Lyx 2.4 - en to cs translation catalogue (5135 entries)

en: 
    The down arrow key will get you into the list of filtered citations.
cs: 
    Šipkou dolů se dostanete na seznam vyfiltrovaných citací.

en:    options:
cs:    volby:

en:  (not available)
cs:  (nedostupný)

en:  (not installed)
cs:  (není instalován)

en:  (sideways)
cs:  (na bok)

en:  and [[separate two authors in citation]]
cs:  a

en:  could not write file!
cs:  nepodařilo se zapsat soubor!

en:  done.
cs:  hotovo.

en:  not known
cs:  neznámý

en:  on[[date]] %1
cs: , %1

en: # [number of Prob]
cs: # [počet prob]

en: %1 (missing req.)
cs: %1 (chybí závislost)

en: %1 (modified externally)
cs: %1 (externě modifikováno)

en: %1 (read only)
cs: %1 (jen ke čtení)

en: %1$d Character
cs: %1$d znak

en: %1$d Character (no Blanks)
cs: %1$d znak (bez mezer)

en: %1$d Characters
cs: %1$d znaků

en: %1$d Characters (no Blanks)
cs: %1$d znaků (bez mezer)

en: %1$d Word
cs: %1$d slovo

en: %1$d Words
cs: %1$d slov

en: %1$d characters
cs: %1$d znaků

en: %1$d characters (no blanks)
cs: %1$d znaků (bez mezer)

en: %1$d matches have been replaced.
cs: %1$d řetězců bylo nahrazeno.

en: %1$d strings have been replaced in the selection.
cs: %1$d řetězců bylo nahrazeno ve výběru.

en: %1$d strings have been replaced.
cs: %1$d řetězců bylo nahrazeno.

en: %1$d words
cs: %1$d slov

en: %1$s
     is not readable.
cs: %1$s
     nelze přečíst.

en: %1$s %2$s: [[Caption label (ex. Figure 1: )]]
cs: %1$s %2$s:

en: %1$s (Float)
cs: %1$s (Plovoucí)

en: %1$s (dynamic)
cs: %1$s (dynamické)

en: %1$s (modified externally)
cs: %1$s (externě modifikován)

en: %1$s (not available)
cs: %1$s (nedostupný)

en: %1$s (unavailable)
cs: %1$s (nedostupný)

en: %1$s (unknown)
cs: %1$s (neznámý)

en: %1$s Errors (%2$s)
cs: %1$s chyby (%2$s)

en: %1$s Files
cs: %1$s souborů

en: %1$s [Class '%2$s']
cs: %1$s [Třída '%2$s']

en: %1$s and %2$s
cs: %1$s a %2$s

en: %1$s does not appear like a LyX created temporary directory.
cs: %1$s nevypadá jako pomocný adresář vytvořený LyXem.

en: %1$s ended unexpectedly, which means that it is probably corrupted.
cs: %1$s končí neočekávaně, což znamená, že je pravděpodobně poškozen.

en: %1$s is from a different version of LyX, but a temporary file for converting it could not be created.
cs: %1$s je z odlišné verze LyX-u, ale pomocný soubor pro jeho konverzi nemůže být vytvořen.

en: %1$s is from a different version of LyX, but the conversion script lyx2lyx could not be found.
cs: %1$s je z odlišné verze LyX-u, ale konverzní skript lyx2lyx nebyl nalezen.

en: %1$s is from a newer version of LyX and the lyx2lyx script failed to convert it.
cs: %1$s je z novější verze LyX-u a skript lyx2lyx selhal při konverzi.

en: %1$s is from an older version of LyX and the lyx2lyx script failed to convert it.
cs: %1$s je ze starší verze LyX-u a skript lyx2lyx selhal při konverzi.

en: %1$s is not a readable LyX document.
cs: %1$s není čitelný dokument LyX-u.

en: %1$s lock
cs: %1$s zámek

en: %1$s unknown command!
cs: %1$s neznámý příkaz!

en: %1$s, %2$s, and %3$s
cs: %1$s, %2$s a %3$s

en: %1$s[[branch]] (%2$s)[[master]]
cs: %1$s (%2$s)

en: %1$s[[name]] (%2$s[[email]])
cs: %1$s[[jméno]] (%2$s[[email]])

en: %1$s[[quot. mark description]] (language default)
cs: %1$s (jazykový standard)

en: %1$s[[vcs data]] unknown
cs: %1$s (neznámý)

en: %1$souter%2$s and %3$sinner%4$s[[quotation marks]]
cs: %1$svnější%2$s a %3$svnitřní%4$s

en: %1[[preview format name]] Preview
cs: %1 Ukázka

en: &< Find
cs: &< Najít

en: &Abort
cs: &Př&erušit

en: &Accept
cs: &Akceptovat

en: &Action:
cs: Úk&on:

en: &Add
cs: Přid&at

en: &Add Selected
cs: &Přidat Vybrané

en: &Add Selected[[bib]]
cs: &Přidat Vybrané

en: &Add[[Spellchecker]]
cs: Př&idat

en: &All
cs: &Vše

en: &All manuals
cs: Všechny &manuály

en: &Allow running external programs
cs: P&ovolit běh externích programů

en: &Always allow for this document
cs: Povolit &vždy pro tento dokument

en: &Always run for this document
cs: Vždy sp&ouštět pro tento dokument

en: &Apply
cs: &Použít

en: &Author:
cs: &Autor:

en: &Available branches:
cs: &Dostupné větve:

en: &Backup directory:
cs: &Adresář pro zálohy:

en: &Base size:
cs: &Základní
    velikost:

en: &Between revisions
cs: &Mezi revizemi

en: &Bind file:
cs: &Soubor klávesových zkratek:

en: &Bookmarks
cs: &Záložky

en: &Borders
cs: &Okraje

en: &Bottom of page
cs: &Spodek stránky

en: &Bottom:
cs: &Dolní:

en: &Box:
cs: &Rámeček:

en: &Break long lines
cs: &Zalamovat dlouhé řádky

en: &Browse...
cs: P&rocházet...

en: &Bypass validation
cs: &Přeskočit ověření platnosti

en: &Cancel
cs: &Zrušit

en: &Cancel export
cs: &Zrušit export

en: &Caption:
cs: &Popisek:

en: &Case sensitive[[search]]
cs: Veliko&st písmen

en: &Center
cs: Na &střed

en: &Change...
cs: &Změnit...

en: &CheckTeX command:
cs: Příkaz Chec&kTex-u:

en: &Clear all session information
cs: Smazat veškerá nastavení &rozvrhu oken

en: &Clear automatically
cs: &Automaticky mazat

en: &Clipart
cs: &Klipart

en: &Close
cs: &Zavřít

en: &Close Tab
cs: &Zavřít panel

en: &Collapsed
cs: &Sbalit

en: &Color:
cs: &Barva:

en: &Column sep:
cs: &Vzdálenost sloupců:

en: &Columns:
cs: &Sloupce:

en: &Comment
cs: &Komentář

en: &Content:
cs: &Obsah:

en: &Continue
cs: &Pokračovat

en: &Converter:
cs: &Konvertor:

en: &Coordinates and Clipping
cs: Seříz&nutí a souřadnice

en: &Copy
cs: &Zkopírovat

en: &Create
cs: &Vytvořit

en: &Create directory
cs: V&ytvořit adresář

en: &Custom bullet:
cs: &Vlastní odrážka:

en: &Custom:
cs: V&lastní:

en: &DVI viewer paper size options:
cs: Velikost papíru pro &DVI prohlížeč:

en: &Databases
cs: &Databáze

en: &Decimal separator:
cs: &Znak desetinné čárky:

en: &Decoration:
cs: &Dekorace:

en: &Default family:
cs: Stan&dardní
    rodina:

en: &Default margins
cs: &Standardní okraje

en: &Delete
cs: &Smazat

en: &Delete Key
cs: &Smazat Klávesu

en: &Dialect:
cs: &Dialekt:

en: &Discard
cs: &Neukládat

en: &Dismiss
cs: &Odmítnout

en: &Dismiss Changes
cs: &Zamítnout změny

en: &Display all
cs: Zo&brazit všechny

en: &Do not indent paragraph
cs: Ne&odsazovat odstavec

en: &Do not show this warning again!
cs: &Příště již tento dialog nezobrazovat!

en: &Document format
cs: Formát &dokumentu

en: &Document templates:
cs: Šablony &dokumentu:

en: &Don't Add
cs: &Nepřidávat

en: &Draft
cs: &Koncept

en: &Draft mode
cs: &Mód konceptu

en: &Edit
cs: &Editace

en: &Edit Externally
cs: &Edituj externě

en: &Edit...
cs: &Editovat...

en: &Emphasized
cs: &Zvýraznění

en: &Enable
cs: &Zapnout

en: &Enable change tracking features in the output
cs: &Zapnout kontrolu revizí ve výstupu

en: &Enable tool tips in main work area
cs: Zapnout &bublinovou nápovědu na pracovní ploše

en: &Enabled
cs: &Zapnuto

en: &End Edit
cs: Kone&c editace

en: &Errors:
cs: &Chyby:

en: &Escape characters:
cs: &Vypustit znaky:

en: &Example files:
cs: Dokumenty s přík&lady:

en: &Examples
cs: &Příklady

en: &Exit LyX
cs: &Ukončit LyX

en: &Extended character table
cs: &Rozšířená tabulka znaků

en: &File:
cs: &Soubor:

en: &Fill Pattern:
cs: &Vzorek výplně:

en: &Filter:
cs: &Filtr:

en: &Find
cs: &Najít

en: &Find:
cs: &Najít:

en: &Fixed Date:
cs: &Fixní datum:

en: &Fixed Time:
cs: Fi&xní čas:

en: &Float
cs: P&lovoucí

en: &Foot skip:
cs: &Mezera patičky:

en: &Forbid use of needauth converters
cs: Zákaz použití kon&vertorů vyžadujících souhlas

en: &Format:
cs: &Formát:

en: &Frame:
cs: &Rámeček:

en: &General
cs: Ob&ecné

en: &Get from File
cs: Načíst ze sou&boru

en: &Go Back
cs: &Jdi zpět

en: &Go to Label
cs: &Jdi na značku

en: &Graphics
cs: &Obrázek

en: &Graphics driver:
cs: &Ovladač pro obrázky:

en: &Greyed out
cs: &Zašedlé

en: &Group environments by their category
cs: &Seskupit nabídku prostředí dle kategorií

en: &Height:
cs: &Výška:

en: &Here if possible
cs: Pokud možno &zde

en: &Hide
cs: &Skrýt

en: &Hide Tab
cs: &Skrýt panel

en: &Hide toolbars
cs: Skrýt panel s &nástroji

en: &Horizontal Phantom
cs: &Horizontální Fantóm

en: &Huge:
cs: Obrovské:

en: &Hugest:
cs: Obrovité:

en: &Icon set:
cs: &Sada ikon:

en: &Ignore
cs: &Ignorovat

en: &Ignore LaTeX rules
cs: &Ignoruj pravidla LaTeX-u

en: &In[[buffer]]:
cs: &V:

en: &Include all children
cs: Zahrnout &všechny potomky

en: &Indentation:
cs: &Odsazení:

en: &Inherit from Master
cs: &Převzít z hlavního

en: &Initials:
cs: &Iniciály:

en: &Inline listing
cs: &Uvnitř řádku

en: &Inner:
cs: &Vnitřní:

en: &Japanese:
cs: &Japonština:

en: &Justified
cs: Do &bloku

en: &Keep
cs: &Ponechat

en: &Keep change tracking markup on copy and paste
cs: Z&achovat revizní značky při kopírování do schránky

en: &Keep file
cs: &Ponechat soubor

en: &Keep matched
cs: Drže&t spárované

en: &Keyword:
cs: &Hledané slovo:

en: &Keywords:
cs: &Klíčová slova:

en: &LaTeX font encoding:
cs: Kódování
    LaTe&X fontu:

en: &Label:
cs: Z&načka:

en: &Landscape
cs: Na šířk&u

en: &Language:
cs: &Jazyk:

en: &Large:
cs: Velké:

en: &Larger:
cs: Větší:

en: &Largest:
cs: Největší:

en: &Last line:
cs: Po&slední řádek:

en: &Left
cs: Na&levo

en: &Level:
cs: Ú&roveň:

en: &Limit text width
cs: &Omezit šířku textu

en: &Line spacing:
cs: Řád&kování:

en: &Line span:
cs: &Rozpětí řádek:

en: &Line thickness:
cs: &Tloušťka čáry:

en: &List Indentation:
cs: O&dsazení seznamu:

en: &List in Table of Contents
cs: Uvést v O&bsahu

en: &Load Original
cs: &Načíst původní

en: &Load backup
cs: &Načíst zálohu

en: &Load opened files from last session
cs: &Načíst soubory otevřené v předchozí relaci

en: &Local Class...
cs: Lo&kální třída...

en: &Logical
cs: &Logický

en: &Main Settings
cs: &Hlavní nastavení

en: &Maintain aspect ratio
cs: Z&achovat poměr stran

en: &Mark additional languages
cs: O&značit dodatečný jazyk

en: &Mark end of paragraphs
cs: Označit &konec odstavců

en: &Mark spaces in output
cs: O&znač mezery ve výstupu

en: &Master document
cs: Hla&vní dokument

en: &Master:
cs: &Hlavní dokument:

en: &Match
cs: Zpá&rovat

en: &Math output:
cs: &Výstup vzorců:

en: &Math:
cs: &Matematika:

en: &MathML namespace prefix:
cs: Prefix prostoru jmen v &MathML:

en: &Maximum last files:
cs: &Maximum posledních souborů:

en: &Merge
cs: S&loučit

en: &Middle mouse button pasting
cs: &Vkládání prostředním tlačítkem myši

en: &Minimize
cs: Zmenš&it

en: &Modify
cs: Z&měnit

en: &More parameters
cs: D&alší parametry

en: &Multi-Page Table
cs: &Vícestranná tabulka

en: &Multiple bibliographies:
cs: Vícená&sobné bibliografie:

en: &Name:
cs: J&méno:

en: &New
cs: &Nová

en: &New document:
cs: &Nový dokument:

en: &New...
cs: &Nový...

en: &New:[[branch]]
cs: &Nová:

en: &New:[[index]]
cs: &Nový

en: &Next change
cs: &Další změna

en: &No
cs: &Ne

en: &No, Do Not Create
cs: &Ne, nevytvářet

en: &No, Save Template in Parent Directory
cs: &Ne, uložit šablonu v rodičovském adresáři.

en: &No, quit operation
cs: &Ne, zrušit akci

en: &Nomenclature command:
cs: &Příkaz nomenklatury:

en: &Non-Breaking:
cs: &Nelámat:

en: &None
cs: Žá&dné

en: &Normal:
cs: Normální:

en: &Noun
cs: J&méno

en: &Numbered bookmarks
cs: Očí&slované záložky

en: &Numbering
cs: Čí&slování

en: &Only show difference
cs: &Pouze ukaž rozdíly

en: &Open Containing Directory
cs: &Otevřít pracovní adresář:

en: &Open Target
cs: &Otevřít odkaz

en: &Open bookmark tree
cs: Rozbalit zálož&ky

en: &Open documents
cs: &Otevřené dokumenty

en: &Options:
cs: &Možnosti:

en: &Orientation:
cs: &Orientace:

en: &Other[[Link Type]]
cs: J&iný

en: &Overwrite
cs: &Přepsat

en: &Overwrite on export:
cs: &Přepsat při exportu:

en: &PATH prefix:
cs: P&refix cesty:

en: &PDF command:
cs: PD&F příkaz:

en: &Page of floats
cs: Stránka &plovoucích objektů

en: &Pagination
cs: &Stránkování

en: &Portrait
cs: &Na výšku

en: &Predefined:
cs: Před&definováno:

en: &Preserve first case on replace
cs: Zachovat velikost &prvního

en: &Previous change
cs: &Předchozí změna

en: &Primary:
cs: &Primární:

en: &Proceed
cs: &Pokračovat

en: &Processor:
cs: &Generátor:

en: &Protect:
cs: &Chránit:

en: &Quote style:
cs: &Typ uvozovek:

en: &Reconfigure
cs: &Rekonfigurovat

en: &Recover
cs: &Obnovit

en: &Redefine
cs: &Změnit

en: &Reject
cs: &Zamítnout

en: &Reload
cs: &Znovunačíst

en: &Remove
cs: &Smazat

en: &Rename
cs: Pře&jmenovat

en: &Replace
cs: Nah&raď

en: &Replace >
cs: Nahr&aď >

en: &Rescan
cs: &Aktualizovat

en: &Reset
cs: Vynu&lovat

en: &Reset All Fields
cs: &Vynulovat všechna pole

en: &Reset to default (keep language)
cs: V&ynulovat na standard (ponechat jazyk)

en: &Retrieve
cs: &Obdržet

en: &Retry
cs: &Opakovat

en: &Revert
cs: &Původní verze

en: &Right
cs: Na&pravo

en: &Roman:
cs: &Antikva
    (Roman):

en: &Rotate
cs: O&točení

en: &Rows:
cs: Řá&dky:

en: &Run
cs: &Spustit

en: &Sans Serif:
cs: &Bezpatkové
    (Sans Serif):

en: &Save
cs: &Uložit

en: &Save new documents compressed by default
cs: Standardně &ukládat dokumenty komprimované

en: &Scale graphics (%):
cs: &Měřítko obrázku (%):

en: &Search:
cs: Vyh&ledat:

en: &Select all
cs: Vy&brat vše

en: &Series:
cs: &Duktus:

en: &Set
cs: &Nastavit

en: &Set Layout
cs: &Nastavit rozvržení

en: &Shadow size:
cs: &Velikost stínu:

en: &Show changes in output
cs: &Zobrazit revize ve výstupu

en: &Show in LyX
cs: &Zobrazit v LyX-u

en: &Show preview
cs: Zo&braz náhled

en: &Side:
cs: Str&ana:

en: &Spacing:
cs: &Mezera:

en: &Span columns
cs: &Překlenout sloupce

en: &Spellchecker engine:
cs: Program pro &kontrolu pravopisu:

en: &Statusbar messages
cs: Zprávy ze &stavového řádku

en: &Stop it
cs: &Ukončit

en: &Strict XHTML 1.1
cs: &Striktní XHTML 1.1

en: &Style:
cs: S&tyl:

en: &Subindex
cs: &Podrejstřík

en: &Suppress default date on front page
cs: Potlačit standardní &datum na přední straně

en: &Switch Back
cs: Př&epnout zpět

en: &Syntax Highlighting Package:
cs: Balíček pro zvýrazňení &syntaxe:

en: &System files
cs: &Systémové soubory

en: &Table Settings
cs: Nastavení &Tabulky

en: &Table output:
cs: Výst&up tabulek:

en: &Target:
cs: &Cíl:

en: &Template
cs: Š&ablona

en: &Templates
cs: Š&ablony

en: &Temporary directory:
cs: Po&mocný adresář:

en: &Text after:
cs: T&ext za:

en: &Thickness:
cs: &Tloušťka:

en: &Tiny:
cs: Drobné:

en: &Title:
cs: &Název:

en: &To format:
cs: D&o formátu:

en: &Top of page
cs: &Vršek stránky

en: &Top:
cs: &Horní:

en: &Track changes
cs: &Sledovat revize

en: &Trust this document and do not ask me again!
cs: &Důvěřovat tomuto dokumentu a znova se neptat.

en: &Two-sided document
cs: &Dvoustranný dokument

en: &Type:
cs: &Typ:

en: &Typewriter:
cs: S&trojopisný:

en: &Undefined Branches
cs: &Nedefinované větve

en: &Undefined Branches:
cs: &Nedefinované větve:

en: &Underline change tracking additions
cs: Po&dtrhnout revizní změny

en: &Unset document language explicitly
cs: Zr&ušit jazyk dokumentu explicitně

en: &Up
cs: &Nahoru

en: &Update
cs: &Aktualizace

en: &Use "..." to shorten long completions
cs: &Použít "..." pro zkrácení dlouhých doplnění

en: &Use Hyperref Support
cs: Po&užít balíček hyperref

en: &Use Windows-style paths in LaTeX files
cs: &Používat zápis cest Windows-stylem v souborech LaTeX-u

en: &Use hyperref support
cs: Po&užít balíček hyperref

en: &Use multi-page table
cs: Použít ví&cestrannou tabulku

en: &Use multiple indexes
cs: &Vícenásobný rejstřík

en: &Use non-TeX fonts (via XeTeX/LuaTeX)
cs: Použít i fonty mimo distribuci TeX-u (&XeTeX/LuaTeX)

en: &Use refstyle (not prettyref) for cross-references
cs: &Použít refstyle (ne prettyref) pro křížové odkazy

en: &Use system colors
cs: Používat &sytémové barvy

en: &User files
cs: &Uživatelské soubory

en: &User interface file:
cs: Soubor s už&ivatelským rozhraním:

en: &Validate
cs: Ověřit &správnost

en: &Value:
cs: &Hodnota:

en: &Variant:
cs: &Varianta:

en: &Vertical Offset:
cs: &Vertikální posun:

en: &Vertical alignment in row:
cs: &Vertikální zarovnání v řádku:

en: &Vertical space:
cs: &Vertikální mezera:

en: &Vertical:
cs: &Vertikálně:

en: &View
cs: &Prohlédnout

en: &Viewer:
cs: P&rohlížeč:

en: &Visual
cs: &Visuální

en: &Wheel scrolling speed:
cs: Rychlost posouvání textu pomocí &kolečka myši:

en: &Width:
cs: Šíř&ka:

en: &Without LaTeX
cs: &Bez LaTeX-u

en: &Workarea only
cs: Po&uze v editačním okně

en: &Working directory:
cs: Pra&covní adresář:

en: &Wrap
cs: Obté&kání

en: &Year:
cs: &Rok:

en: &Yes
cs: &Ano

en: &Yes, Create
cs: &Ano, vytvořit

en: &Yes, Create New Document
cs: &Ano, vytvořit nový dokument

en: &Yes, continue nonetheless
cs: &Ano, i tak pokračovat

en: (&De)activate
cs: (&De)/Aktivovat

en: (<Reference>)|e
cs: (<reference>)|e

en: (Empty Table of Contents)
cs: (Prázdný obsah)

en: (NOTE: The erroneous command is in the preamble)
cs: (Pozn.: Chybný příkaz je v preambuli)

en: (No Bookmarks Saved Yet)
cs: (Žádné uložené záložky)

en: (No Custom Insets Defined)
cs: (Žádné vlastní vložky nedefinovány)

en: (No Document Open)
cs: (Žádné otevřené dokumenty)

en: (No Documents Open)
cs: (Žádné otevřené dokumenty)

en: (None)
cs: (Žádné)

en: (Without)[[color]]
cs: Bez barvy

en: (Without)[[strikethrough]]
cs: Bez přeškrtnutí

en: (Without)[[underlining]]
cs: Bez podtržení

en: (no initial description)
cs: (bez počátečního popisku)

en: + %1$d more entries.
cs: + %1$d dalších položek.

en: , Boundary:
cs: , Okraj:

en: , Cell:
cs: , Buňka:

en: , Char: 0x
cs: , Znak: 0x

en: , Depth: %1$d
cs: , Hloubka: %1$d

en: , Inset:
cs: , Vložka:

en: , Paragraph:
cs: , Odstavec:

en: , Position:
cs: , Pozice:

en: , Spacing:
cs: , Mezery:

en: , Style:
cs: , Styl:

en: , [[separate author names in citation, except for last name]]
cs: ,

en: , [[stats separator]]
cs: ,

en: , and [[separate name of last author in citation]]
cs: , a

en: 1.0 is the standard scrolling speed with the mouse wheel. Higher values will speed it up, low values slow it down.
cs: 1.0 je standardní rychlost. Vyšší hodnoty zrychlí, nižší zpomalí.

en: 1.0[[translating this to different value scales the welcome banner text size for your language]]
cs: 1.0

en: < Re&place
cs: < Na&hraď

en: < Rep&lace
cs: < Nah&raď

en: <All indexes>
cs: <Všechny rejstříky>

en: <No prefix>
cs: <Bez prefixu>

en: <Page>|P
cs: <strana>|s

en: <Reference> on Page <Page>|f
cs: <reference> na straně <strana>|t

en: <Reference>|R
cs: <reference>|r

en: <b>Module name:</b> <i>%1</i> (%2)
cs: <b>Jméno modulu:</b> <i>%1</i> (%2)

en: <b>Note:</b> Some requirements for this module are missing!
cs: <b>Poznámka:</b> Některé závislosti pro tento modul chybí!

en: <b>The file %1 changed on disk.</b>
cs: <b>Soubor %1 byl změněn na disku.</b>

en: <html><head/><body><p>Column width type:</p><p>* Text Length: Stretch to text width</p><p>* Variable: Adjust to match table width</p><p>* Custom: Fixed custom width</p></body></html>
cs: <html><head/><body><p>Typ šířky sloupce:</p><p>* Délka textu: roztáhnout podle šířky textu</p><p>* Proměnná: Přizpůsobit šírce tabulky</p><p>* Vlastní: Fixní zadaná šířka</p></body></html>

en: <p><b>Category:</b> %1$s.</p>
cs: <p><b>Kategorie:</b> %1$s.</p>

en: <p><b>Filename:</b> <tt>%1$s.module</tt>.</p>
cs: <p><b>Soubor:</b> <tt> %1$s.module</tt>.</p>

en: <p><b>Modules excluded:</b> %1$s.</p>
cs: <p><b>Vyloučené moduly:</b> %1$s.</p>

en: <p><b>Modules required:</b> %1$s.</p>
cs: <p><b>Požadované moduly:</b> %1$s.</p>

en: <p><b>Package(s) required:</b> %1$s.</p>
cs: <p><b>Vyžadované balíčky:</b> %1$s.</p>

en: <p><b>Your current preference settings forbid its execution.</b></p><p>(To change this setting, go to <i>Preferences &#x25b9; File Handling &#x25b9; Converters</i> and uncheck <i>Security &#x25b9; Forbid needauth converters</i>.)
cs: <p><b>Vaše současná nastavení brání spuštení.</b></p><p>Pro změnu nastavení jděte do <i>Nastavení &#x25b9; Obsluha souborů &#x25b9; Konvertory</i> a odškrtněte <i>Bezpečnost &#x25b9; Zákaz použití konvertorů vyžadujících souhlas</i>.)

en: <p><font color=red><b>WARNING: Some required packages are unavailable!</b></font></p>
cs: <p><font color=red><b>Upozornění: Některé vyžadované balíčky jsou nedostupné!</b></font></p>

en: <p>LaTeX code: %1</p>
cs: <p>Kód LaTeX-u: %1</p>

en: <p>Should LaTeX backends be allowed to run external programs?</p><p><b>Allow them only if you trust the origin/sender of the LyX document!</b></p>
cs: <p>Mají mít backendy LaTeX-u dovoleno spouštět externí programy?</p><p><b>Povolte je pouze v případě, že důvěřujete zdroji/původci dokumentů LyX-u!</b></p>

en: <p>The following LaTeX backend has been configured to allow execution of external programs for any document:</p><center><p>%1$s</p></center><p>This is a dangerous configuration. Please, consider using the support offered by LyX for allowing this privilege only to documents that actually need it, instead.</p>
cs: <p>Následující backend LaTeX-u je nakonfigurován pro běh externích programů pro jakýkoliv dokument:</p><center><p>%1$s</p></center><p>Jedná se o nebezpečnou konfiguraci. Rozvažte, zda-li toto privilegium nepovolit pouze pro vybrané dokumenty, které to ve skutečnosti potřebují.</p>

en: <p>The following LaTeX backend has been requested to allow execution of external programs:</p><center><p>%1$s</p></center><p>The external programs can execute arbitrary commands on your system, including dangerous ones, if instructed to do so by a maliciously crafted LyX document.</p>
cs: <p>Následující backend LaTeX-u je nakonfigurován pro běh externích programů:</p><center><p>%1$s</p></center><p>Externí programy mohou spouštět libovolné procesy ve vašem systému, včetně škodlivého kódu, pokud bude podstrčen do LyX-ového dokumentu.</p>

en: <p>The requested operation requires the use of a converter from %2$s to %3$s:</p><blockquote><p>%1$s</p></blockquote><p>This external program can execute arbitrary commands on your system, including dangerous ones, if instructed to do so by a maliciously crafted LyX document.</p>
cs: <p>Následující operace vyžaduje použití konvertoru z %2$s do %3$s:</p><blockquote><p>%1$s</p></blockquote><p>Tento externí program může spouštět libovolné procesy ve vašem systému, včetně škodlivého kódu, pokud bude podstrčen do LyX-ového dokumentu.</p>

en: <p>Would you like to run this converter?</p><p><b>Only run if you trust the origin/sender of the LyX document!</b></p>
cs: Přejete si spustit tento konvertor?</p><p><b>Povolte spuštění pouze v případě, že důvěřujete zdroji/původci dokumentů LyX-u!

en: <page>
cs: <strana>

en: <reference> on page <page>
cs: <reference> na straně <strana>

en: A LaTeX backend requires your authorization
cs: Backend LaTeX-u vyžaduje vaši autorizaci

en: A backup file is successfully loaded, but the original file %1$s is marked read-only. Please make sure to save the document as a different file.
cs: Záložní soubor byl sice úspěšně otevřen, ale původní soubor %1$s má nastaveny atributy pouze pro čtení. Ujistěte se prosím, že jste uložili tento dokument jako odlišný soubor.

en: A bitmap file.
    Use this template to include bitmap images of any kind.
cs: Bitmapový soubor.
    Použijte pro vložení bitmapových obrázků libovolného typu.

en: A branch with the name "%1$s" already exists.
    Do you want to merge branch "%2$s" with that one?
cs: Větev se jménem "%1$s" již existuje.
    Chcete sloučit větev "%2$s" s danou větví?

en: A change tracking author information for index %1$d is missing. This can happen after a wrong merge by a version control system. In this case, either fix the merge, or have this information missing until the corresponding tracked changes are merged or this user edits the file again.
cs: Informace o autorovi sledovaných změn (index %1$d) chybí. Tento problém mohl nastat v důsledku chybného použítí softwaru pro správu verzí (slučování změn). Buďto opravte předchozí sloučení, nebo daný problém ignorujte dokud současné změny v dokumentu nepřijmete anebo nechte chybějícího autora znovu editovat dokument.

en: A chess position diagram.
    This template will use XBoard to edit the position.
    Use the 'File->Save Position' in XBoard to save
    the position that you want to display.
    Make sure to give it a '.fen' extension
    and remember to type in a relative path
    to the LyX document location.
    Within XBoard, use 'Edit->Edit Position'
    to enable general editing of the board.
    You might also check out the
    'Options->Test legality' option, and
    remember to middle and right click to
    insert new material in the board.
    In order for this to work, you have to
    put the bundled lyxskak.sty in a place
    that TeX will find it, and you will need
    to install the skak package from CTAN.
cs: Šachový diagram.
    Tato šablona použije program XBoard pro editaci pozice.
    Použijte 'File->Save Position' v XBoard-u pro uložení
    pozice, kterou chcete zobrazit.
    Ujistěte se, že má příponu '.fen'
    a nezapomeňte psát relativní cestu
    k souboru do dokumentu LyX-u.
    Uvnitř XBoard-u, použijte 'Edit->Edit Position'
    pro obecnou editaci šachovnice.
    Možná budete chtít použít volbu
    'Options->Test legality' a
    nezapomeňte na pravé a prostřední tlačítko myši
    pro vložení nového materiálu na hrací desku.
    Aby toto fungovalo musíte
    dát přibalený soubor lyxskak.sty na místo
    kde ho nalezne TeX. Dále budete potřebovat
    nainstalovat balíček skak z CTAN-u.

en: A comma-separated option list (see the LilyPond documentation for available options).
cs: Čárkami oddělený seznam voleb (viz dokumentace LiLyPondu).

en: A customized item string
cs: Přizpůsobený řetězec položky

en: A graphics group with the name '%1$s' already exists.
cs: Skupina obrázků se jménem '%1$s' již existuje.

en: A latex family such as tt, sf, rm
cs: Rodina písma latexu (např. tt, sf, rm)

en: A latex name such as \small
cs: Jméno velikosti (např. \small)

en: A latex series such as m, b, c, bx, sb
cs: Duktus písma latexu (např.  m, b, c, bx, sb)

en: A latex shape such as n, it, sl, sc
cs: Řez písma latexu (např. n, it, sl, sc)

en: A macro to redefine visible tabs
cs: Makro pro předefinování viditelných tabelátorů

en: A macro. Default: \textvisiblespace
cs: Makro. Standardně: \textvisiblespace

en: A range of lines such as {1,3-4}
cs: Rozsah řádek (např. {1,3-4})

en: A selection of different style format approaches (such as natbib) that respectively provide support for specific citation and bibliography styles. Expand to get more information.
cs: Výběr odlišných citačních nástrojů, které poskytují podporu specifickým citačním a bibliografickým stylům.

en: A spreadsheet made with Gnumeric, LibreOffice, OpenOffice or Excel.
    It imports as a multi-page table, so any length
    is ok. Excessive width could be a problem.
    The gnumeric software is necessary for conversion,
    both for gnumeric and excel files.
cs: Tabulka vytvořená v prostředí Gnumeric, Libre/OpenOffice nebo Excelu.
    Import převádí do vícestranných tabulek, takže je akceptována libovolná délka.
    Eexcesivní šířka neošetřována.
    Pro konverzi je potřebný program gnumeric.

en: A static date
cs: Statické datum

en: A static time
cs: Statický čas

en: A value is expected.
cs: Je očekávána hodnota.

en: A vector graphics file.
    Use this template to include vector graphics of any kind.
    LyX will try to retain the vector properties of the image for
    the final output.
    Note that specialized templates exist for Xfig figures and Dia diagrams.
    The specialized templates allow to automatically use the document font in
    the figures, which is not possible with this general template.
cs: Vektorový soubor s grafikou.
    Použijte pro vložení vektorových obrázků libovolného typu.
    Lyx se pokusí získat vlastnosti obrázku pro koncový výstup.
    Formáty Xfig a Dia mají vlastní šablony. Specializované šablony
    umožnují použít font dokumnetu v obrázcích, což není možné s touto
    obecnou šablonou

en: A&dd
cs: Při&dat

en: A&ll Author Names:
cs: &Jména všech autorů:

en: A&llow
cs: &Povollit

en: A&lter...
cs: Z&měnit...

en: A&ngle (degrees):
cs: Ú&hel (stupně):

en: A&ngle:
cs: Ú&hel:

en: A&pply to current session only
cs: &Nastavit pouze pro současnou relaci

en: A&vailable Branches:
cs: Dostupné &větve:

en: A&vailable Citations:
cs: &Dostupné citace:

en: A&vailable Indexes:
cs: Dostupné &rejstříky:

en: A&vailable:
cs: &Dostupné:

en: AMS Environment|A
cs: ProsAlign prostředí

en: AMS Theorems
cs: AMS Teorémy

en: AMS Theorems (Extended)
cs: AMS Teorémy (rozšířené)

en: AMS Theorems (Extended, Numbered by Type within Chapters)
cs: AMS Teorémy (rozšířené, čísla dle typu uvnitř kapitolách)

en: AMS Theorems (Extended, Numbered by Type)
cs: AMS Teorémy (rozšířené, čísla dle typu)

en: AMS Theorems (Numbered by Type within Chapters)
cs: AMS Teorémy (čísla dle typu v kapitolách)

en: AMS Theorems (Numbered by Type)
cs: AMS Teorémy (čísla dle typu)

en: AMS align Environment|a
cs: AMS align prostředí|a

en: AMS alignat Environment|t
cs: AMS alignat prostředí|t

en: AMS flalign Environment|f
cs: AMS flalign prostředí|f

en: AMS multline Environment|m
cs: AMS multline prostředí|d

en: APA Style with Natbib
cs: Styl APA s použitím Natbib

en: Abbreviated revision[[Version Control]]
cs: Revize (zkráceně)

en: Aborted
cs: Přerušeno

en: Aborting process...
cs: Přerušování procesu...

en: About %1
cs: O programu %1

en: About LyX
cs: O programu LyX

en: About LyX|X
cs: O programu LyX|X

en: Above
cs: Nad

en: Absolute filename expected.
cs: Je očekávána absolutní cesta k souboru.

en: Abstract
cs: Abstrakt

en: Abstract:
cs: Abstrakt:

en: Academic Field Specifics
cs: Oborově specifické

en: Accept All Changes (incl. relatives)|p
cs: Přijmout všechny změny (i propojených d.)|j

en: Accept All Changes|c
cs: Přijmout všechny změny|P

en: Accept Change|A
cs: Přijmout změnu|i

en: Accept Change|c
cs: Přijmout změnu|i

en: Accept all changes
cs: Přijmout všechny změny

en: Accept change inside selection
cs: Přijmout změnu uvnitř výběru

en: Accept compound &words
cs: Akceptovat &složeniny

en: Accept this change
cs: Akceptovat tuto změnu

en: Accept words such as "diskdrive"
cs: Akceptuj slova na způsob "kafemlejnek"

en: Accessibility
cs: Zpřístupnění

en: Action flattens document structure
cs: Zvolená akce zploští strukturu dokumentu

en: Activate Branch in Master|M
cs: Aktivovat větev v hlavním dokumentu|A

en: Activate Branch|A
cs: Aktivovat větev|A

en: Activate extensions such as character protrusion and font expansion via the microtype package
cs: Aktivovat mikrotypografická rozšíření jako např. vysunutí interpunkce nebo úpravy šířky znaků

en: Activated
cs: Aktivována

en: Active options:
cs: Aktivní volby:

en: Ad&vanced
cs: Rozšířené vol&by

en: Add %1$s to value of counter %2$s
cs: Přičíst %1$s k hodnotě čítače %2$s

en: Add &Local...
cs: Přidat l&okální...

en: Add A&ll
cs: Přidat &všechny

en: Add Column|u
cs: Přidat sloupec|c

en: Add L&ocal...
cs: Př&idat lokální...

en: Add Line Above|A
cs: Přidat linku nad|t

en: Add Line Above|o
cs: Přidat linku nad|t

en: Add Line Below|B
cs: Přidat linku pod|o

en: Add Line to Left
cs: Přidat linku nalevo

en: Add Line to Right
cs: Přidat linku napravo

en: Add Row|A
cs: Přidat řádek|a

en: Add Unknown Branch|w
cs: Přidat neznámou větev|n

en: Add a BibTeX database from your local directory
cs: Přidej soubor s BibTeX-ovou databází z lokálního adresáře

en: Add a free translation for the gloss
cs: Přidat volný překlad glosy

en: Add a new branch to the list
cs: Přidat novou větev do seznamu

en: Add a new index to the list
cs: Přidat nový rejstřík do seznamu

en: Add a translation for the glosse
cs: Přidat překlad glosy

en: Add all unknown branches to the list.
cs: Přidat všechny neznámé větve do seznamu.

en: Add an optional gloss comment here
cs: Zde přidat volitelný komentář glosy

en: Add an optional sentence comment here
cs: Zde přidat volitelný komentář věty

en: Add bibliography to &TOC
cs: Přidat bibliografii k O&bsahu

en: Add bibliography to the table of contents
cs: Přidat bibliografii do obsahu

en: Add column
cs: Přidat sloupec

en: Add digloss options here
cs: Zde přidat možnosti pro di-glosu

en: Add examples options here
cs: Zde vložte volby příkladu

en: Add line numbers to the side of the document
cs: Přidat čísla řádek po stranách dokumentu

en: Add row
cs: Přidat řádek

en: Add subexamples options here
cs: Zde vložte volby podpříkladu

en: Add the DRS condition here
cs: Zde přidat RSD podmínku

en: Add the DRS duplex quantifier here
cs: Zde přidat RSD duplexní kvantifikátor

en: Add the DRS duplex quantifier variables here
cs: Zde přidat RSD duplexní proměnnou kvantifikátoru

en: Add the DRS referents (universe) here
cs: Zde přidat RSD referenty

en: Add the DRS then-conditions here
cs: Zde přidat RSD Potom-podmínky

en: Add the DRS then-referents (universe) here
cs: Zde přidat RSD Potom-referenty

en: Add the first inter-linear gloss line here
cs: Zde přidat první řádek meziřádkové glosy

en: Add the inter-linear gloss here
cs: Zde přidat meziřádkovou glosu

en: Add the second inter-linear gloss line here
cs: Zde přidat druhý řádek meziřádkové glosy

en: Add the selected BibTeX database from the list on the left
cs: Přidat vybranou BibTeX databázi ze seznamu nalevo

en: Add the selected branches to the list.
cs: Přidat vybrané větve do seznamu.

en: Add the sentence here
cs: Zde přidat větu.

en: Add the word to your personal dictionary
cs: Přidat slovo do vlastního slovníku

en: Add to bibliography only.
cs: Přidat pouze bibliografii

en: Add to personal dictionary|r
cs: Přidat k vlastnímu slovníku|d

en: Add trigloss options here
cs: Zde vložte volby pro tri-glosu

en: Additional Features|F
cs: Rozšířené vlastnosti LyX-u|R

en: Additional LaTeX options
cs: Doplňkové parametry pro LaTeX

en: Additional O&ptions
cs: &Doplňkové parametry pro LaTeX

en: Additional Space
cs: Dodatečná mezera

en: Additional Theorem Text
cs: Doplňkový text Věty

en: Additional hyperref options (comma-separated) to be passed via \hypersetup.
cs: Doplňkové volby balíčku hyperref oddělené čárkami budou vloženy pomocí příkazu \hypersetup.

en: Additional text appended to the theorem header
cs: Doplňkový text připojený k hlavičce mat. věty

en: Address
cs: Adresa

en: Adds a 'Minipage (Var. Width)' inset using the varwidth LaTeX package. The varwidth package provides a variable-width minipage, whose resulting width is the width of its contents (if this does not exceed the specified maximum width).  The inset has two optional arguments: vertical adjustment (c|t|b) and maximum width (defaults to \linewidth).  For an example, see File > Open Example > Modules > Variable-width Minipages.
cs: Přidává vložku 'Ministránka (prom. šířka)' za použití balíčku varwidth. Tento balíček poskytuje ministránky s proměnlivou šířkou, která je definována šířkou svého obsahu (pokud nepřekročí specifikované maximum). Vložka má dvě nepovinné volby: vertikální zarovnání (c|t|b) a maximální šířku (implicitně \linewidth). Více viz. příklad v Soubor > Otevřít příklad > Moduly > Ministránky s proměnlivou šířkou.

en: Adds a custom inset whose content is set with multiple columns (2 by default). See the Additional manual, section Modules > Page Layout > Multiple Columns, for a detailed description.
cs: Přidá novou vložku, která umožnuje sázet vícesloupcový text (standardně 2). Více v manuálu Rozšířených vlastností LyX-u, sekce Modules > Page Layout > Multiple Text Columns.

en: Adds an endnote inset, in addition to footnotes. This uses the endnotes package, which has some limitations but works with older LaTeX distributions as well. You will need to add an endnotes list (Insert > List/Contents/References > Endnotes) where you want the endnotes to appear.
cs: Přidává vložku pro koncové poznámky (Endnote) (krom již existujících poznámek pod čarou). Používá balíček endnotes, který má určité limitace, ale funguje i se staršímy distribucemi LaTeX-u. Budete muset přidat seznam poznámek na místo, kde se mají koncové poznámky objevit (Vložit > Seznamy > Koncové poznámky).

en: Adds an endnote inset, in addition to footnotes. This uses the enotez package which is more powerful and customizable than then endnotes package (module 'Endnotes (Basic)'), but requires a fairly modern LaTeX distribution (with LaTeX3). You will need to add an endnotes list (Insert > List/Contents/References > Endnotes) where you want the endnotes to appear.
cs: Přidává vložku koncové poznámky. Používá balíček enotez, který je více přizpůsobitelný a účinný nežli balíček endnotes (viz. modul Koncové poznámky (základní)), ale vyžaduje moderní LaTeX-ovou distribuci (obsahující LaTeX3). Budete muset přidat seznam poznámek na místo, kde se mají koncové poznámky objevit (Vložit > Seznamy > Koncové poznámky).

en: Adds an environment for hanging paragraphs. Hanging paragraph is a paragraph in which the first line is set to the left margin, but all subsequent lines are indented.
cs: Přidává prostředí pro "zavěšené" odstavce. Zavěšený odstavec začíná na prvním řádku bez odsazení, následující řádky jsou naopak s odsazením.

en: Adds custom insets that support colored boxes via the tcolorbox package. See the tcolorbox documentation for details.
cs: Přidá vložky pro barevné rámečky za použití balíčku tcolorbox. Detaily v dokumentaci balíčku.

en: Adds environments to define header and footer lines. See the Additional manual, section Modules > Page Layout > Custom Header/Footer Text, for a detailed description. NOTE: To use this module you must set the 'Page style' in the menu Document Settings -> Page Layout to 'fancy'!
cs: Přidává prostředí pro definici hlavičky a patičky. Viz Manuál rozšířených vlastností LyX-u, sekce Modules > Page Layout > Custom Header/Footer Text. Pro použití tohoto modulu musíte nastavit styl hlavičky v nastaveních dokumentu ('Rozvržení stránky') na 'pestrý (fancy)'

en: Adhe&re to search string formatting of
cs: U hledaného dodržovat &formátování pro

en: Adjust the depth of the navigation tree
cs: Nastavit hloubku stromu

en: Adjust the style of the cross-reference
cs: Nastavit styl křížového odkazu

en: Advanced Find and Replace
cs: Pokročilé vyhledávání

en: Advanced search cancelled by user
cs: Pokročilé vyhledávání zrušeno uživatelem

en: Advanced search in progress (press ESC to cancel) . . .
cs: Probíhá vyhledávání (pro přerušení stiskněte ESC) . . .

en: Aegean Numbers
cs: Egejská čísla

en: Afrikaans
cs: Afrikánština

en: After the cursor has not moved for this time, the completion popup is shown if it is available.
cs: Dostupné doplnění ve vyskakovacím menu bude zobrazeno, jestliže se kurzor nepohne po tuto dobu.

en: After the cursor has not moved for this time, the inline completion is shown if it is available.
cs: Dostupné doplnění v řádce bude zobrazeno, jestliže se kurzor nepohne po tuto dobu.

en: Al&ternative language:
cs: &Alternativní jazyk:

en: Albanian
cs: Albánština

en: Algorithm
cs: Algoritmus

en: Algorithm ##
cs: Algoritmus ##

en: Algorithm \arabic{theorem}
cs: Algoritmus \arabic{theorem}

en: Algorithm \thetheorem.
cs: Algoritmus \thetheorem.

en: Algorithm*
cs: Algoritmus*

en: Algorithm2e Float
cs: Plovoucí Algorithm2e

en: Algorithms
cs: Algoritmy

en: Align bottom
cs: Zarovnání dospod

en: Align center
cs: Zarovnání na střed (horiz.)

en: Align left
cs: Zarovnání vlevo

en: Align middle
cs: Zarovnání na střed (vert.)

en: Align on decimal
cs: Zarovnat na desetinné čárce

en: Align right
cs: Zarovnání vpravo

en: Align top
cs: Zarovnání nahoru

en: Aligned Environment|l
cs: Prostředí Aligned

en: AlignedAt Environment|v
cs: Prostředí AlignedAt

en: Alignment
cs: Zarovnání

en: Alignment not permitted
cs: Zarovnání nepovoleno

en: Alignment of Contents
cs: Zarovnání uvnitř

en: Alignment|i
cs: Zarovnání|a

en: All Assigned Keyboard Shortcuts
cs: Všechny přiřazené klávesové zkratky

en: All Borders
cs: Všechy okraje

en: All Files
cs: Všechny soubory

en: All Indexes|A
cs: Všechny rejstříky|r

en: All aut&hors
cs: Vš&ichni autoři

en: All authors|h
cs: Všichni autoři|t

en: All avail. citations
cs: Všechny dostupné citace

en: All avail. databases
cs: Všechny dostupné databáze

en: All avail. modules
cs: Všechny dostupné moduly

en: All available files
cs: Všechny dostupné soubory

en: All available labels
cs: Všechny dostupné štítky

en: All available languages of the selected file are displayed here.
    The selected language version will be opened.
cs: Zde jsou zobrazeny všechny dostupné jazykové verze vybraného souboru.
    Vybraná jazyková verze bude otevřena.

en: All counters and references of excluded child documents will be ignored, thus the counters in the output will differ from an output of the complete document.<br>This is the fastest method. Use this if you do not need correct counter values and references.
cs: Všechny čítače a odkazy vynechaných potomků budou ignorovány, a tak bude číslování ve výstupním dokumentu odlišné od výstupu kompletního dokumentu. <br>Jedná se o nejrychlejší variantu, pokud nepotřebujete koretktní číslování a odkazy.

en: All debugging messages
cs: Všechny ladící výpisy

en: All debugging messages (alias to 'all')
cs: Všechny ladící výpisy (alias pro 'all')

en: All documents saved.
cs: Všechny dokumenty uloženy.

en: All entry types
cs: Všechny typy záznamů

en: All fields
cs: Všechna pole

en: All files
cs: Všechny soubory

en: All indexes
cs: Všechny rejstříky

en: All items
cs: Všechny položky

en: All open documents
cs: Všechny otevřené dokumenty

en: All packages:
cs: Všechny balíčky:

en: All references available for citing.
cs: Všechny dostupné citace.

en: All references available for citing.
    To add the selected one, hit Add, press Enter or double-click.
    Hit Ctrl-Enter to add and close the dialog.
cs: Všechny dostupné citace.
    Pro přidání vybrané stiskněte Přidat, zmáčkněte Enter anebo dvojitě klikněte.
    Stiskněte Ctrl-Enter pokud chcete přidat a zároveň ukončit dialog.

en: Allow &floating
cs: Plovoucí &objekt

en: Allow &page breaks
cs: &Povol zalomení stránky

en: Allow TeXMacs shorthand, like => converting to \Rightarrow.
cs: Povolit zkratku TeXMacs-u, jako např. konverzi z => na \Rightarrow.

en: Allow bitmap fonts to be resized. If you are using a bitmap font, selecting this option may make some fonts look blocky in LyX. Deselecting this option makes LyX use the nearest bitmap font size available, instead of scaling.
cs: Povolit změnu velikosti bitmapových fontů. Pokud používáte bitmapový font a nastavíte tuto volbu, mohou některé fonty vypadat v LyX-u kostrbatě. Pokud je tato volba vypnuta použije LyX nejbližší dostupnou velikostbitmapového fontu.

en: Allow session manager to save and restore windows geometry.
cs: Povolit ukládání a znovu-nastavení pozice okna.

en: Allows link text to break across lines.
cs: Rozdělit odkazy přes více řádek

en: Allows to use Noweb as a literate programming tool.
cs: Povolit Noweb jakožto nástroj pro dokumentované programování (literate programming).

en: Allows to use the statistical language S/R as a literate programming tool via the Sweave() function. For more info see Help > Specific Manuals > Sweave.
cs: Povoluje statistický programovací jazyk S/R jakožto nástroj pro dokumentované programování skrze funkci Sweave(). Viz Nápověda > Specializované manuály > Sweave.

en: Alphabetic Presentation Forms
cs: Ligatury

en: Alphabetically (Case-Insensitive)
cs: Abecedně (nezohlednit velikost)

en: Alphabetically (Case-Sensitive)
cs: Abecedně (zohlednit velikost)

en: Already in regular expression mode
cs: Již jste v módu regulárních výrazů

en: Alter Co&lor...
cs: &Změnit barvu...

en: Alternative optional name or title
cs: Alternativní volitelné jméno nebo titulek

en: Alternative proof string
cs: Alternativní jmenovka důkazu

en: Alternative text for the even header
cs: Alternativní text pro sudou hlavičku

en: Always Babel
cs: Vždy Babel

en: Always list all authors (rather than using "et al.")
cs: Vždy použít plný výčet autorů (namísto "et al.")

en: Always list all authors (rather than using "et al."), if the current citation style supports this.
cs: Pokaždé uvádět všechny autory (spíše než "et al."), pakliže je podporováno současným stylem

en: Amharic
cs: Amharština

en: An Inkscape figure.
    Note that using this template automatically uses the 
    document text in the image (like with the Xfig template).
cs: Vložit obrázek pro inkscape.
    Použití této šablony automaticky používá text uvnitř obrázku
    (jako v případě šablony pro Xfig).

en: An Xfig figure.
cs: Obrázek z Xfig.

en: An emergency file is successfully loaded, but the original file %1$s is marked read-only. Please make sure to save the document as a different file.
cs: Nouzové uložení souboru bylo sice úspěšně otevřeno, ale původní soubor %1$s má nastaveny atributy pouze pro čtení. Ujistěte se prosím, že jste uložili tento dokument jako odlišný soubor.

en: An emergency save of the document %1$s exists.
    
    Recover emergency save?
cs: Existuje nouzové uložení dokumentu %1$s .
    
    Obnovit z nouzového uložení?

en: An error occurred while running:
    %1$s
cs: Chyba při běhu:
    %1$s

en: An external converter is disabled for security reasons
cs: Externí konvertor je vypnutý z bezpečnostních důvodů

en: An external converter requires your authorization
cs: Externí konvertor vyžaduje vaši autorizaci

en: An included file name is empty.
    Ignoring Inclusion
cs: Vkládaný soubor je prázdný.
    Ignoruji toto zahrnutí.

en: An integer is expected.
cs: Je očekáváno číslo.

en: An optional preface
cs: Volitelná předmluva

en: Ancient Greek Musical Notation
cs: Starořecká hudební notace

en: Ancient Greek Numbers
cs: Starořecká čísla

en: Angle
cs: Úhel

en: Angle to rotate image by
cs: Úhel otočení obrázku

en: Annotation & Revision
cs: Anotace & Revize

en: Any Number|N
cs: Libovolné číslo|o

en: Any Word|W
cs: Libovolné slovo|v

en: Any changes will be lost. Are you sure you want to revert to the saved version of the document %1$s?
cs: Všechny změny budou ztraceny. Opravdu se chcete vrátit k původní verzi dokumentu %1$s?

en: Anything Non-Empty|o
cs: Cokoliv neprázdné|r

en: Anything|A
cs: Cokoliv|C

en: Appearance
cs: Vzhled

en: Appears in TOC
cs: Objeví se v Obsahu

en: Append Argument
cs: Přidej argument

en: Append Argument Eating From the Right
cs: Přidat pohlcování argumentu zprava

en: Append Column|p
cs: Přidat sloupec|c

en: Append Optional Argument Eating From the Right
cs: Přidat pohlcování volitelného argumentu zprava

en: Append Row|A
cs: Přidat řádek|a

en: Append argument
cs: Přidej argument

en: Append argument eating from the right
cs: Přidat pohlcování argumentu zprava

en: Append optional argument eating from the right
cs: Přidat pohlcování volitelného argumentu zprava

en: Append the name of this branch to the output filename, given the branch is active.
cs: Připojit jméno větve ke jménu výstupního souboru v případě, že je daná větev aktivní.

en: Appendix
cs: Příloha

en: Appendix \thechapter
cs: Příloha \thechapter

en: Applied "%1$s" to %2$d buffer(s)
cs: "%1$s" aplikován na %2$d dokument(ů)

en: Applied "%1$s" to %2$d insets
cs: "%1$s" aplikováno na %2$d vložek

en: Apply
cs: Použít

en: Apply Last Settings|A
cs: Použít poslední Styl textu|y

en: Apply Python 3 highlighting
cs: Použít zvýraznění Python 3

en: Apply changes &immediately
cs: &Okamžitě použít změny

en: Apply each change automatically
cs: Použít každou změnu automaticky

en: Apply recent text properties
cs: Použít poslední nastavení vlastností textu

en: Apply settings immediately
cs: O&kamžitě použít změny

en: Arabic
cs: Arabština

en: Arabic (ArabTeX)
cs: Arabština (ArabTeX)

en: Arabic (Arabi)
cs: Arabština (Arabi)

en: Arabic (CP 1256)
cs: Arabština (CP 1256)

en: Arabic (ISO 8859-6)
cs: Arabština (ISO 8859-6)

en: Arabic Numeral
cs: Arabské číslice

en: Arabic Presentation Forms-A
cs: Arabské present formy-A

en: Arabic Presentation Forms-B
cs: Arabské present. formy-B

en: Argument not known in this Layout. Will be suppressed in the output.
cs: Neznámý argument pro toto rozvržení. Na výstupu bude ignorován.

en: Arguments
cs: Argumenty

en: Armenian
cs: Arménština

en: Armenian (ArmSCII8)
cs: Arménština (ArmSCII8)

en: Array Environment|y
cs: Array prostředí|r

en: Arrows
cs: Šipky

en: Arrows (extended)
cs: Šipky (rozšířené)

en: Articles
cs: Články

en: As Paragraph Description Options
cs: Volby pro Popis-odstavec

en: As Paragraph Enumerate Options
cs: Volby pro Výčet-odstavec

en: As Paragraph Itemize Options
cs: Volby pro Položka-odstavec

en: As described in the User Guide, the width of this text determines the width of the label part of each item in environments like List and Description.
    
     Normally, you won't need to set this, since the largest label width of all the items is used.
cs: Jak popsáno v uživatelské příručce, šířka tohoto textu určuje šířku značky v prostředích typu Výčet a Popis.
    
    Toto obvykle není třeba nastavovat, neboť je standardně vybrána nejdelší značkaze všech použitých položek.

en: AsParagraphDescr
cs: Popis-odstavec

en: AsParagraphEnum
cs: Výčet-odstavec

en: AsParagraphItem
cs: Položka-odstavec

en: Ask permission
cs: Dotázat se na povolení

en: Ask the user
cs: Zeptat se uživatele

en: Ask user before calling external converters with 'needauth' option to prevent undesired effects.
cs: Vyžadovat potvrzení před spuštením externích konvertorů vyžadujích autorizaci, prevence před nevyžádanými efekty.

en: Assertion %1$s violated in
    file: %2$s, line: %3$s
cs: Vyvolána vyjímka %1$s
    soubor: %2$s, řádek: %3$s

en: Assign the graphic to a group of graphics that share the same settings
cs: Přiřaď obrázek do skupiny obrázků sdílející svá nastavení

en: Assign to group '%1$s' anyway
cs: Přiřadit ke skupině '%1$s'

en: Assigned &to group:
cs: Př&iřazeno ke skupině:

en: Assigned master does not include this file
cs: Hlavní dokument nezahrnuje tento soubor

en: Assumption
cs: Předpoklad

en: Assumption \arabic{theorem}
cs: Předpoklad \arabic{theorem}

en: Assumption \theassumption.
cs: Předpoklad \theassumption.

en: Assumption \thetheorem.
cs: Předpoklad \thetheorem.

en: Assumption*
cs: Předpoklad*

en: Assumption.
cs: Předpoklad.

en: Assure that all counters and references are identical to the complete document. This can be much slower than the first two methods.<br>Use this if you absolutely need correct counters.
cs: Zajišťuje, že všechny odkazy a čítače budou identické jako v kompletním dokumentu. Může být výrazně pomalejší.

en: Asturian
cs: Asturština

en: At Decimal Separator
cs: Na desetinné čárce

en: Attempt to display formatted cross-references as they would appear in the output, e.g., as "Theorem 1" rather than just as the label.
cs: Pokusí se zobrazit formátovaný křížový odkaz tak, jak se objeví na výstupu, např. "Věta 1" namísto pouhé značky.

en: Attempt to show the output even if there were compilation errors
cs: Pokus zobrazit výstup i v případě kompilační chyby

en: Attempting to close changed document!
cs: Pokus o uzavření změněného dokumentu!

en: Author
cs: Autor

en: Author &Names:
cs: &Jména autorů:

en: Author-number
cs: Autor-číslo

en: Author-year
cs: Autor-rok

en: Auto-edit file %1$s failed
cs: Automatická editace souboru %1$s selhala

en: Auto-view file %1$s failed
cs: Automatické prohlížení souboru %1$s selhalo

en: Autoco&rrection
cs: Autooprav&y

en: Automatic
cs: Automaticky

en: Automatic &inline completion
cs: Automatické do&plňování v řádce

en: Automatic &popup
cs: Automatické m&enu

en: Automatic cleanup of the window before LaTeX compilation proceeds
cs: Automaticky mazat výpisy v okně před kompilací LaTeX-u.

en: Automatic in&line completion
cs: Automatické &doplňování v řádce

en: Automatic p&opup
cs: Automatické &menu

en: Automatic save done.
cs: Provedeno automatické uložení

en: Automatic save failed!
cs: Automatické uložení selhalo!

en: Automatic update
cs: Automatická aktualizace

en: Automatic[[encoding]]
cs: Automatické

en: Automatically fi&ll header
cs: &Automaticky vyplnit informace do hlavičky

en: Autosaving current document...
cs: Automatické uložení současného dokumentu

en: Availability of the LaTeX class '%1$s'
cs: Dostupnost LaTeX-ové třídy '%1$s'

en: Availability of the LaTeX package '%1$s'
cs: Dostupnost LaTeX-ového balíčku '%1$s'

en: Available &Labels:
cs: &Dostupné značky:

en: Available I&ndexes
cs: Dostupné &rejstříky:

en: Available categories depend on the document encoding. Select UTF-8 for the full range.
cs: Dostupné kategorie závisí na zvoleném kódování dokumentu. Vyberte UTF-8 pro plný rozsah.

en: Available i&ndexes:
cs: Dostupné &rejstříky:

en: Available listing parameters are %1$s
cs: Dostupné parametry výpisu jsou %1$s

en: Available listings parameters containing string "%1$s" are %2$s
cs: Dostupné parametry výpisu obsahující řetězec "%1$s" jsou %2$s

en: Available templates
cs: Dostupné šablony

en: Azerbaijani
cs: Ázerbájdžánština

en: B&ackreferences:
cs: Zpě&tné reference:

en: B&reak links over lines
cs: &Rozdělit víceřádkové odkazy

en: BROKEN:
cs: NEPLATNÝ:

en: Back&ground:
cs: &Pozadí:

en: BackMatter
cs: Závěrečná část

en: Background Colors
cs: Barvy pozadí

en: Backup && Saving
cs: Zálohování a ukládání

en: Backup &original documents when saving
cs: &Zálohovat původní dokumenty při ukládání

en: Backup failure
cs: Zálohování selhalo

en: Bad debug value `%1$s'.
cs: Neplatná ladící volba `%1$s'.

en: Bad debug value `%1$s'. Exiting.
cs: Neplatná ladící volba `%1$s'. Konec.

en: Bad math environment
cs: Vadné matematické prostředí

en: Bad status when checking in changes.
    
    '%1$s'
cs: Chybný stav při ukládání změn do repozitáře.
    
    '%1$s'

en: Baltic (CP 1257)
cs: Baltské j. (CP 1257)

en: Baltic (ISO 8859-13)
cs: Baltské j. (ISO 8859-13)

en: Baltic (ISO 8859-4)
cs: Baltské j. (ISO 8859-4)

en: Baseline center
cs: Základní linka v středu

en: Baseline left
cs: Základní linka vlevo

en: Baseline right
cs: Základní linka vpravo

en: Basic (BibTeX)
cs: Základní (BibTeX)

en: Basic Latin
cs: Základní latinka

en: Basic numerical
cs: Základní numerický

en: Basque
cs: Baskičtina

en: Beamer Presentations|B
cs: Beamer prezentace|e

en: Beginning of file reached while searching backward.
    Continue searching from the end?
cs: Bylo dosaženo začátku dokumentu při zpětném vyhledávání.
    Pokračovat ve vyhledávání od konce dokumentu?

en: Belarusian
cs: Běloruština

en: Below
cs: Pod

en: Bengali
cs: Bengálština

en: Bet&ween rows:
cs: &Mezi řádky:

en: Bib preamble
cs: Bib preambule

en: Bib(la)TeX Bibliography...|B
cs: Bibliografie Bib(la)TeX-u...|B

en: BibTeX Bibliography
cs: Bibliografie BibTeX-u

en: BibTeX Databases (*.bib)
cs: BibTeX Databáze (*.bib)

en: BibTeX Generated Bibliography
cs: Bibliografie generovaná BibTeX-em

en: BibTeX Styles (*.bst)
cs: BibTeX Styly (*.bst)

en: BibTeX command and options
cs: Příkaz a nastavení pro BibTeX

en: BibTeX database(s) to use
cs: BibTeX-ové databáze k použití

en: BibTeX databases
cs: Databáze BibTeX-u

en: BibTeX error:
cs: Chyba BibTeX-u

en: BibTeX styles
cs: Styly BibTeX-u

en: Biber error:
cs: Chyba Biber-u:

en: Biblate&x bibliography style:
cs: Styl bibliografie Biblate&x-u:

en: Biblatex &citation style:
cs: St&yl citace Biblatex-u:

en: Biblatex (natbib mode)
cs: Biblatex (mód natbib)

en: Biblatex Bibliography
cs: Bibliografie Biblatex-u

en: Biblatex Generated Bibliography
cs: Bibliografie generovaná Biblatex-em

en: Biblatex bibliography styles
cs: Styl bibliografie Biblatex-u

en: Biblatex citation styles
cs: Citační styl Biblatex-u

en: Biblatex supports many author-year and numerical styles. It is mainly aimed at the Humanities. It is highly customizable, fully localized and provides many features that are not possible with BibTeX. The use of 'biber' as bibliography processor is advised.
cs: Biblatex podporuje množství numerických a autor-rok stylů. Je zaměřen zejména na Humanitní obory. Je vysoce konfigurovatelný, poskytuje množství vlastností nedosažitelných BiblaTeX-em a je plně lokalizován. Podobně jako v případě Biblatex-u je doporučené použití bibliografického generátoru 'biber'.

en: Bibliographical backreferences
cs: Bibliografické zpětné reference

en: Bibliography
cs: Bibliografie

en: Bibliography Entry
cs: Heslo bibliografie

en: Bibliography Generation
cs: Generování bibliografie

en: Bibliography Item
cs: Položka bibliografie

en: Bibliography Item Settings
cs: Nastavení bibliografické položky

en: Bibliography Preamble
cs: Preambule bibliografie

en: Bibliography Style
cs: Styl bibliografie

en: Bibliography entry not found!
cs: Položka bibliografie nenalezena!

en: Bibliography entry.
cs: Heslo bibliografie.

en: Bicaption
cs: Bi-popisek

en: Big Operators
cs: Velké operátory

en: Big Skip
cs: Velká mezera (Big Skip)

en: Big Skip|B
cs: Velká mezera (BigSkip)|V

en: Big operators
cs: Velké operátory

en: Big skip
cs: Velká mezera

en: Big-sized Icons
cs: Velké ikony

en: Big[[delimiter size]]
cs: Big

en: Bigg[[delimiter size]]
cs: Bigg

en: Bilingual Captions
cs: Dvojjazyčné popisky

en: Binary operator class	\mathbin
cs: Třída binárního operátoru	\mathbin

en: Binomial	\binom
cs: Kombinační číslo	\binom

en: Blackboard	\mathbb
cs: Tabule	\mathbb

en: Block
cs: Blok

en: Block Elements
cs: Kvádry

en: Body Only
cs: Pouze tělo

en: Bold
cs: Tučný

en: Bold	\mathbf
cs: Tučné	\mathbf

en: Bold Page Formatting|B
cs: Tučné - formátování stránky|T

en: Bold symbol	\boldsymbol
cs: Tučný symbol	\boldsymbol

en: Bookmarks|B
cs: Záložky|l

en: Books
cs: Knihy

en: Books (DocBook)
cs: Knihy (DocBook)

en: Border above
cs: Okraj nad

en: Border below
cs: Okraj pod

en: Borders|d
cs: Okraje|O

en: Bosnian
cs: Bosenština

en: Botto&m of row:
cs: &Spodek řádku:

en: Bottom
cs: Dole

en: Bottom Line|B
cs: Linka dole|d

en: Bottom center
cs: V středu dole

en: Bottom left
cs: Vlevo dole

en: Bottom right
cs: Vpravo dole

en: Bottom smash	\smashb
cs: Rozbít vertikálně dolů	\smashb

en: Bottom|B
cs: Dolů|D

en: Bottom|o
cs: Dolů|o

en: Box
cs: Rámeček

en: Box Drawing
cs: Kreslení rámečků

en: Box Settings
cs: Nastavení rámečku

en: Box Settings...|S
cs: Nastavení rámečku...|r

en: Box s&eparation:
cs: Odděl&ení rámečku:

en: Box: %1$s
cs: Rámeček: %1$s

en: Box[[Menu]]|x
cs: Rámeček|R

en: Boxes
cs: Rámečky

en: Boxes to scale and rotate its contents
cs: Rámečky umožňující změnu velikosti, orientace a rotaci obsahu

en: Br&owse...
cs: P&rocházet...

en: Braille
cs: Braillovo písmo

en: Braille (default)
cs: Braille (standardní)

en: Braille (dots off)
cs: Braille (tečky vyp.)

en: Braille (dots on)
cs: Braille (tečky zap.)

en: Braille (mirror off)
cs: Braille (zrcadlení vyp.)

en: Braille (mirror on)
cs: Braille (zrcadlení zap.)

en: Braille (textsize)
cs: Braille (velikost textu)

en: Braille box
cs: Braille (pouzdro)

en: Braille:
cs: Braillovo písmo:

en: Braille_dots_off
cs: Braille_tečky_vyp

en: Braille_dots_on
cs: Braille_tečky_zap

en: Braille_mirror_off
cs: Braille_zrcadlení_vyp

en: Braille_mirror_on
cs: Braille_zrcadlení_zap

en: Braillebox
cs: Braille-pouzdro

en: Braille|a
cs: Braillovo písmo|r

en: Branch
cs: Větev

en: Branch "%1$s" already exists.
cs: Větev "%1$s" již existuje.

en: Branch (child):
cs: Větev (potomek):

en: Branch (master):
cs: Větev (hlavní dokument):

en: Branch (undefined):
cs: Větev (nedefinována):

en: Branch Name: %1$s
    Branch Status: %2$s
    Inset Status: %3$s
cs: Jméno větve: %1$s
    Stav větve: %2$s
    Stav vložky: %3$s

en: Branch Settings
cs: Nastavení větve

en: Branch Settings...|B
cs: Nastavení větve...|V

en: Branch already exists
cs: Větev již existuje

en: Branch name
cs: Jméno větve

en: Branch state changes in master document
cs: Stav větve změněn v hlavním dokumentu

en: Branch:
cs: Větev:

en: Branches
cs: Větve

en: Branch|B
cs: Větev|V

en: Break lines longer than the linewidth
cs: Zalomovat řádky přesahující standardní délku řádku

en: Breakable Slash|a
cs: Nechráněné lomítko|l

en: Breton
cs: Bretonština

en: Bro&wse...
cs: P&rocházet...

en: Broken References and Citations
cs: Nefunkční citace a odkazy

en: Browse...
cs: Procházet...

en: Buffer Error!
cs: Chyba dokumentu!

en: Buffer export reset.
cs: Reset exportu dokumentu.

en: Build Info
cs: Sestavení

en: Build Program|B
cs: Sestav program|p

en: Build errors
cs: Chyby při sestavování

en: Built from git commit hash
cs: Sestaven na základě git commitu

en: Bulgarian
cs: Bulharština

en: Bullets
cs: Odrážky

en: By Occurrence
cs: Podle výskytu

en: By default, a line break can occur after en- and em-dashes. Checking this box prevents that.
cs: Konec řádku může standardně následovat po dlouhých/čtverčíkových pomlčkách. Zaškrtnutím tuto možnost zakážete.

en: Byzantine Musical Symbols
cs: Byzantské hudební symboly

en: C&hange...
cs: Změni&t...

en: C&lear
cs: S&mazat

en: C&olor links
cs: &Barevné odkazy

en: C&ommand:
cs: &Příkaz:

en: C&ounter:
cs: Čí&slování:

en: C&urrent document
cs: Aktuální &dokument

en: C&ustom macro:
cs: &Vlastní makro:

en: C&ustomize Hyperref Options
cs: Vlastní nastavení pro hyppe&ref

en: CD label
cs: CD obal

en: CJK Compatibility
cs: CJK kompat.

en: CJK Compatibility Forms
cs: CJK kompat. formy

en: CJK Compatibility Ideographs
cs: CJK kompat. ideograf.

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
cs: CJK kompat. iedograf. přídavné

en: CJK Symbols and Punctuation
cs: CJK symboly a interpunkce

en: CJK Unified Ideographs
cs: CJK unifikované ideograf.

en: CJK Unified Ideographs Extension B
cs: CJK unifikovaný ideograf. extenze B

en: CR Subject Classification
cs: AMS subject classifications:

en: Ca&tegory:
cs: K&ategorie:

en: Calligraphic	\mathcal
cs: Kaligrafické	\mathcal

en: Can not insert shortcut to the list
cs: Nelze přidat zkratku do seznamu

en: Can't add vertical grid lines in '%1$s'
cs: Nelze přidat vertikální linku mřížky '%1$s'

en: Can't change horizontal alignment in '%1$s'
cs: Nelze změnit horizontální zarovnání v '%1$s'

en: Can't change number of columns in '%1$s'
cs: Nelze změnit počet sloupců v '%1$s'

en: Can't change number of rows in '%1$s'
cs: Nelze změnit počet řádků v '%1$s'

en: Can't determine menu entry for action %1$s in batch mode
cs: Nelze určit položku v menu pro akci %1$s v módu příkazového řádku

en: Can't rename emergency file!
cs: Nelze přejmenovat soubor nouzového uložení!

en: Can't set layout!
cs: Nelze nastavit rozvržení!

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Cancel Export?
cs: Zrušit export?

en: Cancel Export|P
cs: Zrušit export|x

en: Canceled.
cs: Zrušeno.

en: Candle
cs: Svíce

en: Cannot apply %1$s here.
cs: Zde nelze použít %1$s.

en: Cannot convert file
cs: Soubor nelze konvertovat

en: Cannot create backup file %1$s.
    Please check whether the directory exists and is writable.
cs: LyX nebyl schopen vytvořit záložní soubor v %1$s.
    Zkontrolujte, zda-li daný adresář existuje a lze do něj zapisovat.

en: Cannot edit file
cs: Nelze editovat soubor

en: Cannot iterate more than %1$d times
cs: Nelze iterovat více než %1$d x

en: Cannot move saved file to:
      %1$s.
    But the file has successfully been saved as:
      %2$s.
cs: Nelze přesunout uložený soubor do:
      %1$s.
    Podařilo se ho ovšem uložit jako:
      %2$s.

en: Cannot remove a Format used by a Converter. Remove the converter first.
cs: Nelze smazat Formát používaný konvertorem. Nejprve smažte konvertor.

en: Cannot remove standard index
cs: Nelze smazat standardní rejstřík

en: Cannot remove temporary directory
cs: Nelze smazat pomocný adresář

en: Cannot retrieve CVS status
cs: Nelze obdržet CVS status

en: Cannot revert document %1$s to repository version.
    The status '%2$s' is unexpected.
cs: Nelze se navrátit k poslední verzi dokumentu %1$s.Status '%2$s' není očekávaný.

en: Cannot view file
cs: Soubor nelze prohlížet

en: Capitalise
cs: Kapitálky

en: Capitalize
cs: Kapitálky

en: Capitalized
cs: První v&elké

en: Capitalize|C
cs: První velké|k

en: Capitalize|p
cs: První velké|k

en: Caption
cs: Popisek

en: Caption (%1$s)
cs: Popisek (%1$s)

en: Caption setup
cs: Nastavení popisku

en: Caption setup:
cs: Nastavení popisku:

en: Caption:
cs: Popisek:

en: Case
cs: Případ

en: Case ##
cs: Případ ##

en: Case #.
cs: Případ #.

en: Case &sensitive
cs: Velikost pís&men

en: Case (Level 1)
cs: Případ (úroveň 1)

en: Case (Level 2)
cs: Případ (úroveň 2)

en: Case (Level 3)
cs: Případ (úroveň 3)

en: Case (Level 4)
cs: Případ (úroveň 4)

en: Case Sensiti&ve
cs: Velikost pís&men

en: Case \alph{caseiii}
cs: Případ \alph{caseiii}

en: Case \alph{caseiii}.
cs: Případ \alph{caseiii}.

en: Case \arabic{caseiv}
cs: Případ \arabic{caseiv}

en: Case \arabic{caseiv}.
cs: Případ \arabic{caseiv}.

en: Case \arabic{casei}
cs: Případ \arabic{casei}

en: Case \arabic{casei}.
cs: Případ \arabic{casei}.

en: Case \roman{caseii}
cs: Případ \roman{caseii}

en: Case \roman{caseii}.
cs: Případ \roman{caseii}.

en: Case \thecase.
cs: Případ \thecase.

en: Case se&nsitive
cs: Velikost &písmen

en: Case sensitive search
cs: Zohlednit velikost písmen při vyhledávání

en: Cases Environment|C
cs: Cases prostředí|o

en: Catalan
cs: Katalánština

en: Cell setting
cs: Nastavení buňky

en: Center
cs: Na střed

en: Center Footer
cs: Centrovaná patička

en: Center Footer:
cs: Centrovaná patička:

en: Center Header
cs: Centrovaná hlavička

en: Center Header:
cs: Centrovaná hlavička:

en: Center float contents
cs: Zarovná obsahu doprostřed

en: Center overlap	\mathclap
cs: Rozbít do centra	\mathclap

en: Center|C
cs: Na střed|s

en: Central European (CP 1250)
cs: Sředoevropské j. (CP 1250)

en: Central European (CP 852)
cs: Středoevropské j. (CP 852)

en: Central European (ISO 8859-2)
cs: Středoevropské j. (ISO 8859-2)

en: Ch&ange...
cs: Z&měnit...

en: Chan&ge...
cs: Změ&nit...

en: Change Formula Type|F
cs: Změnit typ vzorce|v

en: Change Limits Type|L
cs: Změnit styl indexů|i

en: Change Style|y
cs: Změnit styl|y

en: Change Tracking
cs: Revizní změny

en: Change Tracking|C
cs: Revizní změny|z

en: Change the name of the selected branch
cs: Změnit jméno vybrané větve

en: Change the selected color
cs: Změnit vybranou barvu

en: Change tracking
cs: Revizní změny

en: Change tracking author index missing
cs: Index autora revizních změn chybí

en: Change tracking data incomplete
cs: Index autora revizních změn chybí

en: Change tracking information for tabular row/column is incomplete. I will ignore this.
cs: Chybí úplná revizní informace pro řádek/sloupec tabulky. Ignoruji.

en: Change:
cs: Změnit:

en: Changed by %1$s[[author]] on %2$s[[date]].
cs: Změněno kým: %1$s[[author]], kdy: %2$s[[date]].

en: Changes
cs: Změny

en: Changes detected
cs: Detekovány změny

en: Changes in the workarea are allocated to the selected author or category
cs: Detekované změny budou přiřazeny vybranému autorovi

en: Changes mar&kup:
cs: Zn&ačky změn:

en: Changes not shown in LaTeX output
cs: Změny nezobrazeny v LaTeX-ovém výstupu

en: Changes will not be highlighted in LaTeX output, because xcolor and ulem are not installed.
    Please install both packages or redefine \lyxadded and \lyxdeleted in the LaTeX preamble.
cs: Změny nebudou zvýrazněny v LaTeX-ovém výstupu,jelikož nejsou nainstalovány balíčky xcolor a ulem.
    Prosím nainstalujte tyto balíčky nebo předefinujte \lyxadded a \lyxdeleted v LaTeX-ové preambuli.

en: Changing number of columns not allowed in '%1$s'
cs: Nelze měnit počet sloupců v '%1$s'

en: Chapter
cs: Kapitola

en: Chapter ##
cs: Kapitola ##

en: Chapter 1
cs: Kapitola 1

en: Chapter 2
cs: Kapitola 2

en: Chapter \thechapter
cs: Kapitola \thechapter

en: Chapter*
cs: Kapitola*

en: Chapterprecis
cs: Výtah kapitoly

en: Character Count (No Blanks)|h
cs: Počet znaků (bez mezer)|b

en: Character Count|C
cs: Počet znaků|z

en: Character is uncodable in this verbatim context.
cs: Znak je nekódovatelný v tomto Doslovném kontextu.

en: Chart
cs: Diagram

en: Check In Changes...|I
cs: Uložit změny do repositáře...|U

en: Check Out for Edit|O
cs: Načíst nejnovější verzi z repositáře|r

en: Check TeX|h
cs: Kontrola TeX-u|X

en: Check for floating listings
cs: Plovoucí výpisy

en: Check for inline listings
cs: Výpisy uvnitř řádky

en: Check if this index should be part (e.g., a section) of the former one.
cs: Zaškrtněte pokud má být tento rejstřík součástí (např. sekcí) předchozího.

en: Check if you need multiple indexes (e.g., an Index of Names)
cs: Zaškrtněte pokud potřebujete vícenásobný rejstřík (např. rejstřík jmen)

en: Check it to enter parameters that are not recognizable by LyX
cs: Pro zadání parametrů, které nejsou rozpoznávané LyX-em

en: Check spelling
cs: Kontrola pravopisu

en: Check this if the box should break across pages
cs: Rámeček lze vysázet přes zalomení stránky

en: Check this to allow flexible placement
cs: Povoluje proměnlivé umístění

en: Check this to show the current format in the File > Export menu
cs: Zaškrtněte, pokud chcete tento formát v menu Soubor > Export

en: Check to change the order of rotating and scaling
cs: Prohodit pořadí změny měřítka a rotace

en: Check to highlight additional languages (to the document language) visually in the work area
cs: Zaškrtněte pro vizuální zvýraznění dalších jazyků při editaci dokumentu

en: Check to pass the language globally (to the document class), not locally (to the language package), so that other packages are also informed about the used languages.
cs: Zaškrtněte pro nastavení jazyka globálně (třídě dokumentu), nikoli lokálně (jazykovému balíčku), aby ostatní balíčky byly rovněž informovány o zvoleném jazyku.

en: Check whether the GNU RCS package is installed on your system.
cs: Zkontrolujte, je-li na vašem systému nainstalován balíček GNU RCS.

en: Check-in changes
cs: Uložit změny do repositáře

en: Check-out for edit
cs: Načíst nejnovější verzi z repositáře

en: CheckTeX start options and flags
cs: Nastavení pro CheckTeX

en: Checking this allows the automatic display of helpful comments for insets in the main work area of an edited document
cs: Zobrazuje komentáře s nápovědou pro vložky v editovaném dokumentu

en: Chemistry: Hazard and Precautionary Statements
cs: Chemie: Fráze rizik a bezpečnostních opatření

en: Chemistry: Risk and Safety Statements (Obsolete)
cs: Chemie: Risk a bezpečnost (zastaralé)

en: Chess
cs: Šachy

en: Chess Board
cs: Šachovnice

en: Chess diagram
cs: Šachový Diagram

en: ChessDiagram
cs: Šachový Diagram

en: Chessboard
cs: Šachovnice

en: Chessboard Options
cs: Volby šachovnice

en: Chessboard Style Name
cs: Jméno stylu šachovnice

en: Chessgame Options
cs: Volby šachové partie

en: Child Document
cs: Dokument potomka

en: Child Document...|d
cs: Dokument potomka...|D

en: Child Documents
cs: Dokumenty potomků

en: Chinese (simplified)
cs: Čínština (zjednodušená)

en: Chinese (simplified) (EUC-CN)
cs: Čínština (zjednodušená) (EUC-CN)

en: Chinese (simplified) (GBK)
cs: Čínština (zjednodušená) (GBK)

en: Chinese (traditional)
cs: Čínština (tradiční)

en: Chinese (traditional) (Big5)
cs: Čínština (tradiční) (Big 5)

en: Chinese (traditional) (EUC-TW)
cs: Čínština (tradiční) (EUC-TW)

en: ChkTeX warning id # %1$s
cs: ChkTeX varování id # %1$s

en: Choose a filename to export the document as
cs: Vybrat nové jméno pro exportovaný soubor

en: Choose a filename to save document as
cs: Vybrat nové jméno souboru pro dokument

en: Choose a filename to save template as
cs: Vybrat jméno souboru pro uložení šablony

en: Choose a filename to save the pasted graphic as
cs: Zvolte jméno souboru pro uložení vkládaného obrázku

en: Choose a particular paper size, or set your own with "Custom"
cs: Vyberte velikost papíru stránky nebo nastavte svou vlastní "Vlastní"

en: Choose a style file
cs: Vybrat soubor se stylem

en: Choose the LaTeX package for code syntax highlighting
cs: LaTeX-ový balíček pro zvýrazňení &syntaxe

en: Choose the font size for line numbers
cs: Vybrat velikost písma pro čísla řádek

en: Chose UI file
cs: Vybrat soubor uživatelského rozhraní

en: Chose bind file
cs: Vybrat soubor klávesových zkratek

en: Chose keyboard map
cs: Vybrat mapu kláves

en: Chosen File Already Open
cs: Vybraný soubor je již otevřený

en: Chunk
cs: Útržek

en: Chunk ##
cs: Útržek ##

en: Church Slavonic
cs: Církevní slovanština

en: Circle
cs: Kružnice

en: Citation Style
cs: Styl citace

en: Citation st&yle:
cs: St&yl Citace:

en: Citation style to use, if different styles are provided
cs: Použitý styl citace (pakliže jsou dostupné odlišné styly)

en: Citation...|C
cs: Citace...|C

en: Citations
cs: Citace

en: Cite Engine not available
cs: Citační nástroj nedostupný

en: Cite key
cs: Klíč citace

en: Claim
cs: Tvrzení

en: Claim ##
cs: Tvrzení ##

en: Claim \arabic{theorem}
cs: Tvrzení \arabic{theorem}

en: Claim \theclaim.
cs: Tvrzení \theclaim.

en: Claim \thetheorem.
cs: Tvrzení \thetheorem.

en: Claim*
cs: Tvrzení*

en: Claim.
cs: Tvrzení.

en: Class &Default
cs: Z třídy dok&umentu

en: Class Default
cs: Standardní nastavení třídy

en: Class Default (TeX Fonts)
cs: Standardní nastavení třídy (TeX-ové fonty)

en: Class Name
cs: Jméno třídy

en: Class Options
cs: Nastavení třídy

en: Class not found by LyX. Please check if you have the matching %1$s class and all required packages (%2$s) installed.
cs: LyX nenalezl požadovanou třídu. Prosím zkontrolujte máte-li nainstalovánu odpovídající třídu %1$s a všechny vyžadované balíčky (%2$s).

en: Classic
cs: Klasická

en: Clear Bookmarks|C
cs: Zrušit záložky|Z

en: Clear Double Page
cs: Uzavřít stránku v oboustraném dok. (\cleardoublepage)

en: Clear Double Page|D
cs: Uzavřít stránku v oboustraném dok. (\cleardoublepage)|s

en: Clear Page
cs: Uzavřít stránku (\clearpage)

en: Clear Page|C
cs: Uzavřít stránku (\clearpage)|U

en: Clear current shortcut
cs: Smazat současnou zkratku

en: Click for more filter options
cs: Více voleb filtru

en: Click here to change search options
cs: Klikněte pro změnu nastavení vyhledávání

en: Click here to stop export/output process
cs: Kliknutím zde můžete přerušit export

en: Click or press Delete to delete the selected citation from the list
cs: Stiskněte Delete pro smazání citace ze seznamu

en: Click or press Enter to add the selected citation to the list
cs: Stiskněte Enter pro přidání citace do seznamu

en: Click to change the color
cs: Klikněte pro změnu barvy

en: Click to define a new graphics group.
cs: Definice nové skupiny obrázků.

en: Click to detach
cs: Klikněte pro odpojení

en: Click to select a local document class definition file
cs: Nastavit lokální definiční soubor třídy dokumentu

en: Click to select a proposal, double click to look it up.
cs: Klik pro výběr návrhu, dvojitý klik pro vyhledání.

en: Clip to &bounding box
cs: &Seříznout k ohraničujícímu rámečku

en: Clip to bounding box values
cs: Seříznout podle hodnot ohraničujícího rámečku

en: Clip to c&oordinates
cs: &Seříznout podle souřadnic

en: Clip to the coordinates specified below (bounding box for DVI/PS output, viewport for PDF output)
cs: Seříznout podle souřadnic níže (ohraničující rámeček pro DVI/PS, zobrazení pro PDF

en: Clipboard handling
cs: Obsluha schránky

en: Close
cs: Zavřít

en: Close &Other Tabs
cs: Zavřít &ostatní panely

en: Close All
cs: Zavřít vše|t

en: Close All Insets|C
cs: Zavři všechny vložky|Z

en: Close All Notes|l
cs: Zavři všechny poznámky|o

en: Close Current View
cs: Uzavřít skupinu panelů|U

en: Close Current View|w
cs: Uzavřít skupinu panelů|U

en: Close File
cs: Zavřít soubor

en: Close Inset|C
cs: Zavři vložku|Z

en: Close Tabs to the &Left
cs: Zavřít panely na&levo

en: Close Tabs to the &Right
cs: Zavřít panely na&pravo

en: Close Window|d
cs: Zavřít okno|a

en: Close document
cs: Zavřít dokument

en: Close or hide document?
cs: Zavřít nebo skrýt dokument

en: Closes document
cs: Zavře dokument

en: Close|C
cs: Zavřít|Z

en: Closing last &view:
cs: Uzavření &posledního panelu

en: Co&mmand:
cs: &Příkaz:

en: Co&ntent:
cs: &Obsah:

en: Co&ntinue
cs: &Pokračovat

en: Co&pier:
cs: &Kopír.skript:

en: Code Preview
cs: Náhled kódu

en: Code Preview Pane|P
cs: Zdrojový text výstupu|x

en: Color
cs: Barevně

en: Color Box
cs: Barevný rámeček

en: Color Box (Dynamic)
cs: Barevný rámeček (dynamický)

en: Color Box (Fit Contents)
cs: Barevný rámeček (uzpůsobit obsahu)

en: Color Box Line
cs: Čára barevného rámečku

en: Color Box Options
cs: Volby barevného rámečku

en: Color Box Separator
cs: Oddělovač barevného rámečeku

en: Color Box Setup
cs: Nastavení barevného rámečku

en: Color Boxes
cs: Barevné rámečky

en: Color: %1$s
cs: Barva: %1$s

en: Colored
cs: Barevný

en: Colored boxes|r
cs: Barevné rámečky|B

en: Colors
cs: Barvy

en: Column Width %
cs: Šířka sloupce %

en: Column movement not supported with multi-columns.
cs: Přesun sloupců není podporován s víceřádkovými buňkami.

en: Column settings
cs: Nastavení sloupce

en: Columns/Rows|C
cs: Sloupce/Řádky|S

en: Combining Diacritical Marks
cs: Diakritická znaménka

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
cs: Diakritická znaménka

en: Combining Half Marks
cs: Poloviny diakritických znamének

en: Command Buffer
cs: Zásobník příkazů

en: Command and options for nomencl (usually makeindex)
cs: Příkaz a nastavení pro nomenklaturu (obvykle makeindex)

en: Command definition file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local commands/ directories.
cs: Soubor definic příkazů. Lze buďto zadat absolutní cestu; jinak bude LyX hledat v jeho lokálních a globálních adresářích command/ .

en: Command disabled
cs: Příkaz vypnut

en: Command e&nd:
cs: Kone&c příkazu:

en: Command not allowed without a buffer open
cs: Příkaz není povolen bez otevřeného dokumentu

en: Command not allowed without any document open
cs: Příkaz není povolen bez otevřeného dokumentu

en: Command not handled
cs: Příkaz nelze obsloužit

en: Command s&tart:
cs: Začá&tek příkazu:

en: Command[[Key]]
cs: Command

en: Comment
cs: Komentář

en: Comment|C
cs: Komentář|K

en: Comment|m
cs: Komentář|K

en: Compact Description Options
cs: Volby pro Popis-kompaktní

en: Compact Enumerate Options
cs: Volby pro Výčet-kompaktní

en: Compact Itemize Options
cs: Volby pro Položka-kompaktní

en: CompactDescr
cs: Popis-kompaktní

en: CompactEnum
cs: Výčet-kompaktní

en: CompactItem
cs: Položka-kompaktní

en: Compare LyX files
cs: Porovnat soubory LyX-u

en: Compare Revisions
cs: Porovnat revize

en: Compare different revisions
cs: Porovnat rozdílné revize

en: Compare with Older Revision...|C
cs: Porovnat se starší revizí...|s

en: Compare with last revision
cs: Porovnat s poslední revizí

en: Compare with older revision
cs: Porovnat se starší revizí

en: Compare...|C
cs: Porovnat...|P

en: Complete Source
cs: Celý zdrojový kód

en: Compressed|o
cs: Komprimovat dokument|K

en: Computation cannot be performed for AMS math environments.
    Change the math formula type and try again.
cs: Výpočet nemůže být proveden pro AMS matematické prostředí.
    Změňte typ mat. vzorce a zkuste znovu.

en: Concepts
cs: Koncept

en: Conclusion
cs: Závěr

en: Conclusion \arabic{theorem}
cs: Závěr \arabic{theorem}

en: Conclusion \theconclusion.
cs: Závěr \theconclusion.

en: Conclusion \thetheorem.
cs: Závěr \thetheorem.

en: Conclusion*
cs: Závěr*

en: Conclusion.
cs: Závěr.

en: Cond-DRS
cs: Podm-RSD

en: Cond.
cs: Podm.

en: Cond. DRS
cs: Podm. RSD

en: Condition
cs: Podmínka

en: Condition \arabic{theorem}
cs: Podmínka \arabic{theorem}

en: Condition \thecondition.
cs: Podmínka \thecondition.

en: Condition \thetheorem.
cs: Podmínka \thetheorem.

en: Condition*
cs: Podmínka*

en: Condition.
cs: Podmínka.

en: Conditional DRS
cs: Podmínečná RSD

en: Configuration files reading
cs: Načtení konfiguračních souborů

en: Configure the width of the text cursor.  "Auto" means that zoom-controlled width is used.
cs: Pokud zvolíte hodnotu Auto, bude použita automatická šířka dle zvětšení

en: Configure the width of the text cursor. Automatic zoom-controlled cursor width used when set to 0.
cs: Automatická šířka (dle zvětšení) bude použita, pokud zvolíte hodnotu 0.

en: Conjecture
cs: Hypotéza

en: Conjecture ##
cs: Hypotéza ##

en: Conjecture \arabic{theorem}
cs: Hypotéza \arabic{theorem}

en: Conjecture \theconjecture.
cs: Hypotéza \theconjecture.

en: Conjecture \thetheorem.
cs: Hypotéza \thetheorem.

en: Conjecture*
cs: Hypotéza*

en: Conjecture.
cs: Hypotéza.

en: Consider run-together words, such as "diskdrive" for "disk drive", as legal words?
cs: Považovat složeniny typu "kafemlejnek" za legální slova?

en: Contents
cs: Obsah

en: Context Help
cs: Kontextová nápověda

en: Continued fraction	\cfrac
cs: Řetězový zlomek	\cfrac

en: Continued fraction (left)	\cfracleft
cs: Řetězový zlomek (levý)	\cfracleft

en: Continued fraction (right)	\cfracright
cs: Řetězový zlomek (pravý)	\cfracright

en: Control
cs: Ovládání

en: Control Pictures
cs: Řídící znaky

en: Control[[Key]]
cs: Control

en: Controls the layout of enumerate, itemize, description, and list/labeling. See section Customized Lists of the User's Guide for a detailed description.
cs: Ovládá prostředí seznamu, výčtu, popisu volitelným argumentem. Více v uživatelské příručce.

en: Conversion cancelled while previewing format: %1$s
cs: Konverze zrušena při prohlížení formátu: %1$s

en: Conversion failed
cs: Konverze se nezdařila

en: Conversion script failed
cs: Konverzní skript selhal

en: Conversion script not found
cs: Nenalezen konverzní skript

en: Conversion to current format impossible!
cs: Konverze do současného formátu není možná!

en: Conversion to current stable format impossible.
cs: Konverze do současného stabilního formátu nemožná.

en: Convert
cs: Konvertovat

en: Convert to current format
cs: Konverze do současného formátu

en: Converter Defi&nitions
cs: Definice &konvertoru

en: Converter File Cache
cs: Vyrovnávací paměť pro konvertor souborů

en: Converter killed
cs: Konvertor přerušen

en: Converters
cs: Konvertory

en: Converting to loadable format...
cs: Konverze do čitelného formátu...

en: Coptic
cs: Koptština

en: Copy
cs: Zkopírovat

en: Copy &Version Info
cs: Kopí&rovat informaci o verzi

en: Copy Column|p
cs: Zkopírovat sloupec|o

en: Copy Column|y
cs: Zkopírovat sloupec|o

en: Copy Row|o
cs: Zkopírovat řádek|k

en: Copy Text|o
cs: Zkopírovat text|k

en: Copy as Reference|C
cs: Zkopíruj jako referenci|Z

en: Copy as Reference|R
cs: Zkopíruj jako referenci|Z

en: Copy document?
cs: Zkopírovat dokument?

en: Copy version information to clipboard
cs: Zkopírovat informaci o verzi do schránky

en: Copying %1$s to %2$s failed.
cs: Kopírování %1$s do %2$s selhalo.

en: Copyright
cs: Autorská práva

en: Copy|p
cs: Zkopírovat|k

en: Corollary
cs: Důsledek

en: Corollary ##
cs: Důsledek ##

en: Corollary \arabic{theorem}
cs: Důsledek \arabic{theorem}

en: Corollary \thecorollary.
cs: Důsledek \thecorollary.

en: Corollary \thetheorem.
cs: Důsledek \thetheorem.

en: Corollary*
cs: Důsledek*

en: Corollary.
cs: Důsledek.

en: Corrupt File
cs: Poškozený soubor

en: Could not copy a temporary file from %1$s to %2$s.
cs: Nelze zkopírovat pomocný soubor z %1$s do %2$s.

en: Could not copy the file
    %1$s
    into the temporary directory.
cs: Nelze zkopírovat soubor
    %1$s
    do pomocného adresáře.

en: Could not create a temporary directory in
    "%1$s"
    Make sure that this path exists and is writable and try again.
cs: Nelze vytvořit pomocný adresář v
    "%1$s"
    Ujistěte se, že tato cesta existuje a má práva na zápis. Poté zkuste znovu.

en: Could not create subdirectory.
    The template will be saved in the parent directory.
cs: Nepodařilo se vytvořit podadresář.
    Šablona bude uložena do rodičovského adresáře.

en: Could not create temporary directory
cs: Nelze vytvořit pomocný adresář

en: Could not find LaTeX command for character '%1$s' (code point %2$s)
cs: Nepodařilo se najít příkaz LaTeX-u pro znak '%1$s' (hodnota %2$s)

en: Could not find UI definition file
cs: Nelze přečíst definiční soubor uživatelského rozhraní

en: Could not find `cua.bind' file
cs: Nelze nalézt soubor `cua.bind'

en: Could not find bind file
cs: Nelze nalézt soubor klávesových zkratek

en: Could not find default UI file
cs: Nelze nalézt standardní soubor uživatelského rozhraní

en: Could not find stdinsets.inc! This may lead to data loss!
cs: Nepodařilo se najít soubor stdinsets.inc! Toto může vést ke ztrátě dat!

en: Could not insert document %1$s
cs: Nepodařilo se vložit dokument %1$s

en: Could not load class
cs: Nelze načíst třídu

en: Could not load included file
    `%1$s'
    Please, check whether it actually exists.
cs: LyX nemohl načíst soubor k zahrnutí:
    `%1$s'
    Zkontrolujte, zda-li daný soubor existuje.

en: Could not load master
cs: Nelze načíst hlavní dokument

en: Could not move a temporary directory from %1$s to %2$s.
cs: Nelze přesunout pomocný adresář z %1$s do %2$s.

en: Could not move a temporary file from %1$s to %2$s.
cs: Nelze přesunout pomocný soubor z %1$s do %2$s.

en: Could not open document %1$s
cs: Nelze otevřít dokument %1$s

en: Could not open file
cs: Nelze otevřít soubor

en: Could not open the specified document
    %1$s.
cs: Nelze otevřít zadaný dokument
    %1$s.

en: Could not read configuration file
cs: Nelze přečíst konfigurační soubor

en: Could not read file
cs: Soubor nelze přečíst

en: Could not read stdinsets.inc! This may lead to data loss!
cs: Nepodařilo se přečíst soubor stdinsets.inc! Toto může vést ke ztrátě dat!

en: Could not read template
cs: Nelze přečíst šablonou

en: Could not read the specified document
    %1$s
    due to the error: %2$s
cs: Nelze přečíst zadaný dokument
    %1$s
    způsobeno chybou: %2$s

en: Could not reload document %1$s.
cs: Nelze znovunačíst dokument %1$s

en: Could not remove the temporary directory %1$s
cs: Nelze smazat pomocný adresář %1$s

en: Could not run chktex successfully.
cs: chktex nelze úspěšně spustit.

en: Could not update TeX information
cs: Nelze aktualizovat informace TeX-u

en: Couldn't copy file
cs: Nelze zkopírovat soubor

en: Couldn't export file
cs: Nelze exportovat soubor

en: Couldn't import file
cs: Soubor nelze importovat

en: Couldn't proceed.
cs: Nebylo možné postupovat dále.

en: Counter: Add to %1$s
cs: Čítač: Přičíst k %1$s

en: Counter: Reset %1$s
cs: Čítač: Vynulovat %1$s

en: Counter: Restore %1$s
cs: Čítač: Obnovit %1$s

en: Counter: Save %1$s
cs: Čítač: Uložit %1$s

en: Counter: Set %1$s
cs: Čítač: Nastavit %1$s

en: Counters
cs: Číslování

en: Counters and references of excluded child documents will be set up once and adapted if an excluded document has been modified. This sets up counters and references correctly in most cases, but it does not adjust page references to unincluded children that change due to changes of included files.<br>This is significantly faster than "Strictly maintain". Use this if you need correct counters and more or less correct references.
cs: Čítače a odkazy vynechaných potomků budou nastaveny jednou a měněny při modifikaci vynechaných potomků. To nastaví čísla i dokazu korektně ve většině případů. Výjimkou jsou odkazy na změněné v soubory, které jsou importovány samotnými nezahrnutými potomky.<br>Podstatně rychlejší než ve striktním módu. Vyberte pokud Vám stačí víceméně koretktní číslování a odkazy.

en: Create &File
cs: &Vytvořit soubor

en: Create Category Directory?
cs: Vytvořit adresář pro danou kategorii?

en: Create Language Directory?
cs: Vytvořit adresář pro daný jazyk?

en: Create new document?
cs: Vytvořit nový?

en: Credits
cs: Spolupracovali

en: Criterion
cs: Kritérium

en: Criterion \arabic{theorem}
cs: Kritérium \arabic{theorem}

en: Criterion \thecriterion.
cs: Kritérium \thecriterion.

en: Criterion \thetheorem.
cs: Kritérium \thetheorem.

en: Criterion*
cs: Kritérium*

en: Criterion.
cs: Kritérium.

en: Croatian
cs: Chorvatština

en: Crop
cs: Ořezat

en: Cross out %1$s,
cs: Křížkování %1$s,

en: Cross-Reference...|R
cs: Křížový odkaz...|K

en: Cross-reference
cs: Křížový odkaz

en: Currency Symbols
cs: Symboly měn

en: Current Author
cs: Současný autor

en: Current Paragraph
cs: Současný odstavec

en: Current cell:
cs: Současná buňka:

en: Current column position
cs: Současný sloupec

en: Current document and all related documents belonging to the same master document
cs: Aktuální dokument a všechny příbuzné dokumenty náležející témuž hlavnímu souboru

en: Current row position
cs: Současná řádka

en: Current word
cs: Současné slovo

en: Curricula Vitae
cs: Životopisy

en: Cursor &follows scrollbar
cs: &Kurzor následuje posuvník

en: Cursor i&ndicator
cs: I&ndikátor kurzoru

en: Cursor not in table
cs: Kurzor není v tabulce

en: Cursor width (&pixels):
cs: Šířka kurzoru v pi&xelech:

en: Cursor, Mouse and Editing Functions
cs: Kurzor, myš, editační funkce

en: Cus&tom:
cs: V&lastní:

en: Custo&m:
cs: Vla&stní:

en: Custom
cs: Vlastní

en: Custom &Width:
cs: &Vlastní šířka:

en: Custom Color Box 1
cs: Vlastní barevný rámeček 1

en: Custom Color Box 2
cs: Vlastní barevný rámeček 2

en: Custom Color Box 3
cs: Vlastní barevný rámeček 3

en: Custom Color Box 4
cs: Vlastní barevný rámeček 4

en: Custom Color Box 5
cs: Vlastní barevný rámeček 5

en: Custom Format
cs: Vlastní formát

en: Custom Header/Footer Text
cs: Vlastní hlavičky/patičky

en: Custom Inset
cs: Vlastní vložky

en: Custom Item|s
cs: Vlastní vložky|s

en: Custom LaTeX preamble macro
cs: Vlastní makro do preambule LaTeX-u

en: Custom Length|C
cs: Vlastní délka|V

en: Custom Numbering|s
cs: Vlastní číslování|l

en: Custom Page Formatting...|u
cs: Vlastní formátování stránky...|y

en: Custom Paragraph Shapes
cs: Volitelné tvary odstavce

en: Custom Text Styles|S
cs: Vlastní styl textu|t

en: Custom Text Styles|y
cs: Vlastní styl textu|t

en: Custom column format (LaTeX)
cs: Vlastní formát sloupce (LaTeX)

en: Custom insets
cs: Vlastní vložky

en: Custom keyboard definition
cs: Vlastní definice klávesnice

en: Custom text styles
cs: Vlastní styly textu

en: Custom value. "List Indentation" needs to be set to "Custom".
cs: Vlastní hodnota. "Odsazení seznamu" musí být nastavené na "Vlastní".

en: Custom value. Needs spacing type "Custom".
cs: Vlastní hodnota. Nastavte typ mezery na "Vlastní".

en: Custom width of the column
cs: Vlastní šířka sloupce

en: Custom...
cs: Vlastní...

en: Custom[[Width]]
cs: Vlastní

en: Customisable Lists (enumitem)
cs: Přizpůsobení seznamů (enumitem)

en: Customization|C
cs: Přizpůsobení LyX-u|i

en: Customize the format of the page number here. Note that the format is not used with "See" and "See also" references.
cs: Zde přizpůsobte formát čísel stránek. Tento formát nebude použit u referencí "Viz" a "Viz též" ("See" a "See also").

en: Customize the numeration
cs: Přizpůsobení číslování

en: Customize...|C
cs: Vlastní...|V

en: Custom|C
cs: Vlastní|l

en: Cut
cs: Vyjmout

en: Cypriot Syllabary
cs: Kyperské

en: Cyrillic
cs: Cyrilika

en: Cyrillic (CP 1251)
cs: Cyrilika (CP 1251)

en: Cyrillic (CP 855)
cs: Cyrilika (CP 855)

en: Cyrillic (CP 866)
cs: Cyrilika (CP 866)

en: Cyrillic (ISO 8859-5)
cs: Cyrilika (ISO 8859-5)

en: Cyrillic (KOI8-R)
cs: Cyrilika (KOI8-R)

en: Cyrillic (KOI8-U)
cs: Cyrilika (KOI8-U)

en: Cyrillic (pt 154)
cs: Cyrilika (pt 154)

en: Czech
cs: Čeština

en: D&ocument Default
cs: Z n&astavení dokumentu

en: D&ocuments
cs: D&okumenty

en: DOS-de (CP 437-de)
cs: DOS (CP 437)

en: DPI (dots per inch) of your monitor is auto-detected by LyX. If that goes wrong, override the setting here.
cs: DPI (počet bodů na palec) vašeho monitoru je automaticky detekováno LyX-em. Při selhání nastavte vlastní hodnotu.

en: DRS
cs: RSD

en: DRS Condition
cs: RSD Podmínka

en: DRS Quantifier
cs: RSD kvantifikátor

en: DRS Quantifier Variable
cs: RSD proměnná kvantifikátoru

en: DRS Referents
cs: RSD referenti

en: DRS Sentence
cs: RDS věta

en: DRS Then-Referents
cs: DRS Potom-Referenti

en: DRS with Sentence above
cs: RDS s Větou výše

en: DRS*
cs: RSD*

en: DUPLICATE:
cs: DUPLIKÁT:

en: DV&I command:
cs: DV&I příkaz:

en: Danish
cs: Dánština

en: Database
cs: Databáze

en: Databases:
cs: Databáze:

en: Date
cs: Datum

en: Date (Current)|D
cs: Datum (současné)|D

en: Date (Fixed)|F
cs: Datum (současné)|t

en: Date (Last Modification of Document)|L
cs: Datum (poslední modifikace dokumentu)|m

en: Date (current)
cs: Datum (současné)

en: Date (fixed)
cs: Datum (fixní)

en: Date (last modification of document)
cs: Datum (poslední modifikace dokumentu)

en: De&fault
cs: S&tandardní

en: De&fault output format:
cs: &Standarní výstupní formát:

en: De&lete
cs: &Smazat

en: De-select if you do not want LyX to scroll to saved position.
cs: Zrušte volbu, nechcete-li aby LyX nastavoval kurzor na uloženou pozici.

en: De-select if you don't want LyX to create backup files.
cs: Zrušte volbu, nechcete-li vytvářet záložní kopie souborů.

en: De-select if you don't want babel to be used when the language of the document is the default language.
cs: Zrušte volbu, nechcete-li používat babel v případě standardního nastavení jazyka dokumentu.

en: De-select if you don't want the class options to be reset to defaults after class change.
cs: Zrušte volbu, pokud nechcete automatické standardní nastavení pro nově zvolenou třídu.

en: De-select if you don't want the current selection to be replaced automatically by what you type.
cs: Zrušte volbu, pokud nechcete automaticky přepisovat označený text tím, co zrovna píšete na klávesnici.

en: De-select if you don't want the language(s) used as an argument to \documentclass.
cs: Zrušte volbu, nechcete-li použít jazyk(y) jakožto parametr pro \documentclass.

en: De-select if you don't want the startup banner.
cs: Zrušte volbu, pokud nechcete zobrazovat úvodní obrazovku.

en: De-select to prevent loading files opened from the last LyX session.
cs: Zrušte volbu, pokud nechcete načítat soubory otevřené v poslední relaci.

en: Deactivate Branch in Master|v
cs: Deaktivovat větev v hlavním dokumentu|v

en: Deactivate Branch|e
cs: Deaktivovat větev|v

en: Debug Level
cs: Úroveň ladění

en: Debug messages
cs: Ladící výpisy

en: Debugging `%1$s' (%2$s)
cs: Ladění `%1$s' (%2$s)

en: Decimal
cs: Dle desetinné čárky|y

en: Decoration
cs: Dekorace

en: Decoration box types
cs: Dekorované typy rámečků

en: Decoration: %1$s
cs: Dekorace: %1$s

en: Decrease
cs: Zmenšit

en: Decrease List Depth|D
cs: Zmenšit hloubku seznamu|m

en: Decrease depth
cs: Zmenšit hloubku

en: Decrease nesting depth of selected item
cs: Zvětšit hloubku zanoření označené položky

en: Dedication
cs: Věnování

en: Default
cs: Standardní

en: Default &zoom %:
cs: &Lupa %:

en: Default BibTeX st&yle:
cs: Zákla&dní styl BibTeX-u:

en: Default Output Formats
cs: &Standarní výstupní formáty:

en: Default Skip|D
cs: Standardní mezera|t

en: Default St&yle:
cs: Výcho&zí styl:

en: Default Template
cs: Standardní šablona

en: Default Value
cs: Standardní hodnota

en: Default decimal &separator:
cs: Oddělovač &desetinné čárky:

en: Default font (as set by class)
cs: Standardní font (definován třídou)

en: Default length &unit:
cs: Jednotka &délky:

en: Default margins
cs: Standardní okraje

en: Default skip
cs: Standardní mezera

en: Default value for argument (keep empty!)
cs: Standardní hodnota argumentu (nechte prázdné!)

en: Default|t
cs: Standardní

en: Define hanging indentation/label length for the nomenclature list.
cs: Nastavení indentace/šířky štítku pro seznam nomenklatury.

en: Define how to run chktex. E.g. "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38" Refer to the ChkTeX documentation.
cs: Nastavte způsob spuštění chktex-u. Např. "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38" Viz dokumentace ChkTeX-u.

en: Define options such as --min-crossrefs (see the documentation of BibTeX)
cs: Definice voleb typu --min-crossrefs (viz dokumentace BibTeXu)

en: Define or change background color
cs: Definovat nebo změnit barvu pozadí

en: Define or change button color
cs: Změnit barvu tlačítka

en: Define program options of the selected processor.
cs: Definovat volby zvoleného generátoru.

en: Define search pattern (see UserGuide for syntax)
cs: Definice vyhledávací masky souboru (syntax v Uživatelské příručce)

en: Define the options of bibtex (cf. man bibtex) or select an alternative compiler (e.g. mlbibtex or bibulus).
cs: Zvolte nastavení pro bibtex (viz man bibtex) nebo zvolte alternativní přkladač (např. mlbibtex or bibulus).

en: Define the options of makeindex (cf. man makeindex) or select an alternative compiler. E.g., using xindy/make-rules, the command string would be "makeindex.sh -m $$lang".
cs: Parametry pro makeindex (viz man makeindex). Lze nastavit alternativní kompilátor - např. za použití xindy/make-rules by příkaz vypadal "makeindex.sh -m $$lang".

en: Define the options of makeindex (cf. man makeindex) to be used for nomenclatures. This might differ from the index processing options.
cs: Definuje volby programu makeindex používané pro nomenklatury. Ty se mohou lišit od voleb pro generování rejstříku.

en: Define the options of the bibtex program for PLaTeX (Japanese LaTeX).
cs: Definuje volby pro program bibtex v PLaTeX-u (Japonský LaTeX).

en: Define the options of the index program for PLaTeX (Japanese LaTeX).
cs: Definuje volby programu pro rejstřík PLaTeX-u (Japonský LaTeX).

en: Defines Boxes with section header. Mainly intended for the SciPoster class.
cs: Definuje rámečky s hlavičkou sekce. Určeno zejména pro třídu SciPoster.

en: Defines a style for paragraphs with an enlarged initial letter (drop cap). See the EmbeddedObjects manual for a detailed description.
cs: Definuje styl pro odstavce s Iniciálkou (zvětšeným prvním znakem). Viz manuál pro vkládané objekty.

en: Defines an environment to typeset Braille. For more details see Help > Specific Manuals > Braille.
cs: Definuje prostředí pro sazbu Braillova slepeckého písma. Detaily viz Nápověda > Specializované manuály > Braillovo písmo

en: Defines an inset to typeset reading aids (ruby, furigana) to Chinese characters. Uses the 'okumakro', 'luatexja-ruby', or 'ruby' package (depending on the TeX engine) or a fallback definition.
cs: Definuje vložku poskytující pomocné značky (ruby, furigana) pro čínské znaky. Používá balíčky 'okumakro', 'luatexja-ruby' nebo 'ruby' (v závislosti na zvoleném TeX-ovém jádru) případně nouzové (fallback) definici.

en: Defines only unnumbered theorem environments, and the proof environment, using the extended AMS machinery.
cs: Definuje pouze neočíslované prostředí pro věty a důkazy, za použití rozšíření AMS.

en: Defines some additional theorem environments for use with the AMS theorems packages. Includes Criterion, Algorithm, Axiom, Condition, Note, Notation, Summary, Conclusion, Assumption, and Case, in both numbered and non-numbered forms. Contrary to the plain AMS-Extended module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., criterion 1, criterion 2, axiom 1, assumption 1, criterion 3, ..., as opposed to criterion 1, criterion 2, axiom 3, assumption 4, ...).
cs: Definuje některá přídavná prostředí pro použití mat. teorémů s balíčky AMS. Zahrnuje Criterion, Algorithm, Axiom, Condition, Note, Notation, Summary, Conclusion, Assumption, Case v obou formách (číslované/nečíslované) verzi. Na rozdíl od obyčejných modulů pro AMS rozšíření, rozdílné typy teorémů zde mají vlastní číslování (např. criterion 1, criterion 2, axiom 1, assumption 1,criterion 3, ..., na rozdíl od criterion 1, criterion 2, axiom 3, assumption 4, ...).

en: Defines some additional theorem environments for use with the AMS theorems packages. Includes Criterion, Algorithm, Axiom, Condition, Note, Notation, Summary, Conclusion, Assumption, and Case, in both numbered and non-numbered forms. Contrary to the plain AMS-Extended module, the different theorem types provided here each have a separate counter, restarted with each new chapter (e.g., criterion 1.1, criterion 1.2, axiom 1.1, assumption 1.1, #criterion 2.1, criterion 2.2, axiom 2.1..., as opposed to criterion 1, criterion 2, axiom 3, assumption 4...)
cs: Definuje některá přídavná prostředí pro použití mat. teorémů s balíčky AMS. Zahrnuje Criterion, Algorithm, Axiom, Condition, Note, Notation, Summary, Conclusion, Assumption, Case v obou formách (číslované/nečíslované). Na rozdíl od obyčejných modulů pro AMS rozšíření, rozdílné typy teorémů zde mají vlastní číslování pro každou kapitolu (např. criterion 1.1, criterion 1.2, axiom 1.1, assumption 1.1, criterion 1.3, ..., na rozdíl od criterion 1, criterion 2, axiom 3, assumption 4, ...).

en: Defines some additional theorem environments for use with the AMS theorems packages. Includes Criterion, Algorithm, Axiom, Condition, Note, Notation, Summary, Conclusion, Fact, Assumption, Case, and Question, in both numbered and non-numbered forms.
cs: Definuje některá přídavná matematická prostředí pro použití s balíčky AMS pro teorémy. Zahrnuje Criterion, Algorithm, Axiom, Condition, Note, Notation, Summary, Conclusion, Fact, Assumption,  Case, Question v obou formách (číslované/nečíslované).

en: Defines some character styles for logical markup: noun, emph, strong, and code.
cs: Definuje některé logické znakové styly (logical markup): jméno (noun), důraz (emph), (silný důraz) strong, kód (code).

en: Defines some special environments useful for linguistics (numbered examples, glosses, semantic markup, tableau floats). See Help > Specific Manuals > Linguistics.
cs: Definuje speciální prostředí užitečné pro lingvistiku (číslované příklady, glosy, semantické styly znaků (markup), plovoucí tabla). Viz Nápověda > Specializované manuály > Lingvistika.

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. By default, the theorems are numbered consecutively throughout the document. This can be changed by loading one of the 'Theorems (Numbered by ...)' modules.
cs: Definuje některá prostředí mat. teorémů pro použití v třídách neodvozených od AMS. Implicitně jsou věty číslovány postupně bez ohledu na strukturu dokumentu. To lze změnit volbou patřičných teorém. modulů.

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. Contrary to the plain Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering is reset at each chapter start.
cs: Definuje některá prostředí mat. teorémů pro použití v třídách neodvozených od AMS. Na rozdíl od obyčejných modulů pro teorémy, rozdílné typy teorémů zde mají vlastní číslování (např. theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., na rozdíl od theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). Číslování začíná od začátku v každé kapitole.

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. Contrary to the plain Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering is reset at each section start.
cs: Definuje některá prostředí mat. teorémů pro použití v třídách neodvozených od AMS. Na rozdíl od obyčejných modulů pro teorémy, rozdílné typy teorémů zde mají vlastní číslování (např. theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., na rozdíl od theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). Číslování začíná od začátku v každé sekci.

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. Contrary to the plain Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering's scope is the whole document. For chapter- and section-wide numbering, use one of the 'within Sections'/'within Chapters' modules, respectively.
cs: Definuje některá prostředí mat. teorémů pro použití v třídách neodvozených od AMS. Na rozdíl od obyčejných modulů pro teorémy, rozdílné typy teorémů zde mají vlastní číslování (např. theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, )theorem 3, lemma 2, ..., na rozdíl od theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). Číslování se týká celého dokumentu. Pro číslování v rámci kapitol nebo sekcí použijte patřičné moduly.

en: Defines text styles to highlight, space-out, strike-through, underline and capitalize/small-cap text by means of the soul package. As opposed to the markup provided by the Text Properties dialog, words marked-up with soul are hyphenated.
cs: Definuje styly textu pro zvýraznění, přeškrtnutí, prostrkávání, podtržení a kapitálky pomocí balíčku soul. Na rozdíl od značkování poskytovaného v dialogu Vlastnosti textu, balíček soul umožňuje dělení slov pomocí pomlček.

en: Defines theorem environments and the proof environment using the extended AMS machinery. Both numbered and unnumbered types are provided. By default, the theorems are numbered consecutively throughout the document. This can be changed by loading one of the 'Theorems (Numbered by ...)' modules.
cs: Definuje prostředí mat. teorémů a důkazů za použití rošířených vlastností AMS. K dispozici jsou oba číslované a neočíslované typy. Implicitně jsou věty číslovány postupně bez ohledu na strukturu dokumentu. To lze změnit volbou patřičných teorém. modulů.

en: Defines theorem environments and the proof environment using the extended AMS machinery. Both numbered and unnumbered types are provided. Contrary to the plain AMS Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering's scope is the whole document. For chapter- and section-wide numbering, use one of the 'within Sections'/'within Chapters' modules, respectively.
cs: Definuje některá přídavná prostředí pro použití mat. teorémů a důkazů za použití rozšířených vlastností AMS. K dispozici jsou číslované i nečíslované typy. Na rozdíl od obyčejných modulů pro AMS teorémy, rozdílné typy teorémů zde mají vlastní číslování (např. theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., na rozdíl od theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). Číslování se týká celého dokumentu. Pro číslování v rámci kapitol nebo sekcí použijte patřičné moduly.

en: Defines theorem environments and the proof environment using the extended AMS machinery. Both numbered and unnumbered types are provided. Contrary to the plain AMS Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1.1, theorem 1.2, lemma 1.1, proposition 1.1, theorem 1.3, lemma 1.2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering restarts for each chapter: theorem 1.1, theorem 2.1, ...
cs: Definuje některá přídavná prostředí pro použití mat. teorémů a důkazů za použití rozšířených vlastností AMS. K dispozici jsou číslované i nečíslované typy. Na rozdíl od obyčejných modulů pro AMS teorémy, rozdílné typy teorémů zde mají vlastní číslování (např. theorem 1.1, theorem 1.2, lemma 1.1, proposition 1.1, theorem 1.3, lemma 1.2, ..., na rozdíl od theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). Číslování začíná odznovu pro každou kapitolu: theorem 1.1, theorem 2.1, ...

en: Definition
cs: Definice

en: Definition ##
cs: Definice ##

en: Definition \arabic{theorem}
cs: Definice \arabic{theorem}

en: Definition \thedefinition.
cs: Definice \thedefinition.

en: Definition \thetheorem.
cs: Definice \thetheorem.

en: Definition*
cs: Definice*

en: Definition.
cs: Definice.

en: Definitions & Theorems
cs: Definice a teorémy

en: Delete Column|e
cs: Smazat sloupec|m

en: Delete Line Above|D
cs: Smazat linku nad|d

en: Delete Line Above|v
cs: Smazat linku nad|d

en: Delete Line Below|e
cs: Smazat linku pod|p

en: Delete Line Below|w
cs: Smazat linku pod|p

en: Delete Line to Left
cs: Smazat linku nalevo

en: Delete Line to Right
cs: Smazat linku napravo

en: Delete Row|D
cs: Smazat řádek|t

en: Delete column
cs: Smazat sloupec

en: Delete emergency file?
cs: Smazat nouzové uložení?

en: Delete row
cs: Smazat řádek

en: Deleted by %1
cs: Smazal %1

en: Deleted on %1
cs: Smazáno %1

en: Deletion (change)
cs: Výmaz (změna)

en: Delimiters (fixed size)
cs: Oddělovače (pevná velikost)

en: Delimiters...|r
cs: Mat. oddělovače...

en: Demote Section|D
cs: Snížit úroveň sekce|S

en: Demote Section|m
cs: Snížit úroveň sekce|S

en: Dependency information
cs: Informace o závislostech

en: Depth
cs: Hloubka

en: Des&cription:
cs: &Popis:

en: Description
cs: Popis

en: Description Options
cs: Nastavení popisu

en: Description:
cs: Popis:

en: Description:
cs: Popis:

en: Dese&lect all
cs: Odznači&t vše

en: Determines whether only personal user files, system files or all files are displayed
cs: Určuje, zda-li zobrazit pouze uživatelské, systémové nebo všechny dokumenty

en: Devanagari
cs: Dévanágarí

en: Developer mode is now disabled.
cs: Vývojářský mód je nyní vypnut.

en: Developer mode is now enabled.
cs: Vývojářský mód je nyní zapnut.

en: Developers' general debug messages
cs: Obecné ladící výpisy pro vývojáře

en: Dia diagram
cs: Diagram programu Dia.

en: Dia diagram.
cs: Diagram programu Dia.

en: Diamond
cs: Diamant

en: Dictum
cs: Výrok

en: Dictum Author
cs: Autor výroku

en: Difference between two numbered lines
cs: Velikost kroku v číslování řádek

en: Different LaTeX input encodings
cs: Rozdílná vstupní kódování LaTe&X-u

en: Different textclasses
cs: Rozdílné třídy (textclass)

en: Different use-non-TeX-fonts settings
cs: Rozdílné nastavení neTeX-ových fontů

en: Direct
cs: Přímé

en: Direct (No inputenc)
cs: Přímé (bez inputenc)

en: Direct (XeTeX/LuaTeX)
cs: Přímé (XeTeX/LuaTeX)

en: Directories
cs: Adresáře

en: Directory is not accessible.
cs: Adresář není přístupný.

en: Directory not found
cs: Adresář nenalezen

en: Disable Editing|E
cs: Jen pro čtení|e

en: Disable Shell Escape
cs: Vypnout 'escapování' znaků

en: Disallow l&ine breaks after dashes
cs: Zakázat zalomení za pomlčkami

en: Discourse Representation Structure (unspaced)|u
cs: Reprezentace struktury diskurzu (bez mezer)|m

en: Discourse Representation Structure|D
cs: Reprezentace struktury diskurzu|d

en: Disk Error:
cs: Chyba Disku:

en: Displa&y single close-tab button
cs: &Jediné tlačítko pro zavírání panelu

en: Display
cs: Zobrazení

en: Display &graphics
cs: &Zobrazit obrázky

en: Display Formula|D
cs: Vzorec na celou řádku (display)|c

en: Display all debug messages
cs: Zobrazovat všechny ladící výpisy

en: Display binomial	\dbinom
cs: Kombinační číslo (celořádkový)	\dbinom

en: Display fraction	\dfrac
cs: Celořádkový zlomek	\dfrac

en: Display no debug messages
cs: Nezobrazovat ladící výpisy

en: Display statusbar messages?
cs: Zobrazovat zprávy ze stavového řádku?

en: Display style	\displaystyle
cs: Celořádkový	\displaystyle

en: Display the debug messages selected to the right
cs: Zobrazovat ladící výpisy vybrané v pravém sloupci

en: Displayed Formula|D
cs: Vzorec na celou řádku (display)|c

en: Displays a sketchy preview if a citation is selected above
cs: Zobrazit skicovitý náhled při výběru citace výše

en: Display|D
cs: Celořádkový (display)|C

en: Dissolve Inset
cs: Rozpustit vložku do textu|u

en: Dissolve Inset|D
cs: Rozpustit vložku do textu|u

en: Dissolve Text Style
cs: Rozpustit styl znaku do textu|R

en: Dissolve previous group?
cs: Rozpustit předchozí skupinu?

en: Divehi (Maldivian)
cs: Divehi (Maledivština)

en: Do &Not Load
cs: &Nenačítat

en: Do &not allow
cs: &Nepovolit

en: Do &not maintain (fast)
cs: &Neudržovat (rychlé)

en: Do &not run
cs: N&espouštět

en: Do not forget to commit the locking property into the repository.
cs: Nezapomeňte nyní uložit změnu módu do repositáře.

en: Do not forget to save your file now!
cs: Nezapomeňte uložit nyní váš soubor!

en: Do not load
cs: Nenačítat

en: Do not load the 'inputenc' package. Switch encoding if required but do not write input encoding switch commands to the source.
cs: Nenačítat balíček 'inputenc'. Přepnout kódování pokud nutné, ale nezapisovat přepínací příkazy pro vstupní kódování do zdrojového kódu.

en: Do not output part of label before ":"
cs: Negeneruj část značky před ":"

en: Do not search in content that is not output (e.g., notes)
cs: Neprohledávat v částech, které se neexportují do výstupu (např. poznámky)

en: Do not swap Apple and Control keys
cs: Neprohazovat klávesy Apple a Control

en: Do you want to cancel the background export process?
cs: Chcete zrušit probíhající proces exportování?

en: Do you want to retrieve the document %1$s from version control?
cs: Chcete obdržet dokument %1$s ze správy verzí?

en: Do&wn
cs: &Dolů

en: DocBook Article (XML)
cs: DocBook článek (XML)

en: DocBook Book (XML)
cs: DocBook kniha (XML)

en: DocBook Chapter (XML)
cs: DocBook kapitola (XML)

en: DocBook Output Options
cs: Volby pro DocBook výstup

en: DocBook Section (XML)
cs: DocBook Sekce (XML)

en: Document 
    %1$s
     has been externally modified. Reload now? Any local changes will be lost.
cs: Dokument 
    %1$s 
     byl externě modifikován. Znovu načíst? Jakékoliv editační změny budou ztraceny.

en: Document %1$s has been externally modified. Are you sure you want to overwrite this file?
cs: Dokument %1$s byl externě modifikován. Opravdu chcete tento soubor přepsat?

en: Document %1$s inserted.
cs: Dokument %1$s vložen.

en: Document %1$s opened.
cs: Dokument %1$s otevřen.

en: Document %1$s reloaded.
cs: Dokument %1$s znovunačten.

en: Document &Class
cs: Třída &dokumentu

en: Document &Metadata
cs: &Metadata dokumentu

en: Document Class
cs: Třída dokumentu

en: Document Comparison
cs: Porovnání dokumentu

en: Document Default
cs: Nastavení dokumentu

en: Document Encoding
cs: Kódování dokumentu

en: Document Handling
cs: Obsluha souborů

en: Document Information
cs: Informance o dokumentu

en: Document Settings
cs: Nastavení dokumentu

en: Document and Window
cs: Dokument a okno

en: Document class not available
cs: Třída dokumentu není dostupná

en: Document class not found
cs: Třída dokumentu nenalezena

en: Document could not be checked in.
cs: Dokument nemůže být uložen do repositáře.

en: Document could not be closed because it is being processed by LyX.
cs: Dokument nelze uzavřít, jelikož je právě zpracováván.

en: Document defaults saved in %1$s
cs: Standardní nastavení dokumentu uloženo v %1$s

en: Document export cancelled.
cs: Export dokumentu zrušen.

en: Document exported as %1$s
cs: Dokument exportován jako %1$s

en: Document exported as %1$s to file `%2$s'
cs: Dokument exportován jako %1$s do souboru `%2$s'

en: Document format failure
cs: Chyba formátování dokumentu

en: Document has been modified externally
cs: Dokument byl externě modifikován

en: Document header error
cs: Chyba hlavičky dokumentu

en: Document is read-only
cs: Dokument je jen ke čtení

en: Document metadata and PDF settings (as specified in LaTeX 06/2022 and later)
cs: Metadata dokumentu a PDF nastavení (dle specifikace LaTeX-u 06/2022 a pozdějších verzí)

en: Document not loaded
cs: Dokument nenačten

en: Document not loaded.
cs: Dokument nenačten

en: Document not saved
cs: Dokument neuložen

en: Document was NOT successfully recovered.
cs: Dokument NEBYL úspěšně obnoven.

en: Document was successfully recovered.
cs: Dokument byl úspěšně obnoven.

en: Document-specific layout information
cs: Specifické volby rozvržení pro dokument

en: Document|D
cs: Dokument|D

en: Don't know how to export to format: %1$s
cs: Nedostatek informace pro export do formátu %1$s.

en: Don't output the first header
cs: Negeneruj první hlavičku

en: Don't output the last footer
cs: Negeneruj poslední patičku

en: Done!
cs: Hotovo!

en: Dots
cs: Tečky

en: Double
cs: Dva

en: Double Frame|u
cs: Dvojitý rám|D

en: Double Quad (2 em)
cs: Dva čtverčíky (2 em)

en: Double Quad Space (2 em)
cs: Dva čtverčíky (2 em)

en: Double Quad Space (2 em)|u
cs: Dva čtverčíky (2 em)|D

en: Double Quad Space|u
cs: Dva čtverčíky (2 em)|D

en: Double quadratin space	\qquad
cs: Dva čtverčíky	\qquad

en: Double rectangular frame
cs: Dvojitý pravoúhlý rám

en: Double stroke	\mathds
cs: Dvojný tah	\mathds

en: Double underline %1$s,
cs: Dvojité podtržení %1$s,

en: Double[[underlining]]
cs: Dvojité

en: Draft mode
cs: Mód konceptu

en: Drop Shadow|w
cs: Se stínem|S

en: Drop down
cs: Kapka (dolů)

en: Drop shadow
cs: Se stínem

en: Drop up
cs: Kapka (nahoru)

en: Due to some error in it, the layout file:
    %1$s
    could not be loaded. A default textclass with default
    layouts will be used. LyX will not be able to produce
    correct output.
cs: Nelze načíst soubor s rozvržením kvůli chybě v něm obsažené:
    %1$s
    Bude použita třída se standardním rozvržením.
    LyX nebude schopen vytvořit korektní výstup.

en: Dupl. Cond. DRS
cs: Dupl. Podm. RSD

en: Duplex Condition DRS
cs: Duplexní podmínka RSD

en: Dutch
cs: Holandština

en: Dvips Options
cs: Nastavení pro Dvips

en: Dynamic Color Box
cs: Dynamický barevný rámeček

en: E&mail
cs: &Email

en: E&ncoding:
cs: &Kódování:

en: E&xclude from Spellchecking
cs: Vyjmou&t z kontroly pravopisu

en: E&xpand macros
cs: Rozvinout &makra

en: E&xtensions:
cs: Příp&ony:

en: E&xtra flag:
cs: Příznak naví&c:

en: EMPTY:
cs: PRÁZDNÝ:

en: EPS (cropped)
cs: EPS (ořezaný)

en: EPS (uncropped)
cs: EPS (neořezaný)

en: ERROR!
cs: CHYBA!

en: ERROR: LyX wasn't able to find the CREDITS file
cs: CHYBA: LyX nebyl schopen najít soubor CREDITS

en: ERROR: LyX wasn't able to find the RELEASE-NOTES file
cs: CHYBA: LyX nebyl schopen najít soubor RELEASE-NOTES

en: ERROR: LyX wasn't able to read the CREDITS file
cs: CHYBA: LyX nebyl schopen načíst soubor CREDITS

en: ERROR: LyX wasn't able to read the RELEASE-NOTES file
cs: CHYBA: LyX nebyl schopen načíst soubor RELEASE-NOTES

en: ERROR: Nonexistent float type!
cs: CHYBA: Neexistující typ plovoucího objektu!

en: ERROR: Unknown float type: %1$s
cs: CHYBA: Neznámý typ plovoucího objektu: %1$s

en: Ed&itor:
cs: &Editor:

en: Edit Database(s) Externally...|x
cs: Editovat databázi(e) externě...|x

en: Edit Externally...
cs: Edituj externě...|E

en: Edit Externally...|x
cs: Edituj externě...|x

en: Edit Included File...|E
cs: Editovat zahrnutý soubor...|E

en: Edit Math Macros inline with a box around
cs: Editace matematických maker v řádku s rámečkem kolem

en: Edit Math Macros inline with the name in the status bar
cs: Editace mat. maker v řádku, jméno makra ve stavovém řádku

en: Edit Math Macros with a parameter list (like in LyX < 1.6)
cs: Editace mat. maker se seznamem parametrů (jako v LyX-u < 1.6)

en: Edit selected database externally
cs: Editovat vybranou databázi externě

en: Edit shortcut
cs: Editovat zkratku

en: Edit the file
cs: Editovat soubor

en: Editing
cs: Editace

en: Editor Settings
cs: Nastavení editoru

en: Editor for LaTeX (plain) format will be used
cs: Bude použit editor pro formát LaTeX

en: Edit|E
cs: Úpravy|y

en: Ellipsis|i
cs: Výpustka (...)|V

en: Embedded Objects|O
cs: Vkládané objekty|V

en: Emergency File Renamed
cs: Soubor s nouzovým přejmenován

en: Emergency file deleted
cs: Soubor s nouzovým uložením smazán.

en: Emergency file renamed as:
     %1$s
cs: Soubor s nouzovým uložením přejmenován jako:
     %1$s

en: Emph
cs: Zvýrazněný

en: Emph/noun
cs: Zvýraznění/jméno

en: Emphasis %1$s,
cs: Zvýraznění %1$s,

en: Emphasized
cs: Zvýrazněný

en: Emphasized Page Formatting|z
cs: Zvýrazněné - formátování stránky|Z

en: Empty index subentry!
cs: Prázdná podpoložka rejstříku!

en: Enable Forward/Reverse Search
cs: Zapnout dopředné a zpětné hledání

en: Enable LyX to preview this graphics, if graphics previewing is not disabled at application level (see Preferences dialog).
cs: Zapnout náhled tohoto obrázku. Pouze v případě že náhled obrázků není vypnutý v Nastaveních.

en: Enable LyX to preview this material; only if graphics previewing is not disabled at application level (see Preference dialog).
cs: Zapnout náhled tohoto obrázku. Pouze v případě že náhled obrázků není vypnutý v Nastaveních.

en: Enable forward/reverse search between editor and output (e.g., SyncTeX)
cs: Umožnit zpětné/dopředné vyhledávání mezi editorem a výstupem (např. SyncTeX)

en: Enable fullscreen PDF presentation
cs: Zapnout celoobrazovkovou prezentaci po načtení pdf souboru

en: Enable micr&o-typographic extensions
cs: Zap&nout mikrotypografické extenze

en: Enable the automatic appearance of tool tips in the work area.
cs: Zapíná automatické zobrazování bublinové nápovědy na pracovní ploše.

en: Enable to use the options that are predefined in the layout file
cs: Aktivuj nastavení předdefinovaná v souboru s rozvržením.

en: Enable use the system colors for some things like main window background and selection.
cs: Použít systémové barvy pro pozadí hlavního okna, výběr apod.

en: Enables latex code in comments
cs: Zapíná kód latexu v komentářích

en: Enclosed Alphanumerics
cs: Uzavřené alfanumerické znaky

en: Enclosed CJK Letters and Months
cs: Uzavřené znaky CJK

en: Encoding
cs: Kódování

en: End Editing Externally
cs: Konec externí editace

en: End Page Range|E
cs: Konec rozsahu stránek|s

en: End of Sentence|E
cs: Konec věty|K

en: End of file reached while searching forward.
    Continue searching from the beginning?
cs: Bylo dosaženo konce dokumentu při vyhledávání.
    Pokračovat ve vyhledávání od počátku dokumentu?

en: Endnote
cs: Koncová poznámka

en: Endnote ##
cs: Koncová poznámka ##

en: Endnotes
cs: Koncové poznámky

en: Endnotes (Basic)
cs: Koncové poznámky (základní)

en: Endnotes (Extended)
cs: Koncové poznámky (rozšířené)

en: Endnotes (all)
cs: Koncové poznámky (všechny)

en: Endnotes (sectioned)
cs: Koncové poznámky (v sekcích):

en: Ends page range
cs: Konec stránkového rozsahu

en: English
cs: Angličtina

en: English (Australia)
cs: Angličtina (Austrálie)

en: English (Canada)
cs: Angličtina (Kanada)

en: English (New Zealand)
cs: Angličtina (Nový Zéland)

en: English (UK)
cs: Angličtina (UK)

en: English (USA)
cs: Angličtina (USA)

en: English String
cs: Anglický řetězec

en: Enhanced Metafile
cs: Rozšířený WMF

en: Enter LyX function or command sequence
cs: Vložte funkci LyX-u nebo sekvenci příkazů

en: Enter a LaTeX class name such as 'article' (extension is optional). The output will be 'Yes' (class available) or 'No' (class unavailable).
cs: Vložte jméno LaTeX-ové třídy jako např. 'article' (přípona je volitelná). Výstupem bude 'Ano' (balíček k dispozici) nebo 'Ne' (nedostupný balíček).

en: Enter a LaTeX package name such as 'hyperref' (extension is optional). The output will be 'Yes' (package available) or 'No' (package unavailable).
cs: Vložte jméno LaTeX-ového balíčku jako např. 'hyperref' (přípona je volitelná). Výstupem bude 'Ano' (balíček k dispozici) nebo 'Ne' (nedostupný balíček).

en: Enter a LyX preferences key such as 'bind_file'. See the proposed list for available entries. The output is the current setting of this preference.
cs: Vložte klíč pro danou položku nastavení jako např. 'bind_file'. Vizte nabídnutý seznam položek. Výstupem je současné nastavení dané položky.

en: Enter a function name such as 'math-insert \alpha'. Please refer to Help > LyX Functions for a comprehensive list of functions. The output is the most recently assigned keyboard shortcut for this function
cs: Vložte jméno funkce jako např. 'math-insert \alpha'. Pro seznam funkcí viz Nápověda > Funkce LyX-u. Výstupem je poslední přiřazená klávesová zkratka pro tuto funkci.

en: Enter a function name such as 'math-insert \alpha'. Please refer to Help > LyX Functions for a comprehensive list of functions. The output is the path to the function in the menu (using the current localization).
cs: Vložte jméno funkce jako např. 'math-insert \alpha'. Pro seznam funkcí viz Nápověda > Funkce LyX-u. Výstupem je cesta v menu k dané funkci.

en: Enter a function name such as 'math-insert \alpha'. Please refer to Help > LyX Functions for a comprehensive list of functions. The output is the toolbar icon for this function (using the active icon theme).
cs: Vložte jméno funkce jako např. 'math-insert \alpha'. Pro seznam funkcí viz Nápověda > Funkce LyX-u. Výstupem ikona z panelu nástrojů (ze současného tématu ikon).

en: Enter a function name such as 'math-insert \alpha'. Please refer to Help > LyX Functions for a comprehensive list of functions. The output lists all possible keyboard shortcuts for this function
cs: Vložte jméno funkce jako např. 'math-insert \alpha'. Pro seznam funkcí viz Nápověda > Funkce LyX-u. Výstupem jsou všechny přiřazené klávesové zkratky pro tuto funkci.

en: Enter a localizable English string from the LyX User Interface, including accelerator markup ('&' or '|') and trailing colons. The output is the localized string (using the current localization); trailing colons and accelerator markup are stripped.
cs: Zadejte lokalizovatelný anglický řetezec z uživatelského rozhraní včetně značek pro zkratky ('&' nebo '|') a koncových (dvoj)teček. Výstupem je lokalizovaný řetězec do zvoleného jazyka uživatelského rozhraní. Značky zkratek a tečky budou odstraněny.

en: Enter a valid value below
cs: Vložte platný kód níže

en: Enter characters to filter the layout list.
cs: Zadejte znaky pro zmenšení seznamu.

en: Enter custom command here (without leading backslash).
cs: Vložte vlastní příkaz zde (bez počátečního zpětného lomítka)

en: Enter date format specification, using the following placeholders:
    * d: day as number without a leading zero
    * dd: day as number with a leading zero
    * ddd: abbreviated localized day name
    * dddd: long localized day name
    * M: month as number without a leading zero
    * MM: month as number with a leading zero
    * MMM: abbreviated localized month name
    * MMMM: long localized month name
    * yy: year as two digit number
    * yyyy: year as four digit number
cs: Vložte specifikaci data za pomocí těchto znaků:
    * d: číslo dne bez úvodní nuly
    * dd: číslo dne s úvodní nulou
    * ddd: lokalizovaná zkratka dne
    * dddd: lokalizované jméno dne
    * M: číslo měsíce bez úvodní nuly
    * MM: číslo měsíce s úvodní nulou
    * MMM: lokalizovaná zkratka měsíce
    * MMMM: lokalizované jméno měsíce
    * yy: rok dvojciferně
    * yyyy: rok

en: Enter four letters (either t = round or f = square) for top right, bottom right, bottom left and top left corner.
cs: Vložte čtvero znaků (buď t = oblý nebo f = čtvercový) for pravý horní, pravý dolní, levý dolní a levý horní.

en: Enter new branch name
cs: Vložte nové jméno větve

en: Enter new index name
cs: Vložit nové jméno rejstříku

en: Enter one of the supported languages. However, if you are defining a listing inset, it is better using the  language combo box, unless you need to enter a language not offered there, otherwise the combo box will be disabled.
cs: Vložte podporovaný jazyk. Pokud definujete vložku výpisu, je lepší vybrat jej přímo v sekci jazyka, je-li tam uveden (v opačném případě bude seznam neaktivní).

en: Enter something like \color{white}
cs: Vložte něco jako \color{white}

en: Enter string to filter the list of available citations
cs: Zadejte řetězec pro filtrování seznamu citací

en: Enter string to filter the list of available citations and press <Enter>
cs: Zadejte řetězec pro filtrování seznamu citací s stiskněte <Enter>

en: Enter string to filter the list of available files
cs: Zadejte řetězec pro filtrování seznamu dostupných souborů

en: Enter string to filter the list of available labels
cs: Zadejte řetězec pro filtrování seznamu značek

en: Enter the command to load a custom language package (default: \usepackage{babel})
cs: Zadejte příkaz pro načtení vlastního jazykového balíčku (standardně: \usepackage{babel})

en: Enter the command to load the language package (default: \usepackage{babel})
cs: Zadejte příkaz pro načtení jazykového balíčku (standardně \usepackage{babel})

en: Enter the name of the default master document
cs: Jméno implicitního hlavního dokumentu

en: Enter the name of the desired index (e.g. "Index of Names") and hit "Add"
cs: Vložte pojmenování rejstříku (např. "Rejstřík jmen") a stiskněte "Přidat")

en: Enter time format specification, using the following placeholders:
    * h: the hour without a leading zero (1-12 in AM/PM)
    * hh: the hour with a leading zero (01-12 in AM/PM)
    * H: the hour without a leading zero (0-23)
    * HH: the hour with a leading zero (00-23)
    * m: the minute without a leading zero
    * mm: the minute with a leading zero
    * s: the second without a leading zero
    * ss: the second with a leading zero
    * z: the milliseconds without leading zeroes
    * zzz: the milliseconds with leading zeroes
    * AP or A: use AM/PM display ('AM'/'PM')
    * ap or a: use am/pm display ('am'/'pm')
    * t: the timezone (e.g. CEST)
cs: Vložte specifikaci časového formátu za pomocí těchto znaků:
    * h: hodina bez úvodní nuly (1-12 AM/PM)
    * hh: hodina s úvodní nulou (01-12 AM/PM)
    * H: hodina bez úvodní nuly (0-23)
    * HH: hodina s úvodní nulou (00-23)
    * m: minuta bez úvodní nuly
    * mm: minuta s úvodní nulou
    * s: sekunda bez úvodní nuly
    * ss: sekunda s úvodní nulou
    * z: millisekundy bez úvodní nuly
    * zzz: millisekundy s úvodní nulou
    * AP nebo A: zobrazit AM/PM ('AM'/'PM')
    * ap or a: zobrazit am/pm ('am'/'pm')
    * t: časová zóna (např. CEST)

en: Enter unique group name:
cs: Vložte unikátní jméno skupiny:

en: Entry
cs: Heslo

en: Enumerate
cs: Výčet

en: Enumerate Options
cs: Nastavení výčtu

en: Enumerate-Resume
cs: Výčet-pokračování

en: Environment: %1$s
cs: Prostředí: %1$s

en: Epigraph
cs: Epigraf

en: Epigraph Source|S
cs: Zdroj epigrafu|f

en: EqRef
cs: RovRef:

en: EqRef:
cs: RovRef:

en: Eqnarray Environment|E
cs: Eqnarray prostředí|E

en: Equation
cs: Rovnice

en: Equation ##
cs: Rovnice ##

en: Equation Label|L
cs: Značka rovnice|r

en: Equations
cs: Rovnice

en: Error
cs: Chyba

en: Error -> Cannot load file!
cs: Chyba -> Nelze načíst soubor!

en: Error List
cs: Výpis chyb

en: Error cloning the Buffer.
cs: Chyba při duplikování souboru

en: Error converting to loadable format
cs: Chyba při konverzi do čitelného formátu

en: Error exporting to format: %1$s.
cs: Chyba při exportu do formátu %1$s.

en: Error generating literate programming code.
cs: Chyba při generování kódu pro dokumnetované programování.

en: Error generating the pixmap
cs: Chyba generování pixmapy

en: Error in latexParagraphs
cs: Chyba v latexParagraphs

en: Error loading file into memory
cs: Chyba načítání souboru do paměti

en: Error reading cite engine %1$s
cs: Chyba při čtení citačního nástroje %1$s

en: Error reading internal layout information
cs: Chyba při čtení informací o rozvržení

en: Error reading module %1$s
cs: Chyba při čtení modulu %1$s

en: Error viewing the output file.
cs: Chyba při zobrazování výstupního souboru.

en: Error when committing to repository.
    You have to manually resolve the problem.
    LyX will reopen the document after you press OK.
cs: Chyba při ukládání do repositáře.
    Tento problém musíte vyřešit ručně.
    Po stisknutí OK LyX znovunačte dokument.

en: Error when setting the locking property.
cs: Chyba při nastavování zamykacího módu.

en: Error when updating document %1$s from repository.
    You have to manually resolve the conflicts NOW!
    '%2$s'.
    
    After pressing OK, LyX will try to reopen the resolved document.
cs: Chyba při provádění aktualizace dokumentu %1$s z repositáře.
    Musíte opravit konflikty NYNÍ!
    '%2$s'.
    
    Po stisknutí tlačítka OK se LyX pokusí znovu načíst opravený dokument.

en: Error when updating from repository.
    You have to manually resolve the conflicts NOW!
    '%1$s'.
    
    After pressing OK, LyX will try to reopen the resolved document.
cs: Chyba při provádění aktualizace z repositáře.
    Musíte opravit konflikty NYNÍ!
    '%1$s'.
    
    Po stisknutí tlačítka OK se LyX pokusí znovu načíst opravený dokument.

en: Error while acquiring write lock.
    Another user is most probably editing
    the current document now!
    Also check the access to the repository.
cs: Nelze obdržet zámek pro zápis.
    Pravděpodobně je tento dokument
     právě editován jiným uživatelem.
    Zkontrolujte rovněž přístup k repozitáři.

en: Error while comparing documents.
cs: Chyba při porovnávání dokumentů.

en: Error while exporting format: %1$s
cs: Chyba při exportování formátu: %1$s

en: Error while previewing format: %1$s
cs: Chyba při prohlížení formátu: %1$s

en: Error while reading the configuration file
    %1$s
    Falling back to default.
    Please look under Tools>Preferences>User Interface and
    check which User Interface file you are using.
cs: Chyba při čtení konfiguračního souboru
    %1$s
    Návrat ke standardnímu nastavení.Zkontrolujte prosím jaký soubor uživatelského nastavení používate
    v Nástroje>Nastavení>Uživatelské rozhraní.

en: Error while reading the configuration file
    %1$s.
    Please check your installation.
cs: Chyba při čtení konfiguračního souboru
    %1$s.
    Zkontrolujte prosím vaši instalaci.

en: Error while reading the included file
    %1$s
    Please check your installation.
cs: Chyba při čtení zahrnutého souboru
    %1$s
    Zkontrolujte prosím vaši instalaci.

en: Error while releasing write lock.
    Check the access to the repository.
cs: Nepodařilo se uvolnit zámek pro zápis tohoto dokumentu.
    Zkontrolujte přístup k repozitáři.

en: Error:
cs: Chyba:

en: Error: Could not generate logfile.
cs: Chyba: Nepodařilo se založit soubor pro log.

en: Errors reported in terminal.
cs: Chyby vypsány na terminál.

en: Estonian
cs: Estonština

en: Even Header
cs: Sudá hlavička

en: Ex&pand
cs: Rozšíř&it

en: Ex. Postamble
cs: Postambule př.

en: Ex. Preamble
cs: Preambule př.

en: Example
cs: Příklad

en: Example ##
cs: Příklad ##

en: Example (LyXified)
cs: Ukázkový příklad (zlyxovaný)

en: Example (raw)
cs: Ukázkový příklad (surový formát)

en: Example Postamble
cs: Postambule příkladu

en: Example Preamble
cs: Preambule příkladu

en: Example \arabic{theorem}
cs: Příklad \arabic{theorem}

en: Example \theexample.
cs: Příklad \theexample.

en: Example \thetheorem.
cs: Příklad \thetheorem.

en: Example options
cs: Volby příkladu

en: Example*
cs: Příklad*

en: Example.
cs: Příklad.

en: Examples options|s
cs: Volby příkladu|o

en: Excel spreadsheet
cs: Tabulkový kalkulátor Excel

en: Executing command:
cs: Spouštění příkazu:

en: Exercise
cs: Cvičení

en: Exercise ##
cs: Cvičení ##

en: Exercise \arabic{theorem}
cs: Cvičení \arabic{theorem}

en: Exercise \theexercise.
cs: Cvičení \theexercise.

en: Exercise \thetheorem.
cs: Cvičení \thetheorem.

en: Exercise*
cs: Cvičení*

en: Exercise.
cs: Cvičení.

en: Exit LyX
cs: Ukončit LyX

en: Exiting.
cs: Ukončování.

en: Exit|x
cs: Konec|K

en: Expect a number with an optional * before it
cs: Očekávám číslo s nepovinným znakem * vpředu

en: Export %1$s
cs: Exportovat %1$s

en: Export As...|s
cs: Exportovat jako...|j

en: Export Error
cs: Chyba při exportu

en: Export Warning!
cs: Export-varování!

en: Export [%1$s]|E
cs: Exportovat [%1$s]|E

en: Export canceled
cs: Export zrušen

en: Export for&mats:
cs: &Exportovat formáty:

en: Export or Send Document
cs: Exportovat nebo zpracovat dokument

en: Export to LaTeX/Docbook but don't print
cs: Export do LaTeX/Docbook bez tisku

en: Exporting ...
cs: Exportování...

en: Expression
cs: Výraz

en: Extended [CJK] (Chinese/Japanese/Korean)
cs: Rozšířené [CJK] (Čínština/Japonština/Korejština)

en: Extended [pLaTeX] (Japanese)
cs: Rozšířené [pLaTeX] (Japonsky)

en: Extended [ucs] (utf8x)
cs: Rozšířené [ucs] (utf8x)

en: External Material
cs: Externí materiál

en: External Material...|M
cs: Externí materiál...|E

en: External control interface
cs: Rozhraní pro externí řízení

en: External template %1$s is not installed
cs: Externí šablona %1$s není instalovaná

en: External template/inset messages
cs: Zprávy z externích šablon/vložek

en: Extratitle
cs: Extra titulek

en: F&ile
cs: S&oubor

en: F&ont size:
cs: &Velikost písma:

en: F&orce full title[[Possible substitute to All aut&hors]]
cs: V&ynutit plný název

en: F&ormat:
cs: F&ormát:

en: Fa&mily:
cs: &Rodina:

en: Facilitates the use of named theorems. The name of the theorem goes into the 'Additional Theorem Text' argument.
cs: Pojmenované teorémy. Jméno se vkládá do argumentu 'Doplňkový text věty'.

en: Fact
cs: Fakt

en: Fact ##
cs: Fakt ##

en: Fact \arabic{theorem}
cs: Fakt \arabic{theorem}

en: Fact \thefact.
cs: Fakt \thefact.

en: Fact \thetheorem.
cs: Fakt \thetheorem.

en: Fact*
cs: Fakt*

en: Fact.
cs: Fakt.

en: Factor for the preview size
cs: Měřítko pro náhled

en: Failed to create directory. Perhaps wrong -userdir command-line option?
    Exiting.
cs: Nelze založit adresář. Možná zvolen špatný argument v příkazové řádce (-userdir).
    Konec.

en: Failed to create shortcut
cs: Selhalo vytvoření klávesové zkratky

en: Fancy Colored Boxes
cs: Barevné rámečky

en: Farsi
cs: Perština

en: Fatal Exception!
cs: Fatální chyba!

en: Feedback window
cs: Okno pro odezvu

en: Feynman Diagrams
cs: Feynmanovy diagramy

en: Feynman-diagram|F
cs: Feynmanovy diagramy|F

en: Fi&le
cs: Sou&bor

en: Fi&rst line:
cs: Pr&vní řádek:

en: FiXme Notes
cs: Poznámky FiXme

en: Field Settings
cs: Nastavení pole

en: Field|i
cs: Informační pole

en: Figure
cs: Obrázek

en: Figure ##
cs: Obrázek ##

en: Figures
cs: Plovoucí obrázky

en: File
cs: Soubor

en: File
    %1$s
    does not exist. Create empty file?
cs: Soubor
    %1$s
    neexistuje. Vytvořit nový?

en: File %1$s already exists, do you want to overwrite it?
cs: Soubor %1$s již existuje. Chcete tento soubor přepsat?

en: File &Language:
cs: &Jazyk dokumentu:

en: File Encoding
cs: Kódování souboru

en: File Formats
cs: Formáty souborů

en: File Handling
cs: Obsluha souborů

en: File Name (Excl. Extension)|N
cs: Jméno souboru (bez přípony)|u

en: File Not Found
cs: Soubor nenalezen

en: File deleted from disk
cs: Soubor smazán z disku

en: File does not exist
cs: Soubor neexistuje

en: File does not exist: %1$s
cs: Soubor neexistuje: %1$s

en: File encoding used by Pygments for highlighting
cs: Kódování souboru použítý pro zvýraznění (Pygments)

en: File is read-only
cs: Dokument je jen ke čtení

en: File name (with extension)
cs: Jméno souboru (s příponou)

en: File name (without extension)
cs: Jméno souboru (bez přípony)

en: File name error
cs: Chyba ve jméně souboru

en: File name of image
cs: Jméno obrázku

en: File name to include. (You can create a new file by entering the name of one that does not yet exist.)
cs: Jméno souboru. (K vytvoření nového souboru, stačí zadat neexistující jméno souboru.)

en: File not found
cs: Soubor nenalezen

en: File not readable!
cs: Soubor nelze přečíst

en: File path
cs: Cesta k souboru

en: Filename
cs: Jméno souboru

en: Filename &Suffix
cs: &Přípona souboru

en: Filename Suffix
cs: Přípona souboru

en: Files used by LyX
cs: Soubory použité LyX-em

en: File|F
cs: Soubor|o

en: File|e
cs: Soubor|b

en: Filter
cs: Filtr

en: Filter case-sensitively
cs: Rozlišovat velikost písmen při filtrování

en: Filter items that are not output (in notes, inactive branches, deleted in change tracking, etc.)
cs: Odfiltrovat položky jež se neexportují (poznámky, neaktivní větve, smazáno revizí, atd.)

en: Filtering layouts with "%1$s". Press ESC to remove filter.
cs: Filtrování prostředí pomocí "%1$s". Použijte ESC pro smazání filtru.

en: Find & Replace (Advanced)...
cs: Najít & Zaměnit (pokročilé)...|i

en: Find & Replace (Quick)...|F
cs: Najít & Zaměnit...|j

en: Find &>
cs: Najít &>

en: Find &Next
cs: Najdi &další

en: Find and replace
cs: Najít a zaměnit

en: Find and replace (advanced)
cs: Najít a zaměnit (pokročilé)

en: Find and replace mechanism, terse version
cs: Mechanismus vyhledávání, stručná verze

en: Find and replace mechanism, verbose version
cs: Mechanismus vyhledávání, podrobná verze

en: Find in preamble
cs: Najít v preambuli

en: Find next occurrence (Enter)
cs: Nalézt další výskyt (Enter)

en: Find next occurrence (Enter, backwards: Shift+Enter)
cs: Nalézt další výskyt (Enter, nazpět: Shift+Enter)

en: Find previous occurrence (Shift+Enter)
cs: Nalézt předchozí výskyt (Shift+Enter)

en: Find previous occurrence (Shift+Enter, forwards: Enter)
cs: Najít předchozí výskyt (Shift+Enter, dopředu: Enter)

en: Finished
cs: Provedeno

en: Finnish
cs: Finština

en: First header:
cs: První hlavička:

en: Fit Color Box
cs: Barevný rámeček (uzpůsobit)

en: Fix Computer Modern Fonts
cs: Opravy fontů Computer Modern

en: Fix-cm improves the appearance of Computer Modern fonts and makes them available with arbitrary sizes. For details see the documentation of the fix-cm.sty package: http://tug.org/texmf-dist/doc/latex/base/fixltx2e.pdf
cs: Fix-cm vylepšuje vzhled fontů Computer Modern a poskytuje je v libovolných velikostech. Pro detaily balíčku fix-cm.sty viz http://tug.org/texmf-dist/doc/latex/base/fixltx2e.pdf .

en: Fixes & Hacks
cs: Opravy

en: Flex inset %1$s is undefined after reloading `%2$s' layout.
cs: Flexibilní vložka %1$s není definována po znovunačtení rozvržení `%2$s'.

en: Flex inset %1$s is undefined because of conversion from `%2$s' layout to `%3$s'.
cs: Flexibilní vložka %1$s není definována kvůli konverzi rozvržení z `%2$s' do `%3$s'.

en: Float
cs: Plovoucí

en: Float Settings
cs: Nastavení plovoucích objektů

en: Float Settings...|a
cs: Nastavení plovoucích objektů...|p

en: Float T&ype:
cs: &Typ plovoucího objektu:

en: Float:
cs: Plovoucí objekt:

en: Floats & Captions
cs: Plovoucí objekty & popisky

en: Float|a
cs: Plovoucí objekt|P

en: Fo&rmal
cs: Fo&rmální

en: Fold Math Macro|d
cs: Zabalit matematické makro|b

en: Font Colors
cs: Barva písma

en: Font Famil&y:
cs: &Rodina písma:

en: Font Properties
cs: Vlastnosti fontu

en: Font Sizes
cs: Velikost Písma

en: Font color
cs: Barva písma

en: Font family
cs: Rodina písma

en: Font handling
cs: Obsluha fontů

en: Font not available
cs: Font není dostupný

en: Font series
cs: Tloušťka kresby písma

en: Font series[[FindReplaceAdv]]
cs: Duktus

en: Font shape
cs: Řez písma

en: Font si&ze:
cs: Velikos&t písma:

en: Font size
cs: Velikost písma

en: Font, Layouts and Textclasses
cs: Font, Rozvržení a třídy

en: Fonts
cs: Fonty

en: Foot
cs: Patička

en: Foot- and Endnotes
cs: Poznámky koncové & pod čarou

en: Footer:
cs: Patička:

en: Footnote
cs: Poznámka pod čarou

en: Footnote (Title)
cs: Patička (titulek)

en: Footnote \arabic{footnote}
cs: Poznámka pod čarou \arabic{footnote}

en: Footnotes
cs: Poznámky pod čarou

en: Footnotes as Endnotes (Basic)
cs: Poznámky pod čarou coby koncové (základní)

en: Footnotes as Endnotes (Extended)
cs: Poznámky pod čarou coby koncové (rozšířené)

en: Footnote|F
cs: Poznámka pod čarou|d

en: For PHP only
cs: Jen pro PHP

en: For inline program listings, one character must be reserved
    as a delimiter. One of the listings, however, uses all available
    characters, so none is left for delimiting purposes.
    For the time being, I have replaced '!' by a warning, but you
    must investigate!
cs: Pro výpisy zdrojového kódu vkládané přímo do textu, musí zůstat volnýalespoň jeden znak jakožto oddělovač.
    Jeden z výpisů však používá všechnydostupné znaky, takže nezbývá znak pro oddělovač.
    Prozatím byl znak '!' nahrazen varováním, ale je třeba opravit problém ručně.

en: For more information, refer to the complete log.
cs: Pro více informací se podívejte do kompletního logu.

en: For scaling the <Shape specification> to positions on the page
cs: Změnu měřítka tvaru pro umístění na stránce

en: For&mat:
cs: For&mát:

en: Forbid use of external converters with 'needauth' option to prevent undesired effects.
cs: Zákaz použití externích konvertorů vyžadujích autorizaci, prevence před nevyžádanými efekty.

en: Force a short author list (using et al.)
cs: Vynutit zkrácený autorský list (za použití et al.)

en: Force upcas&ing
cs: &Vynutit velké písmo

en: Force upper case in names ("Del Piero", not "del Piero"), if the current citation style supports this.
cs: Vynutit velké písmo ve jménech ("Del Piero", nikoliv "del Piero"), pakliže je podporováno současným stylem

en: Force upper case in names ("Del Piero", not "del Piero").
cs: Vynutit velké písmo ve jménech ("Del Piero", nikoliv "del Piero").

en: Force upper case|u
cs: Vynutit velké písmo|p

en: Formal Script	\mathscr
cs: Kaligrafické Formal	\mathscr

en: Formal Style|F
cs: Formální styl|F

en: Formal Style|m
cs: Formální styl|F

en: Formal with Footline
cs: Formální s patičkou

en: Formal without Footline
cs: Formální bez patičky

en: Format
cs: Formát

en: Format cross-references in the &work area
cs: Formátovat křížové odkazy v &editačním okně

en: Format in use
cs: Používaný formát

en: Format text into two columns
cs: Zformátovat text do dvou sloupců

en: Format to use for math output.
cs: Jaký formát použít pro zobrazení matematických vzorců

en: Formatted
cs: Formátovaný

en: Formatted Reference|t
cs: Formátovaná reference|F

en: Formatted reference
cs: Formátovaná reference

en: Formatting
cs: Formátování

en: Formatting|o
cs: Formátování|F

en: Formula numbering side:
cs: Strana pro číslování vzorce:

en: Forward Search
cs: Dopředné hledání

en: Forward Search|F
cs: Dopředné hledání|h

en: Found b&y LaTeX:
cs: Nalezená &LaTeX-em:

en: Fractions
cs: Zlomky

en: Frame Decorations
cs: Dekorace rámů

en: Frame decorations
cs: Dekorace rámů

en: Frameless|l
cs: Bez rámů|B

en: Free space that needs to be on the page to start the multiple columns on this page
cs: Volné místo, které musí být na stránce, kde začíná vícesloupcová sazba

en: French
cs: Francouzština

en: French (Canada)
cs: Kanadská Francouzština

en: Friulian
cs: Furlanština

en: Fro&m format:
cs: &Z formátu:

en: FrontMatter
cs: Úvodní část

en: Fu&nction:
cs: &Funkce:

en: Full bibliography entry.
cs: Plné heslo bibliografie.

en: Fullscreen
cs: Celoobrazovkový mód

en: Fullscreen Mode
cs: Celoobrazovkový mód

en: Fullscreen|F
cs: Celoobrazovkový mód|C

en: Function
cs: Funkce

en: Function toolbar-set requires two arguments!
cs: Funkce toolbar-set vyžaduje dva argumenty!

en: Functions
cs: Funkce

en: Further Options
cs: Další možnosti

en: G&enerate bookmarks (toc)
cs: Vytvořit zá&ložky (Obsah)

en: GUI handling
cs: Obsluha GUI

en: Galician
cs: Galština

en: Game 1
cs: Partie 1

en: Game 2
cs: Partie 2

en: Gathered Environment|h
cs: Prostředí Gathered

en: General
cs: Obecné

en: General &text after:
cs: Obecný text z&a:

en: General E&ncoding:
cs: Obecné kódování:

en: General Encoding
cs: Obecné kódování

en: General Look && Feel
cs: Vzhled

en: General Punctuation
cs: Interpunkce

en: General information
cs: Obecné informace

en: General text befo&re:
cs: Obecný text pře&d:

en: General[[settings]]
cs: Obecné

en: Generate a bibliography per defined unit.
cs: Generovaní bibliografie pro každou část textu

en: Geometric Shapes
cs: Geometrické tvary

en: Georgian
cs: Gruzínštins

en: German
cs: Němčina

en: German (Austria)
cs: Němčina (Rakousko)

en: German (Austria, old spelling)
cs: Němčina (Rakousko, starý pravopis)

en: German (Switzerland)
cs: Němčina (Švýcarsko)

en: German (Switzerland, old spelling)
cs: Němčina (Švýcarsko, starý pravopis)

en: German (old spelling)
cs: Němčina (starý pravopis)

en: Get bounding box from the (EPS) file
cs: Načíst ohraničující rám z (EPS) souboru

en: Giant-sized Icons
cs: Gigantické ikony

en: Give a filename for the LyX server pipe
cs: Jméno souboru pro rouru (pipe) LyX serveru

en: Global Chessboard Settings
cs: Globální nastavení šachovnice

en: Global Counters && References
cs: Globální číslování a odkazy

en: Gloss Comment
cs: Komentář glosy

en: Gloss Comment (1)
cs: Komentář glosy (1)

en: Gloss Comment (2)
cs: Komentář glosy (2)

en: Gloss Comment (Line 1)
cs: Komentář glosy (řádek 1)

en: Gloss Comment (Line 2)
cs: Komentář glosy (řádek 2)

en: Gloss Options|s
cs: Volby glosy|g

en: Gloss Translation
cs: Překlad glosy

en: Gloss options
cs: Volby glosy

en: Gnumeric spreadsheet
cs: Tabulkový kalkulátor Gnumeric

en: GnumericSpreadsheet
cs: Tabulka(Gnumeric)

en: Go Back|G
cs: Jdi zpět|J

en: Go to Label|G
cs: Jdi na značku|J

en: Go to Label|L
cs: Jdi na značku|J

en: Go to next change
cs: Přechod na další změnu

en: Go to previous change
cs: Přechod na předchozí změnu

en: Gothic
cs: Gotické

en: Grammaticality judgment marker
cs: Značka gramatického úsudku

en: Graph[[mathematical]]
cs: Graf

en: Graphic `%1$s' was not found. Falling back to `draft' mode.
cs: Nenalezen obrázek `%1$s'. Nouzový návrat do módu konceptu.

en: Graphic not found!
cs: Obrázek nenalezen!

en: Graphic not specified. Falling back to `draft' mode.
cs: Obrázek není specifikován. Nouzový návrat do módu konceptu.

en: GraphicBoxes
cs: Rámečky pro transformace

en: Graphics
cs: Obrázky

en: Graphics Group
cs: Skupiny obrázků

en: Graphics and Insets
cs: Obrázky a vložky

en: Graphics conversion and loading
cs: Konverze a načítání obrázku

en: Graphics file: %1$s
cs: Soubor s obrázkem: %1$s

en: Graphics...|G
cs: Obrázek...|O

en: Graphics[[listof]]
cs: Obrázky

en: Graphs[[mathematical]]
cs: Graphs

en: Greek
cs: Řečtina

en: Greek (ISO 8859-7)
cs: Řečtina (ISO 8859-7)

en: Greek (ancient)
cs: Řečtina (archaická)

en: Greek (polytonic)
cs: Řečtina (polytonic)

en: Greek Extended
cs: Řečtina rozšíření

en: Greyed Out|y
cs: Zašedlé|Z

en: Greyed-out notes:
cs: Zašedlé poznámky:

en: Greyedout
cs: Zašedlé

en: Grid with Head
cs: Mřížka s hlavičkou

en: Grou&p
cs: &Seskupit

en: Group
cs: Skupina

en: Group already defined!
cs: Skupina je již definována!

en: Group the list of available labels by prefix (e.g. "sec:")
cs: Seskupit značky dle prefixu (např. "sec:")

en: GroupGlossedWords
cs: SeskupitGlosovanáSlova

en: Guess from extension (*.*)
cs: Odhadnout z přípony (*.*)

en: Gujarati
cs: Gudžarátština

en: H&ide tabbar
cs: &Skrýt lištu s panely dokumentů

en: H&unspell dictionaries:
cs: Adresáře pro H&unspell:

en: H&yperlinks
cs: &Odkaz (hyperlink)

en: H-Factor
cs: H-Faktor

en: HTML Table (for spreadsheets)
cs: HTML Tabulka (pro tabulkové kalkulátory)

en: Half Quad (1/2 em)
cs: Půl čtverčíku (1/2 em)

en: Half Quad Space (1/2 em)
cs: Polovina čtverčíku (1/2 em)

en: Half Quad Space (1/2 em)|l
cs: Polovina čtverčíku (1/2 em)|e

en: Half Quad Space (Enskip)|k
cs: Polovina čtverčíku (Enskip)|e

en: Half line height
cs: Výška poloviny řádky

en: Half line height|H
cs: Polovina výšky řádky|P

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
cs: Latin + CJK

en: Handouts
cs: Sylaby

en: Hanging
cs: Zavěšené odstavce

en: Hanging Paragraphs
cs: Zavěšené odstavce

en: Hangul Compatibility Jamo
cs: Hangul kompat.

en: Hangul Jamo
cs: Hangul jamo

en: Hangul Syllables
cs: Hangul slabiky

en: Hazard and Precautionary Statements
cs: Výkaz pro chem. rizika

en: Hazard and Precautionary Statements|H
cs: Bezpečnostní výkaz|v

en: Head &height:
cs: Výška h&lavičky:

en: Head &sep:
cs: &Oddělovač hlavičky:

en: Header Information
cs: Informace v hlavičce

en: Header/Footer
cs: Hlavička/Patička

en: Header:
cs: Hlavička:

en: Heart
cs: Srdce

en: Hebrew
cs: Hebrejština

en: Hebrew (CP 1255)
cs: Hebrejština (CP 1255)

en: Hebrew (CP 862)
cs: Hebrejština (CP 862)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
cs: Hebrejština (ISO 8859-8)

en: Height
cs: Výška

en: Height of image in output
cs: Výška obrázku na výstupu

en: Height of the box, can also be '!' to keep aspect ratio
cs: Výška rámečku, lze zadat '!' pro uchování poměru

en: Height value
cs: Hodnota výšky

en: Help|H
cs: Nápověda|N

en: Here de&finitely
cs: Určitě zd&e

en: Here you can define an alternative index processor and specify its options.
cs: Zde lze nastavit alternativní generátor rejstříku a určit jeho volby.

en: Here you can define an alternative program to or specific options of BibTeX.
cs: Zde lze definovat alternativní program a volby pro BibTeX.

en: Here you can enter a fixed date (in ISO format: YYYY-MM-DD)
cs: Zde můžete vložit fixní datum v ISO formátu (RRRR-MM-DD)

en: Here you can enter a fixed time (in ISO format: hh:mm:ss)
cs: Zde můžete vložit fixní čas (v ISO formátu: hh:mm:ss)

en: Here you can enter further options of the bibliography package
cs: Zpřesňující volby bibliografického nástroje

en: Here you can insert additional options (as provided by the font package)
cs: Zde můžete zadat zpřesňující volby (poskytnuté balíčkem fontu)

en: Here you can set up the handling of counters and references with regard to the excluded child documents.
cs: Zde lze nastavit zpracování čítačů a křížových odkazů vzhledem k vynechaným potomkům

en: Here you can specify the decimal separator that is used in the tabular dialog by default. "Language default" selects the appropriate separator for the current language.
cs: Oddělovač desetinné čárky používaný v dialogovém okně pro tabulky.

en: Here you can store chessboard settings under a style name for later reuse. See chessboard manual for details.
cs: Zde můžete uložit nastavení šachovnice jakožto styl pro pozdější použití. Deataily viz manuál balíčku chessboard.

en: Here, you can define a BibTeX style that is suggested in the BibTeX dialog by default
cs: Základní styl BibTeX-u nabízený v dialogovém okně BibTeX-u

en: Hidden|H
cs: Skryté|k

en: Hide &menubar
cs: Skrýt &menu

en: Hide replace and option widgets
cs: Skrýt další možnosti a zmenšit panel

en: Hide scr&ollbar
cs: Skrýt &posuvník

en: Hide sta&tusbar
cs: S&krýt stavový řádek

en: Hides document
cs: Skryje dokument

en: High Surrogates
cs: Surogáty horní

en: Hindi
cs: Hindština

en: Hint: use non-TeX fonts or set input encoding to '%1$s'
cs: Rada: použijte fonty mimo TeX nebo nastavte kódování na '%1$s'

en: Hit Enter or click 'Find Next' to search
cs: Pro hledání zmáčkněte Enter nebo klikněte na 'Najdi další'

en: Hori&zontal alignment:
cs: &Horizontální zarovnání:

en: Hori&zontal:
cs: &Horizontálně:

en: Horizontal
cs: Horizontální

en: Horizontal Fill
cs: Horizontální výplň

en: Horizontal Fill (Dots)|D
cs: Horizontální výplň (tečky)|y

en: Horizontal Fill (Down Brace)|B
cs: Horizontální výplň (horní složená)

en: Horizontal Fill (Left Arrow)|w
cs: Horizontální výplň (levá šipka)|v

en: Horizontal Fill (Right Arrow)|g
cs: Horizontální výplň (pravá šipka)

en: Horizontal Fill (Rule)|R
cs: Horizontální výplň (čára)

en: Horizontal Fill (Up Brace)|p
cs: Horizontální výplň (dolní složená)

en: Horizontal Fill|F
cs: Horizontální výplň|p

en: Horizontal Line...|L
cs: Horizontální linka...|o

en: Horizontal Math Space
cs: Horizontální mat. mezera

en: Horizontal Phantom|H
cs: Horizontální fantóm|H

en: Horizontal Space
cs: Horizontální mezera

en: Horizontal Space (%1$s)
cs: Horizontální mezera (%1$s)

en: Horizontal Space Settings
cs: Nastavení horizontální mezery

en: Horizontal Space...|o
cs: Horizontální mezera...|i

en: Horizontal alignment in column
cs: Horizontální zarovnání ve sloupci

en: Horizontal alignment of the content inside the box
cs: Horizontální uspořádání obsahu uvnitř rámečku

en: Horizontal alignment of the multi-page table
cs: Horizontální zarovnání pro vícestrannou tabulku

en: Horizontal alignment per column (l,c,r)
cs: Horizontální zarovnání dle sloupce (l,s,p)

en: Horizontal and vertical space of the phantom content
cs: Horizontální a vertikální velikost pro kontext fantómu

en: Horizontal line
cs: Horizontální linka

en: Horizontal phantom	\hphantom
cs: Horizontální fantóm	\hphantom

en: Horizontal placement
cs: Horizontální umístění

en: Horizontal space of the phantom content
cs: Horizontální velikost pro kontext fantómu

en: Huge
cs: Obrovské

en: Huge-sized Icons
cs: Extra-velké ikony

en: Huger
cs: Obrovité

en: Hungarian
cs: Maďarština

en: Hyperlink (%1$s) to %2$s
cs: Odkaz (hyperlink) (%1$s) na %2$s

en: Hyperlink Settings
cs: Nastavení odkazu

en: Hyperlink...|k
cs: Odkaz (hyperlink)...|l

en: Hyperlink:
cs: Odkaz:

en: Hyphenatable Text Markup (Soul)
cs: Značkování (Soul)

en: Hyphenation Point|H
cs: Značka dělení slova|a

en: I guess you mean %1$s.
cs: Hádám, že máte na mysli %1$s.

en: I&gnore All
cs: I&gnorovat vše

en: I&mmediate Apply
cs: O&kamžitě použít

en: I&nclude Type:
cs: &Způsob zahrnutí:

en: IPA Diacritics
cs: Diakritika (IPA)

en: IPA Extensions
cs: IPA rozšíření

en: IPA Non-Pulmonic Consonants
cs: Nepulmonické souhlásky (IPA)

en: IPA Other Symbols
cs: Ostatní fonetické symboly (IPA)

en: IPA Pulmonic Consonants
cs: Pulmonické souhlásky (IPA)

en: IPA Suprasegmentals
cs: Suprasegmentální jevy (IPA)

en: IPA Tones and Word Accents
cs: Tóny a akcenty (IPA)

en: IPA Vowels
cs: Samohlásky (IPA)

en: Icelandic
cs: Islandština

en: Icon size set to %1$dx%2$d.
cs: Velikost ikon nastavena na %1$dx%2$d.

en: Iconify the dialogs when the main window is iconified. (Affects only dialogs shown after the change has been made.)
cs: Minimalizuj dialogová okna společně s hlavním oknem LyX-u. (Vztahuje se pouze na dialogy zobrazené po změně nastavení.)

en: Iconv software exception Detected
cs: Iconv detekoval softwarovou vyjímku

en: Identity
cs: Vaše identita

en: If LyX uses a dark theme, revert the colors of this graphics in the workarea
cs: Pokud LyX používá tmavý mód, provede se inverze barev tohoto obrázku v editoru

en: If a path is specified here, all backups of LyX files will be stored there. If no path is given, backups will be stored alongside the original document. This requires 'Backup original documents when saving' in Look & Feel > Document Handling to be checked.
cs: Pokud zde zadáte cestu k adresáři, všechny zálohy budou uloženy v tomto adresáře. Pokud nezadáte nic, záloha bude uložena ve stejném adresáři jako editovaný dokument. Obé vyžaduje zapnuté zálohování v panelu 'Obsluha souborů.'

en: If alternative languages are available for a given file,
    they can be chosen here if a file is selected.
cs: Existují-li alternativní jazykové verze daného souboru,
    mohou být po označení souboru vybrány zde.

en: If checked, additions and deletions will be tracked in the document
cs: Při zaškrtnutí budou zaznamenenávány editační změny v dokumentu

en: If checked, changes will be shown in the PDF/DVI/PS output
cs: Při zaškrtnutí budou změny zobrazeny ve výstupu PDF/DVI/PS

en: If checked, modification affects the counter only in the LyX workarea, not in the output
cs: Při zaškrtnutí budou modifikace číslování změněny pouze v editačním okně, nikoliv ve výstupu

en: If checked, the document language is explicitly closed by a language switch command
cs: Při zaškrtnutí je jazyk dokumentu explicitně uzavřen přepínacím příkazem

en: If checked, the document language is explicitly set by a language switch command
cs: Při zaškrtnutí je jazyk dokumentu explicitně nastaven přepínacím příkazem

en: If no value is given, the defaults as set by the class, a package or the preamble are used.
cs: Bez zadání hodnoty bude použita standardní hodnota definovaná třídou, balíčkem nebo preambulí.

en: If no value is given, the defaults as set by the geometry package or a package/class overriding geometry's defaults are used.
cs: Bez zadání hodnoty bude nastavena hodnota z balíčku geometry nebo hodnota z balíčku/třídy redefinující hodnotu z geometry.

en: If not stated explicitly, fill title and author from appropriate environments
cs: Pokud není zadáno explicitně, budou informace dolpněny z příslušných polí v dokumentu

en: If the end/start of the document is reached, automatically wrap around
cs: Pokud se narazí na začátek/konec dokumentu, hledání automaticky začne od druhého konce

en: If the entry spans multiple pages, you can start or end the range here
cs: Přesahuje-li položka několik stran, můžete začít nebo skončit rozsah zde

en: If the search string is formatted in a non-default way, only find strings formatted like the search string in the checked respects
cs: Je-li hledaný řetězec nestandardně formátován, vyhledat pouze řetězce u kterých se shoduje se zaškrtnutým formátováním

en: If this bibliography database uses a different encoding than specified below, set it here
cs: Zde uveďte, pokud tato bibliografická databáze používá jiné kódování nežli uvedeno níže.

en: If this is activated, LyX will search your disk for matching files when clicking on "Try to Open Citation Content..." in the citation context menu. Note the security implications described in User Guide, 6.6.4.
cs: LyX bude prohledávat odpovídající soubory na lokálním disku pokud zvolíte "Zkusit otevřít obsah citace..." v kontextovém menu citace. Tato volba může mít vliv na bezpečnost aplikace. Přečtěte si Uživatelskou příručku, sekce 6.6.4.

en: If this is checked, LyX saves a temporary copy of changed documents in the given interval (as #filename.lyx# in the given directory). As opposed to the backup above, this snapshot will be removed when changes are being saved. If the application crashes with unsaved changes and the restoration from the emergency file (named filename.lyx.emergency) fails, this snapshot can be at rescue.
cs: Při zaškrtnutí bude LyX ukládat dočasnou kopii rozpracovávaného dokumentu v daném intervalu (jakožto #soubor.lyx# v daném adresáři). Na rozdíl od možnosti zálohy výše, tato kopie je smazána při uložení souboru. V případě pádu aplikace při práci na neuloženém souboru a neúspěchu obnovy z nouzové kopie (soubor.lyx.emergency), můžete použít tuto dočasnou kopii.

en: If this is checked, LyX will search forward immediately
cs: Vyhledávat okamžitě při psaní hledaného řetězce

en: If this is checked, a backup of the document is created in the backup directory (%1$s). The backup file has the full original path and name as file name and the suffix '.lyx~' (e.g., !mydir!filename.lyx~). Note that these files are hidden by default by some file managers.
cs: Při zaškrtnutí bude LyX ukládat zálohu dokumentu v dedikovaném záložním adresáři (%1$s). Jméno záložního souboru bude obsahovat celou původní cestu a jméno s příponou '.lyx~' (např. !adresar!soubor.lyx~). Upozorňujeme, že někteří správci souborů implicitně skrývají tyto soubory.

en: If this is checked, a backup of the document is created in the current working directory. The backup file has the same name but the suffix '.lyx~'. Note that these files are hidden by default by some file managers. A dedicated backup directory can be set in the 'Paths' section.
cs: Při zaškrtnutí bude LyX ukládat zálohu dokumentu v současném pracovním adresáři jakožto 'soubor.lyx~'. Upozorňujeme, že někteří správci souborů implicitně skrývají tyto soubory. Dedikovaný adresář pro tyto zálohy lze nastavit v panelu 'Cesty'.

en: If this is checked, additions in change tracking are underlined in the workarea
cs: Při zaškrtnutí budou revizní změny v editačním okně podtrženy

en: If this is checked, change tracking markup will not be resolved on copy/paste operations and when moving content from/to insets if change tracking is deactivated.
cs: Při zaškrtnutí budou označení všech revizních změn kopírována/vkládána společně s textem (rovněž při přesouvání z/do vložky). Sledování revizních změn musí být vypnuto.

en: If this is checked, fragile items such as labels and index entries are moved out of moving arguments such as sections and captions. This prevents LaTeX errors that can happen in such cases. It is recommended to keep this on.
cs: Křehké položky, jako např. značky nebo položky rejstříku, budou přesunuty z pohyblivých argumentů (např. sekcí, popisků). Zabraňuje chybám LaTeX-u v těchto případech. Doporučejeme zapnout tuto funkci.

en: If this is checked, new documents will be saved in a compressed binary-format by default. Existing documents will still be saved in their current state (compressed or uncompressed).
cs: Nové dokumenty budou uloženy standardně v komprimovaném formátu. Existující dokumenty budou uloženy dle jejich předechozího nastavení.

en: If this is checked, pressing OK or Apply will save the changes only for the current LyX session, not permanently.
cs: Změny nebudou uloženy trvale, ale pouze pro současnou relaci LyX-u.

en: If this is checked, the document directory path will be saved in the document. This allows moving the document elsewhere and still finding the included files.
cs: Cesta k dokumentu bude uložena uvnitř dokumentu. Dovoluje zachování odkazů na soubory při přesunech dokumentu.

en: If this is checked, the middle mouse button will paste the recent selection
cs: Prostřední tlačítko myši bude vkládat obsah výběru

en: If this is checked, the table will be reset to the formal default style (only top and bottom row have horizontal lines)
cs: Při zaškrtnutí se tabulka nastaví do standardního formálního stylu (horizontální linie jenom v hlavičce a patičce)

en: If this is selected, the marked text will not be spellchecked
cs: Při zaškrtnutí nebude pro vybraný text zapnuta kontrolova pravopisu

en: If unchecked, notes and comments will be excluded from spell checking
cs: Kontrolovat poznámky a komentáře pro pravopis

en: If you assign this graphic to group '%2$s',
    the previously assigned group '%1$s' will be dissolved,
    because this graphic was its only member.
    How do you want to proceed?
cs: Pokud přiřadíte tento obrázek ke skupině '%2$s',
    předchozí skupina '%1$s' bude rozpuštěna,
    protože tento obrázek byl jejím posledním členem.
    Jak chcete pokračovat?

en: If you check this, LyX will not warn you again in the given case.
cs: Při zaškrtnutí vás již LyX nebude příště pro tento případ varovat.

en: If you check this, LyX will open all targets without asking for the given document in the future.
cs: Při zaškrtnutí se budou v budoucnu otevírat všechny odkazy z tohoto dokumentu bez dotazování.

en: If you sign off this graphic from group '%1$s',
    the group will be dissolved,
    because this graphic was its only member.
    How do you want to proceed?
cs: Pokud odloučíte tento obrázek ze skupiny '%1$s',
    skupina bude zrušena,
    protože tento obrázek byl jejím posledním členem.
    Jak chcete pokračovat?

en: If you want to use an abbreviated author list (with 'et al.') as well as a full list for author-year citation, you can put the full list here and the abbreviated list above.
cs: Chcete-li použít zkrácený seznam autorů ('et al.') a též úplný seznam citací autor-rok, vložte plný seznam zde a zkrácený seznam výše.

en: If your bibliography databases use a different encoding than the LyX document, specify it here
cs: Mají-li bibliografické databáze kódování odlišné od dokumentu, specifikujte zde

en: If your bibliography databases use a different encoding than the LyX document, specify it here. If indivivual databases have different encodings, you can set it in the list above.
cs: Zde uveďte, pokud vaše bibliografická databáze používá jiné kódování než dokument LyX-u. Pokud jednotlivé databáze používají různá kódování, můžete je nastavit v seznamu výše.

en: If-Then DRS
cs: KdyžPotom RSD

en: IfThen-DRS
cs: KdyžPotom-RSD

en: Ign&ore
cs: Ign&orovat

en: Ignore
cs: Ignorovat

en: Ignore &non-output content
cs: Ignorovat neexportovaný obsah

en: Ignore all for this session|t
cs: Ignorovat toto slovo po celý běh|b

en: Ignore all in this document|u
cs: Ignorovat vždy pro tento dokument|I

en: Ignore all occurrences of this word within this document. This persists beyond the current session.
cs: Permanentně ignorovat všechny výskyty tohoto slova v rámci tohoto dokumentu.

en: Ignore this occurrence of the word permanently (saved as a text property).
cs: Ignorovat tento výskyt permanentně (uloženo ve vlastnostech textu)

en: Ignore this occurrence|o
cs: Ignorovat tento výskyt|e

en: Images
cs: Obrázky

en: Import %1$s
cs: Importovat %1$s

en: Importing %1$s...
cs: Importování %1$s...

en: Import|I
cs: Import|m

en: In Math
cs: Ve vzorcích

en: In Paragraph Description Options
cs: Volby pro Popis-v-odstavci

en: In Paragraph Enumerate Options
cs: Volby pro Výčet-v-odstavci

en: In Paragraph Itemize Options
cs: Volby pro Položka-v-odstavec

en: In Preamble
cs: V preambuli

en: In Text
cs: V textu

en: In Title
cs: V titulku

en: InParagraphDescr
cs: Popis-v-odstavci

en: InParagraphEnum
cs: Výčet-v-odstavci

en: InParagraphItem
cs: Položka-v-odstavci

en: Include
cs: Zahrnout (nová stránka)

en: Include (excluded)
cs: Zahrnout (vyjmutý)

en: Include all subdocuments in the output
cs: Zahrnout všechny poddokumenty ve výstupu

en: Include file
cs: Zahrnout soubor

en: Include only &selected children
cs: Zahrnout pouze vybrané &potomky

en: Include only the selected subdocuments in the output
cs: Zahrnout pouze vybrané poddokumenty ve výstupu

en: Include to Output
cs: Zahrnout ve výstupu

en: Included file `%1$s'
    has textclass `%2$s'
    while parent file has textclass `%3$s'.
cs: Zahrnutý soubor `%1$s'
    je třídy (textclass) `%2$s'
    zatímco rodičovský soubor má třídu `%3$s'.

en: Included file `%1$s'
    has use-non-TeX-fonts set to `%2$s'
    while parent file has use-non-TeX-fonts set to `%3$s'.
cs: Zahrnutý soubor `%1$s'
    má nastavené použití neTeX-ových fontů na `%2$s'
    zatímco rodičovský soubor má nastaveno `%3$s'.

en: Included file `%1$s'
    uses input encoding "%2$s" [%3$s]
    while parent file uses input encoding "%4$s" [%5$s].
cs: Zahrnutý soubor `%1$s'
    používá vstupní kódování "%2$s" [%3$s]
    zatímco rodičovský soubor používá kódování "%4$s" [%5$s].

en: Included file `%1$s'
    uses module `%2$s'
    which is not used in parent file.
cs: Zahrnutý soubor `%1$s'
    používá modul `%2$s',
    který není použit v rodičovském dokumentu.

en: Included file `%1$s' was not exported correctly.
     LaTeX export is probably incomplete.
cs: Zahrnutý soubor `%1$s' nebyl korektně exportován.
    Varování: Export je pravděpodobně neúplný.

en: Included file not found
cs: Soubor k zhrnutí nenalezen

en: Includes PDF documents, using the 'pdfpages' package.
    To include multiple pages, use the 'pages'-option,
    which must be inserted to 'Options'.
    Examples:
    * pages={x-y} (for a range of pages)
    * pages={x,y,z} (for specific pages)
    * pages=- (to include all pages)
    * pages=last-1 (to include all pages in reverse order)
    With the option 'noautoscale' the PDF pages are
    inserted in their original size.
    Read the documentation of the pdfpages package
    for further options and details.
cs: Vkládá PDF dokumenty, pomocí balíčku 'pdfpages'.
    Pro vložení vícera stránek použijte volbu 'pages',
    která musí být přidána v panelu Parametrů.
    Příklady:
    * pages={x-y} (pro rozsah stránek)
    * pages={x,y,z} (pro konkrétní stránky)
    * pages=- (pro všechny stránky)
    * pages=last-1 (pro všechny stránky v obráceném pořadí)
    Pomocí volby 'noautoscale' lze vložit PDF stránky v původní velikosti.
    Přečtěte si dokumentaci balíčku pdfpages pro další nastavení a detaily.

en: Include|c
cs: Zahrnout (nová stránka)|Z

en: Incompatible Languages!
cs: Nekompatibilní jazyky!

en: Incompatible command name.
cs: Nekompatibilní jméno příkazu

en: Incomplete command
cs: Neúplný příkaz

en: Increase
cs: Zvětšit

en: Increase List Depth|I
cs: Zvětšit hloubku seznamu|v

en: Increase counter by ...
cs: Zvýšit čítač o...

en: Increase depth
cs: Zvětšit hloubku

en: Increase nesting depth of selected item
cs: Zmenšit hloubku zanoření označené položky

en: Indent &formulas
cs: &Indentace vzorců

en: Indent consecutive paragraphs
cs: Odsazení (indentace) po sobě jdoucích odstavců

en: Indent displayed formulas instead of centering
cs: Indentace celořádkových vzorců namísto centrování

en: Index All Occurrences of this Word|W
cs: Indexovat všechny výskyty tohoto slova|x

en: Index Entries
cs: Hesla rejstříku

en: Index Entries (%1$s)
cs: Hesla rejstříku (%1$s)

en: Index Entry
cs: Heslo rejstříku

en: Index Entry (%1$s)
cs: Heslo rejstříku (%1$s)

en: Index Entry Settings
cs: Nastavení hesla rejstříku

en: Index Entry Settings...|y
cs: Nastavení hesla rejstříku...|t

en: Index Entry|d
cs: Heslo rejstříku|H

en: Index Generation
cs: Generování rejstříku

en: Index List|I
cs: Rejstřík|j

en: Index Processor Error
cs: Chyba generátoru rejstříku.

en: Index Properties
cs: Vlastnosti rejstříku

en: Index Settings
cs: Nastavení rejstříku

en: Index Settings...|S
cs: Nastavení rejstříku...|r

en: Index command and options (makeindex, xindy)
cs: Příkaz a nastavení pro rejstřík (makeindex, xindi)

en: Index entry
cs: Heslo v rejstříku

en: Index sorting failed
cs: Třídění rejstříku se nezdařilo

en: Indexes
cs: Rejstříky

en: Indonesian
cs: Indonéština

en: Info Settings...|n
cs: Nastavení vložky informací...|i

en: Infor&mation Type:
cs: &Typ informace:

en: Inherit
cs: Převzít

en: Inherit bibliography databases from the master document
cs: Přidat bibliografickou databázi z hlavního dokumentu

en: Initial
cs: Iniciálka

en: Initial letter(s)
cs: Znaky iniciálky

en: Initials (Drop Caps)
cs: Iniciálky (Drop Caps)

en: Initials of your name
cs: Iniciály vašeho jména

en: Inkscape figure
cs: Inkscape obrázek

en: Inline Formula|I
cs: Vzorec do řádky (inline)|V

en: Inline|I
cs: Uvnitř řádky (inline)|U

en: Inner
cs: Vnitřní

en: Inner Bo&x:
cs: Vn&itřní rámeček:

en: Inner Quotation Mark|n
cs: Vnitřní uvozovky|n

en: Inner box type
cs: Typ vnitřního rámečku

en: Input
cs: Vstup (lze rekurzivně)

en: Input Completion
cs: Doplňování

en: Input here the listings parameters
cs: Zde vyplňte parametry výpisu

en: Input listing parameters here. Enter ? for a list of parameters.
cs: Zde vkládejte další parametry výpisu. Pro seznam parametrů vložte znak '?'

en: Input listing parameters on the right. Enter ? for a list of parameters.
cs: Parametry výpisů zadávejte napravo. Pro seznam parametrů vložte znak '?'.

en: Input listings parameters below. Enter ? for a list of parameters.
cs: Zde vkládejte parametry výpisu. Pro seznam parametrů vložte znak '?'

en: Input the font to be used for Chinese, Japanese or Korean (CJK) script
cs: Vložit font, který má být použit pro CJK skript

en: Input|p
cs: Vstup (lze rekurzivně)|r

en: Insert ( )
cs: Vložit ( )

en: Insert Copy at Cursor Position|I
cs: Vložit kopii na pozici kurzoru|o

en: Insert LyX note
cs: Vložit poznámku LyX-u

en: Insert New Branch...|I
cs: Vložit novou větev...|V

en: Insert Optional Argument
cs: Vložit volitelný argument

en: Insert Reference at Cursor Position|I
cs: Vložit křížový odkaz na pozici kurzoru|k

en: Insert Regular Expression
cs: Vložit regulární výraz

en: Insert See Reference|c
cs: Vložit Viz reference|V

en: Insert See also Reference|a
cs: Vložit Viz též reference|r

en: Insert Separated %1$s Above
cs: Vložit odděleně nahoru: %1$s

en: Insert Separated %1$s Below
cs: Vložit odděleně dolů: %1$s

en: Insert Separated Outer %1$s Below
cs: Vložit odděleně vnější dolů: %1$s

en: Insert Sortkey|k
cs: Vložit klíč ke třídění|t

en: Insert Subentry|n
cs: Vložit podheslo|p

en: Insert Table
cs: Vlož tabulku

en: Insert TeX code
cs: Vložit TeX-ový kód

en: Insert Version Info
cs: Vložit informaci o verzi

en: Insert [ ]
cs: Vložit [ ]

en: Insert a custom decimal separator here
cs: Zde vložte vlastní oddělovač desetinné čárky

en: Insert box
cs: Vložit rámeček

en: Insert cases environment
cs: Vložit prostředí "cases"

en: Insert citation
cs: Vložit citaci

en: Insert cross-reference
cs: Vložit křížový odkaz

en: Insert delimiters
cs: Vložit oddělovače

en: Insert figure float
cs: Vožit plovoucí obrázek

en: Insert footnote
cs: Vložit poznámku pod čarou

en: Insert graphics
cs: Vložit obrázek

en: Insert horizontal scale factor (1 = 100%)
cs: Vložte horizontální faktor škálování (1 = 100%)

en: Insert hyperlink
cs: Vložit odkaz (hyperlink)

en: Insert index entry
cs: Vložit heslo rejstříku

en: Insert integral
cs: Vložit integrál

en: Insert label
cs: Vložit značku

en: Insert left side scripts (sidesetl)
cs: Vložit levý boční text (sidesetl)

en: Insert left/right side scripts (sideset)
cs: Vložit levý/pravý boční text (sideset)

en: Insert margin note
cs: Vložit poznámku na okraj

en: Insert math
cs: Vlož mat. výraz

en: Insert math macro
cs: Vložit matematické makro

en: Insert matrix
cs: Vložit matici

en: Insert more color box options here
cs: Zde vložte další volby barevného rámečku

en: Insert nomenclature entry
cs: Vložit heslo nomenklatury

en: Insert note
cs: Vložit poznámku

en: Insert optional argument
cs: Vložit volitelný argument

en: Insert product
cs: Vložit součin

en: Insert right side scripts (sidesetr)
cs: Vložit pravý boční text (sidesetr)

en: Insert root
cs: Vložit odmocninu

en: Insert side scripts (sidesetn)
cs: Vložit boční text (sidesetn)

en: Insert square root
cs: Vložit odmocninu

en: Insert standard fraction
cs: Vložit standardní zlomek

en: Insert sum
cs: Vložit sumu

en: Insert table
cs: Vložit tabulku

en: Insert table float
cs: Vložit plovoucí tabulku

en: Insert the author name(s) for the author-year reference here. If you use an abbreviated list (with `et al.'), the full list can go below.
cs: Zde vložit jméno autora/ů pro citaci autor-rok. Pokud použijete zkrácený seznam (s 'et al.'), plný seznam může být zadán níže.

en: Insert the color box options here (see tcolorbox manual)
cs: Zde vložte volby (viz manuál pro tcolorbox)

en: Insert the number of columns here
cs: Zde vložte počet sloupců

en: Insert the options here
cs: Zde vložte volby

en: Insert the spacing even after a line break
cs: Vložit mezeru i za zalomení řádku

en: Insert the spacing even after a line break.
    Note that a protected Half Quad will be turned into
    a vertical space if used at the beginning of a paragraph!
cs: Vložit mezeru i za konec řádky.
    Pozn. - chráněná polovina čtverčíku se změní na
     vertikální mezeru, pokud bude použita na začátku odstavce!

en: Insert the spacing even after a page break
cs: Vložit mezeru i za zalomení stránky

en: Insert vertical scale factor (1 = 100%)
cs: Vložte vertikální faktor škálování (1 = 100%)

en: Insert { }
cs: Vložit { }

en: Inserted by %1
cs: Vložil %1

en: Inserted on %1
cs: Vloženo %1

en: Inserting document %1$s...
cs: Vkládání dokumentu %1$s...

en: Insert|I
cs: Vložit|V

en: Insert|s
cs: Vložit|V

en: Inset Parameter Configuration
cs: Konfigurace parametrů vložky

en: InsetCommand Error:
cs: Chyba InsetCommand:

en: InsetCommandParams Error:
cs: Chyba InsetCommandParams:

en: Instant &preview:
cs: &Okamžitý náhled (vzorce):

en: Instant Preview
cs: Funkce okamžitého náhledu

en: Interlinear Gloss
cs: Meziřádková glosa

en: Interlinear Gloss (1)
cs: Meziřádková glosa (1)

en: Interlinear Gloss (2 Lines)
cs: Meziřádková glosa (2 řádky)

en: Interlinear Gloss (2)
cs: Meziřádková glosa (2)

en: Interlinear Gloss (3 Lines)
cs: Meziřádková glosa (3 řádky)

en: Interlinear Gloss (Line 1)|1
cs: Meziřádková glosa (řádek 1)|1

en: Interlinear Gloss (Line 2)|2
cs: Meziřádková glosa (řádek 2)|2

en: Introduction|I
cs: Úvod|o

en: Invalid %1$s environment variable.
    %2$s is not a directory.
cs: Neplatná proměnná prostředí %1$s.
    %2$s není adresář.

en: Invalid %1$s environment variable.
    Directory %2$s does not contain %3$s.
cs: Neplatná proměnná prostředí %1$s.
    Adresář %2$s neobsahuje %3$s.

en: Invalid %1$s switch.
    Directory %2$s does not contain %3$s.
cs: Neplatný přepínač %1$s.
    Adresář %2$s neobsahuje %3$s.

en: Invalid (empty) listing parameter name.
cs: Neplatné (prázdné) jméno parametru výpisu.

en: Invalid LaTeX length expression.
cs: Neplatná délka.

en: Invalid URL
cs: Chybný odkaz

en: Invalid argument "%1$s" to function toolbar-set!
cs: Chybný argument "%1$s" pro funkci toolbar-set!

en: Invalid argument (must be a non-negative number)!
cs: Chybný argument (musí být nezáporné číslo)!

en: Invalid argument (number exceeds stack size)!
cs: Chybný argument (číslo překračuje velikost zásobníku)!

en: Invalid argument of master-buffer-forall
cs: Chybný argument pro funkci master-buffer-forall

en: Invalid argument of textstyle-update
cs: Chybný argument pro funkci textstyle-update

en: Invalid filename
cs: Neplatný název souboru

en: Invalid information inset
cs: Chybná informační vložka

en: Invalid macro! \%1$s
cs: Neplatné makro! \%1$s

en: Invalid or empty key sequence
cs: Chybná nebo prázdná sekvence kláves

en: Invalid package list format!
cs: Chybný formát seznamu balíčků!

en: Invalid position requested by inverse search.
    You may need to update the viewed document.
cs: Zpětné hledání vyžádalo nekorektní pozici.
    Nejspíše musíte aktualizovat prohlížený dokument.

en: Inverse Search Failed
cs: Chyba při zpětném hledání

en: Invert Inset|I
cs: Invertovat vložku|I

en: Inverted
cs: Invertovaná

en: Irish
cs: Irština

en: It is suggested to save the template in a subdirectory
    appropriate to the document language (%1$s).
    This subdirectory does not exists yet.
    Do you want to create it?
cs: Doporučuje se uložit šablonu v podresáři,
    který odpovídá jazyku (%1$s) použitém v dokumentu.
     Takovýto adresář ještě neexistuje.
    Vytvořit?

en: It is suggested to save the template in a subdirectory
    appropriate to the layout category (%1$s).
    This subdirectory does not exists yet.
    Do you want to create it?
cs: Doporučuje se uložit šablonu v podadresáři,
    který je patřičný k dané kategorii rozvržení (%1$s).
    Tento podadresář zatím neexistuje.
    Chcete ho vytvořit?

en: It should be safe to continue, but you
    may wish to save your work and restart LyX.
cs: Mělo by být bezpečné pokračovat v práci,
    můžete ale uložit svou práci a restartovat LyX.

en: Italian
cs: Italština

en: Italic
cs: Kurzíva (italic)

en: Italic	\mathit
cs: Kurzíva	\mathit

en: Italic Page Formatting|I
cs: Kurzíva - formátování stránky|K

en: Itemize
cs: Položka

en: Itemize Bullets
cs: Odrážky položek

en: Itemize Options
cs: Nastavení položek

en: Itemized list
cs: Seznam položek

en: Iwona (Math)
cs: Iwona (Matematika)

en: Japanese
cs: Japonština

en: Japanese (CJK)
cs: Japonština (CJK)

en: Japanese (CJK) (EUC-JP)
cs: Japonština (non-CJK) (EUC-JP)

en: Japanese (CJK) (JIS)
cs: Japonština (CJK) (JIS)

en: Japanese (CJK) (SJIS)
cs: Japonština (CJK) (SJIS)

en: Japanese (pLaTeX) (EUC-JP)
cs: Japonština (pLaTeX) (EUC-JP)

en: Japanese (pLaTeX) (JIS)
cs: Japonština (pLaTeX) (JIS)

en: Japanese (pLaTeX) (SJIS)
cs: Japonština (pLaTeX) (SJIS)

en: Judgment|J
cs: Úsudek|d

en: Jump Back to Saved Bookmark|B
cs: Skok zpět na uloženou záložku|S

en: Jump back to the original cursor location
cs: Skočit zpět na původní pozici kurzoru.

en: Jump to the next error message.
cs: Přeskočit na další chybovou zprávu.

en: Jump to the next warning message.
cs: Přeskočit na další výstražnou zprávu.

en: Jump to the selected label
cs: Přeskoč na vybranou značku

en: Jurabib supports a range of author-year styles primarily suitable for law studies and the Humanities. It includes localizations for English, German, French, Dutch, Spanish and Italian.
cs: Jurabib podoporuje mnoho autor-rok stylů a je primárně určen pro právnické a humanitní obory. Obsahuje lokalizaci pro angličtinu, němčinu, holandštinu, španělštinu a italštinu.

en: Justified
cs: Do bloku

en: Justified Line Break|J
cs: Konec řádku se zarovnáním

en: Justify text in the LyX editor (this does not affect whether the text is justified in the output)
cs: Zarovnat text do bloku (pouze v editoru, nemá vliv na výsledný výstup)

en: Kannada
cs: Kannadština

en: Kazakh
cs: Kazachština

en: Ke&y:
cs: &Klíč:

en: Keep
cs: Držet

en: Keep the case of the replacement's first letter as in each matching text first letter
cs: Zachovat velikost prvního písmene při nahrazování

en: Key
cs: Klíč

en: Key only.
cs: Pouze klíč

en: Keybindings file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local bind/ directories.
cs: Soubor klávesových zkratek. Lze nastavit absolutní cestu; jinak bude LyX hledat v jeho lokálních a globálních adresářích bind/ .

en: Keyboard
cs: Klávesnice

en: Keyboard events handling
cs: Obsluha klávesových událostí

en: Keyboard/Mouse
cs: Klávesnice/myš

en: Keys
cs: Klíče

en: Keys must be unique!
cs: Klíč musí být unikátní!

en: Khmer
cs: Khmerština

en: Knitr Chunk
cs: Knitr úsek

en: Korean
cs: Korejština

en: Korean (EUC-KR)
cs: Korejština (EUC-KR)

en: Kurdish (Kurmanji)
cs: Kurdština (Kurmanji)

en: L&ine numbering
cs: Čís&lování řádek

en: L&ookup
cs: &Vyhledat

en: LaTe&X and LyX options
cs: Parametry pro LaTe&X a LyX

en: LaTe&X argument:
cs: Argument pro LaTe&X:

en: LaTeX &options:
cs: Parametry pro LaTe&X:

en: LaTeX (clipboard)
cs: LaTeX (schránka)

en: LaTeX (plain)
cs: LaTeX (prostý)

en: LaTeX (plain)|L
cs: LaTeX (prostý)|L

en: LaTeX Class Availability
cs: Dostupnost LaTeX-ové třídy

en: LaTeX Command:
cs: Příkaz LaTeX-u:

en: LaTeX Configuration|L
cs: Konfigurace LaTeX-u|L

en: LaTeX Kernel Fixes (Obsolete)
cs: Opravy LaTeX kernelu (zastaralé)

en: LaTeX Language Support
cs: Jazyková podpora LaTeX-u

en: LaTeX Log
cs: Log LaTeX-u

en: LaTeX Logo
cs: Logo LaTeX-u

en: LaTeX Log|L
cs: Log LaTeX-u|L

en: LaTeX Options
cs: Parametry pro LaTeX

en: LaTeX Output Options
cs: Volby pro výstup LaTeX-u

en: LaTeX Package Availability
cs: Dostupnost LaTeX-ového balíčku

en: LaTeX Preamble
cs: Preambule LaTeXu

en: LaTeX classes
cs: Třídy LaTeX-u

en: LaTeX code to be inserted before the first bibliography item
cs: Kód LaTeX-u vložený před první položku bibliografie

en: LaTeX code to be inserted before the first item
cs: Kód LaTeX-u ke vložení před první položku

en: LaTeX did not run successfully. Additionally, LyX could not locate the LaTeX log %1$s.
cs: LaTeX neproběhl úspěšně. Navíc nebyl LyX schopen najít výstup LaTeX-u %1$s.

en: LaTeX error
cs: chyba LaTeX-u

en: LaTeX failed
cs: LaTeX selhal

en: LaTeX styles
cs: Styly LaTeX-u

en: LaTeX text
cs: text LaTeX-u

en: LaTeX/LyX Documents (*.tex *.lyx)
cs: LaTeX/LyX dokumenty (*.tex *.lyx)

en: LaTeX2e Logo
cs: Logo pro LaTeX2e

en: Label
cs: Značka

en: Label Color
cs: Barva štítku

en: Label Only
cs: Pouze značka

en: Label Only:
cs: Pouze značka:

en: Label Only|L
cs: Pouze značka|k

en: Label Settings
cs: Nastavení štítku

en: Label Width
cs: Šířka značky

en: Label names must be unique!
cs: Jména značek musí být unikátní!

en: Label of Problem
cs: Značka úlohy

en: Label of the corresponding problem
cs: Značka odpovídající úlohy

en: Label only
cs: Pouze značka

en: Label...|L
cs: Značka...|a

en: Labeled List
cs: Seznam jmenovek

en: Labeling
cs: Jmenovka

en: Labels and References
cs: Značky a odkazy

en: Lan&dscape:
cs: Na šíř&ku:

en: Lan&guage[[Programming]]:
cs: &Programovací jazyk

en: Landscape
cs: Na šířku

en: Landscape (Floating)
cs: Landscape (Plovoucí)

en: Landscape (floating)
cs: Landscape (plovoucí)

en: Landscape Document Parts
cs: Část dokumentu na šířku

en: Language
cs: Jazyk

en: Language &package:
cs: Jazykový &balíček:

en: Language Default
cs: Standardní pro daný jazyk

en: Language Default (no inputenc)
cs: Standardní pro daný jazyk (bez inputenc)

en: Language Settings
cs: Jazyková nastavení

en: Language Support
cs: Jazyková podpora

en: Language of the thesaurus
cs: Jazyk tezauru

en: Language pa&ckage:
cs: Jazykový &balíček:

en: Language that should be affected, can be 'bi-first', 'bi-second' or 'bi-both'
cs: Jazyk, kterého se týká nastvení, může být 'bi-first', 'bi-second' or 'bi-both'

en: Language: %1$s,
cs: Jazyk: %1$s,

en: Language[[Programming]]
cs: Programovací jazyk

en: Language|L
cs: Jazyk|k

en: Lao
cs: Laoština

en: Large
cs: Velké

en: Large operator class	\mathop
cs: Třída velkého oprátoru	\mathop

en: Larger
cs: Větší

en: Largest
cs: Největší

en: Last Assigned Keyboard Shortcut
cs: Poslední přiřazená klávesová zkratka

en: Last footer:
cs: Poslední patička:

en: Last view on document %1$s is being closed.
    Would you like to close or hide the document?
    
    Hidden documents can be displayed back through
    the menu: View->Hidden->...
    
    To remove this question, set your preference in:
      Tools->Preferences->Look&Feel->UserInterface
cs: Uzavíráte poslední panel s dokumentem %1$s.
    Přejete si tento dokument uzavřít nebo skrýt?
    Skryté dokumenty lze opětovně zobrazit pomocí
    menu Zobrazit->Skryté->...
    
    Tohoto dialogového okna se lze zbavit pomocí
    Nástroje->Nastavení->Uživatelské rozhraní

en: Latin
cs: Latina

en: Latin Extended Additional
cs: Latinka rozšíření

en: Latin Extended-A
cs: Latinka rozšíření-A

en: Latin Extended-B
cs: Latinka rozšíření-B

en: Latin-1 Supplement
cs: Latin-1 dodatek

en: Latvian
cs: Lotyština

en: Lay out the page for double-sided printing
cs: Rozvrhni stránku pro oboustranný tisk

en: Lay&outs
cs: &Rozvržení

en: Layout
cs: Rozvržení

en: Layout Not Found
cs: Rozvržení nenalezeno

en: Layout `%1$s' was not found.
cs: Rozvržení `%1$s' nebylo nalezeno.

en: Layout is invalid!
cs: Rozvržení je neplatné.

en: Layout is valid!
cs: Rozvržení je platné.

en: Left
cs: Nalevo

en: Left Footer
cs: Levá patička

en: Left Footer:
cs: Levá patička:

en: Left Header
cs: Levá hlavička

en: Left Header:
cs: Levá hlavička:

en: Left Line|L
cs: Linka vlevo|l

en: Left botto&m:
cs: &Levý dolní:

en: Left overlap	\mathllap
cs: Rozbít vertikálně nalevo	\mathllap

en: Left-align float contents
cs: Zarovnání obsahu nalevo

en: Left|L
cs: Nalevo|l

en: Left|f
cs: Nalevo|l

en: Legend
cs: Legenda

en: Leisure, Sports & Music
cs: Volno, sporty & hudba

en: Length
cs: Vlastní délka

en: Let it &run
cs: &Nechat běžet

en: Letter (Standard Class)
cs: Dopis (standardní třída)

en: Letterlike Symbols
cs: Symboly písmen

en: Letters
cs: Dopisy

en: Li&teral
cs: &Doslovně

en: Ligature Break|k
cs: Rozbít slitek (ligaturu)|l

en: LilyPond Book
cs: Kniha not (LilyPond)

en: LilyPond Music Notation
cs: Sazba not (LilyPond)

en: LilyPond Options
cs: LilyPond - vlastnosti

en: LilyPond book (LaTeX)
cs: Lilipond kniha (LaTeX)

en: LilyPond book (pLaTeX)
cs: LilyPond kniha (pLaTeX)

en: LilyPond|P
cs: Noty (LilyPond)|L

en: Lilypond typeset music
cs: Lilypond - sazba not

en: Limit search and replace to selection
cs: Vyhledávat pouze ve výběru textu

en: Limit the width of the text in the work area to the specified length
cs: Omezit šířku textu na pracovní ploše editoru podle specifikované šířky

en: Line &spacing
cs: Řá&dkování

en: Line Distance %
cs: Meziřádková vzdálenost %

en: Line Settings
cs: Nastavení čáry

en: Line Width %
cs: Šířka řádku %

en: Line height
cs: Výška řádky

en: Line height|L
cs: Výška řádky|d

en: Line numbering
cs: Číslování řádek

en: Line numbering (lineno package) options (e.g. right, modulo, switch(*), pagewise). Please refer to the lineno package manual for details.
cs: Volby balíčku lineno (např. right, modulo, switch(*), pagewise). Detaily jsou uvedeny v manuálu pro balíček lineno.

en: Linear B Ideograms
cs: Stará krétština, ideogram (Linear B)

en: Linear B Syllabary
cs: Stará krétština, slabiky (Linear B)

en: Linguistics
cs: Lingvistika

en: Linguistics|L
cs: Lingvistika|g

en: Link to a file
cs: Odkaz na soubor

en: Link to an arbitrary URI scheme not matched by the other three types (to be fully spelled out in the Target field above)
cs: Odkaz libovolným odlišným URI schématem (vyplnit v cílovém poli výše)

en: Link to an email address
cs: Odkaz na e-mailovou adresu

en: Link to the web or any other target with an "authority" component (i.e., :// in the URI)
cs: Odkaz na web nebo jiný cíl (za :// v URI)

en: Link type
cs: Typ odkazu

en: LinkBack files can only be edited on Apple Mac OSX.
cs: Soubory LinkBack-u mohou být editovány pouze na Apple Mac OSX.

en: List
cs: Seznam

en: List Enhancements
cs: Vylepšení seznamů

en: List Preamble
cs: Preambule seznamu

en: List of Algorithms
cs: Seznam algoritmů

en: List of Charts
cs: Seznam diagramů

en: List of Figures
cs: Seznam obrázků

en: List of Graphs[[mathematical]]
cs: Seznam grafů

en: List of Listings
cs: Seznam výpisů

en: List of Listings|L
cs: Seznam výpisů|v

en: List of Schemes
cs: Seznam schémat

en: List of Tableaux
cs: Seznam tabel

en: List of Tables
cs: Seznam tabulek

en: List of previous commands
cs: Seznam předchozích příkazů

en: List of supported debug flags:
cs: Seznam podporovaných ladících příznaků:

en: List preamble
cs: Preambule seznamu

en: List/Contents/References|/
cs: Seznamy/Obsah/Reference|/

en: Listing
cs: Výpis

en: Listing ##
cs: Výpis ##

en: Listing Parameters
cs: Parametry výpisu

en: Listings
cs: Výpisy

en: Listings Settings...|g
cs: Nastavení výpisů...|N

en: Listings[[List of Listings]]
cs: Seznam výpisů

en: Listings[[inset]]
cs: Výpisy

en: Listing|L
cs: Výpis|p

en: Lists:
cs: Generovat:

en: Literate
cs: Dokumentované programování

en: Literate Programming
cs: Dokumentované programování

en: Literate Programming Build Log
cs: Log z dokumentovaného programování

en: Literate programming
cs: Dokumentované programování

en: Lithuanian
cs: Litevština

en: Lo&ngest label
cs: &Nejdelší značka

en: Load &original
cs: Načíst &původní

en: Load A&utomatically
cs: Načíst &automaticky

en: Load Alwa&ys
cs: Načíst &vždy

en: Load ``inputenc'' with option 'utf8x' for extended Unicode support by the ``ucs'' package.
cs: Načíst ``inputenc'' s volbou 'utf8x' pro rošířenou podporu Unicode balíčku ``ucs''.

en: Load always
cs: Načíst vždy

en: Load automatically
cs: Automaticky načíst

en: Load backup?
cs: Načíst zálohu?

en: Load emergency save?
cs: Načíst nouzové uložení?

en: Load in &fullscreen mode
cs: Načíst v &celoobrazovkovém režimu

en: Loaded into memory. Generating pixmap...
cs: Načteno do paměti. Generování pixmapy...

en: Loading...
cs: Načítání...

en: Loads the LaTeX package fixltx2e which contains some bug fixes for LaTeX. Those fixes were not part of older LaTeX kernels because of backward compatibility. If you use this module your typeset document may look different with different LaTeX versions, depending on the respective version of fixltx2e. NOTE: recent LaTeX kernels (as of 2015/01/01) include the functionality of fixltx2e, so the fixltx2e module becomes obsolete with newer LaTeX distributions.
cs: Načíst LaTeX-ový balíček fixltx2e, který obsahuje opravy pro LaTeX. Tyto opravy nebyly součástí starších jader LaTeX-u kvůli dodržení zpětné kompatibility.Pokud použijete tento balíček, je možné, že vysázený dokument bude odlišný v budoucích verzích LaTeX-u díky dalším opravám, které přibudou do fixltx2e. Poznámka: nové kernely LaTeX-u (>=2015) již obsahují fixltx2e funkcionalitu, čímž se tento modul stal zastaralým.

en: Local Layout
cs: Lokální rozvržení

en: Local Preferences
cs: Lokální nastavení

en: Local layout file
cs: Lokální soubor s rozvržením

en: Locale/Internationalisation
cs: Lokalizace/Nastavení jazyka

en: Localization Test (for Developers)
cs: Test lokalizace (pro vývojáře)

en: Localized GUI String
cs: Lokalizovaný řetězec v GUI

en: Locally Added
cs: Lokálně přidáno

en: Locally Modified
cs: Lokálně modifikováno

en: Lock Toolbars|L
cs: Zamknout panely nástrojů|n

en: Locking property set.
cs: Zapnutí zamykacího módu.

en: Locking property unset.
cs: Vypnutí zamykacího módu.

en: Log &Type:
cs: &Typ logu:

en: Log file not found.
cs: Soubor pro log nenalezen

en: Logical Markup
cs: Logické styly

en: Logos|L
cs: Loga|g

en: Long completions are cut-off and shown with "...".
cs: Dlouhé doplňující slova budou zkráceny pomocí "...".

en: Longest label width
cs: Nejdelší šířka značky

en: Look & Feel
cs: Vzhled

en: Low Surrogates
cs: Surogáty dolní

en: Lower Sorbian
cs: Dolnolužická srbština

en: Lowercase Letter
cs: Malé znaky

en: Lowercase|L
cs: Malá písmena|M

en: Ly&XServer pipe:
cs: Napojení na Ly&XServer(pipe):

en: LyX &Note
cs: LyX - &Poznámka

en: LyX Application Information
cs: Informace o aplikaci LyX-u

en: LyX Archive (zip)
cs: LyX Archiv (zip)

en: LyX Bind Files (*.bind)
cs: Klávesové zkratky LyX-u (*.bind)

en: LyX Document Backups (*.lyx~)
cs: Zálohy dokumentů LyX-u (*.lyx~)

en: LyX Document...|X
cs: Dokument LyX-u...|X

en: LyX Documentation Tools
cs: Nástroje dokumentace LyX-u

en: LyX Documents (*.lyx)
cs: Dokumenty LyX-u (*.lyx)

en: LyX Files (*.lyx)
cs: Dokumenty LyX-u (*.lyx)

en: LyX Format
cs: Formát LyX-u

en: LyX Function
cs: Funkce LyX-u

en: LyX Functions|y
cs: Funkce LyX-u|F

en: LyX Insets
cs: Vložky LyX-u

en: LyX Keymap Files (*.kmap)
cs: Mapa kláves pro LyX (*.kmap)

en: LyX Layout (*.layout)
cs: Rozvržení dokumentu LyX-u (*.layout)

en: LyX Logo
cs: Logo LyX-u

en: LyX Menu Location
cs: Umístění v menu

en: LyX Note|N
cs: Poznámka LyX-u|X

en: LyX Preferences Entry
cs: Položka z nastavení LyX-u

en: LyX Preview
cs: LyX Náhled

en: LyX Toolbar Icon
cs: Ikona v nástroji panelů

en: LyX UI Files (*.ui)
cs: UI soubory LyX-u (*.ui)

en: LyX VC: Initial description
cs: LyX SV: Počáteční popisek

en: LyX VC: Log Message
cs: LyX SV: Zpráva Log-u

en: LyX VC: Log message
cs: LyX SV: Zpráva Log-u

en: LyX Warning:
cs: Výstraha LyX-u:

en: LyX attempted to close a document that had unsaved changes!
cs: LyX se pokusil uzavřít dokument, který obsahuje neuložené změny!

en: LyX binary not found
cs: Nenalezen spustitelný soubor LyX-u

en: LyX cannot generate a list of %1$s
cs: LyX nemůže generovat seznam: %1$s

en: LyX could not be closed because documents are being processed by LyX.
cs: LyX nelze ukončit, protože některé dokumenty jsou právě zpracovávány.

en: LyX could not create the temporary directory '%1$s' (Disk is full maybe?)
cs: LyX nemohl vytvořit pomocný adresář '%1$s' (možná je zaplněn disk?)

en: LyX could not find the default UI file!
    Please check your installation.
cs: LyX nenašel standardní soubor uživatelského rozhraní (.ui)!
    Zkontrolujte prosím vaši instalaci.

en: LyX crashed!
cs: LyX zhavaroval!

en: LyX does not know how to include non-LyX files when generating HTML output. Offending file:
    %1$s
cs: LyX neví jakým způsobem zahrnout ne-LyXové soubory při generování HTML výstupu. Problematický soubor:
    %1$s

en: LyX does not know how to process included non-LyX files when generating DocBook output. The content of the file will be output as a comment. Offending file:
    %1$s
cs: LyX neví jakým způsobem zpracovat zahrnuté ne-LyXové soubory při generování DocBook výstupu. Obsah souboru bude vyexportován jako komentář. Problematický soubor:
    %1$s

en: LyX does not provide LaTeX support for file names containing any of these characters:
cs: LyX neposkytuje LateX-ovou podporu pro soubory obsahující následující znaky:

en: LyX failed to load the following file: %1$s
cs: LyX nemohl načíst následující soubor: %1$s

en: LyX has caught an exception, it will now attempt to save all unsaved documents and exit.
    
    Exception:
cs: LyX zachytil vyjímku a nyní se pokusí uložit všechny neuložené dokumenty a skončit.
    
    Vyjímka:

en: LyX has caught some really weird exception, it will now attempt to save all unsaved documents and exit.
cs: LyX zachytil neobvyklou vyjímku a nyní se pokusí uložit všechny neuložené dokumenty a skončit.

en: LyX has encountered an application error
    and will now shut down.
cs: Nastala chyba a LyX bude uzavřen.

en: LyX internal only
cs: Pouze pro LyX

en: LyX is Copyright (C) 1995 by Matthias Ettrich,
    1995--%1$s LyX Team
cs: LyX --- Copyright (C) 1995 Matthias Ettrich,
    1995-%1$s LyX Team

en: LyX is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    See the GNU General Public License for more details.
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
cs: Tento program je rozšiřován v naději, že bude užitečný, avšak BEZ JAKÉKOLI ZÁRUKY; neposkytují se ani odvozené záruky PRODEJNOSTI anebo VHODNOSTI PRO URČITÝ ÚČEL. Další podrobnosti hledejte ve GNU General Public License. Kopii GNU General Public License jste měli obdržet spolu s tímto programem; pokud se tak nestalo, napište si o ni: Free Software Foundation,Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: LyX layout format
cs: Formát LyX-rozvržení

en: LyX needs to be restarted!
cs: Je potřeba restartovat LyX!

en: LyX normally doesn't allow the user to scroll further than the bottom of the document. Set to true if you prefer to scroll the bottom of the document to the top of the screen
cs: LyX za normální situace nedovolí rolovat při pohybu posuvníkem dále než na spodek dokumentu. Nastavte true pokud chcete rolovat spodek dokumentu až do horní části obrazovky.

en: LyX normally doesn't update the cursor position if you move the scrollbar. Set to true if you'd prefer to always have the cursor on screen.
cs: LyX za normální situace nemění pozici kurzoru při pohybu posuvníkem. Nastavte true pokud chcete mít kurzor vždy na obrazovce.

en: LyX version
cs: Verze LyX-u

en: LyX wants to open the following target in an external application:
    
    %1$s
    
    Be aware that this might entail security infringements!
    
    Only do this if you trust the origin of the document and the target of the link!
    
    How do you want to proceed?
cs: LyX chce otevřít následující odkaz v externí aplikaci:
    
    %1$s
    
    Uvědomte si, že to může znamenat narušení bezpečnosti!
    
    Odkaz otevírejte pouze v případě, že důvěřujete původu tohoto dokumentu a odkazu samotnému.
    
    Jak chcete pokračovat?

en: LyX was unable to rename the emergency file. You should do so manually. Otherwise, you will be asked about it again the next time you try to load this file, and may over-write your own work.
cs: Nebylo možné přejmenovat soubor nouzového uložení, zkuste tak učinit manuálně. V opačném případě budete při příštím otevření znovu dotázáni a může dojít k přepsání novější verze vašeho dokumentu.

en: LyX will only have minimal functionality because no python interpreter has been found. Consider installing python with your software manager or from the python.org website.
cs: LyX bude mít pouze minimální funkcionalitu, protože nebyl nalezen překladač jazyka python. Zvažte instalaci python-u pomocí vašeho balíčkovacího systému nebo ze stránky python.org.

en: LyX will only have minimal functionality because no textclasses have been found. You can either try to reconfigure LyX normally, try to reconfigure without checking your LaTeX installation, or continue.
cs: LyX bude mít pouze minimální funkcionalitu, protože nebyly nalezeny potřebné soubory tříd (textclass). Buďto můžete použít normální rekonfiguraci nebo rekonfigurovat bez kontroly LaTeX-ové instalace anebo pokračovat.

en: LyX will place its temporary directories in this path. They will be deleted when you quit LyX.
cs: LyX umístí pomocné adresáře do této cesty. Při ukončení LyX-u budou smazány.

en: LyX's automatic index sorting algorithm faced problems with the entry '%1$s'.
    Please specify the sorting of this entry manually, as explained in the User Guide.
cs: Algoritmus LyX-u pro automatické třídění rejstříku narazil na problém
    s položkou:'%1$s'.
    Prosím nastavte třídění této položky ručně podlepopisu v uživatelské příručce.

en: LyX's automatic index sorting algorithm faced problems with the sub-entry '%1$s'.
    Please specify the sorting of this entry manually, as explained in the User Guide.
cs: Algoritmus LyX-u pro automatické třídění rejstříku narazil na problém
    s podpoložkou:'%1$s'.
    Prosím nastavte třídění této položky ručně podlepopisu v uživatelské příručce.

en: LyX-Code
cs: Lyx-Kód

en: LyX: Attempting to save document %1$s
cs: LyX: Pokus o uložení dokumentu %1$s

en: LyX: Creating directory %1$s
cs: LyX: Vytvářím adresář %1$s

en: LyX: reconfiguring user directory
cs: LyX: překonfigurování uživatelského adresáře

en: Lyxlex grammar parser
cs: Lyxlex gramatický analyzátor

en: M&ultirow
cs: Víceřá&dkový

en: MISSING:
cs: CHYBÍ:

en: MISSING:
cs: CHYBÍ:

en: Mac OS X specific setting for use with emacs bindings. Takes effect next time LyX is launched.
cs: Nastavení specifické pro Mac OS X zejména v emacs módu klávesových zkratek. LyX musí být restartován pro tuto volbu.

en: Macedonian
cs: Makedonština

en: Macro Definition
cs: Definice makra

en: Macro: %1$s
cs: Makro: %1$s

en: Macro|o
cs: Makro|M

en: Main File
cs: Hlavní dokument

en: Main Language Short Title
cs: Krátký titulek hlavního jazyka

en: Main Language Text
cs: Text v hlavním jazyku

en: Main file only
cs: Pouze hlavní soubor

en: Main text:
cs: Hlavní text:

en: Mainline Options
cs: Hlavní volby

en: Maintain aspect ratio with largest dimension
cs: Zachovat poměr s největším rozměrem

en: Maintain mostl&y (medium)
cs: Udržovat &přibližně (střední)

en: Make Apple key act as Meta and Control key as Ctrl.
cs: Nastavte pro změnu kláves na Applu: Apple key -> Meta, Control -> Ctrl.

en: Make First Non-Optional Into Optional Argument
cs: Změnit první povinný argument na volitelný

en: Make Last Optional Into Non-Optional Argument
cs: Změnit poslední volitelný argument na povinný

en: Make a&uto-save snapshots every[[ N minutes]]
cs: Zá&lohovat dokumenty každých

en: Make first non-optional into optional argument
cs: Změnit první povinný argument na volitelný

en: Make last optional into non-optional argument
cs: Změnit poslední volitelný argument na povinný

en: Make spaces in strings visible by a special symbol
cs: Zobraz mezery v řetězcích speciálním symbolem

en: Make spaces visible by a special symbol
cs: Zobraz mezery speciálním symbolem

en: Makeindex error:
cs: Chyba Makeindex-u:

en: Malay
cs: Malajština

en: Malayalam
cs: Malajálamština

en: Manage Counter Values...
cs: Správa číslování...

en: Manuals
cs: Manuály

en: Maple, Evalf|v
cs: Maple, evalf (plovoucí čárka)|e

en: Maple, Evalm|E
cs: Maple, evalm (vyhodnotit)|v

en: Maple, Factor|F
cs: Maple, factor (rozložit)|r

en: Maple, Simplify|S
cs: Maple, simplify (zjednodušit)|z

en: Margin
cs: Okraj

en: Margin Figures
cs: Postranní obrázky

en: Margin Tables
cs: Postranní tabulky

en: Marginal Note|M
cs: Poznámka na okraj|j

en: Marginal notes
cs: Postranní poznámky

en: Mark end of paragraphs on screen with a pilcrow character.
cs: Označí konec odstavce na obrazovce speciálním znakem

en: Mark misspelled words with a underline.
cs: Podrtáhavat slova při kontrole pravopisu

en: Mark off
cs: Značka vyp.

en: Mark on
cs: Značka zap.

en: Mark removed
cs: Značka smazána

en: Mark set
cs: Značka nastavena

en: Master Document
cs: Hlavní dokument

en: Master Document Output
cs: Výstup hlavního dokumentu

en: Master Documents
cs: Hlavní dokumenty

en: Master document
cs: Hlavní dokument

en: Master's perspective
cs: Z perspektivy hlavního dokumentu

en: Match biblatex bibliography with citation style
cs: Zpárovat bibliografii Biblatex-u s citačním stylem

en: Match delimiter types
cs: Párovat typy oddělovačů

en: Match found.
cs: Řetězec nalezen.

en: Match has been replaced.
cs: Řetězec byl nahrazen.

en: Match not found.
cs: Řetězec nenalezen.

en: Match whole words only
cs: Hledat pouze celá slova

en: Math
cs: Matematika

en: Math &image scaling:
cs: &Měřítko obrázků:

en: Math Bold Series|B
cs: Mat. tučný duktus|t

en: Math Calligraphic Family|C
cs: Mat. kaligrafická rodina písma|k

en: Math Delimiter
cs: Mat. oddělovač

en: Math Formal Script Family|o
cs: Mat. rodina kaligrafického písma Formal|o

en: Math Fraktur Family|F
cs: Mat. rodina písma Fraktur|F

en: Math Macro: \%1$s
cs: Mat. makro: \%1$s

en: Math Macros
cs: Mat. makra

en: Math Matrix
cs: Matice

en: Math Normal Font|N
cs: Mat. normální|n

en: Math Options
cs: Nastavení matematiky

en: Math Panels
cs: Matematické panely

en: Math Roman Family|R
cs: Mat. rodina písma antikva (Roman)|a

en: Math Sans Serif Family|S
cs: Mat. rodina bezpatkového písma (Sans Serif)|b

en: Math editor
cs: Editor matematiky

en: Math editor mode
cs: Mód matematického editoru

en: Math macros
cs: Mat. makra

en: Math spacings
cs: Matematické mezery

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
cs: Matematické alfanumerické symboly

en: Mathematical Operators
cs: Matematické operátory

en: Mathematical Symbols
cs: Matematické symboly

en: Maths
cs: Matematika

en: Math|M
cs: Matematika|M

en: Math|h
cs: Matematika|M

en: Matrix...|x
cs: Matice...

en: Max. Width
cs: Max. šířka

en: Maximal height of image in output
cs: Maximální výška obrázku na výstupu

en: Maximal number of lastfiles. Up to %1$d can appear in the file menu.
cs: Maximální počet souborů v historii. V menu se může objevit až %1$d souborů.

en: Maximal width of image in output
cs: Maximální šířka obrázku na výstupu

en: Maximum a&ge (in days):
cs: Živo&tnost (ve dnech):

en: Maximum width (default: \linewidth)
cs: Maximální šířka (implicitně \linewidth)

en: Meaning
cs: Význam

en: Medium
cs: Střední

en: Medium Skip
cs: Střední mezera

en: Medium Skip|M
cs: Střední mezera|z

en: Medium Space (2/9 em)
cs: Střední mezera (2/9 em)

en: Medium Space|M
cs: Střední mezera|S

en: Medium skip
cs: Střední mezera

en: Medium space	\:
cs: Střední	\:

en: Menu Separator
cs: Oddělovač menu

en: Menu Separator|M
cs: Oddělovač výběru|O

en: Menus
cs: Menu

en: Merge Changes
cs: Sloučit revize

en: Merge Changes...|M
cs: Sloučit revize...|S

en: Merge cells of different columns
cs: Sloučit buňky odlišných sloupců

en: Merge cells of different rows
cs: Sloučit buňky odlišných řádků

en: Merge changes
cs: Sloučit revize

en: Messages Pane|M
cs: Ladící výpisy|L

en: Middle
cs: Vprostřed

en: Middle|M
cs: Doprostřed|p

en: Middle|i
cs: Doprostřed|p

en: Minimalistic Insets
cs: Minimalistické vložky

en: Minimum characters for words that should be completed
cs: Minimum znaků ve slově potřebných pro funkci doplňování

en: Minipage
cs: Ministránka

en: Minipage (Var. Width)
cs: Ministránka (prom. šířka)

en: Minipage (var.)
cs: Ministránka (prom.)

en: Minisec
cs: Minisekce

en: Minted File Listing
cs: Zdrojový kód ze souboru (minted)

en: Minted Listings
cs: Zdrojový kód (minted)

en: Miscellaneous
cs: Různé

en: Miscellaneous (extended)
cs: Různé (rozšířené)

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
cs: Různé matematické symboly-A

en: Miscellaneous Symbols
cs: Různé symboly

en: Miscellaneous Technical
cs: Technické

en: Missing File
cs: Chybějící soubor

en: Missing \end_inset at this point.
cs: V tomto místě postrádám \end_inset .

en: Missing \end_inset at this point:
cs: Postrádám \end_inset v tomto místě:

en: Missing argument
cs: Chybí argument

en: Missing command string after --execute switch
cs: Chybí příkaz za přepínačem --execute

en: Missing destination filename after --export-to switch
cs: Chybí jméno cílového souboru za přepínačem --export-to

en: Missing directory for -sysdir switch
cs: Chybí adresář pro přepínač -sysdir

en: Missing directory for -userdir switch
cs: Chybí adresář pro přepínač -userdir

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --export switch
cs: Chybí typ souboru [např. latex, ps...] za přepínačem --export

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --export-to switch
cs: Chybí typ souboru [např. latex, ps...] za přepínačem --export-to

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --import switch
cs: Chybí typ souboru [např. latex, ps...] za přepínačem --import

en: Missing filename for --import
cs: Chybí jméno souboru za přepínačem --import

en: Missing filename for this operation.
cs: Chybí jméno souboru pro požadovanou operaci.

en: Missing user LyX directory
cs: Chybí uživatelský adresář LyX-u

en: Mixing Japanese with other Languages (with CJKutf8)
cs: Japonština s jinými jazyky (za použití CJKutf8)

en: Mixing Japanese with other Languages (with platex)
cs: Japonština s jinými jazyky (za použití platex-u)

en: Modern CV
cs: Moderní CV

en: Module not available
cs: Modul není dostupný

en: Module not found
cs: Modul nenalezen

en: Module not found!
cs: Modul nenalezen!

en: Module provided by document class.
cs: Modul dodán třídou dokumentu.

en: Modules
cs: Moduly

en: Mongolian
cs: Mongolština

en: More Color Box Options
cs: Další volby barevného rámečku

en: More Formats & Options...|r
cs: Více formátů a voleb...|o

en: More Languages ...|M
cs: Více jazyků...|V

en: More Parameters
cs: Další parametry

en: More Spelling Suggestions
cs: Více pravopisných návrhů

en: More...|M
cs: Více...|V

en: Mouse
cs: Myška

en: Move Column Left
cs: Přesun sloupce doleva

en: Move Column Right|v
cs: Přesun sloupce doprava|v

en: Move Paragraph Down|v
cs: Přesunout odstavec dolů|o

en: Move Paragraph Up|h
cs: Přesunout odstavec nahoru|r

en: Move Row Down
cs: Přesunout řádek dolů

en: Move Row Up
cs: Přesunout řádek nahorů

en: Move Section Down|D
cs: Přesunout sekci dolů|d

en: Move Section Down|w
cs: Přesunout sekci dolů|d

en: Move Section Up|U
cs: Přesunout sekci nahorů|n

en: Move Tab to &End
cs: Přesunout panel na &konec

en: Move Tab to &Start
cs: Přesunout panel na z&ačátek

en: Move column left
cs: Přesuň sloupec doleva

en: Move column right
cs: Přesuň sloupec doprava

en: Move row down
cs: Přesuň řádek dolů

en: Move row up
cs: Přesuň řádek nahoru

en: Move selected item down by one
cs: Přesun označené položky dolů

en: Move selected item up by one
cs: Přesun označené citace nahoru

en: Move the selected citation down (Ctrl-Down)
cs: Přesun označené citace dolů (Ctrl+dolů)

en: Move the selected citation up (Ctrl-Up)
cs: Přesun označené citace nahoru (Ctrl+nahoru)

en: Move the selected database down (Ctrl-Down)
cs: Přesuň označenou databázi dolů (Ctrl+dolů)

en: Move the selected database up (Ctrl-Up)
cs: Přesuň označenou databázi nahoru (Ctrl+nahoru)

en: Mu&lticolumn
cs: &Více sloupců

en: Multi-page Table|g
cs: Vícestranná tabulka|t

en: Multi-page table alignment
cs: Zarovnání vícestranné tabulky

en: Multicolumn|M
cs: Vícesloupcová buňka|b

en: Multicolumn|u
cs: Vícesloupcová buňka|b

en: Multilingual Captions
cs: Vícejazyčné popisky

en: Multilingual Captions|C
cs: Vícejazyčné popisky|y

en: Multiple Columns
cs: Vícesloupcový

en: Multiple files found!
cs: Nalezeno více souborů!

en: Multirow|u
cs: Vícesloupcová|V

en: Multirow|w
cs: Víceřádková buňka|k

en: Musical Symbols
cs: Hudební symboly

en: Name
cs: Jméno

en: Name associated with the URL
cs: Jméno asociované s URL

en: Name of the new box type
cs: Jméno pro nový typ barevného rámečku

en: Name/Title
cs: Jméno/Titulek

en: Named Theorem
cs: Pojmenovaný teorém

en: Named Theorem.
cs: Pojmenovaný teorém.

en: Namespace prefix to use for MathML formulae. For instance, with the <code>m</code> prefix, the MathML tags will be output like <code>m:math</code>.
cs: Prefix prostoru jmen (namespace) pro formule v MathML. Např. prefix <code>m</code> bude na výstupu vypadat jako <code>m:math</code>.

en: Natbib supports a range of both author-year and numerical styles mainly aimed at the Humanities. It features automatic sorting and merging of numerical citations, annotations, capitalization of the `van' part of author names, shortened and full author lists, and more.
cs: Natbib podoporuje mnoho numerických a autor-rok stylů a je primárně určen pro humanitní obory. Umí abecedně třídit, spojovat numerické citace, anotace, kapitalizaci pro jména autorů obsahující 'van', zkrácená i plná autorská jména apod.

en: Native
cs: Nativní

en: Navigate Back|B
cs: Navigovat zpět|g

en: Navigate back
cs: Navigovat zpět

en: Navigate|N
cs: Navigace|g

en: Ne&w Inset
cs: Novou &vložku

en: Needs Checkout
cs: Je potřeba načíst z repozitáře

en: Needs Merge
cs: Je potřeba sloučit (merge)

en: Neg. DRS
cs: Neg. RDS

en: NegDRS
cs: NegRDS

en: Negated DRS
cs: Negovaná RDS

en: Negative Medium Space (−2/9 em)
cs: Záporná střední mezera (-2/9 em)

en: Negative Medium Space|v
cs: Záporná střední mezera|e

en: Negative Relations (extended)
cs: Negované relace (rozšířené)

en: Negative Thick Space (−5/18 em)
cs: Záporná široká mezera (-5/18 em)

en: Negative Thick Space|h
cs: Záporná široká mezera|i

en: Negative Thin Space (−1/6 em)
cs: Záporná úzká mezera (-1/6 em)

en: Negative Thin Space|N
cs: Záporná úzká mezera|k

en: Negative relations (extended)
cs: Negované relace (rozšířené)

en: Negative space	\!
cs: Záporná	\!

en: New Box Options
cs: Volby nového rámečku

en: New Color Box Type
cs: Nový typ barevného rámečku

en: New File From Template
cs: Nový soubor ze šablony

en: New Page
cs: Nová stránka

en: New Page|N
cs: Nová stránka|N

en: New Window|W
cs: Nové okno|v

en: New docu&ment
cs: Nový do&kument

en: New document
cs: Nový dokument

en: New from Template...|m
cs: Nový ze šablony...|b

en: New:
cs: Nová:

en: NewChessGame
cs: NováPartie

en: New|N
cs: Nový|N

en: Next &Error
cs: Další &chyba

en: Next &Warning
cs: Další &upozornění

en: Next Change|C
cs: Další změna|D

en: Next Cross-Reference|N
cs: Další křížový odkaz|k

en: Next Cross-Reference|R
cs: Další křížový odkaz|k

en: Next Note|N
cs: Další poznámka|p

en: Next change
cs: Další změna

en: Next command
cs: Další příkaz

en: Next note
cs: Další poznámka

en: Nice fraction (3/4)	\nicefrac
cs: Jemný zlomek	\nicefrac

en: No
cs: Ne

en: No &frames around links
cs: Bez rá&mu kolem odkazů

en: No Action Defined!
cs: Žádná akce není definována!

en: No Borders
cs: Bez čar

en: No CVS file
cs: Žádný CVS soubor

en: No Citation in Scope!
cs: Žádná citace v dosahu!

en: No Delimiter
cs: Bez oddělovače

en: No Filename
cs: Chybí jméno souboru

en: No Group
cs: Žádná skupina

en: No Hyperlink
cs: Bez odka&zu

en: No Page Break
cs: Nelámat na novou stranu

en: No Page Break|g
cs: Bez zalomení stránky|B

en: No Page Formatting|N
cs: Bez formátování stránky|B

en: No Prefix
cs: Bez prefi&xu

en: No Quote in Scope!
cs: Žádná uvozovky v dosahu!

en: No Text Field in Scope!
cs: Žádné textové pole v dosahu!

en: No alternative language versions available for the selected file.
cs: Žádná alternativní jazyková verze pro vybraný soubor.

en: No bibliography defined!
cs: Není definována žádná bibliografie!

en: No bibliography processor found!
cs: Nebyl nalezen generátor bibliografie!

en: No buffer for file: %1$s.
cs: Žádný dokument pro soubor: %1$s

en: No change
cs: Beze změny

en: No citations selected!
cs: Není vybrána žádná citace!

en: No conversion of %1$s is needed after all
cs: Konverze %1$s není vůbec potřeba

en: No debugging messages
cs: Žádné ladící výpisy

en: No dialect
cs: Žádný dialekt

en: No file found!
cs: Soubor nenalezen!

en: No file name specified
cs: Nebylo zadáno jméno souboru

en: No file was found using the pattern `%1$s'.
cs: Nebyl nalezen žádný soubor odpovídající hledané masce `%1$s'.

en: No filename was provided!
cs: Nebylo poskytnuto jméno souboru!

en: No font change defined.
cs: Žádná změna fontu není definována.

en: No frame
cs: Bez nakresleného rámu

en: No further redo information
cs: Žádná další informace pro opakování akce (redo)

en: No further undo information
cs: Žádná další informace pro návrat zpět (undo)

en: No hline to delete
cs: Žádná horizontální linka (hline) ke smazání

en: No image
cs: Žádný obrázek

en: No information for converting %1$s format files to %2$s.
    Define a converter in the preferences.
cs: Žádná informace pro konverzi souborů formátu %1$s do %2$s.
    Definujte konvertor v nastaveních.

en: No information for editing %1$s
cs: Žádná informace pro editaci %1$s

en: No information for exporting the format %1$s.
cs: Žádná informace pro export formátu %1$s.

en: No information for importing the format %1$s.
cs: Žádná informace pro import formátu %1$s.

en: No information for viewing %1$s
cs: Žádná informace pro prohlížení %1$s

en: No language
cs: Žádný jazyk

en: No literate programming build log file found.
cs: Soubor s logem dokumentovaného programování nenalezen.

en: No long date format (language unknown)!
cs: Nenalezen dlouhý formát datumu (neznámý jazyk)!

en: No lyx2lyx error log file found.
cs: Log chyb z lyx2lyx nenalezen.

en: No math
cs: Bez matematiky

en: No medium date format (language unknown)!
cs: Nenalezen středně-dlouhý formát datumu (neznámý jazyk)!

en: No menu entry for action %1$s
cs: Chybí položka v menu pro akci %1$s

en: No more insets
cs: Žádná další vložka

en: No number
cs: Žádné číslo

en: No open document(s) in which to search
cs: Žádné otevřené dokumenty pro vyhledávání

en: No output file was generated.
cs: Nebyl vygenerován výstupní soubor.

en: No prefix (namespace defined inline for each tag)
cs: Bez prefixu (jmenný prostor definován v každé značce)

en: No python is found
cs: Nebyl nalezen python

en: No short date format (language unknown)!
cs: Nenalezen krátký formát datumu (neznámý jazyk)!

en: No system directory
cs: Žádný systémový adresář

en: No textclass is found
cs: Nebyly nalezeny soubory tříd (textclass)

en: No thesaurus available for this language!
cs: Žádný dostupný tezaurus pro tento jazyk!

en: No user LyX directory. Exiting.
cs: Žádný uživatelský adresář LyX-u. Konec.

en: No user directory
cs: Žádný uživatelský adresář

en: No valid math formula
cs: Žádný platný matematický vzorec

en: No version control log file found.
cs: Log ze správy verzí nenalezen.

en: No version control!
cs: Bez správy verzí!

en: No vline to delete
cs: Žádná vertikální linka (vline) ke smazání

en: No year
cs: Žádný rok

en: No, &Keep Changes
cs: Ne, &ponechat změny

en: Nomenclature
cs: Nomenklatura

en: Nomenclature Entries
cs: Položky nomenklatury

en: Nomenclature Entry...|y
cs: Heslo nomenklatury...|y

en: Nomenclature List Settings
cs: Nastavení seznamu nomenklatury

en: Nomenclature Settings
cs: Nastavení nomenklatury

en: Nomenclature Symbol:
cs: Symbol Nomenklatury:

en: Nomenclature settings
cs: Nastavení nomenklatury

en: Nomenclature[[output]]
cs: Nomenklatura

en: Nomenclature|N
cs: Nomenklatura|N

en: Non-Breaking Half Quad Space (1/2 em)
cs: Nelámané dva čtverčíky (1/2 em)

en: Non-Breaking Half Quad Space (1/2 em)|k
cs: Nelámaná polovina čtverčíku (1/2 em)|e

en: Non-Breaking Horizontal Fill
cs: Nelámaná horizontální výplň

en: Non-Breaking Horizontal Fill (Dots)
cs: Nelámaná horizontální výplň (tečky)

en: Non-Breaking Horizontal Fill (Down Brace)
cs: Nelámaná horizontální výplň (dolní složená)

en: Non-Breaking Horizontal Fill (Left Arrow)
cs: Nelámaná horizontální výplň (levá šipka)

en: Non-Breaking Horizontal Fill (Right Arrow)
cs: Nelámaná horizontální výplň (pravá šipka)

en: Non-Breaking Horizontal Fill (Rule)
cs: Nelámaná horizontální výplň (čára)

en: Non-Breaking Horizontal Fill (Up Brace)
cs: Nelámaná horizontální výplň (horní složená)

en: Non-Breaking Horizontal Fill|z
cs: Nelámaná horizontální výplň|p

en: Non-Breaking Horizontal Space (%1$s)
cs: Nelámaná horizontální mezera (%1$s)

en: Non-Breaking Hyphen|y
cs: Nelámaný spojovník|j

en: Non-Breaking Medium Space (2/9 em)
cs: Nelámaná střední mezera (2/9 em)

en: Non-Breaking Medium Space (3/9 em)|M
cs: Nelámaná střední mezera (3/9 em)|e

en: Non-Breaking Negative Medium Space (-2/9 em)
cs: Nelámaná záporná střední mezera (-2/9 em)

en: Non-Breaking Negative Medium Space (-2/9 em)|v
cs: Nelámaná záporná střední mezera (-2/9 em)|e

en: Non-Breaking Negative Thick Space (-5/18 em)
cs: Nelámaná záporná široká mezera (-5/18 em)

en: Non-Breaking Negative Thick Space (-5/18 em)|h
cs: Nelámaná záporná široká mezera (-5/18 em)|i

en: Non-Breaking Negative Thin Space (-1/6 em)
cs: Nelámaná záporná úzká mezera (-1/6 em)

en: Non-Breaking Negative Thin Space (-1/6 em)|N
cs: Nelámaná záporná úzká mezera (-1/6 em)|k

en: Non-Breaking Normal Space
cs: Nelámaná mezera

en: Non-Breaking Normal Space|o
cs: Nelámaná mezera|N

en: Non-Breaking Thick Space (5/18 em)
cs: Nelámaná tlustá mezera (5/18 em)

en: Non-Breaking Thick Space (5/18 em)|i
cs: Nelámaná široká mezera (5/18 em)|i

en: Non-Breaking Thin Space (1/6 em)
cs: Nelámaná úzká mezera (1/6 em)

en: Non-Breaking Thin Space (1/6 em)|T
cs: Nelámaná úzká mezera (1/6 em)|z

en: Non-Breaking Visible Normal Space
cs: Nelámaná viditelná mezera

en: Non-TeX Fonts Default
cs: Standardní neTeX-ové fonty

en: Non-breaking Normal Space|p
cs: Nelámaná normální mezera|r

en: Non-breaking Thin Space|T
cs: Nelámaná úzká mezera|z

en: None
cs: Žádné

en: None[[bib databases]], please fill in!
cs: Žádná, prosím vyplňte!

en: None[[language package]]
cs: Žádný

en: Nordic languages (CP 865)
cs: Severské jazyky (CP 865)

en: Normal
cs: Normální

en: Normal Space
cs: Normální mezera

en: Normal Space|e
cs: Normální mezera

en: Normal text mode	\textrm
cs: Normální text. mód	\textrm

en: Normal text style	\textstyle
cs: Normální text	\textstyle

en: Normal-sized Icons
cs: Normální ikony

en: North Sami
cs: Severní sámština

en: Norwegian (Bokmaal)
cs: Norština (Bokmaal)

en: Norwegian (Nynorsk)
cs: Norština (Nynorsk)

en: Not Applicable
cs: Nelze použít

en: Not Found
cs: Nenalezeno

en: Not a valid LaTeX length expression or skip amount.
cs: Neplatná délka/skok.

en: Not shown.
cs: Nezobrazeno.

en: Notation
cs: Značení

en: Notation \arabic{theorem}
cs: Značení \arabic{theorem}

en: Notation \thenotation.
cs: Značení \thenotation.

en: Notation \thetheorem.
cs: Značení \thetheorem.

en: Notation*
cs: Značení*

en: Notation.
cs: Značení.

en: Note
cs: Poznámka

en: Note ##
cs: Poznámka ##

en: Note Settings
cs: Nastavení poznámky

en: Note Settings...|N
cs: Nastavení poznámky...|z

en: Note \arabic{theorem}
cs: Poznámka \arabic{theorem}

en: Note \thenote.
cs: Poznámka \thenote.

en: Note \thetheorem.
cs: Poznámka \thetheorem.

en: Note*
cs: Poznámka*

en: Note.
cs: Poznámka.

en: Note: This bibliography is not output, since bibliographies in the master file are not allowed with the setting 'Multiple bibliographies per child document'
cs: Poznámka: Tato bibliografie nejde na výstup, jelikož bibliografie potomků v hlavním dokumentu nejsou povoleny ('Vícenásobné bibliografie')

en: Notes
cs: Poznámky

en: Notes[[Endnotes]]
cs: Poznámky

en: Note|N
cs: Poznámka|n

en: Nothing to do
cs: Nic k vykonání

en: Nothing to search
cs: Nic k vyhledávání

en: Noun
cs: Jméno

en: Noun %1$s,
cs: Jméno %1$s,

en: Number
cs: Číslo

en: Number %1$s
cs: Číslo %1$s

en: Number Equations by Section
cs: Rovnice (čísla dle sekcí)

en: Number Figures by Section
cs: Obrázky (čísla dle sekcí)

en: Number Forms
cs: Číselné formy

en: Number Tables by Section
cs: Tabulky (čísla dle sekcí)

en: Number This Line|u
cs: Očíslovat tuto řádku|u

en: Number Whole Formula|N
cs: Očíslovat celý vzorec|l

en: Number of Columns
cs: Počet sloupců

en: Number of arguments (remove this inset if none!)
cs: Počet argumentů (smažte tuto vložku pokud žádný!)

en: Number of columns
cs: Počet sloupců

en: Number of levels
cs: Rozbalit do zadané úrovně

en: Number of lines
cs: Počet řádků

en: Number of rows
cs: Počet řádek

en: Numbered
cs: Číslováno

en: Numbered Example (Multiline)
cs: Číslovaný příklad (víceřádkový)

en: Numbered Example (multiline)
cs: Číslovaný příklad (víceřádkový)

en: Numbered Examples (consecutive)
cs: Číslovaný příklad (nepřetržitý)

en: Numbered Formula|N
cs: Očíslovaný vzorec|l

en: Numbered List (Level 1)
cs: Očíslovaný seznam (úroveň 1)

en: Numbered List (Level 2)
cs: Očíslovaný seznam (úroveň 2)

en: Numbered List (Level 3)
cs: Očíslovaný seznam (úroveň 3)

en: Numbered List (Level 4)
cs: Očíslovaný seznam (úroveň 4)

en: Numbered list
cs: Očíslovaný seznam

en: Numbering & TOC
cs: Číslování & Obsah

en: Numbers theorems and the like by chapter (i.e., the counter is reset at each chapter start). Use this module only with document classes that provide a chapter environment.
cs: Očísluje mat. teorémy apod. dle kapitoly (tj. číslování začíná od začátku v každé kapitole). Použijte tento modul pouze s rozvržením, jež podporuje prostředí kapitol.

en: Numbers theorems and the like by section (i.e., the counter is reset at each section start).
cs: Očísluje mat. teorémy apod. dle sekcí (tj. číslování od začátku v každé sekci).

en: Nut
cs: Ořech

en: O&ld document
cs: S&tarý dokument

en: O&pen new group...
cs: &Založit novou skupinu...

en: O&ption:
cs: &Volba:

en: O&ptions
cs: V&olby

en: O&ptions:
cs: &Volby:

en: O&uter:
cs: V&nější:

en: OS Version (run-time): %1$s
cs: Qt Verze (při běhu): %1$s

en: Obsolete
cs: Zastaralé

en: Occitan
cs: Okcitánština

en: Of&fset:
cs: &Posun:

en: Off
cs: Vypnuto

en: Old Italic
cs: Stará kurzíva (italic)

en: Old Persian
cs: Staroperské

en: Old documen&t:
cs: &Starý dokument:

en: Old:
cs: Stará:

en: On
cs: Zapnuto

en: On Page <Page>|O
cs: na straně <strana>|a

en: On which side should line numbers be printed?
cs: Na jaké straně by měla být vysázena čísla řádků?

en: One character
cs: Jeden znak

en: One character (no blanks)
cs: Jeden znak (bez mezer)

en: One match has been replaced.
cs: Jeden řetězec byl nahrazen.

en: One word
cs: Jedno slovo

en: OneHalf
cs: Jedna a půl

en: Only non-output items
cs: Jen položky bez výstupu

en: Only one column
cs: Pouze jeden sloupec

en: Only one row
cs: Pouze jeden řádek

en: Only output items
cs: Jen položky výstupu

en: Only true or false is allowed.
cs: Je povoleno pouze true nebo false.

en: Op&tions:
cs: &Možnosti:

en: Open
cs: Otevřít

en: Open All Insets|I
cs: Otevři všechny vložky|O

en: Open All Notes|A
cs: Otevři všechny poznámky|p

en: Open Databases?
cs: Otevřít databáze?

en: Open Enclosing &Folder
cs: Otevřít adresář &editovaného dokumentu

en: Open Example File
cs: Otevřít dokumenty s příkladem

en: Open Example...|p
cs: Otevřít příklad...|p

en: Open File
cs: Otevřít dokument

en: Open Inset|O
cs: Otevři vložku|O

en: Open Outliner...
cs: Otevřít osnovu...

en: Open Recent|t
cs: Otevřít poslední|l

en: Open Target...|O
cs: Otevřít cíl...|O

en: Open document
cs: Otevřít dokument

en: Open documents in &tabs
cs: Otevírat dokumenty v &panelech

en: Open external target?
cs: Otevřít externí odkaz?

en: Open files
cs: Otevřené soubory

en: Open system directory in file browser
cs: Otevřít systémový adresář v průzkumníku souborů

en: Open the LaTeX Log File dialog
cs: Otevřít log LaTeX-u

en: Open user directory in file browser
cs: Otevřít uživatelský adresář v průzkumníku souborů

en: Open...|O
cs: Otevřít...|O

en: OpenDocument spreadsheet
cs: OpenDocument tabulkový kalkulátor

en: Opening child document %1$s...
cs: Otvírání dokumentu potomka %1$s...

en: Opening document %1$s...
cs: Otvírání dokumentu %1$s...

en: Opening help file %1$s...
cs: Otvírání nápovědy %1$s...

en: Operators
cs: Operátory

en: Operators (extended)
cs: Operátory (rozšířené)

en: Opt&ions:
cs: Vol&by:

en: Optical Character Recognition
cs: OCR

en: Option to specify the dimensions of the print paper.
cs: Volba určující velikost papíru.

en: Option(s) for the initial
cs: Volby iniciálky

en: Option[[Key]]
cs: Option

en: Optional Line Break|B
cs: Volitelné zalomení řádku|t

en: Optional arguments for this list (see paralist manual)
cs: Volitelné argumenty pro tento seznam (viz manuál Paralist)

en: Optional paper size flag (-paper) for some DVI viewers
cs: Volitelný příznak velikosti (-paper) pro některé DVI prohlížeče

en: Optional vertical offset
cs: Volitelný vertikální posun

en: Options
cs: Volby

en: Options for the new box type (optional)
cs: Volby pro nový typ barevného rámečku (nepovinné)

en: Options to the biblatex bibliography command. See the biblatex manual for details.
cs: Volby pro příkaz biblatex-u. Viz manuál biblatex-u.

en: Options:
cs: &Možnosti:

en: Options:
cs: Možnosti:

en: Or&igin:
cs: Počá&tek:

en: Ordered list of all cited references.
    You can reorder, add and remove references with the buttons on the left.
cs: Seřazený seznam všech citací.
    Změnit setřídění a přidat/smazat citace můžete tlačítky vlevo.

en: Ordinary class	\mathord
cs: Bežná třída	\mathord

en: Ori&gin:
cs: &Počátek:

en: Origin
cs: Střed

en: Orphaned caption:
cs: Osiřelá citace:

en: Other (
cs: Další (

en: Other Lists
cs: Další seznamy

en: Other Options
cs: Další možnosti

en: Other Toolbars
cs: Jiné panely nástrojů

en: Other root	\root
cs: Jiná odmocnina	\root

en: Other...|O
cs: Jiné...|i

en: Outdated configuration script detected!
cs: Nalezen zastaralý konfigurační skript!

en: Outer (default)
cs: Vnější (standardní)

en: Outline
cs: Osnova

en: Outline Pane|O
cs: Osnova|s

en: Output
cs: Výstup

en: Output &line length:
cs: &Délka řádku na výstupu:

en: Output Format
cs: Výstupní formát

en: Output Size
cs: Velikost na výstupu

en: Output is empty
cs: Výstup je prázdný

en: Output parts of the document in landscape mode.
cs: Vysázet části dokumentu na šířku.

en: Output quotation marks that automatically adapt to the style selected above. If this is not selected, the quotation marks will stick with the style they have been inserted with.
cs: Uvozovky ve výstupu se automaticky přizpůsobí stylu výše. Pokud nepoužijete tuto volbu, uvozovky zůstanou ve stylu, ve kterém byly vloženy.

en: Output source file generation/processing
cs: Generování/zpracování výstupních souborů

en: Output source file generation/processing (alias to 'outfile')
cs: Generování/zpracování výstupních souborů (alias pro 'outfile')

en: Oval frame, thick
cs: Oválný tlustý rám

en: Oval frame, thin
cs: Oválný tenký rám

en: Oval, Thick|v
cs: Oválný tlustý rám|t

en: Oval, Thin|a
cs: Oválný tenký rám|O

en: Over&hang:
cs: Přesa&h:

en: Overhang value
cs: Hodnota přesahu

en: Override the language used for the spellchecker
cs: Překrýt jazyk používaný pro kontrolu pravopisu

en: Overwrite &all
cs: Přepsat &vše

en: Overwrite document?
cs: Přepsat dokument?

en: Overwrite external file?
cs: Přepsat externí soubor?

en: Overwrite file?
cs: Přepsat soubor?

en: Overwrite modified file?
cs: Přepsat modifikovaný soubor?

en: P&rocessor:
cs: &Generátor:

en: PDF (cropped)
cs: PDF (ořezaný)

en: PDF (lower resolution)
cs: PDF (nižší rozlišení)

en: PDF Comments
cs: PDF Komentáře

en: PDF Form
cs: PDF formulář

en: PDF Properties
cs: PDF vlastnosti

en: PDF comments|D
cs: PDF komentáře|P

en: PDF forms|o
cs: PDF formulář|D

en: PDF pages
cs: Stránky PDF

en: PDFPages
cs: Stránky PDF

en: Package
cs: Balíček

en: Package Name
cs: Jméno balíčku

en: Package defaults
cs: Výchozí (balíček)

en: Package not available
cs: Balíček není dostupný

en: Page
cs: Stránka

en: Page &Range:
cs: &Rozsah stran:

en: Page &break on current row
cs: Zalo&m stranu na aktuálním řádku

en: Page &style:
cs: Styl &stránky:

en: Page Break
cs: Tvrdý konec stránky

en: Page Break|a
cs: Tvrdý konec stránky|e

en: Page Height %
cs: Výška stránky %

en: Page Layout
cs: Rozvržení stránky

en: Page Margins
cs: Okraje stránky

en: Page Number
cs: Číslo stránky

en: Page Width %
cs: Šířka stránky %

en: Page:
cs: Stránka:

en: Page:
cs: Stránka:

en: Pagination format:
cs: Formát stránkování:

en: Paper Format
cs: Formát stránky

en: Paper si&ze:
cs: &Velikost papíru:

en: Paper t&ype:
cs: T&yp papíru:

en: Paragraph
cs: Odstavec

en: Paragraph ##
cs: Odstavec ##

en: Paragraph Break|B
cs: Zalomení odstavce|Z

en: Paragraph Lists (paralist)
cs: Seznamy v odstavcích (paralist)

en: Paragraph Separation
cs: Oddělení odstavců

en: Paragraph Settings
cs: Nastavení odstavce

en: Paragraph Settings...|P
cs: Nastavení odstavce...|a

en: Paragraph Styles
cs: Styly odstavců

en: Paragraph layout set
cs: Nastavení rozvržení odstavce

en: Paragraph settings
cs: Nastavení odstavce

en: Paragraph's &Default
cs: Standardní &zarovnání

en: Paragraph*
cs: Odstavec*

en: Parameter %1$s:
cs: Parametr %1$s:

en: Parameters starting with '%1$s': %2$s
cs: Parametry začínající na '%1$s': %2$s

en: Part
cs: Část

en: Part ##
cs: Část ##

en: Part \thepart
cs: Část \thepart

en: Part*
cs: Část*

en: Pass content of `Text before' and `Text after' fields literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
cs: Vložení doslovné verze `Text před' a `Text za' přímo do LaTeX-ového výstupu (určeno pro LaTeX-ový kód)

en: Pass content of the `Author', `Year' and `All Authors' fields literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
cs: Předat obsah polí `Autor', `Rok' a `Všichni autoři' LaTeX-u v doslovném znění. Vhodné pokud chcete vkládat LaTeX-ový kód.

en: Pass content of the `Caption' field literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
cs: Předat LaTeX-u pole `Značka' v doslovném znění. Vhodné pro případ přímého vkládání LaTeX-ového kódu.

en: Pass content of the `Label' field literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
cs: Vložit obsah pole 'Značka' doslovně jako kód do zdroje LaTeX-u

en: Pass content of the `Name' field literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
cs: Předat LaTeX-u pole `Jméno' v doslovném znění. Vhodné pro případ přímého vkládání LaTeX-ového kódu.

en: Pass content of the `Symbol' and `Description' fields literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
cs: Předat pole `Symbol' and `Popis' LaTeX-u v doslovném znění. Vhodné pokud chcete vkládat LaTeX-ový kód.

en: Pass index names literally to LaTeX. Check this if you want to use LaTeX code in index names.
cs: Předat LaTeX-u jména rejstříku doslovně. Použijte pokud chcete použít kód LaTeX-u v rejstříkových jménech.

en: Paste
cs: Vložit

en: Paste Recent|e
cs: Vložit poslední|p

en: Paste Special
cs: Vložit speciální|s

en: Paste as EMF
cs: Vložit jako EMF

en: Paste as JPEG
cs: Vložit jako JPEG

en: Paste as LinkBack PDF
cs: Vložit jako LinkBack PDF

en: Paste as PDF
cs: Vložit jako PDF

en: Paste as PNG
cs: Vložit jako PNG

en: Paste from HTML|H
cs: Vložit z HTML|H

en: Paste from LaTeX|L
cs: Vložit z LaTeXu|X

en: Path to thesaurus directory not set!
cs: Cesta ke slovníku tezauru nenastavena!

en: Paths
cs: Cesty

en: Patte&rn:
cs: &Maska:

en: Percentage to scale by in LyX
cs: Měřítko zvětšení v procentech

en: Percentage to scale by in LyX (1 to 1000)
cs: Měřítko zvětšení v procentech (od 1 do 1000)

en: Perform a case-sensitive search
cs: Respektovat velikost písma

en: PhD Thesis
cs: PhD dizertace

en: Phanto&m
cs: Fantó&m

en: Phantom	\phantom
cs: Fantóm	\phantom

en: Phantom Settings
cs: Nastavení fantómu

en: Phantom Settings...|h
cs: Nastavení fantómu...|f

en: Phantom|P
cs: Fantóm|F

en: Phantom|m
cs: Fantóm|F

en: Phonetic Extensions
cs: Fonetická rozšíření

en: Phonetic Symbols
cs: Fonetické symboly

en: Phonetic Symbols|P
cs: Fonetické symboly|F

en: Piedmontese
cs: Piedmontština

en: Pla&cement:
cs: &Umístění:

en: Place&ment Settings:
cs: Nastavení polo&hy

en: Placement
cs: Umístění

en: Plain Double Quotation Mark|Q
cs: Dvojité uvozovky|D

en: Plain Layout
cs: Jednoduché

en: Plain Separator|P
cs: Obyčejný oddělovač|O

en: Plain Single Quotation Mark|S
cs: Jednoduché uvozovky|u

en: Plain Text, Join Lines
cs: Prostý text, spojit řádky

en: Plain Text, Join Lines...|J
cs: Prostý text, spojit řádky...|s

en: Plain Text, Join Lines|J
cs: Prostý text, spojit řádky|s

en: Plain Text...|T
cs: Jako prostý text...|a

en: Plain Text|T
cs: Jako prostý text|a

en: Plain text
cs: Prostý text

en: Plain text (catdvi)
cs: Prostý text (catdvi)

en: Plain text (chess output)
cs: Prostý text (šachy)

en: Plain text (ps2ascii)
cs: Prostý text (ps2ascii)

en: Plain text (pstotext)
cs: Prostý text (pstotext)

en: Plain text does not have a preamble.
cs: Prostý text nemá preambuli.

en: Plain text|a
cs: Prostý text|r

en: Please install correctly to estimate the great
    amount of work other people have done for the LyX project.
cs: Nainstalujte prosím korektně soubor
    se seznamem autorů a přispěvatelů LyX-u.

en: Please install correctly to see what has changed
    for this version of LyX.
cs: Nainstalujte prosím korektně soubor
    s výčtem změn pro tuto verzi LyX-u.

en: Please select a valid type above
cs: Zvolte platný typ výše

en: Please select a valid type!
cs: Prosím nastavte platný typ!

en: Please specify a LaTeX length expression or a skip amount (%1$s)
cs: Prosím uveďte délku/skok(skip %1$s) (LaTeX-ový výraz).

en: Please specify a LaTeX length expression.
cs: Prosím uveďte délku (LaTeX-ový výraz).

en: Please specify an integer value.
cs: Prosím uveďte číselnou hodnotu.

en: Please specify one of %1$s.
cs: Prosím uveďte jednu z %1$s.

en: Please specify one or more of '%1$s'.
cs: Prosím uveďte jeden nebo více z '%1$s'.

en: Please specify true or false.
cs: Prosím zadejte true nebo false.

en: Please verify that the `iconv' support software is properly installed and supports the selected encoding (%1$s), or change the encoding in Document>Settings>Language.
cs: Prosím zkontrolujte že je správně nainstalován `iconv' a podporuje zvolené kódování (%1$s). Případně zkuste změnit kódování v Dokument>Nastavení>Jazyk.

en: Please, preview the document first.
cs: Prosím nejprve zobrazte výstupní dokument.

en: Plural
cs: Pl&urál

en: Plural|a
cs: Plurál|P

en: Poemtitle
cs: Název básně

en: Poemtitle*
cs: Název básně*

en: Polish
cs: Polština

en: Portuguese
cs: Portugalština

en: Portuguese (Brazil)
cs: Portugalština (Brazilská)

en: Position on Page
cs: Poloha na stránce

en: Posters
cs: Postery

en: Postscript
cs: PostScript

en: Preamble Only
cs: Pouze preambule

en: Preface
cs: Předmluva

en: Preferences
cs: Nastavení

en: Preferences Key
cs: Klíč položky nastavení

en: Preferences...|P
cs: Nastavení...|N

en: Presentations
cs: Prezentace

en: Prevent Page Break|g
cs: Zabránit zalomení stránky|b

en: Prevent automatic line break at the space
cs: Zabránit automatickému lámaní řádku v místě mezery

en: Preview
cs: Náhled

en: Preview body
cs: Tělo náhledu

en: Preview failed
cs: Náhled selhal

en: Preview loading
cs: Načítání náhledu

en: Preview preamble
cs: Preambule náhledu

en: Preview ready
cs: Náhled připraven

en: Preview si&ze:
cs: &Velikost náhledu:

en: Preview source code
cs: Náhled zdrojového kódu

en: Preview source code for paragraph %1$d
cs: Náhled zdrojového kódu pro odstavec %1$d

en: Preview source code from paragraph %1$s to %2$s
cs: Náhled zdrojového kódu pro odstavce %1$s - %2$s

en: Previewed equations will have "(#)" labels rather than numbered ones
cs: Rovnice v náhledu budou označeny pomocí "(#)" místo očíslování.

en: Previewing ...
cs: Náhled...

en: Preview|w
cs: Náhled|e

en: Previously defined color name as a string
cs: Dříve definovaná barva jako řetězec

en: Print as grey text
cs: Vytisknout jako šedý text

en: Private Use Area
cs: CJK (Private Use Area)

en: Private Use High Surrogates
cs: Surogáty horní (priv.)

en: Prob(lem)
cs: Prob(lém)

en: Problem
cs: Úloha

en: Problem ##
cs: Úloha ##

en: Problem \arabic{theorem}
cs: Úloha \arabic{theorem}

en: Problem \theproblem.
cs: Úloha \theproblem.

en: Problem \thetheorem.
cs: Úloha \thetheorem.

en: Problem*
cs: Úloha*

en: Problem.
cs: Úloha.

en: Problematic filename for DVI
cs: Problémové pojmenování souboru pro DVI

en: Process Killed
cs: Proces přerušen

en: Process Timed Out
cs: Čas procesu vypršel

en: Process the converted file with this command ($$FName = file name)
cs: Zpracuj konvertovaný soubor tímto příkazem ($$FName = jméno souboru)

en: Processor for &Japanese:
cs: Generátor pro &japonštinu:

en: Program Listing
cs: Výpis zdrojového kódu

en: Program Listing Settings
cs: Nastavení výpisů zdrojových kódů

en: Program Listing[[Menu]]
cs: Výpis zdrojového kódu|i

en: Program initialisation
cs: Inicializace programu

en: Progress/Debug Messages
cs: Informace o běhu / ladící výpisy

en: Promote Section|P
cs: Zvýšit úroveň sekce|Z

en: Promote Section|r
cs: Zvýšit úroveň sekce|Z

en: Proof
cs: Důkaz

en: Proof.
cs: Důkaz.

en: Prop(osition)
cs: Tvrz(ení)

en: Property
cs: Vlastnost

en: Property ##
cs: Vlastnost ##

en: Property \theproperty.
cs: Vlastnost \theproperty.

en: Proposition
cs: Tvrzení

en: Proposition ##
cs: Tvrzení ##

en: Proposition \arabic{theorem}
cs: Tvrzení \arabic{theorem}

en: Proposition \theproposition.
cs: Tvrzení \theproposition.

en: Proposition \thetheorem.
cs: Tvrzení \thetheorem.

en: Proposition*
cs: Tvrzení*

en: Proposition.
cs: Tvrzení.

en: Provide a straightforward way to segregate subequations in LyX. See the Math manual.
cs: Poskytne možnost segregace podrovnic v LyX-u. Viz Nápověda > Matematika.

en: Provides 'FiXme' (marginal) annotations for document revision purposes. A list of annotations can be produced by using the 'List of FIXMEs' paragraph style. The annotations are customizable via the LaTeX preamble. See the FiXme documentation for details. NOTE: By default, the notes are only displayed in 'draft' mode (if the option 'draft' has been inserted to Document > Settings > Document Class > Class Options > Custom). To display them always, insert \fxsetup{draft} to Document > Settings > Preamble. NOTE also that you need version 4 or later of the FiXme package for some features.
cs: Poskytne 'FiXme' anotace (po okraji stránky) pro účely revizí dokumentu. Seznam anotací lze vyprodukovat použitím stylu odstavce 'List of FIXMEs'. Detaily anotace lze upravit v preambuli LaTeX-u. Poznámka: standardně jsou poznámky zobrazeny pouze v módu konceptu (Vložte 'draft' do Dokument > Nastavení > Třída dokumentu > Nastavení třídy > Vlastní ). Vložením \fxsetup{draft} do preambule budou zobrazeny vždy. Pro některé vlastnosti modulu je třeba alespoň verze 4 balíčku FiXme.

en: Provides available cite style variants.
cs: Možné citační varianty

en: Provides custom insets to insert TODO items in your document (using the todonotes package). In order to generate a 'List of TODOs', the module provides a paragraph style. Passing 'final' as document class option suppresses the output of TODO notes.
cs: Poskytuje vložky pro vkládání TODO položek do dokumentu (za použití třídy todonotes). Modul poskytuje styl odstavce pro generování seznamu TODO. Pokud v nastavení třídy použijete 'final' vložky TODO se nebudou vkládat do konečného výstupu.

en: Provides fields and buttons for PDF forms. The module uses the LaTeX package hyperref. Please consult Help > Specific Manuals > PDF forms and the documentation of hyperref for details.
cs: Poskytuje tlačítka a pole pro PDF formuláře. Modul používá LaTeX-ový balíček hyperref. Detaily viz Nápověda > Specializované manuály > PDF formulář.

en: Provides several paragraph shapes as well as commands to define custom shapes. For a description see LyX's Additional features manual, section Modules > Paragraph Styles > Custom Paragraph Shapes.
cs: Obsahuje několik tvarů pro odstavce a pokytuje příkazy pro tvorbu nových. Bližší informace v manuálu 'Rozšířené vlastnosti LyX-u.', sekce Modules > Paragraph Styles > Custom Paragraph Shapes.

en: Provides two insets and one environment to typeset numbers and phrases of chemical risk and safety statements. Now obsoleted and officially replaced by GHS Hazard-Precautionary statement system in the EU.
cs: Poskytuje dvě vložky a jedno prostředí pro sazbu čísel a frází chemických rizik a bezpečnostních opatření. Nyní zastaralý a nahrazený novějším systémem frází pro rizika a bezpečností opatření.

en: Provides two insets to typeset numbers and phrases of chemical hazard and precautionary statements. For a description see Help > Specific Manuals > Hazard and Precautionary Statements.
cs: Poskytne dvě vložky pro sazbu frází a čísel chemických rizik a preventivních opatření. Pro popis nahlédňete do Nápověda > Specifické manuály > Bezpečnostní výkaz.

en: Provides two new styles: 1. An 'In Preamble' style that puts whatever is entered into it into the preamble. This can be used, if one wishes, to include preamble code in the body of the LyX document. 2. An 'In Title' style that will put its contents into the body of the LaTeX document, but before \maketitle is issued. This is useful for making branches and notes in title-related material. (If you put these in a Standard layout, this signals to LyX to output \maketitle, which may then come too early.)
cs: Přidává dva nové styly: 1. Styl 'V preambuli', který vkládá svůj obsah do preambule, tj. umožňuje vkládat preambuli přímo do těla dokumentu. 2. Styl 'V titulku', který vkládá svůj obsah do těla LaTeX-ového výstupu před příkaz \maketitle. Lze použít pro změny v titulku, které se týkají poznámek a větví. (Ve standardním stylu mají podobné změny za následek predčasný výstup \maketitle.)

en: Provides two styles to typeset bilingual captions. For a description see Help > Specific Manuals > Multilingual Captions.
cs: Poskytuje dvojici stylů pro sazbu vícejazyčných popisků. Pro detaily nahlédněte do Nápověda > Specializované manuály > Vícejazyčné popisky.

en: Provides various kinds of annotations for the PDF output. The module uses the pdfcomment package. Please consult Help > Specific Manuals > PDF comments and the package documentation for details.
cs: Poskytuje různé styly anotací pro PDF výstup. Modul používá balíček pdfcomment. Pro další detaily viz Nápověda > Specializované manuály > PDF komentáře.

en: Publishers
cs: Nakladatel

en: Put fra&gile content out of moving arguments
cs: Přemístit kře&hký obsah z pohyblivých argumentů

en: Pygments driver command not found!
cs: Příkaz ovladače balíčku Pygments nenalezen!

en: Python detected: %1$s
cs: Detekovaný python: %1$s

en: QDRS
cs: KRSD

en: Qt Version (compile-time): %1$s
cs: Qt Verze (při kompilaci): %1$s

en: Qt Version (run-time): %1$s on platform %2$s
cs: Qt Verze (za běhu): %1$s na platformě %2$s

en: Quad (1 em)
cs: Čtverčík (1 em)

en: Quad Space (1 em)
cs: Čtverčík (1 em)

en: Quad Space (1 em)|Q
cs: Čtverčík (1 em)|t

en: Quad Space|Q
cs: Čtverčík (1 em)|t

en: Quadratin space	\quad
cs: Čtverčík	\quad

en: Quant.
cs: Kvant.

en: Quant. Var.
cs: Kvant. Prom.

en: Question
cs: Otázka

en: Question ##
cs: Otázka ##

en: Question \arabic{theorem}
cs: Otázka \arabic{theorem}

en: Question \thetheorem.
cs: Otázka \thetheorem.

en: Question*
cs: Otázka*

en: Question.
cs: Otázka.

en: Quit %1
cs: Ukončit %1

en: Quotation
cs: Citace

en: Quote
cs: Citát

en: R&ename...
cs: Pře&jmenovat...

en: R&eset
cs: V&ynulovat

en: R&eset Color
cs: V&ynulovat barvu

en: R&eset class options when document class changes
cs: &Obnovit nastavení, když se změní třída dokumentu

en: R&oman:
cs: &Antikva
    (Roman):

en: R/S code
cs: R/S kód

en: Ragged Line Break|R
cs: Konec řádku|K

en: Range
cs: Rozmezí

en: Raster Color Box
cs: Tabulka barevných rámečků

en: Raster image
cs: Rastrový obrázek

en: RasterImage
cs: Rastrový obrázek

en: Re&move
cs: O&dstranit

en: Re&name...
cs: Pře&jmenovat...

en: Re&place All
cs: Na&hraď vše

en: Re&scan
cs: Znov&unačíst

en: Re&set
cs: &Vynulovat

en: Re&vert colors in dark mode
cs: Inve&rze barev v tmavém módu

en: Re-Running Bibliography Processor.
cs: Další běh generátoru bibliografie.

en: Read Error
cs: Chyba čtení

en: Read coordinates from the file (bounding box value in case of PostScript files, graphic dimensions in case of other file types)
cs: Načíst souřadnice ze souboru (ohraničující rámeček pro PostScript, dimenze obrázku pro ostatní formáty)

en: Reading aid (ruby, furigana) for Chinese characters.
cs: Pomocné značky (ruby, furigana) pro čínské znaky.)

en: Reading not UTF-8 encoded file
cs: Načítání souboru v jiném kódování nežli je UTF-8

en: Ready to display
cs: Připraveno k zobrazení

en: Reasoning
cs: Odůvodnění

en: Rebuild the file lists
cs: Znovu sestavit seznam souborů

en: Reconfigure
cs: Rekonfigurovat

en: Reconfigure|R
cs: Rekonfigurovat|R

en: Recursive Include
cs: Rekurzivní zahrnutí

en: Redefine shortcut?
cs: Změnit zkratku?

en: Redefines several insets (Index, Branch, URL) as being Minimalistic.
cs: Předefinovat některé z vložek jako minimalistické (Index, Větev, URL).

en: Redo
cs: Znovu změnu

en: Redo|R
cs: Znovu změnu|n

en: Reference For&mat:
cs: Formát &reference:

en: Reference counter value
cs: Hodnota čítače

en: Reference to Name
cs: Odkaz na jméno

en: References
cs: Reference

en: References:
cs: Reference:

en: Referents
cs: Referenti

en: Reflectbox
cs: Zrcadlení

en: Regexp editor mode
cs: Mód regulárních výrazů

en: Register
cs: Zaregistrovat soubor

en: Register...|R
cs: Zaregistrovat soubor...|Z

en: Regular Expression
cs: Regulární výraz

en: Regular e&xpression
cs: &Regulární výraz

en: Regular expression editor mode
cs: Editace v módu regulárních výrazů

en: Reject All Changes (incl. relatives)|j
cs: Zamítnout všechny změny (i propojených d.)|n

en: Reject All Changes|e
cs: Zamítnout všechny změny|Z

en: Reject Change|R
cs: Odmítnout změnu|m

en: Reject Change|j
cs: Odmítnout změnu|m

en: Reject all changes
cs: Odmítnout všechny změny

en: Reject change inside selection
cs: Zamítnout změnu uvnitř výběru

en: Reject this change
cs: Zamítnout tuto změnu

en: Relation class	\mathrel
cs: Třída relace	\mathrel

en: Relations
cs: Relace

en: Relations (extended)
cs: Relace (rozšířené)

en: Relative and absolute paths are allowed. Relative paths will be expanded with respect to the working directory (WD). For all paths except the "TEXINPUTS prefix" the WD is the directory from which you start LyX, and thus could change for each LyX session. For the "TEXINPUTS prefix" path the WD is the directory containing the document. The path "." (without quotes) is a common example of a relative path and refers to the WD.
cs: Relativní a absolutní cesty jsou povoleny. Relativní cesty budou doplněny vzhledem k pracovnímu adresáři. Pro všechny cesty (krom prefixu "TEXINPUTS") je pracovní adresář adresářem, ze kterého jste spustili LyX a může se tedy měnit pro každou relaci. V případě prefixu "TEXINPUTS" je pracovní adresář adresářem obsahujícím dokument. Cesta "." (bez uvozovek) je běžným příkladem relativní cesty a odkazuje k pracovnímu adresáři.

en: Release Notes
cs: Poznámky k vydání

en: Reload externally changed document?
cs: Znovunačíst externě modifikovaný dokument?

en: Reload saved document?
cs: Znovu načíst dokument?

en: Reloading configuration...
cs: Znovunačtení konfigurace...

en: Reload|R
cs: Znovunačíst|Z

en: Remark
cs: Poznámka

en: Remark ##
cs: Poznámka ##

en: Remark \arabic{theorem}
cs: Poznámka \arabic{theorem}

en: Remark \theremark.
cs: Poznámka \theremark.

en: Remark \thetheorem.
cs: Poznámka \thetheorem.

en: Remark*
cs: Poznámka*

en: Remark.
cs: Poznámka.

en: Remo&ve
cs: &Smazat

en: Remove Last Argument
cs: Vymaž poslední argument

en: Remove Last Argument Spitting Out to the Right
cs: Odstranit vyplivnutí posledního argumentu doprava

en: Remove Optional Argument
cs: Smazat volitelný argument

en: Remove emergency file now?
cs: Smazat nyní soubor s nouzovým uložením?

en: Remove emergency file now?
    (%1$s)
cs: Smazat nyní soubor s nouzovým uložením?
    (%1$s)

en: Remove from document dictionary|r
cs: Smazat ze slovníku dokumnetu|d

en: Remove from personal dictionary|r
cs: Smazat z vlastního slovník|v

en: Remove last argument
cs: Vymaž poslední argument

en: Remove last argument spitting out to the right
cs: Odstranit vyplivnutí posledního argumentu doprava

en: Remove last key from the shortcut sequence
cs: Smazat poslední klávesu ze sekvence

en: Remove optional argument
cs: Smazat volitelný argument

en: Remove the selected branch
cs: Smazat vybranou větev

en: Remove the selected database
cs: Smazat vybrané databáze

en: Remove the selected index
cs: Smazat vybraný rejstřík

en: Rename and save?
cs: Přejmenovat a uložit?

en: Rename document?
cs: Přejmenovat dokument?

en: Rename the selected index
cs: Přejmenovat vybraný rejstřík

en: Rename|R
cs: Přejmenovat|j

en: Renaming failed
cs: Přejmenování se nezdařilo

en: Rep&lace >
cs: Nah&raď >

en: Rep&lace with:
cs: Nahradit čí&m:

en: Repeat this row as footer on every (except the last) page
cs: Opakovat tento řádek jako patičku na všech stranách (krom poslední)

en: Repeat this row as header on every (except the first) page
cs: Opakovat tento řádek jako hlavičku na všech stranách (krom první)

en: Repla&cement:
cs: &Náhrada:

en: Replace &All
cs: Nahraď vš&e

en: Replace &with:
cs: N&ahradit čím:

en: Replace all occurrences
cs: Nahradit všechny výskyty najednou

en: Replace all occurrences at once
cs: Nahradit všechny výskyty najednou

en: Replace all occurrences of the word in the document with current choice
cs: Nahradit všechny výskyty tohoto slova v dokumentu aktuálně vybraným

en: Replace and find next occurrence
cs: Nahradit a přejít na další výskyt

en: Replace and find next occurrence (Enter, backwards: Shift+Enter)
cs: Nahradit a přejít na další výskyt (Enter, nazpět: Shift+Enter)

en: Replace and find previous occurrence
cs: Nahradit a přejít na předchozí výskyt

en: Replace and find previous occurrence (Shift+Enter, forwards: Enter)
cs: Nahradit a přejít na předchozí výskyt (Shift+Enter, dopředu: Enter)

en: Replace the entry with the selection
cs: Zaměň heslo s vybraným

en: Replace with selected word
cs: Nahraď označeným slovem

en: Replace word with current choice
cs: Nahradit slovo aktuálně vybraným

en: Reports
cs: Hlášení

en: Requested bibliography processor not found!
cs: Požadovaný generátor bibliografie nenalezen!

en: Res&tore
cs: &Obnovit

en: Rescan style files
cs: Znovunačíst soubory se stylem

en: Rese&t
cs: Vyn&ulovat

en: Reset
cs: Vynulovat

en: Reset All To &Default
cs: Nastavit vše na &Standardní

en: Reset All To No Chan&ge
cs: Nastavit vše na &Beze změny

en: Reset Formal Defaults|F
cs: Obnov výchozí pro formální|f

en: Reset all colors to their original value
cs: Vrátit všechny barvy do základního stavu

en: Reset all font settings and the language to their defaults
cs: Vynulovat všechna nastavení písma včetně jazyka

en: Reset all font settings to their defaults but keep language settings
cs: Vynulovat všechna nastavení písma krom jazyka

en: Reset branch color to default (standard background)
cs: Vynulovat barvu (standardní pozadí)

en: Reset counter to 0
cs: Vynulovat čítač

en: Reset formal default lines
cs: Obnov formální čáry

en: Reset the selected color to its original value
cs: Vrátit vybranou barvu do základního stavu

en: Reset to Absolute Statistics Count|A
cs: Začít počítat v absolutní hodnotě|a

en: Reset to Default (%1$d%)|R
cs: Nastavit standardní (%1$d%)|s

en: Reset to default (including &language)
cs: Vynulov&at (včetně jazyka)

en: Reset to document default (%1$s, %2$s)|o
cs: Resetovat do standardních nastavení dokumentu (%1$s, %2$s)|o

en: Reset to language default (%1$s)|l
cs: Resetovat do standardního jazyka(%1$s)|j

en: Reset to language default (%1$s, %2$s)|l
cs: Resetovat do standardního jazyka (%1$s, %2$s)|j

en: Reset to the default settings for the document class
cs: Obnovit standardní nastavení třídy dokumentu

en: Reset to the preset default
cs: Vrátit nastavení do základního stavu

en: Reset value of counter %1$s
cs: Vynulování hodnoty čítače %1$s

en: Resets the equation number at section start and prepends the section number to the equation number, as in '(2.1)'.
cs: Začít číslování pro každou sekci nanovo a jako prefix použít číslo sekce, např. (2.1)

en: Resets the figure number at section start and prepends the section number to the figure number, as in 'fig. 2.1'.
cs: Začít číslování pro každou sekci nanovo a jako prefix použít číslo sekce, např. 'fig. 2.1'

en: Resets the table number at section start and prepends the section number to the table number, as in 'Table 2.1'.
cs: Začít číslování pro každou sekci nanovo a jako prefix použít číslo sekce, např. 'Table 2.1'

en: Resetting the user interface style to 'Default' requires a restart of LyX.
cs: Nastavení uživatelského rozhraní vyžaduje restart LyX-u.

en: Resize this to the correct table dimensions
cs: Změň toto pro opravu velikosti tabulky

en: Resizebox
cs: Změna velikosti

en: Respect &OS keyboard language
cs: Použít &jazyk klávesnice operačního systému

en: Rest of Initial
cs: Zbytek iniciálka

en: Rest of initial word or text
cs: Zbytek slova nebo textu iniciálky

en: Restart needed
cs: Restart aplikace

en: Restore &Default
cs: Obno&v standardní

en: Restore A&ll
cs: O&bnovit vše

en: Restore Defaults
cs: Obnov standardní

en: Restore cursor &positions
cs: Obnovit &pozici kurzorů

en: Restore saved counter value
cs: Obnovit uloženou hodnotu čítače

en: Restore to the cursor position when the file was last closed
cs: Obnovit pozici kurzoru v místě, kde byl při posledním zavření souboru

en: Restore value of counter %1$s
cs: Obnovení hodnoty čítače %1$s

en: Restore window layouts and &geometries
cs: Povolit načtení/zápis rozvržení oken a jejich &geometrie

en: Restrict search to math environments only
cs: Hledat pouze v prostředí matematických vzorců

en: Restrict search to whole words only
cs: Hledat pouze celá slova

en: Retrieve from version control?
cs: Obdržet ze správy verzí

en: Return[[Key]]
cs: Return

en: Revert changes
cs: Návrat k poslední verzi v repozitáři

en: Revert the color to the default
cs: Vrátit barvu na standardní

en: Revert to Repository Version|v
cs: Návrat k poslední verzi v repozitáři|N

en: Revert to Saved|R
cs: Vrátit se k původní verzi|r

en: Revert to saved document?
cs: Vrátit se k uloženému dokumentu?

en: Revert to stored version of document?
cs: Návrat k uložené verzi dokumentu?

en: Reverting to the stored version of the document %1$s will lose all current changes.
    
    Do you want to revert to the older version?
cs: Návrat k uložené verzi dokumentu %1$s znamená ztrátu všech současných změn.
    
    Chcete přejít zpět k starší uložené verzi?

en: Review
cs: Revize

en: Review[[Toolbar]]
cs: Revize

en: Revision control error.
cs: Chyba správy verzí.

en: Revision[[Version Control]]
cs: Revize

en: Revisions ba&ck
cs: &Revizí nazpět

en: Ri&ght
cs: Na&pravo

en: Right
cs: Napravo

en: Right &top:
cs: &Pravý horní:

en: Right Address
cs: Adresa napravo

en: Right Footer
cs: Pravá patička

en: Right Footer:
cs: Pravá patička:

en: Right Header
cs: Pravá hlavička

en: Right Header:
cs: Pravá hlavička:

en: Right Line|R
cs: Linka vpravo|r

en: Right overlap	\mathrlap
cs: Rozbít vertikálně napravo	\mathrlap

en: Right-align float contents
cs: Zarovnání obsahu napravo

en: Right-to-left cursor movement:
cs: Pohyb kurzoru zprava doleva:

en: Right|R
cs: Napravo|r

en: Right|h
cs: Napravo|r

en: Rnw (knitr, Japanese)
cs: Rnw (knitr, Japonsky)

en: Ro&tate after scaling
cs: &Otočit až po změně měřítka

en: Roman
cs: Antikva (Roman)

en: Roman	\mathrm
cs: Antikva(Roman)	\mathrm

en: Roman Lowercase
cs: Římská malá

en: Roman Uppercase
cs: Římská velká

en: Romanian
cs: Rumunština

en: Romansh
cs: Rétorománština

en: Roots
cs: Odmocniny

en: Rotate
cs: Otočení

en: Rotate Graphics
cs: Otočení obrázku

en: Rotate cell by 90 degrees or unset rotation
cs: Otoč tuto buňku o 90 stupňů nebo zruš rotaci

en: Rotate side&ways
cs: Z&rotuj na bok

en: Rotate table by 90 degrees or unset rotation
cs: Otoč tabulku o 90 stupňů nebo zruš rotaci

en: Rotate the table by 90 degrees
cs: Otoč tabulku o 90 stupňů

en: Rotate this cell by 90 degrees
cs: Otoč tuto buňku o 90 stupňů

en: Rotatebox
cs: Otočení

en: Rotation angle in degrees (counterclockwise)
cs: Úhel otočení (proti směru hodin)

en: Rotation origin; syntax: 'origin=lt' (for top left corner)
cs: Střed otáčení; syntax: 'origin=lt' (levý horní roh)

en: Row movement not supported with multi-rows.
cs: Přesun řádků není podporován s víceslopucovými buňkami.

en: Row setting
cs: Nastavení řádku

en: Row settings
cs: Nastavení řádku

en: RowPainter profiling
cs: Profilování RowPainter-u

en: Rows & Columns|
cs: Řádky & sloupce|k

en: Rows & Columns|C
cs: Řádky & sloupce|y

en: Ruby Text|R
cs: Ruby text|R

en: Running Bibliography Processor.
cs: Spouštím generátor bibliografie.

en: Running Index Processor.
cs: Spouštím generátor rejstříku.

en: Running LaTeX...
cs: Spouštím LaTeX...

en: Running Nomenclature Processor.
cs: Spouštím generátor nomenklatory.

en: Running chktex...
cs: Spouštím chktex...

en: Running configure...
cs: Spouštění konfigurace...

en: Running out of delimiters
cs: Vyčerpány oddělovače

en: Runs the LaTeX backend with the -shell-escape option (Warning: use only when really necessary)
cs: Spoustí LaTeX s přepínačem -shell-escape (Pozor: použijte jen když nezbytně nutné)

en: Russian
cs: Ruština

en: Russian (Petrine orthography)
cs: Ruština (Petrská ortografie)

en: S&cale (%):
cs: Měřítk&o (%):

en: S&econdary:
cs: &Sekundární:

en: S&elected
cs: &Vybrané

en: S&elected:
cs: &Vybrané:

en: S&hape:
cs: Ře&z:

en: S&hort name:
cs: &Zkratka:

en: S&horten author list[[Possible substitute to All aut&hors]]
cs: Zk&rátit list autorů

en: S&kip
cs: Př&eskočit

en: S&mall:
cs: Malé:

en: S&maller:
cs: Menší:

en: S&mallest:
cs: Nejmenší:

en: S&pace as symbol
cs: M&ezera jako symbol

en: S&pellcheck continuously
cs: &Nepřetžitá kontrola pravopisu

en: S&tep:
cs: &Krok:

en: S&trikethrough:
cs: Př&eškrtnutí:

en: S&uggestions:
cs: Návrh&y:

en: S&wap && Reverse
cs: &Prohodit && obrátit

en: S&ynchronize Dialog
cs: S&ynchronizovat s výstupem

en: S&ynchronize with output
cs: S&ynchronizovat s výstupem

en: S/R expr
cs: S/R výraz

en: S/R expression
cs: S/R výraz

en: SDRS
cs: VRDS

en: SECURITY WARNING!
cs: BEZPEČNOSTNÍ UPOZORNĚNÍ

en: SIGFPE signal caught!
    Bye.
cs: Zachycen signál SIGPE!
    Sbohem.

en: SIGHUP signal caught!
    Bye.
cs: Zachycen signál SIGHUP!
    Sbohem.

en: SIGSEGV signal caught!
    Sorry, you have found a bug in LyX, hope you have not lost any data.
    Please read the bug-reporting instructions in 'Help->Introduction' and send us a bug report, if necessary. Thanks!
    Bye.
cs: Zachycen signál SIGSEGV!
    Omlouváme se, našli jste chybu v LyX-u.
    Zvažte případné nahlášení chyby na našem webu nebo do mailing listu, díky.

en: SVG (compressed)
cs: SVG (komprimovaný)

en: SVN File Locking
cs: Zamykání souboru (SVN)

en: Sans Seri&f:
cs: &Bezpatkové
    (Sans Serif):

en: Sans Serif
cs: Bezpatkové (Sans Serif)

en: Sans serif	\mathsf
cs: Bezpatkové(Sans serif)	\mathsf

en: Sanskrit
cs: Sanskrt

en: Save &transient properties
cs: &Ukládat proměnlivá nastavení

en: Save All|l
cs: Uložit vše|i

en: Save As Template...
cs: Uložit jako šablonu...

en: Save As...|A
cs: Uložit jako|j

en: Save Bookmark 1|S
cs: Nastav 1.záložku|N

en: Save Bookmark 2
cs: Nastav 2.záložku|a

en: Save Bookmark 3
cs: Nastav 3.záložku|s

en: Save Bookmark 4
cs: Nastav 4.záložku|t

en: Save Bookmark 5
cs: Nastav 5.záložku|v

en: Save all parameters in the LyX file, including ones that are frequently switched or that are specific to the user (such as the output of the tracked changes, or the document directory path). Disabling this option plays nicer in collaborative settings and with version control systems.
cs: Uložit i nastavení, která se často mění a jsou specifická pro konkrétního uživatele (sledování změn, cesta k dokumentu, rozbalení vložek). Vypnutí této volby je vhodné pro výměnu mezi uživateli a při použití správy verzí.

en: Save as Document Defaults
cs: Uložit jako standardní nastavení dokumentu

en: Save bookmark
cs: Nastav záložku

en: Save changed document?
cs: Uložit změněný soubor?

en: Save current counter value
cs: Uložit aktuální hodnotu čítače

en: Save document
cs: Uložit dokument

en: Save document?
cs: Uložit dokument?

en: Save failed! Document is lost.
cs: Uložení se nepovedlo! Dokument je ztracen.

en: Save failed! Trying again...
cs: Uložení se nepovedlo! Nový pokus...

en: Save failed! Trying yet again...
cs: Uložení se nepovedlo! Další pokus...

en: Save new document?
cs: Uložit nový dokument?

en: Save settings as defaults for new documents
cs: Ulož jako standardní nastavení pro nové dokumenty

en: Save the &document directory path
cs: Ukládat &cestu k dokumentu

en: Save value of counter %1$s
cs: Uložení hodnoty čítače %1$s

en: Saved to %1$s. Phew.
cs: Úspěšně uloženo do %1$s.

en: Save|S
cs: Uložit|U

en: Saving all documents...
cs: Ukládají se všechny dokumenty...

en: Saving document %1$s...
cs: Ukládá se %1$s...

en: Sc&ale (%):
cs: &Měřítko (%):

en: Sca&le on Screen (%):
cs: Měřítko na o&brazovce (%):

en: Sca&le on screen (%):
cs: Měřítko na o&brazovce (%):

en: Scale
cs: Měřítko

en: Scale image to maximum size not exceeding width and height
cs: Změnit měřítko obrázku na maximální velikost (nepřesahuje výšku a šířku)

en: Scale the Sans Serif font to match the base font's dimensions
cs: Změnit měřítko bezpatkového fontu tak, aby odpovídal rozměru základního fontu

en: Scale the Typewriter font to match the base font's dimensions
cs: Změnit měřítko strojopisného fontu tak, aby odpovídal rozměru základního fontu

en: Scale the preview size to suit.
cs: Nastavte měřítko pro náhled.

en: Scale%
cs: Měřítko%

en: Scalebox
cs: Škálování

en: Scaling etc...
cs: Úprava měřítka etc...

en: Scaling factor for images used for math output.
cs: Měřítko pro zvětšení obrázků použitých pro výstup vzorců

en: Scan for new databases and styles
cs: Nalézt nové databáze a styly

en: Scheme
cs: Schéma

en: Scope
cs: Rozsah

en: Scottish
cs: Skotština

en: Screen Fonts
cs: Fonty na obrazovce

en: Script (small) style	\scriptstyle
cs: Malý (script)	\scriptstyle

en: Scripts
cs: Scénáře

en: Scriptscript (smaller) style	\scriptscriptstyle
cs: Menší (scriptscript)	\scriptscriptstyle

en: Scroll &below end of document
cs: Posuvníkem za k&onec dokumentu

en: Scroll Wheel Zoom
cs: Lupa pomocí kolečka myši

en: Scrolling debugging
cs: Ladění posouvání textu

en: Sear&ch
cs: Vy&hledávat

en: Search
cs: Hledat

en: Search &backwards
cs: Hledat na&zpět

en: Search &drive for cited files
cs: H&ledat obsah citací na disku

en: Search and Replace
cs: Najít a zaměnit

en: Search as yo&u type
cs: Vyhledávat &při zadávání

en: Search as you &type
cs: Vyhledávat při &zadávání

en: Search as you type
cs: Vyhledávat při zadávání

en: Search error
cs: Chyba vyhledávání

en: Search fo&r:
cs: Vy&hledat:

en: Search onl&y in maths
cs: &Hledat pouze ve vzorcích

en: Search only in selection
cs: Hledat pouze ve vybraném textu

en: Search outside selection?
cs: Hledat mimo výběr?

en: Search reached beginning of document, continuing from end.
cs: Byl dosažen začátek dokumentu, pokračování od konce

en: Search reached end of document, continuing from beginning.
cs: Byl dosažen konec dokumentu, pokračování od začátku.

en: Search string is empty
cs: Hledaný řetězec je prázdný

en: Search string not found!
cs: Hledaný řetězec nenalezen.

en: Second Language Short Title
cs: Krátký titulek druhotného jazyka

en: Section
cs: Sekce

en: Section ##
cs: Sekce ##

en: Section Boxes
cs: Rámečky sekcí

en: Section*
cs: Sekce*

en: Sectioning markup
cs: Značky sekcí

en: Security
cs: Bezpečnost

en: Security Warning
cs: Bezpečnostní upozornění

en: See
cs: Viz

en: See also
cs: Viz též

en: See also|a
cs: Viz též|i

en: See chessboard manual for a comprehensive list of keys and values
cs: Pro úplný seznam klíčů a hodnot viz manuál balíčku chessboard.

en: See xskak manual for a comprehensive list of keys and values
cs: Pro úplný seznam klíčů a hodnot viz manuál balíčku xskak

en: See xskak manual for possible options
cs: Možnosti voleb jsou uvedeny v manuálu balíčku xskak

en: See|e
cs: Viz|V

en: Sele&cted Label:
cs: &Vybraná značka:

en: Sele&cted:
cs: &Vybrané:

en: Sele&ction:
cs: &Výběr:

en: Select %1$s file to import
cs: Vybrat soubor %1$s k importu

en: Select All
cs: Vybrat vše

en: Select LyX document to insert
cs: Vybrat dokument LyX-u ke vložení

en: Select Section|S
cs: Vybrat sekce|e

en: Select Unicode (utf8) encoding.
cs: Vybrat kódování Unicode (utf8).

en: Select Unicode encoding variant.
cs: Vybrat variantu Unicode kódování.

en: Select Whole Inset
cs: Vyber celou vložku

en: Select a BibTeX database to add
cs: Vybrat databázi BibTeX-u k přidání

en: Select a BibTeX style
cs: Vybrat styl BibTeX-u

en: Select a backups directory
cs: Vybrat adresář na zálohy

en: Select a custom, document-wide encoding.
cs: Vybrat vlastní kódování pro celý dokument.

en: Select a document directory
cs: Vybrat adresář pro dokumenty

en: Select a document templates directory
cs: Vybrat adresář se šablonami dokumentů

en: Select a file
cs: Vybrat soubor

en: Select a fill pattern style for HFills
cs: Nastavte vzorek výplně pro HFill

en: Select a label from the list above or enter a label manually
cs: Vyberte značku ze seznamu nebo značku napište

en: Select a processor
cs: Vybrat generátor

en: Select a style file from your local directory
cs: Vybrat soubor stylu z lokálního adresáře

en: Select a temporary directory
cs: Vybrat pomocný adresář

en: Select an existing group for the current graphics.
cs: Zvolit existující skupinu pro tento obrázek.

en: Select an image file
cs: Vyber soubor s obrázkem

en: Select counter to modify
cs: Vybrat čítač k nastavení

en: Select custom encoding.
cs: Vybrat vlastní kódování.

en: Select de&fault master document
cs: Nastavit &implicitně hlavní dokument

en: Select directory for example files
cs: Vybrat adresář s příklady

en: Select document
cs: Vybrat dokument

en: Select document to include
cs: Vybrat dokument k zahrnutí

en: Select documents to open
cs: Vybrat dokumenty k otevření

en: Select encoding of the generated LaTeX source (LaTeX input encoding).
cs: Nastavit kódování generovaného LaTeX-ového výstupu (vstupní kódování LaTeX-u).

en: Select example file
cs: Vybrat soubor s příkladem

en: Select external file
cs: Vybrat externí soubor

en: Select file to insert
cs: Vyber soubor pro vložení

en: Select for tables that span multiple pages
cs: Použít pro tabulky rozsahem na více stran

en: Select graphics file
cs: Vybrat soubor s obrázkem

en: Select how LyX will display any graphics.
cs: Nastavení způsobu zobrazení obrázků v LyX-u.

en: Select if a language switching command is needed at the beginning of the document.
cs: Vyberte v případě, že je třeba používat příkaz pro změnu jazyka na začátku dokumentu.

en: Select if a language switching command is needed at the end of the document.
cs: Vyberte v případě, že je třeba používat příkaz pro změnu jazyka na konci dokumentu.

en: Select if the current document is included to a master file
cs: Vyberte v případě, že je současný dokument vkládán do hlavního dokumentu.

en: Select master document
cs: Vybrat hlavní dokument

en: Select template file
cs: Vybrat soubor se šablonou

en: Select the Sans Serif (grotesque) typeface. To filter the list of fonts, just start typing while the list is expanded.
cs: Vybrat druh bezpatkového písma. Pro vyfiltrování ze seznamu fontů, stačí začít psát jméno fontu po zobrazení seznamu.

en: Select the action to perform on selected counter
cs: Vybrat akci pro zvolený čítač

en: Select the debug messages that should be displayed
cs: Nastavit ladící výpisy, které mají být zobrazeny

en: Select the default family for the document
cs: Nastavit standardní rodinu písma pro dokument

en: Select the default length unit for LyX dialogs
cs: Nastavit standardní jednotku délky pro dialogy LyX-u

en: Select the default quotation marks style
cs: Nastavit standardní styl uvozovek

en: Select the dialect of the programming language, if available
cs: Vybrat dialekt programovacího jazyka

en: Select the document from which the settings should be taken
cs: Zvolit dokument, ze kterého převzít nastavení

en: Select the entry types on which the filter applies
cs: Vybrat pole, na která je filtr aplikován

en: Select the fields on which the filter applies
cs: Vybrat pole, která projdou filtrem

en: Select the file that should be opened:
cs: Vyberte soubor, který má být otevřen:

en: Select the index that shall be printed at this place of the document.
cs: Nastavit rejstřík, který má být vytištěn na tomto místě dokumentu.

en: Select the index this entry should be listed in.
cs: Zvolit rejstřík ve kterém má být tato položka vypsána.

en: Select the language of the user interface (menus, dialogs, etc.)
cs: Zvolit jazyk uživatelského rozhraní (menu, dialogy, ...)

en: Select the math typeface
cs: Zvolit matematický font

en: Select the output format
cs: Vybrat výstupní formát

en: Select the programming language
cs: Vybrat programovací jazyk

en: Select the roman (serif) typeface. To filter the list of fonts, just start typing while the list is expanded.
cs: Vybrat druh antikvy. Pro vyfiltrování ze seznamu fontů, stačí začít psát jméno fontu po zobrazení seznamu.

en: Select the type of information to be output. Then specify the requested information below.
cs: Nejprve zvolte typ informace a poté konkrétní obsah ve výběru níže.

en: Select the typewriter (monospaced) typeface. To filter the list of fonts, just start typing while the list is expanded.
cs: Vybrat druh strojopisného písma. Pro vyfiltrování ze seznamu fontů, stačí začít psát jméno fontu po zobrazení seznamu.

en: Select this if you want to split your bibliography into sections
cs: Vyberte tuto možnost, pokud chcete rozdělit bibliografii do sekcí

en: Select this to display all available characters at once
cs: Zaškrtněte pro zobrazení všech symbolů najednou

en: Select to check whether the lastfiles still exist.
cs: Kontrolovat existenci naposledy otevřených souborů.

en: Select to control the highlighting of words with a language foreign to that of the document.
cs: Zvolte pro kontrolu zvýraznění slov napsaných jazykem odlišným od standardního jazyka dokumentu.

en: Select to display the completion popup in math mode.
cs: Zvolit pro zobrazení vyskakovacího menu uvnitř mat. vzorců

en: Select to display the completion popup in text mode.
cs: Zvolit pro zobrazení vyskakovacího menu v textovém režimu

en: Select to display the inline completion in math mode.
cs: Zvolit pro zobrazení řádkového doplnění v matematickém módu.

en: Select to display the inline completion in text mode.
cs: Zvolit pro zobrazení řádkového doplnění v textovém módu.

en: Select to have visual bidi cursor movement, unselect for logical movement.
cs: Vyberte pro visuální/logický pohyb kurzoru v dvojsměrném módu (bidi)

en: Select to use the current keyboard language, as set from the operating system, as default input language.
cs: Použít současný jazyk klávesnice operačního systému jako vstupní jazyk v dokumentu

en: Select whether LyX should output Windows or Cygwin style paths to LaTeX files. Change the default only if the TeX engine was not correctly detected at configure time. Warning: Your changes here will not be saved.
cs: Zvolte, zda-li má LyX na výstupu používat styl Windows/Cygwin pro cesty k LaTeX-ovým souborům.
    Změňte standardní nastavení pouze v případě, že TeX nebyl koretkně detekován při konfiguraci.
    Pozor: vaše změny zde nebudou uloženy.

en: Select which (LaTeX) language package documents should use by default
cs: Vybrat jazykový balíček LaTeX-u, který má být standardně používán v dokumentech

en: Select which language package LyX should use
cs: Vybrat jazykový balíček, který má LyX používat

en: Select your branch
cs: Vyber svoji větev

en: Selected &Citations:
cs: &Vybrané citace:

en: Selected classes or styles
cs: Vybrané třídy nebo styly

en: Selecting an error will show the error message in the panel below and the cursor will jump to the location in the document where the error occurred.
cs: Volba chyby zobrazí celou chybovou hlášku ve spodním panelu, kurzor v dokumentu bude nastaven na místo, kde chyba nastala.

en: Selection copy/paste mechanism
cs: Mechanismus kopírovaní a vkládání z/do schránky

en: Selection onl&y
cs: Vý&běr

en: Selection size should match clipboard content.
cs: Velikost výběru by měla odpovídat obsahu schránky.

en: Selection, Join Lines|i
cs: Výběr, spojit řádky|o

en: Selection|S
cs: Výběr|V

en: Semantic Markup
cs: Sémantický styl

en: Semantic emphasizing (italic by default, but can be adapted)
cs: Sémantické zdůraznění (standardně kurzíva, ale lze upravit)

en: Semantic markup of nouns (small caps by default, but can be adapted)
cs: Sémantický styl jmen (standardně kapitálky, ale lze upravit)

en: Send exported file to &command:
cs: &Výstupní soubor zpracovat příkazem:

en: Senseless
cs: Nesmyslné

en: Senseless with this layout!
cs: Nesmyslné v tomto rozvržení !

en: Senseless!!!
cs: Nesmyslné!

en: Sent. DRS
cs: Vět. RDS

en: Sentence
cs: Věta

en: Sentence Comment
cs: Komentář věty

en: Separated %1$s Above
cs: Odděleně nahoru: %1$s

en: Separated %1$s Below
cs: Odděleně dolů: %1$s

en: Separated Outer %1$s Below
cs: Oddělený vnější dolů: %1$s

en: Separation value
cs: Hodnota oddělení

en: Serbian
cs: Srbština

en: Serbian (Latin)
cs: Srbština (latinka)

en: Serial Letter 1
cs: Dopis 1

en: Serial Letter 2
cs: Dopis 2

en: Serial Letter 3
cs: Dopis 3

en: Session Handling
cs: Nastavení relace

en: Set
cs: Nastaveno

en: Set &height:
cs: &Výška:

en: Set &width:
cs: Šíř&ka:

en: Set Borders
cs: Nastav Okraje

en: Set Chessboard Style
cs: Nastavit styl šachovnice

en: Set a page break on the current row
cs: Nastav zalomení stránky na aktuálním řádku

en: Set all borders of the current (selected) cell(s)
cs: Nastav všechny okraje aktuálně vybrané buňky (buněk)

en: Set borders of the current (selected) cell(s)
cs: Nastav okraje aktuálně označených buněk

en: Set class options to default on class change
cs: Zvolit standardní nastavení při změně třídy

en: Set counter to ...
cs: Nastavit čítač na...

en: Set display mode
cs: Nastavit celořádkový mód

en: Set document language e&xplicitly
cs: Nastavit jazyk dokumnetu e&xplicitně

en: Set languages &globally
cs: Nastavit jazyky &globálně

en: Set max. &height:
cs: Max. &výška:

en: Set max. &width:
cs: Max. šíř&ka:

en: Set multi-column
cs: Nastavit vícesloupovou

en: Set multi-row
cs: Nastavit víceřádkovou

en: Set the path to the Hunspell dictionaries
cs: Nastavit cesta ke slovníkům pro Hunspell

en: Set the path to the thesaurus dictionaries
cs: Nastavit cestu ke slovníkům tezauru

en: Set value of counter %1$s to %2$s
cs: Čítač %1$s nastaven na %2$s

en: Set-color "%1$s" failed - color is undefined or may not be redefined
cs: Set-color "%1$s" selhalo - barva je nedefinována nebo nelze předefinovat

en: SetBoardStoreStyle
cs: NastavStylŠachovnice

en: SetChessBoard
cs: Nastavšachovnici

en: Sets all footnotes as endnotes. This uses the endnotes package, which has some limitations but works with older LaTeX distributions as well. You will need to add an endnotes list (Insert > List/Contents/References > Endnotes) where you want the endnotes to appear.
cs: Přenastaví všechny poznámky pod čarou na poznámky koncové. Používá balíček endnotes, který má určité limitace, ale funguje i se staršímy distribucemi LaTeX-u. Budete muset přidat seznam poznámek na místo, kde se mají koncové poznámky objevit (Vložit > Seznamy > Koncové poznámky).

en: Sets all footnotes as endnotes. This uses the enotez package which is more powerful and customizable than then endnotes package (module 'Footnotes as Endnotes (Basic)'), but requires a fairly modern LaTeX distribution (with LaTeX3).You will need to add an endnotes list (Insert > List/Contents/References > Endnotes) where you want the endnotes to appear.
cs: Přenastaví všechny poznámky pod čarou na poznámky koncové. Používá balíček enotez, který je více přizpůsobitelný a účinný nežli balíček endnotes (viz. modul Poznámky pod čarou coby koncové (základní)), ale vyžaduje moderní LaTeX-ovou distribuci (obsahující LaTeX3). Budete muset přidat seznam poznámek na místo, kde se mají koncové poznámky objevit (Vložit > Seznamy > Koncové poznámky).

en: Sets encoding expected by Pygments
cs: Nastavení kódování očekávané balíčkem Pygments

en: Sets height of graphic. Leave unchecked to set automatically.
cs: Nastavit výšku obrázku. Ponechte nezaškrtnuté pro automatické nastavení.

en: Sets width of graphic. Leave unchecked to set automatically.
cs: Nastavit šířku obrázku. Ponechte nezaškrtnuté pro automatické nastavení.

en: Settin&gs
cs: &Nastavení

en: Settings
cs: Nastavení

en: Settings...|S
cs: Nastavení...|N

en: Settings...|e
cs: Nastavení...|N

en: Shaded Background|B
cs: Pozadí s odstínem|P

en: Shaded background
cs: Pozadí s odstínem

en: Shaded boxes:
cs: Stínované rámečky:

en: Shape specification
cs: Volba tvaru

en: ShapedParagraphs
cs: TvarovanéOdstavce

en: Shavian
cs: Shawovské

en: Sheet music typeset by GNU LilyPond,
    converted to .pdf or .eps for inclusion
    Using .eps requires at least lilypond 2.6
    Using .pdf requires at least lilypond 2.9
cs: Sazba hudebních not pomocí programu GNU LilyPond.
    Lze zahrnout po zkonvertování do .pdf nebo .eps
    Použití .eps vyžaduje alespoň lilypond 2.6
    Použití .pdf vyžaduje alespoň lilypond 2.9

en: Shift+Enter search backwards directly
cs: Shift+Enter pro hledání nazpět

en: Sho&w in LyX
cs: &Zobrazit v LyX-u

en: Sho&w in export menu
cs: Zobrazit v menu &Export

en: Sho&w popup without delay for non-unique completions
cs: Při neje&dnoznačnosti zobrazit vyskakovací menu bez prodlevy

en: Sho&w:
cs: Zobrazit:

en: Short Author|S
cs: Klávesové zkratky|z

en: Short Title
cs: Krátký titulek|i

en: Short Title (Header)
cs: Krátký titulek (Hlavička)

en: Short Title (TOC)|S
cs: Krátký titulek (Obsah)|h

en: Short Title|S
cs: Krátký titulek

en: Short title for the main(document) language
cs: Krátký titulek hlavního jazyka

en: Short title for the second language
cs: Krátký titulek druhotného jazyka

en: Short&cut:
cs: &Zkratka:

en: Shortc&ut:
cs: &Zkratka:

en: Shortcut
cs: Zkratka

en: Shortcut `%1$s' is already a prefix for other commands.
    Are you sure you want to unbind these commands and bind it to %2$s?
cs: Zkratka `%1$s' je již prefixem jiného příkazu.
    Opravdu chcete toto přiřazení změnit na %2$s?

en: Shortcut `%1$s' is already bound to %2$s.
    Are you sure you want to unbind the current shortcut and bind it to %3$s?
cs: Zkratka `%1$s' je již použita pro %2$s.
    Opravdu chcete toto přiřazení změnit na %3$s?

en: Shortcuts
cs: Klávesové zkratky

en: Shortcuts|S
cs: Klávesové zkratky|z

en: Should be composed of one or more of %1$s.
cs: Mělo by být složeno jedním či více z %1$s.

en: Show &path
cs: Zobraz &cestu

en: Show Changes in Output|S
cs: Zobrazit změny ve výstupu|v

en: Show ERT button only
cs: Zobrazit pouze tlačítko ERT

en: Show ERT contents
cs: Zobrazit obsah ERT

en: Show File
cs: Zobraz soubor

en: Show History...|H
cs: Zobrazit historii...|h

en: Show LaTeX preview
cs: Zobraz náhled pomocí LaTeXu

en: Show Label|L
cs: Zobraz návěští|n

en: Show Math Toolbar
cs: Zobrazit matematický panel nástrojů

en: Show Math-Panels Toolbar
cs: Zobrazit matematický panel nástrojů

en: Show Output &Anyway
cs: &Zobrazit výstup i tak

en: Show Table Toolbar
cs: Zobrazit panel nástrojů pro tabulku

en: Show a small box around a Math Macro with the macro name when the cursor is inside.
cs: Zobrazit malý rámeček kolem mat. makra společně se jménem makra v případě, že je kurzor uvnitř.

en: Show a small triangle on the cursor if a completion is available in text mode.
cs: Zobrazit v textovém módu malý trojúhelník za kurzorem pokud je doplnění možné.

en: Show a small triangle on the cursor to indicate that a completion is available.
cs: Zobrazit malý trojúhelník za kurzorem pokud je doplnění možné.

en: Show changes in output
cs: Zobrazit změny ve výstupu

en: Show contents of marked file. Only possible when files are shown with path
cs: Zobrazit označený soubor. Možné jen tehdy, jsou-li soubory zobrazeny s cestou

en: Show ke&y-bindings containing:
cs: &Zobrazit zkratky obsahující:

en: Show math panels
cs: Zobrazit mat. panely

en: Show math toolbar
cs: Zobrazit matematický panel nástrojů

en: Show replace and option widgets
cs: Zobrazit nahrazení a další možnosti

en: Show review toolbar
cs: Zobrazit panel nástrojů pro revize

en: Show table toolbar
cs: Zobrazit panel nástrojů pro tabulku

en: Show the completion popup without delay after non-unique completion attempt.
cs: Při nejednoznačnosti zobrazit vyskakovací menu bez prodlevy.

en: Show the grey inline completion behind the cursor in math mode after the delay.
cs: Zobrazovat doplnění za kurzorem na dané řádce po prodlevě

en: Show the grey inline completion behind the cursor in text mode after the delay.
cs: Zobrazovat doplnění za kurzorem na dané řádce po prodlevě

en: Show the popup after the set delay in text mode.
cs: Zobraz vyskakovací menu po prodlevě

en: Show the popup in math mode after the delay.
cs: Zobraz vyskakovací menu po prodlevě

en: Show the source as the master document gets it
cs: Zobrazit zdrojový kód z perspektivty hlavního dokumentu

en: Show undefined branches used in this document.
cs: Zobrazit nedefinované větve použité v tomto dokumentu.

en: Shows a typeset preview of things such as math
cs: Zobrazovat náhled na vysázený text typu matematiky apod.

en: Si&ze and Rotation
cs: &Velikost a rotace

en: Si&ze:
cs: Ve&likost:

en: Side where formulas are numbered
cs: Strana pro číslování vzorce

en: Sign off from group '%1$s'
cs: Odloučit od skupiny '%1$s'

en: Simple
cs: Jenoduchý

en: Simple CV
cs: Jednoduché CV

en: Simple Frame, Page Breaks|P
cs: Jednoduchý rám, více stran|v

en: Simple Frame|F
cs: Jednoduchý rám|J

en: Simple Grid
cs: Jednoduchá mřížka

en: Simple rectangular frame
cs: Jednoduchý pravoúhlý rám

en: Single
cs: Jedna

en: Single Page (No Page Range)|P
cs: Jednotlivá stránka (bez rozsahu)|r

en: Single[[strikethrough]]
cs: Jednoduché

en: Single[[underlining]]
cs: Jednoduché

en: Size of the indentation
cs: Velikost indentace

en: Size of the vertical space
cs: Velikost vertikální mezery

en: Size value
cs: Hodnota velikosti

en: Size: %1$s
cs: Velikost: %1$s

en: Sketchy preview of the selected citation
cs: Skicovitý náhled vybrané citace

en: Skip A&ll
cs: Přeskočit &vše

en: Skip this match and go to next misspelling
cs: Přeskočit tento výskyt a přejít na další

en: Skip trailing non-word characters
cs: Přeskakovat speciální znaky

en: Skips all occurrences of this word within the current session.
cs: Přeskočit všechny výskyty tohoto slova v rámci současného běhu aplikace.

en: Slanted
cs: Skloněný (slanted)

en: Slovak
cs: Slovenština

en: Slovene
cs: Slovinština

en: Small
cs: Malé

en: Small Caps
cs: Kapitálky

en: Small Form Variants
cs: Varianty malých forem

en: Small Skip
cs: Malá mezera (Small Skip)

en: Small Skip|S
cs: Malá mezera (SmallSkip)|M

en: Small skip
cs: Malá mezera

en: Small-sized Icons
cs: Malé ikony

en: Smallcaps
cs: Kapitálky

en: Smaller
cs: Menší

en: Smallest
cs: Nejmenší

en: Smash	\smash
cs: Rozbít vertikálně	\smash

en: So&rt:
cs: &Třídit:

en: Software exception Detected
cs: Detekována softwarová vyjímka

en: Sol
cs: Řeš

en: Solution
cs: Řešení

en: Solution ##
cs: Řešení ##

en: Solution \arabic{theorem}
cs: Řešení \arabic{theorem}

en: Solution \thesolution.
cs: Řešení \thesolution.

en: Solution \thetheorem.
cs: Řešení \thetheorem.

en: Solution*
cs: Řešení*

en: Solution.
cs: Řešení.

en: Some changes in the dialog were not yet applied.
    If you do not apply now, they will be lost after this action.
cs: Některé změny v dialogovém okně nebyly zatím uplatněny.
    Pokud tak neučiníte nyní, budou ztraceny po této akci.

en: Some changes in the document were not yet applied.
    Do you want to apply them before closing or dismiss the changes?
cs: Některé změny v dokumentu nebyly zatím uplatněny.
    Přejete si je použít anebo zrušit před zavřením?

en: Some changes in the previous document were not yet applied.
    Do you want to switch back in order to apply them or dismiss the changes?
cs: Některé změny v předchozím dokumentu nebyly zatím uplatněny.
    Přejete si přepnout zpět pro jejich potvrzení anebo je zamítnout?

en: Some characters of your document are not representable in specific verbatim contexts.
    Changing the document encoding to utf8 could help.
cs: Některé znaky vašeho dokumentu nejsou reprezentovatelné ve specifickémkontextu.
    Mohla by pomoci změna kódování dokumentu na utf8.

en: Some characters of your document are probably not representable in the chosen encoding.
    Changing the document encoding to utf8 could help.
cs: Některé znaky vašeho dokumentu pravděpodobně nejsou reprezentovatelné ve zvoleném kódování.
    Mohla by pomoci změna kódování dokumentu na utf8.

en: Some problem occurred while running the command:
    '%1$s'.
cs: Nastala chyba při spuštění příkazu:
    '%1$s'.

en: Sort
cs: Třídit

en: Sort &as:
cs: &Třídit jako:

en: Sort &environments alphabetically
cs: Třídit nabídku prostředí v &abecedním pořádku

en: Sort as
cs: Třídit jako

en: Sorting of the list of available labels
cs: Třídit seznam dostupných značek

en: Sorting:
cs: Třídění:

en: Sortkey|k
cs: Klíč k třídění|k

en: Source
cs: Zdroj

en: South European (ISO 8859-3)
cs: Jihoevropské j. (ISO 8859-3)

en: South-Eastern European (ISO 8859-16)
cs: Jiho-východoevropské j. (ISO 8859-16)

en: Space Before Page Break
cs: Mezera před zlomem stránky

en: Space i&n string as symbol
cs: &Mezera v řetězci jako symbol

en: Spaceletters
cs: Prostrkávání

en: Spacing
cs: Mezera

en: Spacing Modifier Letters
cs: Akcenty a modifikátory

en: Spacing type
cs: Typ mezery

en: Spacings
cs: Mezery

en: Spanish
cs: Španělština

en: Spanish (Mexico)
cs: Španělština (Mexiko)

en: Special Character|p
cs: Speciální znak|z

en: SpecialSection*
cs: SpecialSection

en: Specials
cs: Specializované

en: Specific BibTeX command and options for pLaTeX (Japanese)
cs: Vlastní příkaz pro BibTeX a nastavení pro PLaTeX (Japonština)

en: Specific Manuals|p
cs: Specializované manuály|S

en: Specific index command and options for pLaTeX (Japanese)
cs: Vlastní příkaz pro rejstřík a volby pro pLaTeX (Japonština)

en: Specification of the default output formats when using specific LaTeX variants
cs: Nastavení standardního výstupního formátu při použití specifických variant LaTeX-u

en: Specification of the shape
cs: Volba tvaru

en: Specifies the vertical alignment of this cell in relation to the baseline of the row.
cs: Udává vertikální zarovnání této buňky vzhledem k základní lince řádku.

en: Specify additional chars that can be part of a word.
cs: Určení dodatečných znaků, které mohou být součástí slova.

en: Specify an alternate language. The default is to use the language of the document.
cs: Nastavit alternativní jazyk. Standardně se používá jazyk dokumentu.

en: Specify here how the arrow keys behave within scripts with right-to-left direction
cs: Určí jak se má pohybovat kurzor ve skriptech píšících zleva-doprava

en: Specify placement (htbp) for floating listings
cs: Určit umístění (htpb) pro plovoucí výpisy

en: Specify the default output format (for view/update)
cs: Nastavit standardní výstupní formát (pro prohlížení a aktualizaci výstupu)

en: Specify the font encoding (e.g., T1).
cs: Určit kódování fontu (např. T1).

en: Specify the link target
cs: Nastavit cíl odkazu

en: Specify the modified version of the document here (comparison target)
cs: Modifikovaná verze dokumentu (cíl srovnání)

en: Specify the original version of the document here (comparison source)
cs: Originální verze dokumentu (zdroj srovnání)

en: Specify the paper command to DVI viewer (leave empty or use "-paper")
cs: Určete volbu nastavující papír v prohlížeči DVI(nechte prázdné nebo použijte "-paper").

en: Specify those directories which should be prepended to the PATH environment variable.
    Use the OS native format.
cs: Určete adresáře, které by měly být přidány do proměnné prostředí PATH před ostatní adresáře.
    Použijte formát vlastní danému operačnímu systému.

en: Specify those directories which should be prepended to the PATH environment variable. Use the OS native format.
cs: Určete adresáře, které by měly být přidány do proměnné prostředí PATH před ostatní adresáře.
    Použijte formát vlastní danému operačnímu systému.

en: Specify those directories which should be prepended to the TEXINPUTS environment variable.
    A '.' represents the current document directory. Use the OS native format.
cs: Určete adresáře, které by měly být přidány do proměnné prostředí PATH před ostatní adresáře.
    '.' reprezentuje aktuální adresář. Použijte formát vlastní danému operačnímu systému.

en: Specify those directories which should be prepended to the TEXINPUTS environment variable. Use the OS native format.
cs: Určete adresáře, které by měly být přidány do proměnné prostředí TEXINPUTS před ostatní adresáře.
    Použijte formát vlastní danému operačnímu systému.

en: Specify whether to load the 'inputenc' package.
cs: Zvolte, zda-li načíst balíček 'inputenc'.

en: Specify whether, closing the last view of an open document, LyX should close the document (yes), hide it (no), or ask the user (ask).
cs: Vybrat akci po zavření posledního náhledu na otevřený dokumentu - uzavření (yes), skrytí (no), dotaz (ask).

en: Spell Checker
cs: Kontrola pravopisu

en: Spell check of the selection done, did not find any errors.
cs: Kontrola pravopisu ve výběru dokončena, chyby nebyly nalezeny.

en: Spell checker has no dictionaries.
cs: Kontrola pravopisu nenalezla potřebné slovníky.

en: Spellcheck &notes and comments
cs: Kontrolovat po&známky a komentáře

en: Spellcheck continuously
cs: Nepřetžitá kontrola pravopisu

en: Spellchecker
cs: Kontrola pravopisu

en: Spellchecker...|S
cs: Kontrola pravopisu|K

en: Split Cell|C
cs: Rozdělit buňku|R

en: Split Environment|S
cs: Split prostředí|S

en: Split Inset|i
cs: Rozdělit vložku|v

en: Split View Into Left and Right Half|L
cs: Vertikální rozdělení|V

en: Split View Into Upper and Lower Half|U
cs: Horizontální rozdělení|t

en: Spreadsheet
cs: Tabulka

en: Square
cs: Čtverec

en: Square root	\sqrt
cs: Druhá odmocnina	\sqrt

en: St&yle
cs: St&yl

en: Standard
cs: Standardní

en: Standard Theorems
cs: Standardní Teorémy

en: Standard Theorems (Nameable)
cs: Standardní teorémy (pojmenované)

en: Standard Theorems (Numbered by Chapter)
cs: Standardní teorémy (čísla dle kapitol)

en: Standard Theorems (Numbered by Section)
cs: Standardní Teorémy (čísla dle sekcí)

en: Standard Theorems (Numbered by Type within Chapters)
cs: Standardní teorémy (čísla dle typu v kapitolách)

en: Standard Theorems (Numbered by Type within Sections)
cs: Standardní Teorémy (čísla dle typu v sekcích)

en: Standard Theorems (Numbered by Type)
cs: Standardní teorémy (čísla dle typu)

en: Standard Theorems (Unnumbered)
cs: Standardní Teorémy (nečíslovat)

en: Standard Unicode support by the ``inputenc'' package.
cs: Standardní Unicode podpora balíčkem ``inputenc''.

en: Standard captions are not allowed outside floats. You will get a LaTeX error.
    For captions outside floats, you can use the 'nonfloat' LaTeX package.
cs: Standardní popisky nejsou povoleny mimo plovoucí objekty. Obdržíte chybu LaTeX-u.
    Pro popisky mimo prosím použijte LaTeX-ový balíček 'nonfloat'.

en: Standard+Textual Page
cs: Standard+Číslo strany

en: Standard[[Bullets]]
cs: Standardní

en: Standard[[mathref]]
cs: Standardní

en: Standard[[toolbar]]
cs: Standardní

en: Star
cs: Hvězda

en: Start
cs: Začátek

en: Start Appendix Here|x
cs: Začít dodatky zde|d

en: Start Page Range|t
cs: Začátek rozsahu stránek|a

en: Start Statistics Relative to Current Count|R
cs: Začít počítat relativně vůči současnému stavu|r

en: Starts page range
cs: Začátek stránkového rozsahu

en: Statistics
cs: Statistika

en: Statistics for the document:
cs: Statistika aktuálního dokumentu:

en: Statistics for the selection:
cs: Statistika výběru:

en: Statistics...|a
cs: Statistika...|S

en: Stick with group '%1$s'
cs: Ponech ve skupině '%1$s'

en: Stop command?
cs: Ukončit příkaz?

en: Stretch
cs: Roztáhnout

en: Strictly &maintain (slow)
cs: Udržovat striktně (pomalé)

en: Strike out %1$s,
cs: Přeškrtnutí %1$s,

en: Strike-through
cs: Přeškrtnutí

en: Strike-through text
cs: Přeškrtnutý text

en: Strikethrough
cs: Přeškrtnutí

en: String found.
cs: Řetězec nenalezen.

en: String has been replaced.
cs: Řetězec byl nahrazen.

en: String not found in selection.
cs: Řetězec nenalezen ve výběru.

en: String not found.
cs: Řetězec nenalezen.

en: Strong
cs: Silný důraz

en: Structure Tree
cs: Stromová struktura

en: Sty&le format:
cs: Formát &stylu:

en: Style
cs: Styl

en: Style File:
cs: Soubor se stylem:

en: Style Name
cs: Jméno stylu

en: Style used for the page header and footer
cs: Styl použitý pro hlavičku a patičku stránky

en: Styles & Classes
cs: Styly a třídy

en: Styles & classes
cs: Styly a třídy

en: Sub&ject:
cs: Pře&dmět:

en: Sub-%1$s (Float)
cs: Sub-%1$s (Plovoucí)

en: Subdirectory creation failed!
cs: Nepodařilo se vytvořit podadresář!

en: Subdivided bibli&ography
cs: &Bibliografie (sekce)

en: Subentry
cs: Podheslo

en: Subentry|b
cs: Podheslo|o

en: Subequations
cs: Podrovnice

en: Subex. Postamble
cs: Postambule podpř.

en: Subex. Preamble
cs: Preambule podpř.

en: Subexample
cs: Podpříklad

en: Subexample Postamble
cs: Postambule podpříkladu

en: Subexample Preamble
cs: Preambule podpříkladu

en: Subexamples options
cs: Volby podpříkladu

en: Subexamples options|s
cs: Volby podpříkladu|d

en: Subfloat:
cs: Pod-plovoucí objekt:

en: Subindex|b
cs: Podrejstřík|P

en: Subparagraph
cs: Pododstavec

en: Subparagraph*
cs: Pododstavec*

en: Subscript
cs: Index dole

en: Subscript|u
cs: Dolní index|D

en: Subsection
cs: Podsekce

en: Subsection*
cs: Podsekce*

en: Subsubsection
cs: Podpodsekce

en: Subsubsection*
cs: Podpodsekce*

en: Subtitle
cs: Podtitulek

en: Subtitle Options
cs: Volby podtitulku

en: Successful export to format: %1$s
cs: Úspěšný export do formátu: %1$s

en: Successful preview of format: %1$s
cs: Úspěšné prohlížení formátu: %1$s

en: Summary
cs: Souhrn

en: Summary ##
cs: Souhrn ##

en: Summary \arabic{theorem}
cs: Souhrn \arabic{theorem}

en: Summary \thesummary.
cs: Souhrn \thesummary.

en: Summary \thetheorem.
cs: Souhrn \thetheorem.

en: Summary*
cs: Souhrn*

en: Summary.
cs: Souhrn.

en: Super
cs: Nahoře

en: Superscript
cs: Index nahoře

en: Superscripts and Subscripts
cs: Horní a dolní indexy

en: Superscript|S
cs: Horní index|H

en: Supplementary Private Use Area-A
cs: Dodatek, priv. oblast A

en: Supplementary Private Use Area-B
cs: Dodatek, priv. oblast B

en: Support for the chessboard package to print chess games See File > Open Example > Articles > Chess where you will find Game 1 and Game 2.
cs: Podpora balíčku chessboard pro záznam šachových partií, viz Soubor > Otevřít příklad > Články > Šachy.

en: Supported spacing types
cs: Podporované typy mezer

en: Swap left and right delimiter type (while reversing to the appropriate direction)
cs: Prohodit levý a pravý typ oddělovače (a obrátit směr)

en: Sweave (Japanese)
cs: Sweave (Japonsky)

en: Sweave (Japanese)|S
cs: Sweave (Japonsky)|S

en: Sweave Input File
cs: Vstupní soubor pro Sweave

en: Sweave Options
cs: Parametry pro Sweave

en: Sweave opts
cs: Sweave par.

en: Swedish
cs: Švédština

en: Switch Language...|w
cs: Přepnout jazyk...|k

en: Switch between available lists (table of contents, list of figures, list of tables, and others)
cs: Přepínání mezi dostupnými seznamy (obsahem, seznamem obrázků a seznamem tabulek)

en: Sy&mbol:
cs: &Symbol:

en: Symbols
cs: Symboly

en: Symbols...|b
cs: Symboly...|S

en: Syriac
cs: Syrština

en: System Default
cs: Systénový standard

en: System Files Only
cs: Pouze systémové soubory

en: System and Miscellaneous
cs: Systém, Různé

en: System directory
cs: Systémový adresář

en: System file not found
cs: Systémový soubor nenalezen

en: System function not found
cs: Systémová funkce nenalezena

en: System reconfiguration failed
cs: Rekonfigurace systému selhala

en: System reconfigured
cs: Systém překonfigurován

en: T&hesaurus dictionaries:
cs: Adresáře te&zauru:

en: T&op of row:
cs: &Vršek řádku:

en: T&ypewriter:
cs: &Strojopisné:

en: TEX&INPUTS prefix:
cs: P&refix TEXINPUTS:

en: TODO Notes
cs: Poznámky TODO

en: Tab&ulator size:
cs: Velikost &tabelátoru:

en: Tab[[Key]]
cs: Tab

en: Table
cs: Tabulka

en: Table ##
cs: Tabulka ##

en: Table (CSV)
cs: Tabulka (CSV)

en: Table Settings...|a
cs: Nastavení tabulky...|b

en: Table Style
cs: Styl tabulky

en: Table Style
cs: Style tabulky

en: Table of Contents
cs: Obsah

en: Table of Contents|C
cs: Obsah|O

en: Table-wide settings
cs: Celotabulkové nastavení

en: Table...|T
cs: Tabulka...|T

en: Tableau
cs: Tablo

en: Tableau ##
cs: Tablo ##

en: Tableaux
cs: Tablo

en: Tables
cs: Tabulky

en: Table|T
cs: Tabulka|a

en: Tabular Settings
cs: Nastavení Tabulky

en: Tags
cs: Přívěšky

en: Tai Xuan Jing Symbols
cs: Tai Xuan Jing symboly

en: Tamil
cs: Tamilština

en: TeX Code
cs: Kód TeX-u

en: TeX Code Settings...|C
cs: Nastavení TeX-ového kódu...|N

en: TeX Code:
cs: Kód TeX-u:

en: TeX Information
cs: Informace TeX-u

en: TeX Information|I
cs: Informace TeX-u|I

en: TeX Logo
cs: Logo TeX-u

en: TeX Mode Inset Settings
cs: Nastavení pro vložku Kód TeX-u

en: Telugu
cs: Telugština

en: Text Bold Series
cs: Text. tučný duktus

en: Text Height %
cs: Výška textu %

en: Text Italic Shape
cs: Text. řez kurzíva (italic)

en: Text Layout
cs: Rozvržení textu

en: Text Markup
cs: Značkování textu

en: Text Medium Series
cs: Text. střední duktus

en: Text Normal Font|T
cs: Text. normální písmo

en: Text Properties
cs: Vlastnosti textu

en: Text Properties|T
cs: Vlastnosti textu|x

en: Text Properties|x
cs: Vlastnosti textu|x

en: Text Roman Family
cs: Text. rodina písma antikva (Roman)

en: Text Sans Serif Family
cs: Text. rodina bezpatkového písma (Sans Serif)

en: Text Slanted Shape
cs: Text. řez skloněné (slanted)

en: Text Small Caps Shape
cs: Text. řez kapitálky (small caps)

en: Text Typewriter Family
cs: Text. strojopis

en: Text Upright Shape
cs: Text. řez stojatý

en: Text Width %
cs: Šířka textu %

en: Text Wrap Settings...|W
cs: Nastavení obtékání textu...|t

en: Text after
cs: Text za

en: Text befo&re:
cs: Text &před:

en: Text before
cs: Text před

en: Text binomial	\tbinom
cs: Kombinační číslo (text)	\tbinom

en: Text fraction	\tfrac
cs: Text. zlomek	\tfrac

en: Text in the main(document) language
cs: Text v hlavním jazyku

en: Text label 1
cs: Text vlastní vložky 1

en: Text label 2
cs: Text vlastní vložky 2

en: Text label 3
cs: Text vlastní vložky 3

en: Text length
cs: Délka textu

en: Text properties
cs: Vlastnosti textu

en: Text properties applied: %1$s
cs: Použité vlastnosti textu: %1$s

en: Text that follows the reference (e.g., pages)
cs: Text následující citaci (např. "stránky")

en: Text that follows the reference (e.g., pages), if the current citation style supports this.
cs: Text následující referenci (např. stránky), pakliže je podporováno současným stylem

en: Text that follows the whole reference list. For text that follows individual items, double-click on the respective entry above.
cs: Text následující citačním seznam. Pro text následující jednotlivé položky dvojitě klikněte na požadovanou položku výše.

en: Text that precedes the reference (e.g., "cf.")
cs: Text předcházející citaci (např, "viz")

en: Text that precedes the reference (e.g., "cf."), if the current citation style supports this.
cs: Text předcházející referenci (např. "cf."), pakliže je podporováno současným stylem

en: Text that precedes the whole reference list. For text that precedes individual items, double-click on the respective entry above.
cs: Text předcházející citačnímu seznamu. Pro text předcházející jednotlivým položkám dvojitě klikněte na požadovanou položku výše.

en: TextPage
cs: Strana Textu

en: TextPage:
cs: Strana Textu:

en: Textclass files reading
cs: Načtení souborů pro třídy (textclass)

en: Textual Page Number
cs: Odkaz pomocí čísla stránky

en: Textual Reference|x
cs: Doslovná reference|D

en: Textual reference
cs: Doslovná reference

en: Thai
cs: Thajština

en: Thai (TIS 620-0)
cs: Thajština (TIS 620-0)

en: The %1$s[[BibTeX/Biblatex]] inset includes %2$s databases.
    If you proceed, all of them will be opened.
cs: Vložka %1$s -u zahrnuje %2$s databáze.
    Budete-li pokračovat, všechny budou otevřeny.

en: The (sub-)document from which the available labels are displayed
cs: Zobrazené značky patřící vybranému dokumentu

en: The AMS LaTeX packages are always used
cs: LaTeX-ové AMS balíčky jsou použity vždy

en: The AMS LaTeX packages are never used
cs: LaTeX-ové AMS balíčky nejsou nikdy použity

en: The BibTeX style
cs: Styl BibTeX-u

en: The Document
    Processor[[welcome banner]]
cs: Editor
    dokumentů

en: The LaTeX command for changing back to the language of the document.
cs: Příkaz LaTeX-u, který přepne zpět na jazyk dokumentu.

en: The LaTeX command for changing from the language of the document to another language. E.g. \selectlanguage{$$lang} where $$lang is substituted by the name of the second language.
cs: Příkaz LaTeX-u, který přepne z jazyka dokumentu na jiný jazyk. Např. \selectlanguage{$$lang} kde $$lang je jméno druhého jazyka.

en: The LaTeX command for loading the language package. E.g. "\usepackage{babel}", "\usepackage{omega}".
cs: Příkaz LaTeX-u pro načtení jazykového balíčku. Např. "\usepackage{babel}","\usepackage{omega}".

en: The LaTeX command for local changing of the language.
cs: Příkaz LaTeX-u pro lokální změnu jazyka.

en: The LaTeX command that ends a switch to a different language.  The placeholder $$lang is replaced by the actual language name.
cs: Příkaz LaTeX-u, kterým se ukončuje přepnutí do jiného jazyka. Proměnná $$lang bude nahrazena skutečným názvem jazyka.

en: The LaTeX command that starts a switch to a different language. The placeholder $$lang is replaced by the actual language name.
cs: Příkaz LaTeX-u, kterým začíná přepnutí do jiného jazyka. Proměnná $$lang bude nahrazena skutečným názvem jazyka.

en: The LaTeX package %1$s is always used
cs: LaTeX-ový balíček %1$s je použit vždy

en: The LaTeX package %1$s is never used
cs: LaTeX-ový balíček %1$s není nikdy použit

en: The LaTeX package `%1$s' needed for the font `%2$s'
    is not available on your system. LyX will fall back to the default font.
cs: LaTeX-ový balíček `%1$s' potřebný pro font `%2$s'
    není dostupný. LyX použije standardní font.

en: The LaTeX package amsmath is only used if AMS formula types or symbols from the AMS math toolbars are inserted into formulas
cs: LaTeX-ový balíček amsmath je použit pouze pokud jsou vloženy AMS-typy formulí nebo AMS symboly z panelu nástrojů do mat. formulí.

en: The LaTeX package amssymb is only used if symbols from the AMS math toolbars are inserted into formulas
cs: LaTeX-ový balíček amssymb je použit pouze pokud jsou vloženy AMS symboly z panelu nástrojů do mat. formulí.

en: The LaTeX package cancel is only used if \cancel commands are used in formulas
cs: LaTeX-ový balíček cancel je použit pouze pokud jsou použity příkazy \cancel v mat. formulích

en: The LaTeX package esint is only used if special integral symbols are inserted into formulas
cs: LaTeX-ový balíček esint je použit pouze pokud jsou do mat. formulí vloženy speciální symboly pro integrál.

en: The LaTeX package mathdots is only used if the command \iddots is inserted into formulas
cs: LaTeX-ový balíček mathdots je použit pouze pokud je vloženo makro \iddots do mat. formulí

en: The LaTeX package mathtools is only used if some mathematical relations are inserted into formulas
cs: LaTeX-ový balíček mathtools je použit pouze pokud jsou použity mat. relace v mat. formulích

en: The LaTeX package mhchem is only used if either the command \ce or \cf is inserted into formulas
cs: LaTeX-ový balíček mchem je použit pouze pokud jsou do mat. formulí vloženy makra \ce nebo \cg

en: The LaTeX package stackrel is only used if the command \stackrel with subscript is inserted into formulas
cs: LaTeX-ový balíček stackrel je použit pouze pokud je vložen příkaz \stackrel spolu s dolním indexem do mat. formulí

en: The LaTeX package stmaryrd is only used if symbols from the St Mary's Road symbol font for theoretical computer science are inserted into formulas
cs: LaTeX-ový balíček stmaryrd je použit pouze pokud je vložen symbol fontu St Mary Road do mat. formule

en: The LaTeX package undertilde is only used if you use the math frame decoration 'utilde'
cs: LaTeX-ový balíček undertilde je použit pouze pokud je v mat. formuli použita dekorace rámu 'utilde'

en: The LyX Lexer
cs: LyX Lexer

en: The UI (user interface) file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local ui/ directories.
cs: Soubor uživatelského rozhraní (UI). Lze zadat absolutní cestu; jinak bude LyX hledat v jeho lokálních a globálních adresářích ui/ .

en: The URL `%1$s' could not be opened although it exists!
cs: URL `%1$s' se nepodařilo otevřít!

en: The URL `%1$s' could not be resolved.
cs: URL `%1$s' není syntakticky správně.

en: The author initials '%1$s',
    used for change tracking, contain the following glyphs that
    cannot be represented in the current encoding: %2$s.
    These glyphs will be omitted in the exported LaTeX file.
    
    Choose an appropriate document encoding (such as utf8)
    or change the author initials.
cs: Iniciály autora '%1$s',
    použité pro revize, obsahují následující znaky, které nelze reprezentovat
    v aktuálním kódování: %2$s.
    Příslušné znaky budou při exportu do LaTeX-u vynechány.
    
    Vyberte vhodné kódování dokumentu (např. utf8)
    nebo změnte iniciály autora.

en: The author name '%1$s',
    used for change tracking, contains the following glyphs that
    cannot be represented in the current encoding: %2$s.
    These glyphs will be omitted in the exported LaTeX file.
    
    Choose an appropriate document encoding (such as utf8)
    or change the spelling of the author name.
cs: Jméno autora '%1$s',
    použité pro revize, obsahuje následující znaky, které nelze reprezentovat
    v aktuálním kódování: %2$s.
    Příslušné znaky budou při exportu do LaTeX-u vynechány.
    
    Vyberte vhodné kódování dokumentu (např. utf8)
    nebo změnte jméno autora.

en: The author of this dictum
cs: Autor tohoto výroku

en: The available language(s) of the selected file will be displayed here
cs: Zde budou zobrazeny dostupné jazykové varianty tohoto souboru

en: The backup of the document %1$s is newer.
    
    Load the backup instead?
cs: Záloha dokumentu %1$s je novější.
    
    Načíst místo toho zálohu?

en: The basic citation capabilities provided by BibTeX. Mainly simple numeric styles primarily suitable for science and maths.
cs: Základní citační vlastnosti poskytované balíkem BibTeX. Zejména jednoduché numerické styly primárně určené pro vědecko-technické obory.

en: The beginning was reached while searching backward.
    Continue searching from the end? (Scope:%1$s)
cs: Bylo dosaženo začátku dokumentu při zpětném vyhledávání.
    Pokračovat ve vyhledávání od konce dokumentu? (Rozsah:%1$s)

en: The bibliography key
cs: Klíč bibliografie

en: The bibliography processor requested by this document (%1$s) is not available and no appropriate alternative has been found. No bibliography and references will be generated.
    Please fix your installation!
cs: Generátor bibliografie požadovaný tímto dokumentem (%1$s) není dostupný a nebyla nalezena ani jeho přiměřená alternativa. Bibliografie ani odkazy nebudou vygenerovány.
    Prosíme opravte svoji instalaci!

en: The bibliography processor requested by this document (%1$s) is not available. As a fallback, '%2$s' will be used, options are omitted. This might result in errors or unwanted changes in the bibliography. Please check carefully!
    It is suggested to install the missing processor.
cs: Generátor bibliografie požadovaný tímto dokumentem (%1$s) není dostupný. Jako záloha bude použit '%2$s' bez speciálních uživatelských nastavení. To se může projevit v nečekých změnách v bibliografii, zkontrolujte podrobně výsledek!
    Doporučujeme nainstalovat chybějící generátor.

en: The branch could not be renamed.
cs: Větev nemůže být přejmenována.

en: The caption as it appears in the list of figures/tables
cs: Popisek tak, jak se objeví v obsahu/hlavičkách

en: The change of user interface language will be fully effective only after a restart.
cs: Změna uživatelského rozhraní bude plně aktivní pouze po restartu LyX-u.

en: The chapter as it appears in the running headers
cs: Kapitola tak, jak se objeví v hlavičkách

en: The chapter as it appears in the table of contents
cs: Kapitola tak, jak se objeví v obsahu

en: The chapter as it appears in the table of contents/running headers
cs: Kapitola tak, jak se objeví v obsahu/hlavičkách

en: The character "%1$s" is uncodable in this verbatim context and thus has not been pasted.
cs: Znak "%1$s" není kódovatelný v Doslovném kontextu a proto nebyl vložen.

en: The characters "%1$s" are uncodable in this verbatim context and thus have not been pasted.
cs: Znaky "%1$s" nejsou kódovatelné v Doslovném kontextu a tudíž nebyly vložen.

en: The characters inserted here are ignored by the spellchecker.
cs: Kontrola pravopisu ignoruje znaky vložené do tohoto pole.

en: The checked language. Switching this alters the language of the checked word.
cs: Kontrolovaný jazyk. Přepnutím změníte jazyk kontrolovaného slova.

en: The cite engine %1$s has been requested by
    this document but has not been found in the list of
    available engines. If you recently installed it, you
    probably need to reconfigure LyX.
cs: Citační nástroj %1$s je vyžadován tímto dokumentem,
    ale nebyl nalezen v seznamu dostupných nástrojů.
    Pokud byl instalován teprve nedávno, budete
    pravděpodobně potřebovat rekonfiguraci LyX-u.

en: The cite engine %1$s requires a package that is not
    available in your LaTeX installation, or a converter that
    you have not installed. LaTeX output may not be possible.
    Missing prerequisites:
    	%2$s
    See section 3.1.2.3 (Modules) of the User's Guide for more information.
cs: Citační nástroj %1$s vyžaduje buď balíček, který není dostupný ve vaší
    LaTeX-ové instalaci, anebo konvertor, který jste nenainstalovali.
    Výstup do LaTeXu nemusí být umožněn.
    Chybějící prerekvizity:
    	%2$s
    Viz sekce 3.1.2.3 (Moduly) v Uživatelské příručce.

en: The class options of your document contain glyphs that are unknown in the current document encoding (namely %1$s).
    These glyphs are omitted  from the output, which may result in incomplete output.
    
    Please select an appropriate document encoding
    (such as utf8) or change the class options accordingly.
cs: Nastavení třídy vašeho dokumentu obsahuje znaky, které jsou neznámé v aktuálním kódování dokumnetu (konkrétně %1$s).
    Příslušné znaky budou při exportu vynechány, což může v důsledku znamenat neúplný výstupní soubor.
    
    Vyberte vhodné kódování dokumentu (např. utf8) nebo vhodně změnte nastavení třídy.

en: The class this document uses
cs: Třída, kterou používá tento dokument

en: The command
    %1$s
    has not yet completed.
    
    Do you want to stop it?
cs: Příkaz
    %1$s
    dosud nedoběhl.
    
    Přejete si ho ukončit?

en: The command to run the python pygments syntax highlighter.
cs: Příkaz pro běh python-balíčku pygments (zvýraznění syntaxe).

en: The completion popup delay.
cs: Prodleva pro doplnění vyskakovacím menu

en: The content's base font size
cs: Základní velikost písma

en: The content's base font style
cs: Základní rodina písma

en: The conversion process was killed while running:
    %1$s
cs: Konverzní proces byl přerušen za běhu:
    %1$s

en: The conversion process:
    %1$s
    timed out before completing.
cs: Konverznímu procesu:
    %1$s
    vypršel čas před dokončením.

en: The current LyX layout format
cs: Současná verze formátu rozvržení LyX-u

en: The current LyX version
cs: Současná verze LyX-u

en: The current date
cs: Současné datum

en: The current document was closed.
cs: Aktuální dokukment byl uzavřen.

en: The current time
cs: Současný čas

en: The current version will be lost. Are you sure you want to load the version on disk of the document %1$s?
cs: Současná verze bude ztracena. Opravdu chcete načíst verzi dokumentu %1$s z disku?

en: The cursor follows the logic of the text direction (e.g., in embedded right-to-left text in a left-to-right paragraph, the cursor starts at the right when coming from the left)
cs: Kurzor sleduje logiku směru textu (t.j. ve vnořeném zprava-doleva textu uvnitř zleva-doprava odstavce, kurzor začne vpravo při příchodu zleva)

en: The cursor follows the visual direction (e.g., in embedded right-to-left text in a left-to-right paragraph, the cursor starts at the left when coming from the left)
cs: Kurzor sleduje vizuální směr (t.j. ve vnořeném zprava-doleva textu uvnitř zleva-doprava odstavce, kurzor začne vlevo při příchodu zleva)

en: The date of last save
cs: Datum poslední modifikace dokumentu

en: The default format used with LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE] with non-TeX fonts.
cs: Standardní formát používaný funkcí LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE] pro neTeXové fonty..

en: The default format used with LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE].
cs: Standardní formát používaný funkcí LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE].

en: The default index cannot be removed.
cs: Standardní rejštřík nemůže být smazán.

en: The default output format for Japanese documents (using pLaTeX)
cs: Standardní formát pro japonské dokumenty (pLaTeX)

en: The default output format for documents using non-TeX fonts
cs: Standardní formát pro dokumenty používající fonty, jež nebyly určeny pro TeX

en: The default path for your documents. An empty value selects the directory LyX was started from.
cs: Standardní cesta pro vaše dokumenty. V případě prázdného řetězce LyX vybere adresář, ze kterého byl spouštěn.

en: The directory in the given path
    %1$s
    does not exist.
cs: Adresář v zadané cestě
    %1$s
    neexistuje.

en: The directory path to the document
    %1$s
    contains spaces, but your TeX installation does not allow them. You should save the file to a directory whose name does not contain spaces.
cs: Cesta k dokumentu
    %1$s
    obsahuje mezery, které však nejsou povoleny vaší instalací TeX-u. Je třeba soubor uložit v adresáři neobsahujím mezery.

en: The document %1$s already exists.
    
    Do you want to overwrite that document?
cs: Dokument %1$s již existuje.
    
    Chcete jej přepsat?

en: The document %1$s could not be saved.
    
    Do you want to rename the document and try again?
cs: Dokument %1$s nelze uložit.
    
    Chcete ho přejmenovat a zkusit znovu uložit?

en: The document %1$s does not yet exist.
    
    Do you want to create a new document?
cs: Dokument %1$s ještě neexistuje.
    
    Chcete vytvořit nový?

en: The document %1$s has not been saved yet.
    
    Do you want to save the document or discard it entirely?
cs: Dokument %1$s zatím nebyl uložen.
    
    Chcete jej uložit nebo zahodit?

en: The document %1$s has not been saved yet.
    
    Do you want to save the document?
cs: Dokument %1$s zatím nebyl uložen.
    
    Chcete jej uložit?

en: The document %1$s has unsaved changes.
    
    Do you want to save the document or discard the changes?
cs: V dokumentu %1$s byly provedeny změny.
    
    Chcete změny v dokumentu uložit?

en: The document %1$s has unsaved changes.
    
    Do you want to save the document?
cs: Dokument %1$s obsahuje neuložené změny.
    
    Chcete jej uložit?

en: The document %1$s is already loaded and has unsaved changes.
    Do you want to abandon your changes and reload the version on disk?
cs: Dokument %1$s je již otevřen a obsahuje neuložené změny.
    Chcete se těchto změn vzdát a načíst původní verzi z disku?

en: The document %1$s is already registered.
    
    Do you want to choose a new name?
cs: Dokument %1$s je již registrován.
    
    Chcete zvolit nové jméno?

en: The document %1$s is not in repository.
    You have to check in the first revision before you can revert.
cs: Dokument %1$s není v repozitáři.
    Musíte uložit první změnu do repozitáře před pokusem o návrat k poslední verzi.

en: The document class `%1$s' could not be loaded.
cs: Třídu dokumentu `%1$s' se nepodařilo načíst.

en: The driver command necessary to use the minted package
    (pygmentize) has not been found. Make sure you have
    the python-pygments module installed or, if the driver
    is named differently, to add the following line to the
    document preamble:
    
    \AtBeginDocument{\renewcommand{\MintedPygmentize}{driver}}
    
    where 'driver' is name of the driver command.
cs: Příkaz ovladače nutný pro použití balíčku minted (pygmentize)
    nebyl nalezen. Ujistěte se, že je nainstalován python-pygments
    modul. V případě, že rozdílného jména olvadače volžte do preamble dokumentu
    
    \AtBeginDocument{\renewcommand{\MintedPygmentize}{driver}}
    
    kde 'driver' je jméno příkazu ovladače.

en: The end was reached while searching forward.
    Continue searching from the beginning? (Scope:%1$s)
cs: Bylo dosaženo konce dokumentu při vyhledávání.
    Pokračovat ve vyhledávání od počátku dokumentu? (Rozsah:%1$s)

en: The export process was terminated by the user.
cs: Export byl zrušen uživatelem.

en: The external program
    %1$s
    finished with an error. It is recommended you fix the cause of the external program's error (check the logs).
cs: Externí program
    %1$s
    skončil s chybou. Pokuste se opravit příčinu chyby externího programu prohlédnutím logů.

en: The file
      %1$s
    has been deleted from disk!
cs: Soubor
      %1$s
    byl smazán z disku!

en: The file
    %1$s
     has attempted to include itself.
    The document set will not work properly until this is fixed!
cs: Došlo k pokusu vložit soubor
    %1$s
    rekurzivně do sebe.
    Dokument nebude fungovat správně, dokud nezjednáte nápravu.

en: The file
    %1$s
    is already open in your current session.
    Please close it before attempting to overwrite it.
    Do you want to choose a new filename?
cs: Soubor
    %1$s
    je již otevřen.
    Je potřeba soubor uzavřít, nežli se ho pokusíte přepsat.
    Chcete vybrat nové jméno souboru?

en: The file %1$s already exists.
    
    Do you want to overwrite that file?
cs: Soubor %1$s již existuje.
    
    Chcete tento soubor přepsat?

en: The file %1$s cannot be written because it is marked as read-only.
cs: Soubor %1$s nelze zapsat, protože je nastaven pouze pro čtení.

en: The file %1$s exists but is not readable by the current user.
cs: Soubor %1$s existuje, ale není přístupný pro aktuálního uživatele.

en: The file has successfully been saved as:
      %1$s.
    But LyX could not move it to:
      %2$s.
    Your original file has been backed up to:
      %3$s
cs: Soubor byl úspěšně uložen jako:
      %1$s.
    LyX ho nemohl přesunout do:
      %2$s.
    Váš původní soubor byl zálohován do:
      %3$s

en: The file is not UTF-8 encoded.
    It will be read as local 8Bit-encoded.
    If this does not give the correct result
    then please change the encoding of the file
    to UTF-8 with a program other than LyX.
cs: Soubor není v kódování UTF-8.
    Bude načten jako by byl kódován v 8mi bitech.
    Pokud toto nedá správný výsledek,
    změnte prosím kódování souboru na
    UTF-8 jiným programem.

en: The file name '%1$s' is invalid!
    Aborting import.
cs: Jméno souboru '%1$s' je neplatné!
    Ruším import.

en: The first line to be printed
cs: První řádek výpisu

en: The following characters in one of the graphic paths are
    not representable in the current encoding and have been omitted: %1$s.
    You need to adapt either the encoding or the path.
cs: Následující znaky v jedné z cest k obrázkům nejsou reprezentovatelné
    ve zvoleném kódování a byly vynechány: %1$s.
    Musíte změnit kódování nebo cestu.

en: The following characters in one of the insets are
    not representable in the current encoding and have been omitted: %1$s.
    Unchecking 'Literal' in the respective inset dialog might help.
cs: Následující znaky v jedné z vložek nejsou reprezentovatelné
    ve zvoleném kódování a byly vynechány: %1$s.
    Odškrtnutí 'Literal' v dialogu vložky může pomoci.

en: The following characters in one of the program listings are
    not representable in the current encoding and have been omitted:
    %1$s.
cs: Následující znaky ve výpisech zdrojových kódů nejsou reprezentovatelné
    ve zvoleném kódování a byly vynechány:
    %1$s.

en: The following characters in one of the program listings are
    not representable in the current encoding and have been omitted:
    %1$s.
    This is due to a restriction of the listings package, which does
    not support your encoding '%2$s'.
    Toggling 'Use non-TeX fonts' in Document > Settings...
    might help.
cs: Následující znaky ve výpisech zdrojových kódů nejsou reprezentovatelné
    ve zvoleném kódování a byly vynechány:
    %1$s.
    Jedná se o důsledek restrikcí v balíčku listings nepodporující vaše kódování '%2$s'.
    Použití neTeX-ových fontů v nastavení dokumentu může vyřešit váš problém.

en: The following characters that are used in the inset %1$s are not
    representable in the current encoding and therefore have been omitted:
    %2$s.
cs: Následující znaky použité ve vložce %1$s nejsou reprezentovatelné
    ve zvoleném kódování a byly vynechány:
    %2$s.

en: The following converter was killed by the user.
     %1$s
cs: Konvertor
     %1$s
    byl zrušen uživatelem.

en: The following filename can cause troubles when running the exported file through LaTeX and opening the resulting DVI:
cs: Následující jméno souboru pravděpodobně způsobí problémy při překladu exportovaného souboru LaTeX-em a následném prohlížení DVI:

en: The following filename will cause troubles when running the exported file through LaTeX:
cs: Následující jméno souboru pravděpodobně způsobí problémy při překladu exportovaného souboru LaTeX-em:

en: The following files could not be loaded:
cs: Následující soubory nebylo možné načíst:

en: The font sizes used for calculating the scaling of the screen fonts.
cs: Velikosti fontu používané při výpočtech změny měřítka na obrazovce.

en: The format of your LaTeX packages list is wrong. Please file a bug report.
cs: Formát seznamu vašich LaTeX-ových balíčků je chybný. Pošlete nám prosím chybový výpis.

en: The icon set to use. Warning: normal size of icons may be wrong until you save the preferences and restart LyX.
cs: Sada ikon pro nástrojovou lištu. Upozornění: velikost ikon
     může být nesprávná dokud neuložíte nastavení a restartujete LyX.

en: The included file
    '%1$s'
    has not been found. LyX will ignore the inclusion.
cs: Vkládaný soubor
    '%1$s'
    nebyl nalezen.
    Ignoruji toto zahrnutí.

en: The index could not be renamed. Check if the new name already exists.
cs: Rejstřík nemohl být přejmenován. Zkontrolujte zda-li zadané jméno již neexistuje.

en: The index processor did not run successfully. Please check the output of View > Messages Pane!
cs: Genrátor rejstříku skončil s chybou. Prosím zkontrolujte výstup v Prohlížet > Ladící výpisy!

en: The inline completion delay.
cs: Prodleva pro řádkové doplnění.

en: The key %1$s already exists,
    it will be changed to %2$s.
cs: Klíč %1$s už existuje,
    bude změněn na %2$s.

en: The keybard shortcut for the function '%1$s'
cs: Klávesová zkratka pro funkci '%1$s'

en: The keybard shortcuts for the function '%1$s'
cs: Klávesové zkratky pro funkci '%1$s'

en: The label %1$s already exists,
    it will be changed to %2$s.
cs: Značka %1$s již existuje,
    bude přejmenována na %2$s.

en: The label as it appears in the document
cs: Značka tak, jak se objeví v dokumentu

en: The language %1$s is only supported by Babel.
cs: Jazyk %1$s je podporovaný pouze Babel-em.

en: The language %1$s is only supported by Polyglossia.
cs: Jazyk %1$s je podporovaný pouze balíčkem Polyglossia.

en: The languages %1$s are only supported by Babel.
cs: Jazyky %1$s jsou podporované pouze Babel-em.

en: The languages %1$s are only supported by Polyglossia.
cs: Jazyky %1$s jsou podporované pouze balíčkem Polyglossia.

en: The last line to be printed
cs: Poslední řádek výpisu

en: The layout file you have selected is a local layout
    file, not one in the system or user directory.
    Your document will not work with this layout if you
    move the layout file to a different directory.
cs: Soubor s rozvržením dokumentu, který jste zvolili je lokálním
    souborem, a není v systémovém nebo uživatelském adresáři.
    Váš dokument může mít problémy pokud soubor s rozvržením
    neponecháte ve stejném adresáři.

en: The layout file:
    %1$s
    could not be found. A default textclass with default
    layouts will be used. LyX will not be able to produce
    correct output.
cs: Nelze nalézt soubor s rozvržením:
    %1$s
    Bude použita třída se standardním rozvržením.
    LyX nebude schopen vytvořit korektní výstup.

en: The localization for the string '%1$s'
cs: Překlad řetězce '%1$s'

en: The lyxpaperview script failed.
cs: Skript lyxpaperview selhal.

en: The macro name '%1$s' contains a character
    that is not encodable in the current encoding (%2$s).
    Please fix this macro.
cs: Jméno makra '%1$s' obsahuje znak,
    který není reprezentovatelný v současném kódování (%2$s).
    Opravte prosím makro.

en: The master document '%1$s'
    could not be loaded.
cs: Hlavní dokument '%1$s'
    nelze načíst.

en: The maximum line length of exported plain text/LaTeX/SGML files. If set to 0, paragraphs are output in a single line; if the line length is > 0, paragraphs are separated by a blank line.
cs: Maximální délka řádky exportovaných text/LaTeX/SGML souborů. Pokudnastaveno 0, odstavce jsou na výstupu jediným řádkem; pokud je délka >0, odstavce jsou oddělené prázdnou řádkou.

en: The menu location for the function '%1$s'
cs: Umístění v menu pro funkci '%1$s'

en: The metadata of your document contains glyphs that are unknown in the current document encoding (namely %1$s).
    These glyphs are omitted  from the output, which may result in incomplete output.
    
    Please select an appropriate document encoding
    (such as utf8) or change the metadata accordingly.
cs: Metadata vašeho dokumentu obsahují znaky, které jsou neznámé v aktuálním kódování (%1$s).
    Příslušné znaky budou při exportu vynechány, což může v důsledku znamenat neúplný výstupní soubor.
    
    Vyberte vhodné kódování dokumentu (např. utf8) nebo změnte metadata.

en: The module %1$s has been requested by
    this document but has not been found in the list of
    available modules. If you recently installed it, you
    probably need to reconfigure LyX.
cs: Modul %1$s je vyžadován tímto dokumentem,
    ale nebyl nalezen v seznamu dostupných modulů.
    Pokud byl instalován teprve nedávno, budete
    pravděpodobně potřebovat rekonfiguraci LyX-u.

en: The module %1$s requires a package that is not
    available in your LaTeX installation, or a converter that
    you have not installed. LaTeX output may not be possible.
    Missing prerequisites:
    	%2$s
    See section 3.1.2.3 (Modules) of the User's Guide for more information.
cs: Modul %1$s vyžaduje buď balíček, který není dostupný ve vaší
    LaTeX-ové instalaci, anebo konvertor, který jste nenainstalovali.
    Výstup do LaTeXu nemusí být umožněn.
    Chybějící prerekvizity:
    	%2$s
    Viz sekce 3.1.2.3 (Moduly) v uživatelské příručce.

en: The name of this file (incl. extension)
cs: Jméno tohoto souboru (včetně přípony)

en: The name of this file (without extension)
cs: Jméno tohoto souboru (bez přípony)

en: The new layout does not permit the alignment previously used.
    Setting to default.
cs: Nové rozvržení nepovoluje používané zarovnání.
    Přepnuto na standardní.

en: The option to print out in landscape.
cs: Volba pro tisk na šířku

en: The option to specify paper type.
cs: Volba učující typ papíru.

en: The options that are predefined in the layout file. Click to the left to select/deselect.
cs: Nastavení, která jsou definována v souboru rozvržení. Klikněte nalevo pro aktivaci.

en: The origin of the rotation
cs: Počátek otáčení

en: The package paralist provides some new list environments. Itemized and enumerated lists can be typeset within paragraphs, as paragraphs and in a compact version. Most environments have optional arguments to format the labels. Additionally, the LaTeX environments itemize and enumerate are extended to use a similar optional argument. For details see Paralist in Specific Manuals.
cs: Balíček paralist poskytuje prostředí pro nové typy seznamů. Položka, Výčet a Popis bude možné vysázet uvnitř odstavce, jako odstavec nebo v kompaktní verzi. Většina prostředí má volitelné argumenty pro formátování značek. Standardní prostředí LaTeX-ových seznamů budou rozšířena pro použítí s podobnými volitelnými argumenty. Pro detaily nahlédněte do specializovaného manuálu Paralist.

en: The paragraph as it appears in the running headers
cs: Odstavec tak, jak se objeví v hlavičkách

en: The paragraph as it appears in the table of contents
cs: Odstavec tak, jak se objeví v obsahu

en: The part as it appears in the table of contents/running headers
cs: Část tak, jak se objeví v obsahu/hlavičkách

en: The pasted branch "%1$s" is undefined.
    Do you want to add it to the document's branch list?
cs: Vkládaná větev "%1$s" není definována.
    Chcete ji přidat do seznamu větví v aktuálním dokumentu?

en: The path for storing backup files. If it is an empty string, LyX will store the backup file in the same directory as the original file.
cs: Cesta pro záložní soubory. V případě prázdného řetězce LyX uloží zálohy do stejného adresáře, ve kterém je originální soubor.

en: The path of your document
    (%1$s)
    contains glyphs that are unknown in the current document encoding (namely %2$s). This may result in incomplete output, unless TEXINPUTS contains the document directory and you don't use explicitly relative paths (i.e., paths starting with './' or '../') in the preamble or in ERT.
    
    In case of problems, choose an appropriate document encoding
    (such as utf8) or change the file path name.
cs: Cesta k vašemu dokumentu
    (%1$s)
    obsahuje znaky, které nejsou použitelné v aktuálním kódování dokumentu (jmenovitě %2$s). To může vyústit v neúplný výstup při sazbě dokumentu v případě, že TEXINPUTS neobsahuje cestu k dokumentu a explicitně nepoužíváte relativní cesty v preambuli nebo TeX-ovém kódu.
    
    Vyberte vhodné kódování dokumentu (např. utf8)
    nebo změňte cestu k souboru.

en: The path that LyX will set when offering to choose a template. An empty value selects the directory LyX was started from.
cs: Cesta kterou LyX nabídne při výběru šablony. Prázdný řetězec způsobí výběr adresáře, ze kterého byl LyX spuštěn.

en: The path that LyX will set when offering to choose an example. An empty value selects the directory LyX was started from.
cs: Cesta kterou LyX nastaví při výběru příkladů. Prázdný řetězec způsobí výběr adresáře, ze kterého byl LyX spuštěn.

en: The path to the thesaurus directory has not been specified.
    The thesaurus is not functional.
    Please refer to sec. 6.15.1 of the User's Guide for setup
    instructions.
cs: Cesta ke slovníku tezauru nebyla nastavena.
    Tezaurus není funkční.
    Nahlédňete do Uživatelské příručky pro instrukce (sekce 6.15.1).

en: The path where this file is saved
cs: Cesta, kde je uložen tento soubor

en: The poem title as it appears in the running headers
cs: Název básně tak, jak se objeví v hlavičkách

en: The poem title as it appears in the table of contents
cs: Název básně tak, jak se objeví v obsahu

en: The preference setting for the preference key '%1$s'
cs: Hodnota pro klíč nastavení '%1$s'

en: The repository version is newer then the current check out.
    You have to update from repository first or revert your changes.
cs: Verze v repozitáři je novější než současná pracovní verze.
    Nejprve aktualizujte z repozitáře nebo revertujte vaše změny.

en: The scope to which the search horizon is restricted
cs: Rozsah na kterém je hledání prováděno

en: The screen fonts used to display the text while editing.
cs: Fonty používané k zobrazení editovaného textu na obrazovce.

en: The script `%1$s' failed.
cs: Skript `%1$s' selhal.

en: The scrolling speed of the mouse wheel.
cs: Rychlost kolečka myši.

en: The search string matches the selection, and search is limited to selection.
    Continue search outside?
cs: Hledaný řetězec je identický s výběrem a hledání je omezeno na výběr.
    Hledat mimo výběr?

en: The search string was not found within the selection.
    Continue search outside?
cs: Hledaný řetězec nebyl nalezen ve výběru.
    Pokračovat v hledání vně?

en: The section as it appears in the running headers
cs: Sekce tak, jak se objeví v hlavičkách

en: The section as it appears in the table of contents
cs: Sekce tak, jak se objeví v obsahu

en: The section as it appears in the table of contents/running headers
cs: Sekce tak, jak se objeví v obsahu/hlavičkách

en: The selected document class
    	%1$s
    requires external files that are not available.
    The document class can still be used, but the
    document cannot be compiled until the following
    prerequisites are installed:
    	%2$s
    See section 3.1.2.2 (Class Availability) of the
    User's Guide for more information.
cs: Vybraná třída dokumentu
    	%1$s
    vyžaduje externí soubory, které nejsou k dispozici.
    Třída dokumentu může být stále používána, ale dokument
    nemůže být zkompilován, dokud nebude nainstalováno následující:
    	%2$s
    Viz též sekce 3.1.2.2 Uživatelské příručky (Class Availability).

en: The selected entry
cs: Označené heslo

en: The source/author of this epigraph
cs: Zdroj/autor epigrafu

en: The specified document template
    %1$s
    could not be read.
cs: Požadovaná šablona dokumentu
    %1$s
    nelze přečíst.

en: The state of the branch '%1$s' was changed in the master file. Please make sure to save the master.
cs: Stav větve '%1$s' změněn v hlavním dokumentu - nezapomeňte na jeho uložení.

en: The style that determines the layout of the biblatex-generated bibliography
cs: Styl určuje rozvržení genrované bibliografie

en: The style that determines the layout of the citations
cs: Styl určující úpravu citací

en: The style used by Pygments
cs: Použitý styl (Pygments)

en: The subparagraph as it appears in the running headers
cs: Pododstavec tak, jak se objeví v hlavičkách

en: The subparagraph as it appears in the table of contents
cs: Pododstavec tak, jak se objeví v obsahu

en: The subsection as it appears in the running headers
cs: Podsekce tak, jak se objeví v hlavičkách

en: The subsection as it appears in the table of contents
cs: Podsekce tak, jak se objeví v obsahu

en: The subsection as it appears in the table of contents/running headers
cs: Subsekce tak, jak se objeví v obsahu/hlavičkách

en: The subsubsection as it appears in the running headers
cs: Podpodsekce tak, jak se objeví v hlavičkách

en: The subsubsection as it appears in the table of contents
cs: Podpodsekce tak, jak se objeví v obsahu

en: The subsubsection as it appears in the table of contents/running headers
cs: Susubbsekce tak, jak se objeví v obsahu/hlavičkách

en: The system has been reconfigured.
    You need to restart LyX to make use of any
    updated document class specifications.
cs: Systém byl překonfigurován.
    Musíte znovu spustit LyX, aby se nechala používat všechna
    aktualizovaná nastavení tříd dokumentů.

en: The system reconfiguration has failed.
    Default textclass is used but LyX may
    not be able to work properly.
    Please reconfigure again if needed.
cs: Rekonfigurace systému selhala.
    Byla nastavena standardní třída (textclass), ale LyX možná nebude schopen pracovat správně.
    Je-li zapotřebí, zkuste prosím rekonfigurovat znovu.

en: The target `%1$s' could not be resolved.
cs: Cílový dokument `%1$s' se nepodařilo otevřít.

en: The time interval between auto-saves (in seconds). 0 means no auto-save.
cs: Časový interval pro automatické ukládání (v sekundách).0 vypne automatické ukládání.

en: The time of last save
cs: Čas poslední modifikace dokumentu

en: The title as it appears in the header
cs: Titulek tak, jak se objeví v hlavičce

en: The title as it appears in the running headers
cs: Titulek tak, jak se objeví v hlavičkách

en: The toolbar icon for the function '%1$s'
cs: Ikona z panelu nástrojů pro funkci '%1$s'

en: The user preamble of your document contains glyphs that are unknown in the current document encoding (namely %1$s).
    These glyphs are omitted  from the output, which may result in incomplete output.
    
    Please select an appropriate document encoding
    (such as utf8) or change the preamble code accordingly.
cs: Uživatelská preambule vašeho dokumentu obsahuje znaky, které jsou neznámé v aktuálním kódování (%1$s).
    Příslušné znaky budou při exportu vynechány, což může v důsledku znamenat neúplný výstupní soubor.
    
    Vyberte vhodné kódování dokumentu (např. utf8) nebo změnte preambuli.

en: The year with "Author (Year)" citations (without parentheses).
cs: Rok s citacemi "Autor (Rok)" (bez závorek)

en: The zoom percentage for screen fonts. A setting of 100% will make the fonts roughly the same size as on paper.
cs: Zvětšení fontů na obrazovce. Nastavení 100% hrubě odpovídá jejich velikostina papíru.

en: Then-Conditions
cs: Potom-Podmínky

en: Then-Referents
cs: Potom-Referenti

en: Theorem
cs: Věta

en: Theorem \arabic{theorem}
cs: Věta \arabic{theorem}

en: Theorem \thetheorem.
cs: Věta \thetheorem.

en: Theorem*
cs: Věta*

en: Theorem.
cs: Věta.

en: There are spaces in the path to your BibTeX style file.
    BibTeX will be unable to find it.
cs: V cestách k souborům stylů BibTeX-u jsou mezery.
    BibTeX nebude schopen tyto soubory najít.

en: There are spaces in the paths to your BibTeX databases.
    BibTeX will be unable to find them.
cs: V cestách k databázím BibTeX-u jsou mezery.
    BibTeX nebude schopen tyto databáze najít.

en: There has been an error with this document.
    LyX will attempt to close it safely.
cs: Vznikla chyba při práci s dokumentem.
    LyX se ho pokusí bezpečně zavřít.

en: There is an empty index subentry in the entry '%1$s'.
    It will be ignored in the output.
cs: Nalezena prázdná podpoložka rejstříku v položce '%1$s'.
    Bude ignorována na výstupu.

en: There were detected changes in the working directory:
    %1$s
    
    In case of file conflict version of the local directory files will be preferred.
    
    Continue?
cs: Byly detekovány změny v pracovním adresáři:
    %1$s
    
    V případě konfliktu při aktualizaci bude preferována verze souboru z pracovního adresáře.
    
    Pokračovat?

en: There were detected changes in the working directory:
    %1$s
    
    Possible file conflicts must be then resolved manually or you will need to revert back to the repository version.
cs: Byly detekovány změny v pracovním adresáři:
    %1$s
    
    Případné konflikty musí být vyřešeny ručně nebo budete muset revertovat zpět k verzi z repozitáře.
    
    Pokračovat?

en: There were errors during the build process.
cs: Nastaly chyby během procesu sestavování.

en: Thesaurus
cs: Tezaurus

en: Thesaurus...|T
cs: Tezaurus...|T

en: Thick Space (5/18 em)
cs: Široká mezera (5/18 em)

en: Thick Space|i
cs: Široká mezera|o

en: Thick space	\;
cs: Široká	\;

en: Thickness value
cs: Hodnota tloušťky

en: Thin Space (1/6 em)
cs: Úzká mezera (1/6 em)

en: Thin Space|T
cs: Úzká mezera|z

en: Thin space	\,
cs: Úzká	\,

en: This Biblatex variety emulates the Natbib citation commands and thus is best suited for switching from Natbib (or the pre-LyX 2.3 Biblatex workaround) to Biblatex. The natbib mode supports slightly different and a few more styles than normal Biblatex. As with normal Biblatex, the use of 'biber' as Bibliography processor is advised.
cs: Tato varianta Biblatex-u emuluje citační příkazy Natbib-u a je vhodná pro přechod z Natbib-u samotného na Biblatex. Mód natbib podporuje mírně odlišné styly nežli normální Biblatex. Podobně jako v případě Biblatex-u je doporučené použití bibliografického generátoru 'biber'.

en: This LyX function is hidden and cannot be bound.
cs: Tato funkce LyX-u je skrytá a nelze přiřadit.

en: This action will cause some headings that have been on different level before to be on the same level since there is no more lower or higher heading level. Continue still?
cs: Tato operace způsobí u některých nadpisů, které byly na odlišných úrovních, přeskupení na tutéž úroveň (pro neexistenci ještě vyšší/nižší úrovně). Přesto pokračovat?

en: This bibliography section contains...
cs: Tato bibliografická sekce obsahuje...

en: This font is not installed and won't be used in output
cs: Tento font není nainstalován a nebude použit na výstupu

en: This is a local layout file.
cs: Toto je lokální soubor s rozvržením dokumentu.

en: This is the default output format for LyX documents, except for DocBook classes, documents that use non-TeX fonts and Japanese documents
cs: Standardní výstupní formát pro dokumenty LyX-u. Vyjímku tvoří třídy pro DocBook, japonštinu a dokumenty používající fonty nepodporovaní TeX-em.

en: This is the place where the files of the thesaurus library reside.
cs: Zde jsou umístěné soubory pro knihovnu tezauru.

en: This list consists of all databases that are indexed by LaTeX and thus are found without a file path. This is usually everything in the bib/ subdirectory of LaTeX's texmf tree. If you want to reuse your own database, this is the place you should store it.
cs: Tento seznam sestává ze všech databází, které jsou indexovány LaTeX-em a jsou nalezeny bez zadávání cesty. Obvykle to obsahuje vše z podadresáře bib/ uvnitř texmf stromu vaší LaTeX-ové distribuce. Pokud chcete použít vaši databázi, vložte ji sem.

en: This module adds an inset to enter LilyPond code directly into LyX. It will be processed in the output. For details, see Help > Specific Manuals > LilyPond.
cs: Tento modul přidává vložku pro vkládání kódu LilyPond uvnitř LyX-u (bude automaticky přeložen při exportu). Viz Nápověda > Specializované manuály > Noty (LilyPond).

en: This module adds support for using natbib together with apacite (the bibliography style need not be apacite--it could be apacite, apacitex, or any bibliography that works with both the natbib and apacite packages.)
cs: Tento modul umožňuje společné použití natbib a apacite (styl bibliografie nemusí být pouzeapacite, lze použít libovolný styl který funguje s oběma balíčky natbib a apacite.)

en: This parameter should not be entered here. Please use the caption edit box (when using the child document dialog) or menu Insert->Caption (when defining a listing inset)
cs: Tento parametr by neměl být zadáván zde. Použijte prosím políčko popisku (v dialogu pro dokument potomka) nebo přes menu Vložit->Popisek (při definici výpisu zdrojového kódu)

en: This parameter should not be entered here. Please use the label edit box (when using the child document dialog) or menu Insert->Label (when defining a listing inset)
cs: Tento parametr by neměl být zadáván zde. Použijte prosím políčko značky (v  dialogu pro dokument potomka) nebo přes menu Vložit->Značka (při definici výpisu zdrojového kódu)

en: This portion of the document is deleted.
cs: Tato část dokumentu je vymazána.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
cs: Tento program je svobodný software; můžete jej šířit a modifikovat podle ustanovení GNU General Public License, vydávané Free Software Foundation; a to buď verze 2 této licence anebo (podle vašeho uvážení) kterékoli pozdější verze.

en: This row is the footer of the last page
cs: Tento řádek je patičkou na poslední stránce

en: This row is the header of the first page
cs: Tento řádek je hlavičkou první strany

en: This section contains invalid input. Please fix!
cs: Tato sekce obsahuje neplatný vstup. Prosím opravte!

en: This starts the lyxserver. The pipes get an additional extension ".in" and ".out". Only for advanced users.
cs: Spustit lyxserver. Roury (pipe) dostanou příponu ".in" a ".out". Jen pro pokročilé uživatele.

en: This tab contains invalid input. Please fix!
cs: Tento panel obsahuje špatný vstup. Prosím opravte!

en: This text defines the width of the paragraph label
cs: Tento text definuje šířku značky v odstavci

en: Tibetan
cs: Tibetština

en: Time (Current)|T
cs: Čas|a

en: Time (Fixed)|x
cs: Čas (současný)|n

en: Time (Last Modification of Document)|M
cs: Čas (poslední modifikace dokumentu)|o

en: Time (current)
cs: Čas (současný)

en: Time (fixed)
cs: Čas (fixní)

en: Time (last modification of document)
cs: Čas (poslední modifikace dokumentu)

en: Time[[of day]]
cs: Čas

en: Tiny
cs: Drobné

en: Title
cs: Titulek

en: Title and Preamble Hacks
cs: Triky pro titulek a preambuli

en: Titlehead
cs: Hlavička titulku

en: Toggle
cs: Přepnout

en: Toggle all lines
cs: Přepnout všechny čáry

en: Toggle border lines
cs: Přepnout okrajové čáry

en: Toggle bottom line
cs: Přepnout dolní čáru

en: Toggle emphasis
cs: Přepnout zvýraznění

en: Toggle inner lines
cs: Přepnout vnitřní čáry

en: Toggle left line
cs: Přepnout levou čáru

en: Toggle noun
cs: Přepnout na styl Jméno

en: Toggle outline
cs: Přepnout osnovu

en: Toggle right line
cs: Přepnout pravou čáru

en: Toggle the selected branch
cs: Přepnout aktivaci vybrané větve

en: Toggle top line
cs: Přepnout horní čáru

en: Toggles view of the file list
cs: Přepni zobrazení seznamu souborů

en: Toolbar "%1$s" does not support state "auto"
cs: Panel nástrojů "%1$s" nepodporuje stav "auto"

en: Toolbar "%1$s" state set to %2$s
cs: Stav panelu nástrojů "%1$s" nastaven na %2$s

en: Toolbars locked.
cs: Panel nástrojů zamknut.

en: Toolbars unlocked.
cs: Panel nástrojů odemknut.

en: Toolbars|T
cs: Panely nástrojů|n

en: Tools|T
cs: Nástroje|t

en: Top
cs: Nahoře

en: Top Line|T
cs: Linka nahoře|n

en: Top center
cs: V středu nahoře

en: Top left
cs: Vlevo nahoře

en: Top right
cs: Vpravo nahoře

en: Top smash	\smasht
cs: Rozbít vertikálně nahoru	\smasht

en: Top|T
cs: Nahoru|N

en: Top|p
cs: Nahoru|a

en: Total Height
cs: Celková výška

en: Track Changes|T
cs: Sledovat revize|r

en: Track changes
cs: Sledovat revize

en: Traditional (auto-selected)
cs: Tradiční (automatický výběr)

en: Transform Field to Static Text|T
cs: Převést pole na statický text|x

en: Transform First Non-Optional to Optional Argument
cs: Změnit první povinný argument na volitelný

en: Transform Last Optional to Non-Optional Argument
cs: Změnit poslední volitelný argument na povinný

en: Translation
cs: Překlad

en: Treat uppercase/lowercase writing as distinct
cs: Zohlednit velikost písmen při vyhledávání

en: Tree
cs: Strom

en: Tree revision
cs: Revize pracovního adresáře

en: Tri-Gloss
cs: Tri-Glosa

en: Triangle down
cs: Trojúhelník (dolů)

en: Triangle left
cs: Trojúhelník (levý)

en: Triangle right
cs: Trojúhelník (pravý)

en: Triangle up
cs: Trojúhelník (nahoru)

en: Try one of %1$s.
cs: Zkuste jednu z %1$s.

en: Try to Open Citation Content...|O
cs: Zkusit otevřít obsah citace...|o

en: Try to keep persistent view of the uncollapsed nodes
cs: Pokusit se udržet strukturu rozbalení položek

en: Turkish
cs: Turečtina

en: Turkish (ISO 8859-9)
cs: Turečtina (ISO 8859-9)

en: Turkmen
cs: Turkmenština

en: Turns on the change tracking and showing changes in LaTeX output for the resulting document
cs: Zapne kontrolu revizí a zobrazí změny ve výstupním LaTeX-ovém souboru

en: Tutorial|T
cs: Průvodce LyXem|P

en: Two matches have been replaced.
cs: Dva řetězce byly nahrazeno.

en: Two-&column document
cs: &Dvousloupcový dokument

en: Type
cs: Typ

en: Type and Size
cs: Typ a velikost

en: Type shortcut after clicking on this field. You can reset the content with the 'Clear' button
cs: Zadejte zkratku po kliknutí na toto políčko. Jeho obsah můžete smazat pomocí tlačítka 'Smazat'

en: Type: %1$s
cs: Typ: %1$s

en: Typewriter
cs: Strojopis

en: Typewriter	\mathtt
cs: Strojopis	\mathtt

en: U&nderlining:
cs: &Podtržení:

en: UNDEFINED
cs: NEDEFINOVÁNO

en: URL could not be accessed
cs: Odkaz se nepodařil otevřít

en: URL label
cs: URL - popisek

en: URL text
cs: text URL

en: US executive
cs: US-exekutiva

en: US legal
cs: US-právní listina

en: US letter
cs: US-dopis

en: Ugaritic
cs: Ugaritské

en: Ukrainian
cs: Ukrajinština

en: Unable to determine the path to the LyX binary from the command line %1$s
cs: Nepodařilo se určit cestu ke spustitelnému souboru LyX-u z příkazové řádky %1$s

en: Unable to determine the system directory having searched
    	%1$s
    Use the '-sysdir' command line parameter or set the environment variable
    %2$s to the LyX system directory containing the file `chkconfig.ltx'.
cs: Nepodařilo se zjitit systémový adresář, při prohledávání
    	%1$s
    Použijte parametr příkazové řádky '-sysdir' nebo nastavte proměnnou prostředí
    %2$s do systémového adresáře LyX-u obsahujícího soubor `chkconfig.ltx'.

en: Unable to find SHGetFolderPathA in shfolder.dll
    Don't know how to proceed. Sorry.
cs: Nelze najít SHGetFolderPathA v shfolder.dll
    Bohužel nelze pokračovat dál.

en: Unable to find the bind file
    %1$s.
    Falling back to default.
cs: Nepodařilo se nalézt soubor klávesových zkratek
    %1$s.
    Bude použito standardní nastavení.

en: Unable to find the bind file
    %1$s.
    Please check your installation.
cs: Chyba při čtení souboru
    %1$s.
    Zkontrolujte prosím vaši instalaci.

en: Unable to find the default bind file `cua.bind'.
    Please check your installation.
cs: LyX nenašel standardní soubor klávesových zkratek `cua.bind'.
    Zkontrolujte prosím vaši instalaci.

en: Unable to load shfolder.dll
    Please install.
cs: Nelze načíst shfolder.dll
    Prosím nainstalujte.

en: Unable to open file `%1$s'.
cs: Nelze otevřít soubor `%1$s'.

en: Unable to read local layout file.
cs: Nepodařilo se načíst lokální soubor s rozvržením dokumentu.

en: Unable to remove the temporary directory %1$s
cs: Nelze smazat pomocný adresář %1$s

en: Unable to save document defaults
cs: Nelze uložit standardní nastavení dokumentu

en: Unable to set document class.
cs: Nelze nastavit třídu dokumentu

en: Unable to set layout for ID: %1$s
cs: Nelze nastavit rozvržení pro ID: %1$s

en: Unapplied changes
cs: Neuplatněné změny

en: Unavailable:
cs: Nedostupné:

en: Unavailable: %1$s
cs: Nedostupné: %1$s

en: Unbalanced braces!
cs: Nesouměrný počet závorek !

en: Uncategorized
cs: Jiné

en: Unchecking this option has the effect that potentially harmful converters would be run without asking your permission first. This is UNSAFE and NOT recommended, unless you know what you are doing. Are you sure you would like to proceed? The recommended and safe answer is NO!
cs: Výmaz této volby znamená, že potenciálně nebezpečné konvertory budou spuštěny bez explicitního dotazu. Toto nastavení je NEBEZPEČNÉ a NENÍ doporučeno, pakliže nevíte, co činíte. Přejete si přesto zrušit tuto volbu? Doporučená a bezpečná odpověď zní NE.

en: Uncodable character '%1$s' (code point %2$s)
cs: Nekódovatelný znak '%1$s' (hodnota %2$s)

en: Uncodable character in author initials
cs: Nekódovatelné znaky v iniciálách autora

en: Uncodable character in author name
cs: Nekódovatelné znaky ve jménu autora

en: Uncodable character in class options
cs: Nekódovatelný znak v nastaveních třídy

en: Uncodable character in document metadata
cs: Nekódovatelné znaky v metadatech dokumentu

en: Uncodable character in file path
cs: Nekódovatelné znaky v cestě k souboru

en: Uncodable character in user preamble
cs: Nekódovatelné znaky v uživatelské preambuli

en: Uncodable characters
cs: Nekódovatelné znaky

en: Uncodable characters in inset
cs: Nekódovatelné znaky ve vložce

en: Uncodable characters in listings inset
cs: Nekódovatelné znaky ve výpisu zdrojového kódu

en: Uncodable characters in math macro
cs: Nekódovatelné znaky v matematickém makru

en: Uncodable content
cs: Nekódovatelný obsah

en: Undefined branches used in this document.
cs: Nedefinované větve použité v tomto dokumentu.

en: Undefined flex inset
cs: Nedefinovaná flexibilní vložka

en: Undefined reference
cs: Nedefinovaný odkaz

en: Undefined references or citations were found during the build.
    Please check the warnings in the LaTeX log (Document > LaTeX Log).
cs: Během překladu byly nalezeny nedefinované odkazy nebo citace.
    Zkontrolujte nahlášená varování v logu LaTeX-u (Dokument > Log LaTeX-u).

en: Underline
cs: Podtržení

en: Underline %1$s,
cs: Podtržení %1$s,

en: Underline spaces in generated output
cs: Podtrhni mezery v generovaném výstupu

en: Underlining
cs: Podtržení

en: Underlining of text
cs: Podtržení textu

en: Undo
cs: Zpět změnu

en: Undo Last Check In|U
cs: Smazat poslední verzi z repozitáře|p

en: Undo/Redo mechanism
cs: Mechanismus editačních funkcí Zpět/Znovu

en: Undo|U
cs: Zpět změnu|Z

en: Unfold Math Macro|n
cs: Rozbalit matematické makro|m

en: Unify Graphics Groups|U
cs: Sjednotit skupinu pro obrázky|e

en: Uninstalled used fonts
cs: Použité nenainstalované fonty

en: Unit (864 m)	\unittwo
cs: Jednotka (864 m)	\unittwo

en: Unit (km)	\unitone
cs: Jednotka (km)	\unitone

en: Unit fraction (20 km/h)	\unitfracthree
cs: Jednotka zlomek (20 km/h)	\unitfracthree

en: Unit fraction (km/h)	\unitfrac
cs: Jednotka zlomek (km/h)	\unitfrac

en: Unit of overhang value
cs: Jednotky přesahu

en: Unit of width value
cs: Jednotky šířky

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Unknown &word:
cs: Neznámé &slovo:

en: Unknown Argument
cs: Neznámý argument

en: Unknown Info!
cs: Neznámá informace!

en: Unknown Inset
cs: Neznámá vložka

en: Unknown TOC type
cs: Neznámý typ Obsahu

en: Unknown action
cs: Neznámá akce

en: Unknown action %1$s
cs: Neznámá akce %1$s

en: Unknown branch
cs: Neznámá větev

en: Unknown function.
cs: Neznámá funkce.

en: Unknown index type!
cs: Neznámý typ rejstříku

en: Unknown listing parameter name: %1$s
cs: Neznámé jméno parametru výpisu: %1$s

en: Unknown or invalid LyX function
cs: Neznámá nebo chybná LyX-funkce

en: Unknown parameter name:
cs: Neznámé jméno parametru:

en: Unknown tabular feature '%1$s'
cs: Neznámá vlastnost tabulky '%1$s'

en: Unknown token
cs: Neznámý symbol

en: Unknown token: %1$s %2$s
cs: Neznámý token: %1$s %2$s

en: Unknown toolbar "%1$s"
cs: Neznámý panel nástrojů "%1$s"

en: Unknown user
cs: Neznámý uživatel

en: Unnumbered
cs: Nečíslované

en: Unset all borders of the current (selected) cell(s)
cs: Zruš všechny okraje aktuálně vybraných buněk

en: Unset all lines
cs: Smazat všechny linky

en: Unsupported Inclusion
cs: Nepodporované vložení

en: Up-to-date
cs: Aktualizováno

en: Update
cs: Aktualizace

en: Update %1$s
cs: Aktualizovat %1$s

en: Update (Other Formats)|p
cs: Aktualizovat (ostatní formáty)|u

en: Update Local Directory From Repository|d
cs: Aktualizovat lokální adresář z repositáře|l

en: Update Master Document|a
cs: Aktualizovat hlavní dokument|A

en: Update Other Formats
cs: Aktualizovat ostatní formát

en: Update [%1$s]|U
cs: Aktualizovat [%1$s]|A

en: Update dialog when moving context
cs: Aktualizovat dialog při pohybu v dokumentu

en: Update local directory from repository
cs: Aktualizovat celý adresář z repositáře

en: Update master document
cs: Aktualizovat hlavní dokument

en: Update navigation tree
cs: Aktualizuj strom

en: Update other formats
cs: Aktualizovat v ostatních formátech

en: Update the display
cs: Aktualizuj zobrazení

en: Update the label list
cs: Aktualizuj seznam značek

en: Upper Sorbian
cs: Hornolužická srbština

en: Uppercase Letter
cs: Velké znaky

en: Uppercase|U
cs: Velká písmena|l

en: Upright
cs: Stojatý

en: Urdu
cs: Urdština

en: Usage: lyx [ command line switches ] [ name.lyx ... ]
    Command line switches (case sensitive):
    	-help              summarize LyX usage
    	-userdir dir       set user directory to dir
    	-sysdir dir        set system directory to dir
    	-geometry WxH+X+Y  set geometry of the main window
    	-dbg feature[,feature]...
                      select the features to debug.
                      Type `lyx -dbg' to see the list of features
    	-x [--execute] command
                      where command is a lyx command.
    	-e [--export] fmt
                      where fmt is the export format of choice. Look in
                      Tools->Preferences->File Handling->File Formats->Short Name
                      to see which parameter (which differs from the format name
                      in the File->Export menu) should be passed. To export to
                      the document's default output format, use 'default'.
                      Note that the order of -e and -x switches matters.
    	-E [--export-to] fmt filename
                      where fmt is the export format of choice (see --export),
                      and filename is the destination filename.
    	-i [--import] fmt file.xxx
                      where fmt is the import format of choice
                      and file.xxx is the file to be imported.
    	-f [--force-overwrite] what
                      where what is either `all', `main' or `none',
                      specifying whether all files, main file only, or no files,
                      respectively, are to be overwritten during a batch export.
                      Anything else is equivalent to `all', but is not consumed.
    	--ignore-error-message which
                      allows you to ignore specific LaTeX error messages.
                      Do not use for final documents! Currently supported values:
                      * missing_glyphs: Fontspec `missing glyphs' error.
    	-n [--no-remote]
                      open documents in a new instance
    	-r [--remote]
                      open documents in an already running instance
                      (a working lyxpipe is needed)
    	-v [--verbose]
                      report on terminal about spawned commands.
    	-batch    execute commands without launching GUI and exit.
    	-version  summarize version and build info
    Check the LyX man page for more details.
cs: Použití: lyx [ přepínače ] [ dokument.lyx ... ]
    Přepínače (rozlišuje se velikost písmen):
    	-help              tato stránka
    	-userdir dir       nastavit uživatelský adresář na dir
    	-sysdir dir        nastavit systémový adresář na dir
    	-geometry WxH+X+Y  nastavit pozici hlavního okna
    	-dbg feature[,feature]...
                      vyber patřičnou část k ladění.
                      Příkaz `lyx -dbg' vypíše seznam laditelných částí
    	-x [--execute] command
                      spustí příkaz LyX-u.
    	-e [--export] fmt
                      kde fmt je vybraný exportní formát.
                      Pro seznam formátů se podívejte do sekce
                      Nástroje->Nastavení->Formáty souborů->Zkratka.
                      Pro implicitní nastvení použijte 'default'                  Pozor na pořadí přepínačů -x a -e.
    	-E [--export-to] fmt soubor
                      kde fmt je vybraný exportní formát.
                      a soubor je jméno výstupního souboru.
    	-i [--import] fmt soubor.xxx
                      kde fmt je zvolený formát pro import
                      a soubor.xxx vstupní dokument pro import.
    	-f [--force-overwrite] what
                      kde 'what' je buď 'all'(=vše), 'main'(=hlavní) nebo 'none'(=žádný),
                      Pomocí 'all' jsou přepsány všechny soubory při exportu
                      na příkazovém řádku. Pomocí 'main' bude přepsán pouze hlavní
                      soubor, v případě 'none' žádný. Ostatní řetězce jsou interpretovány
                     jako 'all'.
    	--ignore-error-message msg
                      umožní ignorovat specifické chyby LaTeX-u.
                      Nepoužívejte pro finální dokumnety! Podporované hodnoty:
                      * missing_glyphs: Fontspec `missing glyphs' error.
    	-n [--no-remote]
                      otevřít dokument v nové instanci.
    	-r [--remote]
                      otevřít dokument v již běžící instanci
                      (musí fungovat "lyxpipe").
    	-v [--verbose]
                      výpis spouštených programů na terminálu.
    	-batch          spustí pouze příkazy z řádky bez spouštění GUI.
    	-version        shrnout verzi a informace o sestavení.
    Prohlédněte manuálovou stránku LyX-u pro detailnější informace.

en: Use "..." to shorten long completions.
cs: Použít "..." pro zkrácení dlouhých doplnění.

en: Use &justification in LyX work area
cs: Zarovnat do bloku na o&brazovce

en: Use &keyboard map
cs: Použít &mapu kláves

en: Use &old style figures
cs: Použít &minuskové číslice (old style figures)

en: Use Class Defaults
cs: Použít standardní nastavení třídy

en: Use Computer Algebra System|S
cs: Použít algebraické programy|a

en: Use Computer Algebra System|m
cs: Použít algebraické programy|a

en: Use Default &Formal Style
cs: Použít standardní &formální styl

en: Use Locking Property|L
cs: Používat zamykání souborů|z

en: Use M&ac-style cursor movement
cs: Poh&yb kurzoru jako na Mac-u

en: Use OpenType and TrueType fonts directly (requires XeTeX or LuaTeX)
    You need to install the package "fontspec" to use this feature
cs: Používat OpenType a TrueType fonty přímo (vyžaduje XeTeX nebo LuaTeX)
    K používání této vlastnosti musí být nainstalován balíček "fontspec".

en: Use OpenType and TrueType fonts with the fontspec package (requires XeTeX or LuaTeX)
cs: Používat OpenType a TrueType fonty spolu s balíčkem fontspec (vyžaduje XeTeX nebo LuaTeX)

en: Use SVN file locking property
cs: Používat zamykání souborů pod správou SVN

en: Use UTF-8 'as-is': do not load any supporting packages, do not convert any characters to LaTeX macros. For use with non-TeX fonts (XeTeX/LuaTeX) or custom preamble code.
cs: Použít UTF-8 'jak je': nenačítávat žádné podpůrné balíčky a bez konverzí znaků do maker LaTeX-u. Pro použití s ne-TeX-ovými fonty (XeTeX/LuaTeX) nebo vlastním kódem v preambuli.

en: Use \footnotesize, \small, \itshape, \ttfamily or something like that
cs: Použijte \footnotesize, \small, \itshape, \ttfamily nebo něco na ten způsob

en: Use a real small caps shape, if the font provides one
cs: Použít reálné kapitálky v případě, že jsou poskytovány fontem

en: Use capitalized form of formatted reference. (Works only for formatted references, and only if you are using refstyle.)
cs: Použít velké písmeno. (Funguje pouze pro formátované reference za použití refstyle.)

en: Use change &bars in output
cs: Zo&brazit postranní proužky ve výstupu

en: Use change bars in addition to change tracking markup
cs: Naznačit změny také pomocí proužků po stranách dokumentu

en: Use d&ynamic quotation marks
cs: Použití d&ynamických uvozovek

en: Use default (grid-like) border style
cs: Použít standardní styl okraje (mřížka)

en: Use dynamic quotes (%1$s)|d
cs: Použít dynamické uvozovky (%1$s)|d

en: Use extended character table
cs: Použít rozšířenou tabulku znaků

en: Use formal (a.k.a. booktabs) border style (no vertical borders)
cs: Použít formální (booktabs) styl okraje (bez vertikálních okrajů)

en: Use full title even if shorttitle exists
cs: Použítí plného názvu i v případě existence zkráceného titulku

en: Use icons from system's &theme
cs: Použít s&ystémové ikony

en: Use language-dependent traditional encodings.
cs: Vybrat na jazyce závislé tradiční kódování.

en: Use need&auth option
cs: Používat &autorizaci

en: Use old st&yle figures
cs: Použít m&inuskové číslice (old style figures)

en: Use old style &figures
cs: Použít mi&nuskové číslice (old style figures)

en: Use old style instead of lining figures
cs: Použít minuskové číslice namísto verzálkových

en: Use plural form of formatted reference. (Works only for formatted references, and only if you are using refstyle.)
cs: Použít množné číslo. (Funguje pouze pro formátované reference za použití refstyle.)

en: Use s&ingle instance
cs: Jediná &instance

en: Use the Mac OS X conventions for cursor movement
cs: Použít konvence Mac OS X pro pohyb kurzoru

en: Use the algorithm2e package for algorithm floats rather than LyX's home-brewed algorithm floats. Use the Algorithm style to enter and indent the algorithm.
cs: Použít balíček algorithm2e pro plovoucí objekt algoritmu raději než standarní řešení LyX-u. Použijte styl Algoritmus pro vložení a indentaci algoritmu.

en: Use the class' default alignment for floats, whatever it is.
cs: Použít standardní zarovnání pro plovoucí objekty ze třídy dokumentu.

en: Use the color scheme of your Operating System/Desktop Environment
cs: Použít barevné schéma definované operačním systémem/desktopovým prostředím

en: Use the default alignment for this paragraph, whatever it is.
cs: Použít standardní zarovnání pro tento odstavec, ať už je jakékoliv.

en: Use the document's default alignment for floats, as specified in Document Settings.
cs: Použít standardní zarovnání pro plovoucí objekty z nastavení dokumentu.

en: Use the margin settings provided by the document class.<br>Note that if this is unchecked, different defaults may be used.
cs: Použít nastavení okraje z třídy dokumentu.<br>Pokud nezaškrtnete mohou být použity jiné standardní hodnoty.

en: Use the traditional default encoding of the text language. Switch encoding if a text part is set to a language with different default.
cs: Použít tradiční kódování jazyka textu. Přepne kódování pokud je část textu nastavena na jazyk s jiným kódovacím standardem.

en: Use this to set the correct mapping file for your keyboard. You'll need this if you for instance want to type German documents on an American keyboard.
cs: Použijte k nastavení souboru mapy kláves pro vaši klávesnici. To lze např. využít v případě, že chcete psát dokumnety v češtině na anglické klávesnici.

en: Use true s&mall caps
cs: &Kapitálky

en: Used text class
cs: Použitá třída dokumentu

en: User &interface language:
cs: &Jazyk uživatelského rozhraní:

en: User Defined|U
cs: Uživatelsky definované|U

en: User Email|E
cs: Email uživatele|v

en: User Files Only
cs: Pouze uživatelské soubory

en: User Interface
cs: Uživatelské rozhraní

en: User Name|U
cs: Jméno uživatele|J

en: User and System Files
cs: Uživatelské a systémové soubory

en: User commands
cs: Uživatelské příkazy

en: User directory
cs: Uživatelský adresář

en: User interface &style:
cs: Soubor s už&ivatelským rozhraním:

en: User's Guide|U
cs: Uživatelská příručka|U

en: Uses the knitr package in R for dynamic report generation. This R package has to be installed for this module to work: install.packages('knitr'). Note it depends on R >= 2.14.1. For more info see http://yihui.name/knitr
cs: Použít balíček knitr pro dynamické generování reportů. Tento balíček pro jazyk R musí být naistalován pro správnou funkci modulu: install.packages('knitr'). R je potřebné alespoň ve verzi >= 2.14.1. Další informace viz http://yihui.name/knitr

en: V-Factor
cs: V-Faktor

en: Value of the line thickness.
cs: Hodnota tloušťky linky.

en: Value of the line width.
cs: Hodnota šířky linky.

en: Value of the vertical line offset.
cs: Hodnota posunu vertikální linky.

en: Variable
cs: Proměnlivá

en: Variable-width Minipages
cs: Ministránky s proměnlivou šířkou

en: Variable[[Width]]
cs: Proměnná

en: Vector &graphics format
cs: &Vektorový formát obrázku

en: Vector graphics
cs: Vektorový obrázek

en: VectorGraphics
cs: Vektorový obrázek

en: Verbatim
cs: Doslovně

en: Verbatim (marked blanks)|b
cs: Doslovně (vyznačené mezery)|m

en: Verbatim*
cs: Doslovně*

en: Verbatim|V
cs: Doslovně|D

en: Verse
cs: Verš

en: Version
cs: Verze

en: Version %1$s
    (%2$s)
cs: Verze %1$s
    (%2$s)

en: Version Control
cs: Správa verzí

en: Version Control Information
cs: Správa verzí

en: Version Control Log
cs: Log ze správy verzí

en: Version Control Revision|V
cs: Revize ze správa verzí|R

en: Version Control|V
cs: Správa verzí|S

en: Version control
cs: Správa verzí

en: Version control abbreviated revision
cs: Zkrácené číslo revize (commit) ze správy verzí.

en: Version control author
cs: Autor revize

en: Version control date
cs: Datum revize

en: Version control detected.
cs: Detekována správa verzí.

en: Version control revision
cs: Číslo revize (commit) ze správy verzí

en: Version control time
cs: Čas revize

en: Version control tree revision
cs: Číslo revize celého adresářového stromu

en: Vert. Adjustment
cs: Vert. zarovnání

en: Verti&cal Phantom
cs: &Vertikální fantóm

en: Verti&cal alignment:
cs: Vertiká&lní zarovnání:

en: Vertical
cs: Vertikální

en: Vertical Fill|F
cs: Výplň (VFill)|p

en: Vertical Phantom|V
cs: Vertikální fantóm|V

en: Vertical Space
cs: Vertikální mezera

en: Vertical Space Settings
cs: Nastavení vertikální mezery

en: Vertical Space...|V
cs: Vertikální mezera...|V

en: Vertical adjustment: c (center), t (top) or b (bottom)
cs: Vertikální zarovnání: c (centrovaně), t (nahoru), b (dolů)

en: Vertical alignment
cs: Vertikální zarovnání

en: Vertical alignment of the box (with regard to baseline)
cs: Vertikální uspořádání obsahu uvnitř rámečku

en: Vertical alignment of the content inside the box
cs: Vertikální zarovnání obsahu v rámečku

en: Vertical alignment of the table
cs: Vertikální zarovnání tabulky

en: Vertical fill
cs: Výplň (VFill)

en: Vertical phantom	\vphantom
cs: Vertikální fantóm	\vphantom

en: Vertical space of the phantom content
cs: Vertikální velikost pro kontext fantómu

en: Vietnamese
cs: Vietnamština

en: View
cs: Prohlédnout

en: View %1$s
cs: Prohlížet %1$s

en: View &Log ...
cs: Zobraz &Log ...

en: View (Other Formats)|F
cs: Prohlížet (ostatní formáty)|h

en: View Complete &Log...
cs: Zobraz úplný &log ...

en: View Master Document|M
cs: Prohlížet hlavní dokument|h

en: View Other Formats
cs: Prohlížet ostatní formáty

en: View [%1$s]|V
cs: Prohlížet [%1$s]|r

en: View master document
cs: Prohlédnout hlavní dokument

en: View other formats
cs: Prohlédnout v ostatních formátech

en: View revision log
cs: Log ze správy verzí

en: View/Update
cs: Prohlížení/Aktualizace

en: View|V
cs: Prohlížet|r

en: Visible Space
cs: Viditelná mezera

en: Visible Space|V
cs: Viditelná mezera|t

en: Visible Space|a
cs: Viditelná mezera|a

en: W&idth:
cs: Šíř&ka:

en: WARNING: LaTeX is allowed to execute external commands for this document. Right click to change.
cs: UPOZORNĚNÍ: LaTeX má povoleno spouštění externích příkazů pro tento dokument. Změnit pravým tlačítkem.

en: Waiting for LaTeX run number %1$d
cs: Čekání na běh LaTeX-u číslo %1$d

en: Warning!
cs: Varování!

en: Wavy
cs: Vlnkované

en: Wavy underline %1$s,
cs: Vlnité podtržení %1$s,

en: We have detected an outdated script 'chkconfig.ltx' in your user directory
    (%1$s).
    Please delete or update this file!
cs: Byl detekován zastaralý konfigurační skript 'chkconfig.ltx' ve vašem uživatelském adresáři.
    (%1$s).
    Je potřeba ho aktualizovat anebo smazat.

en: We have detected an outdated script 'chkconfig.ltx' in your user directory.
    The script has been renamed to 'chkconfig.ltx.bak'.
    If you did not copy the script there by purpose, you can safely delete it.
cs: Byl detekován zastaralý konfigurační skript 'chkconfig.ltx' ve vašem uživatelském adresáři.
    Tento skript byl přejmenován na 'chkconfig.ltx.bak'.
    Pokud jste původní konfigurační skript nezkopírovali do uživatelského adresáře záměrně, můžete ho bez obav smazat.

en: We reached the end of the document, would you like to continue from the beginning?
cs: Byl dosažen konec dokumentu. Pokračovat dále od začátku?

en: Welcome
cs: Uvítání

en: Welcome to LyX!
cs: Vítejte v LyX-u!

en: Welsh
cs: Welština

en: Western European (CP 1252)
cs: Západoevropské j. (CP 1252)

en: Western European (CP 850)
cs: Západoevropské j. (CP 850)

en: Western European (CP 858)
cs: Západoevropské j. (CP 858)

en: Western European (ISO 8859-1)
cs: Západoevropské j. (ISO 8859-1)

en: Western European (ISO 8859-15)
cs: Západoevropské j. (ISO 8859-15)

en: Western European (Macintosh Roman)
cs: Západoevropské j. (Macintosh Roman)

en: Wh&ole words
cs: &Celá slova

en: What to do when existing files are going to be overwritten on export.
cs: Jak reagovat v případě, že existující soubory mají být přepsány při exportu.

en: When enabled, ask user before launching any external converter with the 'needauth' option.
cs: Dotaz na uživatele před během konvertoru vyžadujícího autorizační souhlas

en: When enabled, use of converters with the 'needauth' option is forbidden.
cs: Zákaz konvertorů vyžadujících explicitní souhlas s během

en: When the TAB completion is not unique, there won't be a delay of the popup. It will be shown right away.
cs: Jestliže doplnění na klávesu TAB není unikátní, zobrazí se vyskakovací menu okamžitě.

en: Whether to comply strictly with XHTML 1.1.
cs: Zaškrtněte pro striktní dodržování standardu XHTML 1.1.

en: Whether to open documents in an already running instance of LyX. (Set the LyXServer pipe path and restart LyX to enable this feature)
cs: Otevírat dokumenty v již běžící instanci LyX-u.
    (Nastavte cestu pro napojení k LyXServeru (pipe) a restartujte LyX.)

en: Whether to place close button on each tab or only one in the top right.
cs: Má se zavírací tlačítko objevit na každém panelu zvlášť nebo ho umístit do pravého horního rohu?

en: Whole words only
cs: Hledat pouze celá slova

en: Wid&th:
cs: Šířk&a:

en: Width
cs: Šířka

en: Width of image in output
cs: Šířka obrázku na výstupu

en: Width of the box
cs: Šířka rámečku

en: Width value
cs: Hodnota šířky

en: Windows && Work Area
cs: Okna a pracovní plocha

en: With &TeX fonts:
cs: Při použití fontů &TeX-u:

en: With /
cs: Pomocí /

en: With n&on-TeX fonts:
cs: Při fontů m&imo TeX:

en: Word Count|W
cs: Počet slov|v

en: Word to look up
cs: Slovo k vyhledání

en: Words with less than the specified number of characters will not be completed.
cs: Slova s menším počtem znaků nebudou doplňována.

en: Workarea events
cs: Události v editačním okně

en: Workarea zoom level. Drag, use Ctrl-+/- or Shift-Mousewheel to adjust.
cs: Lupa pro pracovní plochu. Nastavte táhnutím, pomocí Ctrl-+/- nebo Shift+kolečko myši.

en: Wrap Float Settings
cs: Nastavení plovoucího objektu pro obtékání

en: Wrap by Preview|y
cs: Obalit náhledem (preview)|b

en: Wrap search
cs: Vyhledávat dál přes začátek/konec

en: Wrap search?
cs: Vyhledávat od začátku/konce?

en: Wrap:
cs: Obtékání:

en: Wrapped Figure|F
cs: Obrázek (obtékání)|b

en: Wrapped Table|T
cs: Tabulka (obtékání)|u

en: Write CSS to file
cs: Zapsat CSS do souboru

en: Write failure
cs: Chyba zápisu

en: Writing Armenian
cs: Psaní arménštiny

en: Writing Korean with CJK-ko
cs: Psaní korejštiny pomocí CJK-ko

en: Wrong argument. Must be 'examples' or 'templates'.
cs: Chybný argument. Lze použít buďto 'examples' nebo 'templates'.

en: Wrong command line option `%1$s'. Exiting.
cs: Chybný parametr příkazové řádky `%1$s'. Konec.

en: Wrong focus!
cs: Chybné ohnisko!

en: XHTML Output Options
cs: Volby pro XHTML výstup

en: XHTML Table (for spreadsheets)
cs: XHTML Tabulka (pro tabulkové kalkulátory)

en: Xfig figure
cs: Obrázek z Xfig

en: Xindy error:
cs: Chyba Xindy:

en: Yes
cs: Ano

en: Yes, &Reload
cs: Ano, načíst &znovu

en: You are using at least one layout (%1$s) intended for the title, after using non-title layouts. This could lead to missing or incorrect output.
cs: Používáte nejméně jedno rozvržení (%1$s) určené pro titulek poté, co jste použili netitulkové rozvržení. To může vést k chybnému výstupu.

en: You can set a custom style here. Note that only certain styles may support dark mode, e.g. fusion on Windows.
cs: Zde lze nastavit styl uživatelského rozhraní. Pouze některé styly umožňují tmavý režim (např. styl fusion ve Windows).

en: You cannot change a format's short name if the format is used by a converter. Please remove the converter first.
cs: Nelze měnit krátké jméno formátu pokud je formát používaný konvertorem. Nejprve smažte konvertor.

en: You cannot insert a space at the beginning of a paragraph. Please read the Tutorial.
cs: Nelze vložit mezeru na začátek odstavce. Přečtěte si prosím Průvodce LyXem.

en: You cannot type two spaces this way. Please read the Tutorial.
cs: Dvě mezery nelze psát tímto způsobem. Přečtěte si prosím příručku(tutorial).

en: You cannot use the following languages together in one LaTeX document because they require conflicting language packages:
    %1$s%2$s
cs: Nelze společně použít následující jazyky v jednom LaTeX-ovém dokumentu, neboť vyžadují konfliktní balíčky:
    %1$s%2$s

en: You have specified a non-existent user LyX directory, %1$s.
    It is needed to keep your own configuration.
cs: Zadal jste neexistující uživatelský adresář LyX-u, %1$s.
    Je potřebný k uchování vaší konfigurace.

en: You must include this file in the document
    '%1$s' in order to use the master document
    feature.
cs: Musíte zahrnout tento soubor do dokumentu
    '%1$s' pokud chcete používat vlastností hlavního dokumentu.

en: You must save the document before it can be registered.
cs: Dokument musí být uložen před registrací.

en: Your E-mail address
cs: Vaše E-mailová adresa

en: Your name
cs: Vaše jméno

en: Zoom In|I
cs: Zvětšit|v

en: Zoom Level|Z
cs: Lupa (popis)|p

en: Zoom Out|O
cs: Zmenšit|m

en: Zoom Slider|S
cs: Lupa (běhoun)|h

en: Zoom level cannot be less than %1$d%.
cs: Lupa nemůže být méně než %1$d%.

en: Zoom level cannot be more than %1$d%.
cs: Lupa nemůže být více než %1$d%.

en: Zoom level is now %1$d% (default value: %2$d%)
cs: Lupa nastavena na %1$d% (standard: %2$d%)

en: [BIBLIOGRAPHY DELETED!]
cs: [BIBLIOGRAFIE SMAZÁNA!]

en: [Change Tracking]
cs: [Revize]

en: [INCLUDED FILE %1$s DELETED!]
cs: [ZAHRNUTÝ %1$s SOUBOR SMAZÁN!]

en: [No options predefined]
cs: [Žádné nastavení předdefinováno]

en: [Start New Chess Game]
cs: [Začátek nové šachové partie]

en: [[Make auto-save snapshots every N ]]&minutes
cs: &minut

en: [[Toolbar]]&Automatic
cs: &Automaticky

en: [[Toolbar]]&On
cs: &Zapnuto

en: [[Toolbar]]Automatic|A
cs: Automaticky|A

en: [[Toolbar]]O&ff
cs: &Vypnuto

en: [[Toolbar]]Off|f
cs: Vypnout|V

en: [[Toolbar]]On|O
cs: Zapnout|Z

en: [[ZOOM]]%1$d%
cs: %1$d%

en: [[do]]&Open
cs: &Otevřít

en: [[do]]O&pen
cs: O&tevřít

en: [[is]]O&pen
cs: &Rozbalit

en: [contains tracked changes]
cs: [obsahuje revizní změny]

en: \alph{enumii})
cs: \alph{enumii}

en: \begin_document is missing
cs: chybí \begin_document

en: \begin_header is missing
cs: chybí \begin_header

en: `inset-forall' interrupted because number of actions is larger than %1$d
cs: `inset-forall' přerušen protože počet akcí je vyšší nežli %1$d

en: above
cs: nad

en: active
cs: aktivní

en: added space markers
cs: značky vložených mezer

en: all cited references
cs: všechny citované reference

en: all reference units
cs: všechny jednotky referencí

en: all references
cs: všechny reference

en: all uncited references
cs: všechny necitované reference

en: appendix marker
cs: značka pro dodatky

en: auto, last or a number
cs: auto, last nebo číslo

en: automatically
cs: automaticky

en: background
cs: text - pozadí

en: before
cs: před

en: below
cs: pod

en: bibliography entry
cs: heslo bibliografie

en: big[[delimiter size]]
cs: big

en: bigg[[delimiter size]]
cs: bigg

en: bilingual
cs: bilingualní

en: black
cs: černá

en: blue
cs: modrá

en: bold
cs: tučně

en: bookmark
cs: značka záložky

en: bottom area
cs: spodní oblast

en: branch label
cs: větev - popisek

en: brown
cs: hnědá

en: button background
cs: tlačítko - pozadí

en: button background (broken reference)
cs: neplatný odkaz - pozadí vložky

en: button background (broken reference) under focus
cs: neplatný odkaz - pozadí vložky - zaostřeno

en: button background under focus
cs: tlačítko - pozadí - zaostřeno

en: button frame
cs: tlačítko - rám

en: button frame (broken reference)
cs: neplatný odkaz - rám vložky

en: capitalise
cs: kapitálky

en: caps
cs: kap

en: cc[[unit of measure]]
cs: cc

en: change bar
cs: revize - postranní značka

en: changed text (workarea, 1st author)
cs: revize - 1. autor

en: changed text (workarea, 2nd author)
cs: revize - 2. autor

en: changed text (workarea, 3rd author)
cs: revize - 3. autor

en: changed text (workarea, 4th author)
cs: revize - 4. autor

en: changed text (workarea, 5th author)
cs: revize - 5. autor

en: changed text (workarea, document comparison)
cs: revize - porovnávání dokumentů

en: changes - added text (exported output)
cs: revize - přidaný text (na výstupu)

en: changes - deleted text (exported output)
cs: revize - smazaný text (na výstupu)

en: changes - deleted text brightness (workarea)
cs: revize - saturace smazaného textu

en: chktex failure
cs: chktex selhal

en: code
cs: kód

en: collapsible inset frame
cs: vložka - sbalitelná - rám

en: collapsible inset text
cs: vložka - sbalitelná - text

en: command inset
cs: vložka příkazu

en: command inset (broken reference)
cs: vložka příkazu (neplatný odkaz)

en: command inset background
cs: vložka příkazu - pozadí

en: command inset frame
cs: vložka příkazu - rám

en: comment background
cs: poznámka - komentář - pozadí

en: comment label
cs: poznámka - komentář - popisek

en: concept
cs: koncept

en: conversion failed
cs: konverze se nezdařila

en: create new math text environment ($...$)
cs: vytvořit textové prostředí uvnitř matematického ($...$)

en: cursor
cs: kurzor

en: cyan
cs: azurová

en: darkgray
cs: tmavě šedá

en: de&grees
cs: st&upně

en: decoration type / matrix border
cs: typ dekorace / okraj matice

en: default: _minted-<jobname>
cs: standardně: _minted-<jobname>

en: degrees
cs: stupně

en: depth bar
cs: značení hloubky

en: distributed module
cs: distribuovaný modul

en: double
cs: dvojitá

en: double frame
cs: dvojitý rám

en: drop shadow
cs: se stínem

en: dynamic[[Quotes]]
cs: dynamické

en: emph
cs: důraz

en: emphasized
cs: zvýrazněné

en: empty
cs: prázdný

en: end-of-line marker
cs: značka konce řádky

en: endnote
cs: koncová poznámka

en: entered math text mode (textrm)
cs: vstup do text. prostředí uvnitř matem. (textrm)

en: equation \thechapter.\arabic{equation}
cs: rovnice \thechapter.\arabic{equation}

en: expr.
cs: výraz

en: fancy
cs: pestrý (fancy)

en: file
cs: soubor

en: file not imported!
cs: soubor nebyl importován!

en: float
cs: plovoucí objekt

en: footnote
cs: poznámka pod čarou

en: footnote \arabic{footnote}
cs: poznámka pod čarou \arabic{footnote}

en: footnote label
cs: poznámka pod čarou - popisek

en: frameless
cs: bez rámů

en: graphics background
cs: obrázek - pozadí

en: gray
cs: šedá

en: green
cs: zelená

en: greyedout inset background
cs: poznámka - zašedlá - pozadí

en: greyedout inset label
cs: poznámka - zašedlá - popisek

en: greyedout inset text
cs: poznámka - zašedlá - text

en: headings
cs: hlavičky (headings)

en: highlight
cs: zvýraznění

en: hl
cs: zvýr

en: iconv conversion failed
cs: iconv konverze se nezdařila

en: ignore
cs: ignorovat předchozí

en: immovable
cs: pevný

en: imported.
cs: importováno.

en: in
cs: v

en: in[[math relation]]
cs: in

en: in[[unit of measure]]
cs: in

en: included in TOC
cs: zahrnuto v Obsahu

en: index label
cs: heslo rejstříku - popisek

en: inherit
cs: dědit barvu okolí

en: inline completion
cs: doplnění v řádku

en: inline completion (non-unique)
cs: doplnění v řádku - nejednoznačné

en: inset background
cs: vložka - pozadí

en: inset frame
cs: vložka - rám

en: inset label
cs: vložka - popisek

en: is empty
cs: prázdná

en: italic
cs: kurzíva (italic)

en: language
cs: jazyk

en: lightgray
cs: světle šedá

en: lime
cs: limetková

en: listings background
cs: výpis kódu - pozadí

en: lyx2lyx Error Log
cs: Log chyb z lyx2lyx

en: m (default)
cs: m (standardně)

en: magenta
cs: fialová

en: margin
cs: okraj

en: margin note label
cs: poznámka na okraj - popisek

en: master
cs: hlavní

en: master %1$s, child %2$s
cs: hlavní %1$s, potomek %2$s

en: math background
cs: matematika - pozadí

en: math corners
cs: matematika - rohy vzorce

en: math frame
cs: matematika - rám

en: math line
cs: matematika - linka

en: math macro
cs: mat. makro

en: math macro background
cs: matematika - makro - pozadí

en: math macro blended out
cs: matematika - makro - okolí

en: math macro frame
cs: matematika - makro - rám

en: math macro hovered background
cs: matematika - makro - pozadí - zaostřeno

en: math macro label
cs: matematika - makro - popisek

en: math macro new parameter
cs: matematika - makro - nový parametr

en: math macro old parameter
cs: matematika - makro - starý parametr

en: math text
cs: matematika - text

en: meaning
cs: význam

en: movable
cs: pohyblivý

en: mu[[unit of measure]]
cs: mu

en: new page
cs: značka - nová strana

en: no
cs: ne

en: no more lstline delimiters available
cs: žádné další dostupné oddělovače lstline

en: no.
cs: č.

en: non-active
cs: neaktivní

en: none
cs: žádná

en: none, leftline, topline, bottomline, lines, single, shadowbox or subset of trblTRBL
cs: none, leftline, topline, bottomline, lines, single, shadowbox nebo podmnožinu z trblTRBL

en: not cited
cs: necitováno

en: not released yet
cs: zatím nevydán

en: not set
cs: nenastaveno

en: note
cs: poznámka

en: note background
cs: poznámka LyX-u - pozadí

en: note label
cs: poznámka LyX-u - popisek

en: noun
cs: jméno

en: number of needed lines
cs: počet potřebných kopií

en: off
cs: vypnuto

en: olive
cs: olivová

en: on
cs: zapnuto

en: on page <page>
cs: na straně <strana>

en: optional
cs: volitelné

en: or
cs: nebo

en: orange
cs: oranžová

en: other[[Hyperlink Type]]
cs: jiný

en: oval, thick
cs: oválný tlustý

en: oval, thin
cs: oválný tenký

en: page break / line break
cs: značka - konec řádky/stránky

en: page[[nomencl]]
cs: strana

en: paragraph marker
cs: značka odstavce

en: pasted
cs: vloženo

en: per chapter
cs: pro kapitolu

en: per child document
cs: pro dokument potomka

en: per part
cs: pro část

en: per section
cs: pro sekci

en: per subsection
cs: pro subsekci

en: personal module
cs: vlastní modul

en: phantom inset text
cs: text - fantóm

en: pink
cs: růžová

en: plain
cs: prostý

en: pp.
cs: str.

en: preview frame
cs: rámeček náhledu

en: previewed snippet
cs: výstřižek (okamžitý náhled)

en: protected
cs: chráněno

en: purple
cs: nachová

en: red
cs: červená

en: regexp frame
cs: rámeček regulárního výrazu

en: rotation angle
cs: úhel rotace

en: s inline completion dela&y
cs: s - prodle&va pro řádkové doplnění

en: s popup d&elay
cs: &s - prodleva pro doplnění v menu

en: scroll indicator
cs: indikátor posuvníku

en: see equation[[nomencl]]
cs: viz rovnice

en: selected math
cs: výběr - matematika

en: selected text
cs: výběr - text

en: selection
cs: výběr

en: shaded background
cs: se stínovaným pozadím

en: shaded box
cs: rámeček - stínovaný

en: short title
cs: krátký titulek

en: simple frame
cs: jednoduchý rám

en: simple frame, page breaks
cs: jednoduchý, více stran

en: small
cs: malá

en: space
cs: mezera

en: spaced
cs: prostr

en: spaceletters
cs: prostrkávání

en: special character
cs: speciální znak

en: standard
cs: standardní

en: static[[Quotes]]
cs: statické

en: strike
cs: škrt

en: strikethrough
cs: přeškrtnutí

en: strong
cs: silný důraz

en: subindex
cs: podrejstřík

en: subscript
cs: dolní index

en: superscript
cs: horní index

en: table
cs: tabulka

en: table line
cs: linka tabulky

en: table on/off line
cs: linka-tabulka zap/vyp

en: teal
cs: modř kachní

en: the <LFUN-COMMAND> argument of buffer-forall is not valid
cs: <LFUN-COMMAND> argument funkce buffer-forall není platný

en: ul
cs: pod

en: uncodable character
cs: nekódovatelný znak

en: undefined
cs: nedefinováno

en: unknown type!
cs: neznámý typ!

en: unknown version
cs: neznámá verze

en: unlabelled
cs: neoznačeno

en: use number of lines
cs: použít počet řádek

en: use overhang
cs: použit přesah

en: version
cs: verze

en: violet
cs: fialová

en: vol.
cs: svaz.

en: white
cs: bílá

en: wrap
cs: obtékání

en: yellow
cs: žlutá

en: yes
cs: ano
