευματικά δικαιώματα εκτύπωσης

en: Problem
el: Πρόβλημα

en: Problem #.
el: Πρόβλημα #.

en: Problem \arabic{theorem}
el: Πρόβλημα \arabic{theorem}

en: Problem \theproblem.
el: Πρόβλημα \theproblem.

en: Problem \thetheorem.
el: Πρόβλημα \thetheorem.

en: Problem*
el: Πρόβλημα*

en: Problem.
el: Πρόβλημα.

en: Process the converted file with this command ($$FName = file name)
el: Επεξεργασία τροποποιημένου αρχείου με αυτήν την εντολή ($$Όνομα = όνομα αρχείου)

en: Processor for &Japanese:
el: Επεξεργαστής για &Ιαπωνικά:

en: Production
el: Παραγωγή

en: Program
el: Πρόγραμμα

en: Program Listing
el: Κώδικας Προγράμματος

en: Program Listing Settings
el: Ρυθμίσεις Κώδικα Προγράμματος

en: Program Listing[[Menu]]
el: Κώδικας Προγράμματος[[Μενού]]

en: Program initialisation
el: Αρχικοποίηση προγράμματος

en: Progress Contents
el: Περιεχόμενα Προόδου

en: Promote Section|P
el: Προαγωγή Τμήματος|Π

en: Promote Section|r
el: Προαγωγή Τμήματος|Π

en: Proof
el: Απόδειξη

en: Proof(QED)
el: Απόδειξη(QED)

en: Proof.
el: Απόδειξη.

en: Proof:
el: Απόδειξη:

en: Property
el: Ιδιότητα

en: Property #.
el: Ιδιότητα #.

en: Property \theproperty.
el: Ιδιότητα \theproperty.

en: Proposition
el: Πρόταση

en: Proposition #.
el: Πρόταση #.

en: Proposition \arabic{theorem}
el: Πρόταση \arabic{theorem}

en: Proposition \theproposition.
el: Πρόταση \theproposition.

en: Proposition \thetheorem.
el: Πρόταση \thetheorem.

en: Proposition*
el: Πρόταση*

en: Proposition.
el: Πρόταση.

en: Publication ID
el: Ταυτότητα Έκδοσης

en: Publication Issue
el: Θέμα Έκδοσης

en: Publication Issue:
el: Θέμα Έκδοσης:

en: Publication Month
el: Μήνας Έκδοσης

en: Publication Month:
el: Μήνας Έκδοσης:

en: Publication Volume
el: Τόμος Έκδοσης

en: Publication Volume:
el: Τόμος Έκδοσης:

en: Publication Year
el: Έτος Έκδοσης

en: Publication Year:
el: Έτος Έκδοσης:

en: Publishers
el: Εκδότες

en: Push Button Style
el: Στυλ Κουμπιού

en: Quad (1 em)
el: Ένα τυπογραφικό στοιχείο (1 em)

en: Quad Space|Q
el: Διάστημα Ενός Quad|Ε

en: Quadratin space	\quad
el: Δευτεροβάθμιο διάστημα	\quad

en: Question
el: Ερώτημα

en: Question #.
el: Ερώτημα #.

en: Question \thequestion.
el: Ερώτημα \thequestion.

en: Question \thetheorem.
el: Ερώτημα \thetheorem.

en: Question*
el: Ερώτημα*

en: Question.
el: Ερώτημα.

en: Quit %1
el: Έξοδος %1

en: Quotation
el: Απόσπασμα

en: Quote
el: Παράθεση

en: R&ename...
el: &Μετονομασία...

en: R&eset
el: &Επαναφορά

en: R&eset class options when document class changes
el: Επαναφορά επιλογών κ&λάσης όταν αλλάζει η κλάση του εγγράφου

en: R/S code
el: Κώδικας R/S

en: Radio Box Style
el: Στυλ Κουμπιού Επιλογής

en: Ragged Line Break|R
el: Τραχιά Αλλαγή Γραμμής|Τ

en: Range
el: Εύρος

en: Raster Color Box
el: Κουτί Χρωμάτων Raster

en: Raster image
el: Εικόνα raster

en: Re&move
el: &Αφαίρεση

en: Re&name...
el: &Μετονομασία...

en: Re&scan
el: &Νέα σάρωση

en: Read Error
el: Σφάλμα Ανάγνωσης

en: Reading not UTF-8 encoded file
el: Ανάγνωση μη-UTF-8 κωδικοποιημένου αρχείου

en: Ready to display
el: Έτοιμο για προβολή

en: Reasoning
el: Συλλογισμός

en: Rebuild the file lists
el: Επανακατασκευή λιστών αρχείων

en: Received
el: Παρελήφθη

en: Received:
el: Παρελήφθη:

en: Recipe
el: Συνταγή

en: Recipe Book
el: Βιβλίο Συνταγών

en: Recipe:
el: Συνταγή:

en: Recipient
el: Παραλήπτης

en: Recognized Name
el: Αναγνωρισμένο Όνομα

en: Reconfigure
el: Επαναρύθμιση

en: Reconfigure|R
el: Επαναδιαμόρφωση|Ε

en: Redefine shortcut?
el: Νέος ορισμός συντόμευσης;

en: Redefines several insets (Index, Branch, URL) as being Minimalistic.
el: Επανορίζει διάφορα ενθέματα (Ευρετήριο, Κλάδο, URL) ως Μινιμαλιστικά.

en: Redo
el: Επανάληψη

en: Redo|R
el: Επανάληψη|ψ

en: Reference
el: Παραπομπή

en: Reference For&mat:
el: Μορφή &Αναφοράς:

en: Reference to Name
el: Παραπομπή σε Όνομα

en: Reference:
el: Αναφορά:

en: References
el: Αναφορές

en: References-
el: Αναφορές-

en: References. ---
el: Αναφορές.---

en: References:
el: Αναφορές:

en: Register
el: Καταχώρηση

en: Register...|R
el: Καταχώρηση...|ρ

en: Regular e&xpression
el: &Κανονική παράσταση

en: Regular expression editor mode
el: Κατάσταση επεξεργαστή κανονικών εκφράσεων

en: Reject All Changes|e
el: Απόρριψη Όλων των Αλλαγών|ψ

en: Reject Change|R
el: Απόρριψη Αλλαγής|ρ

en: Reject Change|j
el: Απόρριψη Αλλαγής|ρ

en: Reject all changes
el: Απόρριψη όλων των αλλαγών

en: Reject change inside selection
el: Απόρριψη αλλαγής εσωτερική επιλογής

en: Reject this change
el: Απόρριψη αυτής της αλλαγής

en: Relations
el: Σχέσεις

en: Relations (extended)
el: Σχέσεις (εκτεταμένο)

en: Release Notes
el: Σημειώσεις Έκδοσης

en: Reload externally changed document?
el: Επαναφόρτωση εξωτερικά τροποποιημένου εγγράφου;

en: Reload saved document?
el: Επαναφόρτωση αποθηκευμένου εγγράφου;

en: Reloading configuration...
el: Επαναφόρτωση διαμόρφωσης...

en: Reload|R
el: &Επαναφόρτωση

en: Remark
el: Παρατήρηση

en: Remark #.
el: Παρατήρηση #.

en: Remark \arabic{theorem}
el: Παρατήρηση \arabic{theorem}

en: Remark \theremark.
el: Παρατήρηση \the remark.

en: Remark*
el: Παρατήρηση*

en: Remark.
el: Παρατήρηση.

en: Remarks
el: Παρατηρήσεις

en: Remo&ve
el: Αφαί&ρεση

en: Remove Last Argument
el: Απαλοιφή Τελευταίου Ορίσματος

en: Remove Last Argument Spitting Out to the Right
el: Απαλοιφή Τελευταίου Ορίσματος που Προεξέχει Δεξιά

en: Remove Optional Argument
el: Απαλοιφή Προαιρετικού Ορίσματος

en: Remove emergency file now?
el: Διαγραφή αρχείου έκτακτης ανάγκης τώρα;

en: Remove emergency file now?
    (%1$s)
el: Διαγραφή αρχείου έκτακτης ανάγκης τώρα;
    (%1$s)

en: Remove from personal dictionary|r
el: Διαγραφή από το προσωπικό λεξικό|γ

en: Remove last argument
el: Απαλοιφή τελευταίου ορίσματος

en: Remove last argument spitting out to the right
el: Αφαίρεση τελευταίου ορίσματος που προεξέχει δεξιά

en: Remove last key from the shortcut sequence
el: Αφαίρεση τελευταίου κλειδιού από την ακολουθία συντομεύσεων

en: Remove optional argument
el: Απαλοιφή προαιρετικού ορίσματος

en: Remove the selected branch
el: Αφαίρεση επιλεγμένου κλάδου

en: Remove the selected database
el: Αφαίρεση της επιλεγμένης βάσης δεδομένων

en: Remove the selected index
el: Αφαίρεση του επιλεγμένου ευρετηρίου

en: Rename and save?
el: Μετονομασία και αποθήκευση;

en: Rename document?
el: Μετονομασία εγγράφου;

en: Rename the selected index
el: Μετονομασία του επιλεγμένου ευρετηρίου

en: Rename|R
el: Μετονομασία|τ

en: Renaming failed
el: Η μετονομασία απέτυχε

en: Repeat frame with label
el: Επανάληψη πλαισίου με ετικέτα

en: Repeat this row as footer on every (except the last) page
el: Επανάληψη αυτής της γραμμής ως υποσέλιδου κάθε σελίδας (πλην τελευταίας)

en: Repeat this row as header on every (except the first) page
el: Επανάληψη αυτής της γραμμής ως κεφαλίδας κάθε σελίδας (πλην πρώτης)

en: Replace &All
el: Αντικατάσταση ό&λων

en: Replace &with:
el: Αντικατάσταση &με:

en: Replace the entry with the selection
el: Αντικατάσταση της καταχώρησης με την επιλογή

en: Replace with selected word
el: Αντικατάσταση της επιλεγμένης λέξης

en: Replace word with current choice
el: Αντικατάσταση της λέξης με την τρέχουσα επιλογή

en: Reports
el: Αναφορές

en: Res&tore
el: Επανα&φορά

en: Rescan style files
el: Νέα σάρωση αρχείων στυλ

en: Rese&t
el: Επα&ναφορά

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Reset Button Style
el: Στυλ Κουμπιού Επαναφοράς

en: Reset to document default (%1$s, %2$s)|o
el: Επαναφορά στις προεπιλογές εγγράφου (%1$s, %2$s)|ε

en: Reset to the default settings for the document class
el: Επαναφορά προεπιλεγμένων ρυθμίσων της κλάσης εγγράφων

en: Reset to the preset default
el: Επαναφορά στην προκαθορισμένη προεπιλογή

en: Resets the equation number at section start and prepends the section number to the equation number, as in '(2.1)'.
el: Αρχικοποιεί τον αριθμό εξισώσεων στην αρχή του τμήματος και αποδίδει τον αριθμό του τμήματος στον αριθμό εξίσωσης, όπως στο '(2.1)'.

en: Resets the figure number at section start and prepends the section number to the figure number, as in 'fig. 2.1'.
el: Αρχικοποιεί τον αριθμό εικόνων στην αρχή του τμήματος και αποδίδει τον αριθμό του τμήματος στον αριθμό εικόνας, όπως στο '(εικ. 2.1)'.

en: Resets the table number at section start and prepends the section number to the table number, as in 'Table 2.1'.
el: Αρχικοποιεί τον αριθμό πινάκων στην αρχή του τμήματος και αποδίδει τον αριθμό του τμήματος στον αριθμό πίνακα, όπως στο '(Πίνακας 2.1)'.

en: Resize this to the correct table dimensions
el: Αλλαγή συτού στις σωστές διαστάσεις του πίνακα

en: Restore cursor &positions
el: Επαναφορά &θέσεων δρομέα

en: Restore to the cursor position when the file was last closed
el: Επαναφορά στη θέση του δρομέα κατά το τελευταίο κλείσιμο του αρχείου

en: Restore window layouts and &geometries
el: Eπαναφορά της διάταξης και &γεωμετρίας των παραθύρων

en: Restrict search to math environments only
el: Περιορισμός αναζήτησης σε μαθηματικά περιβάλλοντα μόνο

en: Restrict search to whole words only
el: Περιορισμός αναζήτησης σε πλήρεις λέξεις μόνο

en: Restriction
el: Περιορισμός

en: Restriction:
el: Περιορισμός:

en: Results
el: Αποτελέσματα

en: Results of your work
el: Αποτελέσματα της εργασίας σας

en: Retrieve from version control?
el: Ανάκτηση από τον έλεγχο έκδοσης;

en: Return address
el: Διεύθυνση επιστροφής

en: ReturnAddress
el: Διεύθυνση Επιστροφής

en: ReturnAddress:
el: Διεύθυνση Επιστροφής:

en: Revert changes
el: Επαναφορά αλλαγών

en: Revert the color to the default
el: Επαναφορά του χρώματος στο προεπιλεγμένο

en: Revert to Repository Version|v
el: Επαναφορά στην Έκδοση Απόθεσης|θ

en: Revert to Saved|R
el: Επαναφορά Αποθηκευμένου|φ

en: Revert to stored version of document?
el: Επιστροφή στην αποθηκευμένη εκδοχή του εγγράφου;

en: Reverting to the stored version of the document %1$s will lose all current changes.
    
    Do you want to revert to the older version?
el: Επιστροφή στην αποθηκευμένη εκδοχή του εγγράφου %1$s θα διαγράψει όλες τις αλλαγές.
    
    Θέλετε να επιστρέψετε στην παλαιότερη έκδοση;

en: Revised
el: Αναθεωρημένο

en: Revised:
el: Αναθεωρημένο:

en: Revision
el: Αναθεώρηση

en: Revision History
el: Ιστορικό Αναθεωρήσεων

en: Revision control error.
el: Σφάλμα ελέγχου αναθεώρησης.

en: Ri&ght
el: &Δεξιά

en: Right
el: Δεξιά

en: Right &top:
el: Πάνω δε&ξιά:

en: Right Address
el: Δεξιά Διεύθυνση

en: Right Footer
el: Δεξί Υποσέλιδο

en: Right Footer:
el: Δεξί Υποσέλιδο:

en: Right Header
el: Δεξιά Κεφαλίδα

en: Right Header:
el: Δεξιά Κεφαλίδα:

en: Right Line|R
el: Δεξιά Γραμμή|Δ

en: Right Summary
el: Δεξιά Σύνοψη

en: Right header:
el: Δεξιά κεφαλίδα:

en: Right logo:
el: Δεξί λογότυπο:

en: Right summary
el: Δεξιά σύνοψη

en: RightHeader
el: Δεξιά Κεφαλίδα

en: Right|R
el: Δεξιά|Δ

en: Right|h
el: Δεξιά|Δ

en: Ro&tate after scaling
el: Περιστροφή &μετά την κλιμάκωση

en: Romanian
el: Ρουμάνικα

en: Roots
el: Ρίζες

en: Rotate
el: Περιστροφή

en: Rotate Graphics
el: Περιστροφή Γραφικών

en: Rotate cell by 90 degrees or unset rotation
el: Περιστροφή κελιού κατά 90 μοίρες ή απαλοιφή περιστροφής

en: Rotate table by 90 degrees or unset rotation
el: Περιστροφή πίνακα κατά 90 μοίρες ή απαλοιφή περιστροφής

en: Rotate the table by 90 degrees
el: Περιστροφή του πίνακα κατά 90 μοίρες

en: Rotate this cell by 90 degrees
el: Περιστροφή αυτού του κελιού κατά 90 μοίρες

en: Row setting
el: Ρύθμιση γραμμής

en: Row settings
el: Ρυθμίσεις γραμμής

en: Rows & Columns|C
el: Γραμμές & Στήλες|Γ

en: Ruled Table
el: Πίνακας με Χάρακα

en: Running Author
el: Τρέχων Συγγραφέας

en: Running Author:
el: Τρέχων Συγγραφέας:

en: Running Chapter
el: Τρέχων Κεφάλαιο

en: Running Index Processor.
el: Εκτέλεση Επεξεργαστή Ευρετηρίου.

en: Running LaTeX...
el: Εκτέλεση LaTeX...

en: Running Section
el: Τρέχον Τμήμα

en: Running Title
el: Τρέχων Τίτλος

en: Running Title:
el: Τρέχων Τίτλος:

en: Running chapter:
el: Τρέχον κεφάλαιο:

en: Running chktex...
el: Εκτέλεση chktex...

en: Running configure...
el: Εκτέλεση διαμόρφωσης...

en: Running section:
el: Τρέχον τμήμα:

en: Russian
el: Ρωσικά

en: S&cale (%):
el: &Κλίμακα (%):

en: S&econdary:
el: &Δεύτερεύον:

en: S&elected
el: &Επιλεγμένο

en: S&elected:
el: &Επιλεγμένες:

en: S&hape:
el: Σ&χήμα:

en: S&hort name:
el: Σύ&ντομο όνομα:

en: S&mall:
el: Μικ&ρό:

en: S&maller:
el: Μι&κρότερο:

en: S&mallest:
el: Ελά&χιστο:

en: S&pace as symbol
el: &Σύμβολο θέσει διαστήματος

en: S&pellcheck continuously
el: Συνεχής &ορθογραφικός έλεγχος

en: S&tep:
el: &Βήμα:

en: S&uggestions:
el: Π&ροτάσεις:

en: S&ynchronize Dialog
el: Διάλογος Συγ&χρονισμού

en: S&ynchronize with output
el: Συγ&χρονισμός με την έξοδο

en: SCENE
el: ΣΚΗΝΗ

en: SCENE \arabic{scene}
el: ΣΚΗΝΗ \arabic{scene}

en: SCENE*
el: ΣΚΗΝΗ*

en: SVG (compressed)
el: SVG (συμπιεσμένο)

en: SVN File Locking
el: SVN Κλείδωμα Αρχείου

en: Save All|l
el: Αποθήκευση Όλων|λ

en: Save As...|A
el: Αποθήκευση ως...|ω

en: Save Bookmark 1|S
el: Αποθήκευση Σελιδοδείκτη|θ

en: Save Bookmark 2
el: Αποθήκευση Σελιδοδείκτη 2

en: Save Bookmark 3
el: Αποθήκευση Σελιδοδείκτη 3

en: Save Bookmark 4
el: Αποθήκευση Σελιδοδείκτη 4

en: Save Bookmark 5
el: Αποθήκευση Σελιδοδείκτη 5

en: Save as Document Defaults
el: Αποθήκευση ως Προεπιλογών για το Έγγραφο

en: Save bookmark
el: Αποθήκευση στηλοθέτη

en: Save changed document?
el: Αποθήκευση τροποποιημένου εγγράφου;

en: Save document
el: Αποθήκευση εγγράφου

en: Save failed! Document is lost.
el: Η αποθήκευση απέτυχε! Το έγγραφο χάθηκε.

en: Save failed! Trying again...
el: Η αποθήκευση απέτυχε! Προσπάθεια ξανά...

en: Save failed! Trying yet again...
el: Η αποθήκευση απέτυχε! Προσπάθεια ακόμα μια φορά...

en: Save new document?
el: Αποθήκευση νέου εγγράφου;

en: Save the &document directory path
el: Αποθήκευση  μονοπατιού προς τον &κατάλογο εγγράφου

en: Saved to %1$s. Phew.
el: Αποθηκεύτηκε στο %1$s. Ουφ.

en: Save|S
el: Αποθήκευση|υ

en: Saving all documents...
el: Αποθήκευση όλων των εγγράφων...

en: Saving document %1$s...
el: Αποθήκευση εγγράφου %1$s...

en: Sc&ale (%):
el: Κ&λίμακα (%):

en: Sca&le on Screen (%):
el: Κ&λίμακα στην Οθόνη (%)

en: Sca&le on screen (%):
el: Κ&λίμακα στην οθόνη (%)

en: Scale
el: Κλίμακα

en: Scale image to maximum size not exceeding width and height
el: Κλιμάκωση εικόνας στο μέγιστο μέγεθος που δεν ξεπερνά το πλάτος και το ύψος

en: Scale the Sans Serif font to match the base font's dimensions
el: Κλιμάκωση της γραμματοσειράς Sans Serif ώστε να ταυτιστεί με τις διαστάσεις της βασικής γραμματοσειράς

en: Scale the Typewriter font to match the base font's dimensions
el: Κλιμάκωση της γραμματοσειράς Typewriter ώστε να ταυτιστεί με τις διαστάσεις της βασικής γραμματοσειράς

en: Scale the preview size to suit.
el: Κλιμάκωση της προεπισκόπησης εν τάξει.

en: Scale%
el: Κλίμακα%

en: Scaling etc...
el: Κλιμάκωση κλπ...

en: Scaling factor for images used for math output.
el: Κλίμακα για εικόνες που χρησιμοποιούνται στην έξοδο μαθηματικών.

en: Scan for new databases and styles
el: Σάρωση για νέες βάσεις δεδομένων και στυλ

en: Scene
el: Σκηνή

en: Scheme
el: Σχέδιο

en: Scope
el: Προοπτική

en: Scottish
el: Σκωτσέζικα

en: Screen Fonts
el: Γραμματοσειρές Οθόνης

en: Scripts
el: Σενάρια

en: Scroll &below end of document
el: Κύλιση &κάτω από το τέλος του εγγράφου

en: Scroll Wheel Zoom
el: Μεγέθυνση Ρόδας Κύλισης

en: Sear&ch
el: Ανα&ζήτηση

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search &backwards
el: Αναζήτηση προς τα &πίσω

en: Search as you &type
el: Ανα&ζήτηση κατά την πληκτρολόγηση

en: Search error
el: Σφάλμα αναζήτησης

en: Search string is empty
el: Η συμβολοσειρά αναζήτησης είναι κενή

en: Section
el: Τμήμα

en: Section ##
el: Τμήμα ##

en: Section Box Heading
el: Κεφαλίδα Κουτιού Τμήματος

en: Section Box Width|S
el: Πλάτος Κουτιού Τμήματος|Π

en: Section Boxes
el: Κουτιά Τμημάτων

en: Section Option
el: Επιλογή Τμήματος

en: Section*
el: Τμήμα*

en: Sectioning
el: Τμηματοποίηση

en: Sele&cted Label:
el: &Επιλεγμένη Ετικέτα:

en: Select %1$s file to import
el: Επιλογή %1$s αρχείου για εισαγωγή

en: Select All
el: Επιλογή Όλων

en: Select LyX document to insert
el: Επιλέξτε έγγραφο LyX προς εισαγωγή

en: Select Section|S
el: Επιλογή Τμήματος|Ε

en: Select Whole Inset
el: Επιλογή Ολόκληρου Ενθέματος

en: Select a BibTeX database to add
el: Επιλέξτε μια βάση δεδομένων BibTeX για προσθήκη

en: Select a BibTeX style
el: Επιλέξτε ένα στυλ BibTeX

en: Select a backups directory
el: Επιλέξτε έναν φάκελο για τα αντίγραφα ασφαλείας

en: Select a document directory
el: Επιλέξτε έναν φάκελο εγγράφων

en: Select a document templates directory
el: Επιλέξτε φάκελο για τα πρότυπα εγγράφων

en: Select a file
el: Επιλέξτε ένα αρχείο

en: Select a fill pattern style for HFills
el: Επιλέξτε ένα στυλ μοτίβων γεμίσματος για Hfills

en: Select a processor
el: Επιλέξτε έναν επεξεργαστή

en: Select a temporary directory
el: Επιλέξτε έναν προσωρινό φάκελο

en: Select an existing group for the current graphics.
el: Επιλέξτε μια υπάρχουσα ομάδα για τα τρέχοντα γραφικά.

en: Select an image file
el: Επιλέξτε ένα αρχείο εικόνας

en: Select de&fault master document
el: &Επιλέξτε προεπιλεγμένο κύριο έγγραφο

en: Select directory for example files
el: Επιλέξτε φάκελο για τα αρχεία παραδειγμάτων

en: Select document
el: Επιλογή εγγράφου

en: Select document to include
el: Επιλέξτε έγγραφο προς συμπερίληψη

en: Select external file
el: Επιλέξτε εξωτερικό αρχείο

en: Select file to insert
el: Επιλέξτε αρχείο προς εισαγωγή

en: Select for tables that span multiple pages
el: Επιλέξτε για πίνακες που εκτείνονται σε πολλαπλές σελίδες

en: Select graphics file
el: Επιλέξτε αρχείο γραφικών

en: Select how LyX will display any graphics.
el: Επιλογή τρόπου εμφάνισης γραφικών από το LyX.

en: Select if a language switching command is needed at the beginning of the document.
el: Επιλέξτε εάν απαιτείται μια εντολή αλλαγής γλώσσας στην αρχή του εγγράφου.

en: Select if a language switching command is needed at the end of the document.
el: Επιλέξτε εάν απαιτείται μια εντολή αλλαγής γλώσσας στο τέλος του εγγράφου.

en: Select if the current document is included to a master file
el: Επιλέξτε, εάν το τρέχον έγγραφο περιέχεται σε κάποιο κύριο αρχείο

en: Select master document
el: Επιλογή κύριου εγγράφου

en: Select template file
el: Επιλογή αρχείου προτύπου

en: Select the debug messages that should be displayed
el: Επιλογή των μηνυμάτων εκσφαλμάτωσης προς εμφάνιση

en: Select the default family for the document
el: Επιλέξτε την προεπιλεγμένη οικογένεια για το έγγραφο

en: Select the dialect of the programming language, if available
el: Επιλέξτε τη διάλεκτο της γλώσσας προγραμματισμού, εφόσον διατίθεται

en: Select the entry types on which the filter applies
el: Επιλέξτε τους τύπους εισαγωγής επί των οποίων εφαρμόζεται το φίλτρο

en: Select the fields on which the filter applies
el: Επιλέξτε τα πεδία εφαρμογής του φίλτρου

en: Select the index that shall be printed at this place of the document.
el: Επιλέξτε το ευρετήριο που θα εκτυπωθεί σε αυτή τη θέση του εγγράφου.

en: Select the index this entry should be listed in.
el: Επιλέξτε το ευρετήριο στο οποίο να εμφανίζεται αυτή η καταχώρηση.

en: Select the language of the user interface (menus, dialogs, etc.)
el: Επιλέξτε τη γλώσσα της διεπαφής χρήστη (μενού, διάλογοι, κλπ.)

en: Select the math typeface
el: Επιλέξτε τη μορφή μαθηματικών

en: Select the output format
el: Επιλέξτε τη μορφή εξόδου

en: Select the programming language
el: Επιλογή της γλώσσας προγραμματισμού

en: Select this if you want to split your bibliography into sections
el: Επιλέξτε αυτό εάν θέλετε να διαιρέσετε τη βιβλιογραφία σας σε τμήματα

en: Select this to display all available characters at once
el: Επιλέξτε αυτό για να εμφανίζονται όλοι οι διαθέσιμοι χαρακτήρες μεμιάς

en: Select to check whether the lastfiles still exist.
el: Επιλέξτε για να ελέγξετε εάν τα πρόσφατα αρχεία υπάρχουν ακόμα.

en: Select to control the highlighting of words with a language foreign to that of the document.
el: Επιλέξτε για να ελέγξετε την επισήμανση λέξεων σε γλώσσα διαφορετική από του εγγράφου.

en: Select to display the completion popup in math mode.
el: Επιλέξτε για να εμφανίζεται το αναδυόμενο συμπλήρωσης στην κατάσταση μαθηματικών.

en: Select to display the completion popup in text mode.
el: Επιλέξτε για να εμφανίζεται το αναδυόμενο συμπλήρωσης στην κατάσταση κειμένου.

en: Select to display the inline completion in math mode.
el: Επιλέξτε για να εμφανίζεται το αναδυόμενο συμπλήρωσης εντός γραμμών στην κατάσταση μαθηματικών.

en: Select to display the inline completion in text mode.
el: Επιλέξτε για να εμφανίζεται το αναδυόμενο συμπλήρωσης εντός γραμμών στην κατάσταση κειμένου.

en: Select to have visual bidi cursor movement, unselect for logical movement.
el: Επιλέξτε για οπτική κίνηση του δρομέα σε δύο κατευθύνσεις, αποεπιλέξτε για λογική κίνηση.

en: Select whether LyX should output Windows or Cygwin style paths to LaTeX files. Change the default only if the TeX engine was not correctly detected at configure time. Warning: Your changes here will not be saved.
el: Επιλέξτε την εμφάνιση μονοπατιών σε στυλ Windows ή Cygwin σε αρχεία LaTeX. Αλλάξτε την προεπιλογή μόνο αν η μηχανή TeX δεν εντοπίστηκε σωστά κατά τη ρύθμιση. Προειδοποίηση: Οι αλλαγές σας εδώ δεν θα σωθούν.

en: Select which language package LyX should use
el: Επιλέξτε ποιο γλωσσικό πακέτο να χρησιμοποιεί το LyX

en: Select your branch
el: Επιλέξτε τον κλάδο σας

en: Selected &Citations:
el: &Επιλεγμένες Παραπομπές:

en: Selected classes or styles
el: Επιλεγμένες κλάσεις ή στυλ

en: Selection copy/paste mechanism
el: Μηχανισμός αντιγραφής/επικόλλησης επιλογών

en: Selection size should match clipboard content.
el: Το μέγεθος επιλογής θα πρέπει να ταιριάζει με τα περιεχόμενα του πρόχειρου.

en: Selection, Join Lines|i
el: Επιλογή, Ένωση Γραμμών|ω

en: Selection|S
el: Επιλογή|Ε

en: Send To Address
el: Αποστολή Στη Διεύθυνση

en: Sender Address:
el: Διεύθυνση Αποστολέα:

en: Sender E-Mail:
el: E-mail Αποστολέα:

en: Sender Fax:
el: Fax Αποστολέα:

en: Sender Name:
el: Όνομα Αποστολέα:

en: Sender Phone:
el: Τηλέφωνο Αποστολέα:

en: Sender URL:
el: URL Αποστολέα:

en: SenderAddress
el: Διεύθυνση Αποστολέα

en: Senseless
el: Απερισκεψία

en: Senseless with this layout!
el: Ανόητο με αυτήν τη διάταξη!

en: Senseless!!!
el: Επιπόλαιο!!!

en: Separate the dataset ID from text
el: Διαχωρισμός ταυτότητας συνόλου δεδομένων από κείμενο

en: Separate the recognized name of an object from text
el: Διαχωρισμός αναγνωρισμένου ονόματος αντικειμένου από κείμενο

en: Separation value
el: Τιμή διαχωρισμού

en: Serbian
el: Σέρβικα

en: Serbian (Latin)
el: Σέρβικα (Λατινικά)

en: Session Handling
el: Χειρισμός Συνεδρίας

en: Set
el: Ορισμός

en: Set &height:
el: Ορισμός ύ&ψους:

en: Set &width:
el: Ορισμός π&λάτους:

en: Set Borders
el: Ορισμός Περιγραμμάτων

en: Set a page break on the current row
el: Αλλαγή σελίδας στην τρέχουσα γραμμή

en: Set all borders of the current (selected) cell(s)
el: Ορισμός όλων των περιγραμμάτων του τρέχοντος κελιού ή των επιλεγμένων κελιών

en: Set borders of the current (selected) cell(s)
el: Ορισμός περιγράμματος τρέχοντος (επιλεγμένου) κελιού (κελιών).

en: Set class options to default on class change
el: Ορισμός επιλογών κλάσης στις προεπιλεγμένες τιμές για αλλαγή κλάσης

en: Set copyright
el: Πνευματικά δικαιώματα

en: Set display mode
el: Ορισμός κατάστασης προβολής

en: Set languages &globally
el: Ορίστε &καθολικά τη γλώσσα

en: Set max. &height:
el: Ορισμός μέγιστου ύ&ψους:

en: Set max. &width:
el: Ορισμός μέγιστου π&λάτους:

en: Set multi-column
el: Ορισμός πολλαπλών στηλών

en: Set multi-row
el: Ορισμός πολλαπλών γραμμών

en: Set the path to the Hunspell dictionaries
el: Ορισμός μονοπατιού για τα λεξικά Hunspell

en: Set-color "%1$s" failed - color is undefined or may not be redefined
el: Η set-color "%1$s" απέτυχε - το χρώμα δεν έχει οριστεί ή δεν μπορεί να επαναοριστεί

en: Sets height of graphic. Leave unchecked to set automatically.
el: Ορίζει το ύψος του γραφικού. Μην το επιλέγετε για να τεθεί αυτόματα.

en: Sets width of graphic. Leave unchecked to set automatically.
el: Ορίζει το πλάτος του γραφικού. Μην το επιλέγετε για να τεθεί αυτόματα.

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Settings...|S
el: Ρυθμίσεις...|Ρ

en: Settings...|e
el: Ρυθμίσεις...|Ρ

en: Shaded Background|B
el: Σκιασμένο Φόντο|Φ

en: Shaded background
el: Σκιασμένο φόντο

en: Shaded boxes:
el: Σκιασμένα κουτιά:

en: Shift+Enter search backwards directly
el: Shift-Enter για άμεση αντίστροφη αναζήτηση

en: Sho&w in LyX
el: Να &εμφανίζεται στο LyX

en: Sho&w in export menu
el: Εμ&φάνιση στο μενού εξαγωγής

en: Sho&w popup without delay for non-unique completions
el: Ε&μφάνιση αναδυόμενου χωρίς καθυστέρηση για μη-μοναδικές συμπληρώσεις

en: Short Author
el: Σύντομο Όνομα Συγγραφέα

en: Short Author|S
el: Σύντομο Όνομα Συγγραφέα|Σ

en: Short Date|S
el: Σύντομη Ημερομηνία|Η

en: Short Frame Title|S
el: Σύντομος Τίτλος Πλαισίου|Σ

en: Short Institute|S
el: Σύντομος Φορέας|Φ

en: Short Subtitle|S
el: Σύντομος Υπότιτλος|Υ

en: Short Title
el: Σύντομος Τίτλος

en: Short Title (Header)
el: Σύντομος Τίτλος (Κεφαλίδα)

en: Short Title (TOC)|S
el: Σύντομος Τίτλος (ΠΠ)|Σ

en: Short Title:
el: Σύντομος Τίτλος:

en: Short Title|S
el: Σύντομος Τίτλος|Σ

en: Short author which appears in the sidebar/header
el: Σύντομο όνομα συγγραφέα που εμφανίζεται στο πλάι ή στην επικεφαλίδα

en: Short author:
el: Σύντομο όνομα συγγραφέα:

en: Short date which appears in the sidebar/header
el: Σύντομη ημερομηνία που εμφανίζεται στο πλάι ή στην επικεφαλίδα

en: Short institute which appears in the sidebar/header
el: Σύντομο όνομα ιδρύματος που εμφανίζεται στο πλάι ή στην επικεφαλίδα

en: Short name
el: Συνοπτικό όνομα

en: Short name which appears in the footer of the title page
el: Σύντομο όνομα που εμφανίζεται στο υποσέλιδο της σελίδας του τίτλου

en: Short subtitle which appears in the sidebar/header
el: Σύντομος υπότιτλος που εμφανίζεται στο πλάι ή στην επικεφαλίδα

en: Short title as it appears in the running headers
el: Σύντομος τίτλος όπως εμφανίζεται στις τρέχουσες κεφαλίδες

en: Short title for the appendix
el: Σύντομος τίτλος για το παράρτημα

en: Short title for the main(document) language
el: Σύντομος τίτλος για την κύρια γλώσσα του εγγράφου

en: Short title for the second language
el: Σύντομος τίτλος για τη δεύτερη γλώσσα

en: Short title that will appear in header line
el: Σύντομος τίτλος που θα φαίνεται στη γραμμή επικεφαλίδας

en: Short title which appears in the sidebar/header
el: Σύντομος τίτλος που εμφανίζεται στο πλάι ή στην επικεφαλίδα

en: Short title which will appear in the running header
el: Σύντομος τίτλος, ορατός στην τρέχουσα επικεφαλίδα

en: Short title:
el: Σύντομος τίτλος:

en: ShortTitle
el: Σύντομος Τίτλος

en: Shortc&ut:
el: &Συντόμευση:

en: Shortcut
el: Συντόμευση

en: Shortcut `%1$s' is already bound to %2$s.
    Are you sure you want to unbind the current shortcut and bind it to %3$s?
el: Η συντόμευση `%1$s' έχει ήδη ανατεθεί στο %2$s
    Θέλετε να διαγράψετε την τρέχουσα ανάθεση και να την αναθέσετε στο %3$s;

en: Shortcuts
el: Συντομεύσεις

en: Shortcuts|S
el: Συντομεύσεις|Σ

en: Should be composed of one or more of %1$s.
el: Θα έπρεπε να αποτελείται από ένα ή περισσότερα %1$s.

en: Show &path
el: Εμφάνιση &μονοπατιού

en: Show Changes in Output|S
el: Εμφάνιση Αλλαγών στην Έξοδο|φ

en: Show ERT button only
el: Εμφάνιση μόνο του κουμπιού ERT

en: Show ERT contents
el: Εμφάνιση περιεχομένων ERT

en: Show File
el: Εμφάνιση Αρχείου

en: Show History...|H
el: Προβολή Ιστορίας...|Ι

en: Show LaTeX preview
el: Εμφάνιση προεπισκόπησης LaTeX

en: Show Label|L
el: Εμφάνιση Ετικέτας|Ε

en: Show Math Toolbar
el: Εμφάνιση Εργαλειοθήκης Μαθηματικών

en: Show Math-Panels Toolbar
el: Εμφάνιση Εργαλειοθήκης Μαθηματικών Πινάκων

en: Show Table Toolbar
el: Εμφάνιση Εργαλειοθήκης Πινάκων

en: Show a small box around a Math Macro with the macro name when the cursor is inside.
el: Εμφάνιση γύρω από μια Μαθηματική Μακροεντολή ενός μικρού κουτιού με το όνομά της όταν ο δρομέας είναι εντός.

en: Show a small triangle on the cursor if a completion is available in text mode.
el: Εμφάνιση ενός μικρού τριγώνου στον δρομέα εάν είναι διαθέσιμη συμπλήρωση στην κατάσταση κειμένου.

en: Show a small triangle on the cursor to indicate that a completion is available.
el: Εμφάνιση ενός μικρού τριγώνου στο δρομέα για να σηματοδοτείται η διαθεσιμότητα συμπλήρωσης.

en: Show changes in output
el: Εμφάνιση αλλαγών στην έξοδο

en: Show contents of marked file. Only possible when files are shown with path
el: Εμφάνιση περιεχομένων σημειωμένου αρχείου. Δυνατή μόνο όταν τα αρχεία εμφανίζονται με πλήρες μονοπάτι

en: Show ke&y-bindings containing:
el: Εμφάνιση συνάψεων-κλειδιών περιέχουσες:

en: Show the completion popup without delay after non-unique completion attempt.
el: Εμφάνιση του αναδυόμενου συμπλήρωσης μετά από μη-μοναδική απόπειρα συμπλήρωσης.

en: Show the grey inline completion behind the cursor in math mode after the delay.
el: Εμφάνιση της εμβόλιμης γκρι συμπλήρωσης πίσω απ' τον δρομέα στη μαθηματική κατάσταση μετά την καθυστέρηση.

en: Show the grey inline completion behind the cursor in text mode after the delay.
el: Εμφάνιση της εμβόλιμης γκρι συμπλήρωσης πίσω απ' τον δρομέα στην κατάσταση κειμένου μετά την καθυστέρηση.

en: Show the popup after the set delay in text mode.
el: Εμφάνιση του αναδυόμενου μετά τον ορισμό καθυστέρησης στην κατάσταση κειμένου.

en: Show the popup in math mode after the delay.
el: Εμφάνιση του αναδυόμενου στη μαθηματική κατάσταση μετά την καθυστέρηση.

en: Show the source as the master document gets it
el: Προβολή της πηγής κατά τη λήψη από το κύριο έγγραφο

en: Show undefined branches used in this document.
el: Εμφάνιση μη ορισμένων κλάδων που χρησιμοποιούνται σε αυτό το έγγραφο.

en: Shows a typeset preview of things such as math
el: Δείχνει μια τυπογραφική προεπισκόπηση αντικειμένων όπως τα μαθηματικά

en: Si&ze and Rotation
el: Μέ&γεθος και Περιστροφή

en: Si&ze:
el: Μέγε&θος:

en: Sidenote
el: Πλάγια_σημείωση

en: Sign off from group '%1$s'
el: Αποχώρηση από την ομάδα '%1$s'

en: Signature
el: Υπογραφή

en: Signature:
el: Υπογραφή:

en: Signature|S
el: Υπογραφή|Υ

en: Simple CV
el: Απλό Βιογραφικό

en: Simple Frame, Page Breaks|P
el: Απλό Πλαίσιο, Αλλαγές Σελίδων|λ

en: Simple Frame|F
el: Απλό Πλαίσιο|π

en: Simple rectangular frame
el: Απλό παραλληλόγραμμο πλαίσιο

en: Single
el: Απλή

en: Size
el: Μέγεθος

en: Size of the indentation
el: Μέγεθος εσοχής

en: Size of the vertical space
el: Μέγεθος κατακόρυφου διαστήματος

en: Size the photo is resized to
el: Τροποποιημένο μέγεθος εικόνας

en: Size value
el: Τιμή μεγέθους

en: Size: %1$s
el: Μέγεθος: %1$s

en: Sketchy preview of the selected citation
el: Πρόχειρη προεπισκόπηση επιλεγμένων παραπομπών

en: Skip trailing non-word characters
el: Παράλειψη επιλαχόντων μη-κειμενικών χαρακτήρων

en: Slanted
el: Κεκλιμένα

en: Slide
el: Διαφάνεια

en: Slide Contents
el: Περιεχόμενα Διαφάνειας

en: Slide Option
el: Επιλογή Διαφάνειας

en: Slide*
el: Διαφάνεια*

en: SlideContents
el: Περιεχόμενα Διαφανειών

en: Slides
el: Διαφάνειες

en: Slovak
el: Σλοβάκικα

en: Slovene
el: Σλοβένικα

en: Small
el: Μικρό

en: Small Caps
el: Μικρά Κεφαλαία

en: Small skip
el: Μικρό κενό

en: Small-sized Icons
el: Μικρά Εικονίδια

en: SmallCaps
el: Μικρά_Κεφαλαία

en: Smallcaps
el: Μικρά κεφαλαία

en: Smaller
el: Μικρότερο

en: Smallest
el: Ελάχιστο

en: Software exception Detected
el: Ανιχνεύθηκε εξαίρεση λογισμικού

en: Solution
el: Λύση

en: Solution #.
el: Λύση #.

en: Solution \thesolution
el: Λύση \thesolution

en: Solution \thesolution.
el: Λύση \thesolusion.

en: Solution \thetheorem.
el: Λύση \thetheorem.

en: Solution*
el: Λύση*

en: Solution.
el: Λύση.

en: Some changes in the dialog were not yet applied.
    If you do not apply now, they will be lost after this action.
el: Κάποιες αλλαγές στον διάλογο δεν εφαρμόστηκαν.
    Εάν δεν τις εφαρμόσετε τώρα, θα χαθούν μετά από αυτή την πράξη.

en: Some characters of your document are probably not representable in the chosen encoding.
    Changing the document encoding to utf8 could help.
el: Κάποιοι χαρακτήρες του εγγράφου σας πιθανόν να μην αναπαρίστανται με την επιλεγμένη κωδικοποίηση.
    Η μετατροπή της κωδικοποίησης εγγράφου σε utf8 ίσως να βοηθήσει.

en: Some problem occurred while running the command:
    '%1$s'.
el: Σφάλμα κατά την εκτέλεση της εντολής:
    '%1$s'.

en: Sort
el: Ταξινόμηση

en: Sort &as:
el: Ταξινόμηση &ως:

en: Sort &environments alphabetically
el: Αλφαβητική τα&ξινόμηση περιβαλλόντων

en: Sorting:
el: Ταξινόμηση:

en: Source
el: Πηγή

en: South European (ISO 8859-3)
el: Νότιας Ευρώπης (ISO 8859-3)

en: South-Eastern European (ISO 8859-16)
el: Νοτιοανατολικής Ευρώπης (ISO 8859-16)

en: Space Before Page Break
el: Διάστημα Προ Αλλαγής Γραμμής

en: Space after picture:
el: Διάστημα μετά την εικόνα:

en: Space before picture:
el: Διάστημα πριν την εικόνα:

en: Space i&n string as symbol
el: Σύμβολο &θέσει διαστήματος εντός αλφαριθμητικού

en: Spacing
el: Διάστημα

en: Spacing type
el: Τύπος διαστήματος

en: Spacings
el: Διαστήματα

en: Spanish
el: Ισπανικά

en: Spanish (Mexico)
el: Ισπανικά (Μεξικό)

en: Speaker
el: Ομιλητής

en: Special Character|p
el: Ειδικός Χαρακτήρας|Χ

en: Specials
el: Ιδιαίτερα

en: Specific BibTeX command and options for pLaTeX (Japanese)
el: Ειδική εντολή BibTeX και επιλογές για το pLaTeX (ιαπωνικά)

en: Specific Manuals|p
el: Συγκεκριμένα Εγχειρίδια Χρήσης|Χ

en: Specific index command and options for pLaTeX (Japanese)
el: Ειδική εντολή ευρετηρίου και επιλογές για το pLaTeX (ιαπωνικά)

en: Specifies the vertical alignment of this cell in relation to the baseline of the row.
el: Καθορίζει την κατακόρυφη στοίχιση αυτού του κελιού σε σχέση με τη βάση της γραμμής.

en: Specifiy note options (see beamer manual)
el: Ορισμός επιλογών σημείωσης (βλ. εγχειρίδιο beamer)

en: Specify additional chars that can be part of a word.
el: Ορισμός επιπρόσθετων χαρακτήρων ως συστατικών λέξεων.

en: Specify an alternate language. The default is to use the language of the document.
el: Ορίστε μια εναλλακτική γλώσσα. Από προεπιλογή θα χρησιμοποιηθεί η γλώσσα του εγγράφου.

en: Specify in which mode (article, presentation etc.) this header appears
el: Καθορίστε σε ποια κατάσταση (άρθρο, παρουσίαση κλπ.) εμφανίζεται αυτή η επικεφαλίδα

en: Specify placement (htbp) for floating listings
el: Καθορισμός τοποθέτησης (htbp) για αιωρούμενες καταλογοποιήσεις (h=εδώ, t=πάνω, b=κάτω, p=σελίδα)

en: Specify the default output format (for view/update)
el: Ορισμός προεπιλεγμένου τύπου εξόδου (για προβολή/ενημέρωση)

en: Specify the font encoding (e.g., T1).
el: Ορισμός κωδικοποίησης γραμματοσειράς (π.χ., Τ1).

en: Specify the link target
el: Καθορίστε τον προορισμό του δεσμού

en: Specify the paper command to DVI viewer (leave empty or use "-paper")
el: Ορισμός της εντολής χαρτιού στον προβολέα DVI (αφήστε κενό ή χρησιμοποιείστε "-paper")

en: Specify those directories which should be prepended to the PATH environment variable.
    Use the OS native format.
el: Ορίστε τους καταλόγους που θα αποδοθούν στη μεταβλητή περιβάλλοντος PATH.
    Χρήση της εγγενούς μορφής του ΛΣ.

en: Specify those directories which should be prepended to the PATH environment variable. Use the OS native format.
el: Ορίστε τους καταλόγους που θα αποδοθούν στη μεταβλητή περιβάλλοντος PATH. Χρήση της εγγενούς μορφής του ΛΣ.

en: Specify those directories which should be prepended to the TEXINPUTS environment variable.
    A '.' represents the current document directory. Use the OS native format.
el: Ορίστε τους καταλόγους που θα αποδοθούν στη μεταβλητή περιβάλλοντος TEXINPUTS.
    Το '.' αναπαριστά τον κατάλογο του εγγράφου. Χρήση της εγγενούς μορφής του ΛΣ.

en: Specify those directories which should be prepended to the TEXINPUTS environment variable. Use the OS native format.
el: Ορίστε τους καταλόγους που θα αποδοθούν στη μεταβλητή περιβάλλοντος PATH. Χρήση της εγγενούς μορφής του ΛΣ.

en: Spell Checker
el: Ορθογράφος

en: Spell checker has no dictionaries.
el: Ο ορθογράφος δεν έχει κανένα λεξικό.

en: Spellcheck &notes and comments
el: Ορθογραφικός έλεγχος σ&ημειώσεων και σχολίων

en: Spellcheck continuously
el: Διαρκής ορθογραφικός έλεγχος

en: Spellchecker
el: Ορθογράφος

en: Spellchecker...|S
el: Ορθογράφος...|Ο

en: Split Cell|C
el: Διαίρεση Κελιού|Δ

en: Square
el: Τετράγωνο

en: Square root	\sqrt
el: Τετραγω

en: St&yle
el: Στυ&λ

en: Standard
el: Απλό Κείμενο

en: Standard[[Bullets]]
el: Τυπική[[Κουκίδες]]

en: Star
el: Αστέρι

en: Start Appendix Here|x
el: Έναρξη Παραρτήματος Εδώ|η

en: Start column (increase depth!), width:
el: Πλάτος αρχικής στήλης  (αυξήστε το βάθος!):

en: State
el: Πολιτεία

en: State:
el: Πολιτεία:

en: Statement Text
el: Κείμενο Δήλωσης

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Statistics for the document:
el: Στατιστικά για το έγγραφο:

en: Statistics for the selection:
el: Στατιστικά για την επιλογή:

en: Statistics...|a
el: Στατιστικά...|Σ

en: Status
el: Κατάσταση

en: Stick with group '%1$s'
el: Παραμονή στην ομάδα '%1$s'

en: Stop command?
el: Διακοπή εντολής;

en: Street
el: Οδός

en: Street:
el: Οδός:

en: Stretch
el: Τέντωμα

en: Strike out %1$s,
el: Έντονη εμφάνιση %1$s,

en: String found.
el: Η συμβολοσειρά βρέθηκε.

en: String has been replaced.
el: Η συμβολοσειρά έχει αντικατασταθεί.

en: String not found.
el: Η συμβολοσειρά δε βρέθηκε.

en: Strong
el: Δυνατό

en: Structure
el: Δομή

en: Structure Tree
el: Δέντρο Δομής

en: Sty&le format:
el: Στυλ &Μορφοποίησης:

en: Style
el: Στυλ

en: Style File:
el: Αρχείο Στυλ:

en: Style Options
el: Επιλογές Στυλ

en: Style used for the page header and footer
el: Στυλ που χρησιμοποιείται για την κεφαλίδα και την υποσημείωση

en: Styles & classes
el: Στυλ & κλάσεις

en: SubVariation
el: Υποπαραλλαγή

en: SubVariation2
el: Υποπαραλλαγή2

en: SubVariation3
el: Υποπαραλλαγή3

en: SubVariation4
el: Υποπαραλλαγή4

en: SubVariation5
el: Υποπαραλλαγή5

en: Subcategory
el: Υποκατηγορία

en: Subclass
el: Υποκλάση

en: Subdivided bibli&ography
el: &Τμηματοποιημένη βιβλιογραφία

en: Subexample
el: Υποπαράδειγμα

en: Subject
el: Θέμα

en: Subject headings:
el: Επικεφαλίδες θέματος:

en: Subject:
el: Θέμα:

en: Subjectclass
el: Ταξινόμηση Θέματος

en: Submit Button Style
el: Υποβολή Στυλ Κουμπιού

en: Subparagraph
el: Υποπαράγραφος

en: Subparagraph*
el: Υποπαράγραφος*

en: Subscript
el: Δείκτης

en: Subscript|u
el: Δείκτης|Δ

en: Subsection
el: Υποτμήμα

en: Subsection Box
el: Κουτί Υποτμήματος

en: Subsection*
el: Υποτμήμα*

en: Subsubsection
el: Υπο-υποτμήμα

en: Subsubsection*
el: Υπο-υποτμήμα*

en: Subtitle
el: Υπότιτλος

en: Subtitle Options
el: Επιλογές Υποτίτλου

en: Subvariation(2):
el: Υποπαραλλαγή(2):

en: Subvariation(3):
el: Υποπαραλλαγή(3):

en: Subvariation(4):
el: Υποπαραλλαγή(4):

en: Subvariation(5):
el: Υποπαραλλαγή(5):

en: Subvariation:
el: Υποπαραλλαγή:

en: Successful export to format: %1$s
el: Επιτυχημένη εξαγωγή σε μορφή: %1$s

en: Successful preview of format: %1$s
el: Επιτυχημένη προεπισκόπηση μορφής: %1$s

en: Summary
el: Σύνοψη

en: Summary \arabic{summ}
el: Σύνοψη \arabic{summ}

en: Summary \thesummary.
el: Σύνοψη \thesummary.

en: Summary \thetheorem.
el: Σύνοψη \thetheorem.

en: Summary of the item, can also be the time
el: Σύνοψη του αντικειμένου, μπορεί να είναι και η ώρα

en: Summary of the item, can also be the time span
el: Σύνοψη του αντικειμένου, μπορεί να είναι και η έκταση χρόνου

en: Summary*
el: Σύνοψη*

en: Summary.
el: Σύνοψη.

en: Superscript
el: Εκθέτης

en: Superscripts and Subscripts
el: Εκθέτες και Δείκτες

en: Superscript|S
el: Εκθέτης|Ε

en: Supported spacing types
el: Υποστηριζόμενοι τύποι διαστήματος

en: Surname
el: Επώνυμο

en: Swedish
el: Σουηδικά

en: Switch between available lists (table of contents, list of figures, list of tables, and others)
el: Εναλλαγή μεταξύ διαθέσιμων λιστών (πίνακα περιεχομένων, λίστας εικόνων, λίστας πινάκων, κ.α)

en: Sy&mbol:
el: &Σύμβολο:

en: Syllable break
el: Διαχωρισμός συλλαβής

en: Symbols
el: Σύμβολα

en: Symbols...|b
el: Σύμβολα...|β

en: System and Miscellaneous
el: Σύστημα και Διάφορα

en: System file not found
el: Το αρχείο συστήματος δε βρέθηκε

en: System function not found
el: Η συνάρτηση συστήματος δε βρέθηκε

en: System reconfiguration failed
el: Η επαναδιαμόρφωση του συστήματος απέτυχε

en: System reconfigured
el: Το σύστημα επαναδιαμορφώθηκε

en: T&hesaurus dictionaries:
el: Λεξικά &Θησαυρού:

en: T&op of row:
el: Άνω μέρος γραμμής:

en: TITLE OVER:
el: ΥΠΕΡΤΙΤΛΟΣ:

en: TOC Title
el: Τίτλος Πίνακα Περιεχομένων

en: TOC Title:
el: Τίτλος Πίνακα Περιεχομένων (ΠΠ):

en: TOC entry
el: Καταχώρηση ευρετηρίου

en: TOC title:
el: Τίτλος Πίνακα Περιεχομένων:

en: TODO Notes
el: Σημειώσεις για Εργασίες προς Υλοποίηση

en: TOG number
el: Αριθμός TOG

en: TOG volume
el: Τόμος TOG

en: Tab&ulator size:
el: Μέγεθος Σ&τυλοθετών:

en: Table
el: Πίνακας

en: Table (CSV)
el: Πίνακας (CSV)

en: Table Note
el: Σημείωση Πίνακα

en: Table Notes
el: Σημειώσεις Πίνακα

en: Table Settings...|a
el: Ρυθμίσεις Πίνακα...|ι

en: Table caption
el: Λεζάντα πίνακα

en: Table note
el: Σημείωση πίνακα

en: Table note:
el: Σημείωση πίνακα:

en: Table of Contents
el: Πίνακας Περιεχομένων

en: Table of Contents|C
el: Πίνακας Περιεχομένων|Π

en: Table-wide settings
el: Ρυθμίσεις πλάτους πίνακα

en: Table...|T
el: Πίνακας...|κ

en: TableComments
el: Σχόλια Πίνακα

en: TableRefs
el: Αναφορές Πίνακα

en: Tableau
el: Ταμπλό

en: Tableaux
el: Ταμπλό

en: Tables
el: Πίνακες

en: Table|T
el: Πίνακας|ν

en: Tabular Settings
el: Ρυθμίσεις Πίνακα

en: Tags
el: Ετικέτες

en: TeX Code
el: Κώδικας TeX

en: TeX Code Settings...|C
el: Ρυθμίσεις Κώδικα TeX...|Χ

en: TeX Code:
el: Κώδικας TeX:

en: TeX Information
el: Πληροφορίες TeX

en: TeX Information|I
el: Πληροφορίες TeX|ρ

en: TeX Logo
el: Λογότυπο TeX

en: TeX Logo|T
el: Λογότυπο TeX|τ

en: TeX Mode Inset Settings
el: Ρυθμίσεις Ενθέματος σε Κατάσταση TeX

en: Tel:
el: Τηλ:

en: Telephone
el: Τηλέφωνο

en: Telephone:
el: Τηλέφωνο:

en: Text
el: Κείμενο

en: Text (right side)
el: Κείμενο (δεξιά πλευρά)

en: Text Bold Series
el: Σειρά Έντονου Κειμένου

en: Text Field Style
el: Στυλ Πλαισίου Κειμένου

en: Text Height %
el: Ύψος Κειμένου %

en: Text Italic Shape
el: Σχήμα Πλάγιου Κειμένου

en: Text Layout
el: Διάταξη Κειμένου

en: Text Medium Series
el: Σειρά Κανονικού Κειμένου

en: Text Normal Font|T
el: Κανονική Γραμματοσειρά Κειμένου|α

en: Text Roman Family
el: Οικογένεια Κειμένου Roman

en: Text Sans Serif Family
el: Οικογένεια Κειμένου Sans Serif

en: Text Slanted Shape
el: Σχήμα Κεκλιμένου Κειμένου

en: Text Small Caps Shape
el: Σχήμα Μικρών Κεφαλαίων Κειμένου

en: Text Typewriter Family
el: Οικογένεια Κειμένου Typewriter

en: Text Upright Shape
el: Σχήμα Όρθιου Κειμένου

en: Text Width %
el: Πλάτος Κειμένου %

en: Text Wrap Settings...|W
el: Ρυθμίσεις Αναδίπλωσης Κειμένου...|Κ

en: Text after
el: Κείμενο μετά

en: Text befo&re:
el: Κείμενο &πριν:

en: Text before
el: Κείμενο πριν

en: Text behind
el: Κείμενο όπισθεν

en: Text binomial	\tbinom
el: Διωνυμικό κειμένου	\tbinom

en: Text in the main(document) language
el: Γλώσσα κειμένου κύριου εγγράφου

en: Text of a note in a figure
el: Κείμενο σημείωσης σε εικόνα

en: Text of a note in a table
el: Κείμενο σημείωσης σε πίνακα

en: Textual Page Number
el: Κειμενικός Αριθμός Σελίδας

en: Textual Reference|x
el: Αναφορά Κειμένου|κ

en: Textual reference
el: Κειμενική αναφορά

en: Thai
el: Ταϋλανδέζικα

en: Thai (TIS 620-0)
el: Ταϋλανδέζικη (TIS 620-0)

en: Thanks
el: Ευχαριστίες

en: Thanks Option
el: Επιλογή Ευχαριστιών

en: Thanks Reference
el: Παραπομπή Ευχαριστιών

en: Thanks Text
el: Ευχαριστίες

en: Thanks:
el: Ευχαριστίες:

en: The %1$s[[BibTeX/Biblatex]] inset includes %2$s databases.
    If you proceed, all of them will be opened.
el: Το ένθεμα %1$s [[BibTeX/Biblatex]] περιλαμβάνει %2$s βάσεις δεδομένων.
    Εάν συνεχίσετε, θα ανοιχτούν όλες.

en: The AMS LaTeX packages are always used
el: Τα πακέτα AMS LaTeX χρησιμοποιούνται πάντα

en: The AMS LaTeX packages are never used
el: Τα πακέτα AMS LaTeX δεν χρησιμοποιούνται ποτέ

en: The BibTeX style
el: Το στυλ BibTeX

en: The LaTeX command for changing back to the language of the document.
el: Η εντολή LaTeX για επιστροφή στη γλώσσα του εγγράφου.

en: The LaTeX command for changing from the language of the document to another language. E.g. \selectlanguage{$$lang} where $$lang is substituted by the name of the second language.
el: Η εντολή LaTeX για αλλαγή από την γλώσσα του εγγράφου σε άλλη. Π.χ. \selectlanguage{$$lang} όπου $$lang είναι το όνομα της νέας γλώσσας.

en: The LaTeX command for loading the language package. E.g. "\usepackage{babel}", "\usepackage{omega}".
el: Η εντολή LaTeX για τη φόρτωση του γλωσσικού πακέτου. Π.χ. "\usepackage{babel}", "\usepackage{omega}".

en: The LaTeX command for local changing of the language.
el: Η εντολή LaTeX για τοπική αλλαγή γλώσσας.

en: The LaTeX package %1$s is always used
el: Το LaTeX πακέτο %1$s χρησιμοποιείται πάντα

en: The LaTeX package %1$s is never used
el: Το LaTeX πακέτο %1$s  δεν χρησιμοποιείται ποτέ

en: The LaTeX package amsmath is only used if AMS formula types or symbols from the AMS math toolbars are inserted into formulas
el: Το LaTeX πακέτο amsmath χρησιμοποιείται μόνο αν AMS σύμβολα ή συναρτήσεις από τη γραμμή εργαλείων AMS έχουν εισαχθεί σε συναρτήσεις

en: The LaTeX package amssymb is only used if symbols from the AMS math toolbars are inserted into formulas
el: Τo πακέτo amssymb χρησιμοποιείται μόνο αν σύμβολα από τη γραμμή εργαλείων AMS υπάρχουν εντός τύπων

en: The LaTeX package cancel is only used if \cancel commands are used in formulas
el: Το LaTeX πακέτο cancel χρησιμοποιείται μόνο αν υπάρχουν εντολές \cancel εντός τύπων

en: The LaTeX package esint is only used if special integral symbols are inserted into formulas
el: Το LaTeX πακέτο esint χρησιμοποιείται μόνο αν ειδικά σύμβολα ολοκληρωμάτων έχουν εισαχθεί σε τύπους

en: The LaTeX package mathdots is only used if the command \iddots is inserted into formulas
el: Το LaTeX πακέτο mathdots χρησιμοποιείται μόνο υπάρχει εντολή \iddots εντός τύπων

en: The LaTeX package mathtools is only used if some mathematical relations are inserted into formulas
el: Το LaTeX πακέτο mathtools χρησιμοποιείται μόνο αν υπάρχει μαθηματική σχέση εντός τύπων

en: The LaTeX package mhchem is only used if either the command \ce or \cf is inserted into formulas
el: Το LaTeX πακέτο mhchem χρησιμοποιείται μόνο αν έχει εισαχθεί σε τύπους η εντολή \ce ή \cf

en: The LaTeX package stackrel is only used if the command \stackrel with subscript is inserted into formulas
el: Το LaTeX πακέτο stackrel χρησιμοποιείται μόνο αν υπάρχει εντολή \stackrel με δείκτη μέσα σε τύπους

en: The LaTeX package stmaryrd is only used if symbols from the St Mary's Road symbol font for theoretical computer science are inserted into formulas
el: Το LaTeX πακέτο stmaryrd χρησιμοποιείται μόνο αν σύμβολα της γραμματοσειράς St Mary's Road για θεωρητική επιστήμη Η/Υ έχουν εισαχθεί σε τύπους

en: The LaTeX package undertilde is only used if you use the math frame decoration 'utilde'
el: Το LaTeX πακέτο undertilde χρησιμοποιείται μόνο αν χρησιμοποιείτε τη διακόσμηση πλαισίου 'utilde'

en: The UI (user interface) file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local ui/ directories.
el: Το αρχείο διεπαφής χρήστη. Είτε ορίζει ένα απόλυτο μονοπάτι, είτε το LyX θα αναζητά στους καθολικούς και τοπικούς φακέλους ui/.

en: The backup of the document %1$s is newer.
    
    Load the backup instead?
el: Το αντίγραφο ασφαλείας του εγγράφου %1$s είναι νεότερο
    
    Να φορτωθεί αυτό εναλλακτικά;

en: The bibliography key
el: Το βιβλιογραφικό κλειδί

en: The branch could not be renamed.
el: Δεν ήταν δυνατή η μετονομασία του κλάδου.

en: The caption as it appears in the list of figures/tables
el: Η ετικέτα όπως εμφανίζεται στη λίστα σχημάτων/πινάκων

en: The change of user interface language will be fully effective only after a restart.
el: Η αλλαγή στη γλώσσα διεπαφής χρήστη θα ισχύσει πλήρως μόνο μετά από επανεκκίνηση.

en: The chapter as it appears in the running headers
el: Το κεφάλαιο όπως εμφανίζεται στις τρέχουσες κεφαλίδες

en: The chapter as it appears in the table of contents
el: Το κεφάλαιο όπως εμφανίζεται στον πίνακα περιεχομένων

en: The chapter as it appears in the table of contents/running headers
el: Το κεφάλαιο όπως εμφανίζεται στον πίνακα περιεχομένων/τρεχόντων κεφαλίδων

en: The characters inserted here are ignored by the spellchecker.
el: Οι χαρακτήρες που εισάγονται εδώ αγνοούνται από τον ορθογράφο.

en: The checked language. Switching this alters the language of the checked word.
el: Η ελεγμένη γλώσσα. Εναλλαγή αυτού τροποποιεί τη γλώσσα της ελεγμένης λέξης.

en: The cite engine %1$s has been requested by
    this document but has not been found in the list of
    available engines. If you recently installed it, you
    probably need to reconfigure LyX.
el: Η μηχανή παραπομπών %1$s ζητήθηκε από αυτό το
    έγγραφο αλλά δε βρέθηκε στη λίστα των
    διαθέσιμων μηχανών. Εάν την εγκαταστήσατε
    πρόσφατα, ρυθμίστε ξανά το LyX.

en: The cite engine %1$s requires a package that is not
    available in your LaTeX installation, or a converter that
    you have not installed. LaTeX output may not be possible.
    Missing prerequisites:
    	%2$s
    See section 3.1.2.3 (Modules) of the User's Guide for more information.
el: Η μηχανή παραπομπών  %1$s απαιτεί ένα πακέτο που δεν
    είναι διαθέσιμο στην εγκατάσταση του LyX,
    ή έναν μετατροπέα που δεν εγκαταστάθηκε.
    H έξοδος LaTeX ίσως να μην είναι εφικτή.
    Προαπαιτούμενα που λείπουν:
    	%2$s
    Δείτε ενότητα 3.1.2.3 (Modules) του Εγχειριδίου Χρήστη για περισσότερες πληροφορίες.

en: The command
    %1$s
    has not yet completed.
    
    Do you want to stop it?
el: Η εντολή
     %1$s 
    δεν ολοκληρώθηκε ακόμα.
    
    Θέλετε να τη σταματήσετε;

en: The completion popup delay.
el: Η καθυστέρηση του αναδυόμενου συμπλήρωσης.

en: The content's base font size
el: Το βασικό μέγεθος γραμματοσειράς του περιεχομένου

en: The content's base font style
el: Το βασικό στυλ γραμματοσειράς του περιεχομένου

en: The current document was closed.
el: Το τρέχον έγγραφο έκλεισε.

en: The default index cannot be removed.
el: Το βασικό ευρετήριο δεν μπορεί να διαγραφεί.

en: The default output format for documents using non-TeX fonts
el: Προεπιλεγμένη μορφή εξόδου για έγγρφα με non-TeX γραμματοσειρές

en: The default path for your documents. An empty value selects the directory LyX was started from.
el: Το προκαθορισμένο μονοπάτι προς τα έγγραφά σας. Η κενή τιμή επιλέγει τον φάκελο εκκίνησης του LyX.

en: The directory in the given path
    %1$s
    does not exist.
el: Ο φάκελος στο μονοπάτι
    %1$s
    δεν υπάρχει.

en: The document %1$s already exists.
    
    Do you want to overwrite that document?
el: Το έγγραφο %1$s υπάρχει ήδη.
    
    Θέλετε να το αντικαταστήσετε;

en: The document %1$s could not be saved.
    
    Do you want to rename the document and try again?
el: Το έγγραφο %1$s δεν ήταν δυνατό να αποθηκευτεί.
    
    Θέλετε να μετονομάσετε το έγγραφο και να προσπαθήσετε ξανά;

en: The document %1$s does not yet exist.
    
    Do you want to create a new document?
el: Το έγγραφο %1$s δεν υπάρχει ακόμα.
    
    Θέλετε να δημιουργήσετε ένα νέο έγγραφο;

en: The document %1$s has not been saved yet.
    
    Do you want to save the document?
el: Το έγγραφο %1$s δεν έχει αποθηκευτεί ακόμα.
    
    Θέλετε να αποθηκεύσετε το έγγραφο;

en: The document %1$s has unsaved changes.
    
    Do you want to save the document or discard the changes?
el: Το έγγραφο %1$s έχει μη αποθηκευμένες αλλαγές.
    
    Θέλετε να αποθηκεύσετε το έγγραφο ή να απορρίψετε τις αλλαγές;

en: The document %1$s has unsaved changes.
    
    Do you want to save the document?
el: Το έγγραφο %1$s έχει μη αποθηκευμένες τροποποιήσεις.
    
    Θέλετε να αποθηκεύσετε το έγγραφο;

en: The document %1$s is already loaded and has unsaved changes.
    Do you want to abandon your changes and reload the version on disk?
el: Το έγγραφο %1$s είναι ήδη φορτωμένο και έχει μη αποθηκευμένες αλλαγές.
    Θέλετε να εγκαταλείψετε τις αλλαγές και να φορτώσετε ξανά την έκδοση στον δίσκο;

en: The document %1$s is already registered.
    
    Do you want to choose a new name?
el: Το έγγραφο %1$s είναι ήδη καταχωρημένο.
    
    Θέλετε να επιλέξετε ένα νέο όνομα;

en: The document class `%1$s' could not be loaded.
el: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση της κλάσης εγγράφων '%1$s'.

en: The file %1$s already exists.
    
    Do you want to overwrite that file?
el: Το αρχείο %1$s υπάρχει ήδη.
    
    Θέλετε να το αντικαταστήσετε;

en: The file %1$s exists but is not readable by the current user.
el: Το αρχείο %1$s υπάρχει αλλά δεν είναι αναγνώσιμο από τον τρέχοντα χρήστη.

en: The file is not UTF-8 encoded.
    It will be read as local 8Bit-encoded.
    If this does not give the correct result
    then please change the encoding of the file
    to UTF-8 with a program other than LyX.
el: Το αρχείο δεν είναι κωδικοποιημένο κατά UTF-8.
    Θα αναγνωστεί ως τοπικά κωδικοποιημένο με 8 bit.
    Εάν αυτό δεν δώσει το σωστό αποτέλεσμα
    τότε αλλάξτε την κωδικοποίηση του αρχείου
    σε UTF-8 με διαφορετικό πρόγραμμα από το LyX.

en: The first line to be printed
el: Η πρώτη γραμμή προς εκτύπωση

en: The following filename can cause troubles when running the exported file through LaTeX and opening the resulting DVI:
el: Το ακόλουθο όνομα αρχείου ίσως προκαλέσει προβλήματα κατά την επεξεργασία του εξαγόμενου αρχείου από το LaTeX και το άνοιγμα του παραγόμενου DVI:

en: The following filename will cause troubles when running the exported file through LaTeX:
el: Το ακόλουθο όνομα αρχείου θα προκαλέσει προβλήματα κατά την επεξεργασία του εξαγόμενου αρχείου από το LaTeX:

en: The following files could not be loaded:
el: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση των αρχείων:

en: The font sizes used for calculating the scaling of the screen fonts.
el: Τα μεγέθη γραμματοσειρών για τον υπολογισμό της κλιμάκωσης των γραμματοσειρών οθόνης.

en: The icon set to use. Warning: normal size of icons may be wrong until you save the preferences and restart LyX.
el: Σύνολο εικονιδίων προς χρήση. Προσοχή: το κανονικό μέγεθος ίσως να είναι λάθος μέχρι την αποθήκευση και την επανεκκίνηση.

en: The inline completion delay.
el: Η καθυστέρηση συμπλήρωσης εντός των γραμμών.

en: The key %1$s already exists,
    it will be changed to %2$s.
el: Το κλειδί %1$s υπάρχει ήδη,
    θα μετατραπεί σε %2$s.

en: The label %1$s already exists,
    it will be changed to %2$s.
el: Η ετικέτα %1$s υπάρχει ήδη,
    θα μετατραπεί σε %2$s.

en: The label as it appears in the document
el: Η ετικέτα όπως εμφανίζεται στο έγγραφο

en: The last line to be printed
el: Η τελευταία γραμμή προς εκτύπωση

en: The layout file you have selected is a local layout
    file, not one in the system or user directory.
    Your document will not work with this layout if you
    move the layout file to a different directory.
el: Το αρχείο διάταξης που επιλέξατε είναι ένα τοπικό
    αρχείο διάταξης, όχι από το φάκελο συστήματος ή
    χρήστη. Το έγγραφό σας ίσως να μη δουλέψει εάν 
    μετακινήσετε το αρχείο διάταξης σε άλλο φάκελο.

en: The layout file:
    %1$s
    could not be found. A default textclass with default
    layouts will be used. LyX will not be able to produce
    correct output.
el: Το αρχείο διάταξης:
    %1$s
    δε βρέθηκε. Θα χρησιμοποιηθεί μια προεπιλεγμένη
    textclass με προεπιλεγμένη διάταξη. Το LyX δεν θα
    μπορέσει να παραγάγει σωστό αποτέλεσμα.

en: The longest label in this list (to determine the indendation width)
el: Η μακρύτερη ετικέτα αυτής της λίστας (για τον καθορισμό πλάτους εσοχής)

en: The master document '%1$s'
    could not be loaded.
el: Η φόρτωση του κύριου εγγράφου '%1$s'
    .δεν ήταν δυνατή.

en: The maximum line length of exported plain text/LaTeX/SGML files. If set to 0, paragraphs are output in a single line; if the line length is > 0, paragraphs are separated by a blank line.
el: Μέγιστο μήκος γραμμής εξαγόμενων αρχείων απλού κειμένου/LaTeX/SGML. Εάν τεθεί σε 0, οι παράγραφοι εξάγονται σε μία γραμμή, εάν > 0, οι παράγραφοι χωρίζονται με μια κενή γραμμή.

en: The module %1$s has been requested by
    this document but has not been found in the list of
    available modules. If you recently installed it, you
    probably need to reconfigure LyX.
el: Η μονάδα %1$s ζητήθηκε από αυτό το
    έγγραφο αλλά δε βρέθηκε στη λίστα των
    διαθέσιμων μονάδων. Εάν την εγκαταστήσατε
    πρόσφατα, επαναρυθμίστε το LyX.

en: The module %1$s requires a package that is not
    available in your LaTeX installation, or a converter that
    you have not installed. LaTeX output may not be possible.
    Missing prerequisites:
    	%2$s
    See section 3.1.2.3 (Modules) of the User's Guide for more information.
el: Η μονάδα %1$s απαιτεί ένα πακέτο που δεν
    είναι διαθέσιμο στην εγκατάσταση του LyX,
    ή έναν μετατροπέα που δεν εγκαταστάθηκε.
    H έξοδος LaTeX ίσως να μην είναι εφικτή.
    Προαπαιτούμενα που λείπουν:
    	%2$s
    Δείτε ενότητα 3.1.2.3 (Modules) του Εγχειριδίου Χρήστη για περισσότερες πληροφορίες.

en: The name of the PDF action
el: Το όνομα της PDF ενέργειας

en: The new layout does not permit the alignment previously used.
    Setting to default.
el: Η νέα διάταξη δεν επιτρέπει την προηγούμενη στοίχιση.
    Ρύθμιση στην προκαθορισμένη.

en: The option to print out in landscape.
el: Η επιλογή οριζόντιας εκτύπωσης.

en: The option to specify paper type.
el: Η επιλογή καθορισμού τύπου χαρτιού.

en: The options that are predefined in the layout file. Click to the left to select/deselect.
el: Προκαθορισμένες επιλογές από το αρχείο διάταξης. Κάντε κλικ αριστερά για (από)επιλογή.

en: The origin of the rotation
el: Κέντρο περιστροφής

en: The paragraph as it appears in the running headers
el: Η παράγραφος όπως εμφανίζεται στις τρέχουσες κεφαλίδες

en: The paragraph as it appears in the table of contents
el: Η παράγραφος όπως εμφανίζεται στον πίνακα περιεχομένων

en: The part as it appears in the table of contents/running headers
el: Το μέρος όπως εμφανίζεται στον πίνακα περιεχομένων/επικεφαλλίδων

en: The pasted branch "%1$s" is undefined.
    Do you want to add it to the document's branch list?
el: Ο επικολλημένος κλάδος "%1$s" δεν έχει οριστεί.
    Θέλετε να τον προσθέσετε στη λίστα κλάδων του εγγράφου;

en: The path for storing backup files. If it is an empty string, LyX will store the backup file in the same directory as the original file.
el: Το μονοπάτι αποθήκευσης αντιγράφων ασφαλείας. Αν είναι κενό, το LyX θα αποθηκεύσει το αντίγραφο στον ίδιο φάκελο με το αυθεντικό αρχείο.

en: The path that LyX will set when offering to choose a template. An empty value selects the directory LyX was started from.
el: Το μονοπάτι που το LyX θα εμφανίσει κατά την προσφορά επιλογής προτύπου. Μια κενή τιμή επιλέγει τον φάκελο εκκίνησης.

en: The path that LyX will set when offering to choose an example. An empty value selects the directory LyX was started from.
el: Το μονοπάτι που θα θέσει το LyX όταν προσφέρει επιλογή παραδείγματος. Η κενή τιμή επιλέγει τον φάκελο εκκίνησης του LyX.

en: The poem title as it appears in the running headers
el: Ο τίτλος του ποιήματος όπως εμφανίζεται στις τρέχουσες κεφαλίδες

en: The poem title as it appears in the table of contents
el: Ο τίτλος του ποιήματος όπως εμφανίζεται στον πίνακα περιεχομένων

en: The scope to which the search horizon is restricted
el: Η εμβέλεια της αναζήτησης

en: The screen fonts used to display the text while editing.
el: Οι γραμματοσειρές οθόνης που χρησιμοποιούνται για το κείμενο κατά την επεξεργασία του.

en: The script `%1$s' failed.
el: Το σενάριο `%1$s' απέτυχε.

en: The scrolling speed of the mouse wheel.
el: Η ταχύτητα κύλισης της ρόδας του ποντικιού.

en: The section as it appears in the running headers
el: Το τμήμα όπως εμφανίζεται στις τρέχουσες κεφαλίδες

en: The section as it appears in the table of contents
el: Το τμήμα όπως εμφανίζεται στον πίνακα περιεχομένων

en: The section as it appears in the table of contents/running headers
el: Το τμήμα όπως εμφανίζεται στον πίνακα περιεχομένων/επικεφαλίδων

en: The selected entry
el: Η επιλεγμένη καταχώρηση

en: The source/author of this epigraph
el: Ο συγγραφέας αυτής της επιγραφής

en: The specified document template
    %1$s
    could not be read.
el: Το καθορισμένο πρότυπο εγγράφων
    %1$s
    δεν ήταν δυνατό να διαβαστεί.

en: The subparagraph as it appears in the running headers
el: Η υποπαράγραφος όπως εμφανίζεται στις τρέχουσες κεφαλίδες

en: The subparagraph as it appears in the table of contents
el: Η υποπαράγραφος όπως εμφανίζεται στον πίνακα περιεχομένων

en: The subsection as it appears in the running headers
el: Το υποτμήμα όπως εμφανίζεται στις τρέχουσες κεφαλίδες

en: The subsection as it appears in the table of contents
el: Το υποτμήμα όπως εμφανίζεται στον πίνακα περιεχομένων

en: The subsection as it appears in the table of contents/running headers
el: Το υποτμήμα όπως εμφανίζεται στον πίνακα περιεχομένων/επικεφαλίδων

en: The subsubsection as it appears in the running headers
el: Το υπο-υποτμήμα όπως εμφανίζεται στις τρέχουσες κεφαλίδες

en: The subsubsection as it appears in the table of contents
el: Το υπο-υποτμήμα όπως εμφανίζεται στον πίνακα περιεχομένων

en: The subsubsection as it appears in the table of contents/running headers
el: Το υπο-υποτμήμα όπως εμφανίζεται στον πίνακα περιεχομένων/τρέχουσες επικεφαλίδες

en: The system has been reconfigured.
    You need to restart LyX to make use of any
    updated document class specifications.
el: Το σύστημα επαναδιαμορφώθηκε.
    Πρέπει να επανακινήσετε το LyX για να χρησιμοποιήσετε
    τις ενημερωμένες προδιαγραφές των κλάσεων εγγράφων.

en: The system reconfiguration has failed.
    Default textclass is used but LyX may
    not be able to work properly.
    Please reconfigure again if needed.
el: Η επαναδιαμόρφωση του συστήματος απέτυχε.
    Χρησιμοποιείται η προκαθορισμένη κλάση κειμένου,
    αλλά το LyX ενδέχεται να μην δουλεύει σωστά.
    Επαναδιαμορφώστε εφόσον χρειάζεται.

en: The time interval between auto-saves (in seconds). 0 means no auto-save.
el: Το χρονικό διάστημα μεταξύ αυτόματων αποθηκεύσεων (σε δευτερόλεπτα). 0 σημαίνει καμία ενέργεια.

en: The title as it appears in the header
el: Ο τίτλος όπως εμφανίζεται στην κεφαλίδα

en: The title as it appears in the running headers
el: Ο τίτλος όπως εμφανίζεται στις τρέχουσες κεφαλίδες

en: The width of the overlay area
el: Το πλάτος της περιοχής επικάλυψης

en: The width of the overprint area (default: text width)
el: Το πλάτος της περιοχής εκτεταμένης εκτύπωσης (προεπιλογή: πλάτος κειμένου)

en: The zoom percentage for screen fonts. A setting of 100% will make the fonts roughly the same size as on paper.
el: Το ποσοστό μεγέθυνσης των γραμματοσειρών οθόνης. Το 100% κάνει τα γράμματα σχεδόν στο εκτυπωμένο μέγεθος.

en: Theorem
el: Θεώρημα

en: Theorem #.
el: Θεώρημα #.

en: Theorem \arabic{theorem}
el: Θεώρημα \arabic{theorem}

en: Theorem \thetheorem.
el: Θεώρημα \thetheorem.

en: Theorem*
el: Θεώρημα*

en: Theorem.
el: Θεώρημα.

en: There are spaces in the path to your BibTeX style file.
    BibTeX will be unable to find it.
el: Υπάρχουν διαστήματα στο μονοπάτι για το αρχείο στυλ BibTeX.
    Το BibTeX δεν θα μπορέσει να το βρει.

en: There are spaces in the paths to your BibTeX databases.
    BibTeX will be unable to find them.
el: Υπάρχουν διαστήματα στα μονοπάτια προς τις βάσεις δεδομένων BibTeX.
    Το BibTeX δεν θα μπορέσει να τις βρει.

en: There were errors during the build process.
el: Υπήρξαν σφάλματα κατά τη διαδικασία δόμησης.

en: Thesaurus
el: Θησαυρός

en: Thesaurus not supported in recent A&A:
el: Ο Θησαυρός δεν υποστηρίζεται σε πρόσφατα Α&Α:

en: Thesaurus...|T
el: Θησαυρός...|Θ

en: Thick space	\;
el: Πλατύ διάστημα	\;

en: Thickness
el: Πάχος

en: Thickness of the surrounding frame
el: Πάχος περιβάλλοντος πλαισίου

en: Thickness value
el: Τιμή πάχους

en: Thin Space|T
el: Λεπτό Διάστημα|μ

en: Thin space	\,
el: Λεπτό διάστημα	\,

en: Third-level
el: Τρίτο-επίπεδο

en: Third-level of the category
el: Τρίτο-επίπεδο της κατηγορίας

en: This bibliography section contains...
el: Το βιβλιογραφικό τμήμα περιέχει...

en: This is a local layout file.
el: Αυτό είναι ένα τοπικό αρχείο διάταξης.

en: This portion of the document is deleted.
el: Αυτό το τμήμα του εγγράφου έχει διαγραφεί.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
el: Αυτό το πρόγραμμα είναι ελεύθερο λογισμικό. Μπορείτε να το διανείμετε και/ή να το τροποποιήσετε σύμφωνα με τους όρους της GNU General Public Licence όπως δημοσιεύεται από το Free Software Foundation. Είτε της έκδοσης 2, είτε (αν προτιμάτε) οποιασδήποτε μεταγενέστερης.

en: This row is the footer of the last page
el: Αυτή η γραμμή είναι υποσέλιδο της τελευταίας σελίδας

en: This row is the header of the first page
el: Αυτή η γραμμή είναι η κεφαλίδα της πρώτης σελίδας

en: This starts the lyxserver. The pipes get an additional extension ".in" and ".out". Only for advanced users.
el: Αυτό ξεκινά τον lyxserver. Τα pipes λαμβάνουν επιπρόσθετες καταλήξεις ".in" και ".out". Μόνο για προχωρημένους χρήστες.

en: This text defines the width of the paragraph label
el: Αυτό το κείμενο ορίζει το πλάτος της ετικέτας παραγράφου

en: ThreeAffiliations
el: Τρεις Προελεύσεις

en: ThreeAuthors
el: Τρεις Συγγραφείς

en: Tiny
el: Μικροσκοπικό

en: Title
el: Τίτλος

en: Title banner:
el: Πινακίδα τίτλου:

en: Title item:
el: Αντικείμενο τίτλου:

en: Title level:
el: Επίπεδο τίτλου:

en: Title of this part
el: Τίτλος αυτού του μέρους

en: Title*
el: Τίτλος*

en: Title:
el: Τίτλος:

en: Toggle
el: Εναλλαγή

en: Toggle emphasis
el: Εναλλαγή έμφασης

en: Toggle noun
el: Εναλλαγή ουσιαστικού

en: Toggle outline
el: Εναλλαγή διάρθρωσης

en: Toggle the selected branch
el: Εναλλαγή επιλεγμένου κλάδου

en: Toggles view of the file list
el: Εναλλαγή προβολής λίστας αρχείων

en: Toolbar "%1$s" state set to %2$s
el: Κατάσταση γραμμής εργαλείων "%1$s" σε %2$s

en: Tools|T
el: Εργαλεία|γ

en: Tooltip Text
el: Κείμενο Tooltip

en: Top
el: Πάνω

en: Top Line|T
el: Πάνω Γραμμή|Π

en: Top center
el: Πάνω κέντρο

en: Top left
el: Πάνω αριστερά

en: Top right
el: Πάνω δεξιά

en: Topic
el: Θέμα

en: Top|T
el: Πάνω|Π

en: Top|p
el: Πάνω|Π

en: Total Height
el: Συνολικό Ύψος

en: Town
el: Πόλη

en: Town:
el: Πόλη:

en: Track Changes|T
el: Παρακολούθηση Αλλαγών|Π

en: Track changes
el: Παρακολούθηση αλλαγών

en: Transform First Non-Optional to Optional Argument
el: Μετατροπή Πρώτου Ορίσματος από Μη σε Προαιρετικό

en: Transform Last Optional to Non-Optional Argument
el: Μετατροπή Τελευταίου Ορίσματος από Προαιρετικό σε Μη

en: Transition
el: Μετάβαση

en: Translation
el: Μετάφραση

en: Translator
el: Μεταφραστής

en: Translator:
el: Μεταφραστής:

en: Triangle down
el: Τρίγωνο κάτω

en: Triangle left
el: Τρίγωνο αριστερά

en: Triangle right
el: Τρίγωνο δεξιά

en: Triangle up
el: Τρίγωνο πάνω

en: Try one of %1$s.
el: Δοκιμάστε ένα από %1$s.

en: Try to keep persistent view of the uncollapsed nodes
el: Διατήρηση μόνιμης προβολής συμπτηγμένων κόμβων

en: Turkish
el: Τουρκικά

en: Turkish (ISO 8859-9)
el: Τουρκική (ISO 8859-9)

en: Turn Page
el: Αλλαγή Σελίδας

en: Turns on the change tracking and showing changes in LaTeX output for the resulting document
el: Ενεργοποιεί την παρακολούθηση και προβολή αλλαγών στην έξοδο LaTeX για το παραγόμενο έγγραφο

en: Tutorial|T
el: Διδακτικό Εγχειρίδιο|γ

en: Two-&column document
el: Έγγραφο &δύο στηλών

en: TwoAffiliations
el: Δύο Προελεύσεις

en: TwoAuthors
el: Δύο Συγγραφείς

en: Type
el: Τύπος

en: Type and Size
el: Τύπος και Μέγεθος

en: Type shortcut after clicking on this field. You can reset the content with the 'Clear' button
el: Πληκτρολογείστε τη συντόμευση αφού κάνετε κλικ σε αυτό το πεδίο. Επαναφορά περιεχομένων με το κουμπί 'Εκκαθάριση'

en: Type: %1$s
el: Τύπος: %1$s

en: UNDEFINED
el: ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΟ

en: URL label
el: Ετικέτα URL

en: URL text
el: Κείμενο URL

en: US executive
el: Η.Π.Α. executive κείμενο

en: US legal
el: Η.Π.Α. νομικό κείμενο

en: US letter
el: Η.Π.Α. επιστολή

en: Ukrainian
el: Ουκρανικά

en: Unable to find the bind file
    %1$s.
    Please check your installation.
el: Αδύνατη η εύρεση του αρχείου δεσμών
    %1$s.
    Παρακαλούμε ελέγξτε την εγκατάστασή σας.

en: Unable to find the default bind file `cua.bind'.
    Please check your installation.
el: Το προεπιλεγμένο αρχείο `cua.bind' δε βρέθηκε.
    Παρακαλούμε ελέγξτε την εγκατάστασή σας.

en: Unable to open file `%1$s'.
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου `%1$s`.

en: Unable to read local layout file.
el: Αδύνατη η ανάγνωση του τοπικού αρχείου διάταξης.

en: Unable to remove the temporary directory %1$s
el: Δεν είναι δυνατή η διαγραφή του προσωρινού φακέλου %1$s

en: Unable to save document defaults
el: Αδυναμία αποθήκευσης των προεπιλεγμένων ρυθμίσεων του εγγράφου

en: Unable to set document class.
el: Αδύνατος ο ορισμός της κλάσης εγγράφου.

en: Unable to set layout for ID: %1$s
el: Αδύνατος ο ορισμός διάταξης για ID: %1$s

en: Unapplied changes
el: Μη εφαρμοσμένες αλλαγές

en: Unavailable:
el: Μη διαθέσιμο:

en: Unavailable: %1$s
el: Μη διαθέσιμο: %1$s

en: Uncodable character in author name
el: Μη κωδικοποιήσιμος χαρακτήρας στο όνομα συγγραφέα

en: Uncodable character in file path
el: Μη κωδικοποιήσιμος χαρακτήρας στο μονοπάτι αρχείου

en: Uncodable character in user preamble
el: Μη κωδικοποιήσιμος χαρακτήρας στην προεπεξεργασία χρήστη

en: Uncodable characters
el: Mη κωδικοποιήσιμοι χαρακτήρες

en: Uncodable characters in listings inset
el: Μη κωδικωποιήσιμοι χαρακτήρες στο ένθεμα καταλογοποιήσεων

en: Undefined branches used in this document.
el: Μη ορισμένοι κλάδοι που χρησιμοποιούνται σε αυτό το έγγραφο.

en: Undefined flex inset
el: Μη ορισμένο ένθεμα flex

en: Underline %1$s,
el: Υπογράμμιση %1$s,

en: Underline spaces in generated output
el: Υπογράμμιση διαστημάτων στην παραγόμενη έξοδο

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Undo Last Check In|U
el: Αναίρεση Τελευταίας Καταγραφής|Α

en: Undo/Redo mechanism
el: Μηχανισμός Αναίρεσης/Επανάληψης

en: Undo|U
el: Αναίρεση|Α

en: Unfold Math Macro|n
el: Ανάπτυξη Μαθηματικής Μακροεντολής|ξ

en: Unit of width value
el: Μονάδα μέτρησης πλάτους

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unknown Argument
el: Άγνωστο Όρισμα

en: Unknown Inset
el: Άγνωστο Ένθεμα

en: Unknown TOC type
el: Άγνωστος τύπος Πίνακα Περιεχομένων

en: Unknown action
el: Άγνωστη ενέργεια

en: Unknown branch
el: Άγνωστος κλάδος

en: Unknown function.
el: Άγνωστη συνάρτηση.

en: Unknown index type!
el: Άγνωστος τύπος ευρετηρίου!

en: Unknown listing parameter name: %1$s
el: Άγνωστο όνομα παραμέτρου καταλογοποίησης: %1$s

en: Unknown or invalid LyX function
el: Άγνωστη ή άκυρη λειτουργία LyX

en: Unknown parameter name:
el: Άγνωστο όνομα παραμέτρου:

en: Unknown token
el: Άγνωστο κουπόνι (token)

en: Unknown token: %1$s %2$s
el: Άγνωστο κουπόνι (token): %1$s %2$s

en: Unknown toolbar "%1$s"
el: Άγνωστη γραμμή εργαλείων "%1$s"

en: Unknown user
el: Άγνωστος χρήστης

en: Unnumbered
el: Μη Αριθμημένο

en: Unset all borders of the current (selected) cell(s)
el: Αναίρεση όλων των περιγραμμάτων του τρέχοντος κελιού ή των επιλεγμένων κελιών

en: Unset all lines
el: Αναίρεση ορισμού όλων των γραμμών

en: Up-to-date
el: Ενημερωμένο

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Update %1$s
el: Ε&νημέρωση %1$s

en: Update (Other Formats)|p
el: Ενημέρωση (Άλλων Τύπων)|ω

en: Update Master Document|a
el: Ενημέρωση Κύριου Εγγράφου|ω

en: Update Other Formats
el: Ενημέρωση Άλλων Τύπων

en: Update [%1$s]|U
el: Ενημέρωση [%1$s]|Α

en: Update dialog when moving context
el: Ενημέρωση του διαλόγου κατά την αλλαγή συμφραζομένων

en: Update master document
el: Ενημέρωση κύριου εγγράφου

en: Update navigation tree
el: Ενημέρωση δέντρου πλοήγησης

en: Update other formats
el: Ενημέρωση άλλων τύπων

en: Update the display
el: Ενημέρωση εμφάνισης

en: Update the label list
el: Ενημέρωση λίστας ετικέτών

en: Upper Sorbian
el: Άνω Σορβικά

en: Uppercase|U
el: Κεφαλαία Γράμματα|φ

en: Upright
el: Όρθια

en: Usage: lyx [ command line switches ] [ name.lyx ... ]
    Command line switches (case sensitive):
    	-help              summarize LyX usage
    	-userdir dir       set user directory to dir
    	-sysdir dir        set system directory to dir
    	-geometry WxH+X+Y  set geometry of the main window
    	-dbg feature[,feature]...
                      select the features to debug.
                      Type `lyx -dbg' to see the list of features
    	-x [--execute] command
                      where command is a lyx command.
    	-e [--export] fmt
                      where fmt is the export format of choice. Look in
                      Tools->Preferences->File Handling->File Formats->Short Name
                      to see which parameter (which differs from the format name
                      in the File->Export menu) should be passed. To export to
                      the document's default output format, use 'default'.
                      Note that the order of -e and -x switches matters.
    	-E [--export-to] fmt filename
                      where fmt is the export format of choice (see --export),
                      and filename is the destination filename.
    	-i [--import] fmt file.xxx
                      where fmt is the import format of choice
                      and file.xxx is the file to be imported.
    	-f [--force-overwrite] what
                      where what is either `all', `main' or `none',
                      specifying whether all files, main file only, or no files,
                      respectively, are to be overwritten during a batch export.
                      Anything else is equivalent to `all', but is not consumed.
    	--ignore-error-message which
                      allows you to ignore specific LaTeX error messages.
                      Do not use for final documents! Currently supported values:
                      * missing_glyphs: Fontspec `missing glyphs' error.
    	-n [--no-remote]
                      open documents in a new instance
    	-r [--remote]
                      open documents in an already running instance
                      (a working lyxpipe is needed)
    	-v [--verbose]
                      report on terminal about spawned commands.
    	-batch    execute commands without launching GUI and exit.
    	-version  summarize version and build info
    Check the LyX man page for more details.
el: Χρήση: lyx [διακόπτες γραμμής εντολών] [όνομα.lyx...]
    Διακόπτες γραμμής εντολών (διάκριση πεζών-κεφαλαίων):
    	-help            σύνοψη χρήσης LyX
    	-usedir dir    ορισμός φακέλου χρήστη σε dir
    	-sysdir dir    ορισμός φακέλου συστήματος σε dir
    	-geometry WxH+X+Y    ορισμός γεωμετρίας κύριου παραθύρου
    	-dbg ιδιότητα[,ιδιότητα]...
               επιλογή ιδιοτήτων προς εκσφαλμάτωση.
               Πατήστε `lyx-dbg' για να δείτε τη λίστα ιδιοτήτων
    	-x [--execute] εντολή
                      όπου εντολή είναι μια εντολή lyx.
    	-e [--export] fmt
                     όπου fmt είναι η επιλεγμένη μορφή εξαγωγής. Δείτε στο
                     Εργαλεία->Προτιμήσεις->Χειρισμός Αρχείων->Μορφές Αρχείων->Σύντομο Όνομα
                     για να δείτε ποια παράμετρος πρέπει να περαστεί (διαφορετική από το όνομα
                     μορφής στο Αρχείο->Μενού εξαγωγής.
                     Η σειρά των διακοπτών -e και -x έχει σημασία.
    	-E [--export-to] fmt όνομα αρχείου
                      όπου fmt είναι η επιλεγμένη μορφή εξαγωγής (see --export),
                      και όνομα αρχείου το όνομα αρχείου προορισμού.
    	-i [--import] fmt αρχείο.xxx
                      όπου fmt είναι η επιλεγμένη μορφή εισόδου
                      και αρχείο.xxx είναι το αρχείο που θα εισαχθεί.
    	-f [--force-overwrite] τι
                      όπου τι είναι `all', `main' ή `none',
                      και ορίζει αν όλα τα αρχεία, μόνο το κύριο αρχείο, ή κανένα αρχείο,
                      αντίστοιχα, θα αντικατασταθούν σε μια δέσμη εξαγωγής.
                      Ο,τιδήποτε άλλο είναι ισοδύναμο με `all', αλλά δεν ελέγχεται.
    	--ignore-error-message που
                      επιτρέπει την αγνόηση συγκεκριμένων μηνυμάτων σφάλματος.
                      Μη το χρησιμοποιείτε για τελικά έγγραφα! Υποστηριζόμενες τιμές:
                      * missing_glyphs: Fontspec `missing glyphs' error.
    	-n [--no-remote]
                      άνοιγμα εγγράφων σε νέο παράθυρο προγράμματος
    	-r [--remote]
                      άνοιγμα εγγράφων σε ήδη ανοιχτό παράθυρο
                      (απαιτείται μια λειτουργική lyxpipe)
    	-v [--verbose]
                      αναφορά στο τερματικό για τα αποτελέσματα των εντολών.
    	--batch         εκτέλεση εντολών χωρίς γραφικό περιβάλλον και έξοδος.
    	-version        συνοπτικές πληροφορίες έκδοσης και δόμησης
    Κοιτάξτε στο εγχειρίδιο του LyX για περισσότερες λεπτομέρειες.

en: Use "..." to shorten long completions.
el: Χρήση "..." για συντόμευση μακριών συμπληρώσεων.

en: Use &justification in LyX work area
el: Σ&τοίχιση στην επιφάνεια εργασίας του LyX

en: Use &keyboard map
el: &Χρήση πίνακα χαρακτήρων

en: Use &old style figures
el: Χρήση εικόνων &παλαιού στυλ

en: Use Class Defaults
el: Χρήση των Προεπιλογών της Κλάσης

en: Use Computer Algebra System|S
el: Χρήση του Computer Algebra System|Χ

en: Use Computer Algebra System|m
el: Χρήση του Computer Algebra System|Χ

en: Use M&ac-style cursor movement
el: Κίνηση δρομέα σε στυλ &Mac

en: Use OpenType and TrueType fonts with the fontspec package (requires XeTeX or LuaTeX)
el: Χρήση γραμματοσειρών OpenType και TrueType με το πακέτο fontspec (απαιτεί XeTeX ή LuaTeX)

en: Use \footnotesize, \small, \itshape, \ttfamily or something like that
el: Χρησιμοποιήστε \footnotesize, \small, \itshape, \ttfamily ή κάτι τέτοιο

en: Use a real small caps shape, if the font provides one
el: Χρήση πραγματικού μικρού σχήματος κεφαλαίων γραμμάτων, εάν παρέχεται από τη γραμματοσειρά

en: Use default (grid-like) border style
el: Χρήση προεπιλεγμένου στυλ περιγραμμάτων (πλέγμα)

en: Use extended character table
el: Χρήση εκτεταμένου πίνακα χαρακτήρων

en: Use formal (a.k.a. booktabs) border style (no vertical borders)
el: Χρήση επίσημου στυλ περιγραμμάτων (χωρίς κατακόρυφα περιγράμματα)

en: Use icons from system's &theme
el: Χρήση εικονιδίων &θέματος συστήματος

en: Use old style instead of lining figures
el: Χρήση παλαιού στυλ αντί για εικόνες επένδυσης

en: Use the Mac OS X conventions for cursor movement
el: Χρήση των συμβάσεων του Mac OS X για τις κινήσεις του δρομέα σε επίπεδο λέξης

en: Use the default alignment for this paragraph, whatever it is.
el: Χρήση προεπιλεγμένης στοίχισης για αυτήν τη παράγραφο, όποια κι αν είναι.

en: Use the largest item number in your list, e.g. '(iv)' for 4 Roman numbered items
el: Χρήση του μέγιστου αριθμού αρίθμησης λίστας, π.χ. '(iv)' για ρωμαϊκή αρίθμηση

en: Use this to set the correct mapping file for your keyboard. You'll need this if you for instance want to type German documents on an American keyboard.
el: Χρήση αυτού για τον ορισμό του σωστού αρχείου αντιστοίχισης για το πληκτρολόγιο. Θα το χρειαστείτε αν π.χ. θέλετε να γράψετε Γερμανικά έγγραφα σε Αμερικανικό πληκτρολόγιο.

en: Use true s&mall caps
el: Χρήση πραγματικών &μικρών κεφαλαίων

en: User &interface language:
el: &Γλώσσα Διεπαφής Χρήστη:

en: User Defined|U
el: Ορισμένο απ' τον Χρήστη|Χ

en: User Interface
el: Διεπαφή Χρήστη

en: User commands
el: Εντολές χρήστη

en: User's Guide|U
el: Οδηγός Χρήστη|Ο

en: V-Factor
el: Παράγων-V

en: Value of the line thickness.
el: Τιμή του πάχους γραμμής.

en: Value of the line width.
el: Τιμή του πλάτους γραμμής.

en: Value of the vertical line offset.
el: Τιμή κατακόρυφης απόκλισης γραμμής.

en: Variable
el: Μεταβλητό

en: Variable-width Minipages
el: Minipage μεταβλητού-μήκους

en: Variation
el: Παραλλαγή

en: Variation:
el: Παραλλαγή:

en: Vector &graphics format
el: Μορφή &διανυσματικών γραφικών

en: Vector graphics
el: Διανυσματικά γραφικά

en: Verbatim
el: Αυτολεξεί

en: Verbatim (marked blanks)|b
el: Αυτολεξεί (σημειωμένα κενά)|υ

en: Verbatim*
el: Αυτολεξεί*

en: Verbatim|V
el: Αυτολεξεί|Α

en: Verse
el: Εδάφιο

en: Version
el: Έκδοση

en: Version Control
el: Έλεγχος Έκδοσης

en: Version Control Log
el: Ημερολόγιο Ελέγχου Έκδοσης

en: Version Control|V
el: Έλεγχος Έκδοσης|χ

en: Version control
el: Έλεγχος έκδοσης

en: Version control detected.
el: Εντοπίστηκε έλεγχος έκδοσης.

en: Vert. Adjustment
el: Κατ. Προσαρμογή

en: Verti&cal alignment:
el: Κατακόρυ&φη στοίχιση:

en: Vertical
el: Κατακόρυφος

en: Vertical Phantom|V
el: Κατακόρυφο Φάντασμα|Κ

en: Vertical Space
el: Κατακόρυφο Διάστημα

en: Vertical Space Settings
el: Ρυθμίσεις Κατακόρυφου Διαστήματος

en: Vertical Space...|V
el: Κατακόρυφο Διάστημα...|Κ

en: Vertical alignment
el: Κατακόρυφη στοίχιση

en: Vertical alignment of the box (with regard to baseline)
el: Κατακόρυφη στοίχιση του κουτιού (ως προς τη γραμμή αναφοράς)

en: Vertical alignment of the content inside the box
el: Κατακόρυφη στοίχιση του περιεχομένου μέσα στο κουτί

en: Vertical alignment of the table
el: Κατακόρυφη στοίχιση του πίνακα

en: Vertical fill
el: Κατακόρυφο γέμισμα

en: Vertical phantom	\vphantom
el: Κατακόρυφο φάντασμα	\vphantom

en: Vertical space
el: Κατακόρυφο διάστημα

en: Vertical space of the phantom content
el: Κατακόρυφη απόσταση του phantom περιεχομένου

en: Video URL:
el: URL του βίντεο:

en: Vietnamese
el: Βιετναμέζικα

en: View
el: Προβολή

en: View %1$s
el: Προβολή %1$s

en: View &Log ...
el: Προβολή &Ημερολογίου...

en: View (Other Formats)|F
el: Προβολή (Άλλοι Τύποι)|ι

en: View Complete &Log...
el: Προβολή Πλήρους &Ημερολογίου...

en: View Master Document|M
el: Προβολή Κύριου Εγγράφου|β

en: View Other Formats
el: Προβολή Άλλων Τύπων

en: View [%1$s]|V
el: Προβολή [%1$s]|ρ

en: View master document
el: Προβολή κύριου εγγράφου

en: View other formats
el: Προβολή άλλων τύπων αρχείων

en: View revision log
el: Προβολή ημερολογίου αναθεωρήσεων

en: View/Update
el: Προβολή/Ενημέρωση

en: View|V
el: Προβολή|ρ

en: Visible
el: Ορατό

en: Visible Space
el: Ορατό Διάστημα

en: Visible Space|V
el: Ορατό Διάστημα|Δ

en: Visible Space|a
el: Ορατό Διάστημα|α

en: VisibleText
el: Ορατό Κείμενο

en: Volume
el: Τόμος

en: Volume number:
el: Αριθμός τόμου:

en: W&idth:
el: &Πλάτος:

en: Waiting for LaTeX run number %1$d
el: Αναμονή της υπ' αριθμόν %1$d εκτέλεσης του LaTeX

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Warning!
el: Προειδοποίηση!

en: Wavy underline %1$s,
el: Κυματιστή υπογράμμιση %1$s,

en: Web Address
el: Διεύθυνση Δικτύου

en: Web address:
el: Διεύθυνση Δικτύου:

en: Welcome to LyX!
el: Καλωσήρθατε στο LyX!

en: Welsh
el: Ουαλικά

en: Western European (CP 1252)
el: Δυτικής Ευρώπης (CP 1252)

en: Western European (CP 850)
el: Δυτικής Ευρώπης (CP 850)

en: Western European (CP 858)
el: Δυτικής Ευρώπης (CP 858)

en: Western European (ISO 8859-1)
el: Δυτικής Ευρώπης (ISO 8859-1)

en: Western European (ISO 8859-15)
el: Δυτικής Ευρώπης (ISO 8859-15)

en: Western European (Macintosh Roman)
el: Δυτικής Ευρώπης (Macintosh Roman)

en: What to do when existing files are going to be overwritten on export.
el: Τι να συμβεί όταν πρόκειται να επανεγγραφούν υπάρχοντα αρχεία.

en: When the TAB completion is not unique, there won't be a delay of the popup. It will be shown right away.
el: Όταν η συμπλήρωση TAB δεν είναι μοναδική, δεν θα υπάρξει καθυστέρηση στο αναδυόμενο. Θα εμφανιστεί αμέσως.

en: Whether to comply strictly with XHTML 1.1.
el: Περί της πλήρους συμμόρφωσης  με το XHTML 1.1.

en: Whether to open documents in an already running instance of LyX. (Set the LyXServer pipe path and restart LyX to enable this feature)
el: Επιλογή ανοίγματος αρχείων σε τρέχον στιγμιότυπο του LyX. (Ορίστε το pipe path του LyXServer και επανεκκινήστε το LyX για ενεργοποίηση)

en: Wide Text
el: Πλατύ Κείμενο

en: Width
el: Πλάτος

en: Width of image in output
el: Πλάτος εικόνας στην έξοδο

en: Width of the box
el: Πλάτος κουτιού

en: Width of the section Box
el: Το πλάτος του κουτιού τμήματος

en: Width value
el: Τιμή πλάτους

en: Windows && Work Area
el: Παράθυρα && Επιφάνεια εργασίας

en: With &TeX fonts:
el: Με &γραμματοσειρές TeX:

en: With n&on-TeX fonts:
el: Με &μη-TeX γραμματοσειρές:

en: Word to look up
el: Λέξη προς αναζήτηση

en: Words with less than the specified number of characters will not be completed.
el: Δε θα συμπληρωθούν οι λέξεις με λιγότερους από τους καθορισμένους χαρακτήρες.

en: Workarea events
el: Συμβάντα χώρου εργασίας

en: Wrap Float Settings
el: Συμπύκνωση Ρυθμίσεων Αιωρούμενου

en: Write failure
el: Αποτυχία εγγραφής

en: Writer
el: Συντάκτης

en: Writer:
el: Συντάκτης:

en: Wrong command line option `%1$s'. Exiting.
el: Εσφαλμένη επιλογή γραμμής εντολών `%1$s'. Έξοδος.

en: XHTML Output Options
el: Επιλογές Εξόδου XHTML

en: XY-pic|X
el: XY-pic|Χ

en: Xfig figure
el: Εικόνα Xfig

en: Year of copyright:
el: Έτος πνευματικών δικαιωμάτων:

en: Yes
el: Ναι

en: Yes, &Reload
el: Ναι, Ε&παναφόρτωση

en: You cannot change a format's short name if the format is used by a converter. Please remove the converter first.
el: Αδύνατη η τροποποίηση του ονόματος μορφής που χρησιμοποιείται από μετατροπέα. Διαγράψτε πρώτα τον μετατροπέα.

en: You cannot insert a space at the beginning of a paragraph. Please read the Tutorial.
el: Δεν μπορείτε να εισάγετε διάστημα στην αρχή μιας παραγράφου. Διαβάστε τη Διδακτική Παρουσίαση.

en: You cannot type two spaces this way. Please read the Tutorial.
el: Δεν μπορείτε να πληκτρολογήσετε έτσι δύο διαστήματα. Διαβάστε τη Διδακτική Παρουσίαση.

en: You have specified a non-existent user LyX directory, %1$s.
    It is needed to keep your own configuration.
el: Έχετε ορίσει έναν ανύπαρκτο φάκελο LyX του χρήστη, %1$s.
    Απαιτείται η διατήρηση μιας προσωπικής ρύθμισης.

en: You must include this file in the document
    '%1$s' in order to use the master document
    feature.
el: Πρέπει να συμπεριλάβετε αυτό το αρχείο στο έγγραφο
    '%1$s' ώστε να χρησιμοποιήσετε τη δυνατότητα κυρίου
    εγγράφου.

en: You must save the document before it can be registered.
el: Πρέπει να αποθηκεύσετε το έγγραφο πριν την καταχώρησή του.

en: Your E-mail address
el: Η ηλεκτρονική σας διεύθυνση

en: Your name
el: Το όνομά σας

en: [Appendix]
el: [Παράρτημα]

en: [Change Tracking]
el: [Αλλαγή Παρακολούθησης]

en: [List Of Slides]
el: [Λίστα Διαφανειών]

en: [List of FIXMEs]
el: [Λίστα FIXME]

en: [List of PDF Comments]
el: [Λίστα PDF Σχολίων]

en: [No options predefined]
el: [Καμιά προκαθορισμένη επιλογή]

en: [Slide Contents]
el: [Περιεχόμενα Διαφανειών]

en: [centered board]
el: [κεντραρισμένη σκακιέρα]

en: [chessboard]
el: [σκακιέρα]

en: \begin_document is missing
el: \λείπει το begin_document

en: \begin_header is missing
el: \λείπει το begin_header

en: acknowledgments
el: μνεία

en: active
el: ενεργό

en: added space markers
el: δηλωτικά προστεθημένων διαστημάτων

en: all cited references
el: όλες οι αναφορές με παραπομπή

en: all reference units
el: όλες οι μονάδες αναφορών

en: all references
el: όλες οι αναφορές

en: all uncited references
el: όλες οι αναφορές χωρίς παραπομπή

en: allcaps
el: όλα_κεφαλαία

en: and
el: και

en: appendix marker
el: δηλωτικό παραρτήματος

en: auto
el: αυτόματο

en: automatically
el: αυτόματα

en: background
el: φόντο

en: bcancel
el: bακύρωση

en: because
el: επειδή

en: before
el: πριν

en: bibliography entry
el: βιβλιογραφική καταχώρηση

en: bilingual
el: δίγλωσσο

en: black
el: μαύρο

en: blue
el: μπλε

en: bottom area
el: κάτω περιοχή

en: boxempty
el: άδειο κουτί

en: branch label
el: ετικέτα κλάδου

en: button background
el: φόντο κουμπιού

en: button background under focus
el: φόντο ενεργού κουμπιού

en: cancel
el: ακύρωση

en: cancelto
el: ακύρωσησε

en: change bar
el: μπάρα αλλαγής

en: chemistry
el: χημεία

en: chktex failure
el: αποτυχία chktex

en: code
el: κώδικας

en: command inset
el: ένθεμα εντολής

en: command inset background
el: φόντο ενθέματος εντολής

en: command inset frame
el: πλαίσιο ενθέματος εντολής

en: comment background
el: φόντο σχολίου

en: comment label
el: ετικέτα σχολίου

en: conversion failed
el: η μετατροπή απέτυχε

en: cursor
el: δρομέας

en: cyan
el: κυανό

en: decoration type / matrix border
el: τύπος διακόσμησης / όρια πίνακα

en: degrees
el: μοίρες

en: depth bar
el: μπάρα βάθους

en: differences
el: διαφορές

en: double
el: διπλό

en: double frame
el: διπλό πλαίσιο

en: drop shadow
el: με σκιά

en: emph
el: έμφαση

en: empty
el: άδειο

en: end-of-line marker
el: δηλωτικό τέλους γραμμής

en: endnote
el: καταληκτική σημείωση

en: fancy
el: εντυπωσιακό

en: fig.
el: εικ.

en: file
el: αρχείο

en: file not imported!
el: το αρχείο δεν εισήχθη!

en: float
el: αιωρούμενο

en: footnote
el: υποσημείωση

en: footnote label
el: ετικέτα υποσημείωσης

en: frameless
el: χωρίς πλαίσιο

en: graphics background
el: φόντο γραφικών

en: green
el: πράσινο

en: greyedout inset background
el: φόντο γκριζαρισμένου ενθέματος

en: greyedout inset label
el: ετικέτα γκριζαρισμένου ενθέματος

en: greyedout inset text
el: γκριζαρισμένο κείμενο ενθέματος

en: headings
el: επικεφαλίδες

en: iconv conversion failed
el: η μετατροπή iconv απέτυχε

en: ignore
el: παράβλεψη

en: imported.
el: εισήχθη.

en: included in TOC
el: περιλαμβάνεται στον Πίνακα Περιεχομένων

en: index label
el: ετικέτα ευρετηρίου

en: inherit
el: κληροδότηση

en: inline completion
el: συμπλήρωση εντός γραμμής

en: inset background
el: φόντο ενθέματος

en: inset frame
el: πλαίσιο ενθέματος

en: is empty
el: είναι κενό

en: language
el: γλώσσα

en: listings background
el: φόντο καταλογοποίησης

en: lowercase
el: πεζά γράμματα

en: lowercase text
el: κείμενο με πεζά

en: lyx2lyx Error Log
el: ημερολόγιο σφαλμάτων lyx2lyx

en: magenta
el: ματζέντα

en: margin
el: περιθώριο

en: margin note label
el: ετικέτα σημείωσης περιθωρίου

en: marginnote
el: σημείωση_περιθωρίου

en: master %1$s, child %2$s
el: κύριο %1$s, παιδί %2$s

en: math background
el: φόντο μαθηματικών

en: math corners
el: γωνίες μαθηματικών

en: math frame
el: πλαίσιο μαθηματικών

en: math line
el: γραμμή μαθηματικών

en: math macro
el: μακροεντολή μαθηματικών

en: math macro background
el: φόντο μακροεντολής μαθηματικών

en: math macro frame
el: πλαίσιο μακροεντολής μαθηματικών

en: math macro label
el: ετικέτα

en: meaning
el: σημασία

en: merge
el: συγχώνευση

en: new page
el: νέα σελίδα

en: no
el: όχι

en: non-active
el: μη-ενεργό

en: none
el: κανένα

en: not cited
el: χωρίς παραπομπή

en: not released yet
el: δεν κυκλοφόρησε ακόμα

en: note
el: σημείωση

en: note background
el: φόντο σημείωσης

en: note label
el: ετικέτα σημείωσης

en: noun
el: ουσιαστικό

en: number of needed lines
el: αριθμός απαιτούμενων γραμμών

en: on
el: επί

en: on page <page>
el: στη σελίδα <σελίδα>

en: online cite
el: παραπομπή εντός κειμένου

en: optional
el: προαιρετικό

en: or
el: ή

en: orange
el: πορτοκαλί

en: oval, thick
el: οβάλ, παχύ

en: oval, thin
el: οβάλ, λεπτό

en: page break / line break
el: αλλαγή σελίδας / αλλαγή γραμμής

en: page[[nomencl]]
el: σελίδα[[nomencl]]

en: paragraph marker
el: δείκτης παραγράφου

en: pasted
el: επικολλημένο

en: per chapter
el: ανά κεφάλαιο

en: per child document
el: ανά έγγραφο παιδί

en: per part
el: ανά μέρος

en: per section
el: ανά ενότητα

en: per subsection
el: ανά υποτμήμα

en: plain
el: απλό

en: preview frame
el: πλαίσιο προεπισκόπησης

en: previewed snippet
el: προεπισκοπημένο ψήγμα

en: protected
el: προστατευμένο

en: red
el: κόκκινο

en: rotation angle
el: γωνία περιστροφής

en: s inline completion dela&y
el: δευτ. καθυστέρηση ε&σωτερικής συμπλήρωσης

en: s popup d&elay
el: δευτ. καθυ&στέρηση αναδυόμενου

en: scroll indicator
el: δείκτης κύλισης

en: see equation[[nomencl]]
el: δείτε εξίσωση[[nomencl]]

en: selected text
el: επιλεγμένο κείμενο

en: selection
el: επιλογή

en: shaded background
el: σκιασμένο φόντο

en: shaded box
el: σκιασμένο κουτί

en: short title
el: σύντομος τίτλος

en: sidenote
el: πλάγια_σημείωση

en: simple frame
el: απλό πλαίσιο

en: simple frame, page breaks
el: απλό πλαίσιο, αλλαγές σελίδας

en: smallcaps
el: μικρά_κεφαλαία

en: space
el: διάστημα

en: special character
el: ειδικός χαρακτήρας

en: strong
el: δυνατό

en: subscript
el: δείκτης

en: superscript
el: εκθέτης

en: table
el: πίνακας

en: table line
el: γραμμή πίνακα

en: text
el: κείμενο

en: text%1$s
el: κείμενο%1$s

en: thanks
el: ευχαριστίες

en: therefore
el: επομένως

en: uncodable character
el: μη κωδικοποιήσιμος χαρακτήρας

en: undefined
el: μη ορισμένο

en: unknown type!
el: άγνωστος τύπος!

en: unknown version
el: άγνωστη έκδοση

en: unlabelled
el: άνευ ετικέτας

en: use number of lines
el: χρήση αριθμού γραμμών

en: version
el: έκδοση

en: white
el: άσπρο

en: wrap
el: αναδίπλωση

en: xcancel
el: xακύρωση

en: yellow
el: κίτρινο

en: yes
el: ναι
